«Πρέπει να ντρέπεστε»

Ξεσηκωμός από φιλόζωους σε όλο τον κόσμο κατά της Ελλάδας

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Κώστας Κουκουμάκας   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 02/06/2009 07:00 |
 «Πρέπει να ντρέπεστε»

«Είναι εντυπωσιακό ένας πολιτισμός με τέτοια μακραίωνη ιστορία όπως ο ελληνικός να βρίσκεται ακόμη στον μεσαίωνα σε ό,τι αφορά τα ζώα που κακοποιούνται. Είδατε το βίντεο με τον ελέφαντα που τον χτυπούν σε ένα τσίρκο στην Ελλάδα; Δεν σας έκανε να αρρωστήσετε όπως έκανε τους περισσότερους από εμάς στην Αμερική και εκείνους που προγραμματίζουν να ταξιδεύσουν στην Ελλάδα;».

Το απόσπασμα της επιστολής που υπογράφει η κ. Κέι Μπρέικστοουν από τη Νέα Υόρκη έχει φτάσει στο e-mail του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης, στη Βουλή και στις περισσότερες ελληνικές εφημερίδες. Είναι ένα από τα εκατοντάδες μηνύματα από κάθε γωνιά του κόσμου ανθρώπων που διαμαρτύρονται για την κακομεταχείριση των ζώων στην Ελλάδα. Η αιτία για να ξεσπάσει αυτήν τη φορά «ηλεκτρονικός πόλεμος» από φιλόζωους σε όλο τον κόσμο εναντίον της Ελλάδας ήταν το βίντεο και οι φωτογραφίες που έδειχναν την κακοποίηση ελέφαντα σε τσίρκο στη Βόρεια Ελλάδα, τα οποία είχε δημοσιοποιήσει πριν από περίπου ένα μήνα η οργάνωση Αρκτούρος. Οργανώσεις και ιδιώτες που είδαν το βίντεο και τις φωτογραφίες αντιδρούν «βομβαρδίζοντας» το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης, του υπουργού Τουρισμού, της Βουλής, δημοσίων υπηρεσιών και εφημερίδων ζητώντας την παρέμβασή τους ώστε να σταματήσει η κακοποίηση των ζώων.

«Πρέπει να ντρέπεστε που ανέχεστε τέτοια φρικαλεότητα. Κάποτε ήσασταν πολιτισμένη χώρα...», «Ο ελληνικός μεσαίωνας για τα δικαιώματα των ζώων...», «Να καταργήσει με νόμο η ελληνική κυβέρνηση τα τσίρκα με ζώα», αναφέρουν ορισμένα από τα μηνύματα που έφθασαν στα «ΝΕΑ».

Χιλιάδες υπογραφές
«Σε διάστημα πέντε ημερών μετά τη δημοσιοποίηση του σοκαριστικού βίντεο, πέντε χιλιάδες άνθρωποι συνυπέγραψαν στην ιστοσελίδα μας (arcturos. wordpress. com.) την καμπάνια με σύνθημα "Ελλάδα, χώρα ελεύθερη από τσίρκο με ζώα". Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν συγκλονιστική», λέει στα «ΝΕΑ» η κ. Βάσω Πετρίδου, υπεύθυνη επικοινωνίας της περιβαλλοντικής οργάνωσης Αρκτούρος, που κατέδειξε την κακοποίηση του άγριου ζώου.

Οι εικόνες ήταν τόσο σκληρές που, όπως είπε η κ. Πετρίδου, ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης κ. Σωτήρης Χατζηγάκης ενημέρωσε τους υπευθύνους της οργάνωσης ότι θα επισπευσθεί η ψήφιση νομοσχεδίου για την απαγόρευση περιοδείας στη χώρα μας τσίρκων με ζώα.

Ενδεικτικό του σάλου που προκλήθηκε ήταν ότι ανακοίνωση διαμαρτυρίας εξέδωσε ακόμη και η Ένωση Εργαζομένων σε Τσίρκα, τα μέλη της οποίας πάντως ζητούν την «απομάκρυνση των ζώων που προέρχονται από την άγρια φύση».

ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ
Με χιλιάδες μηνύματα από κάθε γωνιά του κόσμου διαμαρτύρονται για την κακομεταχείριση των ζώων στην Ελλάδα

Το τσίρκο συνεχίζει την περιοδεία του...

ΠΑΡΑ τον θόρυβο που δημιουργήθηκε, το τσίρκο που καταγγέλλεται συνεχίζει να περιοδεύει στη Δυτική Μακεδονία. Ο υπάλληλος που φαινόταν στο βίντεο να χτυπά τον ελέφαντα με σίδερο στο κεφάλι γιατί άρπαξε λίγο χόρτο να φάει, απολύθηκε, αλλά το άγριο ζώο εκτελεί κανονικά κάθε βράδυ το νούμερό του...

«Δυστυχώς υπάρχουν δήμοι και υπηρεσίες νομαρχιών που εξακολουθούν να χορηγούν άδειες σε τσίρκα με ζώα, κυρίως στην ελληνική περιφέρεια. Έχουμε και άλλα μέσα διασκέδασης. Ας μας λείψει το τσίρκο με ζώα», λέει η κ. Πετρίδου.

Η ίδια είναι κατηγορούμενη για συκοφαντική δυσφήμηση ύστερα από μήνυση που κατέθεσε εις βάρος της ιταλικό τσίρκο, με αφορμή δηλώσεις της, το 2007, σε τηλεοπτικό σταθμό για τις συνθήκες διαβίωσης και εκπαίδευσης των άγριων ζώων... Η μήνυση εκκρεμεί στα ποινικά δικαστήρια, ενώ η κ. Πετρίδου κατέθεσε στην Εισαγγελία Θεσσαλονίκης φάκελο αναφορικά με τον τρόπο μεταχείρισης των ζώων.

55
ΝΤΑΡΙΟ ΦΟ
03/06/2009 21:06
ΠΡΟΣ Πολιτης Χ.: Να σου πω την αληθεια λογω της καταστασης μου δε θα δω τις φωτογραφιες και σε ευχαριστω που με προειδοποιησες. Εχω δει παλιοτερα ομως και οντως ειναι φρικη. Θα βαλω τον αντρα μου να τις δει και θα υπογραψουμε. ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ: Το θεμα για την κακοποιηση των ζωων λεει αρα εκει θα αναφερθουμε. Αρκετοι απο εδω εχουν διαμαρτυρηθει και για κακοποιησεις παιδιων και γενικοτερα η ανθρωπια μας ειναι εμφανεστατη. Θα ηθελα ομως να την κανω την ερωτηση. Πως χαρακτηριζετε αρνητικα εναν ανθρωπο που αντιδρα στη θεα ενος κακοποιημενου ζωου και θεωρειται οτι το σωστο ειναι να αντιδρουμε μονο για τους ανθρωπους; Ανθρωπος που δεν υποστηριζει καθε τι αδυναμο αλλα μονο οτι τον συμφερει μαλλον εχει μονο τον τιτλο. Γκρινιαξτε για τους μεταναστες αφου δεν εχετε κανενα οφελος απο αυτους κατηγορειστε την τυπισσα που σας εθιξε τον πολιτισμο επειδη ειπε μια αληθεια για την ελληνικη αντιμετωπιση των ζωων και βοηθειστε οποιον πιστευετε οτι ειναι χρησιμος για εσας η εστω φερνει πιο πολυ στην εξωτερικη σας εμφανιση. Ετσι για να μπερδεψω κι εγω τα θεματα!
Πολίτης Χ
03/06/2009 20:43
ΠΡΟΣ ΝΤΑΡΙΟ ΦΟ: Καλησπέρα! End Live Animal Skinning in China http://www.thepetitionsite.com/1/HelpStopCruelty Greece: Protect Your Animals or Lose your Tourists! http://www.thepetitionsite.com/2/greece-protect-your-animals-or-lose-your-tourists BOYCOTT GREECE THEY ARE IGNORING THE AR LAWS http://www.thepetitionsite.com/1/greece-ignoring-animal-welfare-laws Σε προειδοποιώ ότι έχουν πολύ σκληρές φωτογραφίες.
ΝΤΑΡΙΟ ΦΟ
03/06/2009 20:16
ΠΡΟΣ Πολιτης Χ.: Καλησπερα! Σου ειναι ευκολο να δειξεις τις διευθυνσεις. Δυστυχως δεν εχω και καλες σχεσεις μς την τεχνολογια και μονο γρμματα μεχρι στιγμης εχω υπογραψει! Ευχαριστω!
Πολίτης Χ
03/06/2009 19:28
Δεν καταλαβαίνω γιατί θίγονται κάποιοι... Είναι μία πρακτική που συνηθίζεται πλέον. Δεν είμαστε πια και ο λαός που φημίζεται παγκοσμίως για την αγάπη του προς τα ζώα. Αν δεν σας άρεσε αυτό θα ήθελα πολύ να δω τι θα κάνατε με τις άλλες ηλεκτρονικές petitions που καλούν σε μποϋκοτάζ στον ελληνικό τουρισμό, χρησιμοποιώντας φρικτές φωτογραφίες νεκρών και κακοποιημένων ζώων σε αφίσες που λένε "they lived their myth in Greece". Και ναι την υπέγραψα, όπως και αυτήν για την Κίνα και τις γούνες από σκύλους και γάτες.
Θανάσης
03/06/2009 18:22
Δεν μπορω ομως να κατανοησω και να δικαιολογησω την ετοιμοτητα καποιων Ελληνων να ριξουν τοση χωλη κατα των συμπατριωτων τους και κατα της χωρας τους. ΑΠΟΡΙΑ 2 3/6/2009 15:34 ********** Είναι γιατί έχεις άγνοια για το τι συμβαίνει στην κόλαση που λέγεται γη γι αυτό. Και δεν ρίχνουμε χολή μόνο στους συμπατριώτες μας, μην κοιτάς που μας πέτυχες εδώ για μια φορά. Και δεν ρίχνουμε χολή, ξερνάμε αυτήν που καταπίνουμε κάθε μέρα.
Θανάσης
03/06/2009 18:11
@Θανάσης 2/6/2009 18:37, προς εμένα έπρεπε να αναφέρεσαι και όχι στον/στην TBC 2/6/2009 15:49. αννα 3/6/2009 13:17 Ναι στην αρχή μπερδεύτηκα με τα ονόματα (ελπίζω να μην το έπαθα τώρα πάλι) ζητώ συγνώμη από τον TBC.
O Elefantas.
03/06/2009 17:58
" O ELEFANTAS "

O Elefantas den xsexna...kai as kanete samata !
O ellhnikos laos...o tritokosmikos,
Ypourgoi "Vlaxokuriledes" pantou...
klevoun...kai Psifo empistosinin anazitoun.!
O Elefantas...parakolouthi...
anthropini metaxirisi anaziti !
Stilteton apo ekei pou irthe...kalitera stin Zougla,
para stin Elliniki Politiki !
Dexia, Kentro kai Pasok...ena megalo Politiko " Sock " !
O ellinikos laos akolouthi...kombina dexia kai aristera anaziti !
To paizoun oloi " Aristeroi"....
gia tin Aristeri tsepi tous...na ginouv arxigoi !
Mia zwh apates...maggia, mouri...kai zigolo...
sta xsenixtadika ..kamakia se pantremenes kai ton gio !
Auti einai h alithia ..poli apla.,
O elefantas pantos....den xsexna...
tha sas patisi pali...ekei pou sas pona !
megalos
03/06/2009 17:02
KYRIE APORIA , H ALITHIA PREPEI PANDA NA LEGETAI OSO KAI AN PONAH , OPOS LEH KAI H PARIMIA MAS OPIOS SE AGAPAEI SE KANEI KAI KLES, APOFEYGONTAS THN PRAGMATIKOTITA POTE DEN THA DIORTHOTHOUMAI SAN KRETOS KAI SAN LAOS , ZOUMAI ME TO PARELTHON , MAS EXOUN XEPERASEI KAI KRATOI POU LEGONDAI TRITOKOSMIKA , EINAI THLIVERO AYTO POU SYNVENEI SYMERA STHN ELLEDA , OI PANDES FORODIAFEFGOUN , KAI ESI KYRIE APORIA EIMAI SYGOUROS POTE DEN ZHTAS APODIXOIS STOIS SYNALAGES SOU , ASTA LIPON MHN TA SKALIZHS , ASE THN YPOKRISIA TOU PATRIOTISMOU , ALLAXTAI NOOTROPIA GIATI VOULIAZETAI, ANTE GIAAAA
ΑΠΟΡΙΑ 2
03/06/2009 15:34
Μπορω να κατανοησω και να δικαιολογησω την αγνοια των ξενων που κατηγορουν τους Ελληνες γιατι οι ανθρωποι ακουσαν οτι το συμβαν εγινε στην Ελλαδα και νομιζουν οτι το τσιρκο ειναι Ελληνικο και οτι οι Ελληνες βασανιζουν ελεφαντες. Δεν μπορω ομως να κατανοησω και να δικαιολογησω την ετοιμοτητα καποιων Ελληνων να ριξουν τοση χωλη κατα των συμπατριωτων τους και κατα της χωρας τους. Ολοι εχουμε ευαισθησιες κι εγω ο ιδιος εχω κατοικιδιο στο σπιτι μου. Αυτο ομως δεν μου δινει το δικαιωμα να βριζω αυτους που δεν δεχονται ανυποστατες κατηγοριες για την πατριδα και τους συμπατριωτες τους απο μαλλον κακοβουλα ατομα που ερμηνευουν τα γεγονοτα οπως θελουν εκεινοι. Καλος και ωραιος ανθρωπος δεν ειναι αυτος που αγαπαει τα ζωα και μισει τους ανθρωπους αλλα αυτος που φερεται με ευγενεια και ευαισθησια σε ολα τα πλασματα. Ανθρωπους και ζωα. Με εκτιμηση προς ολους τους φιλους.
megalos
03/06/2009 13:46
OPOS PANDA H ALITHIA PONAH , KAI OLOI SAS TA VAZETAI ME THN KYRIA [ OPOS THN APOKALITAI IRONIKA ] APO THN NEA YORKH , ENA AKOMA PARADIGMA OTI H ELLADA DEN EXEI KAMIA SXESEI ME THN EYROPA''I''KH NOOTROPIA EIMASTAI ANATOLITES SE OLA , OPOS STO FERSIMO KATA TON ZOON , ANTI NA PARADEXTOUMAI TA LATHOI MAS KAI NA PROSPATHISOUMAI NA DIORTHOTHOUMAI KAPOS , ANDITHROUMAI OPOS OI GITONOI MAS , MIA VIOMIXANIA EXEI H ELLADA TON TOURISMO KAI AYTON TON KATASTREYETAI MONOI SAS , DEN EINAI KATHOLOU TIXEO AYTO POU LEEI O GIORGAKHS AN DEN ALLAZOUMAI VOULIAZOUMAI
Α.Μ.
03/06/2009 13:21
ΤΑ ΜΟΝΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΡΩΚΤΙΚΑ ΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ! ! !
αννα
03/06/2009 13:17
@Κωνσταντίνος 2/6/2009 15:55, Αγαπητέ Κωνσταντίνε μία φορά με πήγανε σε τσίρκο (πρεπει να ήμουν 6) και ρωτούσα γονείς και υπεύθυνους γιατί είχαν κλεισμένα τα ζώα σε κλουβιά και δεν ήταν στην άγρια φύση, στο φυσικό τους περιβάλλον. Δεν ξαναπάτησα το πόδι μου και ούτε σκοπεύω. Μητέρα δεν είμαι, αλλά τα παιδιά μου δεν θα πατήσουν το πόδι τους σε τσίρκο. Και επειδή είμαι εκπαιδευτικός σου λέω ότι στο νηπιαγωγείο μου υπάρχουν αφίσες του Αρκτούρου και τα παιδάκια μου γνωρίζουν απ''έξω την ιστοσελίδα του τόσες φορές που τους την έχω δείξει.

@Θανάσης 2/6/2009 18:37, προς εμένα έπρεπε να αναφέρεσαι και όχι στον/στην TBC 2/6/2009 15:49.
zong
03/06/2009 13:00
H epistoli tis kirias eks amerikis eftase sta xeria ypourgwn kai sti vouli!!! Oi epistoles twn ellhnwn politwn pou diamartironte kai apokaliptoun ta xilia-miria skandala gia ta ypourgeia tous pws kai den ftanoun pote sta xeria tous???

LADAS
03/06/2009 12:31
EDW DEN SEVWNTE TUS ELLINES POLITES
TA ZWA 8A SEVONTE AFTI
Κωνσταντινος Μ.
03/06/2009 11:53
Η ντροπη ειναι οτι πρεπει να αισθανομαστε σωνει και καλα υπολογοι,ενω πρεπει να δεχτουμε συλλογικη ευθυνη ανευ ορων απο μια κυρια εκ Νεας Υορκης...Ψαρωσαμε...Αν θελετε ως ΝΕΑ να υποστηριξετε το θεμα φιλοξενηστε συνεντευξεις των παιδιων που αγωνιζονται στον Αρκτουρο και τις αλλες οργανωσεις.Να μας ενημερωσουν σωστα για τα προβληματα της οικολογιας στην χωρα μας...Αναπαραγωγη κραυγων απο την αλλη μερια της γης ειναι το λιγοτερο ανουσια.
ΑΠΟΡΙΑ
03/06/2009 10:17
Ειμαστε φοβεροι. Μια κυρια απο τη Νεα Υορκη κατηγορει την Ελλαδα και γενικοτερα τον Ελληνικο λαο για κατι που εγινε σε Ελληνικο μεν εδαφος αλλα σε Ιταλικο τσιρκο. Γεγονος που αναδειχτηκε απο το συνολο των Ελληνικων ΜΜΕ και καταδικαστηκε απο την πλειοψηφια των Ελληνων πολιτων. Παρολα αυτα εμεις βρικαμε αφορμη για να φαγωθουμε σαν τα σκυλια, να βριζει ο ενας τον αλλο. Μηπως ειμαστε ολοι για τους ψυχιατρους η θα τους τρελλανουμε κι αυτους?
ΑΕΤΟΜΑΧΟΣ
03/06/2009 09:32
Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΤΩΝ ΤΣΙΡΚΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙ Η ΚΥΡΙΑ ΜΠΡΕΙΚΣΤΟΟΥΝ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΗΣ[Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ Η.Π.Α] ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ
ΓΙΑΝΝΗΣΧ
03/06/2009 08:51
ΠΑΤΡΙΩΤΕΣΣΣΣΣ , ΟΛΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΚΟΠΟΙΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΥ , ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟ.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΣΙΡΚΟ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΔΕ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ ΤΟ ΠΡΑΤΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 30% ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΙ, Ε ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ ΧΩΡΑ ΝΑ ΕΙΜΕΘΑ ΚΑΙ ΤΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΑ ΖΩΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΤΑΝ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΖΩΑ...!
Θανάσης
03/06/2009 00:56
ΕΕεεεεεεε αυτοί διαμαρτύρονται από την άλλη άκρη του κόσμου, εσείς που είστε εδώ γιατί δεν διαμαρτύρεστε που είστε κοντά; Κάθε φορά που σκουντάει κάποιος τις συνειδήσεις σας να ξυπνήσουν προσβάλλεται ο πολιτισμός σας. Δεν τον καταργείτε να μην σας είναι εμπόδιο; Πιο πολύ κακό σας κάνει παρά καλό.
politis-x
02/06/2009 22:49
Του Ελληνα ετσι και τον θιξεις το παιρνει προσωπικα , τοσο συμπλεγματικος ειανι ! Δεν βλεπετε την αληθεια ;

Η συγχρονη Ελλαδα ειναι ενα ΤΙΠΟΤΑ . ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ , ΜΟΝΟ ΧΑΙΒΑΝΙΑ .
ΣΣ
02/06/2009 20:47
ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ , Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ .

ΕΜΕΙΣ ΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΡΑΖΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ; ΧΑΛΙΑ ΑΔΙΟΡΘΩΤΑ ΡΕ ΒΑΛΚΑΝΙΑ
Θανάσης
02/06/2009 19:08
΄΄Το απόσπασμα της επιστολής που υπογράφει η κ. Κέι Μπρέικστοουν από τη Νέα Υόρκη έχει φτάσει στο e-mail του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης, στη Βουλή και στις περισσότερες ελληνικές εφημερίδες.΄΄ Γιατί διαμαρτύρεστε; Οι κατηγορίες της απευθύνονται στην κυβέρνηση όχι σε εσάς. ΄΄Ενδεικτικό του σάλου που προκλήθηκε ήταν ότι ανακοίνωση διαμαρτυρίας εξέδωσε ακόμη και η Ένωση Εργαζομένων σε Τσίρκα, τα μέλη της οποίας πάντως ζητούν την απομάκρυνση των ζώων που προέρχονται από την άγρια φύση.΄΄ Αυτοί μας δουλεύουν, μην τους ευχαριστήσετε κιόλας για την ανακοίνωσή τους.... Η οποία είναι αυτή. Με αφορμη το video το οποιο εμφανίζεται να κακοποιειται ο ελέφαντας του circo MASSIMO ζητάμε ως ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ την άμεση και σκληρή καταδίκη του εν λόγω "καλλιτέχνη" σύμφωνα με τους Ευρωπαικούς και Ελληνικούς νόμους, καθώς και την άμεση απομάκρυνση του εν λόγω ζώου από το τσίρκο με την παράλληλη ένταξη του σε κάποιο ευρωπαικό ζωολογικό κήπο. Θα ήταν όμως λάθος με αυτό το γεγονός το οποίο είναι το μοναδικό στην Ελλάδα να δυσφημείται γενικά και αόριστα όλος ο κλάδος του τσίρκο που περιλαμβάνει στην πλειονότητά του ανθρώπους που αγαπουν και προσέχουν τα ζώα. Αποψη του σωματείου μας τα τελευταία χρόνια είναι η σταδιακή απομάκρυνση των ζώων που κατάγονται από την άγρια φύση με την παράλληλη εφαρμογή ενος πανευρωπαικού προγράμματος μετεγκατάστασης τους σε ειδικά διαμορφωμένους ζωολογικούς κήπους μιάς και οπως είναι αυτονόητο ένα τετοιο πρόγραμμα ειναι απαραίτητο αφού μιλάμε για χιλιάδες ζώα που δεν μπορούν να απομακρυνθούν άμεσα από τα τσίρκο χωρίς αυτή την προυπόθεση. Γράψτε εδώ http://www.circus.gr/gr/contact.php τη διαμαρτυρία σας εναντίων των τσίρκο που χρησιμοποιούν ζώα. Οι τσιρκαδες απευθύνονται σε όσους δεν κατέχουν το θέμα, και που δεν αντιλαμβάνονται ότι και μόνο η εκτέλεση του σόου είναι κακοποίηση για τα ζώα. Τα ζώα δεν είναι ηθοποιοί για να δίνουν παραστάσεις, δεν συμμετέχουν σε ο,τι κάνουν, κινούνται μηχανικά εκτελώντας γελοίες κινήσεις για να αποφύγουν τον πόνο. Ούτε άγρια ούτε ήμερα ζώα στα τσίρκα!!!!!
Θανάσης
02/06/2009 18:48
΄΄ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΚΥΡΙΟΙ. Αυτή η κυρία ΣΥΣΧΕΤΙΣΕ άσχετα πράγματα μεταξύ τους όπως τον βασανισμό ενός ζώου με την ιστορία του Ελληνικού πολιτισμού και το σημερινό του επίπεδο. Και παίρνει την απάντηση της. Έλεος πια. Δεν είναι ανάγκη να παίρνετε το μέρος του κάθε κακόβουλου προκειμένου να δείξετε πόσο προοδευτικοί είσαστε. Μην χάνετε το μέτρο.΄΄ Ε μη μας το χαλάς τώρα....κάνουμε αμάν και πως να βρούμε κόσμο και να γίνουμε πολλοί εναντίων τέτοιων καταστάσεων....
Argiro
02/06/2009 18:45
Εμένα δυστυχώς η πραγματικότητα με προσβάλει και οχι τα λόγια της Αμερικανίδας. Μακάρι να ήταν ψέμματα και να μπορούσα να την διαψευσω!! Δυστυχώς όμως στη χώρα μας η κατάσταση με τ αδέσποτα είναι απελπιστικη και δυστυχώς χαρακτηρίζεται απολίτιστη απο τους τουρίστες, που έχουν συνηθίσει να φέρονται αλλιώς στα αδέσποτα. Βλέπουν άρρωστα και σκελετομένα ζώα στους δρόμου, διαβάζουν για τις φόλες, για τα κρεμασμένα σκυλιά στην Κρήτη για την ατιμωτισία των ενόχων κτλ τι γνώμη να σχηματίσουν?
Θανάσης
02/06/2009 18:37
TBC 2/6/2009 15:49 ΄΄Η κυρία Κέι Μπρέικστοουν δεν ντρέπεται για τα βασανιστήρια αθώων πολιτών στο Γκουαντάναμο, στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν;;;;;;;; Φυσικά και είναι απαράδεκτο το θέμα της κακοποίησης ζώων, αλλά αν το τσίρκο δεν είναι ελληνικό και οι υπάλληλοι δεν είναι Έλληνες εμείς πώς μπορούμε να βοηθήσουμε ακριβώς;;;;; ΄΄ Με συνεχείς διαμαρτυρίες. Οι οποίες όταν γίνονται είμαστε τρεις κι ο κούκος. Γι αυτό και οι τσιρκαδες, μας έχουν χεσμένους - το ίδιο και οι υπουργοί μας - και αλωνίζουν, γελώντας σε βάρος αυτών που διαμαρτύρονται. ΄΄Θα μου πείτε ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν θα πρέπει να τους δώσουν άδεια. Συμφωνώ, αλλά αν δεν τα κάνουν στην Ελλάδα θα τα κάνουν σε κάποια άλλη χώρα.΄΄ Φυσικά και είναι απαράδεκτο το θέμα της κακοποίησης αθώων πολιτών στο Γκουαντάναμο, στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν, αλλά αν δεν τα κάνουν αυτοί θα τα κάνουν κάποιοι άλλοι.
Θανάσης
02/06/2009 18:36
Τώρα οι πολιτικοί τρέχουν να κερδίσουν την κουτάλα και είναι η μόνη τους καΐλα , τώρα ζουν σε άλλη διάσταση, είναι σε έκσταση δεν ασχολούνται ούτε με ζώα ούτε με τσίρκα.
Θανάσης
02/06/2009 18:18
Τα τσίρκα δεν είναι ελληνικά αλλά έλληνες είμαστε αυτοί που τα ανεχόμαστε! Οι δε διαμαρτυρίες για αυτούς που μας βρίζουν ενώ οι χώρες τους κάνουν πολέμους είναι άλλοθι. Σιγά από κει θα μας πέσει η υπόληψη. Στο κάτω – κάτω έχουμε πρήξει όλο τον κόσμο με τις καυχησιές μας για τον πολιτισμό μας. Τώρα γιατί μας κακοφαίνεται που μας τα λένε κατάμουτρα; Εμείς δεν λέμε ότι είμαστε οι μόνοι πολιτισμένοι στον κόσμο; Άρα και οι μόνοι κατακριτέοι και απαράδεκτοι, γιατί οι άλλοι ως απολίτιστοι που είναι δικαιολογούνται.
Μαρίνα
02/06/2009 17:37
Λυπάμαι για τις αντιδράσεις όλων όσοι δεν καταλαβαίνουν κάτι πάρα πολύ απλό!!! Το αν οι Αμερικάνοι ή οι Βρεττανοί, ή όποιοι άλλοι, έχουν επιδείξει μία απαράδεκτη συμπεριφορά έναντι λαών ή ανθρώπων ή ό,τι άλλο θέλετε, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το δικαίωμά των πολιτών αυτών των χωρών να καταδικάζουν τα φρικαλέα φαινόμενα κακοποίησης ζώων στη χώρα μας! Η φόλα είναι εθνική μας πατέντα! Τα κρεμάσματα σκύλων στην Κρήτη είναι σχεδόν καθημερινό φαινόμενο. Τα σκυλιά-σκιάχτρα (που αφήνονται χωρίς νερό και φαγητό δεμένα στον ήλιο με μόνη προστασία ένα βαρέλι έως ότου πεθάνουν, και αντικατασταθούν από άλλα που θα έχουν την ίδια βραχύβια βασανιστική μοίρα), επίσης εθνική πατέντα. Βγαλμένα μάτια, σκυλιά εγκαταλελειμμένα με κολάρα σφιχτά που μπαίνουν στη σάρκα του λαιμού τους, άρρωστα και χτυπημένα ζώα παντού, κουτάβια σε σακούλες σκουπιδιών... ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!! Όσοι ασχολούνται εθελοντικά με τα ζώα στη χώρα μας, γνωρίζουν πολύ καλά ότι το ποσοστό κακοποίησης ζώων στην Ελλάδα είναι το υψηλότερο σε σχέση με όλες τις λεγόμενες "πολιτισμένες" χώρες, στις οποίες θέλουμε τόσο πολύ να ανήκουμε! Ποιοι είναι χειρότεροι από εμάς; Η Τουρκία, η Βουλγαρία, η Αλβανία, η Κίνα κτλ. Το επιχείρημα: Α, αυτοί κάνουν χειρότερα άρα δεν έχουν δικαίωμα να μιλούν, δεν αρμόζει πιστεύω σε ορθά σκεπτόμενους ενήλικες! Πρώτα ας δούμε αν έχουν δίκαιο σε αυτό που καταγγέλουν (που ΈΧΟΥΝ) και μετά, είναι τελείως διαφορετικό θέμα (και ευχαρίστως να συζητηθεί εξίσου έντονα από την πλευρά ημών με διαμαρτυρίες στις δικές τους χώρες)!!! Αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από τη φτηνή αυτή δικαιολογία, και εθελοτυφλούμε μπροστά στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ βαναυσότητα που μαστίζει την κοινωνία μας!
ΠΑΝΟΣ ΚΕΤΙΚΙΔΗΣ
02/06/2009 17:33
ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΑΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΘΛΙΟ ΝΑ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΑ ΖΩΑ.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ Η ΚΥΡΙΑ ΜΠΡΕΙΚΣΤΟΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΥΣΕΙ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΚΟΥΑΝΤΑΝΑΜΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
ΚΑΙ ΕΑΝ ΣΥΜΠΦΩΝΕΙ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΖΩΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΣΤΩΣ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ.
ΠΟΛΥ
02/06/2009 16:55
ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΕΑΡΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2009 ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΤΣΙΡΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΝ .... ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΙΟ ΘΕΑΜΑ ΤΩΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩΝ ΖΩΩΝ ΑΓΝΟΙΑ - ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ - ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ - ΒΛΑΚΕΙΑ - ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ; ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ
Κωνσταντίνος
02/06/2009 15:55
αννα,
δεν είναι ακριβώς έτσι: όσο μειώνονται οι χώρες και οι πόλεις που επιτρέπουν θεάματα με βασανισμένα ζώα, τόσο "μικραίνει" η αγορά στην οποία απευθύνονται οι άθλιες αυτές "επιχειρήσεις".
Όσο μικραίνει η αγορά, τόσο λιγότερα τσίρκο θα είναι βιώσιμα, δηλαδή τόσο λιγότερα ζώα θα βασανίζονται. Μέχρι που κάποια μέρα θα απαγορευθεί πλήρως και παντού η χρήση ζώων σε τσίρκο και ο βασανισμός τους θα είναι μια μελανή σελίδα στην ιστορία της ανθρωπότητας.
Η γενιά μας είναι υπόλογη (ανάμεσα σε τόσα άλλα) και για το ότι επιτρέψαμε τον άγριο και αναίτιο βασανισμό ζώων...
Φιλικά
Κ
TBC
02/06/2009 15:49
Το κράτος, όχι μόνο δεν απογορεύει την απαράδεκτη "χρήση" ζώων σε τσίρκο (σαν να πρόκειται για πράγματα...), αλλά άμεσα τη χρηματοδοτεί: Το κρατικό κανάλι ΕΤ3 αγοράζει και προβάλλει συστηματικά τηλεοπτικά προγράμματα με τσίρκο που χρησιμοποιούν -κακοποιούν ακριβέστερα- ζώα. Έτσι από τη μία χρηματοδοτεί τα τσίρκο αυτά και από την άλλη "εκπαιδεύει" τηλεοπτικά τους πελάτες των τσίρκο που οργανώνουν παραστάσεις σε πολλά μέρη της Ελλάδας.
Να τους χαιρόμαστε!
αννα
02/06/2009 15:27
Η κυρία Κέι Μπρέικστοουν δεν ντρέπεται για τα βασανιστήρια αθώων πολιτών στο Γκουαντάναμο, στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν;;;;;;;;
Φυσικά και είναι απαράδεκτο το θέμα της κακοποίησης ζώων, αλλά αν το τσίρκο δεν είναι ελληνικό και οι υπάλληλοι δεν είναι Έλληνες εμείς πώς μπορούμε να βοηθήσουμε ακριβώς;;;;; Θα μου πείτε ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν θα πρέπει να τους δώσουν άδεια. Συμφωνώ, αλλά αν δεν τα κάνουν στην Ελλάδα θα τα κάνουν σε κάποια άλλη χώρα.
ΑΣΤΡΑΧΑΝ
02/06/2009 15:22
τι ειπε ρε παιδια η τυπισσα? για κακομεταχειριση ζωων? ηταν ελληνικο το τσιρκο? πες μας για το βιετναμ την σερβια το ιρακ το αφγανισταν που εχετε φαει κοσμο και κοσμακι που εισαι εκει ρε αντικειμενικη μπεκατσα να τους κραξεις?? αλλα ξεχασα εκει god bless america και τρομαρα στα μπατζακια σας μιασματα. να σε δω τωρα με τον καζαμπουμπου που θα κανει πεσιμο στην βορεια κορεα να δουμε τι θα πεις. αγρογιδα που εχετε και αποψη. Γ..ω τις ΗΠΑ υπανθρωποι.
bili.laz
02/06/2009 15:18
θα επρεπε αυτον τον "κυριο" να τον κλεισουμε σε κλουβι και να τον βαραμε και μεις με σιδερο στο κεφαλι μεχρι να του σαλεψει και υστερα να τον βαζουμε να εκτελεσει το νουμερο στο τσιρκο.και ντροπη στην πολιτεια που με περισια ανοχη δεχεται τετοιου ειδους θεαματα και πιο πολυ ντροπη σε μας που οχι μονο ανεχομαστε αλλα παμε και οικογενειακος να δουμε θεαματα βασανισμου αγριων ζωων απο "ανθρωπους"που εχουν τετοιου ειδους συμπεριφορες.
Δημήτρης
02/06/2009 14:17
Είμαστε κ***βλαχοι και πάνω από όλους οι πολιτικοί μας... αν δεν το παραδεχτούμε δε θα αλλάξουμε ποτέ...
Malia
02/06/2009 13:41
Ελληνας κακοποίησε το ζώο ή καποιος αλλος? Το Τσίρκο ειναι Ιταλικό και όχι Ελληνικό!
george
02/06/2009 13:38
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΚΥΡΙΟΙ. Αυτή η κυρία ΣΥΣΧΕΤΙΣΕ άσχετα πράγματα μεταξύ τους όπως τον βασανισμό ενός ζώου με την ιστορία του Ελληνικού πολιτισμού και το σημερινό του επίπεδο. Και παίρνει την απάντηση της. Έλεος πια. Δεν είναι ανάγκη να παίρνετε το μέρος του κάθε κακόβουλου προκειμένου να δείξετε πόσο προοδευτικοί είσαστε. Μην χάνετε το μέτρο.
ΞΕΝΙΑ
02/06/2009 13:09
ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ? ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ -ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ- ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΙΣΧΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ. ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ,ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ,ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ ΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΜΙΛΗΣΕ Η ΚΥΡΙΑ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΙΡΚΟΥ ΜΑΣΙΜΟ-ΙΤΑΛΙΑ- ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΑΥΤΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΡΤΟ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑΤΑ! ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΟΥΜΕ ,ΟΜΩΣ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΥΘΥΝΗΣ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ Ή ΙΤΑΛΟΣ Ή ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΙ ..ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ! ΕΛΠΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΔΟΘΗΚΕ ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΧΛΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΥΣ" ΠΟΥ ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΙΩΣ..ΑΥΤΑ! ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ.
ροδανθος
02/06/2009 13:04
Οποιος γουσταρει η Ελλαδα να παραμεινει στον μεσαιωνα και να μην εξελιχθει να κατσει σπιτι του. Εμεις θα την αλλαξουμε οπως την αλλαζαμε παντα και την αναγεννουσαμε. Αν τωρα ορισμενοι golden boys θεωρουν οτι η χωρα μας πρεπει να ειναι ενα μουσειο για το πως ζουσαν οι ανθρωποι το 1960 και ενα πεδιο οπου πρεπει να αποδειξουμε οτι οι Ελληνες ειναι ανωτεροι απο τα ζωα και απο τους αλλοδαπους τοτε ας περιμενουμε να δουμε τα αποτελεσματα.
8 1/2
02/06/2009 12:54
Όπου μπορεί ο καθένας να βοηθήσει για μια καλύτερη κοινωνία ας το κάνει.Υπάρχει άπλετος χώρος για δράση... Το να κατηγορούμε γιατί κάποιοι ασχολούνται με τα ζώα αντί με τους ανθρώπους είναι παράλογο.Λες και γνωρίζουμε τι πράτει ο καθένας στη ζωή του.Εκτός αν από ένα σχόλιο πιστεύουμε ότι τον γνωρίσαμε σε βάθος. Δηλαδή σ΄ ένα θέμα για την κακοποίηση των ζώων, θα έπρεπε να σχολιαστεί το θέμα της κακομεταχείρισης των αιχμαλώτων στο Γκουαντάναμο, των φυλακισμένων, των χαμηλοσυνταξιούχουν...?...Δεν πάμε καλά ρε παιδιά...Αντίλογος για τον αντίλογο... Αλήθεια, όσοι μιλούν για γριές που ψυχορραγούν στο δρόμο και για ορφανά, σηκωθήκαν ποτέ από τον καναπέ τους για να προσφέρουν εθελοντική εργασία σε γηροκομεία και ορφανοτροφεία; Ας το κάνουν κι ύστερα συζητάμε σε νέα βάση...Τα λόγια είναι φθηνά και εύκολα, οι πράξεις πονάνε...Όποιος αγαπάει τους ανθρώπους αγαπάει και τα ζώα και τα φυτά κι αντιστρόφως...Η αγάπη για τη ζωή είναι μία και δεν κάνει διακρίσεις μεταξύ των μορφών της...
ΧΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
02/06/2009 12:48
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΖΩ ΤΗΝ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ΖΩΟ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ...ΘΕΡΕΤΡΟ ΤΟΥ ΓΚΟΥΑΝΤΑΝΑΜΟ ΓΙΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ, ΨΥΧΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΥΓΕΙΑΣ... ΟΥΑΙ ΥΜΙΝ, ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...
Π.Μ.
02/06/2009 12:45
Η κακοποίηση δεν σοβαρός λόγος για να τους πάρουν το ζώο και να μεταφέρουν έστω σε κάποιο κατά το δυνατόν αξιοπρεπή ζψολογικό κήπο;
ΛΙΤΣΑ
02/06/2009 12:14
Δεν άντεξα να δω το βίντεο. Όπως δεν αντέχω να βλέπω να βλέπω κάθε μέρα στα κανάλια αυτούς που μας κυβερνάνε. Αηδία και αποστροφή αισθάνομαι για όλους αυτούς που έχουν τις τύχες μας στα χέρια τους. Αισθάνομαι ντροπή για τη χώρα που ζω.Τα βλέπουν και στο εξωτερικό και μας οικτίρουν. Πόσο πίσω έχουμε μείνει πια εμείς οι έλληνες?
george
02/06/2009 12:13
Τα ζώα πρέπει να προστατεύονται με αυστηρούς νόμους. Τελεία. Τώρα, από εκεί και πέρα η Ελλάδα σίγουρα δεν έχει φτάσει το υψηλότατο επίπεδο πολιτισμού των Αμερικάνων που θεωρεί τους αμάχους μιας χώρας στρατιωτικούς στόχους ή που βασανίζει τους αιχμαλώτους κατά συρροή και πολύ χειρότερα απ''ότι βασάνισε κάποιος Έλληνας, κάποιο ζώο, κάποια στιγμή.
ΝΤΑΡΙΟ ΦΟ
02/06/2009 11:59
Αυτο που λατρευω σε ορισμενους ειναι η ικανοτητα τους να παντρευουν ασχετα μεταξυ τους θεματα. Για παραδειγμα μιλαμε για το καπνισμα και αναφερονται στη μολυνση του περιβαλλοντος. Μιλαμε για τη βια στα γηπεδα και αναφερονται στο στρατο. Μιλαμε για κακομεταχειρηση ζωων και αναφερονται σε αμαχους γριουλες και δεξιογερμανοτσολιαδες.Αν δεν εχει καποιος να πει κατι για ενα θεμα δεν ειναι υποχρεωμενος να εκφερει αποψη και να αναγκαστει σε διπλωματικη απαντηση. Το θεμα μιλαει για κακομεταχειρηση ζωων. Συμφωνειτε η οχι; Αυτο ειναι το ζητημα. Τα υπολοιπα σε αλλο σχετικο θεμα. Μη μπερδευουμε τη βουρτσα με την π...τσα! Η διαφορα ειναι οτι με την π...τσα δε μπορεις να χτενιστεις.
Nikos
02/06/2009 11:56
Bravo kaloi mou Neoellines. Sygxarhthria. Poly kalo skeftiko, kai malista ekshgei giati eimaste opws eimaste kai pame kai gia xerotera.

Katarxhn, fainetai na ksexnate pws ferontai sthn Ellada stous anthrwpous. Eimaste apo tis xeiroteres Eyrwpaikes xwres se ALLHLLEGKYH (dwrhtes organwn, anthrwpistikes organwseis, klp.) kai KOINWNIKH SYNEIDHSH (periballon, eidikes anagkes, ygeia/pronoia, klp).

Epomenws, epeidh oi Amerikanoi basanizoun Irakinous, emeis prepei na feromaste ston synanthrwpo mas opws tous feromaste? Kai epeidh feromaste stous anthrwpous san zwa, den prepei kaneis na tolmhsei na pei tipota gia ta basanisthria pou ypesth enas elefantas?

OK, exoume oti aksizoume. To epomeno stadio ths anohsias einai na eimaste kai perhfanoi gi ayto. AIEN ARISTEYEIN!
KRHTIKOS YXNHLATHS.........
02/06/2009 11:31
NAI MEN ALLA.....TO TSIRKO APO TO BINTEO TVN BASANISTIRIVN STO IRAK DEN TO EIDATE DHTE TO EKEI STO AMERIKA KAI EPEITA TA JANALEME........
KRHTIKOS YXNHLATHS.........
02/06/2009 11:31
NAI MEN ALLA.....TO TSIRKO APO TO BINTEO TVN BASANISTIRIVN STO IRAK DEN TO EIDATE DHTE TO EKEI STO AMERIKA KAI EPEITA TA JANALEME........
TERI
02/06/2009 11:16
ΕΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΧΑΛΑΡΑ ΧΑΛΑΡΑ
ΓΙΑΝΝΗΣ
02/06/2009 10:27
ΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΨΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΟΖΩΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΞΙΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΤΡΟ. ΒΓΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ, ΣΤΗ ΣΦΑΓΗ ΑΜΑΧΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΑΙΤΙΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ . ΚΑΘΕ ΥΠΑΡΞΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΑΣΙΜΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΥΓΕΙΗ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΥΣΤΕΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΟΖΩΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΟ ΓΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΚΑΙ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΑΒΟΗΘΗΤΗ ΤΗ ΓΡΙΟΥΛΑ ΠΟΥ ΨΥΧΟΡΑΓΕΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ, ΠΡΟΣΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΑ. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ..
ΑΛΕΞΗΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
02/06/2009 10:15
ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΟ ΑΜΟΙΡΟ ΖΩΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΙΟ ΘΡΑΣΟΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΣΑ ΟΜΩΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΤΡΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΗ ΖΩΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΣΤΕΡΟΥΜΑΣΤΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΣ ΒΑΣΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΝΟΜΗ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΜΑΚΡΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΟΣΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΖΩΑ ΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ.
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
02/06/2009 09:40
EDO KAKOPOIOUNTAI GYNAIKES APO SYXNOUS SYZHGIKOUS DAVATZIDIKOUS XYLODARMOUS, MIKRA PAIDIA EXOUN KATAGMATA APO SKAMBHLIA STO KEFALI, GEROI TRONE XYLO STA GHROKOMEIA KAI FYSIKA TA KALOMOIRA ZOA POU YPOFEROUN OXI MONO STA TSIRKA ALLA KAI STA PARKA TON POLEON. MIA KOINONIA POU KAKOMETAXEIRIZETAI TA ADYNATA APROSTATEFTA MELH THS, EINAI KATADIKASMENH SE AFTOKATASTROFH.
GOLDEN BOY
02/06/2009 09:39
ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ!! ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ!! ΑΠΕΙΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ!!
γιωργος
02/06/2009 09:12
χα!γιατι ολα τα αλλα δουλευουν αψωγα μεσα σαυτο το Οθωμανικο μπουρδελλο που θαχουν χρονο νασχοληθουν και με τα δικαιωματα των υπολοιπων ζωων!Γιατι προτιστα τα ζωα ειμαστε μεις αφου φτασαμε στο σημειο ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ να συλλαμβανουνE παιδια ...προκειμενου να τιμωρησουν τους γονεις!!!! kαι μιλω για την περιπτωση καραβελλα πουκανε γονικη παροχη στην κορη του το 2003 σε ηλικια 16 χρονων και την πιασανε για ξεπλυμμα λεει ...ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ!Λες κιξερε το 16χρονο τι εκανε ο πατερας εν ετει 200.....3!!!!Ασε πουναι και δυο μετρα δυο σταθμα!!!! ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΠΑΥΛΙΔΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ;;;;;ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ - ΑΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ ΑΝΑΚΡΙΤΗ - ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΡΕ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΜΠΑΙΡΑΧΤΑΡΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΥΛΙΔΗ ΝΑΝΑΙ ΕΞΩ ;;;ΟΕΟ;;;;; ΚΑΙ ΘΕΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΜΟΙΡΩΝ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑΘΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ;;;;;;ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΑ!!!ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΟΥΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑΛΙΝΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΥΠΟΥ ΣΟΒΙΕΤ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΟΒΙΕΤ !!ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΣΤΑ 6 ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕΞΙΟΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΩ!!!!ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΛΙΓΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΛΙΓΗ ΗΡΕΜΙΑ ΛΙΓΗ ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗ ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ - ΤΙ ΖΗΤΑΜΕ ΡΕ  !!!!!