Μπήκε στο σχολείο οπλισμένος με δύο πιστόλια και 83 σφαίρες και περίμενε να μπουν στις τάξεις οι συμμαθητές του. Δεν έφθασε εκεί καθώς σταμάτησε για να πυροβολήσει έναν αργοπορημένο. Έτσι σώθηκαν οι υπόλοιποι μαθητές

Προετοιμασμένος για σφαγή

19χρονος με 15 σφαίρες, τραυμάτισε 3 και αυτοκτόνησε γιατί «δεν άντεχε την απαξίωση»

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:
ΣΤΕΛΙΟΣ ΒΡΑΔΕΛΗΣ svradelis@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/04/2009 07:00 |
 Προετοιμασμένος για σφαγή
«Δεν αντέχω να με απαξιώνουν άλλο και να μη μου δίνουν σημασία. Θα τους πάρω ό,τι πολυτιμότερο έχουν. Είμαι εγωιστής. Δεν αντέχω άλλο το φτύσιμο»....
Γίνετε Συνδρομητής
Constantino
13/04/2009 10:25
Αν και λίγο σκληρό,θα συμφωνήσω με το σχόλιο του Μάκη Αθανασόπουλου...
Για ποιά απαξίωση μιλούσε ο πιτσιρικάς?Ποιός τον εμπόδιζε να σπουδάσει και να ενταχθεί στο κοινωνικό σύνολο μου λέτε???Και με ποιό δικαίωμα μπήκε να σκοτώσει παιδιά μέσα στις αίθουσες που προσπαθούνε να μάθουν πέντε πράγματα και δεν έχουν τη ζωή τους για πέταμα???
Αυτή την "απαξίωση" την προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του και κανένας άλλος...
Anyway,είναι προφανές ότι το παιδί είχε σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα και φυσικά αυτό δεν αντιμετωπίστηκε από κανέναν με τη δέουσα προσοχή,και ΙΔΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΥΡΙΟΙ...
ANEST
13/04/2009 08:05
ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΙ ΣΚΟΤΩΜΟΙ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΝΕΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΘΑ ΓΡΑΨΩΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ:
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ,
1) ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ
2) ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ, ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ Κ.Τ.Λ. ΔΕΝ ΘΑ ΩΦΕΛΗΣΟΥΝ
3) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΗΣ ΤΟΥ ΛΑΘΟΥΣ
4) ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ. Π.Χ. ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΕΙ. ΗΣΥΧΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ-ΛΙΓΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΠΑΝΔΑΜΑΤΟΡΑ ΧΡΟΝΟ
ΕΠΙΣΗΣ,
Ο ΘΕΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΔΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΕΣ,ΣΑΝ ΤΑ GOLDEN SNAKES!
ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΥΠΟΝΟΙΕΣ ΟΤΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ! ΠΩΣ; ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΛΥΠΗΣ Ή ΤΟΥ ΜΑΤΩΜΕΝΟΥ ΠΟΔΙΟΥ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ Ή ΤΟΥ ΑΚΑΝΘΙΝΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ Ή ΤΟΥ ΜΑΤΩΜΕΝΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΤΟΥ Κ.Τ.Λ. ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟΣ ΠΟΝΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΣΕ ΤΣΙΜΠΗΣΑΝ ΣΚΟΡΠΙΟΙ! ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
12/04/2009 21:18
ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟ ΤΕΡΑΣ. ΘΡΗΣΚΟΛΗΠΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ ΘΑ ΚΑΕΙ. ΓΙΑ ΑΠΑΞΙΑ ΜΙΛΗΣΕ ΤΟ ΤΕΡΑΣ!! ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΦΡΙΚΑΝΩΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ? ΠΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΑΞΙΑ ΤΩΝ ΡΑΤΣΙΣΤΩΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ ΜΑΣ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑΝΚΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΒΟΜΒΙΔΕΣ? ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ? ΣΑΝ ΤΟΝ <<ΕΞΥΠΝΑΚΙΑ>> ΛΑΚΗ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΗΡΩΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΠΕ?
hh
12/04/2009 03:03
ellines rastsistes ipokrites.prosexte min sas xalasei kaneis tin idea tou teleiou ellinara me ta polla arxaia kai tin istoria
christos N.Y.
12/04/2009 01:42
@ A.K.....Διάβασα....Εύγε.
Johny B.
11/04/2009 18:43
Ρατσισμος, εκμεταλλευση, απαξιωση, εξευτελισμος του συνανθρωπου υπηρχαν παντοτε στην κοινωνια και φυσικα και στα σχολεια. Τα ΝΕΑ δημοσιευουν αλλωστε κατα καιρους ρεπορταζ σχετικα με την βια στα σχολεια. Ειδικα σε αυτο, να θυμηθουμε και τα εξης, οτι πριν ερθουν ομογενεις, Πακιστανοι, Αλβανοι κτλ., τα παιδια στα σχολεια ασκουσαν βια σε διαφορες μορφες (π.χ. χλευασμος, εξυβριση, ξυλοδαρμος) σε ομοεθνεις τους Ελληνες, οι οποιοι αποκλιναν απο τα προτυπα που τους σερβιρε (και τους σερβιρει ακομα) η τηλεοραση (π.χ. ο μη αθλητικος, ο γυαλακιας, ο ευτραφης, ο δυσλεκτικος).
Ο Δημητρης, το παιδι που εγραψε τετοια λογια και πηρε οπλα και σκοτωσε, ειχε εναν μακρυ δρομο. Ισως οι αιτιες για αυτην του την συμπεριφορα να πανε πιο πισω, στην εποχη που ηταν εφηβος και πηγαινε σχολειο. Ισως τοτε να ειχε τοσο κακες εμπειριες βιωσει απο το περιβαλλον του, που πλεον δεν ηθελε να εχει επαφες με τον κοσμο. Απλα πηγαινε στην σχολη αυτη για να παρει καποια επαγγελματικη ειδικευση και τιποτε αλλο.
???
11/04/2009 17:56
@idem

Συνεχιζεις το εργο σου ως Γκαιμπελς του φορουμ ! Δεν ντρεπεσαι !
ακισ
11/04/2009 17:55
Προς καθαρματα του φορουμ .

Εισαστε οχι απλως ρατσιστες αλλα για να το πω απλα ......ΕΙΣΤΕ ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Βρηκατε καποιον πιο αδυναμο απο σας (τους "ξενους") και η ευκαιρια για αλλοθι προεκυψε ως δια μαγειας , δεν φταις εσυ που εισαι αμορφωτος , χοντρος , αποτυχημενος και παριας , αλλα ο κακος ξενος.Εξαλλου καθε Δευτερα πρωι σας ξεφτυλιζει Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΦΕΝΤΗΣ -ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΑΣ ,αλλα που να σηκωσεις μυτη σκυφτε ανθρωπακο. Αλλα ετσι εκανες και στους προσφυγες απο την Σμυρνη , τους ονομασες Τουρκοσπορους , παλιατσο . ΟΥΣΤ ΡΕ ΜΗΔΕΝΙΚΑ !
Υπάρχουν και χειρότερα.
11/04/2009 17:22

Η τελευταία είδηση από το αστυνομικό δελτίο κάνει λόγο για έναν αλβανό που ακρωτηρίασε μια γυναίκα με αλυσοπρίονο.
Θεοδωρόπουλος Δημήτριος
11/04/2009 16:45
Νομίζω ότι δυσκολευόμαστε πολύ να προσεγγίσουμε τέτοια ζήτηματα καθώς ο καθένας από μας αντιμετωπίζει το ζήτημα κάτω από τις δικές του πεποιθήσεις και προκαταλήψεις και έτσι δεν μπορούμε να φτάσουμε σε ένα αντικειμενικό αποτέλεσμα που θα μας έδινε μια κατεύθυνση για να αντιμετωπίσουμε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα που είναι πρωτόγνωρο για τη χώρα μας!!
Συνιστώ ψυχραιμία και να προσπαθήσουμε όλη πιο νηφάλια να συζητήσουμε αλλίως θα καταλήξουμε δυο αντιμαχόμενες μεριές που θα γελιοποιούν κάθε σοβαρό θέμα από καια πέρα!
RRR
11/04/2009 16:09
Enas pou diatiri isto,selida sto diadihtio ,pou kani epidixi me opla ke pozari mouratos den ine oute apomonomenos oute psihika arostos ine egoistis aloste to omologise ke o idios o drastis epomenos ola ta ala koultouriarika ine tou kollou ta enniamera . to na agapas kapia kopella den simeni oti prepi soni ke kala na sou katsi afto ligo poli mas lei o tipas agapisa ke me aperipse ti mas file ise o monadikos diladi prepi oles pou goustaris na sou katsoune .
wassilis
11/04/2009 13:24
to paidi itan ellinas ke oxi georgianos .as anarotithoun merikoi ellinarades ti katagogi exun tourkiki arvanitikii aigiptiaki slaviki i fragiki. to paidi ixe prvlimata eneka tu xamilu pnevmatiku epipedu tu neoelladiti
Πάνος
11/04/2009 13:19
Από όλα τα υπόλοιπα το εξώφυλλο της εφημερίδας ΤΑ ΝΕΑ σε μάρανε; Ε, ρε τι άλλη π**α θα ακούσω εδώ μέσα...
ΑΚ
11/04/2009 13:03
@ pou mas katantisane oi proodeutikoi

Την δικη σου κατάντια βλάχορατσιστόνι δεν την βλέπεις. Εσύ είσαι η κοπριά και όλοι οι αμόρφωτοι ρατσιστές που τα ρίχνουν στους μετανάστες. Έλληνες του δικού σου επιπέδου πήγαν μετανάστες στην Αμερική όπου τα πρώτα χρόνια μέχρι και τον β παγκόσμιο ήταν πρώτοι σε όλων των ειδών τα αδικήματα πλην των δολοφονιών στις οποίες ήταν δέυτεροι με πρώτους τους Ιταλούς.

Αυτόί ήταν οι Έλληνες μετανάστες έτσι για να προσέχουμε λίγο όταν κατηγορούμε τους ξένους στην χώρα μας. Όχι ότι δεν υπάρχουν και κακοί αλλά η γενίκευση δεν είναι ποτέ λύση.
julian
11/04/2009 12:55
This is only the beginning...
Alexandros
11/04/2009 12:52
Σωστά λες Ελισσάβετ. Έχει πλέον καταντήσει κουραστική αυτή η διάκριση αλλοδαπών και παλιννοστούντων (των "ομογενών" από Γεωργία και Ρωσία, αν όχι απλά "Ρωσοποντίων", όπως τους αποκαλούν ειρωνικά και λανθασμένα τα MME). Ντροπή, αίσχος και πάλι ντροπή.
Μαργαρίτα
11/04/2009 12:51
Προσωπικά δεν αναρωτιέμαι "ποιός το τρέλανε το παιδί " , γιατί είναι εμφανές ότι στην περιοχή του δεν είχε πολλούς Έλληνες κατοίκους, όχι αρκετους για να δημιουργήσουν πρόβλημα, αλλά μόνο άλλους μετανάστες.

Από προσωπική πείρα ,εξάλλου, γνωρίζω ότι κάποιοι από τους μετανάστες μας, εκμεταλλευόμενοι τη φυσική ομοιότητα με μας, δρουν προβοκατόρικα έναντι των υπολοίπων εθνοτήτων που δε μπορούν να τους ξεχωρίσουν από μας.Οπότε, χρεωνόμαστε εμείς την παρενόχληση -και λίγο λέω!
idem
11/04/2009 12:44
[ Η καταγωγη του σε πειραξε ρε εξωγαμο του Καρατζαφερη?Γιατι δεν αναρωτιεσαι ''''''''ποιος το τρελανε το παιδι''''''''? ] Η γκεμπελική συλλογική ευθύνη που ασπάζεσαι.
Iasonas
11/04/2009 12:16
oi kompleksikoi anamesa mas den tha allaksoun pote, sto katw-katw diko tous einai to provlhma, tha zoune me auto kathe mera an den erthoun se epafh me thn pragmatikothta. To thewrw anwfelo na asxoleitai kaneis perissotero... To megalo stoixhma omws einai, tha kataferoume na mathoume apo auto to peristatiko k na apofygoume to epomeno?
ελισσαβετ
11/04/2009 11:24
ωραιο εξωφυλλο εχουν τα ΝΕΑ σημερα! ενα ολπο να μας σημαδευει! τρεχω αμεσως στο περιπτερο να παρω την εφημεριδα, να κοψω τη φωτο και να την βαλω στο εικονοστασι. βοηθεια μας!
Προς ''''pou mas kantitisane oi proodeftikoi''''
11/04/2009 10:51
Η καταγωγη του σε πειραξε ρε εξωγαμο του Καρατζαφερη?Γιατι δεν αναρωτιεσαι ''''ποιος το τρελανε το παιδι''''?
ταμ τιρι ρι
11/04/2009 10:47
Δεν θα πώ ονόματα, αλλά ξέρω δύο τουλάχιστον έλληνες μαθητές σε σχολείο που απειλούνε οτι θα σκοτώσουνε δασκάλους και συμμαθητές τους.
Και έλληνες γιατρούς ξέρω που απειλούνε ότι θα σκοτώσουνε άλλους γιατρούς και πελάτες τους...
Σας παρακαλώ, δεν είναι κακοί μόνο οι επήλυδες...
gg
11/04/2009 10:13
Πριν αρχίσει το ρατσιστικό μένος. Οι Έλληνες πρόσφυγες από την πρώην Σοβιετική Ένωση είναι ΈΛΛΗΝΕΣ και όχι Ρώσοι. Κρίμα που δεν πρόλαβε κανείς να τον βοηθήσει στα εμφανή προβλήματα που αντιμετώπιζε
pou mas kantitisane oi proodeftikoi