ΕΓΩ, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ

Ο μύθος της κακιάς πεθεράς «στοιχειώνει» τις οικογενειακές σχέσεις

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:
Μαρία Λίλαmlila@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/04/2009 07:00 |
 Εγώ, αυτός και η μαμά του
▅ Η χειρότερηόλων είναι η χήρα πεθερά. Τις περισσότερες φορές γαντζώνεται στον γιο. Όταν μάλιστα μένουν στο ίδιο σπίτι, δεν αργεί να γίνει το κακό» λέει η κ. Νίκη Τάντση

«Η φουκαριάρα η μάνα» ανέθρεψε πολλές γενιές σύγχρονων Ελλήνων και χάραξε τον δρόμο, στον οποίο πάτησε η «κακιά πεθερά». Η φτώχεια στην προπολεμική και μεταπολεμική Ελλάδα άφησε πίσω της ερημωμένα χωριά, που τα συντηρούσαν κυρίως γυναίκες.

Oι περισσότεροι άνδρες έφυγαν. Στρατός, δουλειά στις πόλεις εντός και εκτός συνόρων, σε εργοστάσια και καράβια άφησαν πίσω μάνες, αδελφές και κόρες. Οι αγροτικές δουλειές θεωρήθηκαν γυναικείες και ο μύθος της γυναίκας-αράχνης που πλέκει τον ιστό της σε κάθε σπίτι βρήκε ιδανική πρωταγωνίστρια την πεθερά, και σε δεύτερο ρόλο τη νύφη.

«Η χειρότερη όλων είναι η χήρα πεθερά. Τις περισσότερες φορές γαντζώνεται στον γιο και η νύφη τραβάει όσα πέρασε η πεθερά της ως νύφη. Όταν μάλιστα μένουν στο ίδιο σπίτι, δεν αργεί να γίνει το κακό- από ψυχρότητα και κατάθλιψη μέχρι φονικό» λέει στα «ΝΕΑ» η κ. Νίκη Τάντση, συγγραφέας του βιβλίου «Επτά θανάσιμες πεθερές», που στηρίχτηκε ιδιαίτερα στα στερεότυπα για τις πεθερές και έδωσε την κεντρική ιδέα στην οποία βασίστηκε η πασίγνωστη τηλεοπτική σειρά.

«Ευτυχώς, νύφες και πεθερές συνήθως δεν μένουν πια μαζί. Στη δική μου γενιά ήταν κανόνας, ενώ υπήρχαν και πεθερές που έλεγαν: “Νύφη μου, όχι όπως τα περίμενες, αλλά όπως τα βρήκες”. Ο δεύτερος κανόνας- ο οποίος δυστυχώς δεν άλλαξε, όπως συνέβη με τον πρώτο- ήταν ότι οι πεθερές με τους γαμπρούς τα πάνε καλά και με τις νύφες στραβά», επισημαίνει η κ. Τάντση, η οποία ζει μόνιμα στην Αριδαία και είναι συνταξιούχος εκπαιδευτικός.

«Έζησα τέσσερα χρόνια μαζί με την πεθερά μου», λέει η 80χρονη Ανίτα Μπαδράβου, που ζει στην Αθήνα. «Προτού γεννηθεί ο πρώτος μου γιος τα πράγματα ήταν δύσκολα. Στεκόταν αμίλητη, μονίμως στα μαύρα ντυμένη. Με τη γέννηση του εγγονού ένιωσε καλύτερα, εκείνη και εμείς. Αργότερα, όταν έγινα και εγώ πεθερά στα 56 μου, διαπίστωσα ότι οι αναφορές της νύφης μου για τα προτερήματα του άνδρα της- του γιου μου δηλαδή- αφορούσαν κατά κύριο λόγο τον πατέρα του, ενώ τα ελαττώματά του προέρχονταν, όλα, από τη μητέρα του!». «Η πεθερά πρέπει να εξετάζεται ως θεσμικός ρόλος και όχι ως χαρακτηριστικό της προσωπικότητας μιας γυναίκας», υποστηρίζει ο ψυχολόγος Δημοσθένης Παναγιώτου. «Καλείται να παίξει έναν κοινωνικό ρόλο, τον οποίο έχουν διαμορφώσει και επηρεάσει, μεταξύ των άλλων, κοινωνικά στερεότυπα».

Η νύφη με το τσεκούρι
Όπως δείχνει η εμπειρία, η ειδοποιός διαφορά μεταξύ καλής και κακής πεθεράς κρίνεται συνήθως από τη διάθεσή της για συνεισφορά με ή χωρίς ανταλλάγματα. «Γνωρίζω πεθερά από τη Γερμανία που μπόρεσε και χώρισε τον γιο της επειδή δεν ήθελε τη νύφη. Τα κατάφερε από το τηλέφωνο», σημειώνει η κ. Τάντση. «Πριν από περίπου 40 χρόνια στην πόλη μας έγινε φονικό. Η νύφη σκότωσε την πεθερά με τσεκούρι και τον πεθερό που έτρεξε να επέμβει. Έλεγαν τότε ότι η πεθερά δεν έδινε φαγητό στη νύφη, ούτε καν για τα παιδιά της και εγγόνια του θύματος. Η γυναίκα που σκότωσε αποφυλακίστηκε και γύρισε πίσω, μισότρελη. Γύριζε στους δρόμους με ένα καρότσι, μαζεύοντας πεταμένα σκουπίδια» λέει.

ΝΙΚΗ ΤΑΝΤΣΗ
«Στη δική μου γενιά, υπήρχαν πεθερές που έλεγαν: “Νύφη μου, όχι όπως τα περίμενες, αλλά όπως τα βρήκες”»

«Παιχνίδι εξουσίας»

«ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑστερεότυπα και οι γυναικείες προσωπικότητες που καλούνται να ενταχθούν στον ρόλο της “πεθεράς”, συναντούνται ή συγκρούονται σε ένα μόνο σημείο, το οποίο και αποτελεί ειδοποιό παράγοντα διαμόρφωσης μιας “καλής” ή “κακής” πεθεράς. Το σημείο αυτό είναι η ύπαρξη κυριαρχικότητας και η πρόθεση- διάθεση άσκησής της στο οικείο περιβάλλον της, με σκοπό την ικανοποίηση του πάθους για εξουσία», σημειώνει ο κ. Παναγιώτου.

Για τον κ. Παναγιώτου, ο δεσμός του ζευγαριού είναι καθοριστικός και παράλληλα ανασχετικός παράγοντας στις παρεμβάσεις τρίτων προσώπων. «Ο ανεπαρκής απογαλακτισμός ενός εκ του ζεύγους, είναι αυτός που θρέφει το ζιζάνιο της “κακής” πεθεράς, σε ένα παιγνίδι χειραγώγησης, παρέμβασης και εξουσίας».


Σύρραξη για το γινάτι της πεθεράς

ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑμιας νύφης και το γινάτι μιας πεθεράς ήρθαν στα χέρια δύο οικογένειες Τσιγγάνων χθες στα δικαστήρια Θεσσαλονίκης. Συγγενείς της νεαρής Τσιγγάνας δεν δέχθηκαν ποτέ το γεγονός ότι μετά την εγκυμοσύνη της, αποφάσισε να ακολουθήσει τον γαμπρό στα Μετέωρα Θεσσαλονίκης.

Πριν από λίγες ημέρες η πεθερά ζήτησε από την κοπέλα να μεταφέρει μία γεμάτη κατσαρόλα, όμως εκείνη αρνήθηκε και της επιτέθηκε. Το πείσμα της πεθεράς οδήγησε χθες στο Αυτόφωρο τη νύφη και μαζί συγγενείς της, οι οποίοι ήρθαν για πρώτη φορά αντιμέτωποι με τους συμπεθέρους.

Γρήγορα οι Τσιγγάνοι πιάστηκαν στα χέρια, με αποτέλεσμα να προκληθεί γενική σύρραξη και να τραυματιστούν σοβαρά τέσσερα άτομα.

15
Κ.ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ
04/05/2009 13:13
Είναι θέμα αυτό κύριε Διευθυντά των ΝΕΩΝ????
Εδώ ο κόσμος καίγεται και η κυρία Λίλα χτενίζεται...!
Κρίση, δυστυχία, αρρώστιες, και αυτή το βιολί της.
Της προτείνουμε το επόμενο ρεπορτάζ της να είναι για τα "Babylino"!! με τίτλο "Πώς αλλάζουν πάνες"!!!!!!!!!!!!!!
σαλο
26/04/2009 18:26
Οτανδεν απαντώ σε σχόλια σημαίνει ή οτι δεν τα έχω δει, ή ότι το site έχει ...μουλαρώσει και δεν παίρνει τα μηνύματά μου...
CHRISTOS APO GERMANIA
25/04/2009 22:42
@ KURIA SALO KAI NTARIO, XRONIA SAS POLLA KAI
UGEIA SAS EUXOMAI .DEN GNORIZO EAN EIMAI ATUXOS H TUXEROS POU DEN GNORIZO THN STORGH THN AGAPH
THN KALOSUNH THN KALOKARDIA THS PETHERAS.!
MHPOS DEN THELO SUNTROFIA STHN DUSTUXIA?
GIA MENA AGAPHTES MOU ,H OIKOGENEIA EINAI MIA KOINONIKH OMADA,MESA STHN OPOIA EXEI MEGALH SHMASIA NA MATHEI KANEIS NA APODEIKNUEI THN AXIA TOU SIOPHRA KAI XORIS ENTONES ANAMETRHSEIS.
PROSOPIKA,NOMIZO OI ANTHROPOI MESA STON GAMO,
MESA STHN OIKOGENEIA DEN AISTHANONTAI ELEUTHEROI,
KURIOS EPEIDH ZOUN KATO APO TH SUNEXH PIESH
TON APODEIXEON H TOU FOBOU OTI DEN THA GINOUN PANTOTE KATANOHTOI .H PETHERA EINAI ENAS FOBOS.
NA O LOGOS POU EIMAI 46 XRONON KAI EIMAI MONOS .
SALO ME TETOIA MUALA !,ANTE NA BRO MIA PETHERA.
MHPOS EIMAI STRABOXULO?
ME EKTIMHSH KAI AGAPH
CHRISTOS APO GERMANIA
Τρελλη κι αδεσποτη
25/04/2009 18:35
ΚΑΛΗ ΠΕΘΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΚΡΗ ΠΕΘΕΡΑ!!!
Πεθερό πληκτος
24/04/2009 22:48
Εκτός τόπου χρόνου και πραγματικότητος η κ. Νίκη Τάντση με την δύναμη της συγγραφικής της επιβολής διαστρεβλώνει και αναστρέφει την σημερινή πραγματικότητα. Της υπόσχομαι ότι θα αγοράσω ένα αντίτυπο από το βιβλίο της, αν βρεί έστω μια Αθηναία που να θέλει να απαρνηθεί την μάνα της και να παντρευτεί ως την Κόρινθο, ή μια Θεσσαλονικιά που να θέλει να απαρνηθεί την μάνα της και να παντρευτεί ως την Κατερίνη!
ΝΤΑΡΙΟ ΦΟ
24/04/2009 18:00
ΠΡΟΣ ΣΑΛΟΓΡΑΙΑ:Χρονια πολλα Σαλογραια μου! Οπου να ''ναι παντρευομαι. 8 χρονια μαζι και στο ιδιο σπιτι ηρθε η ωρα να ευλογηθουμε. Για τις μαμαδες μας η χαρα ηταν τεραστια! Την αγαπαω πολυ αυτη τη γυναικα! Ειναι εξαιρετικος χαρακτηρας και παντα με την καλη κουβεντα στο στομα. Ακομα και στις διαφωνιες καθεται και συζητα οποτε τριβες δεν υπαρχουν. Το εννοω μακαρι ολος ο κοσμος να εχει τετοιους ανθρωπους γυρω του! Ακομα και το πιο απλο οτι ποτε δεν εχει ερθει απροειδοποιητα κι οταν ερχεται δε θα κατσει να σχολιασει το σπιτι το φαγητο κτλ. Δε θα ξεχασω καποια φορα που ετυχε να ερθει με δυο μερες διαφορα απο τη μαμα μου. Ηρθε μαγειρεψαμε τα ειπαμε περασαμε καλα και ερχεται και η μαμα μου η οποια με το που αφησε τα πραγματα της περασε το δαχτυλο πανω απο την πορτα για να δει αν εχω καθαρισει! Με φωναζει διακριτικα και μου ψαλλει ενα τροπαριο! Καθομαστε να φαμε ολοι μαζι και μετα σφαιρα να πλυνω τα πιατα. Καποια στιγμη πιανω με το αυτι μου την πεθερα μου να λεει στη μαμα μου: "Αστο το κοριτσι. Τοσο που δουλευει και που μαγειρευει πολυ ειναι. Ειναι αλλιως τα σημερινα ζευγαρια. Θα τα βρουνε αυτοι μεταξυ τους, μην ανυσηχεις." Κοκκαλο εγω! Και η μαμα μου δεν το εκανε για κακο αλλα για να ειμαι καλη νοικοκυρα και να μην εχει να λεει η πεθερα μου. Απλως πολλες φορες σκεφτομαι οτι αν ειναι τοσο αυστηρη με εμενα τι εχει να τραβηξει η νυφη μας! Το εχω ξεκαθαρισει οτι μαζι της θα ειμαι απο τη στιγμη που θα τη σεβαστει σαν μητερα του αντρα της! Εχει και αδυναμια στον αδερφο μου οποτε καταλαβαινεις!
Λένα
24/04/2009 17:02
Τυχερές οι νύφες που έχουν μπει σε καλές οικογένειες. Όσο για την δική μου περίπτωση η πρών πεθερά μου γιατί την χώρισα.... ήταν περίπτωση που δεν έχω ξανακούσει ποτέ!!!
Το μονο που είχε εκτός από τα ψέμματα και τις ιστορίες που σκεφτόταν το μυαλό της (Ιούλιος Βερν και άνω) σταματούσε να μιλάει και να έχει παρτίδες με οποιονδήποτε έλεγε καλά λόγια για μένα!
Ήταν φοβερό αλλά προς το τέλος του γάμου μου δεν μίλαγε σχεδόν με κανέναν...
Επίσης οτιδήποτε και να αγόραζα πήγαινε μετά από λίγο καιρό και το αγόραζε!
Και άλλα πολλά βέβαια το οποία με κανουν σοβαρα να σκέφτομαι μπας και θα ήταν καλή ιδέα να γράψω κανένα βιβλίο!!!! Τύφλα να έχει το Γάμος αλά Ελληνικά!!!!!!
Έμενα Ηνωμενες Πολιτειες..... μιλάμε για πολύ γέλιο!!!!
Αναρωτιέμαι όμως τι σκεφτόμουν τότε και πως κρατιόμουν!!!!!!
Σαλοκ.λπ
24/04/2009 16:55
Αγιε Βασίλη:-)

(πράγματι, είναι μεγάλη αρετή η γενναιοδωρία!)

η δυστυχία δεν σπέρνεται μέσα στην οικογένεια.

Η δυστυχία είναι ε π ι λ ο γ ή.

Μου πήρε πολλά χρόνια μέχρι να το καταλάβω, αλλά το χώνεψα πιά.

Για μένα η δυστυχία, όπως και η ευτυχία είναι ε π ι λ ο γ ή.

Παρατηρώντας τα λόγια κάποιων απο αυτό το site και απο άλλα, βλέπω τις τ ά σ ε ι ς προς τον αρνητισμό ή την κατάφαση...
Το είπε και ο μακαριτάκος ο Καβάφης:

<<τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας, τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις αν δεν τους κουβανείς μεσ'' στην ψυχή σου αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.>>

Ολο το θέμα-πάντα κατά την ταπεινη μου άποψη- είναι
ε σ ω τ ε ρ ι κ ό , αλλά βέβαια και η ο ρ ι ο θ έ τ η σ η με την απαιτούμενη ευγένεια
π α ν τ ο τ ε απαραίτητη.

(Η ίδια π.χ. είπα πολύ ταπεινά και ή ρ ε μ α στην πεθερούλα μου, ότι αν ξαναπεί το οτιδήποτε μ ε τ ά το γάμο στο γιο της, π ι σ ω απο την πλάτη μου, με ό λ ο το σεβασμό που της οφείλω, θα αναγκαστώ, να γίνω μαζί της απο δυο χωριά, χωριάτης!
Το έλαβε το μήνυμα η καλή γυναίκα- μαθηματικός ήτανε κιόλας- δεν χρειάστηκε άλλη διορθωτική κίνηση απο μέρους μου.
Βέβαια, όπως παρατηρούσε και κάποιος σοφός του σογιού:<<H της σιωπής δια θάβει σε σου πεθερά>>
Χα!
Μωρέ, με αγάπαγε εμένα ο άντρας μου;
Με αγάπαγε.
Ε λοιπόν, σκορδοκαήλα μου αν δεν με αγάπαγε η πεθερούλα μου, εγώ πάντως
π ά ν τ α την ευγνωμονούσα για το εξαιρετικό παλικάρι -που έστω και παρά τη θέλησή της- μου χάρισε! :-)
salo...
24/04/2009 15:39
Ντάριο Φο
Χρόνια πολλάαα!
Καιρό είχα να σε συναντήσω!
Παντρεύτηκες, περιστεράκι μου; :-)
ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
24/04/2009 15:19
@ Μερικες οικογενειες λειτουργουν με βαση την αποψη
οτι ολα τα μελη εχουν δικαιωμα να ξερουν τα παντα για τις
υποθεσεις των αλλων η πεθερα ειναι μια απο αυτα.και πιστευουν οτι η ιδιωτικη ζωη δεν ειναι απλως ενα ταμπου,αλλα και αμεση προκληση, που απειλει! την ιδια
την υπαρξη της οικογενειας .Για μενα η οικογενεια ειναι ο
τοπος οπου σπερνονται πολλοι απο τους σπορους της
ψυχικης δυστυχιας.προτεινω στους νεους να διδαξουν
στα μελη της οικογενειας βλεπε πεθερες,οτι δεν θα ανεχθουν
θυματοποιηση και να εξηγουν σε κυρα κατινες,και Μαριες
τη θεση τους.
D. Menelaos
24/04/2009 15:15
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ, ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΝΑΠΝΟΗΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ - ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΣΟΥΝ ΟΡΙΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΧΩΡΙΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ Η ΣΧΕΣΗ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΘΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ, ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕΣ...ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΟΡΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
ΝΤΑΡΙΟ ΦΟ
24/04/2009 14:30
Ευχομαι σε ολο τον κοσμο μια πεθερα σαν τη δικη μου που 8 χρονια δεν εχει ανακατευτει ποτε συμβουλευει μονο οταν τη ρωτησουμε και εχει κανει ο,τι μπορει για να ειμαστε καλα! Με εχει αντιμετωπισει σαν κορη της και δεν εχει στενοχωρησει η μια την αλλη. Περα απο αρκετες μουρλες και κολλημενες με τους γιους τους νομιζω οτι οι υπολοιπες συμπεριφερονται καπως και λογω νυφης. Αν δεν καταλαβαινουν οτι ειναι μια γυναικα μεγαλυτερη τους που αλλιως θυμαται καποια πραγματα και τα νεα τα φοβαται τοτε ειναι λογικο να υπαρχουν κοντρες. Οταν ομως δεν ειναι μουρλη με σεβασμο υπομονη και αγαπη θα πανε ολα καλα. Στο κατω κατω με τη μανα τους δεν καυγαδιζουν; Ειναι το ιδιο ακριβως μονο που στην πεθερα μαζευουμε λιιιγο παραπανω τη γλωσσα μας. Εκτος απο πεθερα ειναι μανα και καμια μανα δε θελει το παιδι της δυστυχισμενο. Οταν λοιπον εχουμε κοινο στοχο την ευτυχια του παιδιου της και το βλεπει τοτε ειναι ολα καλα. Αν τωρα ειναι μουρλη και το παιδι της το καταλαβαινει και φευγετε οσο μπορειτε μακρια!!!
σαλογραία
24/04/2009 14:05
H πεθερά μου ήταν εξαιρετική μάνα, σύζυγος, φίλη, αδερφή, θεία, ενορίτισσα- Θεός σχωρέστην- εμένα μόνο δεν
πολυχώνευε, αλλά έτσι που το θέτω με τη λογική,
κάποιο ΔΙΚΙΟ θα είχε η καλή η γυναίκα! :-)
ΣΤΕΛΙΟΣ
24/04/2009 12:49
ΑΠ΄ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΠΕΘΕΡΑ, ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΓΛΙΤΩΣΕΙ,
ΜΟΝΟ (Μ)ΠΟΝΤΙΚΟΦΑΡΜΑΚΟ, ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΔΑ ΤΣΟΙ ΤΟ ΔΩΣΕΙ;
Απόστολος Αποστολίδης