Πιο πικρός από το νέο έτος λόγω της κλιμακούμενης, ανάλογα με την κατηγορία, αύξησης του ΕΦΚ

ΦΑΡΜΑΚΙ... Ο ΚΑΦΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/12/2016 08:00 |
Φαρμάκι... ο καφές από την Πρωτοχρονιά

Βαρυχειμωνιά στην αγορά του καφέ αλλά και στην καθημερινή συνήθεια εκατομμυρίων καταναλωτών απειλεί να φέρει ένας νέος φόρος ο οποίος κάνει πρεμιέρα την 1η Ιανουαρίου 2017.

Ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης κατά την εισαγωγή του προϊόντος με ταρίφα 2 έως 4 ευρώ ανά κιλό, μεταφράζεται, σύμφωνα με παράγοντες της αγοράς, σε ανατιμήσεις 10 λεπτών ανά σερβιριζόμενο καφέ σε καταστήματα εστίασης και κατά 25% στην τιμή λιανικής στο ράφι.

Τον περασμένο Μάιο η κυβέρνηση, προκειμένου να κλείσει τα δημοσιονομικά μέτρα της πρώτης αξιολόγησης, ψήφισε μεταξύ άλλων και την επιβολή του συγκεκριμένου φόρου ο οποίος κλιμακώνεται ανάλογα με την κατηγορία καφέ. Στον ωμό, μη καβουρδισμένο καφέ ο φόρος είναι δύο ευρώ ανά κιλό (πάντα κατά την εισαγωγή), στον καβουρδισμένο αυξάνεται σε τρία ευρώ και για τον στιγμιαίο καφέ καθώς και τα παρασκευάσματα από εκχυλίσματα, αποστάγματα ή συμπυκνώματα καφέ ο φόρος είναι τέσσερα ευρώ ανά κιλό.

Η ετήσια κατανάλωση καφέ στην Ελλάδα ξεπερνά τους 42.000 τόνους σε ετήσια βάση και σύμφωνα με πηγές της αγοράς η δημοσιονομική αποτελεσματικότητα του μέτρου είναι τουλάχιστον αμφίβολη. Τα προσδοκώμενα από το υπουργείο Οικονομικών έσοδα ανέρχονται σε 62 εκατ. ευρώ, αλλά η αγορά βλέπει ως πιθανότερο σενάριο την άνθηση του παράνομου εμπορίου και της φοροδιαφυγής.

Προκειμένου να ενισχύσουν αυτή τους την εκτίμηση, οι ίδιοι παράγοντες επισημαίνουν τα αποτελέσματα των αλλεπάλληλων αυξήσεων στην φορολογία των καπνικών προϊόντων σε συνάρτηση με τα δημόσια έσοδα. Τα στοιχεία δείχνουν ότι στο διάστημα 2009-2015 οι φόροι στα καπνικά αυξήθηκαν κατά 58%, αλλά τα έσοδα από φόρους στον καπνό μειώθηκαν κατά 6,5%. Στο ίδιο διάστημα η φοροδιαφυγή και το λαθρεμπόριο εκτοξεύθηκαν στα ύψη με τα διαφυγόντα έσοδα να φτάνουν πέρυσι τα 750 εκατ. ευρώ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ιδίως στον ωμό, μη καβουρδισμένο καφέ η επιβολή του φόρου των δύο ευρώ ανά κιλό εισαγόμενου προϊόντος συνεπάγεται διπλασιασμό του κόστους, με δραματικές - όπως τις χαρακτηρίζουν οι ίδιες πηγές - επιπτώσεις σε μια αγορά η οποία απασχολεί, από την παραγωγή έως την πώληση, περισσότερους από 200.000 εργαζομένους.

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
50
τσιρκο μετρανο
16/12/2016 06:30
Καφες τσιγαρο αλκοολ νουμερο 1 ναρκωτικα στην ελλαδα ! Δεκαδες χιλιαδες κρατικοι κοπριτες ζουνε απο τον θαννατο σας κ πρωτοιβκ καλυτεροι αι βουλευται
Χ.Γ.
13/12/2016 14:50
Πιεστε νερο!
Σφεντονα
13/12/2016 04:10
Ζωντοβολα εγερθητε ωρα για τσαι του βουνου
Kafes Arabica
12/12/2016 08:21
Πιο πολλά γράφονται για την αύξηση στον καφέ παρά στα τρόφιμα... Δέν είμαστε καλά... Βρέ κόκκους καφέ τρώτε ?? Τον φραπέ τον έχετε για καλή ποιότητα?? Η Ελλάδα πάντα έπερνε 2ης κατηγορίας καφέ, ήταν πάντα μια αγορά του στιγμιαίου καφέ. Τα καφεόδεντρα βγάζουν τον καρπό τους έτοιμο προς κατεργασία. Οι εταιρείες μεταφέρουν τους καρπούς στα εργοστάσια, καθαρίζουν τα χρήσιμα μέρη και τα συνθλίβουν. Αυτός είναι ο γνήσιος καφές. Από κει και πέρα παίρνει η κάθε εταιρεία αρώματα και προσθέτει στο πρώτο μείγμα έτσι ώστε τα χαρμάνια να έχουν το δικό τους ξεχωριστό άρωμα ανά εταιρεία (Λουμίδης – Μπράβο κλπ). Αυτά για τον γνωστό ελληνικό καφέ. Καθώς καθαρίζονται οι καρποί και τα χρήσιμα μέρη πάνε για άλεση, τα άχρηστα δεν πετιούνται αλλά ψήνονται! Οι γνώστες του αντικειμένου, τα αποκαλούν κατακάθια του καφεόδεντρου και παλαιότερα τα πετούσαν. Αργότερα άρχισαν να τα διοχετεύουν ως ρόφημα καφέ σε τριτοκοσμικές χώρες και έπειτα ο μεγαλύτερος αγροτικός συνεταιρισμός που εδρεύει στην Ολλανδία και ονομάζεται Νestle προσέθεσε το χημικό που αποδίδει αφρό. Έτσι η Ελλάδα σήμερα είναι πρώτη σε κατανάλωση των «σκουπιδιών» του καφεόδεντρου με την προσθήκη του χημικού για τον αφρό! Άρα καλό θα σας κάνει να ελαττώσετε τον καφέ λιγάκι...
instant
25/12/2016 11:10
χαζομάρες των τρολ του διαδικτυου. https://en.wikipedia.org/wiki/Instant_coffee
Ασχετος
10/12/2016 13:57
Το ωραιότερο άρθρο αυξήσεων φόρων που διάβασα. Τη γυναίκα μου τη λένε φαρμάκη... οπότε χαλάλι.
Ότι να νε
10/12/2016 13:48
Φαρμάκι είναι έτσι και αλλιώς όταν μία κουταλιά καφέ και μισό κουτάλι ζάχαρη που το κόστος δεν ξεπερνά τα 0,20 λεπτα, τον πουλάνε 3,50 και 4 ευρώ φαρμάκι δεν είναι....
nik
10/12/2016 11:23
to kafedaki sas marane tourkospore lae ai sixtir ,pigenete na doulepsete re tempeloskila ,mpas kai vgoume apo tin krisi ,ti perimenete na erthoume emeis apo eksoteriko na sas feroume xrimata ai sixtir
τσιρκο μετρανο
16/12/2016 06:32
Εσενα περιμεναμε αλβανε να προκοψουμε
nik
17/12/2016 10:20
eidika esei ,se kovo poli aneprokopo koproskilo anipantro ,kai pia na se pari tempelexana frapedomiale
18/12/2016 01:35
Το να εισαι ανυπαντρος κοπροσκυλο και αχαιρευτος τεμπελχανας ειναι τιτλος τιμης ανηκεις στην αριστοκρατια του πνευματος αλλωστε η σοφια δεν εχει τιμη για να την βαλεις ,οσο για τις γκομενες γουσταρουν τους αλητες ! Αν ειχες χαρεμι θα το ηξερες αυτο ....
FM
14/12/2016 13:26
Δεν ξέρω από που είστε φίλτατε αλλά καλά θα κάνετε να μην ασχολείστε με χώρες που δεν σας αφορούν. Για να διαβάζετε όμως άρθρα που αφορούν την Ελλάδα σημαίνει πως ήτε το κάνετε απο περιέργεια ήτε γιατί κάποτε αυτή η χώρα σας φιλοξένησε (έχουμε κάνει και χειρότερα βέβαια απ αυτό, οπότε γιατί όχι και να μην σας έχουμε φιλοξενήσει) ό,τι όμως και να συμβαίνει, η απάντησή σας δείχνει, εκτός από την αγένεια σας και ένα μίσος το οποίο θα έπρεπε να το λύσετε πρώτα με τον εαυτό σας και μετά να πάρετε το πληκτρολόγιο και να γράψετε την όποια άποψη σας.
garidomakaronada
10/12/2016 19:51
Το ποιος είναι τουρκόσπορος, φαίνεται από τον τρόπο που γράφει και με τις λέξεις που χρησιμοποιεί βρίζοντας (αλλά και το διανοητικό σου επίπεδο)... (δύο φόρες μας λες να πάμε να μπιπ στα τούρκικα...) Κατά τα άλλα, έλα βρες δουλειές εδώ (29% ανεργία με 100,000 θέσεις εργασίας να χάνονται κάθε χρόνο, αν σου λέει κάτι) και τα λέμε αν θα ήταν τεμπέληδες οι Έλληνες. ΑΑΑΑ και που είσαι, οι μετανάστες που ήταν χρόνια στην χώρα και δούλευαν εδώ, φεύγουν μαζικά τα 4 τελευταία χρόνια γιατί δεν υπάρχουν δουλειές, Τεμπέληδες και αυτοί; Κάνε ένα καλό στην χώρα μας, σε παρακαλώ και μην ξανά ασχοληθείς εσύ και οι όμοιοι σου μαζί της (μην σου πω μην ξανά πατήσεις), δεν σας θέλουμε (άσε που καλό θα ήταν κ οι ντόπιοι όμοιοι σου να έφευγαν μπας και σωθούμε από την βλακεία σας)
nik
15/12/2016 14:25
voulgarogifte
chr
11/12/2016 18:42
Μία στιγμή φιλαράκο. Που το ξέρετε, ότι ειναι Αλβανος; Εύχομαι, ότι είστε φιλαράκια με τον συντάκτη, διότι διαφορετικά ειναι γελοία η ολη υπόθεση. Δεν μου αρέσει ο τρόπος που ομιλεί, αλλά διώξτε μας όλους να ησυχάσετε. Αλβανος εεε; Ποιος του έδινε δουλειά ρε, όπως γράφεις; Εγω; ΟΧΙ φιλαρακο. "ΕΣΕΙΣ". Εσεις, που τωρα φωνάζετε. Σιχάθηκα ρε. Θα ΤΡΩΤΕ ρε στην μαπα δούλεμα αγριο, μέχρι να αποθανουμε εμεις, να πάτε να δουλέψετε εσείς. Να φύγουμε; Οχι ρε φιλαρακι δε φεύγουμε. Οι τιμιοι Αλβανοι έχουν φύγει, έτσι η άλλως. Έλα να μας αποκτείνεις. Να μας κι εμάς Κωστής Παλαμάς.
garidomakaronada
14/12/2016 20:43
Όπα όπα αδερφέ κάτι έχασες, που είπα για Αλβανός; ίσα ίσα είπα οτι οι μετανάστες που έχουν έρθει στην Ελλάδα (για ένα καλύτερο αύριο) είναι άνθρωποι του μόχθου που, δεν βρίσκουν και αυτοί (όπως κι εμείς) δουλειές και ξαναφεύγουν (αυτήν την φορά από την χώρα μου) πάλι για ένα καλύτερο αύριο... Αυτό που υποθέτω για τον κύριο ("nik") με βάση και τα γραφόμενα του αλλά και το ψευδώνυμο είναι πως είναι Έλλην (κατ'όνομα) της διασποράς και βρίζει τους εδώ.
chr
14/12/2016 21:50
Περασμένα, ξεχασμένα αδελφέ. Όλοι Έλληνες είμαστε άλλωστε, όπως λεν' κι οι Γάλλοι, μην εξομολογείσαι. Εγώ όμως μετανοώ. Διότι είπα ψέματα. ΟΧΙ δεν έχουν φύγει ακόμη ΟΛΟΙ οι τίμιοι Αλβανοι. Στην πραγματικότητα εδω τους βλέπω ΟΛΟΥΣ στη γειτονιά μου. Μαζί με τους σκύλους, τις γάτες, τους ψιλους. Τους δικούς μας, που μεταναστεύουν το χειμώνα στην πόλη, ειμαστε κοσμοπολιτες, οπως και να το κανουμε, τους βλέπω μόνο το καλοκαίρι. Τη ζωή μας κάνουμε, αδελφέ.
10/12/2016 19:03
Βλακα αλβανε ..
Helene
10/12/2016 17:05
Αν ο συσσωρευμενος φθονος σας , Τ ο υ ρ κ α λ β α ν ε ( τρολλ του Ραμα ! ) , μετατρεποταν σε … Ενεργεια , θα ειχαμε … δωρεαν ρευμα στην Ε Λ Λ Α Δ Α μας , για εναν αιωνα … !!!
Εκλογές τώρα!
12/12/2016 23:16
Αν δεν υποστηρίζαμε και βλακωδώς το συριζοκαμένο τσίρκο ΠΡΙΝ τις εκλογές να δεις τι "ενέργεια" θα είχαμε αγαπητή Helene!
Helene
13/12/2016 06:08
Ευτυχως ! Χαιρομαι , που … αλλαξατε γνωμη και εσεις !!!
Σε λιγο , εκλογες εχουμε … Τωρα , π ο ι ο ν … υποστηριζετε ;;;
09/12/2016 23:21
Αν βαλουν φορο στις κλανιες θα τα κονομησουν βεβαια πρεπει να εξοπλιστουν με ειδικους κλανομετρητες απο την νασα με αισθητηρες να ανιχνεουν την θερμοτητα
nik
10/12/2016 11:24
tapa ston kolo sou re
Ποιοι χρεοκοπημενοι; αφου μοιραζουν λεφτα!
10/12/2016 00:53
Οι κλανιες μετατοπίζουν τα αιωρουμενα σωματιδια σκονης-σίδηρου του δωματιου, παιχνιδακι για τη NASA, να ανιχνεύσει μικρομεταβολες μαγνητικού πεδίου, με τοσα κινητά, που εχουμε και το δορυφόρο από πάνω. Μη τους ρίχνεις ιδέες. Ειναι τόσο δυσκολο, να μετρούν αερια, όσο το γεγονός, ότι η NASA δεν έχει οικονομικοδιαστημικα προβλήματα.
Helene
10/12/2016 04:35
Αγαπητη / ε μου , … ξ ε χ α σ ε ς , την HS - GC , Headspace Gas Chromatography, με καταγραφικο , αναλογα με την ενταση ανιχνευσης …
Πετυχαινει α ρ ι σ τ α … τ ε λ ε ι ο υ ς , διαχωρισμους : η ικανοτητα ανιχνευσης των αναλυομενων συστατικων , … τεραστια , φτανει και μερικα … τρισεκατομυριοστα’ του γραμμαριου ( pg ) σε καποιες περιπτωσεις !!!
Συνηθως , ειναι σε μερικα δισεκατομυριοστα’ ( ng ) … !!!
nik
10/12/2016 11:25
kokoromiali ,koutoponiri
Helene
10/12/2016 17:05
Τουρκαλβανε , σε φανταζομαι να χτυπας τα ποδια σου μες στο αμαξι , και Δεν μπορω να γλυψω το παγωτο μου απ τα γελια …..
ΚΩΣΤΑΣ
09/12/2016 22:05
ΕΕΕΕΕ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΤΕ Κ ΤΟ ΜΑΜΙΣΗ... Ε ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΚΟΦΤΟ ΠΙΑ...
Αντώνης
09/12/2016 19:21
υποτιθέστω ότι ο καφές σήμερα κοστίζει στα μαγαζιά 3€ με 24% ΦΠΑ.Με 25% ΦΠΑ θα κοστίζει 3.025€.Δηλαδή 0.025 λεπτά περισσότερο.;Άμα πίνει κανείς 90 καφέδες το μήνα θα έχει μία επιβάρυνση 2.25€ το μήνα.Και αυτό το λέτε "Φαρμάκι" κ.Λάσκαρη; Γιατί δημιουργείτε αρνητικό κλίμα;
Γιωργος
11/12/2016 13:49
Αμα πινει κανεις 90 καφεδες το μηνα,3 την ημερα δηλαδη αργα η γρηγορα θα εχει για επιβαρυνση ταφοπλακα.Οχι τοσο για θεμα χρηματων αλλα ο καφες που σερβιρεται στα μαγαζια ειναι απειρως πιο δυνατος απο αυτον που κανεις μονος σου στο σπιτι που ολο και καποιο κουσουρι θα σου βγαλει.Ασε που τους συγχρονους καφεδες δεν τους κουβαλανε γραφικοι καμηλιερηδες της ερημου αλλα ειναι ενα ακομα απο τα πολλα θαυματα της χημειας.Οποτε με μετρο το καφεδακι κι ας ειναι και τζαμπα.
09/12/2016 23:00
Αμα ομως το πινεις το καφεδακι 900 ευρω ομως το καφεδακι παει χιλια ..δεν ειναι ακριβεια 100 ευρω καπελο?
Αντώνης
10/12/2016 21:08
γιά εξηγησε μου πως τα λογαριάζεις .Που πληρώνεις 900 € τον καφέ;
11/12/2016 17:32
Αν πληρωνεις 900 ευρω τον χρονο για καφε στο τελος παει 1000 ! Με τις αυξησεις ! Αρα δεν ειναι λιγο 100 ευρο μανικακι
Γιωργος
09/12/2016 12:59
Βραζουμε στο ζουμι μας γιατι δεν το πινουμε κι απο πανω για να μας ερχεται τζαμπα το ροφημα με τους μα....ες που μπλεκαμε.
κω
09/12/2016 12:45
χαχαχαχαχα... πόσο μικροί είστε!! σας λένε ότι θα δοθεί κάτι στους συνταξιούχους, έστω ψίχουλα και εσείς μιλάτε για το ότι θα ακριβύνει ο καφές... ξέρετε, με κάτι τέτοια, με τόσο ποταπή κριτική κι αντιπολίτευση.. σκέφτομαι σοβαρά να ξαναψηφίσω συριζα...
09/12/2016 23:01
Ψηφισε συριζα να δει τα παιδια σου στο πεζοδρομιο πανω κατω να κανουν τους τροχονομους..εμας θα φοβερισεις καραγκιοζακο?
Χ
09/12/2016 14:09
Ο συνταξιούχος θα πληρώνει για πάντα 25% ακριβότερο τον καφέ του ενώ αυτό που θα του δωθεί τώρα θα είναι μία φορά και θα το πληρώσουμε για άλλη μία φορά πολύ ακριβά επειδή έγινε εκβιαστικά. O Τσίπρας το ξέρει αυτό αλλά δεν τον νοιάζει γιατί δεν θα είναι κυβέρνηση. Όσο αφορά το αν θα τον ψηφίσεις εγώ νομίζω ότι και όλοι να θέλαμε να τον ψηφίσουμε αυτός θα φύγει. Σκέψου το συνολικό deal που έχει κάνει με τους έξω, τους είπε καταρχάς ότι θέλει να μην τον πιέζουν γιατί είναι τρελός κάνει για πλάκα δημοψηφίσματα κωλοτούμπα που κοστίζουν capital controls, ζήτησε και πήρε άλλα 75 δις δανεικά, πλήρωσε τα ελάχιστα τοκοχρεωλύσια μεγαλώνοντας την αποπληρωμή και τέλος όρισε το 18 σαν ορόσημο που τότε θα γυρίσουμε στην προηγούμενη κανονικότητα του 3.5%, θα ιδιωτικοποιήσουμε ότι έχουμε υποσχεθεί και θα ολοκληρώσουμε τις μεταρρυθμίσεις, πιστεύεις πραγματικά ότι θέλει να είναι εδώ το 18;
Αντώνης
09/12/2016 18:43
Άπο μαθηματικά δεν πας καλά.Θα είναι 25% ακριβότερος ο καφές ή 1%;
Χ
09/12/2016 23:17
Ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης κατά την εισαγωγή του προϊόντος με ταρίφα 2 έως 4 ευρώ ανά κιλό, μεταφράζεται, σύμφωνα με παράγοντες της αγοράς, σε ανατιμήσεις 10 λεπτών ανά σερβιριζόμενο καφέ σε καταστήματα εστίασης και κατά 25% στην τιμή λιανικής στο ράφι. Αυτό σημαίνει φίλε αναγνώστη ότι παράγοντες της αγοράς, δηλαδή αυτοί που εμπορεύονται τον καφέ και έχουν τα super market, υπολόγισαν με τα φτωχά μαθηματικά που ξέρουν και σε ενημερώνουν ότι με τον νέο φόρο η τιμή του καφέ στο ράφι του super market τους θα αυξηθεί κατά 25%. Τώρα αν εσύ ξέρεις καλύτερα... πάντως να ξέρεις ότι τα δικά σου μαθηματικά ακούγονται λίγο παράλογα, εσύ υποστηρίζεις ότι η κυβέρνηση θα καθόταν να νομοθετήσει ώστε να βάλει ένα νέο αυτόνομο ειδικό φόρο που θα αυξήσει την τιμή κατά 1% σε ένα προϊόν που πωλείται ήδη με 29% φόρο επί των κερδών και 24% φπα...
Αντώνης
10/12/2016 22:03
Αν παραδεχθώ ότι ο καφές στο ράφι θα αυξηθεί κατά 25% λόγω Ε.Φ.Κ,όπως λες, η επιβάρυνση κατά φλυτζάνι καφε θα είναι περίπου,0,02€.Εκτός αυτού εσύ μιλάς γιά τον Ε.Φ.Κ και εγώ γιά την αύξηση του Φ.Π.Α από 24% σε 25%. Υπολόγισε πόσο κοστίζει ένα κιλό Καφές τώρα και πόσο το 2017 και θα δεις ότι είναι πολύ καυγάς γιά το τίποτα.Σε ένα κιλό καφέ βγάζεις περίπου 140 φλυτζάνια.
X
11/12/2016 17:50
Το ΦΠΑ δεν γνωρίζω αν θα αυξηθεί στο 25, δεν νομίζω για να πω την αλήθεια. Αν θέλεις να αναλύσουμε τον φόρο του καφέ πρέπει να δούμε πρώτα πως θα εφαρμόζεται και από ότι διαβάζω θα είναι ταρίφα 2-4 ευρώ φόρος στο κιλό. Για τους ευκατάστατους που αγοράζουν τον καφέ σε δόσεις για μηχανή με κάψουλες espresso (70 ευρώ το κιλό) η διαφορά του 70 από το 74 είναι μικρή, για εμένα όμως που αγοράζω τον ελληνικό καφέ μου με 5,90 ευρώ το κιλό είναι 35% με 70% παραπάνω (ανάλογα αν θα είναι 2 ή 4 ευρώ ο φόρος, δεν το έχει ξεκαθαρίσει η κυβέρνηση). Οι καφέδες του supermarket στα 10-12 ευρώ το κιλό θα έχουν αύξηση περίπου 25% και σε αυτούς αναφέρεται το άρθρο. Για τους ευκατάστατους σίγουρα η διαφορά των 2 λεπτών στο φλιτζάνι (1% διαφορά στην τιμή αν αγοράζουν και επώνυμες κάψουλες από κανένα blue mountain) δεν παίζει κανένα ρόλο, για εμένα όμως η διαφορά αυτή είναι μεγάλη και θα την νιώσω μόλις πάω να πάρω τον καφέ μου και θα πρέπει να βρω τα 2-4 ευρώ παραπάνω να συμπληρώσω για να τον πάρω, αν δεν τα έχω προτείνεις να πω στο super market έλα μωρέ 2 λεπτά στο φλιτζάνι είναι που μου λείπουν να το πάρω και να φύγω; Γιατί αν το κάνω θα πάω αυτόφορο για αυτά τα 2 λεπτά στο φλιτζάνι.
giorgos
09/12/2016 11:37
ΧΩΡΙΣ ΚΑΦΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΙΜΙΣΙΑ...
Helene
09/12/2016 08:57
Αγαπητοι μου , ερχεται και η …ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ της ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ !!!

……. Κρατηθειτε !!!

… Ετοιμαζουν the Next ” BIG THING “ δλδ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ … !!!!!!
Με … προωρες Εκλογες , ειτε , Οχι … !!!

Κι ετσι , θα δουμε και τα …“ καλυτερα “ , … στο 4% , ο καθενας τους , σε χρονο ρεκορ !!!
Nick M. Vasilatos
12/12/2016 22:44
Ναι, αλλα μετα το 2018......Μεχρι τοτε θα τρωτε στη "ΜΑΠΑ" τον Τσιπρα.. Nick M. Vasilatos Clearwater beach, Florida
Helene
13/12/2016 06:10
 Nick μου , Παγκοσμια … αλλαξαν και … αλλαζουν συνεχως , ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!
Εσυ πιστευεις , ακομη , … “ μετα το 2018 “ ;;;
Nick M. Vasilatos
13/12/2016 12:59
Helene μου, ναι, πιστευω διοτι δεν υπαρχει αλλος μεχρι το 2018. Μια ματια γυρο σου θα σε πεισει. Nick M. Vasilatos Clearwater Beach, Florida
Helene
13/12/2016 19:37
Nick μου , εχεις την εντυπωση οτι ο Βλαδιμηρος και ο Ντοναλντ ΔΕΝ δουλευουν για τη λυση ;;;!!! Η ΕΛΛΑΔΑ ειμαστε , το ελκυστικοτερο σταυροδρομι του Πλανητη ... !!!

Και , μαλιστα , ξερεις καλα οτι ο αγαπημενος Ντοναλντ λεει : … “ Ohhhhh … they will pay ... they will pay “ !!! ( και Μη , στενοχωρηθεις , τωρα ... ! )

Οσο για τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ , ΑΝ ζουσε σημερα ο Ομηρος θα εγραφε την … “ ΗΛΙΘΙΑΔΑ “ …
Helene
10/12/2016 04:38
Αγαπητοι μου , η Δηλωση - Βομβα του Φορτσακη : Να συνεργαστει η ΝΔ ακομη και με τον ΣΥΡΙΖΑ !!!

Ο Θεόδωρος Φορτσάκης στο Radio North 98 στις 08/12/2016
15’32’’ . https://www.youtube.com/watch?v=WgvYY8KjC_E .
bruidsjonker
09/12/2016 08:49
Επιτέλους σύντροφοι της αριστεράς και της οικολογίας από την πρωτοχρονιά φασκόμηλο και τσάι του βουνού .
Γιωργος
09/12/2016 13:03
Η ακομα καλυτερα ποδαροζουμο απο απλυτο αναρχοσυριζαιο της οικολογιας και των κινηματων.