Αγορά εργασίας

ΕΠΙΑΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ €100!

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/10/2016 08:00 |
Επιασε δουλειά η γενιά των €100!

Η νέα γενιά των 100 ευρώ κάνει την εμφάνισή της στην αγορά εργασίας την ίδια ώρα που οι δανειστές απαιτούν και νέα μείωση στον κατώτατο μισθό...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
71
ΚΑΛΛΙΒΩΚΑ
04/01/2017 15:09
ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ WIND 26/11/2016 ΕΩΣ 25/12/2016 ΧΡΕΩΣΗ 18,81 ΚΑΙ ΦΠΑ 4,54 ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ 10/2016 -11/2016 17.33 ΜΕ ΦΠΑ 4,16 ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2017. ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΩΘΗΚΕ ΛΟΓ 2016 ΑΥΞΗΜΕΝΟΣ
Greek pigs
24/10/2016 23:03
Η γενεα που μεταναστευσε δεν θα γυρισει να αντισταθει στην Τουρκικη εισβολη. Οι δε ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ειναι οι πρωτοι που θα την κανουν..... Ηλιθιοι εστι οι νεοελληνες και μικροτερη η χωρα των ηλιθιων. Η ζωη ειναι ΑΔΙΚΗ με τους ηλιθιους για αυτο και ειναι ΔΙΚΑΙΗ!
φτου σας να μη σας ματιασω
23/10/2016 22:15
τοσα παιρνουν και οι προπαγανδιστες σχολιαστες απο τους τραπεζιτες για να πολεμουν τον Ελληνα.φτου σας
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:06
Γενικά σωστά τα λέει, αλλά η δυλειά είναι διπλάσια, και ο μισθός μισός. Τα παιδάκια σήμερα, απόφοιτοι σχολείου με Αγγλικά και υπολογιστές, τρέχουμε παντού για δουλειά και ας είναι κια για σέρβις ήκατι άλλο άθλιο. Μισθό δεν καταδέχονται καν να μας πούνε, απλώς παρακαλάμε, και αν μας πάρουν, και όσο είναι. Ο φίλος μου πάλι, στα 38 του χρόνια κάνει το απιδί για όλες τις δουλειές σε μία ιδιωτική σχολή, για 12 ώρες κάθε μέρα, και πληρώνεται με....480 ευρώ το μήνα.
tsa
24/10/2016 08:45
ma eiste mathimenoi apo paidia...kai to theo parakalate...kai aftos...an! kai oso!...poia i diafora?...pote mou den to katalava!
Πάνος / Αννόβερο
22/10/2016 11:47
Εάν είχαν αξιοπρέπεια εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ , όχι μόνο θα έφευγαν από την εξουσία αλλά από την ίδια την χώρα , σεβασμό έχουν μόνο στην αρρωστημένη ιδεολογία τους.
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:08
Γιατί αρρωστημένη η ιδεολογία τους????? Εκτός απο τα συμβόλαια συμβίωσης στους ομοφυλόφιλους με τα οποία διαφωνώ κάθετα, η κοινωνική δικαιοσύνη που διατυμπάνιζαν είναι απολύτως απαραίτητη.
παρασιτικες μορφες επενδυσης
21/10/2016 16:28
Εχει γεμισει ο τοπος με τεμπελχανεια οπου περνανε τον καιρο τους οι τεμπεληδες και οι ανεργοι που ξοδευουν τα χαρτζιλικια τους.Αυτου του ειδους οι επιχειρησεις ειναι σημαδια βαθυτατης κρισης της πλεον χαμηλοτατης οικονομιας του συρμου.Δεν ειναι παραγωγικες επενδυσεις αλλα παρασιτικες και οσο η ανεργια μεγαλωνει οι απατεωνες που τις εχουν χαιρονται,γιατι ενας εργαζομενος που δουλευει δεν εχει χρονο να τεμπελιαζει στα τεμπελχανεια τους και οταν θα αρχισει η οικονομια να παιρνει εμπρος και να μειωνεται η ανεργια τα παρασιτα ετουτα θα ειναι τα πρωτα που θα κλεισουν.Οπου βλεπεις μαζεμενες καφετεριες,καφενεια,μαγαζια με τζογο,μπολικα τοσταδικα φαγαδικα και γενικα μαγαζια διασκεδασης και τα οποια ειναι συνοικιακα σε εκεινη την περιοχη η ανεργια σπαει ρεκορ.
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:10
Τα παιδάκια πάμε στις καφετέριες για να συναντήσουμε τους συνομιλίκους μας. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχουμε όρεξη να δουλεύουμε 8 ώρες την ημέρα. Επίσης, τα φαγάδικα είναι οι μόνες υγιής επιχειρησεις αυτήν την εποχή.
George Pappas
21/10/2016 00:16
Με καφετεριες και σουβλατζιδικα δεν ερχετε αναπτυξη.....αν δεν πεσουν σοβαρα κεφαλαια για να ανοιξουν μεγαλες επιχειρησεις με επαγγελματα σε τεχνολογια,φαρμακευτικη,ιατρικη ερευνα κλπ.θα φυγουν και οι νεοι των 100€
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:13
Είχαμε αμέτρητες έρευνες κια τεχνολογία,δεν οδήγησαν κάπου. Θέλουμε υψηλούς μισθούς, νέους -οχι απαραιτήτως νεαρούς- αγρότες, και κοινωνική δικαιοσύνη. Έχω μια πατσαβούρα για να καθαρίζω την σκόνη. Το αν έχει κια μικροϊνες, δεν με απασχολέι.
κεμαλ
20/10/2016 23:37
Καλά που τη βλέπετε την κρίση . Για βγειτε λιγο εξω . Ο Κόσμος τρώει και πίνει στις ταβέρνες και στις καφετέριες σα να μη συμβαίνει τιποτα . Αυτή είναι η κρίση ??
Γιγας
21/10/2016 22:30
Ασε τον κοσμο ρε γρουσουζη Κεμπαμπ να διασκεδασει. Και αυτο σας πειραζει;
Nick M. Vasilatos
21/10/2016 17:29
Το "Μαυρο Προβατο" στο Παγκρατι, τινγκα 7 μερες την εβδομαδα. 10 το βραδυ περιμενεις στο απεναντι Παζοδρομιο για ΤΡΑΠΕΖΙ. το ιδιο και με το ΟΡΟΣΚΟΠΟ, στο Καραβελ. Και τη "Γευστικη Γωνια", στον Αγιο Παυλο, ΣΤ. ΛΑΡΙΣΗΣ...! Αντε καλη ορεξη...
εισαι πιο μαγκας;
23/10/2016 22:00
τι λε ρε παιδι μου;απο το καλιφορνια τους βλεπεις;η πηγες να φας και δε σου ανοιξαν το δρομο να περασεις ,εσενα του σπουδαιου αμερικανου;αφου σου εκαναν τοσο κακο θα πρεπει να φυγουν ολοι απο την αθηνα ,λιγα εκατομυρια ειναι,για να ειναι ανετος ο αμερικανος.
Nick M. Vasilatos
24/10/2016 01:09
Εισαι και ασχετος και ασηναρτητος. Γιατι? Διοτι ουτε καν καταλαβες αυτα που διαβασες, αλλα ουτε και ξερεις τι εγραψες. Nick M. Vasilatos Clearwater Beach, Florida
21/10/2016 14:58
oli mera stin kafeteria me ena frape re ..
Κούλης
20/10/2016 21:54
Πέτυχαν το σχέδιο μου
Πάνος / Αννόβερο
20/10/2016 21:08
Από την δυστυχή γενιά των 751 € στην περήφανη γενιά των κουπονιών !! Τι δεν καταλαβαίνεις βρε Ελληνάκο;
εισαι πιο μαγκας;
23/10/2016 22:05
οτι οι γερμανοι με τους συνεργατες τους πουλημενους σα του λογου σου μας πατανε προς το παρον και γουσταρουν,βρε ναζιστακο.
Πάνος / Αννόβερο
20/10/2016 20:59
Για τα γερόντια που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ με αφήγημα πόσο χειρότερα πια κ τώρα κλαίν στα ΑΤΜ δεν τρέφω καμιά συμπάθεια. Δώσαν χαριστ.βολή στα παιδιά μας.
ULTRA SLIM
20/10/2016 20:57
SUGNOMI ALLA ME TOUS MALAKES POU PSIFIZETE TI PERIMETE RE ; KANTE MIA APOXI NA XEKOUMPISTOUN EPITELOUS OLOI .. PARTE TIN ZOI STA XERIA SAS VODIA E VODIA
ULTRA SLIM
20/10/2016 20:55
MAKARI NA PAEI I ELLADA STIN DRAXMI NA SAS AGORASOUME OLOUS ME TO KILO GIATI MONO GIA AUTO KANETE
katinaki mou gia sena elolathika aaa!
20/10/2016 19:56
alusides tha sas valoun sto telos kai tha sas poulan stin agora ..den einai makria
Πάνος / Αννόβερο
20/10/2016 19:16
Ανησυχούσα φίλοι μου !! Αλλά όταν έμαθα ότι ο μπάρμπα Φώτης Κουβέλης ξαναγυρνά ηρέμησα. Με τον Βασίλη Λεβέντη θα κάνουν αχτύπητο δίδυμο. Στο μπερντέ του Καραγκιόζη
Helene
20/10/2016 18:18
Οταν ειδα αυτη τη φωτο , το μυαλο μου ταξιδεψε αυτοματα στον … Δημητρη και τον … Σπυρο , που με μια … ανυπερβλητη και σπουδαια … ταπεινοτητα , καθε πρωι στις 5.15 το πρωι , σηκωνονται απ το κρεββατι , πλενονται , ντυνονται ,… φορουν το πιο … γοητευτικο χ α μ ο γ ε λ ο τους και προετοιμαζουν … αγογγυστα … καφεδες επι … εξι (6) μερες την εβδομαδα , … εικοσι εξι (26) μερες τον μηνα και … δωδεκα (12) μηνες τον χρονο , κοβοντας γυρω στα δωδεκα με δεκαοχτω κιλα (αναλογως του φορτου ) espresso την ημερα , συν ολα τα αλλα που θα προκυψουν …

Σε αυτους τους ανθρωπους , … εμεις οι αλλοι , οι κυριες και οι κυριοι με τα … πτυχια , τις … γραβατες , η , τα … ψιλοτακουνα …. χρωσταμε πολυ περισσοτερα , απ οσα μπαινουμε στον κοπο να σκεφτουμε !!!

Προσωπικα εγω , παρα πολλα !!! Γιατι απο τον καθημερινο μοχθο και την προσφορα αυτων των δυο ανθρωπων , εγινα ελαχιστα … πιο ανθρωπος στην ζωη μου !!!

Και τους Ε υ χ α ρ ι σ τ ω !!! Γιατι ειναι πραγματικα δυο σπουδαιοι ανθρωποι !!!
Πατριάρχης
23/10/2016 22:00
Τάδε έφι βολεμένη ,κρατικοδίαιτη γεροντοκόρη που δεν στέριωσε ποτέ άντρα απο τη πολύ σκατόψυχιά..
Helene
23/10/2016 23:55
Εχεις … πεθανει … μ ο χ θ η ρ η και … ζ η λ ο φ θ ο ν η !!!
Ξερεις πολυ καλα , οτι … τ ι π ο τ α , απ’ ο, τι λες , ειναι … αληθεια !!!
Τσακμάκης
24/10/2016 13:06
Οποιος έχει μύγα μυγιάζεται.......
Gavrilo Princip
20/10/2016 21:44
Επιτέλους, επιστρέψατε κυρία Ελένη. Περίμενα με ανυπομονησία ένα σχόλιό σας. Είχα ανησυχήσει μήπως πάθατε τίποτα λόγω ηλικίας, αλλά χαίρομαι που είστε καλά, ακόμα κι αν δεν κάμπτεται η αντίστασή σας στην πολιορκία μου. Τώρα καταλαβαίνω τι τράβηξε ο Αγαμέμνονας 10 χρόνια...
Helene
21/10/2016 01:40
ΔΕΝ γυρισα ακομη …
Αλλα’ καθε μερα κανω την … αυτοκριτικη μου και με βρισκω … υπεροχη !!! (… Η μετριοφροσυνη για τους μετριους !!! ) .
Ελα μου , ομως , ΜΗΝ εισαι ... b i t c h y με το ... χ ι ο υ μ ο ρ ι σ τ ι κ ο σου σχολιο ….
Παντως , … How could I forget about you ? You are the only person I know . - The Bourne Identity .
Λιγνος
20/10/2016 16:53
Ε βεβαια, αφου εχουν ξεσκιστει στο υπουργειο οικονομικων πως να δανειστουν και παλι. Διοτι αν τα καινουργια δανεικα δεν κυκλοφορησουν στην οικονομια της Ελλαδας, δεν υπαρχει ελπιδα για "ανακαμψη." Αυτη ειναι η πραγματικη εικονα της οικονομιας. Αντι λοιπον οι πανασχετοι να κανουν μεταρρυθμισεις να φερουν επενδυτικο κεφαλαιο, το παιζουν λαου λαου μπας και γινει καποιο θαυμα και η αναπτυξη παρουσιασθη απο εκει που δεν την περιμεναμε. Και το μονο που θα καταφερουν τελικα ειναι να πααραδωσουν την εθνικη κυριαρχια, παρα τις εκθεσουλες που απαγγελουν στην μεθοριο και στα δημοτικα σχολια οι πανιβλακες τηε κυβερνησης.
Σωκράτης
20/10/2016 16:31
Οικονομική δυστυχία εργαζομένων, άραγε εξαιτίας εργοδοτών επιχειρηματιών ελεύθερων επαγγελματιών με πολυτελείς κύριες και εξοχικές κατοικίες, πανάκριβα αυτοκίνητα και σκάφη, μεγάλα χρηματικά ποσά αδήλωτων αφορολόγητων κερδών και μαύρων καταθέσεων, γεμάτα κέντρα διασκέδασης και ταβέρνες, πλούσιες διακοπές και μεγάλη ζωή, αχαλίνωτη ψυχαγωγία και ανεμελιά, πολυδάπανη ενδυμασία και σπατάλη, εκμετάλλευση απασχολουμένων και καταναλωτών, ανεξόφλητα επιχειρηματικά τραπεζικά δάνεια και οφειλές ασφαλιστικών ταμείων.
πολιτης
20/10/2016 18:24
Οικονομική δυστυχία όμως (κάτι παραπάνω από "πλέρια") και εξ αιτιας των κυβερνητικών επιλογών που στο όνομα της Υπαλληλοκρατίας ξεπουλανε τα παντα.... και ρημαζουν στους φόρους τον κοσμακη και τους μικρομεσαίους για να μείνουν οι λίγοι και εκλεκτοί που εσύ περιγράφεις προηγουμένως και να τα έχουν στο μέλλον όλα δικά τους ... τόσο καλά και όμορφα.... και μετά από λίγα χρόνια ξανα μανα τα ίδια παραμύθια.... οι ανίκανοι της αριστεράς να ξαναφωνάζουν στο όνομα των εργαζομένων και κατά των δυναστών τους, που όμως οι ίδιοι σήμερα φροντίζουν να ανδρωθούν και να γιγαντώσουν.... και μέσα σε όλα αυτά τα ωραία και καλά ποιό είναι το διακύβευμα ; ....προφανώς η διακυβέρνηση και η κουτάλα όπως τη λέει ο Λαός μας.... μήπως διαφωνείς φιλαρακι;
Λευτέρης
20/10/2016 21:45
Φίλε πολίτη την κουτάλα και τη μάσα της οικονομικής κλοπής, απάτης και παρανομίας σε βάρος του κράτους της κοινωνίας και χώρας γενικότερα έχουν οι λεβέντες επιχειρηματίες και ελεύθεροι επαγγελματίες τους οποίους η εκάστοτε κυβέρνηση αριστερή ή δεξιά τους ανέχεται και δεν τους βάζει στη θέση τους τιμωρώντας τους όπως πρέπει για τις οικονομικές παραβάσεις και εγκληματικά παραπτώματά τους.
πολιτης
21/10/2016 09:56
....τα να πρωτογράψει καποιος.... δηλαδή εννοείς ότι τα 28 δις Εθνικό Απόθεμα που το 2008 ο Καραμανλής σε ένα βράδυ τα χάρισε στις τράπεζες προήλθαν από τον κόπο και το μόχθο και τους φόρους που πλήρωναν όσοι με τους μισθούς τους "φέσωναν" το δημόσιο ; και επίσης λες ότι είναι σωστό και δίκαιο τα ατομικά εισοδήματα των υπαλλήλων να έχουν αφορολόγητο 9.000 ενώ των ελευθέρων επαγγελματιών (πολλές φορές οικογενειακά) να φορολογούνται από μηδέν ευρώ ; και επίσης ότι για όσους έκλεψαν ή κλέβουν φταίνε μόνο οι Υπουργοί και οι Κυβερνήσεις και κανένας Υπάλληλος των αρμόδιων Υπηρεσιών ; ο.κ.... οτι πεις....
βασιλειος
20/10/2016 16:03
μια-λυση-υπαρχει.εξεργεση-και-σπασιμο-και-καψιμο-αυτων-που-σας-καταπιεζουν.ο-καθενας-παιρνει-αυτο-που-του-αξιζει.αφου-ολη-μερα-ειστε-με-το-facebook-τι-περιμενετε?για-ριχτε-καμμια-μολοτωφ-και-θα-δειτε-μετα-πως-θα-σας-τρεμουν.
AK
20/10/2016 20:44
Basileie, Sobara? AK
Γ.Αθανασιάδης
20/10/2016 15:41
Αγαπητοί αναγνώστες. Βροντώ το χέρι μου τ΄αντρείκιο,ζητώ απ΄την κοινωνία μας το δίκιο.Τραχιά υψώνω τη φωνή μου βραχνιαστή,στα πέρατα του κόσμου ν΄ακουστεί. Εχθροί και φίλοι να νοιαστούνε,ώσπου το δίκιο μας να βρούμε.Κι άν είναι ανάγκη κι όπλα τραβάμε,για να τους δείξουμε που θα το πάμε.Σήμερα δεν περνάει ο λόγος ο καλός,αυτό το ξέρει το νοιώθει ο λαός.Εσείς πρέπει να το δείτε στην εξουσία, αλίμονο σας κι έρχετε η δεύτερη παρουσία. Κλέφτες τραπεζικοί κι εσείς χρυσά τζιμάνια,παράσιτα γίνατε,του κόσμου τα ζιζάνια.Βρυκόλακες το αίμα των λαών ρουφάτε,θα λογοδοτήσετε στις φυλακές θα πάτε. Επιχειρηματίες,αδράξατε τις ευκαιρίες,με τον υδρώτα μας ξεπλένετε τις αμαρτίες.Την εργατιά,τον κόσμο,στο δρόμο τον πετάτε,θαρείτε πώς ο λαός αιώνια θα κοιμάτε;Άρχοντες πολυεθνικοί και μεγιστάνες,θέλετε τους λαούς να κλείσετε σε στάνες.Χρόνια ότι κερδήθηκε με αίμα κι αγώνες,πίσω το πέρνετε,ψίχουλα δίνετε σταγόνες.Βράζει ο λαός και ήσυχος πιά δεν κοιμάτε,κρατά την αναπνοή,μα από μέσα του βρυχάτε.Ήφαίστειο είναι κι ώπου νάνε θα εκραγεί κι ότι γίνει άς γίνει,ώσπου το δίκιο μας να βγεί! Φίλοι μου όλα όσα γράφω είναι δραματικά,ακραία λίγο μα προφητικά.Δυστυχώς εκεί βαδίζει σήμερα,η μοντέρνα κοινωνία μας,στην απαξιώση,στον εξευτελισμό της μάζας,και της ανθρώπινης υπόστασης και μή χειρότερα!
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
20/10/2016 15:11
Θα εξεγερθούν όταν θα αποκτήσουν συνείδηση, και δεν θα αποκτήσουν, παρά μόνο αφού εξεγερθούν». Η οργουελική περιγραφή της ανθρώπινης κατάστασης αποδίδει τα σημερινά φαινομενικά αδιέξοδα των συμπολιτών μας. Άπαντες δυσανασχετούν και άπαντες ταΐζουν το αιμοβόρο φάντασμα της δουλείας των τόκων, άπιαστο, τρομακτικό, για άτομα, κράτη και λαούς. Σήμερα είναι ο περιπτεράς, «το ανθρωπάκι». Αύριο, ποιός; Κανείς δεν πιστεύει πως η σειρά του έρχεται, στην καταιγίδα που θα παρασύρει πάνω στην άσφαλτο της Γκόθαμ αστούς κι επαναστάτες, την νομενκλατούρα, την κυβέρνηση, τους ανθρώπους καλών προθέσεων που ρουφά ο σωλήνας της εξουσιαστικής σκωραμίδος. «Το σκοτάδι δεν μπορεί να νικήσει το σκοτάδι». Αυτοί που έριξαν το σκαρί της Ελλάδος στα βράχια, δεν μπορεί να είναι οι σωτήρες του. Ο Στάλιν διεκήρυτε την νίκη του σοσιαλισμού ενώ τριάντα εκατομμύρια Ρώσων πέθαιναν από την πείνα το ‘30. Σε ένα τέτοιο ψέμμα ζούμε, σε μια κατοπτρική αντιστροφή των ρόλων. Η κοινωνία και συνακόλουθα η ηγεσία της εκθηλύνονται. Μέχρι να επιστρέψουν πλήρως στον μητριαρχικό και κατόπιν στον πατριαρχικό κύκλο, θα διαπιστώσουμε την γελοιότητα της κατάστασης. Οι άνδρες γίνονται «τρυφεροί» η πισωγλεντηδες και κυοφορούν την ίδια ώρα που οι γυναίκες η ελληνοφωνες σκυλουδες μπήγουν εκδικητικά τα τακουνάκια τους στα αγέννητα του έθνους. Κοιτάζοντας τις τάσεις αυτές, η στάση του Εθνικιστικού κινήματος είναι ιδεολογικά και πολιτικά συνεπής, δεν μπορεί όμως να κλείσει τα μάτια στην διαδικασία η οποία είναι, είτε τεχνητά είτε μέσω του φυσικού κύκλου της καταστροφής και της αναδημιουργίας. Ο Εθνικισμός όπως και ο Ελληνισμός είναι Πρωτοπορία. Εμείς οι Έλληνες, εμείς οι Εθνικιστές θέλουμε αλλαγή, και φέρνουμε αλλαγή, θέλουμε ελπίδα, και φέρνουμε ελπίδα. Θέλουμε το Φως, γιατί το Σκοτάδι δεν νικιέται με Σκοτάδι αλλά με Φως. O Eθνικισμός δεν είναι ένα πικρό σιρόπι που πρέπει να καταπιούμε για να επανεκκινήσει η Πατρίδα και να την παραδώσουμε, θέλοντας και μη, σε κάποιους που θα την ξανακάνουν οίκο ανοχής των νεκροζώντανων. Ο Εθνικισμός είναι άγονος αν είναι μόνο μίσος εναντίον κάποιων. Αντίθετα, είναι δυνατός και νικηφόρος όταν έχει πεποίθηση στην Δύναμη και την Δημιουργία. Ο Εθνικισμός δεν είναι κραυγές, αλλά έργα. Το πρόβλημα βέβαια με αυτό είναι ότι με τον προσδιορισμό της εθνικιστικής ταυτότητας, έρχονται και οι υποχρεώσεις που οι περισσότεροι προτιμούν να μην αναλάβουν, άλλοι αποφασίζουν πως «πρέπει», απελπισμένα και αδιέξοδα, και πολύ λίγοι, ελάχιστοι, «θέλουν» να αναλάβουν. Αυτή η διάκριση είναι που επιτέλους ξεκαθαρίζει και οδηγεί στον προσδιορισμό ιδεολογικών και πολιτικών στόχων και τακτικών για την Γη και το Αίμα μας. Σε όσους δεν πιστεύουν στην διάκριση των φυλών αλλά παραδόξως τις παραδέχονται όταν μιλούν για τους Εθνικιστές, έχουμε να πούμε τούτο: Έχουμε δικαίωμα να δώσουμε στον λαό μας την ευκαιρία να ζήσει, έχουμε δικαίωμα να του δώσουμε την δυνατότητα να υπάρχει στο Αύριο.ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΚΚΙΝΟΥΣ ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΟΠΡΟΔΟΤΕΣ ΜΕΓΑΛΟΑΣΤΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
john from sydney
20/10/2016 12:59
Η συμβουλή μου στους νέους; Βρέστε τρόπο να φύγετε έξω! Μη σας τρομάζουν οι μακρινοί δρόμοι, γιατί στο ενδιάμεσο θα ξημερώσει η καινούργια ημέρα που θα ανανεώσει τις δυνάμεις σας και θα πορευτείτε πιό πέρα , πιό μακριά, πιό ψηλά. Και μη ξεχνάτε πως οι καλύτεροι Ελληνες ήταν κάποτε μετανάστες. Αυτή σε τελική ανάλυση είναι η μοίρα και η ιστορία των Ελλήνων. Οταν δεν πολεμούν, μεταναστεύουν. Αλλά μη ξεχάσετε να πάρετε και την "Ελλάδ μαζί σας", δεν σας έφταιξε σε τίποτε και έτσι δεν θα νοιώθετε ποτέ μόνοι...Λυπούμαι που γράφω αυτά τα λόγια.
25/10/2016 05:02
Τοτε ρε βλακες τι διαμαρτυρεστε που ερχοντε χενοι στην ελλαδα ? Χεχε καλα κανουν και ερχονται
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:16
Και να φύγουμε τα παιδάκια, αγαπητέ, ποιός θα μείνει στην Ελλάδα>???? Οι υψηλοσυνταξιούχοι Έλληνες και οι αυτοσυστηνόμενοι άνεργοι Αλβανοί?????? Ε, όχι.
ULTRA SLIM
20/10/2016 20:58
POLU ORAI SUMVOULI NA GINOUN LIPOTAKTES KAI NA GINOUN DOULOI STOUS GERMANOUS AMERIKANOUS KAI AYSTRALOUS ..OXI RE VLAKA DEN EINAI AUTI I LUSI ..
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
20/10/2016 15:18
μενουμε ΕΛΛΑΔΑ και ΠΟΛΕΜΑΜΕ τους ελληνοφωνους σκυλαδες και εθνομηδενιστες,τα νεοταξικα κεντρα εξουσιας αυτο θελουν να φυγουμε απο την πατριδα μας και να μας αντικαταστησουν με την ισλαμοσαπιλα,εχουμε ιερο σκοπο να μην παραδωσουμε τον τοπο μας στους νεοταξικους εχθρους ,για την ελευθερια μας χυθηκαν ποταμια αιμα απο τους προγονους μας.
0λαος
20/10/2016 16:53
...τις υποχρεωσεις ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ..."εγραψες" αναλαμβανουν...και εγω θα συμφωνησω απολυτα σ'αυτο...για την εξουσια θα ρθουν "γραματικοι"..να σου πουν πως πιστευουνν σε σενα και σε θελουν μαζι τους αλλα μετα τις υποχρεωσεις και τις υποσχεεσεις θα τις ξεχασουν ..ενω τα κονομανε..η ελευθερια για την οποια οι ελληνες εχυσαν αιμα..δεν αποδοθηκε καθως πρεπει γιατι η ελευθερια που αποκτησαμε δεν ειναι τετοια...που να συμβαδιζει με την ενυπαρχουσα ελευθερια στην ανθρωπινη φυση...αν και οποτε ανακαλυψουμε την αξια αυτου του ειδους της ελευθεριας...της αληθηνης δηλαδη τοτε ισως επαναστατησουμε...
wolf
20/10/2016 14:46
Οταν ο Νιγηριανος βρισκει δουλεια στην Νορβηγια , αφου εχει διασχισει ερημους , ζουγκλες , βουνα και θαλασσες για να φθασει στην μακρυνη Νορβηγια, για τον Ελληνα , που εχει μαλιστα και τα συνορα ανοιχτα , η ευρεση εργασιας στην Ευρωπη ειναι πιο ευκολη υποθεση . Ακρει να θελει !! Για ολους η καλυτερη λυση ειναι να γινει η Ελλαδα το 17ον κρατιδιον της Γερμανιας !
Κώστας Sydney
20/10/2016 14:23
...οι καλύτεροι Ελληνες ήταν κάποτε μετανάστες .δηλαδη τώρα δεν ειναι ;απο που το έβγαλες αυτο το συμπέρασμα ευλογημένε ;Έλληνας ειναι αυτός που φεύγει αλλα και αυτός που μένει.Αμε το άλλο πως η μοίρα και η ιστορία των Ελλήνων ειναι η μετανάστευση αυτο το (κούφιο)απο που το συμπεράνεις;
Βρασίδας
20/10/2016 12:50
Ωραίο φωτογραφικό αρχείο έχετε εκεί στα ΝΕΑ! Η φωτογραφία από μπυραρία της Γερμανίας που κολλάει;;;;;
Άκης
20/10/2016 13:29
Αλλάζει κάτι στην τραγικότητα της είδησης;;;
Βρασίδας
20/10/2016 14:55
Ναι, το βρίσκω τραγικό να μιλάμε για ένα τόσο σημαντικό θέμα και πρόβλημα και να βλέπουμε στη φωτογραφία χαμογελαστούς γερμανούς να πίνουν τη μπύρα τους.
Άκης
21/10/2016 11:06
Και επαναλαμβάνω φίλτατε... τους χαμογελαστούς που τους είδες; Εν πάση περιπτώσει, καλό θα είναι να μην χάνουμε το δάσος κοιτάζοντας το δένδρο.
Μόνο γι΄αυτό είμαστε
20/10/2016 11:42
Mια εικόνα χίλιες λέξεις!!! Τελικά δικαιώθηκαν όλοι αυτοί που προέβλεπαν και έλεγαν εδώ και χρόνια(πριν τη κρίση) οτι θα καταντήσουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης.Πόσο δίκιο είχαν.
Ηλίθιοι δεξιοί
20/10/2016 13:22
Αυτό είναι το σύστημα Κούλης, δοξάστε τον. Και μετά σας φταίει κάθε άλλος από εσάς τους ίδιους.
Σαν Σερίφης
20/10/2016 20:11
Την τελευταία φορά που κοίταξα, δεν ήταν ο "Κούλης" στην κυβέρνηση. Χάσατε τη μπάλα σε τέτοιο βαθμό που έχετε παραισθήσεις. Όταν διαβάζετε μια καλή είδηση, είναι ο Τσίπρας πρωθυπουργός. Όταν είναι κακή, είναι ο "Κούλης" πρωθυπουργός. Βολικό, και απόλυτα συμβατό με την κοσμοθεωρία ενός ατόμου που ακόμα ψηφίζει το Σύριζα. Για θύμισέ μου τί έλεγε το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης και πού βρίσκονται τα στελέχη και οι υπουργοί του Σύριζα που το υποστήριξαν με σθένος; Για θύμισέ μου ποιος είναι ο πρωθυπουργός της Ελλάδας και από ποιους απαρτίζεται η κυβέρνηση; Και αν όντως είναι 'σύστημα Κούλη' αυτό που έχουμε, τί κάνει ο πρωθυπουργός Τσίπρας γι'αυτό; Να σου πω: ό,τι κάνει και για το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης, και για τον κατώτατο μισθό, και για την προστασία από τους τραπεζίτες, και για την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, και για τις ευέλικτες μορφές απασχόλησης, και για την ολιγωρία των δημοσίων οργανισμών, και για τη διαπραγμάτευση του χρέους. Κατακαημένε...
πολιτης
20/10/2016 11:16
.... πόσος θα έπρεπε να ήταν ο μισθός "κατά Τσίπρα" στην Έκθεση της Θεσσαλονίκης πριν από δύο περίπου χρόνια ; 751 ή 753 ευρώ ; κοίταξε που δεν είμαι και σίγουρος....
giorgos
20/10/2016 11:11
Μας δουλευουν οι πεπτοκοτες και απο πανω.. Μας κοροιδευουν που πλεον οι Γραμματεις πεπτοκοτες σε συνεργασια με τους Φαρισαιους πεπτοκοτες, μας εξευτελιζουν τελειως.. Τα τρολ πουειναι εδω και ειναι τσιρακια των κομματων, θα πρεπει να σιωπησουν. Ολοιτους.. Δεν εχουν δικαιωμα να μιλουν, γιατι οσο εξευτελεχεται ο πολιτης, αυτοιειναι εντος βουλης ολοι.. Μαθευε οτι πρεπει να φερουμε το συστημα το θεικο που ο Χριστος μας διδαξε, και ουδεις δεν γνωριζει γιατι φροντισαν οι πεπτοκοτες για αυτο.. Πρεπει να κανουμε οτι ο Χριστος μας διδαξε, αλλα μακρια απο τα Ιερατεια γιατι αυτοξ θελουν να φερουν το συστημα του σατανα..
wolf
20/10/2016 14:56
Απο οικονομικα , πες μας , τι ειπε ο Χριστος !! Απο οτι γνωριζω , η αξια του ανθρωπου ειναι συναρτηση με το παραδακι πο εχει η τσεπη του. Πιο λαικα ! Αν η τσεπη σου εχει μια δεκαρα , η αξια σου ειναι μια δεκαρα ! Τετοιους Χριστιανους πενητες θελει ο Χριστος ??
giorgos
20/10/2016 22:34
Ο Χριστοςψμου δινει την γνωση, ομως εσας σας τα εχει πει και η αληθεια βρισκεται στα ατοφια λογια του. Δεν μπορειτε να εχετε δυο Θεους ειπε στο πληθος που ηταν ακολουθοι του.. Η το Χρημα η εμενα θα εχετε.. Δεν υπαρχει το χρημα σε αυτο το θεικο συστημα που διδαξε ο Χριστος στους μαθητες του, και οι ρουφιανοι πεπτοκοτες τοβαφανισαν, καθως αφανισαν και ολους τους ακολουθους του Χριστου κατ εντολη των Ρωμαιων, και οι Φαρισαιοι εδιναν προς σφαγη τους αδελφους ολους μετα απο υποδειξη των ρουφιανων πεπτοκοτων.. Αυτοι κυβερνουν σημερα και μας εχουν σε αγνοια ολους.. Ομως η γνωση δινεται πως θα φυγει αυτο το σατανικο συστημα, γιατι αν δεν φυγει θα ερθει το νεο συστημα που ετοιμαζουν. Την κολαση επι της γης.. Εγω σας μιλαω για τον Χριστο, για τον παραδεισο επι της γης.. Καταλαβετε τι σας λεω, γιατι προκειται για την αληθεια που σας εχουν αποκρυψει.. Πρεπει ολες οι αιρεσεις να σταματησουν να υπαρχουν, γιατι μπροστα στην αληθεια, καμια αιρεση που έγιναν ολες μετα το τελος των Αδελφων ακολουθων του Χριστου που μαρτυρησαν, δεν θα μπορει να σταθει.. Γιατι ολοι μιλουν για εναν Θεο τους.. Ο Χριστος μιλαει μονο για την αληθεια, τον αμην, που ειναι ο αληθινος θεος..
Γ.Αθανασιαδης
20/10/2016 10:39
Μακάριοι οι έχοντες και οι κατέχοντες,αυτών εστί η βασιλεία επί της γής! Εκεί φίλοι αναγνώστες μας οδηγεί,με βήμα ταχύ η παγκοσμοποίηση.Να γίνομαι ο κήπος αναψυχής των πλουσίων της ευρώπης.Να προσκηνάμε και να κατεβάζομε τα βρακιά μας,για εκατό ευρουλάκια.Αυτός είναι ο σκοπός τους,να κάνουν αυτόν τον υπερήφανο λαό,του κλώτσου και του μπάτσου.Με την βοήθεια των εγχωρίων ανεγκέφαλων πολιτικών και καπιταλιστών.Νεοέλληνες είλωτες όλων των αποχρώσεων, η ΕΕ μας σπρώχνει με το έτσι θέλω,σε ακραίες σκέψεις και πράξεις.Δεν είναι η ευρώπη που θέλαμε και ονειρευτήκαμε για ποιούς ιδρύθηκε,για τους ολίγους πονηρούς,να μας το πεί για ποιούς;Σίγουρα όχι για μάς!
wolf
20/10/2016 15:02
Δουλεψε κ. Αθανασιαδη και παψε να θελεις καλη ζωη με δανεικα και αγυριστα ! Η Ευρωπη , δυστυχως , δεν μοιραζει μασημενα παξιμαδια !
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:20
Έχεις μπερδέψει τοςυ αξιοπρεπέστατους εργαζόμενους με τζαμπατζήδες.
Γ.Αθανασιάδης
20/10/2016 23:47
Φίλτατε λύκε,δόξα το θεό δούλεψα πολλά,μα πάρα πολλά χρόνια.Ουδέποτε ζήτησα η έζησα με δανεικά.Ούτε η ευρώπη μα ούτε η πατρίδα,μού χάρισαν μασημένα παξιμάδια.Τα κέρδισα όλα,μα όλα με τον ιδρώτα και το σπαθί μου και είμε υπερήφανος γι αυτό.Λυπάμε,λάθος άτομο κριτικάρεις.
wolf
21/10/2016 10:12
Σας ζητω συγγνωμη ! Δεν ηθελα να θιξω το προσωπο σας και ουτε εχω το δικαιωμα να ειμαι αγενης και απρεπης απεναντι σας ! Το σχολιο μου εχει γενικη εννοια και απευθυνεται σε οσους περιμενουν το Μανα εξ Ουρανου χωρις να θελουν να καταβαλλουν καποια προσπαθεια .
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:21
Θέλουμε δυλειές για όλους, καια υτές οι όλες οι δουλειε΄ς να εξασφαλίζουν το φαγητό και τους λογαριασμούς. Τι δεν καταλαβαίνεις?
και ομως... και τα
20/10/2016 09:18
δεν ειναι ο πυρήνας του προβλήματος...ένα γραφειοκρατικκο και σκληρό κράτος, ένας απρόσιτος και απρόβλεπτος μηχανισμος στημένος απο διαφορου μεγέθους φακελάκιδες, τροφοδοτουμενη ταξική αντιπαράθεση...να δούμε που θα πάει...
ak
20/10/2016 09:11
Σε λίγο θα πληρώνουμε και τους εργοδότες!!!! Δεν το πιστεύω αυτό το στοιχείο και αν ισχύει θα είναι για αλλοδαπούς.. Μην προσπαθείτε σαν εφημερίδα να δημιουργήσετε κλίμα διαφορετικό απο αυτό που ισχύει ή αυτό που θέλουν οι εργοδότες.
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:25
Οι αλλοδαποί, σε πληροφορώ, παριστάνουν οτι ξέρουν όλες τις χειραωνακτικές δουλειές, ενώ δεν ξέρουν καμία, και αμείβονται με 20 έως 100 ευρώ το 10λεπτο. Και στο κράτος δηλώνουν άνεργοι. Επίσης, μετά απο 1 έως 20 ρχόνια στην Ελλάδα, οι περισότεροι μετανάστες υπήκοι τρίτων χωρών δεν έχουν κάτσει ούτε στα δωρεάν θρανία να μάθουν τα ελληνικά. Για τα παιδιά σου και τα εγγόνια σου που τέλειωσαν σχολεία και πήραν με κόπο κια χρήμα Lower και ECDL, να ανησυχείς!!
asterix
20/10/2016 08:55
Ας αναφωνήσουμε όλοι μαζί ''ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ''!!!
wolf
20/10/2016 15:05
Των ανικανων !!
Ευαγγελία Μ.
23/10/2016 22:26
Ελπίζω να αναφέρεσαι στους πολιτικάντηδες. Όχι στα παιδιά σου και στα εγγόνια σου.