Σβήνουν το όνειρο για 170.000 Ελληνόπουλα

Παιδιά μεταναστών που παρότι γεννήθηκαν στην Ελλάδα ούτε με τη νέα ρύθμιση μπορούν να πάρουν ελληνική ιθαγένεια

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Νικολέττα Μουτούση   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/12/2008 07:00 |
«Στα Ελληνόπουλα όταν ήταν στην Αμερική, τους είπαν "τραβάτε στην Ελλάδα"; Όχι, τους έδωσαν ιθαγένεια. Και αυτοί ήταν μετανάστες, αλλά τους φέρθηκαν καλύτερα» υποστηρίζει η 21χρονη Τίτι Ανανόις
 Σβήνουν το όνειρο για 170.000 Ελληνόπουλα
«Έχω γεννηθεί εδώ, έχω μεγαλώσει εδώ, δεν έχω γνωρίσει άλλη χώρα. Κι όμως, υπάρχει η απειλή που λέγεται απέλαση προς έναν τόπο που ποτέ δεν γνώρισα».

O 26χρονος Νίκος Οντουμπιτάν γεννήθηκε στην Ελλάδα από Νιγηριανούς γονείς και είναι φοιτητής στο ΤΕΙ Αθήνας, αλλά όπως και οι περισσότεροι από 200.000 μετανάστες δεύτερης γενιάς δηλώνει: «Είμαστε σε ομηρεία».

Παιδιά-φαντάσματα είναι οι μετανάστες δεύτερης γενιάς καθώς στη χώρα μας δεν έχουν δικαίωμα να απόκτησουν ιθαγένεια, ενώ δεν μπορούν να πάρουν ούτε καν πιστοποιητικό γέννησης. Αντιθέτως, μαζί με τα 18α γενέθλιά τους αρχίζει ένας διαρκής αγώνας, καθώς είναι υποχρεωμένα να αποδεικνύουν πως έχουν τις προϋποθέσεις για τους χορηγηθεί μια απλή άδεια διαμονής.

«Δεν υπάρχουν τα παιδιά αυτά, το μόνο που έχουν είναι ένα χαρτί μαιευτηρίου» αναφέρει χαρακτηριστικά η Σόνια Μητραλιά, επικεφαλής της καμπάνιας «Όχι στον ρατσισμό από την κούνια». Όπως διευκρινίζει,
ΠΑΙΔΙΑ- ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ
είναι οι μετανάστες δεύτερης γενιάς, καθώς στη χώρα μας δεν έχουν δικαίωμα να αποκτήσουν ιθαγένεια, ούτε καν πιστοποιητικό γέννησης
για να πάρει κάποιος έστω και πιστοποιητικό γέννησης, «απαιτείται εγγραφή στα δημοτολόγια. Αυτό προϋποθέτει ότι έχει πρόσβαση, που είναι συνδεδεμένη με το δίκαιο αίματος. Άρα, μόνο Έλληνες έχουν δικαίωμα».

Δεν μπορεί να γυρίσει
Και αν ο Νίκος Οντουμπιτάν είναι... τυχερός που συνεχίζει ακόμη να μένει στη χώρα όπου μεγάλωσε, δεν ισχύει το ίδιο για την αδελφή του. «Η αδελφή μου επίσης έχει γεννηθεί στην Ελλάδα και αναγκάστηκε για προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους να πάει στη Νιγηρία. Τώρα υπάρχει δυσκολία να γυρίσει πίσω» δηλώνει. Κι ας είναι φοιτήτρια στο Πάντειο Πανεπιστήμιο!

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μετανάστες δεύτερης γενιάς δεν τα λύνει ούτε η ρύθμιση που προωθεί το υπουργείο Εσωτερικών, η οποία προβλέπει να μπορούν να παίρνουν υπό προϋποθέσεις άδεια επί μακρόν διαμένοντος. Μόλις 30.000 παιδιά εκτιμάται πως θα μπορέσουν να κάνουν χρήση της ρύθμισης αυτής, χωρίς ωστόσο και αυτά να καλύπτονται πλήρως.

«Τι να την κάνω την άδεια επί μακρόν διαμένοντος; Χρειάζομαι διαβατήριο, που ούτε από τη χώρα καταγωγής των γονιών μου μπορώ να πάρω» υποστηρίζει η Τίτι Ανανόις, που γεννήθηκε στην Ελλάδα με γονείς από το Καμερούν. «Το μόνο που έχω τώρα είναι μια βεβαίωση. Και αυτή έχει λήξει χωρίς να έχω πάρει ακόμη την άδεια» προσθέτει. Για την 21χρονη σπουδάστρια, η μόνη λύση είναι η ιθαγένεια. «Είναι απαράδεκτο να έχεις γεννηθεί σε μια ευρωπαϊκή χώρα και να σου λένε να πας στην πατρίδα των γονιών σου για να πάρεις ιθαγένεια. Στα Ελληνόπουλα όταν ήταν στην Αμερική, τους είπαν "τραβάτε στην Ελλάδα";» αναρωτιέται και απαντά: «Όχι, τους έδωσαν ιθαγένεια. Και αυτοί ήταν μετανάστες, αλλά τους φέρθηκαν καλύτερα, δεν τους άφησαν στον αέρα».

«Δεν είναι φιλανθρωπία»
Η απόκτηση ιθαγένειας αποτελεί τη φυσική απόληξη μιας διαδικασίας ένταξης, κατά τον Βοηθό Συνήγορο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου Ανδρέα Τάκη. «Η μέριμνα για τη δεύτερη γενιά μεταναστών δεν είναι φιλανθρωπία, είναι επιτακτική αναγκαιότητα για να διασφαλιστεί η ομαλή συμβίωση όλων» σημειώνει.

Σχολιάζοντας τη νέα ρύθμιση, ο κ. Τάκης εκτιμά πως υπάρχουν ορισμένα στοιχεία που έχουν θετική διάσταση. «Πρώτη φορά μπαίνει στο παιχνίδι η δεύτερη γενιά και μπορούμε να πιέσουμε προς μια κατεύθυνση διεύρυνσης της ρύθμισης» υποστηρίζει.

Ξεχνάει τους 30άρηδες
Ανούσια χαρακτηρίζει τη ρύθμιση ο Νίκος Οντουμπιτάν, επισημαίνοντας μεταξύ των άλλων και την προϋπόθεση που θέτει, να μένουν νόμιμα στη χώρα οι αλλοδαποί γονείς. «Η ελληνική Πολιτεία ξεχνάει ότι υπάρχουν παιδιά που είναι 25 και 30 χρόνων και δεν έχουν ανάγκη να εξαρτώνται από τους γονείς τους» επισημαίνει. «Εγώ έξι χρόνια ζω μόνος μου. Για να υπαχθώ στη ρύθμιση, πρέπει να βρω τους γονείς μου και να εξαρτηθώ ξανά από αυτούς για τη νόμιμη διαμονή μου» δηλώνει.

Για κοροϊδία κάνει λόγο η Σόνια Μητραλιά, υποστηρίζοντας πως «κάνουν δήθεν κάτι για να μη θίξουν το επίμαχο θέμα της ιθαγένειας».

Ως μεταβατικό μέτρο, έως την τροποποίηση του Κώδικα Ιθαγένειας και την οριστική επίλυση του προβλήματος, η κ. Μητραλιά εισηγείται να χορηγηθεί τουλάχιστον άδεια αόριστης διάρκειας σε όλα τα παιδιά.


«Τα παιδιά μας θα περάσουν τον ίδιο Γολγοθά»

ΑΝΕΠΑΡΚΗ χαρακτηρίζει τη ρύθμιση και η Αούα Σάνκο, που ήρθε πριν από χρόνια από τη Σιέρα Λεόνε και έχει γεννήσει στην Ελλάδα τις δύο από τις τρεις κόρες της. Η τρίτη κόρη της, η Καντίτσα, ήταν 11 χρόνων όταν έφτασε στη χώρα μας όπου τελείωσε γυμνάσιο, λύκειο και ΤΕΕ.

Και μπορεί ως συνοδός του προέδρου του ΣΥΝ να βρέθηκε προ μηνών στο Προεδρικό Μέγαρο και να κάθησε δίπλα στον κ. Παπούλια, ωστόσο δεν μπορεί να κάνει χρήση της νέας ρύθμισης: η Καντίτσα μεγάλωσε εδώ, δεν γεννήθηκε στη χώρα μας - κάτι που περιλαμβάνεται στις προϋποθέσεις για την απόκτηση της άδειας επί μακρόν διαμένοντος.

«Χάσαμε τα όνειρά μας. Το μόνο όνειρο τώρα ήταν τα παιδιά μας να μην περάσουν όσα εμείς, που έπρεπε να πληρώσουμε, να περιμένουμε και να ταλαιπωρηθούμε ψυχολογικά. Αλλά καταλήγουν στην ίδια κατάσταση. Θα περάσουν τον ίδιο Γολγοθά» λέει η Αούα Σάνκο.

Δεδομένου ότι οποιοσδήποτε μετανάστης έπειτα από ορισμένα χρόνια μπορεί να αποκτήσει άδεια επί μακρόν διαμένοντος, ακόμη και αορίστου χρόνου, απορεί: «Γιατί να έχουν τα ίδια δικαιώματα όσοι έχουν έρθει τα τελευταία 10 χρόνια, με ένα παιδί που γεννήθηκε εδώ;».

Την τεράστια ταλαιπωρία περιγράφει και για την έκδοση διαβατηρίων για τις δύο μικρές κόρες της, τη Στεφανία (μαθήτρια της Α΄ Λυκείου) και τη Μαρί (μαθήτρια της Α΄ Γυμνασίου). «Είπαν πως την επόμενη φορά πρέπει να φέρουμε πιστοποιητικό γέννησης για την ανανέωση. Μπορεί δηλαδή να μείνουν χωρίς τίποτα» σημειώνει.

Panos Manavopoulos
18/12/2008 15:12
@Rodoan8os:

1) Stin souidia den piga etsi apla opos ypostirizis, dioti geni8ika edo!
2)Onomazome Manavopoulos ke oxi Mavropoulos ...min ise epipoleos efoson prospa8is na dosis mia sovari entyposi.
3) Den pezi rolo se poses xores exis zisi ( den 8elo na mbo se diadikasia opu singrinoume mege8i ...telos to 8ema)
dioti i ousia ine oti metroun i entiposis pou pires mazi sou ke oti ean ise ikanos na dis pragmatika me ta matia anixta.
4) 8ema epistrofis apo meria mou simberivalontas lipoi oikogenia den ti8ete pros to paron ( ime panta anixtos gia alages)
5) I Ellines tis protis genias stin Souidia exoun epivarini ( oxi oloi ) tin kinonia , me polous ke diaforous tropous me proores syntaxis ke sinexia ergasias alla sta mavra lefta. Min nomizis oti den exoun 3ezoumisi to sistima me oti tropo mboroun.
Asfalos afto sinexizete akomi alla se mikroteri klimaka...ta pragmata exoun sfi3i vlepis.
6) I Souidia ke i Souidi exoun kani to pan ta teleftea 15 xronia gia na ensomatosi tous 3enous. To 8ema ine omos oti ke o 3enos prepi na di3i endiaferon. Ti 8elis allo na kanoun? Prepi na katevasoun ta pantelonia kiolas.
Aporo episis pos mboris na ypostirizis oti emis aplonoume xeri katanoisis ke filias ston ka8e 3eno?
Stin Ellada 8imame oti ypirxe provlima proslipsis otan evlepe o ergodotis alo8riskous, afto sizitiotan protou deka xronia.
Afou imaste toso orei emis san sinolo laou...pos ginete na exoume kivernisi pera vrexi opos les? I mipos ine ali8ia oti mas kivernon ( anaferome gia olous tous Ellines politikous) afti pou mas taftizoun ;) ?
7) Oso gia to onama mou pou ypografo sto diadiktio ke opou alou xriasti exo na sou po to e3is:

******Εδω γινεται παραθεση αποψεων και οι αποψεις ειναι αυτες που νικαν και οχι τα ατομα. Η λογικη των μπλογκ ειναι οτι ολοι οι ανθρωποι μιλανε ελευθερα απο την ψηχη τους*****

Efoson leo tin apopsi mou ke milo apo tin psixi mou den nio8o tin anangi na krifto piso apo ena psevdonimo.
Exo ma8i na milo ELEF8ERA ke na "stekome" gia afto pou leo, opos e3alou i pio poly pou ine sovari sta Blog den xrisimopioun psevdonimo.
DEN FOVAME KE DEN NIO8O TIN ANANGI NA KRIFTO.
Mi sizitisi ginete gia tin antalagi ton ideon ke gia na ma8is kati kenourgio...den xriazete na simfonoume se ola.

Elpizo oti kapote afti i an8ropi na mboresoun na niosoun oti ine meros tis Ellas ke oti ine apodekti.
Alla nomizo oti prota prepi na ala3oun gnomi atoma pou skeftonte ke litourgoone san esena ( se afto to 8ema, dioti den 8elo na exo paropides...mbori se alla 8emata na skeftese pio anixta kata tin gnomi mou ;) ).
Gia na ftasoume eki 8eloume akoma poly dromo!

8) Simiosi oti pote den katekrina ton mousaka tis Miteras sou pou den amfivalo oti ine poly gefstikos ke ton matsalas me megali efxaristisi .

9) Ametalaktos sto 8ema piotitos tis anglikis proforas sou :)))))
Antonis herrera
18/12/2008 03:11
Kalispera sas a po to El Salvador stin latiniki ameriki, irza edo gia na do nea a po tin jora opuo megalosa prin 15 jronia, mou fenete paragxeno pou i elines den exoune mazi na apodezzoune alodapous, krima giati avto apodixni oti sisete akomi ston kero tis acropolis. Mou aresi para poli i ellada ala den pistevo avta pou diabaso, se oli tin evropi den eji nomi toso pseptilas opos stin ellada, lipame gia ta atoma pou pernane afta ta probliamata otan nomisune iti sine se mia dimocratia ke nimisoune oti afti i dimocratia za tous dezsi san omious opos olous tous alous, krima!!!
ροδανθος
18/12/2008 01:54
Ευχαριστω για τα σχολια σας. Δειχνει αν μη τι αλλο οτι πολλοι καταλαβαινουν τι σημαινει λογικη. Οσον αφορα τον κ. Μαυροπουλο ειναι σιγουρο οτι δεν εχει ιδεα. 1. Εχω ζησει σε 5 διαφορετικες χωρες και σιγουρα εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο καποιον που απλα πηγε στην Σουηδια και εζησε εκει. Οπου εχω παει εχω ενσωματωθει και δεν ειχα κανενα προβλημα. Ενδιαφερομαι να δω πως ζουν οι ανθρωποι και οταν τρωνε ινιαμι με ξουξου το τρωω και δεν καθομαι στο πατωμα σαν το μυξιαρικο να ζητω τον μουσακα της μαμας του ο οποιος ειναι καταπληκτικος παρεπιπτοντως. Επισης δεν εγινα μεταναστης για να χτισω μια Ελλαδα καπου αλλου. Την εχω στην καρδια μου και την κουβαλαω παντου ομως δεν ψαχνω την ευκαιρια να αποδειξω οτι ολα προερχονται απο αυτην και οτι ολοι οι αλλοι ειναι κατωτεροι. 2. Η προταση μου δεν εχει σαν στοχο να δημιουργησει μια χωρα οπου ολοι ειναι Ελληνες οπως τους καταλαβαινετε εσεις η οπως ηταν οι μπαμπαδες μας. Ειναι μια λυση αναγκης για αυτην την κατασταση που εχουμε. Η διαφορα μας ειναι οτι εγω ειμαι ρεαλιστης και εσυ εισαι ουτοπιστης. Δηλαδη θελεις μια Ελλαδα οπου ολοι ειμαστε ιδιοι. Εγω αυτο που λεω ειναι οτι για τον Α η Β λογο εχουμε μια Ελλαδα οπου ολοι δεν ειμαστε ετσι. Απλα ας το αναγνωρισουμε ετσι ωστε καποιοι απο τους μεταναστες σαν εμενα να μπορουν να ενσωματωθουν πληρως στην Ελληνικη κοινωνια ενω καποιοι αλλοι μεταναστες σε εσενα που δεν εχουν την ικανοτητα ας δοθει η ικανοτητα τουλαχιστον στα παιδια τους. Επισης ακομη και εσυ που λες οτι τοσοι Ελληνες δεν ενσωματωθηκαν στην Σουηδικη κοινωνια να εισαι σιγουρος οτι αυτοι δεν αποτελουν απειλη για την κοινωνια. Ετσι και ολοι αυτοι που δεν μπορουν να ενσωματωθουν στην Ελληνικη κοινωνια ας ζησουν οπως θελουν και τουλαχιστον που ξερεις μπορει να μεινει στην Ελλαδα καποια νεα νοστιμια εξωτικη, καποιο νεο μουσικο οργανο η καποιος μεγαλος επιστημονας που θελει να την περναει στο σπιτι του ακουγοντας καποια εξωτικη μουσικη αναλυοντας ενα νεο φαινομενο. Επισης θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω για την ικανοτητα της Σουηδικης κοινωνιας να ενσωματωσει αλλες κουλτουρες. Το κανει πολυ καλα νομικα αλλα οι ανθρωποι δεν το εχουν. Στην Ελλαδα συμβαινει το αντιθετο. Οι ανθρωποι το εχουν αλλα το κρατος περα βρεχει. 3. Οσον αφορα το ονομα μου ειναι πραγματι ψευδονυμο. Δεν εχεις καταλαβει οτι εισαι στο ιντερνετ. Εδω γινεται παραθεση αποψεων και οι αποψεις ειναι αυτες που νικαν και οχι τα ατομα. Η λογικη των μπλογκ ειναι οτι ολοι οι ανθρωποι μιλανε ελευθερα απο την ψηχη τους. Αφου το θελεις λοιπον τοσο πολυ το ονομα μου ειναι Γιωργος Παπαδοπουλος. Αλλωστε δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ειναι το πραγματικο σου ονομα. Μαθε λιγο τι γινεται στο ιντερνετ 4. Οσον αφορα το οτι ζω σε δημοκρατικη χωρα ειναι σιγουρο μιας και δεν ζω στην Ελλαδα. Η Ελλαδα ειναι στα χαρτια μια δημοκρατικη χωρα. Οταν ομως δεν την συμφερει δεν ειναι δημοκρατικη και προσπαθει να το καλυψει με προβληματα στις γραφειοκρατικες διαδικασιες οπως αλλωστε και η Τουρκια.
Panos Manavopoulos
17/12/2008 23:20
@Rodoan8os Giati den ypografis tin apopsi sou me to pragmatiko onoma sou anti gia psevdonimo??????????
Ti ine afto pou fovase i ntrepese????????

Zis se mia dimokratiki xora etsi?

Pistevo oti kati san ke esena dinoun prosopo stin dilia!!
Panos Manavopoulos
17/12/2008 23:10
Pro Kirio Rodoan8o ke olous tous ypolipous pou nomizoun:

Kirie Rodoan8e ime Ellinas pou geni8ika ke zo stin Souidia monima.
I singrisi pou kanete me tous Souidous klp. e8notites pou zoun stin Ellada ke exoun ma8i tin glosa mas, den isxioi gia tous Ellines pou zoun edo (den mboro na anfer8o gia alles xores).

Sas pliroforo oti ena megalo pososto protis ke defteris geneas ellinon metanaston ( kata tin gnomi mou 80%) pou zi edo stin Souidia den exi apokomis8i stin Souidiki kinonia.
Ti enoo me afto:
1) Ena megalo pososto protis geneas metanaston pou exoun idi zisi pano apo 30 xronia se aftin tin xora den 3eri kan na miilai ke na xirizete tin Souidiki glosa.
2) Ena meaglo pososto Ellinon metanaston genimeni se aftin tin xora den mbori na milisi ta Souidika se plires va8mo.
3) Ena megalo pososto ton Ellinon pou zoun stin Souidia den katexi apo ta i8i ke e8ima ke tin istoria aftis tis xoras.
4) Sto sinolo tou o Ellinas metanastis stin Souidia zi me to orama tis epistrofis...kati pou fisika den ine kako alla periorizi tin e3eli3i tou stin kinonia.
5) To megalitero sinolo stegazete sta legomena metanasteftika geto pou i pliopsifia sxetizete me ftoxologia, ama8ia, ke eglimatikotia...aplisiasta meri gia tous i8agenis tis xoras...vasika mavrila.

Den xero ti gnomi ke ikona exis gia tin megaliotita tou Ellina metanasti...i ali8ia omos ine pikri...dioti to mono pou katafere i proti genea metanaston ine na xtisi ena spiti sto xorio ke na dixni tin mersentes ke tin mbeba stis diakopes.
Ine ligi pou diaprepsan ke exoun kataferi kati .
I ipolipoi exoun diaprepsi sto kino kourmbeti..sta aforologita mavra lefta ke sto sfougaropano.

Min nomizis oti exoun ma8i na miloun ke na sinergazonte me tin lipi kinonia.
Ta vlepo ta xero ke polles fores sto parel8on ntrepomoun.

Ine poli aftoi po ka8imerina ine stis Ellinikes kinotikes kafeteries ke to mono endiaferon ine i elliniki politiki to podosfero ke to kotsoumbolio gia to ti ekane o proederos sto xorio.

Anti8etos alli pio "e3ipni" laoi exoun katalavi to noima # opou gis ke patris# me antikrisma tin proodo.

O Ellinas pou zi stin Ellada den exi sxedon kamia diafora me ton Ellina pou zi stin Souidia. I moni diafora ine oti edo o enas metrai Korona Souidias ke aftos stin ellada Evro.

Sou dielisa to orama tou laoumas? I ali8ia ine pikri file mou. Agorase ena isitirio vges e3oteriko na dis.

Osi Ellines erxonte gia tourismo stin Souidia to proto prama pou rotane ine to e3is:
Pou exi kamia taverna na fame?
Fisika to ido ginete ke me tous Souidous otan erxonte stin Ellada ke ine sta3enadoxia me all inclusive.
Alla i diafora ine oti afti to paradexonte, ke emis nomizoume oti imaste kati special.

3ypna megale...o arxeos Ellinas me to oreo kaliergimeno pnevma pe8ane edo ke polla xronia. Ine keros na katalavoume oti to melon ir8e ke den mas perimeni.
Esi ke ego den exoume kamia sxesi me aftous pou zousane ke mas dosan to onoma Ellines. Tora imaste Greki ke tipota allo.
Den pistevo otan se rota kapios 3enos apo pou ise na tou appantas Hellas...tou apantas Greece....i mipos kano la8os?!

Ton arapi ke ean ton plinis to sapouni sou xalas.

PISTEVO KIRIE OTI AKOMA MATSALAS OTAN TROS TO FAI SOU. KE PISTEVO ( KOVO TO KAVLI MOU ) OTI TO AGLIKO TO SPIKARIS XORIS NA SOU EXI PERASI APO TO NOU SOU OTI TO PROFERIS SAN ARAVAS APO AMERIKANIKI TENIA.

GIA AFTO AI PARATA MAS ...DES TIN MOURI SOU STON KA8REPTI KE 3YPNA KE ESI KE OLI MAS.
ΖΩΓΡΑΦΑΚΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ , ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΟΝΟΥΣΑΣ
17/12/2008 22:25
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ..
ΚΑΠΟΤΕ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΝΑΠΟΛΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ . ΣΤΟ FEDERICO 2 , SECONDO POLICLINICO .
ΚΙ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ
ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ , ΜΑΣ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ..
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ .
ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ
ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ QUESTURA ,
ΗΡΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ,
ΜΕΤΑ ΔΙΕΥΘΕΤΗΘΗΚΕ ΤΟ ΘΕΜΑ , ΜΠΑΙΝΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ , ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ ,
ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ , ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΜΠΗΚΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ,
ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΣΕ ΓΡΑΜΜΗ , ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΗΜΑΔΕΥΟΥΝ ..
ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ 200 ΑΤΟΜΑ ,
ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΠΙΝΙΕΡΟΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΝΑ ΜΕ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.
ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΠΑ ?
Ε , ΡΕ ΓΥΦΤΟΙ , ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ..
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .. ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ , ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΖΑΛΑΔΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΗΔΙΑ , ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΑΛΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ..
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΥΤΥΧΩΣ , ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΟΡΙΝΟ ,
ΒΟΡΕΙΑ ΙΤΑΛΙΑ , ΚΙ ΕΚΕΙ ΕΛΗΞΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ , ΔΕΝ ΜΑΣ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΕΚΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ..
ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΙΕΡΩΝ
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ,
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΜΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΝΟΜΟΥ , ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ , ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΜΕΝΑ , ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ , ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ..
ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΗΛΩΣΩ , ΟΣΙ ΕΧΕΤΕ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ,
ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ ..
ΜΕ ΤΙΜΗ
ΖΩΓΡΑΦΑΚΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ,
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΟΝΟΥΣΑΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ..
CHRISTOS APO GERMANIA
17/12/2008 22:21
RODANTHE, TA THERMA MOU SUGXARHTHRIA !
SAS SUGXAIRO KAI PROSUPOGRAFO THN EMPERISTATOMENH ANALUSH SAS
Sokol
17/12/2008 19:21
Exoume dromo akoma.....
Χ. Γκιώνης
17/12/2008 18:22
@ ρόδανθος Τα λέτε πολύ καλά κυριε μου!! Διαφέρουμε απο από οπτική γωνία θεωρησης των πραγματων , αλλά αν μη τι άλλο η δική σας θεώρηση ειναι ένα εργαλειο που μπορεί σε τελική αναλυση να δημιουργήσει συναινεση. Θα διαφωνήσουν οι πουρίστες ιδεολόγοι, αλλά η ζωή ειναι δυσκολη. Μονο μια διαφωνία έχω πανω στο ενδελεχες και μακροσκελες κειμενο σας. Γραφετε καπου ότι:"Η Ελλαδα και ολα τα νοτιοευρωπαικα μπουρδελα βρισκονται στην κατασταση που βρισκονται γιατι δεν καταλαβαινουν πως πρεπει να ενεργησουν μιας και εχουν μεινει σε φιλοσοφιες μεσαιωνικες. " Επ αυτού θέλω να σας επισημάνω ότι: Αποκαλεσατε την Ελλάδα μπουρδέλο. Ειμαι βεβαιος ότι αυτο το κάνατε στην ρύμη του λόγου σας διότι δεν είναι δυνατόν να παραγνωρίζετε το γεγονός ότι τα μπουρδελα είναι οργανωμένοι χώροι, με ευρυθμη λειτουργία, όπου οι εμπλεκόμενοι γνωρίζουν τις θέσεις και τους ρόλους τους. Επιπλέον δε, οι συναλλαγες εκεί ειναι ξεκάθαρες και τίμιες, δεν υπαρχουν μαυρα χρήματα και βαλίτσες και σε τελική ανάλυση ο πελατης πριν πληρωσει γνωρίζει τι αναμένει. Μ! άλλα λογια είναι ένας χώρος όπου τα μιλημενα είναι τιμημένα. Κατά πάσα πιθανότητα θα θέλατε να εννοήσετε μπαχαλο, κολοχανείο ή να χρησιμοποιήσετε αλλον όρο που να περιγραφει το απερίγραπτον. Παρακαλω δια την αποκαταστασην της τιμής των μπουρδελων. Ειλικρινώς Υμέτερος
ροδανθος
17/12/2008 15:57
Αυτο το θεμα το εχω αναλυσει πολακις σε αυτο το μπλογκ. Σημερα λοιπον αποφασισα να γραψω πολλα γιατι θεωρω οτι ειναι το πιο μεγαλο προβλημα της Ελλαδας στημερα. Ειναι η ριζα των περισσοτερων προβληματων της συγχρονης ΕΛλαδας αλλα και η ευκαιρια να αλλαξουμε την χωρα μας προς το καλυτερο. Η Ελλαδα φτιαχτηκε απο τις Μεγαλες δυναμεις κατ εικονα και καθομοιωση. Εθνικο κρατος βασισμενο στην ομοιογενεια μιας φυλης οπως ενοουνταν αυτη πριν απο 2 αιωνες. Τα Βαλκανια οπως ειναι ενας αχταρμας απο διαφορα φυλα και καθε φορα που επρεπε να δεχτουμε καποιους τους βαφτιζαμε ως Ελληνες ειτε ηταν ειτε δεν ηταν. Επιστημονικα θα αναφερω εδω οτι το DNA της πλειονοτητας των Τουρκων ειναι παρομοιο με αυτο των Ελληνων. Θα το ξαναπω και ας μου επιτεθει ξανα ο κ. Ξανθοπουλος, το DNA ενος Τουρκου απο την Κωνσταντινουπολη ειναι πιο κοντα σε αυτο του Ελληνα ενω του Ποντιου ειναι πιο μακρυα και απο τα δυο. Παρολα αυτα εγω οπως και ολοι οι Ελληνες θεωρω οτι ο Ποντιος ειναι πιο Ελληνας απο εναν Τουρκο. Το ιδιο ισχυει και για εναν που εχει Αρμενικη καταγωγη που εχουμε χιλιαδες στην Ελλαδα. Το ιδιο ισχυει και για εναν Κουρδο. Ο λογος που ολοι αυτοι οι γεννετικα απομακρυσμενοι απο τον Ελληνα ανθρωποι ειναι πιο Ελληνες απο εναν Τουρκο (που ειναι πιο γεννετικα κοντα στον Ελληνα) ειναι καθαρα πολιτισμικος. Ειναι η γλωσσα η κουλτουρα και πολλα αλλα. Το βασικοτερο ομως ειναι οτι οι ανθρωποι αυτοι ΘΕΛΟΥΝ να ειναι Ελληνες και αισθανονται πιο κοντα σε εναν Ελληνα απο οτι ενας Τουρκος. Με την αγαπη τους προς εμας μας επεισαν οτι δεν αποτελλουν μια απειλη για την χωρα μας. Και ποιος δεν δεχοταν για Ελληνα εναν π.χ. Σουηδο που εσπασε το κεφαλι του και την γλωσσα του να μαθει Ελληνικα, την ιστορια μας, τον τροπο ζωης μας και αγαπα την Ελλαδα πιο πολυ και απο την Σουηδια? Να θυμισω οτι ο Ολλανδος που εισηγαγε τα θερμοκηπια στην Κρητη εχει αγαλμα προς τιμην του στο νησι. Δεν θα παω μακρυα στον λορδο Μπαυρον και σε αλλους φιλελληνες που εδωσαν και την ζωη τους για την Ελλαδα. Το θεμα λοιπον ειναι μονο πολιτισμικο και οχι γεννετικο. ΑΠΕΔΕΙΞΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΓΟΝΙΔΙΑ. Οποιος εχει διαφωνια με τα παραπανω μπορει να κατσει να διαβασει λιγο γεννετικη και να στειλει και το DNA του για αναλυση. Αυτη η επιστημη εχει αλλαξει τα παντα και πραγματικα πιστευω οτι πρεπει να αλλαξουμε και εμεις τα πιστευω μας και αυτα που παιρναμε ως δεδομενα λαμβανοντας υποψιν αυτες τις νεες αποκαλυψεις. Δεν ειναι δυνατον να ζουμε με ιδεες που βασιζονται σε ψεματα που μας λενε οι γονεις μας και σε θρυλους. Πρεπει να σταματησει η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και ισως αυτος ειναι ο κυριος λογος και του ξεσηκωμου των τελευταιων ημερων. Εφοσον λοιπον το ζητημα δεν ειναι γεννετικο, ειναι προφανες οτι τα παιδια που γεννηθηκαν εδω και εχουν λαβει Ελληνικη παιδεια ειναι Ελληνες. Επισης οι γονεις τους που προσφερουν τοσα στην πατριδα μας ειναι επισης Ελληνες. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι με την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ που μας διακρινει θεωρουμε οτι ολα αυτα τα εκατομυρια ανθρωπων δεν υπαρχουν. Το θεμα ειναι ομως οτι βλαπτουμε τους εαυτους μας και μονο και κυριως την χωρα μας. Δηλαδη ολοι αυτοι οι ανθρωποι οσον αφορα τα δικαιωματα τους ειναι Ελληνες μιας και λαμβανουν μισθους, περιθαλψη, εκπαιδευση κλπ. Οσον αφορα ομως τις υποχρεωσεις τους (φοροι, ψηφοφορια, στρατευση, κλπ.) δεν ειναι Ελληνες. Το αποτελεσμα ειναι οτι εχουμε μια Ελλαδα οπου ζουμε 11.5 εκατομυρια αλλα μπορουν να πληρωσουν μονο τα 8-9 εκατ. εισφορες στο κρατος. Αν λαβουμε υποψιν και την υπογεννητικοτητα που εχει σαν αποτελεσμα να εχουμε μονο μια χουφτα ανθρωπους στην εργασια αυτοι που ουσιαστικα μπορουν να πληρωσουν ειναι 3-4 εκατομυρια πολιτες. Αν αφαιρεσουμε και το μισο εκατομυριο που ζουν στο εξωτερικο και βγαλουμε ενα 10-15% που ειναι ανεργοι τι εμεινε? Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να πληρωνεται καποιος 700 ευρω αντι 1200 για παραδειγμα. Εχει σαν αποτελεσμα ολες οι εισφορες να ειναι πανακριβες. Ετσι καταντησαμε την Ελλαδα μια απο τις πιο ακριβες χωρες στην Ευρωπη. Το θεμα λοιπον ειναι οτι εχουμε μια ΕΛλαδα που σφιζει απο ζωντανια και νιατα, αλλα οικονομικα ειναι μια τελειωμενη, γηρασμενη και διαλυμενη χωρα. Ετσι λοιπον, μισο εκατομυριο νεοι Ελληνες αποφασισανε να εγκαταλειψουν την χωρα, γιατι καταλαβαν οτι το να εισαι Ελληνας σημαινει σε απλα μαθηματικα, παρε 700 ευρω και πληρωσε με αυτα τον μπαμπα, την μαμα, τον παπου, την γιαγια, και αλλα 2-3 εκατομυρια ανθρωπους που απλα αποφασισαμε να μην πληρωνουν τιποτα, να μην εχουν υποχρεωσεις αλλα μονο δικαιωματα, για να μην λεγονται απλα Ελληνες. Αφου λοιπον το να εισαι Ελληνας οικονομικα σημαινει αλλο πραγμα απο την ουσια, μισο εκατομυριο νεοι αποφασισαν να φυγουν στο εξωτερικο οπου συνεχιζουν να λεγονται Ελληνες αλλα απεφυγαν τις παρανοικες υποχρεωσεις. Ειμαι σιγουρος οτι ολοι αυτοι οι μεταναστες στην Ελλαδα θα ηταν οι πιο χαρουμενοι ανθρωποι στον κοσμο αν μπορουσαν να πληρωνουν φορους, να στειλουν τα παιδια τους στον Ελληνικο στρατο, και να ακουσουν ενα γαμ...νο μπραβο απο αυτην την χωρα που απλα τους εχει βαλει στην καταψυξη για δεκαετιες. Εμεις ομως θεωρουμε οτι πιο σημαντικο ειναι το τι λες σε καποιον, για παραδειγμα ποιον αποκαλεις Ελληνα, παρα η ουσια των πραγματων. Σκεφτειτε, χωρες με διδακτορικο στον εθνικισμο οπως η Αγγλια αλλα και αλλες βορειοευρωπαικες χωρες αποδεχονται ολα αυτα που αναφερω και εχουν κανει πραξη αυτα που προτεινω. Η ΕΛλαδα και ολα τα νοτιοευρωπαικα μπουρδελα βρισκονται στην κατασταση που βρισκονται γιατι δεν καταλαβαινουν πως πρεπει να ενεργησουν μιας και εχουν μεινει σε φιλοσοφιες μεσαιωνικες. Εφοσον λοιπον ολοι αυτοι οι μεταναστες ειναι Ελληνες στα δικαιωματα τους και στο τι λαμβανουν απο την ΕΛλαδα πρεπει να γινουν και Ελληνες και στις υποχρεωσεις τους και στο τι πληρωνουν. Αν λοιπον το μονο κολλημα της πολιτειας και του εθνικισμου μας ειναι απλα το ονομα γιατι οσον αφορα τα αλλα δεν βλεπω να υπαρχει κανενα αλλο ωφελος απο το υπαρχον συστημα προτεινω αυτοι οι ανθρωποι να ονομαζονται Εληνες με ενα "λ" αντι για δυο, οπως ολοι οι αλλοι που ειμαστε γαλαζοαιματοι αλλα πληρωνουμε τα μαλλια της κεφαλης μας. Καντε τους λοιπον Εληνες και αμεσως η Ελλαδα θα εχει καμια 200.000 - 300.000 στρατιωτες στην επομενη φουρνια. Αυτος ειναι αριθμιτηκα ο στρατος των ΗΠΑ. Σας ειναι πολλοι? Βαλετε τους σε διαφορετικες ΕΣΟ. Αμεσως θα αυξησει το κρατος τα εσοδα του κατα 10-15%. Θα μειωθει αμεσως η ενδοκοινωνικη ενταση. Τα χρηματα που βγαζουν οι ανθρωποι αυτοι θα παραμεινουν στην Ελλαδα και δεν θα φυγουν στο εξωτερικο μιας και αυτη θα ειναι η χωρα τους απο εδω και στο εξης. Θα συνεισφερουν στα ταμεια συνταξεων και θα πληρωσουν τις συνταξεις των γονιων μας. Προσωπικα με απλη λογικη δεν μπορω να δω κανενα λογο ωστε οι ανθρωποι αυτοι να μην γινουν Εληνες. Το μονο που μου λεει η απλη λογικη ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ. ΤΟΤΕ Η ΝΔ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΨΥΞΑΝ. ΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΩΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΗΔΗ ΧΑΜΕΝΗ ΔΗΝΑΜΗ ΤΗΣ. Αυτος ειναι λοιπον ο λογος που οι ανθρωποι αυτοι ειναι στην καταψυξη. Η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ και η εκκλησια οι οποιοι φλομωνουν την Ελληνικη κοινωνια με θεωριες του προπροηγουμενου αιωνα για να μεινουν στα πραγματα. Θα ηταν και το ΣΥΡΙΖΑ στην ιδια κατασταση αλλα προλαβε ο Τσιπρας να κανει μια κινηση για να κερδισει τους μεταναστες. Παντως ακομη και αν εκανε αυτην την κινηση δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν αληθινη. Η νοοτροπια ομως της Ελληνικης κοινωνιας ειναι που με πειραζει. Αυτος ειναι ο λογος που λεω οτι οι παλαιοτερες γενιες εχουν λιωσει τις νεοτερες κατω απο την μποτα τους. Οπως απεδειξα παραπανω η νοοτροπια των παλαιοτερων γενιων συμπεριλαμβανομενου της γενιας του πολυτεχνιου ειναι αυτη που μας εφερε σε αυτο το αδιεξοδο. Οσον αφορα τις γραφειοκρατικες δυσκολιες τις ακουω βερεσε. Η Ελλαδα στα χαρτια και στους νομους ειναι ισως η πιο καλη Ευρωπαικη χωρα. Κατα παραξενο τροπο ομως οτι αντιτιθεται στους ηθικους κανονες που μας εβαλαν οι παλαιοτερες γενιες σαν κανονες ακομη και σε λαθος βαση, ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ. Με αυτην την λογικη και η Τουρκια και η Αλβανια ειναι Ευρωπαικες χωρες που στα διαφορα θεματα ειτε παρουσιαζουν και αυτες ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ η στο κατω κατω της γραφης ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ και οι νομοι τους εκφραζουν το δημοσιο αισθημα. Πρεπει λοιπον να μιλαμε ανοιχτα και οταν συμβαινουν τα αντιθετα απο αυτα που ο νομος προβλεπει τοτε σημαντικο ειναι αυτο που συμβαινει στην ουσια. Οπως βλεπετε σε ολα αυτα που εγραψα παραπανω δεν εγραψα ουτε ενα κλισε απο αυτα που ακουγονται παντα σε αυτες τις συζητησεις. Απλα ανεφερα με χειρουργικη ακριβεια λογικα επιχειρηματα που δεν εχουν σχεση με πολιτικες παραταξεις, συγκινησιακες δακρυβρεχτες νουβελες και σκληρες εθνικιστικες κορωνες. ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ. Ευχαριστω για την υπομονη να διαβασετε την αναλυση μου. Απο εδω και περα πρεπει να πραξουμε ολοι μας το καλο της πατριδας μας. Πρεπει να πεισουμε τα κομματα μας να αποδεχθουν ως Ελληνες ανθρωπους που γεννηθηκαν εδω και τις οικογεννειες τους που ζουν αρκετα χρονια στην ΕΛλαδα. Προκειται για μια μεγαλη ευκαιρια που η Ελλαδα δεν πρεπει να αφησει να παει χαμενη. Ας κανουμε την Ελλαδα αυτο που ειναι. Μια χωρα που σφιζει απο νιατα και ενεργεια η οποια ομως εχει οδηγηθει σε ενα αδιεξοδο απο τις προηγουμενες γενιες. Ας κανουμε να βγαινει η ενεργεια στο εργοστασιο στην δουλεια και οχι να καταναλωνεται στο ξεπερασμα παραξενων γραφειοκρατικων δυσκολιων η σε μια κοκτειλ μολοτοφ. ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟ ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ. ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΖΥΖΗΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΘΕΜΑ. Αλλα ακομη και στο μελλον αν θελουμε να σταματησουμε νεους μεταναστες χρειαζομαστε ανθρωπινο δυναμικο. Το θεμα ειναι οτι για να κανουμε οτιδηποτε χρειαζομαστε ανθρωπινο δυναμικο το οποιο δεν παρηχαν οι προηγουμενες γενιες λογω της ευδαιμονικης καταστασης στην οποια βρισκοταν. Τωρα αυτο το δυναμικο το βρηκαμε με καποιον τροπο. Αυτο που μενει ειναι να το χρησιμοποιησουμε η να το κρατησουμε στην καταψυξη. Στο χερι μας ειναι ολα.
T.S U.S.A
17/12/2008 15:48
EGO KOLEGIDES POUN MENO AMERIKI 10 XRONIA DEN EXO ANAGI KAENE POLITIKO PROSOPO EXO DOULEBO OPOU THELO XORIS MESON KE GLIPSIMO AUTA TA BARETHIKA TORA EXO MONIMI DOULIA KE DEN DINO LOGARIASMO SE KANENAN EXO TIS DIAKOPESMOU TON MISTHOMOU KE POLAA ALLA OI AMERIKANIKI KIBERNISIS PTE DEN ME ENOXLISE SE TIPOTA POTE TO MONOSMOU KE MOU LENE OTAN ERXOME DIAKOPES STIN PSOROKOSTENA MERIKI FILI MOU APO TIN ELLADA OTI TA PRAGMATA DEN EINER ETSI STIN ELLADA AMA DEN EXIS MBARMBA DEN PAS POUTHENA KE TOUS LEO OTI EGO DEN EXO MBARMBA STIN AMERIKI .
simos
17/12/2008 15:27
@I.TSESMELIS(LONDON): 8a h8ela para polu na se sunantisw na sou dei3w poso tourkosporos eimai. Mporoume na kanonisoume mia sunanthsh..... Paliom.......a esu kai olh sou h oikogenia. Steile mou ena email sto relax_nothing@hotmail.com na to kanonisoume, ean fusika exeis ta kakala.
dimitrispatriotis
17/12/2008 13:04
Xarh Lamprou !! Kati atoma san ki esena einai epikindina s''afton ton kosmo !! Anthropia kai ethni den einai antitheta stoixeia !! Aftoi pou sou emathan oti ta ethni kai oi simaies einai psemmata kai oti oi anthropoi einai oloi aderfia ti ekanan st Rwanda otan ginotan genoktonia ?? Ti ekanan sto kossufopedio otan kathara taxtikan uper tis alvanias kai skotosan xiliades athoous servous ?? Ti sunexizoun na kanoun ligo pantou stin afriki opou oi emfilioi den stamatoun !! Thelete enan kosmo me mia kivernisi OHE kai NATO einai kati to opoio tha mporouse na moiazei me afto to sxedio !!! Ti kanoun gia tin anthropia !!! I anthropia den einai mono logia ap''ton kanape !! Siko ap''ton kanape sou kai trava stin afriki na voithiseis !! Mazepse lefta edo na tous voithiseis !! Moin stelnete omos kateftheian pragmata !! Pigaine ekei na tous matheis afou kaneis allos den thelei !! Tote tha mas milas gia anthropia !! Eimai ellinas kai kaneis den tha mou parei afto to dikaioma kai zitao prosoki stin diaxeirisi ton metanaston !! S''afto to thema prepei ontos osoi exoun gnorisei mono tin ellada na paroun ithageneia !! Alla giati den kanoume kati gia na min erxontai sinexeia aftoi oi anthropoi edo riskarontas malista ti zoi tous ??? Palepses pote gia na allaksei kati ?? Den ennoo diadiloseis kai tetoiou eidous paparies !! Ennoo pragmatikes prakseis !! Kali sou mera !!
I.TSESMELIS(LONDON)
17/12/2008 10:20
OI TOUROSPOROI MIKRASIATES OPOS TOUS LEME EMOIS
MEGALOURGISAN STIN ELLADA,KAI DEN MAS EMATHAN
MONO TO ZEIMPEKIKO,MAS EMATHAN NA TROMAI KAI NA
FEROMASTAI SAN ANTHROPOI.
OI APODIMOI POU AGAPOUN THN PATRIDA TOUS EINAI AITIA
POU DEN MILAMAI TOURKIKA.
Μ.Ζ.
17/12/2008 10:20
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:
Ατομο που γεννηθηκε σε ελληνικο εδαφος αποκτα την Ελληνικη ιθαγενεια αν το επιθυμουν οι αλλοδαποι γονεις του και εφοσον δεν αποκτα αυτοδικαιως την ιθαγενεια αλλης χωρας.
Οποτε οσα εσπευσαν να γραψουν ορισμενοι οτι στην Ελλαδα ισχυει το δικαιο του αιματος και οτι υπαρχει ρατσισμος κλπ. ειναι ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ.
Αν υπαρχουν γραφειοκρατικα προβληματα αυτο ειναι αλλο ζητημα.
Η γραφειοκρατια αλλωστε μας ταλαιπωρει ολους απο την ιδρυση του νεοελληνικου κρατους.
Καλα Χριστουγεννα σε ολους.
Χάρης Λάμπρου
17/12/2008 10:01
Το άρθρο έρχεται πρώτο στη λίστα με τα πιο σχολιασμένα θέματα. Τέλειο υλικό για όποιον θέλει να καταλάβει τι σημαίνει "ελληνικός εμφύλιος"... Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που νοιάζονται για τον διπλανό τους και αγωνίζονται. Μακάρι οι φωνές της ανθρωπιάς και της αξιοπρέπειας να δυναμώσουν και να γίνουν κάποτε πλειοψηφία στη χώρα αυτή. Τουλάχιστον, για αυτό και μόνο αξιζει να μείνουμε εδώ. Τα έθνη και οι σημαίες είναι όλα ψέμματα, είτε ελληνικά, είτε σουηδικά είτε ξέρω γω. Η ανθρωπιά και η δικαοσύνη είναι η μόνη αληθινή πατρίδα.
Panos Manavopoulos
17/12/2008 08:47
1) Pros Kirio Manoli : I ellines pou efigan gia e3oteriko den itan oli nomimi ...para poly itan gia xronia stin idia katastasi me aftous pou anafertonte sto ar8ro.
Elpizo esi ke i oikogenia sou na min zisete afto pou bionoun afti i an8ropi.
Ean mboris na skeftis ligo pio makria apo oti ftani i miti sou 8a katalavis oti afti i an8ropi eosotou den ine mesa sto sistima epibarinoun ton topo.
Efoson i Ellas epetrepse na geni8oun stin xora mas prepi na analavi ef8ini.
172000 atoma den epivarinoun tin xora...i xora mas epivarintete apo opis8iodromikous ke agramatous san esena!!!!

2) Pros Kirio Stergio Baka : Stamata se parakalo na zis me tin endopropaganta to oti o daxtilos tis Amerikis ftei gia olla.
Emis fteme pou stirizomaste se politikous pou den 3eroun ke den katexoun apo e3otriki politiki.
Tin Makedonia, Kypro, Voria Ipiro ke Mikra asia emis ta dosame meson kakou diaxirismou politikis.
Giati den ixame ta kotsia emis na iperaspisoume to onoma Makedonia opos eprepe??Ti itan afto pou mas fovise?? Perimename mipos ke emis na mas voi8isi i Ameriki ke i Rosia?

Panta skeftomaste katopin eortis ke efoson o Anibas ine pro ton pylon.
3ypna 3ypna 3ypna.
marcos
17/12/2008 02:08
Τα παιδιά των μεταναστών νοιώθουν , αγαπούν την Ελλάδα και είναι πιο Έλληνες από τους πολιτικούς μας ... Κάποτε κατηγορούσαμε τους Αλβανούς για κλέφτες και μας απέδειξαν οτι είναι άξιοι και ικανή και μπράβο τους , κάποτε κατηγορούσαμε τους πολιτικούς οτι είναι κλέφτες και μας το αποδεικνύουν κάθε μέρα ...
pAnos Den haag
16/12/2008 22:51
Pros X.Gionhs kai X.Lamprou. Exete apolyta dikaio,etsi einai ta pragmata,ean oxi xeirotera, se oti de exei na kanei me tous ELLHNES emas tou "''XW''''kou, isws h katastash mas na eine lygo kalliterh apo auth twn DIKWN MAS XENWN, den pauei omws na shmainei oti kai emeis XENOI eimaste edw EXW, kai oloi mas lygo poly exoume paraekmetalleutei thn ,sxetikh, anesh ths ka8e xwras ths Eyrwphs. Gia to logo ayto ;MEGALEXANDROI tou ELLADISTAN???SSSSSSSSS......T. Rwtaei o strathgos ton %antaro:pws ais8anese pou yphretas konta sto spiti sou? ostratiwths:E oxi kai sto spiti mou,apo Athina eimai,edw eimaste sto Didymoteixo??? O strathgos: ti les re mal.......mo? Pou an o M.Alexandros kratouse tis kthshs tou, 8a eisouna twra skopos sthn KAMPOUL??? ANTE KALHNUXTA?
Stergios Bakas
16/12/2008 22:05
Προς κ. Γκιώνη - Κανένας δεν βάζει την φυλετική βιολογία σαν γνώμονα απόκτησης της ελληνικής ιθαγένειας. Αυτα να τα πείτε στους σκοπιανούς που μας λένε ότι χρειάζονται τουλάχιστον έναν Μεγαλέξανδρο για να νομιμοποιηθούν σαν κράτος και οι Αλβανοί που το παριστάνουν αρχαίοι πελασγοί. Και οι δύο αυτοί λαοί κατευθύνονται σήμερα από δικές τους οργανώσεις στις ΗΠΑ, Καναδά και Αυστραλία με φασιστικές καθαρά διασχέσεις και στόχο τον αφανισμό Σερβίας και Ελλάδος που στάθηκε εμπόδιο στα ανιστόρητα όνειρά τους για τα Βαλκάνια. Ο φασίστας Μιχαηλόφ ήθελε να κάνει τα Σκόπια την Ελβετία των Βαλκανίων. Όσο για τους τσάμηδες και τα αιτήματα των αλβανών για την τσαμουριά ρωτείστε τον σημερινό Πρόεδρο της Ελλάδος για να ακούσετε την πικρή αλήθεια. Ο Μπερίσα δεν μπορεί να ελέγξει τους ακροδεξιούς του και το ίδιο έχει πάθει κι ο Τσερβενκόφσκυ. Επομένως, η Ελλάδα καλείται να ξεκαθαρίσει την θέση της και φυσικά να τα θεωρήσει τα έθνη τους εχθρικά διακείμενα, εφόσον δεν φαίνονται να αλλάζουν στάση απέναντί της. Όλοι εμείς κ. Γκιώνη που έχουμε άποψη για αλβανούς και σκοπιανούς δεν είμαστε καθόλου ανιστόρητοι ακροδεξιοί. Αντίθετα, έχουμε διαβάσει πολύ ιστορία και τα έχουμε ζυγίσει τα πράγματα, γνωρίζοντας πολύ καλά τους εχθρούς μας στους οποίους δεν πρόκειται να κάνουμε την χάρη να υποχωρήσουμε. Εμείς δεν γινόμαστε ρόμπες των αμερικανών ή των ευρωπαίων...
Χ Γκιώνης απο τα 4 του οριζοντα με Ονομα απο τη Σαμο αγνωστου λοιπης καταγωγής
16/12/2008 20:48
Τιμή μου θα ηταν να ημουν απο την Μάνη !. Υπαρχει τοονομα μου στο Οιτυλο αναμεσα σε αυτούς που έφυγαν μεταναστες στην Ιταλια τα παλια τα χρονια. Δεν ειδα που διατυπωσα μομφη επι της καταγωγής. Οπως και τιμή μου θα ηταν να είμαι απο Βλαχοχωρι ή Κρητικό Χωριό. Θεωρω τιμή και τύχη να Ομιλω την Ελληνική και θα ήταν μαγλη μουθ τιμή να θέλαν και αλλοι να την ομιλούν και να θέλουν να ζήσουν σε αυτο τον Αγιο Τόπο. Απλως με αφήνει παγερά αδιαφορο το γονιδικό ζητούμενο της Ελληνικότητας. Ελλην για μένα ειναι ο Ελευθερος από τα παντα, Αυτός που ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ και ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΕΙ για τίποτα και σε τίποτα. Από εκει και περα δυστυχως εδω θα μεινω, γιατι ήμουν μεταναστης και γυρισα. Δεν εχετε να μου προσαψετε τιποτα. Απλως επιτρεψτε μου να σας θεωρώ αντιδημοκρατικους, ανελευθερους και απανθρωπους. Πολλω δε μαλλον κακους Χριστιανους. Μια χαρά Φιλισταίοι!! Ουτε η ιστορία του καλου Σαμαρείτη μπορει νας διδαξει τίποτε, μα ουτε και τα δημοκρατικά ιδεωδη που απο το πολυ αναμασημα στα αλαλαζοντα κυμβαλα σας, τα εχετε καταντησει σαν λιγμενη τσίχλα. Καληνυχτα και καλη τυχη στις σκοτεινές ψυχες σας!
PT
16/12/2008 19:49
OTAN EFYGA GIA AMERIKH PRIN 40 XRONIA , AFHSA MIA ELLADA POY KATA THN GNWMH MOY DEN EIXE POTE RATSISTIKES TASEIS.
AYTO EINAI MEGALH NTROPH TWN KYVERNHSEWN. EDW DE THA DW KAI POSO DIKAIOS EINAI O ELLHNIKOS LAOS, PREPEI NA GINOUN POREIES SUMPARASTASIS SE AYTOUS TOYS ANTHRWPOUS.
EMEIS ATOMA THS DIASPORAS TOYS KATALAVAINOYMAI AYTOYS TOYS ANTHRWPOYS , GIATI GNWRIZOUMAI TI SYMAINEI NA AISTHANESAI XENOS STHN XWRA POY ZEIS .
NeverOnAir
16/12/2008 19:38
Autoi pou theloun ithageneia mporei kai na einai Ellines i mporei na ginoun. Emeis pantws eimaste tourkosporoi!
ΜΑΝΟΛΗΣ
16/12/2008 19:35
ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕ ΓΚ. ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΒΡΕΙΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ελληνες ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗ ΠΙΣΤΕΨΤΕΤΟ .ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΕΥΘΥΝΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟΤΗ ΧΩΡΑ ΝΟΜΙΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥΣ ΕΔΩ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΟΥΣΤ ΡΕΕΕΕΕΕΕ
Stergios Bakas
16/12/2008 19:35
Προς κ. Γκιώνη - Τον επιθετικιό προσδιορισμό τον βάζω γιατί εσείς και οι όμοιοί σας αναγνωρίζετε πολλές Μακεδονίες, οπότε έπρεπε να διευκρινίσω τι εννοώ. Δεν κατέχομαι από ρατσιστικά ιδεώδη, όπως πολύ εύκολα προσπαθείτε να μου προσάψετε. Απλούστατα, γνωρίζω τι πραγματικά επιζητούν αλβανοί και σκοπιανοί. Η μόνη μου έγνοια είναι να αποφύγει η Ελλάδα την μοίρα της Σερβίας, παρά ντον όρκο που έχουν πάρει τούρκοι και αμερικανοί να την διαλύσουν, παρά το γεγονός ότι μπήκε στην ΕΕ εδώ και πολλά χρόνια. Διαβάστε κ. Γκιώνη τον Κίσσιγκερ και προσφέρομαι να σας αποστείλω και την διδακτορική του διατριβή για τον Μέτερνιχ. Αν είστε ευφυής όσο νομίζετε, τότε θα καταλάβετε πραγματικά τι εννοώ...Η Ελλάδα και οι άνθρωποι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ βοηθούσαν την Αλβανία από το 1984, κατόπιν αμερικανικών εκκλήσεων. Έτσι στήθηκε η μεγάλη παγίδα, την οποία γνωρίζει ο σημερινός πρωθυπουργός πολύ καλά...
ΤΗΟMAS
16/12/2008 19:35
ΠΡΟΣ Χ.Γκιώνη, Μήπως είστε κρυπορατσιστής, και δεν το αντιληφθήκατε; Από πότε είναι μεπτό να κατάγεσαι από την Μάνη; Τι έχουν ακόμα να ακούσουν τα αυτιά μας και να δουν τα ματάκια μας.... Αναλογίζομαι, τι θα κάνατε στους ''ελληναράδες'' στον ελληνικό εμφύλιο,ή τ ι θα κάνετε, αν ποτέ, στο μέλλον -θεός φυλάξοι- φθάσουμε σε αυτό το σημείο.... Τόση εμπάθεια είναι επικίνδυνη, ακόμα για τον ευατό σας.... Έλεος, σε αυτόν τον τόπο φαίνεται ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται, γιατί κάποιοι την διαβάζουν , και δεν την κατανοούν. Κρίμα...
Χ.Γκιώνης
16/12/2008 19:13
Απο τη Μάνη ε? Με καλυψατε. Πειτε μονο γιατι βαζετε επιθετικό προσδιορισμό στο Μακεδονισσα. Για ψαχτείτε καπως καλυτερα.
Nikos M.
16/12/2008 19:11
Δεν έχει καμία λογική βάση να μην πολιτογραφείς έναν άνθρωπο που έχει γεννηθεί σε μια χώρα. Είναι άκρως αντι-δημοκρατικό. Και είναι προφανές ότι ένας λόγος που γίνεται είναι η εκμετάλευση αυτών. Δηλαδή να τους κάνουμε να πληρώνουν έξτρα για τα ασφαλιστικά ταμεία ώστε ο κάθε διεφθαρμένος πολιτικός να μπορεί να καταχραστεί. Ντροπή μας! ... και είναι το λιγότερο που μπορώ να πω. Και υπερηφανευόμαστε λέμε ότι δώσαμε τα φώτα της δημοκρατίας στον υπόλοιπο κόσμο ... Από κούφια λόγια άλλο τίποτα δηλαδή ... και έπειτα λέμε και για τον Μπους και το συνάφι του ... Μια διαδήλωση εμείς οι Έλληνες πότε θα κάνουμε για να υποστηρίξουμε αυτούς τους συνάνθρωπούς μας;
Stergios Bakas
16/12/2008 18:51
Προς κ. Γκιώνη - Σας δήλωσα ότι είμαι έλληνας και δεν χρειάζομαι πιστοποιητικό αρναούτη για να σας κάνω το κέφι. Από την πλευρά του πατέρα μου κατάγομαι από Μάνη κι η μητέρα μου ήταν ελληνίδα Μακεδόνισσα. Και οι δύο παπούδες μου μακεδονομάχοι και ποτέ υποταγμένοι, πάντα με το κεφάλι ψηλά χωρίς υποκλίσεις στο κατεστημένο. Λοιπόν το κλείνουμε το θέμα και η γνώμη μου παραμένει για αλβανούς και σκοπιανούς, οι οποίοι περιμένουν με τον σουγιά. Κατά τα άλλα να αφήσετε τα μαθήματα ελληνικής ιστορίας γιατί μου θυμίζετε τον Γκρούεφσκυ και την παρέα του...
Thanassi
16/12/2008 18:48
Haris Bisias exis apolito dikio. Bravo.

Ratsistes kai ellinares, diavaste tin apopsi tou Hari k skeftite.
Elpizo mia mera na katalavete oti to emis kai auti pou mas kopanate aniki stin istoria kai oxi sto mellon.

Kalinixta Thoma
Thanassi
16/12/2008 18:32
@ Stergios Bakas - Apo pote ine ethikoi mas exthroi oi Alvanoi? Akoma kai tous Skopianous den tha tous elega ethnikous extrhrous. Ine ligo ipervoliko.

Exoume megales diafores kai antiparathesis pou tha lithoun diplomatika. Alla an oi polites tis xoras zoune, oi mporoune na erthoun na zisoun NOMIMA stin xora mas giati oxi? An zoune sthn xora ton aparetitio xrono as zitisoun ithagenia, kai an mporoun na agorasoun katikia veveos k prepi na exoun to dikeoma, opos oli.
Den imaste se polemo me kanenan.
Χ.Γκιωνης
16/12/2008 18:28
Κύριε Μπάκα μηπως γνωρίζετε την καταγωγή των δισύλλαβων επονύμων αρχόμενα απο Μπ. Γκ. Ντ, κλπ συμπλεγματα συμφωνων. Μηπως και εσεις όπως και εγω πρεπει να αναζητήσετε τις αποτερες ή απότατες ρίζες σας στην Αλβανία? Γιατι εχετε το νου σας οι Αρναουτηδες είμαστε πολλοί και ας μην το ξέρουμε. Ως εκ τούτου να προσεχετε πως χαρακτηριζετε τους ξένους μην τυχει και στον ιδιο χαρακτηρισμό ενταξετε καποιον προγονο σας και εν τέλει εσας τον ιδιο
Χ. Γκιώνης
16/12/2008 18:18
@THOMAS Ναι βέβαια οι δικοί μας μεταναστες δεν εφυγαν εγκατελειψαν τη γη τους για τους λογους που εγκαταλείπουν αυτοί που φτανουν σ''αυτ''ον τον Τόπο, δηλαδη την αγωνία για την ανεύρεση μιας προοπτικής ανθρωπινης ζωής. Οι δικοί μας ήταν εστέτ που ξεκίνησαν οδηπορικά για την συλλογή ταξιδιωτικών εντυπώσεων! ΚΑι βεβαια δεν θα ανέχομαι και ουτε στηριζω εγκληματικές συμποριφορές. Αλλα εκείνο που επίσης δεν ανέχομαι είναι το να σπρωχνονται ανθρωπινες υπαρξεις γιατι δεν ειχαν το προνόμιο να γεννηθούν "ανώτεροι" Ελληνες, στο περιθόριο. Απο το περιόθωριο όμως θέλει ενα τόσο δα να βγεις εκτός πλαισίου. Για διαβαστε σας παρακαλώ λίγο τους Αθλιους και πειτε μας αν είστε με τον Γιαννη-Αγιαννη για να καλαβουμε με ποιον συνομιλουμε.
THOMAS
16/12/2008 18:16
Thanassi και άλλοι ''Αντι-ελληναράδες'', δεν ξέρω αν πρέπει να σας ευχηθώ, Καλά Χριστούγεννα, ή καλό Ραμαζάνι. Γιαυτό , αν είστε έλλληνες και όχι ''ελληναράδες'', σας εύχομαι ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ. Οταν αφυπνισθείτε θα είναι, δυστυχώς, για όλους μας αργά. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ........
ραντανπλαν
16/12/2008 18:10
@ Σωτηριου και λοιποι

Εχετε χασει καθε επαφη με την πραγματικοτητα. Τυποι σαν κι εσας οδηγουν την ελλαδα στις τελευταιες θεσεις ολων των στατιστικων (βαλτε οτι δεικτη θελετε, οικονομια, καινοτομια, ανθρ. δικαιωματα, κλπ κλπ) γιατι αδυνατειτε να δειτε περα απο το δακτυλο σας, που προφανως το εχετε μεσα να σκαλιζει τη μυτη σας.....
haris bisias
16/12/2008 18:08
Eho zisei kai sto exoteriko kai stin ellada kai afto pou ematha einai oti den yparhoun kakes kai kales ethnikotites alla kaloi kai kakoi anthropoi kai pio simantika kakes kai kales politikes pou paragoun aftous tous anthropous. Prin 20,30,40 hronia stin ameriki (mia hora pou ezisa, spoudasa kai doulepsa) oi mavroi etheorountan kakopoioi, eglimaties kai anithikoi horis na lamvanetai ypopsi oti oi ratsistikes politikes odigisan merikous mavrous se afti ti katastasi. i allagi ton stereotipon kai tou ratsismou irthe me allages politikon (p.x. clinton, carter, johnson) , allages politikis, politika kinimata, koinoniki evesthitopoinsn diameso ton media kai tou akadimaikou horou - eidika tn morfosn ton newn pano sta themata diakriseon, missalodoxias kai ratsismou. Simera loipon ehume ton Proedro Obama , kati afantasto akoma kai edo kai 20 hronia. Kai sti ellada einai entharryntiko oti ehei arhisei n syzntnsn peri dikaiomaton ton metanaston. Hreiazetai anoikto kai orimo myalo kai ypeuthinn politikn kai isos mia mera ena apo afta ta koritsakia stin fotografia tha boroun na oneireutoun akoma kai tin prothipourgia tis horas stin opoia gennithikan.
ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΥΧΝΗΛΑΤΗΣ
16/12/2008 18:00
ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΗΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ,,,,,,ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΟΜΠΑΜΑ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ?? Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ..ΟΧΙ ΣΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ ΣΤΑ ΚΡΑΤΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΟΠΩΣ Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ Ο ΚΑΝΑΔΑΣ Κ,Α ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ......
Thanassi
16/12/2008 17:43
@ THOMAS Einai endiaferon oti "kovis" epafes me tous Ellines progonous sou pou metanasteusan stin Ameriki, Agglia, Australia, Germania, SOUDIA, ala kratas tin sxesh me tous Arxaious Ellines, tous epanastates tou 21 ktl. progonous diladi poli pio makrinous apo tous xenitemenous. Sumferontologia diladi?
Stergios Bakas
16/12/2008 17:37
Οι Αλβανοί και οι Σκοπιανοί είναι εθνικοί μας εχθροί που σαφώς θα πρέπει να αποκλεισθούν από την ελληνική ιθαγένεια και το δικαίωμα αγοράς κατοικίας, αλλά το ίδιο δεν μπορεί να ισχύει για ανθρώπους από άλλες χώρες που τα παιδιά τους γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ. Ας αφήσουμε τις δικαιολογίες και ας λύσουμε το πρόβλημα ορθολογιστικά. Όσο για αυτούς που εκφράζονται για τους έλληνες της Σουηδίας, θα είναι καλό να περιορισθούν σε σιγή. Οι έλληνες της Σουηδίας μαζί με τους Φιλλανδούς, τους Γιουγκοσλάβους, τους Ιταλούς και τους Τούρκους δούλεψαν όσο κανένας άλλος, σε όλες τις ανθυγιεινές δουλειές. Οι πρόωρες συντάξεις που πήραν ήταν γιατί σακατεύθηκαν. Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες του Σουηδικού κράτους που για λόγους καθαρά στατιστικούς συνταξιοδοτεί πρεζάκια από τα 25 κι έτσι η ανεργία...μειώνεται.
THOMAS
16/12/2008 17:31
Προς, Χ.Γκιώνη Συγκρίνεις,εντελώς, ανόμοια πράγματα και καταστάσεις. Γι αυτό και οδηγείσαι σε λάθος εκτιμήσεις και συμπεράσματα. Αλλά, ακόμα και αν είναι έτσι, όπως τα περιγάφεις, γιατί οι σημερινοί έλληνες θα πρέπει να ανεχθούν τους εισαγόμενους εγκληματίες;Επειδή, κάποτε έλληνες μετανάστες, τον περασμένο αιώνα, δεν είχαν την συμπεριφορά, που ενδεχομένως απαιτούσαν από αυτούς οι αμερικανοί;
Thanassi
16/12/2008 17:27
Στεφανος Σωτηριου @ Mhn xanoume epafi me to thema.
Den lei kanei -pisteuo- s''autin ti sizitisi oti prepi na anixoume ta sinora gia na perasoun osi lathrometanastes theloune. Auto enoite oti tha itane katastrofiko gia olous.

Edo milame gia metanastes pou erxonte nomima gia na doulepsoun k na prosferoun mazi me tous ipolipous ellines sto kratos kai tin ikonomia mas. Metanastes POU XIRAZOMASTE kai pou meta apo kapio xroniko diastima tha PREPEI na exoun to dikeoma tis ellinikis ipikootitas. Kai ta paidia tous, pou genithikan, megalosan kai morfothikan sta dika mas sxolia, me ta dika mas vivlia, os fili koliti ton dikon mas padion, tha prepei na einai anagnorismena os ellinopoula. Tipota ligotero!
Se ligo tha mas pite oti tha prepei na plhrononte ligotero gia na glitosoun oi elllinares dieftharmenoi kana dio euro!! !! !!
Στεφανος Σωτηριου
16/12/2008 16:57
Μας δουλευετε ; Για ποια Ελληνοπουλα μιλατε; Αλλο οι ανθρωπιστικοι λογοι και αλλλο η μετατροπη της Αθηνας σε Νεο Δελχι kαι της Ελλαδας σε Μπαγκλαντές!!! Ντροπή τελος παντων. Απο την μια ακρη πατε στην αλλη. Στο κατω κατω το κρατος αυτο δεν ειναι ουτε μαγαζι σας, ουτε σπιτι σας για να συμπεριφερεστε με αυτο τον αθλιο και πρωτογνωρο ανθελληνικο τρόπο.
Χ. Γκιωνης
16/12/2008 16:54
Εκεινο που χαιρομαι πιο πολύ από ολα ειναι το ολοι αυτοί οι Ελληναραδες χειροκρότησαν την Εθνική ομαδα μπασκετ με τον στηλοβάτη της Σοφοκλή Σχορτσιανίτη. Δυστυχως για τους υπόλοιπους μεταναστες ομως δεν μπορουν όλοι να φερουν τρόπαια. Αν μπορουσαν δεν θα ειχαν προβλημα να φορουν τη σημαια στο στήθος τους. Ας τοποθετηθούν όλοι αυτοί για την περίπτωση για να δούμε ως που φτανει η καταντια της σκέψης τους. ΚΑι πριν βιαστούν να πουν οτι ειχε πατερα Ελληνα να υπενθυμίσουμε οτι αυτός ο πατερας δεν ήταν ρατσιστης και παντρευτηκε και εκανε οικογενεια χωρις φοβο και μισαλοδοξικό και μισαλοφυλετικό πάθος.
Thanassi
16/12/2008 16:51
ELLHNAS @ Thanassi = Athanasios. Xipna ipa!
Esy eisai zoo diladi pou zis sto exoteriko?

Ine lipiro pou ise toso perifanos gia pragmata pou kanane ali althropoi prin apo pola xronia. Kai nomizis tora esy oti exis dikeoma na perifaneuese gia ta katorthomata tous. Ntropi sou.
Esy file Ellina (pou den zeis kan stin xora "sou") den exis kani apolitos TIPOTA. Oute kan forous stin xora sou den plironis.

File tha xasis. Ta paidia pou genithikan stin Ellada einai kai tha einai Ellines. Kai tha prosferoun pola perisotera apo oti esy!!
Χ. Γκιώνης
16/12/2008 16:47
God Damned Greeks να υπενθυμισω το παρατσουκλι μας στην Αμερική σε ολους αυτους που μιλανε για την εισαγωμενη εγκληματικότητα!!
Χ. Γκιωνης
16/12/2008 16:43
@ΕΛΛΗΝ (SIC) δεν καταλαβες τιποτε !! Οι παπουδες μας πεθαναν για μην επικρατήσουν ιδεες σαν και αυτές που πρεσβευεις και ευθυγραμμίζονται με την φασιστική ιδεολογία!!
ΕΛΛΑΔΙΤΗΣ
16/12/2008 16:43
OI ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΣΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΦΑΣΙΣΤΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.

ΨΕΥΤΟΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΑΣ ΗΘΟΣ???
ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΙΔΑΞΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ??????

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΑΣ???ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΟΠΟΙΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ???ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΙΔΑΞΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΒΡΙΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΔΙΚΩΝ????

ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ Ο ΓΡΑΦΩΝ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕ ΟΥΤΕ ΑΠΕΛΑΣΕΙΣ ΞΕΝΩΝ ΟΥΤΕ ΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ.
ΠΡΟΒΑΤΟ
16/12/2008 16:43
ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ, ΜΕΣΑ ΟΙ ΞΕΝΕΣ !

:)
PANOS VOGIATZIS
16/12/2008 16:40
AN KA XEFEBGOUME APO TO THEMA MAS META LIPIS MOU DIAPISTONO POSO LIGI KAI FTHINI IDEA EXOUN OI ELLINES GIA THN KATAGOGITOUS,OPOS EPISIS FENETE H KALI DOULEIA PLISIS EGKEFALOU POU MAS KANANE.
XIPNISTE KAI ANATHEORISTE GIATI ENA ETHNOS XORIS TAYTOTHTA PABI NA IFISTATE, KAI AYTO THELOUN KAPOIOI EDO KAI POLLA XRONIA.

LOIPON AYTOI OI ANTHROPOI POU IRTHAN STIN XORA MAS GIA ENA KALLITERO AURIO PREPI NA ANTIMETOPISTOUN AN MH TI ALLO OS ANTHROPOI.
SINEXIZO NA IME ELLHNARAS? OXI FILOI EIMAI ELLHNAS, H LEXI ELLHNARAS DHLONI MONO XAMHLO EKFRASTIKO ITHOS. O KATHENAS APO EMAS AGAPA THN PATRIDA TOU APLA KAPOIOI EKFRAZONTAI XORIS NA POLISKEFTOUN...
Χρήστος Γκιώνης
16/12/2008 16:38
@TRYFON BLIANTSIS Κυριε Βλιάντση, μάλλον με μπερδεψατε με αλλον. Οι τοποθετήσεις μου ειναι υπερ των μεταναστών καθόσον και και εγω γόνος μεταναστευτικής οικογενειας είμαι και ξενογεννημενος και εχει τυχει να διαβαζω και λιγο παραπανω απο αυτα που μας σερβιρουν στα σχολεια. Προσέξτε οτι οι υπογραφές των αρθρων βρισκονται απο κατω απο το κειμενο και όχι απο από πάνω. Μαλλον στον ELLHNA ή καποιον απο τους ομοίους του απευθυνεστε.
Χρήστος Β.
16/12/2008 16:27
Το άρθρο είναι ΑΚΥΡΟ μόνο και μόνο από τον τίτλο του. Για ποια ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ μιλάτε; Από που κι ως που Ελληνόπουλα; Αγαπούν τη σημαία μας, τα έθιμά μας, τη γλώσσα μας, την ιστορία μας, τα ήθη μας; ΑΝ ναι τότε να το ξανασκεφτούμε. Αλλιώς είτε ας παραμείνουν σαν ΝΟΜΙΜΟΙ μετανάστες με φόρους κτλ ή ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.
THOMAS
16/12/2008 16:26
Αγαπητοί ''αντιελληναράδες'', Κάντε τον κόπο να διαβάζετε, που και πού το αστυνομικό δελτίο στον έντυπο και ημερήσιο ηλεκτρονικό τύπο. Βρίθουν οι ειδήσεις, εγκληματικού περιεχομένου - ληστείες, δολοφονίες , εμπόριο ναρκωτικών,σωματεμπορία κλπ. Δράστες , στις περισσότερες των περιπωσεων Αλβανοί, Γεωργιανοί, Ρουμάνοι κλπ .Δεν μας έφταναν, δηλαδή, τα δικά μας ''μπουμπούκια'', κάναμε και εισαγωγή, και μάλιστα, αδίστακτων κακοποιών.Ότι περίσσευε στις βαλκανικές χώρες, το κάναμε εισαγωγή, ...για να βελτιώσουμε το βιοτικό μας επίπεδο. Για την περίπτωση του γιατρού από την Βάρη τι έχετε να επίτε;Αλλά αυτός πρέπει να ήταν ''Ελληναράς'', οπότε του άξιξε αυτή η τύχη. Για τους ''Ελληναράδες '' τώρα θα μιλάμε;. Eχει αξία η ζωή τους σε μία πολιπολιτισμική Ελλάδα; Αιδώς Αργείοι...Και η αφέλεια έχει τα όριά της. Από ένα σημείο και μετά . Καθίσταται επικίνδυνη.
ΕΛΛΗΝ
16/12/2008 16:15
Μην τα θέλουν όλα δικά τους. Έχουν καλύτερο βιοτικό επίπεδο από αυτό που είχαν οι γονείς τους και πολύ τους είναι.

Ο φιλοξενούμενος – επισκέπτης δεν μπορεί και δεν είναι σωστό να έχει δικαιώματα ιδιοκτήτη.

Δηλαδή οι Έλληνες (παππούδες μας) που πέθαναν στο Αλβανικό μέτωπο για να μπορούμε εμείς σήμερα να ζούμε σε ευημερία είναι ίσιοι και όμοιοι με αυτούς που τότε μάχονταν εναντίων μας ;

Τώρα επειδή μας ζητάνε να τους παραχωρήσουμε το πεδίο για να επιτύχουν τον στόχο που δεν επέτυχαν τότε εκ των έσω πρέπει για φιλανθρωπικούς λόγους να τους το παραχωρήσουμε ; Πάτε καλά ωρε ;

Και μην δείχνετε τα αθώα κοριτσάκια διότι δεν είναι αυτό το πραγματικό πρόσωπο των μεταναστών.

Και αν πρέπει να υποστώ τον χαρακτηρισμό ρατσιστής προκειμένου να διαφυλάξω τα συμφέροντα των Ελλήνων, θα τον υποστώ με μεγάλη προθυμία.
Giorgos Mitsios NY
16/12/2008 16:12
Oi metanastes einai twra ekei kai gia polla xronia
ta paidia tous
prepei na etrax8oun stin ELLINIKH koinwnia kai na ais8an8oun kommati tis kai na prosferoun oti mporoun.
Afou mpikan stin Patrida etsi proxeira kai apotoma xwris metro kai organwsi sto xeri tis Kubernisis einai na antistrepsei tous orous TWRA prin einai arga.
YIANNIS (LONDON)
16/12/2008 16:10
PARA NA ZO SE MIA XWPA POU DEN KSEBROUN TI TOUS
GYNETE,KAI NA PAIZO TON KARAGIOZH.
KALITERA NA ME FONAZOUN OTI THELOUN KAI NA MIN ZW
EKEI.YIA NA DIORTHOTHY KANEIS PREPI NA MA8H TA LAT8H TOU EMAS DEN MAS APESI NA MAS TA POUN.
YIA AUTO KAI EIMASTE TWN 700 EUPW
NT
16/12/2008 15:53
Ti kanei enan an8rwpo ellina? To oti oi goneis tou itan ellines? Kai ti tous kanei autous ellines? Kai an to paidi genni8ei stin Ellada kai megalwsei allou? As paroume paradeigma tin A8ina Onasi. Poso ellinida einai ekeini? Eggoni tou Onasi, pou den pataei podi edw, omws otan erxetai oloi trexoun panw tis na tin 8umisoun oti einai ellinida. Ellinika 3erei? Etsi einai oi ellines? Etsi opws pame, de 8a bgaloume ekri. Genni8ikes stin Ellada? Exeis upikootita. Teleiwse! Ton eisai ellinas apo esena e3artatai!
nikos ioannidis
16/12/2008 15:40
Δυστυχώς, για να παραδεχθούμε και του ολόστραβου το δίκιο, δεν φταίνε οι ελληναράδες ούτε οι παρακρατικοί.

Αυτή η έρμη η φυλλάδα που ονομάζουμε Σύνταγμα φταίει και το οποίο βρίθει αντιφάσεων και αοριστιών επί μειζόνων υποθέσεων γύρω απ''''τις οποίες καλείται να συνταχθεί ένα σύνολο ανθρώπων για να συναποτελεί λαό και τις οποίες αντινομίες κανείς δεν επιχειρεί να λύσει φοβούμενος προφανώς τη δύναμη και τις προβοκάτσιες του πανταχού παρόντος ακροδεξιού παρακράτους.
Π.χ. (ένα παράδειγμα μόνο θα αναφέρω, για περισσότερα, χρειάζεται χώρος όσον καταλαμβάνει το "Σύνταγμά" "μας".)

Αρθρο 1 "όλες οι εξουσίες πηγάζουν εκ του Λαού, υπάρχουν δε υπέρ αυτού και του Έθνους". Δηλαδή: "πομάκε, μακεδονόφωνε, γύφτο, μετανάστη κλπ πηγάζουν μεν οι εξουσίες από σένα (οι φόροι που θα πληρώνεις), αλλά υπάρχουν υπέρ του... Λεωνίδα των Θερμοπυλών". Και στο στρατό θα πας βέβαια σαν λαός, αλλά στα παροπλισμένα να κάνεις τις αγγαρείες που δεν αρμόζουν στα... δισέγγονα του Λεωνίδα των Θερμοπυλών, ο οποίος ως γνωστόν πολεμούσε κραδαίνοντας την ... γαλανόλευκη.

Επί του τι εστί ή όχι έθνος παλεύουν επί 2 αιώνες οι μεγαλύτεροι διανοούμενοι του κόσμου και άκρη ακόμα δεν βρήκαν. Στην Ελλάδα τόχουμε λύσει το μέγα τούτο θέμα διά του τοπικού μπάτσου ή χαφιέ και δια της ΔΗΛΩΣΕΩΣ.

Κουτόφραγκοι... Στείλτε μας τους διανοούμενούς σας να τους κάνει σεμινάρια ο κορκονέας, να δείς για πότε θα αποκτήσουν "αναμενόμενη προσωπικότητα" και θα καταλάβουν τι εστί βερύκοκκο. Διότι ως γνωστόν το έθνος είναι απλώς ένα βερύκοκκο, αλλά δεν σας το έδωσαν να το καταλάβετε με τον σωστό και αναμενόμενο τρόπο...
AKIS
16/12/2008 15:38
EΛΛΗΝΑ ΞΕΦΤΙΛΑ , ΠΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΙΝΕΣ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΚΑΙ ΤΡΑΝΟΣ , ΕΠΕΙΔΗ ΣΟΥ ΠΕΤΑΞΑΝ ΕΝΑ ΚΟΚΑΛΟ ΝΑ ΓΛΥΨΕΙΣ, ΡΕ ΤΙΠΟΤΕΝΙΕ ΞΕΧΑΣΕΣ ΟΤΑΝ ΕΤΡΕΧΕΣ ΜΕ ΤΑ ΤΣΕΜΠΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΚΛΙΤΣΕΣ ΣΤΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΕΣ, ΣΟΥΗΔΙΕΣ ΚΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ !! ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ? ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ......ΟΥΣΤ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕ ΚΑΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΕ
Αλέξης
16/12/2008 15:25
Διαβάζω τόση ώρα αυτά που έχουν υποθεί!!!! 1) Υπάρχουν ορισμένοι ''''Ελληναράδες'''' που δυστυχώς ισχύει γι΄ αυτούς το ρητό που λέει : η ημιμάθεια'''' είναι χειρότερη από την αμάθεια!!! Όσο για τους υπόλοιπους...γιατί ασχολείστε μαζί τους?? ΑΠΛΑ δεν αξίζει. Δεν αλλάζουν αυτοί οι άνθρωποι (ο θεός να τους κάνει). 2) Ποιός σας είπε ότι δεν θα κάνουν καλό στην χώρα οι μετανάστες?? Εδώ και 20 χρόνια ο πληθυσμός της χώρας μας είναι 10 εκατομμύρια. Αφού έχουμε πρόβλημα υπογενιτικότητας, γιατί πιστεύετε πως δεν έχουν θέση αυτοί οι άνθρωποι στην κοινωνία μας?? Φοβάστε ότι θα αλλοιωθεί το μέγα, ιστορικό γένος των Ελλήνων. Έχετε σκεφτεί που μας οδηγεί αυτό το ''''γένος'''' ?? Μήπως είναι καιρός να έρθουν και νέα φρέσκα μυαλά, να ενσωματωθούν μαζί μας, να τους αλλάξουμε, να μας αλλάξουνε και να προκείψει ένας Ελληνικός λαός που θα νοιάζετε για την Ελλάδα, για τον τόπο...?? 3) Με την πολιτεία μην ασχολείστε!! Τι...??? Να τους κάνει νόμιμους και να τους δώσει χαρτιά και δικαιώματα...?? Πλάκα κάνετε...!!! Και πως οι φίλοι μας οι αστυνομικοί και οι προστατευόμενοι τους θα παίρνουν τις τεράστιες μίζες από τους λαθρέμπορους?? Πως θα δικαιολογούν οι αστυνομικοί την απραξία τους...?? (τώρα κυνηγάνε και κανάναν μάυρο με cd!!!) Συγνώμη που έπιασα τους αστυνομικούς αλλά είναι πάντα ένα επίκαιρο θέμα!!!! 4) Γιατί δεν στέλνουμε όλους αυτούς τους ''''Ελληναράδες'''' στο διάολο και στη θέση τους να έρθουν οι μετανάστες, που ζουν χρόνια στην Ελλάδα?? Μήπως τα πράγματα θα βελτιωθούν.....?? Τέλος θέλω να πω ότι ο λόγος που δεν φεύγω από αυτή τη χώρα είναι ο ίδιος ο τόπος. Αυτός που μεγάλωσα και αγαπώ!! Θα μείνω εδώ να πολεμήσω για κάτι καλύτερο!!! Ξέρω ότι δεν θα αλλάξει τίποτα αλλά θα κάνουμε μία προσπάθεια!!!! Όσο για τους ''''έλληνες πατριώτες'''' , ας μη ξεχνάνε ότι οι παππούδες τους, στην πρόσφατη ιστορία, καλοδέχτηκαν τους ''''φίλους μας'''' τους Γερμανούς!! Και επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, περιμένουμε ότι θα κάνουν πάλι τα ίδια...γι΄ αυτό δεν τους συγχωρούμε!!! ΑΠΛΑ ας καλοσωρίσουμε τους μετανάστες. Ας τους φερθούμε σαν άνθρωποι προς ανρθώπους....Τίποτε άλλο!!!
Αλέξης
16/12/2008 15:25
Διαβάζω τόση ώρα αυτά που έχουν υποθεί!!!! 1) Υπάρχουν ορισμένοι ''''Ελληναράδες'''' που δυστυχώς ισχύει γι΄ αυτούς το ρητό που λέει : η ημιμάθεια'''' είναι χειρότερη από την αμάθεια!!! Όσο για τους υπόλοιπους...γιατί ασχολείστε μαζί τους?? ΑΠΛΑ δεν αξίζει. Δεν αλλάζουν αυτοί οι άνθρωποι (ο θεός να τους κάνει). 2) Ποιός σας είπε ότι δεν θα κάνουν καλό στην χώρα οι μετανάστες?? Εδώ και 20 χρόνια ο πληθυσμός της χώρας μας είναι 10 εκατομμύρια. Αφού έχουμε πρόβλημα υπογενιτικότητας, γιατί πιστεύετε πως δεν έχουν θέση αυτοί οι άνθρωποι στην κοινωνία μας?? Φοβάστε ότι θα αλλοιωθεί το μέγα, ιστορικό γένος των Ελλήνων. Έχετε σκεφτεί που μας οδηγεί αυτό το ''''γένος'''' ?? Μήπως είναι καιρός να έρθουν και νέα φρέσκα μυαλά, να ενσωματωθούν μαζί μας, να τους αλλάξουμε, να μας αλλάξουνε και να προκείψει ένας Ελληνικός λαός που θα νοιάζετε για την Ελλάδα, για τον τόπο...?? 3) Με την πολιτεία μην ασχολείστε!! Τι...??? Να τους κάνει νόμιμους και να τους δώσει χαρτιά και δικαιώματα...?? Πλάκα κάνετε...!!! Και πως οι φίλοι μας οι αστυνομικοί και οι προστατευόμενοι τους θα παίρνουν τις τεράστιες μίζες από τους λαθρέμπορους?? Πως θα δικαιολογούν οι αστυνομικοί την απραξία τους...?? (τώρα κυνηγάνε και κανάναν μάυρο με cd!!!) Συγνώμη που έπιασα τους αστυνομικούς αλλά είναι πάντα ένα επίκαιρο θέμα!!!! 4) Γιατί δεν στέλνουμε όλους αυτούς τους ''''Ελληναράδες'''' στο διάολο και στη θέση τους να έρθουν οι μετανάστες, που ζουν χρόνια στην Ελλάδα?? Μήπως τα πράγματα θα βελτιωθούν.....?? Τέλος θέλω να πω ότι ο λόγος που δεν φεύγω από αυτή τη χώρα είναι ο ίδιος ο τόπος. Αυτός που μεγάλωσα και αγαπώ!! Θα μείνω εδώ να πολεμήσω για κάτι καλύτερο!!! Ξέρω ότι δεν θα αλλάξει τίποτα αλλά θα κάνουμε μία προσπάθεια!!!! Όσο για τους ''''έλληνες πατριώτες'''' , ας μη ξεχνάνε ότι οι παππούδες τους, στην πρόσφατη ιστορία, καλοδέχτηκαν τους ''''φίλους μας'''' τους Γερμανούς!! Και επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, περιμένουμε ότι θα κάνουν πάλι τα ίδια...γι΄ αυτό δεν τους συγχωρούμε!!! ΑΠΛΑ ας καλοσωρίσουμε τους μετανάστες. Ας τους φερθούμε σαν άνθρωποι προς ανρθώπους....Τίποτε άλλο!!!
Αποστολης Μπ
16/12/2008 15:23
''απλοι Ελληνες'' τις Σουηδιας. Αφου ξερετε οτι η μονη γνωση σας περι λαων και μεταναστευσης συνισταται στο ποιος και πως ζει απο την προνοια. Και δεν ειναι μονο οι αλλοι. Ειναι οι Ελληναρες πρωτοι που ζουν απο το επιδομα. Και γιαυτο δεν μπορουν να γυρισουν στην Ελλαδα,μη χασουν το επιδομα,ετσι δεν ειναι? (ρητορικη η ερωτηση ελληναρα). Εσας τους τιμημενους μεταναστες δε σας αρρωστογραφε(ι) μαζικα διαπρεπης ελληνας γιατρος. Συνταξιουχοι απο τα 40 επειδη δεν την παλευετε? Που να γυρισετε τωρα, να τα χασετε ολα αυτα? Μου χετε και αποψη για μορφωση και για τα περι δικαιωματων..Ντροπη ρε παιδια. Τσιπα, φιλοτιμο στα Ελληνικα,vet du...
PANOS VOGIATZIS
16/12/2008 15:20
KAPOTE ENAS FILOS MOY PANTREFTIKE GERMANIDA GIA NA PAREI YPIKOOTHTA KAI ETSI NA MPORESEI NA PARAMINI STIN GERMANIA GIA SPOYDES.
EGO O IDIOS EZISA 16 XRONIA EKEI.
TORA EIMAI SIGOYROS OTI EAN ITAN STO XERI TON GERMANON AFOU FOBOUNTE THN PAGKOSMIA KATAKRABGI THA MAS EIXAN DIOXI OLOYS.
TI THELO NA PO OTI OPOS EGO DEN ESTHANTHIKA POTE GERMANOS ETSI KAI OI XENI METANASTES STHN ELLADA DEN PROKITE NA ESUANTHOUN POTE ELLINES APLA PROSPATHOUN NA PARAMINOUN STHN ELLADA GIATI TOUS PROSFERI MIA ISOS KALLITERI ZOI.ALLOSTE TO PROBLHMA TO EXOUN OLOI AYTOI STHN EUROPI POU DEN EINAI .EUROPEI.
THOMAS
16/12/2008 15:16
Θυμηθείτε τι έγινε στη Γαλλία, με τους νέους μετανάστες.Τα φαινόμενα αυτά , δεν θα αργήσουμε να τα δούμε και στην Ελλάδα.Οι Γάλλοι, ως πρώην και νυν αποικιοκράτες, πληρώνουν το τίμημα των επιλογών τους. Η Ελλάδα, που δεν είχε αποικίες, γιατί θα πρέπει το 20% των κατοίκων της σήμερα να είναι αλλοδαποί ;Eίναι τόσο πλούσια που της περισσεύουν πόροι, ώστε να περιθάλπει τους αναξιοπαθούντες όλου του κόσμου ; Είναι τόσο αναπτυγμένη και οι κάτοικοί της έχουν τόσο ανεβασμένο επίπεδο, ώστε υπάρχουν περιθώρια για δαπάνες για τόσους μετανάστες; Τα παραμύθια, περί ανάπτυξης, λόγω μεταναστών, δεν πείθουν πια κανέναν. Την ανάπτυξη θα την νοιώσουμε στο πετσί μας, όταν σε λίγο καιρό ο ένας θα τρώει τον άλλον, αφού η ανεργία αγγίζει κόκκινο. Και αιτία, σε μεγάλο βαθμό, είναι και η αθρόα και ανεξέλεγκτη είσοδος μεταναστών στη δύσμοιρη Ελλάδα.....Κρίμα στον τόπο, γιατί κατοικείται από αφελείς , και ημιμαθείς φιλέλληνες....
NIKOS ANTIMITSOS IOANNIDIS
16/12/2008 15:16
Δυστυχώς, για να παραδεχθούμε και του ολόστραβου το δίκιο, δεν φταίνε οι ελληναράδες ούτε οι παρακρατικοί.

Αυτή η έρμη η φυλλάδα που ονομάζουμε Σύνταγμα φταίει και το οποίο βρίθει αντιφάσεων και αοριστιών επί μειζόνων υποθέσεων γύρω απ''τις οποίες καλείται να συνταχθεί ένα σύνολο ανθρώπων για να συναποτελεί λαό και τις οποίες αντινομίες κανείς δεν επιχειρεί να λύσει φοβούμενο προφανώς τη δύναμη και τις προβοκάτσιες του πανταχού παρόντος ακροδεξιού παρακράτους.
Π.χ. (ένα παράδειγμα μόνο θα αναφέρω, για περισσότερα, χρειάζεται χώρος όσον καταλαμβάνει το "Σύνταγμά" "μας".)

Αρθρο 1 "όλες οι εξουσίες πηγάζουν εκ του Λαού, υπάρχουν δε υπέρ αυτού και του Έθνους". Δηλαδή: "πομάκε, μακεδονόφωνε, γύφτο, μετανάστη κλπ πηγάζουν μεν οι εξουσίες από σένα (οι φόροι που θα πληρώνεις), αλλά υπάρχουν υπέρ του... Λεωνίδα των Θερμοπυλών". Και στο στρατό θα πας βέβαια σαν λαός, αλλά στα παροπλισμένα να κάνεις τις αγγαρείες που δεν αρμόζουν στα... δισέγγονα του Λεωνίδα των Θερμοπυλών, ο οποίος ως γνωστόν πολεμούσε κραδαίνοντας την ... γαλανόλευκη.

Επί του τι εστί ή όχι έθνος παλεύουν επί 2 αιώνες οι μεγαλύτεροι διανοούμενοι του κόσμου και άκρη ακόμα δεν βρήκαν. Στην Ελλάδα τόχουμε λύσει το μέγα τούτο θέμα διά του τοπικού μπάτσου ή χαφιέ και δια της ΔΗΛΩΣΕΩΣ.

Κουτόφραγκοι... Στείλτε μας τους διανοούμενούς σας να τους κάνει σεμινάρια ο κορκονέας, να δείς για πότε θα αποκτήσουν "αναμενόμενη προσωπικότητα" και θα καταλάβουν τι εστί βερύκοκκο. Διότι ως γνωστόν το έθνος είναι απλώς ένα βερύκοκκο, απλώς δεν σας το έδωσαν να το καταλάβετε...
Tryfon Bliantsis
16/12/2008 15:16
Lipame Xristo Gionh gia ta sxlolia sou kai gia osous alous, simfomoun me tis apopsis sou.

1-An pistevis oti h Ellada htan pote stromenh h organomenh kinonikos kaneis lathos, h Ellada pou agapame htan to xirotero kratos ta teleftaia 20 xronia me sigrish ta ypolipa tis Evropaikis Enosis. Otan pigename gia daikopes Ellada apo Germania blepamai kai sigrinamai posh diafora exei to ena kratos me to allo (olloi osi genithikame stin Germania exoume germanikia taytotita kai dikaioma ypokotitos, ean thelomai to germaniko diabatirio)
2-Ta teleftaia 10 xronia eimai katikos se tritokosmik kratos tis Latinikis Amerikis , stin Argentinh oi xenoi exoume dikeoma gia taytotita, kai ntopio diabatirio eitai geniamaste h oxi.
3-Ellines na agapate to kratos sas kai na to sebestai episis ta 8.000.000 ek. ellines pou einai ektos Ellados anagastikan na metanastefsoun se xores pou tous filoxenisan se olo to kosmo, me to pleonektima pou dothike se polous ellines na min metanastefsoun gia na mirasti ligotero oi ergasia, to psomh.
METANASTES TIS ELLADAS KITRINOI, MAYROI, KOKKINOI MIN PLIGONESTE ME KAPIOUS AIDESTATOUS EXETAI TIN YPOSTIRIXI MOU , TRYFON APO BUENOS AIRES ARGENTINH( ELLIN. DIABATIRIO NRO.AB3503544)
ΙΠΠΑΡΧΙΚΟΣ
16/12/2008 15:11
ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΠΑΔΑΝΔΙΣΤΙΚΟΥ ΑΡΘΡΟΥ. ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ Η ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΥΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ! ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΙΣ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΟΙΚΗΤΗΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΣ.
Nikos G
16/12/2008 15:10
@ ELLHNAS, ειπες "POLEMHSAN G''''AYTON TON TOPO ??AGONISTHIHKAN NA TON ELEFTHEROSOUN???DOULEPSAN NA TON ANORTHOSOUN OIKONOMIKA" α)Ενω εσυ πολεμησες για να ανορθωσεις οικονομικα αυτο τον τοπο για αυτο την εκανες για Σουηδια. β)Εκτος και αν εισαι 80 χρονων δεν νομιζω οτι πολεμησες ποτε για την ελευθερια της Ελλαδος γιατι μαλλον δεν ειχες γεννηθει ή τουλαχιστον ησουν πιτσιρικι το ''40, τα παιδια σου δεν πολεμησαν ποτε γιατι ευτυχως εχουμε ειρηνη. Γιατι εχεις την αυθαδεια να περιμενεις απο τους αλλοδαπους να κανουν αυτα που δεν εκανες εσυ. Εισαι Ελληνας στα χαρτια γιατι γεννηθηκες και μεγαλωσες στην Ελλαδα, αρα το ιδιο πρεπει να ισχυει και για τους υπολοιπους ανθρωπους. Δηλαδη ποια διαφορα εχουν τα παιδια σου που ειναι μεγαλωμενα στην Σουηδια απο τα παιδια των αλλοδαπων που ειναι μεγαλωμενα στην Ελλαδα.....μην μου πεις τα γονιδια γιατι αν τα αναλυσεις θα απογοητευτεις οταν ανακαλυψεις οτι δεν υπαρχει αρεια φυλη και ολοι οι "Ελληναρες" ειναι ενα μεγαλο μπασταρδεμα διαφορετικων φυλων.....Οσο για νοσοκομεια, σχολεια κτλ κτλ, αν ειχες λιγο μυαλο θα μπορουσες να καταλαβεις οτι εαν αυτοι οι ανθρωποι ειχαν ενταχτει στο κοινωνικο συστημα και φορους θα πληρωναν, και ασφαλεια θα πληρωναν και αρα δεν θα ηταν βαρος στο συστημα, αλλα που να το καταλαβεις αυτο...
Mitsos
16/12/2008 15:05
XAXAXA AKOUSTE TON ELLHNA APO TH SOUH DIA REEEE> DEN THELEI H ELLADA NA GINEI KOINONIKH PRONOIA OLOU TOU KOSMOU ALLA THN PRONOIA THS SOUHDIAS POU TUGXANEI NA EINA APO TIS KALUTERES STON KOSMO EIPE NA THN EKMETALEUTEI. FILE MOU ELLHNAS EISAI KAI FAINESAI
"Κara"-ellinas
16/12/2008 14:37
Όταν οι μικρασιάτες ήρθαν κακήν κακώς στην ελλάδα, οι ελληνάριοι της εποχής τους φώναζαν "τουρκόσπορους". Όταν ήρθαν οι πόντιοι διωγμένοι από την υπερκαυκασία, τους λέγαν "ρωσάκια" (αν και η γλώσσα τους έχει περισσότερες αναφορές στα αρχαία ελληνικά από τη δικιά μας). Τώρα τους μετανάστες τους λένε "λαθρομετανάστες" στα δελτία και τους πνίγουν οι ελληνάριοι για να οικιοποιηθούν τις βάρκες τους. Όμως, όπως κατηγορούσαν συλλήβδην τους έλληνες γκασταρμπάιτερ στη Γερμανία αλλά και στην Αμερική και Αυστραλία προηγούμενα, για την εγκληματικότητα, τώρα φαίνεται πως ήρθε η σειρά των εγχώριων ελληνάριων να αφήσουν τα καφενεία, τη μιζέρια της πόλης τους και την ανεργία τους για να σηκώσουν ανάστημα για τη δική τους φτώχια. Μα τώρα βρήκατε να σηκώσετε ανάστημα; να ζητήσετε το λόγο; από τους φτωχότερους και αδυνατότερους. Σπουδαία μαγκιά! Εδώ ακόμα και τον Ισοκράτη, τον βάλατε να λέει μπούρδες (στον Ελ.Τύπο πρωτοσέλιδα!). Μάλλον ψευτονταήδες, φοβιτσιάρηδες, πλαστογράφοι και ανήθικοι είστε παρά λεβέντες. Για να είσαι λεβέντης πρέπει να μπορείς να κυκλοφορείς και με καθαρό κούτελο αλλά εσείς το έχετε σκυμμένο. Κουράγιο, δεν έχει τέλος το βοθροκύλισμα σας, και θα δείτε και τους τελευταίους αυτού του κόσμου, να έρχονται πρώτοι. (στα μαθήματα και στην προκοπή).
Χάρης Λάμπρου
16/12/2008 14:32
Στην χώρα όπου η ''ιθαγένεια'' καθορίζεται ακόμα με την ''αρχή του αίματος'' είμαστε όλοι μετανάστες και ξένοι. Η μόνη αληθινή ανεξιθρησκεία που γνώρισε ποτέ ο έλληνας ήταν στην τουρκοκρατία. Και μετά δημιουργήθηκε αυτό το κατασκεύασμα για να μας κυβερνάνε μια ζωή οι φαμίλιες και οι παπάδες και οι κομματάρχες. Μην τυχόν και ξεκολλήσει κανεις από την οικογένεια. Από το μαντρί. Ελλάδα, η πιο φασιστική, σταλινικη χώρα του δυτικού κόσμου. Η χώρα της καταπίεσης και του ψεύτικου. Ο τόπος αυτός ανήκει στους μετανάστες, στους αδύνατους, στους φτωχούς. Σ΄αυτους που τους πίνουν το αίμα μια ζωή τα λαμόγια.
Vassilis
16/12/2008 14:31
DEN EINAI OYTE THA GINOYN POTE ELLHNOPOYLA!!! PHGAINETE SE OPOIADHPOTE EYRWPAIKH PRWTEYOYSA KAI DEITE TA XALIA POY PROKALOYN TA PAIDIA TWN METANASTWN!!!!
mitsos
16/12/2008 14:30
KAI KATI AKOMA ESEIS OI DEXIOI RATSISTES NA PATE NA DIAVASETE KAMIA EFIMERIDA POU SAS ARMOZEI YPARXOUN ALLOSTE POLLES.....ALLA H PROPAGANDA SAS DEN 8A PERASEI ANAROTIEMAI AN TELIKA OI MAZIKES APELASEIS POU PROTEINOUN MERIKOI 8A EPREPE NA GINONTAI ME VASH THN IDEOLOGIA GIATI THN E8NIKOTITA KAI TO XROMA DEN TA DIALEGEIS THN IDEOLOGIA OMOS?????
αντωνης
16/12/2008 14:18
@ELLHNAS 16/12/2008 11:36 Δικιο εχεις. Να τους διωξουμε ολους αυτους, που δεν φτανει που τους επιτρεπουμε να ζουν στην ελλαδα, να δουλευουν και να χρηματοδοτουν το κρατος, τις συνταξεις, το ΙΚΑ, κτλ. παιρνοντας ψιχουλα, αλλα τολμανε να εχουν και γνωμη και να θελουν και ελληνικη υπηκοοτητα. Αισχος, ακους εκει να εχουν δικαιωματα..Γιαυτο τους φεραμε? Να τους διωξουμε λοιπον να μεινει το <καθαρο της φυλης> και με την ευκαιρια να γκρεμισουμε και τα αγαλματα των αρβανιταραδων, των κατσαντωναιων, ανδρουτσαιων, καραισκακηδων, μιαουληδων, κτλ. Να δουμε τι και ποιος θα μεινει μετα απο τους <ελληνες>>.
Χρηστος Γκιωνης
16/12/2008 14:18
@ NIKOS ANTIMITSOS Αμ τον άλλον τον Αλβανόφωνο ηρωα μας του 21? Ολοι αυτοί η ελληναναραδες κραδαινουν την φωτογραφία του μαζί και άλλων πολλών Αρβανιτών ηρωων πολεμιστων του 21. Αλλα κανεις δεν τους είπε ότι δεν ομιλουσαν την Ελληνική. Ουτε βέβαια, απο την άλλη, ότι ο ίδιος, δηλ ο Ανδρεας Μιαούλης, καταβύθησε τον Ελληνικό Στόλο του νεοσύστατου ελληνικού κρατιδιου, μεσα στο ναυσταθμο του Πόρου. Και αυτά προς επίρρωσην της αγνοιας τους. Ανοιξτε τα στραβά σας ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ και αν ξέρετε και αναγνωση διαβαστε την Τριλογία του Μ. Καραγατση για την Ελληνική Επανασταση καθως και το Ορέστης Λάσκος
100%ELLHN
16/12/2008 14:13
Tora pou oi Ellhnes estrosan thn Ellada tha erthoun oi ksenoi na fane.Ti eixan prosferei mexri shmera gia na exoun dikaioma sto meridio ths moirasias?TIPOTA. Gi''ayto loipon mhn tous dosete ypikoothta alla enaTIPOTA.
Manos Kypseli
16/12/2008 14:11
Εντάξει λοιπον. Αφού οι Σουηδοί κάνουν έτσι κ το φαινόμενο είναι παγκόσμιο ας κάνουμε κ μεις το ίδιο. Προτείνω μάλιστα να κάνουμε ένα βήμα μπροστά μια κ είμαστε ανώτερος λαός: να τουφεκίζουμε τους μετανάστες επί τόπου.Κοινό γνώρισμά των ξενοφοβικών: βάζουν τους πάντες στο ίδιο καζάνι. Θ''αθελα να ξέρω εσύ πως γλίτωσες από το σουηδικό πογκρόμ. Μάλιστα αν είναι τόσο χάλι στη Σουηδία γιατί δεν έρχεσαι Ελλάδα; Εδώ είναι όλα μια χαρά. Αλλά ξέχασα σου φταίνε οι ξένοι. Ε, καλα μείνε ξένος στη Σουηδία κ παρακάλα μη σε πατήσει κανα περιπολικό...
Χρήστος Γκιώνης
16/12/2008 14:09
Και το σπουδαιότερο!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!! Υπαρχει τελικά ελπιδα σε αυτόν τον τόπο!!!
ELLHNAS
16/12/2008 14:08
Manos Kypseli@ esy mporei na vlepeis fandasmata xrysygiton pandou alla emeis eimaste aploi Ellhnes pou zoume sto eksoteriko kai exoume faei sthn MAPA tous ksenous .KSEROUME POS SKEPTONTE kai TI SKARFIZONTE enantion ths Ellados,thn stigmh pou ekei kato sthn Ellada afeleis anthropakia exoun oneira "therinhs nyxtos" peri pagosmiopoihsis ,pou mono ta symferonda ton amerikanoevraion enisxyoun. Oute nazi eimai oute xrysavgiths alla ton topo pou genithika then tha ton faei kapoios eglhmatias alvanos oute nighrianos.H ELLADA DEN EINAI KOINONIKH PRONOIA TOU KOSMOU OLOU. Na koitaksei h Ellada ta paidia ths prota kai meta tous ypoloipous
αντωνης
16/12/2008 14:04
@Nikos G 16/12/2008 12:59 Σωστες οι αληθειες σου. φιλικα Αντωνης
ΧΓ
16/12/2008 13:53
Αυτό που μας κάνει Ελληνες δεν είναι κάποιο "ειδικό" γονίδιο ή άλλο συστατικό στο αίμα (εγώ εξάλλου ξέρω οτι ο προ-πάππους της γιαγιάς μου ήταν Τούρκος πασάς που αγάπησε μια Ελληνίδα και την ζήτησε επίσημα από τους δικούς της). Αυτό που μας κάνει Ελληνες είναι πάνω απ''όλα η αγάπη για αυτή την χώρα, ο σεβασμός για τους νόμους και τους θεσμούς, η επιθυμία μας να επενδύσουμε και να αγωνιστούμε για το καλό του τόπου που σε τελευταία ανάλυση είναι και καλό δικό μας. Αν λοιπόν και κάποιοι άλλοι, με "''αλλο" χρώμα, ή θρήσκευμα ή "άλλους" γονείς μοιράζονται μαζί μας αυτή την αγάπη, τον σεβασμό και την διάθεση για δουλειά, γιατί να μην είναι και τυπικά "Ελληνες" ; Οι μετανάστες είναι μια αναπόφευκτη πραγματικότητα και η ένταξη τους στην κοινωνία και στην εκπαίδευση είναι μονόδρομος για να μειωθεί η εγκληματικότητα (που δεν είναι μόνο εισαγόμενο φρούτο) και να πάμε μπροστά. Αυτοί που παρανομούν θα πρέπει να είναι στην φυλακή είτε είναι Ελληνες είτε όχι.
ELLHNAS
16/12/2008 13:52
Manos Kypseli@ kyrie tha eprepe na matheis gia tis alles xores liga pragmata prin grafeis oti sou katevei .Sthn Souhdia gia paradeigma oi metanastes den exoun dikaiomata katholou alla zoun san sklavoi se GETO perioxes ,afou oi Souhdoi den tous afhnoun na ansomatothoun sto synolo ths Souhdikhs koinonias.Oi metanastes plirononte ligotero opos kai sth Ellada kai sth germania kai allou.Sthn astynomia tous vriskoun synexos kremasmenous sta kraththria giati lene"Aytoktonhsan".Tous paketaroun kai tous stelnoun piso sthn xora proelefsis ton .Thn perasmenh eydomada se poli ths Souhdias metanasths prospathise na drapetefsei thn ora ths apelasis apo to aerodromeio kai oi astynomia ton xtyphse epithdes me to peripoliko gia na mhn thn kopanhsei kai ton travmathse sovara. DEN EINAI ELLHNIKO TO FAINOMENO.EINAI PANGOSMIO.
Manos Kypseli
16/12/2008 13:34
Προς τους κατ'εξακολούθησιν ρατσιστές: Είσαστε μια μειοψηφία μυώπων. Σας είπε η χρυσή αυγή να γράφετε συστηματικά σε αυτά τα μπλογκς; Δε μας τρομάζετε ρε. Δε χρειάζεται να είνα κανείς αναρχικός για να έχει μυαλό και να είναι πολιτισμένος...
Manos Kypseli
16/12/2008 13:31
Δεν πειράζει αν κάποιος θέλει να έχει διπλή εθνική ταυτότητα. Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα καταχρώνται ή καταριώνται την Ελλάδα. Το θέμα είναι να είναι μια ελάχιστη μειοψηφία. Αν δεν εντάξουμε τους μετανάστες κ δεν φροντίσουμε να μη ζουν αιωνίως μεσ''τη φτώχεια τότε η εγκληματικότητα θα αυξάνεται. Συμφωνώ ότι όπως όλα τ''αλλα το θέμα της μετανάστευσης έχει μείνει ανεξέλεγκτο. Κ δεν εννοώ να τους απελάυνουμε μαζικά. Εννοώ να τους βγάζουμε από το περιθώριο. Αν εθελοτυφλούμε, ουσιαστικά θα περιμένουμε να φτάσουμε στο αμήν. Θα περιμένουμε πρώτα να χυθεί αίμα σε συγκρούσεις για να αγκαλίασουμε κ επίσημα τους μετανάστες. Α, κ κάτι άλλο. Δεν είσαι ο μόνος που έχεις ζήσει στο εξωτερικό κε ΕΛΛΗΝΑΣ. Είμαι σι΄γουρος ότι θα σου άρεσε να σου συπεριφέρονται οι σουδικές αρχές κ λαός όπως συμπεριφέρονται οι ελληνικές στους μετανάστες εδώ, έτσι; Δεν μπορω να καταλάβω πόσο τυφλός είναι ένας λαός που ήταν ο κατ''εξοχήν μετανάστης για αιώνες...
NIKOS ANTIMITSOS
16/12/2008 13:28
επίσης:
"αμφιβόλου εθνικής συνειδήσεως" λένε οι παραλληρούντες.
Ποιός μωρέ είδε ποτέ και μέτρησε την εθνική ή όποια άλλη συνείδηση; Μετριέται μωρέ η συνείδηση;
Εκτός και αν είστε (που είστε) της σχολής "ότι δηλώσεις είσαι".
Ο Μάρκο Μπότσαρης μωρέ αστοιχείωτοι έμαθε ελληνικά στα 20 του και συνέταξε και το πρώτο αλβανοελληνικό λεξικό της Ιστορίας (όταν πάτε στο Παρίσι ελληναράδες πηγαίνετε και σε κανα μουσείο να ξεστραβώνεστε, όχι μόνο ψώνια ψωνάρες), η μάνα του Οδυσσέα Αντρούτσου αρβανίτισσα μουσουλμάνα ήτανε αντίχριστοι και αυτό επικαλέστηκαν διάφοροι σαν τα μούτρα σας ώστε η χήρα του Οδυσσέα να μην πάρει δραχμή απ''τούς θησαυρούς του αντρός της και να τα φάνε κάτι εκ του ασφαλούς εθνοπατέρες και περί καθαροτήτων παραληρούντες σαν τη τύφλα σας. Ο Κολοκοτρώνης υποστήριζε μετά πάθους ότι το νέο κρατίδιο έπρεπε να είναι απολύτως ανεξίθρησκο και βασιζόμενο στις τρείς βασικές γλωσσικές πληθυσμιακές ομάδες, έλληνες τούρκους κι αρβανίτες και τον ψοφήσατε στα μπουντρούμια για να μου κάνετε μόνο ήρωα τον Μακρυγιάννη, τον μεγαλύτερο αρχαιοκάπηλο της ιστορίας και κατά τις μαρτυρίες φονιά του Καραϊσκάκη (από τότε ήταν της μόδας οι εξοστρακισμοί σφαιρών) ο οποίος ΠΕΡΗΦΑΝΩΣ ΕΔΗΛΩΝΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ "ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΩΜΕΝ ΗΜΕΙΣ ΑΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ". Αυτός σας την έφτιαξε τη θεωρία που εν πολλοίς βαφτίζει έλληνα ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ. ΕΙΣΤΕ ΓΕΝΗΜΜΕΝΟΙ ΧΑΦΙΕΔΕΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΡΥΒΕΣΤΕ ΕΠ ΑΠΕΙΡΟΝ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΣ ΣΗΜΑΙΑΚΙΑ. ΕΙΣΤΕ Ο ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΤΕΤΣΙ 180 ΧΡΟΝΙΑ. ΣΤΟΝ ΒΕΖΟΥΒΙΟ! ΜΕΣΑ!
ELLHNAS
16/12/2008 13:28
Thanassi @ apo to onoma sou fainesai oti eisai ksenos .kai ta zoa ton idio aera anapneoun kai to idio nero pinoun alla einai akoma ZOA.DEN THA GINEIS ELLHNAS POTE
THOMAS
16/12/2008 13:26
Ενα τόσο σοβαρό ζήτημα, όπως είναι αυτό των μεταναστών και λαθρομετανστών αντιμετωπίζεται στη χώρα μας τόσο επιπόλαια, από τους πολτικούς ,πρωτίστως, αλλά και από όλους εμάς τους απλούς έλληνες. Οποιος τολμά να διατυπώσει άποψη για το ζήτημα, που δεν είναι σύμφωνη με αυτή των ψευτοκουλτουριάρηδων , χαρακτηρίζεται ρατσιστής.... Αλήθεια, πως φαντάζονται οι ψευτοκουλτουριάρηδες την Ελλάδα; Ως τόπο, στον οποίο μπορεί να καταφθάνει, ανεξέλεγκτα, ο κάθε καταδιωκόμενος, ανά τον κόσμο, ο κάθε πένητας, ο κάθε εγκληματίας, ή το κάθε κακοποιό στοιχείο;Αντέχει αυτή η χώρα, όλους αυτούς που φθάνουν κατά χιλιάδες; Όλοι τους χρειάζονται δουλειά, περίθαλψη, , σχολεία , σπίτι για να μένουν,τροφή . Αυτά ποιος μπορεί να τα εξασφαλίσει;. Έχει το ελληνικό κράτος τη δυνατόττα; Και αν ναι , γιατί τόσα χρόνια δεν τα κάνει για τους αναξιοπαθούντες γηγενείς;. Έχουν προτεραιότητα οι αλλοδποί; Και γιατί;. Την μητέρα μου, αν εγώ δεν την περιθάλψω και δεν της εξασφαλίσω τα προς το ζην και τα φάρκακά της θα πεθάνει μέσα σε άθλιες συνθήκες. Έστω, και αν σε όλη της τη ζωή ήταν καπνοπαραγωγός, καταβάλλοντας στο κτράτος την υπέρογκη φορολογία του καπνού. Για τόσους άλλους χιλιάδες ή εκατομμύρια αναξιοπαθούντες έλληνες, γιατί οι ψευτοκουλτουριάρηδες δεν δείχνουν την ίδια ευαισθησία; Και κάτι ακόμα. Σε λίγα χρόνια η Ελλάδα, θα είναι πλέον Ελλαδιστάν, Ταγκιστάν κλπ. Πιστέψτε με δεν έχω τίποτα με κανένα άνθρωπο, όποιος και να έιναι. Ομως,θεωρώ , και πιστεύω απόλυτα, ότι αυτές οι πολτισμικές και βίαιες προσμίξεις, δεν θα βγάλουν , μακροπρόθεσμα, σε καλό. Και δεν θα ωφελήσουν , ούτε τους ντόποιους , ούτε τους μετανάστες. Η άποψη ότι οι μετανάστες θα αφομοιωθούν, ταιριάζει μόνο σε αφελείς. Η κουλτούρα πχ των μωαμεθανών κάτι τέτοιο δεν τους το επιτρέπει. Από μόνοι τους γκετοποιούνται.
ellhnaras
16/12/2008 13:23
Doste ypikoothta stous ksenous kai ayrio then tha kapsoun mono ta magazia opos shmera alla kai ta spitia sas!!!!
ELLHNAS
16/12/2008 13:20
XP @ geleios eisai esy kai h xora sou anamazoksiarh pou mas to paizeis tora ellhnas.Se olh thn Eyroph ginonte ta idia akoma kai sthn amerikh kai aystralia.Poula to paramythi sou allou.Emeis pou zoume ektos Ellados vlepoume thn diafora.Pandou ta idia einai.To roysfeti yparxei kai sthn Souhdia,to klepsimo yparxei se olh thn gh.ESY PRODOTHS EISOUNA KAI KALA EKANES POU EFYGES
OUST
Χρήστος Γκιώνης
16/12/2008 13:19
Προς ELLHNES, Ευγένιους και Ελλαδίτες!!! Ω, Θεε της Ελλαδας!! Αν υπαρχεις κανε το θαυμα σου και σωσε μας απο ολους τους απευθείας γραμμης αιματος ELLHNES, Ευγένιους και Ελλαδίτες, που ορισμενοι καταχωρουν και αποψεις με το Λατινικό Αλφαβητο! Φώτησε τους, Ω Εσύ Φάος, και ανοιξε τους τα ματια. Πληροφόρησε τους ότι ο ηρωας τους ο Βασίλειος ο Βουλγαροκτόνος στην μαχη του Σπερχειου (στη Λαμια) επιτείθετο από Βορρά και οι Βούλγαροι αμύνονταν από Νοτο, μόλις μερικά χιλιόμετρα βορειότερα από τα Στενα των Θερμοπυλών και σε οπτική επαφη από αυτά. Δως τους να δουν την ονοματολογία πολλων χωριών και πόλλεων με σλαυικα ονοματα. Για τις ελληνικές Ζαγορές και τις Κοκοβίστες. Μιλησε τους για τις διαφορες επικυριαρχίες!! Πες τους για το 80χρονο δουκατο των Καταλανών της Αττικοβοιωτίας. Εξήγησε τους ότι πολλά υπόφερε το Φως, απο τους ρατσισμους και τις μισαλλοδοξίες είτε αυτές ήταν εθνικές, ειτε θρησκευτικές είτε πολιτικές. Δως λίγη ευρυτητα πνευματος να διαβασουν και λιγο παραεξω απο το κουρκουτι των σχολικών βιβλίων να καταλαβουν για τους αποκαλούμενους Μεγαλους του Βυζαντίου ότι αποτέλεσαν τους μεγαλύτερους εχθρους του Ελληνικού Πολιτισμου και οτι αυτό το εκτρωμα που λέγεται Αθηνα της σήμερον δεν έχει καμία σχέση με τηνΑκρόπολη και τον Παρθενώνα. Ποιος μπορεί να μας πείσει για την πνευματική συγγένεια μας(;) (αν μη τη άλλο) με τους εραστες του Καλλους του Τότε, όταν ο κανόνας σήμερα είναι το ευτελές??? Εάν αυτοί είναι οι Έλληνες του σήμερα τότε, ω Φάος, κάνε και εμένα εναν παρανομο μεταναστη από την Σενεγάλη, να πουλαω στο Μοναστηράκι μπιχλιμπίδια, και να με κυνηγαει και προπυλακίζει η "Ανωτερη Φυλή" των Νεοελλήνων. Δεν θέλω να εχω ουτε καν το ιδιο χρώμα δέρματος με αυτούς. ΥΓ. Α και να μην ξεχνάμε την υποδοχή που επιφύλαξαν οι ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ στη γιαγια μου και ολους οσους ήρθαν απο τη Σμυρνη το ''22 και τους Ελληνες του Πόντου που ήρθαν τον εικοστό Αιώνα. Την Ελλαδα αυτήν σας, σας την πετώ στα μουτρα να την χαίρεστε
perhfanosELLHN
16/12/2008 13:15
Doste pagosmiopoihtes(evraioi-amerikanoi) thn Ellhnikh ithageneia pandou.Ellhnes omos pote den tha ginoun oi ksenoi para mono sto xarti..
H sklavia ths pagosmiopoihshs tha teleiosei kapoioa mera.
H ANARXIA DEN THA PERASEI.
THA PARETE DROMO MAZI ME AYTOUS POU YPOTHALPTETE PRODOTES THS ELLADOS
XP
16/12/2008 13:06
Όσα διαβάζω επιβεβαιώνουν τη γνώμη μου για τους Έλληνες και την Ελλάδα: είμαστε ένας γελείος λαός (με λίγες εξεραίσεις) που ζούμε σε μια γελεία χώρα. Δειτε τους νόμους μας, το σύστημα υγείας, την εφορία και τα φακελλάκια τους, την εκκλησία, την εκπαίδευση, την κατάσταση των σχολείων και των πανεπιστημίων, τη νοοτροπία μας, το ρατσισμό μας, τους δημοσίους υπαλλήλους, την κυβέρνησή μας. Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις... Και αυτά δεν φτιάχνονται in a lifetime. Δεν έχουμε σχέση με την Ευρώπη, είμαστε μια κατηγορία μόνοι μας!
Εγώ που θέλω να μεγαλώσω τα παιδιά μου σε μια πολιτισμένη χώρα, έφυγα. Και είμαστε πολλόι. Παροτρύνω όποιον έχει τη δυνατότητα, να κάνει το ίδιο.
Η Ελλάδα είναι καλή μόνο για καλοκαιρινές διακοπές (αν και υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια),
Nikos G
16/12/2008 12:59
Οι μονοι Ελληνες ειναι ο Λιακο και οι κλουβιοαυγιτες, α ναι ξεχασα και τους χουντικους του ΛΑΟΣ. Δωστε χαρτια στους ανθρωπους ρε, αφηστε τους να συνδραμουν στην Ελληνικη οικονομια με ολες τις δυνατοτητες και μυαλο που εχουν και οχι να τους εχουμε να δουλευουν στην μαυρη αγορα γιατι ουτε αυτοι κερδιζουν αλλα ουτε και το κρατος. Καποιος εδω μεσα ειπε οτι ακουσε πολλους αλλοδαπους να μιλανε ασχημα για την Ελλαδα, τι λεει ρε ψευτομαγκα, ενω υποθετω οτι δεν ακουσες ποτε "Ελληναραδες" να βλαστημανε την Ελλαδα. Το νεο μετρο λεει οτι πρεπει να εχουν τελειωσει τουλαχιστον Γυμνασιο για να παρουν τα χαρτια, τι λεει ρε ψευτομαγκες, ο "Ελληναρας" ξαδερφος μου 25 χρονων σημερα και δεν ξερει να διαβαζει εφημεριδα γιατι ποτε δεν περασε την πρωτη Γυμνασιου. Καποιος αλλος κυριος ειπε οτι στην Αγγλια δινουν τεστ Ιστοριας, νομιζω κυριε μου οτι ενα παιδι που περασε απο Ελληνικο σχολειο, εστω και για λιγο καιρο θα γνωριζει πολυ καλα την Ελληνικη Ιστορια, πολυ καλυτερα απο ενα απλο τεστ Ιστοριας. Υπαρχουν και καποιοι αλλοι πανιβλακες(σε πολλα φορουμ) οι οποιοι λενε οτι αν αγαπαμε τους αλλοδαπους τοσο πολυ να τους βαλουμε στα σπιτια μας, δηλαδη εσεις που ειστε "Ελληναραδες" βαζετε τους αλλους "Ελληναραδες" στο σπιτι σας...Και το το καλυτερο απο ολα που διαβασα εδω μεσα σημερα,, καποιος αλλος "Ελληναρας" ειπε οτι ολοι αυτοι εφυγαν απο τις μπανανιες τους και ηρθαν στην Ελλαδα για να εχουν απαιτησεις απο το κρατος. Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω κυριε Ελληναρα "καθαρε" απογονε του Μεγα Αλεξανδρου, Αριστοτελη κτλ κτλ αλλα η Ελλαδα εχει πολλες ομοιοτητες με τις μπανανιες, αν ανοιξεις τα ματια σου ισως δεις οτι οντως ειμαστε και εμεις μια μπανανια.
Mitsos
16/12/2008 12:52
se oles tis aneptigmenes toulaxiton xores tis europhs epikratei to dikaio aimatos sthn Ellada ton dolofonon akrodexion roufanion mpatson exoume dikaio aimatos. Otan kapia stigmh ta paidia auta 8a paroun thn i8ageneia giati 8a thn paroun 8a deite thn ekastote kubernhsh na exumnei tous metanastes kai na tonizei poso shmantikh ine h prosfora tous sthn ellhnikh koinonia.Auto veva giati 8a 8eloun thn psifo tous. ego pantos proteino na mhn ginetai apelash ton metanaston alla ton Ratsiston dexion roufianon pou e8elotufloun pisteuontas oti eina gnhsioi ellhnes.zoa!
Christos Ghionis
16/12/2008 12:50
Κυριε Νικολαου Από όλα τα κράτη του κόσμου διαλέξατε ως παραδειγμα αυτό με την πιό αχρεια πολιτική!! Και δεν εννοώ μεταναστευτική πολιτική αλλά την αποικιοκρατική πολιτική που απομυζησε επι χρονια πλουτο και πολιτισμό αλλων λαών, αφηνωντας πίσω αποψιλωμενους πολιτισμούς, ανθρωπους δουλοπάροικους στην ιδια τους τη χωρα και αποκαίδια της στυγνης οικονομικής εκμεταλευσης. ΜΙΑ γενικευμενη Βδελα. Διερωτόμαι όμως γιατι δεν πείρατε τα άλλο παραδειγμα, της αλλης στυγνης αυτοκρατορίας των ΗΠΑ? Αν μη τι άλλο η δική τους επίφαση δημοκρατίας ειναι πολυ πιο δημοκρατική απο την δική μας. Φανταζεστε την κόρη της κας Αούα Σάνκο Προεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας? Ποσως και όχι και μαλον αν το βλεπατε ονειρο θα πεταγόσασταν καθιδρος !! Αυτονομιστικά κινήματα διμιουργούν οι καταπιεζόμενοι κύριε Νικολάου, όχι αυτοί που παολαυμανουν ασφαλεια και προϋποθέσεις προόδο σε ιση βαση με τους συνανθρωπους τους. Η αλητεια της ελληνικής πολιτειας( με μικρα αρχικά και τετοια της πρεπουν) αντικειται στο Χαρτη των Βασικών Δικαιωματων του Ανθρώπου που λέει ότι όλοι οι ανθρωποι γεννωνται ίσοι και ότι απολάμβανουν τα ίδια δικαιώματα ανεξαρτήτος φυλης χρωματος θρησκειας κλπ Αντί λοιπον να θεωρείτε ότι ολοι αυτοί οι συνανθρωποί μας μας περιποιούν την ύψιστη τιμή με το να θεωρούν την Ελλαδα πατριδα τους, να θέλουν να σηκώσουν την Ελληνική σημαία στις παρελάσεις, ευθυγραμίζεστε με την πιο αναχρονιστική, αυθαίρετη και φασιστική άποψη περι αιματολογικής καθαρότητας για την ιθαγένεια!! Αλλίμονο!! Λες και δεν ξέρουμε την Σάρα την Μαρα και το κακό συναπαντημα που περασε απο τον τόπο και εσπειρε τα γονίδια του!!! Κοιμηθητε τον επικινδυνο υπνο της κλωσσας των αυγών του φιδιου και συντηρείστε τον μισανθρωπισμό σας. Το μονο που μπορουμε να ελπιζουμε είναι δαγκωσετε την γλωσσα σας και να γευθείτε την πικρα σας. Ενας γονος μεταναστη 3ης γενιας και εν δυναμει υποψηφιος προεδρος των ΗΠΑ
SPYROS
16/12/2008 12:49
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΕΧΕΙΑ
ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΦΡΙΚΑΝΟ, ΠΑΚΙΣΤΑΝΟ, ΜΠΑΓΚΛΑΝΤΕΣΙΑΝΟ, ΑΛΒΑΝΟ, ΚΛΠ., ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ
ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ
ΕΔΩ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟ. ΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΤΩΧΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ
ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ. ΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΡΧΙΣΕΙ
ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΕ 10-20 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ
ΠΛΗΘΥΣΜΟ 200-300 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ
ΘΑΝΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΓΛΩΣΣΕΣ, ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΕΝΑ
ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΣ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ
ΓΕΛΟΙΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΕΡΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ
ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ 1ης ΕΙΤΕ 2ης ΓΕΝΙΑΣ.
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ 2η ΓΕΝΙΑ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ
ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 1ου ΒΑΘΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ.
ΑΠΛΑ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ
ΧΟΡΗΓΟΥΜΕ ΚΑΡΤΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ
ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ
ΣΕ ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ
ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ Ε.Ε. ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΜΕ ΟΠΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΟΤΙ
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ
ΕΜΠΟΛΕΜΕΣ ΖΩΝΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ
ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ. ΑΝ Π.Χ. ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΣΟΜΑΛΙΑ ''Η ΤΟ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΕΡΜΗΝΕΑ
ΚΑΙ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΑΝ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ
ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ 2ης ΓΕΝΙΑΣ
ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ.
ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ, ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ
ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ. ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΕΣ
ΚΑΙ ΜΕ ''ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΟ'' ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΓΔΕΙΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ
ΧΩΡΕΣ, ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟΝ ΝΤΟΠΙΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ
ΕΙΤΕ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΕΙΤΕ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΟΠΩΣ ΟΙ ΜΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΖΤΕΚΟΙ. ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ
ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΝΙΓΗΡΑ ''Η ΤΟΥ ΜΠΑΓΚΛΑΝΤΕΣ.
ΔΙΚΑΙΩΣ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ
''Η ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.
ELLHNAS
16/12/2008 12:48
APO TON ''''Manos Kypseli '''' YPODEIKSEIS MORFOSHS DEN DEXOMAI.20 XRONIA STHN SOUHDIA GNORHSA TON RATSISMO KALA-KALA.SE SYNGRISH ME THN YPOLOIPH EYROPH OI ELLHNES EINAI AGGELOUDIA KAI OXI RATSISTES.20 XRONIA STHN SOUHDIA ME PAIDIA GENNHMENA STHN SOUHDIA, KAI AKOMA TOUS FONAZOUN ELLHNES.
ESY KYRIE ZEIS STON DIKO SOU PLANHTH H MALLON EISAI KSENOS KAI ETSI SE SYMFEREI NA TA LES.
H ELLADA EINAI KSEFRAGO AMPELI KAI OI KSENOI MPENOUN KAI VGAINOUN OPOTE THELOUN.THN IDIA ORA O ELENXOS SE OLH THN EYROPH EINAI AYSTHROTATOS MEXRI POU KAI OLOKLHRO AEROPLANO NAVLONETAI GIA ENA KAI MONO ATOMO ,NA TOUS VGALOUN EKSO.
AFELH ''''Manos Kypseli ''''
nikos antimitsos
16/12/2008 12:44
1. Ελλαδίτης σημαίνει κάτοικος της ελλάδας, κι όχι έλληνας, αφού λοιπόν υπογράφεις "ελλαδίτης" ο πρώτος που πρέπει να εξοβελισθεί σύμφωνα με τη λογική σου είσαι εσύ

2. Να μας φέρεις χαρτιά που να αποδεικνύουν
α) ότι οι προγόνοι σου ζούσαν πριν το 1830 στην Ελλάδα
β) ότι μιλούσαν ελληνικά
γ) ότι ήταν δηλωμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι και πλήρωναν χαράτσι
δ) ότι διαθέτουν αιματολογικές αναλύσεις που αποδεικνύουν ότι είναι απόγονοι του Περικλή ή άλλου εκείνων των χρόνων

3. Αφού μας φέρεις όλα αυτά τα χαρτιά, να πας να βρεις και τους υπόλοιπους που τα έχουν και να ζητήσετε απ''τον ΟΗΕ να σας δώσει ένα χώρο στη γή να παίζετε τα στρατιωτάκια. Έχω μάλιστα να σου προτείνω κανα δυό που είναι ελεύθεροι, μέσα στον Βεζούβιο ή μέσα στην Αίτνα που ως γνωστό για σένα και τους ομοίους σου είναι κι αυτά ελληνικά όπως κάθε τι στον πλανήτη αυτό, αγράμματοι φασισταράδες
Xristos
16/12/2008 12:42
O Kos Ellhnas prepei na stamathsei na grafei m**kies.
Me tin logiki tou kai thn ypogennitikotita pou mastizei afto to topo se 150 xronia i Ellada 8a einai ena kratidio me 300 an8rwpous pou 8a apokalountai ellhnes or8odo3oi.
Apenanti 8a exoun tous Tourkous me panw apo 100 ekatomiria kai 8a parakalane na mhn tous kanoun ntou (kai 8a lene poso m**kes progonous eixan pou den ekanan tipota gia na apofefx8ei to tragiko telos) !

I pagkosmiopoihsh einai mia anapofefkth pragmatikothta. Ama den anoi3oume ligaki perissotero to myalo mas, oloi oi ypoloipoi laoi 8a mas katapoioun...Oi "ellines" prepei na valoun ligo nero sto krasi tous alliws 8a ginoume ena eidos ypo e3afanisi...
Thanassi
16/12/2008 12:39
''ELLHNAS'' oi apopsis sou den tha eprepe na dimosieuonatai stis selides mias "sovaris" efimeridas. Distixos ise ratsistis, xenofovos, kai apolitistos kai milas san ton Hitler. Ntrepome pou ime Ellinas otan simpatriotes mou milane etsi gia tous sinanthropous tous.

Esi nomizis oti ise politismenous se sxesi me tous Afro-Ellines? Exis spoudasi sto TEI athinas opos o Νίκος Οντουμπιτάν, h sto Pantio panepistimio? An nai uparxi sovarotato provlima me thn paidia mas. Alla afou grafis kefalea gia na mas FONAXIS mallon oute to dimotiko den evgales.

Ta gennimena stin Ellada paidia prepi na ginonte AUTOMATOS Ellinopoula. K h EE na vali to xeri tis ama h animpori kibernisi den mpori na pari mia sosti, genea apofasi!

Ton idio aera anapneoume k to idio nero pinoume.
Prota eisai Anthropos, meta Ellinas, kai h pagosmiopiisi den ine epilogi, itan ine k tha ine dedomeno. Se ena planiti zoume, xipna!
ELLHNAS
16/12/2008 12:36
KATA TO POSO ELLHNES ESTHANONTE OLOI AYTOI POU TRONE PSOMI STHN ELLADA TO VLEPOUME STO DIADYKTIO KATHE MERA,POU DEN PARALEIPOUN NA VGAZOUN THN XOLH TOUS GIA TON TOPO POU TOUS TAIZEI.
OPOIOU DEN TOU ARESEI NA TA MAZAPSEI KAI NA PAEI EKEI AP''OPOU EIRTHE.
AYTO ISXYEI SE OLH THN EYROPH.
E OXI KAI APAITHSEIS...........
NA GINOUN LEEI ELLHNES ???
APO POU KAI OS POU??
POLEMHSAN G''AYTON TON TOPO ??AGONISTHIHKAN NA TON ELEFTHEROSOUN???DOULEPSAN NA TON ANORTHOSOUN OIKONOMIKA??
''''H TORA POU H ELLADA PAEI KALYTERA OIKONOMIKA HRTHAN GIA NA MOIRASTOUN THN PITA ME TOUS ELLHNES?
OI PERISSOTEROI APO AYTOUS EINAI APO XORES POU HTAN KAI EINAI EXTHROI THS ELLADOS.
EEE OXI KAI ELLHNES...
ELEOS...
TON ALBANO POU TO 40 POLEMHSE ENANTION TON ELLHNON STO PLEYRO TON GERMANON NAZI, THA TON KANOUME SHMERA ELLHNA??
ELEOS PIA!!!!!!
Manos Kypseli
16/12/2008 12:28
@ "ΕΛΛΗΝΑΣ" Οι απόψεις σου είναι γελοίες κ απαράδεκτες. Τύποι σαν εσένα μόνο κοινωνική ένταση μπορούν να φέρουν. Προτείνω να ασχοληθείς με τη μόρφωσή σου άμεσα. Αν δεν υπήρχε, σχεδόν προαιώνια θα έλεγα, η ενσωμάτωση στον ελληνικό κορμό ανθρώπων από όλες τις φυλές, θρησκείες κ γλώσσες δεν θα υπήρχε κι Ελλάδα. Οι μετανάστες 2ης γενιάς που γεννήθηκαν εδώ ή παιδιά που πέρασαν το μεγλύτερο μέρος της ζωής τους στην Ελλάδα πρέπει να αποκτούν αυτόματα την ιθαγένεια. Όσοι διαφωνούν κ αρνούνται υποσκάπτουν το μέλλον της Ελλάδας. Η άρνηση της κυβέρνησης να κάνει το σωστό βήμα δείχνει, για άλλη μια φορά, ότι στην Ελλάδα τίποτα δεν κινείται. Να δράσουμε τώρα για να αποφύγουμε τις συγκρούσεις στο μέλλον.
ΕΛΛΑΔΙΤΗΣ
16/12/2008 12:22
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΥΡΕΛΟΧΑΡΤΟ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ.
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΝΑ ΤΗ ΜΟΙΡΑΖΟΥΜΕ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΑΝ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΝ ΜΕ ΧΥΔΑΙΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ??
ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Π.Χ. ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ''Η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ??ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ.

ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΡΩ.ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑΠΑΡΝΗΣΗ ΤΗΝ ΕΔΑΦΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ,ΤΑ ΟΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΞΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.
ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΦΕΡΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΣ ΔΩΘΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ.Η ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.
ELLHNAS
16/12/2008 12:00
OI PROGONOI MAS ELLHNES PANDA POLEMHSAN TOUS EISVOLEIS GIA NA PROSTATEPSOUN TON ELLHNIKO POLITISMO KAI THN ELLHNIKH THRHSKIA.PALAIOTERA OI EISVOLEIS HRTHAN ME OPLA SHMERA ME OPLO THN PAGOSMIOPOIHSH.DHLADH ME TO ETSI THELO.
ANTHROPOI ME DIAFORETIKH KOULTOURA KAI POLITISMO DEN PANE MAZI.GINETAI MPAXALO.
POS NA TON KANEIS ANTHROPO AYTON POU MEXRI XTHES VASTOUSE THN MATSETA(MAXAIRA )STHN AFRIKH ......
KAI POU SHMERA STHN ELLADA METADIDEI TON DIKO TOU POLITISMO STA PAIDIA TOU.
NA TOUS DOTHEI VOHTHEIA STON TOPO TOUS....
DEN PREPEI KAI DEN EINAI SOSTO NA XALASOUN KAI TON DIKO MAS TOPO
E.C
16/12/2008 11:56
To thema ton anuparkton metanaston einai toulachiston geloio. Prepei na uparxei obbying tis Voulis. Alla oi lobbistes endiaferontai perissotero gia oti afora tsepes megaloepicheiriseon ai kerdofores sumvaseis para na ascholithoun me ena pragmatiko provlima chiliadon anthropon pou apla prospathoun na vroun mia kalyteri zoi.

Ti na po...
Ν.Θ
16/12/2008 11:41
Είμαι 17 χρόνια στην Ελλάδα , τα παιδιά μου εδώ γεννήθηκαν , εδώ πάνε σχολείο.μιλάνε μόνο ελληνικά.Αν ρωτήσεις τον γιό μου από που είναι ,θα σας πεί ότι είναι Ελληνας από την Θεσσαλονίκη.Αλλά βάσει νόμου δεν είναι, γιατί κάθε εξάμηνο τρέχουμε στα αστυνομικά τμήματα για ανανέωση. Δικαίωμα ψήφου δεν έχουμε (πολύ θα ήθελα να έχω)Ο γιός μου νιώθει Ελληνας αυτό δεν μπορεί να του το απαγορεύσει κανένας.Θα μου πείτε τι σημασία έχει αυτό;
Ευγένιος
16/12/2008 11:37
Οσοι είναι Χριστιανοί, θα πρέπει να λαμβάνουν άμεσα ελληνική υπηκοότητα. Δυστυχώς δεν θα μπορούσα να
πω το ίδιο και για τους Μουσουλμάνους, και τούτο όχι από μισαλλοδοξία, αλλά από αδήριτη δημογραφική ανάγκη και ανάγκη στράτευσης. Η Ελλάδα εξαιτίας της ιστορίας, της γεωγραφίας και του ενδεχόμενου στρατιωτικής συρράξεως με την Μουσουλμανική Τουρκία δεν έχει την δυνατότητα να πολιτογραφεί και αλλογενείς και συνάμα αλλοθρήσκους!
ELLHNAS
16/12/2008 11:36
AN THE TOYS VALEIS STO SPITI SOU TOTE EISAI RATSISTHS.....
DAVATZILIKI ME TO ETSI THELO- H KOINONIA THS PAGOSMIOPIOISHS
TO SPITI MOU- DIKO TOUS ,ALLA TO DIKO TOUS MONO GIA TON EAYTON TOYS .....
EYGE PAGOSMIOPOIHSH....
KAI NA HKSERE O SOKRATHS OTI STO MELLON THA EIXE MAYROUS APOGONOUS...
Xristos
16/12/2008 11:34
Oi arxaioi ellines elegan oti Ellinas einai "o exwn elliniki paideia". Pou agapaei tin Ellada, pou gnwrizei tin ellinikh istoria, kai viwnei ta h8h kai e8ima tou topou mas.
To na metadidetai i elliniki ipikoothta mesw tou aimatos einai akrws aparadekto, ratsistiko, opistodromiko !

Ama psaksoume oloi emeis oi ellines tis rizes mas kai pame pisw to xrono 8a doume oti kapoios progonos mas htan metanastis. I fisi tou ellinikou laou einai tetoia, i metanastefsi, to ta3idi pros ena topo kalitero gia emas kai tous apogonous mas einai va8eia xaragmeno mesa mas. Giati na arni8oume stous allous afto pou den 8a 8elame na arni8oun s''emas kai stous progonous mas ;;
john pappa
16/12/2008 11:32
lupame poli pou i pliopsifia ton minimaton odigoun se mia tragiki diapistosi ...poso ratsistes imaste.sumfono me ton iakovo k kai aporo pos einai dunaton na min aggaliasoume auta ta pedia pou gennithikan megalonoun k morfonontai stin Ellada.Me ola auta pou sumbenoun theloume na mas lene k politismenous....
ELLHNAS
16/12/2008 11:25
To aima nero den ginetai.Oute aytoi pou mexri xthes htan pano stis mpananies tha ginoun shmera Ellhnes kai antiprosopoi tou Ellhnikou politismou.O Episkeptis pote den ginetai afentiko sto spiti toy oikodespoth
L.G.
16/12/2008 11:21
Σε όλες τις χώρες της Ευρώπης δεν επιτρέπεται στους παράνομους μετανάστες να παραμένουν στη χώρα. Αυτή είναι η ρίζα του προβλήματος. Όμως τα παιδιά τους είναι άμοιρα των ευθυνών των γονέων τους. Εφόσον τα παιδιά αυτά γεννήθηκαν στην Ελλάδα, μιλάνε ελληνικά και λαμβάνουν την ελληνική παιδεία τότε ΕΙΝΑΙ Έλληνες. Όλα τα υπόλοιπα είναι ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ. Εξάλλου το Ελληνικό Έθνος ποτέ δεν υπήρξε αρία φυλή. Οι προσμείξεις με κάθε είδους φυλή και έθνος είναι ιστορικό γεγονός. Η Ελλάδα βρίσκεται στο πνεύμα και όχι στα γονίδια. Ας ξεπεράσουμε το σύνδρομο της Τουρκοκρατίας επιτέλους.
σιντέλα Άρφαραχ
16/12/2008 10:55
Μαυρες Ελληνιδες κουκλες, φορεις του Ελληνικου πολιτισμου!
Να τους δωσουν ιθαγενεια!
ειναι Ελληνες!
Panos Nikolaou
16/12/2008 10:45
Όταν είσαι παράνομος , αναλαμβάνεις και την ευθύνη των πράξεών σου. Δε μπορεί να εκμεταλεύεσαι την αναποτελεσματικότητα των συνοριακών ελεγχών και μετά να αξιώνεις να αποκτήσεις ελληνική ιθαγένεια. Δεν είναι φιλανθρωπική παροχή η ιθαγένεια !
Σε όλες της χώρες του δυτικού κόσμου υπάρχουν μετανάστες,, όμως πάντα με αυστηρούς κανόνες. Βλέπε Μ. Βρετανία με το τεστ Ιστορίας.
Σε λίγο θα κανταντήσουμε οι Έλληνες μειονότητα και τότε να δείτε πόσο εύκολα θα δημιουργηθούν "αυτονομιστικά" κινήματα.
Φρίγκας Γιώργος
16/12/2008 10:38
Συγχαρητήρια που θίγετε ένα τόσο σημαντικό θέμα που επηρεάζει και το χώρο της εκπαίδευσης. Να προσθέσω μόνο κάτι στο ρεπορτάζ σας: οι φοιτητές μου που γεννήθηκαν από γονείς μετανάστες, αφού ολοκληρώσουν τις σπουδές τους στο σχολείο και το Πανεπιστήμιο, δεν δικαιούνται υποτροφείας από το ΙΚΥ ή άλλους φορείς υποτροφειών για να προχωρήσουν σε μεταπτυχιακές σπουδές, επειδή δεν έχουν ελληνική ιθαγένεια. Και αναφέρομαι σε φοιτητές οι οποίοι έχουν εξαιρετικές δυνατότητες και πολύ καλή ακαδημαϊκή πορεία και προοπτικές. Αναρωτιέμαι, ποιο είναι το σκεπτικό του ΙΚΥ στην περίπτωση αυτή;
thepos
16/12/2008 10:29
Είναι υποκριτικό αν μη τι άλλο να κρύβουμε τις ευθύνες του δικού μας κράτους βάζοντας μπροστά απροστάτευτους ανθρώπους και μικρά παιδιά.Αν το ελληνικό κράτος ήθελε να κάνει κάτι θα μπορούσε να το κάνει όταν αυτοί οι δύστυχοι έρχονταν παράνομα στην χώρα, αν και δεν ξέρω με ποια δικαιολογία ένας λαός αλλά και γενικότερα η δυτική κοινωνία μπορεί να απαγορέψει στους "αθλίους" αυτού του κόσμου να επιζήσουν. Τώρα, όπως πάντα συμβαίνει στην ανερμάτιστη αυτή χώρα,βρίσκουμε τα εύκολα θύματα που σήμερα είναι αυτά τα παιδιά και αύριο,ή μάλλον σήμερα όλοι εμείς.Άμεσα λοιπόν πολιτογράφιση όλων αυτών και αν δεν μας αρέσει τότε ας φυλάξουμε τα σύνορά μας και ας εφαρμόσουμε τους νόμους
Χρήστος Β.
16/12/2008 10:09
Μήπως είστε προκλητικοί κύριοι δημοσιογράφοι; Από που κι ως που χαρακτηρίζεται τα παιδιά των μεταναστών (ακόμη και μη παράνομων, ααν υπάρχουν) ως ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ; Τι θέλετε επιτέλους να επιφέρετε στην Ελλάδα μας; Τα παιδιά αυτά ναι μεν δεν πρέπει να απελαθούν με την πρώτη ευκαιρία (ίσως σταδιακά...), αλλά επ'' ουδενί ΔΕΝ πρέπει να πάρουν ιθαγένεια γιατί πολύ απλά ΔΕΝ είναι Έλληνες, ΟΣΟ και να χτυπιέστε εσείς και άλλες εφημερίδες. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ η διαστρέβλωση της αλήθειας, ΦΤΑΝΕΙ.
Δημοσθενης Μπογδης
16/12/2008 10:02
Ειναι βασανιστικα λυπηρο για ενα Εθνος ,με τοσους αποδη-
μους σ''ολο το κοσμο ,σαν τον δικο μας να εχει μια τοσο λαθος
πολιτικη εναντιον των μεταναστων που εργαζονται στη Χωρα μας .
Οσοι απο μας Ελληνες εχουμε και δευτερη υπηκοωτητα και
γεννησουμε παιδια εδω στην Ελλαδα ,αμεσως με μια επισκεψη μας στο Πρεξενειο της δευτερης μας Πατριδας
βαζουμε τις βασεις για τα παιδια μας να παρουν και την
δευτερη μας υπηκοωτητα οποτε το θελησουν !
Γιατι αποθουμε οσους ειλικρινα ασπαζονται (δια της Ελληνικης
Παιδιας οπως ελεγαν οι προγονοι μας ) τα Ελληνικα μας
ιδεωδεi ;
Ειναι καλοι οι οικονομικοι μας μεταναστες οταν μας κτιζουν
τις βιλες μας , η οταν ξεσκ.... τιζουν τους ηλικυωμενους μας
γονεις ...γιατι εμεις δεν εχοyμε καιρο για τετοια ;
Νίκος Β
16/12/2008 08:47
Παιδιά παρανόμων μεταναστών έτσι? Τι να κάνουμε "κύριοι" δημοσιογράφοι? ο νόμος δεν προβλέπει κάτι για την περίπτωσή τους. Οι γονείς τους γνώριζαν τα προβλήματα που θα δημιουργούσαν στα παιδιά τους και πήραν το ρίσκο τους. Η νομιμοποίηση της πρώτης ή δεύτερης γενιάς παρανόμων μεταναστών θα προκαλέσει μιά νέα εισβολή. - σε λίγο οι Έλληνες θα είμαστε μειοψηφία. Κρίνοντας από τη στάση της εφημερίδας σας και στο άλλο μεγάλο θέμα των ημερών - τις ταραχές - βλέπω ότι δεν συμφωνείτε με πολλούς από τους νόμους της χώρας. Μήπως πρέπει να καταργήσουμε την βουλή και να σας αναθέσουμε το νομοθετικό?
Iakovos K
16/12/2008 08:45
Ayto einai ena thlivero skandalo. Ta paidia ton paranomwn metanastwn den einai paranomoi metanastes. Opoios gennithike kai megalose, h aplos megalose kai ekpaideythke stin Ellada prepei na exei dikaiwma stin elliniki ypikootita. Ta omorfa ayta paidia pou vlepoume stis fotografies tha ploutisoun tin Ellada me tin dimiourgikotita tous kai tin thelisi tous na proodeysoun. Poso skliri mporei na einai mia koinonia gia na tous arneitai ayto to dikaioma?

όλες οι τελευταίες ειδήσεις