Πώς θα βγείτε νωρίτερα στη σύνταξη

Οδηγός για να αναγνωρίσετε πλασματικά χρόνια

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Ηλίας Π. Γεωργάκης   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/09/2010 07:00 |
 Πώς θα βγείτε  νωρίτερα  στη σύνταξη
Εναν χρήσιμο και αναλυτικό οδηγό για τα πλασματικά χρόνια, δηλαδή τη δυνατότητα που παρέχεται στους ασφαλισμένους να εξέλθουν νωρίτερα στη...
Γίνετε Συνδρομητής
ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ ΓΚΟΥΣΚΟΣ
17/03/2011 11:31
Ειμαι 55 ετων,εχω 10 χρονια ικα και 23 χρονια τεβε.Ποτε μπορω να βγω με κανονικη συνταξη?
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΟΥΡΑΝΙΑ
19/01/2011 00:43
Είμαι 58 ετών και έχω ΙΚΑ πριν το 1982 επτά χρόνια 2100 ένσημα από το 1990 είμαι στο ΤΕΒΕ δη λ, 20 χρόνια πότε μπορώ να βγω στην σύνταξη; μειωμένη και τι πλασματικά χρόνια μπορώ να αναγνωρίσω σαν γυναίκα
Σδρόλλα Χριστιάνα
27/11/2010 11:00
Ο πατερας μου 20 χρονια ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ 53 ετών έπαθε εμφραγμα και έκανε αγγειοπλαστική 3 μπαλονάκια. Μας είπαν οτι θα εβγαινε σε αναπηρική για ενα χρόνο. Και τελικά του αναγνωρίζουν αναπηρία 60% και δεν τον βγαζουν καθόλου. Τι μπορουμε να κάνουμε; ευχαριστώ.
Γιώργος Κεφαλίδης
08/10/2010 21:51
Γενημμένος το 1960, ασφαλiσμένος στον ΟΑΕΕ από το 1990, με έμφραγμα, διπλό bypass (το 2000) και τριπλή αγγειοπλαστική (το 2009)., πατέρας 2 παιδιών που σπουδάζουν στι Πανεπιστηήμιο. Δικαιούμαι αναπηρική σύνταξη, και ποιό το ύψος της?
Ευχαριστώ
Γιαννούλα Μπάκα
01/10/2010 14:42
Καλημέρα σας,
΄Εχω γεννηθεί στις 04/08/1959, είμαι ασφαλισμένη από τον Οκτώβριο του 1980 αποκλειστικά στο ΙΚΑ. Εργάζομαι σε Λογιστήριο , τα τελευταί 3 χρόνια ο μισθός μου είναι 2.000,00 μικτά και έχω 8.500 ένσημα. Είμαι διαζευγμένη, έχω έναν γιο 21 ετών. ΄Ολο το 1993 ήμουν άνεργη και έπαιρνα επίδομα από τον ΟΑΕΔ .Έχω σπουδάσει αρχιτεκτονικό σχέδιο 2 χρόνια στην ιδιωτική σχολή ΜΠΕΝΟΥ- ΠΑΛΜΕΡ και έχω αναγνωρίσει το πτυχίο μου. Θα ήθελα λοιπόν να μάθω ,πότε μπορώ να πάρω μειωμένη σύνταξη και πόση, πότε πλήρη σύνταξη και πόση. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ΚΑΤΣΙΛΕΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
29/09/2010 14:15
Εργάζομαι στο Δημόσιο και έχω προσληφθεί το 1979. Είμαι 60 ετών και πατερας τριων παιδιων εκ των οποίων το ένα ανήλικο. Μπορώ το 2011 να αναγνωρίσω κάποια χρόνια, και ποιά, και να συνταξιοδοτηθώ με 35 συνολικά χρόνια ασφάλισης; Θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλέψει;
ΤΖΑΝΕΤΟΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ
20/09/2010 23:42
Σας παρακαλω πολυ ενημερωσετε μου αν μπορω να παρω συνταξη όντας την 19/8/2011 58 ετων και ασφαλισμενος με 750 ενσημα στον οαεε ,9445 στο ικα ,συμεριλαμβανομενης αναγνωρισης 28 μηνων στρατου που εχω ήδη κανει και ενω πλεον αυτασφαλιζομαι επειδη απολυθηκα και θα συνεχισω εως την 19/8/2011 οποτε θα εχω αθροιστικα 10535 ενσημα,εχοντας δυνατοτητα πλασματικων απο κενο ανεργιας αναμεσα σε εργασιακους μου χρονους[συνυπολογιζοντας την πιο πανω αναγνωριση του στρατου μπορω να αναγνωρισεω εως 20 μηνες]
ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
14/09/2010 19:50
Από το 2003 είμαι συνταξιούχος από Τραπεζα, με 28,5 χρονια υπηρεσίας (8500 ένσημα). Σήμερα είμαι 55 ετών. Λαμβάνω τη σύνταξή μου κάθε μήνα από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο οποίο μεταφέρθηκε το Ταμείο της Τράπεζας που μου χορήγησε τη σύνταξη. Υπάρχει κίνδυνος στα 65 ή τα 67 μου χρόνια το ΙΚΑ να προσδιορίσει μειωμένο ποσό σύνταξης από αυτό που παίρνω σήμερα ????? Χρειάζεται να αξιοποιήσω τα πλασματικά χρόνια του νέου ασφαλιστικού ?????? Ευχαριστώ
Ευαγγελία Βαβουλίδου
14/09/2010 16:30
Διορίστηκα στο Δημόσιο αρχές του 1985, δηλ έχω συμπληρώσει >25 έτη υπηρεσίας και είμαι 58 ετών.
Ερωτήσεις
1.Εχω θεμελιώσει δικαίωμα συνταξιοδότησης;
2.Mπορώ να παραμείνω και μετά το 2011 για όσο διάστημα θελήσω χωρίς να έχω αλλαγές στο συνταξιοδοτικό μου καθεστώς ( δικαίωμα να συνταξιοδοτηθώ, ο τρόπος υπολογισμού σύνταξης κ.α) ή θα πρέπει να συμπληρώσω υποχρεωτικά το 65ο έτος της ηλικίας μου αν δεν φύγω εντός του 2010;
3. Τι οφέλη μπορεί έχω αν παραμείνω α)μέχρι το τέλος του 2010 συμπληρώνοντας το 60ο έτος της ηλικίας και >27 έτη εργασίας στο ελληνικό δημόσιο* β) μέχρι την συμπλήρωση του 65ου έτους της ηλικίας (αρχές 2017, έχοντας συμπληρώσει μόνο 32 χρόνια εργασίας) (Μπορώ να εργαστώ μέχρι τα 67 μου? και αν συμφέρει οικονομικά )

4. 7.5 έτη εργασίας σε δημόσιο Φορέα (Πανεπ.) της Ε.Ε* αναγνωρίζονται ως συντάξιμα στο ελληνικό δημόσιο ? και με ποία διαδικασία ?
Ροιλός Βασίλης
11/09/2010 21:54
Είμαι 62 ετών με 7500 ένσημα ΙΚΑ με αρχή το 1970. Πότε μπορώ να βγω στη σύνταξη και με ποιο τρόπο ?
Υπηρέτησα 26 μήνες στρατιωτικό και έχω 2 έτη ανώτερης σχολής
Ευχαριστώ
Γ. ΧΟΥΡΔΑΚΗΣ
07/09/2010 13:00
Εργάζομαι στο Δημόσιο από 1-4-1983 με σύμβαση ΙΔ Ορισμένου και Αορίστου Χρόνου . Απο 1-9-1989 είμαι μόνιμος υπάλληλος. Από 1-7-1979 είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ ώς ιδιώτης. Είμαι τετραετούς φοίτησης και έχω γεννηθεί το 1950. Μπορώ να εξαγοράσω τα έτη σπουδών και πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ από το δημόσιο και πότε από το ΤΣΜΕΔΕ ?
Χριστοδούλου Αθανασία
06/09/2010 11:07
Καλημέρα σας, Είμαι μόνιμη υπάλληλος σε Ν.Π.Δ.Δ. και έχω συμπληρώσει μέχρι σήμερα 31,5 έτη ασφάλισης συμπεριλαμβανομένων και 5 ετών στον ιδιωτικό τομέα. Είμαι 52 ετών. όταν είχα συμπληρώσει 5.500 ημερομίσθια είχα ανήλικο παιδί. Πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ;
ΗΛΕΚΤΡΑ ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΣΟΥ
06/09/2010 09:41
Ειμαι γεννημένη 25/09/46.
Ειμαι μέλος σε οικογενειακής εταιρίας ΟΕ απο το 1970. (υπάρχει καταστατικό που το αποδεικνύει).
Επειδή τότε δεν ήταν υποχρεωτική για όλα τα μέλη της ΟΕ η ασφάληση στο ΤΑΕ, (τώρα ΟΑΕΕ), ασφαλίστηκα την 1/03/1982 πρώτη φορά.
Στις 25/09/2011 γίνομαι 65 ετών, θα έχω 29 χρόνια και 7 μήνες ασφαλισμένη . Μπορώ να εξαγοράσω κάποια χρόνια πριν το 1982 που αποδεδειγμένα εργαζόμουνα για να πάρω πλήρη σύνταξη ?
Αν ναι πόσα πρέπει να πληρώσω και τι χρειάζεται να κάνω?Ευχαριστώ
Αλέξανδρος Αριστοτέλους
04/09/2010 22:22
Στις 31/12/2015 θα συνταξιοδοτηθώ από το Δημόσιο με 29 πραγματικά έτη υπηρεσίας. Επειδή είμαι γιατρός ασφαλισμέ-νος στο ΤΣΑΥ από το 1975 μπορώ να έχω και 2η σύνταξη; ΄Εχω κάποιο περιορισμό [πλαφόν] εξαιτίας των δύο συντάξεων; Μπορώ να κάνω επιπλέον χρήση των 2 ετών στο στρατό και των 6 ετών του πτυχίου μου για να αυξηθούν τα συντάξιμα έτη του δημοσίου;
΄Αγις Λυσιμάχου
04/09/2010 22:04
Είμαι ασφαλισμένος 9 έτη σε ΔΕΚΟ [ΕΤΕ] με προηγούμενα ένσημα ΙΚΑ 8 ετών [δηλ σύνολο ετών 17]. Η ηλικία μου είναι 62 ετών. Υπάγομαι στην κατηγορία της διαδοχικής σύνταξης; Πότε μπορώ να πάρω σύνταξη;Για να αυξήσω τα συντάξιμά μου χρόνια μπορώ να κάνω χρήση των 29 μηνών στο στρατό και των 6 ετών του πτυχίου μου; Σε περίπτωση δύο πτυχίων, αθροίζονται τα χρόνια ή λαμβάνονται υπόψη τα χρόνια του ενός μόνον πτυχίου;
Κρίτων Ανδεγαυός
04/09/2010 22:02
Είμαι ασφαλισμένος στο δημόσιο και συμπληρώνω στις 31/12/2010, 24 χρόνια ασφάλισης. Η ηλικία μου είναι 60 ετών. Πότε μπορώ να πάρω σύνταξη;Μπορώ να κάνω χρήση των 29 μηνών στο στρατό και των 6 ετών του πτυχίου μου[ιατρικής];
Κοντοστέργιος Αστέριος
04/09/2010 20:13
Εργάζωμαι στην Εθνική Τράπεζα από το 1989 είμαι χήρος με δύο παιδιά 4 9 ετών. Εγώ είμαι 43 και έχω αναγνωρισμένα 3 χρόνια ΙΚΑ, ΤΕΒΕ. Δεν έχω κάποιον για να μου προσέχει τα παιδιά όταν εργάζωμαι και ζητώ μία λύση στο πρόβλημά μου. Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου δώσετε μία απάντηση σε αυτό που με απασχολεί σχετικά τη συμταξιοδότηση.
Σας ευχαριστώ πολύ.
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ
04/09/2010 18:34
Είμαι 46 ετών ,ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και τέλος του 2010 θα έχω 5.500 ενσημα.Έχω 12 χρονο παιδί.Δικαιούμαι να πάρω μειωμένη στα 50 ή πλήρη στα 55; Αν δικαιούμαι, τι χρειάζεται να κάνω για να θεμελιώσω το δικαίωμα μου;
πανος κορδαλης
04/09/2010 15:46
ειμαι 57 ετων τελος το 2010 συμπληρωνω 10000 ενσημα μπορω να πληρωσω τα υπολοιπα 500 απ το στρατο για να θεμελειωσω συνταξιοδοτικο δικαιωμα και να βγω στη συνταξη το 2011 συμπληρωμενα 58 .....ποτε και τι πρεπει να κανω για να αναγνωρισω τη στρατιωτικη θητεια....
ΜΑΡΙΑ ΣΑΡΙΚΛΑΚΗ
04/09/2010 14:36
Καλημέρα σας, Σας παρακαλώ πολύ απαντήστε μου στα παρακάτω. Ειμαι μητέρα παιδιου με 67% αναπηρία ασφαλισμένη 1. ΙΚΑ το 1985 έως 1987 με 499 ενσημα 2.Ταμείο Εμπόρων και μετά ΟΑΕΕ από 14-3-1989. Σαν μητέρα αναπήρου πότε μπορώ να πάρω σύνταξη. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ενσημα του ΙΚΑ για να πάρω νωρίτερα σύνταξη ? Μπορώ να αγοράσω πλασματικά χρόνια ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΊ ΤΟ ΈΤΟΣ 1959. Ευχαριστώ πού εκ των προτέρων Με Εκτίμηση Μαρία Σαρικλάκη
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
04/09/2010 13:39
@παναγιώτης Μιχαηλίδης
Είναι νωρίς και να το σκέφτεσαι ακόμα!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
04/09/2010 13:37
@γεωργιάδης γρηγόρης
Για τον Κύριο, εξαρτάται τί σχέδια έχει ο Θεός για σένα! Για ξεκούραση, σε καμιά 10ετία καί άν......
εμκ
04/09/2010 10:43
ασφαλ απο τον μαιο 1975 γεννηθ 1952 ασφ φορ οαεε ποτε βγενω συνταξη
γεωργιαδης γρηγορης
03/09/2010 20:15
ειμαι 56 ετων το 2010 συμπληρωνω 8800 βαρεα εχω αγορασμενα επι πλεον 700ενσημα στρατου συνολο 8800 700=9500 στο τελος του 2010 ποτε μπορω να αποχωρησω
ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
03/09/2010 19:28
Μπορω να χρησιμοποιησω ενα χρονο ( 300 ενσημα ?? ) για την ανατροφη του παιδιου για να θεμελιωσω δικαιωμα συνταξης μεχρι 31-12-2010 η αυτο δεν ισχυει σημερα ?? Τωρα ειμαι ανεργος , επιδοτουμαι απο τον ΟΑΕΔ και εχω 9.552 ενσημα ΙΚΑ και μπορω να αναγνωρισω 720 ημερες ( 2 χρονια ) Στρατο . Ευχαριστω πολυ .
ΚΑΡΝΑΒΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
03/09/2010 17:41
Εργάζομαι στο δημόσιο από το 1987. ΄Εχω 23 χρόνια υπηρεσία και 16 μήνες στον ιδιωτικό τομέα με ΙΚΑ. Είμαι 57 χρονών και συμπληρώνω 25ετία το τέλος Ιανουαρίου 2011 για να βγώ στη σύνταξη με την κατηγορία ανάπηρου συζύγου (80% και άνω). Παλαιότερα είχα εργασθεί με σύμβαση έργου στο Πρωτοδικείο Αθηνών συνολικά 1,5 χρόνο χωρίς όμως να ασφαλιστώ στο ΤΕΒΕ. Είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος στην Εφορία σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Μπορώ να εξαγοράσω τον χρόνο αυτό σαν πλασματικό και πότε.
παναγιωτης μιχαηλιδης
03/09/2010 13:08
εχω 8000 ενσημα βαρεα και ειμαι 47 χρονων ποτε βγαινω σε συ νταξη και σε ποια ηλικια
Μαρια Πανου
03/09/2010 12:15
Εργαζομαι στον ιδιωτ. τομεα. Το 2004 ειχα περιπου 5000 ενσημα και το παιδι μου ηταν ανηλικο ακομα. Μπορω να αναγνωρισω επιδοτουμενη ανεργια και καποια ασφ. κενα πριν το 2004 και να βγω με 55 χρονων με ανηλικο παιδι
AZ
03/09/2010 11:06
Οι εντολοδόχοι του ΔΝΤ δίδουν τη δυνατότητα εξαγοράς ετών με πληρωμή (ώστε να εκμηδενιστεί το εφ άπαξ!!), παρατείνοντας τον εργάσιμο βίο στα 40 έτη. Όντως μεγαλοφυής σύλληψις, αλλά άκρως ανήθικη. Η γνώμη μου είναι να μην εξαγοράσετε τίποτα, διοτι έτσι κι αλλιώς με διάφορα τερτιπια και ψευτοδιλημματα οι συντάξεις θα κυμαίνονται στο εγγύς μέλλον στα 700-1200 (οι καλές), ενώ θα σας φάνε και τα λεφτά που σας ζητάνε τώρα. Ξέρουν αυτοί... Αλλωστε κανείς δεν απολογήθηκε για τα χαμένα λεφτά των ταμείων (δομημένα κλπ). Κάτι ανάλογο θα πράξουν πάλι. Ασε που δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και τα τις διάφορες επιδημίες που θα ξεκάνουν τους "άχρηστους" υπερήλικες όταν χρεαιστεί.... ΑΖ
Μαντελος Νικολαος
03/09/2010 10:10
ειμαι 50 ετων ασφαλισμενος στο ΙΚΑ απο το 1977 εως και το 1989 με 3600 ενσημα απο το 1990 εως 2008 εργαζομουνα στην Αυστραλια τα τελευταια 2 χρονια εργαζωμε στην Ελλαδα (4200 ενσημα περιπου)τι γινεται στην δικη μου περιπτωση?
Ελένη Αναγνώστου
03/09/2010 10:07
Καλημέρα σας,
Στο άρθρο σας αναφέρεται τις εξής προϋποθέσεις για αναγνώριση του πλασματικού χρόνου:
α) όσοι θεμελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα κατ΄ αποκλειστικότητα από 1.1.2011 και εφ΄ εξής
β) έχουν πραγματοποιήσει τουλάχιστον 3.600 ημέρες ή 12 έτη ασφάλισης Επομένως οι διατάξεις του άρθρου 40 και της παρ. 12 του άρθρου 47 του Ν. 2084/92 εφαρμόζονται μέχρι 31.12.2010 και αφορούν όλους όσοι έχουν θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα μέχρι 31.12.2010, ανεξάρτητα από το αν ασκήσουν το δικαίωμα αυτό μέχρι 31.12.2010 ή από 1.1.2011 και εφεξής.

Είμαι εργαζόμενη 63 χρόνων και έχω δουλέψει 16 χρόνια στην Αμερική (5100 ένσημα) και 8 χρόνια στην Ελλάδα (2350 ένσημα) έως σήμερα. Υπολογίζω να πάρω την σύνταξη στο τέλος του 2012 ( 600 ένσημα επιπλέον).
Το ερώτημα μου είναι,
1) μπορώ να θεμελιώσω το συνταξιοδοτικό δικαίωμα με εξαγορά σπουδών (5 έτη για το 2012) σε σχέση με το κατ΄ αποκλειστικότητα του άρθρου α)?
2) Το ελάχιστο των 3600 ενσήμων μπορεί να συμπεριλαμβάνει και ένσημα Αμερικής ή μόνο από την Ελλάδα?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας,
Ελένη Αναγνώστου
Μάγδα Καραμήτσου
03/09/2010 09:59
Είμαι 49 ετών, μητέρα ανήλικου παιδιού και ασφαλισμένη στο ΙΚΑ από το 1986. Με το νέο ασφαλιστικό θεμελιώνω δικαίωμα για να φύγω το 2011 με μειωμένη σύνταξη (50 ετών) ή με πλήρη το 2016 (55 ετών). Εφ'' όσον έχω θεμελιώσει τις προϋποθέσεις για σύνταξη με συμφέρει να φύγω το 2016 ή νωρίτερα,? Θα μειωθεί η σύνταξή μου από το νέο τρόπο υπολογισμού της σύνταξης που θα ισχύει από το 2015?
Αναστασία Χριστοφίδου
03/09/2010 09:46
Κύριε Γεωργάκη,
Βρήκα το άρθρο σας πολύ εμπεριστατωμένο και διαφωτιστικό. Μπορώ να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Είμαι 48 χρονών με 19 χρόνια προϋπηρεσία (5 στο ΙΚΑ (με ενδιάμεση συνολική επιδοτούμενη ανεργία 1 χρόνο) και 14 στο Δημόσιο (συνολικά 17 χρόνια αναγνωρισμένη προϋπηρεσία στο Δημόσιο). Εχω 2 παιδιά, το ένα ανήλικο (10 χρονών) και 10 χρόνια σπουδές. Πώς και πότε μπορώ να αναγνωρίσω πλασματικό χρόνο για να συμπληρώσω 25ετία και να μπορέσω να συνταξιοδοτηθώ;
Αν πρέπει να σας υποβάλω το ερώτημα σε άλλο μέιλ, σας παρακαλώ πολύ ενημερώστε με.
Ευχαριστώ ίδιαιτέρως
Αναστασία Χριστοφίδου
Διευθύντρια Ερευνών
Ακαδημία Αθηνών
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ
03/09/2010 08:45
Εργάζομαι στο Δημόσιο, είμαι 41 ετών , έχω 12 χρόνια υπηρεσίας, πέντε χρόνια πριν ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ , ως ιδιώτης και έξι μήνες στο ΙΚΑ , είμαι πενταετούς φοίτησης ασφαλισμένη πριν το 1993 και έχω δύο ανήλικα τέκνα σχεδόν έξι και δέκα ετών . Πότε μπορώ να βγω με μειωμένη σύνταξη?

όλες οι τελευταίες ειδήσεις