Συνέντευξη Καραμανλή από τις Βρυξέλλες

Δεν κάνουμε εκλογές σε συνθήκες κρίσης
Όχι στα σενάρια διαδοχής

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/12/2008 15:50 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 12/12/2008 19:30 |
Διπλό «όχι» στα σενάρια περί πρόωρων εκλογών αλλά και αποχώρησής του από την ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας είπε ο πρωθυπουργός κ. Καραμανλής στα...
Γίνετε Συνδρομητής
Ioanna M.
15/12/2008 01:38
Esy exeis to dikaioma na prosballeis tin xora mou kai tin oikogeneia mou eno ego den exo to dikaioma na se apokalo Antonaki kai na se sebomai; Den nomizo. An den eisai proetoimasmenos na dexteis tis antidraseis pou prokaloun ta sxolia sou, tote min ta grafeis.
αντωνης
14/12/2008 18:57
Ioanna M. 13/12/2008 22:36 1. ΜΟΝΟ η μανα μου ειχε το διακιωμα να κανει χρηση του οικειου <αντονακι>, Εσεις οχι. 2. ζω στο εξωτερικο και ξερω την γνωμη των ξενων για τους ελληνες και νομιζω οτι δεν εχετε αδικο. αλλα πιστευω ( προσεξτε, δεν γραφω ξερω) οτι οι ελληνες οταν τους λενε <πηδα> θα ρωτησουν <ποιον> η <ποια>. Το <ποσο ψηλα> ειναι η απαντηση μονο των ελληνικων ελι. μην μπερδευεις ομως τους ελληνες με τις ελιτ τους..
DAN
14/12/2008 18:39
Aντωνη,
ZO STHN AMERIKH EDO KAI POLLA XRONIA. EPOMENOS GNORIZO POS H KATASTASH EDO DEN EINAI OPOS PAROUSIAZETAI APO ORISMENOUS STHN ELLADA. WORKING POOR? EAN DOULEUEIS DEN EISAI FTOXOS, IDIOS GIA TA DEDOMENA THS ELLADAS (1000-1500 EURO MISTHOS PTYXIOUXOY POU EINAI APARADEKTO!). DEN THA MPO SE LEPTOMEREIES. APLA THA PO ENA PARADEIGMA. TO SYMBOLO TOU ANTIAMERICANOU TON TELEUTAIO KAIRO EXEI GINEI MIA KYRIA POU ZEI STO AYTOKINHTO THS (TO EXO AKOUSEI AMETRHTES FORES). EPEIDH OMOS EXO DEI OLO TO REPORTAZ, GNORIZO POS H SYGEKRIMENH KYRIA BGAZEI $50.000 ETHSIOS, POU DEN EINAI POLLA ALLA SIGOURA THS FTANOUN GIA NA NOIKIASEI ENA DIAMERISMA. YPARXOUN KAI PROBLHMATA, DEN ANTILEGO (IDIOS TON TELEUTAIO KAIRO). KATASXAISEIS SPITION, APOLYSEIS KTL. PES MOU MIA XORA OMOS STHN OPOIA DEN YPARXOUN PROBLHMATA. KALO EINAI NA BLEPOUME TA PRAGMATA ME PSYXRAIMIA. PROTON, H KATASTASH EDO EXEI EPIDEINOTHEI ALLA SE GENIKES GRAMES PERNAME ANETA, EOS ANETOTATA. DEYTERON, AN MERIKOI ELLHNES KATALABAINAN POSO TOUS EPHREAZEI H OIKONOMIKH KRISH STHN AMERIKH, DEN THA MILOUSAN ME TOSH XAIREKAKIA.
αντωνης
14/12/2008 15:45
DAN 14/12/2008 00:14 Το παραδειγμα δεν ειναι urban legend. Υπαρχει και το παραδειγμα των ελβετικων μαχαιριων τα οποια δεν κυκλοφορουσαν, γιατι δεν υπηρχε χωρος πανω τους για την αναγραφη των απαραιτητων warnings. Βεβαια το μυνημα μου ηταν συνειδητα προκλητικο, γιατι στην ουσια δεν ειναι θεμα του μεσου αμερικανου, αλλα της νομοθεσιας για την ευθυνη του παραγωγου. Τα αλλα περι working poor ειναι σωστα και δεν ειναι κλισε, ειναι απλη κριτικη με μια ομολογουμενη δοση πολεμικης εναντια στον βλακα που φωναζει υπερ χουντας, στρατου και δικατοριας.
Χρήστος Πάτρας
14/12/2008 12:34
Ναύαρχε μου,

Σε σχέση με αυτά που γράφεις για τους Αμερικανούς που θέλουν το κακό του "καταληλότερου" σου απάντησε ήδη η φάλαινα ;; "orca" .

Εγώ θα ήθελα απλά να προσθέσω ότι το στοιχειώδες καθήκον του Πρωθυπουργού μιας χώρας είναι να προάγει τα συμφεροντά της. Αυτό έκανε στοιχειωδώς ο "καταληλότερος στις συμφωνίες που αναφέρεις με τους Ρώσους (αν τελικά υλοποιηθούν).
Μακάρι να βρεθεί και κάποιος να αγοράσει και μερικά Sukhoi 30 ή καλύτερα 36 να αλαλιάσουμε τους Τούρκους. Είναι καθήκον του.
Τώρα αν μπορούν εμένα να με βγάλουν οι Αμερικανοί στον δρόμο να διαδηλώσω, μόνο για αστείο μπορώ να το εκλάβω.

Όσο για το "ευχαριστούμε τους Αμερικανούς" μετά τα Ίμια από το ΠΑΣΟΚ, το τιμωρήσαμε. Και αν το ξανακάνει θα το στείλουμε στον καιάδα της ιστορίας.
Αυτά..!!

Both engines full speed ahead, Ναύαρχε.

Τα σέβη μου

Πλοίαρχος
0666
13/12/2008 19:15
Προς Σαββα και Πανο
οταν τους ειχανε μπουζουριασει τουs πηγαιναν ουισκι λαι πουρα. Τωρα?
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
13/12/2008 01:19
Mε της Νίκης τα φτερά,
σας προσμένουμε παιδιά.

Παιδιά, της Ελλάδος παιδιά,
που σκληρά πολεμάτε
XP
13/12/2008 01:10
H Eλλάδα λέει έχει ισχυρή κυβέρνηση!!!!!!!!

Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...

ΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ??????????????????
unknown
13/12/2008 01:03
Μερικες κουβεντες απο καποιο που ζει μακρια. Πολλα συνθηματα βλεπω αλλα τα προβληματα απαιιτουν λυση οχι αναγνωριση. Το εκπαιδευτικο συσττημα δεν διορθωνεται με κλειστα σχολεια και πανεπιστημια. Τα ελληνικα πτυχια υποβαθμιζονται αλλα εμεις καιμε τα πανεπιστημια μας.Η οικονομια της χωρας υποφερει αλλα εμεις τα σπαμε. Την ιδια ωρα ολες οι χωρες του κοσμου τρεμουν για την επερχομενη υφεση. Το αυριο θα ειναι χειροτερο απο το σημερα, ισως για ολο τον κοσμο. Οταν ξημερωσει το μεθαυριο μερικοι θα εχουν μεινει πολυ πιο πισω απο τους συνοδοιπορους τους σημερα.
A. Τσιτάχ
13/12/2008 00:23
Προς Στυλιανίδη

Σκυλάδικο σαββάτο, σπασίματα γεμάτο...
και μετά, ο συρφετός των γηπέδων...

ΜΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΜΠΑΣ ΚΛΑΣ ΤΥΠΟΥΣ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ...

γειά σου ρε Καραμανλή που έταξες το 2004 ότι θα έδινες σημασία κυρίως στην παιδεία και στον πολιτισμό!
αντί γι'' αυτά, έδωσες στη λαϊκούρα και στη βαρβαρότητα...
σαν τον θείο σου τον τσιμεντάρχη...
Pavlos Xanthopoulos
13/12/2008 00:10
pros ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΛΕΛΑΠΑ ΤΩΝ ΑΝΑΡΧΙΚΩΝ 12/12/2008 20:51, kai ta alla kathikia!
Eisihaste kourades giti tora pou oi ameriki mazevete tha tin pathete san tous lathrometanastes...
Tha sas valoun oi neei se ena sapio karavo kai tha planeveste , dioti tous roufianous kaneis den agapise....
Ean pragmati thelete na prosferete se aftous pou tora kiriarhoun stin patrida mas , pate na ginete travesti kai piaste doulia se kapio mpar....
Allo tipota den aksizete!
kk
12/12/2008 23:45
Είναι τραγικό αν σκεφτεί κανείς ότι δεν έχουν περάσει παρά 4 χρόνια και μερικοί μήνες από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας του 2004 που δημιούργησαν μια τελείως διαφορετική εικόνα για τη σύγχρονη Ελλάδα. Ό,τι κερδίσαμε από την Ολυμπιάδα του 2004 το χάνουμε σταθερά και σταδιακά με μια σειρά ενέργειές μας, με αποκορύφωμα τα γεγονότα των τελευταίων ημερών. Κι αντί να κάνουμε κάτι για να σταματήσει το κακό, αρκετοί από εμάς κάνουν ό,τι είναι δυνατόν για να αποδείξουν ότι είμαστε προβληματική χώρα.
DIMITRIS GERMANY
12/12/2008 23:43
Lypamai pou diavazo merika pragmata pou den eustathoun.Par`olo pou den ezisa th Diktatoria gnorizo arketa gegonota pou apodeiknioun oti o Papadopoulos pire tin apofasi nanalavei tin eksousia tis xoras vlepontas tin parakmi tis.Tadeia tameia tou kratous gemisan kai oxi oi tsepes tou.Ekane lathi tragika,alla,polloi mono auta gnorizoun,an omos rotisete poios evale na ginoun erga gia udreusi-apoxeteusi kai ilektrodotisi, eftiakse tous dromous sta xoria kai sta vouna pou mexri tote mono me ta zoa mporousan na kanoun ti douleia tous,kaneis den tha to arnithei,ektos ki an o fanatismos sto komma tou ton kanei na ethelotyflei.Sas protrepo n`anazizisete kai na deite(an to vreite)to arxeio tis dikis autou.Kai gia na ksekathariso kati,"Den eimai deksios-kentroos-aristeros -vasilikos,kammia parataksi kai ideologia den me ekfrazei,apla den mporo na kleiso ta matia se gegonota pou tekmirionontai me apodeikseis.
ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ"
12/12/2008 23:34

11 - 12 - 2008
Εξηντατέσσαρα χρόνια μετά τα Δεκεμβριανά του 1944, ίδιο μήνα, η Αθήνα και πολλές πόλεις της Ελλάδος, ξανάζησαν τις εικόνες φρίκης της ερυθράς λαοκρατίας. Ίσως τώρα, οι συνθήκες να είναι χειρότερες, από την άποψη, ότι τότε οι δυνάμεις του κράτους, είχαν την δυνατότητα να πολεμήσουν, να αντισταθούν κατά της βίας, γι’ αυτό και ενίκησαν. Σήμερα, το κράτος έχει ουσιαστικά παραδοθείς την αναρχοαριστερά, την οποία η κυβέρνησις δεν τολμά να αντιμετωπίσει δυναμικά. Κυβέρνησις και κόμματα φέρουν ευθύνες γι’ αυτό το χάλι, από την στιγμή που διέπραξαν το λάθος να θεοποιήσουν το Πολυτεχνείο και να εξυμνήσουν μεθόδους αναρχίας.


Όλες αυτές τις ημέρες, τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ δεν επεσήμαναν την ουσιαστική πλευρά του θέματος. Διότι, ο νεαρός που φονεύθηκε από την σφαίρα, υπήρξε στην πραγματικότητα, θύμα των αντιεξουσιαστών κουκουλοφόρων, και των πολιτικών τους πατρώνων της Αριστεράς. Αυτό είναι που εκμεταλλεύονται άμυαλους νέους, τους παρασύρουν, τους ωθούν στους δρόμους, και τους εθίζουν στην αναρχία, προκειμένου να εξυπηρετήσουν ευτελείς κομματικούς στόχους. ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ έμαθαν στα παιδιά καταλήψεις, πορείες για ψύλλου πήδημα, διαστρέβλωσαν το νόημα του πανεπιστημιακού ασύλου, ανέχθηκαν τις καταστροφές και τους βανδαλισμούς που διαπράττουν, και τους ενεθάρρυναν να συγκρούονται ανοικτά με τα όργανα της τάξεως.
Τους διαβεβαιώνουν, ότι δεν πρόκειται να υποστούν σοβαρές συνέπειες, διότι οι μηχανισμοί των, έχουν την δυνατότητα να επιβάλλονται και να απαιτούν, χωρίς κανείς να μπορεί να τους εμποδίσει. Ουδέποτε τα κόμματα της Αριστεράς κατεδίκασαν τους βανδαλισμούς των κουκουλοφόρων.
Και όλα τα κανάλια, δεν τους αναφέρουν ως τρομοκράτες, κακοποιά στοιχεία, ή αναρχικούς, αλλά ως … νεαρά άτομα! Την εβδομάδα αυτήν, το κράτος ουσιαστικά κατελύθη, από την ερυθρά τρομοκρατία. Οι αστυνομικοί δεν τολμούσαν να κυκλοφορήσουν στους δρόμους, και είχαν κλειστεί στα αστυνομικά τμήματα, όπου εδέχοντο επιθέσεις. Αναρχικοί και αριστεροί αχρήστευσαν τα όργανα της τάξεως.
Μόλις συλλάβουν κάποιον κουκουλοφόρο βάνδαλο, εξεγείρονται ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ και τηλεοπτικά κανάλια. Καταστήματα φτωχών βιοπαλαιστών και άλλα κτίρια καταστράφηκαν, χωρίς να μπορεί κανείς να προστατέψει τις περιουσίες των πολιτών.
Ένα κράτος σε διάλυση. Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι γνωστοί κύκλοι θέλουν με σχέδιον να ρίξουν την κυβέρνηση. Θα πρέπει όμως να επισημανθούν δύο στοιχεία:
α) Ούτε το ΠΑΣΟΚ, ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ, ούτε το ΚΚΕ αποτελούν λύση, και η άνοδος τους στην εξουσία θα πρέπει να θεωρείται ως συμφορά.
β) Ο τρόπος με τον οποίον έπεσαν από την εξουσία ο αρχηγός της ΕΡΕ Κων. Καραμανλής το 1963 και ο Γεώργιος Παπαδόπουλος με τον Σπ. Μαρκεζίνη το 1973, είναι γνωστός. Το σενάριο επαναφέρεται … μπαγιάτικο.! Ανέμεναν όλοι να ακούσουν τι θα έλεγε ο πρωθυπουργός, την περασμένη Δευτέρα, μετά τα πρωτοφανή έκτροπα. Δυστυχώς, ο κ. Καραμανλής, για μίαν ακόμη φορά, απογοήτευσε. Απλώς, εψέλισσε, ότι δεν είναι επιτρεπτόν να καταστρέφονται οι περιουσίες των πολιτών… Δεν ετόλμησε να καταγγείλει τις μεθόδους της Αριστεράς. Δεν ετόλμησε να καλύψει και να υπερασπιστεί τους αστυνομικούς από το μίσος και την εμπάθεια της προοδευτικής αλητείας. Αφησε τα πράγματα στην τύχη τους. Βρισκόμαστε σε μία κατάσταση, όπου ακόμα και επιβολή – για κάποιο διάστημα – στρατιωτικού νόμου, θα προκαλούσε ανακούφιση στους πολίτες, που μένουν ανυπεράσπιστοι στις διαθέσεις των κουκουλοφόρων. Των κουκουλοφόρων, που είναι άριστα οργανωμένοι. Οι αντιεξουσιαστές θα πρέπει να τεθούν εκτός νόμου.
Οι αστυνομικοί που βλέπουν ότι δεν έχουν καμμίαν ηθικήν – έστω- ενίσχυσιν και στήριξιν από τον Πρωθυπουργόν, δεν είναι σε θέση να προστατέψουν τους πολίτες από τα κακοποιά στοιχεία. Ο ΣΥΡΙΖΑ, όχι μόνον δεν δυσαρεστείται από την δραστηριότητα των αντιεξουσιαστών, αλλά την στιγμή που τα πνεύματα ήσαν οξυμένα, διοργάνωσε πορεία. Δεν βρήκε λέξη να πει για το δράμα των καταστηματαρχών και των εργαζομένων που μένουν στον δρόμο, εξ αιτίας των κουκουλοφόρων. Η πορεία ήταν κατά της αστυνομίας! Βρήκαν ευκαιρία οι παντός είδους θιασώτες του μακαρίτη Λένιν, να διατυμπανίσουν ότι έχουν την δύναμιν να διαλύσουν το κράτος.
Βρήκαν ευκαιρία να μεταδώσουν το μήνυμα, ότι 64 χρόνια μετά τα Δεκεμβριανά, η ερυθρά λαοκρατία παίρνει τη ρεβάνς. Ο κ. Καραμανλής καταποντίζεται, διότι δεν αποφασίζει να συγκρουστεί δυναμικά μαζί τους. Τον εγκαταλείπουν πλέον και οι δικοί του, απογοητευμένοι από την ανεπάρκειάν του. Όταν ο πρωθυπουργός φοβούμενος την Αριστερά, αρνείται να οπλίσει το χέρι του νόμου, επόμενον είναι ότι θα μείνει ανυπεράσπιστος μέσα στην τρικυμία των παθών και στην λαοκρατία των … προοδευτικών δυνάμεων.
Τέτοιες ημέρες, πριν από 64 χρόνια, οι αστυνομικές δυνάμεις έδιναν ηρωικές μάχες για να κρατήσουν την Ελλάδα ελεύθερη. Ο άλλοτε αρχηγός της Αστυνομίας Πόλεων Ευάγγελος Καραμπέτσος, σε ένα κείμενό του για τα Δεκεμβριανά, σημείωνε: Το Σύνταγμα Χωροφυλακής Μακρυγιάννη εδέχθη την κομμουνιστικήν επίθεσιν από της 5ης μέχρι της 20ης Δεκεμβρίου 1944. Κατ’ αυτήν την περίοδον, οι ηρωική αξιωματικοί και άνδρες, αντέταξαν σθεναρά άμυναν και έσχον 77 νεκρούς – αξιωματικούς και οπλίτας – και 62 τραυματίας. Αλλαι υπηρεσίαι της Χωροφυλακής, όπως το Αρχηγείον, η Σχολή Οπλιτών, αι φρουραί φυλακών Αβέρωφ κλπ εδέχθησαν και αυταί την κομμουνιστικήν επίθεσιν και αντέστησαν ηρωικώς, με θύματα 73 νεκρούς και πολυάριθμους τραυματίας. Χάρις εις τα θυσίας αυτάς της Αστυνομίας Πόλεων και της Χωροφυλακής, χάρις επίσης και εις την έγκαιρον επέμβασιν των Στρατιωτικών δυνάμεων, ελληνικών και συμμαχικών, ως και των Εθνικών Οργανώσεων, η κομμουνιστική επανάστασις απέτυχε, και η Ελλάς διέφυγε του κινδύνου να παραδοθεί αλυσοδέσμια εις το ερυθρόν μπλόκ….
Μετά από 64 χρόνια, η χώρα μας παρεδόθη ανυπεράσπιστη στο ερυθρόν μπλόκ. Οι αντιεξουσιαστές, σε αγαθή σύμπνοια με τους άλλους αριστερούς, έρριξαν το σύνθημα του 1944: Φωτιά και τσεκούρι! Οι πολίτες έντρομοι μέσα στην κόλαση, απογοητευμένοι από την πολιτική ηγεσία, αναφωνούσαν: Πού είναι ο Στρατός;.
Στον έσχατον κίνδυνον, αυτομάτως οι ελπίδες όλων, προς αυτήν την κατεύθυνσιν εστράφησαν.
antidrastikos
12/12/2008 22:34
Osoi pistevoun oti ta gegonota twn teleftaiwn imerwn einai poltiki antidrasi planatai. Ena mpaxalo einai pou prospa8oun kynika na to ekmetaleftoun politikoi gia na kanoun to komati tous. Oi efimerides episis kanoun to idio.

Lypamai poly giati i antidrasi twn politikwn kai twn mme einai kataptysti kai einai o deiktis pou deixnei poso xamila exei pesei i ellhniki koinwnia. enas apo tous ligous politikous pou kratise aksioprepi stasi einai o pro8ypourgos, o opoios mporei na einai deksios alla apedeikse me ti stasi tou oti exei pio mpesa apo pollous ''ideologous'' pou ekapsan, leilatisan, koitaksan pws na paroun psifous.

Oi amerikanoi apo tin elli trivoun ta xeria tous. Einai efkolo na xeiragwgiseis ena lao otan o enas misei ton allo kai pote ma pote den vadizoun enwmenoi se stigmes krisis. O enas sti xwra sas zilevei ton allo kai koita na vgalei to mati tou allou. Kai otan to karavi vouliazei koitazoun oi ellinares pws na arpaksoun, na kerdisoun otidipote anti na koitaksoun na swsoun tin katastasi. Oi ali8inoi aristeroi den skeftontai etsi. Oi deiloi mono skeftontai etsi. dryos pesousis pas anir ksylevetai.

Den eimai ston topo sas kai den gnwrizw ta paraskiniaka. Kati mou leei oti oi sovaroi aristeroi kai ideologoi den 8e ekanan tetoies aidies. O oxlos kai oi oportunistes mono 8a katestrefan etsi.

Αφελής
12/12/2008 22:20
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ

Αναφέρομαι στην περίοδο από το 1974 και μετά για τον θείο Καραμανλή.
Οχι στην οκταετία της ΕΡΕ που καταστράφηκε η Αθήνα και όλες οι πόλεις της Επικράτειας...αφέθηκε ελεύθερος ο δήμιος των Εβραίων επί Κατοχής Μέρτεν κλπ
Μη φοβάσαι δεν τον αγιογράφησα, απλά αναρωτήθηκα αφελώς γιατί ο ανηψιός του που δεν είχε ζήσει την οκταετία ως ενήλικας, δεν τον μιμήθηκε για τα πεπραγμένα του από το 1974 και μετά...
Τώρα βέβαια πιστεύω ότι χωρίς αυτήν την οικογένεια εντέλει, η Ελλάδα θα είχε και σήμερα πολιτισμό!
Γιώργης Αποκριτής
12/12/2008 22:07
..επιτέλους ξεκίνησε η συζήτηση.. και το θέμα το έθεσε η νέα γενιά.. όπως πάντα έτσι και τώρα.. η νέα γενιά διεκδικεί το χώρο της.. εμείς ψάχνουμε τον δικό μας.. και τη χαμένη μας αγωνιστικότητα.. ..κάποιοι προτιμάτε να δείτε μόνον βιτρίνες που έσπασαν απο ελάχιστα χέρια και αποφεύγετε πεισματικά να ρίξετε μια ματιά στα αναρίθμητα χέρια που απλώνονται και ζητούν βοήθεια.. Βοήθεια..
0666
12/12/2008 21:57
Φιλε Χρηστο, με εκφραζεις,
εχω κι εγω επιχειρηση και γνωριζω τι γινεται και ξερω γιατι σε
ρωτησα
Να εισαι καλα.
Σπάω πιάτα στην πίστα!
12/12/2008 21:56
Υπουργός Παιδείας επί Χούντας ήταν ο Σιώρης, γνωστός έμπορος σαρδέλλας!
Υπουργός Παιδείας του Καραμανλή είναι θαμώνας των μπουζουκιών και φίλαθλος των γηπέδων!
ΠΑΝΤΑ Η ΔΕΞΙΑ ΕΔΙΝΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!
ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΤΑΖΕ 5% ΤΟΥ ΑΕΠ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΜΙΑ ΜΟΥΤΖΑ, ΚΟΙΝΩΣ ΦΑΣΚΕΛΟ!

ΟΡΣΕ ΕΥΡΙΠΙΔΑΚΗ!
Νικος Μαρακης
12/12/2008 21:49
Αδελφια κατατρομαξα
Μολις ακουσα οτι σκοτωθηκε ο Αλεξης το μυαλο μου πηγε στον Τσιπρα.
Οταν ειπαν οτι ο θανων μενει στο Ψυχικο,εχει πατερα τραπεζικο και μητερα κοσμηματοπωλη ησυχασα.
Ετσι εξακολουθουμε να εχουμε και Αλεκα και Αλεκο και Αλεξη.
Κ
12/12/2008 21:36
http://www.astynomia.gr/images/stories/NEW/stat.stoixeia(new).pdf

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ
ΔΕΣΤΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΟΙ ΚΛΟΠΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΗΣΤΙΕΣ
giogud
12/12/2008 21:03
Κάποιο θέλουν να μας πείσουν οτι το Βατοπέδι είναι ένα σχέδιο των Αμερικανών για να πλήξουν τον εθνάρχη μας. Το οτι σχεδόν διπλασιάστηκε το δημόσιο χρέος σε απόλυτους αριθμούς και αυτό οι Αμερικάνοι το έκαναν. Μήπως τα λεφτά από τα ταμεία (δομημένα) οι Αμερικάνοι τα φάγαν και αυτά. Προσλήψεις στα νοσοκομεία ο Αμερικάνοι δεν έκαναν. Πέρσι που κάηκαν ζωντανοί στην Πελοπόννησο; Οι Αμερικάνοι οργάνωσαν από τον Μάρτη την αντιπυρική προστασία. Διόδια σε άφτιαχτους δρόμους ο Μπούς τα έβαλε. Το αφορολόγητο στους ελεύθερους επαγγελματίες; Η Κοντολίζα μήπως;
PROS KYRIO AFELH
12/12/2008 20:16
KALA APO POU KAI OS POU DEN YPIRHAN SKANDALA ME TO THEIO KARAMANLI? DILADI TOTE IPIRHE AKSIOKRATIA?
ΕΛΕΟΣ
12/12/2008 19:43
ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ


υπουργός Παιδείας κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης τη νύχτα του Σαββάτου διασκέδαζε σε νυχτερινό κέντρο όπου τραγουδούν ο Πασχάλης Τερζής και η Ελενα Παπαρίζου, μαζί με τον υφυπουργό Εσωτερικών κ. Χρήστο Ζώη και τις συζύγους τους, προσκεκλημένοι ενός κοινού τους φίλου, Νίκου.
Τι το μεμπτό θα αναρωτηθείτε;

Τίποτε, εκτός του ότι στις 9 το ίδιο βράδυ είχε δολοφονηθεί στα Εξάρχεια ένας 15χρονος μαθητής και ήδη είχαν αρχίσει οι πρώτες κινητοποιήσεις και ταραχές, ενώ οι τηλεοπτικοί και οι ραδιοφωνικοί σταθμοί με έκτακτα δελτία αναφέρονταν εκτενώς στο γεγονός και στις διαδηλώσεις που ακολούθησαν. Κι επειδή προφανώς το πρόγραμμα δεν αρχίζει τόσο νωρίς, η πρώτη απορία που δημιουργείται είναι: Μα καλά, δύο υπουργοί και δεν βρέθηκε κανείς να τους ενημερώσει;

Ο κ. Στυλιανίδης υποστηρίζει ότι μόλις, περί τις 12.30 μετά τα μεσάνυκτα, πληροφορήθηκε το θλιβερό συμβάν έσπευσε να φύγει από το μαγαζί. Αλλες ασφαλείς πληροφορίες, όμως, αναφέρουν ότι η συντροφιά του κ. Στυλιανίδη διασκέδαζε στο τραπέζι νούμερο 8, μπροστά στην πίστα, έως τις 4.30 τα ξημερώματα. Και όχι μόνο αυτό. Την επομένη το βράδυ στις 8 -κι ενώ καιγόταν ήδη όλη η Αθήνα-, ο κ. Στυλιανίδης φωτογραφήθηκε στο ΟΑΚΑ κατά τη διάρκεια του ποδοσφαιρικού αγώνα της ΑΕΚ με τον Πανθρακικό, ομάδα της εκλογικής του περιφέρειας. Ο ίδιος υποστηρίζει ότι προσήλθε για να συζητήσει με πολιτικούς του φίλους που είχαν κατέβει από την Κομοτηνή για τον αγώνα. Μόνο που φωτογραφήθηκε στα επίσημα μαζί με τον πρόεδρο της ΑΕΚ κ. Γιώργο Κιντή.
Χρήστος Πάτρας
12/12/2008 19:18
Φίλε 0666,

Γιά αυτά που με ρωτάς πιό κάτω σου έχω απαντήσει, κάποια στιγμή θα το το δείς. Ήθελα όμως να σου πω και κάτι άλλο για αυτό που μου έγραφες χτές και το είδα τώρα.

Όχι λοιπόν δεν πρέπει να ντρέπεσαι που έχεις καλό αυτ/το, σπίτι (α) κτλ αν βγήκαν από την δουλειά σου τίμια. Αντίθετα να είσαι περήφανος όπως είμαι και εγώ.

Όταν οι φίλοι μου έγλυφαν κατουρημένες ποδιές να μπουν στο δημόσιο, εγώ παρ΄ ότι τελείωνα και πανεπιστήμιο πήγα να γίνω Πλοίαρχος.
Και όταν αυτοί στα 30 τους ζούσαν από τον μπαμπά εγώ είχα την ευθύνη 35 ψυχών και μιας αξίας 1,5 δις δολλ. (και μισθό ανάλογο).

Θα μπορούσα να πώ πολλά για τους νέους σήμερα, που ζούν χωρίς όνειρα, στόχους, προοπτική. Να ανοίξουν τα φτερά τους πέρα απο την μιζέρια του δημοσίου. Να μην φοβόνται την κατάργηση της μονιμότητας που στραγγαλίζει κάθε κίνηση, να μην φοβόνται τα ξένα πανεπιστήμια να μην φοβόνται τίποτα.

Στο τμήμα μου εγώ προσλαμβάνω τον ικανό και άξιο και γράφω στα αρχ... μου αν είναι από το ΕΜΠ το ΑΠΘ ή από το πανεπιστήμιο του ταμ τουμ.

Και αυτό γίνεται σε όλο τον κόσμο της ναυτιλίας. Και για αυτό είναι το Νο1 στον κόσμο..

Κλαίει η ψυχή μου όταν βλέπω 2 μέτρα παλικάρια να μην έχουν 5 φράγκα να βγάλουν βόλτα την γκόμενα..

Κλαίει η ψυχή μου όταν βλέπω Πρωθυπουργούς, Υπουργούς, Γενικούς κτλ να κρύβονται πίσω από τους υφισταμένους τους όταν γίνει η στραβή.. Φαίνεται όμως ότι τα αρχ.. ενός Άντρα (και όχι απλά αρσενικού) τους πέφτουν πολύ βαριά...

Κρίμα για την πατρίδα μας

Χρήστος
v.s rodos- leicester
12/12/2008 19:12
POSO KALITERA 8A HTAN TA PRAGMATA SE AUTON TON TOPO AN O KA8E ENAS APO EMAS KOITOUSE TH DOULEIA TOU THN OIKOGENEIA TOU TO SPITI TOU, APO TO NA ASXOLOUMASTE OLOI ME TON KOUGIA K TON KA8E KOUGIA...
Κώστας
12/12/2008 19:10
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ, ΖΗΤΩ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Μάκης
12/12/2008 19:10
Είναι τραγικό αν σκεφτεί κανείς ότι δεν έχουν περάσει παρά 4 χρόνια και μερικοί μήνες από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας του 2004 που δημιούργησαν μια τελείως διαφορετική εικόνα για τη σύγχρονη Ελλάδα. Ό,τι κερδίσαμε από την Ολυμπιάδα του 2004 το χάνουμε σταθερά και σταδιακά με μια σειρά ενέργειές μας, με αποκορύφωμα τα γεγονότα των τελευταίων ημερών. Κι αντί να κάνουμε κάτι για να σταματήσει το κακό, αρκετοί από εμάς κάνουν ό,τι είναι δυνατόν για να αποδείξουν ότι είμαστε προβληματική χώρα.
POLYKARPOS
12/12/2008 18:30
ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΚΟΥΜΕ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ. ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΙΚΑΝΟ ΑΜΥΝΤΙΚΟ ΜΑΝΔΥΑ ΤΟΝ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΡΙΣΗΣ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑςΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΛΛΑΡΑ... ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΑ ΟΒΟΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΤΑΊΛΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ...OFFSHORE ΚΑΙ UBS ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΒΑΛΤΟΠΕΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ...................................................ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΛΑΒΑΣ
12/12/2008 18:29
Σιντέλα Αλφαραχ.
Η λέξη μπασκίνας που λεγόταν παλιά στην Θεσσαλονίκη και γενικά σε όλη την Μακεδονία για τους χωροφύλακες, που τους είχε μετατρέψει η Δεξιά σε όργανά της, Προέρχεται από την ΓΑΛΛΙΚΗ γλώσσα.
ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΥΧΝΗΛΑΤΗΣ
12/12/2008 18:08
ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΥΡΙΕ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΕΤΕ,,,,,,,,,,
ΛΑΒΑΣ
12/12/2008 18:00
ΑΦΕΛΗ μήν κάνεις τον αφελή. Την Ελλάδα την κάνανε κάτι χειρότερο από μπουρδέλο.
Στο μπουρδέλο Αφελή όταν πληρώνεις κάνεις την δουλειά σου, Στην Ελλάδα όχι.
chris
12/12/2008 17:34
Giati o theios Karamanlhs milage gia MAKEDONIA kai eklege!
Μένιος
12/12/2008 17:22
Συμφωνώ με τον πρωθυπουργό για το χάλι μας φταίνε οι κυβερνήσεις του παρελθόντος δηλ. η δικιά του της ΝΔ και η προηγούμενη του ΠΑΣΟΚ και η προηγούμενη της ΝΔ και η προηγούμενη του ΠΑΣΟΚ και η προηγούμενη της ΝΔ και....
NIKOS UK
12/12/2008 17:05
@AFELH:

KAI POU NA DEIS OTAN META APO 20 XRONIA 8A EINAI TO PAIDI TOU KWSTHAKH PRO8YPOURGOS, H'' OTAN META APO 40 XRONIA TO AGENNHTO AKOMA EGGONI TOU...

EKTOS EAN KYBERNAEI TO TRISEGGONO TOU PAPANDREOU....(!!!!!)

ELEOS !!!

TELIKA KORIODEUA TOUS AGGLOUS ME TOUS BASILIADES TOUS.

EAN HXERE KAPOIOS 8A MOU APANTOUSE OTI KAI EMEIS DEN EIMASTE KALYTEROI...
ISA ISA XEIROTEROI...
GIATI EMEIS TOYS PSHFIZOUME KIOLAS...
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ
12/12/2008 16:49
ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥ Ο ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΑΡΧΙΣΤΕ ΤΟΝ ΣΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ
TO Stratiotaki
12/12/2008 16:37
@PT

Epidi polu apla oi alles kiverniseis htan pio prosektikes kai den ta vgazane etsi efkola sthn fora. Kai mhn mou pite oti oi proigoumenoi den fagane. Fagane kai parafagane me pio xrisa koutalia.
Ecologist
12/12/2008 16:36
Παρακολούθησα τη σημερινή συνέντευξη Τύπου του πρωθυπουργού. Θύμιζε μικροαστό δάσκαλο επαρχιακής κωμόπολης που ξεκινάει το μάθημα με την τετριμμένη προσφώνηση: "Καλά μου παιδιά..."
Δεν μας είπε κάτι καινούργιο. Συντήρηση του μία από τα ίδια. Εχω 151, είμαι ισχυρός(!), συνεχίζω τις μεταρρυθμίσεις (sic)! Κατά τα λοιπά το επιχειρησιακό σχέδιο (ποιό είναι αυτό;) της Αστυνομίας ΘΑ το ξαναδούμε. Ο Προκόπης δεν φταίει κλπ
Κανείς δεν φταίει! Μονάχα η άτιμη η σφαίρα που λοξοδρόμησε και ο ελληνικός λαός εντέλει, που χειρότερος από δολοφονική σφαίρα μπάτσου, ξαναψήφισε τον "καταλληλότερο" ως πρωθυπουργό του και άφησε τους Οικολόγους εκτός Βουλής και την Ελλάδα -όπως πάει- εκτός Ευρώπης!
Τ
12/12/2008 16:36
ΦΥΓΕΤΕ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ
A.K
12/12/2008 16:30
@ NIKOS

Α ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΚΛΗΣΕΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΕ ΠΟΥ ΠΑΤΑΓΕΣ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Mad Mitsos
12/12/2008 16:26
Διπλό όχι στα σενάρια περί πρόωρων εκλογών αλλά και διαδοχής του από την ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας είπε ο πρωθυπουργός κ. Καραμανλής στα πλαίσια συνέντευξης τύπου που έδωσε στις Βρυξέλλες.

Μαζευτα και φυγε ρε! Εξαιτιας της ανικανοτητας σου εγιναν ολα οσα εγινα! Ξεκουμπισου και συ και η κυβερνησουλα σου γελοιε!
καλλιοπη η καλυμνια
12/12/2008 16:23
Η καλυτερη υπηρεσια που θα μπορουσε να προσφερει ο πρωθυπουργος ειναι να σηκωθει να φυγει. Φοβαμαι βεβαια μηπως η βλαβη πια ειναι μη αναστρεψιμη .Το δε ΠΑΣΟΚ ας ετοιμαζεται ,αλλα να ξερει οτι θα ειναι η τελευταια του ευκαιρια . Γιωργο , απο σενα περιμενουμε αξιοκρατια και κοινωνικο προσωπο . Ειμαστε στο μη παρεκει.
Marx
12/12/2008 16:21
Koumounistis = autos pou den exei tipota kai thelei na to mirastei me olous.
Aristeros = Autos pou den exei fygei pote apo tin oikogenia tou kai nomizei oti oi alloi prepei na ton ntantevoune
Deksios = Autos pou koitaei tin douleia tou kai den ton endiaferei ti kanoun oi alloi
AkroDeksios = Autos pou goustarei tin Ellada kai thelei na tin paei psila
Ν
12/12/2008 16:21
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΞΕΣΗΚΟΜΟΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ
Ecologist
12/12/2008 16:13
Προς αξιότιμο Led

Στο σχόλιό σου υπάρχουν αντιφάσεις. Από τη μία φοβάσαι μήπως χαθεί η αυτοδυναμία(!), από την άλλη εντάσσεις τους οικολόγους σε ένα φθαρμένο και φαλιρισμένο ήδη σύστημα!
Οι Οικολόγοι σίγουρα δεν είναι πανάκεια και θα μπορούσαν να λειτουργήσουν όχι σαν επαίτες για λίγη εξουσία ασφαλώς, αλλά σαν μία αυτόνομη φωνή πίεσης προς τις κυβερνήσεις να σέβονται το περιβάλλον που τώρα αγνοούν.
Από την άλλη, είναι λυπηρό να μην έχεις καταλάβει ακόμη ότι οι κυβερνήσεις, είτε γαλάζιες, είτε πράσινες, χρησιμοποιούν το κράτος ως φέουδο. Μάλιστα από το 1981 και μετά, το κράτος αυτό διογκώθηκε αισθητά και παράλογα, και η διαφθορά παγιώθηκε ως φαινόμενο στους κόλπους της ελληνικής κοινωνίας. Νάσαι σίγουρος ακόμη ότι, εξαιτίας ΚΑΙ της διαφθοράς αυτής, βιώνουμε αυτά τα θλιβερά που βιώνουμε σήμερα. Γι'' αυτό χρειάζεται μια αλλαγή έξω και πέρα από τα καθιερωμένα.
Giannis
12/12/2008 16:08
ta mona sovara arthra pou diavasa einai telika tou liakopoulou!
http://liakonews.blogspot.com/
psifizw liakopoulo!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις