ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ: Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/04/2012 17:43 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 03/04/2012 17:50 |
Μπερλουσκόνι: Η θεραπεία της Ευρώπης κατέστρεψε την Ελλάδα

«Τη γνωρίζουμε τη θεραπεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Ιταλία. Προκάλεσε την καταστροφή της Ελλάδας και τώρα αρχίζει να καταστρέφει την Ισπανία», δήλωσε ο τέως Πρωθυπουργός της Ιταλίας Σίλβιο Μπερλουσκόνι, μιλώντας σε στελέχη του κόμματος Λαός της Ελευθερίας (Pdl). Όπως μετέδωσε το δίκτυο Rainews24, ο Καβαλιέρε μίλησε για «μία άκαμπτη πολιτική που οφείλεται και στις κατευθυντήριες γραμμές της Γερμανίδας καγκελαρίου Άνγκελα Μέρκελ».

Αναφερόμενος ειδικότερα στην Ιταλία, ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι υποστήριξε ότι «η κατάσταση είναι δραματική».

«Η Ευρώπη θεωρεί ότι πρόκειται για μια άρρωστη χώρα και αυτό οφείλεται και στον Τύπο, που δεν μας στήριξε ποτέ στις συγκεκριμένες πρωτοβουλίες που αναλάβαμε» δήλωσε σύμφωνα με τη δημόσια τηλεόραση.

Ο Μπερλουσκόνι παρουσίασε επίσης δημοσκόπηση βάσει της οποίας η δημοτικότητα της ιταλικής πολιτικής τάξης δεν ξεπερνά το 5%, ενώ το 57% των Ιταλών δεν γνωρίζει ποιο κόμμα θα μπορούσε να ψηφίσει σε περίπτωση βουλευτικών εκλογών.

8
Ανώνυμος / η
01/06/2012 21:25
όταν ξυπνήσουν οι λαοί της Ευρώπης θα καταλάβουν ότι το πρόβλημα τους δεν είναι η παραμονή της Ελλάδας στην ευρωζώνη αλλά η παραμονή της Γερμανίας
MK
05/04/2012 16:11
Το πιο επιτυχημένο πάντως έιναι ότι δεν τον στήριξε ο ιταλικός Τύπος!!! στις επιλογές του.
Νεμεσις
05/04/2012 01:31
Τον Μπερλουσκονι ξεχαστε τον, τα εφαγε τα ψωμια του, απετυχε παταγωδως στην διακυβερνηση της Ιταλιας. Αντι να φροντιζει τους Ιταλους απλα φροντιζε τα συμφεροντα του και της ελιτ που τον συντηρουσε στην εξουσια, περνωντας νομους που τον συνεφεραν, δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που ενω κατηγορηθηκε ενα σωρο φορες (πχ βλεπε σκανδαλο Ρουμπι) ποτε μα ποτε δεν καταδικαστηκε.....στην Ελλαδα ποτε ενας ελληνας πολιτικος διασυρθηκε στα ελληνικα δικαστηρια και παραλληλα δεν παραιτηθηκε απο την θεση του? Οταν στις τελευταιες εκλογες η κεντροαριστερη συμμαχια του Προντι επεσε και ανελαβε παλι η κεντροδεξια του Μπερλουσκονι , η Ιταλια τοτε χρωστουσε το 105% του ΑΕΠ. Οταν ο Μπερλουσκονι αποφασισε οτι εφαγε πλεον τα ψωμια του και απεσυρθη (και εμφανιστηκε ο Μοντι) η Ιταλια ειχε φτασει να χρωσταει ηδη 125% του ΑΕΠ της.....μαλλον ο Σιλβιο δεν εχει ακουσει το ελληνικο ρητο ''οσα δεν φτανει η αλεπου''...νο προμπλεμ, στις επομενες εκλογες ολοι τους θα δουνε τον Χριστο ''φανταρο'', τοσο στην Ιταλια οσο και στην Ελλαδα.....
κκ
04/04/2012 11:56
απο τρελλο και απο μικρο μαθαινεις την αληθεια
Θανασης
04/04/2012 10:48
Ο Συλβιο πεταξε μια κουβεντα και τελειωσε.Αναρωτηθηκε ποτε κανεις,ποσα χρονια χρειαστηκαν και ποσες ασυναρτησιες εγιναν για να φτασουν να καταρευσουν ολες οι βιομηχανικες χωρες του πλανητη;
SOTIS
04/04/2012 10:42
Σ΄αυτό που γράφεις Σπύρο έχεις δικαιο και υπερθεματίζω. Ομως ποιός πληρώνει τα σπασμένα !!! Αθλια ή συνταγή αλλά και τρισάθλιοι όλοι αυτοί που είτε προσυπέγραψαν είτε νοθρά και άτονα την αμφισβήτησαν . Αχρηστοι και ανίκανοι λοιπόν όλοι όσοι δεν δίνουν απλά και εμπεριστατωμένα την "συνταγή " της σωτηρίας . Οχι με " ΘΑ" αυτό το μάθαμε !!!! Θέλουμε !!! αλλους "γιατρούς " τίμιους και ειλικρινείς , νέους και αφθαρτους που θα πούν αλήθειες "πικρές " και δεν θα θέλουν "φακελάκι " και θα κάνουν ρουσφέτια !!! Αυτοί , οι παλιοί , το ξέρουν καλά το παραμύθι , κατάφεραν στο παρά πέντε να κρατούν ομήρους 1.000.000 δημόσιους υπαλλήλους με τα κρητήρια επιλογής (διαγωνισμούς και ρουσφέτια ) . Συνταγή που σίγουρα θα μας πεθάνει ... γρηγορότερα .
gp
04/04/2012 10:35
Πάντως εγώ, μεταξύ του Μπερλουσκόνι κι ενός τύπου που κυνηγά τους ταξιτζήδες και της γιαγιάδες για να λύσει το δημοσιονομικό πρόβλημα μιας χώρας, ψηφίζω Μπερλουσκόνι καρφωτό! Και το ότι αντιστάθηκε στην οικονομική κατοχή της χώρας του, όσο μπορούσε, είναι προς τιμήν του...
SPYROS
03/04/2012 17:59
Ποσο αληθεια ειναι αυτο! Αν μαλιστα κε Μπερλουσκονι εβαζες μεσα στην εξισωση και το ονομα ΓΑΠ τοτε θα ειχες την πλήρη απαντηση!