Δολοφονική βεντέτα στα Σφακιά

TA NEA  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/11/2008 15:03 |
Θύμα βεντέτας έπεσε σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις της αστυνομίας ένας 27χρονος, στα Ασκύφου Σφακίων. Αγνωστοι τον πυροβόλησαν τέσσερις φορές...
Γίνετε Συνδρομητής
fasatos
03/12/2008 18:57
emena pali mou fenete pos kala kala tou to kanane ....apopsi mou einai kai en eiste ipoxreomenoi na tine dextite
ΛΕΝΑ ΣΙΣΙ
25/11/2008 12:42
άν δέχεστε σχολιασμό επί του σχολιασμού σας
νομίζω ότι υπάρχουν & αξιόλογα θέματα στην ιστορία της Κρήτης
που αξίζουν σχολιασμό & όχι μόνο αυτά που πουλάνε άποψη
μαγκιάς σε μια μερίδα ανθρώπων άν κρίνω & απ'' τους υπόλοιπους.
μην τα ισοπεδώνετε όλα με φτηνό τρόπο υπάρχουν πιο ακριβά-σοβαρά επιχειχειρήματα να εκφράσετε την αποψή σας σχολιάζοντας.
το νησί είναι κομμάτι της Ελλάδας άρα & δικό σας για προσπαθείστε
να σκεφτείτε ......

andreas queck
21/11/2008 14:36
i politia eimaste emis i idioi.emis tin trefume kai tin orimazume,
tin efthini kathenas tin aporipti apo tin plati tou,otan den einai diko tu provlima.
einai thema nootropias,i elliniki magia...!?? i oti eimaste mirilatres tis tixis mas opos mathame na zume!?
I ellada exei axiologous antropus,opos kathe kratos,alla den liturgise pote omadika.Trfefume tin pepithisi atomistika gia to diko mas kalo,oti i politia ftei gia ola,kai i politia prepi na ta ftiaxei ola.
To thema ventetas,oti kano iti thelo,den fovame tipota kai kanenan,ine ksekatharo se kathe tomea tis zoi mas se aytin tin xora.Anarxia kai akinivalismos stin iparxi tou kathena mas.
To systyma prospathi na orthopodisi kai pistevo se ayto,alla exei pola sathra stirigmata,
To pedi den tha xanaerthi piso.opos kai kathenas pou dolophonite apo kapious me dolo ,me amelia,etc.px..min pinete kai odigite..pernete kai allous mazi sas..
Aytoi pou to kanun tha prepi na sofronistun me tropo pou tha
einai paradigma pros mimisi gia kathenan mas,
i


ΠΑΣΧΑΛΗΣ
21/11/2008 13:26
Οσο οι πρωτογονοι θα συνοδευουν πολιτικους και επιχειρηματίες της Κρητης, και οσο θα διαφημίζονται ως λεβεντες,, και λεβεντια θα χαρακτηριζετε ο τραμουκισμος, τα ναρκωτικα, η "κλεψα" το νταβαντζιληκι σε γυναικες και καταστηματα και ολα αυτα θα τα λενε κουλτουρα και παραδοση το φαινομενο θα υπαρχει και θα συνεχιζετε.

γιατιιι
λεβεντια ειναι να σκοτωνεις μεχρι του σημειου να ξεκληριστει το σοι του οχτρου,

λεβεντια ειναι να χτυπας νουμερα σε πλαισια και κινητηρες αυτοκινητων και να τα πουλας σε μαντρα που ειναι ασφαλως δικη σου,

λεβεντια ειναι στο γαμο του παιδιου σου να σου ζητα η αστυνομια χαρτι "ποθεν εσχες" για τα κρεατα που θα φιλεψεις τους καλεσμενους στο γαμηλιο τραπεζι γιατι στην περιοχη κλαπηκαν κοπαδια, ή ισως δεν αναφερθηκε ακομα η κλοπη

λεβεντια ειναι να μην πληρωνεις τελη κυκλοφοριας και ασφαλεια για το αυτοκινητο σου γιατι ετσι γουσταρεις,

λεβεντια ειναι να επιλεξεις τετρακουνητο που θα ξηλώνει τα ΑΤΜ με τη μια χωρις να ταλαιπωρεις την γειτονια με πολλαπλες προσπαθειες κανοντας φασαρια

λεβεντια ειναι οι νεες και μοναδικες αδειες κυκλοφοριας αγροτικων αυτοκ/των παγκοσμιας πρωτοτυπιας ως "ζωοκλεπτικον"

λεβεντια ειναι το κοριτσι στην οικογενεια σου να το μεγαλωνεις ετσι απλα για να το παντρεψεις .. γιατι κοριτσι ειναι . τι θα το κανεις. σιγα μην το στειλεις σχολειο., χαζος εισαι , ασε που θα ανοιξει και το μυαλο του και μετα ποιος το παιρνει.

λεβεντια ειναι και το ονειρο του νεου να θελει να γινει βοσκος, τι αλλο, οι βοσκοι εχουν προσβασεις παντου.

λεβεντια ειναι να καθεσαι στο καφενειο και να παιζεις χαρτια ενω η οικογενεια σου θα σκαβει η θα μαζεύει τις ελιες
γιατι εσυ πρεπει να εισαι ξεκουραστος για τις νυχτερινες σου εξορμησεις

λεβεντια ειναι οταν πεθαινουν οι καπεταναίοι να τους πηγαινουν συνοδεια με τα πολυβολα ασχετα που απο τον τελευταιο πολεμο περασαν καμποσες δεκαετιες και οι τουρκοι εφυγαν λιγο παλιότερα/ο καπετανιος ειναι παντα καπετανιος/ και του πρεπουνε τιμες(ως αλλος καπεταν Κορακας)

λεβεντια ειναι στο μπακαλικο-μαναβικο-φουρνο να χρωστας αλλα ναχεις φραγκα να αγορασεις πολεμοφοδια να παιξεις αμα χρειαστει

λεβεντια ειναι στην καροτσα του ντατσουν κατω απο τα ζαρζαβατικα να πουλας οπλα και σφαιρες στην Γεωργιούπολη το πρωι και το βραδι να ξεφορτωνεις τα απουλητα στο Φοινίκη της Καρπάθου για να παρεις μαυρο

λεβεντια ειναι να φοραει ο το νυφικο ο γαμπρος με τον κουμπαρο παρεα και να μην τους παρει χαμπαρι κανεις,


Γνωρισα πολλους Κρητικους/κες αξιοπρεπεστατους που κρατησαμε με αρκετους φιλια χρονων

παντα τους ρωτουσα πως τους ανεχονταν και μου απαντουσαν πως τους αγνοουν και πως "αυτοι" ειναι στο περιθώριο(αν και εγω τους βλεπω στο προσκηνιο μονιμα)

Ποτε δεν καταλαβα ποση ειναι η αποσταση που χωριζει το Ηρακλειο με την Μεσσαρα (εζησα στην Μεσσαρα)

η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να κοινωνικοποιηθούν και να ενταχτουν το συντομοτερο

με ειλικρινή αγαπη για την Κρητη και σεβασμο στους ανθρωπους και την ιστορια της
Aris kalafatis
21/11/2008 13:16
kala re de variestai oloi na lete oti ftaei i politeia. Ftaei de leo.....alla gia ola??????
rg
21/11/2008 09:27
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΝΤΡΟΠΗ
Ιάσων Σπηλιώτης
20/11/2008 21:23
Το μεγάλο λάθος είναι της πολιτείας
Η ποινή για εγκλήματα βεντέτας θα έπρεπε να είναι δεκαπλάσια, ή να εφαρμοστεί ο νόμος της φύσης, "επιβίωση του δυνατού", ώστε τα βεντατοπαλήκαρα να εξοντώσουν το ένα το άλλο προς συμμόρφωση της επόμενης γενεάς.
Αν αυτό είχε αρχίσει με την απελευθέρωση της Κρήτης τώρα δε θα υπήρχαν ποια βεντέτες ούτε θα είχαμε θρηνήσει κάποιους πολιτισμένους συμπολίτες μας
Χ ΚΑΠΛΑΣ
20/11/2008 15:06
Α ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ..............
ΘΡΑΣΥΜΒΟΥΛΟΣ
20/11/2008 14:52
Α ρε κουζουλα! Μυαλο δεν θα βαλετε; Δεν λυνονται με βεντετες τα προβληματα!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις