ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ - ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ

Φυτοφάρμακο στην αγορά παρ΄ ότι απαγορεύτηκε και ως υπεύθυνο για ανωμαλίες στα γονίδια

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Χάρης Καρανίκας   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/01/2009 07:00 |
 Προκαλεί καρκίνο - Πωλείται ελεύθερα

Είναι ένα από τα πιο επικίνδυνα φυτοφάρμακα, αφού προκαλεί καρκίνο και μεταλλάξεις. Επί σχεδόν τρεις δεκαετίες ήταν το πιο διαδεδομένο φυτοφάρμακο στην Ελλάδα - και ένα από τα πλέον ισχυρά. Το καρμπενταζίμ πέρσι τον Ιούνιο απαγορεύθηκε, ενώ μόλις την περασμένη εβδομάδα η Ευρωπαϊκή Ένωση το χαρακτήρισε ιδιαίτερα επιβλαβές για την ανθρώπινη υγεία και το περιβάλλον.

Ωστόσο, εξακολουθεί να πωλείται ελεύθερα. Οι ιδιοκτήτες καταστημάτων γεωργικών φαρμάκων- γεωπόνοι στην πλειονότητά τους- το συνιστούν ανεπιφύλακτα, παρά την απαγόρευση. «ΤΑ ΝΕΑ» το προμηθεύτηκαν εύκολα από ένα τέτοιο κατάστημα στη Θεσσαλία.

Σύμφωνα με τον καθηγητή Τοξικολογίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης Αριστείδη Τσατσάκη, εργασίες που έχουν διενεργηθεί για το καρμπενταζίμ- και άλλες ουσίες που του μοιάζουν- έχουν αποδείξει ότι προκαλεί μεταλλάξεις στα γονίδια.

«Οι βασικότεροι λόγοι για τους οποίους αποσύρονται φυτοφάρμακα είναι η μεταλλαξιογένεση, η καρκινογένεση και οι αρνητικές επιπτώσεις τους στο περιβάλλον. Τα τελευταία 3-4 χρόνια έχουν καταργηθεί τουλάχιστον

ΣΤΟΝ ΘΕΣΣΑΛΙΚΟ ΚΑΜΠΟ
«ΤΑ ΝΕΑ» εντόπισαν και προμηθεύτηκαν το καρμπενταζίμ σε καταστήματα γεωργικών φαρμάκων στον θεσσαλικό κάμπο
20 ουσίες. Συγκεκριμένα, το καρμπενταζίμ είχε δυνατότητα διάθεσης αποθεμάτων μέχρι 30/6/2008», σημειώνει ο κ. Τσατσάκης.

Ωστόσο, παρά την απαγόρευσή του στην Ελλάδα εδώ και σχεδόν επτά μήνες, «ΤΑ ΝΕΑ» εντόπισαν το καρμπενταζίμ σε καταστήματα γεωργικών φαρμάκων στον Θεσσαλικό Κάμπο και το αγόρασαν δηλώνοντας ότι θέλουν να το χρησιμοποιήσουν σε μηλιές και αχλαδιές.

Όπως αναφέρει ο κ. Τσατσάκης, ακόμα μία ουσία που ανήκει στην ίδια ομάδα με το καρμπενταζίμ, δηλαδή έχει παρόμοια δράση και επιπτώσεις, συνεχίζει να κυκλοφορεί νόμιμα στην ελληνική αγορά. «Το thiophanate methyl που μεταβολίζεται σε καρμπενταζίμ εξακολουθεί να έχει έγκριση κυκλοφορίας και χρησιμοποιείται ευρέως», επισημαίνει. Και καρκίνος
Σε αναφορά του Διεθνούς Επιστημονικού Δικτύου για τα Φυτοφάρμακα επισημαίνεται ότι στις δύο από τις τρεις έρευνες που έχουν διενεργηθεί για το καρμπενταζίμ σε αρουραίους διαπιστώθηκαν κακοήθεις όγκοι στο ήπαρ, διακοπή στη σπερματογένεση και σοβαρές ανωμαλίες στον σχηματισμό των ματιών και του εγκεφάλου κατά το εμβρυϊκό στάδιο. Επιπλέον στις άδειες κυκλοφορίας των φυτοπροστατευτικών προϊόντων που περιέχουν τη συγκεκριμένη ουσία αναφέρεται πως είναι «ύποπτο καρκινογένεσης», «τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς» καθώς και ότι «μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνιες δυσμενείς επιπτώσεις στο υδάτινο περιβάλλον».

Από τα στοιχεία που αποστέλλει το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης στην Ευρωπαϊκή Ένωση προκύπτει ότι το καρμπενταζίμ ήταν μία από τις πλέον συχνά συναντώμενες ουσίες ως υπόλειμμα φυτοφαρμάκου κατά τους ελέγχους που γίνονται σε φρούτα και λαχανικά. Ειδικότερα, από το 1998 έως και το 2006 βρίσκεται σταθερά ανάμεσα στα 10 φυτοφάρμακα που εντοπίζονται συχνότερα στις αναλύσεις. Χαρακτηριστικό είναι ότι έχει βρεθεί ακόμα και σε κουνουπίδια, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν εγκεκριμένο γι΄ αυτή την καλλιέργεια. Μάλιστα, κατά τα προηγούμενα χρόνια έχουν βρεθεί και δείγματα από μπιζέλια, φράουλες και ντομάτες στα οποία σημειώνονται υπερβάσεις των ορίων σε υπολείμματα καρμπενταζίμ. Όπως φαίνεται από τα στοιχεία του υπουργείου, κατά το 2002 υπολείμματα της ουσίας ανιχνεύθηκαν σε φρούτα και λαχανικά στο 10,5% των δειγμάτων, το 2001 στο 23% και το 2000 στο 10%.

«Σε πολλούς δήμους και κοινότητες της Βόρειας και Κεντρικής Ελλάδας που ελέγχουμε δειγματοληπτικά, έχουμε βρει υπολείμματα φυτοφαρμάκων τόσο σε επιφανειακά όσο και σε υπόγεια ύδατα», λέει στα «ΝΕΑ» η Ε. Παπαδοπούλου- Μουρκίδου, διευθύντρια του Εργαστηρίου Γεωργικών Φαρμάκων στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Σε προηγούμενη έρευνα που δημοσιεύθηκε το 2002, η κ. Μουρκίδου είχε καταγράψει την παρουσία φυτοφαρμάκων σχεδόν σε όλους τους ποταμούς και τις λίμνες της Μακεδονίας, της Θράκης και της Θεσσαλίας. «Σήμερα δεν γνωρίζουμε επακριβώς ποια είναι η κατάσταση των υπόγειων και επιφανειακών νερών καθώς δεν διενεργείται κάποια έρευνα. Στο Γ΄ Κοινοτικό Πλαίσιο υπήρχαν κονδύλια γι΄ αυτό τον σκοπό, τα οποία όμως δεν δόθηκαν», συμπληρώνει.


Εντοπίστηκε σε αναψυκτικά και χυμούς

ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ έρευνα που ανακοινώθηκε στα τέλη Δεκεμβρίου, αποδεικνύεται ότι η χρήση του καρμπενταζίμ είναι τόσο διαδεδομένη που ποσότητες εντοπίστηκαν σε χυμούς και σε αναψυκτικά με μικρή περιεκτικότητα φρουτοχυμών.

Ο δρ Αντόνιο Μολίνα-Ντίαζ από το Πανεπιστήμιο της Χαέθ στην Ισπανία ανέλυσε περισσότερα από 100 δείγματα αναψυκτικών από 15 χώρες. Όπως επισημαίνει στα «ΝΕΑ» με γραπτή του δήλωση, «δείγματα από την Ελλάδα δεν συμπεριελήφθησαν στη μελέτη μας, όμως οι μάρκες των εταιρειών που αναλύθηκαν καταναλώνονται διεθνώς και ως εκ τούτου είναι παρούσες και στη χώρα σας». Από τα 102 αναψυκτικά και χυμούς που αναλύθηκαν, ποσότητες καρμπενταζίμ εντοπίστηκαν στα 76, ενώ 4 από τις 8 εταιρείες που βρέθηκαν στο μικροσκόπιο του δρος Μολίνα-Ντίαζ δραστηριοποιούνται και στην Ελλάδα.


Δικέφαλο λαβράκι και μεγάλος αριθμός αποβολών στα ζώα

ΣΕ ΕΡΕΥΝΑ που διεξήχθη στην Αυστραλία σχετικά με τις μεταλλαξιογόνες δράσεις του καρμπενταζίμ και ενός άλλου φυτοφαρμάκου, του εντουσολφάν, το οποίο επίσης έχει μεγάλη εφαρμογή στη χώρα μας, από τον δρα Ματ Λάντος, το «μεγάλο εύρημα» ήταν ένα δικέφαλο λαβράκι, που επέζησε για 48 ώρες μετά την εκκόλαψή του, σε περιοχή δίπλα από καλλιέργειες που ψεκάζονται συστηματικά με τα συγκεκριμένα φυτοφάρμακα, ενώ κατά τους προηγούμενους μήνες είχαν μυστηριωδώς πεθάνει χιλιάδες ψάρια. Στην αναφορά του προς τις αρμόδιες αρχές της Αυστραλίας ο δρ Λάντος επεσήμανε ότι πέρα από τα ψάρια, πρόβλημα παρατηρείται και σε κοτόπουλα, πρόβατα και άλογα που βρίσκονται στην περιοχή καθώς εμφανίζεται υψηλός αριθμός αποβολών. Επιπλέον υπογράμμιζε ότι το καρμπενταζίμ είναι ήδη απαγορευμένο σε 50 χώρες, ανάμεσά τους και στις ΗΠΑ.

35
ENAS BLAXOS POU TA KONOMISE STO USA
21/01/2009 04:57
TA ELLHNAKIA TO MONO POU XEROUN EINE POS NA TA VROUNE STO PIATO ETIMA.AXRHSTOI KANONIKA OLOI PREPEI NA XENITEFTOUN GIA NA PAH MBROSTA H ELLADA.NA KREMASETE ENA KOKINO FANARI STO ELEFTERIO BENIZELOS GIA NA XEROUME POU ERXOMASTE XAXA
DD
20/01/2009 23:10
egglezos
To be more accurate, the WHO has ruled against the ban on US beef several times (last time in 2008), since the EU has failed to provide scientific evidence showing that there''s a health issue involved. Also, you should know that American customers have access to hormone-free meat so Amerikanos can stay away from it if he wishes. There have been several other debates between the EU and the US regarding food safety issues (e.g., pathogen removal in carcasses via acid treatments), however in most cases the EU finally decided to follow the American example. Does this say anything to you?
konstantinos
20/01/2009 21:07
@ amerikanos... προφανώς εισαι ο κλασσικός βλαχάκος που έφυγες από το χωριό σου, ως αποτυχημένος, πήγες (αν πήγες κιόλας ) στο america, λίγδωσε το άντερο σου και τώρα το παίζεις αμερικάνος. Λέω ότι το παίζεις, γιατί ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ. Βλαχάκος γεννήθηκες και βλαχάκος θα είσαι σε όλη σου τη ζωή. Ακόμα και μετά από 50 χρόνια στο america, πάλι βλαχάκος θα είσαι και τις ίδιες εξυπνάδες θα λες. Το ωραίο είναι ότι νομίζεις ότι είσαι και πονηρός και ξέρεις πράγματα που όλοι εμείς ( τα ελληνάκια ) αγνοούμε!!! Ασε ρε φιλαράκι και άτομα σαν κι εσένα τα βλέπουμε σε όλη μας τη ζωή να παίζουν πάντα τον ίδιο, εύκολο,ρόλο. Δηλαδή του κριτή των πάντων και του παντογνώστη!! Ξερόλα, ε ξερόλα!!
ellhnoamerikanos
20/01/2009 21:06
oi elhnes tis elladas extos apo blakes eine kai psoroperifanoi.den blepoun oti zoune se xora mbourdelo alla katigoroun alles xores pou eine 1000 xronia pio mrosta tous.akoma kai to pakistan sas exei perash.bgite ligo exo apo ta synora kai mhn diabazete poly efhmerides.
d2
20/01/2009 20:46
Mpaaa.....gia tous mi-kapnistes den iparxi provliima.. Apax kai den vgazi kapno..einai OK!
egglezos
20/01/2009 16:39
@americanos: Most U. S. beef cattle are implanted with synthetic hormones in feedlots prior to slaughter. On January 1, 1989 the European Economic Community (EEC) placed a ban on hormone-treated U. S. meat, preventing U. S. meat products from being sold in any European nations. (pou sunexizetai k simera) Kai an anarwriesai giati Hormones can be used to stimulate growth in cattle. Because farmers are paid based on the weight of the animals they sell for slaughter, the use of hormones has been seen as a way to boost profits. Auti einai i xwra pou zeis kai apla anaferw to pio kraugaleo stin agora trofimwn; uparxoun polla alla kai as min mpoume kan se alles katigories...px ratsismos, egklimatikotita, sustima ygeias, koinwniki anisotita, ellipsi paideias, atomika dikaiwmata, ktl (ta themata e3wterikis politikis den ta anaferw kan) H katastasi stin Ellada einai genikotera dramatiki alla stamata tin polli ereuna, anoi3e ta matakia sou ligo kai panw apo ola kopse to mosxarisio kreas ekei pou eisai.
Ali Moupefti
20/01/2009 14:37
@GREEK KAMAKI, mpravo kai krata ti "simaia" psila. Tha arxiso na trow zootrofes opws kai sy, mpas kai do aspri mera me tis gomenes.
Amerikanos ...
20/01/2009 12:22
DIMITRI P .... Akoma gelw ... Gelw me tin katantia tis xwrasmou ... Tis xwrsa pou me genise ... Diabazw me poli pono ta diafora ar0ra kai blogs kai milw me tous dikous mou mia fora tin bdomada ... kai akoma erxomai stin Ellada ka0e 6 mines gia diakopes / ma dw tous dikous mou .... kia ta akouw kai ta ma0ainw apo prwto xeri .... kai diapistwnw mia teleleia paralusis tou Dimosiou alla kai idiwtikou biou ... Ta teleutaia 15 xronia oi Ellines kata tin pliopsifia tous sumperiferonte san efiboi pou molis dokimasan narkwtika ... 0umamai to KTEL pou to eixe parei omiro o Albanos kai i Elliniki Astinomia (ELAS) to AFISE na GUGEI E3W apo tin xwra ... AUTO to episodeio itan i arxi tis katareusis tou sustimatos ... Gelaw i klaiw ... esu na mopu peis gia to bitrioli stin ka0aristria .... Sobara milame ...??? Tin anwmalia tou oikonomikou sustimatos kai tou oti o Ellinas DEN 0elei na katalabei i den ton endiaferei na doulpsei gia mia kalliteri xwra ... ETOIMA ta 0elei OLA ... OLA eisagwgis ... Gela Dimitri gia na min Klapsw ... me tis ili0iotites ... kai milame gia futofarmaka ... Ta ladia ta 3exases ...??? Ta melia ta 3exases ... Ti exoun afisei or0io oi ellines agrotes ...??? Ta tracter stin e0niki 3eroun na ta bgazoun ... kaina diakoptoun xiliades kosmo kai fortiga me promi0ies na mpoun stin xwra opws egine prin ta Xristougenna ... kai to kartos / Karamanlis pera brexei ....alla to 3ulo tis arkoudas to trwi i grioula epi tis Xarilaou Trikoupi downtown Athens ... etsi ...?? I idia pou 0elei na faei xorta ... Gelaw gia na min Klew....
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Π.
20/01/2009 09:44
@ ΡΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΕ ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΝΑ ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΕΙ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΟΝΤΡΟΜΑΛ...ΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ. ΤΟ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΥΑΛΟ ΚΟΥΒΑΛΑΣ, ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. We're going to hell, that's where we belong. see ya there smart ass
tasos15
20/01/2009 08:53
ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΩΝ.

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ. ΝΑΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΙ ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΛΑΙΚΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΨΩΝΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ!!! ΒΑΖΟΥΝ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ ΤΟΣΟ ΙΣΧΥΡΑ ΠΟΥ ΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΥΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΧΑΝΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ ΑΥΤΑ ΛΕΝΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΨΕΚΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΚΟΒΟΥΝ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!!
Amerikanos
20/01/2009 00:39
GREEK KAMAKI .... Esu me kaneis kai gelw akoma pio poli .... Eri3a adeia kai epeiasa gemata me sena ... Tin apantisi konserva tou Neo-Ellinara tin edwses me tin mia ... Gomenes pou pi**me ta kalokeiria kai alles kotsanes ... Tin pragmatikotita den tin epeiases mou fainetai ... Oloi oi alloi sto Blog to piasane to noima ... Esena sou 3efuge giati akoma kinigas tis gomenes anti na orimaseis ... Gia na katalabeis ti blakeia sou ... Egw eimai genima 0rema A0inas / Panormou. Spoudasa sto Metsobeio. Teleiwsa to ''89 afou exasa 1 xrono logw kataleipsewn tou ''87 (Ili0iotites koukouloforon / E3arxeiwn eixame kai tote) ... 2 Masters kai 1 Didaktoriko OLA me upotrofeies stin Ameriki apo tous Amerikanous ... oxi tous Ellines ... Ximikos Mixanikos ... 20 xronia stin Ameriki ... erxomai Ellada to kalokairi ... kanw ta kamakia mou me tis Amerikanes pou esei den mporeis na bgaleis ... kai feugw gelontas gia tin katantia tou topou ... Ante kalo kamaki, kalo kapnisma, kali rupansi stin A0ina & 0essaloniki, kai kala ametallagmena / gemata futofarmako "xorta tis giagias" ... kala krasia me futofarmaka klp ...... xa, xa, xa ....
AMBELOURGOS
19/01/2009 21:58
MHN KANETE SAN TOIS XOIRES STO KREBATI OLLOI KAPOTE THA PETHANOUME,TI SHMERA TI AURIO TI TORA .XTUPA XULO
MONO TA FUTOFARMAKA DEN EXOUN TO MERIDIO STOUS KARKINOUS ,BALE TSIGARO NARKOTIKA ,POTA ,GUNAIKES
AUTOKINHTA,KARDIOPATHIES APO THS POLES SUMPATHUIES,ALTSXAIMER.TAFUTOFARMAKA KAI O KOPOS MAS SAS MARANE.
George Kar
19/01/2009 21:09
Oi etaireies
http://pubs.acs.org/doi/suppl/10.1021/ac8012708 (sto “Available Supporting Information for This Article”).
Βασιλιας Νικολαος
19/01/2009 20:15
Θα πρεπει να αναφερθουν και ποιες εταιρειες δραστηριοποιουνται στην Ελλαδα ονομαστικα. Να μαθουμε ποιοι χθμοι ,λαχανικα φρουτα; εινα για να φυλαχθουμε.
Αθανάσιος Θεοδωράκης
19/01/2009 17:52
Επισημαίνω για τον χρησιμότατο αυτό διάλογο το παρακάτω (πηγή:Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο)

Επισκόπηση της Εβδομάδας (Στρασβούργο, 12 - 15 Ιανουαρίου 2009)
Το ΕΚ ενέκρινε νομοθεσία για την χρήση και την διάθεση των φυτοφαρμάκων
Δημόσια υγεία19-01-2009 - 14:55
Η χρήση και η διάθεση φυτοφαρμάκων αποτελεί το αντικείμενο μιας νομοθεσίας που ενέκρινε το ΕΚ. Είχε προηγηθεί μια ανεπίσημη συμφωνία μεταξύ ευρωβουλευτών και Συμβουλίου. Τα νέα μέτρα αυξάνουν μεν τον αριθμό των διαθέσιμων φυτοφαρμάκων στα κράτη μέλη. Απαγορεύουν, όμως, την χρήση σε αυτά ορισμένων επικίνδυνων χημικών ουσιών. Διασφαλίζουν επίσης την ασφαλέστερη χρήση των φυτοφαρμάκων στην καθημερινότητα των πολιτών.

Απαγόρευση της χρήσης τοξικών ουσιών

Τα σημαντικότερα σημεία της συμφωνίας σχετικά με την παραγωγή και την διάθεση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων στην αγορά είναι τα εξής:
Δημιουργείται σε κοινοτικό επίπεδο ένας κατάλογος εγκεκριμένων δραστικών ουσιών (ουσίες που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή φυτοφαρμάκων). Αυτό σημαίνει ότι η άδεια για την κυκλοφορία των φυτοφαρμάκων στο εμπόριο θα χορηγείται από τα κράτη μέλη με βάση τον παραπάνω κατάλογο.
Προβλέπεται ότι οποιαδήποτε ιδιαίτερα τοξική χημική ουσία έχει νευροτοξικές, ανοσοτοξικές, και ενδοκρινικής διαταραχής ιδιότητες θα πρέπει να απαγορεύεται πλήρως.
Αν μια δραστική ουσία είναι απαραίτητη για τον έλεγχο σοβαρού κινδύνου σχετικά με την υγεία των φυτών, θα μπορεί να εγκρίνεται για περιορισμένο χρονικό διάστημα πέντε ετών ακόμη και αν δεν πληροί τα απαιτούμενα κριτήρια ασφαλείας.
Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιλαμβάνουν επιβλαβείς ουσίες θα πρέπει να αντικαθίστανται με εναλλακτικές διεργασίες όπου είναι αυτό δυνατόν.
Κάθε κράτος μέλος θα έχει τη δυνατότητα να απαγορεύει τη χρήση ορισμένων φυτοπροστατευτικών προϊόντων λόγω συγκεκριμένων γεωργικών και περιβαλλοντικών συνθηκών που ισχύουν στο έδαφος του.

Η νέα νομοθεσία πρόκειται να αντικαταστήσει βαθμιαία την ισχύουσα. Κατά συνέπεια, τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που διατίθενται στην αγορά βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας θα είναι διαθέσιμα έως ότου λήξει η άδεια κυκλοφορίας τους. Έτσι δεν θα σημειωθεί απότομη και ξαφνική έλλειψη των εν λόγω προϊόντων.

Εισηγήτρια της έκθεσης για τη διάθεση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων στην αγορά είναι η Hiltrud BREYER (ΠΡΣ/ΕΕΣ, DE).

Ορθολογική χρήση των φυτοφαρμάκων

Η συμφωνία σχετικά με την ορθολογική χρήση των φυτοφαρμάκων μπορεί να συνοψιστεί ως εξής:
Για να διευκολυνθεί η ορθολογική χρήση των φυτοφαρμάκων, τα κράτη μέλη θα πρέπει να υιοθετήσουν εθνικά σχέδια δράσης τα οποία θα αποβλέπουν στον καθορισμό ποσοτικών στόχων, μέτρων και χρονοδιαγραμμάτων για τη μείωση τόσο της χρήσης των φυτοφαρμάκων όσο και των κινδύνων για την ανθρώπινη υγεία και το περιβάλλον.
Τα κράτη μέλη θα πρέπει να ενθαρρύνουν την ανάπτυξη μιας ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών δίνοντας προτεραιότητα σε εναλλακτικές μεθόδους φυτοπροστασίας χωρίς χημικά μέσα.
Αναφορικά με τον αεροψεκασμό φυτοφαρμάκων, προβλέπεται ότι θα πρέπει να επιβληθεί γενική απαγόρευση με δυνατότητα παρέκκλισης στις περιπτώσεις όπου χορηγείται σχετική άδεια από τις εθνικές αρχές.
Τα κράτη μέλη θα πρέπει να λάβουν τα αναγκαία μέτρα για την προστασία του υδάτινου περιβάλλοντος και για την πρόληψη της μόλυνσης των πηγών άντλησης πόσιμου νερού.
Απαγορεύεται ή περιορίζεται η χρήση των φυτοφαρμάκων στις περιοχές που συχνάζουν οι ευπαθείς πληθυσμιακές ομάδες και το ευρύ κοινό, όπως τα πάρκα, οι δημόσιοι κήποι, τα αθλητικά γήπεδα, οι χώροι σχολείων και οι παιδικές χαρές.

Εισηγήτρια της σχετικής έκθεσης του Κοινοβουλίου είναι η κ. Christa KLASS (ΕΛΚ-ΕΔ, DE).


Για την υιοθέτηση της νομοθεσίας, μιας οδηγίας-πλαισίου και ενός κανονισμού, απομένει τώρα το πράσινο φως του Συμβουλίου, το οποίο θεωρείται δεδομένο.
Panos M
19/01/2009 17:13
Πριν από 3 χρόνια το σχολείο όπου δούλευα έκανε μια ημερίδα για τις επιπτώσεις των φυτοφαρμάκων και τις αρρώστιες που μπορούν να προκαλέσουν στους αγρότες. Από τους 2500 κατοίκους του χωριού ήρθαν 5 μόνο οι υπόλοιποι προτίμησαν να δούνε αγώνα μπάσκετ. Οι αγρότες μας είναι ανενημέρωτοι και ασύδοτοι. Κανένας δεν ενημερώνει πραγματικά τον Έλληνα αγρότη. ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΥΓΕΙΑΣ, Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΣΑΡΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΑΙΘΡΟ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ. Από την άλλη αυτό που τους ενδιαφέρει είναι οι τιμές των προϊόντων και γιαυτό κοιτάνε να συμπιέσουν το κόστος. Αλίμονο στους φτωχούς στο πνεύμα.
panayiotis stathoulopoulos
19/01/2009 16:33
Akomh ena diatrofiko skandalo xespa se sxetika syntomo xroniko diasthma,afou vwres einai akoma oi mnhmes apo thn pio prosfath noso twn poulerikwn mexri ekeinh twn terlwn ageladwn.Apo o,ti fainetai ta oikonomika symferonta kapoiwn etaireiwn-kolwsswn einai poly pio shmantika,kathws sto vwmo twn xrhmatwn thysiazoun to megalytero anthrwpino dikaiwma,auto ths zwhs.Oi epixeirhmaties, opws einai anamenomeno,den prokeitai na allaxoun stash apenanti stous katanalwtes.Tha synexisoun na tous ferontai san peiramatozwa rixnontas varos mono stis epixeirhmatikes tous vlexeis adiaforontas gia to koinwniko rolo pou eprepe na exoun.Gia auto krinetai epitaktikh h anagh allaghs ths katanalwtikhs symperiforas.Einai allwste gnwsto oti polles fores oi epixeirhmaties prospathoun na koukoulwsoun ta gegonota exasfalizontas th siwph twn meswn kai allwn forewn me to gnwsto tropo.Apo thn preura tous oi katanalwtes ofeiloun na enhmerwnontai gia themata pou aforoun th diatrofh pou akolouthoun kai me tis katallhles,tha tis xarakthriza aparaithtes,allages na veltiwsoun thn ygeia tous dinontas parallhla thn apanthsh tous stis epixeirhseis pou kerdoforoun eis varos ths koinwnias.
Γιάννης Θεσσαλονίκη
19/01/2009 14:51
maria, δεν είναι ούτε αυτά ελεγχόμενα, ξέρω ανθρώπους που έχουν πιστοποιηθεί για βιολογικές καλλιέργειες και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν φυτοοφάρμακα. Ο έλεγχος γίνεται με αναλύσεις, και ανεξάρτητους μηχανισμούς χωρίς να ξέρει ο ελέγχων ποιος παράγει το προϊόν. Επειδή το έχω ψάξει το ζήτημα, θέτω ένα παράδειγμα, που το συζήτησα με ένα φίλο γεωπόνο. 1 κιλό ντομάτας βιολογικής χωρίς χρήση φυτοφαρμάκων θα έπρεπε να πωλείται κοντά στα 3 ευρώ, λόγω μειωμένης απόδοσης του φυτού, αλλά η διατροφική της αξία είναι αρκετά μεγαλύτερη από ντομάτες που καλλιεργούνται με φυτοφάρμακα. Ο,τιδήποτε κάτω από αυτή τη τιμή έχει καλλιεργηθεί με κάποιο είδος φυτοφαρμάκου, έστω και αραιωμένου, και παρόλα αυτά θεωρείται βιολογικό.
ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
19/01/2009 14:34
Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΕΠΤΑ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ!!!ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΥΞΗΜΕΝΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ Ε.Ε.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΩΝ ΤΙΜΩΝ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΤΑΜΑΓΑΖΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ (ΠΟΥ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ)ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΩΝ ΟΥΣΙΩΝ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΧΩΡΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΑΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΔΙΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ!!
GREEK KAMAKI
19/01/2009 13:50
pros amerikanos...re file gelas mallon me ta xalia sou to karkino vlepis sta fitofarmaka ta metalagmena ke plastikes trofes pousas taizoun ke exete pathi malakinsi egefalou den ta vlepis......oti isaste oli anikani ke erxonte i amerikanes spesial diakopes stin ellada gia pi***ma den to vlepis.......ti le vre fito misoellina pou tha gelasis mathe istoria prota gia ta dina pou exoume perasi exetias ton amerikanon ke meta ta leme ....pros stigmis gelao ego ta kalokeria pou exipereto tis amerikanes touristries ke eniote i adinamia mou ta greekamerican girls......LES NA FTENE TA FITOFARMAKA ?????
ΓΙΑΝΝΗΣ
19/01/2009 13:27
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΑΓΡΟΤΗ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΤΙΖΕΤΑΙ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΙ "ΕΙΔΙΚΟΙ" ΓΕΩΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ (Π.Χ ΧΗΜΙΚΟΥΣ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ, ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ, ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΜΑΣ
konstantin
19/01/2009 12:57
Επειδή οι αγρότες εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να γνωρίζουν τι είναι αυτό που τους έδωσε ο τάδε ή ο δείνα γεωπόνος ( ή μη, αλλά "γνώστης" ), μήπως είναι προτιμότερο τα αγροφάρμακα να χορηγούνται μόνο από πιστοποιημένους γεωπόνους, τους οποίους θα ελέγχει ένας ανεξάρτητος φορέας, ο οποίος θα ελέγχει και τις εισαγωγές αυτών των φαρμάκων...?? Εξάλλου είναι γνωστό ότι οι παράνομες εισαγωγές αυτών των φαρμάκων οδηγούν σε ένα παραεμπόριο όπως συμβαίνει και με τα λιπάσματα, ΜΗ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ο αγρότης τι ακριβώς χρησιμοποιεί και τι αποτελέσματα έχει στον ίδιο και την υγεία του, στα προιόντα που παράγει και εμείς καταναλώνουμε αλλά και στον υδροφόρο ορίζοντα που τελικά όλα αυτά καταλήγουν!!!
Π.Μ.
19/01/2009 12:34
Ως γνωστόν, δεν μιλάμε ποτέ με γεμάτο στόμα.
TNT-TXN
19/01/2009 12:29
EGW 8ELW NA XANAVGOUN TA "PALIA" LIPASMATA NITRIKHS AMONIAS,,MPAS KAI ANATINAXOUME EKEINH THN VOULH GIA TA KALA,K OLOUS TOUS ISOVITES THS...
maria
19/01/2009 12:21
μια λυση ισως ειναι τα βιολογικης παραγωγης. ομως εγω εχω τις αμφιβολιες μου για το κατα ποσο ειναι αυστηρα ελεγχομενα.
Amerikanos
19/01/2009 12:10
GELAW ,,,, Ola auta se mia xwra opou panw apo tous misous neous "spodazoun" sta AEI kai TEI ... gia to kallitero tis patridas .... Eisaste gia gelia Elladites ..... xa, xa, xa .... Isws sas ftaine oi amerikanoi kai gia auti tin katastasi .... KARKINOS reeeeee !!!!
STELLA K.
19/01/2009 11:53
Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΕΘΕΙ ΥΠΟ ΕΛΕΧΓΟ, ΑΝ ΤΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ ΔΙΝΟΝΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ (ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ π.χ.), ΜΟΝΟΝ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΕΙΔΙΚΩΝ (ΓΕΩΠΟΝΩΝ), ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ. ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ "ΨΩΝΙΖΟΥΝ" ΟΠΩΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΕ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;!!!
Βάσω
19/01/2009 11:52
@ lr 19/1/2009 10:07

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,είναι γεγονός οτι στην χώρα μας γίνεται αλόγιστη χρήση φυτοφαρμάκων γιατί οι αγρότες δεν έχουν συνείδηση της σοβαρότητας του γεγονότος αυτού.
Η λύση είναι να στραφούμε στα βιολογικά κι ας είναι ακριβώτερα,στην υγεία δεν χωράνε τσιγγουνιές.Πρόσωπικά έχω κόψει και το ελληνικό γάλα,αγοράζω βιολογικό αυστρίας ή ελβετίας ,που κοστίζει όσο το ελληνικό.
Εχω επισκεφτεί φάρμα στην Αυστρία, τα παράθυρα κάτω απ''τα οποία υπήρχε χορτάρι που έτρωγαν οι αγελάδες η ιδιοκτήτρια δεν τα καθάριζε με απορρυπαντικό τυπου AZAX (αλλά μόνο με φυσικό καθαριστικό) ,μην τυχόν πέσουν σταγόνες πάνω στα χόρτα.
Thunder of God
19/01/2009 11:45
Έκανε και πάσα στην ΕΕ παρόλο που ξέρει ότι μεθαύριο που θα είναι ακριβά τα λαχανικά λόγω μειωμένης παραγωγής, θα φωνάζουν τα κανάλια για κυβέρνηση ακρίβειας.

Αλλά και τώρα αντί να λέτε ευχαριστώ που δεν το έθαψε(30 χρόνια χρησιμοποιείται) αφήνετε υπονοούμενα ότι φταίει η κυβέρνηση γιατί κάποιοι δεν ξεστοκάρησαν.

Υπάρχουν πολλοί ανήθικοι που αν έβλεπαν τέτοια αχαριστία θα το άφηναν να δηλητηριάζεται ο κόσμος.
Γιάννης Θεσσαλονίκη
19/01/2009 10:48
Ποιος θα πάει φυλακή για αυτήν τηην κατάσταση? Υπεύθυνοι είναι οι εταιρείες εισαγωγής, οι μεταπωλητές και οι αγρότες που τα χρησιμοποιούν και όλοι μαί μας σερβίρουν καρκινογόνες ενώσεις στα μολυσμένα τρόφιμα που αγοράζουμε. Πρέπει οι αρχές να αναλάβουν δράση σύντομα, άλλωστε τη θεραπεία των καρκίνων δεν την πληρώνει κάποιος ξένος, αλλά τα χρεοκοπημένα ταμεία...Είναι απαράδεκτο να έχουμε 2πλάσια αναλογία καρκίνων παχέως εντέρου ανα πληθυσμό σε σχέση με άλλες χώρες, δείχνει ότι η κατάσταση δεν έχει ποτέ ελεγχθεί και από κανένα!
tryfon
19/01/2009 10:44
ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΩΤΟΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ....
Katerina
19/01/2009 10:31
Όταν είδα τον τίτλο "Προκαλεί καρκίνο - Πωλείται ελεύθερα" νόμιζα ότι το ρεπορτάζ ήταν για το τσιγάρο...
giogud
19/01/2009 10:13
Και το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο, αλλά πωλείται ελεύθερα.
lr
19/01/2009 10:07
Ο Έλληνας αγρότης δεν φαίνεται να έχει στοιχειώδη σεβασμό προς τους καταναλωτές. Ψεκάζει οτιδήποτε χωρίς καμία δεύτερη σκέψη. Πολλοί από εσάς όπως και εγώ θα έχετε γνωρίσει αγρότες που σας λένε......από αυτά μην τρως είναι για την ευρεία κατανάλωση και ....τα ψεκάζουμε πολύ. Βέβαι πρώτο θύμα της τακτικής αυτής είναι ο ίδιος ο αγρότης. Δεν είναι τυχαίο ότι σε περιοχές με μεγάλη αγροτική παραγωγή πεθαίνει πολύς κόσμος από καρκίνο. Δεν είναι θέμα άγνοιας κάθε άλλο. Είναι θέμα Ελληνικής κουλτούρας, κουτοπονηριάς και φιλαργυρίας αλλά και τις κακώς εννοούμενης μαγκιάς... έλα τώρα σιγά μην βάλω προστατευτική στολή για να ψεκάσω, θα με κοροϊδεύουν στο καφενείο.
Maria V.
19/01/2009 10:06
Και εμείς τρώμε φρούτα και λαχανικά γιατί κάνουν καλό στην υγεία!! Γιατί το νερό και τα ζώα;; Ποιός κάνει ελέγχους στα μαγαζιά;;; Δεν έπρεπε η πολιτεία να λάβει τα μέτρα της;; Ποιός θα πάει να τους ελέγξει;; εγώ;;; Τίποτα δεν γίνεται σωστα, ΤΙΠΟΤΑ.....