ΕΛΣΤΑΤ: Μηδενική ανάπτυξη το 2016

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/03/2017 12:35 |
ΕΛΣΤΑΤ: Μηδενική ανάπτυξη το 2016

Η ελληνική οικονομία παρέμεινε στάσιμη το 2016, σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση των ετήσιων στοιχείων που δημοσίευσε, την Τετάρτη, η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ).

 Σύμφωνα με την εκτίμηση της ΕΛΣΤΑΤ που βασίζεται σε εποχικά μη προσαρμοσμένα στοιχεία, το ΑΕΠ σε όρους όγκου και σε αγοραίες τιμές διαμορφώθηκε στα 184,5 δισ. ευρώ πέρυσι, αμετάβλητο σε σχέση με το 2015.

Οι επιδόσεις ήταν χειρότερες από τις χειμερινές προβλέψεις της Κομισιόν, που δημοσιεύθηκαν τον Φεβρουάριο, και εκτιμούσαν ανάπτυξη 0,3% για το 2016. Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο αναθεώρησε ανοδικά την εκτίμησή του και προέβλεψε ανάπτυξη 0,4%.

Και οι δύο αναμένουν ανάκαμψη ισχυρή ανάκαμψης της ελληνικής οικονομίας φέτος, με το ΑΕΠ να επεκτείνεται κατά 2,7%.


Για την εκτίμηση αυτή, ενσωματώθηκαν είτε μηνιαία στοιχεία (ισοζύγιο πληρωμών, εξωτερικό εμπόριο) είτε τριμηνιαία (κύκλος εργασιών στις υπηρεσίες, έρευνα εργατικού δυναμικού, Γενική Κυβέρνηση). Η δεύτερη εκτίμηση της ΕΛΣΤΑΤ θα δημοσιοποιηθεί στις 17 Οκτωβρίου, αφού ενσωματωθούν ετήσια στοιχεία (όπως έρευνα διάρθρωσης επιχειρήσεων, εκτιμήσεις για την τελική καταναλωτική δαπάνη των νοικοκυριών με βάση τα αποτελέσματα της έρευνας οικογενειακών προϋπολογισμών, ετήσια στοιχεία ισοζυγίου πληρωμών και εξωτερικού εμπορίου, ετήσια στοιχεία Γενικής Κυβέρνησης κ.λπ.) και με τη μέθοδο των πινάκων προσφοράς και χρήσεων ανά προϊόν.

Σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση, το 2016 η τελική καταναλωτική δαπάνη αυξήθηκε 0,6% σε σχέση με το 2015 (η κατανάλωση των νοικοκυριών αυξήθηκε 1,4% και της Γενικής Κυβέρνησης μειώθηκε 2,1%). Οι ιδιωτικές επενδύσεις (ακαθάριστος σχηματισμός κεφαλαίου) μειώθηκαν 0,8%. Οι εξαγωγές αγαθών και υπηρεσιών μειώθηκαν 2%. Οι εισαγωγές αγαθών και υπηρεσιών μειώθηκαν 0,4%.

Σημειώνεται ότι σε τιμές αγοράς το ΑΕΠ σημείωσε το 2016 ονομαστική αύξηση 0,1% και ανήλθε σε 175,9 δισ. ευρώ έναντι 175,7 δισ. ευρώ το 2015.

8
Vagelis
03/05/2017 11:10
Αλλη μια επιτυχια του Συριζα, αντε παμε και για το 3,5% την επομενη χρονια το χουμε χαλαρα με Τσιπρα αφου σου πιει το αιμα.
Helene
08/03/2017 23:22
Aγαπητοι μου , Μα ειναι … Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο , ποσους φορους … π α ν ω στο φορο πληρωνουμε … !!!!!!!

ΦΠΑ 24% και φορος εισοδηματος 26% !!! Αναλογιζομενοι , πως ο φορος εισοδηματος … μετακυλιεται στο προϊόν , εχουμε … άμεσα φορολογια ……. 5 0 % !!!
Συνυπολογιστε και ολους τους φορους σε απροσοδα στοιχεια ( ακινητα , φοροι πολυτελειας ) , προσθεστε τις … ” εκτακτες εισφορες" , τελη επιτηδευματος , εισφορα αλληλεγγυης και αλλα , πολλαπλασιαστε τα με τις ασφαλιστικες εισφορες , … διαπιστωνουμε αθροιστικά , πως εχουμε μια … ξεγυρισμενη φορολογηση , που … εκτινασσει τις τιμες σε πανω απο … 100 % !!!

Αγαπητοι μου , να Μην βγαλει και κερδος η … Επιχειρηση ;;; Και βεβαια να βγαλει !!!
Λοιπον , βαζουμε και ενα 20 - 30% … και ΝΑ’ ΤΗΝ η πληρης εικονα της … Υ Π Ε Ρ Φ Ο Ρ Ο Λ Ο Γ Η Σ Η Σ , που θα φερει την … ΑΝΑΠΤΥΞΗ !!!!!!!


Και ΑΝ υπολογισουμε και τους … “ ειδικους φορους “ στα … καυσιμα , κινητη τηλεφωνια , ποτά , καπνος ;;;

ΝΑΙ , Αγαπητοι μου , με τον ειδικο φορο στα καυσιμα , στα τσιγαρα , στα ποτά ειναι σαν να υπαρχει ΦΠΑ 35% για την κινητη , 100% για τα καυσιμα και 400% για τα τσιγαρα …
ΘΕΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ
08/03/2017 18:30
Ότι και να λέει η ΕΛΣΤΑΤ, ότι και να γράφουν τα ΝΕΑ, όποιος κι αν είναι κυβέρνηση και όσο και να χτυπάμε τον sweet "πωπό" μας στα blogs της αρεσκείας μας, θα περάσουν ακόμη 25 χρόνια μέχρις ότου τα δημοσιονομικά στοιχεία της χώρας θα επχουν πλησίασει εκείνα του 2009 και όταν η πατρίδα μας ήταν ακόμη "ΜΑΣ"
ΔΓΚ
08/03/2017 14:38
πρίν μερικές μέρες τα ΝΕΑ έγραφαν για ανάπτυξη του 2016 ποσοστό 0.8% του ΑΕΠ χθές η ίδια εφημερίδα ανακοίνωνε ύφεση 1.1% του ΑΕΠ για το 2016 και σήμερα ανακοινώνει μηδενική ανάπτυξη..ποιό απο όλα είναι το σωστό? μαντάρα οι ειδήσεις..
kostas.k.
08/03/2017 16:33
Τα στοιχεία δεν τα δίνουν τα ΝΕΑ αλλά η ΕΛΣΤΑΤ. Το πιο σωστό πάντως ήταν το τελευταίο .Μηδέν εις το πηλίκον για την κυβέρνηση των Συριζανελ.
Μάθε παιδί μου γράμματα
08/03/2017 19:03
Νομίζεις ότι οι πωρωμένοι οπαδοί δεν ξέρουν "ποιο είναι το σωστό;" Η συριζαλητεία πάντα τα ρίχνει στους άλλους, όταν η πραγματικότητα είναι αδυσώπητη. Τώρα ανακάλυψαν ότι η εφημερίδα "ανακοίνωνε ύφεση" γιατί τους είναι αδύνατον να δεχτούν την πραγματικότητα όταν τους χαστουκίζει σφυροκοπά καθημερινά με στοιχεία. Η μόνη πιθανή δικαιολογία τους είναι ότι είναι τόσο αγράμματοι που δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν καν τί είναι αυτό που διαβάζουν. Κι αυτοί οι αγράμματοι νόμισαν ότι μπορούν να κυβερνήσουν μια χώρα σαν την Ελλάδα...
Ερατια
08/03/2017 13:49
Εμεις κοιταμε μονο μπροστα κυριοι! Ο πρωθυπουργος το ειπε: Η Ελλαδα γυρισε σελιδα! Αυτο ειπε και στις αρχες του 2015 και στις αρχες του 2016. Και οποιος και να βγει πρωθυπουργος το 2018 αυτο θα μας πει: 'Η Ελλαδα γυρισε σελιδα! Το μελλον ειναι λαμπρο! Η τσαντα της νοικοκυρας θα γεμισει. Η συνταξη του 50ρη συνταξιουχου θα ξεχειλισει απο τα λεφτα. Ολοι οι νεοι θα βρουν δουλεια με καλα λεφτα. κλπ.' Αρκει να μη ξυπνησουμε γιαιτ θα ξυπνησουμε αποτομα...
Η Ελλάδα . . με δυό λόγια
08/03/2017 18:36
Εσείς μπορεί να κοιτάτε μπροστά, εμεις κοιτάμε ποιός δίνει πιό πολλά.