"Επιχείρηση σκούπα" στο κέντρο της Αθήνας

Τουλάχιστον 56 άτομα συνελήφθησαν

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/04/2009 09:59 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 08/04/2009 16:21 |
Η αστυνομία χθες το βράδυ πραγματοποίησε "επιχείρηση σκούπα" σε διάφορα σημεία στο κέντρο της Αθήνας.  Συμμετείχαν 500 αστυνομικοί οι οποίοι...
Γίνετε Συνδρομητής
giwrgos
10/04/2009 02:09
αυτος ο αμοιρος πλανητης φιλοξενει πλεον κοντα 6,5 δισεκατομμυρια ψυχες και απο αυτα - αντε τα 2 να μπορουν να ζουν κατα το πως λενε αθρωπινά και πολλα λεω. Ουτε καν που φανταζομαστε το μεγεθος της καταστροφης που μας περιμενει - τωρα που αλλαζει δραματικα το κλιμα και ειμαστε στη διαδικασια να υποδεχτουμε ΤΑ κυματα μεταναστων - τι 900 λαθρομεταναστες τη μερα και πρασινα αλογα σε λιγο να δειτε τι θα γινεται στα συνορα.και κατι αλλο : Περιβαλλοντικοι προσφυγες ειναι ολοι τους στην ουσια και θα γινουμε ολοι μας εντελει με την κλιματικη αλλαγη που συμβαινει και την ανοδο της θαλασσας . Και εκεινοι να σκεφτειτε , ερχονται απο περιοχες που 40 χρονια πριν ηταν οι περισσοτερες απο αυτες, πλουτοπαραγωγικα αυταρκεις και καναν κι εξαγωγες τροφιμων απο πανω.Παραγοντες τετοιοι , οπως η συνεισφορα της δυτικης ιατρικης και της παρεμβασης του διεθνους -δυτικου κυριως - κεφαλαιου στα κλειστα οικοσυστηματα αυτων των πληθυσμων ιδιως απο το ''''46 και μετα με την ιδρυση του Οργανισμου των Η.Ε. δημιουργησαν αυξηση αφενος του γηγενους πληθυσμου των χωρων αυτων , αφετερου των προσδοκιων αυτων των αθρωπων για ενα καλυτερο αυριο , που καπου εμοιαζε να προβαλλει μεσα απο ενα γενικοτερο φαινομενο μιας κυριολεκτικα , πρωτοφανους παγκοσμοιοποιησης των παντων.και κυρια,μιας πρωτογνωρης κυκλοφοριας αγαθων και πληροφοριας με τη χρηση των νεων ΜΜΕ που μπορουσαν πια να φτασουν και στα πιο απομακρα χωρια..Απο τη στιγμη που ενα παιδι μεσα στη μεση του Σαχελ ή στις φαβέλλες του Ριο , μπορουσε να δει εναν αθρωπο να παταει στο φεγγαρι, και μονο αυτο σημαινε οτι το οριο πλεον ειναι σταστερια οπότε , τιποτε δεν μπορουσε πλεον να σταματησει την δυναμικη που φτιχνοταν στη συλλογικη συνειδηση αυτων των απομονωμενων και καθυστερημενων κοινωνιων για μια συμμετοχη στα ΠΑΝΤΑ - και η οποια θα μεγαλωνε απο το ''''70 τοσο εκθετικα..ετσι τωρα φτασαμε εδω που φτασαμε και πιστευω οτι θα χειροτερεψουν κατα πολυ τα πραγματα ..λυσεις ;; λυπαμαι. μονο χωρος για ακροτητες διαφαινεται καθως 5 δις κοσμος θα συνειδητοποιει σιγα σιγα οτι ολο αυτο δεν ηταν παρα μια φουσκα που εν τελει θα σκασει κατω απο 40-50 βαθμους υπο σκια στα επομενα δεκαπεντε χρονια και που θα εξαφανισει στο δια ταυτα και την παραμικρη διαφορα μεταξυ βαμμενου φασισταρα και ακροαριστερου αναρχοακτιβιστη . να ειστε βεβαιοι για το τελευταιο γιατι πλεον θα μιλαμε με ορους επιβιωσης των κοινωνιων που δημιουργησαν ουσιαστικα αυτη την παγκοσμια κριση !
Νίκος
09/04/2009 22:28
Vasilis 9/4/2009 17:23
λες "εννοείται είναι λιγότεροι" ΤΩΡΑ και στο πρώτο σου μήνυμα λες "οι Έλληνες έχουν τα πρωτεία". . Το ποιος φάσκει αντιφασκει και γιατί αντιφάσκει είναι προφανές "προοδευτικάντζα" της φακής των Β.Π..επειδή όμως το παραπαίζεις εξυπνάκιας κάνε μια αναγωγη στα του 2004 αποτελέσματα έως 2007 και πες μας εδώ το σύνολο. Τις πράξεις τις ξέρεις πώς βγαίνουν. Θα μας τις ανακοινώσεις λοιπόν και να μας πεις ποσοστά επί των κατηγοριών μέσο όρο δηλαδή ή θα μείνεις στα "πρωτεία" επειδή σε βολεύει;;

Ξεχνάς επίσης κάτι άλλο. Άλλο ήταν εξυπνάκια το ποσοστό το σύνολο νόμιμων και μη νόμιμων κυρίως επί του συνολικού πληθυσμού το 98'' και άλλο το 2007΄. Τώρα για την κορώνα περί φοβικού εγώ θα σου λεγα να πας να ανοίξεις μαγαζί στην περιοχή Κουμουνδούρου Αθηνάς Άγιο Παντελεημονα να χεις παιδί οικογενεια να βγαίνει βόλτα όταν νυχτώσει και τα λέμε παιδάκι των Β.Π
LADAS
09/04/2009 19:53
AN I ALODAPI INE ENA 15%
KE KANUN TOSA EGLIMATA TOTE DWSTE TUS PODARI OPIOS DEN SIMORFONETE APOVALETE TERMA
Vasilis
09/04/2009 17:23
Προς Νίκο Μάλλον δεν πρόσεξες ότι στις χρονιές που δίνονται τα στοιχεία δεν υπάρχει αυξητική τάση στην εγληματικότητα των μεταναστών αλλά αυξομειώσεις. Δε χρειάζεται λοιπόν, να μας πιάνει πανικός, εξυπνάκια. Γι'' αυτό παράθεσα τον site, όχι για το αυτονόητο. Εννοείται ότι οι μετανάστες είναι λιγότεροι από εμάς, φοβικέ Ελληνάρα.
Ζαχαρίας Μπατάλιας
09/04/2009 17:00
<<<Δεν εχω καταλαβει ποιες ειναι οι ταμπελες της αναλυσης μου, καλο θα ηταν να μου το εξηγησεις αυτο.>>>

Αναφέρομαι περισσότερο στους υπόλοιπους όσον αφορά τις ταμπέλες. Απλώς απευθύνθηκα σε σένα αρχικά και επι τη ευκαιρία, διότι μίλησες για την καραμέλα "φασίστριες και προοδευτικοί". Δεν πρέπει να ασχολούμαστε καν με τ΄έτοιου είδους διαχωρισμούς διότι οδηγούν τη μία πλευρά υπέρ του ρατσισμού και την άλλη στη λατρεία του μπάχαλου. Αν σε μπέρδεψε η διατύπωσή μου γράψε λάθος.

<<<Οσο για το κρατος και τη δυνατοτητα του να μπορει ν'''' ανταπεξελθει, δε μπορω να σου απαντησω σ'''' αυτο.....
Δε ξερω σε ποιο κρατος αναφερεσαι, αν υπαρχει κρατος και που το βλεπεις...?
Πολλα βλεπω σ''''αυτη τη χωρα αλλα κρατος δε βλεπω......
Εσυ το βλεπεις πουθενα...? >>>

Νομίζω ότι συμφωνούμε απολύτως, αυτό ακριβώς έγραψα κατ'' ουσία και γω.

Νίκος
09/04/2009 16:50
Μιας και μιλάτε με αριθμούς μπείτε στο site της αστυνομίας και δείτε ποιοι έχουν τα πρωτεία στην εγκληματικότητα. Φυσικά... οι ΕΛΛΗΝΕΣ. http://www.astynomia.gr/images/stories/DOCS/eglimatikotita.pdf Vasilis 9/4/2009 09:55

Φίλε Βασίλη μάλλον ΔΕΝ ξέρεις να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ και να καταλάβεις ότι οι μετανάστες νομιμοι και λαθραίοι ΔΕΝ είναι ΑΚΟΜΑ πλειοψηφία αλλά μειοψηφία περίπου 15-20% του πληθυσμού. Και μεις έχουμε μπουμπούκια οπότε αναλογικά ίσως θα πρεπε να χουν το 20% περίπου της εγκληματικότητας;;
Παραδείγματα απ τον πίνακα και ιστοσελίδα που εσύ παρέθεσες:
Πίνακας ανθρωποκτονιών
ημεδαποί 53
αλλοδαποί 28

Πίνακας βιασμών για το έτος 2007
ημεδαποί 24
αλλοδαποί 29

Πίνακας κλοπών διαρρήξεων για το έτος 2007
ημεδαποί 1426
αλλοδαπόί 1192

Πίνακας κλοπών τροχοφόρων έτους 2007
ημεδαποί 350
αλλοδαποί 153

Πίνακας περί λαθρεμπορίου 2007
ημεδαποί 19
αλλοδαποί 22

Πίνακας ληστειών 2007
ημεδαποί 243
αλλοδαποί 181

Πίνακας περί πλαστογραφίας 2007
ημεδαποί 154
αλλοδαποί 3550

Πίνακας περί σεξουαλικής εκμετάλλευσης 2007
ημεδαποί 114
αλλοδαποί 69

Πίνακας περί όπλων 2007
ημεδαποί 230
αλλοδαποί 95

Αν κάνεις όμως την αναγωγή την πληθυσμιακή και δεις τα αποτελέσματα θα σου βγει ότι το 15% του πληθυσμού έχει περίπου το προνόμιο να συμμετέχει κατά 35% περίπου στο έγκλημα...να σαι καλά για το λινκ. Ας μπουν και οι υπόλοιποι από περιέργεια να το δουν φωστήρα. Άκου κει...αυτό μας έλειπε ανόητε το 15-20% του πληθυσμού να ξεπερνά σε εγκληματικότητα το υπόλοιπο 85-80% του πληθυσμού αλλά καταβάλλει φιλότιμες όμως προσπάθειες να το ισορροπήσει. Προσωπική μου εκτίμηση πάντως είναι πως; οι περισσότεροι αλλοδαποί που ενέχονται σε εγκληματικές πράξεις είναι κατα βάση αδήλωτοι χωρίς χαρτιά λαθρομετανάστες

Aduan
09/04/2009 16:41
@ Ζαχαρίας Μπατάλιας

Δεν εχω καταλαβει ποιες ειναι οι ταμπελες της αναλυσης μου, καλο θα ηταν να μου το εξηγησεις αυτο.
Επισης δεν αναφερθηκα πουθενα στο σχολιο μου στο συνολο των μεταναστων, παρα μονο σ'' αυτο το κομματι το οποιο δεν ειναι καταγεγραμμενο πουθενα.
Αυτο δε λεγεται ρατσισμος, λεγεται προληψη και επιφυλακτικοτητα.
Ρατσισμος θα λεγοταν αν καταδικαζα τους μεταναστες στο συνολο τους κατατασωντας τους ολους στο ιδιο καζανι....πραγμα το οποιο δεν κανω.
Δε διαφωνω στα υπολοιπα που γραφεις, αντιθετως με βρισκουν απολυτα συμφωνο.
Οσο για το κρατος και τη δυνατοτητα του να μπορει ν'' ανταπεξελθει, δε μπορω να σου απαντησω σ'' αυτο.....
Δε ξερω σε ποιο κρατος αναφερεσαι, αν υπαρχει κρατος και που το βλεπεις...?
Πολλα βλεπω σ''αυτη τη χωρα αλλα κρατος δε βλεπω......
Εσυ το βλεπεις πουθενα...?
Ζαχαρίας Μπατάλιας
09/04/2009 16:29
Εντάξει έλενα!

Δεν θα σε ξαναενοχλήσουμε, ας μην το μάθεις το τραγούδι δεν πειράζει...
Νικος
09/04/2009 16:27
Το μεταναστευτικό είναι θέμα που θα πρέπει να απασχολήσει ΑΜΕΣΑ τους υπεύθυνους αυτού του τόπου αλλά και εμάς τους ίδιους απαλλαγμένους από ιδεοληψίες και ιδεολογική προέλευση.

Το πρόβλημα ασφαλείας με λαθρομετανάστες



Του Aλεξη Παπαχελα

Η επόμενη βόμβα που θα σκάσει στη χώρα μας θα σχετίζεται πιθανότατα με την ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση και τις συμμορίες μεταναστών. Πρόκειται για ένα φαινόμενο που παίρνει ανησυχητικές διαστάσεις, δεν έχει ορατή και πολιτικά ορθή λύση και κινδυνεύει να οδηγήσει σε κοινωνικές εκρήξεις. Η Πάτρα υποφέρει εδώ και παρά πολύ καιρό από τους πρόσφυγες που έχουν καταλάβει το λιμάνι και τους αρμόδιους φορείς που δεν μπορούν να βρουν λύση. Πολλά νησιά του Αιγαίου δεν αντέχουν άλλο τη συνεχή εισροή λαθρομεταναστών και βρίσκονται στα όρια της απελπισίας. Η Τουρκία αφήνει τα κυκλώματα να κάνουν τη δουλειά τους και βεβαίως λίγο ενδιαφέρεται αν η Ελλάδα αποκτά ένα μεγάλο και ενδεχομένως άλυτο πρόβλημα.

Το ποτάμι της λαθρομετανάστευσης είναι ένα μεγάλο ζήτημα. Εξίσου μεγάλο όμως πρόβλημα είναι και η ανεξέλεγκτη δράση εγκληματικών συμμοριών διαφόρων μειονοτήτων στο κέντρο της Αθήνας. Ακόμη και οι πλέον επιρρεπείς σε δακρύβρεχτες κουβέντες περί πολυπολιτισμικότητας αντιλαμβάνονται ότι τα πράγματα έχουν σοβαρέψει.

Ενας φίλος βλέπει με τρόμο μια παρέα με ρόπαλα και μαχαίρια να κινείται απειλητικά στο κέντρο της Αθήνας. Ενας άλλος διηγείται το πώς μια ομάδα ξένων επισκεπτών ξεναγήθηκαν στο πάλαι ποτέ ιστορικό κέντρο της πόλης όπου υπέστησαν άγρια επίθεση από μια ομάδα Αφρικανών. Η Ελλάδα είναι μια φιλόξενη χώρα, αλλά φοβούμαι πως οι απρόσκλητοι αυτοί ξένοι επισκέπτες έχουν αντιληφθεί πως είναι και ξέφραγο αμπέλι, με μια αστυνομία διαλυμένη και ένα κράτος ανίσχυρο να επιβάλει τον νόμο. Και αυτό είναι πολύ επικίνδυνο, όπως φάνηκε στους πυρπολημένους δρόμους της Αθήνας τον περασμένο Δεκέμβριο.

Είναι λογικό ανάμεσα στους χιλιάδες παράνομους μετανάστες να συγκαταλέγονται εγκληματικά στοιχεία και είναι ακόμη πιο λογικό ο αριθμός τους να αυξηθεί επικίνδυνα όσο θα βαθαίνει η κρίση και θα μειώνονται οι διαθέσιμες θέσεις εργασίας. Το ζήτημα αυτό, το οποίο συχνά αγνοούμε λόγω υπερβολικής πολιτικής ορθότητος, έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις και, καλώς ή κακώς, συνδέεται από τον κόσμο με τη διογκούμενη αίσθηση ανασφάλειας στην κοινωνία. Πολιτικοί που αφουγκράζονται την κοινωνία διαισθάνονται πως η κοινή γνώμη μοιάζει με καζάνι που βράζει σε σχέση με αυτά τα θέματα. Είναι μαθηματικώς βέβαιο πως με το άκουσμα της σύλληψης κάποιου ξένου για κάποια μεγάλη ποινική ή τρομοκρατική ενέργεια θα ξεσπάσει ένα κύμα κοινωνικής οργής.

Είναι φυσικό και έχει ήδη συμβεί στην Ιταλία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Είναι όμως και επικίνδυνο, γιατί μαζί με τα χλωρά καίγονται και τα ξερά: οι μετανάστες που έχουν νοικοκυρευθεί, δίνουν τη μάχη της βιοπάλης κόντρα σε όλη την επιθετική ελληνική γραφειοκρατία και προσφέρουν στην ελληνική οικονομία και την επίλυση του ασφαλιστικού. Δυστυχώς όμως ούτε αυτούς έχουμε φροντίσει όπως θα έπρεπε. Προσωπικώς, πάντως, αυτό που με φοβίζει είναι ότι αν σε μια κοινωνία που βυθίζεται κάθε μέρα στη βία και δικαιολογεί δολοφονίες στους δρόμους ως απλά... ξεκαθαρίσματα λογαριασμών προσθέσει κανείς ολίγο ρατσισμό και ολίγες οργανωμένες συμμορίες μεταναστών, το μείγμα γίνεται επικινδυνα εκρηκτικό.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_95_01/04/2009_309598

Κατα το κοινως λεγόμενο η εποχή του μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικά μη δίνετε πρέπει να τελειώσει...όσοι ήρθαν ήρθαν οι νόμιμοι μένουν και δεν τους ενοχλεί ΚΑΝΕΙΣ οι μη νομιμοι ΑΠΕΛΑΥΝΟΝΤΑΙ.

Τα παρακάτω είναι απο στοιχεία της απογραφής του 2001
"Η Απογραφή κατέγραψε 762.191 άτομα που κατοικούν στη χώρα χωρίς Ελληνική
υπηκοότητα και που αποτελούν το 7% του συνολικού πληθυσμού της χώρας."
Τότε οι νόμιμοι μαζί με τους λαθρομετανάστες υπολογίζονταν το 2001 στους 900.000. Σήμερα έχουμε 2009 όμως

"Η μεγαλύτερη συγκέντρωση αλλοδαπών τρίτων χωρών (εκτός Ε.Ε.) παρατηρείται στο
Δήμο της Αθήνας, με 132.000 μετανάστες που αποτελούν το 17% του συνολικού
πληθυσμού"
http://www.mmo.gr/pdf/general/IMEPO_Report_Final_Greek.pdf
επίσης στοιχεία 2001. Φανταστείτε τί γίνεται για να έχουμε φτάσει σε κινητοποιήσεις κατοίκων όπως στον Αγ. Παντελεημονα ΟΧΙ κατά τον οικονομικών μεταναστών των ΝΟΜΙΜΩΝ αλλά των λαθρομεταναστών

Επιπλέον:
Ο David Rieff, συντάκτης του New York Times magazine, στο άρθρο του στην International Herald Tribune στις 23 Αυγούστου, με τίτλο The dream of multiculturalism is over (το όνειρο του πολυ-πολιτισμού πέθανε), αναφέρει τους λόγους για τους οποίους το ιδεολόγημα του πολυ-πολιτισμού έχει τελειώσει στην Ευρώπη και γιατί οι μουσουλμανικοί τριτοκοσμικοί πληθυσμοί είναι ασύμβατοι με τον ευρωπαϊκό τρόπο ζωής.

Σε σχέση με έκθεση του ΟΗΕ από το ΠΑΡΟΝ
κατά τη συντηρητική εκτίμηση του ΟΗΕ, οι μετανάστες στη χώρα μας, το 2015, θα είναι πάνω από 4,2 εκατομμύρια και καταλήγουν, εκτιμώντας: Ένας τόσο μεγάλος αριθμός αλλοδαπών, που υπερβαίνει σημαντικά τον ενεργό πληθυσμό των Ελλήνων, είναι αδύνατον να τον ενσωματώσει η ελληνική κοινωνία."

Κάτι πρέπει να γίνει. ΟΧΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΟΧΙ ΞΕΝΟΦΟΒΙΑ αλλά κάτι πρέπει να γίνει με κείνους τους 120.000 λαθραίους σύμφωνα με το ΤΑΙΜ που μας έρχονται κάθε χρόνο.
Πολίτης Χ
09/04/2009 16:18
@Ζαχαρίας Μπατάλιας Σας βρίσκω πολύ σωστό, συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σας.
moi
09/04/2009 15:45
Epitelous kairos itane na ka8arizei o topos siga-siga. Pantws den nomizw oti voi8aei na grafoun oi efimerides poso tois ekato ellhines kai poso tois ekato allodapoi exoun syllhf8ei. Ti me noiazei emena an einai ellines oi ksenoi.
elena
09/04/2009 15:33
προς Ζαχαρίας Μπατάλια
παντα το πίστευα.... και διαπιστώνω πως ισχύει για πολλούς ώς επίσης πως ειναι και μια σοβαρή αιτία που η χώρα δεν προχωρά...

"ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΕΝΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ. ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΕΙΣ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ"

Ευχαριστώ για την επιχειρηματολογία σου ήταν σαφέστατη!!!!
GOLDEN BOY
09/04/2009 14:47
@Vasilis

PANEJYPNE, EINAI TO 10% TOY PLHTHYSMOY!! ANALOGIKA POIOI EINAI OI EGKLHMATIES;; KAI TI EIDOYS EGKLHMATA DIAPRATOYN OI ELLHNES KAI TI OI ALLODAPOI; POSO MYALO XREIAZETAI;;
Ζαχαρίας Μπατάλιας
09/04/2009 14:36
H απόδειξη του πόσο μπάζα είμαστε σαν λαός:

Τσιπραλαβαναίοι, Καρατζαφεραίοι, ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και Έλενα...
elena
09/04/2009 13:49
Προς Takis M ναι να τους πεις να μην επισκέπτονται την Ελλάδα γιατί άσε αν είναι αλλοδαποί όπως αυτούς που έχουμε εδώ και ενδυμούν μέσα στο έγκλημα αλλους δεν θέλουμε... ενταξει καλέ μου αλλοδαπέ??
αντε μπράβο.. καντε club διότι η Ελλάδα δεν είναι ανοιχτός Κορυδαλλός αλλά και ο κλειστός δεν αντέχει άλλο γέμισε με πολλούς απο αυτούς και όχι τίποτα αλλο εμείς οι Ελληνες πολιτες πληρώνοουμε για την σίτιση τους.. ΟΥΣΤ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΥΣΤ!!!t hank you
elena
09/04/2009 13:36
κοιτα να δείς φίλε μου θέλουμε την χώρα μας σοβαρή χωρίς εγκληματικότητα για εμάς τα παιδιά μας και τους συγγενείς φίλους μας επίσης επισημοποιηση των όσων έχουν χαρτιά αλλοδαπών και εδώ φωνάζουν οτι είμαστε φασίστες.

Ρε μπας κι εσείς που κατακρίνεται είστε οι ίδιοι αλλοδαποί?? απο πια οργάνωση? ετοιμαστείτε γιατί η επιχείρηση σκούπα ερχεται δυνατότερη κι αυτή την φορά θα μαντρώσουν περισσότερους.. αλλα ξέχασα δεν συμφέρει.. τοσα χρήματα δώσατε για να έρθετε εδώ μήπως σας χρωστάμε κιόλας?? ΟΥΣΤ ΡΕ!!!
NameLess
09/04/2009 12:13
den katalabainw giati 8a eprpepe auto na ginei 8ema. Mia idanikh astunomia 8a ekane kala thn douleia ths xwris na to antilambanontai oi polites. Prepei na ginontai dld epixeirhseis skoupa? Kai ti 8a ginei, mono opote ginetai mia tetoia epixeirhsh loipon 8a pianoun atoma? Euxaristw.
Ζαχαρίας Μπατάλιας
09/04/2009 11:55
@ Aduan 9/4/2009 10:03

Βγάλε από την ανάλυσή σου τις ταμπέλες, κι εσύ και όλοι οι άλλοι, αριστεροί και δεξιοί...οι ταμπέλες πάντα κρύβουν ένα μεγάλο μέρος της αλήθειας.

Έχεις δίκιο ότι το να υπάρχουν άνθρωποι χωρίς ταυτότητα είναι και επικίνδυνο και κατακριτέο. Όμως αυτό είναι πρόβλημα του δικού μας κράτους, το οποίο δεν έχει ούτε τις υποδομές να τους υποδεχτεί, ούτε τις διαδικασίες να εντάξει σωστά όσους μπορεί, ούτε καν να απελάσει κάποιους από αυτούς.

Το να στιβάζονται άνθρωποι σε κοτέτσια, κοντέινερ και άλλα παραπήγματα, κάποιοι "έξυπνοι" χωριάτες να εισπράτουν και ενοίκιο και μετά να παραπονιούνται για τους ξένους είναι τουλάχιστον υποκριτικό αν όχι εμετικό.

Ο κόσμος στον οποίο ζούμε έχει αυτό το χαρακτηριστικό, υπάρχει μετανάστευση από εξαθλιωμένες περιοχές σε εύπορες, κι αυτό δεν αλλάζει ούτε με ρατσιστική συμπεριφορά, ούτε με το να αγνοούμε το πρόβλημα. Αν το κράτος δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σ'' αυτές τις συνθήκες η κατάσταση θα επιδεινώνεται συνεχώς.
Aduan
09/04/2009 10:03
@ giorgos p

Αφου αναφερεις αυτα που αναφερεις, να μιλας πιο συγκεκριμενα και οχι με γενικοτητες.
Ναι, σωστα τα λες οτι και το μετρο και τα αλλα εργα εγιναν απο τους Αλβανους που δουλεψαν με αμοιβες που ενας Ελληνας δεν θα τις καταδεχοταν. Ως εδω σωστος.
Δεν αναφερεις πουθενα ομως οτι ολοι αυτοι που δουλεψαν στα εργα, ειχαν και πιστοποιητικα, και αδεια παραμονης στη χωρα.
Προφανως δεν εχεις ιδεα, ποσοι λαθρομεταναστες υπαρχουν αυτη τη στιγμη στη χωρα. Ανθρωποι φαντασματα ουσιαστικα, γιατι καμια αρχη δεν ξερει ποιοι ειναι, τι κανουν, που μενουν και τι καπνο φουμαρουν.
Σ'' αυτους εντοπιζεται το προβλημα και οχι στους υπολοιπους που εχουν χαρτια, δουλευουν και ζουν εντιμα στη χωρα μας.
Πριν αρχισεις να βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα για τους συμπολιτες σου και να τους αποκαλεις φασισταρια (Η κλασικη καραμελα του καθε -δηθεν- προοδευτικου), καλο θα ηταν να σκεφτεσαι.

Vasilis
09/04/2009 09:55
Μιας και μιλάτε με αριθμούς μπείτε στο site της αστυνομίας και δείτε ποιοι έχουν τα πρωτεία στην εγκληματικότητα. Φυσικά... οι ΕΛΛΗΝΕΣ. http://www.astynomia.gr/images/stories/DOCS/eglimatikotita.pdf
Stratos
09/04/2009 00:48
Gia osous Gagades pou den simfonoun me ta dokoumenta peri alodapon as rixoune mia matia stous arithmous. (oi arithmoi den psevthontai pote)

"Όπως ανακοινώθηκε από την Αστυνομία, έγιναν συνολικά 712 έλεγχοι και προσήχθησαν 92 άτομα (40 Γεωργιανοί, 15 Αλβανοί, έξι Ρώσοι, δύο Σύριοι και άλλες εθνικότητες).

Συνελήφθησαν συνολικά 56 άτομα και συγκεκριμένα 13 για ναρκωτικά (πέντε Έλληνες και οκτώ αλλοδαποί), οκτώ για παράβαση του νόμου περί ηθών, οκτώ για όπλα (ένας Έλληνας και επτά Αλβανοί), ένας Γεωργιανός στην κατοχή του οποίου βρέθηκαν και κατασχέθηκαν ένα στιλέτο, περούκα και διαρρηκτικά εργαλεία, καθώς και 26 λαθρομετανάστες.

Έγιναν ακόμα 126 έλεγχοι σε αυτοκίνητα, 60 σε δίκυκλα και 39 σε καταστήματα, ενώ κατασχέθηκαν 4,4 γραμμάρια ηρωίνης, 21,6 γραμμάρια ακατέργαστης κάνναβης, 30 γραμμάρια κατεργασμένης κάνναβης, 64 ναρκωτικά χάπια, ένα πιστόλι και 17 φυσίγγια, ένα πιστόλι κρότου, τέσσερα μαχαίρια, ένας σιδηρολοστός και σιδερογροθιές................Lipon??
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
08/04/2009 23:13
HMOUN PARON KATA THN DIARKEIA TON METRON STHN PLATEIA KOUMOUNDOURU. OI YPOPTOI GEORGIANOI KAI OI KOURDOI TREXANE APO FOBO. SYGXARHTHRIA STH KYBERNHSH KARAMANLH. KANTE TIS EFODOUS PIO SYXNES. H ATHINA SYMFONH SYSOMH!!!!!!!
δεινο παθείς
08/04/2009 22:41
Επι τέλους, η ΕΛ. ΑΣ. άρχισε να κάνει την δουλειά της.
Βασίλης Πατελάρος
08/04/2009 22:23
Για δες πράματα που βρίσκει κανείς αν ψάξει, ε? Να ψάχνετε συχνότερα, παρακαλώ =)
giorgos p
08/04/2009 20:45
Α, ρε πάλι παρτυ κάνει το καρατζαφεραίικο και οι ελληναράδες εδώ. Προσπερνώντας τα σχόλια των διαφόρων φασιστουπανθρωπαρίων, μένω στα σχόλια της κυρίας elenas που δίνει το πραγματικό μέτρο του καρατζαφερισμού κραδαίνωντας το σκουπόξυλο ως πραγματικό λάβαρο του ελληνισμού. ΚΥΡΑ ΜΟΥ, οι ξένοι δεν είναι εδώ λογω της ελληνικής μεγαλοθυμίας. Είναι εδώ διότι εδώ και είκοσι πάνω κάτω χρόνια οι καθως πρέπει ελληναράδες που φουσκώνουν από εθνική υπερηφάνια τους ξεζουμίζουν συστηματικά χωρίς αιδώ και έλεος. Αϊντε έτσι νομίζεις μπήκες στην ΟΝΕ; Ή νομίζεις ότι το μετρό και τα άλλα μεγάλα έργα του σύγχρονου ελληνισμού τα έστειλε δώρο το δωδεκάθεο; Κάποιος πρέπει να δουλεύει στις μανωλάδες και στα γιαπιά. Ω! τι έκπληξη! αυτός ο κάποιος δεν είσαι εσύ! Εσύ απλά κραδαίνεις το σκουπόξυλο.
Ν. ΒΑΒΟΥΝΑΚΗΣ
08/04/2009 20:17
Τελικα θα μου απαντησει κανεις γιατι οι ελληναραδες ξενοφοβοι ''''πατριωτες'''' κανουν τοσα πολλα ορθογραφικα και συνρακτικα λαθη ενω οι ''''εαμοβουλγαροι'''' και οι ''''ανθελληνες'''' χειριζονται τοσο καλα τα ελληνικα ? Την απαντηση την ξερουμε ολοι βεβαια. Απλα ο ρατσισμος και η χυδαιοτητα οφειλονται στην ελλειψη παιδειας.
Ευχαριστω
Y
08/04/2009 20:01
I agree with people who support restrictions on immigration. I think a country should decide who they want in and how many of them. I don''t agree with open borders. I don''t understand the logic of people who believe that everyone should be able to just move wherever they please without the permission of the hosting nation. That makes no logical sense whatsoever. Why have borders at all then? For a number of nations (especially in Europe) unrestricted immigration will mean that the native populations will be a minority in their own countries with consequential loss of control over their destiny. That''s a very serious issue that needs to be faced, especially by the bleeding hearts who support open borders. Do they want to find themselves in ghettos in their own country? It is very difficult to impossible to assimilate large numbers of immigrants all at once. The reality is they will change the host country instead. Look at Denmark and England with the abdication of their European values to try and please their large Muslim populations.
I also agree that people tent to make the immigrants the scapegoats for all kinds of societal ills. No vilations of any kind should be perpetrated on people on the basis of their immigration status, but illegal immigrants should be deported.
nikitas nikitipoulos
08/04/2009 19:52
Apelasi stous paranomous, fylaki stous Ellines kleftes pou exoun stin doulepsi tous paranomous allodapous-kai den plirwnoun IKA alla kai tous ekmetalleyontai dinontas tous mikro merokamato..Etsi prepei na ginei...Kserete giati? Giati yparxoun kai Ellines pou plirwnoun to IKA gia tous allodapous ergazomenous kai yparxoun kai Alvanoi oikogeneiarxes pou ta paidia tous aristeuoun sta sxoleia mas kai theloun na sikwnoun tin elliniki simaia mas..Aytoi.. Enw emeis tin kaime eksw kai mesa sto Polytexneio..Ame....
kostas ollandia
08/04/2009 19:39
και εγω μενω στην ολλανδια σαν εργατις αλλα δεν κυκλωφοραω μαι οπλα και πιστολια στο δρομο ουτε πουλαω
ναρκωτικα εγινα μεταναστις για καλητερο μελων
δεν λεω να ερθουν μεταναστες στην ελλαδα αλλα πρεπει να
ΣΕΒΩΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ
και οχοι να κανουν μα***ιες αυτοι που κανουν αυτα θελουν
να τους μαζεψουν και να τους στειλουν πισω απω εκει που ερχωνται αυτοι δεν ερχωνται για καλητερα
no comments
08/04/2009 19:22
the majority of yous are a bunch of xenophobics. The immigration problems in Greece are no worse than the ones in France, UK or Germany. The difference is that the conditions immigrants have to face in Greece are simply appalling as we are too poor of a country to support them and we are lacking in basic human rights related policies and legislation. @ Elena / KS klp μαλλον δεν εχετε βγει ποτε εξω απο την Ελλαδα και το μονο που ξερετε να λετε ειναι αυτα που σας ταιζουν απο τα καναλια και τα καφενεια...Δεν ειναι ολοι οι μεταναστες εγληματιες οπως δεν ειναι και ολοι οι Ελληνες πολιτισμενοι. Η επιχειρηση "σκουπα" καλο ειναι να γινεται για να ξεχωριζουμε τα χλωρα απο τα ξερα αλλα απο την αλλη ας μην γενικευουμε με την πρωτη ευκαιρια. Εδω και 10 χρονια και εγω μεταναστρια ειμαι σε Αγγλια και Γερμανια και απο πρωτο χερι μπορω να πω οτι οι αναγραφομενες χωρες προσφερουν πολλες ευκαιριες σε αλλοδαπους με την προυποθεση οτι ειναι νομιμοι και φυσικα νομοταγης. Στην Ελλαδα αν παρεις το παραδειγμα της Κουλιεβα που ακομα "ψαχνουν" τους θυτες μαλλον τριτοκοσμικη χωρα θυμιζουμε ...πολυ χειροτερη απο Πακισταν αγαπητε "πατριωτη" ΚΣ.
Axaxouxa.
08/04/2009 17:46
Προς καποιον ΚΣ:

1) Δεν κρυβω καμια αληθεια περι εγκληματικοτητας.

2) Στο Πακισταν παω με αρχαιολογικη αποστολη να μελετησω το βασιλειο της Βακτριανης. Γιατι δεν ερχεσαι να μαθεις να τι θα πei σκληρη δουλεια κιολας;

3) Ο Τσε εχει πεθανει προ πολλου, δεν τα εμαθες;

4) Δεν παω πουθενα για γουικεντ, γιατι εργαζομαι. Υπαρχει βλεπεις και κοσμος που δεν ξερει απο γιορτες και αργιες.

Δεν ξερω τι προβλημα εχεις, αλλα εγω δεν εβρισα κανεναν. Οποτε, γιατι γραφεις υβριστικα εναντιον μου; Αντε βγαλε αλλου τα απωθυμενα σου.
Spyros
08/04/2009 17:14
Εχω ταξιδεύψει και ζήσει σε πολλές χώρες σε τρείς ηπείρους (Αμερική, Ευρώπη, Αφρική). Η εκόνα τις Ελλάδας συγκριτικά με όλες αυτές τις χώρες δεν είναι καθόλου καλή. Η Ελλάδα ταιριάζει περισσότερο να ανήκει στην Αφρική ή τουλάχιστον στην ανατολική Ευρώπη. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα είναι ότι πολλοί Ελληνες πιστεύουν ότι είμαστε πανέξυπνοι, μάγκες, ικανοί, κτλ. Στην πραγματικότητα είμαστε κουτοπόνηροι χωριάτες. Αυτό είναι το πρόβλημα της χώρας, η υπεροψία των κατοίκων της και η έλειψη παιδίας. Πολλοί βέβαια θα πουν ότι εμείς οι Ελληνες είμαστε καλοί άνθρωποι με μεγάλη καρδια κτλ. Εμένα μέχρι στιγμής όπου και αν πήγα τα μεγαλύτερα προβλήματα μου τα δημηούργησαν Ελληνες, όχι Αλβανοί η Πακιστανοί ή Βούλγαροι άλλα Ελληνες. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπερασματά του. Ευχαριστώ.
elena
08/04/2009 16:57
προς ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ=ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ
αγαπητέ/η όταν σκεφθείς καλύτερα τι γράφεις τότε θα καταλάβεις και τέλος όταν θα κάνεις παιδιά ακόμα καλύτερα.. σου απεύχομαι να έχεις κακιές εμπειρίες.
ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ=ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ
08/04/2009 16:55
@KΣ Η βαρβαροτητα των ελληναραδων εναντιων αδυναμων ανθρωπων ειναι παροιμοιωδης. Ειτε εκμεταλλευομενοι σεξουαλικα αλλοδαπες στα μπουρδελομπαρ της επαρχιας, ειτε εκμεταλλευομενοι την εργατικη δυναμη ανθρωπων που δεν μπορουν να διεκδικισουν ανθρωπινες συνθηκες διαβιωσης καθωτι παρανομοι=αορατοι. Επειδη αυτους τους Ελληναρες "πατριωτες" "εθνικα υπερηφανους" τους χαρακτηριζει βαρβαροτητα συνδεοντας το με το ρητο "Πας μη Ελλην βαρβαρος" συνεπαγεται οτι πας Ελληναρας=μη Ελλην καθοτι βαρβαρος. Αρα ειναι σιγουρο οτι με πατριδεμπορες και εθνομα***ες δεν δυναμαι να εχω καμια σχεση. Επισης αγαπητε μου ουτε ειμαι απο ΒΠ ουτε εχω μεζονετα.
elena
08/04/2009 16:45
αυτη η πολυπιπιλημένη καραμέλα δεν είναι σωστή ρατσισμός κλπ και εμείς είμαστε μετανάστες κλπ
και τι σημαίνει αυτό κλεβουμε βιάζουμε και ακουγόμαστε παγκοσμιως ότι είμαστε αξεστοι και παράνομοι σε όλα? δεν νομίζω .. για διαβάστε και λιγο στο εξωτερικό έχουμε το καλύτερο όνομα και διαπρέπουμε.. δηστυχώς μόνο εκεί γιατί εδώ μαζέψαμε καθε λογής φρούτο και το υπερασπιζόμαστε κιόλας.. αλλα τι να πει κανείς αρνιουνται ευκολα οι λίγοι στην μη βόλεψη να μην βλέπουν την στριπτιτζου Ρουσκα ή Αλβαν χωρίς εσώρουχα??? να μην έχει κι ο παππους ενα πιπινι αλλοδαπό να το αλλάζει και ο βλάχος παραδουλεύτρα να του καθαρίζει και να τον βοηθάει το βράδυ στον ύπνο?? Λυπάμαι αλλα δεν θα σκεφτώ με το μέτρο των ολίγων αλλά με την πραγματικότητα των πολλών.
Οσοι δεν έχουν χαρτιά .. κου κου στα Σύνορα και μετά στην χώρα τους και όσοι είναι νόμιμοι εδώ
ELL.ME
08/04/2009 16:44
MALON OI PIO POLH ARISTERH EXOUN DEXIES TSEPES
Χ.Κ.
08/04/2009 16:26
Ρε παιδιά, γιατί δεν διαβάζετε το άρθρο πριν γράψετε; το 90% είναι αλλοδαποί με ΟΠΛΑ, διαρρηκτικά εργαλεία, ναρκωτικά. Τέτοιοι νοικοκυρηδες μας ήλθαν; Στην Ερμού, βλέπετε κανέναν άσπρο να πουλά ιμιτασιόν τσάντες; CD μήπως; Γιατί εθελοτυφλούμε;
Takis M
08/04/2009 16:22
@ ZAXARIAS MPATALIAS

@ ELENA

MPABO SAS EYXARISTO: WE SHOULD ALL FRORM A CLUB AND TELL ALL THE GREEKS AND FRIENDS TO BOYCOT VISITING GREECE.

BUT I FEEL SORRY FOR THE REST OF PEOPLE WHICH ARE INONCENT.

Thanks again I could not have said any better.
ALODAPOS
Χρήστος Κ.
08/04/2009 16:21
Δεν υπάρχει νόμιμος μετανάστης (όπως είμασταν εμείς σε ΟΛΕΣ τις χώρες που πήγαμε - υπάρχει παράνομος αλλοδαπός. Και κάποτε, πρέπει να απαντήσουμε στο ερώτημα : ΠΟΣΟΥΣ θέλουμε ή χρειαζόμαστε. και πρέπει να το απαντήσει ο Ελληνικός λαός και όχι ο καθένας μας εδώ μέσα. Προς αυτήν την κατεύθυνηση πρέπει να κινηθούμε. Εσύ, που το διαβάζεις αυτό, τι απάντηση δίνεις???
ΚΣ
08/04/2009 16:02
προς Axaxouxa
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΥΨΕΙΣ. ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ. ΤΡΑΒΑ ΚΟΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΑΦΙΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΛΟΙΟ ΤΟΝ ΤΣΕ, ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΚΑΝΑ ΣΥΝΘΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΕΣΒΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ, ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ ΓΙΑ ΓΟΥΙΚΕΝΤ.
Νίκος
08/04/2009 16:00
Λοιπόν όσοι θέλουνε να έχουμε στον τόπο μας ΛΑΘΡΟ-μετανάστες χωρίς δλδ τόπο κατοικίας χωρίς δουλειά άρα χωρίς φαι και εν δυνάμει παραβατικούς τους οποίους δεν ξέρουμε απο που κραταει οι σκούφια τους, αν ήταν εγκληματίες στη χώρα τους, αν κουβαλούν αρρώστιες κλπ να τους βάλουν οι ίδιοι στα σπίτια τους στις δουλειές τους. Πολλοί βέβαια όπως στη Μανωλάδα και αλλού τους εκμεταλεύονται, αλλά η ιστορία αυτή πρέπει να τελειώνει και ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΑΤΙΕΣ κλπ πρέπει να λογοδοτήσουν γιατι χρησιμοποιούν λαθρο-μετανάστες γιατί όταν εδώ έστω με τα 15-25 ευρώ μεροκάματο χωρις ασφάλιση περνουν καλύτερα απ ότι Αφγανιστάν ή Αλβανία μαθαίνονται τα νεα στα μερη τους και έρχονται νέες βαποριές...ας σταλούν μερικοί αρκετοί πίσω απ αυτούς τους λαθραίους για να τελειώνουμε ωστε το μηνυμα να παει και στους υπόλοιπους..εκτός και αν έχουμε ήδη λύσειόλα τα δικά μας προβλήματα και των μερικών εκατοντάδων χιλιάδων νομίμων μεταναστών και είμαστε εμείς η ψωροκώσταινα το κράτος που θα χωρέσουμε κομμάτι απ τα μερικά εκατομμύρια των αναξιοπαθούντων του πλανήτη και θα μαστε ο προστάτης του κάθε ταπεινού και καταφρονεμένου κατοίκου του Αφγανιστάν Μπαγκλαντες Πακισταν κλπ.
08/04/2009 15:55
ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΜΟΣ = Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΧΡΕΙΩΝ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΕΝΩ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΕΧΕΙΛΙΖΕΙ. ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΑΝΟΙΧΤΑ. ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ. ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΑΣ ΤΣΕΠΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. ΟΠΩΣ Ο ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΗ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΣΑΣ. ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ. ΠΡΟΣ ΓΔ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΑΜΠΡΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΤΣΕΠΗ.
ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ=ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ
08/04/2009 15:01
@elena ηρεμησε, θα το ξεπερασεις, με λιγη προσπαθεια βεβαια, αλλα μην ξεχνας οτι ειμαστε η χωρα των τριων θαλασσων και των πεντε ηπειρων, λογικο δεν ειναι να ειμαστε χωρα διελευσης μεταναστων; Στο κατω κατω εμεις του διαλυσαμε τις χωρες, γιατι να μην μας επισκεφθουν; Φρεγατα στην μεση ανατολη , δυναμεις στο αφγανισταν να προστατευουν πρεζεμπορους, ε λοιπον αποφασισαν να φυγουν και να επισκεφτουν τους σωτηρες τους. Στο κατω κατω μια ζωη στην αμερικη ειμασταν οι βρωμοελληνες. Και για να προβληματιστουμε λιγακι ενα ενδιαφερον σκηνικο : Ηλικιωμενος κυριος εμφανιζεται σε μια συγκεντρωση διαμαρτυριας για τα χαρτια παραμονης μεταναστων τα οποια δεν τα εδινε παρανομως το κρατος. Αρχιζει λοιπον να ορυεται : "Γιατι τους προστατευετε τους βρωμοαλλοδαπους, να γυρισουν στη χωρα τους , κλπ κλπ". Μετα απο λιγη κουβεντα αποκαλυφθηκε οτι ο ιδιος ειχε κανει μεταναστης στο καναδα, κοιμοταν για μεγαλο διαστημα σε ενα παρκο σε παγκακι και επισης μεχρι να βρει δουλεια να πλενει πιατα δεν ειχε τροπο επιβιωσης (και ο νοων νοειτο). Επισης παραδεχτηκε οτι δεν ειχαν ολοι οι συμπατριωτες μας μεταναστες χαρτια (ειχε κανει μεταναστης και σε αλλες χωρες) καθως ανθουσε το εμποριο πλαστων πιστοποιητικων απο τους επιτηδειους μεταναστες η γηγενεις... Με λιγα λογια για οποιον δεν το επιασε, ειναι τουλαχιστον ακραιως γελοιο και επικυνδηνο μια χωρα που κατα 50% ο λαος της ειναι μεταναστης στο εξωτερικο να αφηνει να ανθουν ρατσιστικα αγκαθια και να επωαζεται το αυγο του φιδιου. Φασιστακια, αντε στις τρυπες σας
LADAS
08/04/2009 14:54
BRAVOOOOO EPITELUS!!!!!!!!!!!!!!!!
MA YIATI DEN KANUNE SKUPA KA8IMERINOS
PIO INE TO PROVLIMA...
I MIPOS GIA TA MATIA TO KANUNE AFTO
NA SINEHISTI PARAKALW I SKUPA
KE NA EPEKTA8I SE ALLES POLIS
DIOTI I ANASFALIA KE TO EGLIMA INE O MEGALITEROS TROMOS TU ELLINA POLITI
ΓΔ
08/04/2009 14:48
500 ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑΝ ΜΟΝΟ 26 ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ??!! ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Ζαχαρίας Μπατάλιας
08/04/2009 14:42
Προς όλους τους Νεοελληνάρες που το παίζουν και "ανώτερη φυλή" :

Οι αλλοδαποί παραβιάζουν το νόμο διότι παίρνουν παράδειγμα από μας. εχετε ποτέ αναρωτηθεί τί εικόνα δίνουμε σε ένα ξένο που μας παρατηρεί ψυχρά και αντικειμενικά?

Πόσα στοπ έχετε παραβιάσει όλοι εσείς? Πόσα κόκκινα φανάρια έχετε αγνοήσει? Πόσους πεζούς έχετε θέσει σε κίνδυνο για να προλάβετε να περάσετε? Πόσα σκουπίδια έχετε πετάξει από το παράθυρο του αυτοκινήτου σας? Πόσες γόπες έχετε πετάξει στην παιδική χαρά? Στην παραλία πόσες φορές έχετε φύγει αφήνοντας πίσω τσιγάρα, κουτάκια, σακούλες κλπ? Πόσοι έχετε καπνίσει σε χώρους μη καπνιστών? Πόσοι από σας κλέβετε συστηματικά το ελληνικό κράτος? Τί νομίζετε, επειδή δεν έχετε σκοτώσει όλα τα άλλα διακιολογούνται? Η εικόνα που δίνουμε σαν χώρα είναι θλιβερή, γι'' αυτό και κανένας δεν τη σέβεται αυτή τη χώρα. Είτε είναι αγράμματος αλλοδαπός, είτε είναι πολιτισμένος δυτικοευρωπαίος. Όλοι σαν μπανανία μας βλέπουν διότι εμείς είμαστε οι πρώτοι διδάξαντες του "αγνοείν το νόμο και τους γύρω". Κι αν είχαμε σοβαρό κράτος και πολίτες, ο κακοποιός είτε έλληνας είτε ξένος θα το σκεφτόταν δύο φορές πριν κάνει κάτι...
elena
08/04/2009 13:44
προς Danaos.. H λεξη ΑΠΕΛΑΣΗ σου λέει κάτι?? ε αυτό να γίνει ... στις χώρες τους πίσω.. αλλωστε και νομικά αν το πάρεις πολλοί πολύ μεγάλο ποσοστό είναι παράνομα εδώ οπότε μόνο λόγω μεγαλοψυχίας τους κρατάμε .. για αυτό ΔΡΟΜΟ.. στον τόπο τους ή εν πάσει περιπτώσει μετά απο την χώρα τους οπου τους βγάλει η άκρη πάντως όχι εδώ..

προς ΓΙΩΡΓΟΣ Κ στην Αμερική μπορει να λένε τους Ιταλούς ή και εμάς Μαφία αλλά όλοι τους μην φοβάσαι είναι καταγεγραμμενοι και όταν οι αστυνομικοί πάνε να τους βρούν δίνουν το παρόν γιατί αλλιως στο Alkatraz καταλήγουν χωρίς καμιά υποστήριξη απο τον ΟΗΕ ή κανεναν άλλο σύλλογο και καλά δικαιωμάτων των ανθρώπων αφού προηγουμένως τους έχουν και εμβολιάσει και κρατήσει καραντίνα για 6 μήνες τουλάχιστον σε συνθήκες που ούτε βάζει ο νούς σου..
Εδω έχουμε γίνει το φιλόπτωχον ταμείον για πολλούς και δή εγκληματίες χωρίς πιστεύω πολιτισμό και αίσθηση του που ζουν.. Αντε να ξεσκαρτάρουμε επιτέλους!!!!
Πατησια beach
08/04/2009 13:39
Στο in.gr για το ιδιο θέμα, αναφέρεται ότι από 56 που συνελήφθησαν, οι οκτώ ήταν για κατοχή όπλων (ένας Έλληνας και επτά Αλβανοί). Να διαβάσετε την αναλογία αρκετές φορές (όσοι μιλάτε για ρατσισμό) μπας και καταλάβεται τίποτα!
κ.
08/04/2009 13:35
στην ελλάδα, δυστυχώς, το αυτονόητο θεωρείται ρατσισμός. δηλαδή, είναι κάποιος ρατσιστής αν πει να μείνουν οι νόμιμοι μετανάστες και οι παράνομοι να φύγουνε; ο νόμιμος μπορεί να εντοπιστεί αν διαπράξει κάτι, ο παράνομος που δεν έχει χαρτιά πως θα βρεθεί; το χειρότερο όλων είναι ότι την παραμονή όλων των αλλοδαπών υποστηρίζουν οι ...τσιπροαλαβάνοι που μένουν στα βόρεια προάστεια. γιατί δεν πάνε οι ..προοδευτικοί να μείνουν στον άγιο παντελεήμονα όπου σε πολυκατοικίες συνωστίζονται εκατοντάδες άνθρωποι, χωρίς χαρτιά, που είναι αδύνατο το κράτος να τους ελέγξει. απλά, το πρόβλημα είναι ότι το κράτος ανέχεται την κατάσταση αυτή από φόβο μην φωνάξουν οι ..τσιπροαλαβάνοι των βορείων προαστείων και μία μειοψηφία αριστερών με δεξιές τσέπες.
χατζης
08/04/2009 13:28
ANTE MPAS KAI DOYME ASPRH MERA XORIS TUS VROMIARHDES STUS DROMUS
ΓΙΩΡΓΟΣ Κ
08/04/2009 13:05
ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ ..ΙΤΑΛΟΣ..ΑΜΕΣΩΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝ....ΜΑΦΙΑ..ΚΟΖΑ ΝΟΣΤΡΑ....Ε .ΜΙΑ ΚΑΙ ΓΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΜΕΡΙΚΗ ..ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ..ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ...ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ...
Danaos
08/04/2009 13:03
....Wraia...kai pou 8a tous baloun olous aytous?
Costas
08/04/2009 12:58
EPITELOUS !!!!!! kAIROS HTANE NA KANETE KATI GIA THN EGKLHMATIKITHTA KAI TOUS ALLODAPOUS POU KANANE THN ATHINA XWRAFI KAI TSIFLIKI TOUS. ELPIZOUME NA SYNEXISETE KAI NA TROPOPOIHSHTE KAI TOUS NOMOUS WSTE OI SYLHPSEIS NA EXOUN KAI KAPOIO THETIKO APOTELESMA. MONO ESTSI OI ASTYNOMIA THA PAREI TO ROLO THS STA SOBARA KAI OI POLITES THA SEBASTOUN THN POLITEIA.
psy
08/04/2009 12:47
Από επίσημα στοιχεία της αστυνομοίας οι αλλοδαποί υπολογίζονται γύρω στο 10% του πληθυσμού, είναι υπεύθυνοι για το 42% των ανθρωποκτονιών, 30% των απατών, 43% των βιασμών, 44% των διαρρήξεων, 32% των κλοπών τροχοφόρων, το 50.6% των ληστειών, 40.7% των υποθέσεων σεξουαλικής εκμετάλλευσης και το 26.3% των υποθέσεων παράνομης οπλοκατοχής που διεξάχθηκαν το 2008. Έχουμε τα δικά μας λαμόγια. Δεν χρειαζόμαστε και από το εξωτερικό..
elena
08/04/2009 12:01
κύριε/κυρία Παρύσατις... μην ενοχλείστε τόσο .. γνωρίζω πολύ καλά ότι στην περιοχή που έγινε το συμβάν και με τα ώς τώρα στοιχεία πρόκειται για αλλοδαπό και δή Αλβανό με ολόκληρη ομάδα που έχει δράση τον τελευταίο καιρό ... στο σημείο λες και παίζουμε βιντεοπαιχνίδι.. δηλ. την έχει κατα κάποιον τρόπο αγοράσει την περιοχή.

Τώρα αν σας ενόχλησε διότι ανήκετε στην κατηγορία, μου είναι αδιάφορο.. Επίσης να σας ενημερώσω μιας και προφανώς δεν γνωρίζετε πως στο αστυνομικό δελτίο ειδικά το τελευταίο διαστημα γίνονται εγκλήματα ακόμα και για 10 ΕΥΡΩ και βιασμοί ταυτόχρονα απο Αλβανούς κυρίως και γενικότερα μετά από αλλοδαπούς οπότε άδικα τους υπερασπίζεστε.. Βεβαίως δεν φταίτε εσείς αλλα το Ελληνικό κράτος που επιτρέπει στους κάθε λογείς παραπάνω παρίσακτους να το παίζουν και δημοκράτες σε ξένο χωράφι... Για αυτό εμμένω στην άποψη μου ΑΠΕΛΑΣΗ .., σε όσους δεν έχουν χαρτιά νόμιμα και δεν τους ξέρουμε.. ΔΡΟΜΟ>>> ΣΚΟΥΠΟΞΥΛΟ!!!! και όχι μόνον... Για τους νόμιμους που τους γνωρίζουν και μας γνωρίζουν δεν υπάρχει και δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα... Αυτοί άλλωστε έχουν αποφασίσει τι θέλουν τι μπορούν τι εκτιμούν και τι πρέπει να κάνουν για να παραμείνουν.

Επειδη δεν έχω κάτι προσωπικά μαζί σας ,.. παρακαλώ ας θεωρηθεί η απάντηση μου ως γενικευμένη του θέματος.

Ευχαριστώ και λυπούμε αν σας έθιξα αλλα τα πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους... οι υπεκφυγές ΤΕΛΟΣ>.. Χαιδεύω αυτιά για να τα έχω καλά με τους αλλοδαπούς μην μας σφάξουν... ε.. ΕΛΕΟΣ πια.. Σιγα μην τους εχουμε και ντιριντάχτα... ΟΞΩ ΟΡΕ!!!
Axaxouxa.
08/04/2009 11:27
Δεν με ενθουσιαζουν τα κατορθωματα της...Delta Force και οποιασδηποτε αστυνομικης μοναδας...
Για τα ματια του κοσμου γινονται αυτες οι ενεργειες. 56 υποπτοι ειναι πολλοι λιγοι. Σιγουρα θα ειναι παλι εξω απο την στενη μεσα σε λιγες ωρες.
Αν οι μπατσοι ειναι τοσο μαγκες, ας μπουν βαθια μεσα στα γκετο της Ομονοιας, και στις πιατσες των προαγωγων, μαφιοζων, εμπορων ναρκωτικων. Αλλα αμφιβαλλω για τις πραξεις τους. Πιανουν κατι μικρα ψαρακια, αλλα ενω εχουν την δυνατοτητα να πιασουν τα μαγαλα ψαρια, αδυνατουν...
Παρύσατις
08/04/2009 11:12
Γιατί Αλβανός ????Και εν πάσει περιπτώσει αλλοδαπός???Του ζήτησες μήπως πιστοποιητικό ιθαγένειας????Πρόσεξε μόνο...μη σου βγει Ελληνάρας !!!!!Και αντε μετά να ψάχνεις ρίζες τούρκικες η αρβανίτικες για ν''αποδώσεις ευθύνες...
Ψάξτε τα αίτια της εγκληματικότητας αλλού..και όχι στον μετανάστη άλλο...Νισάφι πια με τις ρατσιστικές τοποθετήσεις!!!!
maria
08/04/2009 10:53
τωρα που πυροβολησαν τον συναδελφο τους εξοργιστηκαν και αποφασισαν να ψαξουν για "κακοποια στοιχεια". οταν απειλειται ο πολιτης, χαλαρα...
elena
08/04/2009 10:43
μπράβο παιδιά μου.. ετσι σας θέλω.. σκούπα?? μωρε σκουπόξυλο κι εγώ μαζί...
τις προάλλες κάτω απο την δουλειά μου προφανώς Αλβανός ή εν πάσει περιπτώση αλλοδαπός έσπασε τα παράθυρα του αυτοκινήτου μου για ένα παιδικό μπουφάν και τα χαρτιά του αυτοκινήτου.

Μαζέψτε τους όλους και δρόμο όσοι δεν έχουν άδεια παραμονής.. ΟΥΣΤ.. δρόμο... στα Τιρανα εκεί που οι γλιτσιάριδες έχουν μάθει να ζούν σαν τα ζώα..

Ε μα.. πια έλεος κάθε γωνία και κλέφτης ο καθένας απο αυτούς.. και μην πει κανείς υπάρχουν και δουλευτές και αξιοπρεπείς.. αυτο το ξέρουμε.. και είναι λίγοι
Οι πολλοί όμως είναι παράνομοι και τους πληρώνουμε όλοι εμείς τα νοσήλεια στα νοσοκομεία Πρώτο βοηθειών.. και στα σχολεία... ΔΡΟΜΟ ΣΑΣ ΛΕΩ>> ΔΡΟΜΟ>>>

Μπραβο στην Αστυνομία!!!!
Μανώλης Καρλάτος
08/04/2009 10:09
Το θέμα είναι να γίνονται πιο συχνά και να έχουν αποτέλεσμα.

Να νιώθει ο κακοποιός ότι θα τον πιάσουν και ο πολίτης ασφαλής...

όλες οι τελευταίες ειδήσεις