Οι απώλειες για μικρά και μεσαία εισοδήματα

2015-2017: Η ΜΕΓΑΛΗ ΛΗΣΤΕΙΑ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/02/2017 08:00 |
2015-2017: Η μεγάλη ληστεία

Νέοι φόροι 10 δισ. ευρώ στα νοικοκυριά και στις επιχειρήσεις επιβλήθηκαν στη διετία της συγκυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ, ενώ σε άλλα 10 δισ. ευρώ εκτιµώνται οι επιβαρύνσεις από την πλήρη εφαρµογή του νόµου Κατρούγκαλου για το Ασφαλιστικό, που αφορούν τον τετραπλασιασµό των εισφορών για επαγγελµατίες και επιστήµονες, τις µειώσεις των συντάξεων και των επιδοµάτων.
Οι προεκλογικές εξαγγελίες για τον περιορισµό της φοροδιαφυγής, του λαθρεµπορίου και της διαφθοράς µετατράπηκαν σε µείωση του αφορολόγητου ποσού, αυξήσεις φορολογικών συντελεστών ακόµη και σε χαµηλά εισοδήµατα, στον ΦΠΑ και στους ειδικούς φόρους κατανάλωσης, µεγάλο µέρος των οποίων κατέληξε στη µαύρη τρύπα της οικονοµίας. Χαµένοι και οι συνταξιούχοι µαζί µε τους επαγγελµατίες και τους επιστήµονες που κλήθηκαν να σηκώσουν το βάρος του νέου Ασφαλιστικού µέσω των περικοπών στο ΕΚΑΣ, στο εφάπαξ, στις συντάξεις χηρείας, στις επικουρικές, καθώς και µιας άνευ προηγουµένου αύξησης των εισφορών που τέθηκε σε ισχύ από την αρχή του έτους.


ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
56
ιαμ
18/03/2017 08:27
δεν ειναι ολοι οι Νεο Ελληνες λαμογια, αν βάλαν κάποιοι 10 δις παραπανω φορο' οι ίδιοι ειναι κλέφτες!!!!
Τώρα οι άλλοι μας φταίνε
22/02/2017 14:57
Η μόνη εξήγηση που μπορεί να υπάρχει για την όψιμη...μαχητικότητα των ΝΕΩΝ, που ξαφνικά στα 320δις δημόσιο χρέος κατάλαβαν ότι κάποιος μας ληστεύει, είναι ότι σταμάτησαν να τρώνε. Την άλλη εναλλακτική, ότι δηλαδή τώρα για πρώτη φορά από τη Μεταπολίτευση συνειδητοποίησαν οτι οι νεοέλληνες είναι λαμόγια επειδή η νοημοσύνη τους είναι περιορισμένη, δεν αξίζει ούτε να την σκέφτεται κανείς: μα ΤΟΣΟ χαζοί πια;;;
Άρης
20/02/2017 21:10
Μα δεν έγινε κάτι διαφορετικό από ο,τι γίνεται από την αρχή της κρίσης ! Κάθε φορά απλά παίρνουν νέα μέτρα και σε λίγο περισσότερους, κατα πως τους βγαίνει η αριθμητική. Καμιά μεταρρύθμιση δεν βλέπω, αλλά για να μην έχει γίνει ως τώρα, μάλλον δεν τη θέλει ο λαός, εξάλλου δημοκρατία έχουμε. Τα ίδια θα λέμε και του χρόνο, πάρτε το χαμπάρι, μέχρι να χρεοκοπήσουμε.
Ραβίνος αφορολόγητος
21/02/2017 19:09
Δεν μπορώ να καταλάβω "γιατί είναι τόσο πολύ δύσκολο να αφανίσωμε βιολογικά μερικούς από αυτούς που διαρκώς μας καταληστεύουν". Η νεολαία της χώρας μας που βόσκει? Αν δεν γίνει πόλεμος, δεν βλέπω άλλο τρόπο να απαλλαγούμε από τους εγκάθετους πολιτικούς, και έτσι να σωθούμε εμείς και η πατρίδα μας.-
.........
22/02/2017 07:28
....... να σωθεί μαζί και το αφορολόγητο των Εβραίων....
Γιάννης
20/02/2017 10:34
Η αναφορά και μόνο φόρων και υποχρεώσεων απέναντι στην κοινωνία και στο κράτος φτάνει για να ξεκινήσει το παραλήρημα της ΝΔ που είναι προγραμματισμένο και κορυφώνεται σε παγκόσμιες συνομωσίες των Εβραίων, των κομμουνιστών, των Παπανδρέου και των Μουΐγκ Τριαλαριλαρό. Μόνο οι ίδιοι είναι αμέτοχοι σε οτιδήποτε. Και μέσα στο παραλήρημα να και η λατρεία του αναπτυξιακού προτύπου της χούντας, η καταστολή και η προπαγάνδα της κοινωνικής ανισότητας που ποτέ δεν εγκατέλειψε τις τάξεις της ΝΔ. Τι να πει κανείς, η ΝΔ όπως και οι φυλλάδες που λαϊκίζουν αδιάκοπα ζουν ακόμη το όνειρο των δανεικών. Καλά ξυπνητούρια και βγείτε να πείτε αυτά που γράφετε εδώ στην γερμανική τηλεόραση, να δούμε τι θα σας πουν. Σαν δεν ντρέπεστε λέω εγώ!
giorgos
22/02/2017 02:37
Μπραβο Γιαννη, ωραια τα λες, πολιτικες επιστημες σπουδασες;; Γιατι ξερεις αυτος ο κλαδος στο θεικο συστημα που ο Χριστος διδαξε στους, μαθητες του, δεν υπαρχει.. Αυτα, υπαρχουν στο συστημα του σατανα.. Δεν ντρεπκνται, γιατι η ντροπη ειναι χαρισμα, που σημερα δεν υπαρχει.
giorgos
20/02/2017 02:13
Παλι τα ιδια θα λεμε εδω μεσα;;; βαρεθηκα. Αμαν.. Δεν εχουπε πει οτι τα κομματα και απικομματα αυτων πρεπει να τελειωσουν και να μην υπαρχουν πλεον γιατι υπηρετουν το συστημα του σατανα;; Δεν εχουμε πει οτι μονο η αληθεια του Χριστου μπορει να μας σωσει, και αυτη μου δινεται με απιστευτο τροπο, και μονο αν γνωρισουμε την αληθεια του Χριστου, την οποια δεν γνωριζει κανεις, μπορουμε να ζησουμε σε εναν πλανητη εχοντας τα, παντα, σε αφθονια, και να γνωρισουμε τον αληθινο θεο, και οχι απλα εναν θεο οπως σημερα τον αναφερουμε, και θεος οπως ονΧριστος ειπε, ειναι ο σατανας των εβραιων.. Τα οσα, απιστευτα μου δινει ο Χριστος μονο για την αληθεια των ψυχων, που ειναι απιστευτη,αλλα οι πεπτωκοτες αγνοουν γιατι ζουν στους κανονες του σατανα και των Ρωμαιων, που ενω ο Χριστος μας εδειξε οτκ υπαρχει μετεμψυχωση, καθως αναστησε τον Λαζαρο, Αναστηθηκε ο ιδιος ο Χριστος, και αυτο μας δειχνει οχι μονο την μετεμψυχωση, αλλα και πολλα αλλα που εμεις εχουμε πληρη αγνοια, και η γνωση ειναι ατελειωτη, καθως δεν ειναι μονο τα οσα αφορουν την αληθεια του Χριστου, αλλα η γνωση του συμπαντος, το πως λειτουργουν τα αορατα, που ετσι κατανοεις και γνωριζεις την λειτουργεια του συμπαντος, και οσα δεν γνωριζουμε, καθως οι ενεργεις που υπαρχουν σε ενα τετραγωνικο μετρο, ειναι απειρες, που αν τις ανακαλυψουμε, θα γινονται ολα με τον νου, και οχι με την τεχνολογια.. Και βεβαια το περιεργο σε ολο αυτο, εινα οτι πριν δεν ειχα ασχοληθει ποτε με τιποτα που εχει σχεση με αυτα, και τωρα μπορω με την γνωση, να γεμισω την βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας.. Βρε πλακα σας κανω, που τετοια τυχη να φωτιστω και να τα γνωρισω αυτα ολα, καθως εσεις οι που ειστε εδω ειστε ολοι φωτισμενοι.. Παντως πλακα στην πλακα, ακομα λιγο να ακολουθησετε κομματα και αποκομματα, καθως ειναι ιερατεια και πολιτικοι μια κλικα οπως ο Πλινιος τους επλασε, μας βλεπω να παμε ολοι προς την βασιλεια του σατανα, που μονο αυτο αν σας εξηγησω οπως μου εχει δωθει, ισως και ξυπνησετε λιγο.. Ομως βρε πλακα σας κανω, καθως οι παντογνωστες ειστε ολοι εσεις, και με την γνωση που εχετε θα σωσετε τον κοσμο.. Μονο τους βρυκολακες πολιτικους και ιερατεια δεν αποχωριζεστε, καθως μας πινουν το αιμα μας, και τρεφονται με τον ιδρωτα μας, καθως καπηλευονται την γνωση, Αμην λεω..
Στράτος
22/02/2017 15:10
Μακάρι να βαρεθείς και να εξαφανιστείς με τα παραμύθια και τις ανοησίες σου.
Μοναχός Επιφάνιος
21/02/2017 15:15
Ο Θεός να σε έχει καλά τέκνον μου! Έχεις την ευλογία μου!
Μοναχός Επιφάνιος
21/02/2017 15:14
Ο Θεός να σε έχει καλά τέκνον μου! Έχεις την ευλογία μου!
Φαλαγκάρας Σταύρος
19/02/2017 22:00
ξεχαρβαλωμένη μνήμη Γιατί εξευτελίζεστε με τέτοια αμνησία μέχρι το 2015; Τα πιστεύετε αυτά που λέτε; Αν δεν τα πιστεύετε, είστε υποτακτικοί του πάμπλουτου Ψυχάρη, της ''"περούκας" δηλαδή. Σας κλείνει απλήρωτους και σείς πέρα βρέχει. Χαλα΄λι σας.....................
wolf
19/02/2017 21:26
Το 2050 το ΑΕΠ του καθυστερημενου και υποαναπτυκτου Bagladesh , το κρατος για το οποιο οι Ελληναραδες μιλουν περιφρονητικα , θα ειναι 3,1 τρισ. Ευρω, συμφωνα με μελετες οικονομολογων . Τον ιδιο χρονο η χωρα των Ελληναραδων θα εξακολουθει να ειναι παμπτωχη και καταχρεωμενη και παντοτε υπο την εποπτεια των Ευρωπαιων δανειστων . Το πλεον εξευτηλιστικο θα ειναι να μεταναστευουν οι Ελληνες του 2050 στο Bagladesh για μεροκαματο !
19/02/2017 20:57
καλα σας καναν γιδια ! ετσι και χειροτερα
τομ
19/02/2017 10:25
Ενταξει, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν διακρινεται για την αποτελεσματικοτητα του, αλλα αλλο αυτο και αλλο η μυθολογια οτι για ολα φταιει ο ΣΥΡΙΖΑ. ΠΑΣΟΚ-ΝΔ δανειστηκαν τα 300 τοσα δις που ταφαγαν και η χωρα δεν εχει ουτε για να πληρωνει τους τοκους. Συνεπώς οι φοροι που λετε ειναι αποτελεσμα του οτι οι δανειστες θελουν τα λεφτα τους (για την ακριβεια τους τοκους). Ο ΕΝΦΙΑ για παραδειγμα δεν ήταν εφευρεση του ΣΥΡΙΖΑ. Τα αντιαναπτυξιακα μετρα επίσης δεν ήταν εφευρεση του ΣΥΡΙΖΑ, αλλα απαιτηση των δανειστων, οπως η προκαταβολή ΦΠΑ από επιχειρησεις για λεφτα που ΙΣΩΣ παρουν σε ενα χρόνο η διαφορες αλλες λαμογιες υπερ των γερμανικων συμφεροντων ετσι ωστε να εχουμε μειωμενους μισθους, απολυσεις , φυγη οσων μπορουν στο εξωτερικό και αρα ακομα μικροτερη φορολογική βαση. Ο ΣΥΡΙΖΑ κληρονομησε τ ο χρεος, δεν το δημιουργησε, ασχετα αν ηταν βλακωδης η τακτικη που ακολουθησε. Το θεμα ειναι να πετυχει καποια ρυθμιση για το χρεος γιατι αν συνεχισει να βαζειχερι στις καταθεσεις για να πληρωνει τοκους (οπς εκαναν και οι προηγουμενοι) καποια στιγμη οι καταθεσεις τελειωνουν και δεν θα εχεις να πληρωνεις ουτε τοκους, ουτε χρεος.
100 χρόνια μνημόνιο
19/02/2017 20:48
ωραία αυτά που λές για την ελλάδα, αλλά τα γερμανικά συμφέροντα που κολλάνε? Μία τρίχα στο ζυμάρι της γερμανικής οικονομίας είσαι. Είπες ψέματα για την ισχύ της οικονομίας σου για να μπείς στο ευρώ. 'Ετσι για χρόνια δανειζόσουν με όρους γερμανικής οικονομίας, χάρις στο ψέμα που είπες, και όταν σε πήρανε χαμπάρι και σου ζητάνε το λογαριασμό, επειδή δεν σε δανείζουν άλλο, εσύ επέλεξες να σώσεις τις τράπεζες και να ξεπουλήσεις τα ταμεία σου. Και να φορολογήσεις τον ιδιωτικό τόμεα αντί να μειώσεις το δημοσιονομικό σου κόστος. 'Οχι αυτοί. 'Οτι τραβάει σήμερα η ελλάδα το τραβάει γιατί ήταν δική της ηθική και πολιτική επιλογή. Και συνεχίζει στο ίδιο πλαίσιο. Ξεπουλήσατε την χώρα για ψήφους και μονιμότητα και αεργία. Οι Γερμανοί φίλε μου ξέρουν καλύτερα από τον μέσο έλληνα τί γίνεται στην ελλάδα. Εδώ τρώνε το σανό ότι για όλα φταίνε οι ξένοι.
τομ
21/02/2017 09:40
Παλι συκοφαντίες; Ποτε δεν ειπα ψεμματα σε κανεναν. Ο Σημιτης μπορεί, αν και δεν πιστευω οτι ουτε οι τραπεζες που ξεσκονιζουν τα οικονομικά σου για να σου δανεισουν 1000 ευρω (και δανεισαν 300 δις στη χωρα για ποιές ακριβώς αναπτυξιακές επενδυσεις),ούτε η κομισσιον ουτε κανενας δεν ειχε εικονα για την ελληνική οικονομία. Τι είχαμε δηλαδη τοτε; Ανθίζουσες εξαγωγές; Οι δε Γερμανοι που (σωστα) μας λενε οτι οι συμφωνίες πρεπει να τηρουνται ειναι αυτοί που βάζουν την τροικα να υπαγορευσει στην καθε κυβερνηση να αλλάξει τους νόμους και να καταπατήσει ιδιωτικές συμφωνίες και συμβόλαια για εταιρείες που έχουν αγοραστεί από τους Γερμανούς(βλ. π.χ. ΠΝΠ Φεβρουαριου 2012). Τις τραπεζες αν θυμαμαι καλα τις πρωτοεσωσε ο Καραμανλης με 28δις. Να σου θυμισω οτι οι τραπεζες που πρεπει να διασωσουμε με δικά μας λεφτα, είναι ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ. Και φυσικά η φοροδιαφυγη δεν ειναι στον δημοσιο τομέα, αλλα στον ιδιωτικό, εκτός κι αν δεν έχεις ακουσει κατι γι'αυτο. Ποσες εξαγωγές εχει ο ιδιωτικός τομέας με επιχειρηματίες τύπου ιδιοκτητων νυχτερινων κέντρων; Και φυσικά δεν φταινε οι ξένοι επειδη ο κάθε Παγκαλος ψηφιζε 40 χρονια ελλειματα η ακόμα και σε περιοδο κρίσης πληρωνει με δικά μας λεφτά για να χτιστεί τζαμί και να πληρώνουμε στο διηνεκές έναν ιμάμη. Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε. Η μυθολογία της ΝΔ ειναι οτι αν φυγει ο ΣΥΡΙΖΑ ολα θα φτιάξουν χωρίς ακριβώς να λένε πως ακριβως (οπως αντιστοιχη ηταν και η μυθολογία του ΣΥΡΙΖΑ). Αυτό που λεω απλα είναι ότι τα αντιαναπτυξιακά μέτρα δεν είναι εφευρεση του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά απαιτησεις των δανειστών και σου έδωσα συγκεκριμένα παραδείγματα.
Γιάννης
19/02/2017 08:05
Η Ελλάδα νοικοκυρεύεται και γίνεται μια κανονική χώρα. Επιτέλους. Το χρωστάμε στον Ευρωπαίο φορολογούμενο άλλωστε.
Ραβίνος αφορολόγητος
21/02/2017 19:14
45 Γιάννηδες ενός κοκόρου γνώση! Εσύ σαν ένας από τους 45 πόση γνώση σου αναλογή? Κατόπιν πολλών μαθηματικών υπολογισμών που έκανα, έχω το αποτέλεσμα που θέλει να διαθέτεις την γνώση ενός ....γεωσκώληκα!
τι εφαγες χθες?
18/02/2017 21:59
μαλλον φταινε τα δανεικα και αγυριστα των μ.μ.ε. και των κομματων και απ οτι φαινεται ειναι αμετανοητοι.
18/02/2017 20:53
1974-2017
Α.Σ.
18/02/2017 19:45
Μόνο για τους νέους ξεχάσατε να πείτε κάτι.
ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΕΛΟΣ. ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΡΑ. ΓΚΑΣΜΑ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ.
10/05/2017 16:29
Να σου πω εγω. Να πανε στου Βελγιου τις στοες σαν τους πατεραδες και τους παΠπουδες τους. Τους χρωσταει καποιος κατι? Εχουν αραξει στο φεισ μπουκ και ασχολουνται με πιανο και μπαλετο. Ολοι δικηγοροι και τραγουδιστες θελουν να γινουν. Αντε να πλακωθουν και στο Βολο, αντε και καμμια απαλλοτριοση. Και στην ουρα για να μπουν στο δημοσιο. ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΕΛΟΣ. ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΡΑ. ΓΚΑΣΜΑ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ.
ΧΡΗΣΤΟΣ
18/02/2017 18:05
Δεν πρόκειται περί ληστείας. Θέλαμε ως κοινωνία να πειραματιστούμε αναθέτοντας τις τύχες μας στους εκφραστές του πιο χυδαίου εθνικολαϊκισμού. Μπορεί να μας κόστισε ακριβά, αλλά το μάθημα ήταν εθελλοντικό και το επιζητήσαμε...
aris
18/02/2017 16:05
για το δάνειο που χαρίσαμε στο ΙΡΑΚ τον Σκαραμαγκά και τα γυρισμένα υποβρύχια τα ΝΕΑ το έκανε γαργάρα ,,,βλέπεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ είναι οι έντιμοι που δεν πήραν ούτε μια μίζα
Helene
18/02/2017 15:48
Αγαπημενα “ ΤΑ ΝΕΑ “ , ... Μ - Η - Ν τους χαριζετε , πλεον … Τ - I - Π - Ο - Τ - Α !!!
Η μια … αποτυχια διαδεχεται την αλλη , ενω μας παρουσιαζεται ως … επιτυχια
!!!

Ο ΤΣΙΠΡΑΣ μετεβαλε το Κρατος , απο …θεσμό στην υπηρεσια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ Κοινωνιας και του Εθνους , σε ….... Δ Υ Ν Α’ Σ Τ Η , επι της κοινωνιας μας !!!

Εχει υπερβει τους κανονες , και μεταβληθηκε σε … Ολιγαρχικη ΣΥΜΜΟΡΙΑ !!!

Οι ομαδες συμφεροντων της “ πρωτης φορα αριστερας ” , κυριολεκτικα, … ΛΕΗΛΑΤΟΥΝ την Κοινωνια μας !!!

Ο ΤΣΙΠΡΑΣ οδηγει την ΕΛΛΑΔΑ μας , στο … Χ Α Ο Σ …..!!!!!!!
19/02/2017 20:58
ελενη σε αγαπαμε
Helene
21/02/2017 00:48
Ευχαριστω … !!!
100 χρόνια μνημόνιο
19/02/2017 20:50
Ελένη λουκά εσύ είσαι?
Τουρκαλβανή τσατσά
19/02/2017 01:06
Δε με λες Χωλαίνη, το εργαστήριο που σφουγγαρίζεις είσαι σίγουρη ότι το καθαρίζεις καλά; Για ρώτα εκείνους που ξέρουν, μήπως θα χημικά που δίνουν στους αρουραίους σε έχουν πειράξει ανεπανόρθωτα. Δεν εξηγείται το πράμα αλλιώς. Έχουν γκαόμετρο στο λάμπ να σε τσεκάρουν ή πρέπει να πας σε εξωτερικό εργαστήριο;
ΒοΛή
18/02/2017 17:59
Αναμφισβήτητη η αλήθεια και των τεσσάρων παρατηρήσεων σου, Helene. Η Πατρίδα μας είχε πάντα εχθρικούς γείτονες, σήμερα έχει και εχθρό εκ των έσω, που έχει κάνει κατάληψη της εξουσίας! Προς μεγάλη χαρά όσων επιβουλεύονται την εδαφική ακεραιότητα της χώρας μας!
Helene
19/02/2017 01:39
“ ΒοΛή “ μου , … ΚΡΕΜΑΣΜΑ στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ , το ... γ ρ η γ ο ρ ο τ ε ρ ο , στους ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ , δλδ στον … " εχθρό εκ των έσω " !!! Αυτο , τουλαχιστον , το ... ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!    
τομ
21/02/2017 09:42
Eννοείς αυτούς που 40 χρονια ψηφιζαν ελλειματα πριν ανακαλυψουν οτι το χρεος ειναι κακο πραγμα; Προσωπικά προτιμώ ολική δήμευση περιουσιας τους ετσι ώστε να νιώσουν τις θυσίες που ζητάνε από τους υπόλοιπους.
Helene
22/02/2017 01:15
" τομ " , ... Και τα δυο (2) !!! Τα θελω ολα ... !!!
Ο λύκος κι αν εγέρασε...
19/02/2017 00:56
Βολή, τα αποθέματα "εθνικοφροσύνης" σου ανεξάντλητα. Οι παλιάτσοι ανέβηκαν δημοκρατικά στην εξουσία, και πάλι δημοκρατικά θα φάνε τον κλότσο. Αυτά περί "εσωτερικού εχθρού" τα λέει κι ο μπούλης Καμμένος, παλιότερα τα έλεγε ο Παπαδόπουλος, και πιο πριν εκείνοι οι τύποι της οργάνωσης "Καρφίτσα" κι άλλοι πολλοί. Με τέτοια μυαλά, η συντηρητική παράταξη κατάντησε ένα γαλάζιο ΠΑΣΟΚ, αλλά κομπλεξικοί για την ιδεολογία τους κι ένοχοι μια ζωή για "τον εσωτερικό εχθρό" που εφηύραν" τα κωθώνια. Λες κι αυτή η κοινωνία δεν μπορεί να ζήσει με πάθος και διαφορετικές απόψεις, αλλά χωρίς μίσος και "εσωτερικούς εχθρούς". Τα αίσχη των συριζαλητών επαναλαμβάνονται από άλλα στόματα τώρα. Κρίμα.
ΒοΛή
19/02/2017 16:08
"εχθρός" είναι εκείνος που θέλει και απεργάζεται το κακό σου, που σε οδηγεί σκόπιμα στην απόγνωση και στο χάος, για να μην έχεις το κουράγιο ν' αντισταθείς, όταν θα σου περνάει στο λαιμό το λουρί της πολιτικής υποδούλωσης. Και δεν είναι "εθνικοφροσύνη", αλλά μόνο ορθοφροσύνη, να πολεμάς τον ντόπιο εχθρό σου, που σιγά-σιγά μετατρέπει την Κοινωνία σε ζούγκλα ληστών, διαρρηκτών και κουκουλοφόρων καταστροφέων, που σε απειλούν σε καθημερινή βάση! Στο σχόλιο σου υπάρχουν στοιχεία καλοπιστίας, αλλά και αφέλειας!
Κοίτα! Οι άλλοι έχουν κινήσει...
20/02/2017 00:55
Όχι φίλε μου, υπάρχουν μόνον στοιχεία δημοκρατίας. Η ευκολία με την οποία τα σκουπίδια της "πρώτης φοράς" δαιμονοποίησαν κάθε αντίπαλό τους και κάθε διαφορετική άποψη, και έστησαν στον τοίχο τους πολιτικούς τους αντιπάλους χαρακτηρίζει τους χυδαίους και τους άτιμους. Η ανακάλυψη "εσωτερικών εχθρών" είναι ακριβώς αυτό που θέλουν οι κάθε λογής άθλιοι για να κάνουν παιγνίδι, είτε συριζοφασίστες, είτε χιτλερικά αποβράσματα. Είναι ευτύχημα και άξια λόγου η αποφυγή ακραίας ρητορικής από τη σημερινή αντιπολίτευση, σε αντίθεση με τη άθλια διχαστική συμπεριφορά των αλητήριων που είναι στην εξουσία. Κανείς δεν πρόκειται να ξεχάσει τη χυδαιότητα των σκουπιδιών απέναντι στους πολιτικούς τους αντιπάλους. Αλλά νερό στο μύλο του διχασμού και του μίσους μόνον ανόητοι και εμπαθείς ρίχνουν. Ηπιότητα δεν σημαίνει αδυναμία, και δεν σημαίνει λήθη. Η χώρα έχει υποφέρει πολλά από την εφεύρεση των "εσωτερικών εχθρών" κι έχει χάσει τις καλύτερες ευκαιρίες και τα δυνατότερα μυαλά στον πόλεμο των φαντασμάτων. Η δε συντηρητική παράταξη, όπως λέω και πιο πάνω, πληρώνει ακόμα τις ενοχές της από τα μοιραία λάθη των διαχωρισμών και των "εσωτερικών εχθρών".
aris
18/02/2017 21:07
ξεχνάς να πεις της Ελένης ότι είναι Εβραίοι οι έσωθεν εχθροί
Helene
19/02/2017 01:40
Δεν χρειαζεται , Αγαπητε μου “ a r i s “ , … ΟΛΟΙ οι ΕΛΛΗΝΕΣ , πλεον , το … μ α θ α μ ε , οτι ειναι … Νεοταξιτες Εβραιοι , οι Εσωθεν ΕΧΘΡΟΙ μας … !!!!!!!
wolf
19/02/2017 16:57
Λαθος αγαπητη μου ! Οι Νεοταξιτες δεν ειναι Εβραιοι ! Τενεκεδες ειναι ! Μακαραι να ηταν Εβραιοι και να ειχαν την σοφια των Εβραιων . Η Ελλαδα δεν απηλειται απο τους Εβραιους. Η δυστυχια της Ελλαδος ειναι οι 300 ανεπαγγελτοι σκιτζιδες που βρισκονται εντος και εκτος της Βουλης. Ο Schaeuble το εχει τονισει χιλιαδες φορες . Η δυστυχια της Ελλαδος οφειλεται στην Ελληνικη Πολιτικη Ελιτ.
τσαλαπερντας
18/02/2017 23:01
ενας υποστηριχτης των εβραιων...απλα 'ξεχναει' τα παλαια και οταν βρει παπα (τσιπρα) προσπαθει να θαψει κι αλλους, οστε να ξεχαστουν τα παλαιοτερα!...αλωστε οι εκλεκτοι του θεου ειναι οι εβραιοι... και ο μαλακας ο ελληνας οχι μονο το δεχεται αλλα σκυβει και απο πανω!..και ασπαζεται την θρησκεια που ειναι εβραικη ευεβρεση
τομ
21/02/2017 09:49
Καταλαβα. Προτιμάς στη θέση του Ισραηλ, αλλο ενα ισλαμικό κρατος με τις γνωστές "φιλικές" σχέσεις. Εχεις προβλημα με τους εβραιους που μεταξυ των αλλων ποτε δεν μας εχουν δημιουργησει προβλημα ούτε εσωτερικά (οπως και οι Αρμενιοι) και δεν εχεις προβλημα με τους μουσουλμάνους της Θρακης και τον καθε Σαδικ που αναγνωρίζει τα κατεχομενα. Εσωτερικά οι ελληνες εβραιοι εχουν ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ και πεθανει μαζι μας στην Αλβανία το 40, ενω ο μόνος πόλεμος που λενε οι εβραιοι ότι είχαμε ηταν η επανασταση των Μακκαβαιων εναντιον των Διαδόχων του Μ.Αλέξανδρου (Σελευκίδες), δηλαδη δικός τους απελευθερωτικός πόλεμος. Επιπλέον ο συγκεκριμένος πόλεμος ειναι η καλύτερη απάντηση στους μαστουρωμένους σκοπιανούς γιατι οι εβραιοι που τους πολεμησαν θεωρούν τους απογόνους του Μ. Αλεξανδρου Ελληνες και μαλλον ξερουν καλυτερα τι πολεμησαν.
ΒοΛή
18/02/2017 14:46
Όταν το σημαντικό έργο της φορολογικής πολιτικής και των επί μέρους μέτρων, αντί να είναι προϊόν σοβαρής επιστημονικής εργασίας, κρίνεται καιροσκοπικά, και στον πυρήνα της σκέψης των αρμοδίων δεν είναι, όπως θα έπρεπε, το Δημόσιο συμφέρον, αλλά το πρωτίστως το κομματικό συμφέρον του ΣΥΡΙΖΑ, το αποτέλεσμα είναι γνωστό και το ζούμε! Σήμερα ο λαός επιβαρύνεται και με το βαρύ κόστος της ηλιθιότητας των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ. Το βλέπουμε στην περιβόητη δήθεν διαπραγμάτευση...(Εδώ έδωσαν το επίδομα του Δεκεμβρίου και σε συνταξιούχους με εισοδήματα πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ, αρκεί η σύνταξη τους να ήταν κάτω από τα 850 ευρώ...) Το βλέπουμε στο χάος που δημιουργούν παντού!
Alexakis
19/02/2017 11:24
Εγω και δεν έχω εισοδήματα, και η σύνταξη μου είναι 845 ευρά και δεν θα σας πω τι πήρα πάντως ήτανε δύο.
Λουλης
18/02/2017 13:48
Η μεγάλη ληστεία ηταν 1982-2008.
Ελένη Λ.
18/02/2017 15:29
Σε αυτη οι βασικοι πρωταγωνιστες ηταν οι αυτοαποκαλουμενοι αριστεροι, προοδευτικοι που δεν αφηναν τιποτα να λειτουργησει. Απαιτουσαν μονο, χωρις καμια υποχρεωση.
Ελένη Λ.
18/02/2017 15:28
Σε αυτη οι βασικοι πρωταγωνιστες ηταν οι αυτοαποκαλουμενοι αριστεροι, προοδευτικοι που δεν αφηναν τιποτα να λειτουργησει. Απαιτουσαν μονο, χωρις καμια υποχρεωση.
wolf
19/02/2017 17:06
Αγαπητη μου , η μεγαλυτερη πληγη της Ελλαδος ειναι οι Κομμουνιστες! Καποτε εβγαιναν στους δρομους και εκαναν την Αθηνα καλοκαιρινη. Απο τον καιρο που λαμβανουν μεριδιο απο το Δημοσιο χρημα , εχουν λουφαξει .
ΠΟΤΕ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ;
18/02/2017 13:39
Ο ΑΛΗ ΤΣΙΠΡΑ "ΠΙΝΟΚΙΟ" ΚΑΙ ΤΑ 40 ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ.Έτσι θα μείνουν στην ιστορία!
τσαλαπερντας
18/02/2017 23:24
για να συλλαβουν τον αληταριον τσιπροειδες...πρεπει πρωτα να συλλαβουν το το παραφθαρμενο δικαστηκο συστημα...πραγμα αδυνατο! και να αρχησουν να βαζουν μεσα... γεωργακηδες,κωστακηδες,αντωνακηδες...αλεχακηδες...κλπ..αυτοι θα μεινουν στην ιστορια σαν τους κλεφτες...αλλα ο ελληνας θα παραμεινει στην μελλοντικη ιστορια....σαν τον λαο με τους με τους μεγαλυτερους προδοτες!...και σα λαο που απο σπαρτιατες που χτενιζονταν πριν το θανατο τους στις θερμοπυλες...καταντησανε να κανουν το σταυρο τους σαν τις κοτες να.....τους σωσει ο....θεος!...τοσο ζωα κατεντησαν!...η ελλαδα εσβησε... και καλα εκανα και δεν εδωσα στα παιδια μου την ελληνικη υποικοοτητα...γιατι εγω πειστηκα...οτι θα ειναι καποιος πολυ μαλακας να πολεμισει για την ελλαδα κατω απο γερμανικες διαταγες....εγω μαλακας ελληνας γεννηθηκα....αλλα τουλαχιστον... δεν θα πεθανω σαν μαλακας ...
ΠΟΤΕ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ;
18/02/2017 13:38
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΕΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ: Η ΜΕΓΑΛΗ ΛΗΣΤΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟ 16% ΒΟΛΕΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΩΝ.ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ,ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ (ΧΘΕΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ); ΜΕΤΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ!
tt
18/02/2017 12:21
Κανένας πολιτικώς δεν μιλάει επί του θέματος όλοι μούγκα Aυτοι που φλερτάρουν με Grexit είναι οι ελληνες πολιτικοί δεν τηρούν τα αυτονόητα που γράφω παρακάτω και τούς νώμους Θα ήθελα να πω όλους αυτούς στην Ελλάδα οι οποίοι δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα ότι σήμερα αυτή που πραγματικά πληρώνουν την νύφη είστε εσείς .γιατί εσείς πάντα Πληρώνατε τη νύφη και θα συνεχίζεται στην πατρίδα αυτή που λέγεται Ελλάδα να πληρώνεται την νύφη αυτό ισχύει και για τα μέσα μαζικής ενημέρωσης για τους εργαζόμενους στον μέσων μαζικής ενημέρωσης οι οποίοι έπρεπε να δουν διαφορετικά τα πραγματα Και να επαναστατήσουν γιατι αυτό που συμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα .Τώρα ξέρετε γιατί πληρώνεται για τι κοβουν τουσ μιστούς και για τις βάζουν φόρους .πολύ απλά Πληρώνεται για τους τραπεζικούς οι οποίοι έδιναν δάνεια σε πολίτες που ποτέ δεν θα τα έπαιρναν πίσω και αυτό το γνωρίζουν όλοι τραπεζική τα δάνεια η διαταγή είχε έρθει από τους πολιτικούς και εφόσον είναι Έτσι τότε και αυτοί η τραπεζικη έβαζαν τα δυνατά τους να δώσουν σε ανθρώπους που δεν είχαν την ικανότητα να πληρώσουν αυτά τα δάνεια πίσω δάνεια για να εισπράξουν Την προμήθεια και επίσης οι τόκοι ήταν υψηλή και έτσι την τράπεζα την συνέφερε μιλάμε για 8% με 9% Η επόμενη κατηγορία η οποία επωφελούνταν πάντα ειδικά μετά την μεταπολίτευση είναι η κατηγορία των δημοσίων υπαλλήλων αυτό δηλαδή που έτσι κι αλλιώς δεν έχουν κάνει τίποτα γι' αυτό και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε Πρώτον όλοι πήγαινα στο Δημόσιο μόνο και μόνο η πολιτική τους διόριζαν για να πάρουν ψήφους γι' αυτό και έχουμε να τεράστιου δημοσίου η επόμενη πουστιά και η επόμενη κατηγορία είναι οι συνταξιούχοι του δημοσίου Αυτή δηλαδή που σήμερα βγαίνουν στους δρόμους και φωνάζουν .οι πολιτικοί του στηρίζουν ακόμα και σήμερα τους βγάζουν στα 50 τους στη σύνταξη αυτό το πράμα δε γίνεται σε καμία χώρα του κόσμου και είναι γελοίο Πολύ απλά γιατί η Ελλάδα δεν είναι Κουβέιτ και Γερμανία η Ελβετία και δεν έχει σχέση με κανένα από αυτά τα κράτη που έχουν ένα ιδιωτικό τομέα τεράστιο για να χρηματοδοτήσουν πενηντάρηδες σε συντάξει . αυτή πρέπει να επιστρέψουν πίσω Για ένα πολύ απλό λόγο και να δουλέψουν μέχρι τα 65 τους ο λόγος είναι εάν επιστρέψουν πίσω δεν θα χρειαστεί το κράτος να κάνει άλλες προσλήψεις και θα γεμίσουν οι θέσεις εργασίας που είναι ελλείπεις. Όπως παραδείγματος χάριν νοσοκομεία αστυνομία πυροσβεστική κ.λ Ο κόσμος στα νοσοκομεία διαμαρτύρεται δεν υπάρχει προσωπικό και αναλώσιμα εδώ θα σταθώ λίγο για να πω το εξής για τους εργαζόμενους στα νοσοκομεία Από διευθυντή μέχρι κλητήρα εσείς που σήμερα διαμαρτύρεστε και βγαίνετε στους δρόμους θα σας υπενθυμίσω ότι πρώτα λεηλατήσατε τα νοσοκομεία η οιρωνια. αυτό το ξέρουμε όλοι στην Ελλάδα Και δεύτερον για να εξυπηρετήσει τους πολίτες παίρνετε ραβασάκια ακόμα και σήμερα αϊτό το γνωρίζει όλος ο κόσμος και πολλούς από εσάς σας βγάλανε στα 50 στη σύνταξη Η πολιτική κάνανε τους νόμους έτσι για να σας εξυπηρετήσει Και το γελοίο είναι ότι ενώ το γνωρίζετε για αυτόν το χαμό που κάνατε στην υγεία βγαίνατε και στους δρόμους και διαμαρτύρεστε απορώ τι λαος είστε Να είστε σίγουροι ότι αυτό που κάνατε θα το πληρώσουν τα παιδιά σας και οι επόμενες γενεές επίσης στο θέμα της ασφάλειας του ίδιου ισχύει και για την αστυνομία έστειλαν πενηντάρηδες τη σύνταξη και σήμερα διαμαρτύρονται ο κοσμάκης Σε όλη την Ελλάδα τους κλέβουν τούς σκοτώνουν και δεν υπάρχει αστυνόμευση πουθενά. φέρτε το λοιπόν πίσω τους πενηντάρηδες και κυνηγήστε τους τραπεζικούς αυτές είναι οι μεταρρυθμίσεις που φωνάζουν οι Ευρωπαίοι ενώ εσείς τους βρίζετε θα σας πω αυτούς που βρίζετε Εάν δεν ήταν θα πηγαίνατε από τη Θεσσαλονίκη στην Ηγουμενίτσα σε 6 Ώρες Ενώ σήμερα η διαδρομή αυτή είναι μόλις δυόμιση ώρες Όσο συνεχίζεται να βρίζετε τους Ευρωπαίους να θυμάστε ένα πράμα ότι γίνεστε Γελοίοι Στα μάτια αυτών Κάντε το λοιπόν αυτές τις μεταρρυθμίσεις μειώστε μιστούς στο δημόσιο τομέα φέρτε πίσω τους συνταξιούχους που βγήκαν στα 50 να δουλέψουν μέχρι τα 65 για να υπάρχει προσωπικό στους οργανισμούς σταματήστε να κάνετε προσλήψεις και κυνηγήστε τη φοροδιαφυγή Που ακόμα μέχρι και σήμερα φοροδιαφεύγουν πάρα πολύ υπάρχουν λίστες που δεν εκλέχθηκαν και κυνηγήστε τους τραπεζικούς αυτά ζητάνε οι Ευρωπαίοι και αυτά τα ζητάνε για το καλό σας. για αυτούς τους Έλληνες που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα και κάνουν μούγκα Έπρεπε εσείς στον ιδιωτικό τομέα να βγείτε στους δρόμους εσείς είστε αυτοί που πρέπει να βγείτε στους δρόμους εξαιτίας αυτών των κατηγοριών εσείς πληρώνετε τη νύφη είτε δουλεύετε σε επιχειρήσεις είτε στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης εσείς πληρώνετε νύφη για τις παρακάτω κατηγορίες Τραπεζικούς δημόσιους υπαλλήλους και συνταξιούχους του Δημοσίου αυτή είναι η αλήθεια και αυτές οι κατηγορίες έφεραν την Ελλάδα εδώ που είμαστε και κανένας πολιτικός δεν αγγίζει αυτό το θέμα γιατί όλοι τους είναι μέσα στο κόλπο Ο πρωθυπουργός που θα βγει ο επόμενος και θα κυνηγήσει αυτές τις κατηγορίες να είστε σίγουροι ότι σε Μικρό χρονικό διάστημα θα επαναφέρει την Ελλάδα στο σωστό δρόμο Έλληνες που δουλεύετε στον ιδιωτικό τομέα επαναστατήσετε οι φόροι και οι Λεηλασία στους Μιστούς σας γίνεται μόνο και μόνο για να πληρωθούν αυτοί οι τεμπέληδες και οι απατεώνες τραπεζική και κανένας δε λέει τίποτα για αυτούς επιτέλους κάποιος πρέπει να βγει και να πει την αλήθεια για τούς Κηφήνες Του ελληνικού κράτους αυτή είναι η αποκλειστική ευθύνονται Εσείς στα ΜΜΕ να το αναφέρετε αυτό όταν καλέσετε ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ με πλάγιο τρόπο θα διαπιστώσετε πώς όλοι θα κοιτάξουν να μην απαντήσουν να το αποφύγουν ιδικά το ΚΚΕ ο Κ ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑ 1 δημόσιοι υπάλληλοι 2 συνταξιούχοι πενηντάρηδες επιστροφή αυτόν. 3τραπεζικούς .αυτα είναι η βασική αίτια συν η φοροδιαφυγή εξυγίανση αυτόν σε χρόνο ΤΤ ανόρθωση τής ΕΛΛΑΔΟΣ να στενοχωρηθούν μερική θα είναι μικρής διαρκείας ας το καταλάβουν επιτέλους η ΕΛΛΗΝΕΣ πολιτικοί όμως ρύθμιση αυτόν θα διορθώσει πολα. πρώτα από όλα το μελον τον επόμενων γενεών της πατρίδος (Εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα ξυπνήστε εσείς κλέβουν σάς λεηλατούν εσείς πληρώνετε για όλους και όλα ) Ο Τσιπρας έπρεπε να επαναφέρει του πενηντάρηδες πίσω να εργασθούν μέχρι τα 65 να σταματήσει της προσλήψεις να κόψει μισθούς και συντάξεις στο δημόσιο και να κυνηγήσει την φοροδιαφυγή είτε ΛΙΣΤΕΣ λανκαρτ είτε οποιαδήποτε ΛΙΣΤΑ εμφανίζετε και φυσικά όλους αυτούς που επιχειρου και επιχειρουν να κλέβουν και έλεγχο σε όλους όσους δουλεύανε στης τράπεζες από το 2000 και μετά αυτά ζητούσε ο λαός αυτά ζητούν και η ξένη ο από αγανάκτησης και για σινχωρεση. η ξένη για εμπιστοσύνη όπιο κώμα ΥΙΟΘΕΤΗΣΙΣ αυτά που γράφω και φυσικά τα πράξη η μόνον εάν τα πι 1θα βγάλει την ΕΛΛΑΔΑ από την κρίση 2 θα τιμωρήσει τούς αποκλειστικά υπεύθυνους 3 θα πάρει πάνω από 600.000 ψήφους μπορεί να μην είναι πρώτο αλά θα κανη την ζημιά και θα ελευθερώσει την πατρίδα από την τυραννία (μια δημοσκόπηση θα αποκάλυψη αλήθεια επί του θέματος )
Νύφη
22/02/2017 16:01
Ρε φίλε, εσύ δεν πήγες στο κρυφό σχολείο;
Γιωργος
19/02/2017 14:43
Ερε μανια με αυτην την νυφη ολη την ωρα,ουτε ο μπαμπας της να ησουνα.
Στράτος
22/02/2017 13:56
Είχες την υπομονή να διαβάσεις ολόκληρο το σχόλιο και κατάλαβες ολες τις κακογραμένες ασυναρτησίες; Δεν πιστεύω.
trne
18/02/2017 12:10
Ε, λίγο το ξεφτιλίσατε, ΝΕΑ. Ποιος άνθρωπος μπορεί να δεχθεί τέτοιους τίτλους σε μία εφημερίδα που σέβεται τους πολίτες....