Bloomberg: Η Ελλάδα τέταρτη παγκοσμίως στον «Δείκτη Μιζέριας»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/03/2017 22:33 |
Η Ελλάδα ακολουθεί στη μιζέρια μετά τη Βενεζουέλα, τη Νότια Αφρική και την Αργεντινή, με επιδείνωση του δείκτη σε σύγκριση με την προηγούμενη χρονιά.
Bloomberg: Η Ελλάδα τέταρτη παγκοσμίως στον «Δείκτη Μιζέριας»
Η Ελλάδα βρίσκεται για το 2017 στη διόλου αξιοζήλευτη τέταρτη θέση παγκοσμίως του «Δείκτη Μιζέριας» που συντάσσει το δίκτυο Bloomberg με βάση τις προοπτικές απασχόλησης και πληθωρισμού.

Πρώτη στην κατάταξη βρίσκεται για τρίτο συνεχόμενο χρόνο -και με μεγάλη διαφορά από τη δεύτερη θέση- η Βενεζουέλα. Η πολύχρονη οικονομική κρίση στη χώρα έχει οδηγήσει σε ελλείψεις βασικών αγαθών και σε καλπάζοντα πληθωρισμό.



Ακολουθεί η Νότιος Αφρική, η Αργεντινή και η Ελλάδα, με επιδείνωση του δείκτη σε σχέση με το 2016. Την πρώτη πεντάδα κλείνει η Τουρκία, η οποία ανέβηκε από την έβδομη θέση όπου βρισκόταν πέρυσι.

Τελευταία στον «Δείκτη μιζέριας» είναι η Ταϊλάνδη λόγω των αναξιόπιστων στοιχείων απασχόλησης. Την τελευταία πεντάδα συμπληρώνουν η Σιγκαπούρη, η Ελβετία, η Ιαπωνία και η Ισλανδία.
Στρατος
07/03/2017 10:48
Δηλαδή σε χώρες οπως η Αίγυπτος, Λιβύη, Ινδίες, Μεξικό, Νικαράγκουα και δεκάδες άλλες εχουν λιγότερη μιζέρια απο εμάς; Τι δείκτης μιζέριας ειναι αυτός;
τσαλαπερντας
22/03/2017 22:48
ειναι επισημος δειχτης του βουνου των λουλουδιων! οτι πει αυτο το βουνο ειναι περα για περα αυθεντικο ...και ποτε πλασματικο.... το κατοικουν εβραιοι...και καταλαβαινεις ...
Στη χώρα ΜαΪμού ζούμε
06/03/2017 20:00
Μη φοβάστε τίποτα! Έχουμε λαο σοφό που πιάνει πουλιά στον αέρα! Να έτσι έπιασε και το πουλί του δικού μας!! Με τέτοιο λαο σοφό, βλέπω θαύματα οικονομικά στο άμεσο μέλλον!! Λεω να σκεπάζομαι τη νύχτα!!
12/03/2017 03:49
Εχει κριση και πολιτικο ενστικτο ο λαος ποτε του δεν βγηκε ψευτης σε ολες τις εκλογες μεσα επεσε στο ψεμα κατην ατιμια καθως και μπολικη βλακεια ..
Μαρία
06/03/2017 15:16
Συγνώμη αλλά αντί για μιζέρια παρατηρούμε γεμάτες ταβέρνες, καφετέριες και κέντρα αναψυχής, πληρότητα ξενοδοχείων, χιονοδρομικών και αεροπλάνων, συνωστισμό σε καταστήματα τροφίμων, ηλεκτρονικών και ένδυσης-υπόδησης, πανάκριβα αυτοκίνητα και σκάφη, πολυτελείς κύριες και εξοχικές κατοικίες, πλούσιες διασκεδάσεις και μεγάλη ζωή.
12/03/2017 03:52
Εχει και ενα 10-15% που τα κονομαει απο την κριση και ζει μεραγκλαταν..στην πιο φτωχη χωρα του κοσμου να πας τα ιδια θα δεις..τοσο πια ρε να μην σε κοβει?
Ιωάννης ο Ακτήμων
07/03/2017 15:42
Μαρία έχεις δίκηο. ΄Το φαινόμενο είναι εμφανές κι αυτά που λες αναμφισβήτητα. Αλλά από την άλλη, παράλληλλα με πάρα γωνιές που τα μαγαζιά είναι φίσκα, υπάρχουν άλλες που ήταν ζωντανές και έχουν μόνο κατεβασμένα ρολά. Και παράλληλλα με αυτούς (τους πολλούς) που πήζουν τους δρόμους με τα αυτοκίνητά τους και τα χιονοδρομικά με πληρότητα 90% και οι ψαροταβέρνες με ακριβά φρέσκα ψάρια γεμάτες στο Σαρωνικό και όλα αυτά και άλλα καλά. υπάρχουν μάζες του πληθυσμου που μόλις κατορθώνουν να έχουν τα εντελώς βασικά για να ζήσουν. Υπάρχει και μιά μειοψηφία που πράγματι ζει με την αγωνία μη τους κόψουν το ρεύμα ή ζει χωρις ρεύμα, δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν τη συμμετοχη΄στα φάρμακα, πολλοί είναι ανασφάλιστοι από Υγεία και χρωστουν και στα Ταμεία Συντάξεων και δεν μπορουν να πάρουν σύνταξη. Και από αυτούς ένα μέρος τρώει σε συσσίτια ή αγοράζει απο το κινωνικό παντοπωλείο. Αλλά όπως λες σε ολόκληρες ζώνες της πόλης το χρημα ρέει και χαρουμενοι άνθρωποι διασκεδάζουν στα χοευτάδικα και αγοράζουν όλα τα καλά και μποτιλιάρουν τους δρομους για να πάνε στην παραλία γιά ψάρι ή στο εξοχικό τους την Παρασκευή. Πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Ποιοί είναι αυτοί και που βρίσκονται όλα αυτά τα λεφτά;
114
06/03/2017 16:46
Μαρια σε λενε, τι να κανουμε τωρα....
Δημήτρης
06/03/2017 23:25
Φίλε μου δεν είναι ψέμματα ότι βλέπουμε γύρω μας αχαλίνωτη διασκέδαση-ψυχαγωγία και μεγάλη ζωή-χλιδή-πλούτο όσον αφορά επιχειρηματίες-ελεύθερους επαγγελματίες.
Φωφω
08/03/2017 00:09
Ε και λοιπον. Ασε τους ανθρωπους να χαρουν την ζωη τους. )Μπλεξαμε με ακαντεμηδες. Ημαρτον.
Νέμεσις
08/03/2017 03:15
Δηλαδή να στηρίξουμε και να επιβραβεύσουμε τους λεβέντες της πραγματικής οικονομίας της αγοράς που χαρακτηρίζονται από κλοπή ασφαλιστικών εισφορών, υπεξαίρεση ΦΠΑ, ληστεία επιχειρηματικών τραπεζικών δανείων, αδήλωτα εισοδήματα, αφορολόγητα κέρδη, μαύρες καταθέσεις, αδούλευτα από τους ίδιους εισοδήματα, απλήρωτους υπαλλήλους και πιστωτές, ανεξόφλητους φόρους-τέλη-πρόστιμα-λογαριασμούς οργανισμών, απλήρωτες οικονομικές υποχρεώσεις σε κράτος και κοινωνία, ενώ κατέχουν κινητά-ακίνητα περιουσιακά στοιχεία αδικαιολογήτως-αντικανονικώς μέσω παρανομιών, απατών, παραβάσεων, αισχροκέρδειας, εκμετάλλευσης εργαζομένων και καταναλωτών συμπολιτών.
Κατίνα
09/03/2017 00:02
Ο μεγαλυτερος παράνομος και ο μεγαλύτερος κλέφτης είναι το Κράτος. Επί δεκαετίες. Είναι το Κράτος ο πρώτος διδάξας και είναι το Κράτος που δημιούργησε συνθηκες τέτοιες που κάθε τίμιος μικρός ή μεγάλος επιχειρηματίας συνθλιβότανε και επικρατουσαν οι τύποι που περιγράφεις παραπάνω. Για να αρθούν λοιπόν οι καταστάσεις που περιγράφεις παραπάνω πρέπει πρώτα απ' όλα να έχουμε Κράτος. Και ας μη ξεχνάμε ότι πίσω απο το Κράτος κρύβονται άνθρωποι από το οποίο αποτελείται, οι οποίοι το διαχειρίζονται και οι οποίοι το κυβερνούν.
Ιωάννης ο Ακτήμων
08/03/2017 15:19
Τεράστια ποσα΄συνεχίζουν να διακινούνται από πηγές του Δημοσίου. Τα τεράστια ποσά συνολικά που κυκλοφορουν στην αγορά από αναθέσεις σε ξαδέλφια και συντοπίτες δημοσίων υπάλληλων, αναθέσεις για καθαρισμό μέχρι μηχανογράφηση, από εταιρίες που ανήκουν σε συνεργαζόμενους με τους δημόσιους υπάλληλους και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς. Τα ποσά αυτά τα μοιράζονται οι δημόσιοι υπάλληλοι με τους εξωτερικούς συνεργάτες τους. Οι δημοσιοι υπάλληλοι που είναι σε σχέση με τον πληθυσμό της χώρας υπεράριθμοι και που πληρώνουμε με τους φόρους μας. Ενω΄είναι απο ανεπαρκείς μέχρι βλαπτικοί για την κοινωνία και την οικονομία και συνεπάγονται τεράστιο κόστος για τον λαό ενώ δεν έχουν τον φόβο της απόλυσης.
οτι σου πουνε να σαι
05/03/2017 22:06
να πιστευετε το δικτυο και να σχολιαζετε αναλογως, μιζερα ανθρωπακια.
05/03/2017 02:00
Οι εξελιξεις στην ελλαδα θα εχουν την μορφη χιονοστιβαδας να περιμενετε τα χειροτερα με τους χειροτερους που κυβερνουν απο το 74
Μελίνα
12/03/2017 13:31
Υπομονή σε δύο (2) χρόνια τον Σεπτέμβριο 2019 αναλαμβάνει τη διακυβέρνηση της χώρας η γαλάζια παράταξη των προστασίας των εργοδοτών, επιχειρηματιών, ελεύθερων επαγγελματιών της πραγματικής οικονομίας της αγοράς. Κουράγιο συνταξιούχοι και υπάλληλοι έρχεται η χαριστική βολή της ευθανασίας σας.
14/03/2017 02:36
Δεν θα υπαρχει ελλαδα εως το 2019
Γιωργος
05/03/2017 01:25
Ελευθερη διακινηση προσωπων,προιοντων κεφαλαιων σε συνδυασμο με ισχυρο νομισμα κι ανυπαρκτο βιομηχανικο κλαδο τι τελος παντων να σημαινει?Εισαγωγες με φυγη κεφαλαιων και μετα την πωληση τους εξισου φυγη των κερδων στο εξωτερικο.Αλλα εφοσον ολα ερχονται εισαγομενα δεν γινεται να τα ανταγωνιστεις παραγωγικα και σε θεμα κοστος και φυσικα αυτο θα οδηγησει σε διογκωση της ανεργιας.Ομως ολο μαζι ποτε δεν παρουσιαζεται ως ολοκληρωμενο απο κανεναν πολιτικο παρα μοναχα το κλαψομουνισμα πεφτει ξεχωρα κατα περιπτωση.Ποτε για την ανεργια,σε αλλη για την ανταγωνιστικοτητα,αλλου το λιβανισμα της παγκοσμιοποιησης και της ελευθερης διακινησης κεφαλαιων και προιοντων κι αλλου η υπερασπιση του σκληρου νομισματος και παραπερα ο εκσυγχρονισμος και η αναπτυξη και οι μεταρυθμισεις που ομως οδηγουν σε ακομα μεγαλυτερη ανεργια.Αλλα ολο μαζι ειναι σχιζοφρενικο και συνιστα τεραστιο δομικο λαθος που κατοπιν κατακερματιζεται κατα περιπτωσιν γιατι ολο μαζι δεν καταπινεται με τιποτα.Λιγο λιγο και με δοσεις υποδυομενοι καθε φορα διαφορετικες προσωπικοτητες αναλογα σε ποιους απευθυνονται.Πως γινεται λοιπον να μην μιζεριασεις οταν σε εχουν για βλακα?
Λιλη
04/03/2017 19:14
Ολοι οι σύντροφοι παρέα.
Ιωάννης ο Ακτήμων
04/03/2017 18:32
Η κατάσταση στη Βενεζουέλα είναι πραγματικά δραματική, εμείς είμαστε καλύτερα. Αλλά αν συνεχίσει να κυβερνά ο ΣΥΡΙΖΑ, νοοτροπία παρόμοια με αυτή της αριστεράς της Βενεζουέλας ίσως γίνει και δω σαν την Βενεζουέλα. Τα αίτια της μιζέριας της Ελλάδας και της Αργεντινής είναι πολύ παρόμοια. Αλλά ο λαός της Αργεντινής έχει κάνει εδώ και καιρό αξιόλογες κινήσεις αντικαθεστωτικές αυτονόμησης από το Κράτος και το μεγάλο κεφάλαιο που είναι οι δύο μεγάλες αδιόρθωτες μάστιγες. Εστω και στο επίπεδο απόπειρας δείχνει την υψηλή ποιότητα του λαού της Αργεντινής. Ενώ στην Ελλάδα ο λαός παραμένει στο παράπονο και στο δώσε ρε μπάρμπα. Αυτοί που παραπονούνται ενάντια στη έφοδο του μεγάλου κεφαλαίου δεν κάνουν καμμιά εναλλακτική κίνηση να προτείνουν για να αντισταθούν σε αυτό, αντίθετα μάλιστα είναι οι μεγάλοι υποστηρικτές του μέσω της ανοχής αλλά και της κατανάλωσης (θεατές της ιδιωτικής τηλεόρασης και καταναλωτές των διαφημιζομένων εκεί, κύριοι καταναλωτές των προϊόντων των πολυεθνικών). Και ενώ παραπονούνται για ανίκανο και διεφθαρμένο Κράτος΄, από αυτό ζητούν χωρίς να κάνουν καμία κίνηση αποδέσμευσης από αυτό. Με την ευκαιρία να σας πω, το ξέρετε ότι οι περισσότεροι Αργεντίνοι είναι φυλετικώς Έλληνες; Γιατί η πλειοψηφία των κατοίκων της Αργεντινής είναι ιταλικής καταγωγής. Και προέρχονται από τη Νότια Ιταλία κυρίως Καλαβρία, Σικελία. Εκεί βρίσκεται και σήμερα η πιό καθαρή ελληνική φυλή. Ισως έτσι εξηγείται ο ευγενής χαρακτήρας των Αργεντίνων και η υψηλή τους ποιότητα. Αντίθετα με τους Έλληνες της νότιας κυρίως Ελλάδας που έχουν αναμιχθεί με αίματα κατωτέρων φυλών.
Κόμης απ' τα Καρπάθια
06/03/2017 00:06
Δηλαδή ρε Ιωάννη, εσύ τί αίμα πίνεις και σου φαίνονται τα νοτιοελλαδίτικα κατωτέρας ποιότητας;
Ιωάννης ο Ακτήμων
07/03/2017 01:11
Εχουν γίνει μετακινήσεις πληθυσμών προς τη Στερεά, την Πελοπόννησο και τις Κυκλάδες. Εκτεταμένη μετακίνηση αλβανικών πληθυσμών από τον καιρό των Παλαιολόγων και μετέπειτα. Είναι γνωστό ότι η Αττική (εκτός Αθήνας) και περιοχές του νομού Κορινθίας εκατοικουνται από αλβανικους πληθυσμούς. Ο ιστορικός Κορδάτος αναφέρει ότι η νότια Ευβοια είχε ερημωθεί εντελώς και κατοικήθηκε απο αλβανικους πληθυσμούς μετά πρόσκληση των Παλαιολόγων. Ο Κορδάτος επίσης αναφέρει ότι το ίδιο έγινε και πολλά νησιά του Αιγαίου και ιδιαίτερα ο Κορδάτος αναφέρει την Σκύρο και την Άνδρο. Αλβανικοι πληθυσμοί εγκαταστάσθηκαν και σε περιοχές της Αρκαδίας, και στην βόρεια Μεσσηνία (Τριφυλία) και πάρα πολύ στην Ηλεία και Αχαία (εκτός Πατρών). Αλβανικοί πληθυσμοί εγκαταστάθηκαν επίσης στη Μάνη και αφομιώθηκαν. Η Ηλεία και η Αχαία εκτός από αλβανικούς πληθυσμούς έχει και άλλες φυλές που ήρθαν πιό πριν. Στην Αιτωλοακαρνανία επίσης για παράδειγμα υπάρχουν περιοχές σλαβικού πληθυσμού (στους Μαχαλαδες για παράδειγμα) που μέχρι πριν κάτι χρόνια δεν μιλουσαν ελληνικά στο σπίτι. Όπως θα ξέρεις οι περισσότεροι πρωταγωνιστες της επανάστασης του 21 ήταν αλβανόφωνοι. Μεγάλοι οπλαρχηγοί όπως ο Καραϊσκάκης και ο Μπότσαρης και μικρότεροι όπως οι Πάγκαλοι στην Αττική αλλά και καραβοκύρhδες όπως ο Μιαούλής και η Μπουμπουλίνα ήταν αλβανόφωνοι. Η εγκατάσταση πάντως των αλβανικών πληθυσμών στη νότια Ελλάδα ήταν ειρηνική. Οι πιό γνήσιοι Έλληνες εθνολογικά βρισκόντουσαν στην Ανατολική Θράκη και Μικρά Ασία. Δεν μιλώ φυλετικά μιλώ εθνολογικά- ήταν οι πραγματικοί Έλληνες. Φυλετικά σήμερα λέγεται ότι οι πιο γνησιοι Έλληνες είναι οι κατοικοι της Σιελίας αλλά αυτο δεν έχει βέβαια καμμία σημασία γιατί έχουν σικελική συνείδηση, γλώσσα και εθνικη ταυτότητα εδώ και αιώνες, αν και ξέρουν πολύ καλά την ελληνική καταγωγή τους.
pg
04/03/2017 16:16
Παντως αν λαβουμε υπ οψη τους οικονομικους δεικτες η Ελλαδα βρισκεται ανετα στην τριτη θεση μετα το φαλληρισμενο Πουερτο Ρικο (0), την Βενεζουελα (5) και μετα η σειρα μας με ....10 και αριστα το 100.... Αργεντινη και Ουκρανια στο 15.....
Ζαφείρης Καλαούντρης
04/03/2017 02:32
Φίλοι συσχολιασταί, προς Θεού! να μην πάρουμε τσουγκράνες, γκασμάδες, αξίνες, φτυάρια, τσάπες, τσιμεντόλιθους, καραμπίνες (αυτά τα κάνουν οι εβραιομπολσεβίκοι τύπου Λένιν και Τρότσκυ) αλλά να κάτσουμε εις τα αυγά μας και να περιμένουμε από τον κάθε πολιτικό κοπρίτη, ΚΑΘΕ απόχρωσης και ταυτότητας, να μας σώσει και να φροντίσει δια το συμφέρον μας. Ήδη έρχεται η σειρά της Κυριακούλας να "σώσει την Πατρίδα".
Helene
05/03/2017 01:31
Εκανα δυο (2) χρονια , αλλά καταλαβα οτι ο … Κουλης και ο … Αλεξης ειναι οι δυο(2) οψεις του … ι δ ι ο υ νομισματος …!!!

Ο Κεντροδεξιος ΝεοΦιλελευθερος Κουλης ειναι το ιδιο …ε π ι κ ι ν δ υ ν ο ς με τον … α ν ε π α γ γ ε λ τ ο “Αριστερο” καταληψια ΤΣΙΠΡΑ !!!

ΝAI , …ενοχλειται ο … Νεοταξιτης Υπαλληλος και επιλεγει την ηγεμονια της …Γερμανιας !!!

Κ α μ ι α Ελπιδα , απο αυτους τους δυο … !!!!!!!
Να μια τρελή, να μια τρελή!
05/03/2017 19:59
Λενάρα, πέτατα όλα έξω σου λέω, βγάλτα στη φόρα! Πέταξτα απ' το μπαλκόνι να βρουν κανένα που κρυώνει (κι ας είν' και Πακιστανός), και βάλε τα μεταξωτά και να φυσάει, στα laboratories μπροστά και στα σκουπίδια πλάι, και στη φουφού του καστανά, θα σε μαζεψουν για καλά, και θα σε κλείσουν στο κελί!!
Helene
06/03/2017 01:45
Εισαι ακαταμαχητος … Παντα original !!!
Διασταυρωνονται τα αρωματα σου : … ειρωνεια, … αλαζονεια , … εγωισμος, … μυρωδια τσιγαρου; και αλκοολ;
Noise in yr head …

Παντα τα αρματα σου , ... παραταγμενα , ετοιμα για μαχη … ενάντια μου !!!
Ωωω ! αυτες οι τεχνικες του πολεμου σου !!!

Αλλά , εγω … Εργασια και … Χαρά !!! Καλημερα , μωρο μου … !!!
Καθαλαύρα εκ Λευκοτεκίας
05/03/2017 15:38
Μιλάμε για ένα εντελώς αμόρφωτο μικροαστό πουδενξέει καν αγγλικά από τη μία και ένα σπουδαγμένο και γλωσσομαθή (ο Κούλης μιλάει πάρα πολύ καλά και γαλλικά) οργανωτικό, μοντέρνο, συγκροτημένο, επαρχιώτη της Αθήνας βέβαια και φοβάμαι κιόλας μήπως νομίζει ότι facebook και οι αμόρφωτοι πτυχιούχοι επαγγελματίες είναι η μοντέρνα λύση, αλλά προς Θεού δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους. Ο Κούλης θα φτιάξει την δημόσια διοίκηση όσο γίνεται. Θα επαναφέρει τον νόμο περί πειθαρχικών συμβουλιων με μεγάλη εξωδημοσιοϋπαλληλικη σύνθεση όπως επί Σαμαρά αλλά και θα τον εφαρμόσει. Θα νομοθετησει αλλά και εφραμόσει τα περί αξιολόγησης δημοσίων υπαλλήλων, θα κάνει μετατάξεις, μεταθέσεις. Ίσως αν είμαστε τυχεροι θα υποχρεώσει τους δημόσιους υπάλληλους να παρακαλοθούν σεμινάρια και να δίνουν εξετάσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα και όποιος δεν περνά θα μένει στάσιμος όπως στο εξωτερικό. Δεν ξέρω αν έχει κατά νουν να εφαρμοσει ωράρια όπως στις άλλες χώρες της ΕΕ (8ωρη πρόσβαση για το κοινό μέχρι της 5 το απόγευμα). Λογικά θα βελτιώσει και το νομοθετικό με κωδικοποιήσεις, σταθερή και μη αντικρουόμενη νομοθεσία. Θέλω να υποθέσω ότι θα αλλάξει την δικονομία και θα διορίσει πολλούς νέους ως δικαστές για την γρήγορη απονομη της δικαιοσύνης. Θα μειώσει τους φόρους και ακόμη πιό πολύ την γραφειοκρατία. Οι μεγάλες λαϊκές μάζες θα οφεληθούν στην καθημερινή τους ζωή από την βελτίωση των υπηρεσιών του Δημοσίου και οι μικρομεσαίοι θα ανακουΦιστουν και από αυτό και από την μείωση των φόρων με αποτέλεσμα το ξύπνημα της μικρομεσαίας οικονομίας που θα έχει σαν αποτέλεσμα οφέλεια για τις μεγάλες λαϊκές μάζες. Αν τώρα μέσα σε αυτά τα πλαίσια εισβάλει και το αρπακτικό μεγάλο κεφάλαιο αυτό δεν έχει πιά έτσι όπως καταντήσαμε και πολύ σημασία. Ας ανακουφιστεί ο λαός κι ας μπει και το μεγάλο κεφάλαιο. Τέλος εσύ ξέρεις από πολιτικές και οικονομικές επιστήμες έτσι ώστε να καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ φιλελευθερισμου και νεοφιλελευθερισμού που τόσο η δεξιά όσο και η αριστερά σας έχουν πείσει ότι είναι το ίδιο;
Helene
06/03/2017 18:24
Αγαπητε μου , σε ενα μονο θεμα απολυτης ΤΑΥΤΙΣΗΣ των … ΝΕΟΤΑΞΙΤΩΝ , ΤΣΙΠΡΑ - ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ θα αναφερθω και λυπαμαι βαθυτατα , διοτι Δεν αντιλαμβανεσαι τη … ΛΑΘΡΟλαγνια του Μισελληνα Μητσοτακη σου , με το … πρωτοτυπο και … αποτελεσματικο! Προγραμμα του , … " 5 Σημεια για το ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟ " !!!

Και σε ρωταω : Δεν τον … ν ι ω θ ε ι ς , τον ΜΕΓΙΣΤΟ ΚΙΝΔΥΝΟ!!! της μουσουλμανικης μεταναστευσης στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ , που στην πραγματικοτητα ειναι … ΚΑΘΑΡΗ ΕΙΣΒΟΛΗ των ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ, και ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΚΑΤΑΛΗΨΗ της ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ (και της ΕΥΡΩΠΗΣ ) , που θα επιτευχθει εντος ΜΙΑΣ και ΜΟΝΟ … 10ετιας απο την … “ π λ η θ υ σ μ ι α κ η _ υ π ε ρ ο χ η “ τους και ΜΟΝΟ ;;;

Ο πολεμος στη Συρια τελειωνει και επιπλεον μονο το 17% της Συριας ειχε πολεμο !!!
Στη Δαμασκο κανουν … γκαλά και … μαραθωνιους !
Μπορουσαν ανετα να ειχαν μεταναστευσει … εσωτερικα στη Συρια , ολοι αυτοι που μας φορτωνονται !

Δεν αντιλαμβανεσαι οτι Δεν υπαρχει πλεον κανενας απολυτως λογος για … α π ο δ ο σ η _ α σ υ λ ο υ , εκτος των Κουρδων Zωροαστριστων και των Χριστιανων ;;;
Αλλά … ξεχασα , αυτοι εχουν μεινει εκει και πολεμουν και σε εμας ζητουν ασυλο , οσοι ειναι … Ομοθρησκοι και … Ομοδοξοι των ΤΖΙΧΑΝΤΙΣΤΩΝ : … Εγκληματιες, … βιαστες, … κλεφτες, … εμποροι ναρκωτικων !!!

ΓΙΑΤΙ οι ΤΣΙΠΡΑΣ - ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ , να διαταρασσουν … α ν ε π α ν ο ρ θ ω τ α τον Κοινωνικο Ιστο της ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ , με τα προνομια που τους εδωσαν και τα οποια ειναι σαφως περισσοτερα απο αυτα που εχουν οι ΕΛΛΗΝΕΣ ;;;
Ειναι προκλητικο , αν μη τι αλλο…

Και να ΜΗ συνεχισω να πω, … Τ Ι , θα επρεπε να εχει πει και κανει ο Μητσοτακης σου , αν ηθελε … σ ο β α ρ ά να αντιμετωπισει την ΛΑΘΡΟ μεταναστευση και Οχι απλά τα χρηματα , να … αλλαξουν χερια και απο τις αριστερες ΜΚΟ , να πανε σε εκεινα του … δικου του , Σ υ ρ φ ε τ ο υ … !!!

Με την πληρη συμφωνια των Τσιπρα - Μητσοτακη , διεξαγεται η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ , και η " ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ " μεσα απο τηλεοπτικες σειρες και απο ενημερωτικες - ψυχαγωγικες εκπομπες , απο ταινιες , και που δυστυχως … " επιασε τοπο " , γιατι καταφεραν σε ενα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΛΛΗΝΩΝ ,να τους εχουν πεισει και ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ απο μονοι τους, να ΧΑΣΟΥΝ την ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΥΣ, ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ!!! και Να ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ … " ΑΔΙΑΦΟΡΗ " η … ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΠΟΙΗΣΗ της ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ !!!

Αγαπητε μου , ΕΣΥ για το μονο που κλαις ειναι για το Μητσοτακη σου ! Εμεις κλαιμε για την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ … !!!

Γι αυτο , Ολοι Μαζι , ΕΜΕΙΣ , που α γ α π α μ ε την ΕΛΛΑΔΑ και το ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ , ΘΑ ΠΑΜΕ … Κ Ο Ν Τ Ρ Α στην ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΤΟΥΣ , … Κ Ο ΝΤ Ρ Α στην ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ τους !!!
Καθαλαύρα εκ Λευκοτεκίας
06/03/2017 20:55
1. Αυτά που γράφεις δεν σχετίζονται άμεσα με αυτά που γράφω. 2. Το φαινόμενο της μετανάστευσης έχει πάρει διαστάσεις που αρχίζουν να θυμίζουν τις μετακινήσεις πληθυσμών στην Ευρώπη του μεσαίωνα, δεν είναι εύκολα εξηγήσιμο. Είναι παγκόσμιο σε ότι αφορά την Δύση τουλάχιστον και αποπνέει μιά οσμή συνομωσίας (δηλαδή σαν να είναι μέρος ενός γενικότερου παγκόσμιου σχεδίου αποσταθεροποίησης). Σαν τέτοιο δεν έχει να κάνει ιδιαίτερα με την Ελλάδα η οποία είναι απλώς έρμαιο των παγκόσμιων εξελίξεων. Η Ελλάδα θα αποτελέσει την εξαίρεση, και ποιά είναι η Ελλάδα να αποτελέσει την εξαίρεση; 3. Αυτό που γράφεις ότι ένα μέρος μόνο της Συρίας είναι σε αναστάτωση και ότι στη Δαμασκό υπάρχει και πολιτιστική ζωή αν είναι αλήθεια είναι συνταρακτικό. Εσύ πάντως πότε πότε γίνεσαι εξαιρετική πηγή πληροφοριών. 4. Το όνομα Καθαλαύρα είναι γυναικείο.
Helene
07/03/2017 01:47
Eσυ , κανεις μια σειρα απο υ π ο θ ε σ ε ι ς ….

Λες , ο Μητσοτακης θα μειωσει τους φορους : ΜΗΝ εκστομιζεις … αερολογιες , … ανοησιες !!!
Οι θεσμοι αποφασιζουν και Οχι ο Μητσοτακης σου !
Τα παιχνιδια παιζονται , δυστυχως , χαρη και στο Μητσοτακη σου … ΕΞΩ απο την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ …


Οσον αφορα τους ΔΥ , μιλας για πειθαρχικα συμβουλια , για μεταταξεις, μεταθεσεις , για σεμιναρια και εξετασεις :
ΕΔΩ ειναι απαραιτητες … Διαρθρωτικες μεταρρυθμισεις δλδ η … απορρυθμιση ( καταργηση ) των συλλογικων συμβασεων εργασιας , η οποια διευκολυνει τις … α π ο λ υ σ ε ι ς !!!
Οι απολυσεις των Δ Υ ειναι απαραιτητες !!!

Μιλας για ξυπνημα της μικρομεσαιας οικονομιας , Π Ω Σ ;;; θα ξυπνησει ΔΙΧΩΣ … ΙΚΑΝΟΥΣ Φορεις Χαραξης Οικονομικης Πολιτικης και αποτελεσματικοτητας των μετρων ;;;
Ειναι τεραστια η αναγκαιοτητα να γινουν … αλλαγες σε … Στρατηγικο επιπεδο , προκειμενου να ειναι εφικτη η … μεταβαση απο … γραμμικο, σε … Κ υ κ λ ι κ ο , βιωσιμο και οικονομικο μ ο ν τ ε λ ο , αποκομιζοντας πολλά οφελη , τοσο απο πλευρας … ο ι κ ο ν ο μ ι κ η ς , οσο και … π ε ρ ι β α λ λ ο ν τ ι κ η ς !!!


Οταν , ομως , π ο τ έ , Δεν εχουμε ακουσει για μια ΠΡΑΣΙΝΗ Οικονομια κυκλικης επαναχρησιμοποιησης , Circular Economy for SMEs !!!
Οταν ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι η ΛΥΣΗ στις Βορειες Ευρωπαϊκες Χωρες με τις … ανθηρες οικονομιες ;;;


Ακουσες ποτέ , για …” Καλες Πρακτικες “ για την αποτελεσματικοτερη χρηση των πορων και της ενεργειας στις μικρομεσαιες επιχειρησεις ;;;

RESEARCH AND DEVELOPMENT … ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις !!!!!!!

Λες … αν εισβαλει το αρπακτικο μεγαλο κεφαλαιο ! … Μα το κεφαλαιο ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ στο Μετοχολογιο της Τραπεζας της Ελλαδος , η οποια μεταβληθηκε προσφατα σε … π α ρ α μ α γ α ζ ο της  Διεθνους Τραπεζικης Υπερκυβερνησης των Rothschilds !!!

Τωρα , ομως , Δεν εχω χρονο να σου μιλησω και για τον Φιλευθερισμο ( της ιεραρχιας , της παραδοσης , του κοινωνικου καθηκοντος , του προστατευτικου ρολου του κρατους ) των Λαϊκων Συντηρητικων Κομματων και επισης για τον Νεοφιλελευθερισμο , New Right ( της αξιοκρατιας , του ατομικισμου , της ελευθερης αγορας του laissez faire και της οικονομιας της αυτοβοηθειας και του ΜΗ κρατικου παρεμβατισμου των Νεο-φιλελευθερων Ευρωπαϊκων Κομματων ) με τους εκπροσωπους τους .
Google is your friend …

Παντως , αυτο που εχει συμβει στη ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ , με την κ α θ ο ρ ι σ τ ι κ η _ σ υ μ β ο λ ή των Μητσοτακηδων σου , υπερβαινει και την πιο νοσηρη ανθρωπινη φαντασια, ενώ Δεν φαινεται ακομη σε ολη του την … τρομακτικη εκταση … !!!

Συνολικα , προκειται για πανω απο 1.000 (χιλια!!!) δις €, με τη … ζ η μ ί α να αυξανεται συνεχως και ... χ ω ρ ι ς να υπολογιζουμε τα ……. << ά υ λ α _ Ε γ κ λ η μ α τ α >> , οπως την ... εξαθλιωση των ΕΛΛΗΝΩΝ , τις ... αυτοκτονιες, την ... καταστροφη πολλων γενεων ΕΛΛΗΝΩΝ , τη ... συλλογικη καταθλιψη και τοσα πολλά άλλα … !!!

Και μου ειναι πολυ δυσκολο να προβλεψω με τον Μητσοτακη σου , κατι αισιοδοξο για το Μελλον , οταν ξερω οτι θα συνεχισει την ιδια δουλοπρεπη πολιτικη της ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΣ και των υποκλισεων , σε ενα οικονομικο περιβαλλον, που συνεχως επιδεινωνεται …

Παντως , η Αισιοδοξια ειναι απαραιτητη , για να επιστρεψει ξανά η Χωρα μας σε πορεια αναπτυξης , αλλά Δεν πρεπει να στηριζεται σε … Μητσοτακαιϊκες ψευδαισθησεις , αφου … τοτε καταστρεφεται εντελως … !!!

ΑΛΛΑ' , σε καθε περιπτωση απαιτειται … ρεαλισμος, … ψυχραιμια, …κοινωνικη Σ Υ Ν Ο Χ Η , ... Αλληλεγγυη, ... Προσπαθεια και ... Αισιοδοξια , χωρις να ξεχναμε οτι ζουμε σε αυτο το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ μερος της Γης , πανω απο 4.000 χρονια , και Δ Ε Ν εχει καταφερει , K α ν ε ί ς , να μας διωξει , εχοντας βιωσει πολυ πιο δυσκολες καταστασεις … !!!!!!!

Καλημερα !!!
Καθαλαύρα εκ Λευκοτεκίας
07/03/2017 19:49
Δεν είναι ο Μητσοτάκης "μου'. Δεν είμαι άτομο αναίσθητο και αμόρφωτο να είμαι ο οπαδός κομμάτων. Αλλά λέω ότι αφού ο Κούλης όταν ήταν Υπουργός Διοικητικής Ματαρρύθμισης είχε δείξει ότι είχε διάθεση αλλαγών και είχε κάνει διάφορα. Όπως η προσπάθεια εντοπισμου των πλαστών πτυχίων δημοσίων υπαλλήλων (τί έγινε αυτό επι Τσίπρα άραγε;) και επί ΝΔ είχε αλλάξει η σύνθεση των πειθαρχικών συμβουλιων για το Δημόσιο με μέλη εξωδημοσιοϋπαλληλικά έστω και αν δεν λειτούργησαν (αυτο το κατάργησε ο Τσίπρας)και είχε δείξει τέτοιες διαθέσεις. Όταν γίνει πρωθυπουργός θα μπορεί πλέον με άνεση να προχωρήσει σε μεταρρυθμίσεις αφου είχε δείξειτέτοιεςδιαθέσεις, έτσι ώστε να φτιάξει μιά ανθρώπινη δημόσια διοικηση. Η Ντόρα είπε πρόσφατα ότι η ΝΔ "δεν θα κάνει απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων" αλλά αν ο Κουλης δρσστηριοποιηθεί τότε με απλή εφαρμογή του ποινικού νόμου η δημόσια διοίκηση θα ανακουφιστεί γιατί αριθμος των δημοσίων υπαλληλων που μπορουν να παραπεμφθούν σε ποινική δίκη είναι τόσο μεγάλος που μόνο κι έτσι θα απολυθούν πολλοί αφού καταδικαστουν. Θέλω να υποθέσω ότι ο Κούλης θα φτιάξει νομοθετικές επιτροπές ποιότητας και θα χρησιμοποιήσει οικονομολόγους και άλλους για να χαράξει οικονομικη πολιτική σε τομείς της οικονομίας και να κάνει τις διαρθρωτικες αλλαγές που λες. Αν η τρόικα δεν τον αφήσει να μειώσει τους φόρους δεν το ξέρω, αλλά η μεταρρυθμίσεις στην δημόσια διοίκηση και η χάραξη πολιτικής με στρατηγικο σχεδιασμό και εξαιρετικής ποιότητας νομοθετικη εργασία θα φέρουν μεγάλες θετικές αλλαγές ακόμη και με τους υφιστάμενους φόρους. Η τρόικα έχει αντίρρηση στο να φτιαχτεί Κράτος στην Ελλάδα; Τέλος πάντων, αυτά είναι υποθέσεις που κάνω με βάση τις διαθέσεις που είχε δείξει ο Κούλης όταν ήταν Υπουργός. Θα υπάρξουν πολλά προβλήματα από την λυσσαλέα αντίδραση των δημοσίων υπαλλήλων και των εξωτερικών συνεργατών τους, αλλά ο Κουλης θα απαντήσει με ποινικές δίκες λίγες στην αρχή για εκφοβισμό. Θα έχει προβληματα από την ΝΔ όπου έχει μαζευτεί κάθε καρυδιάς καρύδι κατωτάτης ποιότητας αλλά αυτούς θα τους μπαγκλαρώσει.Όσο για την ΕΕ αυτή θα του κάνει χάρες γιατί ανήκει στην δεξιά. ¨Ετσι ονειρεύομαι ότι θα γίνουν τα πράγματα. Ολα αυτά τα καλά, μέσα στα πλαίσια του ότι η Ελλάδα είναι αποικία πλέον και δεν γίνεται διαφορετικά (από ποιόν και με ποιό λαό) αλλά θα είναι μιά πιό ευνομούμενη αποικία. Εγώ βέβαια δεν θα ψηφίσω ΝΔ διότι είναι η ΝΔ του κρεοφάγου Καραμανλη με τις ψευτιές περί Επανίδρυσης του Κράτους. Αλλά αν ο Μητσοτάκης κάνει αυτά που γράφω τότε στις μεθεπόμενες εκλογές θα τον ψηφίσω. Μόνον αν εκλεγεί και κάνει αυτά που φαντάζομαι ότι θα κάνει. Δηλαδή ίσως σε 5, 7 ή 10 χρόνια.
Helene
08/03/2017 18:34
Γλυκια μου “ Καθαλαύρα “ , με συγκινει η ευγενικη σου προσπαθεια και σ ’ ευχαριστω !!!
Ομως , επιτρεψε μου , να σου πω , οτι εδω χρειαζεται …ρεαλισμος και … προσγειωση στη … << Ν Ε Α πραγματικοτητα >> :
διαβασες την Ερευνα “ Τι πιστευουν οι Ελληνες “ , του ερευνητικου οργανισμου “ διαΝΕΟσις “ ;;;

ΝΑΙ , οι ΕΛΛΗΝΕΣ θελουμε …λιγοτερο Δημοσιο, και χαμηλοτερους φορους , ΑΛΛΑ’ το πιο … κ α υ τ ο μας προβλημα ειναι άλλο , αυτη την ιστορικη χρονικη στιγμη :

• Το … 88,3% των ΕΛΛΗΝΩΝ δηλωνει οτι ο αριθμος των Μεταναστων στη Χωρα μας τα τελευταια δεκα (10) χρονια ειναι … υπερβολικα μεγαλος !!!
• Το 64,4% πιστευει οτι συμβαλλουν στην … αυξηση της εγκληματικοτητας !
• Το 58% οτι συμβαλλουν στη διογκωση της ανεργιας !
• Το 80,5% των ΕΛΛΗΝΩΝ θεωρει οτι υπαρχουν … Μυστικες Οργανωσεις στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ και στο Εξωτερικο , που δρουν στο … παρασκηνιο και κινουν τα νηματα ! , ενω
• Το 26,5% πιστευει οτι … μας ψεκαζουν !!!

  Εσυ , πιστευεις τωρα , οτι θα αναλαβει την ολοκληρωση του Εργου της ... Καταστροφης του ΕΘΝΟΥΣ μας , της “ Πρωτη Φορα Αριστερα “, ο Μητσοτακης ;;;
Η … “ ΚεντροΔεξια “ , αφου του εστρωσαν τοσο καλά τον δρομο, οι “ αριστεροι “ , που μας ειπαν οτι οι πλειοψηφια των ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ;;;

Αααα…, γι αυτο ο Μητσοτακης , θα “ αναγκαστει “! , υποτασσομενος ΔΗΘΕΝ στην “ παρανοια “ των ΕΛΛΗΝΩΝ να … ΘΕΛΟΥΝ τους Εισβολεις - Κατακτητες τους , θα “ αναγκαστει “ ο Μητσοτακης, να … ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να … ΓΔΕΡΝΕΙ τους ΕΛΛΗΝΕΣ, για να περιθαλπτει και να περνουν ... ζωη “ χαρισαμενη “ οι “ Μεταναστες “ , ωστε να μας κανουν την … τιμη , να δεχονται και την … ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ , που θα τους ΔΙΝΕΙ !!! Ετσι σκεπτεσαι ;;;

ΝΑΙ , ψηφισε “ΠΑΡΩΝ “ στην Ιθαγενεια !!!
ΝΑΙ , ο Μητσοτακης ψηφισε “ ΝΑΙ “ στο ΤΕΜΕΝΟΣ !!!


Ομως , ενδιαφερθηκε για τους ΕΛΛΗΝΕΣ , που κατα … 40% ειναι φτωχοτεροι ;;;

“ Καθαλαύρα “ μου , Δεν νομιζεις οτι αυτη η συμπεριφορα ειναι σκετη … ΠΡΟΔΟΣΙΑ ;;;!!!
Με αλλα λογια , Εμεις οι ΕΛΛΗΝΕΣ , να … πρεπει να προσκυνησουμε και να γινουμε σκλαβοι στις ΒΑΡΒΑΡΕΣ ΟΡΔΕΣ , που μας κουβαλανε , με την Νεοταξιτικη Παγκοσμιοποιηση τους ;;;
Ποτε θα καταλαβεις , οτι ο … ΚΡΥΠΤΟΕΒΡΑΙΟΣ Μητσοτακης ανηκει σε Ανθελληνικα Ιερατεια ;;;!!!
Με βαθυτατη απογοητευση , σου λεω οτι ΔΕΝ μπορει  να καλυψει το κενο Eξουσιας , ο Μητσοτακης !!!

Το επομενο ΒΗΜΑ , της … “ ΗΡΩΪΚΗΣ ΕΞΟΔΟΥ “ , πρεπει να το κανει ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ !!!

Ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΑΓΚΑΙΟ να Οργανωθουμε σε ενα Φορέα … “ ΚΑΤΑ’ των ΛΑΘΡΟμεταναστων και των ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ “ , βασικα …
Γι αυτο , πιο πολυ απ Ολα , ονειρευομαι να εχουμε Πολιτικους με … Gravitas και … ΣΧΕΔΙΟ ΕΞΟΔΟΥ απο την Οικονομικη , Πολιτιστικη , Αξιακη Κριση , οπου μας βυθισαν ….. !!!
Καθαλαύρα εκ Λευκοτεκίας
09/03/2017 00:31
1. Ετσι όπως τα παρουσιάζεις είμαστε από χέρι χαμένοι και θα σου πω μετά γιατί. 2. Από τα 6 που αναφέρεις ότι πιστεύουν οι Έλληνες για τους αλλοδαπούς συμφωνώ εκτός από μιά επιφύλαξη και μία διαφωνία. Η επιφύλαξη είναι για τους ψεκασμούς (είναι επιστημονικά δυνατόν αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται - ο μεγαλυτερος ψεκασμός είναι απο την ιδιωτική τηλεόραση ΄που στοχεύει στην αποβλάκωση του λαού με μελετημένο τρόπο οπότε οι ελληνικός λαός αυτοψεκάζεται αφού έχει εθιστεί σε αυτή και την βλέπει. Η διαφωνία μου είναι ότι οι αλλοδαποί αυξάνουν την ανεργία. Είναι πιθανόν να μάλισα να την μειώνουν. Αν ξέρεις οικονομικές επιστήμες ίσως θα γνωρίζεις τον όρο διαρθρωτική ανεργία (structural unemployment). Οι Έλληνες νέοι εργάζονται μόνον με ΄δικούς τους όρους αλλιώς δεν εργάζονται. Αυτή είναι η διαρθρωτική ανεργία. Αλλά πάρα πολλοι νέοι στην επαρχία οπωσδήποτε είναι άεργοι, δεν δουλεύουν καθόλου αν και δουλειές υπάρχουν. Βέβαια έχουν αυξηθεί αυτοί που αναγκάζονται να δουλεύουν γιατί δεν βγαίνει η οικογένεια. Αλλά και αυτοί νοιώθουν σαν προλετάριοι και δεν κάνουν καμμία προσπάθει να επενδύσουν στη εργασία του αναβαθμίζοντας τις γνώσεις τους και τις ικανότητές τους αλλά βλέπουν την εργασία μόνο σαν μεροκάματο. Δηλαδή δεν νοιώθουν προλετάριοι, είναι γιατί θέλουν να είναι. Μεγάλοι τομείς της οικονομίας σε λιγα χρόνια θα ελέγχονται από αλλοδαπούς γιατί αυτοί επενδύουν στις γνώσεις και στην εργασία όπως ο επιχειρηματίας στο κεφάλαιό του. Γιά παράδειγμα οι φούρνοι. Δεν πάνε οι Έλληνες αρτεργάτες να μάθουν αλλά το μόνο που τους νοιάζει είναι το "πόσα παίρνω". 3. Το φαινόμενο της κατάλιψης της Ευρώπης από φυλές με κουλτούρες ασυμβίβαστες με τον ευρωπαϊκό πολιτισμό, όπως εξήγησα και στην προηγούμενη ανάρτιση είναι πανευρωπαϊκό και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωριστά από κάθε χώρα. Μόνον με επικράτηση πολιτικών δυνάμεων μέσα στα πλαίσια της ΕΕ μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Επειδή αυτό για λόγους που δεν καταλαβαίνω δεν συμβαίνει, είμαστε χαμένοι από χέρι. 4. Το να ενωθούμε εναντίον του φαινομένου θαφέρει αποτελέσματα μόνο αν γίνει σε πανευρωπαϊκό πλαίσιο και να μην έχει πολιτικη χροια. Αλλιώς αυτές οι συνενώσεις θα οδηγήσουν στην ενίσχυση ακροδεξιών οργανώσεων που κάθε άλλο παρά εθνικιστικές είναι. Γιατί ο εθνικισμός κάθε χώρας στην Ευρώπη περνά αναγκαστιά απο μιά ενωμένη ισχυρή Ευρώπη με ευρωπαική συνείδηση. Τα δήθεν εθνικιστικά κόμματα στοχεύουν να χωρίσουν την Ευρώπη σε επί μέρους κρατίδια που θα γίνουν βορά των ΗΠΑ, της Ρωσίας και άλλων. Η Ευρωπαϊκή Ένωση ιδρύθηκε (αρχικά ως ΕΟΚ) με πρωτοστάτη τον Ντε Γκωλ για να αντισταθεί στις οικονομικές, πολιτικές και πολιτιστικες επεκτατικές βλέψεις των Αμερικάνων. Και τώρα θα ξαναχωριστούμε έτσι ώστε κάθε αδύνατο κράτος να είναι έρμαιο των μεγάλων δυνάμεων; Σημείωση σχετκά με τους αλλοδαπούς που δρουν στο παρασκήνιο: το 95% των σχολιαστών εδώ που εμφανίζουν έντονη φιλοαμερικανική μανία είναι Αλβανοι απόφοιτοι ελληνικου Λυκείου.
Helene
10/03/2017 02:27
Αγαπητη μου “ Καθαλαύρα “ , συγνωμη , δεν μπορεσα να σου απαντησω νωριτερα …

Ψεκασμοι ;;; ΝΑΙ ……. !!!
Τα … ΧΑΑΡΠΑΡΙΣΜΕΝΑ ΧΗΜΙΚΑ ΝΕΦΗ !!!
Και ξερουμε οτι οι Χημικοι αεροψεκασμοι περιεχουν … β α ρ ε α μεταλλα σε … νανομορφη , για τον … Ιονισμο της ατμοσφαιρας , ωστε να … ενεργοποιουνται τα διαφορα ρανταρ και στρατιωτικα οπλικα συστηματα τυπου HAARP , SURA , και τελευταια … EISCAT  3D ( λογω των ξεχωριστων σταθμων στη Νορβηγια, τη Σουηδια και τη Φινλανδια ) που ειναι σε θεση να κανουν … τρισδιαστατες μετρησεις των πυκνοτητων του Πλασματος , της Θερμοκρασιας και της κατευθυνσης της κινησης του Πλασματος , με την τεχνικη IRI (Ionospheric Research Instrument) , που …αναπηδά ... << ραδιοκυματα ελευθερων ηλεκτρονιων στην Ιονοσφαιρα >> !!!

H δε , … ΡΥΘΜΙΣΗ στα ... 440 Ηz , … ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ σε … κ ο π α δ ι που β ο σ κ ε ι , με συμπεριφορα … α γ ε λ η ς - μ α ζ α ς , ο,τι ακριβως συμβαινει στην Ε Λ Λ Α Δ Α μας !!!
Θεμελιωδες στοιχειο για το status quo , καθοριστικο για τον ελεγχο των συγχρονων κοινωνιων , με αλλα λογια η … Πανδημικη Ψυχοπαθολογια !!!
Και επισης με ειδικες συχνοτητες δημιουργει … ΣΕΙΣΜΟΥΣ , …ΤΥΦΩΝΕΣ , … ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ , … Εκρηξεις ΥΦΑΙΣΤΕΙΩΝ … !!!
Ελεγχει και τις … ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ !!!

Τα ΧΑΑΡΠΑΡΙΣΜΕΝΑ , αυτα , ΧΗΜΙΚΑ ΝΕΦΗ ειναι εμπλουτισμενα και με διαφορα πολυμερη , ωστε να παραμενουν περισσοτερη ωρα στην Ατμοσφαιρα μας …

Με αλλα λογια , δουλευουν στην αναπτυξη τεχνολογιων ΓΕΩΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ( Geoengineering ) , για … κατα βουληση ΑΛΛΑΓΗ του ΚΛΙΜΑΤΟΣ !!!
Ενω , ορισμενες μυστικες υπηρεσιες προσπαθουν να κατασκευασουν το ΥΠΕΡΟ’ΠΛΟ , που θα ελεγχει το κλιμα και τον καιρο !!!


Οπως , σιγουρα θα ξερεις , το πρωτο κιολας 24ωρο, ο TRUMP , … ξηλωσε , κυριολεκτικα , ολη τη σελιδα απο το επισημο κυβερνητικο site , που αφορουσε στην … Κλιματικη Αλλαγη !!!
Η Guardian , που ειναι των Rothschild , διαβασε τι εγραφε :
https://www.theguardian.com/environment/planet-oz/2017/feb/21/trumps-potential-science-adviser-william-happer-hanging-around-with-conspiracy-theorists

Η δε μουφα της Κλιματικης Αλλαγης , ειναι ο μοχλος Κοινωνικης Χειραγωγησης για την επιτευξη της … “Μηχανικης Πληθυσμων ” !!!

Εξαιτιας της δουλειας μου , ξερω , οτι υπαρχουν … μυστικα προγραμματα … ΜΕΙΩΣΗΣ Πληθυσμων, μεσω … ΑΕΡΑ , … ΝΕΡΟΥ , … ΤΡΟΦΗΣ , … ΦΑΡΜΑΚΩΝ και ΕΜΒΟΛΙΩΝ !!! Μας το λενε … καταμουτρα , αλλά οι συναδελφοι μου , θελουν να εχουν τη μουρη χωμενη στην αμμο και… Δεν τους ενδιαφερει η Επιστημονικη “ Ενημερωση ” !!!
Αυτο , που σιγουρα … ΔΕΝ θα γλυτωσουν , ειναι να δουν την … Οικογενεια τους , να … χανει τα μελη της , τα νυν και τα ενδεχομενα στο Μελλον, στο βωμο της … απληστιας , της ΕΛΙΤ , που θελει τον Πλανητη για παρτη της !!!

Και που να 'ξερες ... Τ Ι … κανουν με τα υβριδια ανθρωπου - ζωου !!!!!!!


Oσο για το << φαινόμενο της μετανάστευσης … είναι εύκολα εξηγήσιμο >> !!!
Γιατι το εξηγει ο Coudenhove – Kalergi , στο βιβλιο του “ Praktischer Idealismus “ , οπου : << … δηλώνει ότι οι κάτοικοι των μελλοντικών "Ηνωμένων Πολιτειών της Ευρώπης" δεν θα είναι οι παλαιοί λαοί της Γηραιάς Ηπείρου, αλλά ένα είδος υπανθρώπων που θα προέρχονται από επιμιξία. Δηλώνει ξεκάθαρα, ότι θα πρέπει οι λαοί της Ευρώπης να διασταυρωθούν με ασιατικές και έγχρωμες φυλές, έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα πολυεθνικό κοπάδι χωρίς ποιότητα και εύκολα ελεγχόμενο από την άρχουσα τάξη. >>
( Αυτο ειναι μερος σχολιου , ενος υπεροχου , αγνωστου σχολιαστη του Forum , το οποιο και φυλαξα , γιατι το βρισκω … υ π ε ρ τ ε λ ε ι ο !!! )

Αγαπητη μου , οι νεοι ειναι … φοβισμενοι , τα ονειρα τους … θρυμματιζονται !!!
ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ , ειναι τα … θυματα !!!
ΦΤΑΙΕΙ , η Νεοταξικη <<Κοινωνικη Μηχανικη >>, με τις τεχνικες ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗΣ :

… Παρεχοντας χαμηλου επιπεδου Δημοσια Παιδεια , … κατευθυνοντας τα αισθηματα , αυξανοντας τη … μαλθακοτητα (πνευματικη και φυσικη!) μεσα απο συνεχη βομβαρδισμο μεσω … internet , … ναρκωτικων , … σεξ , … βιας και …τρομοκρατιας , μεσω των ΜΜΕ , καθιστουν Γονεις και Παιδια , … θυματα της … Παθητικοτητας , και της Οικογενειακης … αποξενωσης … !!!

Ξαναγραφοντας τα Σχολικα βιβλια , αλλοιωνοντας την Ιστορια και τους Κοινωνικους Νομους και τοσα , τοσα αλλα , οσον αφορα την ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ στην Ερευνα , στο Διαδικτυο , στη …κατευθυνομενη ενημερωση , στις χρηματοπιστωτικες ληστειες , στην υψηλη τεχνολογια , στη κατασκευη της αγοραστικης συμπεριφορας , με αλλα λογια οι … “ τεχνικες Big Brother” , δλδ οι … κρυμμενες τεχνικες αυτων που χειραγωγουν τον Νου , για να καταστειλουν την … ΑΛΗΘΕΙΑ και να δημιουργησουν μια εντελως … πλασματικη πραγματικοτητα !!!

ΦΤΑΙΝΕ , αναμφισβητητα και τα Νεα εγκληματικα μετρα … Φτωχοποιησης, … Λεηλασιας και … Εξαθλιωσης του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ πληθυσμου της Κυβερνησης ΤΣΙΠΡΑ , ΕΝΩ η λυση ειναι η ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ !!!

Και η … Κοινωνικη Α π ο σ υ ν θ ε σ η , προκυπτει , και ως … αποτελεσμα μιας Οικονομικης καταρρευσης , οπως συμβαινει σημερα …!!!


Αγαπητη μου , η … περιθωριοποιηση , της σημερινης νεολαιας, ισοδυναμει , ΟΜΩΣ , με την … ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ της Χωρας μας , επειδη λειτουργει ανασταλτικα , στην εξελιξη της Οικονομιας στις επομενες δεκαετιες … !!!
ΝΑΙ , η σημερινη ΠΟΛΙΤΙΚΗ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ Κριση στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ , διαμορφωνει το Κλιμα , της … ε μ μ ε σ η ς και … σ ι ω π η λ η ς _ Γ Ε Ν Ο Κ Τ Ο Ν Ι Α Σ μας … !!!

Για την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ , ΝΑΙ , οπως λες , υπηρξε ενα τεραστιο … σοκ , η γρηγορη ενταξη στην ΕΟΚ … χωρις σχεδιασμο , και αργοτερα, η πληρης παραδοση στην ΟΝΕ και στο Ευρω , … κατεστρεψαν τους βασικους τομεις της Οικονομιας μας ( αποβιομηχανιση , πτωση εξαγωγων , περιορισμος αγροτικης παραγωγης !!!) και … περιθωριοποιησαν μεγαλα στρωματα του ΛΑΟΥ ΜΑΣ !!!
Ακολουθησε δε , το … σοκ , της … αθροας εισροης ΑΛΒΑΝΩΝ , κυριως μεταναστων, με αποτελεσμα τη … μεγαλη ανεργια καθως επισης και η … Εκμεταλλευση της Ελληνικης Εργατικης ταξης απο τα συνδικατα τους !!!
Κι ομως , Ολη αυτη , η … ανεπανορθωτη βλαβη παρουσιαζεται ως … “ Αναπτυξιακο μοντελο “ , απο τη ……. Νεοταξικη προπαγανδα και τους εκπροσωπους της Παγκοσμιοποιησης !!!

“ Καθαλαύρα “ , να ξερεις , η Υπερεθνικη Ελιτ χρησιμοποιει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ Επιστημη … ψυχο - αναλυτικων ΜΕΘΟΔΩΝ , για την … Νεοταξικη … Μ ε τ α μ ο ρ φ ω σ η του Πλανητη μεσα σε μια … φοβισμενη Παγκοσμια κοινωνια, που να οδηγηγειται μεσω … σ ο κ , στη … Σ υ μ μ ο ρ φ ω σ η !!!

Η Ελιτ χειραγωγει και παθητικοποιει τους πολιτες, μεγιστοποιει τα κερδη των πολυεθνικων, αποδομει τα παραδοσιακα Εθνη, τις κοινωνιες και τα θρησκευτικα συστηματα, επιβαλλοντας … Πολεμους και … Τρομοκρατια , εναντιον Ολοκληρων λαων και μετακινωντας στρατιες φθηνης εργατικης δυναμης με τη ΛΑΘΡΟμεταναστευση, επιδιωκει τη Νεα Δουλοκρατια !!!
ΝΑΙ , η … ενορχηστρωμενη μεταναστευση , τεραστιων μουσουλμανικων και αφροασιατικων πληθυσμων, που λειτουργει ως μοχλος … δ ι α β ρ ω σ η ς του Εθνικου και Κοινωνικου ιστου !!!

Προκειται για την …” Κοινωνικη Μηχανικη “ με τις τεχνικες ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗΣ , για το χειρισμο των μαζων :
ΝΑΙ , η πραγματικοτητα μας … κατασκευαζεται … προσεκτικα με τακτικες ……. ΠΛΥΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ , που ονομαζονται << Astroturf >> …

“ Καθαλαύρα “ , πρεπει να κανουμε … << Ενα άλμα πάνω από τη φθορά >> , οπως λεει ο Ελυτης , να αρνηθουμε τον ΦOBO και να οργανωσουμε την … ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ μας , ως πολιτες , που αρνουμαστε να αποδεχθουμε την … ΕΘΝΟΚΤΟΝΙΑ μας , επειδη το θελουν … << τα παιχνιδια πανικου >> της Νεας Ταξης … !!!

H Eλπιδα μας ειναι η στροφη των ΗΠΑ και της ΜΒ προς τον Οικονομικο Εθνικισμο !!!
ΜΗ φοβασαι , η ΕΕ ειναι αδιασειστη Οντοτητα , αλλά ΣΑΝ … η “ ΕΕ των Εθνων “ , που ΠΡΕΠΕΙ να αντικαταστησει την ΕΕ των Αρχιερεων της Μασωνιας … !!!

ΑΛΛΑ’ , η εποχη της Οικονομικης Κρισης και του Αποπληθωρισμου , που ξεκινησε με την Παγκοσμιοποιηση και με την ανοδο του ακραιου Νεοφιλελευθερισμου στη Δυση , ……. φτανουν στο ΤΕΛΟΣ τους !!!
Η διαδικασια αυτη ειναι , ηδη , σε εξελιξη, με οδηγο τις ΗΠΑ … Αυτα ειναι τα … << καλα νεα >> !!!

Σε κουρασα , συγνωμη , Ωωω… Θεε μου ποσο εγραψα …
Το ξερω , δεν απαντησα σε ολα τα θεματα που αναφερεις , ομως τωρα φευγω …

Ομορφη Καλημερα !!!
Καθαλαύρα εκ Λευκοτεκίας
10/03/2017 17:47
Ψεκασμοί σκόνης μετάλλων είχαν γίνει κατά την διάρκεια των βομβαρδισμών της πρώην Γιουγκοσλαβίας για στρατιωτικούς σκοπους. Οι ψεκασμοί με σκόνη αλουμινίου για παράδειγμα χρησίμευαν για τον μη εντοπισμο των αεροπλάνων. Όσον αφορά τα πράγματα που γράφεις, πως είναι δυνατόν στην Ευρώπη να μην υπάρχουν φωνές (όχι κάποια βιβλία χαμένα εδω και κει) αλλά κάποιο κινημα ορατό και πολιτικοί που να εξηγούν αυτά που γράφεις και όχι μόνον σε εναλλακτικές ιστοσελίδες και μικροομάδες.Και άτομα με κάποιο κύρος και όχι γραφικούς και ακροδεξιούς που στοχεύουν στην διάλυση της ΕΕ. Που είναι; Δεν καταλαβαίνω Πάντως αν οι νέοι Έλληνες καθόντουσαν να δουλέψουν με στόχους, πολλά από τα κακά δεν θα είχαν τόσο κακή εξέλιξη. Και γιατί τα πράγματα θα καλυτερέψουν με οδηγό τις ΗΠΑ και με ΜΒ λες Μεγάλη Βρετανία; Αυτά που γράφεις πρέπει βέβαια να καθίσει να τα μελετήσει κανείς. Τα πράγματα που περιγράφεις υποθέτω δεν αγγίζουν ορισμένες ζώες, ελεύθερες ζώνες ας πουμε, την Ρωσία για παράδειγμα. Και δεν θα αγγίζουν ξεχασμένες μικρές γωνίες του πλανήτη μέχρι και κάτι νησιά του Ειρηνικού ίσως. Έτσι όπως περιγράφεις τα πράγματα το μόνο που μένει στους σκεπτόμενους του δυτικου πολιτισμού είναι να πάνε να κρυφτούν κάπου. Να πάμε και μεις να κρυφτούμε. Λες και οι στίχοι του Οδυσσέα Ελύτη από το "Ασμα Ηρωϊκο και Πένθικο" γίνονται προφητικοί: "Πέστε λοιπόν στον ήλιο νά βρει έναν καινούριο δρόμο/Tώρα που πια η πατρίδα του σκοτείνιασε στη γη/Aν θέλει να μη χάσει από την περηφάνια του//Ή τότε πάλι με χώμα και νερό/Aς γαλαζοβολήσει αλλού μιαν αδελφούλα Ελλάδα!"
Helene
11/03/2017 01:41
“ Καθαλαυρα “ μου , αυτό καταλαβες , απ αυτά που εγραψα , χαζούλα ;;;
Και κατεληξες στο :

O φόβος σκάβει ένα λαγούμι και τρυπώνει τρέχοντας …
Kαι πέταξε ψηλά …θρηνώντας η Τουρκαλβανίδα πέρδικα !



Oι ΕΛΛΗΝΕΣ , ομως
κοιτούν μακριά τον Ουρανό κι εκείνος … μελανιάζει !
Γιατί ένας τέτοιος Ουρανός εκεί , που πρώτα εκατοικούσε ο Ηλιος ;;;

Bγήκαν Ρωμιοί με μπράτσα φοβερά ,
κι ηταν τόσος ο έρωτας στα σπλάχνα τους ,
που έπιναν μέσα στο κρασί , τη γέψη … Ολης της Γης !
Τι χάρτης περηφάνιας , το γυμνό μας στήθος ,
οπου ξεσπούν … Λευτεριά και Θάλασσα… !!!

<< Φωτιά στην … άνομη φωτιά !!! >>

Γιατι να φοβηθουν τα θηλυκα , που πινουν την άγρια μουσική ;;;
Τα θηλυκα που απελπίζουν , την απελπισιά ;;;

Λεμε στον Ηλιο , νά ’βρει έναν … καινούργιο δρόμο
Kι η … Λευτεριά ειν’ για ν’ … αστραφτογεννιέται αδιάκοπα !

ΝΑΙ , Ά σ π ρ ε ς φυλές , μ’ ένα γαλάζιο υνί χαράζουνε τους κάμπους
Tώρα χτυπάει πιο γρήγορα τ’ όνειρο … απ το αίμα !

Kείνοι που επράξαν το κακό ― τους πήρε … μαύρο σύγνεφο !
Mα κείνος που τ’ αντίκρισε στους δρόμους τ’ Ουρανού,
ανεβαίνει τώρα μοναχός και ολόλαμπρος !

Ειμαστε γερά παιδιά !
Ειμαστε γενναία παιδιά ! Στον πεντοζάλη πρώτοι , … των αγγέλων !
Ειμαστε … ΕΛΛΗΝΕΣ !!!


Τώρα χτυπάει πιο γρήγορα τ’ όνειρο … μες στο αίμα !
Tου Κόσμου η πιο σωστή στιγμή σημαίνει :
Ελευθερία !
ΕΛΛΗΝΕΣ , μες στα σκοτεινά … δείχνουν το δρόμο :
EΛEYΘEPIA , για σένα θα δακρύσει από χαρά ο Ηλιος !!!


Γειτόνοι της καρδιάς μας , οι πόθοι φλέγονται !
Παιδιά ! ΔΕΝ είναι άλλη Γη ... ω ρ α ι ό τ ε ρ η … απ την ΕΛΛΑΔΑ μας !!!

  Του Κόσμου , η πιο … σωστή στιγμή , … σημαίνει !!!

ΥΓ. Για τα υπολοιπα, … στο λεω ξανά : Google is yr friend …
Καθαλαύρα εκ Λευκοτεκίας
11/03/2017 18:48
Που τον είδες αυτό το λαό καλέ; Στο όνειρό σου; Εγώ γύρο μου στην Ελλάδα βλέπω σαζομαζοχιστές με άποφη, νέους τεμπέληδες άεργους, τη μισή εκμεταλεύσιμη γη στην χώρα χέρσα και ανεκμετάλευτη, νέους που εργάζονται για το μεροκάματο χωρίς κανένα όνειρο ή σχέδιο για το μέλλον, αναίσθητους στον πόνο του άλλου, απληροφόρητους για το τι συνέβη στην Ελλάδα, τι συμβαίνει και το τι θα μπορούσε να γίνει, άξεστους χωριάτες παντού με ταξικό κόμπλεξ μαζί με νεοχωριάτες με μάστερ και ντοκτορά,νεόπλουτους σε στυλ χασαπέμπορα και κοράκια ακινήτων και άλλους βλάκες νεόπλουτους εργασιομανείς metrosexual, βλέπω όλη την εργατική και μικροαστική τάξη έρμαιο της παγκόσμιας ηλιθιότητας των εμπορικών κέντρων, των village cinemas, του Χόλυγουντ, ξυπνητοί ακομη και κοιμισμένοι ή μάλλον μονίμως κοιμιστένοι να είναι on line με smart phone στην τσάντα ή στη κωλότσεπη όταν δεν είναι κολημένο στον εγκέφαλο, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης- μεγάλα κέντρα ανταλλαγής ανοησιών μαζί με τα selfies και το χειρότερο από όλα ακομη υπάρχουν πολλοί που είναι οπαδοί κομμάτων και οπαδοί πολιτικών (!). Βλέπω όμως και τον άλλο λαό το πολυ μικρό σε μέγεθος αλλά με την τρομερή δυνητική ισχύ όπως η πυρηνική ισχύς από λίγα γραμμάρια πυρηνικου καυσίμου, που μπορεί να κάνει στάχτη όλους αυτους τους θέσει ισχυρους αλλά φύσει αδύνατους. Αυτοί οι τελεταίροι εκπρόσωποι των Ελλήνων, μαζί με τους τελευταίους εκπροσώπους του δυτικού πολιτισμου αλλά και κάθε πολιτισμού, εκπρόσωποι του Homo Sapiens που κι αυτόν θέλουν να καταργήσουν με το κίνημα transhumanism για τους λίγους των πολλών,πρέπει να διασωθούν από την λαίλαπα και να ΚΡΥΦΤΟΥΝ. Στο απώτερο μέλλον της Ελλάδας και την Ευρώπης θα αντιπαρατεθεί στον αποκτηνωμένο και αποβλακωμένο λαό. ΤΟ ΕΛΠΙΔΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΓΑΡΧΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ. ΝΑ ΕΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΧΑΛΚΟΥ ΟΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΥΠΟΚΥΠΤΑΝΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΙΣΧΥ ΑΛΛΑ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ. ΑΥΤΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΣΛΙΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΦΕΜΙΝΙΣΤΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΧΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥΡΙΤΑΝΟΥΣ, ΠΟΡΝΟΓΡΑΦΟΥΣ, ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΜΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΙΛΙΚΟΥ ΕΡΩΤΑ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΣ ΚΑΚΩΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ.
Helene
13/03/2017 02:28
Ποσταρα δυο φορες , αλλά … κοπηκε ! Δεν εχει πια σημασια !
Ειναι παραξενο να ζεις , μεσα σε μια βροχη αστεριων …
Δεν πιστεύω σε θαύματα
06/03/2017 05:07
Τι λες μωρέ! Θα τα κάνει ο Κούλης όλα αυτά; Αφού είπε ο Καραμανλης Επανίδρυση του Κράτους αλλά αντί για αυτό έτρωγε μπριζόλες. Ποιός είναι αυτός Κούλης ο μέγας αναμορφωτης που θα κάνει τέτοια που δεν έκανε ο Καραμανλής. Και ο Καραμανλής δεν θα θυμώσει που ο Κούλης θα κάνει αυτά που υποσχέθηκε και δεν έκανε ο ίδιος. Αλλά λες να τα κάνει; Πω πω τι θα κάνει ο Κούλης,πω πω. Και θα τον αφήσουνε;
Helene
06/03/2017 01:47
Ας λεω απλά ... α λ η θ ε ι ε ς , εγω …..
(λυπαμαι , μονο αυτο, … πρεπει να φυγω …)
Θα σου απαντησω το βραδυ … Καλημερα !!!
Γιωργος
04/03/2017 01:03
Δηλαδη μακραν οι πρωτοι και με διαφορα απο ολους τους υπολοιπους διοτι η Ελλαδα ειναι μελος της Ευρωζωνης και χρησιμοποιει ως νομισμα το γαμ...ο το Ευρω.Αρα η δεν επρεπε να ηταν διολου μεσα στην ευρωζωνη παρα τις γενναιοδωρες παροχες-δωροδωκιες προς τον Σημιτη για την εξαγορα της υπογραφης του,η το ευρω το ιδιο ειναι μια τεραστια φουσκα-απατη που την πληρωνουν παντα οι τελευταιοι.Και μαλλον αν κρινει κανεις το τι τραβηξε η Ελλαδα απο το 1990 και περα ειναι η πρωτη χωρα στην μιζερια.Δηλαδη χρηματιστηριο,ευρω,ολυμπιακα χρεη,υπουλα και υποπτα φθηνος τραπεζικος δανεισμος και τα δεκα τελευταια χρονια βαρυτατη και εξισου υποπτη οικονομικη κριση.Τι να πεις ολοτελα αχρηστοι ουτε μια σωστη ερευνα δεν τους κοβει να κανουν.
Helene
05/03/2017 01:33
NΑΙ , σε … Ολα !!! … Μας ισοπεδωσες … !!!
Κατίνα
04/03/2017 00:25
Δεν χρειαζόμαστε το Bloomberg να μας το πει. Το ξέρουμε όσοι από μας έχουν επαφές με τον έξω κόσμο. Και όσοι δεν έχουν το έχουν ήδη υποψιαστεί. Δεν χρειάζεσαι μετεωρολόγο για να σου πει ότι βρέχει...
Stupid cit.....
03/03/2017 23:28
Στον δεικτη κουτοπονηριας με τζαμπατζηδες με καταθεσεις και ακινητα ειμαστε πρωτοι....
Τσίπρας: Οι προσπάθειές μας αποδίδουν καρπούς!
03/03/2017 23:00
'Αλλη μία πρωτιά για τον ΣΥΡΙΖΑ! Ξεπεράσαμε και τη Βενεζουέλα, τους συντρόφους εκεί τους σκίσαμε στην ευγενή άμιλα. Σύντομα δεν θα μας αρκεί η τέταρτη θέση, αλλά θα καταλάβουμε την πρώτη! Ζήτω η εθνική μας κυβέρνηση!!! Ζήτω η μιζέρια μας!!! Ζήτω ο Τσίπρας!!!
Κωστας
04/03/2017 01:12
Σημιτης και Καραμανλής δανείστηκαν 400δις ευρώ και καλλιέργησαν την γη να έρθει ο Τσιπρας πως γίνεται να μην έχουν έλλειμα Τώρα και επί Καραμανλή και Σημίτη είχανε ελλείμματα 20 δις το χρόνο με μαγιά σταματησαν; Όχι απλός δεν έχει ενγκρατεια
Ιωάννης ο Ακτήμων
04/03/2017 20:13
Για τον Σημίτη έχεις εντελώς άδικο και είσαι απληροφόρητος. Ο Σημίτης ήταν ο μόνος πρωθυπουργός που σταθεροποίησε το χρέος. Παρέδωσε το ίδιο χρέος που παρέλαβε. Κρίμα που δεν έλεγχε το κόμμα του και την χώρα γενικώς. Είναι ο Καραμανλής που παρέλαβε σταθεροποιημένο χρέος από το Σημιτη και οδήγησε εθνοπροδοτικά το χρεός στην άκρη του γκρεμού και άφησε την εξουσία για να μη πέσει αυτός στο γκρεμό στην κατρακύλα του δανεισμου που είχε άρχισει και αυτός εθνοπροδοτικά, ο Ανδρέας Παπανδρέου. Μετά είχαμε την εθνοπροτοτική ένταξη στο ΔΝΤ (που μπορούσε να είχε αποφευχθεί), την απλη διαχείρηση με εθνοπροδοτική αύρα του Σαμαρά και την εξελισσόμενη εθνοπροδοτική απραξία του ΣΥΡΙΖΑ που στην ουσία είναι ΠΑΣΟΚ.
Αντωνία Σαμαρά. Σούπερ πατριώτισσα.
03/03/2017 22:57
Λυπούμαι πολύ δι'αυτό.
Αλεξης (οχι ο μα...)
03/03/2017 22:51
Παιδια ακομη 2 χρονια ΣΥΡΙΖΑ και θα γινουμε δευτεροι, ισως και πρωτοι! 
Μιρακολος
03/03/2017 22:47
Γαμωτο! Ουτε πρωτοι, ουτε δευτεροι, ουτε καν τριτοι. Τεταρτοι! Τι στο διαβολο κανουμε λαθος και δεν κατορθωνουμε να ειμαστε καπου πρωτοι; Τι καταρα εχουμε θεε μου;
nora
04/03/2017 00:19
Αγαπητέ Μιράκολε. στους ζοφερούς καιρούς που ζούμε είναι ανάσα να κάνεις τον άλλον να γελάει. Προσωπικά γέλασα πολύ με το σχόλιό σου. Σου εύχομαι και εις άλλα με υγείαν. Απλώς μην επικαλείσαι τον Θεό.
Μιρακολος
05/03/2017 17:54
Καλη μου nora, γι αυτο το εγραψα με μικρο κι οχι με κεφαλαιο Θ. Αλλα εχεις δικιο, συγγνωμη που σε δυσφορησα.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις