ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 3.000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΚΑΡΤΕΣ

Από την Παρασκευή το νέο µέτρο ενώ το 2012 το όριο κατεβαίνει στα 1.500 ευρώ

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΙΝΤΙΚΑΚΗΣ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/03/2011 07:00 |
 Πρεµιέρα για συναλλαγές  άνω των 3.000 ευρώ µε κάρτες

Τέλος από την 1η Απριλίου οι συναλλαγές των καταναλωτών µε µετρητά για αγορές προϊόντων ή παροχή υπηρεσιών αξίας άνω των 3.000 ευρώ. Από την Παρασκευή και µετά, κάθε συναλλαγή,εφόσον η αξία της υπερβαίνει το ποσό αυτό, θα γίνεταιυποχρεωτικά µε πιστωτική κάρτα ή χρεωστική κάρτα ή µε τραπεζική επιταγή. Από 1/1/2012µάλιστα το όριο αυτό θα κατέβει στα 1.50

0 ευρώ. Στόχος του µέτρουείναι η Εφορίανα µπορεί ανά πάσα στιγµήνα ελέγχειµέσω των τραπεζών όλες τις συναλλαγές στην αγορά, από ένα σηµαντικό ύψος και άνω. Ειδικότερα, ιδιώτες καιεπιχειρηµατίες θα πρέπει να γνωρίζουν τα εξής: n Ως αξία συναλλαγήςθεωρείται το συνολικό ποσό, συµπεριλαµβανοµένου του ΦΠΑ.

n Υποχρεωτικά µε τη χρήση κάρτας ή επιταγής θα γίνεται η καταβολή προκαταβολής ή δόσης για συναλλαγές άνωτων 3.000

ευρώ, ανεξάρτητα από το ποσό της κάθε δόσης.

n Το ίδιο ισχύειγια την αγορά προϊόντος µε δάνειο, εφόσον το υπολειπόµενο ποσό υπερβαίνει τα 3.000 ευρώ.

n Σε περίπτωση πώλησης αγαθών (όπως αυτοκίνητα) µε ανταλλαγή – π.χ. αγοράζει κάποιος όχηµα από µάντρα, δίνοντας το παλαιό του – η διαφορά της αξίας που προκύπτει από τον συµψηφισµό, εφόσον υπερβαίνει τα 3.000 ευρώ, θα γίνεται επίσης µε κάρτα ή επιταγή.

n Τα ίδια ισχύουν και για την επιστροφή ενός προϊόντος σε κατάστηµα, εφόσον µεταγενέστερα το αρχικό ποσό αγοράς συµψηφιστεί µε τηνεπόµενη αγορά και το ύψοςτης ξεπερνά τα 3.000 ευρώ.

ΕΥΛΟΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. Το νέο µέτρο, πάντως, δηµιουργεί µια σειρά από εύλογα ερωτήµατα, όπως λέει και η Παναγιώτα Καλαποθαράκου, γενική διευθύντρια της ΕΚΠΟΙΖΩ.

Αυτά είναι: n Μεγάλη µερίδα καταναλωτών δεν είναιεξοικειωµένη µε τις κάρτες και το πλαστικό χρή µα και ενδεχοµένως µια κατηγορία (ηλικιωµένοι, άτοµα µε ειδικές ανάγκες) δεν θέλει να εκδώσει κάρτα. Γιατί αυτόςο κόσµος ναστραφεί στις τράπεζες;

n Επίσης, ησυναλλαγή µέσω πιστωτικής κάρτας ή επιταγήςέχει ένα κόστος το οποίο η τράπεζα χρεώνει στον καταναλωτή. Γιατί να το χρεωθεί;

n Ενα άλλο ερώτηµα είναι τοτι θα γίνεται αν σε κάποιον καταναλωτή η τράπεζα τουέχει µειώσει τοπιστωτικό όριο; ∆εν θα γίνεται η συναλλαγή;

Οι εξαιρέσεις
Αν ο πελάτης δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει µε κάρτα ή επιταγή (π.χ. αν είναι ηλικιωµένος, όταν η συναλλαγή γίνεται σε ηµέρες και ώρες που οι τράπεζες είναι κλειστές κ.λπ.)
Ολα όσα πρέπει να γνωρίζουν καταναλωτές και επιχειρηµατίες

∆ώρο Πάσχα την 1η Απριλίου

ΤΟ ∆ΩΡΟ ΠΑΣΧΑ µαζί µετη σύνταξη µηνός Απριλίου 2011 θα καταβληθούν σε 808.588 συνταξιούχους του ΟΓΑ µε πίστωσηστους τραπεζικούςλογαριασµούς τους ή λογαριασµούςΕΛΤΑ, τους οποίους έχουν επιλέξει για την πληρωµήτων συντάξεων,την Παρασκευή1η Απριλίου 2011. Στους συνταξιούχους του ∆ηµοσίου, το δώρο Πάσχα θα καταβληθεί τηνΠέµπτη 14 Απριλίου. ΤηΜεγάλη ∆ευτέρα 18 Απριλίου θα καταβληθούν οι συντάξεις του Μαΐου. Οι συνταξιούχοι του ΟΓΑ που δεν έχουν ενταχθεί στο νέο σύστηµα θα πληρωθούν µε εντολές πληρωµής σε οποιοδήποτε κατάστηµα της ΑΤΕ.

15
The number of the green beast...
01/04/2011 03:00
Ποιος τον μπιπ! τον 666.

Τον Παπακωνσταντίνου μη μου βάλετε...
Φοροφυγάς μεγαλοάνεργος
01/04/2011 02:57
Να βγάλουμε χρεωστική για να αγοράζουμε και τσίχλες στο περίπτερο;
Τραπεζικός
01/04/2011 01:00
Γιατί διαμαρτύρεστε ρε παιδιά που θα βγάλουν και οι τράπεζες κανένα φράγκο; Ζητάτε να είναι ο ΓΑΠ με τις τράπεζες, τόσο τσιγγούνης, όσο ο Καραμανλής; Αφού λεφτά υπάρχουν! Ξεχάσατε τα δάνεια που έχουν δώσει οι Τράπεζες (με μεγάλο Τ) στο Πασοκ; Δίνεις δάνεια χωρίς λόγο, όταν ξέρεις, ότι θα χάσεις τα λεφτά; Ευτυχώς ένας σχολιαστής (31/3/2011 15:57) κατανόησε το πρόβλημα και γράφει το μόνο λογικό σχόλιο υπέρ των τραπεζών. Να κατεβεί το όριο στα 500 Ευρώ. Εγώ να προσθέσω, ότι πρέπει να μπει και ένας φόρος υπέρ των τραπεζών. Θα μπορεί να εισπράττεται με τον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Άντε να μου χαθείτε! Πήρε η κυβέρνηση ένα σωστό μέτρο υπέρ των τραπεζών και εσείς αμέσως όχι! Έτσι θα πάει μπροστά η χώρα, συγγνώμη οι τράπεζες ήθελα να πω.
Ευνοουνται οι τραπεζες
31/03/2011 22:02
Θελουν να ευνοησουν τις τραπεζες. Δεν υπαρχει αλλος λογος.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
31/03/2011 15:57
Δεν το κάνετε από 500 μωρέ; Πόσες συναλλαγές άνω των 3.000 ευρώ γίνονται στην αγορά; Θα μου πείτε, κυκλοφορεί ο Βλάχος χωρίς γκαστρωμένο πορτοφόλι;
τι να πει κανεις;
31/03/2011 14:09
Δηλαδη ολοι οι ξενοι και ομογενεις που θα ερθουμε ελλαδα για διακοπες και θα θελουμε να ξοδεψουμε για διαφορα πραγματα ανω των 3,000 ευρω ανα συναλλαγη θα πρεπει να βγαζουμε καρτες;

Ειστε σοβαροι εκει στην κυβερνηση; (ασε, μην απαντησετε...)

Απιστευτα καραγκιοζιλικια. Δηλαδη οι μαγαζατορες που πουλανε προιοντα υψηλης αξιας (κοσμηματοπωλεια, ειδη υγιεινης κλπ) θα πληρωνουν νταβατζιλικη στις τραπεζες για την προμηθεια που περνουν σε καθε συναλλαγη μεσω καρτας, με το ετσι θελω;;;

Το βλεπω αυτο το μετρο να περνει το δρομο του αντικαπνιστικου νομου..
Γεώργιος
31/03/2011 01:15
Οχι αλλες καρτες! Σισαφι πια! Barcodes, 666, φοροκαρτες, πιστωτικες , ΑΜΚΑ και να μην πω καμια βαρια κουβεντα! Να μην βγαλει κανενας τιποτα! Και εαν ειναι να κυκλοφορισουν ολ''αυτα, προαιρετικα γιατι αλλιως θα γινει χαμος! Σα δε ντρεπεστε λεω γω!
Καραγκιόζης
30/03/2011 22:36
Τελικά η επιτροπή της Unesco έκανε μεγάλο λάθος που κατέταξε τον Καραγκιόζη στην τουρκική κληρονομιά. Όχι, οι Τούρκοι δεν είναι τόσο καραγκιόζηδες. Αλλά ευτυχώς η λέξη νούμερο είναι ακόμα ελληνική. Και σ΄ αυτό είμαστε πρώτοι. Τέτοια νούμερα δεν βρίσκονται σε άλλη χώρα.

dovas fabio
30/03/2011 20:59
Epitelous kati khneitai.Pithanon auth h kybernhsh telika den einai toso aneideh oso theloun na thn parousiasoun kapoioi.PREPEI OMOS NA BIASTEI KAI PROPANTOS NA BRISKETAI SE SYNEXH EGRHGORSH
dovas fabio
30/03/2011 20:53
To oti prepei na xreishmopoieis karta h epitagh gia plhromes ano ton 3000 euro symbainei kai sthn Italia
χωρις εθνικη κυριαρχία
30/03/2011 19:05
Ακόμα ένας καλός λόγος οι συναλλαγές να γίνονται χέρι-χέρι, χωρίς απόδειξη και χωρίς ΦΠΑ. Κρίμα, που ό.τι καλό πάει να γίνει, χαλάει.
ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
30/03/2011 11:17
ΤΑ "ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ" , ΟΙ "ΜΙΖΕΣ" ΚΑΙ ΟΙ "ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ" ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ? ΜΕ ΚΑΡΤΑ Ή ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ? ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ! ΔΕΝ ΔΙΑΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ! ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΑΖΕΨΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙΟΚΛΕΦΤΑΡΑΔΕΣ !!!
Κώστας
30/03/2011 10:02
Ότι να ναι κάνουν. Πού συμβαίνει αυτό στον κόσμο; Προφανώς υπάρχει σοβαρή έλλειψη ρευστότητας λογω των αναλήψεων και της φυγής χρημάτων την οποία προσπαθούν να καλύψουν με αυτό τον τρόπο. Και ένα άλλο ερώτημα γιατί να ξέρει η εφορία τί αγοράζω εγώ. Προβλέπω να βιώνουμε τραγελαφικές καταστάσεις. Ο Παπακωνσταντίνου έχει τρελαθεί.
junkie
30/03/2011 09:04
arxisan ta organa. einai pleon olofanero oti yparxei trapezikh krisi sthn ellada kai h kubernhsh fovatai bank run.
Αναγνώστης
30/03/2011 08:58
Μα καλά, σκέφτονται τι λένε; Όταν εγώ άνοιξα και επίπλωσα σπίστι, σίγουρα χάλασα πολύ πάνω από 3000 ευρώ. Δεν έχουμε όλοι gold κάρτες με μεγάλα όρια άνω των 3000 ευρώ ενώ αν αναγκαζόμουν να εκδώσω επιταγή, σίγουρα θα χρειαζόταν νε επιβαρυνθώ με κάποια χρέωση της Τράπεζας. Τα σκεφτήκανε αυτά οι ''ειδικοί''? Επίσης, πως θα ελέγχουν αν οι καταναλωτές τα βρίσκουν με τους εμπόρους και δεν κόβουν απόδειξη; Τζίφος θα αποδειχτεί το μέτρο όπως και αυτό με το κάπνισμα! Ας πιάσουν καλύτερα τα λαμόγια που τόσα χρόνια τρώγανε με παχιά κουτάλια και ας αφήσουν τις κάρτες!!