Πλοία - φυλακές

Το υπ. Εσωτερικών ετοιμάζει «μπάρκο» για τους πρόσφυγες

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Στέλιος Βραδέλης svradelis@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/05/2009 07:00 |
Τα δουλεμπορικά ξεφορτώνουν στα ελληνικά νησιά χιλιάδες απελπισμένους μετανάστες. Το υπουργείο Εσωτερικών σχεδιάζει να δώσει... παράταση στη ναυτική τους περιπέτεια
 Πλοία - φυλακές
Με πλοία που θα λειτουργούν ως πλωτά κρατητήρια λαθρομεταναστών σκοπεύει το υπουργείο Εσωτερικών να καταπολεμήσει την αθρόα είσοδό τους στην Ελλάδα.

Το νέο σχέδιο, που βρίσκεται σε επίπεδο μελέτης, ανακοινώθηκε στη χθεσινή κοινή σύσκεψη παραγόντων από το υπουργεία Εξωτερικών, Εσωτερικών Εθνικής Άμυνας, Εμπορικής Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής. «Θα δημιουργήσουμε το ελληνικό πλωτό "Έλις Άιλαντ"», λέει στα «ΝΕΑ» χαριτολογώντας ανώτερος παράγοντας του υπουργείου Εσωτερικών. Το πλοίο θα μπορεί να φιλοξενεί περισσότερους από 500 λαθρομετανάστες, θα περνάει από τα νησιά του Αιγαίου και θα τους παραλαμβάνει. Στη συνέχεια θα κατευθύνεται στα κέντρα υποδοχής μεταναστών σε νησιά όπως η Σάμος και η Λέσβος και θα αποβιβάζει τους λαθρομετανάστες. Αυτή ήταν η επίσημη θέση που διατυπώθηκε και παραπέμφθηκε σε μελέτη αλλά δεν έλειψαν και οι υποστηρικτές της ιδέας πως το πλοίο ή τα πλοία θα πρέπει να βρίσκονται εκτός των ελληνικών χωρικών υδάτων ώστε να μην είναι υποχρεωμένες οι ελληνικές αρχές να υποδέχονται λαθρομετανάστες όπως ορίζει ο νόμος, αλλά να τους επαναπροωθούν άμεσα στη χώρα προέλευσής τους. Το κύριο ερώτημα που τέθηκε από ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλά τον τρόπο λειτουργίας και κυρίως τις δυνατότητες φιλοξενίας των κέντρων υποδοχής είναι πως ο αριθμός των λαθρομεταναστών που μπορούν να μεταφέρονται εκεί είναι εξαιρετικά μικρός σε σύγκριση με αυτούς που καταφθάνουν στα ελληνικά νησιά. Μόνο για το 2008 το υπουργείο Εσωτερικών παραδέχτηκε την είσοδο 146.000 λαθρομεταναστών. Η χωρητικότητα όμως των κέντρων υποδοχής δεν ξεπερνάει τις 10.000. «Είναι προφανές πως το πλοίο πολύ σύντομα θα μεταβληθεί από μέσο μεταφοράς παράνομων μεταναστών σε πλωτό κρατητήριο. Χώροι για όλους αυτούς τους ανθρώπους δεν υπάρχουν. Απλώς νησάκια που σήμερα βουλιάζουν από τους λαθρομετανάστες θα επιβαρύνονται λιγότερο», λέει στα «ΝΕΑ» ανώτερος παράγοντας του υπουργείου Εσωτερικών.

Θαλάσσιος... Ασπρόπυργος
Κύκλοι της Ελληνικής Αστυνομίας και του υπουργείου παραδέχονται πως η πρότασή τους ουσιαστικά αποτελεί την πλωτή εκδοχή του Ασπρόπυργου. Όπως αποκάλυψαν «ΤΑ ΝΕΑ», το υπουργείο Εσωτερικών έχει ήδη ζητήσει από την Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου την εκμετάλλευση του πρώην στρατοπέδου του ΝΑΤΟ που βρίσκεται στα διοικητικά όρια του Ασπροπύργου. Σε περίπτωση που ο αριθμός των συλληφθέντων λαθρομεταναστών αποδειχθεί πολύ μεγάλος για το στρατόπεδο του Ασπροπύργου, τότε η ΕΛ.ΑΣ. έχει δύο ακόμη έτοιμες λύσεις για το Λεκανοπέδιο. Η πρώτη είναι ένα παλιό εγκαταλειμμένο εργοστάσιο στον Πειραιά, η δεύτερη είναι χώρος που λειτουργούσε παλιότερα ως κατασκήνωση και βρίσκεται στην εθνική οδό Αθηνών- Λαμίας.

ΣΕΝΑΡΙΑ
Ένα από τα σενάρια κάνει λόγο για πλεύση εκτός των χωρικών μας υδάτων

«Γκέτο ανομίας και διαφθοράς»

ΜΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ σύνθημα «δώστε μας πίσω την πόλη μας» κάτοικοι του ιστορικού κέντρου της Αθήνας, καταστηματάρχες και μέλη συλλόγων σε συνέντευξη Τύπου κατήγγειλαν την εφιαλτική κατάσταση που επικρατεί τα τελευταία χρόνια στο ιστορικό τρίγωνο (περικλείεται από τις οδούς Αθηνάς, Πειραιώς και Ερμού) που έχει μετατραπεί σε «γκέτο ανομίας, διαφθοράς και ασύλληπτων κερδών για παράνομα κυκλώματα διαφόρων ειδών». Αποτελεί κέντρο διακίνησης ναρκωτικών- 4.000 χρήστες, όπως εκτιμούν, έχουν συγκεντρωθεί στην περιοχή- και άλλων παράνομων δραστηριοτήτων όπως είναι η πορνεία, η εκμετάλλευση των λαθρομεταναστών, το παρεμπόριο.

Σε ανακοίνωση, η Κίνηση Πολιτών για τη Διάσωση του Ιστορικού Κέντρου, που μετείχε στη συνέντευξη-διαμαρτυρία, επισημαίνει ότι «το πρόβλημα του ιστορικού κέντρου της Αθήνας δεν είναι πρόβλημα μεταναστών. Είναι πρόβλημα ανεξέλεγκτης λειτουργίας παράνομων κυκλωμάτων με την "ύποπτη" ανοχή της Πολιτείας».

Freidenker
16/05/2009 14:41
Εφ''όσον λαθρομετανάστης δεν είναι πολιτικός πρόσφυγας,πρέπει να πεαναπροωθείται στην χώρα του.Η ελληνική οικονομία δεν μπορεί προ πολλού να αφομοιώσεις 140.000 λαθρομετανάστες.Επεκτείνεται άλλως η εγκληματικότητα που δεν εξαπλώνεται ,βέβαια ,μόνο από ξένους.16-5-09
cal
16/05/2009 00:59
Aν έχουν την ελάχιστη πολιτική ευαισθησία και αυτονομία οι κυβερνώντες (σιγά μην την έχουν...) ας γίνει δημοψήφισμα και ας αποφανθεί ο λαός. Ποιός τους είπε να αποφασίζουν ερήμην για τα εθνικά μας θέματα; Οι καταγέλαστοι, αποκομμένοι από την δημοκρατική νομιμοποίηση...
ioannis schinas
15/05/2009 23:30
ta kaka apotelesmata : tis kakodioikisis genika stous xorous pou vionoun oi koinonies mas!!!!! oi ypefthinoi mazi kai o arxontas ton Athinaion, dimarxos kyrios Kaklamanis : einai poliasxoloi me alles drastiriotites poio anagees apo ta provlimata ta katasreptika tis Athinas...... emegalosa kai espoudasa sto istoriko meros tis poleos !!!!!!!!! enthimoume pos ito kai pos katantise kai pou efthase stis arxes tou eikostou protou aiona !!!!!!!! i kyvernisis tis pentaetias , tha figei syntoma mazi me ton deksion dimarxo tis .......exomai na einai kai o teleftaios neodimokratis ina dothi stous ikanous eklegmenous antiprosopous na prospathisoun na ygeianoun ton topon apo ta karkinogona kai parassita pou exoun stithi stin kardia tis protevousa !!!!!! zimia megali stin gennetira tis dimokratias kai tou politismou,
zwaaa
15/05/2009 22:22
Pote ginate oi Ellines toso zwa reeeeeee??? Ante pswfiste k afhste th xwra stous metanastes, kaluterh tha th kanoun apo esas.
Αντώνης
15/05/2009 15:00
@Γιώργο

Τους Βυζαντινούς δεν τους ξέχασα γιατί στην πρώτη τους φάση αυτοπροσδιοριζότανε ως Ρωμαίοι και στην ύστερη συνδέθηκαν με την έννοια του Έλληνα - ο οποίος στην πρώιμη βυζαντινή φάση απλά σήμαινε ''''ειδωλολάτρης'''' - όχι ακόλουθος της χριστιανικής θρησκείας.

''Οσο για το ποιοί ήτανε οι Έλληνες τελικά?

Απο τους Αχαιούς και ύστερα όλοι όσοι υιοθετήσανε την ελληνική κουλτούρα και παιδεία και μετά από 2-3 γενιές στην ουσία αφομοιωθήκανε από τους ντόπιους... ξέρεις δεν φύγανε από τα σημερινά ελληνικά χώματα όλοι όσοι ήρθανε σαν κατακτητές στα αρχαία, μεσαιωνικά ή νεώτερα χρόνια, αλληλοπαντρεύτηκαν με τους ντόπιους κλπ και είναι όσο έλληνες είμαστε οι υπόλοιποι (το καταδεικνύουνε άλλωστε διάφορα περίεργα επίθετα - π.χ. Έβερτ, Αβέρωφ, Κολοζώφ, Μπουτιέρος, Κουραντής και πλείστοι άλλοι των οποίων τα επίθετα ελληνοποιήθηκαν ) ...

Όσο για τα συμπεράσματα νομίζω το ξεκαθάρισα ... δικά σας ...

Το τι προτείνω εγώ μικρή σημασία έχει αφού δεν έχω καμία διακαιοδοσία ούτε δουλεύω σε κάποιο φορέα σχετικό με την μετανάστευση...

Προσωπική μου άποψη ωστόσο είναι ο εναρμονισμός της Ελλάδας με τις πολιτικές των περισσότερων ευρωπαικών χωρών - εξαιρουμένης της Ιταλίας τη δεδομένη χρονική στιγμή , διότι απλούστατα δεν εμπιστεύομαι ακόμα και μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση στην οποία συμμετέχουν οι φασίστες - δεν ξεχνώ οτι και ο Χίτλερ εκλεγμένος ήταν.

Με εκτίμηση
antiantifa
15/05/2009 14:05
@ANTIFA
Ωραιος αντιφασιστας εισαι. Οποιος διαφωνει με εσενα ειναι ζωον.
giorgos
15/05/2009 13:39
@ANTIFA: Exesi apolyto dikio. Auti i istoria me ton Alabano ton Tsipra kai ta alla fasistaria tou SYRIZA prepei na teleionei amesa. Ine nropi na eudokimei tosos fasismos stin Elada.
KOLOKOTRONIS
15/05/2009 13:35
VRE ELLINES
AFU EHUME TOSI ANERGIA 10%
KE TOSI FTWHIA 21% TU ELLINIKU PLI8ISMU
POS BORUME NA DWSUME ENA KALO AVRIO SE AFTUS TUS AN8RWPUS AFU DEN BORUME
NA DWSUME STO 21% TON ELLINWN PU INE PAMFTWHI
OPOTE AS MIN TUS PULAME ONEIRA KE YPOSKESIS AS TUS PUME OTI BIKAN SE LA8OS TOPO KE AS TUS GIRISUME PISE
TO IDIO EPRAXE KE I ITALIA TUS GIRISE PISW STIN LIVII
DEN NOMIZW OTI INE SWSTO NA TUS VALUME SE ENA KOLASTIRIO PLIO NA KEGONTE STON KAFSWNA TIS ELLADOS I NA TUS TAIZUME TZABA
AFTO GIA MENA INE FILAKH OPOTE AS IMASTE TIMII KE AS TUS GIRISUME PISW
ANTIFA
15/05/2009 12:33
Νικο δεν εχω δικους μου και δεν ανηκω πουθενα...η λεξη αντιφα εκτος απο την οργανωση στην Ελλαδα (και πολλες χωρες ηδη απο το Β παγκοσμιο) αναφερεται και στο γενικο αγωνα εναντιον του φασισμου. Δεν πρεσβευω καμια οργανωση, παρα μονο την απεχθεια μου για καθε ειδους φασιστικες αποψεις που αυτοι οι τραμπουκοι αντιπροσωπευουν. Ειναι ο καρκινος της κοινωνιας μας και πρεπει να εκλειψουν. Οποιες ιδεες στεκονται εναντια στις βασικες ελευθεριες ανθρωπων, ιδεες που διαδιδουν μισος και προμοταρουν την βια πρεπει να να μας βρισκουν ολους αντιθετους (απο οπου και αν προερχονται). Αντι αυτου, δινετε καλυψη σε αυτους τους υπανθρωπους και βημα να διαδωσουν τα ιδεολογικα τους σκουπιδια. Και παλι ΝΤΡΟΠΗ τους και σε οποιον τους ακολουθει....1000 φορες μεταναστες στη Ελλαδα παρα ντοπια ζωα που ντροπιαζουν τα ιδανικα και την ιστορια της Ελλαδας...
giorgos
15/05/2009 10:51
@Antonis Ektos apo tous Axaious, tous Dories kai tous Iones, ksexases episis na anfereis kai tous Byzantinous kataktites ton Ellinon. Episis den mas eipes poioi itan/ine oi Ellines telika. Kai episis den mas eipes ti akrivos theleis na peis? Poia ine i protasi sou gia ti diaxeirisi tpu provlimatos? Na anoiksoun ta synora, na katargithoun oloi oi elegxoi kai opoios thelei na mpainei sti xora?
Νίκος
15/05/2009 09:29
ANTIFA 15/5/2009 00:59
Σε τί διαφέρεις εσύ απ τη Χρυσή Αυγή;;;;;;; Μόνο στο χρώμα της σημαίας εκείνοι μαύροι εσεις μαυροκόκκινοι, εκείνοι φασίστες σε όποιον δε συμφωνεί μαζί τους εσείς φασίστες με όποιον δε συμφωνεί μαζί σας. Εργαλεία σας η βια και τρομοκρατία και ο φασισμός. Ξεχνάτε και το ξύλο που έφαγε μέσα στην Ακαδημία και ο καθηγητης Πανούσης επειδή δε συμφωνούσατε μαζί του...Μια χαρά είστε φυντάνια και εσείς και εκείνοι. Ακρο-δεξιοί φασίστες, ακρο-αριστεροί δυστυχώς καταντήσατε και εσείς σαν τα δικά τους μούτρα φασιστόμουτρα θιασωτες της βίας της τρομοκρατίας...και αλήθεια τί έγινε με τις εκλογες και τις κάλπες στο ΕΜΠ ξέρεις;;; Για ρώτα τους "δικούς" σου. Για αυτό σου λέω δεν δικαιούνται (χρυσαυγίτες ακροδεξιοί αλλά και ακροαριστεροί ΑΝΤΙΦΑ) να κατηγορούν ο ένας τον άλλο για το ποιος είναι φασίστας αφού στα ίδια σκατά κυλιέστε.
KOLOKOTRONIS
15/05/2009 08:30
MIN MAS PERNATE GIA VLAKES
TIMORISTE OPOS AXIZI TUS KINITES LA8ROMETANASTODULIAS OPOS TO
DIATAZI I EU KE ME TO IDIO PLIO GIRISTE TUS PISO
AN TO ARAXETE STON SARONIKO OLI TUS 8A TIN KOPANISUN
ANTIFA
15/05/2009 00:59
Ντροπη στο **** που εβαλε το βιντεο με τους τραμπουκους χρυσαυγιτες και οποιο καθ*κι τους υποστηριζει...ησασταν και ειστε η ντροπη της χωρας...ουτε σαλιο να σας φτυσω.
Αντώνης
14/05/2009 23:26
Πρώτα ήταν οι Πελασγοί, οι Κυκλαδίτες και οι Μινωίτες (και δεν ξερω ποιοι πριν από αυτούς),

Ακολούθησαν οι Αχαιοί και οι Ιωνες και οι Αιολείς (γύρω στο 2000 πΧ)

Μετα γύρω στο 1200 πΧ οι Δωριείς

Μετά ήρθανε οι Ρωμαίοι και στα πλαίσια της αυτοκρατορίας τους εγκαταστάθηκαν στον ελλαδικό χώρο πλείστοι άλλοι υποτελείς των ρωμαίων (όπως πχ οι εβραίοι )

Μετά στα πρώιμα μεσαιωνικά χρόνια ή στα τελευταία της αρχαίας εποχής 300 - 600 μΧ με τη μεγάλη μετανάστευση των λαών περάσανε διάφορα γερμανικά φύλλα όπως οι Έρουλοι (αυτοί καταστρέψανε τον Κολοσσό της Ρόδου και πολλά άλλα μνημεία του αρχαίου ελληνικού κόσμου, οι Ούννοι, οι Γαλάτες (ναι ο Αστερίξ και οι φίλοι του) και οι Οστρογότθοι

Μετά οι Βούλγαροι οι Σέρβοι και λοιποί άλλοι σλάβοι

Μετά οι Άραβες

Μετά ήρθανε και οι φράγκοι, οι καταλανοί, οι Βενετσιάνοι και λοιποί Ιταλοί, οι Νορμανδοί...

Μετά εμφανίζονται οι Τούρκοι (και στα πλάισια της δικής τους αυτοκρατορίας ήρθανε διάφοροι άλλοι γιατί η μετακίνηση στα πλαίσια πολυεθνικών αυτοκρατοριών ήταν φυσιολογική ή και επιβεβλημένη αν κάποια εθνότητα εξεγειρόταν - όπως ακριβώς και επί Ρωμαίων) - κάπως έτσι ήρθαν και οι αλβανοί περί το 1600

Τι θέλω να πω με τα παραπάνω?

Οτι το φυσιολογικό στην ανθρώπινη ιστορία είναι η μετακίνηση
και όχι η περιχαράκωση σε μικρές πόλεις - κράτη ή κράτη έθνη... αυτοί οι θεσμοί είναι εκτροπή για τον ιστορικό ρου

Αυτό που μας έκανε Έλληνες δεν ήταν τα σύνορα μας τα οποία ήταν ευμετάβλητα και τις περισσότερες φορές δεν μπορούσαμε να τα υπερασπιστούμε... αλλά και αντιστρόφως με τον ίδιο τρόπο έτσι βρέθηκαν Έλληνες στην Ιωνία, στη Μασσαλία, στην κάτω Ιταλία στην Ισπανία, στην Αίγυπτο, στη Νότια Ρωσία, σε όλα τα Βαλκάνια στην Μέση Ανατολή αλλά και στη Γερμανία, στις ΗΠΑ ή στην Αυστραλία στα σύγχρονα χρόνια...


Αυτό που μας έκανε Έλληνες και αφομοιωτές άλλων λαών ήταν η παιδεία και η κουλτούρα...

Αυτά ...

τα συμπεράσματα δικά σας
giorgos
14/05/2009 22:58
@kostas (a) To thema den ine an se peirazei esena pou ekeinoi ine mousoulmanoi, to thema ine oti peirazei autous pou den ise esy. esy mporei na min ise ratsistis, autoi omos ine. alitheia esy posous mousoulmanous exeis gnorisei? (b) kala mono autes tis xores ksereis pou alaksan idioktisia?? Se auto poiu legetai tourkia exeis paei pote??? I se auto pou legetai Boreia Kypro?
giorgos
14/05/2009 22:45
@antonis: i istoria tou dimotikou leei ti eginan oi autoxthonoi pou itan edo prin tous ellines? auto pou yponoeis ine oti emeis ti xora mas tis klepsame apo kapoion allon 2000 xronia prin kai ara den mas anikei - opos eksolothrepsame emeis tous proigoumenous dikaiountai kai oi kainourioi na eksolothrepsoun emas. ara dexesai oti tha mas eksolothrepsoun. sosta? YG: O liakopoulos poios ine?
Κωστας
14/05/2009 20:17
@tr...η μεταναστευση δεν θα σταματησει να υπαρχει οσο οι κοινωνικες ανισοτητες ειναι στον βαθμο που ειναι. Με αυτο ως δεδομενο πρεπει κανεις να δει με σοβαροτητα ποιες ειναι οι επιλογες του...Μπορεις να δοκιμασεις να κλεισεις την πορτα σε ολους που ειναι ουσιαστικα η πολιτικη της χωρας μας...προφανη εξαιρεση αποτελουν δια νομου οι πολιτες της ΕΕ οπως Ρουμανοι, Βουλγαροι, Πολωνοι, κτλ και βεβαια οι πλουσιοι της ΕΕ που δεν εχουν ομως κανενα λογο και κινητρο να βρισκονται εδω. Ειναι ευκολως κατανοητο οτι να κλεισεις την πορτα σου δεν ειναι εφικτο. Αυτο μπορει να το δει κανεις απο παραδειγματα αλλων χωρων, οπως επισης και απο τα δικα μας. Η δικη μας περιπτωση ειναι μαλλον πιο δυσκολη λογω γεωγραφικης θεσης...(σε σχεση πχ με το Ηνωμενο Βασιλειο). Μεχρι στιγμης, οι κυβερνησεις μας εχουν φανει ανικανες να εμποδισουν την λαθραια εισοδο στην χωρα (και πολυ λογικο) με αποτελεσμα να εχουμε ενα μεγαλο αριθμο λαθραιων μεταναστων. Απο τη στιγμη που βρισκονται αυτοι οι ανθρωποι εδω το μονο που δεν μπορεις να κανεις ειναι αυτο που κανουμε εμεις σαν κρατος... δηλαδη να κλεινουμε τα ματια στο προβλημα πραγμα που μας εχει οδηγησει σε αυτην την κατασταση. Οφειλουμε λοιπον να δουμε ποσους μπορουμε να αποροφησουμε, να δουμε σε ποιους τομεις μπορουμε να αξιοποιησουμε ανθρωπινο δυναμικο και να θεσουμε επισημους κανονες. Επισης, γιατι οχι, βασει των νεων αυτων συνθηκων, να ακολουθηθει μια οικονομικη πολιτικη στην οποια πολλοι απο αυτους θα εχουν θεση και η οποια πολιτικη θα ειναι κερδοφορα. Μεχρι στιγμης, πχ, αξιοποιουνταν (συχνα παρανομα) στις οικοδομες. Η οικοδομη εχει βεβαια τωρα και εν μεσω κρισης, κορεστει... ομως υπαρχουν και αλλοι τομεις στους οποιους θα μας ηταν πολυ χρησιμοι..και ειναι τομεις που πρεπει να αναπτυχθουν αν ελπιζουμε στο μελλον της χωρας μας. Αφου δουμε τι μας γινεται, οι υπολοιποι οφειλουν να απελαθουν, οπως οφειλουν να προστατευθουν οι συνοριακες γραμμες μας. Ομως με την κατασταση τωρα, ανθρωποι αναγκαζονται να ερχονται λαθραια και ταυτοχρονα να συντηρουν ενα απιστευτο κυκλωμα σωματεμπορων κτλ με συνεπειες στην εγκληματικοτητα. Επισης, η παρανομη υπαρξη τους στην Ελλαδα συντελει και αυτη στην εγκληματικοτητα μεσω της συντηρησης αντιστοιχων κυκλωματων σε πορνεια, ναρκωτικα. Αυτο που χρειαζομαστε ειναι πλανο πολιτικο...απο εκει και περα δεν με ενδιαφερει καθολου αν ειναι λευκος, μαυρος, κιτρινος, χριστιανος, μουσουλμανος και οτι αλλο ειναι...ουτε εχω κανενα προβλημα με τους μιναρεδες (ή μαλλον οσο προβλημα εχω και με τα καμπαναρια μας)...η εικονα που εχεις για τους μουσουλμανους, μαλλον οφειλεται στο οτι δεν εχεις γνωρισει και πολλους. Απο εκει και περα, ειναι ευνοητο οτι οποια πολιτικη ενταξης αλλοδαπων στην Ελλαδα σημαινει και ενταξη τους στα ελληνικα σχολεια και στην ολη ελληνικη πραγματικοτητα...οσο για τις ερωτησεις σου, οι μονες χωρες που ξερω που αλλαξαν ιδιοκτησια ειναι το Πακισταν, η Ινδια, η Σομαλια, το Αφγανισταν, η Αλγερια, το Μαροκο και μια τεραστια λιστα χωρων που περασαν στα χερια των Ευρωπαιων, τους κατεστρεψαν και μετα εφυγαν...τωρα ερχονται αυτοι σε μας...οσο για χωρες που να επεζησαν ακολουθωντας φιλανθρωπικη πολιτικη...η Σουηδια ειναι το λαμπροτερο παραδειγμα, αλλα επισης η Γερμανια, η Ελβετια, το Βελγιο, η Ολλανδια, η Αγγλια, ο Καναδας και πολλες αλλες οι οποιες τωρα που στραφηκαν στις υπηρεσιες αντι της παραγωγης, αρχιζουν να ειναι πιο αυστηρες...παρολα αυτα εχουν συγκεκριμενους κανονες και πολιτικες ενταξης και αξιοποιησης τους, πραγμα που η Ελλαδα δεν εχει.
GOLDEN BOY
14/05/2009 19:35
@tr
NAI LAOS!!. ''H OPOIOS YPOSXETHEI NA TOYS DIWJEI KI AS EINAI KAI TO KKE. AN KATALABOYN OTI H PSHFOS POLLWN APO EMAS EJARTATAI APO AYTO THA TO KANOYN. OI POLITIKOI THA KANANE TA PANTA GIA MERIKES PSHFOYS PARAPANW. EINAI MAKRAN TO PIO SOBARO PROBLHMA POY THA ANTIMETWPISEI H XWRA TA EPOMENA XRONIA!!
ΝίκοςΒ
14/05/2009 19:23
Ο Αντώνης λέει ότι οι Έλληνες είναι και αυτοί μετανάστες προερχόμενοι από τις στέππες της Ρωσίας (κατά μία θεωρία). Οι Έλληνες φαίνεται ότι πράγματι εισέβαλλαν στον Ελλαδικό χώρο, επεκράτησαν, και είτε εξόντωσαν είτε αφομίωσαν τον αυτόγχθονα πληθυσμό ο πολιτισμός του οποίου σχεδόν εξαφανίστηκε. Η "μετανάστευση" λοιπόν των Ελλήνων είναι ένα καλό αράδειγμα των αποτελεσμάτων που έχει η μαζική μετανάστευση σε ιθαγενείς πληθυσμούς, λαούς, πολιτισμούς - πείτε το όπως θέλετε. Υπάρχουν φυσικά και άλλα καλά παραδείγματα. Οι ιθαγενείς της Αμερικής υποδέχθηκαν φιλικά τους πρώτους ευρωπαίους μετανάστες - τους έμαθαν τις ιδιαιτερότητες της νέας τους πατρίδας, τους βοήθησαν, και στη συνέχεια το πλήρωσαν - με τον πολιτισμό τους και με την ζωή τους.Το ίδιο συνέβει και στην Αυστραλία. Η ιστορία δείχνει ότι η μετανάστευση είναι καλή για τους μετανάστες και κακή για τους λαούς στις χώρες υποδοχής. Οι διάφοροι "προοδευτικοί" ανα την Ελλάδα, Ευρώπη και δύση γενικότερα πιστεύουν ότι θα αποδείξουν το αντίθετο.
tr
14/05/2009 18:53
@GOLDEN BOY Προτείνεις να ψηφίσουμε ΛΑΟΣ; Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι και στην τελείως φανταστική περίπτωση που έβγαιναν κυβέρνηση, υπάρχουν αμφιβολίες, αν θα έκαναν κάτι διαφορετικό από τον Καραμανλή. Η λύση είναι ο καθένας μας να πιέσει το κόμμα του να πάψει να αδιαφορεί για το συμφέρον της χώρας.
GOLDEN BOY
14/05/2009 17:33
OI PERISOTEROI APO ESAS POY FWNAZETE GIA TOYS JENOYS EISTE YPOKRITES!! PALI PASOK-ND THA PSHFISETE!! SAS PONAEI NA XASETE TO BYSMATAKI SAS!! EXETE SKEFTEI TI XWRA THA PARADWSETE STA PAIDIA SAS KAI AN THA TOLMANE NA BGOYN APO TA SPITIA TOYS!!!;; OTAN THA SAS JYPNAEI H FWNH TOY MOYEZINH APO TO MINARE DIPLA STO SPITI SAS THA XTYPATE TO KEFALI SAS STON TOIXO ALLA THA EINAI ARGA!!!!!
george
14/05/2009 17:24
Αντώνης 14/5/2009 15:28 ''...οι έλληνες ήρθανε από τις στέπες της σημερινής Ρωσίας μαζί με άλλα ινδοευρωπαϊκά φύλλα γύρω στο 2000 - 1200 π.Χ.''... Αυτό είναι επιχείρημα για να αποδείξεις ότι και οι Έλληνες είναι μετανάστες στην Ελλάδα? Εντάξει τότε, κατά βάση όλοι καταγόμαστε απ''τον πίθηκο (ή από τον Άρη που λέει και ο Λιακόπουλος αφού θες να μάθεις!). Και μπορούμε να ανοίξουμε τα σύνορα να έρθουν της γης οι κολασμένοι έχοντας ήσυχη την συνείδηση μας, έτσι? Δεν ξέρω γιατί, αλλά όλα αυτά μου θυμίζουν προπαγάνδα που κάνουν κάποιοι αξιαγάπητοι γείτονες μας...
Συγκέντρωση Ελλήνων πολιτών στην Πλατεία Ομονοίας 09.05.2009
14/05/2009 16:53
http://youtube.com/watch?v=8-fgsuyu20I
Νίκος
14/05/2009 16:47
@Κωνσταντινος Μ 14/5/2009 14:41
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου εκτός απο το παρακάτω: "Αυτη την στιγμη οι μεταναστες,νομιμοι και παρανομοι,ειναι περιπου το 1/5 του εργατικου δυναμικου της χωρας"
δες αυτό!
Ο αριθμός του συνόλου των μεταναστών, όσο μπορεί να υπολογισθεί, ήταν 2.500.000, σύμφωνα με την πλέον αρμόδια υπηρεσία, την ΕΥΠ (βλέπε "Ελευθεροτυπία 21/10/2007). Σήμερα είναι προφανώς μεγαλύτερος. Εξ αυτών, έχουν νομιμοποιηθεί περίπου 650.000, άρα ο αριθμός των προς σύλληψη και απέλαση, κατά τον νόμο, παρανόμων είναι 1.850.000 περίπου. Μιλάμε δηλαδή για μετακίνηση μιας ολόκληρης Θεσσαλονίκης!!
"Σύμφωνα με πρόσφατες εκτιμήσεις της ΕΥΠ, οι αλλοδαποί που ζουν νόμιμα και παράνομα στην Ελλάδα τον παρόντα χρόνο ανέρχονται σε περίπου 2,5 εκατομμύρια."
ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 21/10/2007
http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=21.10.2007,id=2093536

Έχετε προσέξει μήπως ότι αυτός ο υπολογισμός από άλλου τύπου υπηρεσίες είναι πιο "στρογγυλεμένες";; Αν δεν ξέρει η ΕΥΠ ποιός ξέρει;; Ο Ζαβός του Ινστιτούτου Μεταναστευτικής Πολιτικής ή εγώ και εσύ;;

Το κακό είναι αναστρέψιμο, αν υπάρξει πολιτική βούληση, όπως στην Ιταλία. Τίποτε δεν είναι αδύνατο.

Διαβάστε και το παρακάτω

ΤΟ ΒΗΜΑ
ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ

Παράνομοι μετανάστες

Θεόδωρος Λιανός | Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2009

O αριθμός των αλλοδαπών που διαμένουν παράνομα στη χώρα μας είναι άγνωστος. Υπάρχουν ορισμένοι που εκτιμούν ότι ο αριθμός των παράνομων μεταναστών υπερβαίνει τις 500.000 και μερικοί που υποστηρίζουν ότι υπερβαίνει το 1 εκατ. Οι εκτιμήσεις αυτές είναι υπερβολικές. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του γράφοντος, οι παράνομοι μετανάστες στη χώρα μας είναι μεταξύ 200-250.000. Ο αριθμός των αλλοδαπών που έχουν άδεια διαμονής και εργασίας, σύμφωνα με το υπουργείο Εσωτερικών, είναι περίπου 600.000 και μεταβάλλεται ανάλογα με την εποχή.

Από πολλούς διατυπώνεται το ερώτημα μήπως ο αριθμός των μεταναστών (δηλ. των 850.000 συνολικά ή των 250.000 παρανόμων) είναι πολύ μεγάλος. Η απάντηση στο ερώτημα αυτό βασίζεται στην κατάσταση που έχει δημιουργηθεί εξαιτίας της παρουσίας των μεταναστών. Από τις πληροφορίες που υπάρχουν φαίνεται ότι η παρουσία των μεταναστών έχει δημιουργήσει σοβαρές κοινωνικές τριβές και, σε ορισμένες περιπτώσεις, συγκρούσεις. Η παρουσία των παράνομων κυρίως μεταναστών είναι πηγή καθημερινών συγκρούσεων, με σημαντικότερες αυτές που λαβαίνουν χώρα σε περιοχές της Αθήνας και της Πάτρας όπου υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση μεταναστών. Είναι πολλές οι μαρτυρίες, όχι μόνο των ελλήνων πολιτών, που θίγονται και βλάπτονται, αλλά και αντικειμενικών παρατηρητών για μια κατάσταση αυξανόμενης έντασης με απρόβλεπτες εξελίξεις. Απλοί πολίτες, νοικοκυριά και επαγγελματίες δηλώνουν με διάφορους τρόπους την αυξανόμενη δυσαρέσκεια για τα προβλήματα που δημιουργούνται από την παρουσία των παρανόμων και την οργή τους για την αδιαφορία της Αστυνομίας και της κυβέρνησης.

Ανεξάρτητα από το αν οι παράνομοι μετανάστες είναι 250.000 ή 500.000, η καθημερινή εμπειρία μάς αποδεικνύει ότι ο αριθμός τους είναι εξαιρετικά μεγάλος. Επίσης η καθημερινή εμπειρία μάς υποδεικνύει ότι το φαινόμενο της παράνομης και άνευ ελέγχου παρουσίας και δράσης μεταναστών πρέπει να εκλείψει. Η πολιτική της ανοχής που οι ελληνικές κυβερνήσεις ακολουθούν ως τώρα πρέπει να αντικατασταθεί από μια ενεργό πολιτική ρύθμισης του προβλήματος.

Δυστυχώς υπάρχουν μόνο δύο τρόποι ρύθμισης του προβλήματος. Ο ένας είναι η νομιμοποίηση όλων των παράνομων μεταναστών. Η ρύθμιση αυτή έχει δύο προβλήματα. Πρώτον, δεν θα εξαφανίσει τις συνέπειες, όχι όλες, της διαμονής τόσων πολλών ξένων στη χώρα και κυρίως σε ορισμένες περιοχές. Δεύτερον, αν οι σημερινοί παράνομοι μονιμοποιηθούν, βέβαιον είναι ότι αύριο θα εμφανιστούν άλλες 250.000 παράνομων μεταναστών οι οποίοι θα έλθουν με την προσδοκία της ανοχής για δύο- τρία χρόνια και της νομιμοποίησης στη συνέχεια.

Ο δεύτερος τρόπος είναι η απομάκρυνση όλων των παρανόμων εκτός των συνόρων της χώρας. Οι κυβερνήσεις και οι κρατικοί μηχανισμοί γνωρίζουν καλά τον τρόπο. Αρκεί να ξυπνήσουν από τη νάρκη, όχι τη χειμερία αλλά τη μόνιμη στην οποία έχουν περιπέσει, και να τηρήσουν τους νόμους. Η ρύθμιση του προβλήματος της παρουσίας εκατοντάδων χιλιάδων μεταναστών έχει πολλές αφανείς και δύσκολες πτυχές οικονομικού, πολιτικού και ηθικού χαρακτήρα. Ενα, όμως, είναι βέβαιο: το φαινόμενο της διαμονής παράνομων μεταναστών πρέπει να εκλείψει. Αποτελεί σοβαρό πρόβλημα με σημαντικές προεκτάσεις.

Ο κ. Θεόδωρος Π. Λιανός είναι καθηγητής της Πολιτικής Οικονομίας στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.


Αν και o αριθμός των παρανόμων μεταναστών που αναφέρεται είναι προφανώς υποτιμημένος (μιλάει για μόλις 250.000 παρανόμους), ωστόσο η επιχειρηματολογία του άρθρου είναι εξαιρετική
Maestro
14/05/2009 16:25
Η άποψη η πλούσια Ευρώπη να βοηθήσει τις φτωχές χώρες προέλευσης των λαθρομεταναστών ώστε να περιοριστεί σημαντικά το φαινόμενο έχει απασχολήσει κανέναν; Αντί αυτού συνεπικουρεί σε επεμβάσεις που διαλύουν αυτές τις χώρες όπως στο Ιράκ, τη Σομαλία, το Αφγανιστάν. Η Ευρώπη θα έπρεπε να είναι κοιτίδα πολιτισμού και ανθρωπισμού και όχι κλειστό φρούριο.
Δ.Σ
14/05/2009 16:09
Και κάτι ακόμη...στον κόσμο...ζουν, προοδεύουν και ευημερούν τα κράτη που είναι πραγματιστές και προασπίζουν τα συμφέροντα τούς δίκαια ή άδικα..ΟΧΙ τα κράτη που είναι ρομαντικά και δεν πειράζουν τα μυρμηγκάκια!!!!!!!!
Δ.Σ.
14/05/2009 16:07
Το πρόβλημα είναι ότι η Ελλάδα είναι πολύ φτωχή, μικρή, με διαρκώς συρικνούμενο πληθυσμό και εξαιρετικά ανοργάνωτη για να συνεχίσει να δέχεται τόσους μετανάστες κάθε χρόνο. Το πρόβλημα δεν είναι καθόλου ρατσιστικό, όπως μερικοί αιθεροβάμονες κομμουνιστο-αριστεροί ισχυρίζονται. Είναι καθαρά θέμα επιβίωσης και το τι είδους κόσμο θέλουμε να αφήσουμε στα παιδία μας!!!! Ας υποδεχόμαστε κάθε χρόνο μέχρι 5.000-10.000 μόνο, που κ μπορούμε να τους αφομοιώσουμε και να τους εξασφαλίσουμε κάποιο καλύτερο μέλλο...Οι υπόλοιποι συγνώμη αλλά πίσω στις χώρες τους!!!!!!!!!!! Δεν θα πληρώσουμε εμείς, που αυτοί είναι τριτοκοσμικοί και γεννάνε σαν τις ακρίδες....Εγώ το παιδί μου θέλω να είναι Έλληνας στην Ελλάδα...ΟΧΙ μειονότητα στην Αλβανο-ΙΡΑΚ-πακιστανο-Σομαλο-κίνα
tr
14/05/2009 15:58
@Κώστας Ας πούμε ότι εγώ αποφασίζω ότι δεν με ενοχλεί, που κάποιοι έχουν άλλη θρησκεία. Τι γίνεται όμως που αυτοί έχουν ιερή θρησκευτική υποχρέωση να ενοχλούνται, που ΕΓΩ δεν πιστεύω στην θρησκεία τους; Μας ζητάς να περάσουμε μαύρες μέρες, για να μην στενοχωρήσουμε τον καθένα, που με τις αγνότερες προθέσεις (φυσικά) ήρθε εδώ, χωρίς να μας ρωτήσει. Και χωρίς να ψάξει, αν μπορούμε να τον δεχτούμε. Γιατί, αν τον στενοχωρήσουμε και τον στείλουμε σπίτι του, θα μας πούνε ρατσιστές. Ή μπορείς να προβάλεις άλλο κίνητρο; Εμένα με ενδιαφέρει να παραμείνει η χώρα στην κατοχή των Ελλήνων. Όχι για χάρη της καθαρότητας του αίματος, αλλά λόγω της φρίκης που θα περιλαμβάνει η διαδικασία αλλαγής της ιδιοκτησίας. Αν αμφιβάλλεις, βρες μια περίπτωση χώρας που να άλλαξε ιδιοκτήτες χωρίς εξόντωση των προηγουμένων. Ιδίως όταν τα νέα αφεντικά πιστεύουν στον προφήτη του "σκοτώστε τους όπου τους βρείτε". Ή βρες μια περίπτωση χώρας που να επέζησε ακολουθώντας φιλανθρωπική πολιτική (στρέφοντας και την άλλη παρειά, ας πούμε).
Ravouhodonosor
14/05/2009 15:52
Εγώ πιστεύω οτι η Θρησκία του καθενός μας Οθωμανοι Χριστιανοι Καθολικοί Ιουδέοι , κτλπ ειναι η αφορμή για τα μεγαλύτερα Λαθη (για να μην τα χαρακτηρίσω οπως πρέπει) στην
Αλέξανδρος Σ.
14/05/2009 15:48
Επιτελους βλέπω και μια σοβαρή κίνηση απο την πλευρά της κυβέρνησης για τους λα8ραίους....Αν και ο χαρακτηρισμός πλοία - φυλακές είναι αναλη8ής...γιατί πείτε μ...εσείς αν κυβερνούσατε την χώρα και σε ενα χρόνο σ έρχονταν 150000 λα8ρομετανάστες οι οποίοι αντί να πάνε να δουλέψουν,να προκόψουν,να φτιάξουν οικογένειες και παιδιά...στοιβάζονται 20 -20 σε γκαρσονιέρες,χώρις να δουλέυουν,χωρίς να πλένονται,χωρίς να τρώνε...Και αντί να ντρέπονται οργανώνουν απεργίες πείνας,συμμετέχουν σε διαδηλώσεις,διακινούν ναρκωτικά και γυναίκες επιτί8ονται σε ανυπεράσπιστους πολίτες τι 8α κάνατε? Γιατί οι μετανάστες δν είναι κτ καινούριο για την Ελλάδα...Γιατί και οι Αλβανοί και οι Βούλγαροι ήρ8αν κατά χιλιάδες αλλα αυτοί ήταν προκόμμενοι εργατικοί και οικογενειάρχες....Αυτοί δν ζήτησαν κράτος πρόνοιας...Μόνο την ανοχή του Ελληνικού λαού ζήτησαν..Μόνοι τους αγόρασαν αμάξια,νοικιασαν και αγόρασαν σπίτια,μόνοι τους μεγαλώνουν τα παιδιά τους με αξιοπρέπεια...Αυτά 8α σας πώ ελπίζοντας ότι η κυβέρνηση 8α λάβει και αλλα μέτρα για την αντιμετώπιση αυτού του ογκώδους προβλήματος...
Γιωργος Π.
14/05/2009 15:41
Οταν η αμφισβητηση της Ελληνικοτητας των νησιων, Αγαθονησιου, Φαρμακονησιου και οχι μονο βασιζεται και στην υπαρξη λαθρομεταναστων , εστω και περαστικων , που ξεπερνουν τον τοπικο πληθυσμο αυτων των νησιων , τοτε τιθεται θεμα υπερασπισης της ακεραιοτητας της χωρας με καθε μεσο. Γεγονος που σημαινει οτι η παρανομη εισοδος σε Ελληνικο εδαφος πρεπει να θεωρειται τρομοκρατικη ενεργεια που δεν υποκειται στους Ευρωπαικους νομους περι μεταναστευσης.
Αντώνης
14/05/2009 15:28
"...μας μάθανε ότι οι ''''Ελληνες γεννήθηκαν εδώ". Οι δικές σου πηγές πού λένε ότι γεννήθηκαν οι Έλληνες? george 14/5/2009 ΄

χωρίς να είμαι μεγάλος γνώστης του θέματος αλλά ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ιστορία στο δημοτικό από ό,τι θυμάμαι οι έλληνες ήρθανε από τις στέπες της σημερινής Ρωσίας μαζί με άλλα ινδοευρωπαϊκά φύλλα γύρω στο 2000 - 1200 π.Χ.

ΥΓ Ο Λιακόπουλος έχει άλλη άποψη?
giorgos
14/05/2009 15:26
@kostas Tha sou imoun egnomon na mou aoantiseis se parakalo me vasi pia stoixeia milas gia tourko.elliniko aima? Dan anaferomai sto slavo (auto ine entelos alli istoria) alla sto tourko. Yponoeis oti egine miksi metaksy ellinon kai tourkon ara loipon oi katoikoi tis simerinis elladas ine tourkoi. Einai gnosto vevaia oti oi ellinikoi lithismoi ezisan sklavoi ton tourkon gia 400 (nominal) xronia. Ine gnosto episis oti stis arxes tou aiona egine antallagi plithismon, oi mousoulmanoi pigan apo kei kai oi xristianoi irtha apo do. Gia na symvainei auto pou les proypothetei oti sti diarkeia tis othomanikis katoxis ipirkse mazikos ekxristianimos ton tourkon. Tora ine gnosto oti me to paidomazoma, kai me tis diakriseis pou ginontan se varos ton xristianikon plithismon ipirkse mazikos eksislamismos ton ellinon, Etsi eksigeitai alloste to (a) pos apo ekei pou eixame olokliri autokratoria pou ekteinotan apo tin italia mexri tin india ksafnika vrethikame na eimaste mono 5-6 ekatomyria kai (b) pos oi moggoloi vrethikan ksafnika na exoun europaika xaraktiristika kai malista omorfa (min ksename oti dialegan ta pio kalosxhmatismena agoria kai koritsia ton xristianon gia ta xaremia tous kai tous genitsarous). Episis ine gnosto oti prin paroun i Tourkoi tin elliniki proteuoua, ipirkse mia miksi metaksy ellinidon kai tourkon - ta paidia pou proekypsan itan oi gnostoi mourtatoi o opoioi stin poreia eksislamistikan. Ola auta ine gnosta - diavase px to vivliatou Bryoni. Mporeis tora se parakalo na pas peis pote, pou kai me poies sinthikes egine autos o mazikos ekxristianismos ton tourkon oste na yparxei simera tourkiko aima stous ellines? Epeidi episis anaferesai stin "Europi" klp, tha mou epitrepseis na se enimeroso, ontas ego o idios metanastis stin europi, oti kamia xora den anexetai auta pou ginontai edo me tous lathrometanastes - tous stelnoun piso paketo kai tous ypoloipous tous exoun se gketo mexri na apelathoun. Pouthena den gyrnane sta parka ekeftheroi kai pouthena, ma pouthena den tous epitrepetai na katalamvanoun ktiria sto kentro tis proteuousan kai na polemane tis arxes asfaleias. Ta alla pou les peri anergias klp ine asxeta me to thema ton lathrometanaston. Kat arxin na ksekatharisoume simera oti kaneis den einai pio ratsisis apo tous mousoulmanous. aftoi theoroun oti ine oi kalyteroi ston kosmo kai perifronoun otidipote diaforetiko. Ara exoume na kanoume me ratsistes kai os tetoious prepei na tous polemisoume. Den ine thema douleies kalipsis klp. To egalo provlima ine o ratsismos tous pou den tous epitrepei na ensomatothoun stis koinonies pou tous filoksenoun kai na simviosoun filika kai dimiourgika mazi tous. Stin ellada perasane romaioi, slavoi, katalanoi, fragkoi klp. Oloi ensomatothikan me ton kairo. Stn komotini yparxei ena komati tou plithismou to opoio den thelei na ensomatothei giati einai ratsistes. Ena paradeigma auto. San deutero tha anafero tin Agglia. Mousoulmanoi 2hs h 3hs genias itan autoi pou zostikan tis vomves sto tube. Kai den milame gia petamenous stis plateies apos oi dikoi mas edo. Milame gia messaia kai anoteri taksi,me anesi oikonomiki, me douleies, gennimenoi ekei, morfomenoi ekei. Den ensomatothikan omos pote. Giati? Giati ine ratsistes, giati theoroun oti katexoun tin alitheia kai perifronoun ola kai olous gyro tous oso kai an ypokrinontai. Xristianoi boudistes as erthoun osoi theloun stin ellada, as doulepsoun kai as syneisferoun stin anaptiksi tou topou kai ti diki tous. Oi mousoulmanoi lathrometanastes prepei na fygoun apo ti xora giati apoteloun ipsisto kindyno!
Αντώνης
14/05/2009 15:23
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ!! ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΟΧΙ ΜΕ 1 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ!!! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ;;; GOLDEN BOY 14/5/2009 10:07123

Α ρε ταλαίπωρη αστουριά της Ελλάδας....!!!

Πρωτού οι αστοί σου περάσουν από την ριζοσπαστικοποίηση στη συντήρηση, οι έλληνες αντίιστοιχοι κόψαν δρόμο και από την βασιλοχουντισμό των παπούδων τους περάσανε στον φασισμό. Ωραίοι, αυταπόδεικτοι, πάντα με τους δυνατούς (εστω και ως τσιράκια) και όπως πάντα τριτοκοσμικοί....

Φιλαράκο golden boy (τραπεζοϋπάλληλε υποθέτω) φαντασιώνεσαι περικεφαλαίες και ασπίδες με το Λ της των Λακεδαιμονίων γης εναντίων των σκουρόχρωμων τυπάκων που πουλάνε τριαντάφυλλα στα μπαράκια και των άλλων που καθαρίζουνε παρμπρίζ στα φανάρια?

Γιατί δεν ψάχνεις κανένα πιό πειστικό εχθρό?

Περαστικά στο ντιβάνι....
panagiotis
14/05/2009 15:08
Δεν χρειαζόμαστε αναλύσεις περί μεταναστών.
Ζούμε σε μιά κατάσταση που επιδεινώνεται συνέχεια και χρειάζονται μέτρα για να περιορισθεί ο αριθμός τους ΤΩΡΑ. Δεν μπορούμε να αντέξουμε και άλλους
ΣΣ
14/05/2009 14:54
Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ......ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, ΠΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΣΧΑΤΟΙ
Φευγάτος;
14/05/2009 14:49
Προφανός η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Φυσικά η χώρα μας είναι πολύ μικρή και δεν έχει την δυνατότητα να δεχτεί όλους τους μετανάστες του κόσμου. Αλλά είναι και αρκετά μεγάλη ώστε να δεχτεί αρκετούς από αυτούς. Τι θέλω να πω. Καταρχήν η μετανάστευση δεν είναι κάτι κακό. Κάποτε και εμείς οι Έλληνες μεταναστεύαμε. Καλά, αυτά περι καθαρότητας της φυλής και ιστορίες, παρακαλώ. Όσοι έχουν τέτοια μυαλά είναι άξιοι της μοίρας τους. Το θέμα είναι πως μπορεί να εκλογηκευθεί και να χρησιμοποιηθεί η μετανάστευση για το καλό όλων μας. Σίγουρα το να τους κλείνουμε στο αμπάρι δεν είναι μέτρο αντιμετόπισης. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να ενσωματωθούν οι μετανάστες στην κοινωνία. Να γίνουν νόμιμοι και παραγωγικοι. Να συμβάλουν στην διαμόρφωση του κοινωνικού ιστού της χώρας. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να βρούμε πόσους μετανάστες μπορούμε να δεχτούμε; και δευτερον, αυτούς που δεν μπορούμε να δεχτούμε θα πρέπει να τους επιτρέπουμε να ζητήσουν την τύχη τους αλλού. Εφόσων είμαστε μια πύλη για την μετανάστευση στην Ευρώπη, καιρός να δράσουμε ως πύλη. Όσο για την Ιταλία και τον Μπερλουσκόνι. Αυτός ο Φασιστικών ιδεολογιών κρίσος, έχει αλλωτριώσει την συνήδηση και την ψυχή χιλιλάδων Ιταλών. Από κάτι τέτοιους να περιμένετε τους νέους δικτάτορες. Γιατί αυτός ο άνθρωπος δεν είναι πολιτικός με όραμα, αλλά ένας ακόμα κροίσος που αγόρασε ψήφους και συνηδήσεις και έγινε προθυπουργός. Μην τους ζηλεύετε τους Ιταλούς λοιπόν. Η Ιστορία έχει ένα καταπληκτικό τρόπο να τιμωρεί τέτοιες πρακτικές.
Κωνσταντινος Μ
14/05/2009 14:41
Αυτη την στιγμη οι μεταναστες,νομιμοι και παρανομοι,ειναι περιπου το 1/5 του εργατικου δυναμικου της χωρας και σε συντριπτικο ποσοστο σε δουλειες ανιδεικευτου ή μη εργατη.Με λιγα λογια η οικονομια που εχουμε βασιζεται σε τεραστιο βαθμο σε αυτους τους ανθρωπους,ειδικα στις κατασκευες.Παραπανω απο τους μισους ειναι Αλβανοι(καπου τα 2/3),ενω στο συνολικο αριθμο περιλαμβανονται οι ομογενεις,πολιτες της ΕΕ(Βουλγαροι-Ρουμανοι-Πολωνοι κατα κυριο λογο) επισης μεγαλο ποσοστο,Αμερικανοι κτλ.Πακιστανοινδοι,αφρικανοι κτλ ειναι ενα μικρο ποσοστο του συνολικου αριθμου και στην συντριπτικη πλειοψηφια παρανομοι χωρις χαρτια,ασφαλιση και εισφορες.Συνολικα 1-1,200,000 ανθρωποι ειναι ολοι οι παραπανω.Χωρις πολιτικη βουληση λοιπον τοσο απο την ελληνικη κυβερνηση οσο και απο την ΕΕ,σαν το νοτιοανατολικο συνορο της,δεν γινεται τιποτα.Το προβλημα δεν θα το λυσουν ουτε οι χρυσαυγιτες,ουτε τα ΜΑΤ,ουτε οι συλλογοι υπερ των μεταναστων.Να βρουν τροπο οι κυβερνωντες να διορθωσουν την απαραδεκτη κατασταση στο κεντρο της Αθηνας και να δωθει η ευκαιρια στους ανθρωπους αυτους να ζησουν με αξιοπρεπεια.Χωρις ακριβη στοιχεια ομως και μελετες για τον αριθμο που μπορουμε να φιλοξενησουμε ολα ειναι στο αερα.Δεν υπαρχει πολιτικη βουληση απο καμμια κυβερνηση μεχρι στιγμης να πραξει το αυτονοητο,ακριβη καταμετρηση ολων των μεταναστων-μελετες-προτασεις λυσεων-συζητηση αρμοδιων φορεων-λυση,γιατι οπως παντα χρησιμοποιουν ανθρωπους για να υπηρετησουν βρωμικα συμφεροντα.Διοτι αν σκεφτουμε ποιος ωφελειται απο την κατασταση η απαντηση ειναι απλη σχετικα.Εμποροι ναρκωτικων,νταβατζηδες(κανονικοι,οχι του σουβλατζιδικου),και νταβατζηδες αλα σουβλατζιδικου δηλαδη εργοδοτες,εργολαβοι/κατασκευαστες και οποιος αγορασει για ενα κομματι ψωμι ακινητα στο ιστορικο κεντρο της Αθηνας.Εαν θελησει το κρατος σε 1 βδομαδα μπορει να δωσει λυση ΚΑΙ σε αυτο το προβλημα αλλα προφανως δεν θελουν.Ελατε τωρα να φαγωθουμε ποιος το εχει μεγαλυτερο,το δικιο,οσο μερικοι συνεχιζουν την εκμεταλλευση και την δικη μας και των μεταναστων ενω το 80% χειροκροτα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ που ειναι οι αποκλειστικα υπευθυνοι κατω απο τα μπαλκονια.
Κωστας
14/05/2009 14:37
"να σε περιποιηθούν δεόντος οι συμπατριώτες των λατρεμένων σου μεταναστών, λαθραίων και μη", "με τις καραβιες των ισλαμο-λαθρο-μεταναστών", "ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ''''ΕΛΛΗΝΕΣ'''' ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΦΥΛΕΤΙΚΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥ", "οι Ιταλοί δεν φημίζονται για την ηλιθιότητά τους, αντιθέτως ξέρουν να ζούν και να υπερασπίζονται πατρίδα και συμφέροντα", "Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΑΝ ΤΟΝ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΗ", "να μας έρθουν ανέλεγκτοι στοιβαγμένοι στα διάφορα γκέτο", "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ", "θα ειμαστε μειονοτητα στην ιδια μας τη χωρα ", "να εξελιχθεί η Ελλάδα στην απόληξη της Ασίας", "να μας προστατέψει από του λαθρομετανάστες και όσα συνεπάγονται αυτοί(εγκληματικότητα, ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ)", "είτε θα αναγκαστούμε να αποδεχτούμε την σταδιακή μετατροπή της Ελλάδας σε "τριτοκοσμική" κόλαση, είτε να αντιμετωπίσουμε βίαια την εισβολή"...αυτα ειναι τα λεγομενα οσων σε αυτο το φορουμ αντιδρουν με την μεταναστευση...τελικα θα ηθελα να ξερω, σας πειραζουν (οπως τους κατοικους του κεντρου) τα παρανομα κυκλωματα με την "υποπτη" ανοχη της Πολιτειας, ή σας ενοχλει που καποιοι εχουν αλλη θρησκεια, που καποιοι εχουν αλλο χρωμα ασχετα με το αν ειναι εδω περα νομιμα ή παρανομα? Ξερετε υπαρχουν και νομιμοι μεταναστες σε αυτη τη χωρα που ειναι επισης μελαμψοι...τι γινεται με αυτους? φυλετικο πειραμα που ειπε ο ηλιθιος απο πανω? Μηπως θελετε να πειτε, πας μη Ελλην, χριστιανος και ασπρος εξω? Μηπως φοβασαι οτι θα αλλοιωθει το τουρκο/σλαβο/ελληνο αιμα σου? Αν μου πει καποιος για την ανεργια και για την εκμεταλλευση τους, να το κουβεντιασουμε και πανω απο ολους να το κουβεντιασουν και οι πολιτικοι μας...τι μπορει να γινει σε αυτην την κωλοχωρα που θελει να λεγεται και Ευρωπη...με μηδενικη προνοια (για Ελληνες και μη) και με μια οικονομικη πολιτικη που σε λιγο δεν θα μπορει να αντεξει/αξιοποιησει ουτε εμας τους ντοπιους...αυτα να τα συζητησουμε, αυτα που λετε ομως, μακρυα...οπως επισης μακρυα και οι πλωτες φυλακες, που ο μαλακας ειχε το θρασος να πει το ελληνικό πλωτό "Έλις Άιλαντ"...Ειτε κανε κατι γι αυτους τους ανθρωπους, ειτε στειλτους πισω...πως τον κρατας φυλακισμενο? τι παρανομια εκανε? οτι ψαχνει για μια καλυτερη ζωη?
ΑΠΟΡΩΝ ΑΠΟΡΟΣ
14/05/2009 14:20
Τελικώς είναι πρόσφυγες ή λαθρομετανάστες; Διότι αν είναι οικονομικοί λαθρομετανάστες πρέπει να αντιμετωπιστούν διαφορετικά από ότι αν είναι πρόσφυγες που ζητούν άσυλο. Κι αν πάλι είναι πρόσφυγες κι έχουν φύγει από την πατρίδα τους, όλοι αυτοί οι νέοι άνθρωποι, επειδή γίνεται πόλεμος, τότε γιατί δεν κάθονταν να πολεμήσουν; Για φανταστείτε τους Έλληνες με τη Γερμανική Κατοχή να το σκάγανε κατά χιλιάδες στην Αμερική και στην Αυτραλία... Δεν θα υπήρχε Εθνική Αντίσαση σήμερα ούτε ΕΑΜ κι ΕΛΛΑΣ για να αντισταθούν στους κατακτητές.
giorgos
14/05/2009 14:20
@nikos ton xristianismo ston elliniko (mikra asia) kai ellinistiko xoro (mesi analoli, voreia afriki) oi Dytikoi xristianoi ton katestrepsan. Emas tous ellines den mas endiaferei idiaitera pia, etsi kai allios den yparxoume, apo to 1204 zoume sklavoi kai ypoteleis, apo ta 20 ekatomyria pou meiname, ta 10 zoune ektos elladikou kratidiou etsi kai allios kai ta ypoloipa feugoun me auksanomenous rythmous (na ena endiaferon thema gia ta NEA afou theloun na asxolithoun me ti metanasteusi: poso exei auksithei i figi ton ellinon ta teleutaia xronia kai giati?). ATin tourkia poios tin ekane autokratoria? Oi araves i oi dytikoi xristinoi? As ta vroune metaksy tous, emas ti mas endiaferei?
giorgos
14/05/2009 14:09
@noname: 2 eortiseis: (a) mporeis se parakalo na me parapempseis sti vivliografia su pou leei oti oi ellines irthan stin ellada apo kapou allou? Ego ime kathigitis panepistimiou, exo prosvasi se oles tis megales panepistiakes vivlithikes tou kosmou, exo diavasei arketa gia tin katagogi mou alla den eida pouthena oute ena vivlio (ektos tou ratsisti Falmerayer) na leei oti oi ellines iden ine apo tin ellada. Tha sou imoun eugnomon loipon gia tin bibliografia sou. (b) mporeis se parakalo na mou peis esy pou fainetai oti ksereis ti ine metanasteusi? Ego ime sto eksoteriko 20 xronia, alla mallon fainetai pos den ksero akomi. Gia pes mou esy pou fainetai na ksereis polla, ti akrivos ine i metanasteusi? Epi tis sousias, den nomizo oti proteine kaneis na tous pnigei. Protaseis diaxeirisis tou provlimatos ginontai. I dikia sou protasi poia akrivos ine? Apo to minima sou katalava oti pisteueis oti ise kalyteros apo olous tous allous, alla tin protasi sou den tin eida. Poia ine?
παρατηρητης
14/05/2009 13:50
ΤΙ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΕΔΩ; προφανως εβλεπε δορυφορικα την βουλη και συγκλονιστηκε και σου λεει κατσε να το δω απο κοντα. Δυστυχως εφτασε στα τελειωματα και εκλεισε...
tr
14/05/2009 13:18
Τα ΜΜΕ προσπαθούν (και με σταλινικά μονολιθική ομοφωνία) να μας πείσουν να πεθάνουμε από οίκτο και αγάπη για τους λαθρομετανάστες. Αν αυτοί οι άνθρωποι ήταν ακίνδυνοι για την Ελλάδα, θα είχαμε κάτι να συζητήσουμε. Αλλά δεν είναι. Πού το πάτε, κύριοι;
j.
14/05/2009 13:14
ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΗΜΕΡΑ, ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ,ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΩΡΑΙΟ ΣΠΙΤΙ,ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΟΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΤΙ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΕΔΩ;
Μάρκος Ιωάννου
14/05/2009 12:48
@No mame Κι εγώμε τη σειρά μου εύχομαι να πιάσεις εσύ πάτο κα να μεταναστεύσεις σε μία από τις ασιατικές ή αφρικανικές χώρες που τόσο αγαπάς,όπου εύχομαι να σε περιποιηθούν δεόντος οι συμπατριώτες των λατρεμένων σου μεταναστών, λαθραίων και μη.
Νίκος
14/05/2009 12:18
Και για όποιον δεν κατάλαβε τι συμβαινει με τις καραβιες των ισλαμο-λαθρο-μεταναστών προσφύγουν που σωρεύονται κατα 100άδες χιλιάδες και θα συνεχίσουν να σωρεύονται αλλάζοντας τη δημογραφία την κουλτουρα τα ηθη τις αξίες κλπ φυσικά θα εκτοπίσουν αναπόφευκτα και τον πληθυσμό αφού στο μέλλον Έλληνες και μετανάστες από ευρωπαικες χώρες θα αποτελούν με το ζόρι το 60% με 50% του πληθυσμού. Δείτε το παρακάτω ρεπορταζ. Δυστυχως αν ακολουθήσουμε την ίδια ηλίθια πολιτική θα ζήσουμε τη συγκρουση των πολιτισμών και Ισλαμ Χριστιανισμού στη χώρα μας.

Από την Αίγυπτο μέχρι την Τουρκία και από τον Λίβανο έως τους Αγίους Τόπους, οι χριστιανοί ήταν κάποτε ζωτική δύναμη στη Μέση Ανατολή. Λειτουργούσαν ως σύνδεσμος με τη Δύση, ένα αντίβαρο στις επικρατούσες τάσεις. Όμως η πολιτική βία, η έλλειψη οικονομικών ευκαιριών και η άνοδος του σκληροπυρηνικού Ισλάμ τούς κατέστησαν είδος απειλούμενο με εξαφάνιση.

Κάποτε κυριαρχούσαν στον Λίβανο κάλυπταν καίριες θέσεις στο παλαιστινιακό κίνημα πρωταγωνιστούσαν στην πανεπιστημιακή και επαγγελματική ζωή του Ιράκ είχαν ισχυρή παρουσία στην Τουρκία μεγάλο πλούτο στην Αίγυπτο στους Αγίους Τόπους αποτελούσαν πριν από έναν αιώνα το 20% του πληθυσμού - σήμερα δεν ξεπερνούν το 5%.

Φοβάμαι την εξάλειψη της Χριστιανοσύνης στο Ιράκ και στη Μέση Ανατολή λέει ο αιδεσιμότατος Ζαν Μπέντζαμιν Σλέιμαν, ο καθολικός Αρχιεπίσκοπος της Βαγδάτης. Τελώντας μια λειτουργία την Τρίτη στους πρόποδες του Όρους των Ελαιών, ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ΄, ο οποίος πραγματοποιεί (μετ΄ εμποδίων) την πρώτη του επίσκεψη στους Αγίους Τόπους, χαρακτήρισε τραγική πραγματικότητα την αποχώρηση τόσο πολλών μελών της χριστιανικής κοινότητας τα τελευταία χρόνια: Παρ΄ ότι κατανοητοί λόγοι οδηγούν πολλούς, ιδιαίτερα τους νέους, να μεταναστεύσουν, η απόφαση αυτή φέρνει μαζί της μια πολιτισμική και πνευματική αποδυνάμωση της πόλης.

Η αβεβαιότητα
Η Μέση Ανατολή είναι σήμερα, φυσικά, συντριπτικά μουσουλμανική. Πέραν του Ισραήλ, με τους έξι εκατομμύρια Εβραίους του, δεν υπάρχει καμία άλλη χώρα στην οποία να μην επικρατεί το Ισλάμσυμπεριλαμβανομένων του Λίβανου, όπου οι χριστιανοί αποτελούν σήμερα το ένα τέταρτο του πληθυσμού, και των μη αραβικών χωρών του Ιράν και της Τουρκίας. Οι χριστιανοί που έχουν απομείνει δεν ξέρουν αν πρέπει να σημάνουν συναγερμό ή να παραμείνουν σιωπηλοί, αβέβαιοι για το κατά πόσον η προσοχή θα μειώσει το πρόβλημα ή θα το εντείνει. Με το Ισλάμ να έχει κάνει τον εθνικισμό πρωταγωνιστική πολιτική δύναμη, οι χριστιανοί που διαδραμάτισαν σημαίνοντες ρόλους σε πολλούς εθνικούς αγώνες βρίσκονται σήμερα παραγκωνισμένοι. Και δεδομένου τού ότι η ισλαμική κουλτούρα, ιδιαίτερα στις πιο φονταμενταλιστικές εκδοχές της, συχνά αυτοπροσδιορίζεται σε αντιδιαστολή με τη Δύση, ο Χριστιανισμός έχει σε ορισμένες περιοχές εξοριστεί στον ρόλο μιας εχθρικής- ή τουλάχιστον ξένης- κουλτούρας.

Εκτός και αν υπάρξει μια στροφή προς την κοσμικότητα στον αραβικό κόσμο, δεν πιστεύω ότι υπάρχει μέλλον για τους χριστιανούς εδώ λέει ο Σαρλίς Ναούμ, χριστιανός αρθρογράφος της λιβανικής εφημερίδας Αλ Ναχάρ. Όταν άλλοι Άραβες ανακαλύπτουν πως είμαι χριστιανός, πολλοί σοκάρονται από τη διαπίστωση πως μπορείς να είσαι Άραβας και χριστιανός ταυτόχρονα λέει ένας Σύρος εργαζόμενος σε διεθνή οργάνωση αρωγής που προτιμά να παραμείνει ανώνυμος. Η συρρίκνωση του πληθυσμού και της φωνής τών χριστιανών στην ευρύτερη Μέση Ανατολή, όμως, δεν προκαλεί ανησυχία μόνο στους ίδιους τους χριστιανούς αλλά και σε αρκετούς ανοιχτόμυαλους μουσουλμάνους: Εδώ στον Λίβανο, λέει ο ιστορικός Κεμάλ Σαλιμπί, οι μουσουλμάνοι λένε συχνά πως η χώρα δεν είναι τίποτα χωρίς τους χριστιανούς- και το εννοούν. Το κράμα θρησκειών και πολιτισμών που καθιστά τον τόπο αυτό τόσο ανεκτικό θα εξαφανιζόταν.
κ.
14/05/2009 12:09
no name συμφωνώ μαζί σου!!!!! Οσο για τον Κ. δεν αξίζει να ασχοληθεί μαζί του κανένας!!! Α ρε ξύλο που θέλουν οι ακροδεξιοί ρατσιστές!!!!!!
Μιχάλης Δ 14/5/2009 11:48

Γιατί να μη συμφωνείς! βλέπω σου βγαίνουν και τα προοδευτικά σου ένστικτα! "Α ρε ξύλο που θέλουν οι ακροδεξιοί ρατσιστές!!!!!!"..........................................αν είχες και ένα όπλο φαντάζομαι θα γάζωνες όποιον δε συμφωνούσε μαζί σου.
Και επειδή η βλακεία η ηλιθιότητα υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα θα υπάρχουν και κάποιοι βλάκες ανόητοι αφελέστατοι ιδεολόγοι ιδεολήπτες οι οποίοι θα συμφωνούν μαζί της
SPYROS
14/05/2009 11:57
ΟΙ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ
ΑΝΟΗΤΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥΣ. ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΕΚΑΤ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ. ΕΠΙΣΗΜΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ''Η ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΑΦΗΝΟΝΤΑΙ
ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ, ΑΛΛΟΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ
ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ Ε.Ε. ΞΕΧΑΣΤΕ
ΤΟ. ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΕΩΣ ΕΛΛΑΔΑ, ΙΤΑΛΙΑ
ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΕΣ
ΧΩΡΕΣ ΠΙΟ ΒΟΡΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΠΛΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ
(ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ''ΥΠΟΔΟΧΗΣ'' ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ
ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥΣ
ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ, ΕΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ).
ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝΤΕΣ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΩ
ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΔΙΣ.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ
ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ.
ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ. ΚΑΙ ΑΝΤΕ, ΠΕΣ ΟΤΙ
ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ ΚΑΙ
ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ
ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ
ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΩΡΕΣΟΥΝ ΤΑ
ΔΕΚΑΔΕΣ-ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ
ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΑΚΩΣΟΥΝ ?? ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ
ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ''ΕΛΛΗΝΕΣ'' ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΟ
ΦΥΛΕΤΙΚΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ (ΟΠΩΣ
ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ) ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ
ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΣΚΟΥΡΟΧΡΩΜΟΣ
ΒΟΘΡΟΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟ-ΑΣΙΑΤΙΚΟ-ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ.
THOMAS
14/05/2009 11:55
Άραγε οι γείτονές μας Ιταλοί,όταν παίρνουν όλα αυτά τα μέτρα (βλέπε άλλο ρεπορτάζ) δεν είναι άνθρωπιστές, δεν είναι δημοκράτες, δεν ξέρουν τι κάνουν και μήπως χρειάζεται να στείλουμε τους έλληνες ''''κουλτουριάρηδες'''' να τους διδάξουν ανθρωπισμό; Γιατί δεν αντέδρασε ο Ιταλικός λαός, στην επαναπροώθηση των 500 λαθρομεταναστών στη Λιβύη;Απλούστατα οι Ιταλοί δεν φημίζονται για την ηλιθιότητά τους, αντιθέτως ξέρουν να ζούν και να υπερασπίζονται πατρίδα και συμφέροντα. Εμείς είμαστε ικανοί να τα δώσουμε όλα, αρκεί να μη μας πουν ρατσιστές. Πόσο κόμπλεξ κουβαλάει ο νεοέλληνας....
Μιχάλης Δ
14/05/2009 11:48
no name συμφωνώ μαζί σου!!!!! Οσο για τον Κ. δεν αξίζει να ασχοληθεί μαζί του κανένας!!! Α ρε ξύλο που θέλουν οι ακροδεξιοί ρατσιστές!!!!!!
t.b
14/05/2009 11:27
Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΑΝ ΤΩΝ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΗ.ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ ΙΤΑΛΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.

ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΜΙΖΕΡΙΑΣ ,ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΞΕΝΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΕΡΑΝΕ.
KAI MAZI ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΙΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΝΤΟΥΝΤΕ ΑΠΟ ΞΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΧΩΡΑ..
ΜΕ ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΕΣ ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ

Η ΙΤΑΛΙΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΛΙΒΑΝΟ ΝΑ ΣΤΗΛΕΙ ΚΑΡΑΒΙ ΜΕ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΠΙΣΩ.

FORZA ITALIA!!
Κ.
14/05/2009 11:02
no name 14/5/2009 10:00
μεγάλο νούμερο..να πας να παίξεις σε κανα τσιρκο! Θα βγάλεις πολλές...τομάτες και γιαούρτια
george
14/05/2009 10:59
"...μας μάθανε ότι οι ''Ελληνες γεννήθηκαν εδώ". Οι δικές σου πηγές πού λένε ότι γεννήθηκαν οι Έλληνες?
Κ.Υ
14/05/2009 10:40
κ ελεγα που θα βρω δολομα φετος για την μπαλαδοκαθετη μου..
ΥΓ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΒΛΗΤΑ,,,,,,,
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΕ ΤΟΣΑ ΣΥΧΡΟΝΑ ΜΕΣΑ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑΣ ΝΑ ΕΝΤΟΠΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΣΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΕΘΝΗ ΥΔΑΤΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΟ ΛΑΘΡΑΙΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗ..
Νίκος
14/05/2009 10:12
ΤΑ ΝΕΑ δλδ τί θέλουν να γίνει;; Η Ελλάδα .ενα απέραντο στρατόπεδο μία απέραντη αποθήκη ανθρωπων;; Να γκετοποιηθούν οι γειτονιες μας;; Να κυκλοφορούν άνθρωποι χωρίς χαρτιά χωρίς υγειονομικό έλεγχο χωρίς εργασία να κοιμούνται στους δρόμους στις εισόδους των σπιτιών μας;; Να τους έχουμε κάπου ελεγχόμενα στον Ασπροπυργο δεν θέλουν. Τίτλος "Αποθήκη ανθρώπων. Να τους έχουμε σε κάποιο καράβι στα διεθνη ύδατα ή στα χωρικά ύδατα για να μπορούμε να τους επιστρέψουμε ίσως ευκολότερα πίσω να μην σωρρεύονται εδώ ούτε αυτό το θέλουν. Τίτλος "Πλωτό στρατόπεδο".......συνεχίστε συνεχιστε! Προτιμάτε να τους έχουμε όπως τους έχουμε στο Εφετείο να μας έρθουν στο προσεχες μελλον μερικες ακόμα 100άδες χιλιάδες ανέλεγκτοι στοιβαγμένοι στα διάφορα γκέτο και τα οποία επίσης να επεκταθούν! Συνεχιστε............Αυτοεξευτελίζεστε και θα το δείτε στις πωλήσεις.
GOLDEN BOY
14/05/2009 10:07
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ!! ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΟΧΙ ΜΕ 1 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ!!! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ;;;
no name
14/05/2009 10:00
Σιγά μη σας μολύνουν και την αρεία "ελληνική φυλή". Ναι μωρέ, αυτή τη καραμέλα που από το σχολείο μας μάθανε ότι οι Ελληνες γεννήθηκαν εδώ και ποτέ δε πείραξαν κανένα, ότι για όλα φταίνει οι άλλοι, οι βάρβαροι. Αν υπήρχε και πρόταση να τους πνίγαμε, θα συμφωνούσατε.
Οταν το Γιουνανιστάν, πιάσει πάτο, ελπίζω να έχετε ίση μεταχείρηση και να σας πετάνε έξω από κάθε χώρα. Οταν καταφέρετε να μπείτε σε μία, να σας βαράνε κάθε τρεις και λίγο οι ντόπιοι μάγκες-δεξιοί-ρατσιστές και μετά από κανά χρόνο να σας απελάσουν.
Δεν έχετε ιδέα τι θα πει μετανάστευση. Πάρτε το χαμπάρι επιτέλους΄, ότι είναι παγκόσμιο φαινόμενο.
νικ
14/05/2009 09:31
Κατι να γινει με τους λαθρομεταναστες γιατι σε λιγα χρονια θα ειμαστε μειονοτητα στην ιδια μας τη χωρα
than
14/05/2009 09:22
Νομίζω ότι υπάρχει κι η πολιτική βούληση από την πολιτική ελίτ και το ιδεολογικό προκάλυμα, για να εξελιχθεί η Ελλάδα στην απόληξη της Ασίας.
Μελλοντικές ισχυρές Ασιατικές δυνάμεις ( Τουρκία, Πακιστάν), θα συγκρουστούν με σφοδρότητα, άκόμα και με πυρηνικό πλήγμα, με τις Ευρωπαικές δυνάμεις για τον γεωπολιτικό, οικονομικό, πληθυσμιακό και πολιτισμικό έλεγχο του συγκεκριμένου Ελλαδικού χώρου.
ww
14/05/2009 09:07
Μην χάσετε και δεν δώσετε δυσμενή τίτλο σε ότι κάνει το κράτος για να μας προστατέψει από του λαθρομετανάστες και όσα συνεπάγονται αυτοί(εγκληματικότητα, ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ, κτλ).
ΝίκοςΒ
14/05/2009 08:55
Φοβάμαι ότι κάτω από αυτές τις συνθήκες είτε θα αναγκαστούμε να αποδεχτούμε την σταδιακή μετατροπή της Ελλάδας σε "τριτοκοσμική" κόλαση, είτε να αντιμετωπίσουμε βίαια την εισβολή. 146000 ήταν οι συλληφθέντες παράνομοι μετανάστες (οι οποίο στη συνέχεια αφέθηκαν ελεύθεροι). Οι μη συλληφθέντες μπορεί να ήταν 300, 400, 500 χιλιάδες - κανείς δεν ξέρει. Όπως κανείς πλέον δεν ξέρει πόσοι ζουν στην Ελλάδα.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις