Μαρκογιαννάκης: Χρέη και βροχές ευθύνονται για ελλείψεις στα μέσα πυρόσβεσης

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/06/2009 13:43 |
«Η αντιμετώπιση των πυρκαγιών πρέπει να γίνεται με λελογισμένη χρήση πυροσβεστικών μέσων» δήλωσε ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Χρ.Μαρκογιαννάκης, μετά την πρώτη μεγάλη φωτιά στη Ριτσώνα, που «στοίχισε» τουλάχιστον δυόμισι χιλιάδες στρέμματα πευκοδάσους. Απαντώντας για τις ελλείψεις σε εναέρια μέσα πυρόσβεσης, έκανε λόγο για χρέη και καιρικές συνθήκες που δεν επιβάλλουν πλήρη ετοιμότητα.

Η κριτική με την οποία έχει έρθει αντιμέτωπος ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Χρ.Μαρκογιαννάκης επικεντρώνεται στο γεγονός ότι σε επιχειρησιακή ετοιμότητα, εν μέσω θερινής περιόδου, βρίσκονται μόλις δύο πυροσβεστικά ελικόπτερα, αντί 16 που υπήρχαν πέρσι.

Σύμφωνα με το Πυροσβεστικό Σώμα, η σύμβαση μίσθωσης των ελικοπτέρων έχει «κολλήσει» στο Ελεγκτικό Συνέδριο, όπου έχει υποβληθεί για έγκριση. Η καθυστέρηση οφείλεται και στο γεγονός ότι το Δημόσιο χρωστούσε μεγάλα ποσά στις εταιρείες που νοικιάζουν τα ελικόπτερα.

Σε κάθε περίπτωση, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των αρμοδίων, ο στόλος θα έχει συμπληρωθεί μέχρι το τέλος του Ιουνίου.

Απαντώντας στην κριτική, ο Χρ.Μαρκογιαννάκης τόνισε ότι πρέπει να γίνεται λελογισμένη χρήση των μέσων, κι αυτό διότι -όπως ανέφερε- κάθε χρόνο το υπουργείο πέφτει έξω σχετικά με τον προϋπολογισμό που αφορά στην πυρόσβεση με τα ελικόπτερα και μάλιστα υπερβαίνει τον προϋπολογισμό σε σημαντικά ποσά με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται χρέη στις εταιρίες και να υπάρχει πρόβλημα στην εξόφλησή τους.

«Γι' αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα βάλω σε διαθεσιμότητα όλα τα ελικόπτερα τα οποία κοστίζουν κάθε μέρα το καθένα κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Μαρκογιαννάκης.

Παράλληλα, έκανε λόγο για βροχές στη Β.Ελλάδα έως και σήμερα, Κυριακή, και γενικώς καιρικές συνθήκες που δεν επιβάλλουν πλήρη ετοιμότητα.

Ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών σημείωσε ότι μετά την περίοδο των βροχών που προβλέπονται από την Μετεωρολογική Υπηρεσία θα μπουν όλα τα μέσα στη διάθεση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δεν σπαταλώνται άσκοπα πόροι σε βάρος του φορολογουμένου Έλληνα πολίτη.

menios
17/06/2009 11:20
Ας αφήσουμε τα πεζά , και ας ανοίξουμε την ταμπακιέρα. Αυτές οι βιλάρες πάνω στο βουνό τι είναι ; Νόμιμες η παράνομες. Σε νόμιμα οικόπεδα η σε καταπατημένα. Προσβάλουν την νοημοσύνη μας οι διοικούντες το πόπολο. Και μην μου πείτε πως οι αρμόδιοι δεν της είχαν δει. Γιατί θα βάλω τα γέλια. Επί τέλους πότε όλοι οι πολίτες θα είναι ίσοι απέναντι στο νόμο. Ποτέ φυσικά. Τα βουνά και η Ελλάδα ολόκληρη θα ανοίκει πάντα στους ισχυρούς. Α ΡΕ βρεγμένη σανίδα που χρειάζεται, και όχι μόνο. ( Αν είναι όλα νόμιμα , το σχόλιο το παίρνω πίσω. Ας μας πουν. ) αν δεν είναι ας ξυπνήσει ο λαός να τους πάρει φαλάγγι.
LAKIS GALIOURIS.
16/06/2009 23:09
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ, ΜΟΛΙΣ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΞΗΡΕ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΕΚΦΡΑΣΗ ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ, ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΦΩΣ ΟΙ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΚΑΙ Η ΑΝΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΤΕ ΤΙ ?
Ιωάννα Μελάκη
16/06/2009 22:59
Νομίζω ότι διαμαρτυρόμαστε άδικα, γιατί μας αρέσει ο χαβαλές,το ρουσφέτι, και το κακό συναπάντημα.΄Έχουμε τους πυροσβέστες που η πολιτεία τους ονομάζει συμβασιούχους, αφού τους έχει ποδοπατήσει και τους έχει βάλει αυτούς τους ανθρώπους κάτω από τους σταιτζίδες που κάθονται στο ερκοντισιον, μιλάμε για λογική.. ΜΌΝΟ ντροπή, ντροπή, ντροπή για τα χάλια μας, γιατί και οι πολιτικοί γεννήθηκαν από την δική μας κατάντια
andreas
16/06/2009 17:14
re psaropoule ti ftinos kommatismos einai autos? den pas na kaneis kamia epitheorisi thalamou??? esi ti boreis na prosfereis an gineis ipourgous? siga tis gnoseis pou exeis!!! den pate spiti sas oloi oi tixodioktes politikoi!!! na se rotiso kai kati afou oi politikoi einai dimosioi ipallioi giati den pairnetai oti sas analogei alla pairnete 6000!! ti na sas po!!!!
αννα
16/06/2009 16:35
Αφού δεν είπε ότι φταίει "Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΑΝΕΜΟΣ" τυχεροί είμαστε.....
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
16/06/2009 16:13
Για μ***κίες τον πέταξε έξω την πρώτη φορά. Οταν αποφάσισε να τον ξαναφέρει τι περίμενε. Να μήν ξανακάνει μ***κίες; Δεν έχει στελέχη ΚΩΣΤΑ. Μάζεψέτε καί άσε τον τόπο να συνέλθει
LAKIS GALIOURIS.
16/06/2009 08:53
H STRAVA ARMENIZOUME H STRAVOS EINAI O GYALOS!!! hahahahaha.

TELIKA DEN PEZONTE STHN BANANIA MAS...

PRIN 10 MERES H PYROSVESTHKH ANOIKSE ME FANFARES KAI GLENTIA THN " NEA PYROSVESTIKH PERIODO ", KAI DHLOSE PANETOIMH, KAI ME THN PROTH FOTIA TA KANANE SK**A SAN TA MOUTRA TOUS..

GELEIA BANANIA EXOUME KATANTHSH APO TA PRASINOKOKINOBLE KOPROSKYLA.

RAGIA KSYPNA ORA NA TOUS KOROIDEPSHS KAI SY..
GYRISE TOUS THN PLATH, PATOSES ORE M....KA DES TA KRATOI POU PROODEVOUNE GYRO SOU.. TI ALLO PERIMENHS???????

LA.O.S GIA NA DH H BANANIA MAS KAMIA ASPRH MERA..

LAKIS GALIOURIS.
manos
16/06/2009 05:18
Paidia, ama kaveis xreiazete apo8emata blakeias va perasi apo to grafeio tou Makrogiavvaki va parei tsampa osi tou xreiazete.!

Pou 3erete, ama mazepsete arketi blakia, isws mia mera va givete kai eseis "a3iomatouxoi" se kapoio ypourgio.
steve
16/06/2009 00:58
Παραιτήθείτε ρεεεεεεεεεεεεεεεε Αδειάστε μας την γωνιά σας σιχαθήκαμε. Στην πυροσβεστική βρήκαν να κάνουν οικονομία οι ανίκανοι.
Xarhs
16/06/2009 00:02
Mia mikrh aporia, isws na kanw kai la8os( diwr8wste me) alla prin apo merika xronia den phre h ellada ena neo aeroskafos ( oxi kananter ) gia thn dasopurosbesh? auto ti apegine? Euxaristw, xarhs
Π.Μ.
15/06/2009 23:57
Τρώνε τα κονδύλια και μετά ... Πέρα βρέχει... Γιατί το ανεχόμαστε;
ES
15/06/2009 22:08
Το θέμα είναι πως αυτοί οι "κύριοι" ψηφίζονται και πληρώνονται με τα λεφτά των Ελλήνων για να λένε αυτά που ούτε ένα νήπιο θα πίστευε. Μας θεωρούν τελικά χειρότερους από τα νήπια ή όντως είμαστε αφού εξακολουθούν να κάθονται στις πολυθρόνες της Βουλής;

Οπως είπε ένας κύριος πιο πάνω, όταν βολέψουν σε μία θεσούλα στο Δημόσιο ένα από την οικογένεια, όλοι τρέχουμε να τους εξασφαλίσουμε θέσεις στη Βουλή αιωνίως, ό,τι κι αν κάνουν στην συνέχεια.

Ο λαός έχει την εξουσία που του αξίζει, τελικά!
toka
15/06/2009 20:39
Το Χειμώνα έγινε σύνοδος των κρατών της ευρώπης τα οποία επλήγησαν από φωτιές το περασμένο καλοκαίρι...Όλα τα κράτη συμφώνησαν να γίνει αναδάσωση...Μαντέψτε ποιο κράτος διαφώνησε και δεν υπέγραψε;;;Μαντέψτε!!!Φυσικά η Νεοελλάδα!!!!Να τη χαίρεστε...Το κορυφαίο βέβαια είναι η αιτία που δεν υπέγραψε....Κάπου παραχωρήθηκαν λέει τα εδάφη αυτά για τουριστική ανάπτυξη....και μετά σας φταίνε οι μετανάστες...αντι να τους να τους στήσουμε όλους αυτούς που καταστρέφουν τη χώρα στα 5 μέτρα και να τους λιθοβολήσουμε....αλλά βέβαια αν ο ίδιος υπουργός σας βολέψει τα παιδια κάνετε τουμπεκα...
xr.st
15/06/2009 20:09
παντως αν τα σπιτια που καουν ειναι αυθαιρετα δεν θα στεναχωρεθω καθολου...σπιτια στην κορυφη του βουνου μονο για αυθαιρετα μου κανουν...οποτε μην κλαψει κανεις μετα για το "σπιτακι" του
FLAMINGO
15/06/2009 20:05
Μην ανησυχείτε παιδιά. Έχετε εμπιστοσύνη στο Μαρκογιαννάκη. Όπου να ''ναι έρχονται οι βροχές!
KOY BI
15/06/2009 19:37
Προτείνω τη μετεκπέδευση εις κεντρική και νότιο Αφρική δημοσίων υπαλλήλων προς μετάταξη όπως διδαχθούν το λεγόμενο'' χορό της βροχής". Η αγορά ή επινοικίαση ελικοπτέρων και ο πανάκριβος μηχανισμός πυροσβεσης θα περιοριστεί στο ελάχιστο δυνατό.
Ετσι η βαριά βιομηχανία της χωρας που είναι ο τουρισμός και η αγροτική παραγωγή διαφυλάσονται. και η συνεισφορά των φορολογουμένων καταλληγει εκει που πρεπει.
Αυτο θα πει managment. Πούστε εχω μια θεία, λέει και το φλυτζάνι, αν στειλει βιογραφικο κανει για golden boy?
Κωνσταντινος Μ.
15/06/2009 19:34
Την μια φταιει ο στρατηγος Ανεμος,την αλλη ο λογαχος Βροχη.Για τα παντα φταινε το ασυλο,το ΠΑΣΟΚ,ο ΣΥΡΙΖΑ,το ΚΚΕ,οι παπαδες,η κριση,οι <<γνωστοι-αγνωστοι>>,οι Τουρκοι,οι λαθρομεταναστες,η ΕΕ,η Ρωσια,οι ΗΠΑ και η λιστα συνεχιζει επ απειρον....Τελικα το νεο κομμα που προτεινε ο βουλευτης Μανωλης πρεπει να το βαφτισουν Νεα Δικαιολογια...
Παράγκας
15/06/2009 18:17
Να χρησιμοποιηθεί Ο ΣΤΡΑΤΟΣ στην ΠΡΟΛΗΨΗ της ΦΩΤΙΑΣ!!!!!!!!!!!!
Α.ΑΓΓΕΛΗΣ
15/06/2009 18:01
Με αυτόν τον τρόπο βλέπουμε να κάνουν πράξη τις ευαισθησίες τους για το περιβάλλον (βλέπε δηλώσεις Καραμανλή στις 5 Ιουνίου Παγκόσμια Ημέρα περιβάλλοντος).
888
15/06/2009 15:33
<Η αντιμετώπιση των πυρκαγιών πρέπει να γίνεται με λελογισμένη χρήση πυροσβεστικών μέσων δήλωσε ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Χρ.Μαρκογιαννάκης, μετά την πρώτη μεγάλη φωτιά στη Ριτσώνα, που στοίχισε τουλάχιστον δυόμισι χιλιάδες στρέμματα πευκοδάσους...>

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΕΜΠΡΗΣΤΕΣ, ΠΥΡΟΜΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΑΙΟΛΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΕΛΟΓΙΣΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΕΜΠΡΗΣΜΩΝ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗΣ ΑΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ!!!

ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΣΟΒΑΡΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΥ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ;

Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

888
ΜΠΕΛΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ / ΑΣΠΡΟΚΚΛΗΣΙ
15/06/2009 15:28
Ο κ. Καραμανλής δεν έχει καταλάβει ακόμα πως τα επικοινωνιακά τερτίπια έχουν πάρει τέλος. Δεν έχει κατανοήσει ακόμα το χρέος και την ευθύνη που έχει αναλάβει απέναντι στο κράτος και στους πολίτες. Οι δε υπουργοί του με φοβερές κυβερνητικές ελλείψεις, λεηλάτησαν φάτσα φόρα τον δημόσιο βίο κλονίζοντας ολόκληρο τον κοινωνικό ιστό. Ήρθαν με φοβερές ελλείψεις στην εξουσία και θα φύγουν οικονομικά όλοι τους γερά τακτοποιημένοι. Από την δημόσια περιουσία του Ελληνικού Λαού. Αυτή ήταν η προσφορά της Νέας Δυστυχίας.
FUSER
15/06/2009 15:25
Τι ελικοπτερα καλε.....αφου θα βρεξει καποια στιγμη... μηπως να προσλαβουμε τον Sir August de Wynter? θα μας ερθει πιο φτηνα μαλλον... Παντως αμα κανουμε αναδασωση με Joshua trees και Agave κλπ προβλεπω να εχουμε εκτος των αλλων ΚΑΙ μεξικανους λαθρομεταναστες.....οπως αμερικηηηη που ελεγε και η Υβετ

όλες οι τελευταίες ειδήσεις