ΣΟΪΜΠΛΕ: «ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΙΣ: ΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΤΟΤΕ ΤΕΛΟΣ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 10/02/2015 18:16 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 10/02/2015 20:10 |
Σόιμπλε: «Οι κανόνες είναι σαφείς: Αν η Ελλάδα δεν θέλει το υπάρχον πρόγραμμα, τότε τέλος»
Ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε στην πρόσφατη συνάντησή του με τον Γιάνη Βαρουφάκη

Δημοσιεύματα ότι η Κομισιόν ετοιμάζεται να χορηγήσει εξάμηνη παράταση στο πρόγραμμα της Ελλάδας «είναι λάθος», δήλωσε την Τρίτη ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, από την Κωνσταντινούπολη όπου βρίσκεται για την σύνοδο της G20.

Ο ίδιος ανέφερε ότι στο Eurogroup της Τετάρτης δεν θα υπάρξει διαπραγμάτευση ενός νέου προγράμματος για την Ελλάδα. «Εχουμε ήδη ένα σχέδιο για την Ελλάδα» τόνισε χαρακτηριστικά.

«Νομίζω ότι μέχρις ενός σημείου οι κανόνες είναι σαφείς (στην Αθήνα). Θέλουμε να ακούσουμε κάτι δεσμευτικό από την Ελλάδα την Τετάρτη. Εάν η Ελλάδα δεν θέλει το υπάρχον πρόγραμμα, τότε τέλος» είπε ο Σόιμπλε σύμφωνα με το πρακτορείο οικονομικών ειδήσεων Bloomberg.

«Ποτέ κανένας δεν ανάγκασε την Ελλάδα να μπει σε πρόγραμμα. Και κανείς εκτός Ελλάδας δεν πρέπει να κατηγορείται για τα προβλήματα της χώρας» είπε αυστηρά ο Σόιμπλε.

55
G.
11/02/2015 12:12
ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΈΧΟΥΜΕ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ ΝΑ ΔΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ.ΓΑΙΑ ΠΥΡΙ ΜΕΙΧΘΗΤΩ.
ουφ πιαααα.
11/02/2015 00:30
ενδεικτικη φωτο.-η κοτα και ο κοκκορας.
tsalaperdas@neosmax
13/02/2015 15:14
poia einai i kota o soible? den diefkrinizeis?
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
11/02/2015 00:19
"Ποτέ κανείς δεν ανάγκασε την Ελλάδα να μπει σε πρόγραμμα". Αυτή είναι η μόνη αλήθεια που το 80% των Ελλήνων δεν έχει καταλάβει κι ούτε πρόκειται να καταλάβει ποτέ. Αν δεν μας αρέσει το πρόγραμμα φεύγουμε, κανείς δεν νοιάζεται, ας πάμε στη Ρωσία ή στην Ουγκάντα, ας βγούμε στις αγορές. Μόνο αυτό αν είχε καταλάβει ο Έλληνας ψηφοφόρος ο Σύριζα δεν θάταν καν πρώτο κόμμα. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να στηθείς στα τέσσερα, εσύ πας και κλαίγεσαι και μιλάς για αλληλεγγύη και τέτοια δακρύβρεχτα. Αν λοιπόν μιλάμε για αξιοπρέπεια πέρνουμε το καπελάκι μας και φεύγουμε γιατί πολύ τους ζαλίσαμε τους ανθρώπους, δεν θα τους λείψουμε καθόλου να είστε σίγουροι.
tsalaperdas@neosmax
13/02/2015 15:16
ares mares koukounares
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
10/02/2015 22:24
«Η ηγεσία απέτυχε. Ακόμα κι έτσι, η ηγεσία πρέπει να δημιουργηθεί εκ νέου, από τις μάζες και μέσα από τις μάζες. Οι μάζες είναι το αποφασιστικό στοιχείο, είναι ο βράχος πάνω στον οποίο θα κτιστεί η τελική νίκη της επανάστασης. Οι μάζες ήταν στα ύψη() ανέπτυξαν την “ήττα” αυτή σε μία από τις ιστορικές ήττες που είναι η τιμή και η δύναμη του διεθνούς σοσιαλισμού. Και γι’ αυτό η μελλοντική νίκη θα ανθίσει από αυτή την “ήττα”
εντυπωθιαθμένο εφτάχλονο
11/02/2015 02:26
Μπάβο μπάβο!!!!!!!!!!! Πήμα, πήμα!!!!!!!! Ξέχαθεθ να κλείθειθ το αλχικό ειθαγωγικό όμως, κύλιε!
KKE
10/02/2015 21:44
I Ellada psifise tin Drachmi k. Schoible, den thelume to Euro, aplo ine. I Ellada den hriazete to Euro, me tin Drachmi opote mas goustari kanume tin ypotimisi ke teliose, etsi mas aresi. Pote to KKE den ithele tin Drachmi, jati tora?
Αράπης
10/02/2015 21:42
Για νέο μας το λέει;!!!
Έλα, εγώ είμαι. Ο Ζαφείρης ο Καλαούντρης, ποιός άλλονας;
10/02/2015 21:16
Η ακροδεξιά αδερφάρα, ο SSόιμπλε, έχει εντέλει πολύ καιρό να δεί πώς παραμορφώθηκε το μουτράκι του Μουσσολινάκου όταν οι παρτιζάνοι του έχωναν κλωτσές στη μάπα πριν τον κρεμάσουν ανάποδα, και γι'αυτό έχει πάρει ψηλά τον αμανέ, τελείως ξετραχηλωμένα. Αλλά τί να σού κάμω που ο Γιαννάκης με ένα "ν" είναι όπως κι ο Τσίπρας, "αριστερός" του κώλου, κι έτσι το ναζιστοειδές δεν κινδυνεύει, τολάιστο ακόμη. Διότι ένας Άρης Βελουχιώτης μπορεί να γεννιέται κάθε 600 χρόνια αλλά όποιος σκαμπάζει μια αράδα από μαθηματικά γνωρίζει πολύ καλά ότι με τας πιθανότητας ουδέποτες δεν μπορείς να κάμεις συμβόλαιον.
ΓιέρΑγγ
10/02/2015 21:11
Συμφωνώ μ' αυτό τον αποψηγμένο Κάπο του Νταχάου ! Και στο Νταχάου και στο Άουσβιτς οι κανόνες ήταν σαφείς: εδώ ήρθατε για να πεθάνετε !
Ζαφείρης Καλαούντρης
10/02/2015 21:08
Ρε Γιανάκη με ένα "ν", πάρε το δάχτυλο του ναζίκουλα και χώσ΄το του στον ποπό. Έχει ξετραχηλωθεί τελείως το χιτλεροειδές, μιλάμε. Έλα, που είσαι και γοητευτικός άνδρας, κάμε το να χαρείς.
AXESTOS
10/02/2015 23:10
NOMIZO OTI OI ENOIKOI TOY TOPIKOY ZOOLOGIKOY KHPY EXOYN ANOTERO EPIPEDO MORFOSHS KAI AGOGHS APO TO PLASMA POY EGRAPSE TOYTO TO SXOLOIO
pelagisios
10/02/2015 20:48
Το θέτρο του παραλογου από τα κομματόσκυλα στην κυριολεξία κομματόσκυλα, από την μια μεριά.. οι της ΝΔ προσπαθούν να υπερασπιστούν μια καταστροφική πολιτική όλα αυτά τα χρονια και από την άλλη Του ΣΥΡΙΖΑ πετούν επαναστατικές φανφάρες και δεν βλέπουν την πελαγοδρόμηση των βουλευτών και υπουργών του κόμματος τους που αλλα λέει ο ένας και αλλα ο άλλος... ΡΕ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ...ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΚΩΝ..ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΟΛΑΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΡΩΓΟΒΥΖΙ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΥΤΑ ..ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟΣ..Μαγκιές στο καπιταλιστικό σύστημα που ψηφίσατε 95% υποκριτές δεν υπάρχουν το σύστημα θα σε λειώσει όταν πας να του κανεις τον ξύπνιο..ελληνάρες καπιταλιστική ζωή σοσιαλιστικές παροχές e δεν γίνετε reeeeee..άντε τώρα βρίστε κομματόσκυλα και καταψηφίστε αλλα αύριο κλαίνε
Μαρία
10/02/2015 22:21
Μια συμβουλή. Να συμπαθείς το λαό. Όχι μόνο ουγκ ουγκ.
Μηνάς
11/02/2015 02:18
Εγώ συμπαθώ εκείνο το μέρος του λαού που έχει μυαλό στο κεφάλι του. Το μέρος του λαού που οραματίζεται την καταστροφή της Ελλάδας, λόγω "περηφάνειας", το μισώ αφάνταστα. Carte blanche δεν δίνω σε όλο το "λαό", έτσι γενικά και αόριστα.
Μαρία
11/02/2015 09:54
Μηνάς και pelagisios: Πρώτον δεν είναι στη δικαιοδοσία σου να κρίνεις εκ. ανθρώπους. Δεύτερον δεν είναι αποδεκτό να υποκαθιστάς τον νόμο, γιατί αυτό σε οδηγεί σε καθεστώς ανομίας. Τρίτον δεν είσαι σε θέση να κρίνεις εκ.ανθρώπους αν ναι είσαι Πάγκαλος. Τέταρτον Ελλάδα είναι και το οπισθοδρομικό χωριό σου αλλά όχι μόνο αυτό. Πέμπτον Ονειροπολείς χρόνια και καταστάσεις που ανατρέπονται οριστικά.
Μηνάς
12/02/2015 01:27
Μαρία: από ποια θεμελιώδη αρχή βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν μπορώ να κρίνω εκατομμύρια ανθρώπους; Εκατομμύρια κρετίνοι τη δεκαετία του 1930 έφεραν το Χίτλερ στην εξουσία, ο οποίος ματοκύλισε τον κόσμο μια δεκαετία αργότερα. Βρίσκω πως, εκ του αποτελέσματος, έχω το δικαίωμα να δηλώσω με σιγουριά ότι εκατομμύρια Γερμανοί της εποχής εκείνης ήταν κρετίνοι. Αν η Ελλάδα του σήμερα οδηγηθεί στην καταστροφή, και πάλι θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να ονομάζω όλους όσους ψήφισαν τον ΣΥΡΙΖΑ και τον "Αλέξη" κρετίνους, και να τους μισώ αφάνταστα για την καταστροφή που προκάλεσαν στον τόπο μας με την επιλογή τους. Δύο εκατομμύρια και βάλε; Τόσο το χειρότερο: δύο εκατομμύρια-plus κρετίνοι στην Ελλάδα. Θα τους μισώ μέχρι να εξαλειφθεί από τα μυαλά τους η βλακεία. Για το "πέμπτον" σου, έχω να σου πω ότι δεν ονειροπολώ τίποτα, και ότι δεν ανατράπηκε τίποτα. Αντίθετα Μαρία, γυρίσαμε στο παρελθόν, στο μακρινό παρελθόν του 1981, που ίσως είσαι πολύ νεαρή για να το γνωρίζεις. Γυρίσαμε στο λαϊκισμό του Ανδρέα Παπανδρέου, που οι πολιτικές του μας οδήγησαν ως εδώ που είμαστε τώρα. Μόνο που ο Α. Παπανδρέου είχε την εύκολη λύση για τις λαϊκιστικές του εξαγγελίες: τον εξωτερικό δανεισμό. Ο Τσίπρας δεν το έχει αυτό το εργαλείο, και δυστυχώς για όλους μας θα φάει τα μούτρα του.
Μαρία
12/02/2015 05:48
Κοινός Νους, Μηνάς, pelagisios και όπως αλλιώς ονομάζεσαι εδώ, η θεμελιώδης αρχή λέγεται δημοκρατία. Αν δεν πιστεύεις ότι οφείλεις σεβασμό στους κανόνες λειτουργίας της τότε σε ενημερώνω ότι δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς. Σε ότι αφορά στις υπόλοιπες ανοησίες στα γραπτά σου δεν νομίζω ότι χρειάζεται απάντηση.
Μηνάς
13/02/2015 17:33
Μάλλον δεν κατάλαβες ακόμη τι σημαίνει η λέξη "δημοκρατία" Μαρία μου. Δημοκρατία σημαίνει να σέβεσαι την απόφαση εκατομμυρίων κρετίνων. Δεν σου απαγορεύει να πιστεύεις ότι είναι κρετίνοι, ούτε σου απαγορεύει να το ανακοινώνεις δημόσια. Αντίθετα μάλιστα, η δημοκρατία σου επιτρέπει να εκφράζεσαι ελεύθερα, ακόμα κι αν δεν σ' ακούει κανείς. Σαν γνήσιο τέκνο της Ελλάδας κι εσύ, ποτέ δεν έμαθες σωστά τι είναι δημοκρατικό και τι όχι. Και, άλλος είμαι εγώ ο Μηνάς, άλλοι οι άλλοι. Πολλή σύγχυση επικρατεί στο κεφαλάκι σου Μαρία.
pelagisios
10/02/2015 23:06
Να θυμάσαι κυρια μου ότι όσοι έλεγαν ότι αγαπούσαν τον λαό και τον έγλυφαν τον κατέκλεψαν και τον πρόδωσαν με το χειρότερο τρόπο και πολύ σωστοί που του έλεγαν τα λάθη του ήταν αυτοί που πραγματικά τον αγαπούσα αλλα αυτοί που ψήφισε ο λαός τους φυλάκισαν η τους σκότωσαν ..αλλα και εγώ επειδή είναι λαός προσπαθώ να πω την γνώμη μου αλλα η απάντησης σου είναι φιδίσια,και πολύ πονηρή από εκείνες που φτιάχνονται σε κομματικά μετερίζια όταν δεν έχετε να πείτε τίποτα άλλο....Άσε λοιπόν τις συμβουλές και απαντα σε αυτά που γράφω
wolf
10/02/2015 20:44
Το 1953 οι συμμαχοι ειχαν μπροστα τους μια χωρα ερειπωμενη λογω πολεμου. Το 2012 ειχαμε μια χωρα καταστραμμενη και χρεωμενη λογω κακων χειρισμων των ελληνων πολιτικων. Αλλο να κατασστρεφεσαι απο καποια πυρκαγια ,σεισμο, κατακλυσμο,πολεμο και αλλο επειδη εφαγες τις οικονομιες σου στο τζογο.Στη πρωτη περιπτωση η συλλογικη βοηθεια ειναι επιτακτικη, ηθικη, επιβεβλημενη , στην δευτερη περιπτωση ??????
apostolos
11/02/2015 00:23
στον τζογο φαγωθηκαν τα λεφτα; τζογος ηταν η ζιμενς; τζογος τα βατοπεδια; τζογος οι ολυμπιακοι; τζογος οι μιζες; τα θαλασσοδανεια; οι οφ σορ; τα μαυρα χρηματα; τζογς ηταν οι φουσκες των χρηματιστηριων; τζογος ηταν το ξεπουλημα του εθνικου πλουτου; μου αρεσει που ετρεξαν να δωσουν θετικες στο παπαγαλακι, τα παπαγαλακια. δε ντρεπεστε λεω εγω καλυτερα; συντακτες και παπαγαλοι;
North Korea
10/02/2015 20:42
North Korea, welcome to Greece
Αράπης
10/02/2015 21:29
Mεγάλε, ήρθαν οι κουμουνιοστές και μοίρασαν τάμπλετ στο ψυχιατρείο; Τυχερούληδες είστε βρε!
ο μεγαλος
10/02/2015 20:35
τσιπρα ασε τις ανοησιες, δεν σε ψηφισαμε για να συζητας με τους ναζι της ευρωπης, σε ψηφισαμε για να μας βγαλεις απο την εε και το ευρω.
"μεγάλος" σε τι; στην ιδέα για τον εαυτό σου;
11/02/2015 02:13
Από τη βαθμολογία στο σχόλιό σου, "μεγάλε", πήρες μια ιδέα για το πόση απήχηση έχει στους Έλληνες αυτό που έγραψες. Μίλα λοιπόν για τον εαυτό σου, όχι εκ μέρους πολλών ("σε ψηφίσαμε").
Μ.Κιλος
10/02/2015 20:30
Ωρισμενοι πουλουν παραμυθια για να αγοραζουν ψηφους απο τον αφελη Ελληνικο λαο. Αλλοι λενε τα συκα - συκα και τη σκαφη - σκαφη και μας αναγκαζουν να ξυπνησουμε απο τα ονειρα. Καιρος δεν ειναι να ξυπνησουμε;
Αράπης
10/02/2015 21:31
Τα όνειρα δεν είναι κοινά για όλους. Και όταβ ξυπνάμε δεν τραβάμε όλοι τον ίδιο δρόμο.
2λάμδα
10/02/2015 19:34
Βρε μανία αυτή η Γερμανία να μην θέλει να καταλάβει, πως υπάρχουν κι άλλες λύσεις εκτός από την γερμανική. Θα πρέπει κάποιος να τους ρωτήσει, από πού αντλούν αυτή τη σιγουριά για την τεχνογνωσία; Την πρώτη φορά που τους ζορίσανε, όπως αυτοί την Ελλάδα τώρα, λύσαν το πρόβλημα ξεκινώντας έναν παγκόσμιο πόλεμο. Την δεύτερη φορά δεν τους αφήσανε οι Αμερικάνοι, αλλά εκείνοι φτιάξαν το σχέδιο Μάρσαλ που τους έσωσε. Σήμερα ότι πιάνουν στα χέρια τους να λύσουν, γίνεται στάχτη, π.χ. Ουκρανία, σχέδιο Μάαστριχ, ακόμη και αυτή η ΕΕ όπως είναι σήμερα, Γερμανικής προέλευσης είναι. Εντέλει πέρα από το ευρώ στην τσέπη τους δεν βλέπουν τίποτα, τόσο πολύ που μερικές φορές αναρρωτιέται κανείς αν στην Γερμανία υπάρχουν πολίτες εκτός από τους φορολογούμενους. Εϊναι γνωστό πως οι τελευταίοι δεν ψηφίζουν.
Φραγκοφονιάς
10/02/2015 18:54
Βάστα Γερμανία μπας και γλυτώσουμε από τους πατριδοκάπηλους μαυρογιαλούρους.
Αράπης
10/02/2015 21:32
Γειά σου λεβένταρε!!! Ρίξε κι ένα τσάμικο τώρα που μεράκλωσες!!!
Είσαι μεγάλος "πατριώτης"
10/02/2015 19:31
Ελπίζω να πληρώνεσαι από τη ΝΔ τουλάχιστον για να γράφεις τέτοιες αηδίες, γιατί αν τα γράφεις τζάμπα "πατριώτη" καλύτερα να αδειάσεις κανέναν τοίχο στο σπίτι να αρχίσεις να βαράς το κεφάλι σου μπας και συνέλθεις.
Ζαφείρης Καλαούντρης
10/02/2015 21:46
Δηλαδής τί υπονοείς ρε κύριος; Ότι η ΝουΔούλα, η ΕΡΕ και γενικά η εθνικόφρων παράταξις του Φραντς Τσαγκάρη, του φον Γιοσμά, των Μπουραντάδων, των Σούρληδων, του Πούλου και των υπόλοιπων ταγματασφαλίτικων και γερμανοτσολιάδικων αγοριών, δεν ήντουνε πατριωτικιά; Ειρωνεύεσαι;;
Αράπης
10/02/2015 21:35
Σιγά μη τον πληρώνουν. Αυτός νιώθει και πόλύ χάι, να'ουμ, αμα λάχει δικέ μους!!!
Β.Γ.
10/02/2015 18:49
Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Οι υπόλοιποι που δεν καταλάβατε μη στεναχωριέστε. Θα καταλάβατε θέλετε δε θέλετε, και αυτή τη φορά δε θα είναι σε μήνες, δε θα είναι ούτε καν σε μέρες. Ώρες απέμειναν που μπορούν κάποιοι να το παίζουν ακόμα χαζοί.
Μαρια
10/02/2015 18:43
"Και κανείς εκτός Ελλάδας δεν πρέπει να κατηγορείται για τα προβλήματα της χώρας» είπε αυστηρά ο Σόιμπλε."---- Το 1953 δεν ειπαν αυστηρα οι συμμαχοι ----- -----Και κανείς εκτός Γερμανιας δεν πρέπει να κατηγορείται για τα προβλήματα της χώρας» κ. Σοιμπλε. ------Το χρεος σας διεγραφη με σην συμφωνια της Ελλαδος. --- Ποσο ηθικο ειναι να αρνειστε να φερθειτε με τον τροπο που σας φερθηκαν τοτε?????
παρδαλό κατσίκι
10/02/2015 20:53
Ναι δίκιο έχεις αλλα αυτό έγινε το '53. Πάει πέρασε.Σιγά τώρα να μην καθόμαστε να αναλύουμε τα περασμένα.Σιγά -σιγά θα μας πεις ότι πρέπει δηλαδή να κάτσουμε να αναλύσουμε και με ποιον τρόπο έγινε η Γερμανία ένα από τα μεγαθήρια παραγωγής και εξαγωγών.Σιγά τώρα να μην κάτσουμε να αναλύσουμε από ποίους στηρίχτηκε η Γερμανική βιομηχανία,ποιοι είχαν το απόλυτο kontrol των εξαγωγών των, ποίους ανάγκαζαν να αγοράζουν Γερμανικά προϊόντα,και ποιοι δάνειζαν ποίους για να μπορούν να αγοράζουν τα γερμανικά προϊόντα. Άστα. Πέρασαν αυτά.( και ποιοι αποκόμισαν(ζουν) δις από όλην αυτήν την κομπίνα.)
Μ.Κιλος
10/02/2015 20:32
Ποσο ανηθικη ειναι η ζητιανια και ποσο ηθικη ειναι η δουλεια;
τόνους παρακαλώ
11/02/2015 02:07
Βάζε και κανένα τόνο, Μ.Κιλος. Η τελευταία λέξη είναι "δουλειά" ή "δουλεία"; Το αντίθετο νόημα βγαίνει, εξαρτώμενο απ' τον τόνο. Νά γιατί οι τόνοι δεν είναι προαιρετικοί στην ελληνική γραφή.
δφδσω
10/02/2015 19:29
Σε άκουσε τώρα ο Σόιμπλε και τρέχει να ανασκευάσει..
Αράπης
10/02/2015 21:37
Βεβαίως έτσι. Το αυτό και δι' ημάς.
Helene
10/02/2015 18:39
Ο παρων H I T L E R !!! Σιγουρα , θα ΗΤΤΗΘΗ !!!!!!! Ελπιζουμε το Ταχιστον !!!
estoperpetua
10/02/2015 22:40
Γιατί παίρνεις τον εύκολο δρόμο, Ελλενίτσα? Οποιος δηλαδή τελικά μπουχτίσει να σου δείνει τζάμπα λεφτά ειναι Ναζί? Μάθε οτι οι βρισιές επιχείρημα δεν είναι.
Helene
10/02/2015 22:10
Τ Ι περιμενουμε για να Σ Υ Σ Π Ε Ι Ρ Ω θ Ο Υ Μ Ε και με μεγαλες Δ Ι Α Δ Η Λ Ω Σ Ε Ι Σ , να απαντησουμε στον Schaeuble , στο πλευρο της Φανταστικης Κυρερνησης μας ; ; ; ΠΡΕΠΕΙ ο καθενας μας , ΥΠΕΥΘΥΝΑ και ΔΥΝΑΜΙΚΑ να αναλλαβη ΔΡΑΣΗ !!! Ο Λ Ε Ω Ν Ι Δ Α Σ ειχε τουλαχιστον 300 !!! Ο Α Λ Ε Ξ Η Σ Μαχεται ΜΟΝΟΣ !!!
προσγειωσου ελεν
11/02/2015 00:32
ωχ πια ...πως την εχεις δει ? η ωραια ελενη της τροιας και ο αλ. ο γκομενος ?! ελεος.
Μ.Κιλος
10/02/2015 20:34
Η εισαι διανοητικα αναπηρος, η γραφεις απλως ηλιθιες παρατηρησεις.
δφδσω
10/02/2015 19:30
Όταν μάθετε να χρησιμοποιείτε την ελληνική..
Μικρομεσαίος
10/02/2015 18:38
Με τέτοιους αλήτες στο τιμόνι της ΟΝΕ μήπως να τραβήξουμε μια χαρακιά και να πάμε στην ωραία μας δραχμούλα χωρίς χρέη και νεοφιλελεύθερες δεσμεύσεις; Θα στενάξουμε 1-2 χρόνια αλλά θα βρούμε τον βηματισμό μας και θα ζήσουμε περήφανοι και ελεύθεροι.
AM
11/02/2015 00:29
...KAI OTAN ARXISOYME TIS EXAGOGES TARAMOSALATAS KAI KOYRAMPIEDON THA GINOYME OIKONOMIKOS KOLOSSOS.
Μ.Κιλος
10/02/2015 20:40
Και με τι νομισμα θα αγοραζεις Περηφανε και Ελευθερε στο εξωτερικο ολα οσα δεν δρισκεις εδω; Με δραχμουλες; Ποιος ηλιθιος θα τις δεχτει; Η θα αρχισει να κοβει τα παντα ο Τσιπρας απο νερο και ηλεκτρισμο μεχρι καυσιμα σαν το ινδαλμα του στη Βενεζουελα; Εγω δεν θελω να γινει η Πατριδα Βενεζουελα!
ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΣΙΠΡΑΝΔΡΕΟΥ
10/02/2015 20:37
1-2 ΧΡΟΝΙΑ??????? ΚΑΛΑ...
Νικος
10/02/2015 20:14
πωωωωως 1-2 χρονακια ...καντα 15-20 και βλεπουμε...παρε παραδειγμα την Αργεντινη φιλε...
Β.Γ.
10/02/2015 19:57
Να φανταστώ ότι εσύ θα είσαι ο πρώτος που θα τρέξει να δουλέψει στη φάμπρικα με μισθό σε δραχμές ανταγωνιστικό αυτού του Βούλγαρου. Γιατί αυτό το μοντέλο ανάπτυξης συνδέεται με όσα περιγράφεις. Όσο για την ελευθερία αυτού που δεν έχει να φάει, τα έχει πει ωραία ο Μαρξ.
Νικος
10/02/2015 19:31
πες τα!