«Η υψηλή ανεργία και η απελπισία των νέων έκαναν την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη το επίκεντρο του ελληνικού σεισμού», σημειώνει ο βραβευμένος καθηγητής

«Οι ταραχές προμηνύουν τη μεγάλη έκρηξη»

«Αλυσιδωτές αντιδράσεις» προβλέπει ο κορυφαίος κοινωνιολόγος Μπάουμαν

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΙΑ ΠΕΛΩΝΗ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/12/2008 07:00 |
«Τα αίτια της δυστυχίας δεν μπορούν να απαλειφθούν αναδιαρθρώνοντας τις κεφαλαιακές δομές των τραπεζών, όπως ισχυρίζονται οι πολιτικές ελίτ», επισημαίνει ο Ζίγκμουντ Μπάουμαν, καθηγητής στα Πανεπιστήμια του Λιντς και της Βαρσοβίας
 «Οι ταραχές προμηνύουν τη μεγάλη έκρηξη»
Οι αναταραχές στην Ελλάδα δεν είναι παρά προμήνυμα κοινωνικών εξεγέρσεων που έρχονται και θα ενταθούν όσο οι συνέπειες της οικονομικής κρίσης...
Γίνετε Συνδρομητής
DAN
15/12/2008 02:02
DEN EIDA TIPOTA STO ARTHRO PERI PROSOPIKHS EYTHYNHS OMOS. AS MHN ETHELOTYFLOUME. DEN EUTHYNONTAI APOKLEISTIKA OI TRAPEZES GIA TON YPERKATANALOTISMO.
Μιχάλης
14/12/2008 15:37
καπιταλισμός, καταστροφή, μεγάλα λόγια,,, στην ουσία βρισκόμαστε σε μία καταναλωτική κοινωνία, που πρωτίστως πρέπει να παραμείνει κοινωνία, και καταναλωτική, όχι όμως, όπως έχει σχεδιαστεί, πληθωριστική, βασισμένη στην ανάπτυξη εικονικών χρηματοπιστοτικών μεγεθών, που ούτε να εισπραχθούν, ούτε να πληρωθούν μπορούν, ίσως ούτε και να εξυπηρετηθούν...
Antonis Ollandia
14/12/2008 13:33
Apantisi ston T.S. USA.

Sinxaritiria file mou gia tin atomiki sou prokopi.

An katalavw omws oti to deutero sou spiti einai afthereto kai xtismenw mesa se PROIN dasodi perioxi..........tha sto gkremisw!!!!!!!!!!! (plaka kanw)

Esi epelexes auton to dromo alloi omws den exoun oute 150 dollars gia na tin kanoun.......kai sto katw katw ean paradeigmatistoune apo esena tote stin Ellada tha meinei mono i Akropolis pisw!

kala na pernas!


EPAVNERIS
14/12/2008 12:44
ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΝΤΕΛΙΡΙΟ ΤΗΣ ΜΑΝΙΑΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ,ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ,ΩΣ MIA ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΤΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ,ΕΙΚΟΝΙΚΑ....ΜΑΣ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΣΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ ''ΚΑΘΡΕΠΤΗ''ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ,ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ''ΕΙΜΑΣΤΕ''...ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΩΝ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ,ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ,ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ,ΩΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ,ΑΝΑΦΟΡΑ,ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ...ΟΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ Σ''ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΛΕΗΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ,ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ....ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ''ΞΗΡΑΣΙΑ''ΤΟΥ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΔΥΟ,ΜΟΝΑΧΑ,ΤΥΠΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,..ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΚΟΝΙΚΟΥΣ.....ΦΥΣΙΚΑ,ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ,ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ,ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΟΣΜΟ.....ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ''ΜΑΓΙΚΗ''ΣΥΝΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ,ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΗΛ.,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ,ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ,ΔΗΛ.ΒΙΑ....Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΗΔΗ,ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΑΝΑΓΚΩΝ...ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΚΑΤΑΓΕΛΑΣΤΟΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ,ΣΑΝ ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ,ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΟΡΙΑΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΠΩΣ,ΚΟΜΨΑ....Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΜΕΡΑΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΜΑΣ...ΣΤΑ ΚΟΡΜΙΑ ΜΑΣ...ΕΙΝΑΙ Α Δ Υ Ν Α Τ Ο Ν ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ.....ΤΟ ΧΡΗΜΑ,Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ,ΕΧΤΙΣΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ...ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΑΚΑΘΕΚΤΑ,ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΥΠΟ ΤΟ ΝΕΟ,''ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ''ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΙΑΣ ''ΨΗΦΙΑΚΗΣ''ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ....ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΚΟΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΖΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ''ΚΕΙ....ΟΤΙ ΘΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠ'' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ''ΕΙΚΟΝΙΚΗ ''ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΤΙ ΓΕΝΝΟΒΟΛΗΣΑΝ ΟΙ ΧΡΗΜΑΤΟΛΑΤΡΕΣ......ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΘΑ ΠΝΙΓΟΥΝ ΣΤΗ ΓΥΑΛΙΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΣ......Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΤΑΙ, ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ''ΣΚΑΝΑΡΕΤΑΙ''.... ΟΙ ΤΑΡΑΧΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Α Δ Υ Ν Α Τ Ο Ν ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΝΙΚΕΥΤΟΥΝ...ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΧΩΡΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΗ ΤΥΠΟ..ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ Α Δ Υ Ν Α Τ Ο Ν O ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ ΤΗΣ''LIBERTA DIGITALE'' NA MHN ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΟΡΜΙΑ ΜΑΣ,ΑΛΛΩΣΤΕ,ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙ,ΠΡΟ''Ι''ΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ,ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ;;;;;;;;;Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ ΗΔΗ...ΝΑΙ, ΑΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΟΥΜΕ,ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΗΔΗ ,ΠΑΝΤΟΥ....ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΜΜΙΑΣ ''ΑΔΙΑΨΕΥΣΤΗΣ'' ΚΑΜΕΡΑΣ....ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΜΑΣ........ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ;;;;;;
Μιχάλης
14/12/2008 12:04
σωστή ανάλυση, αυτό το σενάριο ανάπτυξης δημιούργησε αρνητικά και θετικά εικονικά πλούσιους, βέβαια με την αντίστοιχη επίπτωση στην έμπρακτη οικονομία, όπου όμως το ελληνικό τραπεζικό δαιμόνιο το εκμεταλεύεται στο έπακρο προσφέροντας τα ακριβώτερα δυνατόν προιόντα...
Στελιος Φελλας
14/12/2008 03:02
Η ΛΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.

ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΙΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΝΙΑ ( Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ) ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΥΘΗΝΗ, ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.
ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΑΛΛΗΛΟΤΡΟΓΕΤΑΙ , ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΘ ΑΛΛΟΥ, Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΦΕΡΕΙ ΕΦΘΗΝΕΙ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΦΑΓΟΜΑ.
ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ, ΚΑΙ ΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΝΟΜΗ, ΚΑΙ ΑΛΗΘΗΝΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ Η ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΑ ΣΥΝΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΦΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΟΣ, ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΚΚΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΙΟ ΕΡΕΜΟ, ΓΑΛΗΝΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΑΥΡΙΟ.
Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ "ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ"ΟΤΙ ΣΠΕΙΡΕΙΣ ΘΑ ΘΕΡΙΣΣΕΙΣ>
TS U.S.A CRIMINAL BS DEGREE STO CRIMINAL JUSTICE.
13/12/2008 21:50
PESTA FILE NIKO GIA TA PEDIA POU TA EXOUN OLLA STO XERI I MAMA KE O MBAMBMAS KE STO STRATO BAZOUME MESON NA ERTHOUN KODA STON MBAMBA TIN MAMA NA TA EXOUN KODA TA MAMOTHREUTA NA MIN TOUS LIPSI TO GALLA TIS MAMAS AUTA EMIS TA LEME BOUTIROPEDA GREEK MILITARY. EGO EFIGA GIA TIS U.S.A EDO KE ENIA XRONIA ME KAMIA BOITHIA KANENOS MONO ME 150 DOLLARIA STIN TSEPI MESA SE TESERA XRONIA PIRA TO KENOURGIO MU AMAXI KE STA 5 PIRA TO KENOURGIO MOU SPITI POU SE DIO AKOMA XRONIA TO XEXREONO KE PERNO TO DEUTERO SPITI. XORIA AGGLIKA PIGGA BRADINO SXOLIO DIO XRONIA KWE META PANEPISTIMIO POU AUTO DEN TO XROSTAO KATHE SEMESTER TO PLIRONO METRITIS. TORA EXO TO KENOURGIO CADILLAC CTS KE STELNO KE LEUTA STOUS GONIS MOU. GIA PESTE MOU ESIS RE KOLEGIDES TI EXETE KANI STIN ZOI SAS EKTOS A[PO GOMENES TSIAGARA KE KAFETERIES KE MAGIA ME TOU MBAMBA TO AMAXI KE TIS MAMAS TO STROMENO TRAPEZI ETIMO. AMA EIXA EGO TOUS GONISMOU STIN AMERKI OSO KERO EIIME EDO THA EDOULEBA MAZI ME TO GEORGE STAFANOPOULO OXI SAN ESAS TA REMALIA TIS KINONIA POU MOU EISASTE APERGIES SILALITIRIA LE XILO ME TIN ASTINOMIA KE META THELETE KE TA RESTA APOPANO.
maria pentagiotissa
13/12/2008 19:55
pragmatika mia exairetiki synendefxi, i aisthisi tou narkopediou yparhei poly kairo tora, itan anamenwmeno na ekragei o topos otan ehoun syswrefthei tosa polla kai sovara provlimata, se politiko, oikonomiko kai koinwniko epipedo. tora xreiazetai epimoni kai ypefthinotita apo olous mas gia na min afisoume afti tin terastia efkairia na hathei, gia kalyteri zwi.
GREEK
13/12/2008 18:45
simera piga plateia theatrou, xamos, 50 ellines mono kai autoi narkomaneis! oi upoloi 500-100 itan pakistanoi, indoi, afrikanoi, irakinoi! de xorouses sta stena na peraseis, tromaktiko! nomiza oti tha me kommatiasoun! ta kinita apeira na deigmatizontai apo xeri se xeri mesa se "pigadakia piso apo kolones! stathika stin akri makria tous, dipla mou 10 atoma sti seira me mia velona sto xeri kai ena kamineto opos auta pou exoume spiti, ugraeriou, "epsinan" tin dosi tous! rotisa enan skoroxromo "ti kalo" exoun me xamera. Mou eipe na pao aurio pou tha einai "oloi" ekei! an autoi den itan oute oi misoi, kalitera na aurio na pao se alli poli, giati an kanoun "ntou" tha "psisoun" tin poli! sketi trela, de perimena tetoio "gketo"i stin athina! oute oi kinezoi de patane ekei piso! akoma kai oi koukouloforoi ton exarcheion mou moiazoun "aggeloudia" pleon se sxesi me tous thamones tis plateias theatrou! Aurio tha ksanapao, eipa ston "mitso" oti psaxno kati "kalo" me camera! eipe oti tha rotisei kai 8a me perimenei ekei pou ton sinantisa!
nikos
13/12/2008 17:13
ti paparies grafoun meriki, tora ola auta pou ginane itan gia to sex and the sity kai to fakelaki tou giatrou ...telika mipos na kapsoume oti apemine giati meriki zoune se oniro kai den theloun na analavoun kamia efthini mono na katigoroun kseroun kai na perimenoun apo to kratos kai to mpampa gia foradia!
Phryni
13/12/2008 15:49
O kosmos fwnazei kai antidraei oti ta paidia pou ta spane kai o Alexis einai i geneia twn kalomathimenwn pou den tous leipei kanena yliko agatho. Peinane; Dipsane; Krywnoun; Vgainoun; Mousiki akoune; Rouxa markas forane; Xartziliki gia na vgainoun pairnoun; Katapiezontai sexoualika; Morfwsi exoun; Internet exoun; Doryforiki flatscreen LCD 30 intchwn exoun; Playstation me viaia videogames exoun; Psygeiokatapsykti exoun; Metaptychiaka exoun; Frontistiria exoun; E ma ti allo theloun pia; Ola ta ypoloipa einai apla, prepei na katsoun na diavasoun, na petychoun, na doulepsoun kai na apokatastathoun. Kai meta tha lythoun ws dia mageias ola tous ta provlimata tha stamatisoun oi dikigoroi na ladwnoun tous dikastes kai na poulane tous pelates tous doulous stis trapezes i opion allo... tha stamatisoun oi politikoi na ta trwne apo panepistimia (kyriws) kai apo opou allou boroun tha stamatisoun oi manades tous na vlepoun kai na mimountai koutsobolistikes ekpobes... tha sovarepsoun ta deltia eidisewn... tha isoropisei o proypologismos to tameio tha tous plirwnei syntaxi kai tha kalyptei ta exoda o giatros tha stamatisei na pairnei fakelakia to epitokio daneismou tis Elladas tha meiwthei mazi me to dimosio xreos oi epixeirimaties den tha kanoun symfwnies gia na ekdidoun toxika proionta, kanonia stin agora, kartel k.t.l. oi trellamenoi gyrw tous den tha xespane ta nevra tous panw tous.... oi sxeseis tous tha einai apo mones tous ygieis.... Ola ta provlimata pou antimetwpizoume stin kathimerinotita tha lythoun apo mona tous. Opios loipon exei mia stoixeiwdi paideia kai den pistevei pia ston Agio Vasili xerei oti ta parapanw den lynontai me frontistiria kai oi neoi exoun ayton ton deikti noimosynis.
costas
13/12/2008 14:43
moy kanei entypwsh poy kanenas den exei sxoliasei mexri stigmhs thn eksairtetikh ayth synenteyksh!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις