ΠΟΙΝΕΣ-ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΑΡΝΤΙΝΙΕΡΑ

«Χάδια» για τους 3 αστυνομικούς που σακάτεψαν τον φοιτητή 4 αθώοι- ένας προήχθη!

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Στέλιος Βραδέλης svradelis@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/10/2008 07:00 |
 Ποινές-ντροπή για τη ζαρντινιέρα
Αστυνομικοί χτυπούν με κλωτσιές στο κεφάλι τον Κύπριο φοιτητή τον Νοέμβριο του 2006 στη Θεσσαλονίκη. Τότε είχαν ανακοινώσει πως ο φοιτητής... σκόνταψε στη ζαρντινιέρα. Αφού τους ξεσκέπασε το βίντεο, δύο χρόνια αργότερα άλλοι αθωώθηκαν και σε άλλους επιβλήθηκαν ποινέςχάδια

Ποινές-χάδια επεφύλασσε στους αστυνομικούς «πρωταγωνιστές» της ζαρντινιέρας το Δευτεροβάθμιο Πειθαρχικό όργανο της ΕΛ.ΑΣ. Τέσσερις από τους προστάτες της τάξης, που έβλεπαν τους συναδέλφους τους να χτυπούν ανελέητα τον Κύπριο σπουδαστή Αυγουστίνο Δημητρίου, απαλλάχτηκαν για την υπόθεση-ντροπή. Άλλοι τρεις έπεσαν στα μαλακά και τιμωρήθηκαν με ποινές προκλητικά μικρές.

O αρχιφύλακας που εμφανίζεται στα τηλεοπτικά πλάνα να κλωτσάει και να ρίχνει μπουνιές στον Αυγουστίνο Δημητρίου τιμωρήθηκε με εξάμηνη αργία. Ο συνάδελφός του που τον ανταγωνίστηκε στα χτυπήματα τιμωρήθηκε με τετράμηνη αργία

ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ
Οι ποινές του Πρωτοβάθμιου είχαν θεωρηθεί προκλητικά μικρές.
Το Δευτεροβάθμιο τις... μίκρυνε!
και ο τρίτος της παρέας, ο οποίος συμμετείχε επίσης ενεργά στον ξυλοδαρμό, τιμωρήθηκε με πρόστιμο 1.000 ευρώ!

Σύμφωνα μάλιστα με αστυνομικές πηγές, οι τρεις βασικοί πρωταγωνιστές του ξυλοδαρμού έχουν εκτίσει τις ποινές τους εφόσον αρχικά είχε αποφασιστεί η διαθεσιμότητά τους μέχρις ότου ολοκληρωθεί η Ένορκη Διοικητική Εξέταση, με απόφαση τότε του Βύρωνα Πολύδωρα. Πρακτικά πάντως η ποινή της αργίας μεταφράζεται σε καταβολή του 40% του μισθού στον αστυνομικό που καταδικάζεται.

Έγινε διευθυντής!
Ο όγδοος της παρέας της ζαρντινιέρας, ο οποίος ήταν επικεφαλής των αστυνομικών δυνάμεων στην περιοχή του Συντριβανιού όπου συνέβη ο ξυλοδαρμός, αρχικά τιμωρήθηκε με 15ήμερη αργία, αλλά στη συνέχεια προήχθη σε αστυνομικό διευθυντή Κιλκίς και αποστρατεύτηκε από την ΕΛ.ΑΣ. τον Μάρτιο του 2008.

Από το Πρωτοβάθμιο Πειθαρχικό Συμβούλιο στις 14 Δεκεμβρίου 2007 είχε επιβληθεί εξάμηνη αργία με απόλυση στον αρχιφύλακα που πρωταγωνίστησε στον ξυλοδαρμό. Στον συνάδελφό του είχε επιβληθεί τετράμηνη αργία με πρόσκαιρη παύση σε αστυνομικό Β΄ και σε τρεις αστυφύλακες, οι οποίοι παραβρίσκονταν στο περιστατικό του ξυλοδαρμού χωρίς να κάνουν κάτι για να γλιτώσουν τον Κύπριο, είχε επιβληθεί η ποινή της αργίας για 2 ή 3 μήνες.

Εις βάρος της απόφασης του Πρωτοβάθμιου Πειθαρχικού κινήθηκε ο πρώην αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ. Αν. Δημοσχάκης, ο οποίος θεώρησε απαράδεκτες τις μικρές ποινές με τις οποίες είχαν τιμωρηθεί οι εμπλεκόμενοι αστυνομικοί. Μάλιστα, για τον βασικό πρωταγωνιστή του ξυλοδαρμού είχε ζητηθεί η απόλυσή του από το Σώμα όταν αποκαλύφθηκε πως και το 2001 συμμετείχε ενεργά σε αντίστοιχη υπόθεση... ζαρντινιέρας, για την οποία η Ελλάδα καταδικάστηκε από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων!

Σιγή ιχθύος
Χθες ούτε η ηγεσία της Ελληνικής Αστυνομίας ούτε το υπουργείο Εσωτερικών αντέδρασαν στην απόφαση-πρόκληση του Πειθαρχικού. Η επίσημη δικαιολογία ήταν πως η απόφαση δεν έφτασε καθαρογραμμένη σε αυτούς και συνεπώς δεν μπορούσαν να τη σχολιάσουν! Κύκλοι ωστόσο του Αρχηγείου επισημαίνουν πως αν οι αστυνομικοί καταδικαστούν στο ποινικό μέρος από το δικαστήριο της Θεσσαλονίκης, τότε η περίπτωσή τους μπορεί να επανεξεταστεί και από την ΕΛ.ΑΣ. Οι 7 αστυνομικοί κατηγορούνται για απρόκλητη και επικίνδυνη σωματική βλάβη, ενώ ο επικεφαλής τους για απλή συνέργεια και απρόκλητη έμπρακτη εξύβριση.


«Η απόφαση με εξοργίζει και με πονάει»

«ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ που με εξοργίζει και με πονάει», είπε στα «ΝΕΑ» ο 26χρονος Αυγουστίνος Δημητρίου, όταν πληροφορήθηκε τις ποινές-χάδια. «Περίμενα μια δίκαιη τιμωρία γι΄ αυτούς τους ανθρώπους. Αντί αυτού, οι συνάδελφοί τους, τους επιβράβευσαν για τον ξυλοδαρμό μου», είπε ο Κύπριος σπουδαστής, ο οποίος στις 3 Νοεμβρίου θα βρεθεί ακόμη μία φορά στη Θεσσαλονίκη περιμένοντας να δικαστεί η μήνυση που έχει καταθέσει εις βάρος των αστυνομικών.

Ο Αυγουστίνος δεν έχει ξεπεράσει ακόμη τα προβλήματα από τον βάναυσο ξυλοδαρμό του στις 17 Νοεμβρίου 2006, όταν αστυνομικοί με πολιτικά άρχισαν να τον χτυπούν αλύπητα επειδή θεώρησαν πως ανήκει σε ομάδα νεαρών που προκαλούσαν επεισόδια κατά τη διάρκεια του εορτασμού της επετείου του Πολυτεχνείου. Εξακολουθεί να λαμβάνει καθημερινή θεραπευτική αγωγή, ενώ τον παρακολουθεί και ψυχολόγος, η οποίαόπως αποκαλύπτει ο κ. Φίλιππος Δημητρίου- εκτιμά πως ο Αυγουστίνος θα χρειαστεί αρκετά χρόνια μέχρις ότου ξεπεράσει τα ψυχολογικά τραύματα. «Το παιδί δεν μπορεί να εργαστεί, έχει καταστραφεί η ζωή του και οι αστυνομικοί που το έκαναν αυτό αθωώνονται. Δηλαδή ποιο είναι το μήνυμα που δίνει η Αστυνομία στους πολίτες; Θα σας χτυπήσουν, θα σας αφήσουν σχεδόν ετοιμοθάνατο, αλλά κανένας δεν θα τιμωρηθεί γι΄ αυτό», λέει εκνευρισμένος ο πατέρας του Αυγουστίνου.

73
Astunomikos - USA
19/10/2008 17:35
@ GR: Adelfe GR, i oli koubenta itan gia tin aparadekti stasi tis Ellinikis Astynomias kai oxi gia to an oi Amerikanoi astunomikoi einai Dimosioi Ypalliloi i oxi ... Prenei ta dedomena tis Elldas kai ta kaneis extrapolatestin Ameriki twn 330 ekatomuriwn, twn terasrtiwn sunorwn, kai tis aperantis ektasis ... me dedomena pou exeis ma0ei apo ton kinimatografo ... Hey .. you know what ? Kepp going the way are ... Afou exeis oles tis luseis kai oles tis apantiseis kai afou ola einai "tzami" stin Ellada ... screw my opinion ... It bares zero effect on your life ... Sunexise tin zwi sou me tous astunomikous twn fiaskwn opws tis Mukonou (3ulodarmos), tis Santorinis (apokefalismos, kai klepsimo tou peripollikou !!!, kai "3exasa my side arm" !!! klp ), i tis Kipselis (prin apo 10 mines opou egien makelio kai astunomia ir0e opote ekeini goustare) ... Good luck to you and your family ... Amerikanos Astunomikos ...
ΦΩΤΙΝΗ
19/10/2008 02:39
ΣΤΟΝ Judas Revenger
ΥΠΕΡΟΧΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΑΦΙΡΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ.ΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΞΗ


ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ
ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ


GR
18/10/2008 23:22
ASTYNOMIKOS, OPWS VLEPW DEN GNWRIZEIS OUTE THN GLWSSA SOY TA AMERIKANIKA, PARE ENA DICTIONARY ENGLISH/GREEKAND LOOK UP "CIVIL SERVICE" TOTE MONO THA KATALAVEIS OTI OI MPATSOI STH AMERIKOI EINAI DHMOSIOI YPALLHLOI (DEN MILAME GIA OROYS , MILAME GIA KATHGORIA). A KAI KATI AKOMA , MHN KSEXASEIS NA PAS STHN DOULEIA SOU SHMERA, KSEREIS ESY SECURITY STO PATHMARK. ASE MAS RE.
GR
18/10/2008 22:36
RE ASTYNOMIKOS, DHMOSIOS YPALLHLOS DEN SHMAINEI OTI PSHFIZESAI, SHMAINEI OTI PLHRWNESAI APO TOYS POLITES TOU TOWNSHIP, EPANALAMVANW "CIVIL SERVICE" , ALLA ESY APOKLEIETE NA EISAI MPATSOS, MPOREI NA EISAI "SECURITY" SE KANENA DEPARTMENT STORE, GI''AYTO KANE TOUMPEKI. KAI TO ALLO MILAS GIA MPATSOUS AMERIKHS; POU EINAI OLOI 200-300 POUNDS KAI KATHONDAI STA AYTOKINHTA TOUS ME MIA DOUZINA DOUGHNUTS KAI OLO MASANE;.KAI POIOS SOU EIPE ESENA OTI OI DHMOSIOI YPALLHLOI DEN APOLEIWNDAI VASH TOU NOMOY;;;;;;;;;;;EISAI TOSO MPERDEMENOS POU APOKLEIETE ASY NA EISAI STHN AMERIKH, TI DOULEIA EXEI O SERIFHS ME TOUS MPATSOUS, OI MPATSOI DIORIZONDAI APO TO POLICE DEPARTMENT POU PLHRWNETAI APO TIS FOROLOGIES TWN KATOIKWN TOY TOWN, GI''AYTO EINAI DHMOSIOI YPALLHLOI , H MHPWS TOUS THEOREIS IDIOTHKOUS;;;;;;;
ASTYNOMIKOS
18/10/2008 21:11
GR eisai teliws asxetos ... Dimotikos i politiakos upallilos stin ameriki DEN simenei Dimosiios Ypallilos ala Ellinika pou den apoleietai i pou douleuei 6 apo tis 8 wres kai tis alles ka0ete ... Oloi eimaste idiwtikou dikaiou me sumbaseis 1, 2, 3, 4 xronwn ... Comprente ... ??? Kai fusika an kaneis kati toso sobaro oso autoi oi Ellines malakes kai peraseis apo pi0arxiko se stelnoun oxi spiti sou alla stin fulaka ... Osoi einai Serifs and Deputy Serifs einai ntopioi eklegmenoi apo ton Dimo / koinotita ka0e 2 xronia ... Pote itan i teleutaia fora pou esu proswpika psifises ton A, B, G mpatso tis polis sou ? Ante ma0e kai meta mila ...
GR
18/10/2008 17:23
ASTYNOMIKOS.....DEN EISAI "CIVIL SERVICE";EPOMENWS EISAI , EMPLOYEE OF THE LOCAL GOVERNMENT, TOTE PWS LES OTI DEN EISAI DHMOSIOS UPALLHLOS, KATALAVAINEIS TI GRAFEIS;;;;;;;;;;;;;;;KAPOY EISAI POLY MPERDEMENOS RE FILE. KAI TI THELEIS NA MAS PEI, OTI H ASTYNOMIA STHN AMERIKH EINAI DIKAIA, DEN SKOTWNOUN KATHR MERA ATHOOUS POLITES ME TO ALAFRYNDIKO TO "SELF DEFENSE";;;;;;;;;;;;;
amerikanos
18/10/2008 17:18
Swstos o Judas Revenger ... POLI kali apopsi kai idea ... DAXTULODEIKTOUMENOI oila ta Gourounia kai Koproskila ...
Judas Revenger
18/10/2008 13:28
Λοιπόν, καλά τα ευχολόγια και οι λιτανείες, αλλά τα βαρέθηκα. Πρέπει να κάνουμε κάτι με τους φασίστες. και το κάτι είναι απλό. ΑΚΤΙΒΙΣΜΟΣ.. κάποιος ας ξεκινήσει μία ιστοσελίδα (δεν έχω τις γνώσεις, ούτε τον χρόνο). Πρώτα πρώτα θα μπουν τα ονόματα και οι φωτογραφίες από τα γουρούνια. μεγάλες μεγάλες φωτογραφίες να φαίνονται καλά, και πολλές. μην ανηχυχείτε θα βρεθούν εύκολα. όλες οι εφημερίδες έχουν χιλιάδες. κάποια καλά παιδιά-εργαζόμενοι θα βρεθούν να τις ανεβάσουν στο διαδίκτυο. μετά θα μπούν οι πληροφορίες απο τα γουρούνια. που δουλεύουν, τι κάνουν, σε ποιό καφενέιο πάνε. τι πιό εύκολο να πετάξεις και πέντε δέκα εκτυπώσεις με την φάτσα του γουρουνιού να χτυπάει τον άνθρωπο και να τις πετάξεις έξω από το σπίτι του. θα τις δουν οι γείτονες, ο μανάβης, ο περιπτεράς. θα τις δουν και τα παιδιά του, και εκεί έχει πρόβλημα γιατί πρέπει να απολογηθεί. ΄Όποιος ξέρει κάτι για του γουρούνι , θα το ανεβάζει στην σελίδα. Και ξαφνικά το γουρούνι θα είναι δαχτυλοδεικτούμενος, Θα γίνει από θύτης, θύμα. Πως θα είναι άραγε; Πως θα αισθανθεί; Και θα το δουν και άλλα γουρούνια, και θα τρομάξουν, θα φοβηθούν. Το πιστεύω ότι κάποιος θα κάνει την αρχή. Και μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους. ΣΥΜΒΟΥΛΗ: η σελίδα θα δημιουργηθεί κάπου μακριά, εκτός Ε.Ε. στην Κϊνα, στην Ρωσία. Άσε το γουρούνι να ψάχνει να βρει τους διαχειριστές να την κλείσουν.....
Σ.ωτήρης
18/10/2008 11:25
Άρα ο Τσιατούρας αποδεικνύεται χειρότερος από το Δημοσχάκη, αφού ανέχεται αυτές τις ποινές και δεν επεμβαίνει.
Τώρα να θυμηθώ την παροιμία με τις μούρες/...!
Anthony
18/10/2008 09:38
Kseftila, aisxws, ntroph se mas toys ellhnes. Tipota allo. Ntrepomaste gia ayta poy tha prepe na hmastan perifanoi kai upeuthinoi einai kati tetoioi poy kanoun anenoxlitoi to sapio "ergo" ergo tous xoris na tou timorei kaneis. Ethnikh ntroph.
ASTYNOMIKOS
18/10/2008 01:46
Agapite GR ... An i amerikaniki astinomia (pia apo oles ? mias kai ka0e poli kai xwrio exei to diko tis AUTONOMO tmima kai DEN einai dimosioi upalliloi) ekane to idio 0a exane KAI tin douleia tou KAI tin sunta3i tou ... Enimerosou prwta swsta ... (kai oxi apo ili0io-tainies tou cinema) kai meta mila ... Ellinas pou einai Astinomikos stin "Ameriki" ...
Ellinas
18/10/2008 01:41
I Ellada DEN exei astinomia edw kai poli kairo ... Exei ena karo trampoukous ... Apofeugoun tin douleia Einai asxetoi, anorganotoi, upo-anaptiktoi, adiabastoi, animerotoi, AMORFOTOI ... Etsi tous 0elei i ELLINIKI DIMOKRATIA ... Bravo se emas san polites pou dexomaste tetiou idous astinomia ... EMEIS tous plironoume ... me tous forous mas ... EKEINOI prepei na einai UPOLOGOI se MAS gia KA0E tous kinisi kai OXI to anti0eto ... Alla apo tin Ellada tou 2008 ti perimeneis ... OLA sapia ...
Manolia Petridi
18/10/2008 00:46
Dhladh ,giati na aproume gia tous mpatsous ;otan oi megalokleftes chrysokantharoi kai oi agioi ton monastirion menoun atimoritoi?kai pali polu tous timorissan !!!!!
Σχολιαστής
17/10/2008 23:59
Αναμφίβολα, ακραίες συμπεριφορές από αστυνομικούς προκαλούν το κοινό αίσθημα, ιδίως στη χώρα μας, με την άσχημη προϊστορία των σωμάτων ασφαλείας. Πραγματικά, η παραδειγματική τιμωρία των επίορκων αστυνομικών είναι απαίτηση της κοινωνίας, μαζί με την καλύτερη εκπαίδευσή τους, για να ανταποκριθούν στις νέες ανάγκες. Άλλωστε, τα τελευταία χρόνια μέσω των Πανελληνίων έχουν εισαχθεί στην αστυνομική ακαδημία άριστοι μαθητές, που κάλλιστα θα μπορούσαν να επιλέξουν τη Νομική ή το Πολυτεχνείο. Για όλους (αστυνομικούς ΚΑΙ πολίτες) υπάρχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα που καλό είναι να τηρούνται εκατέρωθεν και όχι κατά το δοκούν. Μόνο έτσι λειτουργεί μια ευνομούμενη κοινωνία.
ΥΓ: Προς τον κ.Αρχισυντάκτη- είναι λυπηρό να δημοσιεύονται σχόλια που περιέχουν βρισιές. Επίσης, τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή τα greeklish αντιβαίνουν στο λεγόμενο netiquette. Προσωπικά, δε διαβάζω κανένα μήνυμα που υπόκειται στις ανωτέρω κατηγορίες.
George, Manchester
17/10/2008 23:45
H ELLADA DIKAZETAI KAI 8A KATADIKAZETAI GIA TETOIES YPO8ESEIS GIA POLLA XRONIA STHN EYRWPAIKH DIKAIOSYNH KAI AYTO GIATI DEN YPARXEI DIKAIOSYNH ENTOS THS XWRAS. DEN YPARXEI SEBASMOS STON APLO POLITH KAI OI KATAXROYNTES THN OPOIA EXOYSIA NOMIZOUN OTI EXOYN (SAPIZONTAS STO XYLO ENA APLO FOITHTH) THN BGAZOUN KA8ARH. YPARXEI POLLH DIAF8ORA STHN ELLADA KAI SE POLLOYS TOMEIS. KRIMA GIA THN XWRA, DEN ME NOIAZEI OMWS GIATI DEN ZW EKEI LOGW THS PAROUSAS KATASTASHS..Aisxos, ntroph..

y.g. Yparxei kapou 8eia dikh, ta paidia tous kapou 8a thn plhrwsoun, opws thn plhrwse o a8wos autos foithths...
POINTER
17/10/2008 22:02
Ειναι δυνατόν όμοιοι να κρίνουν ομοίους; Αυτά τα πειθαρχικά είναι τουλάχιστον φαρσοκωμωδία σε όλες τους τις βαθμίδες. Να καταργηθούν γιατί το μόνο που προσφέρουν είναι αηδία και ρεζιλίκι ...
eko
17/10/2008 20:16
sugvwmn k apo meva augoustive...

p.s.: oi matsoi prepei va sulambavouv..ektos pou avti va sulambavouv kakopoiouv (tov a8wo n tov evoxo), otav epel8ei n "sulnpsn" tov (a8wo n evoxo) 3avakakopoiouv..egw mevw sto e3wteriko k akoma 8umamai to videaki me ta xastoukia sto tmnma..eseis?? alla "dev ga..eis..albavoi dev ntav??"...oi mpatsoi eivai toso blakes pou ta vide-skopouv k meta bgaivouv sto net..alla gia skeftite oti oi perissoteroi eivai akoma pio blakes k dev 3erouv kav va video-skopouv..va dervouv pavtws 3erouv.
oi mpatsoi plnrwvovtai apo tous polites GIA NA SYLAMBANOUN..alla kata pws faivetai uparxouv k kapioi pou plnrwvouv elpizovtas oti oi mpatsoi 8a kakopoiouv.
γιωργος
17/10/2008 19:57
αν υπηρχε σοβαρη υποδομη και εκπαιδευση συνεχη ( διοτι και ο κοσμος συνεχως αλλαζει, το ιδιο και το εγλημα, ο τροπος κλεψιματος και δεν ξερω κι εγω τι αλλο ) δεν θα υπηρχε περιπτωση να βλεπεις τον αστυνομικο ( που στην ελλαδα γινεται και μπατσος ) και να σου δινει την εντυπωση οτι ο κρομανιον πρεπει να ηταν πιο εξυπνος. Φαινομενα διαφθορας παντα θα υπαρχουν αλλα πρεπει να υπαρχει και πολιτικη βουληση που θα τα συντριψει. Ο
γιωργος
17/10/2008 19:51
δηλαδη εσεις τι περιμενατε απο την αστυνομια; Να κανουν παιχνιδακια με τον ταβλαρισμενο νεαρο. Αυτα τους μαθαινουν αυτα κανουνε. Τους λενε να σαπιζουν στο ξυλο οποιον βρουν μπροστα τους και αυτοι εφαρμοζουν αυτο ακριβως. Η αστυνομια φταιει γι αυτο; Που ειναι οι ασφαλιστικες δεικλιδες που θα αποτρεψουν ενα τετοιο γεγονος; Ποιος πολιτικος προισταμενος φροντισε για επαγγελματικη εκπαιδευση και οχι για γιουρια στα παλιουρια; Κανεις. Αφου μεχρι προτεινος γινοσουν αστυνομικος αν ειχες μπαρμπα εσεις τι περιμενετε να εχουμε αστυνομια. Δεν εχουν καταλαβει ακομη οτι εχει ερθει και στην ελλαδα το 2008. Αλλου χτυπανε τα οργανα κι αλλου γινεται ο γαμος. Ειναι παλιοημερολογιτες και εχουν μεινει ακομη στην εποχη του 16ου ( Θεος να τον συγχωρησει τον Χατζηχρηστο ). Ενω εχουμε να κανουμε με οργανωμενο και αδιστακτο ενιοτε εγκλημα αυτοι τους μαθαινουν να πανε στις πορειες και να ξυλοφορτωνουν τους πιτσιρικαδες. Αδερφια ειπαμε το προβλημα ειναι πολιτικο. Ναι, και αυτο το προβλημα ειναι πολιτικο. Αλλα απαιτει πολιτες για να λυθει, οχι βοδια, γλυφτες και ρουφιανους.
STELIOS
17/10/2008 18:13
AN THELETE NA THTE POS LITOURGI H ASTHNOMIA TIS AMERIKIS THA PATHETE PLAKA. H NUMBER ONE ASTINOMIA SE OLO TO KOSMO MAZI ME AUSTRALIA KANADA GERMANIA AGGLIA DEN MILAO GIA TIN ASTINOMIA TOU KRATOUS MILAME TIS POLIS KE GAMO OXI SAN TOUS ELLINES POU TOUS DINOUN 700.00 EURO H 1000.00 KE MBISTOLIA TO 60 KE TA PLIRONOUN KE APOPANO KE META SOU LEI ELLINIKO KRATOS
ΑΜΑΛΙΑ
17/10/2008 18:02
Διαβάζοντας τα προηγούμενα άρθρα σχετικά με τους σωματέμπορους αστυνομικούς
Θέλω να ρωτήσω σα γυναίκα τι κάνουν οι Βουλευτίνες όλων των κομμάτων για αυτό θέμα μήπως δεν το γνωρίζουν ;Γιατί νομίζουν ότι τις στείλαμε στο κοινοβούλιο για να βλέπουμε τα ωραία τους κουστουμάκια και κοσμήματα τους.
Τι κάνουν για αυτές τις γυναίκες που αντιμετωπίζονται από τους αστυνομικούς σωματέμπορους, σαν άνθρωποι ενός κατώτερου θεού
γιαννης κ
17/10/2008 17:45
το θεμα της αστυνομιας κ οι συγκρισεις με τις αλλες χωρες ειναι δυσκολο κ γενικο - αλλα για να ειστε ξεκαθαροι πρωτα με τον εαυτο σας αναρωτηθητε ποτε εισασταν χαρουμενοι με την αντιμετωπιση που τυγχανετε απο την οποιανδηποτε συναλλαγη σας με αυτους ? ποτε σας κλεψανε κατι κ βρεθηκε ? ποτε κινδυνεψατε κ ηταν εκει ? ποτε ρωτησατε για κατι κ δεν νιωσατε να μιλατε με αγροικους "ραμπο" ?? δεν ειναι κατασταση αυτη, δεν ειναι σωμα αυτο κ ντροπη τους .... κ οσοι λενε οτι για 1000 ευρω δεν καθονται να κανουν τη δουλεια τους να το σκεφτοντουσαν αυτο πριν καταταγουν - κ τωρα που το καταλαβαν να παραιτηθουν κ να αδειασει κ χωρος αλλα κ να σταματησουμε οι υπολοιποι να πληρωνουμε αλλον ενα δημ. υπ/λο χωρις ορεξη να προσφερει - κ οσι τους δικαιολογητε - καλα να παθετε οταν θα τα παθετε κ εσεις η τα παιδια σας η καποιος γνωστος σας το ιδια .... κ η στιγμη αυτη πλησιαζει
ροδανθος
17/10/2008 17:43
Δυστυχως με λυπη μου βλεπω οτι ορισμενοι στην Ελλαδα δεν μπορουν να καταλαβουν την διαφορα μεταξυ συλλαμβανω και σκοτωνω στο ξυλο. Αν ειναι ετσι να ορισουμε ποινη το ξυλο στα δικαστηρια και να μην εχουμε φυλακες και βλακειες. Δεν καταλαβαινουν ορισμενοι οτι οι αστυνομικοι βρισκονται καπου για να επιβαλλουν την ταξη και να συλλαβουν. Οταν εχεις καποιον κατω στην ασφαλτο ειναι απλη διαδικασια να τον συλλαβεις. Οταν αντι να το κανεις αυτο τον αρχιζεις στις κλωτσιες παρανομεις. Τωρα οι περισσοτεροι νομιζουν οτι στην ασφαλτο παλευουν δυο ιδεολογιες και οποιος ριξει περισσοτερες εχει καλυτερη ιδεολογια. Τι να πω.
tsolis nasos
17/10/2008 17:21
Ολοι οι Τεμπελιδες και αργοσχολοι εαν τους ρωτησεις

ατην Αστυνομια θελουν να πανε....

Δεν ειναι τυχαιο αυτο.....
GR
17/10/2008 16:22
BRAVO MPATSOI MOY..OPANA, EXETAI GINEI TA TSIRAKIA THS AMERIKANIKHS ASTYNOMEIAS , VGALTE TA PSYXOLOGIKA APOTHIMENA SAS STOUS POLITES POU ME TA LEFTA TOUS ZHTE, PARASITA. KAI MIA APOXAUNWMENH KUVERNHSH POU TOUS ANEXETAI , PORWMENH MEXRI TO MEDOULI.
lira
17/10/2008 15:36
ax kurie marie!! poso me sugkineite! bravo bravo! otan tha nai to diko sas to paidi sti thesi autou tou paidiou kaleste mas kai mas na dwsoume sugxaritia s auton ton endoxo kai irwa astunomiko! an twra kapoios suggenis sas i kai seis o idios upageste sta endoxa swmata tis ellinikis astunomias, toulaxiston deixte kapoio sevasmo se autous tous goneis pou antikrusan to paidi tous se autin tin katastasi. i stoli dn dinei magkia oute prosthetei antriliki kai profanws oi "kurioi" astunomikoi(kai anagkazomai na xrisimopoiisw to "kurioi" estw kai entos eisagwgikwn gt anthrwpous dn tous les auta ta apovrasmata tis koinwnias) exoun polla provlimata na lusoun. meta lupis mou vlepw anthrwpous san ton mario, san ton dimitri k., zoume se arrwstimenes koinwnies.
kai auta dn ta grafei oute mia kommounistria oute mia anarxiki kai gi auto vazw olografws to onoma mou,
lila ragkousi - varotsi
steftsaf
17/10/2008 15:29
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΟΥΣ;ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΑΘΜΟΦΟΡΟΣ ΤΙΣ ΕΛΑΣ ΦΥΣΙΚΑ! ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΝ ΒΡΗΚΑΝ ΕΝΑ ΦΟΥΚΑΡΑ ΦΙΛΙΣΙΧΟ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΗ ΜΟΥΡΗ.ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΙΝ ΔΕΙΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΑΘΩΟΥΣ!!!!!!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΠΟΥΛΑΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΚΑΙΝΕ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ, ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΩΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΙΣ ΚΟΙΝΟΝΙΑΣ ΑΣ ΚΑΤΑΡΓΙΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΕΙΡΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΦΙΛΙΣΙΧΗ ΚΟΙΝΟΝΙΑ!!
Valder
17/10/2008 15:15
ayto pou den katalavainoun polloi, logw vlakeias profanws, einai oti kalo stin astynimia tha ekane an tous timwrousan pragmatika. To na tous afinoun atimwritous kanoun megalo kako oxi mono stin idia tin astinomia alla kai stin koinwnia.
Αριστείδης Παπαχαραλάμπους
17/10/2008 15:10
Κακοί αστυνόμοι καλοί αναρχο-ταραξίες.... Α ρε Έλληνα μια ζωή μακάκας που θα λεγε και ο Λαζόπουλος!
KAZANTZIDHS GERMANIA
17/10/2008 15:07
PANTOU SE OLON TON ( POLITISMENO ) KOSMO,
O ROLOS THS ASTUNOMIAS EINAI AXAROS ,OSO GIA TOUS ASTUNOMOUS EINAI TO IDIO KAI TO AUTO, ISOS
H I DIOSUGKRASIA NA EINAI DIAFORETIKH ALLO EGGLEZOS
DIAFORETIKOS O GERMANOS,ALLO O KOUVANOS ,
O AMERIKANOS H O SAKHS APO TA SERRAS .OSO LIGOTERO TON PLHRONHS TOSO PIO PLHMMELHS KAI
ZOULIARHS GINETE ,ENO ZH GURO APO GNOSTOUS DIASHMOUS,POLITEUTES TON DINOUN DEKARES ANTE KAI KANENA GUALI APO KANENAN LATHREMPORO!.
O KOUNIADOS MOU GERMANOS EINAI ASTUNOMOS
UPHRETH TONIZO THN LEXI 40 ORES THN EBDOMADA OUTE ENA LEPTO PARAPANO! EINAI 10 XRONIA STH ERGASIATOU
15 LEPTA APO TO SPITH TOU 3,000EURO XORIS TA UPOLOIPA DORA XRISTOUGENNON ADEIES K. T. L..EINAI O
MISTHOS TOU ;AKOMATISTOS,APOLUTOS ANEPHREASTOS.

POIOS GNORIZH APO POIO? BAR! METHUSMENOI BGHKANE AUTOI OI KATA EUTAXIES KAI PLAKOSANE STO XULO OPOION BLEPANE MPROSTA TOUS .
LENE OTI H ASTUNOMIA EINAI O KATHREPTHS THS XORAS
APO OPOU KRATAH H SKOUFIA SOU!.
Π.Μ.
17/10/2008 14:59
Νταηλίκια στους αδύναμους και ανυπεράσπιστους, ανοχή στους ισχυρούς κάθε είδους... Τι να πω.. δεν πιάσαμε απλώς πάτο, αλλά... έχουμε αρχίσει να σκάβουμε...
Μιχάλης Γεώ
17/10/2008 14:56
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ! Αυτοί είναι οι αστυνομικοί, οι δήθεν χρήσιμοι; ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ. Ντρέπομαι ως Ελλαδίτης Έλληνας και ως Θεσσαλονικιός, που ζω σε κοινωνία και χώρα ανάξια να υποδεχτεί και να φιλοξενήσει έναν απλό Κυπραίο Έλληνα σπουδαστή. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΞΕΡΑΜΕ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΤΣΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ. ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΕ, ΑΛΗΘΙΝΑ ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΥΤΗ... ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ.
hristos
17/10/2008 14:49
i astinomia prepi na ine to organo tu nomu ke ohi tis paranomias vlepete pos i ypurgi pernun fuskwtus proin astinomikus ke i kathe kivernisis vazi ta dika tis pionia stin astinomia protofanes gia ta evropaika dedomena den imaste evropaiko kratos terma exo i politikes apo tin astinomia ke tin dikeosini an thelume na imaste EVROPAIKO KRATOS AISXOS SAS AISXOS
relm
17/10/2008 14:48
Κομπλεξικοί, ρουφιάνοι και αγράμματοι κουβαλάνε όπλα και ξυλοκοπούν ανθρώπους. Η δικαιοσύνη μαζί τους ….. ή σχεδόν μαζί τους, αφού μάλλον το ίδιο κομπλεξικό σύστημα βάζει τους δικαστές μαζί τους. Εμείς τι κάνουμε? Πληρώνουμε λεφτά από την τσέπη μας (φορολογία) για να μας βαράει το κάθε κομπλεξικό μπατσάκι.
Από την άλλη οι μπάτσοι (υπάλληλοι μας τους οποίους πληρώνουμε) αδυνατούν να περάσουν στη νέα εποχή και εξακολουθούν να διακατέχονται από φασιστικές λογικές και πρακτικές. Ακόμα και οι νέοι (μικρά μπατσάκια) που βγήκαν από τις σχολές γαλουχήθηκαν από τις παλαιές καραβάνες (αυτοί που διορίστηκαν επί χούντας) και έγιναν το ίδιο και το αυτό.
Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση
Φανατική
17/10/2008 14:36
Την φωτογραφία του παιδιού πιο πάνω ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ ΡΕ ΡΕΖΙΛΗΔΕΣ;;; αυτή δεν είναι μόνο η φωτογραφία κάποιου 20χρονου παιδιού που παραλίγο να σκοτώσουν εκείνοι που πληρώνουμε για να προστατεύουν τα παιδιά μας, είναι η φωτογραφία της κοινωνίας μας όπως τους έχουμε αφήσει να την καταντήσουν. ΦΥΛΑΚΗ ΣΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΛΑΔΙ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΞΑΡΧΟΣ
17/10/2008 14:34
Αίσχος! Ντροπή!
Αίσχος ! Ντροπή!
Αίσχος! Ντροπή!
Τίποτα άλλο.
Σε αυτούς που βιάζουν, ασελγούν στη συλλογική μας μνήμη, και απαιτούν από εμάς την ένοχη σιωπή μας, δηλαδή τους αστυνομικούς που το έπραξαν και σαν φοβισμένα ανδρείκελα προσπαθούν να απιοφύγουν τις συνέπειες του νόμου, σαν μαριονέτες που τους κουνούν τα νήματα οι εκάστοτε "ανώτεροι", κατώτεροι των περιστάσεων όμως, δεν τους πρέπει ούτε κατανόηση, ούτε θαυμασμός για τον πρώτερο "Άτιμο Bίο τους", μα μόνο δίκαιη τιμωρία να τους δώσουμε σαν πολιτεία. Έτσι ώστε αν κάτι μπορεί να διορθωθεί σε αυτόν τον τόπο, να διορθωθεί. Αν κάτι μπορεί να σωθεί, ας σωθεί. Σωθεί - δε σωθεί όμως, τουλάχιστον, με την έμπρακτη και κεραυνοβόλα αντίδρασή μας, θα έχουμε σώσει την αξία "ΆΝθΡΩΠΟΣ".
stavros
17/10/2008 14:32
Συγνώμη Μάριε αλλά χούλιγκαν είναι αυτοί που βάρανε ανυπεράσπιστους ανθρώπους. Σε αυτή την περίπτωση οι συγκεκριμένοι αστυνομικοί δεν έχουν καμία διαφορά από τους χούλιγκαν των γηπέδων.
Φανατική
17/10/2008 14:27
Προς Άκη Χ., Δημήτρη Κ. και λοιπές φασιστόφιλες κότες.. Καταρχήν σας εύχομαι με όλη μου την ψυχή να σας πετύχουν στον δρόμο στην διάρκεια κάποιας διαδήλωσης, πορείας ή απεργίας ΟΙ ΙΔΙΟΙ μπάτσοι, τα ίδια γουρούνια και να σας μαυρίσουν στο ξύλο .. αλλά ΩΧΧΧ ΣΥΓΝΩΜΗ ΞΕΧΑΣΑ.. αυτό δεν έχει γίνει ποτέ μέχρι τώρα και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ σε σας διότι εσείς όταν ο λαός κατεβαίνει για να φωνάξει για τα συμφέροντα του και για τις αδικίες εις βάρος του είσαστε κλεισμένοι στα σπιτάκια σας σαν κοτούλες που είσαστε και τα αυτοκινητάκια σας τα βάζετε μέσα στο γκαράζ σας, κάθεστε στον μεγάλο καναπέ σας και βλέποντας στην μεγάλη τηλεόραση σας τα επεισόδια αναφωνείτε τσ τσ τσ για τους αλήτες που διαταράσσουν την τάξη... διότι εσείς με το σκύβετε το κεφάλι και να δέχεστε τις καρπαζιές του πατέρα σας και του αφεντικού σας μια ζωή καταφέρατε να έχετε αυτοκίνητο, σπίτι, καναπέ και τηλεόραση ... (άρα τι χρειάζεται ο κοινωνικός αγώνας;) και επειδή αναλώσατε όλη σας τη ζωή και την ενέργεια μόνο και μόνο για να αποκτήσετε αυτές τις μαλακίες, το μόνο πλέον που σας απασχολεί είναι μην τυχόν κάποιος αλήτης με κουκούλα σας τα πειράξει. Για αυτούς που δεν έχουν τίποτα από όλα αυτά στα αρχίδια σας .. ας έσκυβαν κι αυτοί το κεφάλι στον κάθε κάφρο αφεντικό που θέλει να τους εκμεταλλευτεί .. Μάθετε και στα παιδιά σας (ξέρετε πως...) να τρώνε σφαλιάρες από τα αφεντικά τους ή από τους βουλευτές που θα τους βρουν θέση στο δημόσιο για να μπορέσουν κι αυτά να αποκτήσουν τη δική τους τηλεόραση, το δικό τους καναπέ και το δικό τους αυτοκίνητο ... και και αν τυχόν κάποια στιγμή τους πετύχουν οι μπάτσοι στο δρόμο μάθετε τους ότι κι αν γίνει να σκύψουν πάλι το κεφάλι για να φάνε όσο γίνεται λιγότερες..
Σιντέλα Άρφαραχ
17/10/2008 14:26
Αχ καλε κυριε Μαριε δεν πατε να πεθανετε σιγα σιγα!
Μάριος
17/10/2008 14:07
Ντροπή να γράφετε τέτοια πράγματα για την Ελληνική Αστυνομία. Αν σας κλέψουν το σπίτι ή σας καταστρέψουν το αυτοκίνητο φωνάξτε κανέναν αναρχικό να σας βοηθήσει. Τελικά σε αυτή την χώρα δεν υπάρχει σεβασμός σε τίποτα πλέον. Έχετε γίνει όλοι χούλιγκαν.
Akis X.
17/10/2008 13:57
ti psaxnete na vreite re paidia? Otan ginete fasaria den yparxoun nomoi. To thema eine na min vriskese sto lathos simio tin lathos ora. Den vlepo giati fteei i Astynomia. Diladi ti tha prepei na kanei? Kathe fora pou sylamvanoun kapoion na yparxei kai camera pu na katagrafei ta adikimata pou ekane autos pou sylavane? Ginete ligo realistes? Giati emena kai tin pliopsifia tou kosmati den tous exei peiraxei pote i Astynomia? Symfona me osa lene ta kanalia pou parakolouthite kaneis pote den eine ypeuthinos gia tis fasaries kai tis katastrofes. Oloi tyxea pernane apo to epikentro ton taraxon..!! Otan tous poianoun omos oi astynomoi oloi eine athooi, kaloi kai ithikoi anthropoi pou endiaferonte gia to koinoniko synolo. Kounia pou mas kounage...!!
Dimitris K.
17/10/2008 13:48
kala kanei i Astynomia. Afou apo monoi mas eimaste kafroi (vlepe gipeda, apergies, anarxikoi). Isa isa pou i Astynomia prepei na ginei akoma pio austiri opos isxyei kai stis alles xores.
eko
17/10/2008 13:47
Av mou eixe sumbei kati tetoio 8a afierwva oln mou tnv zwn stnv ekdiknsn:
..evav evav..parakolou8nsn k me ropalo tou baseball mia sto govataki apo pisw k meta va akouw tis dikaiologies tou ka8evos ka8ws 8a tov sakateua..
mpatsoi eiste kotes..k dev sas to leei evas 20xrovos avarxikos..mpatsoi eiste kotes!
Σπύρος Σ.
17/10/2008 13:30
Κ. DIM μιας και είστε 60 ετών και έχετε ζήσει αρκετά πράγματα. Ξέρετε πολλούς που να βοήθησε η αστυνομία όταν είσασταν 10 και 20 χρονών? Λίγοι και αυτοί ξέρετε γιατί βοηθήθηκαν...
aggeliki
17/10/2008 13:27
θα προτεινα στον Αυγουστίνο, αφού τον συλληπηθώ για το επιπλέον χτύπημα που δέχτηκε, (αυτή τη φορά απο άλλον κρατικό θεσμό..) να απευθυνθεί στο Ευρωπαικό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων ή στον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή, και να ζητήσει να δικαστούν τα κωπρόσκυλα που τον χτύπησαν απο τα Ευρωπαικά Δικαστήρια. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να δικαιωθεί, να πάρει μεγάλη χρηματική αποζημίωση και να εκθέσει το τρύπιο δικαστικό σύστημα που αθώωσε τους παρολίγο δοδλοφόνους του. Κουράγιο Αυγουστίνε και καλή τύχη σε ότι κάνεις
Allos
17/10/2008 13:26
Σ.Τ. Κατ'' αρχάς προτιμώ να δω το παιδί μου στην τελαυταία δουλειά παρά αστυνομικό. Δεύτερον τα περι εθνοσήμων κλπ τα θεωρώ μέγιστη βλακεία και κατάλοιπα των δεκαετιών 60 και 70 των οποίων απ ότι καταλαβαίνω είσαι τουλάχιστον υποστηρικτής τους. Για ποιό εθνόσημο μιλάς? Για αυτό που φοράν οι κύριοι αυτοί και σακατεύουν τον κόσμο ή μήπως γι'' αυτό που σέβονται οι πολιτικοί μας και μετά μας ξεπατώνουν? Όσον αφορά για τους αναρχικούς που ανέφερες τουλάχιστον με αυτούς αν τους πιάνουν την "πληρώνουν" ενώ οι άλλοι οι "καλοί μας αστυνομικοί" δεν την πληρώνουν ποτε? Κατάλαβες Σ.Τ.? Αντε ξύπνα τώρα γιατί φτάσαμε 2008...
Σιντέλα Άρφαραχ
17/10/2008 13:19
Αχ ναι κυριε ΔΙΜ και σε ποια χωρα διαμενετε τα τελευταια 60 χρονια?
ροδανθος
17/10/2008 13:09
Αγαπητε DIM,

κανενας δεν λεει οτι η αστυνομια ειναι εναντιον του κοσμου και οτι δεν κανει καλο. Απλα σε καποιες περιπτωσεις δεν δρα επαγγελματικα και λειτουργει με μυαλα του 1960 καταπατωντας δικαιωματα χανοντας στοιχεια και χρονο σε υποθεσεις που ειναι σημαντικες και κατα τυχη παρα πολλες απο αυτες εμπλεκουν αλλοδαπους. Δεν μπορεις να δερνεις για να συνετισεις, οπως στο σχολειο του 1960. Αν λοιπον ποτε δεν ενεπλακης σε διαδηλωσεις και δεν εισαι αλλοδαπος η δεν ειχες αντιδικια με κανεναν αστυνομικο γιατι να εχεις προβλημα με την αστυνομια. Ολα καλα και ολα οραια λοιπον? Η αστυνομια δεν ειναι για επιβολη ιδεολογιας αλλα για επιβολη της ταξης.
leonidas
17/10/2008 13:02
Ayta symbainoun otan oi thesmoi kai oi nomoi de leitourgoun alla oi syntexnies leitourgoun kai me to parapano ...

Giatros giatro den timorei, eforiakos eforiako de timorei, bouleytis bouleyti de timorei, papas papa de timorei .... kai akoma akoma Ellinas Ellina de timorei gia kapoion kseno ... aytoi eimaste ... kai gia ayto kai i Ellada einai edo pou einai ...
DIM
17/10/2008 12:34
ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ;
ΤΙ ΚΑΚΟ ΣΑΣ ΕΚΑΝΑΝ;
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 60 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΜΟΥ ΈΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ.
Valder
17/10/2008 12:18
Afou re paidia oi idioi dikazoun tous idious deite poio organo pire tin apofasi exoun xtisei diktyo prostasias kai otan emfanizetai kanas matei trexoun kai kanoun tous irwes kai kinigimenous...
ροδανθος
17/10/2008 12:06
Το μεγαλυτερο μερος της Ελληνικης κοινωνιας (παπουδες) βρισκεται στο 1960 ακομα, κομμουνισμος εναντιον δεξιας. Η νεολαια οπως αυτος ο φοιτητης ειναι μια παραπλευρη απωλεια της μαχης που συνεχιζεται χωρις νοημα. Ειχε την ατυχια να ειναι και αλλοδαπος στα ματια των εθνικοφρονων αστυνομικων και ζουμε το ιδιο σεναριο οπως του Αυστραλου τουριστα και του Αλεξ. Αυγουστινε μου το Ελληνικο συστημα ποναει και αντιδρα μονο οταν του χαλας το Εθνικο προφιλ. Ακομα και να διαλυθει η χωρα μονο αν τα πραγματα βγουν προς τα εξω εχουν συμβει. Αν μεινουν εντος συνορων ειναι σαν να μην συνεβη τιποτα. Θελει λιγο BBC, τιποτα διεθνη δικαστηρια, τιποτα καταδικαστικες αποφασεις για ανθρωπινα δικαιωματα να παρει διεθνεις διαστασεις η υποθεση, να καταλαβουν ορισμενοι τι αντικτυπο εχουν οι ηλιθιοτητες που κανουν και ποιο ειναι το προβλημα του να βλεπουν τον κοσμο με το ματι του 1960. Αγαπητε παππου ασχολησου με το τηλεκοντρολ σου και ασε την νεολαια να κανει κατι στην ζωη της απο το να ασχολειται με τα προβληματα που ειχες το 1960. Ειμαστε στο 2008. Απλα ειναι τα πραγματα, συλλαμβανεις καποιον και τον μεταφερεις στο αστυνομικο τμημα. Τι ειναι αυτα τα προσωπικα κλωτσιες μπουνιες? Λεγεται αυτο επαγγελματισμος? Οποιος ενδιαφερεται υπαρχει και σχολιο σχετικα με αλλους "θριαμβους" της Ελληνικης αστυνομιας στο rodanthoi.blogspot.com
Σιντέλα Άρφαραχ
17/10/2008 11:46
Τρεμω απο τα νευρα μου για αυτα τα ρεμαλια που τα πληρωνουμε με τους φορους μας. Ευχομαι να τους ερθουν οι χειροτερες συμφορες σε αυτους τους μπατσους και στις οικογενειες τους.
Βαγγέλης Κιντσάκης
17/10/2008 11:32
Είναι ντροπή για την Ελληνική "δικαιοσύνη".Ο πολίτης για ακόμη μία φορά αισθάνεται αδικημένος στον τόπο του.Ολοι μας δουλεύουν σε ψιλό γαζί.Ο Πρωθυπουργός από την μία λέει ότι υπάρχει ''ελλειμα και τρύπα 7δις και βάζει νεόυς φόρους και από την άλλη μοιράζει 28δις στις τράπεζες, στους δε δικαστές έδωσε κάτι εκατομύρια αναδρομικά πριν από λίγο καιρό.Τι να περιμένουμε δηλαδή από την Ελληνική "δικαιοσύνη"αφού όλοι τους μας δουλεύουν σε ψιλό γαζί σαν να ήμαστε ηλίθιοι και μπορεί τελικά να ήμαστε αφού στις εκλογές τους ξαναψηφίζουμε.
Κωνσταντινος Μ.
17/10/2008 11:24
Εδω δεν μπορει το κρατος και η δικαιοσυνη με τετοια ατρανταχτα στοιχεια να τιμωρησει 5-6 μπατσους και περιμενουμε να βρουμε και να τιμωρησουμε τους υπουργους και λοιπους παρατρεχαμενους για τα τεραστια σκανδαλα Siemens,υποκλοπες,ομολογα,Βατοπαιδι,τα παλια του ΠΑΣΟΚ κλπ... Το συνθημα των αναρχικων οτι το κρατος ειναι ο τρομοκρατης βρισκει απολυτη εφαρμογη στην χωρα μας.
Β.Π.
17/10/2008 11:21
ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Σ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΓΝΩΣΤΑ, ΑΠΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Κ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΝΕΑΡΟΥ ΚΥΠΡΙΟΥ) ΕΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ Κ ΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΥΝΙΚΟ Κ ΙΣΩΣ ΑΝΩΡΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΥ (ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΚΗΝΕΣ ΤΟΥ ΞΥΛΟΔΑΡΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ) ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΟ, ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ, ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ Η΄ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ (ΒΑΝΑΥΣΑ ΒΑΣΑΝΙΣΜΕΝΟΥΣ) ΘΑ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΟΥΤΕ Η ΦΥΛΑΚΗ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Σ.Τ
17/10/2008 11:18
Ενώ δεν διαφωνώ για την ύπαρξη κατάλοιπων νοοτροπίας από προηγούμενες δεκαετίες στο σώμα της ΕΛ.ΑΣ ,αλλά είναι τουλάχιστον γελοίο να διαβάζω αποψείς όπως αυτή ''''και μετά μιλάνε για τους αναρχικούς που στο κάτω κάτω δεν έχουν πειράξει κανέναν πολίτη... '''' προφάνως μερικοί δικαιολογούν τις πράξεις των αναρχικών π.χ καταστροφή δημόσιας και ιδιωτικής περιουσίας κάθε χρόνο στις εκδηλώσεις για την 17 Νοέμβρη. Είναι αλήθεια ότι η ΕΛ.ΑΣ έχει πολλά προβλήματα τα οποία τα βλέπουμε στην καθημερινότητα και κυρίως άτομα τα οποία δεν σέβονται το Εθνόσημο και τον πολίτη,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ένα σώμα ανεπρόκοπων...ξεχνάμε τα καλά ..αλλά και πάλι γιατί πιστεύω ότι οι περισσότεροι από αυτούς που κατηγορούν την ΕΛ.ΑΣ αύριο μεθαύριο θα στείλουν τα παιδιά τους να τη δηλώσουν πρώτη προτίμηση στο μηχανογραφικό τους? Ποιός έφτασε την βάση στο 17 Μ.Ο? Ποιός άλλος από την ελληνική κοινωνία που ενώ την ''φτύνει'' εν συνεχεία την ''παρακαλάει΄ για να πάρει τα παιδιά της...? Αυτό είναι το γεγονός που δηλώνει την πραγματικότητα της κοινωνίας μας...
P.P.
17/10/2008 11:13
Telika mipos to sinthima: Mpatsoi-gourounia-dolofonoi, einai i perigrafi tis "sygxronis" ELAS????
Φανατική
17/10/2008 11:02
ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΟΥΤΕ ΑΡΓΙΕΣ, ΟΥΤΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΗ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ!!!
ovidios
17/10/2008 11:00
i elliniki astynomia einai gia na katapolema tin anergia......... giyto pane sti dynami tis oxi gia na kanoyn doyleia .........kati ''nayagia sto myalo kai sto soma'' . i elliniki dikaiosyni ..... APEFANTHI..... poios mporei na exei antirisi. i empistosyni itan dedomeni..... ti psaxnei kaneis tora.....
MPRAVO
Κ.Π
17/10/2008 10:48
Χειραγώγηση της κοινής γνώμης μέσω ΜΜΕ, ασυδοσία κυβερνητικών παραγόντων, μηδενική απόδοση ευθυνών, που για τους "άλλους" (δηλ εμάς) είναι προφανείς, και μια αστυνομία που βασανίζει μετανάστες, πρωτοστατεί σε επεισόδια αντι να κατευνάζει και αξαντλεί τη μαγκιά της πάνω στα κορμιά αθώων πολιτών. Μυρίζει έντονα χούντα....
μαρια
17/10/2008 10:40
τους αστυνομικους τους ξερουμε τι κουμασια ειναι, χρονια τωρα. ομως τωρα εχουν βρει και γερα στηριγματα στην πολιτικη ηγεσια (βλ πραιτωρες κ.τ.λ) οταν προκειται για πραγματικο γεγονος που απειλειται η ζωη πολιτων μπλεκουν στην κινηση, γλυστρανε στα λαδια (υποθεση μπακογιαννη), δεν εχουν δυναμεις να διαθεσουν κ.α.
Σπύρος Σ.
17/10/2008 10:31
Δυστυχώς στην αστυνομία υπάρχουν πολλά κατάλοιπα παλαιών ετών (δεκαετίες 60 και 70) όπου η αστυνομία ήταν ο μόνιμος φόβος των νομοταγών και μη νομοταγών πολιτών. Δυστυχώς καμία κυβέρνηση δεν έχει κάνει μια σύγχρονη αστυνομία για να προσφέρει στο σύνολο.
ΓΙΩΡΓΟΣ
17/10/2008 10:31
Πληρώνει χιλιάδες αστυνομικούς ο κάθε Έλληνας φορολογούμενος περισσότερους από κάθε άλλο κράτος τους διπλάσιους κατ αναλογία πληθυσμού και αυξηθήκαν πάρα πολύ με την παρούσα κυβέρνηση αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να διπλασιαστεί η εγκληματικότητα.
Και ερωτω τον κύριο αρμόδιο υπουργό πληρώνει ο ελληνικός λαός αυτούς τους κοπρίτες με το υστέρημα του για να.
1.Σημετεχουν σε κυκλώματα ναρκωτικών να περνανε αδιάφοροι από εκεί που διακινούνται να ναρκωτικά.
2.Να συμμετέχουν σε όλα τα κυκλώματα σωματεμπορίας να βιάζουν γυναίκες μέσα σε αστυνομικά τμήματα να μην έχουν συλλάβει ούτε ένα σωματέμπορο να ασχολούνται κάθε μέρα με της ροζ αγγελίες.
3.Να κακοποιούν μετανάστες
4. Να παρακολουθούν αθώους πολίτες και να μαζεύουν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που δεν ξέρουμε που καταλήγουν.
5. Να συμμετέχουν σε κλοπές

Διώξτε τους περισσότερους και θα δείτε ότι θα μειωθεί συστηματικά η εγκληματικότητα γιατί αυτοί συμμετέχουν στο έγκλημα χωρίς την κάλυψη τους δεν θα μπορούσαν να γίνουν τα περισσότερα εγώ νιώθω να κινδυνεύω από αυτούς και όχι από κακοποιούς.
Allos
17/10/2008 10:19
Η αλήθεια είναι ότι ένα μεγάλο μέρος των αστυνομικών απλά δεν κάνει για αυτή τη δουλειά (προσωπική μου άποψη αυτοί δεν κάνουν για καμία δουλειά). Κάποιος εδώ είπε για τζάμπα μάγκες και συμφωνώ. Όταν ακούν στους ασυρμάτους τους για ληστεία αργούν να πάνε γιατί "κλάνουν μέντες" που λέμε, όταν όμως είναι να δείρουν έναν και είναι δέκα τότε γίνονται "πρωτοπαλήκαρα" και μετά μιλάνε για τους αναρχικούς που στο κάτω κάτω δεν έχουν πειράξει κανέναν πολίτη...
ΜΙΧΑΛΗΣ
17/10/2008 10:18
Η ΠΟΙΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΠΡΑΞΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΝ ΑΔΙΚΗΜΑΤΩΝ.
ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΣΤΕΙΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΑΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΝΘΑΡΡΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ.
ΞΥΛΟΚΟΠΗΣΑΝ ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΕΝΑ ΑΘΩΟ ΠΑΙΔΙ.
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ,ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ 2 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ. ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ. ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ.
ΑΝΤΙ ΝΑ ΞΥΛΟΚΟΠΟΥΝΕ ΑΘΩΟ ΚΟΣΜΟ ΑΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΑΠΙΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ.
Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΝΟΧΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ. ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΖΟΥΓΚΛΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
K.G
17/10/2008 10:02
Kala re paidia twra ti perimenate dhladh na timwrhthei kaneis gia mia tetoia upothesh...Afou oi anthrwpoi einai gourounia....Edw mas milagan sthn arxh gia zarntinieres....Pali kala pou den mas balane na tous zhthsoume kai sugnwmh pou den kataferan na to skwtwsoun to paidi sto ksulo...

To problhma einai h lathos nootropia den einai dunaton na sou dinoun mia stolh kai na nomizeis pws egines xsafnika o kapetan gamaw ths polhs alla ama exeis sumplegmata apo mikros kai ginesai kai mpatsos dustuxws meta to rixneis sto xsulo
Ε
17/10/2008 09:56
ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΚΛΕΒΟΥΝΕ
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΣΟΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΚΛΕΨΑΝ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ ΕΓΡΑΦΑ ΚΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΚΑΤΑΓΓΗΛΩ ΤΗΝ ΚΛΟΠΗ ΜΕ ΠΙΕΣΑΝ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΑΠΩΛΕΙΑ
J.T
17/10/2008 09:46
Afti i xora paei apo to kako sto xeirotero... Yia na epivioseis prepei i na yineis lamoyio, me "cone'' ston kratiko mixanismo i super kapitalistakos kai atomikistis. Oraio modelo koinonias...
agnwstos
17/10/2008 09:41
Καλα αυτοι δεν έχουν ιερο και όσιο. σωματεμπορες, εκβιαστες, βιαστες.... ολα αυτα τα καλα και αλλα πολλα μας έχει δείξει η ελληνική αστυνομία... και έχουμε και τον υπουργό να τους στηρίζει... σαν δε ντρεπονται λιγο.... μαγκες του κ.....
Σ.Μ.
17/10/2008 09:39
ΟΣΟΙ ΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΕΘΝΟΣΗΜΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ. ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΥΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ;
Δημήτρης Σιμόπουλος
17/10/2008 08:58
Είναι ένα γεγονός που απλά δηλώνει την πραγματικότητα της κοινωνίας μας. Είναι ντροπή για την Ελληνική Δικαιοσύνη. Η πραγματική αιτία της κατάντιας είναι η νοοτροπία του Έλληνα να βολέψει το παιδί του με μέσον. Αυτή η νοοτροπία έχει οδηγήσει την σημερινή κοινωνία σε αυτή την απαράδεκτη εικόνα που εμφανίζεται καθημερινά σε κάθε κοινωνική εκδήλωση. Είναι κρίμα για το μέλλον μας.
Xarilaos Papapdopoulos
17/10/2008 08:31
Meta lene giati oi anarxikoi tous kaine ta tmimata k tous dernoun. Oi mpatsoi mono apo tetoia katalavainoun. Tsampa magkes k opou tous pairnei, diladi otan apenanti einai enas.
Den yparxei nomos oute astynomia na ton efarmosei. Einai kai autoi san tous entoleis tous. Axristoi dimosioi ypalliloi. Mono ksylo theloun gia na valoun myalo.