ΖΟΖΕ ΜΠΑΡΟΖΟ

«Δεν θα εγκαταλείψουμε την Ελλάδα, αλλά θα θέσουμε αυστηρούς όρους»

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Ειρήνη Δ. Καρανασοπούλου   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/04/2009 07:00 |
Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗθα βρει τα μέσα να συνδράμει την Ελλάδα στην περίπτωση που αδυνατεί να αντλήσει κεφάλαια από τις διεθνείς αγορές για δανεισμό....
Γίνετε Συνδρομητής
ροδανθος
30/04/2009 13:43
Αγαπητε κ. Αθανασοπουλε,

τα επιχειρηματα ειναι παλι σε προσωπικο επιπεδο. Μας αγαπαν η δεν μας αγαπαν? Μας δινουν λεφτα η μας παιρνουν λεφτα? Ειναι κακοι ανθρωποι η δεν ειναι κακοι ανθρωποι? Μα δεν ειναι αυτο το ερωτημα. Η λογικη σας απλα αποπροσανατολιζει εντελως. Το ερωτημα ειναι πως θα ειμασταν εξω απο την ΕΕ και πως ειμαστε μεσα στην ΕΕ. Αυτο ειναι το θεμα γιατι απο οτι βλεπω η συλλογιστικη σας λεει οτι ολοι αυτοι ειναι ενα ματσο κακοβουλοι ανθρωποι που δεν μας εχουν δωσει ποτε δεκαρα τσακιστη (τα πακετα Ντελορ και τις επιδοτησεις τα ξεχασαμε). Απο οτι καταλαβαινω πιστευετε οτι αν ειμασταν εξω απο την ΕΕ θα ειμασταν η πλουσιοτερη χωρα του πλανητη. Αν ειμασταν εξω απο την ΕΕ θα ηθελα να μου πειτε που θα πουλουσαμε τα προιοντα μας εστω και τα καπνα που αγαπατε τοσο πολυ. Ειπαμε στην ΕΕ για να πουλησουν τριτες χωρες πρεπει να πληρωσουν υψηλοτατους δασμους. Τι μενει? Οι ΗΠΑ που για να πουλησουμε εκει πρεπει να πληρωνεται ο Ελληνας αγροτης 50 δολλαρια τον μηνα δεδομενου οτι οι τιμες στις ΗΠΑ ειναι εξευτελιστικες λογω της μαζικης παραγωγης. Ποσο κανει το κιλο το σιταρι στις ΗΠΑ? Κανει 10 φορες λιγοτερο απο οσο το Ελληνικο το οποιο επιδοτειται. Αν δηλαδη ειμασταν εκτος ΕΕ και χωρις επιδοτησεις αυτο το ποσοστο θα ηταν ακομη μεγαλυτερο. Τα προιοντα θα ειχαν μικροτερους δασμους αν οι επιχειρησεις που τα παρηγαγαν προερχοταν απο την ΕΕ. Τοτε θα ηταν πραγματικα που θα εκλιπαρουσαμε να ανοιξουν ενα μικρο εργοστασιακι που κανει σωβρακακια καπου για να λαδωσει και εμας το εντερακι μας. Δηλαδη ολες οι χωρες που ειναι εκτος ΕΕ (με 2-3 ασυγκριτες εξαιρεσεις γιατι φυτοζωουν και ακλιπαρουν για να μπουν στην ΕΕ?). Πραγματικα θα εκλιπαρουσαμε την Τουρκια να αγορασει. Αλλωστε μην νομιζετε οτι η διαφορα μας με τις γειτονες χωρες οσον αφορα τα οικονομικα δεν οφειλεται στο γεγονος οτι ειμαστε στην ΕΕ. ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΕΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ? Ακου ερωτηση. Ολοι εμεις οι 500.000 Ελληνες που φυγαμε απο την Ελλαδα για να εργαστουμε σε αλλες χωρες της ΕΕ κυριως πως μπορεσαμε να φυγουμε? Λογω της ΕΕ καταφεραμε να ξεφυγουμε απο την ασυδοσια, την αναξιοκρατια και την μισερια. Και το κομποδεμα μας παλι στην πατριδα που μας εφτυσε το γυρναμε. Ακουσε εκει λεει τι εκανε η ΕΕ για τους εργαζομενους. Αν μεναμε στην Ελλαδα η ανεργια θα ηταν 20% και δεν θα εβγαινε ο καθε βλακας κυβερνητικος εκπροσωπος να μας δειχνει πως μειωνεται η ανεργια. Ε βεβαια μειωνεται αφου εχουμε φυγει ολοι. 500.000 σε 10 χρονια. Τους νομους για προστασια απο ατυχηματα κλπ στην εργασια ποιος τους επεβαλλε? Ο Παπανδρεου η ο Καραμανλης η μηπως οι βιομηχανοι? Αν δεν ηταν η ΕΕ ακομα ο εργαζομενος θα ηταν ενα ασυμαντο σκουλικι για τον εργοδοτη. Ποιος θα υποστιριξει τον εργαζομενο που απολυθηκε επειδη ηταν φορεας του AIDS? Ο Αρειος Παγος, το ανωτατο δικαστηριο της χωρας τρομαρα μας που ειπε οτι καλως τον απελυσαν? Και μια διορθωση γιατι δεν τα ξερετε πολυ καλα τα πραγματα. Η ΕΕ δεν μας υποχρεωσε να σταματησουμε την παραγωγη καπνων. Να γνωριζετε καλα οτι ο καθενας εχει την δυνατοτητα να παραγει κατι εαν εχει εξασφαλισει μονος του μια αγορα. Η ΕΕ δεν εχει παρεμβει ποτε. Αν δηλαδη εγω θελω να παραγω καπνο και εχω εξασφαλισει για παραδειγμα εναν Ρωσο η Αμερικανο να τον αγορασει ουτε ο Θεος ο ιδιος δεν μπορει να με σταματησει. Αυτο που εκανε η ΕΕ ηταν να σταματησει την επιδοτηση στα καπνα. Δηλαδη για να το πουμε πιο καλα. Η ΕΕ αποφασισε να πει σε αυτους που παραγουν καπνα. Τα λεφτα που σας εδινα τοσα χρονια, σαν συμπληρωμα του εισοδηματος σας για να σας βοηθησω αποφασισα να μην σας τα δινω αλλο πια. Θα σας τα δωσω αν παραγετε κατι αλλο. Μα αγαπητε κ. Αθανασοπουλε αφου λετε οτι θα ειμασταν πολυ καλυτερα εκτος ΕΕ πως ειναι δυνατον να παραπονιεστε για το κοψιμο του επιδοματος που ουτε ζωγραφιστο δεν θα το ειχαν δει οι αγροτες αν ειμασταν εκτος ΕΕ? Σχιζοφρενικο. Α ξεχασα κατα τα δικα σας οικονομικα η ΕΕ ποτε δεν εδωσε τιποτα σε κανεναν. Οι Ελληνες δεν ειναι χαζοι που θεωρουν τον γερο Καραμανλη σαν εναν απο τους μεγαλυτερους πολιτικους του αιωνα που περασε. Η εισοδος στην ΕΟΚ τον εβαλε εκει που ειναι. Και ο Παπανδρεου που φωναζε και ελεγε κατι τετοια που λετε εσεις τωρα μολις ανεβηκε στην εξουσια αμεσως αποφασισε να μεινει στην ΕΕ. Ακομη και η Παπαρηγα και ο Καρατζαφερης και ο πιο τρελλος πολιτικος δεν θα βγαλει ποτε την Ελλαδα απο την ΕΕ. Αλλωστε δεκαδες Ευρωπαιοι πολιτικοι εχουν παρει καμπανιες με αντιευρωπαικες ρητορικες αλλα μολις ανεβηκαν επανω αλλαξαν ροτα στο δευτερολεπτο. Τοσο καλα ειναι λοιπον εκτος ΕΕ. Τους βλεπουμε οσους ειναι εκτος ΕΕ. Ειναι ολοι τους παμπλουτοι.
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
29/04/2009 23:57
ΒΡΕ ροδανθε..ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ τας Βρυξελλας ΜΕΡΙΑ, ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ? ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ. ΒΡΕ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΥΡΕΤΟ? ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥΘΕΝΑ. Ο,ΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΠΧ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΠΝΑ. ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ. ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΕΞΥΠΝΟ ΠΑΙΔΙ ΟΠΟΤΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΛΛΟΥ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΕΝΤ . ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΩΣ ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΕ. ΠΟΙΟΣ ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΣΕ? Ο ΛΑΟΣ? ΟΧΙ. ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ. ΛΕΓΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΥΣΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΑΠΙ ΠΩΣ Η ΤΟΤΕ ΕΟΚ ΘΑΧΕΙ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ. ΤΑΧΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ? ΠΟΤΕ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΗΚΕ? ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΡΑΔΙΑΖΕΙΣ ΨΕΜΜΑΤΑ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΣΕ ΡΩΤΑΜΕ ΓΙΑΥΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΕΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ? ΒΡΕ ΜΠΑΣ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΠΥΡΕΤΟ?
ροδανθος
29/04/2009 23:51
Αγαπητε κ. Αθανασοπουλε, δεν θα ηθελα να το δειτε σαν αντιπαραθεση. Απλα θα ηθελα να απαντησω στα ερωτηματα που θεσατε. ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΡΑΤΟΥΝ? Οχι βεβαια και αυτοι εχουν η ειχαν να κερδισουν κατι. Εκτος αν ψαχνετε καποιο κρατος που μπορει να ζημιωθει για να ωφελησει εμας. Αυτοι πιστεψαν στην αναπτυξη μας και για αυτο την χρηματοδοτησαν ετσι ωστε να ειμαστε μια αγορα για αυτους αλλα και να εχουν εναν στρατηγικο συμμαχο στο σταυροδρομι τριων ηπειρων. ΤΙ ΛΕΤΕ? Η ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΡΗ? ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ. Απο που περναν οι αγωγοι που παρακαμπτουν την Ρωσια που τροφοδοτουν με φθηνη ενεργεια ολη την Ευρωπη? Κανενας δεν εχει αναγκη κανεναν. Απλα δινεις κατι και περνεις κατι. ΠΟΤΕ Η ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΕ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΜΕΑ. ΠΟΤΕ!! ΘΥΜΑΣΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΝΑ? ΠΟΥ? ΣΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ? ΣΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ? ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΑ? Μα εσεις κ. Αθανασοπουλε δεν ψαχνετε χωρες για να εχετε οικονομικη συνεργασια αλλα θελετε καποιον που να συμπεριφερεται σαν τον μπαμπα σας. Βλεπετε τις διακρατικες σχεσεις οπως βλεπει καποιος τις σχεσεις του φιλικου του περιβαλλοντος. Την συνεχη προσπαθεια εξευρεσης του απολυτου φιλου που ειναι ετοιμος να θυσιασει τα παντα για να μας βοηθησει ακομα και αν ζημιωθει αυτος. Μα αυτο δεν γινεται ουτε μεταξυ φιλων. Βλεπετε την μια οι χωρες ειναι συμμαχοι με τον εναν την αλλη με τον αλλον και την αλλη σφυριζουν αδιαφορα. Να σας κανω ομως εγω μια ερωτηση. Σε ποιο σημαντικο διεθνες προβλημα παιξαμε καθοριστικο ρολο τα τελευταια χρονια? Ποιος δηλαδη μπορει να πει οτι οι ΕΛληνες βοηθησαν καθοριστικα εκει και πρεπει κατι να τους δωσουμε κατι? ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. Και εμεις σφυριζουμε αδιαφορα για ολους τους αλλους και σφυριζουμε μαλιστα πολυ δυνατα. Πως σκεφτεται λοιπον και ο Βορειοευρωπαιος για εμας. Αυτοι οι Ελληνες δεν εμπλεκονται πουθενα, συνεχως μας ζητανε χρηματα, αντιτιθενται ακομη και στην απλη λογικη (ταυτοτητες, ρυπανση κλπ) και μπορει να εχουμε και κανενα πολεμο ετσι για πλακα. Ποια ειναι η λυση λοιπον? Ας τους δωσουμε τα λεφτα που εχουμε υποχρεωση να τους δωσουμε ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. Τωρα εμεις λεμε οτι ενω εχουμε την συμπεριφορα του πιο αδιαφορου πρεπει να εχουμε την μεταχειρηση του πιο σημαντικου μελους της ΕΕ. Ποιος ειπε οτι η ΕΕ δεν ειναι δουναι και λαβειν? Εμεις ομως ειμαστε μονο λαβειν. Ποτε βγηκε αυτο το χαζοχαρουμενο που εχουμε στο Μεγαρο Μαξιμου να κανει μια βολτα στο εξωτερικο για να βοηθησει καπου? Ποτε? Ταξιδευει δημοσιουπαλληλικα μονο οταν πρεπει να ταξιδεψει. Η ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΝΑ ΕΞΙΣΩΘΟΥΝ ΤΑ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΑ-ΜΙΣΘΟΙ -ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ? Ποιος αγοραζει τα προιοντα μας? Τι θελετε δηλαδη? Ακομα περισσοτερα λεφτα απο την ΕΕ? ΤΙ αλλο να κανουν? ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΔΩ? Μα η ΕΕ εχει βαλει ενα πλαισιο για να γινει κατι. Αν εμεις δεν θελουμε να ερθει κανενας με αποκλεισμους τοτε δεν φταιει η ΕΕ. Νομιζετε οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι που θα ηθελαν να επενδυσουν στην ΕΛλαδα? Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες ανθρωποι και Ελληνες του εξωτερικου και ξενοι που θα πουλουσαν οτι εχουν και δεν εχουν για να στησουν κατι στην Ελλαδα. Δειτε πρωτα απο ποσα λαμογια πρεπει να παρουν χαρτια (παπαδες, πυροσβεστικη, αστυνομια, κλπ.) για να ανοιξουν μια επιχειρηση και ποσο χρονο χρειαζεται για να γινει κατι τετοιο και μετα θα καταλαβετε. Ακουσε εκει φταιει η ΕΕ. Το παραδειγμα με την Ολυμπιακη ηταν πολυ καλο. Να μην τυχον και την παρει ξενος. Μηπως δεν ηθελαν να κανουν επενδυσεις οι ξενοι? Την δωσαμε στον δικο μας που δεν εχει καν ιδεα απο αεροπορικες εταιριες ετσι ωστε να τον εχυμε και στο χερι. Μην τυχον και κανει τιποτα απολυσεις σε περιοδο εκλογων. Η ΜΗΠΩΣ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ 100ΣΤΑΡΙΚΟ ΕΓΙΝΕ 1 ΕΥΡΩ? Το οτι μετα το Ευρω ανεβηκαν οι τιμες δεν οφειλεται στο Ευρω. Ας ερθει εδω καποιος να πει γιατι το Ευρω αυξησε τις τιμες. Δεν υπαρχει καμια λογικη εξηγηση που να δειχνει οτι φταιει το Ευρω αυτο καθ αυτο για την αυξηση των τιμων. Σε αλλες χωρες δεν αυξηθηκαν οι τιμες με την αλλαγη του νομισματος. Η ασυδοσια στην κοινωνια μας φταιει και η λογικη οτι η ελευθερη αγορα ισοδυναμει με την ανεξελγκτη αγορα. Αλλωστε πως τολμουμε να μιλαμε για αυτο το θεμα στην Ελλαδα οταν θα επρεπε να ειμαστε οι τελευταιοι που θα πρεπει να παραπονιομαστε. Ολοι οι οικονομολογοι λενε οτι το μονο πλεονεκτημα που χασαμε με την ελευση του ευρω ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε υποτιμηση τωρα που ισως θα ηταν μια πιθανη λυση για τα προβληματα μας. Μα με την υποτιμηση θα γινοταν ολα πανακριβα. Δηλαδη η απολυτη σχιζοφρενεια. Δηλαδη καποιοι μας λενε εδω οτι με την αλλαγη του νομισματος εγιναν ολα ακριβα επειδη χασαμε την δυνατοτητα να υποτιμησουμε το νομισμα μας ετσι ωστε να τα κανουμε ολα ακριβα. Δηλαδη οταν τα προιοντα ειναι πανακριβα σε δραχμες μας φταιει η κυβερνηση και οταν ειναι ακριβα σε Ευρω μας φταιει η ΕΕ. Θα προτιμουσατε δηλαδη το ευρω να ηταν τωρα στις 600 δραχμες και ο μισθος να ειναι αντι 700 ευρω 350? Ποσο θα κοστιζαν οι τηλεορασεις, τα αυτοκινητα και ολα γενικοτερα μιας και δεν παραγουμε τιποτα? Μονο η τοματα θα παρεμενε σταθερη στην τιμη της. Αν αυτο ειναι λογικη τοτε λυπαμαι αλλα μαλλον δεν αξιζει να ειμαστε στην ΕΕ. Ας βγαλουμε τον Καρατζαφερη πρωθυπουργο και ας φυγουμε απο την ΕΕ. Επειδη δηλαδη καποος μας δινει τζαμπα λεφτα επειδη διακυβεβεται η σταθεροτητα του νομισματος της χωρας του (Ευρω) πρεπει να μας υποστιριζει στο θεμα με τα Σκοπια και στο θεμα με την Τουρκια. Καλο θα ηταν αν κοιταζαμε και εμεις να εχουμε λιγο μεγαλυτερη επιρροη, οικονομικη και πολιτικη δυναμη. Πρεπει να γνωριζουμε οτι υπαρχουν διαβαθμισεις στην υποστηρηξη που παρεχει καποιος.
αμιαντος
29/04/2009 22:57
Αγαπητε Ροδανθε ως ευροσκεπτικιστης και οχι ελλην εθνικιστης δεν μπορω να κατανοησω πως μπορει να λειτουργησει μια οικονομικη ενωση κρατων χωρις να εχουν προσδιοριστει οι βασικες αρχες λειτουργειας της. Χωρις συνταγματικες διαταξεις που θα δεσμευουν ολους τους πολιτες της ενωσης ,κοινη ασφαλεια και ,εξωτερικη πολιτικη. Μοιαζει ολιγον με περιφερειακη εμποροπανυγυρις. Επισης θα ηθελα να σου τονισω οτι δεν πρεπει να υποτιμαμαι την χωρα μας δεν ημαστε και η ουζουμπουρου οπως πολλοι θελουν να μας παρουσιασουν. Μπορει να γκρινιαζουμε ως λαος αλλα μπορουμε να ζησουμε χωρις ΜΠΕΕΜΒΕ και ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ και ΡΕΝΩ και ΝΟΚΙΑ οι βορειοευρωπαιοι μπορουν να ζησουν?
ροδανθος
29/04/2009 20:57
Αγπητε αμιαντε, απο οτι καταλαβα οσον αφορα το οικονομικο σκελος δεν νομιζω να εχεις οπως και κανενας αντιρρηση για τα θετικα της ενταξης μας στην ΕΕ και στην ΟΝΕ. Τωρα οσον αφορα τα πολιτικα. Καποιος ο οποιος μαχεται για τα Ελληνικα συμφεροντα εις τα Βρυξελλας δεν ειναι οικονομικος αντιπροσωπος. Δηλαδη το να πολεμησει καποιος εις τας Βρυξελλας για να κανει την Φετα, προιον που μπορει να παραγεται μονο στην Ελλαδα τον χρηζει εμπορικο αντιπροσωπο? Σιγουρα βοηθα τις Ελληνικες εταιριες να εξαγουν και να βγαλουν χρηματα αλλα βοηθα και ολη την χωρα εξασφαλιζοντας το εισοδημα των προβατοπαραγωγων κλπ. Το να παλαιψει καποιος εις τας Βρυξελλας για να μειωσει η Ισπανια για παραδειγμα την παραγωγη ροδακινων ετσι ωστε να πουλησει και ο καημενος ο Ελληνας λιγα ροδακινακια τον χριζει οικονομικο αντιπροσωπο? Το να παει καποιος εις τας Βρυξελλας και να αναπτυξει συνεργασια με την Φινλανδια ετσι που εχει καταφερει να παραγει σχεδον ολη την ενεργεια της απο ανανεωσιμες πηγες τον κανει εμπορικο αντιπροσωπο? Το να υποστιριξει τα συμφεροντα της Ελλαδας εναντι της Τουρκιας εις τας Βρυξελλας χριζει καποιον εμπορικο αντιπροσωπο? Ποιος θα απλωσει το χερι δηλαδη εις τα Βρυξελλας για να παρουμε δανειο? Εκτος εαν δηλαδη οτι εχει σχεση με τα οικονομικα της χωρας και την ευζωια μας δεν ειναι πολιτικο και ειναι μονο θεμα εμπορικων αντιπροσωπων. Η εκτος αν θεωρουμε οτι οτιδηποτε εχει σχεση με το χρημα ειναι ασημαντο και το μονο σημαντικο ειναι συζηταμε αν μας αρεσει ο Καραμανλης η ο Παπανδρεου. Ευτυχως την ΕΕ δεν την ενδιαφερει και τοσο το συγκεκριμενο θεμα. Αυτο ομως που την ενδιαφερει ειναι να μην μολυνουμε τα ποταμια μας, να μην καταστρεφουμε την υγεια μας με το καπνισμα, να μην αναγραφουμε το θρησκευμα στις ταυτοτητες και αλλα που εχουν σχεση με την ευζωια μας και την δημοκρατια μας. Τωρα αν τα παραπανω θεωρουμε οτι πρεπει να αποτελουν αναποσπαστο στοιχειο της Ελληνικοτητας μας τοτε μαλλον πρεπει να φυγουμε απο την ΕΕ. Αλλα και παλι πρεπει να εχουμε καποιους αντιπροσωπους εκει για να ανακοινωσουμε την αποχωρηση και να δειξουμε τουλαχιστον ποσο ηλιθιοι ειμαστε. Στο κατω κατω της γραφης τι εχουμε θυσιασει για την ΕΕ και ποιο ειναι αυτο που καταστρεφει την Ελληνικοτητας μας που μας το εχει επιβαλλει η ΕΕ? Απλα τιποτα. Οσον αφορα το επιχειρημα οτι πολλοι πολιτες αλλων χωρων δεν θελουν να ειναι στην ΕΕ ειναι λογικο και η Ελλαδα ειναι ενας απο τους σοβαροτερους λογους που πραγματικα σκεφτονται ετσι. Οι πλουσιες χωρες δινουν παντα περισσοτερα απο οσα παιρνουν απο την ΕΕ ετσι ωστε να αναπτυχθουν οι φτωχοτερες με ενα συνολικο κερδος για ολες τις χωρες της ΕΕ και πιο σημαντικο την σταθεροτητα. Η Ελλαδα δηλαδη εχει λαβει απο την ΕΕ συνολικα πολυ περισσοτερα χρηματα απο αυτα που εχει δωσει. Αυτο σιγουρα δεν αρεσει σε ολους τους Ευρωπαιους απο τις πλουσιες χωρες γιατι θεωρουν οτι μας δινουν λεφτα τζαμπα μιας και αυτα τα λεφτα δεν οδηγησαν ποτε σε συγκλιση. Εγω παντως δεν εχω δει ποτε καποιον να ειναι τοσο αχαριστος. Να του δινουν δισεκατομμυρια τζαμπα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ και αυτος να λεει οτι δεν του αρεσει η κατασταση αυτη. Οσον αφορα το επιχειρημα των τανκς που πηραμε απο τους Γερμανους, δεν νομιζω οτι θα ειχε κανενας προβλημα αν τα αγοραζαμε και αυτα οπως ολα τα αλλα απο τους Αμερικανους. Δεν μας υποχρεωσε κανενας. Οπως δεν μας ειχε υποχρεωσει και κανενας να αγορασουμε τα Eurofighter που ειχαμε πει οτι θα συμμετεχαμε και στην κατασκευη. Τελευταια στιγμη την καναμε με ελαφρα πηδηματακια και πηγαμε να παρουμε τα F16 απο τις ΗΠΑ. Κανενα προβλημα. Δεν καταλαβαινω λοιπον τι θελουμε. Θελουμε ακομη περισσοτερα λεφτα? Η μηπως αυτο που προτεινεις ειναι να μην εχουμε αντιπροσωπους εις τα Βρυξελλας? Και αυτο γινεται ... κανενας δεν μας υποχρεωσε να στειλουμε. Η μηπως πρεπει η καθε χωρα να εχει τον ιδιο αριθμο ψηφων ειτε εχει 1 εκατ. ειτε 80 εκατ. πολιτες? Το προβλημα ειναι οτι ολα ειναι αοριστα στο μυαλο των Ευρωπαιων γιατι γινονται δημοκρατικα. Προτεινεται κατι ψηφιζεται και γινεται αποδεκτο η οχι. Αν αυτο θεωρουμε οτι ειναι αοριστο τοτε ας το κανουμε πιο καθορισμενο αποχωρωντας απο την ΕΕ. Τοτε να δουμε τι ωραια που θα περναμε μονοι μας.
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
29/04/2009 20:29
ΦΙΛΟΙ ροδανθε και kostas ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΡΑΤΟΥΝ? ΤΙ ΛΕΤΕ? Η ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΡΗ? ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ. ΠΟΤΕ Η ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΕ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΜΕΑ. ΠΟΤΕ!! ΘΥΜΑΣΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΝΑ? ΠΟΥ? ΣΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ? ΣΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ? ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΑ? Η ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΝΑ ΕΞΙΣΩΘΟΥΝ ΤΑ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΑ-ΜΙΣΘΟΙ -ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ? ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΔΩ? Η ΜΗΠΩΣ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ 100ΣΤΑΡΙΚΟ ΕΓΙΝΕ 1 ΕΥΡΩ? ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛ
αμιαντος
29/04/2009 19:57
βεβαια οι κυριοι αυτοι που τωρα κατηγορουν την Ελλαδα οτι βρισκεται στα προθυρα της πτωχευσης ειναι αυτοι που δημιουργησαν τα τοξικα ομολογα και γεμισαν τα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα του κοσμου. Η διαχειρηση Αλογοσκουφη και οι φορολογικες παλινωδιες της οδηγησαν την χωρα μας στα προθυρα της χρεωκοπειας ουδεις απο τους υποστηρικτες της κυβερνητικης παραταξης που γραφουν εδω το εχουν επισημανει. Ομως οπως εχω πει το οικονομικο προβλημα της ελλαδος ειναι φοροεισπρακτικο και γραφειοκρατικο και δυστυχως τα δυο μεγαλα κομματα δεν εχουν λυσεις και αυτο γιατι το πολιτικο κοστος ειναι δυσβασταχτο. Προτειμουν να δανειστουν παρα να φορολογησουν την εκλογικη τους πελατεια ελπιζωντας σε επενδυσεις,
Kostas
29/04/2009 19:21
Δυστυχως καποιοι αδυνατουν να καταλαβουν την σοβαροτητα της καταστασης και το τι μας προσφερει η ΕΕ/ΟΝΕ. Σκεφτειτε μονο τις υποτιμησεις της δραχμης για να φανταστειτε που θα ημασταν χωρις ευρω...οσο για τις χωρες που ειναι μια χαρα εξω απο ΕΕ ή ΟΝΕ που ειπε ο Μακης Αθανασοπουλος, για ποιες μιλας? για την Ελβετια? ας ειμαστε λιγο σοβαροι. Αν κατι κανουμε σαν χωρα ειναι να ζημιωνουμε την ευρωζωνη και την δυναμη αυτη καθ'' εαυτη του νομισματος με την κατρακυλα μας. Η χωρα δεν παραγει τιποτα ανταγωνιστικο, εργοστασια πανε στην ΠΓΔΜ και ο τουρισμος αργοπεθαινει οσο αναπτυσσονται οι γειτονες μας. Ο τομεας της ερευνας ειναι ανυπαρκτος, απο πρωτες υλες δεν παραγουμε τιποτα (ουτε επενδυουμε με σοβαροτητα σε ανανεωσιμες). Απο που θα πιαστουμε δηλαδη χωρις αυτους? Οσο για την ναυτιλια μας που ειναι δυνατη, ποσα απο αυτα τα λεφτα μπαινουν στην χωρα? Εταιρειες off-shore, ναυτες φτηνους και ξενους....πως μας οφελουν? Εχουμε τρανη ναυτιλια αλλα το Ρωμιλντα μας εχει στοιχειωσει...που ειναι οι επενδυσεις τους στην Ελλαδα? Μονο κανενα πακετακι απο την ΕΕ, να κανουμε 2 δρομους, να φαμε και τιποτα...αυτο ειμαστε. Λεφτα δεν γεννιουνται, αλλα δυστυχως βγαινουν και εμεις δεν κανουμε τιποτα να βγαλουμε λεφτα. Πτωχευση θα ειχαμε κηρυξει χωρις την ΟΝΕ...και τωρα εκει οδευουμε αλλα δεν θα μας αφησουν οχι γιατι μας αγαπανε αλλα γιατι κανανε το λαθος να μας βαλουν στην ΟΝΕ...τωρα για το κυρος και την σωτηρια της Ενωσης, παρε και εσυ ζητιανε τιποτα...αυτο γινεται. Θελουμε να βγουμε απο την ΕΕ...να μας δω παλι με δραχμη και ποιος μας σωζει.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΝΤΑΚΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
29/04/2009 17:41
@ Ροδανθε ,Οι σημερινοι Ελληνες εχουν δυσκαμψια.
Εξαλλου,θα εχεις ακουσει το ρεμπετικο τραγουδι
Μουρχεται να κανω γιουργια
στον ταμπλα με τα κουλουρια.
ετσι βλεπουν την ΕΕ....
αμιαντος
29/04/2009 17:35
Αγαπητε Ροδανθε καλα τα λες αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι εμεις θα πρεπει να ψηφισουμε τους "εμπορικους αντιπροσωπους" για να μετοικοισουν εις τας ΒΡΥΞΕΛΛΑΣ. γιατι με αυτα που λες ποιο πολλοι μοιαζουν με εμπορικους αντιπροσωπους παρα με ευροβουλευτες. Δεν διαβασα στο κατα τα αλλα αξιολογο κειμενο σου την γνωμη σου για την πολιτικη λειτουργεια της Ευρωπαικης Ενωσης. Εισαι ικανοποιημενος απο τα πολιτικα πεπραγμενα της ενωσης γιατι αραγε οι πολιτες καταψηφιζουν οποτε καποια χωρα θετει την ενταξη σε δημοψηφισμα? Πιστευω στην ευρωπαικη ενωση αλλα οχι με αυτην την απροσδιοριστη πολιτικη μορφη που εχει σημερα. και να μην ξεχασω οτι και εμεις οι ελληνες καμποσα γιουρο σπρωξαμε στους γερμανους για να αγορασουμε τα "σιδερικα τους" για να αντιμετωπισουμε τον υπο ενταξη γειτονα.
POLYKARPO
29/04/2009 16:35
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΑ 50 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ............ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΧΑΡΑΜΑΔΑ .....................................ΤΗΣ ΚΑΛΠΗΣ
Πάνος
29/04/2009 16:06
Αυτό το λες επειδή δεν έχεις διαβασει ποτέ αυτή την εφημερίδα. Γιατί πάντα ο καθε μ**** εδώ μέσα πρέπει να λέει το μακρύ του και το κοντό του... ασχολειθήτε επιτέλους μια φορά με την ουσία.
ροδανθος
29/04/2009 15:46
Ορισμενοι εχουν ξεφυγει τελικα. Ο εθνικισμος τους δεν τους αφηνει να χωρισουν δυο γαιδουριων αχυρο. Φανταστειτε την Ελλαδα σαν καποιον που γυρνα σε τοκογλυφους για να δανιστει γιατι δεν του δανιζει κανενας χρηματα. Οταν τελικα μια τραπεζα αποφασισει να του δανισει χρηματα με το ανταλλαγμα να μην παιζει στο καζινο, τοτε η τραπεζα φταιει? Η τραπεζα ειναι ο εχθρος? Οταν η ΕΕ ειναι η μονη που δεχεται να μας δανισει με ανθρωπινους και οχι τοκογλυφικους ορους ειναι αυτη που φταιει? Δεν μας απαγορεψε κανενας να παμε να ζητησουμε δανειο απο ΔΝΤ. Δεν μας υποχρεωνει κανενας να παρουμε τα λεφτα της ΕΕ. Αν ειχαμε λεφτα δεν θα απλωναμε το χερι. Οσον αφορα το σχολιο καποιου οτι πληρωνουμε πολυ ακριβα τα εργα που γινονται με χρηματοδοτηση της ΕΕ να θυμησω οτι συνηθως πρεπει να δωσουμε γυρω στο 30% και το υπολοιπο 70% το δινει η ΕΕ. Δεν μας υποχρεωσε κανενας να παρουμε το 70%. Θα μπορουσαμε να τα φτιαξουμε και μονοι μας αν ειχαμε λεφτα. Και αυτο μας φταιει? Δεν μας υποχρεωσε κανενας να ειμαστε στην ΕΕ ουτε να απλωνουμε το χερι σε κανεναν Μπαροζο. Δεν εχω καταλαβει δηλαδη ... σε τι μας εφταιξε η ΕΕ? Τι μας υποχρεωσε να κανουμε ενω εμεις δεν το θελαμε? Μπορουν δηλαδη ολοι αυτοι που θεωρουν οτι η ΕΕ εχει καταστρεψει την Ελλαδα και οτι θα ημασταν καλυτερα χωρις την ΕΕ να μας πουν σε τι εχει εμποδισει η ΕΕ την Ελλαδα? Να μας πουν εστω και ενα σημειο που θα μπορουσαμε να εχουμε επιτυχει και η ΕΕ μας απετρεψε. ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ. ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ, ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΓΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ. Σκεφτειτε μονο απο τι βγαζουμε λεφτα. Τρεις ειναι οι τομεις. Ναυτιλια, τουρισμος, αγροτικη παραγωγη. Δεν εχουμε κερδος στην ναυτιλια απο το οτι η Ελλαδα ειναι στην ΕΕ? Δεν βοηθησε τον τουρισμο το οτι η Ελλαδα ειναι στην ΕΕ και στο ευρω? Οσον αφορα τον αγροτικο τομεα δεν μπορουμε να συναγωνιστουμε την Ισπανια και την Γαλλια εντος ΕΕ και θα τους συναγωνιζομασταν εκτος ΕΕ και ευρω οταν τα προιοντα μας θα ηταν ακομη πιο ακριβα? Νομιζω οτι ορισμενοι δεν ξερουν οτι τα προιοντα που εισαγονται στην ΕΕ απο τριτες χωρες εχουν δασμους ακομη και 300%. Θα πουλουσαμε δηλαδη τοματες στην Γερμανια με 30 Ευρω το κιλο και θα αγοραζαν οι Γερμανοι? Ποιοι θα αγοραζαν τα ποιοντα μας δεν εχω καταλαβει ακομα. Θα εκλιπαρουσαμε την Τουρκια και τα Σκοπια να αγορασουν. Επειδη δηλαδη ο Καρατζαφερης και δυο τρεις αλλοι ειναι τρελλοι και νομιζουν οτι ζουν 2500 χρονια πριν πρεπει να μας τρελλανουν ολους και ολη την Ελλαδα με τον απομονωτισμο και τον εθνικισμο? Λιγη λογικη χρειαζεται.
Πάνος
29/04/2009 15:39
Αυτό και αν λέγεται θράσος. Δεν τους φτάνει που καταστρέψανε ολόκληρη τη χώρα με το σεμνά και ταπεινά δεν τους φτάνει που η οικονομία της χώρας πάει κατά διαόλου εξαιτίας τους αλλά έχουν το θράσος και να μην φεύγουν και να θέτουν όρους. Ρε άντε τραβάτε σπίτια σας παλιοβρωμιάρηδες παλιοφασιστόμουτρα που πρώτα όσο είσασταν αντιπολίτευση βρίζατε το ΠΑΣΟΚ μετά μπήκατε μέσα για καλό ενώ στην πραγματικότητα μπήκατε μόνο και μόνο να φάτε τα έτοιμα. Ρε ουστ παλιοτόμαρα. Άντε φύγετε. Αρκετό καταστρέψατε τη χώρα με τα σκάνδαλα σας και έχετε το θράσος να κατηγορείτε το ΠΑΣΟΚ. ΟΥΣΤ...
ροδανθος
29/04/2009 15:20
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, Ισλανδια.
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
29/04/2009 14:25
ΝΑ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΤΕ..ΝΑ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΤΕ. ΘΑΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΙΧΩΣ ΤΙΣ <<ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ>> ΣΑΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΧΑΜΕΝΟΙ. ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ? ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ.ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΑ. ΓΙΑΥΤΟ ΑΦΗΣΕ ΤΑ ΣΑΠΙΑ MISTER BAROSO!! ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΤΑ ΠΛΟΚΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΕ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΚΑΤΙ.
Aganaktismenos
29/04/2009 14:11
E ton Iounio,pou tha xanahoume ekloges,xanapsyfiste Nea Dimolkratia kai PASOK,mias kai oi misoi apo esas pou milate mphkate dimosio ypo Papandreou,h de alloi misoi ypo N.D...
Wriste kommatoskyla,trxte na proftaste...proslypseis pantou kai me epispeusmenes diadikasies...alla apo ampelofilosofies allo tipota...trexte na parete... ola pros pwlhshn gia mia psyfo... athlioi...kai meta klaigeste...e mhn tous psyfhzete re...gia 600 Euro sklavoi enw auta pou sas(mas) anhkoun einai yperdiplasia...
αμιαντος
29/04/2009 12:54
θα το ξαναπω για να το ακουσουν οι λατρεις της Ευρωπαικης Ενωσης. Το μαγαζακι που στησανε οι πολιτικοι εκει στις βρυξελες ερημην των λαων της Ευρωπης δεν προκειται να λειτουργησει εαν δεν παρουν γενναιες αποφασεις ριζοσπαστικες και πανω απο ολα ουσιαστικες. Η Οικονομικη ενωση χωρις ενιαια πολιτικη ενωση ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ στην καταρευση του οικοδομηματος. Το ευρωπαικο συνταγμα ειναι μονοδρομος η ουσιαστικη λειτουργεια του ευροκοινοβουλειου και η αναδειξη του προεδρου της Ενωσης απο τον Ευρωπαιο Πολιτη και οχι πολιτικο ειναι βασικα κατα την αποψη μου στοιχεια που θα δωσουν κυρος στην Ευρωπαικη Ενωση. Η γραφειοκρατικη λειτουργεια της Ενωσης υπο την σημερινη της μορφη μονο ως "λομπι ευρωπαιων πολιτικων" θυμιζει και οχι πολιτων
ροδανθος
29/04/2009 11:57
παρε ενα αεροπλανο και κανε μερικα ταξιδακια στην Ευρωπη να δεις ποιος αισθανεται περισσοτερο την κριση. Κοντευεις να μας βγαλεις την Ελλαδα με τους μισθους των 700 Ευρω σαν την πλουσιοτερη χωρα στον κοσμο. Ελα ομως που δεν βασιζεται η οικονομια στο μαυρο χρημα. Αν ηταν ετσι δεν θα χρειαζοταν να πεφτουμε στα γονατα του Μπαροζο για να μας δανισει λεφτα για να την βγαλουμε τον επομενο χρονο. Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι και εσυ οταν χρωστας 1 εκατ. Ευρω και καταφερεις να παρεις ενα δανειο που θα σου δωσει αλλα 2-3 εκατ. Ευρω δεν θα αισθανθεις καμια κριση. Ιδιως αν χαλασεις και τα δυο δανεια των 3-4 εκατ Ευρω στα σκυλαδικα ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ. Το αποτελεσμα ειναι ομως οτι θα εισαι μετα απο 5-6 χρονια 3-4 εκατ Ευρω μειον. Μετα γινεται ολο και πιο δυσκολο να παρεις δανειο. Το θεμα με εμας ειναι οτι αυτος που τελικα δεχεται να μας δανισει με ανθρωπινους ορους και οχι με τοκογλυφικους ορους οπως ολος ο υπολοιπος κοσμος ειναι ο Μπαροζο που εσυ νομιζεις οτι μας θαυμαζει. Δεν εχω ακουσει ποτε να θαυμαζει ο δανειστης τον οφειλετη. Μετα τα παρακαλια λοιπον δεχθηκε να μας δανισει και αποφασισε λοιπον να μας βαλει και καποιους ορους. Τερμα λοιπον στα σκυλαδικα.
LADAS
29/04/2009 11:40
KATANTISAN KLIRONOMIKI DIMOKRATIA
TIN ELLADA 5 MEGALWN IKOGENION
I EXUSIA APO BABA STON ION
DANIKA KE........AGIRISTA
PERNUN MA DEN GINETE AFTO PIA
TO EROTIMA INE PIOS DEHETE NA PLIRWNI TA VIOLIA
OPOTE AS FIGUN TA APOTYHONTA MEGALA ONOMATA PIA APO TIN POLITIKI
LADAS
29/04/2009 11:36
I ELLAS KATANTISE IKOGENIAKO GYFTOLOI
IKOGENIA TADE ALFA VITA LES KE IMASTE
KLIRONOMIKI DIMOKRATIA
KE NA TA KATANTIA MAS
ZUNE AFTI KALA
KE VULIAZI I ELLAS
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
29/04/2009 11:22
AN KAI O BAROSO XRHSIMOPOIEI EKFRASEIS ME BARYTHTA POU THA MBOROUSE KANEIS NA TIS AKOUSEI MONO APO TON PAPA THS ROMHS, H LOGISTIKH KAI OIKONOMIKH PRAGMATIKOTHTA GIA THN XORA MAS DEN EINAI DIAFORETIKH APO AFTHN POU MAS PERIGRAFOUN EPI XRONIA OI BOREIO-EVROPAIOI. GIATI LOIPON MAS ENOXLEII H ALHTHEIA GIA THN OIKONOMIKH YGEIA THS PATRIDAS MAS AFOU OLOI MAS GNORIZOUME OTI EIMETHA ASTHENEIS. TA XREH MAS EINAI TERASTIA, H ANERGIA MASTIZEI, TO FOROLOGIKO SYSTHMA EINAI ADIKO GIA TOUS FTOXOUS KAI TOUS MIKROMESAIOUS, OI KYBERNHSEIS MAS KATAXRAZONTAI TA DANEIA KAI KONDYLIA THS EVROPAIKHS ENOSHS, OI BIOMHXANIES MAS KAI OI SOBARES EPIXEIRHSEIS MAS EINAI PNIGMENES STO XREOS, OI NEOI APOFOITOI TON PANEPISTHMION DEN EXOUN PROOPTIKES APASXOLHSHS, OI MISTHOI EINAI XAMHLOI, TA PROIONTA MAS KAI OI TIMES EINAI PIO AKRIBES APO TIS PERISSOTERES XORES THS ENOSHS, OI POLEIS MAS EXOUN BIA, O PLYTHISMOS MAS ZEI ME ANASFALEIA, OI ARXES MAS DEN EINAI SE THESH NA MAS PROSTATEPSOUN, H METANASTEFTIKH POLITIKH EINAI XEIROTERH APO AFTHN THS KENTRIKHS AFRIKHS, TA PERIBANTOLOGIKA EGKLHMATA APO ANEFTHINES ETAIRIES AFXANONTAI DIARKOS, O AMYNTIKOS PROYPOLOGISMOS EINAI TERASTIOS, TA SYNORA MAS EINAI PORODH....GIATI LOIPON MAS ENOXLEI H KRITIKH THS EVROPAIKHS ENOSHS?
Pavlos Xanthopoulos
29/04/2009 09:18
Pros Filipinezo Paratiriti(katiko frenokomiou).
Oste eseis dernate skotonate kai kserizosate ton Ellinismo apo tous arheous topous tou , me tin etiologia oti antidimokratiki ....?
Kai o 666, kai o korinthios kai o renos pou den zoun stin Ellada einai sta ksena logo kindino pros tin dimokratia?
Palevete na kratisete ti?????
Tin ksenokratia kai roufiania?
Tin min iparksi paidias,iatrikis perithlapsis kai merimna gia tous ilikiomenous ?
Palebate kai skotonate tous komounistes na min halagan teis pollois kai teis gemizan me parka?
Na min estelnan ta paidia ton Ellinon se gimnastiria kai sholia dorean?
Na min eftihnan sistima igias kai perithlapsis?
Mas les pos eise iperifanos gia to ti eprakse o pateras sou kai kotsompolevis tous antartes ....
Pion pige na polemisi stin tote Othomaniki aftokratoria o Pateras sou efoson o soultanos eihe paradothi ?
Pige kai eki gia na kani tous ekei Ellines "dimokratikous"?(Angloroufianous)?
Akomi kai tous Italous pou polemisan oi dikisas to ekanan gia na diksoun ston Hitler pos protimoun tin nazistiki katohi kai ohei tin fasistiki tou Italou Mousoulini...!
Apo to 1937 ipegrapsan simfonies Metaksas Hitler, apo to 1937...
Na giati i Sovjetiki enosi thimose me tous Ellines kai arhise na ipopsiazete pous..s sta prosfigika kentra opou ipirksan Ellines Pontioi kinigimeni apo tous Tourkous "san tous Palestinious" api 15 kai pano hronia...!
Apo tin mia den tous fernate stin Ellada kai apo tin alloi to 1937,kanate tsatsilikia stous nazistes tin stigmi pou i Sovjetiki enosis polemouse tous nazi kai fasistes stin Ispania !
PIRATE TO MEROS TON NAZI...!
Kai mas milas gia dimokratia?
Proskinas ton Isou Nazareo Vasilia ton Iouden kai sinperilamvanis kai ton Ellinismo,san kai den ntrepese..!
Ma pesmou apemina esthima sta DNA sas?
Elliniko ema kata ekatomiria tonous kai riziki katastrofi eis varos mas,nai eis varos emas ton Ellinon...
Kai eseis oi Ntropioi akomi den hortasate?
O Ellinismos den einai opios grafi kalla Ellinika,Ellinismos einai kati to eidietero,kai afto distihos lipi apo esas!
Misis tous Slavous/alvanous alla sigoura tha eheis pion apo eki kai esi kai o 666, vazo stihima pos eiste ligo apo olla !
Emeis oi Ellines den misoume,emeis eimaste dimiourgiki kai krinoume me kritiria pou vasizonte ston anthropismo,kati pou ehei distihos eksalifti apo esas!
gs
29/04/2009 08:56
Μηπως ενοχλει τους κουτοφρακγους του Baroso οτι η κριση στην Ελλαδα λογω του μαυρου χρηματος ειναι λιγοτερο εσθητη;
POS KATANTHSAME LOXIA .........
28/04/2009 20:56
MONO O TITLOS TOU ARTHROU SAS, POU EIPE O MPAROZO, PROSBALH OTI IERO KAI OSIO YPARXEI (AKOMH) SAYTHN THN XORA !! SAYTON TON TOPO !!
LES KAI MILA SE MAO-MAO YPOANAPTIKTOUS KAI PNEYMATIKA ANAPHROUS !! POS KATANTHSAME LOXIA .....
Theo Zioulas
28/04/2009 16:23
I wish to congratulate the individual who wrote the following.
Well written and it''s so true. Congratulations:

OTI EIMASTAI TELEFTEOI STHN EYROPH DEN ME EKPLISEI , ALLA TO NA NOMIZOUMAI OTI ME TO VGALOUMAI ENA KOMMA XREOKOPIMENO ME ENAN PROTHIPOURGO ANIKANO , POU EGINAI ARXIGOS MONO KAI MONO ME TO EPITHETO TOU , AYTO LEEI POLLA GIA EMAS SAS LAOS , AKOMA PISTEYOUMAI STHN OIKOGENIOKRATIA , KAI KALA TA LEEI O PANGALOS , KARAMANLIKOI , MHTSOTAKIKOI , PAPANDREHKOI , EIMASTAI ENAS LAOS FANATIKOS XORIS ORAMA GIA TO MELON PANTA ZOUMAI ME TO PARELTHON , KAMIA SXESEI DEN EXOUMAI ME TOUS ARXEOUS ELLINES, H NOOTROPIA MAS EINAI ANATOLITIKH OXI EUROPAHKH, ENO EIMASTAI POLY EXIPNOS LAOS XRISIMOPIOUMAI THN EXIPNATHA MAS ME LATHOS TROPO , THN KLEPSIA KATA TOU KRATOUS , TA ROUSFETIA , TA EYKOLA KAI GRHGORA XRHMATA , OLOI NA VGOUN SYNTAXI STA 50 NTA, EINAI APO TA KYRIA XARAKTIRISTIKA TOU SYMERINOU ELLINA
Theo Zioulas
28/04/2009 16:19
Re: Greeks of Greece

Stop voting what your grand fathers used to vote if you want to survive in this century.

DO NOT VOTE FOR THE FOLLOWING FAMILIES:
1) Mitsotakis
2) Bakogiannis
3) Karamanlis
4) Papandreou, and,
5) Karatzaferis

THERE ARE SO MANY OTHERS YOU CAN VOTE FOR:

A few from every political party. They have the guts to demand what Turkey demands and receives. Why not Greece?

Greek people within Greece do something now before it''s too late and you cease to be called Greeks.

Those of you who have access to the monthly on-line magazine "ANTIVARO" vew the details about those who have or now govern Greece to find out what is happening.

SOS - SOS - SOS !!!!!!!!!!!
**666**
28/04/2009 15:36
OTI EIMASTAI TELEFTEOI STHN EYROPH DEN ME EKPLISEI , ALLA TO NA NOMIZOUMAI OTI ME TO VGALOUMAI ENA KOMMA XREOKOPIMENO ME ENAN PROTHIPOURGO ANIKANO , POU EGINAI ARXIGOS MONO KAI MONO ME TO EPITHETO TOU , AYTO LEEI POLLA GIA EMAS SAS LAOS , AKOMA PISTEYOUMAI STHN OIKOGENIOKRATIA , KAI KALA TA LEEI O PANGALOS , KARAMANLIKOI , MHTSOTAKIKOI , PAPANDREHKOI , EIMASTAI ENAS LAOS FANATIKOS XORIS ORAMA GIA TO MELON PANTA ZOUMAI ME TO PARELTHON , KAMIA SXESEI DEN EXOUMAI ME TOUS ARXEOUS ELLINES, H NOOTROPIA MAS EINAI ANATOLITIKH OXI EUROPAHKH, ENO EIMASTAI POLY EXIPNOS LAOS XRISIMOPIOUMAI THN EXIPNATHA MAS ME LATHOS TROPO , THN KLEPSIA KATA TOU KRATOUS , TA ROUSFETIA , TA EYKOLA KAI GRHGORA XRHMATA , OLOI NA VGOUN SYNTAXI STA 50 NTA, EINAI APO TA KYRIA XARAKTIRISTIKA TOU SYMERINOU ELLINA
ΒΕΒΑΙΩΤΑΤΟΣ...ΚΓΑΛΟΠΑΚΙΑΣ
28/04/2009 15:08
ΚΓΑΛΟΠ .......ΠΑΣΟΚ 44 ΝΔ 28 ΛΑΟΣ 2 ΚΚΕ 9 ΣΥΝ 6 ΠΡΑΣΙΝΟΙ 7 ΑΠΟΧΗ ΑΚΥΡΑ 4.......
αβεβαιος
28/04/2009 14:44
καλά αφού είναι τόσο άχρηστος γιατί επιλέγηκε δύο φορές στο τιμόνι της χώρας?
Κ.Υ
28/04/2009 14:44
ΠΑΡΡΡΡΡΡΡΡΕ(((((((((Τ))))))))ΗΘΗΤΑΙ..........ΑΝΙΚΑΝΟΙ ........ΔΕΞΙΟΙ ΤΙΣ ΠΛΑΚΑΣ ..........ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΦΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.............
ΧΡΕΩ.ΚΟΠΙΑ ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΣΥΜΦΕΡΗ............. ... ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΝΕΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΗ..Η ΔΕΞΙΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟΝΤΟΥΛΑΠΟ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..........
ΓΙΩΡΓΟΣ Κ
28/04/2009 14:16
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΜΑΣΤΕ ΤΥΦΛΟΙ Η ΗΛΙΘΙΟΙ...ΑΦΟΥ Ο ΜΠΟΥΛΗΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΠΑΝΤΑ...'''' ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ..''''..ΕΓΩ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ..ΛΟΓΟ ΑΥΤΑ ..ΑΚΟΥΓΑ...ΚΑΙ Ο ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΙ ΕΚΑΝΕ....ΕΒΑΛΕ Ο ΣΙΜΙΤΗΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΕΝΟΣ ΓΚΑΡΑΖ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΛΕΣΕ ΤΟ 100 ΜΕ ΓΕΡΑΝΟ....ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ..ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ..ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΜΠΟΥΛΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟ...ΚΑΙ ΚΑΡΦΩΝΕΙ.[ ΚΑΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ] ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΗΝ...ΤΡΟΧ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΤΗΝ ..ΚΟΜΙΣΙΟΝ..ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ..ΠΑΡΚΑΡΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ..ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΣΑΣ ΤΟ......ΚΑΡΦΩΝΟΥΜΕ.. ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η....ΚΟΜΙΣΙΟΝ.....ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ..ΝΕΑ ΞΕΦΤΥΛΑ.........................
τολης
28/04/2009 14:05
παμε παιδια <μαζι μαζι με τον καραμανλη >
ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ Γ ΜΕΡΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ για ευνοητους λογους φυσικα (ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΑΜΕ !!!!)
soumas
28/04/2009 14:03
Alexandros M

symfono kai epayxano (gia ton xontropatata)..o typos ektos apo anikanos exei katantisei grafikos kai geloios..xaraktiristiki periptosi tou: trexo monos mou kai vgaino deyteros!
kairos na paei spitaki tou aytos kai oli i parataxi tou..
kante mia megali magkia: doste tous kato apo 10% kai s aytous kai stous allous..
gia na doume an tote sfixoun oi k*loi
GOLDEN BOY
28/04/2009 13:39
"ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ... ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. Ειναι σαν να περιμενουμε να βγει πρωταθλητης καποιος που δεν εχει τρεξει ποτε στην ζωη του."

POLY SWSTO!!!
thepos
28/04/2009 13:26
Δεν θα έγραφα γιατί είναι αστείο να μιλάς για την ΝΔ αλλά διαβάζω τις "γνώμες" κάποιων όπως του "ΝΙκος 10:10". Προφανώς ο άνθρωπος είναι αλλού και μαθαίνει τα νέα της Ελλάδος μέσα από τα έντυπα της ΝΔ. Για όσους δεν θυμούνται να θυμίσω ότι την εποχή του Αντρέα στην Ελλάδα έγιναν τόσα έργα, δημόσια και ιδιωτικά που δεν έγιναν ποτέ τα προηγούμενα 150 χρόνια. Αυτά τα πέτυχε με αλλάζοντας τους υποτελείς όρους που μας έβαλε το λα....γιο ο γέρος και φέρνοντας στην Ελλάδα πόρους που ποτέ μέχρι τότε αλλά ούτε και μετά σε απόλυτα νούμερα είχαν εισρεύσει. Για όσους δεν θυμούνται τότε το 50% των πόλεων ήταν μες την λάσπη. Τηλέφωνα είχαν μόνο λίγοι και νοσοκομεία ήταν μόνο ανέκδοτο. Πρώτη φορά επίσης η Ελλάδα είχε διεθνή φωνή και κύρος. Όσο για τους φίλους του κυρίου αυτού αυτό που έκαναν εκείνα τα χρόνια ήταν: Αφού πέρασαν ορισμένα χρόνια καταστρώνοντας πραξικοπήματα με τελευταίο το 1986, για όσους ξέρουν, στην συνέχεια έστησαν την υπόθεση Κωσκοτά για να σιγουρέψουν σε συνεργασία με τις "λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις" την πτώση της κυβέρνησης του Αντρέα και την άμεση απόσυρση των ελλήνων επιχειρηματιών από τα Βαλκάνια που χαλούσαν την σούπα στο διεθνές κεφάλαιο και την αντικατάστασή τους από πολυεθνικές και τμήματά τους. Αν ανοίξετε λίγο τα μάτια σας και διαβάσετε και κανέναν βιβλίο και καμιά εφημερίδα θα μάθετε περισσότερα από ότι λένε τα κομματικά όργανα της ΝΔ. Όσον αφορά τον σημερινό αστείο χοντρό "κύριο" νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Κλείνοντας προς τους εραστές των Καραμανλήδων να ρωτήσω μπας και απαντήσει ποτέ κανείς. Ο Γέρος καραμανλής τους εργάτες στην Γερμανία το Βέλγιο κ.α τους πουλούσε με το κιλό ή με το κομμάτι; Και για τους ΚΚΕδες. Μπορείτε να μου απαντήσετε γιατί στις εταιρείες του ΚΚΕ ειδικά την περίοδο της Σ.Ένωσης οι συνεταίροι και συνδιευθυντές ήταν πάντα χουντικοί και καραδεξιοί; Άντε καληνύχτα
Λωτοφάγος
28/04/2009 13:20
....ΑΛΛΑ πρώτοι στον Υδροκεφαλισμό του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ....
WHAT THE F****
28/04/2009 12:56
Grigora!! Fate oti mporite giati mas pirane xampari!!!!
To xeirotero kratos me thn xeiroterh kubernisei! Mas exei katastrepsei h ND AKOMA DEN TO PIRAMEXAMPARI?!
Alexandros M.
28/04/2009 12:44
@soumas

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟ ΑΚΟΜΗ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΡΕ ΦΙΛΕ! ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΣ ΑΛΛΑ Ο ΧΟΝΤΡΟΠΑΤΑΤΑΣ Ο ΑΝΙΚΑΝΟΣ!
ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ
28/04/2009 12:29
Άρε Μποζο …Μπαροζο

ΣΕ φέραμε σε τάισαν σε πότισαν …σε Χρύσωσαν
Εε …και τους την είπες….άντε η Χώρα σου…με 17%
ΠΑΕΙ καλά ε? δεν άκουσα ρε ΑΣΤΑΔΕΙΑΛΑ
ροδανθος
28/04/2009 12:29
Μπορει να εγιναν σκανδαλα επι Σιμητη οπως και επι Παπανδρεου αλλα ακομη και επι του μεγαλου Κ. Καραμανλη που ο ιδιος ειχε πει το γνωστο "ποιος κυβερναει αυτην την χωρα". Η διαφορα ειναι οτι ο Κ. Καραμανλης (γερος) στην περιοδο που κυβερνησε παρολο που στρατιωτικοι και αστυνομικοι ελυναν και εδεναν και καταστρεφοντας τις ζωες χιλιαδων Ελληνων βαφτιζοντας τους αριστερους ακομα και χωρις να ηταν μας εβαλε στην ΕΕ. Ο Παπανδρεου παρολο που ηταν διεθνους εμβελειας οικονομολογος τα εκανε μανταρα στα οικονομικα, αλλα εκσυγχρονισε την κοινωνια φερνοντας την πιο κοντα σε μια εξελιγμενη και Ευρωπαικη κοινωνια με αλλαγες (ΕΣΥ κλπ.). Τουλαχιστον σταματησε την κρατικη βια λογω πολιτικων φρονηματων. Ο Σιμητης παρολο που βαφτιστηκε αρχιερεας της διαπλοκης καταφερε να βαλει την χωρα στο Ευρω, να οργανωσει τους Ολυμπιακους Αγωνες και τελος παντων να κανει πραγματικοτητα σημαντικα ονειρα των Ελληνων (ασχετως αν εγω θεωρω οτι δεν επρεπε να κανουμε τους Ολυμπιακους-φιεστα). Αυτος ο χαβαλεδιαρης που εχουμε για πρωθυπουργο για τι θα μεινει στην ιστορια? Ποιο ονειρο των Ελληνων εκανε πραγματικοτητα? Το μονο που βλεπω ειναι αρνητικα πραγματα και κανενα θετικο. Η μεγαλη πλακα ειναι οτι ειχε σκοπο να επανιδρυσει το κρατος. Αν αυτος θεωρει οτι επανιδρυσε το κρατος οι παραπανω τι εχουν κανει αραγε? ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ... ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. Ειναι σαν να περιμενουμε να βγει πρωταθλητης καποιος που δεν εχει τρεξει ποτε στην ζωη του. Δυστυχως περιμεναμε οτι θα επαιρνε και το χρυσο μεταλιο και αυτος τελικα επειδη τον σπρωξαμε λογω ονοματος εφτασε να τρεξει και στα τελικα αλλα να βγει τελευταιος των τελευταιων. Ειλικρινα λυπαμαι γιατι αποδεικνυεται οτι οι Ελληνες οσο και αν νομιζουν οτι ειναι οι καλυτεροι στον κοσμο δεν εχουν την οξυδερκεια να διακρινουν τον λαικισμο απο την ειλικρινεια. Δεν εχουν την οξειδερκεια να διακρινουν ποιος το εχει και ποιος δεν το εχει. Εχουν στο μυαλο τους το παλιο μοντελο οτι ο καλος αρχηγος ειναι αυτος που δειχνει επιβλητικος. Δυστυχως ομως δεν ειναι ετσι. Για να εισαι καλος αρχηγος χρειαζονται πολυ περισσοτερα και πιο σημαντικα προσοντα. Πρεπει πρωτα απο ολα να εισαι παρων, να δουλευεις σκληρα, να μην εχεις αργιες, να εχεις μια καλη φυσικη κατασταση για να αντεχεις στις υπερωριες, να μπορεις να επιλλεξεις τους συνεργατες σου συμφωνα με το ποιος ειναι ικανος και οχι ποιος σε βοηθησε να βγεις, να μην εισαι σκληρος με τους ειλικρινεις συνεργατες σου και να εισαι σκληρος με τους ανεντιμους. Με αλλα λογια να μην εισαι ενας κοινος ανθρωπος. Τι απο ολα αυτα ειχε ο Καραμανλης? Απλα τιποτα. Τι πετυχε? Απλα τιποτα.
Theo
28/04/2009 11:16
ΑΠΟΡΙΑ :
Γιατί ο Καραμανλής βαδίζει σαν χ*σμένος;
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
Γιατί τα έκανε όλα σκ**ά.
"OI TELEYTAIOI THA EINAI OI PROTOI"
28/04/2009 11:09
TI EIMASTE TELEYTAIOI STHN EYROPH ;; OUDEN PROBLHMA !! KALYTERA !! DIOTI OPOS ELEGE O HMON IHSOU XRISTOS: "OI TELEYTAIOI THA EINAI OI PROTOI !!", ARAGE TO ENNOOUSE KAI GIA THN ELLADA ;;
soumas
28/04/2009 11:05
to all you suckers

SHMITHS: logistis karieras pou apo sponta (kai gia kaki sas tyxi) vrethike prothypourgos..Htan aytos pou me tis alximeies kai tin perifimi "Diimiourgiki Logistiki" eskapse akoma pio vatheia to lako tis Ellados..
Tora plironete ta "endoxa xronia" tou Simiti..
Alexandros M.
28/04/2009 11:01
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ (Ο ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Α ΡΕ ΗΓΕΤΗ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ?

ΒΡΕ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΩΘΟΥΜΕ?

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ , ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΕΒΕΙ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2004 ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΤΩΣΗ! ΚΡΙΜΑ!

ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΨΗΦΙΣΑΝΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΝΙΚΑΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΓΑΛΖΙΑ ΠΑΡΩΔΙΑ! ΚΡΙΜΑ!
nikos
28/04/2009 10:10
ena exw na pw.
kapoios kapote pou de mporw na thimithw to onoma tou dilwse oti o xeiroteros kybernhths pou perase pote apo tin ellada itan o andreas papandreou,
tou bgazw to kapelo.
o antrikos me ti politiki pou akolouthise ta proigoumena xronia
katafere na thesei tin ellada ws ti xeiroteri oikonomia stin eyrwpi simera. dimosiioi ypalliloi ypereparkeis, tourismos anaksiopoiitos (thymizw ti frasi : egw de tha kanw tous ellines serbitorous) kai pollles akoma katasktreptikes politikes kiniseis.
ovidios
28/04/2009 10:06
sygxaritiria .....ke KATALLILOTERE.... KAI OLI I EXYPNI..... PAREA SAS

ZITO I VLAKEIA STIN EXOYSIA....................
ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ
28/04/2009 10:02
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ. ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗ ΠΑΡΑΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙΘΑΣΕΥΣΗ (ΓΙΑ ΠΑΤΑΞΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟΣ) ΤΗΣ ΠΑΡΑΟΙΚΟΜΙΑΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ. ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ 28/4/09
ms
28/04/2009 09:48
Telika h efimerida TA NEA einai apo tis efimerides pou paraplhroforoun kai einai ikanes na skorpisoune ton paniko. Oi titloi tous einai gia gelia.

Kala ton Mparozo perimename na mas to pei? Kai o simitis ta idia sk**a ekane.
Axaxouxa.
28/04/2009 09:41
Ισως θα επρεπε να αλλαξουν τον υποτιτλο του εν λογω αρθρου ως "ο Μπαροζο και η Ε.Ε. εχουν σχεδιο σωτηριας των golden boys της Ελλαδος". Αυτο δεν θελουν να κανουν;

888
28/04/2009 08:59
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΩΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΧΩΡΑΣ ΤΗΕ ΕΕ,
ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.

ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΠΕΤΥΧΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ
ΠΗΓΑΝ ΧΑΜΕΝΑ.
ΑΔΙΚΟΣ ΚΟΠΟΣ.
ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.
ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ ΕΤΟΙΜΑ.

ΜΟΥ ΘΥΜΗΖΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΕΦΗΒΟ ΓΙΟ ΤΟΥ ΤΟΥ ΛΕΕΙ "ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ" ΚΑΙ Ο ΕΦΗΒΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΠΡΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.

ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΗΓΕΤΗ - ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΜΕ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Α ΡΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΣΟΥ!!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις