ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ

Κρατούμενος πέτυχε στις Πανελλήνιες, αλλά το όνειρο θαμπώνει

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Κώστας Κουκουμάκας   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/09/2008 07:00 |
 Αφήστε με να σπουδάσω
Ο 24χρονος Βασίλης παρακολούθησε τα μαθήματα στο σχολείο των Φυλακών του Αυλώνα και κατάφερε να περάσει στο ΤΕΙ Λογιστικής της Καβάλας. Ωστόσο, η Δικαιοσύνη είχε άλλα σχέδια

«Θέλω να ανοίξω τα φτερά μου και να πετάξω, όμως τα έχουν καρφώσει στο έδαφος», επαναλαμβάνει ο 24χρονος Βασίλης μέσα από το κελί του, όπου εκτίει ποινή φυλάκισης για χρήση και εμπόριο ναρκωτικών.

O νεαρός, που συνελήφθη στα 20 του χρόνια, απεξαρτήθηκε μέσα στη φυλακή και παράλληλα παρακολουθώντας μαθήματα στο σχολείο των Φυλακών Αυλώνα πέρασε στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Δεν νοιάζεται τόσο που μένει για τέταρτη χρονιά κλεισμένος στη φυλακή, περιμένοντας να δικαστεί σε δεύτερο βαθμό στο Πενταμελές Εφετείο Θεσσαλονίκης. Δεν μπορεί να παρακολουθήσει

ΣΩΦΡΟΝΙΣΜΟΣ
Το σωφρονιστικό σύστημα κλείνει τα μάτια και στερεί από τον νεαρό κρατούμενο μια δεύτερη ευκαιρία
μαθήματα ως φοιτητής πια στο Τμήμα Λογιστικής Καβάλας και αυτό τον «σκοτώνει». «Το δικαιούμαι», επαναλαμβάνει.

Μετά τον θάνατο του πατέρα του, όταν εκείνος ήταν 13 ετών, οι ισορροπίες του ανατράπηκαν. Κοντά στα 20 κύλησε στα ναρκωτικά. Έπειτα ήρθε το «χαρτί» για τον Στρατό και ο Βασίλης πέρασε τους πρώτους μήνες της θητείας του μεταξύ στρατιωτικού νοσοκομείου, Ψυχιατρείου και σκοπιάς. Γρήγορα συνελήφθη με χασίς και ναρκωτικά χάπια και οδηγήθηκε στις Φυλακές Ανηλίκων Αυλώνα.

Κατά την κράτησή του στη φυλακή, ο Βασίλης εντάχθηκε σε πρόγραμμα απεξάρτησης του ΚΕΘΕΑ. Δίπλα του στέκονταν μόνο κάποιοι συγγενείς και τα παιδιά με τα οποία μοιραζόταν το κελί.

Κατάφερε να καθαρίσει από τις ουσίες και γράφτηκε στο σχολείο των φυλακών. Δεν έχασε ούτε ένα μάθημα, παρακολουθούσε εντατικά και τα κατάφερε καλά.

«Γεια σου Βασίλη, φοιτητή»
Αποφάσισε να δώσει Πανελλήνιες Εξετάσεις και τα αποτελέσματα του 2007 τον έστειλαν στον παράδεισο: Τμήμα Λογιστικής στη Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας του ΤΕΙ Καβάλας. Χαρές και πανηγύρια στη φυλακή: «Γεια σου Βασίλη, φοιτητή», του φώναζαν οι φίλοι του. Το εκπαιδευτικό ίδρυμα έδειξε ενδιαφέρον, του έστειλαν το πρόγραμμα σπουδών, τα πρώτα βιβλία. Όμως, το όνειρο φρέναρε απότομα η δίκη σε πρώτο βαθμό στη Θεσσαλονίκη, οπότε ο Βασίλης μεταφέρθηκε στις Φυλακές Διαβατών. Το δικαστήριο του επέβαλε ποινή κάθειρξης 15 ετών, χωρίς να αναγνωρίσει κανένα ελαφρυντικό- ούτε τον πρότερο έντιμο βίο του ούτε το γεγονός ότι ήταν χρήστης, κυρίως όμως την προσπάθεια που έκανε στη φυλακή και την εισαγωγή του στο ΤΕΙ.

Όλο αυτό το διάστημα στις Φυλακές Διαβατών ο Βασίλης έχει χάσει εντελώς την επαφή με τις σπουδές του. Η διεύθυνση των φυλακών, όπως καταγγέλλει, δεν βοηθά και οι μέρες περνούν δύσκολα μέχρι τη νέα δίκη στο Εφετείο τον επόμενο μήνα. «Γιατί μου κόβουν το νόημα της ζωής, έχω κάνει τόσο μεγάλη προσπάθεια;», επαναλαμβάνει συνεχώς από το κελί του. «Οι σπουδές είναι για τον Βασίλη η αρχή για μια καλύτερη ζωή, μακριά από οποιαδήποτε παρανομία, μακριά από οτιδήποτε στοιχειώνει τα όνειρά του. Τον δρόμο του τον έχει διαλέξει και δεν πρόκειται να ξαναμπλέξει για χάρη κανενός και για τίποτα», έγραψαν οι συγκρατούμενοί του στην εφημερίδα των φυλακών.

38
Panagiotis K.
14/11/2008 12:16
Ta lati prepi na plirononde,ala to kratos prepi na exi antropino xaraktiro,kai analoga me tin sinberifora kapiou na apofasizi oli mas kanoume lati.Kapote metanionoume kai xriazomaste ipostiriksi .As dosoun mia efkeria se afto to pedi isos awrio na ine to dikotus pedi
Κλήμη Ειρήνη
26/10/2008 00:54
o rolos tis filakis einai na sofronizei ,den einai apla na xei kratoumenous .oloi exoume dikaioma stin ekpedeusi .ki an pali krinoun oti den einai etoimos na vgei stin koinwnia ,to kratos einai iupoxreo na tou to parexei me kapoion tropo .ksodevonte kai kataspatalonte lefta se ena soro shmeia ,ki otan pan na dikaiologithoun pou pigan ,vgainoun ta skandala .ena kratos paei mprosta monaxa me paideia kai morfosi .
ksh
27/09/2008 16:11
Η ιστορία αυτή είναι το καλύτερο παράδειγμα για την πραγματική εικόνα της κοινωνίας μας. Ψεύδος, υποκρισία, πουριτανισμός. Μια κοινωνία που δε βλέπει ανθρώπους, παιδιά και ανύμπορους πολίτες, αλλά μόνο χρήμα, δύναμη και εξουσία. Καταδικάζει τα βαποράκια σε στέρηση της "ζωής" (άκου 15 χρόνια !!!) και αφήνει ανέγγιχτους όλους αυτούς που πολτοποιούν την καθημερινότητά μας (νόμιμα ή παράνομα). Και αυτοί που ανησυχούν μήπως τα παιδιά τους αγοράσουν "πράμα" από το βαποράκι, ας αναρωτηθούν πρώτα γιατί τα παιδιά τους έφτασαν να ψάχνουν το βαποράκι. Αυτοί πού ήταν ως γονείς; Μίλησαν ποτέ με τα παιδιά τους, τους εξήγησαν; Και ακόμη περισσότερο τους άφησαν κάποιο πρότυπο ζωής; Και φυσικά όσοι δεν τα κάνανε αυτά προτιμούν να καταδικάσουν σε ισόβια φυλάκιση όλα τα παραστρατημένα ορφανά, δυνητικούς κινδύνους της ωραίας κοινωνίας μας. Αλήθεια, ποιοι άλλοι μας ενοχλούν γύρω μας για να τους εξαφανίσουμε δια παντώς;
κυριάκος σάμιος
26/09/2008 12:34
..Δυστυχώς η σκληρή πραγματικότητα της φυλακής << πολτοποιεί >> τα ονειρα , την ανθρωπιά, ισως ειναι χρήσιμο να ενημερωθεί η φοιτητική κοινότητα , κοινωνικοί φορείς που μπορουν να παρέμβουν για να βρεθεί λύση.
Ο δικηγορικός σύλλογος τι λέει;;;
Η περίπτωση δια βίου εκπαίδευση δεν ισχύει για τούς ανθρώπους - κρατούμενους;;;;
Ισως κάποια προγράμματα που αφορούν κοινωνικά ευάλωτες ομάδες ;;;



dinos
25/09/2008 00:35
a re xeftilismeni ellada!! ti ekane to palakari k tou dinoun 15 xronia? skotose kanenan? oloi oii diasimoi dld pou ka8e savvatokuriako pinoun ta diplasia se kokes k poutanes giati den exoun ektisei oute mia mera ? eseis stis efimerides eiste an8rwopoi tis piatsas. kante kati !! esas o kosmos sas upologizei !! exete dunami!! egw aglia eimai k an de diavasw tine elliniki efhmerida den mporw . pite kati,kante kati gauton ton ermo ton topo pou paei kata diaolou!! ti ekane to palikari na min arxisw tis vlastimies ? panepistimio 8elei na paei. autos tous piraxe k tou rixnoun 15 xronia? ton mpampa tou exase sta 13!! prospa8ei an ftiaxei ti zwi tou k ton petsokovoun!! an einai dunaton!! H ellada pou oloi exoun na lene g tin an8rwpia tis na exei katantisie edw pou exei katantisei!! to paliakri einai i eukoli lia g na vgaloun at apo8umena tous oi ka8e komplexikoi '''' dikastikoi k sofronitikoi'''' ntropi k eleos!!! an epitrepotan to vrisimo edw de xerw k gw poso 8a evriza autous pou kratane pisw paidia pou prospa8oun na ftiaxoun ti zwi tous. pou prospa8ounpragmatika!! ti an pw? sas parakalw eseis stis efimerides axiopoiiste ti dunami pou exete. exet dunami polu k to xerete. enimerwste to lao g ta dikaiomata tou g na min tous pianoun kotso oi diaforoi epitidioi!! euxomai to paliakri na mporesei na teleiwsei ti sxoli tou k na ftiaxei ti zwi tou k oxi na sapiseisti fulaki g ena la8os. alloi einai autoi pou prepi na mpoun.
Michael Andrea
24/09/2008 16:51
tha simfoniso apoluta me ton Yorgos PhD Engineer USA. autoi pou tha eprepe na einai mesa stin filaki einai oi megaloemporoi oxi ta mikra vaporakia. sto kato kato einai k upeuthinotita tou kathe atomou ksexorista an tha kanei xrisi i oxi. einai epiteugma kato apo tetoies sinthikes sti filaki, na mporesei kapoios na orthostathsei k na kataferei na perasei tis panellinies eksetaseis. theoro oti dikaioutai mia eukairia...alla stin ellada distixos einai adunato. London
mitsos
24/09/2008 15:07
Re, mazeuteite. Pisteuete to prezoni pou paei na ti skapoularei kai na apofylakistei? I ton aliti roufiano dimosiografo?
Ta prezonia tha poun otidipote gia na vroun ti dosi tous.
Kai oi alites roufianoi dimosiografoi tha kataskeuasoun opoiodipote dakryvrehto story gia na poulisoun tis fyllades tous.
O typos einai mesa gia emporia k hrisi. Praktika auto simainei pws eite einai vaporaki eite varvatos emporas. Otan poulouse ti preza se synanthrwpous toy, o typos ekane tis epiloges tou. Na ypostei tis synepeies!
Ama vgei autos eksw k ksanarhisei na poulaei preza, na dw an o anthrwpistis dimosiografos tha ksanakanei story gia to polla yposhomeno prezoni pou koroidepse to systima kai ksanavrike ti mastoura toy...
yianis markakis
24/09/2008 14:03
Παιδιά δυστυχώς θα διαφωνήσω με πολλούς από εσάς. Ναι μεν είναι κρίμα να πέσεις στα ναρκωτικά αλλά να καταδικαστείς για εμπορία...να πουλάς τον θάνατο σε άλλα νέα παιδιά...ξέρει κανείς αν από τα χέρια του πέθανε κανένα παιδί ή αν είναι ακόμα εξαρτημένο. Οι νόμοι πρέπει να τηρούνται, όπως πρέπει να μείνει ο κάθε κατάδικος μέσα όπως προβλέπεται από τον κώδικα έτσι πρέπει και το παιδί να εκτίσει την ποινή του. Η μόνη μαλακία είναι πως τύποι σαν τον Σεργιανόπουλο και όχι μόνο που έχουν κάνει τα ίδια είναι ελεύθεροι, ή πέθαναν ελεύθεροι...εκεί έχει δίκιο...αλλα δεν αποφυλακίζουμε για να σπουδάσουν...ας το κάνει εξ αποστάσεως. Δυστυχώς αυτό το παλικάρι και πόσοι άλλοι έπρεπε να τα καταφέρουν όπως τα κατάφεραν πολλά ορφανά παιδιά και δεν μπλέξανε...τις επιλογές τους πληρώνουν ...και επαναλαμβάνω δυστυχως!!
ΔΙΟΝΥΣΙΑ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ
24/09/2008 10:43
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ!!! ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ. ΤΕΛΟΣ!
JENNY SKY
24/09/2008 10:43
VASILI MIN APOMAKRINESAI APO TON STOXO SOU ,OTI KAI NA GINEI STO TELOS THA TA KATAFEREIS!!! ESY KSEREIS KALITERA TON EYATO SOU KAI TIS DYNAMEIS SOU!
Sofia K.
24/09/2008 09:57
Τα ναρκωτικά ως κοινωνικό και "εμπορικό" φαινόμενο δεν ήρθαν με τον πελαργό στην χώρα μας. Η ίδια η πολιτεία που έχει την ευχέρεια από την έδρα ενός δικαστηρίου να καταδικάζει ένα μικροέμπορο- χρήστη σε 15 χρόνια κάθειρξη χωρίς να λαμβάνει υπόψη της ως ελαφρυντικό τον άθλο αυτου του νέου να ενταχθεί ξανά στην κοινωνία, αυτή η ίδια η πολιτεία με την πολιτική και οργάνωσή της ενισχύει, τουλάχιστον με την ανικανότητά της, την καταπολέμηση της μάστιγας.΄.΄Βασίλη ..γελα φίλε μου..μια τετοια υποκρισία μόνο γέλια μέχρι δακρύων αξίζει να σου φέρει..Οτι θέλει πραγματικά κανείς στη ζωή του μπορεί να το καταφέρει και εσύ είσαι γι'' αυτό ζωντανό παράδειγμα!
Yorgos-USA
24/09/2008 02:19
I Elladara s''olo tis to megaleio .... O Megaliteros KOPANOS & pio ILI8iOS apo olous apodeiknietai o DIKASTIS ... Gia na afisoume tous sunes0imatismous stin akri gia mia stigmi kai tis koubentes peri nomimopiisi twn narkotikwn kai alles fedrotites ... 1_ Sofronismos simainei oti me kapio tropo o/i englistos stin fulaki allazei tropo zwis pros to kallitero ... O Basilis to ekane auto me to spa0i tou katw apo tis xeiroteres sun0ikes. BRAVO tou. To sustima PREPEI na to anagwrisei me to na (a) miwsei ta xronia stin filaki sto elaxisto, kai (b) na ton afisei na paei na spoudasei ... Giati ? Auto mas fernei ston simeio noumero 2. 2_ Me to na afisoun ton Basili na paei na spoudasei, to sustima kerdizei ta panta kai den xanei tipota ... O Basilis 0a ginei paragogiko melos tis koinonias 0a einai autonomos energo melos kai 0a pleirwnei kai tous forous tou Alogoskoufi ... An den ton afisoun na spoudasei 0a katalli3ei na minei xwris ptuxeio, me xamena oneira, dialumenos apo to sustima, me megales pi8anotites na 3anapesei sta narkotika kai na ginei problima stin koinonia, na mpenobgainei stis fulakes me sunexes au3anomeno kostsos stous forologoumenous ... Kai ta parapanw einai ali8es gia ton Basili kai ka8e allo Basili ... Epomenws, NAI na spoudasoun ta paidia gia na ginoun autonoma litourgika meli tis koinonias ... Osoi den to belpoun / katalabainoun auti tin logiki einai pragmatika ili8ioi ... opws o dikastis ... Kai nai s''auto to simeio 0a prepei na ipar3ei kapia appeal gia na 3ana e3etastei i periptwsi tou Basili kai na e3etastei kai o dikastikos ... Elladara ... Eimaste akoma poli ma para poli pisw ... Yorgos PhD Engineer USA
chris mantas
23/09/2008 16:48
Os forologoumenos 8elw ta lefta mou na min pigenoun oute se papades oute k se filakes enilikwn. Den ekane k kati kako o vasilis sthn teliki. ALLA apo ipoanaptikous ellinares ti na perimeneis? Elpizw se mia mellontiki kivernisi GAP na apopinikopoiu8oun ta narkotika kai na klisoun oi filakes anilikwn pou einai ta kolegia twn ayrianwn eglimatiwn
δέσποινα αλ.
23/09/2008 16:41
αλλά και η διοίκηση των φυλακών "βοήθεια και συμπαράσταση" που την παρέχει.. στα "όπα όπα τοβ έχουν" .. Απο ''κει, απο το μικρό κύτταρο να καταλάβεις την ευαισθησία του συστήματος ..
Δημητρης Γ.
23/09/2008 16:38
Μπράβο σου Βασίλη, έχεις κερδίσει οτι κατάφερες να φτιάξεις το όνειρο σου. Την προσπάθεια σου δε μπορεί κανείς να σου την πάρει ή να την μηδενίσει. Είναι δικό σου κατόρθωμα. Ανεξάρτητα απο το τι θα πούνε οι άλλοι. Δικό σου. Καταδικάσανε τον Βασίλη σε 15 χρόνια, όντας χρήστης και όχι έμπορος, και ο Κεφαλογιάννης έφαγε 12 ΜΗΝΕΣ με αναστολή για υπόθαλψη εγκληματία και συγκεκριμένα εμπόρου ναρκωτικών.!!!!!
Ath. Liber.-Politis
23/09/2008 16:02
Αλήθεια, πόσοι από όλους αυτούς που κλαίγονται για το Βασίλη υποστηρίζουν την αλλαγή του θεσμικού πλαισίου που θα γλιτώσει το Βασίλη και τους επόμενους Βασίληδες από τέτοιες καταστάσεις; Αποποινικοποίηση των ναρκωτικών ΤΩΡΑ!
PANOS VOGIATZIS
23/09/2008 15:53
ΦΙΛΕ ΒΑΣΙΛΗ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ,ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΣ ΕΚΟΨΑΝ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΕΛΠΙΖΩ Η ΟΡΓΗ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΑΘΛΟΥΣ
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ...
Μάνος Μ.
23/09/2008 15:14
Ποιοι είναι λέει μέσα; Οι έμποροι; Ας γελάσω. Οι μικρέμποροι εννοείτε και οι χρήστες. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου Βασίλη. Δεν φταίς εσύ που γεννήθηκες σε λάθος χώρα.
Serjios paraskevas
23/09/2008 15:14
Ine krima na min endiaferete kanis ( Politia)as tou dothi i efkeria na pijeni stn skoli esto ke me hiropedes sta podia ean fovounte na tous fiji, i me sinodia aloi exoun mera nikta filakes polous jia tipota lipon , ean itan stin Ji o theos tha ton voithouse amesos mia ke me megales thisies ejine xana sostos antropos, ligi skepsi ke poli agapi apo olous mas idios Dikastikous paragontes , jia na sothi akoma enas neos ELEOS,
agpita nea Parakesete ton Arkiepiskopos Athinon isos boresi na pi mia sosti ke sevasti kouventa jiafton ton neo, sas efharisto ploi apo tin Elvetia Serjios,
Nikos G
23/09/2008 14:14
Ξεχασα να αναφερω στο προηγουμενο μου σχολιο, αν δεν καταφερεις να πας φετος στην σχολη, κατσε διαβασε ακομα πιο πολυ για να ξαναδωσεις εξετασεις και να περασεις πανεπιστημιο, οχι γιατι ειναι καλυτερο το πτυχιο εκει αλλα για να ρεζιλεψεις τους ελιτιστες και να αποδειξεις οτι ο ανθρωπος αλλαζει αν υπαρχει θεληση.........Συγχαρητηρια, ειμαι πολυ περηφανος για την προσπαθεια σου.
Polis Sid
23/09/2008 13:53
An einai etsi opws mas ta leei o dhmosiografos, to dikastiko swma sthn shmerinh ELLADA mono m ayto ths ZIMPAMPOUE mporei na sygkri8ei. Einia alhteia megalh na kukloforoune exw lamogia, kleftronia kai dolofonoi kai to palhkari pou ekane kapoia la8h ontas narkomanhs efage 15 xronia. 15 XRONIA???? Ma kala poios einai re paidia??? As tou vazane kai isovia ta SAINIA pou apokalounte dikastes!!!
pavlou eirini
23/09/2008 13:39
einai adiko na min mporei enas anthropws na exei dikaiwma sti zwi. auto to paidi deixnei na exei anagnwrisei ta lathi tou kai exei kanei prakseis gia na proxwrisei pera apo mia kaki periodo tis zois tou. prospathise kai katafere kati pou alla paidia pou tous paraixontai ta panta kai den exoun kanena provlima den to kanoun mono kai mono giati den goustaroun i giati apla variountai. einai adiko na tou sterisoume to oneiro tou kai na tou dwsoume tin eikona oti adika ekane oles autes tis prospatheies. se tetoia atoma kai oxi se allous (ousiastika xeiroterous kai pantws eidous eglimaties, katalavainoun oloi pou anaferomai)prepei i dikaiosini na eksantlei tin austirotita tis? dwste mas tropo na steiloume epistoles kai na prospathisoume na voithisoume emprakta ton vasili. kai sigoura kati mporei na kanei kai to tei apo tin meria tou.
pantelis vouis
23/09/2008 13:27
krima,an katalava kala mpike mesa gia ligo founta kai merika xapia??eleos re paidia kai kykloforoun ekso oi xeiroteroi..kata ti gnwmi mou ene paidi stin ilikia tou pou vriskei ti dynami na ksekopsei kai na spoudasi mesa apo ti fylaki pragmatika xreiazetai na stathoune oloi dipla tou kai oxi na tou ferontai me tetoio tropo,den to kanoun poloi auto...peite mas pws mporoume na epikoinonisoume me to basili kai na kanoume kati apo koinou g auto to paidi...
Κατερινα
23/09/2008 13:17
Μπράβο στους υποκριτές του συστήματος.. Όλες οι φωνές που ακούγονται ας ενωθούν.. μπας και ξεβουλώσουν τα αυτιά των αρμοδίων.. Αφήστε το παιδί να ΛΥΤΡΩΘΕΙ μέσα από τις σπουδες.. το λιγότερο που μπορείτε να κάνετε. Συμφωνώ με την συλλογή υπογραφών... Βασίλη συνέχισε.. είμαστε μαζί σου!
George
23/09/2008 13:10
NTROPH sto dikastiko kai nomiko susthma ths xwras, gia thn analghsia pou deixnei kai ton tropo me ton opoio katastrefei neous me 8elhsh kai oramata, epeidh kapnisan xorto h psiloemplexan. kati pou stis pio polles Eurwpaikes xwres einai eleu8ero na to epilexeis h oxi. Mallon Basilh kai na spoudaseis s auth thn kwloxwra douleia den 8a breis meta, opote bges kai xanasxolhsou me drug business.Oso gia kati tupous san ton Never on Air oi apopseis tous einai pio epikindunes kai apo autes twn duskoiliwn dikastwn pou exoun sterhsei thn eleu8eria ston Basilh kai ston ka8e Basilh. Oi megaloi drug Lords kukloforoun eleu8eroi opws kai oi megalokarxaries ths politikhs..
Σιντέλα Άρφαραχ
23/09/2008 13:09
Καμμιά φορά με κατηγορούν οτι κάνω αντιελληνικά σχόλια!
Μώρε κάλλιστα κάνω!
Να τη χαίρεστε τη Ρεζιλολάνδη σας.
Που είναι ένα πολιτικό κόμμα, ένας υπουργός να υποστηρίξει τον φοιτητή.?!
Ζητώ λοιπόν από την εφημερίδα τα νεα που έχει σίγουρα πολλαπλή δύναμη από εμάς, να γνωστοποιήσει σε όλα τα κανάλια το γεγονός αυτό.
Τότε, κάποιοι θα ενδιαφερθούν,
Γιατί το πολίτευμα στην Ρεζιλολάνδη είναι ΛΤΔ (σαν την εταιρεία) Λαική Τηλεοπτική Δημοκρατία.
Nikos G
23/09/2008 12:59
Ελλαντα, κοινωνικη προνοια υπο του μηδενος, ενας ανθρωπος καταφερε να κανει κατι με την ζωη του και εμεις να τον πατησουμε κατω, τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα αν ειχε γνωριμιες με πολιτικους και κουμπαρους και θα επερνε και οικονομικη αποζημιωση......Μετα βγαινουν τα ζωα οι πολιτικοι και λενε οτι ενδιαφερονται για τους χρηστες και την ενσωματωση τους στην κοινωνια, μπουρδες. Δεν ειναι ομως μονο οι πολιτικοι ζωα, ειναι και ο δικαστης ο οποιος του αποδωσε αυτη την ποινη, δηλαδη τα 4 χρονια που περασε ηδη στην φυλακη δεν ειναι αρκετα, 15 χρονια επιπλεον, οι φονιαδες περνουν λιγοτερη ποινη, τι εγινε δεν ειχε λεφτα να σε λαδωσει το παιδι?
Χρήστος
23/09/2008 12:55
Γιατί είμαστε τόσο "μονολιθικοί" στην απονομή δικαιοσύνης ? Γιατί δεν εφαρμόζουμε προγράμματα ΚΑΤ'' ΟΙΚΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ (όπως στις ΗΠΑ) για τους καταδικασμένους που βρίσκονται σε φάση προσαρμογής στην κοινωνία (εκεί φορούν έναν ειδικό πομπό στο πόδι) ? Αυτά πρέπει να απαιτήσουμε απ'' το νομικό μας σύστημα ... Απ'' την άλλη αν γίνεται αλλιώς γιατί δεν μεταφέρεται σε ένα σωφρονιστικό κατάστημα πλησίον της Σχολής τους και μέσω ημερήσιων αδειών να του επιτραπεί να σπουδάσει ? Θεωρώ ότι ΠΡΕΠΕΙ να του δοθεί μια ευκαιρία να δείξει στην κοινωνία ότι έχει αλλάξει ...
gtrsadjdk
23/09/2008 12:12
Σε 15 χρονια φυλακιζονται οι εμποροι και οχι οι χρήστες (οι οποίοι απαλασονται απο την ποινη) ,και μαλιστα οι εμποροι σκληρων ναρκωτικών, οχι της κανναβης.
Το ρεπορτάζ σας αλλη φορά να τα λέει όλα και οχι τα μισα για να μπορεί ο κοσμος να διαμορφωνει αποψη.
Ζωή Χ
23/09/2008 11:58
Ας κάνουμε κάτι. Οπως υπογραφές, επιστολή. Δεν είναι δυνατόν να έχει μία ευκαιρία να σηκώσει κεφάλι και να του το σπρώχνουν πάλι μέσα. Βαρέθηκα συνέχεια να πρέπει να ανεχόμαστε τις βλακείες του συστήματος.
ΧΑΤΖΙΟΓΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
23/09/2008 11:56
ΒΑΣΙΛΗ ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΛΑΜΠΕΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ Τ Υ Φ Λ Ω Ν Ε Ι ΑΠΛΩΣ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΠΑΝΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ ΧΑΔΙ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΤΡΙΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ
μαρια
23/09/2008 11:56
ενταξει δεχομαι οτι φυλακη πρεπει να σημαινει και στερηση καποιων πραγματων που κανεις οταν εισαι εξω. ομως δεν ζητησε να τον βγαλουν και να κυκλοφορει ελευθερος. και σκεφτειτε ποσοι εμποροι, δολοφονοι, βιαστες, σατανιστες ειναι εξω επειδη εξετησαν ενα πολυ μικρο κομματι της ποινης τους και επεδειξαν ''καλη διαγωγη''. παντως νομιζω οτι ειναι θεμα δικαστικων αποφασεων και οχι κυβερνησης. ολοι πιστευουμε στην ''τυφλη'' δικαιοσυνη!!!!!!
ΣΟΦΙΑ ΧΟΥΒΑΡΔΑ
23/09/2008 11:12
Για ακόμη μία φορά διαπιστώνουμε την αναλγησία αλλά και την υποκρισία του κρατικού μηχανισμού και κατ'' επέκταση της ελληνικής κοινωνίας, η οποία κατ'' επίφαση βοηθά τους πολίτες, όπως εδώ το νεαρό κρατούμενο Βασίλη, αλλά η βοήθεια αυτή πάντα έχει ένα άδοξο αλλά κυρίως παράλογο τέλος. Με το συγκεκριμένο γεγονός επιβεβαιώνεται για πολλοστή φορά ότι το σοφρωνιστικό σύστημα στην Ελλάδα νοσεί βαριά και αποτελεί πλέον επιτακτική ανάγκη η ουσιαστική και ριζική αναδιάρθρωσή του. Τώρα, ποια κυβέρνηση θα αναλάβει τέτοιο εγχείρημα είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο.
Evangelos_Denmark
23/09/2008 11:03
@NeverOnAir:

Katavoeis ti grafeis??? Dnladn proteimas to paidi auto va xasei tis liges pi8avotites pou exei gia mia kalitern zwn kai va givei movimos katoikos twv filakwv ... kai auto giati gia mia fouvta kai liga xapia....

Pws mporoumai va epoikoivwvisoumai me auto to paidi? To ligotero pou mporoumai va kavoumai eivai steiloumai eva gramma snmparastaseis.
giorgos pat.
23/09/2008 10:37
O anthropos autos katafere na kanei to bima parapano,na xemplexei apo tis ousies kai ton tropo zois kai na diavasei kai na sofronistei..(min ksexname alloste oti oi fulakes kanonika exoun sofronistiko xaraktira..)
Krima pou to dikastiko sustima den ton afinei..
kai se alles periptoseis einai pio austiro kai se alles periptoseis pio xalaro...ap oti tha eprepe..
NeverOnAir
23/09/2008 10:25
Akougete adiko gia to paidi,alla ti noima exei i fulakisi an mporeis na kaneis oti kai eksw?
Μάρθα
23/09/2008 10:07
Είναι τουλάχιστον σαδιστικό να δίνεις σε κάποιον νεαρό κρατούμενο τη δυνατότητα να τελειώσει το λύκειο κι έπειτα να του αρνείσαι τη δυνατότητα να χαράξει καινούρια ρότα στη ζωή του. Είναι ντροπή να παριστάνεις τον φορέα κοινωνικής αγωγής και στην ουσία να επιβεβαιώνεις σ''αυτόν που έσφαλλε, σε βάρος κυρίως του ίδιου του του εαυτού, ότι δεν υπάρχει κράτος δικαίου. Θα στερηθεί για κάποιο διάστημα την ελευθερία του. Ποιο κράτος είναι αυτό που έχει το δικαίωμα να του στερήσει τη μετέπειτα ζωή του, τη στιγμή μάλιστα που ο ίδιος παλεύει γι'' αυτή;
Δεβετζης Θεόδωρος
23/09/2008 09:11
Μονή Βατοπαιδίου, Βουλγαράκης offshore, Ρουσοπουλος real - estate .... Τίποτα δεν μ εχει κάνει να εκνευριστω τόσο, όσο αυτη η αναλγησία των χαρτογιακάδων δημοσίων υπαλλήλων.. Το κράτος τέρας γίνεται από ανθρώπους τέρατα. Βάστα γερά φίλε μου.. Το οφείλεις στη ζωή. Ίσως ο δικός σου δρόμος να γίνεται πιο ζόρικος γιατί και συ πρεπει να γίνεις πιο δυνατός. Μην το βάζεις κάτω. Εύχομαι να σε δω συνάδελφο κάποια μέρα.