Ποιοι μακροχρόνια άνεργοι δικαιούνται το επίδομα - όλη η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ

Οι όροι, τα δικαιολογητικά και οι πρϋποθέσεις για να καταθέσετε την αίτηση

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 31/12/2013 08:00 |
Ποιοι μακροχρόνια άνεργοι δικαιούνται το επίδομα - όλη η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ
Ολες τις λεπτομέρειες για την καταβολή του επιδόματος των 200 ευρώ από το 2014 στους μακροχρόνια ανέργους - μετά τη λήξη της 12μηνης επιδότησης - περιγράφει εγκύκλιος του ΟΑΕΔ. Ετσι, εντός 2 μηνών από τη λήξη της 12μηνης επιδότησης λόγω ανεργίας - και για πρώτη φορά έως τις 28 Φεβρουαρίου του 2014 - θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση στον ΟΑΕΔ οι μακροχρόνια άνεργοι ηλικίας 20 έως 66 ετών για να λάβουν το ειδικό μηνιαίο επίδομα των 200 ευρώ. Τονίζεται ότι, σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, οι μακροχρόνια άνεργοι (εκείνοι που αναζητούν εργασία για πάνω από 12 μήνες) αποτελούν το 71% του συνόλου των ανέργων.

Δικαιούχοι του επιδόματος είναι, σύμφωνα με την εγκύκλιο, μακροχρόνια άνεργοι έλληνες υπήκοοι και υπήκοοι κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ενωσης ηλικίας από 20 μέχρι και 66 ετών. Ως ημερομηνία αφετηρίας για τη συμπλήρωση του 20ού και 66ου έτους λογίζεται η ημερομηνία γέννησης του δικαιούχου. Κρίσιμος χρόνος συνδρομής της προϋπόθεσης των ορίων ηλικίας είναι ο χρόνος υποβολής της αίτησης. Π.χ. δικαιούχος, ο οποίος γεννήθηκε στις 23/12/1993 και συμπληρώνει το 20ό έτος της ηλικίας του στις 23/12/2013, μπορεί να ασκήσει το δικαίωμά του, εφόσον πληροί τις λοιπές προϋποθέσεις, από τις 23/12/2013 και μετά.
Δικαιούχος ο οποίος διανύει το 67ο έτος της ηλικίας του είναι δικαιούχος μέχρι την ημερομηνία συμπλήρωσης του 67ου έτους της ηλικίας του. Π.χ. δικαιούχος ο οποίος γεννήθηκε στις 23/12/1947 και στις 23/12/2013 συμπληρώνει το 66ο έτος της ηλικίας του είναι δικαιούχος του επιδόματος μέχρι τις 22/12/2014. Οι δικαιούχοι πρέπει να βρίσκονται σε διαρκή κατάσταση ανεργίας για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο από 12 μήνες, εφόσον έχουν εξαντλήσει το δικαίωμα τακτικής επιδότησης ανεργίας και το ετήσιο οικογενειακό εισόδημά τους δεν ξεπερνά το ποσό των δέκα χιλιάδων (10.000) ευρώ. Ως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα για την εφαρμογή της παρούσης θεωρείται το συνολικό ετήσιο φορολογούμενο πραγματικό, απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο εισόδημα από κάθε πηγή - με εξαίρεση τις αποζημιώσεις απόλυσης - του προηγούμενου από την άσκηση του δικαιώματος οικονομικού έτους του ανέργου, της συζύγου του και των ανήλικων τέκνων του. Δεν λαμβάνονται υπόψη τα τεκμαρτά εισοδήματα. Για ενήλικους άγαμους δικαιούχους ως οικογενειακό εισόδημα νοείται το ατομικό.

ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. Το επίδομα μακροχρόνια ανέργου, το επίδομα ανεργίας, ασθενείας και μητρότητας δεν λαμβάνονται υπόψη για τον κατά περίπτωση προσδιορισμό του ετήσιου οικογενειακού εισοδήματος. Το όριο του εισοδήματος προσαυξάνεται κατά πεντακόσια ογδόντα έξι ευρώ και οκτώ λεπτά (586,08€) για κάθε ανήλικο τέκνο της οικογένειας. Ως ανήλικο τέκνο θεωρείται αυτό που δεν έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του. Ως ημερομηνία αφετηρίας για τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας λογίζεται η ημερομηνία γέννησης του τέκνου. Π.χ. τέκνο το οποίο γεννήθηκε στις 23/12/1995 συμπληρώνει το 18ο έτος της ηλικίας του στις 22/12/2014. Ως μακροχρόνια άνεργοι θεωρούνται όσοι έχουν συμπληρώσει κατά την ημερομηνία υποβολής της σχετικής αίτησης χρόνο ανεργίας αδιαλείπτως επί 12μηνο, παραμένουν εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ και έχουν εξαντλήσει το δικαίωμα τακτικής 12μηνης επιδότησης λόγω ανεργίας. Η κατάσταση συνεχούς ανεργίας προκύπτει από τα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.
Το δικαίωμα ασκείται εντός αποσβεστικής προθεσμίας δύο (2) μηνών από τη λήξη της 12μηνης τακτικής επιδότησης λόγω ανεργίας. Η ως άνω προθεσμία αναστέλλεται όταν ο άνεργος συμμετέχει σε πρόγραμμα κατάρτισης ή είναι ασθενής και για όσο διάστημα διαρκεί το πρόγραμμα κατάρτισης ή η ασθένειά του αντιστοίχως. Οι ημέρες ασθενείας λαμβάνονται από σχετική βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα. Ο άνεργος υποχρεούται να προσέλθει ο ίδιος στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ του τόπου κατοικίας του ή της τελευταίας επιδότησής του, προκειμένου να υποβάλει αίτηση και να αξιώσει απαίτηση για τη χορήγηση επιδόματος μακροχρόνια ανέργου.

Η καταβολή του επιδόματος μακροχρόνια ανέργου:  
1. Διακόπτεται στην περίπτωση κατά την οποία ο άνεργος:
α) αναλάβει μισθωτή ή μη δραστηριότητα,
β) δεν αποδεχθεί προτεινόμενη από τον ΟΑΕΔ θέση εργασίας συναφή με τα τυπικά προσόντα και τις δεξιότητές του,
γ) απολέσει την ιδιότητα του ανέργου για οποιονδήποτε λόγο,
δ) δεν εμφανισθεί στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ κατά τον τρίτο μήνα ελέγχου επί δύο συνεχόμενα τρίμηνα,
ε) συμπληρώσει το 67ο έτος της ηλικίας του.
2. Αναστέλλεται για όσο διάστημα ο δικαιούχος είναι ασθενής, εφόσον η ασθένεια προκύπτει από σχετική βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα. Κατά τη διάρκεια επαγγελματικής κατάρτισης ο δικαιούχος δεν διαγράφεται από το μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ.
Ο χρόνος της επαγγελματικής κατάρτισης δεν υπολογίζεται ως χρόνος ανεργίας και το επίδομα δεν καταβάλλεται κατά τη διάρκειά της.
Το χρονικό διάστημα της κατάρτισης επιμηκύνει ισόχρονα τη διάρκεια της επιδότησης, εφόσον ο καταρτισθείς διατηρεί την ιδιότητα του ανέργου.
3. Συνέχιση της επιδότησης χωρεί μόνο εφόσον εντός δύο μηνών από την άρση του λόγου αναστολής ο άνεργος υποβάλλει στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ σχετική αίτηση. Ο δικαιούχος για να λάβει το επίδομα μακροχρόνια ανέργου υποβάλλει αίτηση συνοδευόμενη από τα κάτωθι δικαιολογητικά:
 α) Επικυρωμένο αντίγραφο του εκκαθαριστικού σημειώματος φόρου εισοδήματος του προηγούμενου της αίτησης οικονομικού έτους από οποιαδήποτε διοικητική αρχή ή ΚΕΠ ή απλή φωτοτυπία τού ως άνω εκκαθαριστικού σημειώματος που συνοδεύεται από την υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1589/1986, στην οποία ο ενδιαφερόμενος βεβαιώνει την ακρίβεια των δηλούμενων σε αυτό στοιχείων ή εκτύπωση του προαναφερθέντος εκκαθαριστικού σημειώματος που χορηγείται μέσω του συστήματος TAXISNET χωρίς περαιτέρω διατυπώσεις ή διαδικασία επικύρωσής του. Δηλαδή όσοι υποβάλουν αίτηση το έτος 2014 θα προσκομίζουν το εκκαθαριστικό σημείωμα του προηγούμενου οικονομικού έτους (έτους 2013), όσοι υποβάλουν αίτηση το 2015 θα προσκομίζουν το εκκαθαριστικό σημείωμα έτους 2014 κ.ο.κ. Επίσης, σημειώνεται ότι οι δικαιούχοι δεν θα προσκομίζουν νέο εκκαθαριστικό σημείωμα στην περίπτωση που η επιδότηση συνεχίζεται και στο επόμενο ημερολογιακό έτος, αλλά θα ισχύει το εκκαθαριστικό σημείωμα που προσκόμισαν κατά την υποβολή της αίτησης για την ένταξή τους στην επιδότηση.
Στην περίπτωση που ο δικαιούχος εμφανίζει ποσά από αποζημίωση λόγω απόλυσης θα προσκομίζει το αντίστοιχο παραστατικό ή το αντίγραφο του Ε1 που υπέβαλε στην Εφορία.
β) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για τους έχοντες ανήλικα τέκνα.
γ) Παραστατικό ταυτοπροσωπίας σε ισχύ (δελτίο ταυτότητας, διαβατήριο κ.λπ.).
δ) Επίσημο έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει ο ΑΜΚΑ.
ε) Υπεύθυνη δήλωση του δικαιούχου.



ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
PAPADOPOULOU SOFIA
06/11/2014 10:51
EXO 9 MHNES KARTA ANERGIAS DIKEOUME KAPOIO EPIDOMA EPISEIS EIMAI ANASFALISTI XRONIA
PAPADOPOULOU SOFIA
06/11/2014 10:43
EIMAI ANERI EDO KAI 9 MHNES DIKIOUME TO EPIDOMA TOU 2OO EYRO
Ο ΝΕΟΣ
25/09/2014 13:15
Είμαι άνεργος από τα 18 , τέλειωσα φανταρικό , δεν σπουδάζω και μου λένε το κοντέρ θα αρχίσει να γράφει απ'τα 20 και μετά!!!!! 3ος χρόνος , πάμε
O FTOXOS
01/07/2014 20:45
YIATI I ALODHAPI THS TRITIXORAS DEN DIQEUTE AFTO TO EPIDHOMA / XRIMA QE LIPAME, ZUNE PANO APO 20 XRONJA HIPOKREOSI PLIRONUNTA PANTA ANTI NA BOITHUNE TA BGALETE EKSO
Ακης
16/06/2014 10:43
Δουλεμα κανονικο... Ειμαι 62 χρονων, με λιγα ενσημα και εντελως ανεργος εδω και δυο χρονια. Και χωρις κανενα εσοδο αλλα και χρεωστουμενα απο τα ''καπελα'' που μου φορτωσε ο νοικαρης μου που εχει να πληρωσει νοικι 3μιση χρονια... Δεν δικαιουμαι τιποτε απο τον ΟΑΕΔ ! χιλια τετρακοσια ευρω απο τις οικονομιες μου, μου μενουν για να ζησω και ερχονται λογαριασμοι και...ΦΟΡΟΙ ! ΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΣΕ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ! ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΩΝ ''ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ'' ! ΑΝΑΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΣΑΝΑΘΕΜΑ ΤΟΥΣ !!!
Mr Gerrad
25/05/2014 10:57
Εμείς παροχή οικονομικής βοήθειας σε όσους έχουν ανάγκη των δανείων και να δώσει το δάνειο με επιτόκιο 2% ετησίως. Κάνουμε δανείου μας στις ακόλουθες κατηγορίες: δάνειο αυτοκινήτων, δάνειο σχολείο, το σπίτι δάνειο, επιχειρηματικό δάνειο και προσωπικό δάνειο. Αν ενδιαφέρεστε, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω e-mail στο cashierslenders@gmail.com και να πάρετε πίσω σε μας με τις πληροφορίες που είναι πιο κάτω: όνομα: διεύθυνση: Κατάσταση: χώρα: Ποσό που απαιτείται: Διάρκεια Δανείου: Σκοπός του δανείου: Έτσι θέλουμε να έρθουν πίσω σε μας τώρα, ώστε να μπορέσουμε να προχωρήσουμε με τη μεταφορά του δανείου σας, καθώς και. ευγενικά ο κ. Gerrad
ΣΤΑΜΑΤΗΣ
24/04/2014 13:28
ΚΑΘΗΣΤΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΩ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ?ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ ΑΘΑΝΑΤΗ?ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Ακης
16/06/2014 10:57
Αν λες για τα 200 ευρω, ο λογος που δεν τα δικαιουμαστε, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη ειμαστε μακροχρονια ανεργοι...χωρις επιδοτηση ! ΑΘΛΙΟ, ΑΙΣΧΡΟ ΚΟΛΠΟ της ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΛΑΣ ...ΣΑΜΑΡΟ-ΒΕΝΙΖΕ-ΛΙΤΣΑΣ !
Ειρηνη
24/04/2014 10:20
Παρακαλω θελω μια απαντηση εαν πρεπει να παρω εκκαθαριστικο απο τον ΟΑΕΔ για επιδομα που ελαβα το 2013 για να καμω τη φορολογικη μου δηλωση
ΕΛΕΝΗ
11/04/2014 15:14
ΕΙΜΑΙ 44 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 94 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ....ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΥΨΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΕΝΣΙΜΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ??
ΕΛΜΕΛ
11/04/2014 10:44
ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ 1-1-2013 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΠΟΤΕ.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΝ ΑΠΟΛΥΘΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ?
larys
09/04/2014 12:36
apo simera mpike i xora se troxia anaptixis kai vghke ke pali sto xrimatistirio kai exoume pleonasma.[istoriko gegonos] ti lete re mas koroidevete giafto simera parelise i xora keta panta apergoun.giafto etimazoune mistous voulgarias kai na petaxoune alous ikosipente xiliades ergazomenous stin lista anergias tou οαεδ.
larys
08/04/2014 14:43
re padia anartiste miafora ena sosto entipo enimerosis min mas enimeronete me oti blakia sas poun kai mas to lete.katabatos loroidebete tous eaftousas tous siggenisas ke emas.
χ-μ
01/04/2014 11:11
Το επιδομα το δικαιουτε οποιος το ταμειο του τελειωσε εως το δεκεμβρη του 2013; για να ξερουμε τι μας γινεται
χ-μ
01/04/2014 10:59
Ειμαι ανεργη απο τον μαιο του 2013 το ταμειο μου τελειωνει το μαιο του 2014 δικαιουμαι να παρω το επιδομα των 200 ευρω;
ΧΡΗΣΤΟΣ
21/03/2014 21:10
φιλοι ανεργοι εχουμε την μεγαλητερη δυναμη του κοσμου ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ας ενωθουμε λοιπον ολοι εμεις διαδικτιακα και ας αφησουμε στην ακρη τα μηνυματα και ολα τα υπολοιπα.ΕΝΑ ΤΣΑΦ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΩΡΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝΕ.
ΧΡΗΣΤΟΣ
21/03/2014 20:54
χρηστος.φιλαρακια ανεργοι κ εγω ανεργος ειμαι απο το2013.πηγα να παρω το εξτρα επιδομα των 200ε και με εκοψαν γιατι η φορολ δηλωση του2012 ηταν 12000ε.ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ.ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΥΡΟΕΚΛΟΓΩΝ Κ ΘΑ ΦΑΝΕ ΤΟ ΦΥΣΤΙΚΑΚΙΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ
jim
07/04/2014 13:11
k ego stin idia katigoria eime eine mpinedes tha paroun ta arx/dia mas
βικυ
12/02/2014 15:15
θα τα πουμε στις εκλογες ........
Χ
06/02/2014 08:08
Kλαίγεστε κλαίγεστε, και μετά πηγαίνετε και τους ξαναψηφίζετε. Πηγαίνει κανείς να υπερασπιστεί τα δίκαιά σας και τον διώχνετε βρίζοντας σαν κομματόσκυλο. Ε μετά είστε άξιοι της τύχης σας. Άντε τώρα ξαναψηφίστε Σαμαρά, και φάτε χόρτα.
jim
07/04/2014 13:12
giati na min tous psifises esi;
Μαρια Σ.
05/02/2014 21:13
Αλλη μια κοροιδια ακριβως!!! Οσοι επαιρναν επιδομα ανεργιας το δικαιουνται κ ολοι εμεις οι υπολοιποι που δεν παιρναμε τιποτα για 1 ολοκληρο χρονο δεν το δικαιουμαστε!!! Ελεος! Αντι να βοηθησουν εμας βοηθουν αυτους που επαιρναν ηδη λεφτα!!! Προφανως ειμαστε οι πιο πολλοι...Θα επρεπε να το κανουμε θεμα,δεν πρεπει να αφηνουμε να παιρνανε ετσι αυτα!!!
ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ
04/02/2014 13:48
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.!!! ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΗ, ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ 12ΜΗΝΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΑ 6ΑΜΗΝΟ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΜΟΝΗ ΜΟΥ. Η ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΙΣ 15000,ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΑΡΑΛΟΓΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ -0- ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ (ΑΠΛΗΡΩΤΑ ΦΥΣΙΚΑ) ΚΑΙ Η ΔΕΗ 3500 ΑΠΛΗΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ. ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΣΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΙΟ " Ζ Ω Α " ΘΑ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ.........................
ΣΤΕΛΙΟΣ
16/01/2014 15:06
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ . ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟ 2009 , ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΕ 34 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΙΑ , ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 9.000 . ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ Η ΟΧΙ ;;;;
XRISTINA
16/01/2014 15:01
Οριστικά ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ. Εμένα το επίδομα λήγει το Φεβρουάριο του 2014 πριν αλλά δεν το δικαιούμαι γιατί το 2012 του δούλευα είχα ετήσιο εισόδημα 12.173 Και αυτά τα 12.173 ήταν καθυστερημένα δεδουλευμένα και τώρα έχω ανείσπρακτα δεδουλευμένα τα κυνηγώ να τα πάρω. Αποζημίωση δεν πήρα μου την χρεωστάνε και αύτη. Αλλά παρόλα αυτά για τα 12173 καθυστερημένα δεδουλευμένα χάνω το 200. Ετσι λέει ο νόμος για ..... αλλά για την άλλη αλητεία δεν υπάρχουν νόμοι.Να δω ποιοι θα πάρουν το 200 , αφου όλοι με 12 μήνες επιδότηση το προηγούμενο χρόνο δούλευαν. ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ ΤΟ " ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΩΝ " ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ
ΣΧΟΛΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ
16/01/2014 00:26
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΗ,ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΉΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ 50 ΕΤΩΝ,ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΡΕΤΙΚΉ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ .Η ΕΡΩΤΙΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΟΤΙ ΠΕΡΣΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΩΝ 200e ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ 4093/12 Η ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΙΣ 14/01/2014ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ? ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΣΧΟΛΙΟ(ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΛΥΚΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ!!!!!
Μαράκι
15/01/2014 11:51
Δεν έχω δουλέψει ποτέ κ είμαι 30 χρονων το δικαιούμαι?
anonumos
20/07/2014 09:55
koritsara mou vres kapion kala na kratiete me lefta giati den prokite na doulepseis kai pote na ziseis kapos
sefcook
16/03/2014 21:43
:-) :-) :-) :-) :-) :-) οχι
Σοφία
15/01/2014 10:12
Σοφία 15/1/2014 Αίσχος,ντροπή μας δουλεύουν μες τα μούτρα μας κι έχουν το θράσος να καμώνονται ότι νοιάζονται για τους ανέργους.Πώς θεωρείται μακροχρόνια άνεργος αυτός που μέχρι πριν λίγο επιδοτούνταν και όχι κάποιος σαν εμένα που είμαι άνεργη απ'τον Ιούνιο του 2010, το ταμείο μου έληξε το Νοέμβρη του 2010 και είμαι χωρισμένη με παιδί;H ξεφτίλα δεν έχει όρια...Τα σκουπίδια της κοινωνίας πρέπει να τα ξεφορτωθόυμε επειγόντως όλοι εμείς οι άνεργοι που ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ...
Πολυχρόνης Παπαδόπουλος
14/01/2014 09:38
Θεωρούν τους άνεργους ως ζώα, αυτό κάνουν. Αυτοί είναι τα ζώα. Όλοι αυτοί οι βολεμένοι που λένε στους πεινασμένους να κάνουν υπομονή*(Μπρεχτ)
Κωνσταντίνος
13/01/2014 13:39
Εγώ ήμουν επιδοτούμενος 10 μήνες και έληξε η επιδότηση στις 14 Οκτωβρίου του 2013. 2 κακά έχω (και 10μηνη και πριν το Νοέμβριο). Άρα με κυάλια θα βλέπω το επίδομα...
ΓΕΩΡΓΙΑ
13/01/2014 10:47
ΣΥΜΦΩΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ..ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ..ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΟΝΤΡΟΚΟΙΛΑΡΑΔΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ!!ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40 (ΣΕ 2 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΔΕΧΘΗΚΑΝΕ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΣΤΑ 45 ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΜΑΣ ΤΟ ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ...ΞΕΦΤΙΛΕΣ, ΑΛΗΤΕΣ, ΠΡΟΔΟΤΕΣ..ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΛΟΙ..ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΤΕ ΚΑΘΕ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ...
Μαρία
13/01/2014 10:20
Η κοροιδέια δεν έχει όρια δεν νομίζω κανείς να δικαιούται το επίδομα ανεργίας!!!! Εμένα το επίδομα έληξε τον Ιανουάριο του 2014 πριν από λίγες μέρες.... αλλά δεν το δικαιούμαι γιατί το 2012 του δουλευα είχα ετήσιο εισόδημα 10200!!!!!!Ουαου το ξέρω όποτε ποιος το δικαιούται αφού για να δικαιούσαι το επίδομα το 12μηνο πρέπει να δουλευεις πάνω από χρόνο οπότε το ετήσιο επίδομα θα είναι περίπου πάνω από 10000!!!! Ωραιά και το ετήσιο επιδομά μου θα είναι 4000 το 2013!!!!
Νίκος
12/01/2014 21:23
Ξέχασα επίσης να αναφέρω πως το εισόδημα μου στην φορολογική του 13,για το 12,ήταν 9300. Εθχαριστώ
Νίκος
12/01/2014 21:18
Πήρα τον πρώτο μισθό απο το ταμείο ανεργίας στις 7/1/13 και τώρα τον Γενάρη πήρα και τον τελευτέο.Δικαιούμαι τα 200 ευρώ αν πάω τον άλλο μήνα και δώσω τα δικαιολογιτικά? Ευχαριστώ
LORA11
10/01/2014 00:21
Σήμερα κατάλαβα τι κοροιδία είναι. Με πήρε η μητέρα μου και κάτι φίλοι κοι μου είπανε για το επίδομα. Είμαι άνεργη απο τον Νοέμβριο του 12,χωρίς κανένα άλλο εισόδημα 43 χρονών, αλλά το 12 το εισόδημα μου ξεπέρασε τα 10χιλ. Οποτε τι υποθέτουνε. Οτι απο τα 15χ έβαλα και στην άκρη για να περάσω το υπόλοιπο της ανεργίας μου, που αποτι φαίνεται μπορεί να είναι και πολυ μεγάλο διάστημα? Και αν κατάλαβα καλά, δεν θα το δικαιούμαστε και ποτέ. Γιατί του χρόνου θα πιάνει μόνο αυτούς που είναι άνεργοι απο τον Νοέμβριο του 13 και όχι πιο πρίν. ΑΛΗΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ, ΟΧΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ
sefcook
16/03/2014 21:45
Mporeis να το κανεις τωρα μολις παρεις το καινουργιο εκαθαριστκοο
ΟΙΓ
09/01/2014 14:05
Όλα τα πληρωμένα βρωμοκάναλα μούγκα για το συγκεκριμένο θέμα,αντί να κανουν εκτενή ρεπορτάζ αναδεικνείωντας την αλητεία που έχει συμβεί σε βάρος των ανέργων να δίνουν τίτλους ότι οι ανεργοι παίρνουν επίδομα! ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗ!
XRISTINA
08/01/2014 21:24
ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Μ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2014 ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΑΜΕΙΟ,ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΕΤΑ Τ ΛΗΞΗ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΩΝ 200e.
ΓΙΑΝΝΗΣ
10/01/2014 10:36
ΟΧΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΤΑΜΕΙΟ
ΛΥΠΗ
08/01/2014 16:15
ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2012 ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΗΞΗΣ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2013 ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕ Η ΕΙΔΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ 200 ΕΥΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΛΠΙΖΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΗΛΠΙΖΑ Σ'ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΟΗΘΗΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΥΡΙΖΑΝ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ '13 ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΠΟ 1/11/2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΑΜΕΙΟ ΜΟΛΙΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ?ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΖΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΟΥ!!ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ!!ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΩΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ Η ΙΔΙΑ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΗΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΗ!!ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ!!
djbill
13/01/2014 13:36
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ..ΕΓΙΝΕ ΧΑΜΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ..ΤΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΑ ΕΞΩ ΑΠ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΙΑ..ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥΣ...
Λασκαρίνα
08/01/2014 15:36
Λοιπόν. Εγώ για τη μεγαλύτερη κοροϊδία που υπέστην ποτέ στη ζωή μου ως άνθρωπος , ως Ελληνίδα και ως άνεργη, επειδή απευθύνθηκα σε πρωϊνό παρουσιαστή καναλιού του Αμαρουσίου και ούτε έδωσε σημασία, αποφάσισα στις επόμενες εκλογές πως θα περάσω έξω από το εκλογικό κέντρο όπου θα κληθώ να "ψηφίσω", θα φτύσω και θα φύγω. Κι ούτε ποτέ στη ζωή μου δε θα ξαναπάω να ψηφίσω. Χωρίς τη συνέναισή μου θα συνεχίσουν άπαντες να καταστρέφουν αυτό τον τόπο και τους ανθρώπους του. Αίσχος και Ντροπή στους "300"
Aardvark
12/01/2014 23:28
και θα τους κανεις τα μουτρα κρεας αν δεν ψηφίσεις. Από πότε η αποχή λέγεται διαμαρτυρία ? Αδιαφορία λέγεται.
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
08/01/2014 13:31
ΑΙΣΧΟΣ ΡΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ.ΟΥΣΤ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΞΗΜΕΡΟΘΗΤΕ.
ΜΑΚΗΣ ΑΝΕΡΓΟΣ
07/01/2014 20:51
προσωπικα καμμια εντυπωση δεν μου κανει το ολο σκηνικο,απο δαυτους πλεον εδω και παρα πολυ καιρο τα περιμενω ΟΛΑ ανα πασα στιγμη. οι ανθρωποι αυτοι,μαλλον οι υπανθρωποι αυτοι,που οσα πανεπιστημια και αν τελειωσαν,το μονο που εμαθαν ειναι το πως να εξυπηρετουν την ξεφτιλισμενη κοιλαρα τους και τα γελοια κομματοσκυλα τους. Δειχνω μεγαλυτερο σεβασμο στους ζουλου πραγματικα μεγαλυτερο ΟΥΣΤ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΓΕΛΟΙΟΙ ΚΟΙΛΑΡΟΓΡΑΒΑΤΑΚΗΔΕΣ ΟΥΣΤ ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΥΣΤ.
Ελισαβετ
07/01/2014 18:09
Είμαι άνεργη απο το 2009 και το οικογενειακό μου εισόδημα είναι 6.800! Ενσημα δεν είχα και είμαι 50 ετών με ένα ανήλικο παιδί και θα ήθελα να μάθω εαν δικαιούμαι το επίδομα!!! Ευχαριστώ πολύ!!!
Ελισαβετ
07/01/2014 18:07
Είμαι άνεργη απο το 2009 και το οικογενειακό μου εισόδημα είναι 6.800! Ενσημα δεν είχα και είμαι 50 ετών με ένα ανήλικο παιδί και θα ήθελα να μάθω εαν δικαιούμαι το επίδομα!!! Ευχαριστώ πολύ!!!
Ελισαβετ
07/01/2014 18:05
Είμαι άνεργη απο το 2009 και το οικογενειακό μου εισόδημα είναι 6.800! Ενσημα δεν είχα και είμαι 50 ετών με ένα ανήλικο παιδί και θα ήθελα να μάθω εαν δικαιούμαι το επίδομα!!! Ευχαριστώ πολύ!!!
Ναταλία
06/01/2014 13:39
Καλη χρονιά με υγεία!Ερώτηση:Εγώ που τα τελευταία χρήματα τα πήρα 26/10/12 δικαιούμαι το επίδομα του μακροχρόνια άνεργου ή έπρεπε τα τελευταία χρήματα να τα έχω πάρει Νοέμβριο?το χάνω για 6 ημέρες?
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ.
06/01/2014 13:35
Ζητούν εκκαθαριστικό του 2013 που αναφέρεται στα εισοδήματα του 2012. Μα το 2012 δούλευα, έμεινα άνεργος το 2013 54 ετων με 11100 ένσημα πραγματικά να περιμένω το 58ο γιά σύνταξη, Τελειώνει η επιδότηση το Μάρτιο του 2014, αλλά δεν το δικαιούμε γιατί είχα εισόδημα 11200 το 2012 ???? Ελεος, καμία λογική, απλά έκαναν κάτι για να έχουν να λένε στην τηλεόραση. ΝΤΡΟΠΉ, ΚΟΡΟΙΔΙΑ.
Γιαννης ο άνεργος
04/01/2014 20:12
Απατεωνες και λαμογια!να μην έχετε ψωμί να φάτε και να δώσετε στς παιδιά σας!Βρουτση ξεφτυλισμενε!
δικαιος
04/01/2014 18:39
Ξαναψηφιστε ΝΕΑ ΠΑΣΟΚΑΔΙΑ.
...
04/01/2014 17:09
AUTA NA ZITA TE APO TOUS POLITIKOUS AS KAI OXI NA DIORISETE TA PAIDIA SAS VLAKES ATOMISTES.. TA THELETE KAI TA PATHENETE
...
04/01/2014 17:07
KATHE ELLINAS I ELLINIDA YPIKOOS PREPEI NA LAVANEI TO LIGOTERO 500 EURO TON MINA DOREAN APO TIN POLITEIA AN EINAI ANERGOS ETON 18 KAI ANO OSPOU NA PETHANEI. AUTA EINAI TA LEGOMENA THEORIKA TA OPIA YPIRXAN SAN SOLIDARITY STIN ARXAIA ELLINIKI DIMOKRATIA. GIATI AUTO EINAI DIMOKRATIA SEVASMOS KAI ALLULEGYI METAXU TON POLITON.
ΜΑΙΡΗ
04/01/2014 13:18
να προστεθω κ εγω στη λιστα!! ανεργη απο το 2009 με ενα παιδι κ ο συζηγος επισης ανεργος πηγα στον οαεδ κ εφυγα απραγη!! θελω να πω σε αυτους τους κουστουματους, οτι αυτα τα 200 που θα μας εδιναν θα μας εκαναν να ζησουμε λιγο καλυτερα χρηματα που ξοδευουν αυτοι για 2 μερες ! κανονικα επρεπε ολοι οι ανεργοι να παιρνουν ενα επιδομα να ζουν λιγο πιο αξιοπρεπως. αλλα η λεξη αξιοπρεπεια ειναι αγνωστη σε αυτους!!! ντροπη τους εκαναν τον κοσμο με καταθλιψη!! εννοια σας ερχονται εκλογες κ ν θυμουνται οτι οι ανεργοι ειμαστε ΠΟΛΛΟΙ!!!
βασιλης τρεμπελας
04/01/2014 06:03
ερχεται κανεις για δουλεια?καθαρισμα 5 ευρω την ωρα?
takis
12/04/2014 09:55
nai erxome pou eisai?
stavroula
02/04/2014 18:28
Stavroula εγώ έρχομαι φίλε μου, και για καθάρισμα ...δουλειά να βρώ και δεν με νοιάζει τίποτε άλλο..μόνο που το είδα πολύ αργά...το mail mou einai stvrltsolaki@gmail.com
σκετη κοροιδια
03/01/2014 21:59
Αλλα μην περιμενετε πολλα απο νεοφιλευλευθερους ψευτες παραπαιδια της μητσοτακικης πολιτικης,το μονο που κατεχουν ειναι η εξαπατηση,παραπλανηση και ψευτικες ελπιδες για χασιμο πολυτιμου χρονου.
οι νεοφιλελευθεροι ψευτες
03/01/2014 21:53
Ειχα 14 χρονια μαγαζι και το εκλεισα το Μαρτιο του 2011 και δεν εχω παρει ποτε μου απο τον οαεδ το παραμικρο βοηθημα ως σημερα που εξακολουθω να ειμαι ανεργος χωρις να εχω δουλεψει καθολου στο μεταξυ.Διακινουσα χρημα μοναχα για τους αλλους τελικα κανονικη αγελαδα αλλα αμα καταφερεις να κλεισεις ενα μαγαζι χωρις να καταφερουνε να σε κλεισουνε αυτοι πρωτοι στη φυλακη εισαι πολυ τυχερος.Βεβαια καποια στιγμη τα κοροιδα κινδυνευουνε να τελειωσουνε,αλλα γιαυτο αλλωστε υπαρχουν οι κοινοτικες επιχορηγησεις,μονον που η επιχειρηση ανευρεσης νεων κοροιδων ανηκει στον οαεδ και η χασουρα στο φιλοδοξο υποκειμενο που θα πληρωσει στο τελος ισως με καποιο ακινητο η το εφαπαξ του γερου του για να τη γλιτωσει.Και μετα το απολυτο χαος.
δημητρα
03/01/2014 14:36
Μας δουλεύουνε.... ΝΤΡΟΠΗ..... όποιος τελείωσε την 12μηνη επιδοτούμενη ανεργία τον Νοέμβριο ή τον Δεκέμβριο του 2013 το δικαιούται μόνο....
Έργα, όχι λόγια ρε!
03/01/2014 14:33
Πέμπτη βράδυ 2/1/14 διθύραμβους όλα τα μεγαλοκάναλα για την επίδειξη κοινωνικής "πρόνοιας" προς όλους τους μακροχρόνιους ανέργους...ούτε ένα κανάλι δεν πρόβαλε την κοροιδία του οαεδ σχετικά με το πόσους ελάχιστους αφορά το ψευτοεπίδομα.. Ντροπή στους καναλάρχες που τα τσεπώνουν χρόνια για να δείχνουν πόσο όμορφα μοσκοβολάνε τα σκατά που μας κυβερνάνε.....
ΠΡΩΙΝΟΣ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ
03/01/2014 09:42
Μ' αρέσει πως στην πρώτη παράγραφο παραπάνω, σου πετάνε και το "Τονίζεται ότι, σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, οι μακροχρόνια άνεργοι (εκείνοι που αναζητούν εργασία για πάνω από 12 μήνες) αποτελούν το 71% του συνόλου των ανέργων", για να δέσει το γλυκό. Αλητεία και κοροϊδία.
μακροχρονιοσ
03/01/2014 07:46
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΜΑ...ΕΣ!!!!!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 2010!!!!!ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΑΝΕ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ 6000 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΡΧ....ΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ!!!!!!!!!
αντωνης
03/01/2014 00:27
δλδ καπιοις που ειναι 20-30 χρονια στιν ελλαδα τπτ εε ουτε 1 φρατζολα ψωμι δν δικαιουτε εεε????μπραβοοοοοοοο στιν ελλινικη κυβερνηση κ στον οαεδ!!!!
χριστινα π
03/01/2014 08:22
εδω η ελληνικη κυβερνηση δε νοιαζεται για τους ελληνες που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν στην ελλαδα και θελεις να νοιαστει για εσας που ειστε 20-30 χρονια στην ελλαδα;παρτε το χαμπαρι κανενας τους δε νοιαζεται για κανεναν μας εφοσον δεν μπορουμε να δουλεψουμε γιατι ετσι αυτοι οι ιδιοι μας καταντησαν μας βλεπουν σαν μηδενικα γιαυτο αυτα που μας δινουν ειναι μηδεν.απο παντα ελεγαν πως η ελλαδα τρωει τα παιδια της
Μπεχ.
25/03/2014 07:35
Μηδενικα εινε αυτοι η κεραταδες που κανονικα θα επρεπε να τους τα παρουν ολα τα παντα.και να τους βγαλουνε εξω στην κοινονια.να ψαχνουνε δουλεια.να δουνε πως εινε να μην βρισκης τιποτα.και να ελπιζης πως θα παρης τα ψυχουλα που δινουν στον ΟΑΕΔ.και φυσικα στους λιγους.κουραγιο παιδια.ο θεως εινε μεγαλος.
...
03/01/2014 00:15
epidoma anergias prepei na pernei o kathe anergos andras i gunaika me elliniki ypikootita anexartitou ratsa kai threiskeias. etsi dimiourgeis polites pou sevontai tin dimokratia tous-giati tous stirizei! mathima koiniologias deuteras lukeiou!
χριστινα π
03/01/2014 00:05
ειμαι και εγω ανυπαντρη μητερα με ενα παιδι και ειμαι μακροχρονια ανεργη απο το 2009. μπορω να πω οτι η πιο ευκολη περιοδος της ανεργιας μου ηταν η περιοδος που επαιρνα την επιδοτηση. απο εκει και περα το απολυτο μηδεν.μετα απο μια περιοδο βαρειας καταθλιψης που περασα γιατι ερχοταν μερες που δεν ειχα ουτε γαλα για το παιδι μου να δωσω και οι σπιτονοικοκοιρηδες να με βγαζουν απο τα σπιτια τους γιατι δεν ειχα να πληρωσω τα ενοικια καποιοι ευτυχως απο τον περιγυρω μου καταλαβαν τι μου συμβαινει και αρχισαν λιγο λιγο να με βοηθουν.εδω και δυο χρονια μου δινει καποια τροφιμα η εκκλησια και καποιος αλλος ανθρωπος μου εχει παραχωρησει το σπιτι του για να ζω με το παιδι μου.και παλι δοξα τον Θεο που εχω αυτη τη βοηθεια γιατι καταλαβαινω οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν οσα εχω εγω, εκει μας εχουν φερει, να ζουμε απο φιλανθρωπιες.ειμαι 44 ετων και αν δεν αλλαζε ο νομος για να γινει ταχα καλυτερος ως προς τους ανεργους του χρονου θα επαιρνα το περιβοητο επιδομα των μακροχρονια ανεργων.οχι οτι ηταν πολλα τα χρηματα αλλα απο το τιποτε ηταν κατι. και αυτοι που ζουν κατι αναλογο μπορουν να καταλαβουν τι λεω.και το κυριοτερο στη ζωη μου δουλεψα πολυ μεχρι την ημερα της ανεργιας μου. και παλι αν βρω να κανω κανενα μεροκαματο το κανω.ομως ποιος ζει με 100ευρω η και λιγοτερα τι να πληρωσεις.που να καταλαβουν οι αχρηστοι που μας κυβερνουν σε τι κατασταση μας εχουν φερει.και μην ανησηχειτε εσεις με την 6μηνη επιδοτηση και εμεις με τη 12μηνη παλι στην πεινα παραμενουμε.γιατι το επιδομα δεν ειναι για τους μακροχρονια ανεργους αλλα για τους επιδοτουμενους απο εδω και περα. ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ.γιατι βεβαια αυτοι εχουν τα αρχεια και μαλλον ειμασταν παρα πολοι αυτοι που κοντευαμε τα 45 και επρεπε με καποιον τροπο να μας πεταξουν εξω.οχι οτι τους επιασε ο πονος για τις μικροτερες ηλικιες.και σημερα ποιος καταφερνει να συμπληρωσει τοσα ενσημα ωστε να δικαιουνται 12μηνη επιδοτηση; μαλλον ηξεραν πολυ καλα τι εκαναν.ειμαι παρα πολυ θυμωμενη με αυτο που μας κανουν
Κώστας
02/01/2014 23:20
Στείλτε όλοι στον Αυτιά να το κάνει θέμα. Να μάθει ο κόσμος για τα λαμόγια που μας κυβερνανε.
Χρηστος (ανεργος χωρις ποτε επιδομα)
02/01/2014 23:02
οσοι ειμασται ανεργοι χωρις να χουμε παρει ποτε επιδομα..δε το δικαιουμαστε...σωστα μιας και ειμασται ανεργοι απο βιτσιο γιατι τηη βρισκουμε που πειναμε!ΕΛΛΑΣ το μεγαλειο σου....
vagelis
02/01/2014 22:07
χαχαχαχα πολύ ωραία μας την φέρανε,Όλα τα μεγάλα κανάλια Μούγκα στη Στρούγκα,Πολύ νομίζουν ότι θα το πάρουμε το επιδομα,,,ΑΝΤΕ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ
γιάννης
02/01/2014 19:08
Με λίγα λόγια εμείς που είμαστε από το 2009 και πήραμε για 6 μήνες επίδομα και από τότε άνεργη πάλι στη πεινά. Ωραία να μας ζήσουν
ΓΙΑΝΝΗΣ
02/01/2014 17:31
ΕΛΕΟΣ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑΣ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΛΕΝΕ?? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ!!!!!! ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙ΄ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΙΔΗ... ΤΟΤΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑΣ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ... ΑΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΙΔΗ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2012 ΤΙ ΕΙΜΑΙ????
ΟΙΓ
02/01/2014 17:05
Από τα 15 περίπου άτομα που περιμέναμε για το επίδομα στον ΟΑΕΔ Καλαματας φύγαμε όλοι άπραγοι,καλά ξεκίνησε η χρονιά με τους ψεύτες τα λαμόγια που θα πάει όμως απο τους άνεργους θα την βρούνε!
ΟΙΓ
02/01/2014 16:56
Από τα 15 περίπου άτομα που περιμέναμε στο ΟΑΕΔ Καλαματας φύγαμε όλοι άπραγοι έτσι για να ξεκινήσει καλά η χρονιά,που θα πάει όμως τα λαμόγια οι ψεύτες από τους άνεργους θα την βρούνε!
Βασίλης
02/01/2014 16:07
Αγαπητοί μακροχρόνιοι άνεργοι. Σας γράφει ένας στρατιώτης της ΝΔ και μακροχρόνιος άνεργος απο τον Απρίλιο του 2013. Καταλαβαίνω τον πόνο σας και με ειλικρίνα δικαιούστε να με υβρίζετε παρ όλο που με εξαπάτησαν τα καθήκια της ΝΔ. Κάνω όμως μια πρόταση και έκκληση.. Οσοι μακροχρόνιοι άνεργοι υπήρξατε στρατιώτες στη ΝΔ και βρεθήκατε στην ίδια δυσάρεστη θεση και σας εξαπάτησε ο Βρούτσης με τον Σταικούρα δεν έχετε παρά να κάνετε το εξής. ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ.. ''ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΔ. ΤΡΕΞΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΙΔΕΕΣ. Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΤΙΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΞΑΠΑΤΗΣΕ! ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΛΑ ΛΟΙΠοΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΧΟΝΕΨΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥ ΤΟ! ΘΑ ΦΡΟΤΙΣΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ Η ΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΕΤΟΙΟ ΟΛΕΘΡΟ ΑΠΟ ΨΗΦΟΦΟΡΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΑΠΑΤΕΙ ΑΛΛΑ ΚΚΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΣ - ΑΝΕΡΓΟΣ - Η ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2016 ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΑΠΑΤΗΣΕΣ ΕΝΩ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΝΑ ΘΕΤΕΙΣ ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΝΟΠΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΛΗΣΤΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΣ - Α ΑΝΕΡΓΟΣ -Η. ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ ΚΟΚΟ. Ο ΜΑΙΟΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ" Κάντε το αγαπημένοι μακροχρονιοι νεοδημοκρατες που μας εξαπατησαν τα καθηκια και δινω ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ!! Για την τιμη και την υπολοιψή όλων τον μακροχρόνιων ανέργων Ελλήνων ΕΙΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΕΙΤΕ ΔΕΞΙΩΝ! Μην ακούτε τα ψέματα και τις βλακείες που λένε! ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ! ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ! Εμένα τυγχάνει να μη ζεί ούτε ο πατέρας μου.. Και σας το λέω και έτσι είναι.. Κοίταξαν να θέσουν τέτοιους όρους ώστε να περιορίζουν τους μελλοντικούς μακροχρόνιους άνεργους σς επιδοτούμενους και να εξαιρέσουν τους νύν!!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ ΠΛΕΟΝ! ΤΟ 2014 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΤΟΣ ΜΑΣ! ΜΟΥΤΖΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ! Ενας ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΣ ΑΝΕΡΓΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΤΗΣ ΝΔ.
Βασίλης
10/01/2014 14:52
Διορθώνω είμαι άνεργος απο τον Απρίλιο του 2010 και όχι του 2013. Μουτζώστε με, βρίστε με αλλα οφείλω να απολογηθώ οτι εξαπατήθηκα. Νεοδημοκράτες και μή μαυρίστε τους τώρα τον Μάιο στις κάλπες! Ας τα πάρουν απο το βρωμερό τραπεζικό σύστημα που χάριζε δάνεια και απο αυτούς που πλο΄τιζαν το εισοδημά τους απο δάνεια χωρίς εγγυήσεις και ας συμπλη΄ρωσουν τον προυπολογισμό. ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ! ΜΟΥΤΖΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ. ΒΑΣΙΛΗΣ!
Μακροχρόνιος (όχι και τόσο πιά) ΄Ανεργος
02/01/2014 15:11
Ντροπή στον οαεδ και στην κυβέρνηση. Στήθηκα σήμερα από το πρωΐ να καταθέσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά, μέχρι να μάθω το μεσημέρι κατά το οποίο ήρθε επιτέλους η σειρά μου να εξυπηρετηθώ, πως έπρεπε να έχει λήξει η τακτική μου επιδότηση εντός Νοέμβρη-Δεκεμβρη 2013, αλλιώς δεν θεωρούμαι μακροχρόνιος άνεργος. Ντροπή σας, σας πληρώνω εισφορές από τον μισθό που ειχα όσο εργαζόμουνα αρκετά χρόνια για να γίνομαι θύμα των πολιτικών σας παιχνιδιών. Αυτό είναι κοροιδία εκ μερους όσων υπόγραψαν την σχετική εγκύκλιο. Να με θυμάστε όταν προκυρήξετε τις επόμενες εκλογές, θα είμαι κ εγώ ένας από αυτούς που θα σας μαυρίσει.
Κώστας
02/01/2014 23:16
Θα μαστε πολλοί ακόμη. Ολοι μαζί μπορούμε να του στείλουμε από και που ήρθαν.
ΣΔΜ
02/01/2014 13:09
Καλά αυτοί που είχαν επιδομα... Αυτοί όμως που είναι πάνω από 2 χρονια άνεργοι και ζουν στα όρια της ζητιανιάς και της ενορίας έλα σήμερρα και έλα αυριο πάρε ένα κοματι ψωμι...δεν είναι μακροχρονια άνεργοι;;;;;; Οταν ερθουν οι υπουργοί και ολοι δημοτικοι σύμβουλοι για την γνωστη ψηφο.. ένα κουβα σκ..α θα φάνε στη μάπα. αντε γιατι οι ψευτιες και οι κοροιδίες είναι πλεον το χαρισμα για κάθε πολιτικο ή υποψήφιο δημοτικο σύμβουλο.. Κακή Χρονιά να έχουν από τα βάθη της ψυχής μου...αν και σε λίγο θα φύγει μάλλον και αυτή. Στέργιος Καραμιχαηλίδης
Χριστινα
02/01/2014 12:50
Ντροπη και κοροιδια!!!!Το επιδομα μου ηταν εως το Σεμπτεβριο ειμαι αγαμη μητερα με μωρο και δεν μπορω να το παρω...πηγα σημερα και ηταν η πρωτοχρονιατικη εκπληξη!!Χριστινα.
ΣΤΕΛΙΟΣ
02/01/2014 12:28
ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΑΧΟΡΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΔΥΛΑΔΗ Η ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΤΑΜΕΙΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ΄΄ΠΑΛΙΟ ΑΛΗΤΑΡΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΚΟΡΟΥΔΕΥΤΑΙ ΞΕΦΤΗΛΕΣ
ΟΙΓ
02/01/2014 11:40
Ντροπή και αίσχος παίζουν με τον πόνο των ανέργων.Κανένας άνεργος δεν δικαιούται το επίδομα,πρέπει λέει να έχει τελειώσει το επίδομα ανεργίας μέσα στον Νοέμβριο ή τον Δεκέμβριο του 2013 και να είσαι και μακροχρόνια άνεργος.
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΑΝΙΚΑ
02/01/2014 11:33
Είστε απατεώνες! Μεγάλη απάτη και κοροιδία!!! ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!! Δηλαδή εγώ πχ που έχει λήξει η τακτική επιδότηση μου το Μάιο δεν είμαι μακροχρόνια άνεργη....Πάτε και δίνετε το επίδομα σε άτομα που το τελευταίο επίδομα των 360€ το παίρνουν Νοέμβρη ή Δεκέμβρη και που στην ουσία α΄κομη δεν αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα....!!!ΖΩΑ!!! ΝΤΡΟΠΗ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Κώστας
02/01/2014 11:06
Δυστυχώς ούτε κ εσύ ούτε κ εγώ ούτε κανένας μας. Απλά δεν υπάρχουν λόγια.
Χρηστος Π.
02/01/2014 10:20
Η μαγαλητερη απατη του 2014 αρχησαμε νωρης φετος. Το επιδομα το δικαιουνται απιροελαχιστοι. Δηλαδη μονο οσον η τακτικη 12 μηνη επιδοτιση τελιοσε τον Νοεμβριο η τον Δεκεμβριο του 2013. Τελος. Παρτε την κριαδα οπως την πειρα και εγω σημερα πουρνο πουρνο. Καλημερα και Καλη χρονια στους 300
Κωστας
02/01/2014 09:45
Ρε παιδιά είχα ακούσει το ζώο που έκανε δήλωση χτες και λέει ότι το δικαιούνται όσοι έχουν πάρει την 12μηνη τακτική επιδότηση. Ξυπνάει και εγώ με μια χαρά και πάω στον ΟΑΕΔ σήμερα και μου λένε ότι το επιδόμα σας κυρίε έχει λήξει στις 14-3-2013 άρα δεν το δικαιούστε. Μετά από μια φασαρία βρίζω την κοπέλα η οποία δεν μ έφτεγε σε τίποτα και μπαίνω να δώσει τι γίνεται. Το πόρισμα είναι ότι μάτι πρέπει να κάνουμε. Συνέχιζουν να μας δουλεύουν και θα το κάνουν όσο εμείς κοιμόμαστε. Ηρθε η ώρα να ξυπνήσουμε.
Βασίλης
02/01/2014 15:49
καλά της έκανες!
arxikh
02/01/2014 09:44
ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ...ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΧΩΡΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ...ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,,,,,
χριστινα π