FT: Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗ ROTHSCHILD ΩΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΕΟΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/02/2017 13:18 |
 FT: Η Ελλάδα προσλαμβάνει τη Rothschild ως σύμβουλο για το χρέος

Η Ελλάδα σχεδιάζει να διορίσει την Rothschild ως σύμβουλο για το χρέος, αναφέρει δημοσίευμα της βρετανικής εφημερίδας Financial Times επικαλούμενο δύο πηγές, για τις οποίες αναφέρει πως έχουν άμεση γνώση του θέματος, αλλά δεν κατονομάζει.

Στο δημοσίευμα προστίθεται ότι κυβερνητικοί αξιωματούχοι ελπίζουν να οριστικοποιήσουν αυτόν τον διορισμό της Rothschild πριν από τη συνάντηση των υπουργών Οικονομικών της ευρωζώνης στις 20 Φεβρουαρίου.

Η Rothschild θα συμβουλεύσει τη χώρα σε όλους τους τομείς που συνδέονται με το χρέος της, συμπεριλαμβανομένων των διαπραγματεύσεων με τους πιστωτές, την πιθανή ένταξη στο πρόγραμμα QE της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και την επανέναρξη έκδοσης ελληνικών κρατικών ομολόγων, δήλωσαν δύο πηγές με άμεση γνώση του θέματος, σύμφωνα με το δημοσίευμα.

Η Rothschild αναμένεται να λάβει μπόνους, όταν η Ελλάδα ανακτήσει την πρόσβαση στις παγκόσμιες αγορές ομολόγων, πρόσθεσαν οι πηγές, σύμφωνα με τους Financial Times.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, η Rothschild, για τον διορισμό της οποίας θα απαιτηθεί υπουργική απόφαση, θα αντικαταστήσει την αμερικανική επενδυτική τράπεζα Lazard, η οποία συμβούλευσε τη χώρα κατά το αρχικό πρόγραμμα διάσωσης το 2012.

Η Lazard είναι αυτή στιγμή οικονομικός σύμβουλος του ελληνικού υπουργείου Ενέργειας, αναφέρει η βρετανική εφημερίδα, σημειώνοντας ότι το ελληνικό υπουργείο Οικονομικών και η Rothschild αρνήθηκαν να κάνουν κάποιο σχόλιο.

30
καθε καρυδιας καρυδι
19/02/2017 21:09
Μετά το 1834, και την ανακύρηξη της Αθήνας ως πρωτεύουσα της ανεξάρτητης Ελλάδας, αναπτύχθηκε μία μικρή εβραϊκή κοινότητα. Αριθμός εβραϊκών οικογενειών από τη Γερμανία ήρθαν και εγκαταστάθηκαν στην Αθήνα.Μεταξύ αυτών και ο χρηματιστής Μαξ ντε-Ρότσιλντ, ο οποίος συμμετείχε στην ακολουθία του βασιλιά Όθωνα. Μέσω της Δουκίσσης της Πλακεντίας αποκτήθηκε μια μεγάλη έκταση για την ανέγερση της Συναγωγής (1843).Ο Μαξ ντε Ρότσιλντ, ήρθε στην Ελλάδα με την ακολουθία του Βασιλιά Όθωνα και διετέλεσε οικονομικός σύμβουλός του για αρκετά χρόνια. Ο Μαξ ντε Ρότσιλντ ήταν περήφανος για την εβραϊκή καταγωγή του και με την άφιξή του στην Αθήνα συνέβαλε στο συντονισμό μιας μικρής αλλά σημαντικής Κοινότητας Ασκεναζί Εβραίων
Τσ, τσ, τσ... Χυδαιότητες...
Ποιος εγώ;
Όχι ρε, ο Καμμένος!
15/02/2017 11:41
Πάνο Καμμένε, πιο ψηλά τα οπίσθια, να βολευτεί καλύτερα αυτός που θα σου κάνη τη δουλειά του ... χρέους. Κι όταν τελειώσει κι αυτός, όπως τελείωσαν κι οι άλλοι, μην κάνεις τον κόπο να σηκωθείς απ' τα τέσσερα. Έρχεται σύσσωμος ο ελληνικός λαός να ξεχαρμανιάσει επάνω σου.
Νατασσα
15/02/2017 08:57
Καλα πως ειναι δυνατον μια κυβερνηση προοδευτικη, αριστερη, σοσιαλιστικη, σοβαρη, οπως ο ΣΥΡΙΖΑ που εχει διδαξει στο κοσμο πως πρεπει να κυβερναται μια χωρα, με κορυφαιους οικονομολογους οπως τον κ. Γιανη Κολοτουμπα, με ενα λεβεντη πρωθυπουργο οπως τον κ. Αλεξη Πιμοκιο, να χρειασθει συμβουλες απο μια τραπεζα που υπηρετει απο 100νταετιες(!) βασιλια και τον καπιταλισμο; Απορω!
Γιώργος
15/02/2017 11:00
Bruidsjonker, που είσαι νεοναζιστικό θηρίο σε χάσαμε.
Βρομάει οπαδίλα το πράμα
15/02/2017 19:47
Έλα ρε Giorgara, πού είσαι; Από τότε που άρχισε να κρύβεται εκείνος ο ηλίθιος ΒΠ δεν έχουμε ποιον να σφαλιαρίζουμε διαδικτυακώς και πεθαίνουμε από ανία. Μόνον εσύ Giorgos είσαι εφάμιλος του ΒΠ, σαν δυο σταγόνες νερό ένα πράμα. Ρε λες;...
Γιώργος
16/02/2017 10:40
Bruidsjonker, που είσαι νεοναζιστικό θηρίο σε χάσαμε.
Γιωργος
15/02/2017 00:34
Το οτι υπαρχει γενικως μια συνομωσια και ενα στεγανο πανω απο την ολη υποθεση πρωτοι το φωναζαν οι του αντιμνημονιακου χωρου.Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι συνομωσιολογος αλλα ρε μαγκες πως γινεται να χρεοκοπησε στην Αμερικη η παλιοτραπεζα Λημαν Μπροδερς και να εφτασε ο αντικτυπος της στην Ελλαδα ως δηθεν οικονομικη κριση κι εκτοτε εχει οκτω χρονια η ιδια ιστορια χωρις να μπορει να βγει ενα συμπερασμα απο κανεναν.Κι απο την αλλη να εφαρμοζουν εκ των προτερων εν γνωσει τους λανθασμενες τακτικες που μετα απο εξι χρονια αποτυχιας τις χαρακτηρισαν κι επισημα ως λαθος αλλα κατα του λοιπου ομως ολα συνεχιζουν στο ιδιο μιζερο τεμπο?Κι αλλοι να λεγανε εξαρχης για ψευτικα στοιχεια της ΕΛΣΤΑΤ που διογκωσαν την κριση,αρα κατι αλλο παιζεται απο πισω και η κριση ειναι το προπετασμα του καπνου.Γιατι αυτο που φανηκε ξεκαθαρα δεν ειναι η προσπαθεια για λυση του προβληματος,αλλα προσπαθειες για συνεχιση με καθε τροπο του προβληματος και της γιγαντωσης του.Και ισως να επιβαλλεται να αλλαξουν οι συμβουλοι μιας κι αποτελεσμα τοσα χρονια δεν ειδαμε.
ΒΠ
15/02/2017 19:52
Έλα Giorgara, μεγάλε αναλυτή συνωμοσιολόγε οπαδέ! Πες μας τώρα κάτι για τα 40 χρόνια ΣΥΡΙΖΑ που θα φάμε στη μάπα για να στανιάρουμε! Έλα τώρα μην κρύβεσαι, βρομάς από χιλιόμετρα γιδίλα πολακίσια. Γουστάρεις το διασυρμό, έ πουφαλίτσα; Ανεξάντλητη η διεστραμμένη σου όρεξη, τι ν αυτό με σένα ρε παιδί μου;
Αλαλουμ
15/02/2017 02:46
ΕΡΏΤΗΞΙΣ : Τι εμπορευοντε αι Τράπεζαι? Δάνεια! Ποιο το κέρδος αυτών περικαλώ? Τόκοι! Γκέκε? Περπετουαλ δεβτ!
προυτς προυτς
14/02/2017 23:56
Δεν θα μας σώσει ο μιχαλοφύρερ, ο καρατζαφύρερ, η λευκή αρκούδα, ο Τράμπ-Αδώνιδας, οι καινοτόμοι νεοδημοκράτες και οι επενδυτές του Κούλη;
Β
14/02/2017 23:22
H να συμβουλεψει την Ελλαδα για μια καλη πτωχευση ή ενα καλο κουρεμα καταθεσεων. Θα μαθουμε συντομα
Στρατος
14/02/2017 18:53
Αυτο που μετράει ειναι αν η Rothschild εχει την κατάλληλη εμπειρία και δυνατότητα να συμβουλέψει την κεβέρνηση. Όλα τα αλλα ειναι περιττές φλυαρίες.
τσου!
16/02/2017 11:22
απο ασχετοσυνη ο ελληνικος λαος πρωτος!...το χρεος...ποιος νομιζεις οτι σου το εχει δημιουργήσει ?....οι κυνερνησεις φυσικα... που τους σπονσαρει ο ροθσιλντ....ΓΚΕ-ΓΚΕ.?.και σου βαλανε και ολοι λαικ!
puaro
14/02/2017 18:48
τα πιασαμε τα λεφτα μας τωρα. ξεκινατε να μαζευετε ροβυθια κ φακες. παρτε κ καμια κοτα να κανει αυγα. σαλωμ σαλωμ.
dias
14/02/2017 18:33
Πάνο στα τέσσερα και στους Ρότσιλντ.
zz
14/02/2017 17:00
Το ωραίο είναι που βρίζουν την Χρυσή Αυγή ως ναζιστικό κόμμα , η Ροτσιλντ στηρίζει Χίτλερ πριν γίνει αυτός Ραιχ Κανσλερ, στήριζε Γερμάνια στον 2ππ , σήμερα η τάχα μου αριστερά (πολέμια της ναζιστικής ) Χρυσής Αυγής συνεργάζεται άψογα με τους χρηματοδότες του Χίτλερ και συνεχίστριας αυτού Μερκελ , εύγε ψηφοφόροι της κάλπικης αριστεράς , μη βρίζετε τους άλλους , εσείς είσαστε συνεργάτες του ( 4ου )Ράιχ και όχι οι άλλοι .
Mboosh
14/02/2017 20:33
Αυτές είναι ανοησίες που τις πιστεύουν μόνο οι "ναζί κανείς ή να μην ζει".
zz
15/02/2017 16:19
Άμα θες ζήσε άμα θες ψόφησε πρόβλημα σου .
Νταλικα
14/02/2017 20:17
Η δήμοκρατια της Γερμανίας της Γερμανίας και γενικά η Γερμανία ως κράτος απέχει χιλιόμετρα από την τσαντιροβυζαντινο ελλαδισταν και σίγουρα δεν φταίνε οι ξένοι που οι πολιτικοί μας τα τρώνε με 10 μασέλες και οι μόνοι που πληρώνουν φόρους είναι μισθωτοί και εργάτες. Ζητάς καμία απόδειξη όταν πας να αγοράσεις τα αντίσιωνιστικα σου βιβλία ή τροφοδοτεις και εσύ τη διάλυση της χωρας
Αλαλουμ
15/02/2017 03:13
ΌΧΙ!!!Δέν είναι δικιά μου δουλειά ,ούτε θα κάμωσει υμείς τους φοροφυλακες .Υπάρχουν νόμοι κατά της φοροδιαφυγής και το "Κράτος" έχει υποχρέωση να τους εφαρμόζει . Πρός όλους όμως .Και για τούς βιβλιοπώλες των αντισιωνιστικών βιβλίων και για τούς καφεπώλας της γειτονιάς, αλλά και για τούς βολευτάς με τα οφ σόρ,και για τούς γιατρούς με τα φακελάκια ,και για τους βιομηχάνους και ιδιοκτήτες εφημερίδων και τηλεοπτικών καναλιών ,και ,και,και.Κλέψατε μεσιέ φόρους ? Και σάς ανθιστήκαμε ? Θαυμάσια ! Τόσα οι φόροι.Τόσα οι τόκοι ,τόσα το πρόστιμο .Δεν τα έχετε ? Μέσα ! Αλλά θα μπεις μέσα ,και θα αράξεις μέχρι να εκτίνεις την ποινή σου έξ ολοκλήρου . Τι πίνω τέλος πάντων .
Ai siktir
14/02/2017 16:21
PATSIFIKO
wolf
14/02/2017 14:22
Τελικα Εβραιοι , Γερμανοεβραιοι η καθαροι Γερμανοι θα σωσουν την ταλαιπωρη αυτη χωρα . Αυτο ειναι ενα ισχυρο χαστουκι για ολους τους εγκεφαλικους λεχριτες για τα υβριστικα τους σχολια εις βαρος των Εβραιων και των Γερμανων !
Αλαλουμ
15/02/2017 03:32
Χάιλ Φύρερ ! Όλοι μαζί δυνατά : Auf der Heide bluht ein kleines Blumelein und das hei?t: Erika. Hei? von hunderttausend kleinen Bienelein wird umschwarmt Erika denn ihr Herz ist voller Su?igkeit, zarter Duft entstromt dem Blutenkleid. Auf der Heide bluht ein kleines Blumelein und das hei?t: Erika.
wolf
15/02/2017 08:11
Αλαλουμ , εισαι τρομερος ! Αν ειχε επικρατησει ο Χιτλερ , παντοτε ομως ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΟΥς ΕΒΡΑΙΟΥς ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥς ,σημερα η Ευρωπη δεν θα ειχε τιποτε να ζηλεψει απο το Dubai η απο την Singapore. H Ευρωπη θα ηταν ενα παραδεισος χωρις μνημονια , χωρις αριστεριυς , δεξιους , λαικους και τις 40 χιλ. κρυφοαδελφες των Βριξελλων που τρωνε και πινουν εις βαρος των φορολογουμενων. Η Ευρωπη του σημερα δεν διαφερει απο την Ευρωπη του Μεσαιωνα. Αρχοντες , Αστυνομια και φτωχοι εργατες και γεωργοι για να συντηρουν τους δυο πρωτους, τους Αρχοντες και την Αστυνομια !! Υπαλληλοι των Βριξελλων με 6 και 8 χιλ μισθο τον μηνα και εργατες των 4οο Ευρω !! Αυτη ειναι η σημερινη Ευρωπη των λεγομενων δημοκρατικων δυναμεων !
Αλαλουμ
15/02/2017 16:46
Ωραία ιδέα μανδάμ .Βουδιστές ντυμένοι με Αραβικές κελεμπίες να χορέυουμε Χαβα Ναγκίλα........Όνειρο !
Τον κρετίνο κι αν τον βρίζεις την καρδούλα σου χαλάς
15/02/2017 14:14
Τί λες ρε ηλίθιε! Το μόνο καλό που θα μπορούσε να κάνει ο Χίτλερ θα ήταν να εξαφανίσει στα κρεματόρια κάτι κρετίνους σαν κι εσένα, για να απαλλαγεί η ανθρώπινη φυλή από το βάρος της αθλιότητάς τους. Και μετά να αυτοκτονήσει, πριν τον πιάσουν οι σοβιετικοί, όπως κι έγινε. Αλλά δεν κατάφερε τίποτα το σκουπίδι, αφού οι κρετίνοι σαν κι εσένα ακόμα υπάρχουν.
zeus
14/02/2017 14:14
Προσλαμβάνει έναν λύκο, να φυλάξει τα πρόβατα! Τώρα νομίζω ότι εγώ, τα έχω δει όλα! Και θα είναι εξαιρετικά αφύσικο, ακόμη και οι πλέον αργόστροφοι συμπολίτες μας, να μην έχουν καταλάβει το καταστροφικό έργο κατά της πατρίδας μας, που έχουν αναλάβει να εκτελέσουν όλες οι μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις της χώρας μας. Υ.Γ. Υπ όψιν ότι η κατ όνομα Τραπεζα της Ελλάδος, ανήκει στον Ρότσιλντ.
jan
14/02/2017 22:12
Οι γερμανοι λενε για κατι τεταιο (Εβαλε τον τραγο να για κοιπουρο...) Δεν τα εχεις δει δυστηχως ολα...εχει πολυ καταντια ακομη...μεχρη και μοισθοφορους θα θελουν να μας παρουνε για της βρωμοδουλιες τους... ο Βολφ παραπανω ειναι παπαγαλακι ... Μου αρεσει ο αι σικτιρ που εβαλε τον Πατσιφικο ....που να το ποιασουν ομως οι ιθαγενης
Αμαλια και Οττο
14/02/2017 13:36
Δηλαδη τα κομμουνια θα αναθεσουν σε "καπιταλιστικη" τραπεζα να τους δινει συμβουλες; Χα, χα ρε τι σκαταδες εχουμε στη κυβερνηση του κολου (παρντον: του ΣΥΡΙΖΑ).
niki
14/02/2017 17:26
" εμμμ , τραπεζίτης και αριστερός γίνεται? δε γίνεται "