Σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ Η ΕΛΛΑΔΑ

Ρεπορτάζ: Ηλίας Γεωργάκης  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/07/2011 08:00 |
Πρωταθλήτρια Ευρώπης  στη μείωση μισθών η Ελλάδα

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην περιστολή του εργατικού κόστους και στη μείωση των αποδοχών των εργαζομένων στον δημόσιο αλλά και τον ιδιωτικό τομέα είναι η Ελλάδα και το 2011. Οι μισθοί στην ευρωζώνη αυξήθηκαν κατά 2,6% σε ετήσια βάση, στο πρώτο τρίμηνο, στην Ελλάδα όμως υποχώρησαν κατά 6,8% (συνολικό εργατικό κόστος).
Τα στοιχεία της ευρωπαϊκής στατιστικής υπηρεσίας Eurostat διαψεύδουν όσα κατά καιρούς λέγονται, τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδας, για τις υψηλές αυξήσεις των μισθών στη χώρα, καθώς ειδικά τους τελευταίους μήνες οι μισθοί και γενικότερα το εργατικό κόστος όχι μόνο μειώνονται αλλά και η μείωση αυτή είναι η υψηλότερη στην Ε.Ε. Τα ίδια στοιχεία δείχνουν ότι:
n Το μισθολογικό κόστος στην Ελλάδα μειώθηκε κατά 6,2% και το μη μισθολογικό (επιδόματα κ.ά.) κατά 9,3%, έναντι αύξησης 2,6% και 2,3% στην ευρωζώνη αντίστοιχα (2,7% και 2,6% στην Ε.Ε. των 27).
n Οι μισθοί των Γάλλων και των Γερμανών αυξήθηκαν κατά 3,8% και 2,9% αντίστοιχα, κατά την ίδια περίοδο, ενώ το ρεκόρ της αύξησης μισθών κατέχουν η Βουλγαρία (7,8%), η Ουγγαρία (5,6%) και η Ρουμανία (4,5%).
n Εκτός από την Ελλάδα, και η Ιρλανδία ανήκει στις χώρες όπου οι μισθοί μειώθηκαν (κατά 2,2%).
n Σε επίπεδο κλάδων, η Ελλάδα παρουσιάζει μειώσεις αποδοχών 6,1% στη βιομηχανία, 1,8% στις κατασκευές και 6,7% στο εμπόριο και στις υπηρεσίες, ενώ η μείωση του μη μισθολογικού κόστους είναι αντίστοιχα 9,9%, 0,4% και 9,3%.
Την ίδια ώρα η Εθνική Συνομοσπονδία Ελληνικού Εμπορίου προχώρησε στην υπογραφή συλλογικής σύμβασης που προβλέπει αύξηση, από 1ης Ιουλίου 2011, στα κατώτατα όρια μισθών και ημερομισθίων των εργαζομένων στις εμπορικές επιχειρήσεις κατά 1,6%. Η ΕΣΕΕ χαρακτηρίζει ιδιαίτερα σημαντικό και ενδεικτικό του σημαντικού ρόλου του εμπορίου στην απασχόληση το γεγονός ότι, όταν η ανεργία στη χώρα μας έχει εκτιναχθεί «στατιστικά» στο 16%, ο κλάδος του εμπορίου αντιστέκεται σθεναρά και παρά τη συνεχή μείωση των εργοδοτών κατά 8%, η ετήσια μεταβολή στη μείωση της απασχόλησης στο εμπόριο περιορίζεται στο 1/3 του ποσοστού της ανεργίας και μόλις στο -5%.

11
Ιωαννης
08/07/2011 20:11
Mερικοι δεν ξερουν τι τους γινεται...15 χρονια υπηρεσιας ως Αξκος εγγαμος με 2 παιδια και μισθο 1440 με ολα τα επιδοματα και εργασια εννοειται οχι 5ημερο οχι οκταωρο!!Που τα βρηκτε τα 4 χιλιαρικα κυριοι;;;;Aκουτε κι εσεις το εγκυρο Ραδιο Αρβυλα;;;
απορημενος
07/07/2011 20:20
νικολακη αγορι μου,απο πρωτο χερι τα ξερω, ο αδερφος μου 30 χρονων παραιτηθηκε απο τον στρατο μετα απο 7 χρονια επειδη με τις περρικοπες δεν εβγαινε οικονομικα στην παραμεθοριο που ητανε,γυρισε σπιτι και δουλευει τωρα εργατης στον ιδιωτικο τομεα για 900 ευρω το μηνα με σκληρη δουλεια 6 μερες τη βδομαδα,10 ωρες τη μερα,και του μενουν πιο πολλα στην τσεπη.λες να ναι τοσο βλακας να το κανε αν επιαρνε τοσα?οσο για τον αρχηγο γεεθα παλι απο πρωτο χερι το ξερω,περισσοτερα δεν μπορω να πω,οποιος ξερει ξερει και οποιος δεν ξερει ας υποθετει.
νικος
06/07/2011 18:32
φιλε κωστα μηπως εισαι και εσυ ενας απο τους στρατιωτικους για αυτο μιλας ετσι?μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα ο κατωτερος μισθος ειναι 4 χιλιαρικα σε αυτα που φαινονται στα χαρτια και αλλα τοσα στα μαυρα ολοι ξερουμε πως δουλευουν και πως πληρωνονται στο δημοσιο και ειδηκα οι στρατιωτικοι.και για πια τσιτα μιλας για την τσιτα που πινουν ουζακια και τρωνε μεζεδες μεχρι να παει δυο και με τον προσωπικο τους σωφερ να πανε σπιτι κατα της μια και να συνεχισουν το φαι η την ξαπλα?μαλλον η προσωπικη εμπειρια που ειχες ηταν απο αλλη χωρα η απο αλλο πλανητη γιατι απο την ελλαδα αυτη η εμπειρια που ειχες μονο να την ονειρευτηκες μπορουσες.η δικια μου εμπειρια ειναι πολυ προσφατη και οταν μιλησα με εναν 40αρη στρατιωτικο μου ειπε σε 2 μηνες βγαινω στην συνταξη και οταν των ρωτησα τοσο νεος πως και ετσι μονο που δεν με εφαγε με κοιταξε με βλεμα αργιεμενο και μου ειπε γιατι δεν προβλεπετε?τα συμπερασματα δικα σας. Δεν τα εχω με τους στρατιωτΙκους απλα καλος η κακος ετσι οπως τα καναμε τα πραγματα δεν μας χρειαζονται.ας μεινουν λιγοι απο αυτους και ας κρατησουμε το ενα τριτο των στρατοπεδων ανοιχτα.μονο απο αυτο εχετε ιδεα τι λεφτα θα μπορεσουμε να μαζεμουμε?Και φιλε κωστα μην ξεχνας οτι οι στρατιωτικοι ειναι απο αυτους τους δημοσιους υπαλληλους που εβγαιναν στην συνταξη στα σαραντα τους αν αυτο σου φαινετε δικιο τοτε καλα να παθουμε και φτασαμε μεχρι εδω.αν ολοι σκεφτοντε σαν και εσενα τοτε και λιγα παθαμε σαν λαος.
O θειος απ το Σικαγο
06/07/2011 13:54
Νικο η Ελλαδα πουληθηκε απο τα παιδια της και δεν μας φταιει κανεις παρα μονον ο εαυτος μας. Διαβασε τα σχολια να παρεις μια γευση. Ο ενας ανησυχει για το εφαπαξ του, ο αλλος για τα μισθα των στρατιωτικων. Φυσικα κανεις δεν αναλογιζεται οτι η παραγωγικοτητα και η ποιοτητα του εργου τους ειναι ο περιγελος του πλανητη. Και το λεω αυτο κυρια για τους ΔΥ και τις στρατιες των κρατικοδιαιτων. Οταν, για να επαναλαβω τη ρηση του Κενεντυ, σταματησουμε να ρωταμε τι κανει η χωρα για μας και αρχισουμε να ρωταμε τι κανουμε εμεις γι αυτην, τοτε και μονο τοτε μπορει να δουμε ασπρη μερα. Η Ελλαδα κυριοι δεν μας χρωσταει τιποτα, εμεις, με τις λουφες και τις απατες μας, ειμαστε που της χρωσταμε. Δεν σταματαμε τα κλαματα, να στρωσουμε το κωλο μας μπροστα στο κομπιουτερ, στο χωραφι, στην ταξη και στο εργοστασιο (αν εμεινε και κανενα) να δουλεψουμε οπως καναν οι παπουδες μας, να βγουμε απ αυτο το χαντακι?
tsitiridis kostas
06/07/2011 01:07
Ειμαστε πρωταθλητες στη μειωση των αποδοχων για τον απλουστατο λογο οτι συγχρονως ειμαστε και πρωταθλητες και στο χρεος προσ την Ευρωπη. Δεν καταλαβαινω αυτο γιατ να ειναι ειδηση
απορημενος
05/07/2011 22:12
οσον αφορα τους στρατιωτικους,ειναι ισως οι πιο κακοπληρωμενοι του δημοσιου τομεα,μαζι με αστυνομικους και πυροσβεστες,ακομα και ο αρχηγος ΓΕΕΘΑ δεν παιρνει 7 και 10 χιλιαδες που λεει ο νικος πιο πανω,κανα 3.5 αρι και αν το παιρνει,και απο προσωπικη εμπειρια γνωριζω οτι αυτη η θεση απαιτει να εισαι απο το πρωι ως το βραδυ στην τσιτα.
νικος
05/07/2011 18:09
ρε παιδια θελω να κανω μια ερωτηση στους πολιτικους αλλα δεν εχω βρει τον τροπο ακομα αλλα που θα μου παει θα τον βρω.η ερωτηση ειναι η εξης γιατι να εχουμε στρατο στην ελλαδα και να τον ξοδευουμε για αυτον εκατομμυρια ευρω καθε μηνα απο την στιγμη που η ελλαδα εχει πουληθει? δεν υπαρχει λογος να εχουμε στρατο γιατι αυτα τα κορακια δεν θα αφησουν καμια χωρα να μας απειλησει, και να χασει τα νησια της και τα πετρελαια της απο την στιγμη που τους ανηκουν και πλεον ειναι δικα τους.ασ απολυσει ολους τουσ στρατιωτικους που παιρνουν μισθο 7 και δεκα χιλιαδεσ ευρω ασ κλειση τα στρατοπεδα δεν υπαρχει λογος να τα εχει ανοιχτα και να σπαταλαμε τοσα λεφτα καθε μηνα.η ελλαδα δεν ανηκει πλεον σε εμας αλλα σε αυτουσ εμεις λοιπον γιατι να πληρωνουμε κατι το οποιο δεν μας χρειαζετε?δωσαμε την ελλαδα χωρις πολεμο κατεβασαμε τα βρακια μας και τουσ περιμενουμε ενω οι προγονοι μας εχουν δωσει την ζωη τους για αυτην την χωρα και εμεις την πουλησαμε χωρις μαχη χωρις τιποτα.απορω αν ειμαστε ελληνες αν κυλαει αιμα ελληνικο στης φλεβες μας.τι λετε να εκαναν οι προγονοι μας αν ζουσαν σε αυτην την εποχη?τι λετε να εκαναν ολοι αυτοι που εχασαν την ζωη τουσ πολεμωντας για την ελλαδα πολεμωντας για την χωρα τους?
γιωργος
05/07/2011 16:36
ναι,<> βεβαια να μας αναφερετε οτι ο μεσος μισθος ενος δημοσιου υπαλληλου στο ελλαδισταν ειναι 3000 ευρω το μηνα ενω στη βουλγαρια και τη ρουμανια που κατεχουν <> αυξησης μισθων οι ανθρωποι επιβιωνουν με 200 ευρω το μηνα
Altius