ΕΧΟΥΝ... ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ

Στο στόχαστρο του ΔΝΤ έχει μπει η κατάργηση της προσωπικής διαφοράς στις καταβαλλόμενες συντάξεις, μέτρο που θα τις οδηγήσει σε νέες μειώσεις

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/02/2017 08:00 |
Εχουν... προσωπικές διαφορές <br> με τους συνταξιούχους

Σε νέες μειώσεις συντάξεων έως και 35% για 1,4 εκατομμύρια συνταξιούχους θα οδηγήσει μια πιθανή περικοπή των προσωπικών διαφορών που έχουν μπει στο στόχαστρο του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, θέμα το οποίο αποτελεί το μεγάλο αγκάθι στη διαπραγμάτευση για τη δεύτερη αξιολόγηση. Πρόκειται για μία από τις σκληρές απαιτήσεις των δανειστών με οδηγό το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, οι οποίοι ζητούν από την ελληνική κυβέρνηση να ψηφίσει τώρα την κατάργηση της προσωπικής διαφοράς στις καταβαλλόμενες συντάξεις και να τεθεί σε ισχύ από το 2019 προκειμένου να μειωθεί η υψηλή συνταξιοδοτική δαπάνη στη χώρα μας.

Το θέμα αποτελεί μία από τις νάρκες της διαπραγμάτευσης, με την κυβέρνηση να προσπαθεί να συμπεριλάβει το συγκεκριμένο μέτρο στον μηχανισμό του κόφτη, υπό την αίρεση να εφαρμοστεί μόνο αν οι δημοσιονομικές ανάγκες το απαιτήσουν μετά το 2018, και τους δανειστές να επιμένουν στην άμεση νομοθέτησή του για να τεθεί σε εφαρμογή σε κάθε περίπτωση από το 2019.

Εάν η ελληνική κυβέρνηση κάνει αποδεκτή την απαίτηση των δανειστών, εκτιμάται ότι θα θιγεί το 70% των ήδη συνταξιούχων, χωρίς σε αυτό να περιλαμβάνονται 620.000 αγρότες. Το σίγουρο είναι ότι οι συνταξιούχοι που δεν κινδυνεύουν εκτιμώνται σε μόλις 500.000, με μηνιαίες αποδοχές από 550 έως 700 ευρώ, που έχουν περισσότερα από 30 χρόνια ασφάλισης. Τυχόν υλοποίηση του μέτρου θα αποτελέσει ακόμη ένα βαρύ πλήγμα για τα εκατομμύρια των συνταξιούχων στη χώρα μας, οι οποίοι, όπως αποκαλύπτεται, κατά την περίοδο των Μνημονίων (2010-2016) έχασαν 50 δισ. ευρώ!

Η προσωπική διαφορά θα προκύψει από τον επανυπολογισμό όλων των ήδη καταβαλλόμενων κύριων συντάξεων. Πρόκειται για τη διαφορά μεταξύ του επιπέδου που έχουν σήμερα οι ήδη καταβαλλόμενες κύριες συντάξεις και εκείνου που θα προκύψει μετά τον επανυπολογισμό τους με βάση τις διατάξεις του νέου ασφαλιστικού νόμου Κατρούγκαλου που έχει τεθεί σε ισχύ από 12/5/2016 και εφαρμόζεται ήδη για όλες τις νέες συντάξεις.

Μαχαίρι έως και 722 ευρώ
Το Ενιαίο Δίκτυο Συνταξιούχων υποστηρίζει πάντως ότι οι προσωπικές διαφορές είναι οι πρώτες που θα μηδενιστούν αν τεθεί σε εφαρμογή ο κόφτης. Μάλιστα, επεξεργάστηκε ενδεικτικά παραδείγματα που δείχνουν διαφορές από 11 έως 722 ευρώ ανάμεσα σε «παλιές» και «νέες» συντάξεις με βάση το ισχύον καθεστώς. Για παράδειγμα, σημερινή σύνταξη 1.989 ευρώ (μεικτό ποσό) καταλήγει μετά τον επανυπολογισμό της στα 1.266 ευρώ. Τα 722 ευρώ που υπολείπονται θα δίδονται πλέον (με βάση τον νόμο Κατρούγκαλου) στον συνταξιούχο ως προσωπική διαφορά. Αντίστοιχα, μια σύνταξη της τάξης των 1.029 ευρώ (μεικτό ποσό) καταλήγει στα 784 ευρώ και τα υπόλοιπα 245 θα διατηρούνται ως προσωπική διαφορά που θα εισπράττει στο εξής ο συνταξιούχος.

Τι προτείνει το ΔΝΤ για την Ελλάδα
Σημειώνεται ότι το ΔΝΤ στην ειδική έκθεσή του για την Ελλάδα ζητά νέες  μειώσεις στις υψηλές συντάξεις με στόχο την εξοικονόμηση 1% του ΑΕΠ μεσοπρόθεσμα (1,8 δισ. ευρώ με βάση το ΑΕΠ του 2016), παρεμβάσεις στις βασικές συντάξεις, μείωση εισφορών και κατάργηση των εξαιρέσεων στην καταβολή των εισφορών για τους αυτοαπασχολουμένους.
Σύμφωνα με το ΔΝΤ, οι Αρχές πρέπει να εφαρμόσουν «πλήρως και εγκαίρως» τα συμφωνημένα μέτρα και παράλληλα θα πρέπει να «εξετάσουν» την εφαρμογή «επιπλέον μεταρρυθμίσεων» προκειμένου «να μειώσουν το έλλειμμα» του συνταξιοδοτικού συστήματος και «να βελτιώσουν τα κίνητρα για εργασία και καταβολή εισφορών».
Τα μέτρα τα οποία θα πρέπει να λάβουν οι ελληνικές Αρχές είναι σε δύο πεδία, σύμφωνα με το ΔΝΤ:
1) Ο «επανυπολογισμός των συντάξεων» με στόχο την «εξοικονόμηση 1% του ΑΕΠ σε μεσοπρόθεσμο ορίζοντα».
Η εξοικονόμηση αυτή θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την ενίσχυση των δικτύων κοινωνικής ασφάλισης και τη μείωση των πολύ υψηλών ποσοστών εισφορών (ή άλλων υπερβολικών φορολογικών συντελεστών). Κάτι τέτοιο θα οδηγούσε σε «μεγαλύτερες περικοπές σε συνταξιούχους με υψηλό εισόδημα και σε μικρή αύξηση των συνταξιοδοτικών παροχών προς τους συνταξιούχους με χαμηλότερο εισόδημα οι οποίοι έχουν συνεισφέρει υψηλότερες εισφορές».
2) Η «σύνδεση εισφορών - παροχών».
«Μεσο-μακροπρόθεσμα» θα μπορούσε να «επανεξεταστεί» το επίπεδο της «βασικής σύνταξης» υπό το πρίσμα των «διεθνών τάσεων», σύμφωνα με το ΔΝΤ. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να βοηθήσει στην «ενίσχυση» της «ανταποδοτικής σύνταξης» με έναν «αναλογιστικά δίκαιο τρόπο».
Επίσης «η μείωση του φορολογικού βάρους θα μπορούσε να ενισχύσει την εργασία και τις εισφορές». Τέλος, το ΔΝΤ αναφέρει πως οι Αρχές θα πρέπει να «εναρμονίσουν πλήρως τους κανόνες εισφορών των αυτοαπασχολουμένων, καταργώντας τις εξαιρέσεις».

Τα Μνημόνια «έκοψαν» 50 δισ. από τις συντάξεις!
Και ενώ ο κίνδυνος νέων περικοπών στις συντάξεις είναι ορατός, σύμφωνα με πρόσφατη μελέτη της ΕΝΥΠΕΚΚ, οι συνταξιούχοι κατά την περίοδο των Μνημονίων (2010-2016) απώλεσαν 50 και πλέον δισ. ευρώ από τις συντάξεις τους.
Ως βασικές αιτίες της μεγάλης αυτής απώλειας αναφέρονται, μεταξύ άλλων:
1) Οι 12 μέχρι σήμερα περικοπές στις κύριες και επικουρικές συντάξεις
2) Η κατάργηση της 13ης και 14ης σύνταξης
3) Η μείωση εφ' όρου ζωής (πέναλτι) από 6%-30% για τις πρόωρες συντάξεις γήρατος
4) Η επιπλέον μείωση (έξτρα πέναλτι) 10% για τις πρόωρες συντάξεις γήρατος (σ.σ.: επεβλήθη από την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ με τον Ν. 4336/2015)
5) Η κατάργηση των κατώτατων ορίων στις συντάξεις
6) Το πάγωμα στις αυξήσεις όλων των ειδών συντάξεων μέχρι τον Δεκέμβριο του 2021
7) Οι μεγάλες μειώσεις στις συντάξεις αναπηρίας και χηρείας
8) Η αύξηση από 4% σε 6% υπέρ ΕΟΠΥΥ σε όλες τις κύριες συντάξεις
9) Η πρωτοθέσπιση αντίστοιχης παρακράτησης 6% υπέρ ΕΟΠΥΥ και σε όλες τις επικουρικές συντάξεις
10) Το πλαφόν στο ύψος της σύνταξης των μονοσυνταξιούχων και των πολυσυνταξιούχων
11) Η δραστική μείωση στη σύνταξη των απασχολούμενων συνταξιούχων
12) Η μείωση κατά 50% του εφάπαξ
13) Η θέσπιση και η αύξηση της εισφοράς αλληλεγγύης συνταξιούχων υπέρ ΑΚΑΓΕ (σ.σ.: κρίθηκε πρόσφατα αντισυνταγματική με την υπ' αριθμ. 244/2017 απόφαση της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου)
14) Η αύξηση της παρακράτησης φόρου
15) Η δραστική μείωση του αφορολογήτου
16) Η προϊούσα κατάργηση του ΕΚΑΣ μέχρι τον Δεκέμβριο του 2019 από το Μνημόνιο ΣΥΡΙΖΑ (Ν. 4336/2015)

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
26
Περικλής
18/02/2017 18:23
Ε Βέβαια σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν ... Ναθεσπιστεί ανώτατο όριο ζωής καιμετά στα κρεμαντόρια τους συνταξιούχους για Ιατρικές έρευνες......Τία αλλο ποιο εμετικό μπορείτε να γράψετε σκατοέληνες για τους πατεςράδες σας και τις μανάδες σας.!!! τί μέλλον μπορεί να έχει αυτή η χώρα με πολίτες που εκφράζονται κατ. αυτόν τον τρόπο. Ενα είναι σίγουρο βοιώνουμε τον κοινωνικό εμφύλιο και τον κονωνικό αυτισμό !!!!λες και το κράτος το κατέστρεψαν αυτοί που μόχθησαν μέχρι σήμερα να το βρήτε ετοιμο εσείς κωλόπαιδα του κερατά κασι να ασελγείτε .Σε λίγο οπως πάτε θα είστε δούλοι κανονικοί..... Στοχοποιείτε κοινωνικές ομάδες αλλα ξεχνάτε οτι χαριν αυτών επιβιώνετε εσείς και τα κωλόπαιδά σας καταντήσατε ριψασπεις και εθελόδουλοι. με γιά σας και με χαράς σας αλλα δεν θα στεναχωρεθώ να σας βλέπω να ψοφάτε στους δρόμους γιατι εμείς οι δημοσιυπάλληλοι θα ζουμε τελευταίοι για να μαζεύουμε τα πτώματά σας . Αφήστε λοιπόν τους απομαχους της ζωής στη μοίρα τους και κλάψτε τη δική σας.Έστω για μερικούς νοήμονες απο εσάς θα κλείσω με το αποσπασμα του Περικλέους Επιτάφιο οχι τον επιτάφιο τον δικό σας Κωλοέληνε έ Κωλοέληνες !!!!!! Απο των Προγόνων δε άρξομαι . »Θ' ?ρχίσω ?π? το?ς προγόνους μας. Δίκαιο κα? σωστ? σ? τέτοια ?ρα ν? το?ς κάνωμε τ?ν τιμ? τ?ς μνήμης. Γιατ? ?π? γενι? σ? γενι? ο? ?διοι πάντα ?ζησαν σ' α?τ? τ? γ? κα? χάρη στ?ν ?νδρεία τους μ?ς τ?ν παράδωσαν ?λεύθερη. ?παινος ταιριάζει στο?ς προγόνους μας, ?λλ? ?κόμα μεγαλύτερος στο?ς πατέρες μας. ?μόχθησαν γι? ν? προσθέσουν σ' ?κε?να πο? κληρονόμησαν τ?ν ?ση ?ξουσία κα? δύναμη μ?ς ?φ?καν. ?λλ? κ' ?με?ς ο? ?διοι, ?σοι ε?μαστε σ? ?ριμη ?λικία, α?ξήσαμε τ?ν δύναμη τ?ς πολιτείας κα? τ?ς δώσαμε ?πόλυτη α?τάρκεια κα? σ? καιρ? ε?ρήνης κα? σ? πόλεμο. Δ?ν θά μακρυγορήσω γι? τ? πολεμικ? κατορθώματα πο? μ?ς ?δωσαν τ?ν σημεριν? μας κυριαρχία ο?τε γι? τ?ς ?πιδρομές, βαρβαρικ?ς ? ?λληνικές, πο? ?ποκρούσαμε ?με?ς κα? ο? πατέρες μας. Α?τ? σ?ς ε?ναι γνωστ? κα? θ? τ? παραλείψω. ?λλ? πρ?ν ?ρθω στ?ν ?παινο τ?ν ?νδρείων α?τ?ν, θέλω πρ?τα ν? μιλήσω γι? το?ς θεσμο?ς κα? τ?ς ?ρχ?ς πο? ?χομε ?φαρμόσει γι? ν? προσδώσωμε στ?ν πολιτεία τ? σημερινό της μεγαλε?ο, γιατ? νομίζω π?ς σ? τέτοια στιγμ? ταιριάζει ν? ε?πωθο?ν α?τ? κα? ε?ναι ?φέλιμο ν? τ' ?κούσουν ?σοι πολίτες ? ξένοι ε?ναι συγκεντρωμένοι ?δ?. Αυτή την Πατρίδα θέλουμε όχι τη δική σας !!!!
..........
20/02/2017 12:34
.... φίλε το να μην παίρνουν οι συνταξιούχοι τη σύνταξη που θα έπρεπε με βάση τα χρήματα που πλήρωσαν και δούλεψαν, είναι ότι ποιo άτιμο και άδικο.... όμως οι αιτίες για το σημερινό μας χάλι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτά που γράφεις και εάν είχες λίγο τσίπα θα έπρεπε να ντρέπεσαι.... πριν λίγες μέρες πουλήθηκε ο ΟΣΕ με τίμημα εξαιρετικά χαμηλό. Σαράντα πέντε εκατομμύρια, δηλαδή όσο κοστίζει ένα πακέτο τσιγάρα για κάθε κάτοικο αυτής της χώρας. Ένας από τους λόγους βέβαια όπως καταλαβαίνεις είναι το γεγονός ότι στο τίμημα συνυπολογίσθηκαν και οι "μισθάρες" και τα δώρα και τα σέα και τα μέα του υπάρχοντος προσωπικού.... όπως έγινε και με τον ΟΤΕ σε προγενέστερες περιόδους και με τόσες άλλες δημόσιες επιχειρήσεις.... Δηλαδή να αυξάνεται το Δημόσιο χρέος για να πληρώνονται οι δημόσιοι κοπρίτες και οι χρήστες σφραγίδων.... ΑΥΤΗ την Πατρίδα θες λεβεντάκο ;
και να ταν μονο οι συνταξιουχοι...
17/02/2017 11:50
τα "παληκαρια-λεβεντες" του συριζα(οπως τους αποκαλουν οι οπαδοι τους) καταργησαν τις καρτες σιτησης και το κ.ε.α το παιρνουν μονο αλλοδαποι,ρομα και αστεγοι. εκατονταδες χιλλιαδες ελληνες παιρνουν τροφιμα απτα συσσιτια των δημων και της εκκλησιας. η ανεργια μειωθηκε γιατι εκατονταδες χιλλιαδες ελληνες δουλευουν σε συνθηκες γαλερας και σκλαβιας η εχουν φυγει στο εξωτερικο. αυτη ειναι η ελλαδα της αναπτυξης των συριζανελ και των δανειστων.
ΙΑΝ.ΑΛΑΤΖΟ.
16/02/2017 18:56
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ...ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΣ(ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ),ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΡΩΝ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΧΩΝ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ,ΧΩΡΙΑ ΟΙ ΧΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΩΝ,ΠΑΛΙΝΟΣΤΟΥΝΤΩΝ,ΚΛΠ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΣΕΠΡΑΤΑΝ ΤΟΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ,ΤΑ ΟΜΟΛΟΓΑ,ΤΟ ΧΡΗΜΑΤ/ΡΙΟ .....ΔΙΑ-ΧΡΟΝΙΚΟ/ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΟΙΝΩΣ....ΕΠΌΜΕΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΦΑΛΙΜΕΝΤΟ !!!
Πανος Χρ.
16/02/2017 16:21
Δηλαδη πρεπει εγω σαν φορολογουμενος να πληρωνω τον καθε σκατα επειδη πηρε συνταξη στα 50 και τιναξε τα ταμεια; Στο διαβολο και να πεθανουν στο πεζοδρομιο απο τη πεινα, να μαζευει τα πτωματα τους ο Δημος με το καροτσι οπως επι Κατοχης.
kardon
16/02/2017 18:54
Όλοι είναι φορολογούμενοι και οι ελάχιστοι συνταξιούχοι των πενήντα ετών, όπως ισχυρίζεσαι έχουν πληρώσει εισφορές και βάση κάποιου νόμου έχουν συνταξιοδοτηθεί. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω ειλικρινά πιστεύεις εσύ προσωπικά θα έχεις καλύτερη μοίρα αν κόψουν όλες τις συντάξεις; Το σίγουρο είναι ότι το πλήρωμα του χρόνου θα έρθει και για σένα, αλλά επειδή σε βλέπω να πεθαίνεις στην ψάθα νιώσε τουλάχιστον άνθρωπος. Φίλε μου Απαίδευτε!
Πανος Χρ.
17/02/2017 20:36
Λυπαμαι, αλλα το παραμυθι του "βάση κάποιου νόμου" τελειωσε φιλε. Αν νομιζεις οτι θα επιζησεις με συνταξη ελληνικου ταμειου εισαι πολυ λαθος. Σου προαγγελω συνταξη στα 70 και αυτη θα ειναι 170 δραχμες. Εχεις συγγενεις στο εξωτερικο να σου στελνουν πατατες;
Χα χα χα
18/02/2017 03:37
Καλο, αλλα αυτοι δεν καταλαβαινουν τιποτα. Ειναι θεμα νοημοσυνης...
Μ.Ι.Ρ.
16/02/2017 16:18
Τετοιοι τιτλοι με κανουν να λυπαμαι που δεν σας εκλεισαν σαν εφημεριδα, κυριοι συντακτες. Κατι μεταξυ παραπλανησης κοινου και σκοπιμου δημαγωγιας, ε; Εχετε κοτσια να το δημοσιεψετε;
ΛΑΖΑΡΟΣ
16/02/2017 19:32
ΠΟΣΟ ΣΑΝΟ ΕΦΑΓΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ...ΑΣΧΕΤΕ
Μ.Ι.Ρ
17/02/2017 20:30
Λαζαρε δευρω εξω, ειπε ο Ιησους. Αλλα εσυ Λαζαρε θες να κολυμπας στα παραμυθια με ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΧΑ, κλπ. Και στις επομενες εκλογες παλι ενα απ αυτους τους απατεωνες θα ψηφισεις ... Και βεβαια δεν εχεις κανενα προσον να τους μουτζωσεις για μια σταδιοδρομια στο εξωτερικο. Ετσι ;-)
Η αλητεία στην εξουσία
16/02/2017 13:19
Η αλητεία του ΣΥΡΙΖΑ ήταν που έβαζε μπροστά τους γέρους το 2000 να φάνε δακρυγόνα για να αποσυρθεί το νομοσχέδιο Γιαννίτση. Τώρα η ίδια αλητεία, που δεν έχει ιδέα από διοίκηση και λύσεις, στέλνει αδιάβαστους εκατομμύρια συνταξιούχους στην πείνα. Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι λέει ο λαός, αλλά και δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις.
Merckel
16/02/2017 16:37
Δυστυχώς , ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, η σύνταξη πρέπει να είναι το 70-80% του εν ενεργεία υπαλλήλου. Τι σημαίνει αυτό. Βασικός μισθός 400 ευρώ , σημαίνει βασική σύνταξη 300 ευρώ. Βασικός μισθός πυροσβέστη 1000 ευρώ, σύνταξη 700 ευρώ. Και αυτό με την προϋπόθεση ότι ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ!! Όταν μια χώρα , ελληνοποιεί Ρώσους συνταξιούχους και ταυτόχρονα χάνει νέους προς Γερμανία , οι συντάξεις υα γίνουν επίδομα πείνας. Τα μαθηματικά ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΙΛΕΙΚΤΑ!!! Λύσεις φυσικά υπάρχουν!!! Για παράδειγμα ηλικιωμένος με καταθέσεις 300.000 ευρώ και εισόδημα από ενοίκια 1000 ευρώ ΤΟΝ ΜΉΝΑ , του διακόπτεις την σύνταξη αλλά Αυστραλία, μέχρι να μεταβιβάσει την περιουσία του στα παιδιά του ή αφού φάει τα παστωμένα! Έτσι δεν μειώνεις την σύνταξη των 500 ευρώ του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ, πάμφτωχου. Απλά ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ!! Είσαι ιατρός 72 ετών καιθέλεις να έχεις ιατρείο ιδιωτικό, πλήρης διακοπή της σύνταξης μέχρι να σταματήσεις να τρώς το ψωμάκι των νέων ιατρών. Και στο κάτω κάτω απλά και λαικά, ποιος πρέπει να πληρώσει την ζημιά από την ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΚΗ ψήφο της μεταπολίτευσης? Ο συνταξιούχος ή ο 18αρης? Ο συνταξιούχος ΑΠΑΝΤΑΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ! Ανόητε Ελληνικέ Λαέ! Χώρα που αποφασίζει να θυσιάσει τους νέους αντί των συνταξιούχων, Χώρα που αποφασίζει να θυσιάσει τον ελέυθερο επαγγελματίς αντί του κρατικοδίατου, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ή αλλιώς στα αγγλικά την αποκαλούν FAILED STATE!(ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ)! Καλή τσικνοπέμπτη! Παραδόξως δεν βρήκα τραπέζι για φαγί! Προ-κρατήσεις από συνταξιούχους έμαθα! Οι νέοι θα τους σερβίρουν όμως με 300 ευρώ ΑΜΟΙΒΗ. Αρε ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΡΑ , είσαι ΑΚΟΜΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΧΑΡΗ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ. Ο Σόιμπλε όμως θα σε στρώσει!!! Σε καταστρέφει και ακόμα κανένας χοίρος ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΠΩΣ!!!!!!
Περικλής
18/02/2017 18:31
Αν η Ελλάδα εχει χοίρους σαν εσένα τι να τα κάνει τα γαιδούρια ????Μαζί και τα 22 που σε επικροτούν !!!!! Τι να θυσιάσει απο εσας η Ελλάδα βρε ανόητοι λέγεστε εσείς ελπίδα του αυριο καμένα μυαλά παστωμενα με στόκο που ζείτε σε παχνιά??? ΑΙ!!! Σιχτίρ Κωλόπαιδα!!!!!! !!!!
Merckel
19/02/2017 00:13
Περικλα.Μολις πεθανεις και τα παιδια σου δεν μπορουν να πληρωσουν φορους,τα σπιτια,τα οικοπεδα και τα εξοχικα σου θα τα παρουμε τζαμπα εμεις οι νεοι που ξενιτευτηκαμε. Ο ηλεκτρονικος πλειστηριασμος μας διευκολυνει και απο εδω απο την Γερμανια....χα.χα.χα χοιροι που το ΠΑΣΟΚ σας προετοιμασε για μαζικη σφαγη αφου σας παχυνε πρωτα
Merckel
19/02/2017 00:07
Αμορφωτε πασοκοσυριζαιε φραγκοφονια τεμπελχανα κρατικοδιαιτε,σε ποναει βλεπω η σοβαροτητα. Καθε φορα που θα μειωνεται η συνταξη σου να τηλεφωνεις τον φωτοπουλο να σου εξηγησει.Ηλιθιε απληστε και εσυ εχασες χρηματα στο χρηματιστηριο; Πληγωνει να σου λεει καταμουτρα ο κυνικος οτι εισαι βλακας για αυτο θα πεινασεις.Εσυ προτιμας παραμυθαδες ε τυπου Τσιπρα χαιβανι. Σε λιγο αντι για συνταξη θα παιρβεις κουπονια και εσυ βλακα δεν καταλαβες γιατι....
Με τον κηδεμόνα σου αυτή τη φορά.
16/02/2017 23:24
Αγόρι, μήπως έφτασαν ως εσένα τα νέα ότι το γαλάζιο ΠΑΣΟΚ, δηλαδή η ΝΔ του Κωστάκη του Βουχέσα διόριζε σαν να μην υπήρχε αύριο με τον σημερινό Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τότε υπουργό του Κωστάκη, Προκόπη Παυλόπουλο; Μπα, έ; Μήπως πήρες χαμπάρι ότι ψάχνανε τρόπους να παρακάμψουν το ΑΣΕΠ στους διορισμούς, το ΑΣΣΠ που έγινε με το νόμο Πεπονή, του υπουργού του ΠΑΣΟΚ που βρίζεις; Μπα έ, ούτε αυτό; Μήπως αγριόχοιρε κατάλαβες ότι ο βαψομαλλιάς γύφτος νεοδημοκράτης Βύρων Πολύδωρας, αφού κάηκε όλη η ελλάδα κι αυτός αγρόν ηγόραζε, μετά διόρισε αγρο...φύλακες που δεν είχαν όχι μόνον υπηρεσία ή γραφείο, αλλά ούτε κινητό για να επικοινωνήσουν με κάποιον και να πάρουν εντολές; Πλήρωνε τώρα κόθορνε τις συντάξεις των αγροφυλάκων του νεοδημοκράτη Πολύδωρα. Το κάθαρμα όμως ο νεοδημοκράτης Πολύδωρας πρόλαβε και διόρισε και την κόρη του την μία και μοναδική ημέρα που έγινε πρόεδρος της Βουλής για να διαλύσει τη Βουλή και να γλιτώσει ο Μπουχέσας το ειδικό δικαστήριο με παραγραφή των αδικημάτων που θα του φόρτωναν. Πλήρωνέ την κι αυτήν κουνάβι. Κατάλαβες μήπως ασβέ ότι όταν δεν ελέγχεται, ο οποιοσδήποτε θα κάνει τα ίδια; Ούτε που σου περασε απ' το νου έ; Τα έβαλες κάφρε με τους συνταξιούχους και νόμισες ότι έπιασες τον κάπρο απ' τα φρύδια. Και μάλιστα βρήκες να ξεχωρήσεις και να κατηγορήσεις το βαθυ-ΠΑΣΟΚ και τον βρομο-ΣΥΡΙΖΑ (οι βρομιάρηδες που λένε ότι το ΠΑΣΙΚ βρομάει) λες και η λαϊκή δεξιά του Γιακουμάτου και του δήθεν Καραμανλή άγιασε στην εξουσία. Και αν δεν κατάλαβες, το βρισίδι το τρως για να μάθεις να βρίζεις εσύ, ένας κάφρος και καλά ξερόλας, τον Ελληνικό λαό, ως "ανόητο". Κοίτα τη φάτσα σου στον καθρέφτη, κι έλα πάλι να μας τα πεις ξανά.
Soimple
17/02/2017 17:04
Και συγνωμη αλλα να διευκρινισω..Δεν ειπα ηλιθιους τους πολιτικαντιδες του ΠΑΣΟΚΣΥΡΙΖΑ και της ΝΔ. Εσας τους σημερινους συνταξιουχους, την γενεα της μεταπολιτευσης λεω ηλιθιους .Μπορει να διαφωνειται, να με βριζεται αλλα πρεπει να κανετε το απο αυτο σας παξιμαδι πλεον.Γιατι; Γιατι τι να κανουμε αφου ειναι αληθεια, αποδειχθεικατε grand stupid.
tt
16/02/2017 12:48
Το κράτος πρέπει να επιστρέψει πίσω αυτούς που έχουν βγει στη σύνταξη στα 50 διότι αυτή είναι που κάνουν τη μεγάλη ζημιά στην οικονομία του κράτους να τους βάλει να δουλέψουν μέχρι τα 65 για να μην πληρώνονται Τσάπα αυτό πρέπει να κάνει μια λογική Κυβέρνηση αυτή που έχουν βγει στα 50 στη σύνταξη προσπαθούν με κάθε τρόπο να Βρουν Μία θέση εργασίας και έτσι δημιουργείται το κομφούζιο αυτές οι λίγες θέσεις που υπάρχουν τις παίρνουμε πάλι αυτή διότι οι περισσότεροι απ' αυτούς είναι δήμος υπάλληλοι και είναι μέσα στα κυκλώματα το καθωσπρέπει αυτούς να τους επιστρέψει στη θέση τους σε νοσοκομεία όπου υπάρχουν κενές θέσεις σε αστυνομία ειδικά στα νοσοκομεία Ο κόσμος υποφέρει δεν υπάρχει προσωπικό να τους εξυπηρετήσει εκεί όλοι αυτοί οι νοσηλευτές και γιατροί να επιστρέψω στη θέση τους αυτοί που έχουν βγει στα 50 τη σύνταξη αυτοί έχουν κάνει μεγάλη ζημιά στο ελληνικό κράτος εάν επιστρέψω Αυτή πίσω δεν θα χρειαστεί επίσης να κάνει το κράτος άλλες προσλήψεις και να πετάει τα λεφτά του από δω και εκεί αυτό θα έφτιαχναν σωστή πρωθυπουργοί και σωστή υπουργοί η Ελλάδα αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε έκτακτη ανάγκη και αυτό που γράφω είναι επιτακτικό να γυρίσουν πίσω στις Θέσεις τους οι πενηντάρηδες που έχουν βγει στη σύνταξη ο έλληνας πολίτης πληρώνει με φόρους αυτούς τους πενηντάρηδες
Αντώνης
16/02/2017 17:43
Το κακό είναι ότι αυτοί οι 50ρηδες συνταξιούχοι δουλεύουν μετά στην μαύρη και από την μία χάνει το κράτος εισφορές(φόρους,συντάξημα κτλ.)και από την άλλη μπλοκάρουν θέσεις εργασίας γιά τους νεώτερους.
Αντώνης
16/02/2017 17:42
Το κακό είναι ότι αυτοί οι 50ρηδες συνταξιούχοι δουλεύουν μετά στην μαύρη και από την μία χάνει το κράτος εισφορές(φόρους,συντάξημα κτλ.)και από την άλλη μπλοκάρουν θέσεις εργασίας γιά τους νεώτερους.
Πάνος / Αννόβερο
16/02/2017 12:04
Να μειωθεί η υψηλή συνταξιοδότηση εδώ κ τώρα για να σωθούμε όλοι.
Ανάποδος
16/02/2017 21:58
Υπάρχει καλύτερη λύση. Στα 70 να αυτοκτονούν εθελοντικά οι συνταξιούχοι. Έτσι ούτε συντάξεις αλλά ούτε και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Απλά πείτε μου να το γλεντήσω από τώρα, αν είναι... Γιατί δεν θα πληρώνω εγώ μεγάλες εισφορές ώστε ο κάθε άσχετος που δεν έχει δόσει μια δεκάρα να παίρνει σύνταξη. Ξέρω να τα φάω και μόνος μου.
19/02/2017 21:17
απο τα 45 να αυτκτονουν γιατι απο τοτε βγαινουν συνταχη οι δημοσιοι
Merckel
16/02/2017 16:42
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΜΙΝ 500 ευρώ και MAX 1000 ευρω, ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ. Και κυρίως να στείλουμε τις άγαμες θυγατέρες των δικαστών στην φάμπρικα!!!!Αλλά και μέγιστη αμοιβή κρατικοδίαιτου στις ΔΕΚΟ 1000 ευρώ!!Μην ξεχνάμε ΤΗΝ ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ ΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΩΝ. Ελπίδα ως χώρα θα έχουμε ΟΤΑΝ ΑΠΑΞΙΩΘΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ! Εαν δεν το καταφέρουμε αυτό θα φεύγουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ και θα έρχονται οι ΝΕΟΠΑΣΟΚΟΙ(ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ) και θα διορίζουμε και θα διορίζουμε μέχρι να παίρνουν όλοι ΚΟΥΠΟΝΙΑ!!!!!!
Πάνος Αννόβερο
16/02/2017 17:06
Οι διορισμοί χρειάζονται και λεφτά ! Εκτός αν θα πληρώνονται με μαρούλια !! Πέταξε το πουλάκι μάγκες μου ! Την απερίγραπτη βαρβαρότητα που έδειξε ο ηλιθιος Ελληνικός λαος στον Γιώργο Παπανδρέου θα την πληρώσει με την άτακτη χρεοκοπία . Κυριακή κοντή γιορτή ! Ρούχα CUCCI μυαλό κουκούτσι , αυτος ήταν ο Έλληνας 50 χρόνια ..... αν δεν το χονεψατε θα χονέψετε τραγουδώντας .