ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΓΚΑΛΟΣ

ΝΟΣΤΑΛΓΟΥΜΕ ΤΟΝ... ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ!

«Η στάση της κυβέρνησης, ομολογία χρεοκοπίας, εξαθλίωσης και εξευτελισμού»

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ: Βούλα Κεχαγιά   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/03/2009 07:00 |
 Νοσταλγούμε τον... Αλογοσκούφη!

Τον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Σημίτη προτείνει για τη θέση του επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του ΠΑΣΟΚ ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του Κινήματος και πρώην υπουργός Θεόδωρος Πάγκαλος.
Το κορυφαίο στέλεχος, που το τελευταίο διάστημα έχει μιλήσει δημοσίως για την ανάγκη αξιοποίησης του κ. Σημίτη, προσδιορίζει για πρώτη φορά με συνέντευξή του στα «ΝΕΑ» τον ρόλο που θα επιθυμούσε να διαδραματίσει ο πρώην πρωθυπουργός, ενώ επαναλαμβάνει την άποψη πως η ευρωλίστα του ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να έχει έντονα πολιτικά χαρακτηριστικά.

Το κορυφαίο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ αντιδρά έντονα στην κριτική που δέχεται από τα κόμματα της Αριστεράς, κυρίως μέσω των εντύπων της «Αυγής» και του «Ριζοσπάστη», και ευθέως κατηγορεί κάποιους οπαδούς τους ότι βρίσκονται πίσω από την επίθεση με γκα ζάκια που έγινε πριν από λίγο καιρό στο γραφείο του.

Στην ίδια συνέντευξη εντυπωσιάζει η απάντηση που δίνει ο πρώην υπουργός για τον νέο υπουργό Οικονομίας κ. Παπαθανασίου σε σχέση με τις μέχρι τώρα επιδόσεις του: «Ποιος θα το ΄λεγε ότι θα ΄ρχόταν η καταραμένη ώρα που ο ελληνικός λαός θα νοσταλγούσε τον Αλογοσκούφη», λέει χαρακτηριστικά.

Κύριε Πάγκαλε, η αξιωματική αντιπολίτευση κατηγορεί την κυβέρνηση ότι δεν έχει σχέδιο για έξοδο από την κρίση.Όμως και το ΠΑΣΟΚ δέχεται κατηγορίες ότι παρουσιάζει ένα σχέδιο επιφανειακό και ανεφάρμοστο.Τι ισχύει;
Η χώρα μας έχει Σύνταγμα το οποίο καθορίζει τα πλαίσια του συγκεκριμένου πολιτικού συστήματος. Μεταξύ άλλων, στα πλαίσια αυτά η κυβέρνηση κυβερνά και επομένως υποχρεούται να έχει σχέδιο για την αντιμετώπιση διαφόρων επικίνδυνων και δυσάρεστων καταστάσεων όπως είναι η οικονομική κρίση. Αν η κυβέρνηση δεν μπορεί να διατυπώσει τέτοιο σχέδιο και θα πρόσθετα και να το κάνει αποδεκτό από την απαιτούμενη λαϊκή πλειοψηφία, τότε απλώς παραιτείται και ζητάει νέα εντολή στις εκλογές. Το ΠΑΣΟΚ, αν και δεν έχει καμία υποχρέωση προς τούτο- η αξιωματική αντιπολίτευση οφείλει να διατυπώνει κριτικές και όχι προτάσεις- έχει υπερβεί επανειλημμένα τα συνταγμα τικά πλαίσια και παρουσιάζει συγκεκριμένα σχέδια αντιμετώπισης των διαφόρων επιπτώσεων της κρίσης, δεκάδες μέτρα, για τα οποία προβλέπεται και ο τρόπος υλοποίησης και η χρηματοδότηση. Βεβαίως είναι δυνατόν κανείς συστηματικά να αμφισβητεί τα δεδομένα γιατί υπηρετεί άλλες σκοπιμότητες. Εδώ και πολύ καιρό η Ν.Δ. έχει εγκαταλείψει ως πεδίο αντιπαράθεσης την πλειοδοσία. Αντίθετα, συστηματικά εφαρμόζει τη μειοδοσία. Δεν λέει δηλαδή «στηρίξτε την κυβέρνηση γιατί είναι καλύτερη», αλλά «ανεχθείτε την κυβέρνηση γιατί η μόνη δυνατή άλλη κυβέρνηση θα είναι χειρότερη». Ομολογία χρεοκοπίας, εξαθλίωσης και εξευτελισμού.

Το ΠΑΣΟΚ απορρίπτει ως προσχηματικό το αίτημα του κ.Καραμανλή για συναίνεση και ζητά εκλογές, με τις οποίες ωστόσο διαφωνεί η πλειονότητα των πολιτών.Θα μπορούσε το κόμμα σας να παρουσιάσει κάποια άλλη πιο πειστική αντιπρόταση;

Το ΠΑΣΟΚ δεν πολιτεύεται δημοσκοπικά. Το ΠΑΣΟΚ είναι ανοιχτό απέναντι σε όλες τις προσπάθειες διαλόγου και έντιμης συζήτησης. Συναίνεση χωρίς όρια ποιοτικά και ποσοτικά δεν νοείται. Για πόσο καιρό δηλαδή και για ποιο κοινό έργο θα συμπράξουμε; Πιστεύω ακράδαντα ότι η ερωτοτροπούσα με την ακροδεξιά καραμανλική Δεξιά που μας κυβερνά δεν έχει ούτε διαθέσεις ούτε δυνατότητες συναινετικές και επειδή το έσχατο καταφύγιο τέτοιου είδους συμπεριφορών είναι ο δημαγωγικός αυταρχισμός, κάθε μέρα που περνά θα την κάνει πιο επικίνδυνη.

Εφαρμόσιμες οι προτάσεις μας
Θεωρείτε ότι το κόμμα σας και ο πρόεδρός του έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού;Γιατί έχει δημιουργηθεί η αίσθηση ότι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι έτοιμο να κυβερνήσει;Μήπως οι πολίτες φοβούνται ότι θα επαναληφθούν φαινόμενα «διαφθοράς» του παρελθόντος;

Συνεχώς αυξανόμενο ποσοστό του ελληνικού λαού, όπως δείχνουν οι δημοσκοπήσεις, δείχνει ότι το ΠΑΣΟΚ και ο πρόεδρός του έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού όπως προκύπτει από την εξέλιξη των προθέσεων ψήφου. Συνεχώς αυξανόμενο ποσοστό του ελληνικού λαού στις λεγόμενες ποιοτικές ερωτήσεις δείχνει ότι είναι πεπεισμένο ότι οι προτάσεις του ΠΑΣΟΚ είναι εφαρμόσιμες και έχουν την υποστήριξή τους. Τέλος, θεωρώ ότι η περί «διαφθοράς» προπαγάνδα έχει εντελώς εκφυλιστεί και συναντά πλέον τη δυσπιστία της μεγάλης λαϊκής πλειοψηφίας. Έχετε πει ότι ένα μεγάλο κόμμα με αρχές θα πρέπει να συμπεριφέρεται με σοβαρότητα και ως εκ τούτου το ευρωψηφοδέλτιο του κόμματός σας θα πρέπει να έχει πολιτικά χαρακτηριστικά.Πιστεύετε ότι ο πρώην πρωθυπουργός κ. Σημίτης θα μπορούσε να τεθεί επικεφαλής της ευρωλίστας του ΠΑΣΟΚ;Ποια άλλα πρόσωπα θα βλέπατε ως κατάλληλα για να εκπροσωπήσουν το κόμμα σας στις Βρυξέλλες;

Δεν συγκροτώ εγώ τα ψηφοδέλτια του κόμματος, που έχει πρόεδρο και συλλογικές λειτουργίες. Οπωσδήποτε επιμένω ότι το ευρωψηφοδέλτιο θα πρέπει να έχει πολιτικά χαρακτηριστικά και θεωρώ ότι ο κ. Κώστας Σημίτης έχει όλα τα προσόντα και για να εκφράσει τα συμφέροντα της χώρας σε ευρωπαϊκό επίπεδο και για να παίξει έναν σημαντικότατο ρόλο στις σημερινές συνθήκες σε επίπεδο Ευρώπης.

ΕΙΠΕ
ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ
Ο Κώστας Σημίτης έχει όλα τα προσόντα και για να εκφράσει τα συμφέροντα της χώρας σε ευρωπαϊκό επίπεδο και για να παίξει έναν σημαντικότατο ρόλο στις σημερινές συνθήκες σε επίπεδο Ευρώπης

«Οι οπαδοί ΚΚΕ και ΣΥΝ μου πετάνε πού και πού κανένα γκαζάκι...»

Δέχεστε συχνά την έντονη κριτική των κομμάτων της Αριστεράς για ορισμένες εκφράσεις σας που χαρακτηρίζονται άκομψες και προσβλητικές. Αδίκως;

Τι να σας πω; Αν κάποιοι προσβλήθηκαν από την κομμουνιστική Αριστερά τότε να τους διαβεβαιώσω ότι δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Τι είναι κομψό και τι είναι άκομψο είναι θέμα εντελώς προσωπικής επιλογής. Στα έντυπα όμως αυτών των κομμάτων, δηλαδή και στην «Αυγή» και στον «Ριζοσπάστη», επανειλημμένα έχω χαρακτηριστεί «φασίστας», «παχύδερμο», «όργανο ξένων συμφερόντων και της πλουτοκρατίας», «εγγονός δικτάτορα που φέρει τα γονίδια του φασισμού». Εγώ αρνούμαι να χαρακτηρίσω τα αχαρακτήριστα. Απλώς χαίρομαι γιατί η Ελλάδα έχει Δημοκρατία, τα κόμματα αυτά δεν έχουν την εξουσία και έτσι δεν μπορούν να προβούν σε μαζικές εκτελέσεις, κατ΄ επέκταση μιας νοοτροπίας που εκφράζουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί που σας περιέγραψα. Απλώς οι οπαδοί τους μου πετάνε πού και πού κανένα γκαζάκι. Τι να κάνουμε, αυτά έχει η Δημοκρατία.

Ο πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ δήλωσε προσφάτως ότι και στο 7% είναι ωραία στον Συνασπισμό. Θεωρείτε ότι κατεβάζει τον πήχυ για το κόμμα του γιατί φοβάται περαιτέρω κάμψη των ποσοστών του ή για άλλους λόγους;

Νομίζω ότι έχει δίκιο. Όταν είσαι στο 3% και βρεθείς στο 7% υπάρχει υπερδιπλασιασμός της επιρροής σου. Αντίστοιχη ροπή στο ΠΑΣΟΚ θα έπρεπε να εκφραστεί με τουλάχιστον 70% του εκλογικού σώματος.

Πώς σας φάνηκε η επανεκλογή της κ. Παπαρήγα ως γενικής γραμματέως του ΚΚΕ;

Αναπόφευκτη.
«Ο Παπαθανασίου εκφράζειτην παρασιτική αγορά»

Με τον πρώην υπουργό Οικονομίας κ.Αλογοσκούφη είχατε προσωπική κόντρα. Πώς σας φαίνεται ο διάδοχός του κ.Παπαθανασίου;

Ο κ. Αλογοσκούφης δεν υπήρξε ποτέ φίλος μου, έχω την εντύπωση όμως ότι έχουμε εξαιρετικές προσωπικές σχέσεις και ουδέποτε οι συγκρούσεις μας είχαν προσωπικό χαρακτήρα.

Επιτρέψτε μου να προσθέσω ότι απεχθάνομαι τη δημοσιογραφική χρήση και κατάχρηση της λέξεως «κόντρα» η οποία απλοποιεί και εκχυδαΐζει την υπέροχη γλώσσα μας. Ο κ. Παπαθανασίου είναι αυτό που πάντα ήταν. Ένας άνθρωπος που εκφράζει το παρασιτικό και μη αναπτυξιακό τμήμα της ελληνικής αγοράς.

Είναι φυσικό οι κερδοσκόποι και οι φοροφυγάδες, που αποτελούσαν τη συνήθη συναναστροφή του μέχρις ότου εξελέγη με την ψήφο τους, να συνεχίζουν να τον επηρεάζουν. Γι΄ αυτό τον λόγο θεωρώ ότι είναι το πιο ακατάλληλο πρόσωπο γι΄ αυτό το υπουργείο σ΄ αυτή την κρίσιμη συγκυρία. Ποιος θα το ΄λεγε ότι θα ΄ρχόταν η καταραμένη ώρα που ο ελληνικός λαός θα νοσταλγούσε τον Αλογοσκούφη.

41
Δημοσθενης Μπογδης
11/03/2009 05:37
@ Yuri 9/3/09 13 08

κε(α) ,
Και στα τρια σημεια της τοποθετησης σας εισθε λαθος.

1) Αισχος , γιατι αναζητα καποιος τις υπηρεσιες στην παρα-
ταξη του απο ενα πετυχημενο και τον μακροβιοτερο Πρωθυπουργο της Χωρας ?
Ημαρτον ! εδω σεις , η ΝΔ (αν την ψηφιζετε) χρησιμοποιειτε τον δευτερο χειροτερο μετα τον κ. Καραμανλη ,πρωθυπουργο τον κ. Μητσοτακη ....ασχετα αν τα κανει παντα μουτι...

2) Ο κ. Παγκαλος υπογραμμιζει τα χαλια της κυβερνησης Καραμανλη με τον ''μαθητη " του κ. Αλογοσκουφη στο τιμονι
της οικονομιας της χωρας ....και

3) Ο κ." τιποτα " παραμενει καλοντυμενος μεν, τιποτα δε .
Δεσ '' τι κανει στο Υπουργειο του .
Το γεγονος οτι εξελεγει Δημαρχος της Αθηνας δυο φορες οπως και η κ. Θεοδωρα Μπακογιαννη -Μητσοτακη και ο
κ. Νικητας Κακλαμανης προσφατα, λεει μοναχα οτι η Α! εκλογικη περιφερεια της Αθηνας ειναι ,η μαλλον ηταν, Δεξιοστροφη .

Τα πραγματα τωρα αλλαζουν . Θα δουμε !
Δημοσθενης Μπογδης
10/03/2009 23:36
@ in low motion

κυριε αφησατε την συγγραφη του βιβλιου σας της φυσικης που
μας λεγατε , ( εδω να τονισω οτι ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος δεν ειχε παρει ειδηση περι Χουντας τοτε γιατι οπως ειπε διαβαζε τα μαθηματα του ) για να μας φωτισετε
με τις γνωσεις σας .
Γνωσεις που, αν πραγματι εχετε στην Φυσηκη δεν μας φωτιζουν στην πολιτικη κατασταση της χωρας μας.

Ο σχολιασμος σας οπως παντα, ειναι ασυστατος και αδικος
προς το ΠΑΣΟΚ και τον κ. Παγκαλο . Μας εχετε συνηθισει
εσεις ο ιδιος με τα πολλα σας αριθμητικα και μη ψευδωνυμα
σας και με την κακοπροερετη φιλοσοφια σας .
Λετε προς τον κ. Παγκαλο " Σεις εξαλου οι πολιτικοι μας δειξατε με την εφαρμοσμενη πολιτικη σας πως οι επιλογες στενεψαν "
Με αλλα λογια κυριε μας απειλειτε να μας φερεται μια Νεα
Χουντα Συνταγματαρχων η Στρατηγων η οτιδηποτε αλλο
εκτος της Δημοκρατικης διαδηκασιας ?

Ντροπη σας , σας παραδιδω στην κριση των αναγνωστων εδω , να σας αποκλυψουν και αυτοι .
Εγω σας εχω μαθει .
Δημοσθενης Μπογδης
10/03/2009 23:03
Κυριε Σ. Γιακουμακη 9/3/09 08 32


Ο κ. Παγκαλος μαλλον ειρωνικα λεει οτι θα νοσταλγισουμε
τον κ. ΑΛΟΓΟΣ(μαγ)ΚΟΥΦΗΣ ..
Κακα μαντατα δηλ. και των γωνεων ..
Με τιμη ,
DIMITRIS KORINTHIOS
10/03/2009 20:10
KYRIE PSAROPOYLE DEN MOY APANTHSATE MEXRI SHMERA
AN TO NOMIZETE KAPOS YPO GIA ESAS MHN MPENETE S''''AYTHN THN SELIDA KAI KANETE OPISTHEN APO TO ONEIRO POY EXETE OS BOYLEYTHS
YPARXOYN KAI ALLA EPAGGELMATA THS KSAMPLAS
AN KAI EXO THN GNOMH SAS TAIRIAZEI TO PSAREMA
LOGO PEIRAS POY APOKTHSATE
MHN STEILETE APANTHSH GIA MENA EINAI ARGA PLEON
H SIOPH SAS EINAI H APANTHSH POY PERIMENA
KSEXASA AN PIASEIS SALIARES PETATES MONO KOKOBIOYS NA TROS
Σ.Μ.
10/03/2009 15:49
Ο Κος ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ ΕΔΙΝΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟΝ Κο ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΤΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ;
Ο Κος ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΟΤΣΑΛΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ;
Ο Κος ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΑΠΕΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ''''ΓΙΓΑΝΤΑ ΜΕ ΠΗΛΙΝΑ ΠΟΔΙΑ'''' ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΤΡΕΧΕ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ;
Ο Κος ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑ ΜΕ ΒΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ (ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΤΡΕΧΕ ΝΑ ΖΗΤΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ;
Ο Κος ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΙΘΕΙ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ;
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
10/03/2009 09:55
ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΓΚΑΛΟΣ
Νοσταλγούμε τον... Αλογοσκούφη!

Κυρ. ΠΑΓΚΑΛΕ δεν μας λετε γιατι ακριβος τον νοσταλγειτε θα ητανε ενδιαφερον να μαθουμε , γιατι εγω εχω την εντυπωση ότι η πολιτικη ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ βολευε πιο καλα το ΠΑΣΟΚ .
οθνβτχ
10/03/2009 02:09
Καλη ανάσταση και του χρόνου λεύτεροι...Και δεν εννιώ τους πανρεμένους αλλά ολους.......
ΙΩΑΝΝΗΣ
10/03/2009 01:43
ΚΥΡΙΕ ΠΟΛΥΜΕΡΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΕΡΙ ΑΛΛΩΝ ΤΥΡΒΑΖΕΤΕ!!! Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΙΠΟΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΣΑΣ, ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΑΠ'' ΟΠΟΙΟ ΠΟΣΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩ ΤΙΠΟΤΑ!! ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ( Η ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΕΝΑ ΧΑΟΣ ΤΟ 2003 ) ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!! ΡΑΝΤΖΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ, ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ, ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΡΕΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΙΕΤΙΑ.. ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ.. ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΕΚΤΡΕΦΕΙ ΛΑΜΟΓΙΑ, ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΚΑΙ " ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ ".. ΑΛΗΘΕΙΑ, Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ 5 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ;; ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΤΕΛ;; ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ;; ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ;; ΤΗΝ ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ;; ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΗΡΕΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕ ΤΑ STAGE;; ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ, ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ, ΥΠΟΚΛΟΠΩΝ, ΚΟΥΜΠΑΡΩΝ, ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΓΓΙΝΑ, ΠΑΥΛΙΔΗ, ΟΜΟΛΟΓΩΝ ΚΛΠ;; ΚΑΙ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ;; ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΤΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΤΥΝΟΜΙΑ ΚΛΠ;; ΜΑ ΤΙ ΘΡΑΣΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;; ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΖΕΙΤΕ;; Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΑΣ ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ;; ΠΡΙΝ 2 ΜΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΞΙΩΣΕ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ;; ΧΡΕΩΚΠΟΗΣΑΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΩΦΕΛΗΜΟΙ ΘΑ ΕΙΣΤΕ..
dimitrios korinthios
10/03/2009 01:43
KYRIE PSAROPOYLE
THA EISTHE SE THESH NA MOY APANTHSETE AN ALHTHEBOYN AYTA POY STO PARELTHON EGRAPSE O GNOSTOS DHMOSIOGRAFOS *XRHSTOS PASALARHS ** PERI SKANDALON KAI OXI MONON DEN HTAN O MONADIKOS POY EPEKRINE TOSO ENTONA THN ANEYTHUNOTHTA KAI THN DIAPLOKH TON STELEXON THS KYBERNHSHS . KAI O NIKOS NIKOLAOY ARTHROGRAFOS STO ** BHMA***EGRAPSE EKSISOY AIXMHRA.
NOMIZO KATALABATE TI ANAFERO
APANTHSTE GIATI EGINE APOMAKRYNSH TOY PAGKALOY** KAI TSOYKATO APO TON KYRIO SHMITH
TI SYNEBH ME TO **SAMINA**
H LEKSH KOTEROLOGIA POY GIA PROTH FORA EKANE EMFANISH STO ELLHNIKO LEKSILOGIO POS EKANE THN EMFANISH THS
Gio
09/03/2009 23:52
Alogomouris kai as einai kai me ena petalo
κ.
09/03/2009 22:28
κ. Ψαρόπουλε, με όλο τον σεβασμό. δεν ξέρω από που προκύπτει ότι αποδέχονται οι περισσότεροι ευρωπαίοι πολιτικοί τον σημίτη. εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κάποτε ο μπλαιρ τον κοίταγε έκπληκτος όταν του είπε να του δώσει τα μάρμαρα του παρθενώνα γιατί έχει εκλογές!!!!
όσο για τις δήθεν επιτυχίες του, θα πρέπει να θυμάστε και το περίφημο "ευχαριστούμε τους αμερικάνους" την νύχτα των Ιμίων όταν τρεις έλληνες αξιωματικοί έπεφταν νεκροί μετά την κατάρριψη του ελικοπτέρου(επειδή είστε και αξιωματικός ΠΝ, φαντάζομαι ότι θα ξέρετε πώς καταρρίφθηκε). μαζί, δε, με τον Πάγκαλο, παρέδωσαν τον Οτσαλάν στους Τούρκους και λυπάμαι γιατί ως Αξιωματικός θα οφείλατε να είχατε περισσότερη ευαισθησία στα εθνικά θέματα, εκτός αν συμφωνείτε με την λογική ..τσίπρα που όποιος μιλάει για εθνικά θέματα είναι εθνικιστής!! Ευχαριστώ.
Πολυμέρης Λεωνίδας
09/03/2009 19:57
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ Ο κ. ΤΙΠΟΤΑ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΙΒΑΛΟΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΟ? ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ! ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙ Η ΗΓΕΣΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΕΙΝΗ! Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΟΛΙΓΙΣΤΟΣ, Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ ΓΙ''ΑΥΤΟ ΤΗ ΠΑΤΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟ. ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΑΠ'' ΤΑ ΙΔΙΑ.
anadelfos
09/03/2009 19:50
Μέσα στη γενικότερη χρεοκοπία προς την οποία πορευόμαστε -οικονομική, πολιτική, κοινωνική- ο μόνος σοβαρός πολιτικός που θα μπορούσε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά και να δώσει μια προοπτική στον τόπο είναι ο Σημίτης.
Γαιδουροσκούφης
09/03/2009 19:29
Τόσο πολύ πεθύμησα τον Αλογοσκούφη, που έβαλα μια σκούφια στο γάιδαρό μου.
U-152
09/03/2009 18:28
Oti ke na lene sto PASOK to lene gia esoteriki katanlosi , ine poli aplo oi anthropi epidiokoun oso perisoteri syspirosi ginete , ola ta alla ine paramithia tis Halimas , perimenete ligo akomi gia na dite tis maheres pou tha vgoun sto PASOK ,tha dite ena paragonta onomati SIMITI pou tha ishorisi san VIRUS sto logismiko tou GIORGAKI eki na dite klarina ke zembeikika ,oso gia to ean o KARAMANLIS ine ikanos oi ohi tha to krinoun oi ELLINES sto telos tis 4 etias, giati ine pleon pasifanes oti oi maskes peftoun kathimerina o kyr.PAPANDREOU to mono pou theli ine na kyvernisi , ke oi periks aftou ton sprohnoyn stin katastrofi,tou perimenontas stin gonia , ke ohi epidi pistevoun oti mboroun na kerdisoun tis ekloges ,ke se alles hores ginonte sinonoisis ton kommaton alla horis orous eno emis imaste oi ksipnioi , theloume andalagmata gia na synenesoume les ke prokete gia prosopiki epihirisi tou papou mas . opote perimenete kyr. PAPANDREOU mipos ke sas lipithi oi tyhi ke kyvernisete tin ELLADA .
O
09/03/2009 18:22
ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΤΟΥ ΣΗΜΙΤΗ ΤΡΩΓΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΟΙΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑΤΡΩΜΕ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.
κωστας Α.
09/03/2009 18:13
Γιωργο μη κανεις το λαθος και μπλεχτεις με κινεζους.Καταντησαν το ΠΑΣΟΚ δεξιο κομα εφαγαν τα λεφτα του λαου στο χρηματιστηριο εκαναν το ευρω κατοσταρικο σε μια νυχτα.Ο χοντρος και οι αλλοι χοντροι κι αδυνατοι σου βαζουν μπανανοφλουδες.Τους ηρθε βλεπεις βαρυ κι ασηκωτο που πηρες την εντολη απο το λαο απ ευθειας και ψαχνουν τροπο τωρα που γκαζαρεις να σε φρεναρουν.Προσεχε τους και μην απομακρυνθεις απο το λαουτζικο που στηριζεται πανω σου.
Siopis K
09/03/2009 15:25
Etsi pou katantisane thn Ellada pollu pou soune extw ntreponte na kanoun gnwsth thn tautotitatous..Den eime opados kanenos, alla epi Shmiti mporousame na poume kai kati.A.exw mia aporia giati uparxoun oi diabaseis pesswn sthn Ellada,,,thn idia aporia exoune oloi pou erxomaste gia diakopes.to kalokairi oloi tromasoume giati nomisoume oti oi pesoi exoume protereotita wpos se oles tis politismenes xwres......euxaristw.
george.p
09/03/2009 15:18
ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ,ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΗΟ ΠΑΣΟΝ (ΕΚΣΥΓΡΩΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟ)
ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΈΞΩ.
ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΟΜΑΤΙΚΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.
ΓΙΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΟΥ ,ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ?
ΠΑΝΟΣ
09/03/2009 15:05
Δυστυχώς έπρεπε να ζήσουμε τις μέρες Καραμανλή για να κάνουμε τις συγκρίσεις.
Γιατί δεν παραδέχεστε οτι ο μπούλης είναι ο ποιο αποτυχημένος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης;
Σε ποιά χώρα ζείτε και γράφετε αυτά που γράφετε;
Γιατί δεν παραδέχεστε ότι η Ν.Δ του ΜΠΟΥΛΗ δεν έχει καμμια σχεση με την Ν.Δ του κ. καραμανλη ή αυτή του Μητσοτάκη?Τώρα ας πληρώσουμε και εμείς μαζί σας το λογαριασμό για τις επιλογές μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.
Nikos Psaropoulos
09/03/2009 15:00
Δεν θα ήταν άσχημο προσωπικότητες με διεθνής εμβέλεια και εμπειρία σε ευρωπαϊκά θέματα, πετυχημένοι επαγγελματικά και πολιτικά με αγώνες στην ευρωπαϊκή ένωση υπέρ της Ελλάδος, όπως είσοδο μας στην ΟΝΕ, ένταξη της Κύπρου στην ευρωπαϊκή ένωση, για αυτό ο τέως πρωθυπουργός κύριος Σημίτης θα πρέπει να είναι επικεφαλής του ευρωψηφοδέλτιου του ΠΑΣΟΚ. Και μην ξεχνάμε ότι τον αποδέχονται οι περισσότεροι από τους ευρωπαίους πολιτικούς.

Νικος Ψαροπουλος
ΠΑΣΟΚ Β’ ΑΘΗΝΩΝ
ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΠΝ ΕΑ
Α.Ι
09/03/2009 14:57
ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑΣ?
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!
Η ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ.
ΓΙΑΝΝΗΣ
09/03/2009 14:52
ΠΡΟΣ ΣΟΥΜΑ
ΒΛΕΠΕΙΣ ΒΡΕ ΣΟΥΜΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ.
ΜΗΠΩΣ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΗΝ Ν.Δ ΣΤΟΝ ΡΑΛΛΗ ?
ΓΙΑΥΤΟ ΑΣΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΜΟΧΛΕΥΕΙΣ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΕΞΙΟΥΣ ΣΤΙΣ ΛΑΜΟΓΕΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ.
ΚΑΙ ΜΑΘΕΤΕ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΛΑΟΥΤΣΙΚΟΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ.
ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΦΟΡΟ ΤΟΥ ΕΤΑΚ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΠΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΩΝ 27 ΕΥΡΩ, ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΑΚΟΙΝΙΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 27000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΙΚΗ ΔΕΞΙΑ.
ΛΑΕ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΞΥΠΝΑ , ΠΕΣΑΜΕ ΣΕ ΜΑΦΙΑ.
Miltos A.
09/03/2009 14:42
Ο κ. Πάνγκαλος χτυπά τενεκέδια. Κάνουν πάρα πολύ θόρυβο αλλά είναι κενά, δεν έχουν ουσία. Θέλει να ενοχλήσει την αριστερά. Είναι ένας αλαζονικός καιροσκόπος και μπορεί να κάνει οτιδήποτε για να επιτύχει το στόχο του. Δηλαδή να σταματήσει τους ψηφοφόρους από το συντηρητικό κόμμα του να πάνε και να ψηφίσουν το KKE και τον ΣYΡIZA. Μετά έχει το θράσος και παραπονιέται επειδή τον αποκαλούν υπέρβαρο. Ο κ*λος του τα θέλει.
ΣΤΡΑΤΟΣ
09/03/2009 14:02
ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ 24 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ, 365 ΜΕΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ? ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ? ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΕΝΕΤΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΙ ΒΛΑΚΕΣ.
ΝΙΚΟΣ
09/03/2009 13:52
ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ .... ΠΑΣΟΚ ΧΤΕΝΙΖΕΤΑΙ...!! ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (ΒΛΕΠΕ ΕΠΙΤΥΧΙΜΕΝΗ ΠΩΛΗΣΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ) ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ ΤΑ ΝΕΑ??? ΕΥΓΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΟΛΙΠΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ...
1-1 = 0
09/03/2009 13:32
Φίλοι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ, σε ποιά χώρα ζείτε και γράφετε αυτά που γράφετε; Γιατί δεν παραδέχεστε ότι το ΠΑΣΟΚ επανέρχεται με το ίδιο πρόσωπο;


soumas
09/03/2009 13:18
O SHMITHS..TI ANTRAS SOVAROS ME STHENOS KAI PYGMH..O SHMITHS POY OTAN EIDE TA SKOURA PROTOS, SAN PONTIKOS, THN KOPANHSE AFHNONTAS TON GIORGAKH ME TO "DAXTYLIDI" STO XERI.
MEGAS MAGKAS TO LOIPON O KYR-SHMITHS
giogud
09/03/2009 13:11
Φίλοι ψηφοφόροι της ΝΔ. Σε ποιά χώρα ζείτε και γράφετε αυτά που γράφετε; Γιατί δεν παραδέχεστε οτι ο μπούλης είναι ο ποιο αποτυχημένος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης;
Σπύρος Γιακουμάκης
09/03/2009 13:09
Πολλά εντέλει θα κριθούν αν στις προσεχείς εκλογές μπουν ή όχι στη Βουλή οι Οικολόγοι, οι οποίοι συνήθως -όσους ξέρω- είναι τύποι με ανήσυχη, κριτική σκέψη και αρκούντως διεισδυτική ματιά και δεν ενδιαφέρονται για υλικές απολαυές, λίγο ονειροπαρμένοι μεν, αλλά η πατρίς έτσι κι αλλιώς χρειάζεται να ονειρευτεί ξανά μιας και μόνο οι πεθαμένοι δεν ονειρεύονται και δεν δέχομαι με τίποτα ότι η ίδια έχει πεθάνει, άρα τους έχει ανάγκη το πολιτικό σύστημα να απαλλαγεί από τον ιστό της αράχνης της καθήλωσης στο μία από τα ίδια. Το ΠΑΣΟΚ αυτοδύναμο πάλι, ΔΕΝ είναι λύση. Ούτε η Αριστερά -τουλάχιστον μέρος της- a priori μπορεί να αποκλειστεί επειδή εδώ δήθεν κινδυνεύει να γίνει... Πεκίνο(!) κατά (παλαιότερο) Πάγκαλο. Ούτε και όσοι δεξιοί στηρίζουν την "πράσινη ανάπτυξη", όπως ο νυν κοινοτικός επίτροπος.
Αυτή η τελευταία, για την αντιμετώπιση της κρίσης μπορεί να αποτελέσει ένα γερό χαρτί, αρκεί να μη θεωρηθεί πανάκεια και επιτέλους, να εξηγηθεί στον ελληνικό λαό περί τίνος πρόκειται!
Yuri
09/03/2009 13:08
Θα ήθελα να θείξω 2-3 σημεία σχετικά με το άρθρο: 1. Η δημοσιογράφος που το έγραψε είναι απαράδεχτη. Ξεκινάει το άρθρο με το περί "Σημίτη επικεφαλής στο ευρω-ψηφοδέλτιο" και το παρουσιάζει σαν να το έχει ζητήσει ο Πάγγαλος, ενώ αν διαβάσετε προσεχτικά τη συνέντευξη ουσιαστικά έχει εκμαιεύσει την απάντηση προκαταβάλοντάς την. Θα έλεγε κανείς ότι η εισαγωγή γράφτηκε για να προωθήσει το Σημίτη! Αίσχος. 2. Το απίστευτο δεν είναι ότι φτάσαμε να νοσταλγούμε τον Αλογοσκούφη. Το απίθανο είναι ότι φτάσαμε να νοσταλγούμε το Σημίτη. 3. Κατά τα άλλα, η συνέντευξη είναι από έναν κλασσικό λαϊκιστή Πάγγαλο που ανεβάζει τους τόνους με σκοπό να μαζέψει ψήφους, αλλά ανγοώντας ότι αυτός ο λαϊκισμός έχει στο παρελθόν λειτουργήσει σαν μπούμερανγκ για το ΠΑΣΟΚ αλλά και για τον ίδιο. Σας θυμίζω τις δηλώσεις περί "Κυρίου Τίποτα" για τον Αβραμόπουλο όταν ο τελευταίος είχε σαρώσει τελικά στις δημοτικές εκλογές.
Ioannis P(apaioannou)
09/03/2009 13:08
Αν δεν ήταν ο Σημίτης, η Ελλάδα θα ήταν τώρα στη θέση του Ουζμπεκιστάν... Δυστυχώς έπρεπε να ζήσουμε τις μέρες Καραμανλή για να κάνουμε τις συγκρίσεις. Τώρα ας πληρώσουμε το λογαριασμό για τις επιλογές μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.
Αντωνης Συμεωνακης
09/03/2009 12:59
Μου ειναι υπερβολικα δυσκολο να διαφωνισω με τον Πανγκαλο σ''αυτην την συνεντευξη του.
Δεν φτανει μοναχα να θελω να διαφωνισω μαζι του αλλα και να βρω καποιο σημειο της συντευξης του που θα μπορω να στηριξω λογικα την οποια διαφωνια μου.
Ο Παγκαλος εχει τον τροπο του να κερδιζει τον κοσμο.
Ναναι καλα, συμφωνω για το Σημίτη
Αντωνης Συμεωνακης
Αδελαιδα
D.S.
09/03/2009 12:43
@Olous edw mesa
Katq ta xeria apo ton SHMITH!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Otan milate gia auton na plenetai ta dontakia sas kai na kanete kai 10 proseuxes, pou enas tetoios anthropos brethike na kubernhsei kai auto to bourdelo.........
in slow motion
09/03/2009 11:58
Κύριε Πάγκαλε, τι σημαίνουν τα λόγια πως το ΠΑΣΟΚ δεν έχει υποχρέωση ως αξιωματική αντιπολίτευση να διατυπώνει προτάσεις και πως το κάνει εν τούτοις υπερβαίνοντας τα συνταγματικά πλαίσια; Τέτοιες πολιτικές έννοιες ξέρετε συσκοτίζουν κάθε αρχή κοινωνικής εξέλιξης και ωφέλειας. Ποια νομοθετικά σώματα τις κατέστησαν νόμιμες;
Ακόμα μία φορά μέσα από τον κωδικοποιημένο λόγο σας διακρίνονται οι πρακτικές και οι μεθοδεύσεις του παρελθόντος και οι αξιώσεις σας βεβαίως για την κατάκτηση της εξουσίας. Μα εκεί που φτάσατε τον Ελληνικό λαό ΟΛΟΙ ΣΑΣ, τίποτα δεν θεωρείται πλέον εύκολη υπόθεση. Εσείς δε, μετά από πέντε χρόνια κάνετε τους ηθικούς κριτές για μια αβυσσαλέα κατάσταση που ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν, όταν μπήκατε στον πολιτικό στίβο της χώρας. Αφού επιφέρατε ανεπανόρθωτα πλήγματα στο λαό και τον δεσμεύσατε κοινωνικά, οικονομικά και ηθικά για πολλές δεκαετίες, έρχεστε για να τον ρίξετε σε νέες παραισθήσεις. Αλλοίμονο σε εκείνους που σας πιστεύουν, είναι τόσο ανίσχυροι και τυφλοί πια που ακουμπούν ξανά πάνω σας.
Κύριε Πάγκαλε δεν είμαστε νοσταλγοί κανενός πολιτικού προσώπου και καμιάς κυβέρνησης. Και με απλά λόγια, αν η “μη πρόταση” δεν δικαιώνει τίποτα και κανέναν, είναι τιμιότερη ωστόσο από την επαναλαμβανόμενη κοροϊδία. Σεις εξάλλου οι πολιτικοί μας δείξατε με την εφαρμοσμένη πολιτική σας πως οι επιλογές στένεψαν.


nemessis
09/03/2009 11:45
ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ ΤΟΝ ΜΠΙΦΤΕΚΑΚΙΑ ΕΝ ΕΤΗ 2009 ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΑΝΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ, ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ.. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!!! ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!! ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!
Λέων Ε΄ ο Αρμένιος
09/03/2009 10:14
Τα χρήματα που δόθηκαν από τη Siemens στον κύριο Τσουκάτο, τον εξ απορρήτων του κυρίου Σημίτη, κατατέθηκαν στο ταμείο του ΠΑ.ΣΟ.Κ.;

Εάν δεν κατετέθησαν στο ταμείο του ΠΑ.ΣΟ.Κ. (αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται το Κίνημα), τότε ποιός τα εισέπραξε; Ο "εξ απορρήτων" ή ο κύριος Σημίτης;

Όσον αφορά στους ισχυρισμούς του κυρίου Πάγκαλου ότι, εάν ερχόταν το Κ.Κ.Ε. ή ο ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία, θα προγματοποιούνταν μαζικοί τυφεκισμοί αντιφρονούντων, μου φέρουν στο μυαλό σχετικού περιεχομένου άρθρα του αλήστου μνήμης Σάββα Κωνσταντόπουλου στον "Ελεύθερο Κόσμο" επί δικτατορίας.

Τέλος, για τα γκαζάκια, υπήρξε για μία και μόνη φορά, αγαστή συνεργασία του Κ.Κ.Ε. και του ΣΥΡΙΖΑ. Ίσως μάλιστα, τα δύο αυτά κόμματα να επικοινωνούν, για το συντονισμό της κοινής τους δράσης, με παράνομους ασυρμάτους που έχουν εγκαταστήσει στα υπόγεια των γραφείων τους. Εκεί μπορεί να κρύβουν και τα φιαλίδια γκαζακιών μαζί με τον λοιπό οπλισμό τους. Άλλωστε, τα εκατοντάδες όπλα που είχε ανακαλύψει η "Εθνοσωτήριος" σε μυστικές κρύπτες, επεστράφησαν στο Κ.Κ.Ε. μετά τη νομιμοποίησή του (κακώς) από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή.
Δημήτρης Τ
09/03/2009 09:30
Θυμάμαι το κ. Πάγκαλο να μιλάει για συνεργασία ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ πριν μερικούς μήνες και να το υποστηρίζει με πάθος. Τότε ο ΣΥΡΙΖΑ είχε βάση δημοσκοπήσεων ήταν γύρω στο 20-18%. Τώρα που έπεσε στο 7% μιλάει για τα κόμματα της Αριστεράς με την γνωστή ειρωνεία του.
Είναι φανερό ότι στο κίνδυνο πριν μερικούς μήνες, το ΠΑΣΟΚ να μείνει πολύ πίσω στο κυνήγι της εξουσίας, ο κ. Πάγκαλος έπνιξε τα αισθήματα μίσους που τρέφει για την Αριστερά, ώστε να υπάρχει προοπτική εξουσίας για τον ίδιο και τους συντρόφους του.
Είναι πολύ έξυπνος άνθρωπος, αλλά και οι πολίτες πρέπει να έχουν την στοιχειώδη μνήμη για να κρίνους τους ανθρώπους που ασκούν εξουσία στον τόπο αυτό.
Η Αριστερά (με την υπάρχουσα νοοτροπία που έχει) θεωρώ ότι είναι η αποκλειστική υπεύθυνη για την εδραίωση του δικομματισμού στην χώρα αυτή!!!! Έχει σοβαρότατες ευθύνες.
Πολίτης Γιώργος
09/03/2009 08:47
..η ιστορία κρίνει τους πολιτικούς, και νομίζω πως πρέπει ήδη να παραδεχτούμε πως αδικήσαμε τον κ.Σημίτη ο οποίος μοιάζει σοφός δάσκαλος μπροστά στα ανόητα παιδάκια που κυβερνάνε..
Σπύρος Γιακουμάκης
09/03/2009 08:32
Καλά, ο κύριος θα μας τρελάνει! Ακου να νοσταλγούμε τον Αλογοσκούφη! Αντε μετά, με ανακυκλώσιμα υλικά το ΠΑΣΟΚ να βγει μπροστά...τώρα θυμήθηκε ότι η ελληνική Οικονομία έχει και... παρασιτική διάσταση;
Κατά τη γνώμη μου, το μέγα λάθος του νυν πρωθυπουργού είναι ότι δεν αξιοποίησε τον Σουφλιά στο υπουργείο Εθνικής Οικονομίας 5 χρόνια πριν. Από τους διάφορους "ειδικούς" καθηγητές και μη, προτιμότερος, με πιο κοινωνικό προφίλ.
Ηταν η θέση που του ταίριαζε. Ωστε να υπάρχει τώρα -μεταξύ άλλων- και ανεξάρτητο υπουργείο Περιβάλλοντος.
Stella Petrides
09/03/2009 08:28
H ELIA APO JUMBO EGINE 8ROUUUUUUUUUUUUUUUUUUMPA
O AAAAAAAAALLOS SYNTHREI TA PAXH TOU GIA NA MHN ZARWSOUN TA POUXA TOU.
AI BRIGIT BARDO THS BOULHS TI KAAAAAAAANOUN; SYNTHROUN TA MOULAAAAAAAAAAARIA KAI TOUS RABOUN SAMAAAAAAAAAAARIA;
OYDEN KRYPTON YPO TON HLION KAI SYNEXEISTE NA PISTEYETE OTI EIMASTE KOUFOI KAI TYFLOI.
ADYNATO SHMEIO TOUS H DHMOSIOTHTA KAI ESEIS XANETE TON KAIRO SAS KAI PERNATE STHN SITA TO MPAGIATIKO ALEYRI;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; EEEEEEEEE PWS NA MHN EISTE AAAAAAARWSTOI PNEYMATIKA KAI SWMATIKA;;;;;;;;;;