Η πρώτη μεγάλη φωτιά έδειξε τις ελλείψεις

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/06/2009 20:44 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 13/06/2009 21:01 |

Η μεγάλη πυρκαγιά που ξέσπασε το πρωί του Σαββάτου στη Ριτσώνα και πήρε γρήγορα διαστάσεις ήταν η αφορμή για να αποκαλυφθούν οι ελλείψεις σε μέσα κατάσβεσης και στη φετινή αντιπυρική περίοδο. Η πυροσβεστική έχει στη διάθεσή της τα δύο μόνο από τα 12 ελικόπτερα που προβλέπει ο σχεδιασμός.

Η φωτιά στη Ριτσώνα έχει κάψει εκατοντάδες στρέμματα πευκοδάσους, ενώ σποραδικές εστίες της καίνε ακόμη, καθώς στην περιοχή εξακολουθούν να πνέουν ισχυροί άνεμοι.

Την ώρα που ο κρατικός μηχανισμός δοκιμαζόταν από την πρώτη μεγάλη φωτιά του καλοκαιριού, γινόταν γνωστό ότι η πυροσβεστική δεν έχει ακόμη εντάξει στη δύναμη της τα δέκα από τα δώδεκα ελικόπτερα που χρειάζεται για την αντιπυρική περίοδο. Σύμφωνα με το Πυροσβεστικό Σώμα, η σύμβαση μίσθωσης των ελικοπτέρων έχει «κολλήσει» στο Ελεγκτικό Συνέδριο, όπου έχει υποβληθεί για έγκριση. Η καθυστέρηση οφείλεται και στο γεγονός ότι το Δημόσιο χρωστούσε πάνω μεγάλα ποσά στις εταιρείες που νοικιάζουν τα ελικόπτερα. Σε κάθε περίπτωση, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των αρμοδίων, ο στόλος θα έχει συμπληρωθεί μέχρι το τέλος του Ιουνίου.

14
Αντικειμενικός
15/06/2009 15:33
Άστο μεγάλε άστο. Μην το ψάχνεις η σημερινή κυβέρνηση δεν θα κάνει τίποτα. Και όποια κυβέρνηση πέρασε τα τελευταία 25 χρόνια δεν έκανε τίποτα απολύτως για την προστασία του περιβάλλοντος και των δασών. Εδώ ο χοντρός όταν έιδε τα δύσκολα πήγε στην πελοποννησο για να εξασφαλίσει τους ψήφους του και όχι για να σβήσει τις πυρκαγιές. Που ήταν η κυβέρνηση όταν ολόκληρη η χώρα φλέγονταν στις φλογες; Και μετά ο άλλος ο καραγκιόζης κουνιστός κουνιστός έλεγε. Φεύγω με αξιοπρέπεια. Ποια αξιοπρέπεια ρε μαλάκα...
FUSER
15/06/2009 15:30
.....λεφτα για τα LEXUS των βολευτων βεβαια υπαρχουν....για να κοιμουνται με ησυχη την οικολογικη τους συνειδηση το βραδυ καπου 100 χιλιαρικακια το ενα κανει...
Nikos Psaropoulos
15/06/2009 13:56
Δεν είναι δυνατόν τα παθήματα να μην μας γίνονται μαθήματα και κάθε καλοκαίρι να έχουμε τα ιδία προβλήματα και χειροτέρα, με αποτέλεσμα να καίγονται και τα λίγα στρέμματα γης που έχουν μείνει στην ελληνική επικράτεια. Ας θυμηθούμε τι έγινε το Αύγουστο 2007 η μισή Ελλάδα έγινε κάρβουνο και τότε μας έφταιγε ο στρατηγός άνεμος και ασύμμετρες απειλές με αποτέλεσμα να έχουμε 80 νεκρούς και χιλιάδες αστέγους και με περιβαλλοντικά προβλήματα. Αντί αυτά να μας γίνονται μαθήματα και να διορθώσουμε τα κακός κείμενα βλέπουμε πάλι φέτος μια κυβέρνηση απροετοίμαστη για το θέμα των πυρκαγιών με τα λεγόμενα των παραγόντων τις πυροσβεστικής, δηλαδή να μην έχουμε τον αριθμό ελικοπτέρων όπως πέρσι, λόγω χρεών, οι δήμοι και κοινότητες να μην έχουν προετοιμαστεί, οι δασικές υπηρεσίες να μην έχουν καθαρίσει τους χορούς τους με αποτέλεσμα με την πρώτη κιόλας σπίθα είχαμε μεγάλη καταστροφή. Κάνω έκλυση στα όργανα της πολιτείας να έρθουν στο ύψους των περιστάσεων και πριν είναι πολύ αργά να λάβουν τα κατάλληλα μέτρα και όχι λόγια για να μπορέσουμε να προστατέψουμε ότι έχει απομείνει από πράσινο στην Ελλάδα, γιατί πρέπει να γνωρίζουμε ότι στον τουρισμό θα έχει μεγάλες επιπτώσεις και θα καταντήσει από μεγάλη βιομηχανία του κράτους σε μια μικρομεσαία επιχειρήσει.

Νικος Ψαροπουλος
ΠΑΣΟΚ β'' ΑΘΗΝΩΝ
ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΕΑ ΠΝ
galaxy34
15/06/2009 11:46
giati perimenekaneis na einai diathesima ta elikoptera ayta? ma einai panta siguro me mathimatiki akribeia pia ws nomoteleiako gegonos oti sxedon kata 90% oti kian prpeei na ginei stin elada tha giNETAI PANTA katopin eorths ,PANTA meta apo 2-3 xronia kian, kai PANTA tha briskun geloies dikaiologies kai PANTA tha tin plirwnun oi mikroi. einai filosofia olokliri pu akoma den alazei me tipotaaaa!!! einai tragiko!!!

viva grafieokratiaaaa .epeidh kapoioi panta ta xynun pairnun ton misthako tus kai den exun ixnossssss kathikonots opws px to elegktiko synedrio su leei....aneythinoi anthrwpoi xwris ixnos ntrophssssss!!!!!
thamnos
15/06/2009 11:03
Τα πράγματα είναι απλά, δεν κάνουν καμία κίνηση, αγορών και προσλήψεων πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα. Οπότε μόλις καιγόμαστε προσλαμβάνουμε γρήγορα γρήγορα αυτούς που θέλουμε με συνοπτικές διαδικασίες και νοικιάζουμε πανάκριβα ελικότ=πτερα απο τις χώρες που στο μιλητό τους χρωστάμε...

Οταν καν μας περνάει απο το μυαλό η φράση του δικού μας Ελληνα, Σωκράτη: καλύτερα το προλαμβάνει παρά το θεραπεύει!

Είμαστε α΄ξιοι της μοίρας μας και αυτό φαίνεται πολύ περισσότερο στα σχόλια, όταν διαβάζεις διαπληκτισμούς ανάμεσα σε Πασόκους και ΝΔ για το ποιός φταίει.
Είναι πραγματικά απίστευτο να ακους τέτοια πράγματα για άα θέμα που έπρεπε να είμαιστε όλοι μια γροθιά.
Το συμφέρον όμως μας τυφλώνει και άλλοι καίνε τα μπλέ δάση άλλοι τα πράσινα!!!! Απλά ΗΛΙΘΙΟΙ ψηφοφόροι που δεν θα έχουν οξυγόνο και θα τσακώνονται για το ποιος φταίε και όχι για την κατάντια της ομορφότερης χώρας !!!

με τις υγείες μας και μόλις άρχισε το καλοκαίρι!
:P_K nikaia
14/06/2009 15:00
Aporia...:einai tuxaio to gegonos oti me to pou edwse h EMY isxurous borious anemous eixame apeu8eias purkagia se mia perioxh opou uparxoun kai oikies alla kai ERGOSTASIA kai to kuriotero me duo diaforetikes esties polla metra makria h mia apo thn allh???? Mhn autapataste...tipota den einai tuxaio..kai eidika otan monimos perimenoun pote 8a exoume anemous gia na mpoun fwties....epishs den mporei na einai tuxaio oti den eixe ginei apopsilish kai antipurikh zwnh.....alla ws pote 8a dexomaste ta sumferonta na katastrefoun thn fush....kai kserete polu kala oti h istoria apodikniei to poses fores panw se kamenes perioxes exoun ksefutrwsei spitia ergostasia ktl.....prepei na stamathsoume na diamarturomaste gia diafores pi9anes aities kai na doume tis pragmatikes...
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
14/06/2009 13:23
@POLITH MBABH. MOU KANEI ENTYPOSH POU GNORIZEIS TA TRIA FYTA POU ANAFEREIS STO SXOLIO SOU. H IDEA SOU EINAI FANTASTIKH KAI ELPIZO NA TO DIABASH KAPOIOS GEOPONOS. KAPOTE KATASKHNOSAME STO BIG BEND NATIONAL PARK THS AMERIKHS. EINAI GEMATO APO TA FYTA POU ANEFERES KAI ME ALLA POLLA POU XREIAZONTAI LIGO NERO. OI ISRAHLINOI KAI MAROKINOI EXOUN KANEI KALLIERGEIES ME AGAVE, TO JOSHUA TREE EINAI PANTOU STO TEXAS. ANAMESA TOUS EVDOKIMOUN ENA SORO THAMNOI ME ALOE VERA KAI YPARXOUN FOLIES APO ARMADILLO, LAGOUS, KROTALIES, . DYSTHXOS FILE MOU OI ELLINES GEOPONOI THA PROSPATHISOUN NA ANADASOSOUN THN PERIOXH MONO ME KONOFORA DENTRA.
dimitris korinthios
14/06/2009 13:06
DHLADH ELLEIPSEIS TORA STA PENTE XRONIA THS
KYBERNHSHS H ANTIPOLITEYSH ME TIS DEKAETIES POY EIXETO PLEONASMA . AYTA PARADOSATAI TI
LOGIA THS P///////AS, THA AKOYMAI AKOMH . BARETHIKAN TA AYTIA MAS GIA TETOIA LOGIA, MONON STOYS OPADOY SAS AGAPHTO PASOK EINAI GNOSTA KAI PISTEYTA
ΑΕΤΟΜΑΧΟΣ
14/06/2009 10:05
ΑΝΤΙ ΤΟ ΣΠΑΤΑΛΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ -ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ-ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΣΠΑΤΑΛΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ,ΑΝ ΟΙ 300 ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΠΟΥ ΞΟΔΕΥΤΗΚΑΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΦΙΕΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΗΜΑΙΑΚΙΑ.ΑΝ ΟΙ ΔΗΜΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΔΑΣΙΚΩΝ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΟΥΣ,ΑΝ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑΝ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΡΙΓΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΤΗΣ ΦΥΛΑΚΗΣ, ΑΝ....,ΑΝ..... ΑΝ....... ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ
YIANNHS-LONDON
14/06/2009 08:19
TO KALOKAIRI FOTIES ,KAI SKOUPIDIA.TO XEIMONA PLIMIRES

KAI TREKSIMO YIA PETRAILEO THERMANSIS.

YIASOU ELLHNA EUROPAIE,MEGALE PARAMORFOMENE POU

TA KSEURIS OLA
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
14/06/2009 08:15
H KYBERNHSH KARAMANLH AGORAZEI YPOBRHXIA APO THN GERMANIA ANTI NA AGORASEI PYROSBESTIKA AEROPLANA APO TOUS ROSOUS GIA TIS FOTIES TO KALOKAIRI. TOU XRONOU ISOS EPENDYSEI TA KONDYLIA MAS SE DIASTHMOPLOIA APO TH NASA. OI MONES ANTIPIRIKES ZONES EINAI AFTES POU ANOIGOUN TA GIDIA KAI TA PROBATA OTAN PANE GIA BOSKH. H ANADASOSH POU YPOSXETHIKAN STH PARNITHA DEN EGINE POTE. TOULAXISTON OI KRHTIKOI STH KRHTH OTAN TELEIOSH H PYRKAGIA KANOUN AMESOS ANADASOSH ME DENDRYLIA MARIXOUANAS GIA NA MHN EINAI FALAKRO TO TOPIO.
ΑΙΣΧΟΣ!
14/06/2009 02:19
Όταν χρειαζόμαστε οικοπεδάκια για τις εξοχικές μεζονέτες μας ή μόνιμη κατοικία όλα τα περιβαλλοντικά αισθήματα παραμερίζονται...Για αυτό και ο Υμηττός και η Πεντέλη είναι "ακριβές" περιοχές.Θες που θες να το κάνεις το έγκλημα(γιατί έγκλημα είναι κύριοι)κάντο για να αποσυμφοριστούν λίγο και οι περιοχές του κέντρου...Όχι για να χτίσουμε μόνο μεζονέτες...
Λωτοφάγος
13/06/2009 23:23
επείγον!!!!!!!!!!!! Υπάρχει κάποια σκοπιμότητα στο να ΜΗΝ χρησιμοποιείτε ο Στρατός, όπως παλιά, στην ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΦΥΛΑΞΗ ΔΑΣΩΝ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Η ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΡΙΤΣΩΝΑ είναι συνδυασμός της επέκτασης της Τσιμεντένιας Αθήνας!!!!!!!........Στο κέντρο θα μείνουν πλέον οι μετανάστες!!!!!!...........
ΜΠΕΛΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ /ΑΣΠΡΟΚΚΛΗΣΙ
13/06/2009 21:22
Αυτή η κυβέρνηση ήρθε με τρομακτικές ελλείψεις στην εξουσία και θα φύγει με τρομακτικές γεμάτες τσέπες.!!!!! Γεια σας φίλοι.