Προβόπουλος: Μια καταχρεωμένη χώρα δεν μπορεί να μοιράζει ανύπαρκτο πλεόνασμα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/10/2017 14:02 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 21/10/2017 14:12 |
Προβόπουλος: Μια καταχρεωμένη χώρα δεν μπορεί να μοιράζει ανύπαρκτο πλεόνασμα

Καταχρεωμένη χώρα χαρακτήρισε ο πρώην διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας, Γιώργος Προβόπουλος, την Ελλάδα, μιλώντας σε πρωινή τηλεοπτική εκπομπή και πρόσθεσε ότι δεν έχει την πολυτέλεια να μοιράζει ένα ανύπαρκτο πλεονάσμα. 

Ο κ. Προβόπουλος, μιλώντας στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ, είπε ότι δεν έχουν γίνει γνήσιες και αυθεντικές μεταρρυθμίσεις στη χώρα.

«Πολλές μεταρρυθμίσεις σχεδιάστηκαν λάθος και εφαρμόστηκαν λάθος, δυσφήμισαν τη λέξη», είπε, σημειώνοντας πως οι επώδυνες λύσεις που επιλέχθηκαν τα προηγούμενα χρόνια δεν έφεραν αποτέλεσμα και στοίχισαν ακριβά.

Και συμπλήρωσε ότι «με τόσο υψηλή φορολογία δεν μπορεί να προχωρήσει σε ανάπτυξη η χώρα, αφού αυτή προϋποθέτει επενδύσεις και εξωστρέφεια».

Σχολιάζοντας τα κυβερνητικά σχέδια για διανομή κοινωνικού μερίσματος ο πρώην διοικητής της ΤτΕ, είπε οτι κατά την προσωπική του άποψη «μια χώρα που είναι καταχρεωμένη, δεν έχει πολυτέλεια να μοιράζει ανύπαρκτο πλεόνασμα με ψηφοθηρικό τρόπο, με την έννοια ότι έχει άλλες υποχρεώσεις πολύ μεγάλες». 

Και συμπλήρωσε πως «θα μπορούσε αυτό να πάει σε δημόσιες επενδύσεις και σε θέσεις εργασίας».




13
γδ
23/10/2017 08:52
Προβόπουλος(με μισθό αν δεν κάνω λάθος 4 εκ/χρόνο σαν διοικητής της ΤΤΕ): «Πολλές μεταρρυθμίσεις σχεδιάστηκαν λάθος και εφαρμόστηκαν λάθος, δυσφήμισαν τη λέξη», είπε, σημειώνοντας πως οι επώδυνες λύσεις που επιλέχθηκαν τα προηγούμενα χρόνια δεν έφεραν αποτέλεσμα και στοίχισαν ακριβά.«η έννοια των μεταρρυθμίσεων έχει ταυτιστεί με μειώσεις και επομένως τρομοκρατεί τους πολίτες, ενώ θα έπρεπε η προαναγγελία και υλοποίησή τους να παραπέμπει σε κάτι θετικό» ΤΩΡΑ το κατάλαβε; Πού ηταν το 2012 να τα πεί αυτά όταν η κυβέρνηση Παπαδήμου νομοθετούσε την ακύρωση ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ συμβολαίων και συμφωνιών ώστε να κερδίσουν οι Γερμανοί (που ειναι υπέρμαχοι της τήρησης των συμφωνιών μαζί τους, αλλά όχι με τους ιθαγενείς) και να χάσει έσοδα η χώρα; Και φυσικά με δεδομένο οτι μπορούν αυτοί πού δημιούργησαν το χρέος να νομοθετούν την αθέτηση συμβολάιων και συμφωνιών έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος του 2017 γιά να διαπιστώσει ότι:"η μείωση του παραγωγικού εργατικού δυναμικού στη χώρα, που το 2015 ήταν στο 64%, θα φτάσει το 2060 στο 54%." Κανείς υπέρμαχος των "μεταρρυθμίσεων" δέν διευκρινίζει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ποιές θέλει, ακριβώς γιατι "μεταρρυθμίσεις" όπως ο εννοούν=ΑΠΑΤΗ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μείωση του βασικού μισθού και οι "μεταρρυθμίσεις" Μακρόν στή Γαλλία του στύλ " Δεν κάθεσαι στο αφεντικό, δεν συμφωνείς να μαγειρέψεις τα οικονομικά αποτελέσματα γιά να κάνει η εταιρεία φοροδιαφυγή η δε συμφωνείς "αυτοβούλως" να παίρνεις τα μισά από ότι λέει το συμβόλαιο σου η σε διώχνει η εταρεία χωρίς αποζημίωση λέγοντας ΨΕΥΔΩΣ ότι δεν πατας στη δουλειά η γιατι δεν γουστάρει το χρώμα σου, ύψος σού, φύλο σου κλπ; Απολύεσαι καί όταν πάς στο δικαστηριο και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ολα αυτά-κάτι όχι ιδιαίτερα εύκολο- παίρνεις 2 μισθούς και μένεις απολυμένος!!! Και αυτή την απάτη την λένε "μεταρρύθμιση"!
......
23/10/2017 20:52
.... εννοείς με λίγα λόγια ότι ο Προβόπουλος μας ξεπούλησε εν ονόματι ξένων συμφερόντων .... και είναι ακόμα έξω ; γιατί ; "τράβα του" τουλάχιστον μια μηνυσάρα .... δε θα ήταν ηθικότερο κα ιδικαιότερο από το να λέμε στα ξεκούδουνα "όσα παίρνει το στόμα μας" ; μεταξύ μας δηλαδή θα μπορούσε να κανει τη μήνυση και ο ΣΥΡΙΖΑ ή και οι ΑΝΕΛ εναλλακτικότερα ....
κα
22/10/2017 11:18
Ο κ. Προβόπουλος δεν έχει θητεύσει ως υψηλόβαθμο στέλεχος των υπερχρεωμένων τραπεζών και της υποτίθεται εποπτεύουσας ΤτΕ επί ΝΔ (και όχι μόνο) που μοίραζαν αφειδώς διακοποδάνεια και Alter-ο-δάνεια από εδώ κι από 'κει με αποτέλεσμα να πληρώνουμε από την τσέπη μας τις υποτιθέμενες ελληνικές τράπεζες; Με ποια ακριβώς ιδιότητα μας νουθετεί; Αυτή του "επιτυχημένου" τραπεζίτη ή αυτή του επίδοξου πολιτευτή;
Καραγιαννίδης Κ.
22/10/2017 06:54
" «πλεόνασμα μια χώρα που είναι καταχρεωμένη, δεν έχει πολυτέλεια να μοιράζει ανύπαρκτο ... ". Αυτό μοιάζει με την περίπτωση νεαρού, που "έφαγε" τα μούτρα του πέφτοντας από το στραπατσαρισμένο ήδη μηχανάκι του, και στη συνέχεια προσπαθεί να κάνει ... σούζες ! Μέχρι πότε θα είμαστε παράξενοι; Δε γίνεται να είναι κανείς και ... μπατίρης και ... λεφτάς!
Εσύ; Επιμένεις ακόμη να συντηρείς τον Μητσοτάκη;
21/10/2017 20:24
Οι τράπεζες αποπλήρωσαν το χρέος της επενακεφαλαιοποίησης τους στους πολίτες;
......
22/10/2017 21:50
ΓΙΑΤΙ να το κάνουν αυτό οι Τράπεζες ; Οι Κυβερνήσεις μας (και ο ΣΥΡΙΖΑ....) με αυτό τον όρο τις ανακεφαλαιοποίησαν ; Συνεπώς μη γελοιοποιείσαι....
γιωργος
21/10/2017 18:09
Το χιλιαρικο θα το φαμε και μετα παλι τα ιδια .Μια πραγματικη επενδυση θα δωσει πολυ περισσοτερα και θεσεις εργασιας οχι βεβαια σαν τις επενδυσεις του 1268,
ΒοΛή
21/10/2017 17:01
Ποιος ενδιαφέρεται για την ανάπτυξη και την διάσωση της χώρας μας, μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ...Για την διάσωση του κόμματος τους, και φυσικά αυτών των ιδίων, πασχίζουν αγωνιωδώς. Και το χειρότερο, θεωρούν πως αυτή η διάσωση περνάει αναγκαστικά μέσα από τον διχασμό του λαού, τον οποίο συστηματικά απεργάζονται.
aris
22/10/2017 02:19
όλα τα σχόλιά σου είναι να υποστηρίζεις τους ομοϊδεάτες σου ? γράψε μια φορά κάτι σωστό και πες μας ποιος μας έφερε μέχρι τους Συριζαιους .., μπορείς ?
......
22/10/2017 21:47
....έχεις εν μερει δίκιο φίλε αλλά όχι απόλυτο. Το με ποιό τρόπο καταλήξαμε στην επιλογή του ΣΥΡΙΖΑ, θα μπορούσε και θα έπρεπε να σου το πει κυρίως ο Αλέξης. Αυτός όμως και δυστυχώς σήμερα δεν παραδέχεται τίποτα από τις φανφάρες που εκστόμισε. Συνεπώς ?? ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕΣΑ....
γδ
23/10/2017 10:39
θεωρείς ότι ο Τσίπρας ψηφίστηκε γιατί έπεισε τον κόσμο η γιατί δεν ήθελαν να δούν ούτε ζωγραφιστούς τους προηγούμενους που σημειωτέον ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ το χρέος;
......
23/10/2017 20:43
.... το χρέος (και βέβαια όχι όλο....) άρχισε να δημιουργείται με άλλες προ του ΣΥΡΙΖΑ Κυβερνήσεις αλλά από την Ελλάδα στο σύνολό της. Με άλλα λόγια εύκολα θα μπορούσε να σου πει κάποιος ότι και η πολιτική του "δεν πληρώνω" και των Γερμανοτσολιάδων συνέβαλε τα μάλα.... Αν για παράδειγμα είχαμε ως χώρα τη δυνατότητα να ομονοούν οι πολιτικοί μας για τα εθνικού επιπέδου θέματα (όπως είναι τα της οικονομίας και δες τι έκαναν πριν τέσσερα χρόνια στην Κύπρο) θα ειχαμε αυτό το χάλι ; Θα μπορούσε κάποιος πολίτης μας να λέει ότι ο Τσίπρας βγήκε "κατά τύχη και εκστομίζοντας ψεματάρες" αλλά με αιτία την "κακή διαχείριση" των άλλων ; Έλεος .... Έχουν κάποια σχέση με τη λογική όλα τούτα ;
.......
27/10/2017 09:48
.... ρε μάγκες επειδή τυχαίνει κάποιες φορές να παρακολουθω τα dislikes, εσείς που καταθέσατε την αρνητική σας γνώμη για όσα αυτονόητα γράφω, είστε κατοικοι αυτής της χώρας ή μισθωτοί αχυράνθρωποι της ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ κατάστασης ?