Παρά τη «μέριμνα» για διασπορά τους επαναλήφθηκε το φαινόμενο του 2012

Μαζικά ψήφισαν και πάλι Χρυσή Αυγή οι αστυνομικοί

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/05/2014 17:44 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 26/05/2014 20:21 |
Φωτογραφία αρχείουΠηγή: AP Photo
Μαζικά ψήφισαν και πάλι Χρυσή Αυγή οι αστυνομικοί
Οι αστυνομικοί ψήφισαν ξανά μαζικά τη Χρυσή Αυγή, σε ποσοστό που ίσως υπερβαίνει το 50%. Παρ' ότι οι ένστολοι «διασκορπίστηκαν» σε περισσότερα και διαφορετικά εκλογικά τμήματα από τις βουλευτικές εκλογές του 2012, πάλι εμφανίζονται να «γιγαντώνουν» το ποσοστό του ακροδεξιού κόμματος.

Μολονότι μεσολάβησε η δολοφονία του Παύλου Φύσσα, για την οποία η ΕΛ.ΑΣ. ανέλαβε τον ρόλο του ερευνητή της υπόθεσης και παρά τις εσωτερικές έρευνες για «θυλάκους» της οργάνωσης μέσα στην Αστυνομία, οι ένστολοι φαίνεται να ψήφισαν ακόμη πιο δυναμικά τη Χρυσή Αυγή από ό,τι στις εκλογές του καλοκαιριού του 2012.

Σύμφωνα με tovima.gr, συνολικά 2.738 αστυνομικοί ψήφισαν ανά 150-200 άτομα σε κάθε ένα από το 1014 ως το 1029 εκλογικά τμήματα, καθώς και από το 1046 έως το 1048, σε σχολεία της οδού Αμπελακίων και Αχαΐας, κοντά στο αστυνομικό μέγαρο της λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Είναι ενδεικτικό ότι κατά μέσο όρο σε αυτά τα 18 εκλογικά τμήματα (σε κάθε ένα ψήφιζαν περίπου 400-480 άτομα, από τα οποία οι 150 έως 200 ήταν αστυνομικοί) η Χρυσή Αυγή έλαβε από 16,32% ως 22,32% όταν ο μέσος όρος της στην Α' Αθηνών ήταν 7,81%.

Είναι ακόμη χαρακτηριστικό ότι σε γειτονικά εκλογικά κέντρα, όπως το 1001 ή το 1030, όπου ψήφιζαν μόνο πολίτες, το ποσοστό του ακροδεξιού κόμματος ήταν 8,8% και 9% αντιστοίχως. Δηλαδή, πιο απλά, όπου ψήφιζαν οι αστυνομικοί το ποσοστό της Χρυσής Αυγής υπερδιπλασιαζόταν.

Πιο αναλυτικά, στο 1047 εκλογικό τμήμα η Χρυσή Αυγή έλαβε 22,32%, στο 1022 πήρε 21,18%, στο 1020 έλαβε 20% ενώ το «χαμηλότερο» ποσοστό το έλαβε στο 1029 τμήμα με... μόλις 16,54%.

Όπως ανέφεραν αναλυτές των αποτελεσμάτων, «το γεγονός ότι σε αυτά τα τμήματα ποσοστό περίπου 30-40% είναι αστυνομικοί σε συνδυασμό με τα δεδομένα των προηγούμενων εκλογών, δείχνει ότι παρά τον θόρυβο που είχε δημιουργηθεί για τις σχέσεις ΕΛ.ΑΣ. - Χρυσής Αυγής, ακόμη περισσότεροι αστυνομικοί ψήφισαν το ακροδεξιό κόμμα».

Σημειώνεται ότι σε εκλογικά τμήματα που ψήφισαν αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. από το αρχηγείο της λεωφόρου Κατεχάκη το ποσοστό της Χρυσής Αυγής ήταν 13-15%.

Τι είχε συμβεί τον Μάιο του 2012

Στις εκλογές του Μαΐου 2012 με βάση τα αποτελέσματα σε 11 συγκεκριμένα εκλογικά τμήματα της Α' Αθηνών όπου είχαν ψηφίσει με βάση τους ειδικούς καταλόγους περισσότεροι από 5.000 στελέχη της ΕΛ.ΑΣ., η Χρυσή Αυγή είχε καταγράψει ποσοστά από 19 έως 24%.

Τότε, τα τμήματα αυτά - από το 806 ως και το 816 εκλογικό τμήμα - που και πάλι βρίσκονταν στα σχολικά συγκροτήματα στην οδό Αμπελακίων 24 και στην οδό Πανόρμου, είχαν αναδείξει τη ΧΑ πρώτο κόμμα: Το ποσοστό της κυμαινόταν από 18,64% (στο 813ο εκλογικό τμήμα) έως 23,67% (στο 816ο εκλογικό τμήμα). Η Χρυσή Αυγή είχε λάβει ποσοστά 23,08% στο 811ο εκλογικό τμήμα, 22,7% στο 808ο εκλογικό τμήμα και 22,2 στο 806ο.
Εμείς
13/03/2015 08:00
Υπομονή, τώρα που έχουμε αριστερή κυβέρνηση... γατάκια θα γίνουν τα παιδιά... αλλιώς... έρχονται πειθαρχικά και απόταξη απο το σώμα
ellin
24/12/2014 18:24
το γεγονος οτι ειναι νεοναζι δεν αλλαζει...και αρα και ανθελληνες...δεκαρα δε δινουν για την ελλαδα...ο μισθουλακος τους, τα προνομια τους (βλεπε μερισμα) και να πινουν φραπεδιες παιζοντας το γκομενοι στα κοριτσοπουλα, αυτο μονο τους νοιαζει....κατηγορουν τους αλλους για δημοσιουποαλληλικη νοοτροπια, οτι οι συνδικαλιστες ειναι συντεχνια κτλ και αυτοι ειναι η μεγαλυτερη συνετχνια κι ατ μεγαλυτερα κορποσκυλα που υπαρχουν...απλα καντε μια βολτα στοα Α.Τ της πειοχης σας ακι ριξτε μια ματια στα γραφεια...μονο η τσουγκρανα τους λειπει... να υπενθυμισω οτι οι ναζι και οι ελλαδιτες δωσιλογοι συνεργατες τους, (ιδεολογικοι, πολιτικοι και βιολογικοι πολλες φορες προγονοι της χρυσης αυγης) ειναι υπευθυνοι γιαμαμζικες σφαγες ελληνων αμαχων...προσωπικα θα προτιμουσα να ζωστω με εκρηκτικα και να τους παρω μαζι μου παρα να δω νεοναζι να κανουν κουμαντο στη ζωη μου....
προς αρθρογραφο
28/05/2014 20:06
αντισταθμιζεται απο εσας δημοσιογραφε που στην πλειοψηφια σας ψηφισατε αριστερα και ανθελληνικα κομματα,με τις υγειες σου.
γκάσταρβειτερ
27/05/2014 17:08
Αυτοι οι αστυνομικοί οι οποίοι ψήφισαν τούς ομοϊδεάτες ναζιστές( πράγμα το οποίον δεν γνωρίζω εάν είναι η αλήθεια), ας πάνε μιά βόλτα πρός τα Καλάβριτα για να δούν και να διαβάσουν στούς μαύρους πίνακες τα ονόματα και τίς ημερομηνίες γεννήσεως όλων αυτών τούς οποίους ετέλεσαν τα γερμανικά SS !!! Από παιδιά έως άτομα 80 ετών βρίσκοντε εκεί, κάτι το οποίον μπορούν να διαβάσουν όσοι δεν είναι αγράμματοι. Δεν νομίζω τα μωρά να ήταν όλα αντάρτες !!!! Και αυτοί οι λατρευτές των Ναζι είναι υπεύθηνοι για την ασφάλεια του ελληνικού λαού?? Ντοπή μας ρεεεεεε !!! Αλλά πιός έχασε το φιλότιμο για να το βρούναι οι μπάτσοι ???
γκάσταρβειτερ@
31/05/2014 15:16
γραψε και για τα αιτια που οι ναζι εκτελουσαν πολιτες και μικρα παιδια,οι ομοιδεατες σου κομμουνιστες ηταν ''μεγαλοι μαχητες'',πρωτοι στο ελληνοαλβανικο μετωπο(εδω γελαμε),πρωτοι και στις εκτελεσεις μεθυσμενων ναζι,πρωτοι και στα εγκληματα κατα τον συμμοριτοπολεμο.
ellin
24/12/2014 18:34
τι λες ρε ηλιθιε...εχει το θρασος και ονομαζεσαι gastarbeiter...οι κομμουνιστες ηταν μεγαλοι μαχητες γιατι αυτοι σηκωσαν το κυριο βαρος της αντιστασης στους προγονους σου...και κατα την κατοχη και μετα εναντιον των αγγλων που εισεβαλαν στη χωρα και των αμερικανων...θες να μας πεις οτι οι ναζι εκτελουσαν παιδια και αμαχους γιατι οι κομμουνιστες εκανα τα δεκεμβριανα ακι τον εμφυλιο....αφου οι δωσιλογοι και συνεργατες των κατακτητων προγονοι σου, σκοτωναν αμαχους απο το 1941, πολυ πριν απο οποιαδηποτε εμφυλια διαμαχη...αρα λες μπαρουφες....κατι για την πεινα του 4041 εχεις ακουσει βλακα;;;οι κομμουνιστες τους πηραν τα τροφιμα;;;στα καλαβρυτα και στο διστομο και στην κανδανο ακι στο δοξατο δραμας γιατι τους σκοτωσαν;;;;1941...τα δεκεμβριανα εγιναν το 1944 και ο εμφυλιο;ς αρχισε το 1946...αρα εισαι ψευτης και καραγκιοζης...εκτος αν εισαι τοσο ''πατριωτης΄΄ που θελεις οταν η ελλαδα βρεθηκε υπο γερμανικη ακτοχη, να μην αντισταθει κανενας και να μας κανουν ο, τι θελουν...απο οσο ξερω οι πατριωτες ειναι υπερμαχοι της ελευθεριας και δεν ανεχονται την τυραννια....αρα ειναι φυσικο αυτοι που ηταν πατριωτες να πολεμησουν τον κατακτητη με ολα τα μεσα και αυτοι που ηταν προδοτες-δωσιλογοι να δικαιολογουν το οτι υπηρξαν συνεργατες των εισβολεων. προβαλλοντας ενα σωρο γελοιες και ανυποστατες δικαιολογιες....σας στεναχωρησε η εθνικη αντισταση γιατι ξεσκεπασε τον ψευτοπατριωτισμο σας...σας στεναχωρησε η ηττα του ιδεολογικου σας προγονου αδολφου...γι'αυτο υπαρχουμε...γιανα στεναχωρουμε κατι σκουληκια σαν εσας..και θα το κανουμε οσες φορες χρειαστει στο εγγυς μελλον...
ζιτσου
20/01/2015 16:06
Είσαι αστοιχείωτο τούβλο!
ΠΟΛΙΤΗΣ
27/05/2014 13:41
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ .
Πάνδημος
27/05/2014 12:32
Υπάρχει ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...
ΜΑΡΙΑ
27/05/2014 12:17
MARIA ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΕΝΩ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΥΡΙΟΣ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟ . ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΧΟΝΟΙΕΣ
ΤΡΟΛ
28/05/2014 15:34
που το κακό να βγει δήμαρχος που είναι από την Σύρο???
thanos1625
30/05/2014 13:23
Αυτοί προτιμούν Δήμαρχο Σείριο μάλλον..
popi
27/05/2014 08:21
kala sas rwtaw . pws xerete to ti psifhzoun oi astynomikoi afu h psifofwreia einai mistikh kai oxi dhmoseia
χρυση αυγη
27/05/2014 08:20
Έτσι έτσι κλάψτε γουστάρω να σας βλέπω. Σας αφιερώνουμε την τρίτη θέση που πήρε το κόμμα μας!
ellin
24/12/2014 18:39
το ποιος θα κλαψει θα φανει σε ανυποπτο χρονο...εδω δε νικησατε οταν ησασταν παντοδυναμοι και σας πηγαν τρενακι μεχρι την πρωτευουσα σας τα χωριατοπαιδα απο τη ρωσικη στεπα, τωρα θα νικησετε;;;βγαλτε το απ'το μυαλο σας...εν τω μεταξυ ντυστε κανα παιδακι με φουστανελλα και σβαστικα να φωναζει συνθηματα για τον μικροτσουτσουνο αρχηγο σας και τον γυφτοαριο μαιμου-συνεχιστη του (κανα τε ολο τον κοσμο ν ακαταλαβεθ τι ειναι ο ΄΄γερμανοτσολιας'')...
"XY"
27/05/2014 07:34
Εδώ πραγματικά το παρακάναμε. Τι στιγμή που το πολίτευμα είναι δημοκρατικό, είναι δικαίωμα του κάθε πολίτη να ψηφίζει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ και να μην έχει από πάνω του "κεχαγιάδες" να τον παραακολουθούν, να του υποδεικνύουν, ή απλώς να "υποθέτουν" τι ψηφίζει.
Κατ
26/01/2015 14:27
Ναι αλλά αν βγει η Χρυσή Αυγή το πολίτευμα δεν θα είναι δημοκρατικό. Και τοτε θα ψηφίζεις όντως με κεχαγιάδες πάνω από το κεφάλι. Δεν κάνει κακό λίγη σκέψη.
Βένετος Χαράλαμπος
27/05/2014 05:58
Αυτός που έγραψε το έντιμο αυτό άρθρο, τι ψήφισε;
The Chinese
27/05/2014 05:11
Πάντα οι αστυνομικοί σε λογική υποκόσμου. Δεν άλλαξαν ιδιαίτερα, πάντα τέτοιοι ήταν. (Η πλειοψηφία τους). Τσαμπουκαλίδες μπαρόβιοι, θρασύδειλες αμοιβάδες.
zz
27/05/2014 11:59
Πιστεύω μετά από τις παπάρες που έγραψες να ησύχασες .
Τραντέλληνας
27/05/2014 03:00
Προς ΤΕΟ ¨Καλά εσύ που έχεις τον θεό σου δεν κατάλαβες το ως άνω άρθρο καθόλου ή είσαι τόσο ξεφτέρι και περνάς όλους τους άλλους βλάκες . Πρέπει να είσαι εκτός απο πορομένος και επικίνδυνος τύπος.Εξωτερικό.
φφ
27/05/2014 00:45
αν ήμουν εισαγγελέας θα διέτασσα προκαταρκτική εξέταση για το άρθρο αυτό...πρώτον καταπάτηση της μυστικότητας της ψήφου, δευτερος διασπορά ψευδών ειδήσεων, τρίτον παρακίνηση σε τέλεση αδικημάτων ή ηθική αυτουργία....το άρθρο σας σε συνδυασμό με την φωτογραφία στον τοίχο που γράφει ''τσακίστε τους φασίστες'' αν μη τί άλλο μπορεί άνετα να δώσει την ώθηση σε κάποιους ακραίους να επιτεθούν κατά οποιουδήποτε αστυνομικού βλέπουν...δεν ξέρω αν θα το δημοσιεύσετε απλά επειδή τυγχάνει να είμαι νομικός σας εφιστώ την προσοχή, στον τρόπο με τον οποιο δημοσιεύετε τις ειδήσεις σας...αυτονόητο είναι πως δεν στηρίζω την ΧΑ..
Kompogianitis dikigoros
27/05/2014 16:41
Ποσοστά αναφέρει παλικάρι μου. Και εφ όσον είσαι δικηγόρος, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η μυστικότητα της ψήφου αντέχει της ερμηνείας παραβίασής της εφ΄όσον αφορά την ανακοίνωση ονομάτων και λοιπών στοιχείων ταυτότητας και κατεύθυνσης ψήφου ενός εκάστου, η ανακοίνωση ποσοστού αποτεσμάτων σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει διασπορά ψευδών ειδήσεων και εκτός αυτού εσύ υποπίπτεις στο αδίκημα κατασυκοφάντησης καθώς συλλήβδην θεωρείς, βάσει του αναγραφόμενου στον τοίχο συνθήματος "τσακίστε τους φασίστες" ότι όλοι οι αστυνομικοί είναι και "αναγνωρίζονται" ως φασίστες!Άρα έχεις περισσότερους λόγους να αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι υποπίπτεις σε αδίκημα κατασυκοφάντησης του σώματος ελλήνων αστυνομικών κατατάσσοντάς τους στους φασίστες. Πήγαινε μια βολτίτσα θα σου κάνει καλο ο καθαρός αέρας
φφφ
28/05/2014 14:40
καλό είναι να πουλάς πνεύμα φτάνει να έχεις την δυανατότητα να ερμηνεύεις τα όσα γράφω. είπα ότι το άρθρο ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με την εικόνα των δυο αστυνομικών μπροστά από τοιχο που αναφέρει ''τσακίστε τους φασίστες'' δημιουργεί την εντύπωση σε κάποιον αδαή ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ...δεν είπα ότι εγώ θεωρώ κάτι τέτοιο. αν θεωρούσα κάτι τέτοιο δεν θα είχα κανένα λόγο και να γράψω το ανωτέρω σχόλιο. όσον αφορά τα ποσοστά που λες ότι δεν αποτελούν διασπορά ψευδών ειδήσεων θα συμφωνήσω αλλά πες μου κάτι..πόσοι κάθονται να διαβάσουν όλο το άρθρο και δεν μένουν στην φωτογραφία και στην επικεφαλίδα...η επικεφαλίδα λοιπόν σε περίπτωση που δεν το είδες λέει ''ΜΑΖΙΚΑ ΨΗΦΙΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ(!!!) ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ'' ουτε για ποσοστά μιλάει, γενικεύει λέγοντας ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ, αναφερόμενος στο σύνολο τους...κάτι που είναι αναληθές.. επομένως, ο καθαρός αέρας σε εσένα μάλλον θα κάνει καλό γιατί προφανώς το μυαλό σου έχει γίνει κουρκούτι από την κλεισούρα στο γραφείο σου..χαιρομαι πάντως που παραδέχεσαι ότι είσαι κομπογιαννίτης και το βάζεις και επικεφαλίδα
χχ
27/05/2014 12:31
Μόνο αυτονόητο; Ηλίου φαεινώτερο είναι ότι δεν στηρίζεις τους ναζί...
ΔΧ
27/05/2014 10:01
Αν η ανάλυση συγκεντρωτικών αποτελεσμάτω συνιστούσε καταπάτηση της μυστικότητας της ψήφου, τότε όλες οι εκλογές θα ήταν παράνομες! Αν η ανάρτηση φωτογραφίας με γκραφίτι που λέει ''τσακίστε τους φασίστες'' είναι παρακίνηση σε τέλεση αδικημάτων, τότε κάθε φωτογραφία ή βίντεο που απεικονίζει χρυσαυγίτη να χαιρετά ναζιστικά θα συνιστούσε αυτόφωρο αδίκημα. Και εσύ είσαι νομικός εγώ είμαι ο Πάπας!
φφφ
28/05/2014 14:51
καλό ειναι να διαβάζεις προσεκτικά το σχόλιό μου προτού γράψεις την μλκια σου. άλλα έγραψα, άλλα κατάλαβες...ε άρχισε να ράβεσαι για Πάπας τότε
ΚΠ
27/05/2014 00:33
κύριοι των ΝΕΩΝ η ψήφος εξόσων ενδεχομένως γνωρίζετε είναι ΜΥΣΤΙΚΗ....εσείς για ποιο λόγο δημοσιοποιείτε άκριτα τί ψηφισε μια ομάδα συμπολιτών μας γενικεύοντας και στοχοποιώντας τους σε ακραίες και επικίνδυνες ομάδες από....την άλλη όχθη....ειδικά όταν γνωρίζετε καλά οτι οι αστυνομικοί πάμπολλες περιπτώσεις γίνονται στόχος ακραίων αριστερών οργανώσεων ΥΓ: Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ΧΑ, ούτε και αστυνομικός...
Αυτός ο άλλος, αχ αυτός ο άλλος
27/05/2014 16:44
Oυτε και εσείς είσθε σε "καμία περίπτωση Χ.Α." ούτε και αστυνομικός. Τι είσθε; Βιομηανικός εργάτης; Ιατρός; Λογιστής; Αλλάζεις ονοματάκι και γράφεις τα ίδια; (επάγγελμα είναι και αυτό μην στεναχωριέσαι καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...)
Στο σκοτάδι
26/05/2014 23:57
¨Αραγε έχει γίνει κάποια σχετική έρευνα από τους πολιτικούς (δημοκρατικούς) προϊστάμενους του Υπουργείου, για τα αίτια αυτού του φαινομένου; Εξετάστηκε το ζήτημα της εκπαίδευσης που λαμβάνουν οι αστυνομικοί στις οικείες Σχολές, είτε, τελοσπάντων, ο,τιδήποτε ενδέχεται να σχετίζεται και να ευθύνεται για το φαινόμενο αυτό; Η ταπεινή μου γνώμη είναι, πως είναι αδιανόητο να θεωρείται πετυχημένος υπουργός εκείνος, στο πεδίο ευθύνης του οποίου εκκολάπτεται φασισμός.
Θεόφιλος
26/05/2014 23:33
και να φανταστεί κανείς πως οι περισσότεροι από αυτούς μπήκαν στην αστυνομία με χοντρό μέσο από το ΠΑΣΟΚ που τώρα βρίζουν.
βασιλειος τιλσι.
27/05/2014 11:07
τα χρονια, και ο τρόπος ένταξης έχουν αλλάξει προ πολλου, αλλα καποιοι συνεχιζουν να ανοιγουν το στομα τους μονο για ανοησιες.
goxf
26/05/2014 23:05
Παραβιαση καθε εννοιας δημοκρατιας,η συκοφαντιση κατ εξακολουθησιν των αστυνομικων απο κιτρινογραφους...
ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ
26/05/2014 22:41
Δικαίωμά τους να ψηφίσουν ότι θέλουν οι άνθρωποι. Για την Δημοκρατία δεν πασχίζετε ;;;; Η Δημοκρατία δεν διαφυλάσσει την "κρυφή ψήφο"" ;;;; Κάνω λάθος σε κάτι;;;
Κατ
26/01/2015 14:32
Διονύσιος Κατερίνη; Και ψηφίζεις ένα κόμμα που στηρίζει ακράδαντα το χριστιανισμό; Οχι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ψηφίσει χρυσή αυγή, γιατί μετά θα χάσουμε ακόμα και το δικαίωμα ψήφου.
zz
26/05/2014 22:30
Όταν λες σε ένα μικρό παιδί αυτό μη το κάνης να ξέρεις ότι σίγουρα θα το κάνει , έτσι έχει και με την Χρυσή Αυγή , πρώτον , κανένας βουλευτής δεν έχει το δικαίωμα να επιλέγει τον συνομιλητή του , αρέσει δεν αρέσει , γιατί ? Διότι στην βουλή δεν πήγε με την ψήφο του πατέρα του η της μάνας του , άλλα με την ψήφο χιλιάδων Ελλήνων που τον εμπιστευτήκανε , επομένως έχει την υποχρέωση να συνομιλεί με όλους , μέσο αυτού του πολιτικού διαλόγου ο ψηφοφόρος θα συμπεράνει ποίος είναι ποίος , και όχι το γνωστό στείρο , είναι φασίστας δεν κάθομαι στο ίδιο πάνελ μαζί του , δεν θα κάτσεις όταν θα είσαι ιδιώτης , όταν θα ξανά βόσκεις τα πρόβατα σου στις πλάγιες του χωριού σου , έτσι όταν ζορίζεις τον άλλο θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα , η Χρυσή Αυγή εγκαθιδρύθηκε στην Ελλάδα σε γερές βάσεις όπως φαίνεται , άρα η έτσι η αλλιώς μια μέρα αναγκαστικά θα χρειασθεί η Ελλάδα την ψήφο της , επομένως όσο γρηγορότερα βρεθεί η χρυσή τομή τόσο το καλύτερο για όλους , εάν κάποιος η κάποιοι από την Χ. Α προέβησαν σε παράνομες πράξεις να τιμωρηθούνε άλλα όχι με τον τρόπο που επέλεξαν τα διάφορα (δημοκρατικά )τόξα και σαΐτες .
Μιχάλης
26/05/2014 21:54
εσένα σου έκανε κανείς κριτική του τι ψηφίζεις? όσο φασίστες είναι (όντως) οι ΧΑ αλλο τόσο είστε και σεις, που δεχεστε ο διπλανός να ψηφίζει μόνο ότι σας αρέσει!!
Provocateur
26/05/2014 21:51
Σε αυτην την χωρα ουτε καν η αστυνομια και ο στρατος δεν δικαιουνται να ειναι εθνικιστες. Μηπως να βαλουμε κανενα ακτιβιστη να σας φυλαει ???
Σ Α Ν
26/05/2014 21:49
Θα προτιμουσα και για τα επισφαλη ακομη συμπερασματα ψηφισης της Χ Α απο τους αστυνομικους, παντος βαθμου, να εβγαιναν-παλι επισφαλη- συμπερασματα και για την ψηφιση των αλλων κομματων , κομματιδιων και αποκομματων-αρκετων πολυ ακραιων-απο τους αστυνομικους, δικαστικους και αλλους δημοσιους λειτουργους του Αστικου μας Κρατους, με το ευρωπαικα κεκτημενα.Φαινεται οτι μαζι με το ηλεκτρονικο βημα και αλλοι ενδιαφερονται να ξεκινησει το φακελλωμα, αρχικα των κρατικων υπαλληλων και αργοτερα των πολιτων που φυσικα δεν ειχε τελειωσει αφου ειχε συνεχεια απο τους πρασινοφρουρους και τις Τοπικες, Νομαρχιακες Επιτροπες των κομματων , κυριως στις 10ετιες 1980 και 1990, οι οποιες ειχαν γινει οι παρακρατικοι ΟΑΕΔ.Ποσοι νεοι, ιδιως την 10ετια του 1980 δεν στερηθηκαν εργασιας, επειδη δεν ειχαν την πασοκικη πρασινη καρτα.Σε ολα αυτα πρεπει να πουμε και να γραψουμε ΤΕΛΕΙΑ,γιατι αλλοιως..........
GM
26/05/2014 21:11
ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ!... Η Χ.Α. ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ. Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΦΟΡΑΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΦΕΡΕΤΖΕ ΤΗΣ!... Η Χ.Α. ΟΧΙ!...
α
26/05/2014 20:57
Ποιοί έδωσαν τις δικτατορίες σε αυτόν τον τόπο, that is the question; Σιγά το νέο! Στην ιδιοφυία τον πρωθυπουργό πείτε το που τους ενισχύει αμέριμνος.
κα
26/05/2014 20:35
Έχουμε γεμίσει εγκληματικές οργανώσεις. Ειδικά το θέμα της ΕΛΑΣ και σε συνδυασμό με τα αλλεπάλληλα κρούσματα παραβατικότητας στελεχών της (μικρό μέρος των οποίων βγαίνει στη δημοσιότητα) έχει αρχίσει να αποκτά επικίνδυνες διαστάσεις για τη ορθή λειτουργία του πολιτεύματος.
Άντ' απο΄δω , ρε επικίνδυνοι !!!
26/05/2014 19:37
Όχι μόνο την ψήφο τους δίνουν στη Χ.Α. οι αστυνομικοί , αλλά και το σπέρμα τους !
Γιάννης
26/05/2014 18:37
ντροπή ντροπή ντροπή !!!!
τεο
26/05/2014 18:33
καλα δεν εχετε το θεο σας απο που προκυπτει οτι αστυνομικοι ψηφισαν χα ποιες ειναι οι πηγες σας συνεχιζετε το ιδιο βιολι να στρεφετε την προσοχη του κοσμου και να στοχοποιειτε για προφανεις λογους την ελας κατι που κανετε επι δεκαετιες
godfather
26/05/2014 18:33
Ο κοσμος καιγεται και εσεις ασχολειστε ποιος ψηφιζει χρυση αυγη...Η Χ.Α ειναι εγκληματικη οργανωση που θα καθαρισει ξενους και θα βγαλει τα απωθημενα της ενω το νδ,πασοκ,συριζα ειναι οικονομικες εγκληματικες οργανωσεις δεν βλεπω μεγαλη διαφορα..Διαλογος απο σκηνη του νονου 3 λεει ο μαφιοζος εγω χειριζομαι οπλα δεν ξερω απο οικονομια και του λεει ο δικηγορος η οικονομια ειναι ενα οπλο πολιτικη ειναι να ξερεις το ποτε θα πατησεις την σκανδαλη χεχε...
Geo
26/05/2014 18:32
Βάζω επίσης στοίχημα οτι στα εκλογικά κέντρα Κηφισιάς και κεφαλαριου τα ποσοστά της χα είναι μηδενικά.Ο νόων νοειτω
jklmn
27/05/2014 03:16
eee oxh ekh olh knorizome oth ta pososta einai me thn (proodeutikila)

όλες οι τελευταίες ειδήσεις

Δεν ήταν απρόσμενο. Κάθε άλλο. Η τακτική υπουργών ή άλλων προβεβλημένων βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ που σηκώνουν σημαίες αντίστασης και μετά ωρύονται...
όλες οι απόψεις όλοι οι αρθρογράφοι