Πότε και πώς θα διανεμηθεί ο «μποναμάς» Τσίπρα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/12/2016 23:30 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 09/12/2016 23:28 |
Πότε και πώς θα διανεμηθεί ο «μποναμάς» Τσίπρα
Στις 22 Δεκεμβρίου, μαζί με τις συντάξεις του Ιανουαρίου, θα πιστωθούν στους δικαιούχους τα ποσά από την «κοινωνική αναδιανομή της υπεραπόδοσης των εσόδων» που εξήγγειλε ο Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας.Πηγή: ANA

Στις 22 Δεκεμβρίου, μαζί με τις συντάξεις του Ιανουαρίου, θα πιστωθούν στους δικαιούχους τα ποσά από την «κοινωνική αναδιανομή της υπεραπόδοσης των εσόδων» που εξήγγειλε ο Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας με το διάγγελμά του το βράδυ της Πέμπτης.

Ο κ. Τσίπρας ανακοίνωσε τη διανομή 617 εκατ. ευρώ σε χαμηλοσυνταξιούχους, με σύνταξη κάτω των 850 ευρώ. Σύμφωνα με τις εξαγγελίες, οι δικαιούχοι με τις μικρότερες συντάξεις θα λάβουν μεγαλύτερη ενίσχυση και εκείνοι που έχουν υψηλότερες συντάξεις θα λάβουν μικρότερη. Σε κάθε περίπτωση, το ποσό δεν θα είναι μικρότερο των 300 ευρώ.

Σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, ο αριθμός των δικαιούχων συνταξιούχων ανέρχεται σε 1,6 εκατ. σε σύνολο 2,7 εκατ. συνταξιούχων. Το ποσοστό των δικαιούχων είναι 60,32% στο σύνολο των συνταξιούχων.

Αναλυτικά:

• Από 500 έως 830 ευρώ θα λάβει περίπου το 10% των συνταξιούχων (περίπου 270 χιλιάδες συνταξιούχοι).
• Από 300 έως 500 ευρώ θα λάβει περίπου το 20% των συνταξιούχων (περίπου 570 χιλιάδες συνταξιούχοι).
• 300 ευρώ θα λάβει περίπου το 30% των συνταξιούχων (περίπου 750 χιλιάδες συνταξιούχοι).

Σύμφωνα με το υπουργείο Εργασίας:

1) Αποκλειστικοί δικαιούχοι είναι οι συνταξιούχοι όλων των ασφαλιστικών ταμείων και του Δημοσίου, για τους οποίους το σύνολο των μηναίων, Κύριων και Επικουρικών συντάξεων, χωρίς το ΕΚΑΣ και τις νόμιμες κρατήσεις (πλην φόρων), δεν υπερβαίνει τα 850 ευρώ.

2) Το ύψος του επιδόματος ισούται με τη διαφορά των παραπάνω αποδοχών από τα 850 ευρώ. Αν η διαφορά είναι μικρότερη του ποσού των 300 ευρώ, ο δικαιούχος λαμβάνει 300 ευρώ. Πχ. κάποιος με συντάξιμες αποδοχές 250 ευρώ, θα εισπράξει 600 ευρώ. Με συντάξιμες αποδοχές 500 ευρώ, θα εισπράξει 350 ευρώ. Με συντάξιμες αποδοχές 700 ευρώ, θα λάβει 300 ευρώ.

12
Ευαγγελία
14/12/2016 04:53
Α ναί... Οι άνεργοι και οι άποροι θα πάρουμε 70 ευρώ, και αυτά έμμεσα, στην κάρτα σίτισης, και όλοι οι μη ευκατάστατοι συνταξιούχοι 300 έως 800 ευρώ!!! Αίσχος. Πρώτα ας κοιτάξουν τους ανέργους με παιδιά, μετά τους ανέργους σκέτο. Οι σνατξιούχοι, και σύνταξη (εισόδημα) πάιρνουν, και δεν έχουν υποχρεώσεις.
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
09/12/2016 22:51
εωργιάδης: Εμείς θα ψηφίσουμε όσα ζητάει ο Σόιμπλε και άλλα τόσα… [Ηχητικό] 19:35 | 09 Δεκ. 2016 Τελευταία ανανέωση 19:47 | 09 Δεκ. 2016 Ο Άδωνις Γεωργιάδης, μιλώντας στον Σκάι, ήταν σαφής για το σχέδιο της ΝΔ. «Εμείς θα ψηφίσουμε όλες τις φιλελεύθερες μεταρρυθμίσεις χωρίς φόβο και χωρίς δισταγμό. Όσα ζητάει η τρόικα και άλλα τόσα που δεν μας έχουν ζητήσει αλλά είναι απαραίτητα…» δήλωσε ο αντιπρόεδρος του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, εξηγώντας την τακτική της ΝΔ για έξοδο από την κρίση. Ακούστε το ηχητικό http://tvxs.gr/news/ellada/georgiadis-emeis-tha-psifisoyme-osa-zitaei-o-soimple-kai-alla-tosa-ixitiko
Helene
09/12/2016 20:25
Αγαπητοι μου , ΔΕΝ υπαρχει χειροτερο πραγμα απο την … α π α ξ ι’ α στους … ηλικιωμενους και … ανημπορους !!!
Αν και τα τελευταια στοιχεια του 2015, δειχνουν οτι στην ΕΛΛΑΔΑ μας ο μεσος ορος της ηλικιας συνταξιοδοτησης ειναι τα … 55,9 ετη !!! Ναι … 55,9 !!! Μετα’ απο τοσα χρονια κρισης !!!

Επισης , το ο, τι οι συνταξιουχοι εχουν πληρωσει για τη συνταξη τους ειναι … Τεραστιος Μυθος !!!
Μια σοβαρη Ερευνα , του Οικονομικου Πανεπιστημιου Αθηνων αναφερει πως περιπου το 98 % των συνταξιουχων του ΙΚΑ λαμβανει … αθροιστικα , συνταξη …. μεγαλυτερη απο το συνολο των εισφορων του !!!
Και ειναι πολυ ενδιαφεροντα τα διαγραμματα οπου αναφερονται οι “ Διά βίου εισφορές και διά βίου συντάξεις ΙΚΑ “ :
http://www.paru.gr/files/newsletters/NewsLetter_09.pdf .

Αγαπητοι μου , ενα σοβαρο Κρατος Δ Ι Ο Ρ Θ Ω Ν Ε Ι τις … παθογενειες των Ταμειων και του Συνταξιοδοτικου , χωρις να οδηγησει σε … Ψ Ο Φ Ο , οσους συνταξιοδοτηθηκαν , συμφωνα με τα προηγουμενα προβληματικα συνταξιοδοτικα καθεστωτα !!!

Ισως , ειναι το πιο απαραιτητο απο ολα τα μετρα για την βελτιωση της Οικονομιας μας , ετσι ωστε μεταξυ αλλων , να μπορεσουν … μεσοπροθεσμα να διασφαλιστουν και οι ιδιες οι συνταξεις !!!
Οι συνταξιουχοι προσφεραν ακομη και τα αποθεματικα των ταμειων τους , αλλα’ αναπτυξη ΔΕΝ ηρθε , γιατι οι Κυβερνησεις τα διεθεταν στην Αγορα , για … δ η θ ε ν αναπτυξη , με … μηδενικα επιτοκια , τα γνωστα … θαλασσοδανεια !!!!!!!

Επισης , τα … Φ α ρ μ α κ α , επρεπε ενα σοβαρο Κρατος να τα παρεχει …δ ω ρ ε α ν στους ανημπορους !!! Αυτο θα πει Κοινωνικο Κρατος …
Αγαπητοι μου , το Κρατος χρωσταει … 6,5 δις € στον Ιδιωτικο τομεα !!!
Εταιρειες … κλεινουν, και γι αυτον τον λογο, και καινουργιοι ανεργοι προστιθενται στη … στρατια’ των ανεργων !!!

Η Λογικη λεει , οτι θα επρεπε πρωτα να πληρωσει τα Χρεη , η , τις επιστροφες ΦΠΑ !!!
ΑΛΛΑ’ , η Ψ Η Φ Ο Θ Η Ρ Ι Α του ΤΣΙΠΡΑ , λεει να τα … μοιρασει στους συνταξιουχους !!!
Τελικα , η Πολιτικη (ο Θεος να την κανει !) του ΤΣΙΠΡΑ ειναι για … γελια και για … κλαματα , και ΔΕΝ υπαρχει χειροτερη … κ α τ α ρ α !!!

Αγαπητοι μου , ειναι … κ α ρ α μ π ι ν α τ η απατη , αυτη του ΤΣΙΠΡΑ … να σου παιρνω 100 , και να σου δινω πισω 10 , παιζοντας το και ….. φ ι λ α ν θ ρ ω π ο ς … !!!
Alexakis
17/12/2016 14:14
Αγαπητή Helene, σαφώς και το όποιο περίσευμα/πλεόνασμα θα έπρεπε πρώτα να πέσει στην αγορά. Τα σούργελα καμαρώνουν για πλεόνασμα 7 κάτι δις. Και εγώ αν δεν πληρώνω τον χασάπη , τον μανάβη, τα νοίκια και χρωστάω τράπεζα και εφορία θα έχω πλεόνασμα που να γλύφεις τα δάχτυλά σου. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν ολοι οι πιό πάνω κατεβάσουν ρολά, πράγμα που είδη γίνεται. Αν βέβαια περιμένεις από τα σούργελα να κατανοήσουν αυτά τα απλά πράγματα θα είσαι πιό χαζή κι από τα βλήτα :-).
Ευαγγελία
14/12/2016 04:48
Ναι,αλλά είναι χειρότερη η απαξίωση προς τους νέους και υγιείς.
Helene
15/12/2016 23:45
NAI , Αγαπητη μου " Ευαγγελία " , συμφωνω μαζι σου !!! Ολο σοφα' , λες ... !!!
bruidsjonker
09/12/2016 08:42
Όταν παίρνεις φόρους από την πραγματική οικονομία και τους δίνεις σε πρόσκαιρα επιδόματα τρως τις σάρκες της ίδιας της Χώρας . Αν θέλεις να βοηθήσεις μόνιμα τους συνταξιούχους , μείωσε τους φόρους και μείωσε και εκσυγχρόνισε το δημόσιο .
ζουζου
10/12/2016 05:10
Πανω απο ολα το κομμα ! Μετα τα κομματοσκυλα ! Μετα η ελλαδα ! Αυτη ειναι η αγια τριαδα της κομματοκρατιας που λιβανιζετε στις εκλογες και αποδειξη για αυτα που λεω ειναι η τραγωδια της μεταπολιτευσης που συνεβη πριν την κυπριακη τραγωδια που συνεβη πριν την τραγωδια του εμφυλιου πολεμου που συνεβη πριν την μικρασιατικη τραγωδια που συνεβη πριν απο πολλα χρονια..απο τραγωδια σε τραγωδια τι να λεμε τωρα ?
Νουνιζω
09/12/2016 01:51
Καναν τον ελληνικο λαο ζητιανους και επαιτες ! Λιγη τσιπα ρε λαμογια !
Εδμόνδος
09/12/2016 09:59
Πάρε λίγη Τσίπρα τώρα και βολέψου. Που πιστέψαν πως θα βαράει ζουρνάδες και θα χορεύουν οι αγορές. ΚΑι τώρα μας χορεύει όλους στο ταψί...
ζουζου
10/12/2016 05:12
Και τι ταψι ! Μεγαλο γιαννιωτικο απο αυτα που κανουν μεσα τον χαλβα φαρσαλων
10/12/2016 00:21
Τωρα χορεουν αυτοι σαν την αρκουδα του γυφτου !