Πώς θα περικοπούν οι συντάξεις

Από τον Σεπτέµβριο θα τεθούν σε εφαρµογή τα νέα µέτρα που θα οδηγήσουν σε απώλειες έως και 25%

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΗΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/06/2011 07:00 |
 Πώς θα περικοπούν οι συντάξεις
Από τον Σεπτέµβριο θα τεθούν σε εφαρµογή τα µέτρα-φωτιά για µισθούς, συντάξεις και επιδόµατα, µε την εκτίµηση ότι µισθωτοί και συνταξιούχοι...
Γίνετε Συνδρομητής
Μηνάς
16/06/2011 23:01
Δεν είμαστε όλοι υπάλληλοι της Βουλής με τα υπερβολικά και υπέρογκα ποσά ( 200.000 και 300.000 Ευρώ ) που πέρνουν για εφ΄άπαξ και μάλιστα σε πολύ σύντομο χρονικό διαστημα. Ντροπή τους που τα εισπράτουν και ντροπή σας που τα εγκρίνετε κύριοι της Ελληνικής Πολιτείας.
Αναγνώστης
15/06/2011 16:11
Θα περικοπούν και οι συντάξεις των ΒΟΛΕΥΤΩΝ; Ακούς Μική μου; Τα χιλιάρικα μη σου φάνε κοίτα. Ακούς Καλλέργη; Πήγαινε κι εσύ στο Σύνταγμα μη σου κόψουνε τα χιλιάρικα το μήνα! Στείλε καλού κακού στην Ελβετία ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ που τσέπωσες.
Δημος
15/06/2011 16:06
Οι πιο πολλοι συνομηλικοι μου στο Ελλαδα εχουν παρη συνταξη εδω και πολλα χρονια ενω εγω στο εξωτερικο θελω χρονια ακομη,και εμας τους φουκαραδες μας κοροιδευουν αλλα,τωρα παντως οι κρατικοι φορεις δεν σταματουν ( θα φτασει το μαχαιρι στο κοκαλο ).
Αναγνώστης
15/06/2011 15:47
Δεν είδα πουθενά περικοπεί ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!! Εμείς πληρώνουμε τους μισθούς, τις συντάξεις, τα δώρα, τα ταξίδια, τα ενοίκια, τα ΕΞΟΔΑ της Εκκλησίας ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ! Δεν είναι καιρός η Εκκλησια να αναλάβει τις ευθύνες της; ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΕΧΕΙ, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΣΟΔΑ ΕΧΕΙ και ολα αφορολογητα! ΚΑΙΡΟΣ να πληρώνει τα δικά της! Δεν είναι καιρός οι βουλευτές από 300 να γίνουν 150; Δεν είναι καιρός οι υπάλλοιλοι στη βουλής από 16 μισθούς σε 12 μισθούς; Δεν είναι καιρός οι αναδρομικές των βουλετυών να ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ; Δεν είναι καιρός να μπει κάποια ρέγουλα στο ΑΣΚΕΡ ΕΚΟΝΟΜΙΚ; Δεν είναι καιρός ο ΤΟΛΗΣ να πληρώσει ή το ΜΕΣΟΝ του η κυριούλα του τον καλύπτει; Δεν είναι καρός η ασύστολη κλοπή να σταματήσει; Kαι μετά ο ΓΑΠ μιλαέι για εθνική συμμετοχή; ΠΟΥ ΖΕΙ;
AΝΤΩΝΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ
15/06/2011 15:14
ΞΕΡΑΘΗΚΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΛΕΥΤΩΝ. ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΛΕΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ 300 ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ. ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 1800 ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΕΣΠΙΕΙΣ. Α ΝΑ ΧΑΘΕΙΤΕ ΧΑΛΑΣΟΧΩΡΗΔΕΣ.
γιαννης
15/06/2011 13:11
Εγω έκανα αίτηση συνταξιοδότησης στα 65 μου.Πότε θα πάρω σύνταξη;Στα 70 ή στα 80 Ή μετά θάνατον;Μήπως μπορεί τουλάχιστον να μου δώσει μια απάντηση ο κ.Τσίπρας ή η κ. Παπαρήγα ;
GR
15/06/2011 12:39
Τους Βουλευτές τους ξέχασαν? αυτοί δεν είναι Έλληνες πολίτες? μου κόβουν από τους συνταξιούχους των 300-350 ευρώ καλύτερα να κόψουν από τοους Βουλευτλες και να αφήσουν ύσυχους τους χαμηλοσυνταξιούχους!!!!!!!!!
ΖΗΝΑ ΚΟΝΤΟΥΛΗ
15/06/2011 06:13
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ. ΚΑΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Κ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ.. ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΤΛ..
Μηνάς
14/06/2011 23:04
Κάθε αναδρομική περικοπή στο εφ΄άπαξ πιστε''υω ότι θα φέρει ακολουθία προσφυγών στην δικαιοσύνη. Η αναδρομικότητα δεν είναι σύννομη. Τα χρήματα αυτά είναι εισφορές πολλών ετών και δεν νομιμοποιείται η πολιτεία να τα περικόπτει αναδρομικά. Εάν προτείνει νέα διαδικασία αυτή πρέπει να μελετηθεί , να ανακοινωθεί και να εγκριθεί μέσα στα νόμιμα πλαίσια και να στοχεύει στην λύση του προβλήματος σε σχέση με τις νέες εισφορές των ταμείων.
Δημήτρης
14/06/2011 18:39
Ο εξορθολογισμός των υψηλών συντάξεων και η ανακαλυψη των "πονηρών" είναι από τα θετικά του νομοσχεδίου.
θεοχαροπουλος χριστοδουλος
14/06/2011 17:41
να περικοπουν ολες οι διπλες συνταξεις σε ολα τα εραιτα προσωπα.να επιλεξουν μια μονο συνταξη. να συνταξιοδοτουνται στα65 οπως ολοι οι εργαζομενοι .εξαλου αυτοι φερνουν το βαρος αυτης της αθλιας οικονομικης καταστασης που βρισκεται η χωρα μας. να μειωθουν απο 300 σε200 οιβουλευτες και να μειωθουν αισθητα οι αποδοχες τους και τα προνομοια τους.
Ιάκωβος Γ.
14/06/2011 16:06
Δεν βλέπω πουθενά μείωση των μισθών των βουλευτών ή των πολιτικών; Δεν είναι καιρός πλέον;
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
14/06/2011 13:34
....με πατρόν.....!!!! Έτσι θα βρουν δουλειά και οι άνεργες κοπτοράπτριες...!!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ Σ
14/06/2011 12:30
Εδω μεσολάβησαν φακελώματα,δικτατορίες και φθάσαμε 65 χρονών και θα πληρώσουμε στρατιωτικές θητείες,ανασφάλιστες εργασίες και θα έχουμε μειωμένη σύνταξη και θα μας δοθεί εφάπαξ δεν ξέρω πότε και θα γίνει περικοπή 10% όταν το πρώτο χρόνο του μνημονίου χάσαμε οικογενειακό εισόδημα τουλάχιστον 10.000 ευρώ .Τουλάχιστον δεν πρέπει να γίνουν περικοπές για εφάπαξ κάτω των 50.000 ευρώ και απο εκεί και πάνω να γίνουν κλιμακωτες περικοπές.
Δ.ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ
14/06/2011 11:49
Τα μέτρα είναι άδικα και εξοντωτικά .Αν είναι να πεθάνουμε καλλίτερα να διαλέξουμε εμείς τον τρόπο και όχι άλλοι γι μας. Εθνοσωτήρες ΤΕΛΟΣ,πάρτε δρόμο γιατί η υπομονή και η ειρηνική διαμαρτυρία έχει και τα οριά της.ΟΥΣΤ.
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
14/06/2011 10:12

Συνταξιούχος ανω των 1700 ευρώ και ΠΑΣΟΚος.

ποτέ δεν θάθελα να ήμουν.

Θα με σκότωνε η .....μελαγχολία ! ! !
ελενη
14/06/2011 08:53
Ωραία αλλα δεν διάβασα πουθενα να περικόπτονται οι μισθοί των βουλευτών ,υπουργών ,γενικών γραμματέων και λοιπών παρατρεχάμενων . Επίσης δεν είδα πουθενα να αναφέρεται κύριοι ότι οι βουλευτές με μονο δύο θητείες δεν θα λαμβάνουν σύνταξη 4000 €. Επίσης δεν διάβασα κάπου πως θα ελέγχονται και οι επί πληρωμή επιτροπές των διαφόρων Υπουργείων και Οργανισμών που εκ συμπτώσεως φαντάζομαι έχουν τα ίδια και τα ίδια μέλη. Κάνω κάπου λάθος ?

όλες οι τελευταίες ειδήσεις