Eldorado Gold: Θέλει δύο άδειες έως τις 22 Σεπτεμβρίου αλλιώς αποχωρεί

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/09/2017 12:25 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 11/09/2017 13:15 |
Eldorado Gold: Θέλει δύο άδειες έως τις 22 Σεπτεμβρίου αλλιώς αποχωρεί
Στιγμιότυπο από την έκτακτη συνέντευξη Τύπου του προέδρου της εταιρείας Τζ. Μπερνς

Περιθώριο έως τις 22 Σεπτεμβρίου για να χορηγήσει τις άδειες που απαιτούνται για τα δύο ορυχεία στις Σκουριές και στην Ολυμπιάδα, έδωσε στην κυβέρνηση η διοίκηση της Eldorado Gold. Διαφορετικά διακόπτει οριστικά τη λειτουργία της.

Στην περίπτωση που δεν εκδοθούν οι άδειες, τότε το 90% των θέσεων εργασίας θα χαθούν, προειδοποίησε ο πρόεδρος της καναδικής εταιρίας Τζ. Μπερνς.

Αφησε ωστόσο ένα παράθυρο διαλόγου στην κυβέρνηση, καλώντας σε διάλογο τον πρωθυπουργό και τον αρμόδιο υπουργό.

Η Eldorado ζητεί ενημέρωση για τους λόγους της καθυστέρησης στη χορήγηση των αδειών, όπως και για την αιτία προσφυγής στη διαιτησία, από την πλευρά της κυβέρνησης.

Παντού υπάρχουν αντιδράσεις, ηχηρές μειονότητες, και κάποιοι που αντιτίθενται στις επενδύσεις, επισήμανε ο επικεφαλής της καναδικής εταιρείας, προσέθεσε ωστόσο ότι αποτελεί ευθύνη της κυβέρνησης να αντιμετωπίσει τα παραπάνω.

«Εκκρεμότητες στις οποίες δεν έχουμε απαντήσεις, δεν υπάρχουν, έχουμε δώσει στοιχεία και διευκρινίσεις σχετικά με κάθε άδεια, είναι επομένως απορίας άξιο για ποιο λόγο συνεχίζονται οι καθυστερήσεις», ανέφερε ο κ. Μπέρνς.

«Καλώ την κυβέρνηση να επιταχύνει την έγκριση των αδειών που θα βοηθήσει τα σχεδιά μας. Διαφορετικά και παρ' ότι έχουμε επενδύσει κεφάλαια ύψους 1 δισ. ευρώ σε Ολυμπιάδα και Σκουριές, θα καταστεί αδύνατη η συνέχιση της λειτουργίας της δραστηριοτητάς μας στην Ελλάδα», ανέφερε ο κ. Burns, εξηγώντας ότι διαφορετικά οι εγκαταστάσεις της εταιρείας τεθούν σε καθεστώς συντήρησης στις 21 Σεπτεμβρίου.

Ο ίδιος επισήμανε ότι έχει μέχρι σήμερα αποστείλει τρεις επιστολές στον πρωθυπουργό δίχως να έχει πάρει καμία απάντηση, ενώ άκαρπες υπήρξαν και οι συναντήσεις του με τον κ. Σταθάκη.

«Η εταιρεία έχει ευθύνη απέναντι στους μετόχους της, που δεν γίνεται να βλέπουν την βουτιά της αξίας της μετοχής, θέτουν ερωτήματα και δεν παίρνουν απαντήσεις» συνέχισε ο επικεφαλής της καναδικής εταιρείας. Και κάλεσε για μια ακόμη φορά την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ να σκεφτεί τους εργαζομένους και τι συνεπάγεται για τους ίδιους το γεγονός ότι δεν εκδίδονται οι άδειες.

Επανέλαβε πάντως ότι ο ίδιος είναι ανοικτός σε συζητήσεις με τους κ.κ. Τσίπρα και Σταθάκη, προκειμένου να βρεθεί μια αμοιβαία επωφελής λύση.


21
Φύγετε πια!
13/09/2017 23:48
Δεν τα βρήκανε στις μίζες! Στις αρπαχτές! Στα τσεπώματα! Μάλλον οι ξένοι δεν πήραν - ακόμα - χαμπάρι, με τις απατεώνες έχουν να κάνουν!
Ασπα
13/09/2017 20:58
Στο διαβολο κομμουνια! Ηλιθιοι σαν σαπουνια ...
ΑΚ
12/09/2017 02:47
ΥΠΑ΄ΡΧΕΙ ΚΑΝΈΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΆΦΟΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΉΣΕΙ ΠΟΙΑΝΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΗ ΜΟΝΑΔΑ Η ΣΠΙΤΙ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ????Η ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ????
Κρυβω τη άγνοια μου, και τη αμηχανία μου.
11/09/2017 22:14
Να σου πω τώρα σοβαρά. Αν εγώ ήμουν ο διαπραγματευτής τής οποίας εταιρείας με αυτό το Σταθακειο υπομειδιαμα θα σταμάταγε κάθε συνομιλία.
Όλοι πισω. Πισω ρεεεεε. Ποτε μπροστά....
11/09/2017 22:08
Γκοου μπακ κα Ελντοράντο γκολ ( oxi gold) ... Γκοου μπακ.
Ε;
11/09/2017 20:58
Να φύγει στα τσακίδια. Αλήθεια Κούλη, την δουλειά αυτή δεν μπορούμε να την κάνουμε μόνοι μας να μας μείνουν φράγκα ή ξεχρεώνει η ΝΔ γραμμάτεια στους προστάτες της.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΈΣΒΗΣΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΈΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ.
13/09/2017 14:33
Εσύ τι δουλειά ξέρεις να κάνεις? Θα σκαβ'ς.
Byzantine
12/09/2017 21:33
Ναι ρε, καντηνα μονος σου τη δουλεια. Ιδρυσε κρατικη εταιρια χρυσου, διορισε ολους τους κολλητους και φιλους σου, και μεσα σε 5-6 χρονια θα εχει υπερχρεωθει και θα φαληρισει, η θα χρειαζεται εξυγιανση. Καντο γιατι οχι, ο κρατικος τομεας στην Ελλαδα εχει πια τοση μεγαλη παραδοση οικονομικων επιτυχιων.
Johny -- Eternal Memorandum
12/09/2017 21:14
ΑΚΡΙΒΩΣ! Και ο Μαδούρος μόνος του διαχειριζεται τα Βενεζουελάνικα πετρ?λαια ΓΙΑΥΤΟ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΝΕΤΑ. ΙΔΙΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ, ΚΟΜΑΤΟΣΚΥΛΑ-ΚΥΦΗΝΕΣ ΕΙΣΑΣΤΕ. ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΓΕΛΑΣΤΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ. ΜΠΑΓΛΑΜΑ-ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙ.
ΔΓΚ
11/09/2017 19:07
...κόντρα μικροπολιτική υπέρ των πρώην που χάσανε τις προμήθειες..μετά το χάσιμο των εκλογών του 2015..αν τους πεί η Κυβέρνηση να φύγουν..θα βρούνε 100 αιτίες για να μείνουν στο τέλος..γιατί τα λεφτά είναι πολλά παιδιά...η μικροπολιτική είναι λίγη...
....
12/09/2017 16:18
.... τι σοφίες είναι τούτες ; και από που τα γνωρίζεις όλα όσα γραφεις για τους τάχα σπόνσορες και τα λεφτά με ουρά ; ούτε diler της eldorando να ήσουνα .....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΈΣΒΗΣΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΈΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ.
13/09/2017 14:35
Εγώ για το παιδί για όλες τις δουλειές τον βάζω....
ΣΝΟΦ
11/09/2017 16:11
Μεταξύ ήπιας και αειφόρου τουριστικής ανάπτυξης σε μια πανέμορφη περιοχή γύρω από την γενέτειρα του Αριστοτέλη (παλαιά Στάγειρα) και γρήγορου αλλά με την καταστροφή του περιβάλλοντος συνδεδεμένου κέρδους οι σώφρονες θα επιλέξουν το πρώτο. Στα τσακίδια λοιπόν Ελντοράντο...
γιαννης, Δραμα
12/09/2017 20:10
Εχεις δικαιο μ' αυτην την επενδυση χανουν αξια ολα τα αυθαιρετα και τα καταπατημενα !!!
Άλλοι να πάνε στα τσακίδια...
12/09/2017 11:36
Αν ζούσε ο Αριστοτελης και έβλεπε την κατάντια μας θα έστελνε εμάς στα τσακίδια και θα πήγαινε να ζήσει σε (οποιαδήποτε) άλλη χώρα...
bruidsjonker
11/09/2017 16:11
Στην χώρα που η ενέργεια παράγεται κυρίως από το καρβουνιάρικο της ΔΕΗ , η κυβέρνηση του Dr. Pinocchio προβάλλει περιβαλλοντικούς λόγους για το μπλοκάρισμα της επένδυσης στη Χαλκιδική !!!!
ΣΝΟΦ
11/09/2017 21:02
Το οροπέδιο από τον Άγιο Δημήτριο μέχρι το Αμύνταιο δεν έχει την ίδια οικολογική αξία με τις Σκουριές και τον κόλπο της Ιερισσού. Και στην Πτολεμαΐδα τα αναπνευστικά νοσήματα είναι ιδιαίτερα αυξημένα λόγω της ηλεκτροπραγωγής με λιγνίτη... Το τίμημα είναι λοιπόν πολύ μεγάλο και η Ελλάδα δεν είναι αχανής σαν τον Καναδά ή την Ρωσία...
γιαννης, Δραμα
11/09/2017 14:21
....και να μας τις φερει ο ιδιος ο Σκουριετης στο γραφειο !!!... Αν ημουν μανατζερ της Εταιριας ετσι θα τους ελεγα στον ΣΥΡΙΖΑ !!!
ελντοράντο
11/09/2017 14:01
στα τσακίδια καρανικα και να μην στεριώσεις πουθενά
Ι.Κάλφας Σουηδία
11/09/2017 13:51
Φεύγει η Eldorado Gold από την Ελλάδα, το μήνυμα του επικεφαλής της καναδικής εταιρείας - Στις 22 Σεπτεμβρίου το λουκέτο Κανένας μα κανένας Ευρωπαίος δεν εκπλήσσεται από το μήνυμα του λουκέτου ακόμα μιας εταιρίας στην Ελλάδα. Οι Ελληναράδες γράφουν στα σχόλια τους να πατέ από εκεί που ήλθατε και να μας γράφεται. Με το ίδιο μήνυμα φύγανε από την Ελλάδα η GOODYER,PIRELLI,DATSON και πολλές άλλες εταιρίες ξένες ακόμα και Ελληνικές . Τα τελευταία δυο χρονιά αυτοεξορίστηκε και η μεσαία τάξη 400-500000 Έλληνες και όπως πάτε δεν θα μείνει κανένας νέος στο κράτος των βάμπιρων.. Να συνεχίσετε με τον ίδιο ρυθμό την αυτοκαταστραφεί σας και να ζητιανεύετε αιώνια, κανένας δεν επρόκειτο να σας σταματήσει. Αλλά ένα πράγμα να προσέξετε μην πεταχτεί καμιά εικόνα η ζωγραφιά αγίων στα σκουπίδια τότε διακινδυνεύετέ και την οργή κυρίου και αλίμονο σας κακομοίρηδες. Το πεπρωμένο του Έλληνα δεν άλλαξε και ούτε θα αλλάξει ποτέ. Δούλοι 500 χρονια στα σαλβάρια υπόδουλοι 99 χρόνια πρόσφατα στους ετέρους του. Ο Έλληνας είναι ο καλύτερος του κόσμου . Έχει τα καλύτερα πανεπιστήμια την καλύτερη διοίκηση, Παιδία. Δικαιοσύνη. Υγειά, Πολεοδομία, Αστυνομία Πυροσβεστική και ότι δεν φαντάζεται ο ανθρώπινος νους . Ένα μόνο σας απολείπεται μια κούνια σταθερή να μην σας αναποδογυρίζει όταν σας νανουρίζουν
Α
11/09/2017 13:50
Και καλα θα κανουν οι ανθρωποι!!! Γιατι με τους αχρηστους-ερασιτεχνες που εμπλεξαν, ασπρη μερα δεν βλεπουν!! Ασε και τον αντικτυπο που θα εχει το θεμα.... ΠΑΡΤΕ ΔΡΟΜΟ ΡΕ!!! ΕΙΣΤΕ Η ΠΙΟ ΑΣΧΕΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΤΟΠΟΣ!!!! Στα τσακιδια!!