Οι μισοί νέοι 18-35 δηλώνουν έτοιμοι να φύγουν στο εξωτερικό για να βρουν δουλειά

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/07/2017 11:40 |
Οι μισοί νέοι 18-35 δηλώνουν έτοιμοι να φύγουν στο εξωτερικό για να βρουν δουλειά

Την «οικονομική στήριξη από γονείς ή άλλους συγγενείς» δηλώνουν ως βασική πηγή του εισοδήματός τους 48% των νέων Ελλήνων ηλικίας 18-35 ετών, σύμφωνα με τα πρώτα αποτελέσματα της μεγάλης ποσοτικής έρευνας της διαΝΕΟσις, η οποία διενεργήθηκε από την MRB στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού ερευνητικού έργου CUPESSE.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, η «οικονομική στήριξη από γονείς ή άλλους συγγενείς είναι η πιο συχνή πηγή εισοδήματος συγκριτικά με τη μισθωτή εργασία που είναι στο 45%».

Οι άνεργοι νέοι Έλληνες είναι αρκετά απαισιόδοξοι. Μόνο το 15% από αυτούς θεωρεί πιθανό να βρει δουλειά τους επόμενους 6 μήνες.

Ποσοστό 29% των νέων πιστεύουν ότι το βιοτικό τους επίπεδο στο μέλλον θα είναι χειρότερο από το βιοτικό επίπεδο των γονιών τους.

Επίσης, ποσοστό 41% των νέων δηλώνει διατεθειμένο να μετακομίσει σε άλλη χώρα για να βρει δουλειά. Το 46% δηλώνει διατεθειμένο να μετακομίσει σε άλλη περιοχή της Ελλάδας.

Οι νέοι Έλληνες δηλώνουν λίγο περισσότερο αριστεροί και πολύ λιγότερο θρησκευόµενοι (31% έναντι 54%) από τους γονείς τους. Έχουν λίγο καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης από τους γονείς τους αλλά:

* συμμετέχουν λιγότερο σε εθελοντικές ή συλλογικές δράσεις από ό,τι οι γονείς τους (πλην των πολιτικών δράσεων),
* εμπιστεύονται λιγότερο τους θεσμούς,
* συμμετέχουν λιγότερο σε πολιτιστικά δρώμενα (43% έναντι 57%).

Γενικότερα, οι γονείς φαίνονται πιο πρόθυμοι να αναλάβουν ρίσκο, πιο ενεργά συμμετέχοντες σε συλλογικές δράσεις ή στον εθελοντισμό, και έχουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στους θεσμούς.

Όπως προκύπτει από τα συμπεράσματα της έρευνας, ο συνδυασμός χαμηλής μόρφωσης, έλλειψης εμπιστοσύνης στους θεσμούς και οικονομικής ανεπάρκειας στους γονείς έχει ως αποτέλεσμα πολύ υψηλότερα ποσοστά ανεργίας στα παιδιά τους, σε σχέση με τα παιδιά γονέων με διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Οι νέοι που εμφανίζουν τα υψηλότερα ποσοστά ανεργίας, ανεξάρτητα από ποιους γονείς προέρχονται, είναι κυρίως νέοι οι οποίοι δεν θεωρούνται «ενεργοί πολίτες», αντιδρούν απέναντι στους θεσμούς, δεν είναι ιδιαίτερα μορφωμένοι και δεν αφιερώνουν χρόνο στην πνευματική τους καλλιέργεια.

Σημειώνεται ότι την ποσοτική έρευνα πραγματοποίησε η MRB σε δείγμα περίπου 1.500 νέων Ελλήνων από όλες τις περιφέρειες της χώρας και σε δείγμα 500 γονέων των νέων αυτών.

20
de
18/07/2017 10:12
Διαφωνώ κύριε Norman. ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΤΕ. ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ. ΑΦΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ
Norman
18/07/2017 04:58
Αυτός που παρατάει την χώρα του όταν τον χρειάζεται περισσότερο, αντί να αγωνιστεί για να αλλάξει την κατάσταση, είναι δειλός και δεν έχει μάθει να αγωνίζεται στη ζωή του, ούτε να προσφέρει στο σύνολο, κοιτάει μόνο τον εαυτούλη του και του αξίζει να μείνει εκεί που πάει για πάντα, να θεωρείται πάντα μετανάστης, να μιλάει την ασχημογλώσσα τους και να παίρνει χάπια ιωδίου όπως κάνουν οι Γερμανοί επειδή τους λείπει ο ήλιος και η θάλασσα. Η Ελλάδα αξίζει μόνο σε αυτούς που θα μείνουν να αγωνιστούν για να πάρουν τη πατρίδα τους πίσω γιατί εκτιμούν τα πλεονεκτήματα και τις ομορφιές της που όλοι οι βόρειοι ζηλεύουν, γιατί το χρωστάνε στους προγόνους τους, γιατί θέλουν να απολαμβάνουν όλα τους τα δικαιώματα που δικαιούνται και μπορούν να διεκδικήσουν. Σε αυτούς που θα μείνουν να την επανεκινήσουν με μια πατριωτική κυβέρνηση αποκηρύσσοντας το σύνολο του χρέους και ανακτώντας όλη την κυριαρχία και τον έλεγχο της οικονομίας με νέο εθνικό νόμισμα, εξω από το χρεωκρατικό ευρώ, και την φασιστική Ευρωπαϊκή Ενωση της τοκογλυφικής εκμετάλευσης των χωρών του νότου. Πηγαίνετε λοιπόν να δουλέψετε για τους τοκογλύφους και αποικιοκράτες που λεηλατούν την πατρίδα σας. Να δούμε τι δικαιολογίες θα λέτε μετά στα παιδιά σας. Αντίθετα με εσάς, εμείς θα μείνουμε εδώ να αγωνιστούμε για την Ελλάδα που αξίζει σε μας τους Έλληνες.
μένουμε εδώ!
18/07/2017 13:02
Έτσι ρε μάγκα! Ωραίος!
Μένουμε εδώ!
18/07/2017 02:23
Και νομίζουν πως εκεί έξω δηλαδή τι; Θα τους αναμένουν με "ανοιχτές αγκάλες"!!! Μάλιστα! Αυτούς περίμεναν!!! Αντί να σκέπτονται πως θα μείνουν στον τόπο τους και θα αγωνιστούν να τον ξανακάνουν περήφανο και να ζήσουν με αξιοπρέπεια, πολεμώντας τα μνημόνια και την υποταγή στον ξένο παράγοντα, αλλά κάτι τέτοιο βέβαια θέλει τα απαραίτητα κότσια και διάθεση για ρήξεις, τις οποίες μάλλον θέλουν ν΄αποφύγουν, αυτά βέβαια στην περίπτωση που θεωρήσουμε σωστά τα στοιχεία της δημοσκόπησης και αυτούς τους καιρούς δεν νομίζω πως κανείς απαντά με ειλικρίνεια ιδιαίτερη στην οποιαδήποτε δημοσκόπηση...
wolf
18/07/2017 09:34
M'εσας τους δυο πιο πανω , η θα πρεπει να εχετε γεννηθει την δεκαετια του 80΄ , τοτε που ζουσαμε βασιλικα με τα δανεια και τα διαφορα πακετα των Ευρωπαιων , η εισθε γεροι και πασχετε απο αμνησια για να ξεχνατε την δυστυχια των Ελληνων τις δεκαετιες του 60 και 70 , τοτε που η Ελληνικη εργατια , κατα εκατονταδες χιλιαδες εφευγε για την Γερμανια προς αναζητηση μιας ανθρωπινης ζωης , η εισθε Κομμουνιστες που παντοτε παρουσιαζατε τον Κοσμο του Εξωτερικου με μαυρα χρωματα , η κομματοσκυλα Η Ελλαδα ζει σημερα την ιδια κατασταση οπως και πριν 40 η 50 χρονια ! Ανεργια επισημη τοτε 8-12% και ανεπισημη 18-22% , μαυρη ανασφαλιστη εργασια , πλρωμη ημερομισθιων σε ειδος , προκαταβολη για τα δεδουλευμενα και σε δοσεις . Επρεπε να εχεις ενα απο τα 3 ΜΜΜ για να βρεις καποια δουλεια , λατζιερη η σκουπιδιαρη. Αν δεν ειχαμε τα χρηματα των Ευρωπαιων , αν η Γερμανια δεν ειχε δωσει δουλεια σε εκατονταδες χιλιαδες ανεργους Ελληνες , η Ελλαδα θα ηταν σε χειροτερη μοιρα οχι απο αυτη της Αλβανιας , αλλα της Υεμενης !! Μονον στο στρατο και στα κεντρα νεοσυλλεκτων , την εποχη εκεινη ,μπορουσες να εκτιμησεις την εκταση της ελληνικης δυστυχιας , ιδιως του αγροτικου πληθυσμου!
Norman
18/07/2017 19:39
@wolf Λέγοντας ότι η Ελλάδα είναι όπως τότε, μπορείς μόνο να παραμυθιάσεις τον εαυτό σου. Τις δεκαετίες 50-60 η Ελλάδα είχε ανάπτυξη που χτύπαγε διψήφια νούμερα και ένα μέσο όρο 7%, το δεύτερο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ μετά την Ιαπωνία. Υπήρχε φτώχεια γιατί οι ευρωπαίοι φίλοι σου την είχαν καταστρέψει ολοκληρωτικά (και ήταν η μόνη χώρα που δεν αποζημιώθηκε), οι Γερμανοί με την κατοχή και οι Βρετανοί που προώθησαν τον εμφύλιο και δολοφονούσαν τους Έλληνες επιστήμονες που ήθελαν να κάνουν παραγωγική ανασυγκρότηση επειδή ήταν αριστεροί. Παρόλα αυτά και ενάντια στις προσδοκίες τους, παραγωγική ανασυγκρότηση και βαρειά βιομηχανία έγινε στην Ελλάδα αλλά την μπλόκαραν αμέσως μετά με την ΕΟΚ (πάλι οι φίλοι σου) σκοτώνοντας την ντόπια παραγωγή και προωθώντας ανεξέλεγκτα τις εισαγωγές. Χωρις να αναφέρουμε την εγκληματική αναγνώριση το '64 όλου του προπολεμικού χρέους στο διπλάσιο από τον ΥπΟικ. Μητσοτάκη. Επίσης οι εδώ εθελόδουλοι προκειμένου να πάρουν τις επιδοτήσεις και τις προμήθειες (των Ευρωπαίων φίλων σου), επένδυαν το δημόσιο χρήμα όπου αλλού εκτός από εκεί που πραγματικά το χρειαζόταν η Ελλάδα για να γίνει παραγωγικά ανεξάρτητη. Παρόλα αυτά, τις δεκαετίες 80-90, λόγω του εθνικού νομίσματος και παρόλες τις υποτιμήσεις, οι Έλληνες μπορούσαν να ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΟΥΝ χρήμα, ο καλύτερος δείκτης του κατά πόσο μια οικονομία πάει καλά ή όχι. Σύγκρινέ το με σήμερα που σύμφωνα με τις στατιστικές του ΟΟΣΑ, λείπει πάνω από 20% εισόδημα στους Έλληνες για να καλύψουν τις βασικές τους ανάγκες. Τότε η ανεργία ήταν στο 7-8% αντί του 30% επίσημα σήμερα (ΙΝΕ ΓΣΕΕ) και 35% πριν κανα-δύο χρόνια, πριν μεταναστεύσουν ακόμα περισσότεροι -συνολικά 500.000 -1 εκατομμύριο και φυσικά 50-60% ανεργία στους νέους. Όλα αυτά με μηδέν ανάπτυξη, μηδέν έργα, υποδομές κατεσταρμμένες, όλη την Ελλάδα ξεπουλημένη-στους φίλους σου τους τοκογλύφους που έστησαν όλη την απάτη με το φουσκωμένο έλλειμα του 2009 (ακόμα στα δικαστήρια) με τους φυτευτούς τους -καταδικασμένους ήδη, διπλούς υπαλλήλους τους (πχ Γεωργίου) και με παραδομένη την εθνική κυριαρχία και τι μέλλον στους νταβατζήδες της Ευρώπης. Σήμερα που για πρώτη φορά μετά τον πόλεμο, οι γεννήσεις είναι κατά δεκάδες χιλιάδες λιγότερες από τους θανάτους που σημαίνει γενοκτονία των Ελλήνων Γι' αυτό πήγαινε να τα πουλήσεις αλλού αυτά, δεν πιάνουν εδώ πλέον.
μένουμε εδώ!
18/07/2017 13:00
@ wolf κι εσύ από ότι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι από αυτούς τους δεξιούληδες του δόγματος "ανήκομεν εις την δύσιν" καθώς και εκείνους που θεωρούν τη χώρα ψωροκώσταινα, ούτε που σου περνά από το μυαλό η αντίσταση σε όλα αυτά, εγώ - και άλλοι σαν εμένα - δεν το κάνω όμως κι αυτό σε ενοχλεί όπως δείχνει! Συνέχισε αυτό που ξέρεις να κάνεις, αλλά χώνεψε το πως εδώ υπάρχουν και κάποιοι που δεν προσκυνάνε, ειδικά τους ξεφτιλισμένους νεοφιλελεύθερους... "μένουμε εδώ"!
wolf
19/07/2017 10:55
Φιλε , ενας λαος εχει δυο επιλογες ! Η μια ειναι να τον κυβερνα ενας εξυπνος Δικτατορας και η αλλη να τον κυβερνα ενας βλακας Δημοκρατης! Δεδομενου οτι επιλεγω την πρωτη επιλογη , καταλαβαινεις σε ποια πολιτικη παραταξη πρεσβευω !
μένουμε εδώ
20/07/2017 12:19
@ wolf τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο στη ζωή, δεν θα μας καλέσεις τώρα εσύ μ΄αυτόν τον ανόητο τρόπο σκέψης να επιλέξουμε έναν δικτάτορα για να σωθούμε, η δημοκρατία μπορεί και πρέπει να λειτουργήσει και θα λειτουργήσει εις πείσμα όλων, προπαντός των ξένων αλλά και των εγχωρίων αδαών, ουαί κι αλίμονο αν παραδίναμε τα δικαιώματα μας στην ελευθερία και στην πρόοδο στον πρώτο ούγκανο που θα μας κόμιζε κι αυτός με τη σειρά του (καλή ώρα όπως και οι νεοφιλελέδες κάνουν) φύκια για μεταξωτές κορδέλες! Μόνο δημοκρατία! Έχει προβλήματα μεν, αλλά αν δεν υπήρχε ούτε εσύ, ούτε κι εγώ δεν θα μπορούσαμε τώρα εδώ να γράψουμε τη γνώμη μας ελεύθερα!
wolf
21/07/2017 17:11
Φιλε , ολα τα Πολιτευματα ειναι καλα , οταν οι πολιτες ειναι καλοι . Το χειροτερο πολιτευμα για τους Ελληνες ειναι το Δημοκρατικο, επειδη τα μεταξωτα βρακια θελουν και μεταξωτους κωλους ! Το Δημοκρατικο Πολιτευμα απαιτει μια εξαιρετικη υψηλη Παιδεια ! Ο Ελληνκος λαος δεν την εχει ! Χαρακτηρτιστικο της αρρωστημενης αναπηρης Ελληνκιης δημοκρατιας ειναι οτι , απο το 1823 εως το δημοψηφισμα της χουντας για Συνταγμα το 1968 και το 1973 , η βια και η νοθεια στις εκλογες .Αλλο βρωμικο χαρακτηριστικο ειναι η εξαγορα της ψηφου ολοκληρων κοινωνικων ομαδων. Αυτη η μεθοδος ξεκινησε στην επανασταση το 1821 και συνεχιζεται εως τωρα , με τον αρχηκομμουνιστη Σκουρλετη που θελει σωνει και καλα να μονιμοποιησει 30-40 χιλιαδες πελατες του. Σχεδον ολοι οι Πρωθυπουργοι υποσχεθηκαν εργα που δεν μπορουσαν να κανουν , μονον για να κερδιζουν την ψηφο του λαου . Με λιγα λογια ηταν ψευτες.! Μονον ο Παπαγος ειχε την τολμη να ζητησει την ψηφο του λαου χωρις να υποσχεθει τιποτε .Το Πολιτευμα της Ελλαδος εχει εξελειχθει σε ενα παρασιτικο , κρατικοδιαιτο , συνδικαλιστικο συνονθυλευμα . Αν σας ικανοποιει , εμενα δεν μου πεφτει λογος !
Γιατί
17/07/2017 21:46
οι γέροι άνω των 35 τι νομίζεις ότι κάνουν
Νομίζω;;;
18/07/2017 06:03
Αυτοερωτεύονται.
wolf
17/07/2017 19:51
Eιναι η πλεον εξυπνη κινηση που μπορουν να κανουν ! Η Ελλαδα περναει μια δευτερη περιοδο Τουρκοκρατιας ! Στην πρωτη περιοδο που κρατησε 400 χρονια, ειχαμε τους κοτζαμπασιδες που μαζευαν το χρημα απο τους φτωχους γεωργους για λογαριασμο των Τουρκων . Σημερα εχομε τους λεχριτες πολιτικους που παιρνουν το χρημα των πολιτων , για να πληρωσουν τους δανειστες μας. Αυτη η περιοδος θα κρατησει 100 η και 200 χρονια. Η σωτηρια των νεων ανθρωπων ειναι το εξωτερικο!
Γιώργος
17/07/2017 21:44
Κάνε ένα ταξιδάκι με τα Καπί να ξελασκάρεις και εσύ λίγο φίλε Ουγκ
ΔΓΚ
17/07/2017 18:31
..συνεχίστε τη μαλακία της λασπολογικής σας αντιπολίτευσης...να φέρετε τον Κούλη να γεμίσουμε αισιοδοξία....
Κ. Γιάννης
17/07/2017 13:39
Αγαπητοί άνεργοι νέοι, συνεχίστε να πιστεύετε στην "αριστερά" αντί στην εργασία και στους "θεσμούς", συνεχίστε να προτιμάτε τις "πολιτικές δράσεις" (δηλ. τις διαδηλώσεις και τα αντι-χχχ φεστιβάλ/πάρτυ) αντί να πηγαίνετε να καθαρίσετε καμμιά παραλία ή να φυλάξετε κανένα δάσος, συνεχίστε να πολιτικολογείτε υπέρ του κομμουνισμού και της ταξικής αλληλεγγύης αντί να συζητήσετε για τις νέες τεχνολογίες ή την καινοτομία, και είναι σίγουρο ότι το μόνο που σας περιμένει είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΣΤΕ: ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΣΑΣ. Αν δεν αλλάξετε νοοτροπία θα αλλάζει συνέχεια προς το χειρότερο η ζωή σας αγαπητά μου παιδιά...
Αχαχουχαααααα
18/07/2017 02:27
για σένα δηλαδή ποια είναι η "εργασία" ακριβώς στην οποία θα πρέπει να πιστέψουν οι νέοι; το να δουλεύουν οι νέοι για λίγα κέρματα σε κάτι δουλειές του ποδαριού; Άσε μας ρε μεγάλε...
Ο φραπέ γαρ γλυκύς
17/07/2017 20:24
Η Χρυσή Αυγή θα κάνει κάνα πάρτι να έρθουμε συναγωνιστή
Έλληνας στην Γερμανία
17/07/2017 19:55
Διαφωνώ κύριε Γιάννη. Επιτρέψτε μου. Η γενεά της Χούντας και του Πολυτεχνείου, ναι οι σημερινοί ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ είναι κατάπτυστοι σχετικά με τους νέους. Φυσικά και πολλοί νέοι ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥΣ. Και εγώ στα σαράντα πλέον παροτρύνω τους νεώτερους από εμένα να φύγουν.... από την μπανανία...... Καταστραφήκαμε και αυτοί που την κατέστρεψαν (οι σημερινοί συνταξιούχοι) μυαλό ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ. Απαιτούν σύνταξη στον ΟΤΕ 1600 ευρώ την ώρα που ο εν ενεργεία υπάλληλος παίρνει 1000. Απαιτούν μετά την σύνταξη να ανοίγουν ιατρεία οι 70ρηδες ιατροί για να μην μπορούν να επιβιώσουν οι νέοι ιατροί. Απαιτούν οι πολιτικάντιδες, μετά την σύνταξη να γίνουν διοικητές ταμείων και φορέων αντί να διοικήσουν την χώρα μορφωμένοι 30ρηδες. Απαιτούν κοινώς να τρώνε παχουλά και στα γεράματα ενώ οι νέοι πρέπει να δουλεύουν για 400 ευρώ για να ξεχρεώσει η χώρα τις μακακίες και τις σπατάλες του ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ. ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ ΦΥΓΕΤΕ ΟΙ ΝΕΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ. Το τι σύνταξη θα πάρουν στο τέλος αυτοί που κετέστρεψαν την χωρα να το βλέπεται ως κίνητρο για την μετανάστευση σας. ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΝΤΙ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ. Φύγετε οι νέοι κυρίως άντρες, διότι σε λίγο θα επιστρατευτείτε! ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ !!!! Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΣΥΝΟΡΑ. ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΤΕ. ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ. ΑΦΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ
μένουμε εδώ!
18/07/2017 13:56
έχει δημιουργήσει κάτι παραδείσους αυτή η..."ελεύθερη" οικονομία σου...τι να σου πω! Άλλο πράγμα, τρέχει η ευτυχία από αυτήν την ελεύθερη οικονομία στους δρόμους! Κατάλαβε το πως δεν πάσχουν οι πάντες σ΄αυτή τη χώρα απο συμπλέγματα, μένουμε στη χώρα μας, δεν την παραχωρούμε σε κανέναν, εμείς δεν διακατεχόμαστε από το σύμπλεγμα τύπου "ψωροκώσταινας", ξέρουμε τις δυνάμεις της χώρας μας και δεν μεμψιμοιρούμε! υ.γ. πάντως αν ήταν ποτέ να μεταναστεύσω, με τίποτα δε θα διάλεγα τη γερμανία ως χώρα προορισμού!