ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΧΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/06/2009 21:31 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 14/06/2009 21:35 |

Την απόσταση που χωρίζει το Αριστερό Ρεύμα από την Ανανεωτική Πτέρυγα επιβεβαίωσε η διήμερη συνεδρίαση της Κεντρικής Πολιτικής Επιτροπής του Συνασπισμού. Κλείνοντας τις εργασίες του σώματος, που υπερψήφισε με μεγάλη πλειοψηφία τις εισηγήσεις του προέδρου, ο Αλέξης Τσίπρας τόνισε ότι ο ΣΥΝ δεν χρειάζεται αλλαγή πολιτικής, αλλά αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας.

Ο Αλέξης Τσίπρας απάντησε εμμέσως και στην άποψη που εξέφρασε σε συνέντευξή του ο Λεωνίδας Κύρκος, ότι το εγχείρημα του ΣΥΡΙΖΑ έφτασε στο τέλος του «διότι στην πολιτική του Συνασπισμού επικάθησε ο ΣΥΡΙΖΑ με την αξίωση να καθορίζει αυτός την κατεύθυνση και την πολιτική».

«Ο χώρος της ριζοσπαστικής Αριστεράς θα ζήσει γιατί τον έχει ανάγκη η κοινωνία», αντέτεινε ο πρόεδρος του ΣΥΝ που κατηγόρησε την ανανεωτική πτέρυγα ότι θολώνει την εικόνα του κόμματος, εκτιμώντας ότι οι διαφορετικές απόψεις έκαναν τον ΣΥΝ «να θυμίζει Βαβυλωνία». Επεσήμανε για μία ακόμη φορά ότι είναι ανοιχτός σε αλλαγές στη λειτουργία, αλλά όχι την πολιτική του κόμματος και προειδοποίησε ότι «μια ήττα στις εθνικές εκλογές δεν θα βαρύνει μόνο την ηγεσία αλλά όλους μας». Επικαλέστηκε, τέλος, την επιλογή του να μην θέσει υποψηφιότητα για βουλευτής, προκειμένου να παραμείνει στο Δήμο Αθηναίων, απόφαση που –όπως είπε- δείχνει ότι δεν επιθυμεί να κάνει πολιτική καριέρα.

«Δεν πήραμε το μήνυμα»

Η ανανεωτική πτέρυγα κατέθεσε κείμενο με τις εισηγήσεις ζητώντας αλλαγή πολιτικής. Μετά την καταψήφισή του, εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία εκφράζει την απογοήτευσή της για το γεγονός ότι η Κεντρική Επιτροπή δεν εντόπισε στην πολιτική τα αίτια της ήττας. «Το μήνυμα της κάλπης δεν ελήφθη», καταλήγει η ανακοίνωση των Ανανεωτικών

30
Βασίλης
16/06/2009 22:15
@νιόνιος
Εγώ αντιθέτος πιστεύω ότι το να είσαι οπαδός κόμματος είναι κακό. Προσέχω τι λές αλλά η διαφορα του 3 απο το 4,4 (50%) δεν διαφέρει πολύ απο το 7 που έδιναν πολλές άλλες δημοσκοπήσεις στον ηλεκτρονικό τύπο- εν πάση περιπτώση όπως προανέφερα αν διαβάσης με την προσοχή που απαιτείς απο εμένα το μήνυμα μου δεν αναφερόμουν σε εταιρίες δημοσκοπήσεων αλλά σε ΜΜΕ...χαίρομαι όπως προείπα που μόνο αυτό είναι το κύριο σημείο κριτικής απο το μην. μου της 15/6...όσο για τον Άκτορα, αν πάει ο Σαρκοζί (όπως ο Σιράκ) να επισκεφτεί πολυεθνικές στο εξωτερικό μάλον θα ειδωθεί ως στρατηγική βιομηχανική στήριξη απο την πολιτεία και όχι ως νταβατζιλίκη...ελπίζω αν γίνει πρωθ. ο κος Παπανδρέου να κάνει το ίδιο με τις Ελληνικές εταιρίες στο εξωτερικό.
1&1=2
16/06/2009 20:14
Μια ιστορια θα σας πω
για τον Αλεξ τον Τσιπρα τον Φλου
που του ''''λεγες βρε Αλεξ τι τρέχει εδώ
σού ''''λεγε φλου, φίλε μου όλα είναι φλου

Πάντα με prada κι άνεργος
ήταν μοιραίος ο Αλεξ ο φλου
μουρμούραει μόνος και διαρκώς
σού ''''λεγε φλου, φίλε μου όλα είναι φλου

Πείραζε όποιον του ''''ρχότανε
χωρίς να το σκεφτεί
κι άμα ψιλοβαριότανε
με κορμορανους πηγαινε να λιαστει

Πείραζε τους Πρασινους
ήταν μοιραίος, ο Αλεξ ο φλου
και εμπλεξε στις εκλογες
ήταν μοιραίος, ο Αλεξ ο φλου

Κι όταν τον μαυριζανε
ψόφιος κοριός ο Αλεξ ο φλου
κι αν τον πολυρωτάγανε
σού ''''λεγε φτου, φίλε μου όλα είναι φλου

Πείραζε όποιον του ''''ρχότανε
χωρίς να το σκεφτεί
κι οι Παναθηναικοι τον μαυρίσαν
και πεμπτο τον αφήσαν...
nionios
16/06/2009 19:36
Και επειδή τίποτε δεν μπερδεύτηκε, σε ενημερώνω:
MME=ΕΔ
nionios
16/06/2009 19:24
@ Βασίλης 16/6/2009 15:34

Το ότι δεν είσαι οπαδός κανενός κόμματος φαίνεται από το μνμ: Βασίλης 15/6/2009 15:32.

Πρόσεξε τι θα σου πω: το να είσαι ενταγμένος σε κόμμα ΔΕΝ είναι κακό. Αλλά αυτό το παραμυθάκι με τους ακομμάτιστους έχει παραγίνει.
Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι προεκλογικά, τα δεξιά κομματόσκυλα είχαν πάρει σβάρνα τον ντουνιά λέγοντας ότι όλοι χάλια είναι και μόνο οι οικολόγοι-πράσινοι άξιζαν να ψηφιστούν. Αυτά βέβαια τα έλεγαν σε άτομα που δεν ήταν δεξιοί. Είναι προφανές τι παιχνίδι παιζόταν και τι παιχνίδι παίζεται και ο νοών νοείτω.
Όσον αφορά τις δημοσκοπήσεις φάνηκε ότι το 2,5-3,0 που έδιναν οι εταιρίες ήταν για τους μη συσπειρωμένους αφού το 4,4 είναι τεράστια απόκλιση.
Την τελευταία εβδομάδα βάλθηκαν κάποιοι να μας πείσουν ότι η διαφορά ήταν 2,7% και μάλιστα μειωνόταν => RASS για το ''ΠΑΡΟΝ'' της Κυριακής 2/6/2009 (και όχι μόνο η εν λόγω εταιρία).
Έλα όμως που σε μιά εβδομάδα από τότε που δημοσιεύτηκε η δημοσκόπηση θα γινόντουσαν εκλογές και κάθε κατεργάρης θέλοντας και μη θα πήγαινε στον πάγκο του. Άρχισαν από Δευτέρα να ......ανεβάζουν την διαφορά, αλλά που???? Στο 3,0%!!!!
Τελικά η κάλπη έβγαλε 4,4%. Η απόκλιση είναι περίπου 50%......
Ο δε Ε.Τ. έβγαλε την Παρασκευή 5/7/2009 δημοσκόπηση δίνοντας τρελές διαρροές του ΠΑΣΟΚ στους Οικολόγους-Πράσινους. Τα δήθεν έγκυρα αποτελέσματα της δημοσκόπησης αυτή έπαιξαν σε όλα τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ κάνοντας την πολύτιμη χειραγώγιση που χρειάζόταν η κυβέρνηση. Πάλι καλά που δεν υπήρξε και διαρροή και προς τους οικολόγους του Βεργή!
Anyway, είναι πολλά τα στοιχεία αλλά δεν έχει νόημα. Τα ΜΜΕ στήριξαν τον Καραμαλή τόσο στην αξιωματική αντιπολίτευση όσο και στην κυβέρνηση. Το ΠΑΣΟΚ δεν έχει κανένα μέσο που να το στηρίζει και εμείς οι γνήσιοι δημοκράτες δεν θέλουμε το κόμμα μας να στηρίζεται σε αυτούς τους αλήτες. Θέλουμε κομμένες γέφυρες και ο Γ. Παπανδρέου το`χει καταφέρει.
Όσο για τα υπόλοιπα, ξέρεις ποια είναι η κατασκευαστική, αλλά και αν δεν έχεις πάρει πρέφα τι γίνεται μιλάω για την επίσκεψη στο Κατάρ και τον Άκτορα''. Την εταιρία που ο νταβαντζηδοφάγος καραμαλής την κατηγοριοποιούσε στους "ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ.

ΥΓ: παραιτηθείτε κ. Πρόεδρε
YΓ: πρετεντέρης ο δεξιοφάγος
mas
16/06/2009 19:03
MME kai epixeirimatika symferonta diogwnoyn tis pragmatikes alla oxi toso tragikes diafores sto SYN giati etsi ofeleite to PASOK kai plhsiazei stin atodynamia. Pisteyoyn diladi oti diogwnontas tin fagomara tha enisxythei o George akoma kai to politiko ptwma toy Kyrkoy -den xexnw sygkibernisi me mitsotaki kai oikoymeniki- den distazoyn na xethapson oi tymboryxoi....
george
16/06/2009 17:42
@ nionios δεν ξέρω που τα είδες αυτά αλλά όλες οι δημοσκοπήσεις έδειχναν το Πασοκ απο 5 έως 7 μονάδες πάνω. η τελευταία φορά που έδειχναν το πασοκ 2 και 2,5 πρέπει να ήταν πριν απο κανενα 8 μηνο χαλαρά.
Βασίλης
16/06/2009 15:34
@νιόνιος
μάλλον μπέρδευτηκαν τα ΜΜΕ με τις εταιρίες δημοσκοπήσεων (ΕΔ) στο πρώτο μέρος της απάντησης. Εν πάση περιπτώση, κατά τα λοιπά, οι ΕΔ θυμάμαι να έδιναν διαφορά γύρω στο 7% πριν τις εκλογές και θα ήθελα πολύ να δω τις δημοσκοπήσεις που έβγαζαν το ΠΑΣΟΚ 3ο κόμμα (μιλώντας για τον τοτό...). Αν αναφέρεσαι στη περίοδο που έπεσε το ΠΑΣΟΚ και ανέβαινε ο ΣΥΡΙΖΑ σε προτρέπω να (ξανα)-διαβάσεις το προηγούμενο σχόλειο μου. Αυτά περί υπερσυστήματος κλπ χρίζουν μίας κάποιας εξήγησης, αν δούμε εφημερίδες η μόνη φιλο-ΝΔ σταθερά είναι η απογευματινή. Η καθημερινή και ο ΕΤ είναι μάλον χλιαρές, ιδιαίτερα η πρώτη με την κόντρα με τον Σουφλιά. Τα Νεά, η Ελευθεροτυπία, Το Βήμα, κα είναι μονοσήμαντες- αυτά είναι συγκεκριμένα πράγματα- όχι αερολογίες.

Σε προτρέπω άλλη φορά να μιλάς με τις πηγές σου και συγκεκριμένα. Ποιές είναι οι εταιρίες δημοσκοπήσεων, ποιά η κατασκευαστική εταιρία, κλπ κλπ όσο για λυγμούς και δεξιοφασίστες δημοσιογράφους, φαντάζομαι με την λογική αυτή οι πολίτες είναι χωρισμένοι σε δύο κατηγορίες ''πράσινοι'' και μη. Εγώ δεν είμαι οπαδός κανενός κόμματος, άρα όπως έλεγε και ο Μπούς δεν είμαι μαζί σου, άρα είμαι εναντίον σου. Απο τα κανάλια ποιά θα χαρακτήριζες φιλο-ΝΔ και ποιά προσκείμενα στο ΠΑΣΟΚ? αν εφημερίδα που βγαίνει με πρωτοσέλιδη αναφορά στο βατοπαίδι δεν έχει καν άρθρο για την υπόθεση της Ζίμενς- μάλον κάτι ξέχασε στον ορισμό της εγκυρότητας.

Απο το σχόλιο μου φαίνεται ότι το μόνο που έχεις να σχολιάσεις είναι ο χαρακτηρισμός των ΜΜΕ- ως φιλοΠασοκικά- χαίρομαι αν συμφωνείς με την ουσία κατά τα λοιπά...
Καραβίτης Γ.
16/06/2009 15:01
θα τον υποχρεώσουν σε παραίτηση


"Δεν έχω καταλήξει ακόμη ότι έχω μετανιώσει για την επιλογή του Αλέξη Τσίπρα ως προέδρου του ΣΥΝ", δήλωσε ο Αλέκος Αλαβάνος, απαντώντας σε σχετική ερώτηση μετά τη συνεδρίαση της κοινοβουλευτικής ομάδας του κόμματος. Συμπλήρωσε μάλιστα χαρακτηριστικά πως "πρέπει να τα δούμε όλα από την αρχή".
Αυτό σημαίνει ότι στέλνει μήνυμα στον Τσίπρα να παραιτηθεί αμέσως. Διαφορετικά θα τον υποχρεώσουν σε παραίτηση,
GOLDEN BOY
16/06/2009 14:55
PRAGMATIKA TO KATHE REYMA STO SYRIZA PREPEI NA EINAI KAMIA DEKARIA ATOMA!!
Δεν με χαλάει
16/06/2009 10:27
Θα έλεγα οτι μου αρέσει ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί έχουν δημοκρατία, μιλάνε με πολιτικούς όρους και δεν έχει την μεσσιανική μορφή όλων των άλλων κομμάτων. Έχει αλλάξει μέσα σε 20 χρόνια 5 ηγέτες και δεν έχει οικογενειοκρατία. Μακάρι να υπήρχαν κι άλλα τέτοια.
psy
16/06/2009 07:33
Τι χάσμα ρε κακομοίρηδες. Δέκα ψωριάρηδες είστε όλοι και όλοι και έχετε και διαφορετικά ρεύματα. Ρεύμα στο κεφάλι πρέπει να σας χτυπήσει μήπως και ξυπνήσετε.
sindelah arfarakh
16/06/2009 02:08
GOLDEN BOY
ase re pou den eisai deksios,
Δημήτρης Ν.
16/06/2009 00:04
@Κόλαφος 15/6/2009 13:15

Προσωπικά δεν με φόβισε ποτέ ο ΣΥΡΙΖΑ.... Σίγουρα όμως με απογοήτευσε.....γι''αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν τον ψήφισα.... Θα δω στις εθνικές εκλογές πάλι....
nionios
15/06/2009 22:27
@ Βασίλης 15/6/2009 15:32

Θα τρελλαθούμε εντελώς. Τα ΜΜΕ είναι αντικυβερνητικά! Το άλλο με τον τοτό θα μας το πεις???

Ξεχνάς ότι μέχρι και την τελευταία εβδομάδα πριν τις Ευρωεκλογές τα """""φιλοΠΑΣΟΚ""" ΜΜΕ έλεγαν ότι η ΨΑΛΙΔΑ ΚΛΕΙΝΕΙ: 3,0 => 2,8=> 2,7 !!!
Ξεχνάς ότι ότι μια συγκεκριμένη εταιρία δημοσκοπήσεων από πέρυσι το καλοκαίρι μέχρι τώρα έχει δώσει μέγιστη διαφορά υπέρ ΠΑΣΟΚ 2,5, όταν στις Ερωεκλογές ο λαός έδωσε 4,4%... Οι υπόλοιπες έδιναν 3,0%.
Ξεχνάς ότι κάποτε το ΠΑΣΟΚ το φέρανε 3ο κόμμα.
Ξεχνάς ότι τα συγκροτήματα έδιναν στους οικολόγους-πράσινους 9% με τις διαρροές από το ΠΑΣΟΚ (υποτίθεται) 10%.

Δεν εξηγείται αλλιώς είναι ΠΑΣΟΚικά τα media.

Μήπως ξεχνάς ότι ένα σούπερ εκμαυλιστικό υπερσύστημα Ρουσόπουλου, επέβαλε την γυναίκα του να λέει τις ειδήσεις στην τηλεόραση? Και κάτι δεξιοφασίστες τύπου Τράγκα-Χατζηνικολάου- Τρέμη στα υπόλοιπα δελτία?
Μήπως είδες τους λυγμούς του Πρετεντέρη μετά την δημοσιοποίηση της αποχώρησης του Πουσόπουλου? Είναι επειδή τα Media δεν αγαπήσανε την δεξιά ούτε βέβαια και την αγαπάνε...

Καλή η προσπάθεια περί "Ιταλοποίησης" και "Αμερικανοποίησης" κλπ μπούρδες αλλά η προπαγάνδα γίνεται πάνω σε πραγματικά γεγονότα όχι ότι να`ναι.

Σε προτρέπω την επόμενη φορά να σεβαστείς την νοημοσύνη μας.

ΥΓ: μήπως θυμάσαι που και πότε οργάνωσε ολόκληρη επίσκεψη σε ξένο κράτος ο αξιότιμος νταβανζτηδοφάγος κος Καραμαλής, μόνο και μόνο για να επισκευτεί το εργοτάξιο μιας γνωστής κατασκευαστικής εταιρίας???
Λέω μήπως...
αμιαντος
15/06/2009 21:27
Κυριοι ο διαλογος ειναι η πεμπτουσια της Δημοκρατιας φτανει ομως να καταληγει σε συμπερασματα και σε πρακτικες εφαρμογες .Οι ευρωεκλογες φερανε καποια δεδομενα στην ελληνικη πολιτικη σκηνη η αδιευκρίνιστη και ομιχλωδες ΑΠΟΧΗ εβαλε ολα τα πολιτικα κομματα στο παιχνιδι και ολα τα ενδεχομενα ειναι πλεον ανοικτα. Οι κομματικοι στρατοι εκαναν το καθηκον τους καιρος ομως να κανουν και η ηγεσιες τους. Ο Συριζα δεν εχασε αριθμητικα εχασε ομως ψυχικα και αυτη η ηττα ειναι τραγικοτερη για ενα αριστερο κομμα. Κορμορανοι και Δεκεμβριανα ειναι ΔΙΑΦΟΡΑ παραμυθια της Χαλιμας γραμμενα απο ακροδεξια μυαλα που ταχα ηθελαν να ψηφισουν ΣΥΡΙΖΑ.. Τα αιτια ειναι πολιτικα και ο συντροφος ΛΑΒΑΣ τα ειπε με το πλεον παραστατικο τροπο Ο αριστερος αγωνιστης βαρεθηκε να βρισκεται συνεχως στην οχθη της στειρας αντιδρασης και θελει ουσιαστικες πολιτικες κατευθυνσεις για να αντιμετωπισει την νεοσυντηρητικη λαιλαπα.
κ.
15/06/2009 17:50
κάποιους τους έπιασε η ευαισθησία για κάποιες σκισμένες αφίσες του συνασπισμού; οταν καιγόταν η αθήνα, που ήταν αυτοί οι άνθρωποι να αποδοκιμάσουν. εδώ φτάσανε κάποιοι του συριζα να λένε ότι δεν πειράζει που κάποιοι καίγανε την ελληνική σημαία! πολλή ευαισθησία δείχνετε παιδιά για τις αφίσες του συριζα αλλά δείξτε λίγη και για την ελληνική σημαία. ξέρουμε ότι δεν σας πειράζει που καίγεται η σημαία, πειράζει όμως την πλειοψηφία των ελλήνων, γιαυτό σς μαύρισε.
ΛΑΒΑΣ
15/06/2009 17:31
@ Κόλαφος

Ο γράφων Λάβας σου λέει ότι σε κανένα κόμμα δεν συμβαίνει αυτό, να βγαίνει δηλαδή ο καθένας στα παράθυρα και να λέει την γνώμη του και ότι άλλο γουστάρει.

Αυτό δεν είναι πια κόμμα αλλά χάβρα των ιουδαίων, αλλά και εκεί έναν ψαλμό λένε όλοι μαζί χωρίς παραφωνίες, ενώ στον ΣΥΡΙΖΑ, άλλοτε η μία συνιστώσα, άλλοτε το ρεύμα Αλαβάνου, δηλώσεις από δω, δηλώσεις από εκεί, είναι να τρελαίνεται κανείς από όλους αυτούς τους πολιτικούς παράγοντες που με την μικροπολιτική τους πολυπραγμοσύνη και τις μικρές τους πολιτικές διαστάσεις αλλά με άμετρη φιλοδοξία, έπραξαν και πράττουν το κάθε τι για να διαρρήξουν κάθε σχέση και να γκρεμίσουν κάθε γέφυρα συνεννόησης και συνεργασίας με το συγγενικό ΠαΣοΚ.

Ούτε η τηλεόραση τους φταίει, ούτε οι εφημερίδες τους φταίνε, ούτε οι δημοσιογράφοι, αυτά είναι απαράδεκτες δικαιολογίες, για δημοκρατικούς αριστερούς ψηφοφόρους.
Η πολιτική κουλτούρα που έχει αποκτήσει ο δημοκρατικός αριστερός ψηφοφόρος μέσα από συνεχείς αγώνες και συγκρούσεις με το παρασιτικό μεγαλοαστικό κατεστημένο, τον προίκισε με πολιτική ευθυκρισία και αναλυτική ικανότητα και δεν χειραγωγείται. Ας αφήσουν λοιπόν αυτές τις ανοησίες.

Δυστυχώς όμως σε κρίσιμες ιστορικές στιγμές, βρέθηκε κάτω από την ηγεσία ανίκανων και γελοίων προσώπων με αποτέλεσμα μια δυναμική πλειοψηφία να καταντήσει μια αλλοπρόσαλλη μειοψηφία που αλληλοσπαράζεται χωρίς τελειωμό για ένα άδειο πουκάμισο.

Φιλικά ΛΑΒΑΣ
GOLDEN BOY
15/06/2009 17:15
@sindelah arfarakh

XWRIS NA EIMAI DEJIOS PROSWPIKA, OLOI JEROYN OTI OI ARISTERES EINAI MPAZA!!
αννα
15/06/2009 16:44
@Κόλαφος 15/6/2009 13:15, Αγαπητέ/ή συγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω μαζί σας. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν φόβησε κανέναν και ούτε πρόκειται. Όταν εκλέχτηκε ο κύριος Τσίπρας, ως νέος άνθρωπος και εγώ, χάρηκα ιδιαίτερα και πίστευα ότι θα έφερνε κάτι νέο στην ελληνική πολιτική σκηνή. Σκόπευα, μάλιστα, να ψηφίσω και το συγκεκριμένο κόμμα. Μετά, όμως, από τα γεγονότα του Δεκέμβρη και τις θέσεις (που ποτέ δεν κατάλαβα τι εννοούσαν) του κόμματος για το συγκεκριμένο θέμα όπως και για πολλά άλλα ΣΙΧΑΘΗΚΑ. Όλοι όσοι διαμαρτύρονται εδώ μέσα για τον ΣΥΡΙΖΑ μην ξεχνάτε ότι αντιπροσωπεύουν κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας. Πολύ μεγάλο, μάλιστα, αν κρίνουμε από τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές......
Η προσωπική και ταπεινή μου γνώμη είναι ότι θα ήταν καλό να αποφασίσουν πρώτα ποιος είναι ο Πρόεδρος του κόμματος. Αλαβάνος ή Τσίπρας;;;;;; Έχω μπερδευτεί ξέρετε όπως και πολλοί πολίτες-ψηφοφόροι. Μετά καλό θα ήταν να μιλήσουν με συγκεκριμένες θέσεις για να καταλάβουμε και εμείς τι θέλουν και τι δεν θέλουν.
Το κόμμα που μάχεται για τους "μεροκαματιάριδες", που αναφέρετε, είναι το ΚΚΕ (δεν είμαι ψηφοφόρος του συγκεκριμένου κόμματος). Ο ΣΥΡΙΖΑ μάχεται μόνο για τα δικαιώματα ανθρώπων που καταπατούν τις περιουσίες πολιτών και για τους λαθρομετανάστες. Και επειδή μάχεται πραγματικά προτείνω στους κυρίους Αλαβάνους και Τσίπρα να τους δώσουν στέγη στα σπίτια που διαθέτουν.........
Κόλαφος
15/06/2009 16:03
Δε γουστάρω ούτε πτέρυγες, ούτε πτερύγια, ούτε φτερά και πούπουλα. Δε γουστάρω ρεύματα ούτε μονοφασικά, ούτε τριφασικά. Γουστάρω ΣΥΝΘΕΣΗ! Βρείτε τα!

Παρεμπιπτόντως, μπορεί κάποιος να μου πει ποιο άλλο κοινοβουλευτικό κόμμα έχει θεσμοθετημένες (δλδ επισήμως αναγνωρισμένες) τάσεις στο εσωτερικό του; Σε ποιο άλλο κόμμα μπορεί ο καθένας να βγαίνει στα τηλεπαραθύρια ή στις εφημερίδες και να λέει ό,τι ''εσωκομματικό'' γουστάρει, χωρίς να διαγράφεται;
Σάκης Π.
15/06/2009 15:07
ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ...

ΤΙΤΛΟΣ ΑΡΘΡΟΥ: Στα άκρα η ΣΥΝ-κρουση
Παρέμβαση Κύρκου με σκληρή επίθεση στην ηγεσία
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Βούλα Κεχαγιά
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 13 ΜΑΡΤΙΟΥ 2009

ΣΧΟΛΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΟΣ:

Για να επιτύχει το ΠαΣοΚ την πολυπόθητη αυτοδυναμία (απαραίτητη προϋπόθεση για απρόσκοπτη μάσα) δεν είναι αρκετή η ''αιμοδότησή'' του με ορισμένα ''αριστερά'' στελέχη μόνον.

Χρειάζεται να εμφανιστεί ότι προσχωρεί σε αυτό ο μισός (;) Συνασπισμός, μετά τη διάσπασή του. Κρίμα που σε αυτό το παιχνίδι χρησιμοποιείται μια προσωπικότητα σαν τον Λ.Κύρκο!

Ο δρόμος είναι ανοικτός και τα σκυλιά δεμένα! Ο κόσμος της Αριστεράς βαρέθηκε πια τους κάθε λογής προδότες κι αποστάτες που βγαίνουν απ΄τα σπλάχνα της και καταλήγουν να αιμοδοτούν το σάπιο σύστημα προσφέροντάς του ''αριστερό άλλοθι''. Κι όλα αυτά για ένα μοιράδι εξουσίας. Αξιολύπητοι...
george
15/06/2009 14:40
Παρασκευόπουλος Σ. 15/6/2009 11:38. Άρα, εφόσων οι σχηματισμοί έχουν διαφορετικές αρχές και φιλοσοφίες και εφόσων εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να λειτουργήσει η δημοκρατία (αρχή της πλειοψηφίας) σε αυτές τις περιπτώσεις, τότε το εγχείρημα είναι αποτυχημένο εξ αρχής. Δεν το λέτε ξεκάθαρα όμως. Η δικιά μου ερώτηση είναι για ποιο λόγο ο ΣΥΝ να δεχτεί συνεργασία και ουσιαστικά να προσδέσει σ''''ένα ενδοκοινοβουλευτικό άρμα της τάξεως 4-5% διάφορους εξωκοινοβουλευτικούς σχηματισμούς που έχουν διαφορετικές αρχές και φιλοσοφία απ''αυτόν. Για να εξασφαλίσει ένα πρόσθετο ποσοστό της τάξεως του 1% το πολύ?
george
15/06/2009 14:06
Τελικά μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης του ΣΥΡΙΖΑ.
Υπάρχει το αντιευρωπαικό και δογματικό ΚΚΕ, υπάρχει η εξωκοινοβουλευτική αριστερά με τα νοσταλγικά της (κατά άλλους γραφικά) γκρουπούσκουλα, υπάρχει κίνημα οικολόγων, υπάρχει και αντιεξουσιαστικός χώρος.
Προσωπικά άδυνατώ να καταλάβω που μπορεί να χωρά ο συγκεκριμένος ΣΥΡΙΖΑ, οποιό πολιτικό κενό μπορεί να καλύψει.
ΚΩΣΤΑΣ 13
15/06/2009 13:26
ΤΣΙΠΡΟΑΛΑΒΑΝΟΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ; ΑΦΗΣΑΤΕ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ; ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ Ή ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΥΤΕΛΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΑΣ; ΠΗΓΑΤΕ ΣΤΟ ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ Ή ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΠΛΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟΣ. (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΕΤΕ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ, ΤΣΙΠΡΟΑΛΑΒΑΝΟΙ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΡΟΑΣΤΕΙΩΝ;). ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΕΠΙΑΣΕ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΥΙΟΘΕΤΟΥΝ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗ ΣΤΑΣΗ, ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΑΤΕ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΑ!! ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΣΚΙΖΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ;;ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΣΙΠΡΟΑΛΑΒΑΝΟΙ. ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΕ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ, ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΕΓΑΤΕ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΘΑ ΤΟ ΛΕΓΑΤΕ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ! ΑΦΟΥ ΝΟΙΑΖΕΣΤΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΥΡΟ ΤΣΙΠΡΟΑΛΑΒΑΝΟΙ-ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΙ!!
Δενδρινός Ι.
15/06/2009 13:19
Όλα όσα διαδραματίζονται στο ΣΥΡΙΖΑ πηγάζουν από πολύ παλιά. Όταν πρωτοδημιουργήθηκε ο ΣΥΝ συμμετείχε και το ΚΚΕ. Το ΚΚΕ στη συνέχεια αποχώρησε αλλά παρέμειναν οροσμένοι ηγέτες στο ΣΥΝ αλλά χωρίς τη βάση που τους στ΄ήριζε όταν υπάγονταν στο ΚΚΕ. Με την πάροδο του χρόνου οι λίγοι οπαδοί της ηγεσίας των πρώην ΚΚΕ άρχισαν να αραιώνουν εφόσον ο ΣΥΝ βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού του 3%.
Μπροστά σ αυτή την πραγματικότητα και μετά την αποπομπή Κωσταντόπουλου το Αριστερό Ρεύμα έκανε ανοίγματα πέραν των ορίων και κατασκεύασε τον ΣΥΡΙΖΑ με δεδομένες τις επιφυλάξεις των Ανανεωτών. Μπροστά όμως στην επιβίωση καλές ήταν και οι περιθωριακές ομάδες. Το Ρεύμα τατυτίστηκε με τα εξωκοινοβουλευτικά γκρουπ και έτσι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Ήρθαν από πάνω και τα Δεκεμβριανά και η κατάσταση έφτασε μέχρι σημείου σήμερα να θέλουν να εξοστρακίσουν το Ανανεωτικό κομμάτι που ήταν η ψυχή και ο νους του ΣΥΝ.
Από δω και πέρα μόνο ο Θεός μπορεί να σώσει το ΣΥΡΙΖΑ και το ΣΥΝ. Ας βάλει το χέρι του ο Μεγαλοδύναμος.
Stefanos
15/06/2009 11:58
Aristeroi poulimenoi, sindikalistes pou ginane ipourgoi...
Re oust apo do...
Oi komounistes pethanan me ton telefteo tous igeti, ton Gorbi...
Aftoi ine exthroi tis patridas ke tis thriskias re
Ntropi tous!
Παρασκευόπουλος Σ.
15/06/2009 11:38
Στα πολιτικά κόμματα η χάραξη της πολιτικής γίνεται με δημοκρατικό τρόπο και ισχύει κατά κανόνα η αρχή της πλειοψηφίας εφόσον η πολιτική που αποφασίζεται δεν αντιβαίνει τις καταστατικές αρχές και τη φιλοσοφία του Κόμματος. Σ αυτές τις περιπτώσεις η μειοψηφία είναι υποχρεωμένη να δέχεται τις όποιες αποφάσεις παίρνονται με δημοκρατικό τρόπο. Στην περίπτωση όμως συνεργασίας πολιτικών σχηματισμών με διαφορετικές αρχές και φιλοσοφίες τότε δεν μπορεί και δεν είναι σωστό να ισχύει η αρχή της πλειοψηφίας. Ο ΣΥΝ και μετέπειτα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι εγχειρήματα τα οποία και τα δυο είναι προϊόντα συνεργασιών διαφόρων πολιτικών σχηματισμών και ομάδων. Δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να ισχύσει η αρχή της πλειοψηφίας γιατί αν αφαρμοζόταν αυτό θα ήταν άδικο για τους μικρότερους σχηματισμούς ή ομάδες. Αν εφαρμοζόταν η αρχή της πλειοψηφίας στην περίπτωση του ΣΥΡΙΖΑ τότε αυτό απ τη φύση του θα δημιουργούσε καιροσκοπικές συμμαχίες ανάμεσα στις συνεργαζόμενες ομάδες και συνεπακόλουθα θα οδηγούσε σε απομόνωση ή ακόμη και σε εξόντωση τις μειοψηφούσες ομάδες ή σχηματισμούς, ανάλογα φυσικά με την σπουδαιότητα της κάθε περίπτωσης. Το Σαββατοκύριακο ο Α. Τσίπρας και οι συν αυτώ διέπραξαν ολέθριο λάθος με το να υπερψηφίσουν με μεγάλη πλειοψηφία τις εισηγήσεις του. Στην ουσία αυτό που έκαναν είναι να δηλώσουν προς μια πλευρά και στην προκειμένη περίπτωση την Ανανεωτική πτέρυγα ότι αδιαφορούμε για τις θέσεις σας και αν δεν σας αρέσει μπορείτε να μας δείξετε την πλάτη σας. Η στάση αυτή της ηγεσίας του Α. Τσίπρα είναι στάση εξοντωτική για την Ανανεωτική πτέρυγα. Στάση δηλαδή διασπαστική γιατί ταμπουρωμένη στην επίπλαστη πλειοψηφία-που στο κάτω κάτω δεν ισχύει όπως εξηγήθηκε αρχικά-ακροβατεί στην αντίθεση και όχι στην ουσία που δεν μπορεί να είναι άλλη απ τη ΣΥΝΘΕΣΗ. Ο Λεωνίδας Κύρκος είναι πολύ σωστός στις τελευταίες του δηλώσεις που έμμεσα πλην σαφώς έγραψε τον επικήδειο του ΣΥΡΙΖΑ και μη σας φανεί παράξενο και του ΣΥΝ. Οι συνεργασίες -όταν βασίζονται σε στέρεες βάσεις- διαφόρων ομάδων ή σχηματισμών στηρίζονται στον αμοιβαίο σεβασμό και πάντα οι ενέργειες της κάθε ομάδας πρέπει να φτάνουν μέχρι του σημείου που δεν θίγονται οι αρχές και η φιλοσοφία των υπολοίπων που απαρτίζουν τη συνεργασία. Αυτά είναι πολύ βασικά πράγματα που τα γνωρίζουν ακόμη και πρωτοετείς φοιτητές νομικών ή πολιτικών επιστημών. Η επίληση του Α. Τσίπρα ότι αρνήθηκε τη βουλευτική έδρα γιατί δεν τον ενδιαφέρει η πολιτική καριέρα, δεν τον απαλλάσσει απ το τραγικό λάθος να υιοθετεί διασπαστική πολιτική περυτιλιγμένη με κάλπικο δημοκρατικό μανδύα. Κανείς δεν θα δεχόταν να συνεργαστεί με κάποιον όταν λείπει απ τη μέση ο αμοιβαίος σεβασμός. Η Ανανεωτική πτέρυγα έχει φωτεινά μυαλά και έγκαιρα διέγνωσαν το πρόβλημα. Αντιστέκονται γιατί δεν είναι σωστό να χρησιμοποιηθούν μόνο για "χρώμα" και να μεταραπούν σε νεροκουβαλητές για να κτιστεί ένα εποικοδόμημα που δεν θα τους αντιπροσωπεύει.
ΝΤΙΝΟΣ
15/06/2009 09:38
ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 1989 ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΙΤΗ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΟΝΟΜΑΣΘΗΚΕ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΩΣ ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥΣ΄ ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΥΡΚΟ , ΧΑΡΙΛΑΟ ΦΛΩΡΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΜΕ ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΗ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ, ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΖΩΛΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑΕΡΘΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑΣ , ΤΗΣ ΜΑΓΙΟ, ΤΗΣ ΖΗΜΕΝΣ, ΤΗΣ ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ, ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΟΥ 1965 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥΣ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΤΟ 1967. ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ( "ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ" )ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΣΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΙΚΑΝΟΥΣ ΕΞΕΛΙΞΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΤΙΜΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΟΥΒΕΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ,ΑΛΑΒΑΝΟΣ, ΧΟΥΝΤΗΣ, ΔΡΑΓΑΣΑΚΗΣ , ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΝΕΟΙ ΟΠΩΣ Ο ΑΛΕΚΟΣ ΤΣΙΠΡΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΩΘΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ 1989 ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ "ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ" Η΄ "ΣΥΡΙΖΑ" ΑΛΛΑ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΟΥΣ ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΥΡΚΟ ΧΑΡΙΛΑΟ ΦΛΩΡΑΚΗ ΚΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ. ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ. ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΓΕΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΚΚΕ (ΠΑΠΑΡΗΓΑ, ΚΑΝΕΛΗ Κ.Λ.Π.) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΕ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΥΝΕΠΙΚΟΥΡΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΟΥ "ΓΕΡΜΑΝΟΥ" ΚΑΙ ΤΟΥ "ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΟΣ" ΜΕ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ κο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ . ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ , ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ . ΠΡΟΓΕΥΣΗ. ΟΙ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ.
AIRETIKOS
15/06/2009 09:11
Brizoyn, bysodomoyn oi PASOKOI, blepoyn oti kai pali den tha exoun aytodynamia kai psaxnoyn "ananewtikous" katsikides giayto kai ta MME tous xedafoun to politiko ptwma tou Kyrkoy....h Bash toy SYN apaitei synexisi tis aristeris poreias opws edeixe me megali pleiopsifia sto synedrio.
III
15/06/2009 00:14


Το σκίσιμο του Κορανίου

Ας περάσουμε στα γεγονότα του κορανίου
Ναϊμ Ελγαντούρ: Όπως έχω πει πολλές φορές σε εφημερίδες και περιοδικά, εμείς ως Ένωση Μουσουλμάνων Ελλάδας ήμασταν κατά της πορείας και των επεισοδίων, φυσικά. Γι αυτό εξάλλου και δεν συμμετείχαμε ύστερα από απόφαση που πήραμε στη συνάντηση με τους εκπροσώπους των άτυπων τζαμιών της Ελλάδας. Καταθέσαμε μήνυση και περιμένουμε. Έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη. Μέχρι σήμερα βέβαια δεν υπάρχει καμία πρόοδος. Δεν υπάρχει η κατάθεση του αστυνομικού, … Δεν ξέρω που το πάει η ελληνική αστυνομία και τι σχέδιο εξυπηρετεί. Θα περιμένουμε. Εγώ πάντως μίλησα με την ελληνική αστυνομία και τους είπα ότι έρχονται στις 24 Ιουνίου στελέχη της Διεθνούς Αμνηστίας από το Λονδίνο, για να ελέγξουν το συμβάν με το Κοράνι, αλλά και τα άλλα ζητήματα των μεταναστών στην Ελλάδα. Εγώ δεν έχω μάθει να δυσφημώ την πατρίδα μου, γι αυτό και δεν έχω μιλήσει ποτέ εκτός συνόρων για τα προβλήματα των μουσουλμάνων στην Ελλάδα. Αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πω ψέματα. Θα τα πω όπως είναι. Γι αυτό και παρακαλώ τους αρμόδιους μέχρι την 23η Ιουνίου το βράδυ να μου πουν εάν έχουν καταθέσει τη δικογραφία στη δικαιοσύνη.

Έχουν πάρει διεθνείς διαστάσεις τα γεγονότα με το κοράνι;
Ναϊμ Ελγαντούρ: Κοίτα, διαβάζουμε στο διαδίκτυο ότι υπάρχει μια πρόταση να γίνει εμπάργκο στα ελληνικά προϊόντα, ως ένδειξη διαμαρτυρίας. Εμείς, ως Ένωση Μουσουλμάνων Ελλάδας, προσπαθούμε να το σταματήσουμε. Επίσης, από όσο γνωρίζω, ο Πρέσβης του Ιράν συνάντηση τον κ. Προκόπη Παυλόπουλο, ο οποίος του είπε πω δεν είναι κοράνι και πως θα το στείλουν σε ειδικούς εκτός Ελλάδας για να το εξετάσουν. Αυτά είναι αστειότητες.

Ήταν κοράνι;
Ναϊμ Ελγαντούρ: Φυσικά. Είναι μικρά βιβλία με αποσπάσματα από το Κοράνι. Συνήθως τα έχουμε μαζί μας. Και ξέρεις κάτι; Τα παιδιά αυτά, οι μετανάστες, έχουν μαζί τους το κοράνι αυτό σε όλη την διαδρομή τους. Είναι η σύνδεσή τους με την χώρα τους, με τη μάνα τους. … Να σου πω κάτι ακόμα; Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ένας αστυνομικός σκίζει αυθαίρετα ένα χαρτί που ανήκει σε κάποιον άλλο; Υπάρχει όμως και κάτι ακόμα. Δεν καταλαβαίνω γιατί ανακατεύονται αριστερές οργανώσεις σε ζητήματα που δεν γνωρίζουν καθόλου. Την Πέμπτη το απόγευμα με ειδοποιούν ότι έχουν κατέβει στην Ομόνοια μετανάστες μουσουλμάνοι και γίνονται φασαρίες. Πήγα αμέσως και έτσι όπως ήταν όλοι οργισμένοι άρπαξα το μεγάλο κοράνι από τα χέρια αυτού που προπορευόταν και άρχισα να τους φωνάζω πως έπρεπε να σταματήσουν εάν σέβονται το κοράνι. Ήταν περισσότερα από δύο χιλιάδες άτομα. Τους είπα ότι βγήκατε να διαμαρτυρηθείτε για το κοράνι αλλά κρατάτε στα χέρια σας πλακάτ που λένε όχι στην ανεργία. Έπειτα μίλησα με αυτούς που οργάνωσαν την πορεία, τους αριστεριστές, και μου υποσχέθηκαν πως θα μείνουν μακριά. Την άλλη ημέρα όμως έκαναν τα ίδια. Δεν καταλαβαίνω. Τους το έχω πει πολλές φορές μην παίζετε με το θρησκευτικό αίσθημα των αράβων για μικροκομματικούς λόγους. Παίρνουν τον πεινασμένο μετανάστη μουσουλμάνο, τον φωτογραφίζουν με τα πλακάτ των κομμάτων τους, και κάνουν πολιτικές καριέρες. Ποιοι; Αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει ούτε το ευαγγέλιο, ούτε η ελληνική σημαία, συγκινήθηκαν ξαφνικά με το κοράνι! Αυτά είναι γελοία και επικίνδυνα πράγματα.