Με τις δηλώσεις του στο Ζάππειο ο Γ. Παπανδρέου ουσιαστικά φωτογράφισε το αυριανό κυβερνητικό σχήμα αν το ΠΑΣΟΚ πάρει αυτοδυναμία

Το παζλ της κυβέρνησης Γιώργου

Θα επιχειρήσει συνδυασμό παλιών και νέων, έμπειρων και άφθαρτων

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΒΟΥΛΑ ΚΕΧΑΓΙΑ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/02/2009 07:00 |
 Το παζλ της κυβέρνησης Γιώργου
Ταχυκαρδίες προκαλεί στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ η ατμόσφαιρα στη Χαριλάου Τρικούπη, που θέλει τον Γιώργο Παπανδρέου αποφασισμένο να σχηματίσει- σε περίπτωση που εξασφαλίσει την αυτοδυναμία στις εκλογές- ολιγομελή κυβέρνηση με πολλά νέα πρόσωπα.

Πολλοί βλέπουν στους έξι επιτελικούς κύκλους που ανακοίνωσε προ ημερών ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ένα σημαντικό κομμάτι του καθρέφτη της αυριανής κυβέρνησης. Σε συνδυασμό μάλιστα με τη δήλωσή του από το Ζάππειο πως θα συγκροτήσει κυβέρνηση «αρίστων και όχι αρεστών», χωρίς συγχρόνως να αποκλείσει την πιθανότητα να συμπεριλάβει σ΄ αυτήν εξωκοινοβουλευτικές προσωπικότητες ή ακόμη και στελέχη άλλων παρατάξεων, κάποιοι στο ΠΑΣΟΚ θεώρησαν ότι ουσιαστικά ο αρχηγός τους φωτογράφισε το αυριανό κυβερνητικό σχήμα.

Όσοι συνομιλούν με τον Γιώργο Παπανδρέου έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι διαμορφώνοντας το Υπουργικό του Συμβούλιο θα επιχειρήσει συνδυασμούς προκειμένου να αξιοποιήσει παλιούς και νέους, έμπειρους και άφθαρτα πρόσωπα, ακόμη και εξωκοινοβουλευτικούς.


«Χτυπούν» θέση

Συμμετοχή σε μία αυριανή κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ φαίνεται πως διεκδικούν και οι: Μαρία Δαμανάκη, Γιώργος Φλωρίδης, Εύη Χριστοφιλοπούλου, Πέτρος Ευθυμίου, Συλβάνα Ράπτη, Τηλέμαχος Χυτήρης, Μιχάλης Καρχιμάκης, Σοφία Σακοράφα, Άντζελα Γκερέκου, Γιάννης Μαγκριώτης, Νίκος Σηφουνάκης, Βασίλης Έξαρχος, Μάρκος Μπόλαρης. Οι «εκτός». Ακόμη, υπάρχει μία επιπλέον κατηγορία στελεχών που συμμετείχαν στο παρελθόν σε όργανα αλλά τώρα θεωρούνται «κομμένοι». Σ΄ αυτήν την κατηγορία ανήκουν οι Μιλένα Αποστολάκη και Αλέκος Παπαδόπουλος. Ο Χρίστος Βερελής δεν συμμετείχε από το 2004 κι έπειτα σε κανένα όργανο.

ΠΑΡΧΑΡΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
09/10/2009 10:00
ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΦΛΩΡΙΔΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΜΕ ΚΑΛΟ ΗΘΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟ
FRAGISKOS TSELENTIS
08/02/2009 22:27
Θαυμάζω τους δημοσιογράφους που ρωτάνε τον ΓΑΠ για ποιούς θα χρησιμοποιήσει , τι πρόγραμμα έχει κλπ κλπ
Τι ρωτούσαν τον Καραμανλή όταν σαν αντιπολίτευση έκανε τις επιχειρήσεις ''''κατσαρίδα'''' η επιχείρηση''''μαύρη γάτα'''' στα Νοσοκομεία ; Τι τον ρωτούσαν όταν πήγαινε να υπογράψει , αγκαζέ με την Νατάσσα τα χαρτιά του Χριστόδουλου για τις ταυτότητες ; Τι του είπαν όταν αντί για τα συνομίληκά του στελέχη που μας είχε υποσχεθεί μας έδωσε τον 75άρη golden boy Π.Βουρλούμη ; Ότι και να κάνει ο ΓΑΠ χειρότερος από τον Καραμανλή δεν μπορεί να γίνει . Δεν είναι δυνατόν όσο και να προσπαθήσει !!!
Χαμογελάστε παρακαλώ
08/02/2009 22:19
Τον Βύντρα ρε παιδιά
ο άνθρωπος έκανε το όγδοο θαύμα
δύο γκόλ σε δύο λεπτά με δύο κεφαλιές
δεν θα τον αξιοποιήσετε!!
PASXALHS TSAKIRIDHS MONAXO
08/02/2009 22:16
FILE @ 666 EMEIS TOU EXOTERIKOU HMASTE TELIKA
APO TOUS TUXEROUS,DEN TA ZOUME TA XALIA THS
ELLADOS ,MAS LENE KAI LAZOGERMANOUS APO PANO
NA TOUS DO TORA STA DUSKOLA .
SERVUS
Vassilis
08/02/2009 21:23
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ; ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΩΡΓΑΚΗ!!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!
666
08/02/2009 16:45
@PASXALHS TSAKIRIDIS MONAXO, συμφωνώ και εγκρίνω την άποψή σου. Χαιρετισμούς από την Νυρεμβέργη. Γράψε κι άλλα!
Σπύρος Γιακουμάκης
08/02/2009 15:50
Καλά συγνώμη αλλά η κα Ξενογιαννακοπούλου τι ξέρει από Δημόσια Εργα; Πολύ καλύτερος ο Σουφλιάς στον τομέα αυτόν!Ακόμη, μια πειστική απάντηση γιατί ο κ. Παπανδρέου από το 2004 που ανέλαβε το κόμμα που ίδρυσε ο πατέρας του, έχει αποκλείσει τον πολύ πετυχημένο υπουργό Μεταφορών της τελευταίας κυβέρνησης Σημίτη, Χ. Βερελή; ιδού η απορία...
dimitris korinthios
08/02/2009 11:41
GIA TOYS ANAPLIROMATIKOYS LEKSI DEN AKOYGETE
KAI EXOYME KAMPOSOYS STON PAGKO GIA PARADIGMA **DAMANAKH***FLORIDHS***XYTHRHS**
KAI ALLOI POLLOI POY GIA OIKONOMIA XOROY AS
TOYS AFISOYME STON PAGKO OLLA AYTA GNOSTA GIA TOYS PERISSOTEROYS AGNOSTA GIA EMAS
TI MARKA MAXEROPIROYNA KAI PIATA THA BALOYN STO TRAPEZI THS AKOLASIAS GIA THN
ERGASIA TOYS STO PARELTHON KAI AYTA GNOSTA OPOTE MHN PERIMENOYME APANTHSI
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
07/02/2009 20:47
ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΝ ΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ. ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ. ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ... ΒΑΘΕΙΑ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΕΣ.
PASXALHS TSAKIRIDHS MONAXO
07/02/2009 13:18
EUTUXOS! EINAI ARKETA NEA PROSOPA STHN SKIODH
KUBERNHSH KAI AFTHARTA, OPOS O PAGKALOS .O REPAS
H SOBARH PAPANDREOU,O XRHSTOS PAPOUTSHS ,O
SKANDALIDHS , O NEOS STHN POLITIKH BENIZELOS.
O KASTANIDHS, KTL. KTL. MONON O MAKARITHS O
GIANOPOULOS ME TON KATSIFARA LOIPOUN.
U.R. Funny
07/02/2009 12:11
Έλα τώρα, τι είναι αυτά που λες. Μεγάλες μέρες περιμένουν τον τόπο. Βέβαια δεν αναφέρατε ποιος θα ''ναι πρωθυπουργός (Πρετενέρης) και ποιος προεδρος της μασων....εεε δημοκρατίας (Λαμπράκης) Ο ρε και βουαρ....
ΑΚΗΣ