Νίκησε τον «υπέροχο άνθρωπο»

Ο 28χρονος Κ. Δασκαλάκης έλυσε τον γρίφο του νομπελίστα Τζον Νας

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Εύη Σαλτού   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/06/2009 07:00 |
 Νίκησε τον «υπέροχο άνθρωπο»
Ο Ράσελ Κρόου υποδύθηκε τον Τζον Νας στην ταινία του Ρον Χάουαρντ «Ένας υπέροχος άνθρωπος»

«Πληροφορική δεν είναι μόνο ο προγραμματισμός ή το Εxcel, όπως ο περισσότερος κόσμος πιστεύει. Πίσω από αυτά κρύβεται ένα πολύπλοκο αλλά ταυτόχρονα συναρπαστικό σύστημα, οι δυνατότητες του οποίου είναι σε μεγάλο βαθμό ανεξερεύνητες. Αυτό λοιπόν καλούμαστε οι επιστήμονες να κάνουμε, να ρίξουμε φως στις... σκοτεινές πλευρές της πληροφορικής».

Είναι μόλις 28 ετών κι όμως το βιογραφικό του είναι πλούσιο σε επαγγελματική και ακαδημαϊκή εμπειρία. Απόφοιτος του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, με βαθμό 9,98 στα 10, με μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Μπέρκλεϊ, ο Κωνσταντίνος Δασκαλάκης θεωρείται ένα από τα πιο λαμπρά μυαλά διεθνώς. Μάλιστα σε περίπου έναν μήνα θα μπει στις αίθουσες του Πανεπιστημίου ΜΙΤ της Βοστώνης για να διδάξει. Πριν από μερικές εβδομάδες ο Κωνσταντίνος κατάφερε να ξεδιαλύνει έναν δύσκολο γρίφο της πληροφορικής, που έμενε άλυτος από το 1950. Το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται, όπως παραδέχεται, είναι αρκετά δύσκολο για τον περισσότερο κόσμο. Η διδακτορική του διατριβή μελετά το Θεώρημα του Νας, στη θεωρία των παιγνίων, θεώρημα για το οποίο το 1994 ο Νας κέρδισε το Νόμπελ Οικονομίας.

«Την επιστήμη μου την ενδιαφέρει κυρίως το Ίντερνετ. Πρόκειται για ένα μέσο που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες και ελέγχεται από διάφορες εταιρείες, οργανισμούς και κράτη. Όλοι όμως έχουν διαφορετικά συμφέροντα, που μερικές φορές επηρεάζουν την ελεύθερη κίνηση της πληροφορίας. Έτσι, αυτό που καλούμαστε να κάνουμε είναι να σχεδιάσουμε ένα "γερό" Ίντερνετ, όπου η πληροφορία θα ταξιδεύει όσο πιο γρήγορα γίνεται με ασφάλεια, ενώ παράλληλα θα προστατεύεται η ελευθερία του λόγου», λέει στα «ΝΕΑ» ο 28χρονος επιστήμονας.

«Θα χαθώ στην Ελλάδα...»
Στην ερώτηση αν σκοπεύει να αφήσει την ακαδημαϊκή καριέρα στη Βοστώνη για να επιστρέψει στην Ελλάδα, απαντά αρνητικά. «Το αντικείμενό μου είναι τέτοιο που φοβάμαι ότι αν ερχόμουν στην Ελλάδα δεν θα μπορούσα να συνεχίσω τις έρευνές μου. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες, ενδεχομένως ούτε η απαραίτητη υποστήριξη στο ερευνητικό μου έργο. Φοβάμαι ότι μπορεί να χαθώ στην ελληνική γραφειοκρατία» λέει. Αυτό που του αρέσει ιδιαίτερα στη Βοστώνη είναι ότι είναι ένας τεράστιος ακαδημαϊκός χώρος. «Ο μισός πληθυσμός της πόλης έχει σχέση με τον πανεπιστημιακό κόσμο». Αν και η επιστροφή στην Ελλάδα δεν είναι στα άμεσα σχέδιά του, όπως τονίζει, «θέλω να δώσω πίσω στην Ελλάδα, γιατί κι αυτή μου έδωσε τις βάσεις για να φτάσω ώς εδώ. Έρχομαι στην Ελλάδα δύο φορές το χρόνο για περίπου δύο μήνες. Σίγουρα στην καθημερινότητά μου υπάρχουν στιγμές που μου λείπει η οικογένειά μου και το σπιτικό φαγητό».

ΣΤΟ ΜΙΤ
Η διατριβή του Έλληνα επιστήμονα του άνοιξε τον δρόμο για να διδάξει στο Πανεπιστήμιο ΜΙΤ της Βοστώνης

50 χρόνια έψαχναν τη λύση

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ εβδομάδες, ο 28χρονος Κωνσταντίνος Δασκαλάκης τράβηξε τα βλέμματα της διεθνούς ακαδημαϊκής κοινότητας- και όχι μόνο- πάνω του καθώς βραβεύθηκε από τον διεθνή οργανισμό ΑCΜ (Αssociation for Computing Μachinery), την Ένωση δηλαδή όλων όσων ασχολούνται με την πληροφορική, η οποία δίνει ένα βραβείο για την καλύτερη διδακτορική διατριβή κάθε χρόνο. Αφετηρία ήταν ο γρίφος που παρέμενε άλυτος από την εποχή που ο Τζον Νας διατύπωσε το θεώρημα για τη θεωρία των παιγνίων. Ο Αμερικανός επιστήμονας τη δεκαετία του ΄50 έφτιαξε ένα απλοποιημένο σύστημα των σχέσεων και των ενεργειών κάποιων ανθρώπων που βρίσκονταν σε καταστάσεις με διαφορετικά συμφέροντα, όπως το να είναι αντίπαλοι σε ένα παιχνίδι. «Κι έδειξε ότι σε κάθε αγορά, ακόμη κι όταν υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα, υπάρχει τρόπος να βρεθεί η ισορροπία». Μετά τη διατύπωση της θεωρίας του Νας- η οποία δεν βρίσκει εφαρμογή μόνο στα παιχνίδια αλλά και στην αγορά ή το Ίντερνετ- ξεκίνησαν πολλοί επιστήμονες να ψάχνουν με ποιον τρόπο μπορεί κανείς να προβλέψει την ισορροπία Νας, όπως για παράδειγμα τι θα γίνει στην αγορά ή το να προβλέψει κανείς ποιος θα κερδίσει στο σκάκι ή ποια στρατηγική είναι καλύτερη στο πόκερ. Όπως επισημαίνει ο Κωνσταντίνος, πέρασαν πέντε δεκαετίες χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Υπολογιστικά αδύνατο...
Έναν χρόνο χρειάστηκε ο νεαρός επιστήμονας με τους καθηγητές του, Χρίστο Παπαδημητρίου από το Πανεπιστήμιο του Μπέρκλεϊ και τον καθηγητή Πολ Γκόλντμπεργκ του Πανεπιστημίου του Λίβερπουλ, μέχρι τελικά να βρουν τη λύση στον γρίφο. Όπως λέει ο 28χρονος, οι μέχρι τότε προσπάθειες ουσιαστικά στρέφονταν προς λάθος κατεύθυνση. Η έρευνά τους έδειξε ότι η ισορροπία αυτή, σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι υπολογιστικά αδύνατη. «Ουσιαστικά αποδείξαμε ότι δεν υπάρχει τρόπος για να προβλεφθεί η ισορροπία. Μπορεί να χρειάστηκε έναν χρόνο να δουλέψουμε σκληρά, ωστόσο το ερώτημα αυτό μας βασάνιζε περισσότερο καιρό. Είναι πάντως μεγάλη τιμή για έναν νέο επιστήμονα να βραβεύεται από τον διεθνή αυτό οργανισμό. Ανάμεσα σε χιλιάδες διατριβές από τα πανεπιστήμια του κόσμου, επιλέχθηκε η δική μου».

34
Marikita Alexi
18/04/2011 23:18
e
nanta augoustidi
16/01/2011 10:38
καλη δυναμη κωνσταντινε εκει στα ξενα γιατι η Ελλαδα θα σε εκανε ξενο αναμεσα μας.ισως εκει ,που ειναι φανερο οτι οι οριζοντες ειναι ανοιχτοι εμπρος σου,να κρατησεις τις πραγματικες ελληνικες αξιες,αυτες που παντα μας κανουν περηφανους.ειμαι κι εγω ελληνιδα και χανομαι στην αχαρη κοινωνα που μας στησανε.μαζι σου οι σκεψεις μου και φυσικα η χαρα μου να σε ακουμε να μας γνωριζουν εκει εξω. ειναι απολυτα θεμα dna.
ΜΓΣ
04/10/2010 13:20
Μας κάνει όλους περήφανους ο Κωσταντίνος. Ειδικά εμάς που έτυχε να φοιτήσουμε στο ίδιο σχολείο με αυτόν (Βαρβάκειο) και να τον γνωρίσουμε από κοντά πριν μερικά χρόνια. ΕΥΓΕ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΚΟΥΡΟΜΙΧΟΣ
10/07/2009 14:22
κώστα μπράβο σου....
οι κόποι σου αρχίζουν να ανταμοίβονται
γιατί αν δεν κοπιάσεις, όσο μυαλό και να έχεις δεν κάνεις τίποτα
συμφοιτητής από ΕΜΠ
Αρίσταρχος Παπαδανιήλ
09/07/2009 14:47
Συγχαρητήρια στον Κωνσταντίνο, που με τη δράση του επαναπροσδιορίζει θεαματικά τα όρια της διάνοιας και της οξύτητας του νου! Συγχαρητήρια και στους γονείς του, που πίστεψαν στις δυνάμεις του και του έδωσαν τη δυνατότητα να γίνει ένας εξέχων πολίτης του κόσμου! Με απέραντο θαυμασμό και εκτίμηση, Ένας μαθητής του πατέρα του Κωνσταντίνου και καθηγητή Μαθηματικών, κυρίου Περικλή Δασκαλάκη.
valia antre
01/07/2009 11:29
a re to varvakeio!!!
Evangelos
24/06/2009 06:27
Συγχαρητήρια!!! Αχ αυτή η Ελλαδάρα τι παιδιά βγάζει! Μπορεί μετά να μην τα στηρίζει λόγω της νοοτροπίας του "λαμόγιου" αλλά όπως και να το κάνουμε το DNA του Κωστή όπως και πολλών άλλων ''''αφανών ηρώων" είναι Ελληνικό. Πάντα τέτοια να έχουμε και αντί να κατηγορούμε την Ελλάδα καλύτερα να προσπαθήσουμε ο καθένας στα πλαίσια των δυνατοτήτων του να βελτιώσουμε τη νοοτροπία μας και να συνδράμουμε όσο μπορούμε ώστε στο μέλλον τέτοια παιδιά να μπορούν να μεγαλουργούν και στη χώρα μας διότι εμείς είμαστε η Ελλάδα και εμείς και κάποιοι παλαιότεροι είμαστε υπεύθυνοι για την κατάσταση που επικρατεί και που το μόνο που κάνουμε είναι κρίσεις και επικρίσεις στο σύστημα και στους άλλους εκτός από τον εαυτό μας. Και πάλι ΕΥΓΕ ΚΩΣΤΗ !
janudecem
24/06/2009 05:49
BRAVO SE OLA TOU....!!!

KAI KALA KANEI NA KATSEI EKSO DIOTI STIN ELLADA THA XATHEI....

EKSO THA BGALEI KAI KANA FRAGKO PARALLILA ME TIN TIMI POU THA PROSFEREI STIN ELLADARA......

KALH TYXH !!
AL
18/06/2009 12:40
Άντε ... και ταινία στο Χόλλυγουντ !
Maria
13/06/2009 21:50
Εσεις κε που βγάζετε φωτοτυπίες στην δουλειά σας, δεν ξέρω αν είστε στο δημόσιο ή στο ιδωτικό τομέα, εγώ πάντως με μεταπτυχιακό στο δημόσιο έχω κάτι κομματικούς όλων των παρατάξεων που το μόνο που τους νοιάζει είναι να πάρουν τα 60 ερώ του προιστάμενου. υποτιμάνε την εξειδίκευση όντας μόνο διοικητικοί και δεν ενδιαφέρονται για το επιστημονικό management , βάζοντας τρικλοποδιά σε όσους έχουν νεωτεριστικές αντιλήψεις. Καλά έκανε το παιδί και πήγε στην νέα του πατρίδα που ξέρε να εκτιμά και να δίνει ευκαρίες.
BILL
13/06/2009 05:23
χαζός είναι να έρθει εδώ; Να γίνει κι αυτός μέλος του club της γενιάς των 700€;
ΝΝΛ
13/06/2009 00:14
@Nick: Ωραία η ειρωνία σου με έκανες και γέλασα.
Λέλος Μπιστιρλής
12/06/2009 21:59
με βαθμό 9.98/10 ? Ποιος κάφρος του έβαλε το 9άρι;
True or False
12/06/2009 19:47
Is it tue that all the Mathematicians, geniuses included, reach their peak somewhere around their 25th birthday??
And that there has never been any major break-through by anyone who''s over 25?
Maria
12/06/2009 17:09
MPRAVO RE KOSTI...EIMASTE PERIFANOI. ARE ELLADITSA POU TROS TA PAIDIA SOU.
Γιώργος Β.
12/06/2009 16:08
Παράθεση από Γιώργος Στ.: "Σίγουρα μετά από καμιά 50αριά χρόνια θα βρεθεί κάποιος άλλος σπουδαίος επιστήμονας ο οποίος θα αποδείξει ότι υπάρχει τρόπος για να προβλεφθεί η ισορροπία." Αξιότιμε κ. Γιώργο Στ. στα μαθηματικά δεν υπάρχουν γκρίζες ζώνες, δεν υπάρχει σφάλμα μέτρησης, δεν υπάρχουν οι λέξεις "μπορεί" και "ίσως". Μία μαθηματική απόδειξη είναι απόλυτη. Ο μόνος τρόπος για να καταρριφθεί μία τέτοια απόδειξη σήμερα είναι να καταρριφθούν τα αξιώματα που θεμελιώνουν την μαθηματική μας γνώση... πχ να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχουν οι φυσικοί αριθμοί. Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της Ελλάδας είναι η απουσία σωστής μαθηματικής σκέψης. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που αναγκάζει όλους εμάς να φύγουμε στο εξωτερικό για μια καλύτερη τύχη. Δεν ψάχνουμε για περισσότερα λεφτά αλλά για ένα περιβάλλον με "μορφωμένους" ανθρώπους που δεν βαριούνται να κάνουν το κάτι παραπάνω για να μεταδώσουν τις γνώσεις τους και επίσης δεν φοβούνται να αναγνωρίσουν την διάνοια σε άλλους. Συγχαρητήρια στον Κ. Δασκαλάκη από έναν έτερο ακαδημαϊκό μετανάστη.
FUSER
12/06/2009 15:25
Συγχαρητηρια στο παιδι....που ηταν αυτος στους 100 μεγαλους ελληνες?....Καλα ουτε ο Κριμιζης δεν ηταν...(να μην αρχισω με μερικους που ηταν τωρα!!!!!!!) Μπραβο και για το ρεπορταζ της κας Σαλτου. Θυμαμαι πριν καποια χρονια οταν πεθανε ο Ξενακης....στην Γαλλια ηταν πρωτοσελιδο σε ολες τις εκει εφημεριδες, και εδω μονοστηλακι σε εσωτερικες σελιδες:( και μια φραση του ελληνα επιστημονα Κ. Δασκαλάκη με νοημα....γιατι να την προσπερναμε? Θέλω να δώσω πίσω στην Ελλάδα, γιατί κι αυτή μου έδωσε τις βάσεις για να φτάσω ώς εδώ" Δυο φορες μπραβο αγορι μου.
Μιχάλης.
12/06/2009 14:52
Σωστά κάνεις και δεν έρχεσαι στην Ελλάδα να εργαστείς. Άλλωστε αυτό κάνουν όλοι οι Έλληνες που έχουν ενέργεια και μυαλό. Η Ελλάδα είναι τριτοκοσμική. Έχει μια τεράστια γραφειοκρατία και πολλά συμφέροντα που μερικές φορές αναρωτιέσαι, αν όλοι αυτοί δουλεύουν για το καλό αυτής της χώρας. Ανίκανοι άνθρωποι σε καίριες θέσεις, επειδή έτσι το θέλει το εκαστοτε κόμμα εξουσίας. Στα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν υπάρχει αξιολόγηση και φυσικά για έρευνα επιπέδου δε το συζητάμε. Μείνε στην Αμερική, που έχει παράδοση. Στην Ελλάδα μπορείς να έρχεσαι για διακοπές και να βλέπεις τα χάλια της. Στην Έρευνα να συμπληρώσω ότι υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις, όπως το Πανεπιστήμιο της Κρήτης και αρκετοί άλλοι. Όταν όμως τους ακούς, όλοι σου λένε κάποια στιγμή πόσο δύσκολα τα φέρνουν βόλτα.
Ν
12/06/2009 13:38
Μπράβο,μας έκανες περήφανους.. Προφανώς να μην επιστρέψεις στην Ελλάδα.ΠΟΤΕ..Εγώ με διδακτορικό δίπλωμα βγάζω φωτοτυπίες στη δουλειά που είμαι!
αννα ξιφαρα
12/06/2009 13:23
δεν καταλαβαινω γιατι ηελλλ.πολιτεια δεν βραβευει τον νεαρωτατο επιστημονα αμεσως μα αμεσως.ο εξαδελφος μου πριν 30 χρονια προσπαθουσε να παρει εδρα πηροφορικης στα ελλ.πανεπιστημια.εκληπαρουσε να βοηθησειι την ελλαδιτσα μας να δημιουργησουν εδρα πηροφορικης που δεν υπηρχε σε κανενα πανεπιστημιο.εκανε 5-6 χρονια η γραφειοκρατια για να του δωσειι μια εδρα για πρωτη φορα.με πιμονη και υπομονη μετα απο απαξιωτικεσ επεμβασεις διαφορων επαγγελματιων καθηγητων κα.ευγε του απο ΄λους μας.
αγανακτισμένος
12/06/2009 12:27
Φ.Μ. Αντε πάλι μέ τήν γλώσσα!! Βρέ άνθρωπέ μου ! άχει καμία σχέση τό ερευνητικό κέντρο καί η βιομηχανία υψιλής τεχνολογίας μέ καλή χρήση τής Ελλινικής γλώσας; Ναί! καί υποψήφιος διδάκτωρ θά είναι ! καί greeklish θά γράφει!!
Ζαχαρίας Μπατάλιας
12/06/2009 10:32
Mακριά από την Ελλάδα... Εδώ δεν σεβόμαστε κανένα!

Τον Καποδίστρια τον δολοφονήσαμε, τον κολοκοτρώνη τον φυλακίσαμε σε μία τρύπα, τον βενιζέλο π΄ροσπαθήσαμε να τον δολοφονήσουμε 2-3 φορές, το Σωκράτη τον καταδικάσαμε σε θάνατο, τον αριστείδη τον εξορίσαμε.

Μακριά από τη χώρα των "Μαο Μαο"...
Αν γυρίσεις μπορεί να σου προσφέρουν καμία έδρα σε... γυμνάσιο (Βλέπε Καραθεοδωρή)
a
11/06/2009 17:52
Μπάστα με την ειρωνεία κύριε "nick". Προφανώς η ερευνητική εργασία του κυρίου Δασκαλάκη είναι σημαντικότερη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώσουμε ή να πούμε, για παράδειγμα, ότι η διδασκαλία πληροφορικής στα σχολεία είναι άχρηστη. Πώς θα υπάρξουν ερευνητές σαν τον Δασκαλάκη αν δεν διδαχθούν κάποιες βασικές αρχές στα σχολεία δηλαδή?
Nick
11/06/2009 16:34
Ο άνθρωπος είναι απαράδεκτος. Αντι ν'' ασχοληθεί με τα παιδαγωγικά της Πληροφορικής , την κατάρτιση πιλοτικών προγραμμάτων σε συνεργασία με την ΟΛΜΕ και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για σεμινάρια σε καθηγητές ΜΕ και ΠΕ , κάθεται και συνεργάζεται με τον άλλο άχετο (Παπαδημητρίου) και ασχολείται με το θεώρημα του Nash. Δεν είναι αίσχος ;
Φ.Μ. - Αθήνα
11/06/2009 16:32
Κύριε "VP", που σχολιάσατε παρακάτω, είστε υποψήφιος διδάκτωρ, γράφετε τουλάχιστον ελληνικά, παρακαλώ! Μην ρωτάς τι κάνει η πατρίδα σου για σένα, ρώτα τι κάνεις εσύ γι'' αυτήν. Ας μπαίνουμε πρώτα στον κόπο να γράφουμε ελληνικά και όχι greeklish και μετά ας φτιάξουμε και ερευνητικά κέντρα και βομηχανία υψηλής τεχνολογίας. Ευχαριστώ.
i. fostiropoulos
11/06/2009 15:35
sygxaritiria. timate tin ellada kai sas eyxaristoyme gi ayto.

iakobos
thepos
11/06/2009 12:43
Δεν θα επαναλάβω τα ίδια αν και συμφωνώ απλά θέλω να πω ότι αν ήταν εδώ στην Ελλάδα δεν θα μπορούσε καν να ασχοληθεί με το θέμα μια και δεν θα υπήρχε κάποια αντίστοιχη(κλεμμένη πολλές φορές) εργασία καθηγητή. Έτσι θα απέρριπταν και μόνο την σκέψη του να ασχοληθεί με αυτό όπως και σε χιλιάδες άλλα παραδείγματα. Δυστυχώς στην Ελλάδα που ανέδειξε χιλιάδες(κυριολεκτώ) επιστήμονες με μη γραμμική σκέψη, εξ ου και τα επιτεύγματα στα πανεπιστήμια της κυριαρχεί μόνο η γραμμική που διασφαλίζει την πατερναλιστική σχέση καθηγητή-μαθητή ώστε ποτέ οι καθηγητές να μην αμφισβητούνται,όταν αυτό είναι το ζητούμενο στην γνώση. Κατά τα άλλα συγχαρητήρια για το παλληκάρι και στους γονείς του που του συμπαραστάθηκαν και σπουδάζει τώρα στην Βοστώνη με αυτά τα λαμπρά αποτελέσματα. Ίσως σε καμιά 200αριά χρόνια γίνουν και εδώ κάποιοι άξιοι καθηγητές,όχι σε επίπεδο γνώσης, που δεν θα φοβούνται την άνοδο των μαθητών και ίσως βρεθεί και μια πολιτεία που θα το επιβραβεύει. καληνύχτα Ελλάδα
Antonios Marinos
11/06/2009 12:24
Καλά έκανες και έφυγες, δεν θέλει και τη δική σου διάνοια για να καταλάβει καποίος οτι ήμαστε τουλάχιστον τριτοκοσμικοί , στην έρευνα, όπως και στους περισσότερους τομείς της κοινωνίας..να έρχεσαι μόνο για διακοπές...αν δεν τις καταστρέψουμε και αυτές έτσι όπως πάμε.
Γιωργος Στ.
11/06/2009 12:22
Σοφος ο Δασκαλακης.Οχι μονο λαμπρος επιστημονας,αλλα αρκετα ρεαλιστης για να καταλαβει οτι στο Ellada δεν εχει μελλον.Μακρια Κωστα.Οσο πιο μακρια γινεται.Να ερχεσαι στο ελλαδισταν μονο για να χ.σεις,και πολυ ειναι.Εκτος κι αν καποτε αλλαξουν τα πραγματα (γελαστε ελευθερα).
Γεώργιος Γέρος
11/06/2009 11:21
Ευχαριστούμε κυρία Σαλτού για το όμορφο άρθρο. Σίγουρα μετά από καμιά 50αριά χρόνια θα βρεθεί κάποιος άλλος σπουδαίος επιστήμονας ο οποίος θα αποδείξει ότι υπάρχει τρόπος για να προβλεφθεί η ισορροπία.
NIck
11/06/2009 10:55
Αλάργα από την Ελλάδα παλληκάρι μου. Εδω έδιωξαν τον Καραθεοδωρή απο το πανεπιστήμιο της Αθήνας εσένα θα λυπηθούν ;
VP
11/06/2009 10:10
κραταμε την ουσια απο τον λογο ενος συχρονου και νεου επιστημονα "...Φοβάμαι ότι μπορεί να χαθώ στην ελληνική γραφειοκρατία"....καλη επιτυχια κ.Δασκαλακη.
Christos Markos
11/06/2009 10:02
Mpravo file mou....timas ton Eliniko Xwro kai pragmatika niwthw perifanos gia sena kai elpizw na apoktisw kai egw mia tetoia timi kapoia stigmh pou twra eimai apla enas didaktorikos foitiths sthn athina!
Κατερινα
11/06/2009 08:32
Bεβαια και θα χαθει ο ανθρωπος στην Ελλαδα...κριμα που τετοια μυαλα τα εκμεταλλευονται ..οι ξενοι ....