«Πλήρωσε για να μη σε κάνουμε ρεζίλι»

Απειλές από τις εισπρακτικές εταιρείες που συνεργάζονται με τις τράπεζες, καταγγέλλουν οι καταναλωτές

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Δήμητρα Σκούφου Εύη Σαλτού   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/11/2008 07:00 |
Η προειδοποίηση που στέλνουν αρκετές τράπεζες μαζί με τον λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας
 «Πλήρωσε για να μη σε κάνουμε ρεζίλι»
Ο 63χρονος Παύλος Βασιλειάδης παραδέχεται ότι ορισμένες φορές καθυστερεί την αποπληρωμή της πιστωτικής του κάρτας, αλλά τότε αρχίζουν οι περιπέτειες....
Γίνετε Συνδρομητής
ΑΓΓΕΛΟΣ
28/02/2011 13:02
Πρόκειται για καθαρή παραβίαση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων (Privacy). Έχω ζήσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και συγκεκριμένες πρακτικές αφορούν παράπτωμα. Μόνο στη μπανανία - Ελλάδα επιτρέπονται αντίστοιχες καταστάσεις. Σπεύδω να ενημερώσω ότι δεν έχω υπογράψει καμία συναίνεση για χρήση προσωπικών δεδομένων από Τρίτους με την τράπεζά μου.
Λοιπόν για αυτούς που γράφουν μπούρδες τύπου "ας πληρώνατε", ή "ας μη χρωστούσατε" κλπ, βρίσκονται απλώς ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.
Το θέμα είναι εάν οι συγκεκριμένες πρακτικές από τις συγκεκριμένες εταιρείες είναι νόμιμες ή παράνομες.
Credit Master
23/11/2008 00:14
Η ιστοσελίδα www.creditcollection.gr δεν έχει καμία σχέση με εισπρακτική εταιρεία και δεν καταλαβαίνουμε από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα. Έως σήμερα το site μας έχει βοηθήσει αφιλοκερδώς πολλούς οφειλέτες και σκοπεύουμε να συνεχίσουμε. Πιστεύουμε ότι η άλλη πλευρά - οι εισπράκτορες - θέλουν εκπαίδευση και όχι κατάργηση των αρκετών χιλιάδων θέσεων εργασίας τους. Εάν τη δουλειά τους την κάνουν με ευγένεια και σεβασμό προς τον οφειλέτη είναι προς μεγάλο όφελος των οφειλετών γιατί το επόμενο στάδιο είναι οι δικηγόροι και η απώλεια της περιουσίας τους! Σαφώς υπάρχουν θέματα κακής συμπεριφοράς από τους εισπράκτορες αλλά ψάξτε ποιοι είναι οι πραγματικά χαμένοι και οι πραγματικά κερδισμένοι από τις εισπρακτικές – στο σύνολο όχι μεμονωμένα... Κάποιες ιδέες στην σελίδα http://www.creditcollection.gr/el/demons
Ο Διαχειριστής του www.creditcollection.gr
ΥΓ. Καλούμε όλους που έχουν εμπειρία με επιτυχή διαχείριση των εισπρακτικών να μας στείλουν τις ιστορίες τους ώστε να τις δημοσιεύσουμε και να ωφεληθούν και άλλοι. Επίσης εάν κάποιος δικηγόρος ενδιαφέρεται για την παροχή συμβουλών ας επικοινωνήσει.
DD
22/11/2008 21:44
Opoios den plironei tous logariasmous tou den blaptei mono tis trapezes kai tis eispraktikes etairies. Apo ti proilthe i oikonomiki krisi nomizete. Apo autous pou den mporousan na plirosoun auta pou xrostousan. To xero oti exei dikaiomata o katanalotis. Ostoso, xreiazetai kai ligi ypeuthinotita. To na xodeuei kaneis perisotera apo auta pou kerdizei einai anepitrepto.
Σαλογραία
22/11/2008 19:19
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κάρτες, ούτε παίρνω δάνεια, αλλά εχει πλάκα όταν μου τηλεφωνούν οι τραπεζικές κολλιτσίδες, που παίρνω ύφος χαζοβιόλας και απνευστί, με ύφος μαθήτριας πρώτης δημοτικού που λέει το ποίημά της, με φωνή ρομποτική τους λέω: <<Κοιτάξτε, εκτιμώ πολύ το ενδιαφέρον σας κυρία Τράπεζα για μένα αλλά εγώ είμαι μια φιλοπαραδοσιακή γυναίκα που κάνει υπακοή στον άντρα της και ο άντρας της φρονεί ότι οι γυναίκες και οι μαύροι του Χάρλεμ της Αμερικής δεν πρέπει να εχουν πιστωτικές κάρτες, γιατί παρασύρονται απο καταναλωτική μανία και είναι ασυγκράτητοι, γι αυτό και γω, καλή μου Τράπεζα, παρόλο ότι με συγκινει πάρα πολύ η αγάπη σας και το ενδιαφέρον σας, πιστωτική κάρτα δεν θα μπορέσω να πάρω...>> Τα γέλια που κάνω Παναγία μου, με το ύφος που εισπράττω απο την άλλη άκρη του σύρματος, δεν λέγονται! Μουτζώστε , ρε τις Τράπεζες και όλους τους τοκογλύφους.
ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ, ΤΙΠΟΤΑ, ΔΕ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΥΜΑΝΤΟ, ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝΕ ΟΙ ΑΧΑΛΙΝΩΤΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ...ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!
Βαγγελης Αλαφακης
22/11/2008 16:45
Τι τις θελατε τις πιστωτικες καρτες;
Βαγγελης Αλαφακης
22/11/2008 15:55
Τι τις χρειαζεστε ρε παιδια τις πιστωτικες καρτες και τα δανεια;
Μπορειτε να ζησετε και χωρις αυτα! Οριστε τωρα τις παιζεται. η οικονομικη κριση ειναι σα χειμμαρος, τα παρασερνει ολα στο διαβα της.
Θανάσης
22/11/2008 14:38
Εταιρεία μου τηλεφώνησε διότι ο οφειλέτης δεν πλήρωσε το ποσό των 55€ περίπου. Ως εγγυητής, ζήτησα να τελειώσει πρώτα ο χρόνος που δικαιούται ο οφειλέτης, να μπει στον Τειρεσία και στη συνέχεια θα τους πληρώνω εγώ. Δεν ξέρω γιατί, αλλά επέμενε ότι θα βάλει και μένα στον Τειρεσία την ίδια ημέρα που θα βάλει τον οφειλέτη. Επανέλαβα ότι την ίδια μέρα που θα κλείσει η προθεσμία για τον οφειλέτη, τότε θα αναλάβω εγώ τις πληρωμές με την Τράπεζα. Αυτή απειλούσε με φυλακές, δημεύσεις, Τειρεσία, κλπ. σε ύφος πρόστυχο και προκλητικό. Πήρα τα στοιχεία της και όταν της έδωσα να καταλάβει ότι το να με βάλει στον Τειρεσία θα είναι σαν να έχει υπογράψει το να βάλει τον εαυτό της και τα παιδιά της σε αναπηρικό καροτσάκι, δεν με ξαναενόχλησε.
Νίκος Παππάς
21/11/2008 22:14
"γιαννης 21/11/2008 19:12Παιδια για να βαλουμε τελος σε αυτες τις ιστοριες και να μην μας ενοχλουν καθολου, οσοι εσεις που χρωστατε ...ΠΛΗΡΩΣΤΕ "

Το τι θα κάνουμε και πότε θα το κάνουμε, δε σε αφορά. Έχω κλείσει ένα τέτοιο "μαγαζί" ("εισπρακτική εταιρεία") στέλνοντας στη φυλακή το αφεντικό και με μεγάλη μου ευχαρίστηση θα το ξανακάνω σε πρώτη ευκαιρία. Θα καταλάβετε αν χρειαστεί και με το ζόρι, ότι υπάρχουν νόμοι για την είσπραξη χρεών και με αυτούς τους νόμους και μόνο θα πορεύεστε.
γιαννης
21/11/2008 19:12
λοιπον συμπατριωτες μην αφηνεται να σας ζαλιζουν η εισπρακτικες εταιριες απαγορευεται να σας τηλεφωνουν .ζητατε παντα οταν λενε τηλεφωνουν εκ μερους τις χ τραπεζας να απαιτειτε οτι εσεις μιλατε μονο απο υπαληλο απο την τραπεζα και οχι εκ μερους.2) ΖΗΤΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ ΤΗς ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ .3)ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΕ ΑΝΘΡΩ ΠΟΥ ΠΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΚΡΥΨΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΤΑΙ.4)ΑΠΕΙΛΗΣΤΕ ΤΟΥς ΜΕ ΜΗΝΘΣΘ ΕΑΝ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΟΙ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΣΑς
ΜΕΝΕΛΑΟΣ
21/11/2008 18:13
Παιδια για να βαλουμε τελος σε αυτες τις ιστοριες και να μην μας ενοχλουν καθολου, οσοι εσεις που χρωστατε ...ΠΛΗΡΩΣΤΕ
SAK.
21/11/2008 18:10
KAPIOS ARGI NA PLIROSI TIN KARTAtou ENDAKSI SIMVENI , THEN PREPI NA ENIMEROSIS TIN TRAPEZA, OT I TOU EHI PROKIPSI PROVLIMA, THEN PERNO TO MEROS TON TRAPEZON ALLA KE LIGI LOGIKI THEN VLAPTI, EHOME KSANADI TO ERGO, MOLIS TOUS STRIMOKSOUN FONAZOUNE TA KANALIA KE ARHIZI OI KLAPSA , OTI FTEI OI EKASTOTE KAKIA KIVERNISI, POU THEN PROSTATEVI TON POLITI, KE EMIS OI IPOLIPI POU THEN PERNOUME KARTES TI IMASTE KOROIDA, SE KATI POU THEN SE IPOHREONI OI POLITIA FTES MONOSsou ,HORIS AFTO NA SIMENI OTI EKI POU EHI DIKEO O POLITIS NA MIN EPMVENI OI POLITIA.
Kostas
21/11/2008 14:34
Peristatiko paromoio synevh kai se emena me eispraktiki etaireia gia logariasmo tis Marfin Popular Bank...i ofili htan 40Euro kai i kyria sti grammi eixe epithetiko yfos kai me apeilise oti tha paei i ypothesi dikastikos an den exoflithei amesa...fysika gelasa me to peristatiko, prospathisa na epikoinoniso me tin trapeza, h opoia den gnorize tis praktikes tis en logo etaireias...apla ekleisa teleiws ton logariasmo mou sthn Marfin. An oi idies oi trapezes den boroun na elegxoun me poious synergazontai einai kathara dikia tous euthini....sto kato kato oi eispraktikes apla tin douleias tous kanoune, fysika me tropo aparadekto. I euthini prosopika nomizo varainei ejolokrirou tis trapezes
Κωστας