Αύξηση των ληξιπρόθεσμων οφειλών και για τον Ιανουάριο του 2017

Αλμα 1,6 δισ. στα χρέη προς το Δημόσιο

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/03/2017 08:00 |
Οι ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δημόσιο τραβούν συνεχώς την ανηφόρα
Αλμα 1,6 δισ. στα χρέη προς το Δημόσιο
Με ταχύτατους ρυθμούς αυξάνονται τα ληξιπρόθεσμα χρέη προς το Δημόσιο τα οποία τον Ιανουάριο 2017 σημείωσαν άλμα 1,630 δισ. ευρώ. Η υπερφορολόγηση γονατίζει τους φορολογούμενους οι οποίοι αδυνατούν να αντεπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους με αποτέλεσμα το σύνολο των ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το Δημόσιο να φθάνει στα 93,4 δισ. ευρώ και να χτυπά συναγερμό για τον ρυθμό αύξησης των εσόδων του Δημοσίου τους επόμενους μήνες.

Τα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών που δόθηκαν χθες στη δημοσιότητα είναι αποκαλυπτικά για τον ρυθμό διόγκωσης των ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το Δημόσιο τα τελευταία χρόνια. Το 2015 οι ληξιπρόθεσμες οφειλές ανήλθαν σε 15,916 δισ. και το 2016 σε 13,906 δισ. ευρώ. 

Σύμφωνα με τα στοιχεία, το σύνολο των παλαιών ληξιπρόθεσμων οφειλών (όσων είχαν δημιουργηθεί έως 31.12.2016) ανήλθε τον Ιανουάριο στα 91,778 δισ. ευρώ όταν το Δεκέμβριο 2016 ήταν 81,384 δισ. Το συνολικό ποσό των παλαιών ληξιπρόθεσμων οφειλών φυσικών προσώπων ανήλθε στα 30,175 δισ. ευρώ τον Ιανουάριο από 26,289 δισ.  συνολικά τον Δεκέμβριο 2016, ενώ το συνολικό ποσό των ληξιπρόθεσμων οφειλών νομικών προσώπων έφτασε τον Ιανουάριο τα 39,404 δισ. από 34,802 δισ. στο τέλος του 2016.

Από τα ίδια στοιχεία, προκύπτει ακόμη ότι τον Ιανουάριο ο συνολικός αριθμός των οφειλετών προς το Δημόσιο ήταν 4.173.206 έναντι 4.146.483 στα τέλη Δεκεμβρίου. Οι οφειλέτες στους οποίους έχουν επιβληθεί αναγκαστικά μέτρα είσπραξης ανέρχονται σε 851.818  έναντι 839.056 στα τέλη του 2016. Τέλος, ο αριθμός εκείνων στους οποίους ενδέχεται να ληφθούν αναγκαστικά μέτρα είσπραξης με βάση τις ληξιπρόθεσμες οφειλές τους τον Ιανουάριο ανέρχονταν σε 1.672.500  έναντι 1.647.771 στα τέλη Δεκεμβρίου.
ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
Βρωμόκλοι λαζογερμανοι
20/03/2017 19:45
Είχαμε την Ελένη, τον Πάνο από Ανόβερο, την Κατερίνα από Παρίσι. Τώρα προστέθηκε και ο Ι Κάλφας από Σουηδία. Όλοι τους έπιασε ο πατριωτισμός για να σώσουν την Ελλάδα. Όλοι τους είναι πουλημένοι σφουγκοκολάριοι των Φράγκων εχθρών της πατρίδα μας. Καλοπερνάν από την αφαίμαξη της Ελλάδα. Αυτοί φταίνε για τη εξαθλίωση της χώρας μας μιας και έβγαλαν όλα τα λεφτά τους στο εξωτερικό και βούλιαξε η χώρα. Αν ήταν πατριώτες θα έρχονταν πάλι στη πατρίδα και θα επένδυαν όλα τα λεφτά τους εδώ. Αυτό θα πει πατριώτης να είσαι στο τόπο σου και να αγωνίζεσαι για το καλό της πατρίδας όπως κάναν και οι πλούσιοι Υψηλάντηδες που ήρθαν στην Ελλάδα και αγωνίστηκαν για το τόπο τους.
.....
21/03/2017 08:37
.... επιμερίζεις, αναφέρεις μόνο όσα σε συμφέρουν και προφανώς είσαι εκ των πραγμάτων από τους πρώτους σφουγγοκωλάριους. Οι επικίνδυνοι που καλοπερνάν δεν "εντοπίζονται" στις αοριστολογίες που αναφέρεις.... σκέψου λίγο για παράδειγμα τους όποιους δημόσιους λειτουργούς μας που από χρόνια έχουν "κομπόδεμα" έξω ενώ ζουν και βασιλεύουν με τις μισθάρες τους στο Ellada.... Και αυτούς που μέχρι και η αριστερή κυβερνησάρα μας τους δίνει συγχωροχάρτι.... Αλήθεια η λίστα Λαγκάρντ ξέρεις κατά που βόσκει ; Το να διατηρεί δηλαδή κάποιος επιχειρηματίας σχέσεις με τράπεζες του εξωτερικού είναι έγκλημα ; ή μήπως αυτό το ενδεχόμενο για εσένα μπορεί να λογίζεται και ως κλεψιά δημοσίου χρήματος ; Η προστασία και ανάπτυξη της πραγματικής οικονομίας των χωρών του γήινου περιβάλλοντος γνωρίζεις με ποιούς διεθνείς κανόνες, συνθήκες, όρους και προϋποθέσεις μπορεί να επιτυγχάνεται ;
Helene
21/03/2017 05:23
Γιατι σου αρεσει να εκπεμπεις , ηλεκτρομαγνητικά , … Π ο ν ο υ ς ;;;
Τα γεγονοτα ειναι , ακριβως τα … ΑΝΤΙΘΕΤΑ , απ Ο,τι λες !!!
OΛΑ τα εσοδα μου , ΠΑΝΤΟΤΕ ηρθαν και ερχονται στην ΕΛΛΑΔΑ μας (εκτος απο εκεινα ,που μου χρησιμευσαν Εξω , για την αγορα του σπιτιου μου στην καρδια της πολης , οπου λατρευω να δουλευω , και του εξοχικου μου , για τα Σ/Κ ).

Τιποτε αλλο !!! ΟΛΑ στην ΠΑΤΡΙΔΑ μας … Ολα αγαπη γι Αυτην !!!
Οι εφοριακοι , και των δυο (2) ΔΟΥ , μου κανουν … γιορτη , οταν με βλεπουν !!!

Αγαπητε μου , ΝΑΙ … Ο,τι κανω , το κανω βασικα για την ΕΛΛΑΔΑ μας !!!
ΔΕΝ ειναι αναγκαία η φυσικη παρουσια , για να κανεις Ο,τι μπορεις γι Αυτην , ……. ΕΚΕΙ οπου υπαρχουν οι συνθηκες …
Ποναω , βεβαια, ποναω πολυ , γιατι μου λειπει αφανταστα , και το … Αιγαιο τις καλοταξιδες μερες , τα μελενια ονειρα και τις σκεψεις , τις υποσχεσεις των αστρων τις νυχτες … Unlimited moments !!! Oι στιγμες ... που πιστευουμε το απιστευτο…
Μου λειπει ο … Ηλιος , μου λειπει η … Γλωσσα μας !!!

ΕΣΕΝΑ , ομως , ΔΕΝ σου λειπει ΤΙΠΟΤΕ , τα …χαιρεσαι ΟΛΑ αυτα … αν και ξερω καλα , οτι … πονας και εσυ για να λες , Ο,τι λες …

Οπως βλεπεις , καποιοι … θ υ σ ι α ζ ο ν τ α ι για ενα … Πατριωτικο Οραμα !!!
Με μια μικρη ελπιδα of … heavy seas of love … 'till next summer !!!
Ελλαδαρα μου , αγαπημενη !!!

Ομορφη Μερα να ‘χεις …
Κατρούγκαλος Πασάς
21/03/2017 18:39
Κορόιδα "πατριώτες" φέρτε όλα σας τα φράγκα στη πατρίδα σας για να ταΐσετε όλα τα αργόσχολα ρεμάλια στο δημόσιο. Ω ρε μαλακία που δέρνει το κόσμο στο Καφριδιστάν.
Helene
22/03/2017 01:21
Οφειλω … !!!
Πρωτα , η … Ρατσα και ο …Τοπος !!! Ολα τα αλλα , επονται ...
συνβασιλεουσα
20/03/2017 03:41
Αν δεν χρωστας σημερα δεν σε υπολογιζει κανενας
Βασίλης Μανάρας
19/03/2017 13:32
Αν η Ελλαδα δεν επιστρεψει σε εθνικο νομισμα (δραχμη), μελλον δεν εχει. Αυτο το ξερουν ολοι και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο. Το θεμα ειναι γιατι δεν μας το λενε.
τσαλαπερντας
18/03/2017 12:56
η ελλαδα εχει φαληρησει απο το 2010. προεκλογικα ανεφερα οτι πρωτα θα παρουν πισω(θα προσπαθησουν με καθε τροπο) εαν δεν βγουμε απο το ευρω μιας και το χρεος που να χτηπιεστε αναποδα δεν βγαινει.. να παρουν καποια απο τα χρηματα πισω(οσο περισσοτερα γινεται) και μετα να μας πεταξουν εξω απο το ευρω. εκει πηγαινει το πραγμα,(και καλα θα κανουν).ετσι τα χαζοελληνακια χαψανε αυτα που λεγανε τα μεντια...ενω αυτα που ελεγε ο βαρουφακης δυο χρονια πριν δικαιωνονται.τωρα βλεπετε ποιο λενε μπαρουφες...τσιπριδες,πολακηδες,κουληδες,λεβεντηδες,γεννηματαδες,γαπηδες,αλλα τις κατηγοριες τις φορτωσανε στον γιανη(με το 1 ν)...καμια λυπηση λοιπον στον ελληνικο λαο...(η μαλλον πιο συγκεγγριμενα οχλο αντι λαου) γιατι περι οχλου αγρικου, απολιτιστου,αγγραματου,ευκολοπιστου,θεοτυφλου,ζηλοφθονου(ας ειναι καλα η εκκλησια που συνεχιζει τον σκοταδισμο,σε συνεργασια με τις κυβερνησεις) και επιφανειακης σκεψης οχλου προκειται. και οι οικογενειες υποφερουν (μισθωτοι), και οι επιχειρησεις (πιο πολυ απο τους μισθωτους)και το χρεος προς το δημοσιο θα αυξανεται οπως ειναι πολυ λογικο!...καμια εκπληξη λοιπον,ηταν αναμενομενο...
συνβασιλεουσα
20/03/2017 03:46
Αν παμε στην δραχμη θα χρειαζεσαι καροτσακι αντι για πορτοφολι χεχεχ
Πάνος / Αννόβερο
18/03/2017 23:07
η Ελλάδα είχε φαλιρίσει το 2010....... συμφωνώ απόλυτα. ΚΑΙ με τον μηχανισμό από τον Γιώργο Παπανδρέου η Ελλάδα είναι ακόμα όρθια. .... χάρη σ αυτόν βρισκόμαστε ακόμα στο Ευρώ. Καθαρές κουβέντες.
Ι.Κάλφας Σουηδία
17/03/2017 10:14
Αύξηση των ληξιπρόθεσμων οφειλών και για τον Ιανουάριο του 2017. Αλμα 1,6 δισ. στα χρέη προς το Δημόσιο. Το Ελληνικό δράμα συνεχίζεται. Η κυβέρνηση σωτηρίας βάζει συνέχεια φόρους στον Έλληνα, ο Έλληνας δεν πληρώνει διότι δεν έχει μια. Τα ΜΜΕ απεικονίζουν καθημερινός Έλληνες σε ατελείωτες σειρές δείχνοντας μια εικόνα ενός μίζερου μελλοθάνατου λαού. Το αξιοσημείωτο είναι ο Έλληνας πιστεύει ακόμα σε θαύματα περιμένοντας κάποιος Σώρρας ή τα αμέτρητα δις. των πολεμικών αποζημιώσεων να των απαλλάξουν από τον οικονομικό θάνατο. Στο κράτος των βάμπιρων δεν λειτουργεί απολυτός τίποτε. Δεν γίνεται καμία αρχή εξυγίανσης σε κανέναν κλάδο που θα μπορέσει να αλλάξει την καταθλιπτική πορεία των Ελλήνων στον τάφο. Αν διαβάσει κανείς τα διάφορα καθημερινά σχόλια κανένας μα κανένας δεν προτάσσει κάτι που θα μπορέσει να αλλάξει κάτι, αλλά όλοι βρίζουν όλους με λέξεις σκέψεως εφήβων. Ο ένας αποκαλεί τον άλλων ζώο και ο άλλος τον υπενθυμίζει πως ξέχασε τα φάρμακα του και ο άλλος πως τρώει σανό και διάφορες ύβρεις . Κανένας δεν κάνει μια πρόταση να γίνει μια αρχή εξυγιάνσεις που θα ωθήσει τον Έλληνα στην παραγωγή σε αυτό το κράτος που δεν λειτουργεί απολύτως τίποτε. Μερικοί αναφέρουν την λέξη ανάπτυξη. Δεν ξέρω από που και πως θα έλθει ανάπτυξη αφού της λίγες επιχειρήσεις που είχε η Ελλάδα και αυτές τις διώξαμε. τώρα τελευταία διώχτηκε και η μεσαία τάξη που είναι ο μοχλός τις ανάπτυξης, Σήμερα η αξία των επιχειρήσεων του χρηματιστήριου Αθηνών δεν υπερβαίνει τα 6 δις €. Κάποτε πρέπει να σταματήσει ο Έλληνας να προσποιείται και να λέει ψέματα. Αφού έδιωξε η Ελλάδα 500-600000 νέους έχει μειωθεί η ανεργία κραυγάζουν οι κανίβαλοι από 27 σε 23% . Είναι δυνατόν να μην ξέρουν την αλήθεια; Φυσικά την ξέρουν αλλά προσποιούνται και λένε ακόμα βρομερές ψευτιές για την διατήρηση τις καρέκλας που τους παρέχει ένα αφορολόγητο εισόδημα.
Ι.Κάλφας Σουηδία
18/03/2017 09:08
Θα παρακαλέσω πολύ τους συμπατριώτες μου που είχαν την ευχαρίστηση ή την πεποίθηση να συμμετέχουν και να σχολιάσουν το σχόλιο μου να μου εξηγήσουν ποιο είναι το πρόβλημα του Έλληνα σήμερα. Αν έκαστος από εσάς διαβάσει ακόμα μια φορά το σχόλιο μου θα διαπιστώσει αναμφίβολα πως εγώ αναζητώ προτάσεις αλλαγής παραγωγής έργου και όχι ύβρεις ούτε τσαμπουκαλίκια. Εκθειάζω την προσοχή εκάστου στα εξής: Πρώτον ερωτώ τους τρεις σχολιαστές που θεωρούν το σχόλιο μου αρνητικό να γράψουν με το όνομα τους και όχι ανώνυμοι σε τι διαφωνούν και που έχω λάθος. Η δεύτερη ερωτήσει απευθύνετε στους υπολοίπους που διάβασαν το κείμενο το κατάλαβαν τι αναφέρει και το σχολιάσανε με τον τρόπω τους. Πόσοι από εσάς συμφωνούν πως ο κρατικός μηχανισμός τις Ελλάδος βρίσκεται στον μεσαίωνα και θα πρέπει να εξυγιανθεί. 1)Παράδειγμα συμφωνείται πως δεν είναι δυνατόν με την σημερινή τεχνολογία να συγκατατάσσονται οι Έλληνες σε απέραντες σειρές τον μήνα Δεκέμβριο για να πληρώσουν τα κυκλοφοριακά τέλη. 2)Ο θεσμός πολεοδομίας δεν παράγει έργο η μίση Ελλάδα είναι κτισμένη παράνομα και αυθαίρετα, να συρρικνωθεί και να αλλάξει τρόπο λειτουργίας άμεσα . 3)Να απαλλαχτεί ο Έλληνας να μαζεύει πιστοποιητικά για έκαστο αίτιο, να τα ζητούν οι καρεκλοδιαιτοι μόνοι τους από τους θεσμούς. 4) Έχουμε μια ταξιαρχία ιερέων γείρω στους 12-14000 και 105-115 Μητροπολίτες με λιμουζίνες να συρρικνωθούν με 70 % φτάνοντας στον μέσο ορό των ετέρων μας. 5)Να συρρικνωθεί, εξυχρονιστεί και συγχρονιστεί η Δικαιοσύνη έχει μεταβληθεί σε εμπορικό κέντρο δεν παράγει έργω. 6)Για την έκδοση διαβατηρίου ο Έλληνας καταναλώνει τον χρόνο των 25 ημερών. Ο Σουηδός 1. Και ο Μεξικάνος 167 ημέρες. Θα περιοριστώ μόνον σε αυτά τα παραδείγματα. Ποιοι από εσάς συμφωνούν πως πρέπει να αρχίσουμε να παράγουμε έργο και ποιοι διαφωνούν και γιατί;
Αλέξης δικαστής
20/03/2017 20:54
Είσαι ο Αλέξης κοινώς "δικαστής", ο σιαλδημοκράτης το καρφί της αστυνομίας στη Στοκχόλμη. Το ξέρουμε... Αισχρό αντικείμενο παρακρατικό καθίκι...
συνβασιλεουσα
20/03/2017 03:51
Χουντα εχουμε στην ελλαδα η οποια συντηρειται απο την ευρωπη με την μορφη δανειων μνημονιων.Ολα αυτα γινονται με την υπογραφη του λαου στις εκλογες ..
αγνωστος
19/03/2017 10:30
οκ.... να σου πω εγώ λοιπόν επιγραμματικά κάποιες από τις εξόφθαλμα απαραίτητες αλλαγές που θα έπρεπε από χρόνια τώρα να έχουν γίνει: (α) Άρση μονιμότητας των δημόσιων υπαλλήλων. Αντί για αυτό βιώνουμε με την "ευλογία" των "δανειστών" (αυτούς αλήθεια γιατί να τους νοιάζει;) ένα νέο τύπο "μονιμότητας". Των υπαλλήλων των ΔΕΚΟ που στις μέρες μας μαζί με την "εκποίηση" των δημόσιων επιχειρήσεών μας κατορθώνουν να διασφαλίσουν και ΟΛΑ τα εργασιακά τους δικαιώματα.... (β) Δίκαιο φορολογικό σύστημα που σημαίνει ότι ΟΛΟΙ οι Έλληνες πολίτες να φορολογούνται με το σύστημα Έσοδα / Έξοδα. Τι σημαίνει για παράδειγμα το γεγονός ότι ένας Καθηγητής δε μπορεί να κάνει (....ως δημόσιος "λειτουργός" ....) φροντιστήρια και όταν κάνει τα πληρώνεται μαύρα ; Επίσης τι σημαίνει η "υποχρέωση" να ζητώ απόδειξη για αυτά που αγοράζω και όταν βγαίνω έξω από το κατάστημα να την πετάω επειδή μου είναι άχρηστη ; Και τι σημαίνει η ολοκληρωτική επιβολή χρήσης του πλαστικού χρήματος με την προφανέστατα προσχηματική δικαιολογία της απαλλαγής μας από τη φοροδιαφυγή ; (γ) Αποδοτικός ελεγκτικός μηχανισμός των Δημοσίων Υπηρεσιών με επιβολή ποινών από την ΠΡΩΤΗ ημέρα διαπίστωσης του όποιου αδικήματος. Και κυρίως για τις υπηρεσίες των ΟΤΑ που κατάντησαν να λειτουργούν αποκλειστικά ως όργανα επανεκλογής των αιρετών διοικήσεών τους. (δ) Ενσωμάτωση στη νομοθεσία μας των όσων θετικών ισχύουν στα υπόλοιπα κράτη της Ε.Ε. Αυτό το θέμα ισχύει για όλους τους τομείς διοίκησης και δραστηριοτήτων. Η πραγματικότητα είναι αλήθεια ότι στο Ellada "ζέχνει" σε κάθε επίπεδο. Γνωρίζεις ότι δε μπορούμε (επειδή δεν το επιτρέπει η «νομοθεσία» μας....) να αξιοποιούμε τη σύγχρονη τεχνολογία σε ότι αφορά τη διαχείριση των σκουπιδιών με τον τρόπο που γίνεται στη Σουηδία και θερμαίνονται ολόκληρες πόλεις ; Στον τομέα των κατασκευών (και δυστυχώς όχι μόνο....) επίσης δεν υπάρχει καμία πρόνοια για να πιστοποιούνται όσοι εργάζονται και ασχολούνται. Γνωρίζεις λοιπόν ότι οι όποιοι κατασκευαστές δεν έχουν καμιά αστική ευθύνη για τη νομιμότητα των έργων τους και για το εάν οι οικοδομές που κατασκευάζουν είναι αυθαίρετες ή όχι ; Θες και άλλα αγαπητέ Κάλφα ; Θα μπορούσα να σου γράψω ένα κατεβατό αλλά βαριέμαι....
Ορθόδοξος Έλλην Πολίτης
18/03/2017 12:02
Η κρίση στήν Ελλάδα είναι πρωτίστως πνευματική, αυτή είναι η ασθένεια.Η οικονομική κρίσις είναι απότοκος (ο πυρετός δηλαδή) τής ασθενείας.Όσο οι πατροπαράδοτες αξίες τού ελληνικού έθνους παραμένουν αδρανείς καμία λύσις ΠΟΤΕ δέν πρόκειται νά υπάρξη. Ο Ιωάννης Καποδίστριας έφτιαξε κράτος από τό τίποτε γιατί ενεπνέετο από αυτές τίς αξίες καί γιατί είχε βαθειά καί αληθινή πίστη στόν Χριστό.Τά ιστορικά γεγονότα τόν δικαίωσαν.Άν αυτός γίνη παράδειγμα πρός μίμησιν (λόγω καί έργω) τόσον από τούς πολίτες όσον καί από τούς πολιτικούς, τότε καί μόνον τότε θά δούμε φώς!
Ι.Κάλφας Σουηδία
18/03/2017 19:34
Αγαπητέ μου συμπατριώτη Ορθόδοξε Έλληνα πολίτη. Θα χρησιμοποιήσω έναν Σουηδικό ορό του λέγειν, το «χίλια» και να σου ζητήσω χίλιες φορές συγνώμη που θα αντιπαρατεθώ κατά τα γραφόμενα σου. Δεν ήθελα να σου απαντήσω αλλά θα ήταν μεγάλο λάθος να παραμένει η άποψη σου αναπάντητη και αδιόρθωτη. Με όλον τον σεβασμό στο τι πιστεύεις, πρώτα θα ήθελα να υπενθυμίσω πως δεν είσαι ο μόνος χριστιανός ορθόδοξος είναι και πολλοί άλλοι που σχολιάζουν καθημερινώς. Δεύτερον θα ήθελα να σου υπενθυμίσω μερικές λέξεις σοφών που γράφουν «Η πίστη σώζει αλλά να τα κουνάμε τα χεριά μας». Η οικονομική κρίση δεν προήλθε στον λαό μας λόγω πνευματικής ανεπάρκειας, αλλά λόγω ψευτιάς, κλεψιάς και απατεωνιάς και από αυτές τις καταχρηστικές πράξεις δεν απαλλάσσονται οι ιερείς και δεσποτάδες, πιστεύω να σου είναι γνωστές οι παραβιάσεις των δέκα εντολών του δόγματος από ιεράρχες. Να μην ξεχνάμε τα βασικά του κείμενα τον δέκα εντολών . 8η Ου κλέψεις. 9η Ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή.10η Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί. Αυτές τις εντολές του χριστιανικού δόγματος τις έχουν καταντήσει κουρελόχαρτο πολλοί ιεράρχες. Όχι όμως όλοι. Μην προσπαθήσεις να με διαψεύσεις έχω εννέα χρόνια εμπειρία. Ο μητροπολίτης Ξάνθης με μερικούς παπάδες μου κατακλέψανε την περιουσία μου. Αναζήτησε στο GOOGLE «νόμος 1733/1983» Το πρώτο δημοσίευμα ./Παπάς με διώροφο αυθαίρετο από το παγκάρι / Ο παθών είμαι εγώ και η πραγματικότητα είναι δέκα φορές χειρότερη.
Πάνος / Αννόβερο
18/03/2017 00:01
Ωραίο κατεβατό !! πέρα για πέρα αληθινό !! Με Παπανδρέου μπορούν να γίνουν πολλά! Γνώμη μου.
αυτοκριτικη
17/03/2017 22:30
Χωρις οικουμενικη κυβερνηση με συνεση(οχι τυπου Κουβελη), προγραμα και θυσια δεν προκειται να διορθοθει η χωρα. Μεχρι σημερα ολοι για την καρεκλα ενδιαφερονταν και ενδιαφερονται. Ο ενας ειπε "λεφτα υπαρχουν" Ο αλλος τα του "Ζαππειου",ο αλλος μετα τα λεφτα που "υπηρχαν" (που στην τσεπη τους??) θα αυξανε τους μισθους και συνταξεις. Ο ερχομενος ειπε οτι "τα χρηματα πεφτουν σαν βροχη και οι σημερινοι κρατουν ομπρελα". Ολοι σχολιαζουν, αλλα προτασεις κανεις. Αν δεν το βουλωσουν και ζητησουν συγνωμη με τα λεχθεντα τους και ενωθουν με συνεση και συναινεση και αν ο "λαος" δεν πειθαρχισει, ολα εχουν τελειωσει. Μονο ο θανατος ελευθερωνει.
Ι.Καλφας Σουηδία
18/03/2017 09:37
Αγαπητέ μου συμπατριώτη «αυτοκριτικη « Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που αναφέρεις τις λέξεις: Παραθέτω: //Όλοι σχολιαζουν, αλλα προτασεις κανεις// Ακριβός αυτό ήταν και είναι το ζητούμενο με το ως άνω σχόλιο μου. Να είσαι καλά που το αναφέρεις.
........
18/03/2017 07:58
.... 'σε πολύ ωραιος να 'ούμε.... Άντε όλοι να φουντάρουμε λοιπόν επειδή οι τσιπροκαμένοι από όσα γράφεις παραπάνω τίποτα δεν καταλαβαίνουν....
αγνωστος
17/03/2017 17:03
.... τόπιασες το θέμα και τα ελάχιστα παραδείγματα λες, αλλά μπράβο φιλαράκι....
ΝΔ τι πατρίς τι παρτίς
17/03/2017 09:10
Αυτοί είναι η πραγματική εικόνα της λεγόμενης οικονομίας που μας χωρίζει αιώνες από την Ευρώπη: Φοροδιαφυγή των ισχυρών και αισχρή εκμετάλλευση του κοινωνικού κράτους από τις συντεχνίες του πελατειακού κράτους της ΝΔΠΑΣΟΚ που συνιστούν μια ιδιόμορφη εγχώρια κλεπτοκρατία υπεύθυνη για την χρεωκοπία της χώρας.
αγνωστος
17/03/2017 12:04
.... δηλαδή λεβεντάκο εσύ πιστεύεις ότι η αύξηση των χρεών προς το δημόσιο είναι καθόλα φυσιολογική και αντιμετωπίσιμη, χωρίς να έχει καμιά σχέση με το "στέγνωμα" της αγοράς ή με τη ληστρικότατη φορολόγηση των δραστηριοτήτων μέχρι και σε ότι "ανασαίνει" στην πραγματική μας οικονομία.... και μιλάς για "πελατειακό κράτος" (υποστηρίζοντας τους όποιους Καρανίκες), για ιδιόμορφη κλεπτοκρατία και για τα τόσα καλά που μας εγγυώνται οι του "μουνίμου" ίντιγκο εργαζόμενοι στο δημόσιο τομέα και της ΔΕΚΟ τούτης της δόλιας χώρας.... Και χαίρεσαι απύθμενα με την ικανοποίηση των γουργουρισμάτων της κοιλιακής σου περιοχής.... σωστά σε "κόβω" ??
Σόι Μπλε
17/03/2017 17:01
Και τους φόρους σας θα πληρώσεις και καλός πολίτης με χρηστά ήθη θα γίνεις και την ανακυκλωσούλα θα κάνεις. Και θα πεις και ένα τραγούδι. Αυτά που ξέρατε να τα ξεχάσετε.
........
17/03/2017 20:32
...... ΡΕ ΦΊΛΕ ?? ΕΛΕΟΣ ..... ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΌΤΙ ΕΙΣΑΙ ?? ΕΣΥ ΠΟΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ?? ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ??
αγνωστος
17/03/2017 18:09
.... αν αυτή είναι η απάντησή σου σε όσα παραπάνω έγραψα να ξέρεις ότι δεν είσαι παρά ένα φασιστοειδές της δεκάρας. Και στο γράφει αυτό κάποιος που το σόϊ του έχυσε τόσο ιδρώτα και αίμα για τη Δημοκρατία και την Αριστερά σε τούτη τη χώρα, που μπορεί να πνίξει δέκα σαν και εσένα....
GAHAT
17/03/2017 09:03
ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΣΑ ΧΡΩΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ?

όλες οι τελευταίες ειδήσεις