Η ΠΕΡΙΥΒΡΙΣΗ ΑΡΧΗΣ ΦΟΡΕΣΕ... ΚΟΥΚΟΥΛΑ

Νόμο-φάρσα για τις κουκούλες προωθεί η κυβέρνηση- βάζουν «ποινικό μανδύα» ακόμη και σε συνθήματα κατά αστυνομικών

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Μίνα Μουστάκα   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/03/2009 07:00 |
 Η περιύβριση αρχής φόρεσε... κουκούλα
Νίκος Δένδιας. Ο υπουργός Δικαιοσύνης δήλωσε απόλυτα βέβαιος για την ορθότητα της ρύθμισης για τις κουκούλες και την περιύβριση αρχής

Η «ποινικοποίηση» της χρήσης της κουκούλας περιλαμβάνεται στις άμεσες νομοθετικές πρωτοβουλίες της κυβέρνησης, στο όνομα «της αποκατάστασης της κοινωνικής ειρήνης».

Και προκαλεί έντονες αντιδράσεις στον νομικό κόσμο που εκφράζει τη διαφωνία του στη λήψη «ευκαιριακών νομοθετημάτων».

Ο υπουργός Δικαιοσύνης, κ. Νίκος Δένδιας, εξήγγειλε χθες σειρά νομοθετικών προτάσεων, που- κατά κοινή ομολογία- συνδέονται άμεσα με τον πυρήνα της προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αμέσως μετά το τέλος της συνεδρίασης της κυβερνητικής επιτροπής προανήγγειλε ότι η χρήση κουκούλας ή η αλλοίωση των χαρακτηριστικών του προσώπου όποιου συλλαμβάνεται να διαπράττει συγκεκριμένα αδικήματα, όπως διατάραξη κοινής ειρήνης, διακεκριμένες φθορές και σωματικές βλάβες, θα θεωρείται ιδιαίτερα επιβαρυντική περίσταση και ο δράστης που θα συλλαμβάνεται θα τιμωρείται με βαρύτατες ποινές. Η νομοθετική πρωτοβουλία χαρακτηρίζεται από τους νομικούς ως «κίνηση εντυπωσιασμού», καθώς το «νομικό οπλοστάσιο» θεωρείται απολύτως επαρκές, ενώ όπως λένε χαρακτηριστικά «το πρόβλημα δεν είναι η έλλειψη αυστηρών ποινών, αλλά η... έλλειψη συλλήψεων».

«Δεν μπορεί να ντρέπεται»
«Θεωρούμε ότι ο Έλληνας δεν μπορεί να ντρέπεται για τα χαρακτηριστικά του και να διαμαρτύρεται χωρίς να τα εμφανίζει. Δεν μπορεί να εγκληματεί αποκρύπτοντας τα χαρακτηριστικά του προσώπου του», αντέταξε ο κ. Ν. Δένδιας επισημαίνοντας ότι τα μέτρα αυτά δεν θα μετουσιωθούν σε νόμο, αν προηγουμένως δεν συζητηθούν στην αρμόδια επιτροπή της Βουλής. Πρόσθεσε ότι δεν είναι στις προθέσεις του οι εκπτώσεις στην προστασία των ατομικών δικαιωμάτων, αλλά επικαλούμενος το κοινωνικό αίσθημα ξεκαθάρισε: «Η χρήση κουκούλας θα θεωρείται επιβαρυντική περίσταση και η ποινή θα είναι βαρύτατη. Θεωρούμε ότι δεν βρισκόμαστε σε δυσαρμονία με το κοινό αίσθημα. Αναλύσαμε και άλλα ευρωπαϊκά παραδείγματα. Το γερμανικό είναι “σκληρότερο” από τη λύση που εμείς υιοθετούμε. Είμαι απολύτως βέβαιος για την ορθότητα της ρύθμισης», είπε ο κ. Δένδιας.

Ασαφές το ύψος της ποινής
Ασαφές ωστόσο παρέμεινε- παρά τις ερωτήσεις που έγιναν- το προβλεπόμενο πλαίσιο ποινής που θα... συνοδεύει την ποινικοποίηση της κουκούλας. Αρχικά μίλησε για πάνω από δέκα χρόνια κάθειρξη, αλλά στη συνέχεια διευκρίνισε ότι ανάλογα με τη βαρύτητα του αδικήματος η προβλεπόμενη ποινή θα είναι από 2 μέχρι 10 χρόνια. Θύελλα αντιδράσεων όμως, από τον νομικό κόσμο, προκαλεί και η πρόθεση της κυβέρνησης να θεσπίσει διάταξη που θα προβλέπει ως αυτεπαγγέλτως διωκόμενο αδίκημα την εξύβριση εις βάρος των δημοσίων λειτουργών. Όπως εξήγησε ο υπουργός Δικαιοσύνης, «θέλουμε να δείξουμε ότι στηρίζουμε σε μία δύσκολη φάση την Αστυνομία» και γι΄ αυτό στα προσεχή νομοθετικά πλάνα είναι και η θεσμοθέτηση της αυτεπάγγελτης- και όχι έπειτα από μήνυση, όπως είναι μέχρι τώρα- δίωξης για εξύβριση εις βάρος των αστυνομικών.

Οι νομικοί πάντως από την πλευρά τους δεν κρύβουν την ανησυχία τους, θεωρώντας ότι μέσω αυτής της πρόβλεψης επιχειρείται να... επιστρέψει από το παράθυρο η καταργηθείσα διάταξη για την περιύβριση αρχής, που στοχεύει και προς την πλευρά του Τύπου. Καταθέτουν επιπλέον τον προβληματισμό τους για την εφαρμογή της, που σε πρώτο επίπεδο βάζει «ποινικό μανδύα» ακόμη και σε συνθήματα με αποδέκτες αστυνομικούς.

ΚΙΝΗΣΗ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΥ
Η νομοθετική πρωτοβουλία χαρακτηρίζεται από τους νομικούς ως «κίνηση εντυπωσιασμού» καθώς το «νομικό οπλοστάσιο» θεωρείται απολύτως επαρκές

139
cthulhu
20/03/2009 13:00
@alla sta logia Φίλε μου κάνεις λάθος.Το αντίθετο μάλιστα.Όπως είπα είμαι μέσα στο σάπιο σύστημά τους.Είμαι 26 χρονών.Πώς σου φαίνεται που δεν έχω αυτοκίνητο? Το ότι ζώ στα δυτικά προάστια και συγκεκριμένα στην πετρούπολη (δε φοβάμαι κανένα φυσικά και τηλέφωνα και α.φ.μ δίνω ? ) σε ένα σπίτι 15ετίας.Στο χώρο που εργάζομαι πάω με λεωφορείο και ηλεκτρικό από πετρούπολη πειραιά. Δε θα με δείς ποτέ σε κανένα club,δε θα με δείς ποτέ σε κανένα restaurant,δε θα με δείς ποτέ σε must νησιά και στην πόλη του φωτός και στο κυριλέ λονδίνο (ξερνάω).Η οικονομική μου κατάσταση είναι σπίτι στη γλυφάδα και Porsche cayenne τουλάχιστον.Μόνο να τους δείτε όλους αυτούς που μερικοί απο εσάς ίσως ζηλεύετε. Ποιό τιποτένια ανθρωπάκια δεν έχω συναντήσει στη ζωή μου! Πιό μίζερη και ψεύτικη ζωη δεν υπάρχει.Τα όρια στα οποία κινούνται είναι τραγικά.Ζούνε σε ένα μικρόκοσμο που η δυστυχία τους ξεχειλίζει και το βλέπεις εύκολα στα μάτια τους.Είναι ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ! Για το λόγο αυτό το σύστημα τους προσφέρει τα αγαθά του για να το συντηρούν. Είσαι πολύ λάθος αν νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις οτιδήποτε παίζοντας εκτός του ταμπλό.Δηλαδή για να είμαι στη συνείδηση σου γνήσιος επαναστάτης θα έπρεπε να κοιμάμαι σε παγκάκι και να ζητιανεύω?Έτσι θα με ήθελαν αυτοί.Χωρίς οικονομική δύναμη,χωρίς μόρφωση,χωρίς ιδέες για να μπορούν να με ελέγχουν απόλυτα.Και να σκύβω το κεφάλι απλά για να μπορέσω να επιβιώσω.Που χρόνος για ανατρεπτικές σκέψεις,για αναζήτηση πληροφοριών που γεννούν ιδέες,για εγκεφαλική τροφή και ανθρώπινες δραστηριότητες όταν δεν ξέρεις αν την επόμενη μέρα θα έχεις στέγη,νερό,τροφή. Αυτός δεν είναι και ο σκοπός που συντηρούν τη φτώχεια? Είναι ο μόνος λόγος. Τρέμουν και μόνο στην ιδέα όλοι οι άνθρωποι να έχουν τα βασικά αγαθά για να ζήσουν κάτι που είναι απόλυτα εφικτό και όποιος το αμφισβητεί είναι τουλάχιστον άσχετος. Καιρός είναι να σταματήσει αυτό που για πολλούς αποτελεί κατηγορία.Είναι παιδιά πλουσίων οικογενειών αυτοί που καίνε,οι ‘τρομοκράτες’ κλπ. Φυσικά και θα είναι και από αυτή την κατηγορίαΔηλαδή το να έχει κάποιος οικονομική άνεση ακυρώνει τη σκέψη και τα πιστεύω?Και φυσικά γίνεται τόσος λόγος για το συγκεκριμένο κομμάτι γιατί τους τρομάζει περισσότερο! Είναι insiders! Δε μπορούν να τους πειράξουν εύκολα.Στην ουσία δε μπορούν καθόλου! Ενώ κάθε κατατρεγμένος και απόκληρος του βρόμικου συστήματός τους είναι εύκολη λεία και ξεμπερδεύουν εύκολα μαζί του. Και το παιχνίδι στην κορυφή του παίζετε από αυτούς.Γιατί όσο και να θέλουν να μην το πιστεύουν γνωρίζουν καλά ότι υπάρχει και το αντίπαλο δέος που θέλει να τους δεί να καταρρέουν όχι για να μπούν αυτοί στη θέση τους αλλά για να χάσουν και οι ίδιοι όσα έχουν αφού στην ουσία είναι ανύπαρκτα και παίρνουν υπόσταση μόνο από την ύπαρξη του οικοδομήματος που θα γίνει στάχτη. Μετά βλέπουμε τι θα γίνει.Δε θα αγγίξουμε την τελειότητα με όλα αυτά αλλά τουλάχιστον θα έχουμε κάνει ένα βήμα και θα ξεχορταριάσουμε λίγο τα μονοπάτια μήπως δούμε πιό καθαρά και με ανθρώπινα μάτια.Σίγουρα χρειάζονται άπειρες θυσίες ακόμα και από την πλευρά της αλλαγής,γιατί όπως και να έχει ακόμα και εμείς θα βρεθούμε μπροστά στον απόλυτο εχθρό του συστήματος.ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ! Υ.Γ Τα βράδια δε θα κοιμάμαι ποτέ ήσυχος όσο ο αέρας μυρίζει μούχλα και όσο περπατώ στο δρόμο και βλέπω σκιές που κάποτε ήταν άνθρωποι.Ίσως όπως λές να είμαι και ένας από τους χειρότερους.Ένας χειρότερος που δε γεννήθηκε έτσι.Τον πετάξανε μέσα στο βούρκο και του είπαν ‘είναι η φύση σου’.Αλλά δε του άκουσα.Και αν και μέσα στο βούρκο ατενίζω τ’άστρα... Υ.Γ2 Δε νομίζω να το διαβάσει κανένας αλλά ελάχιστη σημασία έχει... Έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή υποτίθεται ότι εργάζομαι για το σύστημα...
Σ.Σ.
20/03/2009 07:43
@ ss 19/3/2009 18:47

Πως μπορείς να απευθύνεσαι φιλικά σε κάποιον που αποκαλείς ελεεινό και τρισάθλιο φασίστα; Ξέρεις κάτι αγαπητέ ss; Φασίστες είναι εκείνοι που μια ζωή προσπαθούν να σε κάνουν να γίνεις αυτό που δεν είσαι. Δηλαδή ρουφιάνος, ψεύτης, κλέφτης, αυλοκόλακας. Αυτό το πληρώνω πολλά χρόνια τώρα στη δουλειά μου, (θες τώρα να είναι σύμπτωση; πες το κι έτσι για να μην πειραχτείς), από ανθρώπους που ανήκουν στο χώρο του ΠΑΣΟΚ. Επειδή μου κόβει λιγάκι με ήθελαν με το μέρος τους και επειδή εγώ δεν γίνομαι ουρά κανενός πολιτικού κόμματος, μου έκαναν και μου κάνουν τα μύρια όσα. Άντε με σύγχυσες πρωί πρωί που θα με πεις φασίστα χωρίς να έχεις ιδέα ποιος είμαι. Ανόητε!

Καθόλου φιλικά

Σ.Σ.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
20/03/2009 01:28
@Δημοσθένης Μπόγδης {?} 19-3-2009 Εντιμότατε , εσύ αποκαλείς τον εαυτό σου Δ. Μπόγδη και εγώ τον δικό μου Φιλιππινέζο Παρατηρητή . Τι σας κόφτει και ζητάτε μετά μανίας πιθανό άλλο όνομα ; Γιατί δεν ρωτάς και τα συντροφάκια σου που καλώς -κατ’εσέ- με βρίζουν να σου αποκαλύψουν το όνομά τους ; Επειδή δε γνωρίζω ότι η 17 Νοέμβρη που δήθεν τη διέλυσε το ΠΑΣΟΚ ανήκει στο ΠΑΣΟΚ όπως επίσημα έχουν καταγγείλει σημαίνοντα άτομα της ελληνικής κοινωνίας , είναι επόμενο να φοβάμαι τα αντίποινα αφού τολμώ να λέω την αλήθεια για τους Αμερικανούς ηγέτες της Ελλάδος . Η δήλωσή μου ήταν ότι είμαι ακομμάτιστος , και εσύ με ενέταξες στον ΛΑΟΣ, κατά τη δήλωσή μου όπως ψευδώς ισχυρίστηκες . Επειδή αυτό δεν προκύπτει από πουθενά είσαι και εσύ ψεύτης σαν τους άλλους που μου αναφέρεις !... Τα περί αθλίας κοινωνικής καταγωγής και συμπεριφοράς σου συνάγονται από τις αθλιότητες που συνήθως γράφεις για αυτούς που θεωρείς αντιπάλους σου. Ετι περαιτέρω είσαι και ρατσιστής , αποκαλώντας το όνομά μου που έχει σχέση με κάποια χώρα ρατσιστικό, και αποκαλώντας με : "Ο, Φ.Π.Α = Φαρμακωμένη Ποδοσφαιρική Ομάδα". Κάποια άλλοι κ*ναιδοι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ με αποκαλούν Φιλιππινέζα και κάποια ιερόδουλος επίσης οπαδός του ΠΑΣΟΚ με ρώτησε σε ποιό σπίτι δουλεύω. κ.λ.π.!... Με διόρισες γραμματέα κάποιου κ. Αδωνη τον οποίον δεν γνωρίζω. Προσπαθείς να με μειώσεις μιλώντας για αντιγραφές {από πού ;} ενώ αυτό πράττετε από τον τυφλοσούρτη της ασχετοσύνης της "Google" όλοι εσείς που παριστάνετε τους πολύξερους γιά την ιστορία . Μέχρι στιγμής και από μια πολύ μακρινή χώρα που διάγω, -γεγονός που καθιστά δύσκολες τις διασυνδέσεις με την Ευρώπη- κατά παράκληση της διεύθυνσης του εν λόγω διασήμου εκπαιδευτικού ιδρύματος , δυο μικρά ιστορήματά μου βρίσκονται στη Νεοελληνική Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης στην ομώνυμη πόλη. Εσύ και κάποιοι άλλοι εν τη ασχετωσύνη σας , με είδατε ως αλευρωμένο και με περάσατε για μυλωνά. Κάνατε πολύ μεγάλο λάθος που με προκαλέσατε και με βρίσατε με αναίσχυντο τρόπο. Κι’ αυτό γιατί στο σπίτι του κρεμασμένου δεν ομιλούν για σκοινί ! Και είναι τόσα τα κρίματα του ΠΑΣΟΚ και τέτοια η καταστροφή που προξένησε στην Ελλάδα, που όπως είπε και ο δικός σας Γεώργιος Μαύρος : "Κάθε ψήφος στο ΠΑΣΟΚ της Μάντισον Σκουέρ, είναι μιά σφαίρα στην καρδιά της Ελλάδος" . Σημειώνω ότι και η Ν.Δ.από όταν την ανέλαβε ο ανηψιός του ιδρυτού της , ήταν μια από τα ίδια με το ΠΑΣΟΚ. Την δε κριτική που εγώ της έχω ασκήσει , εσείς οι ασπάλακες δεν έχετε ούτε τα κότσια αλλά ούτε και τις γνώσεις για να το επιχειρήσετε . Σχετικώς με την ερώτησή σου σε ποιά δεξιά ανήκω σου επαναλαμβάνω την απάντησή μου : ***** @ Δημοσθένης Μπόγδης 3-3-2009 /04.10 Εντιμότατε κ. Μπόγδη . Στη σχετική ερώτησή σου σε ποιά δεξιά ανήκω , σου διευκρινίζω τα εξής : Η Δεξιά είναι μία και μοναδική. Είναι αυτή που με μεγάλες θυσίες κράτησε την Ελλάδα έξω από τον κομμουνιστκό παράδεισο, όταν οι ομοϊδεάτες σου προσπάθησαν να την εντάξουν σ’αυτόν δια πυρός και σιδήρου. Είναι αυτή που συγχώρησε τους παρασυρθέντες, και σταμάτησε τις εκτελέσεις των αριστερών που εκτελούσαν κάθε ημέρα οι δήθεν δημοκράτες με αμερικανικές εντολές και έκλεισε τη Μακρόνησο και τα άλλα κολαστήρια που είχαν δημιουργήσει αυτοί , που εσύ τώρα δηλώνεις ότι εκπροσωπείς , ενώ είσαι κομμουνιστής και αυτοί δολοφονούσαν τους συντρόφους σου. Αλλά επειδή εκεί δεν είχε κουτάλα μεταπήδησες στο φασιστικό ΠΑΣΟΚ, διότι αυτό έχει έχει ειδικότητα στις κουτάλες .. Για την άρση παρεξήγησης σου αναφέρω και τα ονόματα αυτών που δολοφονούσαν τους τέως συντρόφους σου. { Γ. Παπανδρέου, Δεκεμβριανά}, {Ν. Πλαστήρας Βάρκιζα}, {Θ. Σοφούλης . Εμφύλιος , Ν.509, Κοινωνικά Φρονήματα, δίκη Ναυτικού με σαράντα θανατικές καταδίκες από τις οποίες οι είκοσι εκτελέσθησαν}. {Γ. Μελάς κατάθεση νόμου περί "εθνικής αναμόρφωσης",δηλαδή για τα βασανιστήρια της Μακρονήσου} {Πλαστήρας και Σ. Βενιζέλος . Δίκη αεροπόρων, με δυο εκτελέσεις και πολλές καταδίκες. Δίκη Νίκου Μπελογιάννη και εκτέλεσή του μαζί με άλλους επτά}. {Δ. Παπασπύρου αστήρ του ΠΑΣΟΚ. και Γ. Μαύρος Κεντρώος }. Για τον Ανδρέα Παπανδρέου αναφέρω ότι ήταν δυο φορές δηλωσίας , τη μία στον Μανιαδάκη και την άλλη στον Πατακό ! Οχι ο Βελουχιώτης ήταν μόνο μια φορά δηλωσίας , δεν πρόλαβε για δεύτερη , γιατί του έκοψε το κεφάλι ο σύντροφος Ν. Ζαχαριάδης και το κρέμασε σε μια κολώνα στην πλατεία των Τρικάλων. Αυτή είναι η ιστορική αλήθεια για τη Δεξιά κύριε Μπόγδη στην οποίαν ανήκω. Τυχούσες αντιρρήσεις δεκτές, υπό την προϋπόθεση τεκμηριωμένες και όχι σαν του ανίδεου μαντιναδoποιού του φόρουμ !.. Οσο για το ψευδώνυμο που αναφέρεις επανειλημένως , μήπως ξανανοίγετε τους φακέλους των Κοινωνικών Φρονημάτων που είχατε ανοίξει παλαιότερα ; Για να επιμένεις επ’ αυτού , είναι όντως ύποπτο . Εμένα προσωπικά δεν με φοβίζει γιατί είμαι γνωστής και δη αντιστασιακής ταυτότητος , πραγματικής και με καταδίκες , όχι σαν και του εξυπνάκια συνεργάτη της στήλης που κόπηκε στο ξύρισμα και μας δήλωσε ότι έχυσε το αίμα του κατά την περίοδο της χούντας Και κάτι επ’ αυτού επειδή η χούντα της 21ης Απριλίου είχε σοσιαλιστική κατεύθυνση {Νάσερ απεκαλείτο ο Παπαδόπουλος} και επειδή φοβόταν τη Δεξιά και όχι τους ψευτοαντιστασιακούς που ενέσκηψαν μετά την 23η Ιουλίου 1974 με αρχηγό τον Ανδρέα Παπανδρέου, τους Δεξιούς ταλαιπώρησε πολύ περισσότερο από την αριστερά !... Αλλωστε στις 13 Δεκεμβρίου 1967 εκδηλώθηκε βασιλικό κίνημα ενάντια στη δικτατοτορία .Ο κυβερνήτης του αντιτορπιλικού Βέλος ήταν Δεξιός . Ο Ιπποκράτης Σαβούρας ήταν δεξιός Ο Μήνης το ίδιο , Ο Μουστακλής επίσης . Ο Χάρης ο Καρατζάς επίσης, ο Φ. Π. κι’ αυτός παλιοδεξιός κ.α. . Οι ψευτοδημοκράτες έκαναν όλοι αντίσταση στην αλλοδαπή και οτι μαζεύανε απο εισφορές στα ξένα στο μ***ί και στην ταβέρνα . Και κατόπιν συνταξιοτήθησαν κι’ ολας . Ο μοναδικός ήρωας που ενεπλέχθη στο ΠΑΣΟΚ Αλέκος Παναγούλης μόλις έγινε η μεταπολίτευση και είδε το πραγματικό πρόσωπο του Α. Παπανδρέου και ότι αυτός εκτελούσε αμερικανικές εντολές , του τα είπε χύμα και αποχώρησε , για να πέσει εν συνεχεία θύμα της C.I.A. διότι σαν προσωπικότητα υπερτερούσε του Ανδρέα και θα τον εξαφάνιζε !.... Φιλικώτατα . 4-3-2009 Φ.Π.
ΝΙΚΟΣ
19/03/2009 23:52
ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ... ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ...
XXX
19/03/2009 20:08
Λογικό είναι αν ποινικοποιηθεί η κουκούλα να απαγορευθεί η παραγωγή, εμπορία και διακίνηση της κουκούλας. Επίσης λογικό είναι εφόσον ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού φοράμε κουκούλες για τον ένα ή τον άλλο λόγο η κυβέρνηση να μας αποζημιώσει για να αγοράσουμε καινούρια ρούχα τα οποία να ανταποκρίνονται στις δικές της ενδυματολογικές προτιμήσεις. Ακόμα θα πρέπει να αποζημιωθούν οι έμποροι αλλά και οι κατασκευαστές που θα είναι υποχρεωμένοι να άλλαξουν το στοκ τους. Που θα βρει η κυβέρνηση λεφτά για να εφαρμόσει αυτό τον ηλίθιο νόμο όταν έχουμε οικονομική κρίση. Όχι από του φόρους μας πάντως.
Τέλος εμένα δε μου αρέσουν καθόλου οι σαγιονάρες γιατί φαίνεται το βρωμερό νύχι του μεγάλου δακτύλου του ποδιού. Είναι δυνατό να ποινικοποιηθούν κι αυτές μαζί με την κουκούλα;;;
oi alites forane gravates
19/03/2009 19:45
“How to keep warm during the credit crunch?
Burn a banker.”
ΑΦΜ
19/03/2009 19:41
Τώρα που καταργούνται οι κουκούλες θέλω να ενημερώσω ότι πουλάω τουρμπάνια, μαντίλες, σκουφιά, καπέλα, μούσια περούκες και κασκόλ τα οποία είναι πιστεύω νόμιμα. Τιμές φιλικές! Πουλάω επίσης και γαλλικά προφυλακτικά με γεύση μέντα. Ασχετο αλλά επίκαιρο.
ΤΕΟ
19/03/2009 19:14
Εντάξει ρε δεξιοί!
Μας τα κόψατε όλα.
-τα λεφτά
-την ελευθερία
-την αξιοπρέπεια
-την ασφάλεια
-την ηρεμία
Αφήστε μας τουλάχιστον την ελευθερία να σας βρίζουμε. Ακου! απαγορευεται η περιύβριση αρχής. Να είστε σωστοί και να ξέρετε ότι δεν θα θα σας βρίζει κανένας. Αυτό σας πείραξε δηλαδή. Μη χάσετε την ανυπαρκτη υπόληψή σας. Ακόμα και αν απαγορευεται πάνως εμείς θα σας τα ...χώνουμε, έστω και από μέσα μας. Έτσι γινόταν και επι χούντας. Τρώγανε βρίσιμο...
Δημοσθενης Μπογδης
19/03/2009 19:03
@ Φιλιππινεζος Παρατηρητης 19/3/2009 07 09

Αγαπητε κυριε ,
Εχω την εντυπωση οτι οταν δεν κανετε copy/paste , τα κειμενα σας μπαζουν και αερα και νερα .
Ετσι που πατε θα βουλιαξετε πολυ γρηγορα !...

Προς απαντηση σας
1).- Το ονομα μου ειναι αυτο που βλεπετε ,αυτο που
υπογραφω .
2.- Σας βριζω οταν σας ζητω να αναγραφετε και σεις το δικο σας ονομα ,αντι αυτου του ρατσιστικου ψευδωνυμου σας?

3.- Σας ζητησα να μου πειτε την παραταξη/κομμα που
υιοθετειτε . Εδω απαντησατε ,οτι εισθε με το ΛΑ.Ο.Σ και αυτο
ειναι προς τιμην σας ( τωρα ξερουμε τι πραγματικα πρεσβευετε )

Αρα οι κυριοι ,Ροδανθος ,ΛΑΒΑΣ, ΝΙΟΝΙΟΣ και ορισμενοι αλλοι οταν σας αντιπαρατιθονται πολιτικα ,εχουν σοβαρους
πολιτικους λογους .
Ποτε προσωπικους ουτε και γω ,μονο που μου χτυπα
πολυ ασχημα το ψευδωνυμο σας .
.Θεωρω τους Φιλιππινεζους συμπαθεστατους που εχουν προσφερει στην αναπτυξη (ναυτυλια και στις υπηρεσιες )της Χωρας μας παρα πολλα .
Οσο για τις ιστορικες σας γνωσεις , θα το θεωρησετε βρισια ,αν σας πω οτι εινα επιλεκτικες και οτι συμφωνω με τους προαναφερθεντας αντιπαλους σας ?
Τελος κυριε πειτε μου αν η φραση που μου εκτοξευετε

19/3/2009 07 09
" Ελα ομως που δεν μπορεις να κρυψεις την αθλια κοινωνικη σου καταγωγη και εκπαιδευση "

ειναι υβριστικη η οχι ? Σας την επιστρεφω προς συμμορφωση , αν δεν γνωριζετε να ζητησετε συγνωμη .
ss
19/03/2009 18:47
@ΣΣ
Φιλε μου το να χαρακτηριζεται ενα ολοκληρο κομμα η η πλειοψηφια του ως ατομα με χαμηλη νοημοσυνη και γνωριζοντες για το εγκλημα ειναι τουλαχιστον μια ελεεινη φασιστικη νοοτροπια. Το δε ατομο που διαπραττει αυτη την απρεπεια ειναι επισης ενας ελεεινος και τρισαθλειος ΦΑΣΙΣΤΑΣ.
Εντελως φιλικα και ειλικρινα.

@Φ. ΜΠΑΝΙΣΤΙΡΤΖΗΣ
Εσυ φιλε μου δεν κουραστηκες ακομα να βλεπεις ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΕΒΡΑΙΟΥΣ γυρω σου? Ο γιατρος σου τι λεει γιαυτο? Μαλλον θα σου αλλαξει φαρμακα γιατι αυτη η ατιμη ασθενεια σου τρωει τα σωθικα. Υπομονη λοιπον.
με φιλικους χερετισμους ΧΑΙΛ ΧΙΤΛΕΡ!!!!!!
G_G
19/03/2009 18:46
Eixa na mpw internet kammia bdomada k duo filoi ellines pou ir9an landan na me doun mou eipan oti poinikopoiisan tin koukoula k de to pisteba.. Pou na pistepsw oti i ili9iotita exei ftasei se tetoia upsi. Telika nai einai ali9eia k telika nai den uparxei elpida gia afti ti xwra. Mia puriniki mono i kanas seismos 10 rixter. Opws oi Atlantes pou lege k o megas asimos..
no name
19/03/2009 18:21
Παιδια, δεν ξερω αν το μάθατε...ο υπουργος, μόλις ποινικοποίησε και τις βόλτες στο πεζοδρομιο γιατι ενοχλουμε τα οργανα της αρχης τις ζαρντινιερες....πως να μην βιντεοσκοπουν μετα την εφαρμοση της ''''δικαιοσυνης'''' τα οργανα της αρχης....ειναι δυνατον να μην βγαινουν με σιδηρογροθιες στις διαδηλωσεις, οταν εχουν να κανουν με αυτους τους βανδαλους τους εκπαιδευτικους....?ας μην τα θελουμε κι ολα δικα μας φτανει πια.....πολυ εχουμε κουρασει τους αστυνομικους και γενικα ολα τα οργανα της ταξης, αφου πλεον σκεφτειτε οτι πλεον αναλαμβανουν και καθηκοντα αεροσυνοδου.....μπορει ατα που λεω να φανταζουν ακυρα, αλλα ετσι για να μην ξεχνιομαστε.........
Βρασίδας
19/03/2009 17:53
Αργησαν αλλά το βρήκαν τα σαίναι, για όλα τα δεινά του τόπου φταίει η κουκούλα, πως δεν το είχαν ανακαλύψει νωρίτερα;

Ποιες κουκούλες όμως, οι κουκούλες και τα κουκουλώματα
από τις κλοπές του δημοσίου χρήματος,
από τις μίζες και ρεμούλες των πολιτικάντηδων,
από τους επικύνδινους δρόμους που δήθεν φτιάξανε,
από τα παράνομα διόδια που στήσανε,
από την κατάχρηση των συντάξεων,
από τις ιερές κλοπές των μοναχών και συνεργών,
από τις παράνομες φορολογίες,
από τις κουμπαριές και τους νταβατζήδες,
από τα ρουσφέτια;
Εδώ σε θέλω...

Όχι κύριοι τα παραπάνω είναι μικροπαραπτώματα, έτσι αποφάσισαν, η κουκούλα του απεγνωσμένου πολίτη, πιτσιρικά, διαμαρτυρώμενου για την αδικία, αυτή η κουκούλα φταίει!

Μπράβο για ακόμα μια φορά στα σαίνια που ψηφίζει ο νεοΈλληνας...

Αντε τώρα να πάμε όλοι μαζί για να δούμε στα παραθύρια της διαμαρτυρίας και εκτόνωσης, στην TV, την πραγματικότητα που πλάθουν για μας, και μεθαύριο με το καλό να τους ξαναψηφίσουμε...
Είναι βλέπεις νόστιμα τα κοκκαλάκια που μας δίνουν να γλύφουμε κι ας πριζόμαστε στην χώνεψη.

Αμα δεν ξέρεις πως ζει ο Ευρωπαίος, τι διεκδικήσεις, απαιτήσεις και πράσινα άλογα να περιμένεις από τον νεοΈλληνα... μετανάστης στον τόπο του... η χειρότερη κατάρα...



ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ...
19/03/2009 16:48
ΑΧΑΧΟΥΧΑΑΑ....

Απλά οι άνθρωποι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να τους συλλάβουν!
"....καταλάβατε ή να κάνω και κακά..." που'' λεγε και η γνωστή διαφήμιση με το μωρό?
ΝΤΙΝΟΣ
19/03/2009 15:41
Κε ΥΠΟΥΡΓΕ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΑΠΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΕΝΑΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΦΕΝΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΔΕΧΕΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΝΑΣ ΕΓΚΡΕΙΤΟΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΨΗΦΙΣΗ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΑΙ, ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΣΟΒΑΡΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΤΑΙ , ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙΤΑΙ.
Alla sta logia kai alla sta erga
19/03/2009 15:12
@cthulhu 18/3/2009 12:05

Polu wraia ola afta pou grafeis gia tin anisotita, gia to sustima,gia tin pragmatiki tromokratia ktl.ktl.
Kai sumfwnw se polla simeia.
Alla esu giati enw mas ta grafeis ola afta ta wraia, me tis praxeis sou ta akurwneis?
Afou de sou aresei o kapitalismos giati tote douleveis gi''afton?
Mas grafeis:
"γράφω αυτή τη στιγμή ''''μέσα'''' από το σύστημα τους σε ένα από τα μεγάλα στηρίγματα του καπιταλισμού τους.Φοράω και εγώ κοστούμι και γραβάτα.Για να βλέπω τους τρομοκράτες εν δράση!! Μαζί τους όμως δε θα είμαι ποτέ στο μυαλό"
kai pithanotata afto les ston eafto sou gia na exeis kathari ti suneidisi sou kai na koimasai hsuxos ta vradia....
Anarwtiemai telika:
eisai enas apo tous kaluterous i enas apo tous xeiroterous?
Exw varethei OLOUS aftous pou allo einai sta logia kai allo stin pragmatiki tous zwi!
cthulhu, elpizw na me vgaleis lathos!

(zitw sugnwmi apo tous anagnwstes gia tous latinikous xaraktires, stelnw apo to exwteriko)
fysiognomistis
19/03/2009 15:07
στη φωτο, ο ορισμός της διαφοράς μεταξύ σοβαρού και σοβαροφανούς
andreas
19/03/2009 11:37
pantos iparxoun 2 andreas edo mesa
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
19/03/2009 11:10
ΤΑ ΛΥΤΡΑ ΤΗΣ ΑΘΩΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Νεος κυβερητικος ανασχηματισμος Υπουργοι συμφωνα με προβλεψη Φ.Π. οι βουλευτες της Ν.Δ. που κατορθωσαν να βγαλουν προκαταβολικως αθωους τους εμπλεκομενους υπουργους και υπερυπουργους ! Ητοι : Οι κ.κ. Προεδρος Χρηστος Μαρκογιαννακης Χανια . Αντιπροεδρος Νικος Δενδιας Κερκυρα. Μελη : Γιαννης Μπουγας Φωκιδα . Κωστας Μαρκοπουλος Ευβοια. Ηθελα να πιστευω οτι ειχαν και αλλα προσοντα αλλα δυστυχως ειχα κανει λαθος. Αντε κ. Δενδια τι μας το φερνεις απ'' εξω, απ'' εξω, ψαχνοντας για νεους νομους ? Υπαρχει ετοιμος νομος! Αυτος που οι Κεντρωες δημοκρατικες κυβερνησεις επεβαλαν κατα τον εμφυλιο ! Ο περιβοητος Ν. 509. Κατω οι κουκουλες για το λαο, συνεπαγεται και κατω τις μασκες απο τους κυβερνωντες !...
Ο υπέρ των προφυλαχτικών!
19/03/2009 10:50
Στον όρο "κουκούλα", κατά την κυβέρνηση τουλάχιστον, περιλαμβάνονται και τα προφυλαχτικά;
Διότι με τη ΝΔ καλό είναι να γλυτώσουν όσοι μελλοντικοί πολίτες μπορούν...
Να το διευκρινίσει ο Αντώναρος παρακαλώ.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
19/03/2009 10:38
@ Δημοσθενης Μπογδης {?} πιθανως Τρεχαγυρευπουλος. 19-3-2009/07.09. Κυριε Μπογδη η οπως αλλιως σε λενε, σου εχω συστησει επανειλημενως να σταματησεις τις υβρεις, και αν εχεις επιχειρηματα να απαντας. Ελα ομως που δεν μπορεις να κρυψεις την αθλια κοινωνικη σου καταγωγη και εκπαιδευση? Αυτη τη δημοκρατια ευαγγελιζεται ο υποψηφιος Αμερικανος για την πρωθυπουργια της Ελλαδος ? Προφανως, διοτι οι Ελληνες ειναι κατωτερη φυλη απο αυτον ! Τα ιδια επραττε ο πατερας του με τη 17 Νοεμβρη ! Αν παντως νομιζεις οτι επειδη βριζεις τον κοσμο θα αρπαξεις κανενα κοκαλο, μαλλον κανεις λαθος . Αν υπαρχει καποιος στο ΠΑΣΟΚ που σκεπτεται δημοκρατικα θα σε ειχε στειλει στο δικαστηριο για τη ζημια που κανεις στο κομμα !
in slow motion
19/03/2009 08:55
Όποιος καλύπτει το πρόσωπό του με κουκούλα είναι τρομοκράτης, άρα εν δυνάμει εγκληματίας είτε με άμεσο είτε με έμμεσο τρόπο αφού στη σφαίρα των ανεξέλεγκτων ενεργειών του συρρικνώνεται η βία και οι τρομαχτικές της συνέπειες. Κάθε προοπτική δίκαιου αιτήματος και ελεύθερης έκφρασης δεσμεύεται όταν ο τρόπος που διεκδικείται έχει σαν αποτέλεσμα να κινδυνεύουν και να ζημιώνονται αθώοι άνθρωποι. Δεν καταλαβαίνω γιατί κατακρίνουμε την πολιτεία όταν με κάποιο μέτρο αναλαμβάνει περισσότερες ευθύνες έναντι των πολιτών. Δεν μπορούμε να απορρίπτουμε το μέτρο εκεί που χάνονται τα όρια.




Σ.Σ.
19/03/2009 07:27
Κάποιος Πασόκος Sotiris (18/3/2009 14:41) με αποκάλεσε βρωμιάρη επειδή δεν του άρεσε το σχόλιό μου. Αντί να απαντήσει με κάποιο επιχείρημα συμπεριφέρθηκε όπως ξέρει από το σπίτι του. Αυτοί οι άνθρωποι όταν θίγεται το κόμμα τους εκτοξεύουν χυδαιότητες και απειλές προς κάθε πλευρά, επιβεβαιώνοντας πως αν όχι όλοι, οι περισσότεροι από αυτούς, είναι άτομα με χαμηλή νοημοσύνη. Σε λυπάμαι φουκαρά Sotiri. Και για να θιχτείς τόσο πολύ με μια γενικότητα που ανέφερα, έ … κάτι θα ξέρεις για το έγκλημα.
Δημοσθενης Μπογδης
19/03/2009 07:09
@ karagunis 18/3/2009 13 35

το κειμενο σας " DIKTATORIA EINAI H MONH LYSH GIA THN ELLADA " ειναι αηδιαστικο .
Εχετε και το ονομα του αξιου ποδοσφαιριστη της Εθνικης μας Ομαδας ,δυστυχως ......
Εσεις οπως φαινεται, ανηκετε Στην "Εθνικιστικη" ομαδα της Ελλαδας .. που πατωνει καθημερινα , οπως και ο ΦΠΑ (Φαρμακωμενη Ποδοσφαιρικη Αφασια ) .
Επειδη ο κ. ΡΙΧΑΓΚΕΛ ειναι ακομη με την ομαδα μας ψαχτε
για αλλο Γερμανο κοουτσς ......Εχει ορισμενους η στηλη ......
οθνβτχ
19/03/2009 02:22
@ aquilla Ομως κουκλα μου επι Παπανδράου και επί Σιμήτη τα οικονομικά μας ήταν πολυ καλύτερα,
ΓΙΑΝΝΗΣΧ
19/03/2009 00:55
ΕΧΩ ΛΥΣΗ...... ΕΧΩ ΛΥΣΗ

1: ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ,ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΕΣ ΚΟΥΤΣΟΥΛΙΕΣ ΝΑ ΥΠΕΡΙΠΤΑΝΤΑΙ ΤΩΝ ΚΕΦΑΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΦΥΓΗ ΤΩΝ ....!

2; ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ , ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΜΟΠΛΑΤΗ ΤΩΝ, ΠΑΠΑΓΑΛΛΟ ΜΕ ΑΡΙΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΥΒΡΑΙΟΛΟΓΙΟΥ ΚΑΤΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ..

ΜΕΤΑ ΤΟΥΤΟ , ΤΗΝ ΕΒΑΨΑΝ...!
gkrouman
18/03/2009 23:46
Οι διαδηλώσεις (υποτίθεται ότι) γίνονται για να εκφράσει ο διαδηλωτής τα αιτήματά του και όχι για να σπάει και να καταστρέφει τις περιουσίες των πολιτών, ούτε να τα βάζει με τα ΜΑΤ.
Πιστεύω ότι στην ουσία και οι διαδηλώσεις θα έχουν την ίδια τύχη με το άσυλο που οδηγείται προς κατάργηση, διότι έχουν καταλειφθεί από άτομα που έχουν εντελώς άλλες επιδιώξεις από την έκφραση λαϊκών αιτημάτων και την διακίνηση ιδεών.
Maestro
18/03/2009 22:51
Η χρήση κουκούλας ως επιβαρυντική περίσταση σε διάπραξη αδικημάτων δεν προσθέτει επί της ουσίας τίποτα. Το θέμα είναι αν συλλαμβάνονται όσοι εγκληματούν και όχι το ύψος της ποινής το οποίο με το νόμο που ετοιμάζεται είναι ιδιαίτερα υπερβολικό σε σχέση με τα έννομα αγαθά που απειλούνται. Μιά τόσο μεγάλη ποινή θα εχει χαρακτήρα μόνο τιμωρητικό και καθόλου σωφρονιστικό όπως το ποινικό μας δίκαιο επιθυμεί. Εξάλλου στο αδίκημα της διατάραξης κοινωνικής ειρήνης είναι εξαντλητικές οι ποινές που θα προτείνονται σε ένα ασαφές από τη φύση του αδίκημα. Από την άλλη πλευρά η δίωξη αυεπαγγέλτως της εξύβρισης δημόσιων λειτουργών δημιουργεί πολίτες δύο ταχυτήτων , αφού για την εξύβριση μη δημοσίων λειτουργών θα εξακολουθεί να απαιτείται μήνυση. Δε νομίζω να εφαρμοστεί ποτέ στην πράξη από έλληνες εισαγγελείς και δικαστές. Τέτοια προστασία κρατικών λειτουργών ταιριάζει περισσότερο σε μη δημοκρατικά καθεστώτα.
Στάθης
18/03/2009 22:34
Στη γωνία βάζει η πλειοψηφία τους κουκουλοφόρους.Το μέτρο βρήκε ήδη πρόσφορο έδαφος για να εξαλειφθεί επιτέλους αυτό το καρκίνωμα.
καλλιοπη η καλυμνια
18/03/2009 22:26
απαντηση προς Ανδρεα Η δεξια κι αν εγερασε , η ιδια θα ειναι παντα . Μας απειλειτε ;
andreas
18/03/2009 21:09
Kalliopn kai oloi oi loipoi anengefaloi ,den sas ftaiei n KyBernisi pou se telikn analysi den ekane kai tipote na tin katigoreite. sas ftaiei n apythmeni kommatiki fanatila pou sas tyflwnei kai den mporeitai na deite pera apo tn mytn sas .ekeino pou sigoura sas xreiazetai ,einai sanida Bregmeni mnpws kai Balete ligo myalo gia na apofasisete ti epi telous thelete; Mipws mia Diktatoria tha sas elyne to proBlhma sas; LEW MHPWS?
ΑΦΜ
18/03/2009 20:08
Δηλαδή αν κάνεις πλαστική μύτης και βρεθείς κατα λάθος την άλλη μέρα στο κέντρο της Αθήνας σε διαδήλωση θα πας 2 χρόνια μέσα επειδή ο νάρθηκας εκρυβε τα χαρακτηριστικά του προσώπου σου; Και μετά που θα είναι μονίμως αλλοιωμένα τα χαρακτηριστικά σου λόγω της πλαστικής θα φάς κι άλλα 2 χρόνια; Αν είναι κανένας καρκινοπαθής με μάσκα στο κέντρο της Αθήνας θα φάει κι αυτός άλλα 2 χρόνια για να μη μιλήσω για τους ανοσοκατεσταλμένους, φυματικούς κλπ που κυκλοφορούν έσι κι αλλιώς με μάσκα. Πάλι καλά που δεν έχουμε πια λεπρούς. Αυτοί θα έτρωγαν σίγουρα ισόβια.
Δημοσθενης Μπογδης
18/03/2009 20:03
Στην ρυθμιση σας κ. Δενδια μη ξεχαστε να συμπεριλαβετε και
την ζαρντινιερα .
Μια " Αμυνομενη Ζαρτνινιερα " δεν μπορει να συρεται και να διασυρεται απο πολιτες και πολιτικα κομματα .

Μη ξεχασετε ακομη ,κ. Υπουργε (εσεις που διαπρεψατε στην
ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ κατα τις εργασιες της "στημενης" εξεταστικης Επιτροπης της Βουλης για τις ευθυνες των Βατοπαιδικων Υπουργων της παραταξης σας ) να καλυψετε δια νομου και τα δρομολογια των ΑΕΡΟΓΡΑΜΜΩΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ .

Στα νομοθετηματα η κυβερνηση ΠΕΤΑΕΙ !!!
panagiotios1
18/03/2009 18:35
ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΠΟΙΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ, ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ, ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ (Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ)???!!! Ή ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΞΕΧΑΣΑΜΕ, ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ Κ ΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ? (ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ, ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΤΣΙ!!!, ΧΑΧΑΧΑΧ) ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ, ΠΑΛΙΟΑΣΦΑΛΙΤΕΣ, ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ! ''''''''ΟΠΟΙΟΣ ΘΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΧΑΝΕΙ Κ ΤΑ ΔΥΟ'''''''' <<Β. ΦΡΑΓΚΛΙΝΟΣ>>
S.A.
18/03/2009 18:19
"...χρήση κουκούλας ή η αλλοίωση των χαρακτηριστικών του προσώπου" Και αν τα "παλικάρια" δε φοράνε κουκούλες, αλλά κράνη μοτοσυκλέττας; Λες και δεν υπάρχουν τέτοιοι στα μέχρι στιγμής περιστατικά επεισοδίων. Θα αρχίσουν μήπως και τις προσαγωγές όσων καβαλάνε δίτροχα; Αυτό θάχει πλάκα γιατί ουσιαστικά θα απαγορευθεί η κυκλοφορία στα μηχανάκια, αφού αν δεν φοράς κράνος θά''χεις πρόστιμο και αν φοράς κράνος θα σε συλλαμβάνουν. Μιά ζωη γελοιότητες...
ΣΟΒΑΡΟΣ
18/03/2009 18:02
ΠΩΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΦΕΥΓΕΙ Ο ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΤΟΝ ΠΙΛΟΤΟ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΣΥΛΟ. ΣΟΒΑΡΟΤΗΣ ΜΗΔΕΝ.
ΑΑΑ
18/03/2009 17:59
ΠΟΛΛΟΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΙΔΕΣ ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΟΙ, ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΡΑΔΕΣ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΑΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΩΝ !!!! ...Ε ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΤΡΗ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ??? ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΚΛΠ, ΤΟΤΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ !!!
Maria
18/03/2009 16:58
@TA 6 SHMEIA 18/3/2009 15:24
Otan sou kapsoune to spiti, to magazi kai to autokinito 8a gineis ta 7 shmeia. Kai ksereis poio 8a nai to evdomo:
O POLITIS EXEI TO ANAFERETO DIKAIOMA KAI THN YPOXREOSH NA SPASEI TA MOUTRA TOU ZAMPLOUTOU KOUKOULOFOROU DIADHLOTH POU ANEY LOGOU KAI AITIAS TOU DIELYSE THN PERIOUSIA

Eksupnopoulia oloi sas
κ.
18/03/2009 16:51
πέρα από την πλάκα, αυτός που φοράει κουκούλα, γιατί την φοράει; δεν την φοράει για να κλέψει, να σπάσει και να κάνει πλιάτσικο; και έρχεται η ανίκανη κυβέρνηση(γιατί όντως είναι ανίκανη) και λέει ότι είναι επιβαρυντικό να φοράς κουκούλα, όταν σε πιάσουν. Και έρχονται οι ...τσιπροαλαβάνοι(των βορείων προαστείων) και βρίζουν!!!! καλά αφού εσείς υποτίθεται τα καταδικάζετε τα επεισόδια, τι σας νοιάζει για τις κουκούλες;
στις περσινές διαδηλώσεις των 40.000 φοιτητών, φορούσαν κουκούλα πάνω από 200 άτομα; δεν καταλαβαίνετε ότι η κουκούλα και τα επεισόδια στιγματίζουν τους λαϊκούς αγώνες γιαυτό τους αποκηρύσσει το κκε και το σύνολο των σκεπτόμενων αριστερών; Δηλαδή μόνο οι ....τσιπροαλαβάνοι είναι δημοκράτες και οι άλλοι φασίστες; φτάνει πια η κοροϊδία. πέσανε και τα προσχήματα για τους ...αριστερούς τσιπροαλαβάνους(με τις δεξiές τσέπες) με την υποστήριξη της κουκούλας!!!! αλλά ο αλαβάνος έχει ξενοδοχεία σε νησιά, δεν έχει κανένα περίπτερο στο κέντρο της αθήνας να φοβάται μην του το κάψουν οι κουκουλοφόροι.
καλλιοπη η καλυμνια
18/03/2009 16:43
Κυβερνηση σε κατασταση πανικου ; Κυβερνηση φασιστικη , που μεχρι τωρα φορουσε την κουκουλα του κεντρωου χωρου; Κυβερνηση ανεγκεφαλων και αχρηστων; Εγω ,ενα εχω να πω. Με κουκουλα ειτε χωρις κουκουλα , αυτη η κυβερνηση εγκληματει .
ΙΑΚΩΒΟΣ
18/03/2009 16:17
panagiotios1 18/3/2009 13:41

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ...
TA 6 SHMEIA
18/03/2009 15:24
GAI NA BALOUME TA PRAGMATA STHN THESH TOUS!!
1. O DIADHLOTHS, EXEI TO ANAFERETO DIKAIOMA KAI YPOXREOSH, NA FORAEI ANTIASFIXIOGONA MASKA, THN STIGMH POU H KYRIA ASTYNOMIA RIXNEI XHMIKA, PROSEXTE TA DAKRYGONA EINAI EPIKYNDYNA XHMIKA!!! DIOTI: TO ENSTIKTO THS AYTOSYNTHRHSEIS TO EPIBALLEI!!
2. O DIADHLOTHS EXEI TO ANAFERETO DIKAIOMATA KAI YPOXREOSH NA FORESEI PROSTATEYTIKO KALYMA STO PROSOPO TOY!! DIOTI: OTAN H KYRIA ASTYNOMIA RIXNEI EPIKYNDYNA XHMIKA (KAI TA XHMIKA PANTA EINAI EPIKYNDYNA OTAN PROKALOUN ERETHISMOUS STOUS FLENOGONOUS/ANAPNEYSTIKA!!), AYTO TO EPIBALLEI TO ENSTIKO THS AYTOSYNTHRHSEIS!! ALLOSTE GIATI FOROUN AYTOI ANTIASFYXIOGONES MASKES;;; GIA THN YGEIA TOYS!!
3. O DIADHLOTHS EXEI TO ANAFERETO DIKAIOMA KAI YPOXREOSH, GIA THN PROSTASIA THS YGEIAS TOU, OTAN KINDYNEYEI APO XHMIKA POU RIXNOUN, NA ANABEI MEGALES FOTIES GIA THN DIASPASH MESO THS AITHALHS AYTON TON EPIKYNDYNON GIA THN YGEIA TOU XHMIKON!! AYTO TO EPIBALLEI TO EPISTHMONIKO TOU KAI ZOTIKO TOU ENSTIKTO!!!
4. O DIADHLOTHS KAI O KATHE ANTROPOS EXEI TO DIKAIOMA KAI THN YPOXREOSH (EFOSON THELEI NA EPIZEISH), NA ANTIDRASH ME KATHE DYNATO KAI BIAIO TROPO, OTAN TOU EPIBOULEYETAI H AKERAIOTHTA THS ZOHS TOU, BASIKO ENTSTIKTO THS ZOHS !! DHLADH: SYNEIDHTH MAXAIRA EDOSES, SYNEIDHTH MAXAIRA THA LABEIS!!!
5. O DIADHLOTHS EXEI TO DIKAIOMA KAI THN YPOXREOSH NA EKFAIREI THN GNOMH TOU DYNATA KAI FONAXTA, GIA NA AKOUSTEI!! KATHE PROSPATHEIA FIMOSEIS AYTOU, EINAI NAZISTOFASISTIKH!! KAI STHN ELLADA LOGO VPROSFATHS ISTORIAS: ANTIELLHNIKH !!
6. O DIADHLOTHS EXEI PANTA DIKAIO!!! TERMA!!
Κώστας Θωμάς
18/03/2009 15:17
Αν και δεν μένω Ελλάδα για πολλά χρόνια απ ότι θυμάμαι κουκουλοφόροι υπήρχαν και με άλλες κυβερνήσεις και ποτέ δεν συνέλαβαν ΕΝΑΝ για δείγμα.
Έντιμοι πολίτες θα έπρεπε να αποδείξουν ότι η κουκούλα είναι εργαλείο της εκάστοτε κυβέρνησης και όχι να παραπονιούνται όταν η σημερινή κυβέρνηση χρησιμοποιεί τη κουκούλα να περάσει ένα αντιδημοκρατικό νόμο.
Εσείς οι ίδιοι οι πολίτες συλλάβετε ένα κουκουλοφόρο και φτιάξτε το δικό σας γουαντάναμο να σας πει ποιος τον προστατεύει, η σημερινή κυβέρνηση καλά σας κάνει εσείς το ζητήσατε με τη ψήφο σας δις.
Eleni Katounaki
18/03/2009 15:14
O Ellininkos typos apodeiknietai katoteros ton peristaseon. Anti oloi enomenoi na ypostiiriksoun metra kata tis aleitias ton Eksarxeion, askoune ftini antikyvernitiki politiki. Otan oi " evgeneis neoi " ton Eksarxeion kapsoune to singrotima Lambraki, isos tote ne evestopoiithoun ta dimikratika antanaklastika sas. Gia afto ton logo i kikloforia ton efimeridon synexizei na fthini, dioti o typos anti na ekfrazei to dimosio aisthima, paize mikropolitiki.
ΟΧΙ ΣΤΗΝ Ε-Κ-Τ-Ρ-Ο-Π-Η ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΛΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ
18/03/2009 14:50

Εκείνο που επιδιώκει ο νόμος είναι να ΕΞΥΓΙΑΝΕΙ το σύστημα και όχι να βάλει φυλακή ανθρώπους.

Το πρόβλημα με τις διαδηλώσεις είναι ότι παρησφήουν σε αυτές προβοκάτορες με καλυμμένα πρόσωπα και τις μετατρέπουν από διαδηλώσεις αιτημάτων σε δικές τους ανθρώπινες ασπίδες προκειμένου να προβούν στο καταστροφικό τους έργο.

Η αποθάρρυνση της απόκρυψης των χαρακτηριστικών του πρόσωπου θα βοηθήσει τους υγιείς διαδηλωτές στο να περιφρουρήσουν καλύτερα τις διαδηλώσεις και να κρατήσουν έξω ταραχοποιά στοιχεία. Επίσης θα αποθαρρύνει και όσους πάνε στις διαδηλώσεις μόνο για να τα σπάσουν.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και η ρύθμιση για την εξύβριση των αστυνομικών. Όταν κάποιος με μια ντουντούκα κάνει όλο το σώμα της πορείας να βρίζει τους αστυνομικούς(ωραίο αίτημα) στην ουσία φορτίζει αρνητικά το κλίμα και στην παραμικρή αφορμή θα έχουμε συμπλοκές και ξυλοδαρμούς.

Οι διαδηλώσεις (υποτίθεται ότι) γίνονται για να εκφράσει ο κόσμος τα αιτήματα του. Δεν γίνονται για να πλακώνονται οι διαδηλωτές με τα ΜΑΤ ούτε για να καταστρέφονται οι περιουσίες των πολιτών.

Στην ουσία και οι διαδηλώσεις έχουν την ίδια τύχη με το άσυλο, έχουν καταλειφθεί από άτομα που έχουν εντελώς άλλες επιδιώξεις από την έκφραση λαϊκών αιτημάτων και την διακίνηση ιδεών.

Αν δεν παρθούν αυτά τα ανώδυνα αλλά εξυγιαντικά μέτρα τώρα, η δράση των κουκουλοφόρων θα μας οδηγήσει στο σημείο να καταργηθεί το άσυλο και να καταργηθεί και το δικαίωμα του συνέρχεσθε. Ας αναλάβουν όλοι τις εύθηνες τους. Λύση δεν αποτελεί το να κάνεις ότι δεν βλέπεις το πρόβλημα
ΟΙΚ
18/03/2009 14:43
Δυστηχως η φαρσα δεν ειναι οτι οι αμοιροι πολιτικοι προσπαθουν να λυσουν ενα προβλημα που χρονια ταλανιζει την χωρα αλλα οτι καποιες εφημεριδες σαν την δικια σας βαζουν αναχωματα σε μονιμη βαση! Το μετρο δεν προκειται να πετυχει ετσι κι αλλιος γιατι πολυ απλα δεν θα εφαρμοστη οπως τοσοι αλλοι νομοι αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα. Το θεμα ειναι οτι μετα τα γεγονοτα του Δεκεμβριου και την συνεχηση τους με τον ενα η αλλο τροπο εσεις κανετε οτι κανατε και τοτε..ριχνεται λαδι στην ηδη φουντομενη φωτια.
sotiris
18/03/2009 14:41
@ Σ.Σ. 18/3/2009 13:51 re vromiari ss ta idia den legate k gia tis foties tou 2007, oti tis vazane oi pasokoi, eno gia ola eftaige oi anikanotita ton imeteron sas.
Maria
18/03/2009 14:39
Bla bla bla bla, kai stis ekloges 8a psifisete PASOK ''h ND, oxi gia sas alla gia th foukariara thn mana sas......
pAnos Den Haag
18/03/2009 14:38
PROS (ARIKA XRISTO) PSILE? ??? PARE OLLA TA PAIDAKIA TOY KOLYMBHTIKOY ,KAI TA MIKRA THS TAXH SOY KAI PHGAINETA OLLA STOY (TAKATSIMAN THN MBIWTA) , XEREIS ESEI POY, GIA NA SKLHRAGWGH8OYN.
think tank
18/03/2009 14:37
΄Ενα μεγάλο μπράβο στον cthulhu. Ένα διάλλειμα εφυούς μονολόγου ανάμεσα στις δεξιές και΄δήθενφοβισμένες μπαρουφολογίες που έχουν κατακλύσει το χώρο...
Ερνέστο
18/03/2009 14:26
Ωραία λοιπόν, να συλλαμβάνεται όποιος φοράει κουκούλα. Αυτοί που τα κουκουλώνουν, όμως, θα εξακολουθούν να κυκλοφορούν ελεύθεροι και μέχρι πότε;
ΑΡΙΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
18/03/2009 14:24
ΠΕΤΡΟ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΟ ΚΑΙ EMAIL. ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!!
Γιάννης Π.
18/03/2009 14:17
Πολύ δημοκρατική αυτή η εφημερίδα σας. Νοοτροπία Τούρκου έποικου..."γιατί σπάνε τα μαγαζιά του κόσμου και όχι τη βουλή ή δημόσια κτίρια" λέει ο άλλος. Δυστυχώς φτάσαμε ξανά στο σημείο που η παλιά αριστερά έφτασε μέσω αγκυλώσεων να γίνει η συντήρητική παράταξη του τόπου μας. Ότι πάθουμε μας αξίζει, οι γόνοι η Αλέκα και ο Τσίπρας μας αξίζουν...
Ερνέστο
18/03/2009 14:09
Α! Ξέχασα κάτι σημαντικό. Να δεις που ο επόμενος νόμος θα προβλέπει προμήθεια του MALOX με συνταγή μόνο από την ασφάλεια. Η ποιος ξέρει μπορεί και να συλλαμβάνεται όποιος κάνει χρήση MALOX ή τον βρίσκουν με κανένα μπουκάλι στην τσέπη.. Ποιος ξέρει, εκτός κι αν δεν το σκέφτηκαν ακόμα, οπότε μάλλον έπρεπε να δαγκώσω τη γλώσσα μου πριν τους δώσω ιδέες... Τα λέμε... Ερνέστο
Maria
18/03/2009 14:06
@george k 18/3/2009 12:46

Eisai paranoikos to ligotero. Poioi ppasokoi re katakaimene?Pou ka8esai kai upostirizeis mia kuvernisei pou exei isopedosei ti xora. E akti tetoia touvla san esena mas ftasane ekei pou mas ftasane...
Ερνέστο
18/03/2009 14:05
Μεγάλο θέμα αγγίξαμε... Έχω ένα ζευγαράκι ερωτήσεις έτσι για να ταράξω τα νερά. 1. Αν, λέμε αν, κάποιος διαδηλωτής φοράει αντιασφυξιογόνο μάσκα για να μην τα παίξει από τα μυρωδικά που πετάνε και μάλιστα ληγμένα οι ακατονόμαστοι (αυτό φαντάζομαι δεν είναι βρισιά, να μην τρέχουμε και για περιύβριση...) τι γίνεται θεωρείται κι αυτό κουκούλα, τον τρέχουνε για καθαρό αέρα σε κανένα ελικοδρόμιο; 2. Απ΄ ότι θυμάμαι από το δημοτικό οι νόμοι σ΄ αυτή την ευνομούμενη πολιτεία ισχύουν για όλους, ακόμα και για τους ακατονόμαστους. Δηλ. στις διαδηλώσεις θα συλλαμβάνονται και οι "ματάκηδες" που φοράνε κράνος και αντιασφυξιογόνο και έχουν εμφανώς αλλοιωμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου ή θα ισχύσει ο νόμος μόνο για την πλέμπα; Μπορεί βέβαια και κάπου να κάνω λάθος.... Τα λέμε Ερνέστο
Παρατηρητής.
18/03/2009 14:02
ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΦΟΥΤΕΡ ΜΕ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΣΚΟΥΦΟΙ ΤΑ ΚΑΣΚΟΛ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΚΟΠΟΙΩΝ.
ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΕΝΔΥΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ.
ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ Η ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΓΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΕΝΟΙΟΤΕ ΩΣ ΟΠΛΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΠΥΘΜΕΝΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΩΝ .
ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΒΛΑΚΩΔΕΣ ΒΡΕ ΑΔΕΛΦΕ ΣΕ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ ΑΜΕΣΑ..
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΣΚΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ! !
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΣΙΡΚΟ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ! !
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΚΙΚΑΣ
18/03/2009 14:02
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΥΠΟΥ, ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΓΚΡΙΖΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ. Ο ΝΟΜΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ, ΑΝ ΚΙ ΕΦΟΣΟΝ ΣΥΛΛΗΦΘΟΥΝ. ΤΟ ΚΑΚΟ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΤΥΠΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΤΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ, ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟΧΡΩΣΗΣ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΚΑΛΥΨΑΝ. ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ. ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΧΡΗΣΗ ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ, ΑΛΛΑ ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΕΙΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ ΣΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΒΕΒΑΙΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΕ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΗΤΟΥΝ: ΓΚΡΙΖΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ. ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΑ, ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΚΙΚΑΣ, ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΣ Ν.Υ. ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ, ΘΕΟΛΟΓΟΣ, ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ (ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΥ).
Κωστας Νικολαου
18/03/2009 13:59
Θεωρω οτι η κινηση της Κυβερνησης κινειται προς την σωστη κατευθυνση.Η ποινικοποιηση της κουκουλας δεν ειναι ελληνικο φαινομενο αλλα συναντιεται και σε αλλες ευρωπαικες χωρες.Πιστευω οτι μονο αυτοι που κανουν κατι παρανομο η ανηθικο κρυβουν το προσωπο τους.Οι αλλοι δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα.Επιπροσθετα η κουκουλα δεν ποινικοποιειται στην καθημερινη μας ζωη.Δηλαδη εαν βρεχει και φοραει καποιος κουκουλα δεν προκειται να συλληφθει.Επικρατει δηλαδη η κοινη λογικη.Το μονο δεν ξερω κατα ποσο αυτα τα μετρα θα ειναι ικανα να αντιμετωπισουν το προβλημα ασφαλειας που αντιμετωπιζει η Ελληνικη κοινωνια.
Σ.Σ.
18/03/2009 13:51
@ george k 18/3/2009 12:46

Όπα, μάγκα μου το είπες το καλύτερο. Κι έλεγα πως δεν θα το πει κανείς. Το είπα κι εγώ στη δουλειά μου και παραλίγο, (όχι να με απολύσουν γιατί δεν μπορούν), αλλά να με λυντσάρουν.
Kwstas
18/03/2009 13:48
Katafera na dwsete "alothi" sti Xounta tis N.D gia na sispirosi tin eleftheria mas.

Ti tha pei apagorebete na briseis dimosio organo? Afto einai dimokratia? Fysika dimokratia pote den eixame, alla telos pantwn.

Katafernoun mera me tin imera na mas elenxoun olo kai perissotero, katastrefontas kathe iparksi antropinis eleftherias.

Eiste aksia probata tis miras sas, eseis pou tous psifizete. Einai dedomeno, oti i N.D mpike stin eksousia gia na eksipiretisi ta symferonta "twn dikwn tis". Gnwrizoume poly kala oti i N.D einai me tous "megalous" kai oti lisaei gia eksousia k anti na paretithi apo kybernisi, meta apo osa athlia zoume me tin N.D mexri twra, antithetos den leei na ksekoumpisti.

Pasok , ND skata kai ta duo - alla gia na leme kai ta syka syka, me to PASOK den zisame tetia xounta kai apoliti isopedosi tis xwras.

Ksypniste
GOLDEN BOY
18/03/2009 13:47
ESEIS TOY SYRIZA, AN THELETE NA ALLAJOYN TA PRAGMATA, PERIMENETE NA GINOYN OI EKLOGES, NA PEISETE GIA TIS APOPSEIS SAS, NA PARETE GYRW STO 40% (GIATI TWRA OYTE 5% DEN PAIRNETE), NA KANETE KYBERNHSH KAI NA KANETE TIS ALLAGES POY THELETE! PWS;; OXI;; GIATI;; ETSI DE GINETAI SE MIA DHMOKRATIA;; ESEIS DEN AYTOXARAKTIRIZESTE DHMOKRATIKO KOMMA;; GIATI TOTE THELETE NA TA KAPSETE OLA; EISTE DHMOKRATES ''H THELETE NA MAS STEILETE OLOYS STH SIBHRIA;;
maria
18/03/2009 13:46
μπραβο, θα ζησουμε σκηνες επταετιας. η δημοκρατια ζει!
Maria
18/03/2009 13:46
Kai erxomai ego tora i mikri kai anoiti kai afelis kai eroto: Ma kala kai oi mpatsoi-asfalities pou ta spane mazi me tous alitirious pseutoantoeksousiastes ti 8a kanoun 8a xasoun to psomi tous? Giati fantazomai den 8a mporoun na emfanizoun ta prosopa tous otan 8a smparaliazoun vitrines...den 8a mporoun na nai pia under cover....
ore ena matsouki pou tous xreiazetai olous. Na paroume ta glop kai na tous paroume sto kinigi, upourgous, mpatsous, pseutoanarxikous, kai na tous kinigame mexri na patisoune kokkino xioni, opws 8a lege kai o pappous mou...
Nikos Psaropoulos
18/03/2009 13:45
Όχι στις Αναχρονιστικές Μεθόδους του Παρελθόντος

Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθεί ο Ελληνικός λαός ένα κλεφτοπόλεμο μεταξύ αστυνομίας και αναρχικών, κουκουλοφορων, χωρίς να υπάρχει καμιά εξέλιξη στην αντιμετώπιση τους. Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει πολιτική βούληση από την πλευρά της κυβέρνησης για να καταπολεμηθεί το φαινόμενο και δεύτερον να υπάρχει σχεδιασμός σοβαρός από την ελληνική αστυνομία δηλαδή από τους επιτελής για να μπορούν να δράσουν η αστυνομικοί. Η εκπαίδευση των αστυνομικών πρέπει να είναι το πρώτο μέλημα της ηγεσίας της αστυνομίας. Δεν πρέπει να ξαναδούμε να καταστρέφονται μαγαζιά, αυτοκίνητα κόποι μιας ολόκληρης ζώνης και πολλές φορές να βλέπουμε και τραυματισμούς αθώων πολιτών. Όσο για τα μέτρα της κυβέρνησης που για μια ακόμα φορά είναι κατόπιν εορτής στην πενταετή θητείας τους, μερικά είναι σε σωστή κατεύθυνση, όπως περιπολίες πεζές και μηχανοκίνητες. Αντιθέτως δεν συμφωνώ να επαναφέρουνε στην κοινωνία αναχρονιστικές μεθόδους από το παρελθόν, το οποίο διχάζει το Ελληνικό λαό για μια ακόμα φορά βάζοντας σε κίνδυνο τις νόμιμες δημοκρατικές κατακτήσεις του λαού.

Νίκος Ψαροπουλος
ΠΑΣΟΚ Β ΑΘΗΝΩΝ
ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΕΑ ΠΝ
panagiotios1
18/03/2009 13:41
ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΠΟΙΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ, ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ, ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ (Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ)???!!!

Ή ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΞΕΧΑΣΑΜΕ, ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ Κ ΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ?

(ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ, ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΤΣΙ!!!, ΧΑΧΑΧΑΧ)

ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ, ΠΑΛΙΟΑΣΦΑΛΙΤΕΣ, ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ!

''''ΟΠΟΙΟΣ ΘΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΧΑΝΕΙ Κ ΤΑ ΔΥΟ''''
<<Β. ΦΡΑΓΚΛΙΝΟΣ>>

???
18/03/2009 13:36
@andreas

ESY TWPA PERNIESAI GIA EXYPNOS POLITIS ? AYTA POU EIPE O CTULU MALLON SE FOFISAN , YIATI EIDES STON KATHREFTI TON MAPAMENO KAI YPOTAKTIKO EAYTO SOY , O OPOIOS DEN AXIZEI DEKAPA. DOULIKO E DOULIKO
karagounis
18/03/2009 13:35
DIKTATORIA EINAI H MONH LYSH GIA THN ELLADA!
.
18/03/2009 13:34
esena ti se niazei, koykoyloforos ise;
Γάτος
18/03/2009 13:29
Ο Κος Βέλτσος αναρωτιέται μήπως καταργήσουν και τις απόκριες. Μα Κε Βέλτσο, εδώ και 5 χρόνια απόκριες έχουμε.
Μόνο με ομπρέλα στη βροχή!
18/03/2009 13:13
Η ποινικοποίηση της κουκούλας από τη Δεξιά θα έχει και αναδρομική ισχύ; Δηλαδή θα πιάνει και τους... δικούς της κουκουλοφόρους της περιόδου 1941-1944;
akis
18/03/2009 13:09
@cthulu

AΔΕΛΦΕ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ , ΠΟΥ ΑΝΑΒΛΥΖΕΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ...ΣΕ ΣΕΒΟΜΑΙ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ , ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙΙ ΤΙΣ "ΑΟΡΑΤΕΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ" ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΩΡΕΙ "ΚΟΣΜΗΜΑ"

ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΤΕΡΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ
Danny L
18/03/2009 13:06
Kameres pantou (!!!!!!!!!!!!!!!) leei o allos...pragmatika adynato na syllavo to poso ragias prepei na eisai gia na tous parakalas na se parakolouthoun.....
Kai gia na to pame kai parapera prosfates, poly prosfates ereynes apedeixan oti to metro ayto pou efarmozetai apo kairo stin Agglia den apedose! Miden ptosi egklimatikotitas. Alla vevaia oi Aggloi den stamatane tin topothetisi tous. Isa isa. Theloun na to ftasoun se kathe 50 atoma na antistoixei mia kamera...Need I say more??
Σ.Μ.
18/03/2009 13:06
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :
1. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ;
2. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΜΠΟΥΡΓΚΑ ΣΤΙΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΕΣ ;
3. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ;
4. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΜΟΥΜΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥΣ ;
5. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΝΑ ΝΤΥΝΕΤΑΙ ΖΟΡΟ ;
6. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ο ΖΟΡΟ ΝΑ ΝΤΥΝΕΤΑΙ ΨΩΜΙΑΔΗΣ ;
7. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ;
8. ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ;
9. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΟΜΠΡΕΛΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΧΕΡΑΙΝΕΙ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΥΨΙΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ ;
10. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ;
11. ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ;
12. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ο ΣΚΟΥΦΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ ;
13. ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΗΛΙΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΟΦΘΑΛΜΩΝ ;
14. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΜΑΣΕΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΟΥΛΩΝ ;
15. ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΑΦΟΙ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ;
PAN
18/03/2009 13:04
ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ SEX ΣΥΝΗΘΩΣ ΦΟΡΑΩ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ!ΜΗΠΩΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ Κ ΕΓΩ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΣ?ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΕΦΑΛΙ.ΚΥΡΙΕ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ?ΜΠρρρρρ
KAIZER SOIZE
18/03/2009 13:03
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ Η ΜΗ ΤΩΝ ΤΑΡΑΞΙΩΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΟΜΟ???
ΚΑΙ ΟΜΩΣ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΙΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΝΩ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΝ ΕΠΙΚΡΟΤΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΙΤΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...
ΚΡΙΜΑ , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΛΙ ΜΑΣ...
ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΕ ΤΗΣ ΠΟΠΗΣ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΘΕΡΜΟΥΣ ΥΠΟΣΤΙΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ ΜΕ ΞΑΦΝΙΑΖΟΥΝ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΩΝ ΕΦΕΥΡΕΤΩΝ ΤΗΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ...
ΝΙΚΟΣ
18/03/2009 13:02
ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ Η ΛΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΑΣΟΚ ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ... ΧΑ ΧΑ ΧΑ... ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ..! ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ..!!
ΕΔΩ
18/03/2009 12:59
@ΑΝΤΡΕΑΣ Να φύγουμε και να αφήσουμε κάτι ρεμάλια σαν και του λόγου σου να αλωνίζουν? Μπά,δε νομίζω.Εδώ θα είμαστε για να ζείτε και εσείς με τον τρόμο που τόσο απλόχερα σκορπάτε...
888
18/03/2009 12:57
@Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ 18/3/2009

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ επόμενε, ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΤΑΤΟΣ.

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!!!

ΕΠΟΜΕΝΕ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ!!!
Σ.Σ.
18/03/2009 12:56
@ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ 18/3/2009 12:20

ΑΨΟΥ! ΑΨΟΥ! Κόλλησα κι εγώ το μικρόβιο του ΕΠΟΜΕΝΟΥ. ΕΠΟΜΕΝΕ μη χαθείς. Ως λογοτεχνικό ταλέντο εννοώ. Είσαι ωραίος!

0
18/03/2009 12:55
ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΣΟ ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΟΥΤΕ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΑΥΤΟ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ . ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ.
Kimon P.
18/03/2009 12:55
Zw polla xronia sth Germania kai xtes syzhthsa to 8ema ths koukoulas me tous germanous filous mou. Enw egw tous to parousiasa ws akraia apofash mias kyvernhshs se katastash panikou, den fanhke na tous 3afniazei:
Sth Germania isxyei to "Vermummungsverbot" ap to 1985, dhladh h apagoreysh ths metamfieshs kata th diarkeia diadhlwshs. O logos einai aplos: se mia dhmokratia exeis to dikaiwma na les th gnwmh sou, na bgaineis sto dromo kai na to dhlwneis ws eley8eros poliths. O nomo8eths isxyrizetai oti opoios 8elei na krypsei to proswpo tou exei mallon skopo na kinh8ei ektos nomou.
To metro einai kai edw amfilegomeno, kai katakrinetai oxi mono apo ta aristera kommata, alla kai apo thn akrodexia, h opoia epishs protimaei na kryvetai..
Etsi, gia thn kouventa, na mh nomizoume oti kainotomoume sthn Ellada..

Filika,
Kimon - Berlin


V FOR VENDETA
18/03/2009 12:54
REMEMBER.. REMEMBER.. THE 6TH 6F DECEMBER
Απορίας Άξιον
18/03/2009 12:47
Η κουκούλα προστατεύει τα καλόπαιδα που όταν δεν παίζουν playstation σπάνε βιτρίνες και καίνε περιουσίες, εκφοβίζουν πολίτες περαστικούς, καίνε τα αυτοκίνητα του κοσμάκη, βλάπτουν τον τουρισμό μας.
Ναί, να απαγορευθεί μεν η κουκούλα, αλλά να γίνουν συλλήψεις. Όχι να φορτώσουμε ακόμα μια παρανομία η οποία δεν αντιμετωπίζεται ποτέ. Και τις συλλήψεις να ακολουθήσουν δίκες και να τιμωρηθούν οι ταραξίες (και αν πρόκειται για ανηλίκους, να τιμωρηθούν οι γονείς τους, αφού πρώτα αποζημιώσουν τους θιγμένους πολίτες). Κατηγορούμε τις Τράπεζες, αλλά δεν μιλάμε για τα καλόπαιδα που χρεώνουν οικογενειακές επιχειρήσεις με υπέρογκα έξοδα...
Η κουκούλα βλάπτει την Δημοκρατία, όχι ο νόμος εναντίον της...
Σ.Σ.
18/03/2009 12:46
Φίλε cthulhu αφού μιλάς μέσα από το σύστημα δεν υπάρχει περίπτωση, εκ των έσω θα το σαμποτάρεις.
Λίγο αστεία, λίγο σοβαρά τα λόγια μου, καλοπροαίρετα πάντως. Να είσαι καλά, κάθε κραυγή είναι χρήσιμη γιατί τρομάζει τα κοράκια. Τα κοράκια του συστήματος είναι λίγο δύσκολο να τα κουνήσει κανείς, αλλά η θέληση κινεί σίδερα.

george k
18/03/2009 12:46
πολυ καλα κανει η κυβερνηση με τον νομο περι κουκουλας ηρθε η ωρα να πιασουν τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ με τις κουκουλες που δημιουργουν τα αισχη γυρω μας αυτες τις μερες.
ΜΑΚΗΣ
18/03/2009 12:35
ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΑΝΤΟΥ... Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ... ΜΕΓΑΛΑ ΤΑ ΟΦΕΛΗ...
dh
18/03/2009 12:32
Etsi re klapso-Ellinares, na ta mazepsoun ola ta remalia
andreas
18/03/2009 12:32
@cthulhu

den mou les palikari mou to sistima tha allaxei kaifgontas periousies antropon??
kai afou loipon oi tromokrates einai autoi me ta koustoumia giati den pas na kapseis kai na spaseis ti bouli?? fobasai??
episis mas les oti eisai kai esei enas autous tous tromokrates dioti foras grabata kai koustoumi!!
ta stoixeia pou edoses pragmatika einai thlibera kai den ta afisbito alla se ponane toso trexa stin afriki kai boitha ta paidakia mi kathesai edo!!!
ante agori mou,to koubadaki sou kai alli paralia!!!
nionios
18/03/2009 12:32
Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινίζει!

Ο καραμαλης υποσχέθηκε το 2004 μέσα σε όλα ηρεμία, τάξη και ασφάλεια. Τώρα που εξ` αιτίας των πολιτικών που εφάρμοσε ο χοντρός έχει βυθίσει τη χώρα στο χάος άρχισε η επάρατος δεξιά την περιστολή των δικαιωμάτων των πολιτών.

Σύμφωνα με την κυβέρνηση φταίμε εμείς που έχουμε δικαιώματα! Ο καραμαλης ποτέ!!! Τα κάνει όλα τόσο ωραία που όλοι οι άλλοι τον ζηλεύουν και τον κακολογούν!

Από εδώ και πέρα όποιος έχει ωτίτιδα, όποιος κρυώνει από τον δυνατό άνεμο και όποιος δεν θέλει να βραχεί από την βροχή θα θεωρείται ύποπτος τρομοκρατίας!!!

Είναι σαφές πλέον ότι η κυβέρνηση δεν θέλει να δουλέψει. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να χρεώνουν σε όλους τους άλλους όλα τα στραβά τους και έτσι σιγά-σιγά να αρχίσουν να ξηλώνουν τα βασικά δικαιώματά μας.

Η λύση είναι μία. Μαυρίστε τους στις Ευρωεκλογές για να πέσουν το συντομότερο, πριν είναι πολύ αργά!
888
18/03/2009 12:30
Με δύο χρόνια φυλακή θα κινδυνεύει και όποιος εξυβρίσει αστυνομικό.

ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΕΤΕ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΤΥΛΙΞΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΛΛΑ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΥΒΡΗΣΗ ΑΡΧΗΣ!!!
ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΜΟΥ? (ΛΕΩ ΕΤΣΙ?)
ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ, ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΟΤΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ, ΝΑ ΠΕΣΕΤΕ ΣΕ ΣΤΡΑΒΟΞΥΛΟ, Η ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΡΚΟΝΕΑ.
Nikitas P
18/03/2009 12:27
OLO MALA...IES!!....KLEISTE MESA TOYS VOULEYTES TA LAMOGIA, TOYS DIEF8ARMENOYS YPOYRGOYS KAI OLOYS AYTOUS POY LYMAINONTAI TO PLOYTO THW XWRAS EDW KAI XROOOONIA, OLOYS AYTOYS POY KANOYN OTI TOYS KAPNISEI KAI DE TIMWROYNTAI POTE...AYTOI EINAH H MASTIGA AYTHS THS XWRAS POY THN EXOYN FEREI SE AYTO TO STADIO KAI OXI TA 500 MAL...SMENA POY TA SPANE... POTE EPITELOYS 8A TIMWRH8OYN SE AYTH TH XWRA OLOI AYTOI POY THN EXOYN KANANTHSEI ENA BOYRDELO? POY 8A PAEI AYTH H KATASTASH? GIATI NA TH PLHRWNEI O APLOS KOSMOS PANTA POY DE FTAIEI SE TIPOTA? GIATI O ELLHNAS EINAI MA...AS! KAI AYRIO TO PRWI NA GINOYN EKLOGES OI MISOI 8A PSHFISOYN TOYS MISOUS DIEF8ARMENOYS KAI OI ALLOI MISOI TOYS ALLOYS MISOYS DIEF8ARMENOYS..DHLADH POY PREPEI NA FTASEI H FASH GIA NA KATALAVEIS RE ELLHNA POLITH OTI OLOI POY SE KYVERNANE EINAI KOINWS ANH8IKOI KLEYTES KAI PSEYTES??
andreas
18/03/2009 12:24
edo tha eimaste kai meta tis eutoekloges kai tha deite tpt ma tpt den tha exei allaxei se auto to topo oso anafora tis ekloges!!mono pou anti ble tha exoume prasino!!! e kai ??allaxe o manolios.... ta tetoios laos kouradomialon pou eimaste, pos einai dinaton kai oi politikoi mas na min einai??
sk@ta stous polites pou tha psifisoun esto kai enan apo tous 300 pou einai mesa,sk@ta kai sta nea metra prostasias tou politi!!!

tis apokries o nomos tha einai anenergos i poli opoios fora maska koukoula tha silambanetai?
pagosmia prototipia:nomos me epoxiaki isxi!!!
gia alli mia fora na tous xairomaste!!!
Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ
18/03/2009 12:20
ΒΡΑΔΥ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΠΑΤΩ ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ (ΜΕ ΕΦΑΓΕ Ο ΕΡΩΤΑΣ) ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΡΟΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΕ ΤΗ ΒΡΟΧΗ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΟΛΥΝΟΙΑΖΕΙ (ΕΙΠΑΜΕ,ΑΜΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΡΩΤΑΣ) . ΕΥΤΥΧΩΣ, ΕΛΕΓΑ, ΠΟΥ ΤΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΕΧΕΙ ΚΟΥΚΟΥΛΑ Κ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΜΠΟΥΦΑΝ Κ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΩ ΛΙΓΑΚΙ. ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ Κ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ, ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟ ΓΚΛΟΠ ΤΟΥ Κ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΣΕ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ "ΨΙΤ" .... ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙΤΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ 24 Κ ΑΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ Κ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ... "ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ! ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ!" ΚΟΛΛΗΣΑ, ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙ Κ ΠΡΟΣ ΣΤΙΓΜΗ ΝΟΜΙΣΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΨΩΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΦΥΛΑΚΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.ΟΜΩΣ ΤΟ ΓΚΛΟΠ ΔΕ ΣΗΚΩΘΗΚΕ Κ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΕΨΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.ΕΡΙΞΑ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ Κ ΕΙΔΑ ΤΗ ΦΑΤΣΑ ΤΟΥ ΝΑ ΦΩΤΙΖΕΤΑΙ (Κ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΚΟΥΝΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΟΥ).... ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΤΟΥΖ (ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΝΤΟΥΖΙΝΑ ΠΑΚΕΤΑ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΗΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ) ΑΛΛΑ ΧΑΡΗΚΑ..... Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕ ΧΤΕΣ,,,,, ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΥΠΟΠΤΟΣ ΝΕΟΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΔΡΟΜΟ... ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΟΙ..... ΑΨΟΥ
ZΩΗ
18/03/2009 12:18
de nomizw oti i ousia tou provlimatos einai i koukoula. Thewrw pws i koinwnia me ta episodia tou dekemvri eixe mia eukairia na skeftei kai epitelous na ksipnisei kai na antidrasei.kati poy distixws den egine....kai pali meiname stin eikona kai oxi stin ousia ,opws kai twra!!!
se teliki analisi koukoula foraei to idio to kratos!!as ksipnisoume epitelous...as vroume poies apo tis koukoules einai autes pou prokaloun to megalitero kako....
lira
18/03/2009 12:12
auto xreiazetai sti xwra auti ti stigmi, i stirixi tis astunomias!!! euge kurie dendia! na klaime prepei me auta pou akoume!! epixeirima upourgou einai "Το γερμανικό είναι “σκληρότερο” από τη λύση που εμείς υιοθετούμε. "??? ma eimaste sovaroi??? politikos logos anthrwpou pou ekproswpei ti xwra>auto na valoun prwtoselido ston xeno tupo gia ta metra pou pairnei i ellada!!!! aisxos pleon!!!!!!!!! mono ntropi niwthw pleon gia tin elladitsa mas!!!
cthulhu
18/03/2009 12:05
Το σύστημά σας καταρρέει.Όσο και να προσπαθείτε να το κρατήσετε ζωντανό η ΖΩΗ στο τέλος θα νικήσει! Κάποιοι γέννησαν αυτό το σάπιο σύστημα που μετριέται με πολύχρωμα χαρτιά που δεν υπάρχουν καν,για να κρατούν υπόδουλη την ανθρωπότητα και να την απομακρύνουν απο την πραγματική φύση της.Και κάποιοι δυστυχισμένοι -θα έλεγα εγώ- μέσα στην άγνοιά τους είναι εδώ για να το συντηρούν. 40% του παγκόσμιου πλούτου στα χέρια του 1%. 35.000 άνθρωποι νεκροί κάθε ημέρα που περνάει από φτώχεια και πείνα.50% του οικουμενικού πληθυσμού με 2$ την ημέρα.ΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ είναι αυτοί πού ΦΟΡΑΝΕ ΚΟΣΤΟΥΜΙ ΚΑΙ ΓΡΑΒΑΤΑ των 5000€. Θα μπορούσα να γράφω για ώρες αλλά δεν έχει νόημα.Για να ακούσει ποιός? Ο golden boy και οι όμοιοί του? Είναι σαν να μιλάς στο ίδιο το σύστημα.Θα πάρεις ποτέ απάντηση? Και αν σε ακούσει και πάρεις και απάντηση ίσως την άλλη μέρα να είσαι και εσύ ένα στατιστικό από τα παραπάνω. Εγώ δεν τρέμω την αλλαγή,δε φοβάμαι ούτε να αλλάξω και να εξαφανίσω ακόμα και αυτά που λέω τώρα για κάτι καλύτερο.Εσείς όμως ήσαστε ανθρωπάκια,τρέμετε την αλλαγή και φοβάστε να δείτε την πραγματικότητα κατάματα.Είσαστε σκλάβοι που νομίζουν πως είναι ξεχωριστοί από τη μάζα.Σκλάβος με jeep που για να το αποκτήσεις πρέπει να δηλώσεις υποτέλεια και ολοκληροτική υποταγή.Αλλά θα είσαι σκλάβος με jeep! Καλύτερα από το να πεινάς και να διψάς. Είσαστε δειλοί γιατι είμαι σίγουρος οτί ακόμα και όσοι είναι ''καμμένα χαρτιά'' έχουν περάσει κάποια στιγμή αυτά από το μυαλό σας.Αλλά φοβάστε τόσο πολύ που το επόμενο λεπτό επιστρέφετε στην πραγματικότητα (?).Το ξέρω γιατί όλοι φοβόμαστε,και ο φόβος τρέφει το σύστημα.Αλλά όχι ποιά.Σάπισε τόσο πολύ αυτός ο πλανήτης που προτιμούμε να τον χτίσουμε από την αρχή έστω και αν εμείς δεν θα γευτούμε το νέο. Δε ξέρω τι άλλο να πώ.Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ένα μαγικό πλάσμα και ένας υπέροχος και φιλόξενος πλανήτης βρίσκεται σε αυτό το τέλμα.Λυπάμαι.Για εμένα πρώτα,για εσάς και για όλους όσους δε θα γνωρίσω ποτέ και ίσως υποφέρουν εξαιτίας μου.Τουλάχιστον έχω την επίγνωση της θέσης μου και ακούω τον ήχο απο την αλυσίδα μου,δεν τον ακούω ως μουσική.Όταν έρθει η ώρα θα σκύψω αμέσως και θα την σπάσω.Γιατί ξέρω που είναι,ενώ οι ''μουσικόφιλοι'' δε θα ξέρουν τι είναι καν αλυσίδα... (Υ.Γ- Για όσους τους ενοχλεί,θέλω να τους ενημερώσω οτι γράφω αυτή τη στιγμή ''μέσα'' από το σύστημα τους σε ένα από τα μεγάλα στηρίγματα του καπιταλισμού τους.Φοράω και εγώ κοστούμι και γραβάτα.Για να βλέπω τους τρομοκράτες εν δράση!! Μαζί τους όμως δε θα είμαι ποτέ στο μυαλό που είναι και ο νούμερο ένα στόχος των υπέρτατων τρομοκρατών!) Καλημέρα σε όλους...
NIKOS
18/03/2009 11:58
ΟΣΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙ ΔΗΘΕΝ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΤEΙΝΟΥΝ? Η ΜΗΠΩΣ ΖΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΗΤΑΡΙΑ ΚΑΘΕ ΦΥΣΕΩΣ...
giorgio
18/03/2009 11:54
και η λεξη μπατσος και η λεξη γουρουνι θεωρουνται εξυβριση εναντι ενος συγκεκριμενου εργασιακου συνολου της χωρας μας.
Το να βγεις σε μια διαδηλωση να φωναξεις για το δικιο σου ειναι δημοκρατικο δικαιωμα το να φορεσεις κουκουλα ομως ειναι σαν να σου απευθυνει καποιος βαρυτατους χαρακτηρισμους αλλα να μην σου εχει δηλωσει το ονομα του την ιδιοτητα του και στο φιναλε το προσωπο του.
Στο τελος τελος αν με φτασει ενας τετοιος τυπος να βγω εκτος εαυτου να ξερω ποιον θα δειρω ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ..........................................................................
andreas
18/03/2009 11:47
pantos baci sta italika simainei filia!!!! foveros nomos!!!!nomizo oti oloi oi polites tora tha koimounte isixoi kai xalaroi !!! gnorizontas oti opoios brisei batso tha bei mesa,mias kai auto einai to problima mas!!!
ti oraia!!! lithikan ta problimata mas!!!
kaneis den kanei logo omos gia tin meiosi misthon apoliseis ktl ktl!!oloi tous me ti koukoula asxolounte!!!
kai anti gia koukoula balo foumo sto prosopo mou kai den me anagnorizei oute i mana mou tha eimai paranomos???
na tous xairomaste bre!!!ethnofostires kai ethnosotires!!!!
Σταυρος
18/03/2009 11:40
ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ !!!! ΚΑΠΟΙΑ ΡΕΜΑΛΙΑ, ΠΡΕΖΟΝΙΑ, ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ, ΑΤΟΜΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΑ ΤΟΥ ΥΠΟΚΟΣΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ-ΜΑΣΚΟΦΟΡΟΙ !!!! ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ !!!
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΛΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ
18/03/2009 11:34

Εκείνο που επιδιώκει ο νόμος είναι να ΕΞΥΓΙΑΝΕΙ το σύστημα και όχι να βάλει φυλακή ανθρώπους.

Το πρόβλημα με τις διαδηλώσεις είναι ότι παρησφήουν σε αυτές προβοκάτορες με καλυμμένα πρόσωπα και τις μετατρέπουν από διαδηλώσεις αιτημάτων σε δικές τους ανθρώπινες ασπίδες προκειμένου να προβούν στο καταστροφικό τους έργο.

Η αποθάρρυνση της απόκρυψης των χαρακτηριστικών του πρόσωπου θα βοηθήσει τους υγιείς διαδηλωτές στο να περιφρουρήσουν καλύτερα τις διαδηλώσεις και να κρατήσουν έξω ταραχοποιά στοιχεία. Επίσης θα αποθαρρύνει και όσους πάνε στις διαδηλώσεις μόνο για να τα σπάσουν.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και η ρύθμιση για την εξύβριση των αστυνομικών. Όταν κάποιος με μια ντουντούκα κάνει όλο το σώμα της πορείας να βρίζει τους αστυνομικούς(ωραίο αίτημα) στην ουσία φορτίζει αρνητικά το κλίμα και στην παραμικρή αφορμή θα έχουμε συμπλοκές και ξυλοδαρμούς.

Οι διαδηλώσεις (υποτίθεται ότι) γίνονται για να εκφράσει ο κόσμος τα αιτήματα του. Δεν γίνονται για να πλακώνονται οι διαδηλωτές με τα ΜΑΤ ούτε για να καταστρέφονται οι περιουσίες των πολιτών.

Στην ουσία και οι διαδηλώσεις έχουν την ίδια τύχη με το άσυλο, έχουν καταλειφθεί από άτομα που έχουν εντελώς άλλες επιδιώξεις από την έκφραση λαϊκών αιτημάτων και την διακίνηση ιδεών.

Αν δεν παρθούν αυτά τα ανώδυνα αλλά εξυγιαντικά μέτρα τώρα, η δράση των κουκουλοφόρων θα μας οδηγήσει στο σημείο να καταργηθεί το άσυλο και να καταργηθεί και το δικαίωμα του συνέρχεσθε. Ας αναλάβουν όλοι τις εύθηνες τους. Λύση δεν αποτελεί το να κάνεις ότι δεν βλέπεις το πρόβλημα.

Κωνσταντινος Μ.
18/03/2009 11:22
Το κακο ειναι οτι πολλοι εχουν πεσει στην παγιδα και επικροτουν τετοιες επικινδυνες,φασιστικες αποφασεις...Δεν ειναι ηλιθιοι οι κυβερνωντες μας,ξερουν τι κανουν...
salo...
18/03/2009 11:21
Oι γιαγιές που πάνε σεμνά και ταπεινά με τσεμπεράκι στην εκκλησία, θα συλλαμβάνονται; :-0
LIANA DRAGOUMH
18/03/2009 11:18
AN OI ASTYNOMIKOI DEN FOROUN MASKES KAI DEN KRYBOUN TA PROSOPA TOUS ME TON OPLISMO PROSOPOU OTAN DINOUN XYLO STOUS EFHBOUS TOTE H APAGOREVSH THS KOUKOULAS DEN MAS PEIRAZEI. OI ALBANOI, OI BOULGAROI, OI ROUMANOI KAI OI ROSOI POU KANOUN DIARRHXEIS STA SPITIA MAS KAI OPLOFOROUN ME KALASHNIKOV DEN FOROUN KOUKOULES KAI H ELLIKIKI ASTYNOMIA DEN TOUS ENOXLEI. OI EMPOROI NARKOTIKON STHN OMONOIA, OI EMPOROI SARKOS STO MONASTHRAKI KAI STHN KOUMOUNDOUROU APOFEVGOUN TIS KOUKOULES KAI H ASTYNOMIA TOUS AFHNEI ANENOXLHTOUS. OI KOUKOULOFOROI TOU KOLONAKIOU DEN TOLMOUN NA XTHPHSOUN FTOXOGEITONIES GIATI XEROUN KALA OTI THA FANE XYLO APO TON FTOXO KOSMAKH. OI ALBANOI ME TA KALASHNIKOV XTYPOUN ADIAKRITA TA SPITIA TON FTOXON KAI PLOUSION.
aquilla
18/03/2009 10:58
1981=o laoplanos A.Papandreou dialyei straro,astynomia,paideia..
Simitis:katastrefei tin elliniki oikonomia kai ayta plirwnoume oloi mas twra
oso maria gia tous koukouloforous gnwsto me tin anoxi poianou kommatos anatrafikane...
geia sou laliwti me tis epanastatikes sou omades..
Νίκος Δένδιας
18/03/2009 10:56
Δεν μας είπαν οι αρμόδιοι αρχιμαλάκες υπουργοί: οι μπάτσοι κουκουλοφοροι της αντιτρομοκρατικής και των ΕΚΑΜ θα συλλαμβάνονται και θα καταδικάζονται με 10 χρονια φυλακή. ΟΛΟ Μ******Σ Ακουμε τις τελευταίες μέρες!! ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ
ΛΙΤΣΑ
18/03/2009 10:54
Μήπως να επαναφέρουν το νόμο 4000? Α ρε λαμόγια! Από δω το πάτε από κει το φέρνετε, να μας επιβάλετε αστυνομικό κράτος.
Μάριος
18/03/2009 10:53
Δεν περίμενα κανένα καλύτερο άρθρο από τους κατευθενόμενους φιλικούς προς τους κουκουλοφόρους δημοσιογράφους των ΝΕΩΝ. Γι αυτό άλλωστε κάθε φορά που γίνεται τρομοκρατικό χτύπημα, ΤΑ ΝΕΑ είναι από τις μόνες εφημερίδες που ενημερώνονται τηλεφωνικώς από τους κάθε είδους τρομοκράτες. Αυτό τα λέει νομίζω όλα για την κατάντια αυτής της εφημερίδας.
Stella Petrides
18/03/2009 10:51
EAN OI KOUKOULES EMPODIZOUN TOTE TA OI MASKES POU DINOUN DIAFORETIKH MORFH STO PROSWPO KAI ENOXOPOIOUN A8WOUS MH PAREYRHSKONTES STON TOPO TOU ENGLHMATOS GIATIIIIIIIIIIIIIIIII EPITREPONTE;;;;;;;;;;;;;;;;
`H MHPWS DEN GNWRIZOUME POIOI XRHSIMOPOIOUN TETOIES TAKTIKES KAI POIA EINAI H SKOPHMOTHTA TOUS;;;;
KYRIE YPOURGE PROSEXETE TI KANETE GIATI TREIA KAI MISH XRONIA KOLASEWS STHN KYPRO KAI SE PERIBALLON PROEDRIKOY EIDAME KAI MA8AME PAAAAAAAARA POLLA
PSAKSTE FOTO MR. KOUROS, MR D. GEORGIADHS, MLLE MONA BEZARGUI DINNER STIS KYPRIAKES EFHMERIDES
TSAKA TOUS PRIN BRE8EITE PANTREMENOI
izi
18/03/2009 10:44
Η λέξη "Μπάτσος" θεωρείται εξύβριση??
Η λέξη "γουρούνι"?
Να ξέρω δηλαδή πως να εκφράζομαι στις πορείες..
Sourvoutiros
18/03/2009 10:41
Δηλαδή,για να καταλάβω,το άσυλο και η ανωνυμία της κουκούλας σώζει τους ταραξίες από την σύλληψη?Ποιος νοήμων άνθρωπος τα πιστεύει αυτα??? Κι όμως ο Νεοέλληνας (ως μη νοήμων) τα πιστεύει!!!!Απόδειξη για αυτό το γκάλοπ για την κατάργηση του ασύλου όπου 58% πιστεύει ότι βοηθήσει στον περιορισμό των επεισοδίων(ΧΑΧΑ!!) Είναι δυνατόν οι μπάτσοι να συλλάβουν τους δικούς τους ανθρώπους(ταραξίες)?Αναρωτιέμαι....
888
18/03/2009 10:41
Ο υπουργός Οικονομίας παρενέβη, παραπέμποντας στην οργή του εμπορικού κόσμου για τις αλλεπάλληλες καταστροφές, και πρότεινε αυστηρότερη ποινική μεταχείριση των κουκουλοφόρων, με τη μετατροπή σε ιδιώνυμο αδίκημα τη χρήση και μόνον της κουκούλας.

Ε ΡΕ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΜΑΣ!!!
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΝΟΜΗ ΤΑΞΗ ΟΙ ΜΑΛΛΙΑΔΕΣ, ΤΑ ΓΕΝΕΙΑ, ΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΙ ΣΥΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ ΠΑΡΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΞΕΚΡΙΒΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ!!!

ΜΕΤΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΛΑ.Ο.Σ. ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΑΚΡΩΝ!!!
ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ - ΜΑΥΡΟ.

ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΗΖΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ.
ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.
ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΙ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ.
john-s
18/03/2009 10:35
ΧΟΥΝΤΑ ΧΟΥΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΟΕΟ
maria
18/03/2009 10:31
πιαστε πρωτα εστω κι ενα κουκουλοφορο και μετα δικαστε με οποια ποινη θελετε την κουκουλα. αλλα τι να πιασετε? τους δικους σας?
elena
18/03/2009 10:28
ε τώρα αν διαφωνούμε και με αυτό ειμαστε για τα μπάζα..
εννοείτε πως όσοι θέλουν να διαμαρτυρηθούν χωρίς να καταστρέφουν δεν φορούν κουκούλες. ελα μην τρελαινόμαστε εγώ συμφωνώ και επαυξάνω.. και άργησαν κιόλας να το κάνουν.
Και γονείς που κάνουν την κοροιδα και βάζουν τα παιδιά τους μπροστά για να κάνουν φασαρίες βάζοντας τους κουκούλες ας ξεκουκουλωθούν..και κόμματα που σπρώχνουν τα "πρόβατα" στην σφαγή ας πάψουν να χαιδεύουν αυτιά και γενικώς Ελληνες ή Αλλοδαποί ας μπούμε σε μία λογική επιτέλους.. Αντε για να δούμε ποιοι τα ΣΠΑΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ολοι μας είμαστε δυσαρεστημένοι ή έχουμε παράπονα απο το σύστημα απο τις λωποδητιές κλπ αλλα όρια επιτέλους και ΠΟΙΝΕΣ ανεξαιρέτως ηλικία - επάγγελμα - καταγωγή.. Να ξεκαθαρίσουμε χλωρά απο ξερά ..!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
Όχι στις εκτροπές των διαδηλώσεων από προβοκάτορες
18/03/2009 10:18

Παραδεχτείτε το. Η μεγαλύτερη αντίδραση σας προέρχεται κατά βάθος επειδή το είχε προτείνει ο Καρατζαφέρης.

Πάντως είναι καλό μέτρο που βοηθάει και αυτούς που θέλουν να διαδηλώσουν στο να μπορούν να ξεχωρίζουν τους προβοκάτορες (εγχώριους και ξένους) ώστε να μην αμαυρώνονται τα αιτήματα τους.
GOLDEN BOY
18/03/2009 10:04
ΚΑΛΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ!!
???
18/03/2009 10:03
Μπατσοι - Tv -Νeonazi

Oλα τα καθαρματα δουλευουνε μαζι
ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΠΡΙΣΚΑΣ
18/03/2009 09:56
ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ. ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΣΠΑΝΕ ΤΑ ΚΑΘΗΚΙΑ?
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΓΕΟΡΓΟΣ
18/03/2009 09:54
ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΒΑΡΙΕΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΑΛΛΑ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΑΒΕΙ. ΑΣ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ Ο,ΤΙ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΠΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ 500-1000 ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ. Ε, ΜΗΝ ΤΡΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΡΕΜΑΛΙΑ! ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ, ΟΧΙ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΕΡΙ ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ!!!
Φευγάτος
18/03/2009 09:53
Μαλιστα. Εκεί πήγενε το παιχνίδι τελικά; Α ρε πο...να δεξιά. Όσα χρόνια και να περάσουν, τα ίδια κόλπα και τις ίδιες πο...νιές. Θέλουμε λέει να ενισχήσουμε τους αστυνομικούς. Για αυτό επαναφέρουμε το εξύβριση κατά της αρχής. Το διανοήστε; Εμ τώρα κατάλαβα που πάει το παραμύθι με τους κουκουλοφόρους και γιατί κανείς δεν τους συλαμβάνει. Δεν έχετε να κοιτάξετε μερικά χρόνια πίσω, λίγο πριν αναλάβει ο Παπανδρέου, και θα δείτε πολλές ομοιότητες με την σημερινή κατάσταση. Και πως θα ενισχήθεί ο αστυνομικός έτσι; Μπορεί κανείς να επιβάλει το σεβασμό με νόμους; Ο σεβασμος δεν επιβάλετε κύριοι, ο σεβασμός κερδίζετε.
Π.Φ.
18/03/2009 09:52
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ! ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ! ΕΛΕΟΣ!
Μάρθα
18/03/2009 09:46
Είναι ανίκανοι, γελοίοι και δυστυχώς επικίνδυνοι και αναφέομαι στη συμμορία των 300 που μας κυβερνούν. Ρε παιδιά, από πού μπορούμε να φύγουμε;
Αι σιχτίρ
18/03/2009 09:41
Οι Απόκριες θα τεθούν εκτός νόμου? Όχι για τίποτα άλλο, δεν θα προλαβαίνουν να συλλαμβάνουν μασκαράδες!!! Πρόκειται για γελιότητες και η πλάκα είναι ότι έχουν πολύ φαντασία... τι άλλο θα σκαρφιστούν τα ανθρωπάκια της πλάκας..., συγννώμη για την έκφραση, εδώ ο κόσμος χάνεται και το **** χτενίζεται...
Και μετά έρχεται ο Μαρκογιαννάκης και λέει, "υπερευαισθησία στα κεκτημένα δικαιώματα". Μήπως πρέπει να περνάμε όλοι από το αστυνομικό τμήμα κάθε βδομάδα?... Ρε δεν πάτε όλοι στο αγύριστο, καραγκιόζιδες που έχετε κάνει την πολιτική επάγγελμα και λέτε ότι π****α σας κατέβει. Αι σιχτίρ....
Πολίτης Γιώργος
18/03/2009 09:41
Στους δρόμους της πόλης
Ψυχές και σκουπίδια
-Ντροπή

Βρώμικοι υπόνομοι
Καθαροί διάδρομοι
Πάμπολλα πορνεία
Βρώμικα νοσοκομεία
Καθαρά ιατρεία
Διανυκτερεύοντα φαρμακεία


Στους δρόμους της πόλης
Ψυχές στα σκουπίδια
-ντροπή

Κοινωνία ευνομούμενη
Δικαστές παράνομοι
Νόμοι επιλεκτικοί
Δικηγόροι επώνυμοι
Νόμιμοι κατηγορούμενοι
Διαφθορά μόνιμη

Στους δρόμους της πόλης
Ψυχές από σκουπίδια
-ντροπή

Αλήτες διάφοροι
Πολίτες άποροι
Πολιτικοί αδιάφοροι
Ευθύνη μηδενική
Ασυλία βουλευτική
Αξιοκρατία σχετική

Στους δρόμους της πόλης
Δημοκρατία προοδευτική
-ντροπή
ΜΠΟΥΦΟΣ
18/03/2009 09:33
Να σας σπάνε τα αμάξια και τα μαγαζιά δεν σας αρέσει. Να κάνουν πιο ''ζωντανή'' την αστυνομία επίσης δεν σας αρέσει. Ούτε να κυνηγήσουν τα κωλόπαιδα. Τελικά με τι είστε ευχαριστημένοι, κκ δημοσιογράφοι και απλοί πολίτες;
Πέτρος
18/03/2009 09:29
ΑΡΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟ, ΛΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ... ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ.
Anna S.
18/03/2009 09:28
Οι τραυματίες με επιδέσμους στο κεφάλι θα συλλαμβάνονται; Και τι θα γίνει αν η μόδα αρχίσει και μας θέλει πάλι με κουκούλα στο κεφάλι;
ΝΙΚΟΣ Π.
18/03/2009 09:27
ΠΑΡΟΜΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΠΩΝΥΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙ ΣΤΕΡΗΣΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ. .
aquilla
18/03/2009 09:27
swsta ta metra.mprabo ston ypourgo. se mia poreia anarxikwn pou sinantisa koukoules foragan mono oi albanoi...o nown noeitw
Μάριος
18/03/2009 09:25
Δεν περίμενα κανένα καλύτερο άρθρο από τους κατευθενόμενους φιλικούς προς τους κουκουλοφόρους δημοσιογράφους των ΝΕΩΝ. Γι αυτό άλλωστε κάθε φορά που γίνεται τρομοκρατικό χτύπημα, ΤΑ ΝΕΑ είναι από τις μόνες εφημερίδες που ενημερώνονται τηλεφωνικώς από τους κάθε είδους τρομοκράτες. Αυτό τα λέει νομίζω όλα για την κατάντια αυτής της εφημερίδας.
nikos g
18/03/2009 09:24
Σωστος ο νομος & πρεπει να εφαρμοστει γιατι η κατασταση εχει φτασει στα ακρα με τους ''κουκουλοφορους''.
ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ
18/03/2009 09:18
ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΟΙ ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ.. ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΚ*ΤΑ ΜΥΑΛΟ ΣΚ*ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΑΣΤΟΙ,ΑΝΟΗΤΟΙ,ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΠΥΡΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.ΜΟΝΟ ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ.ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ.ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΗΝ ΦΑΝΕΡΗ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΗ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΜΠΟΥΦΟΥΣ.ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΜΕ ΑΝΕΤΟΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΠΑΝΤΟΥ.ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΤΑ ΜΟΥΧΛΙΑΣΜΕΝΑ .Α..
ΑΡΙΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
18/03/2009 09:13
TA ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ, ΘΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ? ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΟΦΟΚΡΥΟ ΘΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ> ΕΛΕΟΣ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ!!!!
777
18/03/2009 09:06
Και τα ΜΑΤ κουκούλες και κράνη φορανε. Δεν μπορούν να μας προστατεύσουν και φταίει όπως παντα ο νόμος.

ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ για τους ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ.
Σ.Μ.
18/03/2009 09:03
ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥΣ ΘΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ;
KAIZER SOIZE
18/03/2009 08:50
ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΦΟΡΑΝΕ ΚΡΑΝΗ???
ΝΑ ΑΠΟΓΟΡΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΜΕΣΩΣ!!! ZIP XAINZ!
ΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ?
ΚΑΤΑΚΑΗΜΕΝΕ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ !
ΗΣΥΧΙΑ ΤΑΞΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΠΑΤΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
ΝΕΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ...
ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ( ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΒΙΑΣ ΟΤΑΝ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΥΡΟΥΝ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ)
ΜΑΣ ΕΜΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΤΡΙΚ..
Τ.Γ
18/03/2009 08:34
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΝΟΜΟΥΣ..............

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΛΕΒΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ;;;;;;;;;;;;