Αναδρομικές αυξήσεις ζητούν οι δικαστικοί

Διαμαρτύρονται για την αναστολή απόφασης του Μισθοδικείου

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Σίλα Αλεξίου   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/06/2010 07:00 |
Συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας πραγματοποίησαν οι δικαστικοί, ζητώντας αναδρομικές αυξήσεις των αποδοχών τους (φωτό αρχείου)
 Αναδρομικές αυξήσεις  ζητούν οι δικαστικοί
Αναδρομικές αυξήσεις των αποδοχών τους απαιτούν οι δικαστικοί, ζητώντας την εφαρμογή απόφασης του Μισθοδικείου η εφαρμογή της οποίας έχει ανασταλεί...
Γίνετε Συνδρομητής
Φωτόπουλος
27/09/2010 15:43
Κύριοι δικαστές, το λειτούργημά σας μας προκαλεί αηδία σε μένα και την πλειονότητα του απλού κόσμου, γιατί γνωρίζουμε πολύ καλά ότι από αρχαιοτάτων χρόνων το νόμιμο πίσω από το οποίο συνήθως κρύβεστε, δεν είναι και το ηθικό για το οποίο σας πληρώνει η κοινωνία για να το παίζετε κριτές. Ποια καλύτερη απόδειξη για αυτό από την καταδίκη του Σωκράτη και του Χριστού από τους δικαστές εκείνης της εποχής. Λοιπόν όχι, δεν γουστάρουμε να σας πληρώσουμε εξτρά, αν δεν σας αρέσει να βγείτε να δουλέψετε έξω αντί να φωνασκείτε για το ότι δεν προλαβαίνετε να έχετε ζωή. Αν παραιτηθείτε έστω και ένα 10% για να βρείτε αλλού δουλειά, θα με πείσετε ότι έχετε δίκιο.
ΚΜ
11/06/2010 23:40
Ηθελα να ηξερα αυτοι που λενε για μισθους των 4-5-6-7.000 χιλιαδων το μηνα ή ο λλος που ειπε οτι οι δικατικοι παρινουν 4.000 το μηνα και μαλιστα πατανε 3-4 φορες το μηνα (!), ντρεπονται καθολου για τα ψευδη που διαδιδουν;
Λαϊκιμου το αναγνωμα
11/06/2010 23:36
Λυπαμαι, για ενα ακομα αρθρο "παραγγελια" για να δημιουργησει κοινωνικη αναταραχη.Κανεις δεν ξερει τα ωραρια των δικαστικων,ποσες φορες ξενυχτανε πανω απο την δικογραφια που ειναι τομοι ολοκληροι...μονο λαικιμος την διαπασων...και τα αναδρομικα δεν δινονται τωρα, αλλα τι να εξηγω , οταν ολοι γραφουν αηδιες περι "λαμογιων" απεχοντας προφανως απο τα δικατηρια που καθημειρνα δινεται δικαιουνη, οσο και λασπη να ριξετε ορισμενοι , και τους κουβαδες να τους κουβαλουν και μερικοι "δημοιογραφοι". Και ουτε ειναι αληθεια οι μιθοι πουν ακουγονται, πολυ περισοτεροι πολλοι που υπηρετουν χιλιομετρα μακρια απο τα σπιτια τους...αλλα ειπαμε,λαικισμος...
Σ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ
10/06/2010 11:50
Όσοι σε προηγούμενα σχόλια εκφράσθηκαν με ύβρεις κατά των δικαστικών λειτουργών, επιβεβαιώνουν το ρητό ότι <δεν είναι ίδια όλα τα δάκτυλα του χεριού>, ναι κύριοι, απέχετε παρασάγγες από τους δικαστικούς λειτουργούς από κάθε άποψη κι επομένως δεν είστε άξιοι ούτε καν να τους σχολιάζετε. Διότι δεν γνωρίζετε ούτε το πόσο επίπονη, υπεύθυνη και ψυχοφθόρα είναι η εργασία τους ούτε το ότι ξημεροβραδιάζονται με ακανόνιστα ωράρια πάνω από τις δικογραφίες, για να απολαύσετε εσείς τα όσα δικαιούστε να ζητήσετε μέσω της δικαστικής εξουσίας. Στο κάτω-κάτω επειδή ξέρετε, τουλάχιστον, να διαβάζετε, πάρτε το ισχύον Σύνταγμά μας και διαβάστε το άρθρο 88 και ιδίως την παρ.2.
ΣΠ
07/06/2010 15:46
Οι δικαστές ΔΕΝ είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Διαβάστε το άρθρο 87 του Συντάγματος. Σαν υπέυθυνοι και ενημερωμένοι πολίτες που σχολιάζουν την επικαιρότητα είμαι σίγουρος ότι έχετε πρόχειρο το κείμενο του Συντάγματος...
ΜΑΡΙΑ δημοσια υπάλληλος
07/06/2010 14:35
Γιατι αναδρομικά οι δικαστες; με τι θράσος διεκδικούν σε εποχες αγριας λιτότητας; Καλά που είναι η ηθική τους;Θα μου πείτε ποιός την έχασε να την βρούν αυτοί!Από τον κατώτερο μέχρι τον ανώτερο δικαστικό τα ρουσφέτια πάνε σύννεφο.ζούμε στην ίδια κοινωνία και όλα μαθαίνονται.Δωράκια. , εξυπηρετήσεις σε συγγενεις, στραβά μάτια σε κραυγαλέες παρανομίες δικών τους συγγενών, και κατά τ'' άλλα δικαιοσύνη!!!!!Βρε ουστ που θέλετε και παχυλούς μισθούς για να είστε ηθικοί και να μην χρηματοδοτείστε παράνομα! ουστ Δεν είναι δεδομένο αυτό σε οποιοδήποτε επαγγελμα;Αν δεν είστε ικανοποιημένοι με τους μισθούς σας βγείτε στην ελεύθερη αγορα. Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι από εσας δεν έχετε κότσια. Ουστ απο εκεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
γιωργος αναγνωστοπουλος
05/06/2010 01:35
''''ουκ αν λαβεις εκ του μη εχοντος'''' τερμα η ανοχη σε οποιαδηποτε μορφη δημοσιουπαλληλικου παραλογισμου... η ψωροκωσταινα πνεει τα ολισθια, και αυτοι στον κοσμο τους...
Κωσταντίνος
05/06/2010 01:01
οι τεμπελχανάδες οι δκαστές θέλουν να πάρουν κι άλλα. Βρε ουστ!!! απο εκεί.Βρώμικοι και ανήθικοι. Ποιά δικαιοσύνη εξυπηρετείτε; Αποτυχημένοι δικηγόροι! Εδώ ο λαός πεινάει σε λίγο θα γίνει επανάσταση στην Ελλάδα και εσείς το χαβά σας Βρε ουστ !!!!!!!!''Ολα τα λαμόγια του ποινικού δικαίου είναι έξω και μέσα βάζετε φτωχούς ανθρώπους καταστρέφοντας ζωές. Πως κοιμάστε τα βράδια!!!!!Λίγη ντροπή δεν σας απόμεινε!
Γιώργος
05/06/2010 00:36
Αντε να χαθείτε λαμόγια δικαστές που θέλετε και αναδρομικά Ουστ! Για την πάρτη σας μόνο. Αντε να χαθείτε!!! Τι παραδείγματα δίνετε στην κοινωνία!!!! Και να κάνατε σωστά την δουλειά σας!!! Μερικοί από εσάς δεν ξέρετε σε δυο γαίδάρους να μοιράσετε άχυρο!!! Ασε που μερικοι σας πιάνει ο ύπνος πάνω στην έδρα και δεν ακούτε τίποτα και σκυλοβαριέστε!!! Ούστ........
Γεωργία
05/06/2010 00:27
Το χαμηλό επίπεδο της ελληνικής δικαιοσύνης οφείλεται στην προσελεύση στο δικαστικό σώμα ατόμων χωρίς ουσιαστικά προσόντα και χωρίς ήθος.Τι άλλο να περιμένει κανείς όταν δικαστές γίνονται άτομα που δεν έχουν τα κότσια να ανταπεξέλθουν στον σκληρό ανταγωνισμό της μαχόμενης δικηγορίας;. Αυτά τα άτομα λοιπόν ανασφαλή απο τη φύση τους ζητούν στηρίγματα σε ισόβιες και σταθερά αμοιβόμενες θέσεις.Δυστυχώς οι δικαστές έχουν απύθμενη εγωπάθεια όπου η ατομική- οικονομική επιρροή τους, τους δίνει την αίσθηση της παντοδυναμίας.. Το χαμηλό επιστημονικό επίπεδο των δικαστών σε όλες τις βαθμίδες είναι η βασική αιτία της όλης απαράδεκτης κατάστασης. Αρκεί κάποιος να έχει ένα δίπλωμα νομικής με το απελπιστικά χαμηλό επίπεδο σπουδών και μια υποτυπώδης φοίτηση στη σχολή δικαστών. Οι προαγωγές τους γίνονται όχι με κριτήρια επιστημονικής και η θ ι κ ή ς επάρκειας αλλά βασει δικαστικής επετηρίδας και κομματικής υποταγής. Τ ον τελευταίο καιρό ακούσαμε περιπτώσεις σκανδαλώδους συναλλαγής με κίνητρα άλλοτε πολιτικά άλλοτε οικονομικά ακόμη και σεξουαλικά. Δικαστές πρέπει να το δεχθείτε πλέον. Η κοινωνία δεν έχει καθόλου καλή εικόνα για σας, οι αποφάσεις σας πολλές φορές είναι ά δ ι κ ε ς γιατί απλά κανείς δεν σας αξιολογεί για την ακεραιότητα του χαρακτήρα σας, την ευρύτητα της σκέψης σας ,τον ορθολογισμό σας, την ψυχραιμία σας, την ανεξαρτησία της γνώμη σας. Στο σώμα των δικαστών βέβαια υπάρχουν και οι αδίστακτοι που εκμεταλλευόμενοι τη θέση τους πέφτουν σε σωρεία ποινικών αδικημάτων.Λυπάμαι που το λέω αλλά το τελευταίο που θα έπρεπε να ζητήσετε τώρα είναι τα αναδρομικά σας . Και τους καθηγητές χρωστάει το κράτος αναδρομικα περίπου 7000-8000 ευρώ τον καθένα εδώ και χρόνια αλλά δεν διανοήθηκαν να τα ζητήσουν .Δηλαδλη αυτοί δεν προσφέρουν έργο δουλεύοντας με αντίξοες συνθήκες σε τρώγλες σχολεία με μεταθέσεις σε νησιά έχοντας απέναντί τους κάθε μέρα ούτε ένα, ούτε δύο ,αλλά τριάντα οργισμένους εφήβους που υποσκάπτουν την υγεία τους. Και ο μισθός ντρέπομαι να τον πώ..Όσο για βιβλία τους που είναι απαραίτητα για τηνπνευματική τους εξέλιξη και επάρκεια βάζουνε βαθιά το χέρι στην τσέπη. Λυπάμε γιατί η κοινωνία δεν θέλει τέτιοα πρότυπα αφού τώρα τελευταία θα ακούγεται περισσότερο απο ποτέ το αντίθετο απο αυτό που λεγόταν μέχρι τώρα. Ποιό; Δ ε ν έ χ ω ε μ π ι σ τ ο σ ύ νη σ τ η ν Ε λ λ η ν ι κ ή δ ι κ α ι ο σ ύ νη!!!!
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
04/06/2010 21:32

Οι δικαστές του λεγόμενου ....παραδικαστικού
είναι το καθεστώς, και η κλειοψηφία των δικαστών μας.

Το δε δικαστικό αποτελεί την μειψηφία αυτού.

Μεγάλοι εκμαυλιστές των δικαστών μας,
είναι οι δικηγόροι μας.

Μήπως κάποιος έχει αντίρρηση επ αυτού ?
Ένας απλός πρωτοδίκης
04/06/2010 21:19
@Πιατάς. Δεν παριστάνω τον αδικημένο. Ας μου κάνουν περικοπές και να μου δώσουν συνθήκες εργασίας όπως σε όλους τους άλλους. Δεν παίρνω 2.900 € ούτε 3.200 €. Παίρω 2.600€ και το σπίτι που νοικιάζω έχει ακόμα ένα δωμάτιο για το γραφείο μου. Ποσό κοστίζουν τα παραπάνω τετραγωνικά στο σύνολο του μισθώματος και γιατί να τα επωμίζομαι όλα τα έξοδα απονομής της δικαιοσύνης εγώ; Στην τελική διαμαρτύρομαι γιατί θέλω ανθρώπινες συνθήκες. Δεν είμαι υπάλληλος επαναλαμβάνω και οι αποφάσεις που εκδίδω δεν είναι πολεοοδομικές άδειες ή άδειες οδήγησης. Δηλαδή, εξομοιώνομαι με τους άλλους παρά την σπουδαιότητα του επαγγέλματός μου, αλλά παράλληλα όλοι αξιώνουν να εργάζομαι 7 μέρες την εβδομάδα όλον τον χρόνο με δικά μου έξοδα!!! Διαμρτύρομαι γιατί τις απολαβές μου τις αξίζω και με το παραπάνω. Αλλιώς παρακαλώ να με εξομοιώσουν με τους απλούς υπαλλήλους στα πάντα (η αλήθεια έιναι ότι προτιμώ τις ανθρώπινες συνθήκες παρά τον εξωφρενικό και παχυλο μισθό των 2.600 €).
Χρήστος Πιατάς
04/06/2010 21:08
Πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι οι δικαστές εργάζονται σκληρά και δεν είναι οι κλασσικοί δημόσιοι υπάλληλοι. Εργάζονται σχεδόν τόσο σκληρά όσο και οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα. Όταν όμως γίνονται περικοπές σε μισθούς και συντάξεις 800 ευρώ δεν μπορεί ένας δικαστής με 2.900 ή 3200 ευρώ να παριστάνει τον αδικημένο. Το να πιέζει δε σε αυτή την συγκυρία για αναδρομικά είναι εκτός τόπου και χρόνου. Καλώς ή κακώς η κοινωνία προκαλείται βάναυσα. Φαντάζομαι το δέχεστε ότι αυτό είναι μία πραγματικότητα...
ένας απλός πρωτοδίκης
04/06/2010 20:36
@ Αλέξανδρο. 1) και εγώ πληρώνω για βάσεις δεδομένων οι οποίες περιλαμβάνουν νόμους και αποφάσεις. Τα βιβλία είναι η λεγόμενη θεωρία του δικαίου, για την οποία ο δικαστής πρέπει να είναι ενήμερος. Τις βάσεις δεδομένων τις πληρώνω εγώ γιατί όπως είπα δεν μου τις παρέχει κανείς. 2) η ίδια λογική για αυξημένους μισθούς στους δικαστές υπάρχει και για τους βουλευτές και τα μέλη της κυβέρνησης και είναι κοινός τόπος σε όλον τον σύγχρονο κόσμο. Οι έλληνες δικαστές υποαμείβονται με βάση το έργο που παράγουν και έχουν τον χαμηλότερο μισθό σε όλη την Ευρώπη. 3) Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα να παίρνω λιγότερα, να μην θεωρούμαι λειτουργός και να μην με βρίζει κανείς σε όλες τις ιστοσελίδες. Αλλά τότι θέλω το οκτάωρο μου, 5 ημέρες την εβδομάδα, τις διακοπές μου και φυσικά γραφείο για να μην έχω τις δικογραφίες σε όλο το σπίτι. Παρεμπιπτόντως, δεν θεωρείτε ότι 8 ώρες για ένα τέτοιο έργο είναι αρκετές, ώστε να μην είμαστε επιρρεπείς σε λάθη λόγω κόπωσης. Εγώ εργάζομαι 12 τουλάχιστον ώρες κάθε ημέρα και διακοπές εδώ και 5 έτη έχω λείψει για μια εβδομάδα ως μήνα του μέλιτος. 4) Ποτέ δεν βγήκαν αποφάσεις εξομοίωσης με επιδόματα γυναικός για 16 παιδιά, ούτε με διευθυντές ΔΕΚΟ γιατί λειτουργούν ως ιδιωτικές επιχειρήσεις. Προφανώς παραπληροφορείτε το κοινό. 5) και εγώ μην γνωρίζοντας ακριβώς τι πρέπει να κάνει ένας μηχανικός θεωρώ ότι η φορολόγησή σας είναι άδικη, αφού έχετε τεράστιες επιστροφές (προϊόν πίεσης του Τ.Ε.Ε.), δεν εκδίδετε αποδείξεις και η δουλειά σας δεν είναι τόσο δύσκολη, αφού έχετε προγραμματάκια (μη νόμιμα), στα οποία εισάγετε δεδομένα και εξάγετε σχέδια για τα οποία ζητάτε και πολλά €. Εμείς δεν εισάγουμε δεδομένα σε Η/Υ για την απόφαση (στα διαζύγια και στις διατροφές οι σύζυγοι λένε πολλά για τις απολαβές κάθε κατηγορίας εργαζομένων). Πάντως, όπως και εσείς, έκανα μόλις μια γενίκευση και επιτέθηκα σε μια κατηγορία ανθρώπων. Το θεωρείτε σωστό; Απλά, επειδή έχει τύχει να συμμετάσχω σε σεμινάριο επιμόρφωσης στο εξωτερικό (πλήρωσε η Ε.Ε. γιατί η Ελληνική Δημοκρατία θεώρησε ότι το έργο της επιμόρφωσης τελείωσε στην Σχολή Δικαστών) πάντα θλίβομαι με τις συνθήκες εργασίας των άλλων δικαστών. Δεν θα θέλατε ο δικαστής που δικάζει την υπόθεσή σας να εργάζεται όπως αξίζει σε αυτό το λειτούργημα;;;
Ε.Μ
04/06/2010 20:08
Αγαπητέ ΚΠ1 απευθύνομαι σε σας, όπως απευθύνθηκα και στον απλό πρωτοδίκη, γιατί όλοι οι άλλοι έτσι κι αλλιώς έχουν τα αυτιά τους κλειστά.
Μην απορείτε που κανείς δεν θέλει να καταλάβει. Ανθρωποι που τα ξέρουν όλα και το διαλαλούν κι ας φαίνεται ότι δεν μπορούν να χωρίσουν δυο γαιδάρων άχυρα.
Και τα ΜΜΕ σε αυτόν το σκοπό χορεύουν, το αποδεικνύει περίτρανα το παραπλανητικό άρθρο που σχολιάζουμε. Είστε εύκολος στόχος. Πολύ εύκολος. Δυο κουβέντες για μια χούφτα Αεροπαγιτών που αμείβονται, στα 60 τους πια,καλά και κουβέντα για τους κάτω από αυτούς που δουλεύουν μέσα και κάτω από μεσαιωνικές συνθήκες (από κοντά τους και σε μεγάλο βαθμό και οι υπάλληλοι των δικαστηρίων που και αυτούς τους λυπάμαι) σε άθλιες εγκαταστάσεις με ανύπαρκτες ή άθλιες και παρωχημένες υποδομές. Ας ρωτήσει να μάθει ο κύριος μηχανικός του ιδιωτικού τομέα πόση σχέση έχει στην πραγματικότητα το διαδίκτυο με τα δικαστήρια της χώρας. Εννοείται πως πέρα από τα βιβλία χρησιμοποιούνται και ηλεκτρονικές βάσεις δεδομένων, με συνδρομή επί πληρωμή από κάθε δικαστικό ξεχωριστά (αυτό το νόημα, συν τα βιβλία, κώδικες κτλ. είχε το πετσοκομμένο πλεόν επίδομα βιβλιοθήκης).
Κανένας υπάλληλος (και εδώ θα περιοριστώ στον δημόσιο τομέα που γνωρίζω) δεν καλείται να αντιμετωπίσει τέτοιο φόρτο εργασίας, τόσα διαφορετικά και πιεστικά θέματα και αντικείμενα που ποικίλουν, μεταβάλλονται κτλ κτλ. Οι περίφημες καθυστερήσεις στη Δικαιοσύνη δεν οφείλονται αποκλειστικά στην ταχύτητα ή μη των δικαστών, αλλά σε πλήθος παραγόντων. Μη γελιέστε. Οι περισσότερες "αναβολές" για τις οποίες κόπτονται οι περισσότεροι δίνονται γιατί το απαιτούν και το μεθοδεύουν οι διάδικοι και οι δικηγόροι τους. Στ΄αλήθεια νομίζετε ότι ο μόνος λόγος που πάει κάποιος στο δικαστήριο είναι για να "βρει το δίκιο του"; Ελάτε...

Επίσης, είναι οι μόνοι υπάλληλοι οι οποίοι ελέγχονται για τη δουλειά που βγάζουν περιοδικά και συστηματικά (και ποσοτικά και ποιοτικά, με έμφαση στην ποσότητα κατά την προσωπική μου άποψη). Πού αλλού συμβαίνει αυτό στο δημόσιο; Μήπως στις εφορίες, όταν πρόσφατα μάθαμε για εφοριακούς που χρόνια ολόκληρα δεν είχαν διεκπεραιώσει καν τις δικές τους δηλώσεις εμπροθέσμως; ''Η στα σχολεία, που δεν υπάρχει ο θεσμός του επιθεωρητή εδώ και πάααρα πολλά χρόνια;
Πόθεν έσχες εννοείται ότι υποβάλλουν και οι δικαστικοί. Και δικαστικοί και όχι πολιτικοί (που παρεμπιπτόντως ΑΥΤΟΙ ψηφίζουν τους νόμους που εφαρμόζονται στα δικαστήρια, κανένας άλλος) ήταν αυτοί που πρόσφατα βρέθηκαν κατηγορούμενοι επειδή έκαναν εκπρόθεσμες δηλώσεις πόθεν έσχες και δικάστηκαν γι΄αυτό.

Εγώ η ίδια έχω θυμό και απογοήτευση για το δικαστικό σύστημα και τα τρωκτικά του που υπάρχουν και εκεί όπως και παντού. Αλλωστε για την περίπτωση Σανιδά π.χ. θα ντρέπονται όλοι για πολύ πολύ καιρό ακόμα. Αλλά δεν μπορείς να κρίνεις και μάλιστα με τέτοια σφοδρότητα χωρίς να ενδιαφέρεσαι πρώτα να μάθεις για ποιο πράγμα μιλάς. Και που δεν θα στο πει προφανώς η κα Αλεξίου...
Αλεξανδρος Αθ.
04/06/2010 19:17
@ Ένας απλός πρωτοδίκης 4/6/2010 13:27, 2.600 ειναι πολλα χρηματα... Στον ιδιωτικο τομεα ελαχιστοι τα παιρνουν.
Και ενα γραφειο στο σπιτι δεν εχει εξοδα... Εξοδα εχουν τα γραφεια οσων παρεχουν υπηρεσιες στον ιδιωτικο τομεα, που δεν τα εχουν για να διαβαζουν μονοι τους με την ησυχια τους αλλα πρεπει να ειναι προσεγμενα για να υποδεχθουν τους πελατες τους. Επισης, δεν σου φταιει κανεις αν εσυ δεν μπορεις να αξιοποιησεις την συγχρονη τεχνολογια, που εχει κανει τα βιβλια περιττα... Εγω ως μηχανικος πληρωνω για να εχω προσβαση σε βασεις δεδομενων στο ιντερνετ, και ανα πασα στιγμη μπορω σε 3 λεπτα να βρω οποιον νομο με ενδιαφερει.
Το συνταγματικα νομοθετημενο δικαιωμα για ανωτατη αμοιβη ειναι απαραδεκτο, και στην επομενη αναθεωρηση του συνταγματος πρεπει να ακυρωθει. Δεν ειναι δυνατον να θεωρει ο νομοθετης πως οι δικαστες ειναι φυσει επιρρεπεις στην ανομια, ωστε να τους δελεαζει προκαταβολικα με παχυλους μισθους ωστε να μην υποκυψουν στον πρωτο πειρασμο. Εγω θεωρω πως οι δικαστες πρεπει να ειναι υποδειγματα ηθικης, και πως ακομα και με απλως αξιοπρεπεις μισθους δεν ειναι δυνατον να υποκυψουν σε οποιονδηποτε πειρασμο. Αν καποιος δικαστης πουλησει τις υπηρεσιες του, να τιμωρειται παραδειγματικα.
Και καποια σχολια για το τι θεωρειτε εσεις οι δικαστες ανωτατο μισθο, που πρεπει να συγκρινετε με τους δικους σας...
Οχι, δεν ειναι μισθος η αποζημιωση που παιρνει ενα διευθυντικο στελεχος σε μια ΔΕΚΟ... Αφου δεν εχει μονιμοτητα, αλλα ειναι με συμβαση για ελαχιστα χρονια.
Οχι, δεν ειναι μισθος η υπερωριακη αποζημιωση ενος γιατρου... Οταν ενας γιατρος σε μεθοριακο νησι ειναι σε εφημερια 365 μερες τον χρονο, ναι, πρεπει να αμοιβεται περισσοτερο απο οποινδηποτε δικαστη, το αξιζει....
Οχι, δεν ειναι μισθος τα επιδοματα μια γυναικας με 16 παιδια...
Ολα αυτα τα παραδειγματα τα αναφερω, γιατι οι δικαστες εβγαλαν αποφασεις που εξωμοιωσαν τους μισθους τους με αυτους... Αισχος...
Ένας απλός Διαζευγμένος
04/06/2010 19:08
@Ένας απλός πρωτοδίκης Είμαι έτοιμος να σας …, ...ειλικρινά δεν ξέρω πως θα αντιδράσω όταν θα βρω μπροστά μου έναν από αυτούς που υποθήκευσαν την ζωή του παιδιού μου και κατέστρεψαν την δική μου ώστε να μη μπορώ πλέον να το βοηθήσω.
ΚΠ1
04/06/2010 17:52
Διαβάζω,διαβάζω και ενα πράγμα καταλαβαίνω. οι 99 στους 100 Έλληνες, δεν γνωρίζουν τίποτα για την εργασία ενός Δικαστή. Λοιπόν θα ήθελα να σας ενημερώσω για κάποια πράγματα. Είμαι 38 χρονών και έχω 2 παιδια και σύζυγο που δεν εργάζεται. έχω ιδιόκτητο σπίτι σε πόλη της Πελοποννήσου, αλλά εδώ και 5 χρόνια έχω μετακινηθει 3 φορές, (σε νησί του Αιγαίου, στην Αθήνα και στην Ήπειρο) και έχω υποχρωθει να νοικιάζω κάθε φορά και εκεί σπιτι και να μετακομίζσουμε ολοι μαζί. Για την μετακομιση δεν πηρα φράγκο, ενώ παιρνω καθαρά 2700 το μήνα με όλα τα επιδόματα. Μετά τις περικοπές στα επιδόματα παιρνω 2250 καθαρά. (δηλαδη σχεδόν τον βασικόο μας που ειναι 2065. Πηγαίνω 16 φορές το μηνα στο Πρωτοδικείο (9 για δικαστήριο και 6-7 για άλλες υπηρεσίες). χρεωνομαι 14-15 υποθέσεις τη φορά τις οποίες παιρνω στο σπιτι και με τη βοηθεια των βιβλιων μου τα οποία αγοραζω με δικα μου χρηματα, των νομικων περιοδικων τα οποία αγοραζω με δικα μου χρηματα, των συνδρομων σε βαση δεδομενων μεσω ιντερνετ την οποία πληρωνω με δικα μου χρηματα, και του υπολογιστη για να γραφω τον οποίο αγορασα με δικα μου χρηματα, προσπαθω να γραφω αποφάσεις ολες σχεδόν τις ημερες του μηνα και σαββατοκυριακα και γιορτες, σχεδον μεχρι της 1-2 τη νυχτα. Δεν εχω χρονο να βγω έξω με τη συζυγο μου, ουτε να παω στην περιοχη καταγωγης μου να δω τους γονεις μου και τα αδελφια μου. Ζζω καθημερινα με το αγχος να παραδωσω τις αποφασεις (212 έβγαλα περυσι) στην νόμιμη προθεσμία αυτοκινητα, μισθωσεις, τακτικη απαλλοτριωσεις, ασφαλιστικα, κτηματολογιο, τακτικη γιατι διαφορετικα απειλούμε με πειθαρχικό και αποπομπή από το σώμα. Δεν θεωρουμε δημόσιος υπάλληλος γιαυτο και δεν παιρνω επιδομα παραμεθοριου, δεν έχω ωραριο εργασιας και αν οι γραμματεις της εδρας δεν σταματησουν να εργαζονται στις 3 συνεχιζω μεχρι να τελειωσουν ολες οι υποθεσεις. δεν δικαιουμαι αδεια (η συζυγος μου γεννησε και εγω ειχα δικαστηριο!!!). έχω 1 αυτοκινητο 1400 κ. και ναι με την αποφαση του 2007 έπρεπε ως 4η από 5 δόσεις να παρω το ποσο των 4.400 ευρώ. Ναι , μεχρι το 2007 ο βασικος μου μισθος ήταν 1.100 ευρώ και ναι τα χρηματα αυτα τα υπολογιζα για να πληρωσω την νεα μετακομιση - αυτη τη φορα ελπιζω στην πολη μου και να βαφτισω το παιδι μου. Ας σταματησει πια αυτο το γαιτανακι όλοι να βριζουν όλους χωρις στοιχεια και ας ενημερωθουν λιγο περισσοτερο και τα ΜΜΕ. Δεν ειμαστε όλοι οι Δικαστες ζαμπλουτοι, ουτε παιρνουμε 4 ή 5 χιλ που γραφουν καποιοι. δουλευουμε ολες τις μερες του μηνα όλο το 24 ωρο σχεδον και δεν εχουμε χρονο ουτε τα παιδια μας να χαρουμε. Αυτα.
Δήμος Β.
04/06/2010 17:36
Εύχομαι και ελπίζω να δωθούν αυτά τα αναδρομικά και οι αυξήσεις.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!
Οι αντιδράσεις είναι που ρίξουν αυτό το ελεεινό κατασκεύασμα που λέγεται κυβέρνηση του Πασοκ.
Μαρία
04/06/2010 17:03
Ντροπή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αναδρομικά σε τέτοιες εποχές;Αλλά τι να περιμένουμε απο ανθρώπους που μόνο τον εαυτό τους σκέφτονται. ''Εχω αρκετή πείρα από δικαστήρια κληρονομικά που το μόνο που σκέφτομαι όταν μπαίνω σε αίθουσα δικαστηρίου είναι ότι θα χάσω την ψυχή μου,το δίκιο μου. Αίσχος κύριοι δικαστές αίσχος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
IOANNA
04/06/2010 16:40
Αναδρομικά για τους δικαστές σε καιρούς που η ελλαδα οδεύει στη φτώχευση.Γιατί κύριοι δικαστές;έχετε εξασφαλίσει ενα υψηλό εισόδημα με τα τερτίπια σας μισθοδικεία κ.τ.λ και η κοινωνία τι παίρνει από εσάς; Δικαστές άσχετοι ημιμαθείς ανεπαρκείς φοβισμένοι δικάζουν με αλαζονεία και αυταρχισμό.Επικρατει η λογική του δημόσιου υπάλληλου να τελειώνουμε τις υποθέσεις εντός ωραρίου να δικάσουμε όσο το δυνατόν πιο πολλές, σύντομα με όποιο κόστος.Υπάρχουν αρκετά θλιβερά παραδείγματα δικαστών που χρησιμοποιούν την εξουσια σε ιδιωτικές τους υποθέσεις και σε διαφορά με τους πολίτες ενεργούν υπόγεια για να καταδιώξουντους αντίδικους χωρίς καμμία ντροπή.Μονόχνωτοι και μονόπλευροι υπηρέτες του νόμου μπορεί να ήσασταν άριστοι μαθητές που επιλεγήκατε μονο απο το αν αποστηθήσατε καλά τα τα μαθήματα σας αλλά δυστυχώς δικαστές πρέπει να γίνονται οι άριστοι άνθρωποι. Το λειτούργημα των δικαστών δεν πρέπει να ξεκινά απο μια σχολή απλών νομομαθών.Αναδρομικά λοιπόν ! Η απόφαση του μισθοδικείου είναι νόμιμη για τους διπλασιασμούς των μισθών σας. Αυτό όμως δεν την κάνει και ηθκή.Λυπάμαι γιατί κάποτε η κοινωνία σας είχε κάποια υπόληψη Τώρα μόνο σας βρίζουν. Λυπάμαι πολύ για αυτόν τον ξεπεσμό!!!!!!!!!
Λευτέρης
04/06/2010 15:53
H πλάκα είναι ότι ο δικαστής στό εφετείο μπορεί να βγάλει ότι απόφαση του καπνίσει. Δεν πάει να είναι αδύνατον να έχουν γίνει έτσι τα πράγματα καί να το αποδεικνύεις, δεν είναι υποχρεωμένος ούτε καν να αναφερθεί συγκεκριμένα στα στοιχεία πού παραθέτεις. Εγώ είμαι υπέρ του να πληρώνονται καλά άνθρωποι με γνώσεις, ικανότητες καί ακεραιότητα γιατί το χρειαζόμαστε. Οχι όμως άνθρωποι πού αποφασίζουν ότι ο γαιδαρος πετάει καί το σύστημα τους καλύπτει καί αρνείται καν να τους πεί ότι "ξερεις, ο γαιδαρος δεν πετάει"
Ε.Μ.
04/06/2010 15:31
Φυσικά και είναι παραπλανητικό το άρθρο κύριε απλέ Πρωτοδίκη και έκανε και πολύ καλά τη δουλειά του όπως θα διαπιστώσατε από την πληθώρα σχολίων που κάνουν λόγο για τομάρια, τεμπελχανάδες κτλ.

Λόγω συζυγικής σχέσης γνωρίζω πολύ καλά τις συνθήκες εργασίας και όλο το πακέτο (ιεραρχίες, χρεώσεις, προθεσμίες, πειθαρχικές διώξεις, πραγματικό εισόδημα κτλ).

Φοβάμαι πως εδώ που φτάσαμε ως χώρα και ως κοινωνία είναι πολύ αργά για να διορθωθούν καταστάσεις θλιβερές και τραγελαφικές. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε εσείς οι δικαστικοί είναι να μιλήσετε. Δεν εννοώ να γίνετε συνομιλητές των δημοσιογράφων, δεν έχει νόημα. Να μιλάτε ανοιχτά στον κοινωνικό σας περίγυρο. Να ξέρουν οι φίλοι και οι γνωστοί σας ποια είναι η πραγματικότητα που καλείστε να αντιμετωπίζετε καθημερινά και με ποια μέσα πρέπει να αγωνίζεστε να κρατάτε το φρόνημα και την αξιοπρέπειά σας εκεί που πρέπει. Βαρέθηκα να διαβάζω από χθες τέρατα για δικαστές που πάνε στα δικαστήρια 2-3 φορές το μήνα και δουλεύουν στο σπίτι τους φορώντας τις παντόφλες!
Γιαννης
04/06/2010 14:28
Τελικα αφου ουτε οι δικαστες καταλαβαινουν το "Ουκ αν λαβεις εκ του μη εχοντος" ,η μονη λυση ειναι η πτωχευση.
Τ0τε θα πρεπει να βγουν στην Αγορα....ολοι οι εκ του Δημοσιου σιτιζομενοι και θα γελασει ο καθε πικραμενος!!

Χ.Κ.
04/06/2010 13:54
"Σφήκες"
Πρώην Αεροπόρος
04/06/2010 13:53
Ντροπή!!! Περισσότερο χρήσιμοι είστε εσείς στην κοινωνία από τους Αεροπόρους ,τους δασκάλους ,τους γιατρούς τους καθηγητές ....Οι δικαστες ;;;; ποιοι δικαστές;; ΥΠΆΡΧΕΙ δικαιοσύνη στην Ελλάδα;; Τότε πως κυκλοφορούν τόσοι κλέφτες ελεύθεροι .Είναι οι πιο ακριβοπληρωμένοι δημόσιοι υπάλληλοι μετά τους βουλευτές. Εσας μόνο με τους εφοριακούς , τους πολιτικούς και τούς μεγαλοδημοσιογράφους μπορεί κάποιος να σας ταυτίσει, λαμόγια του κερατά. Η πιο ανικανη και διευθαρμενη ταξη εργαζομενων ζητα αναδρομικες αυξησεις. Μην προκαλείτε!
Ένας απλός πρωτοδίκης
04/06/2010 13:30
Επειδή παρέλειψα να το αναφέρω προηγουμένως το άρθρο είναι παραπλανητικό διότι δεν ζητούμε τώρα αναδρομικές αυξήσεις αποδοχών, αλλά να μας καταβάλει το Δημόσιο ότι οφείλει βάσει συμβιβασμού που έγινε με μερική παραίτηση των δικών μας δικαστικά αναγνωρισμένων αξιώσεων. Λίγη περισσότερη έρευνα και σοβαρότητα δεν θα έβλαπτε.
Ένας απλός πρωτοδίκης
04/06/2010 13:27
Είμαι πρωτοδίκης στο Πρωτοδικείο Αθηνών και αμείβομαι με 2.600 € το μήνα περίπου, συνυπολογιζομένου επιδόματος μεταπτυχιακού οικογενειακού και τέκνου. Από τον μισθό αυτό πρέπει να συντηρώ γραφείο στο σπίτι και να αγοράζω τα βιβλία για την βιβλιοθήκη μου, διότι είτε το πιστεύετε είτε όχι η ελληνική πολιτεία δεν μας παρέχει γραφεία (πρέπει να είναι παγκόσμιο φαινόμενο), ενώ η υποτυπώδης βιβλιοθήκη του πρωτοδικείου έχει να αγοράσει βιβλία πάνω από 3 χρόνια. Σημειωτέον ότι ο φόρτος εργασίας είναι εξαιρετικά βαρύς και φυσικά υπερωριακή εργασία δεν αναγνωρίζεται διότι είναι σύμφυτη με το λειτούργημα. Παρεμπιπτόντως, συνταγματικά είμια ισότιμος με τα μέλη των άλλων δυο εξουσιών (που δεν παίρνουν μόνο 2.600 €), γιατί με την ψήφο μου μπορεί να καταδικάσω κάποιον ακόμα και σε ισόβια κάθειρξη (βάρος που δεν θέλει να το φέρει κανείς πιστεύω). Δεν θέλω να με συγκρίνουν με δημόσιο υπάλληλο γιατί δεν είμαι (αν και με τα μισθολόγια που ακούω τελευταία ίσως και να έπρεπε). Τέλος, θεωρώ απαράδεκτο που δεχθήκατε δημοσίευση του Νίκου, ο οποίος παρακινεί να δείρουν όλοι τους δικαστές της γειτονιάς τους. είναι καθαρά πρόκληση για τέλεση εγκλημάτων μίσους και ντροπή για την εφημερίδα και την ιστοσελίδα της
ΜΠΑΜΠΗΣ
04/06/2010 12:34
Όχι αυξήσεις αλλά μειώσεις στο 50% τους χρειάζονται. Τεμπελχανάδες και ρουσφετολόγοι... Όσο για διαφθορά, πάει σύννεφο...
νικος
04/06/2010 12:24
να πανε να πνιγουνε και να αρχισουν να κρυβονται οπως τα 300 τομαρια α και διαμαντοπουλου μετα τα αυγα ειναι η σαπια ντοματα μετα κλουβιο αυγο μετα πετρες μετα σκατα μετα ε μετα γιαουρτια ξυνισμενα και μετα εκτελεση προδοτες δοσιλογοι πουλησατε τη χωρα για 110000000 και τα 10 τα δινετε στις τραπεζες ηλθαμε για αλλαγες λεει ογαπ και για ανατροπες να δει την ανατροπη που θα φαει κι αυτος και η συμμορια του λεφτα υπαρχουν στις συνταξεις εννοουσε ο αλητης οσο για το αλλο το χοντρο τομαρι της ραφηνας ουδεν σχολιο μετα την Αλλαγη εξορια στη Μακρονησο.
nikow
04/06/2010 12:15
πρωτα κρεμας αυτα τα τομαρια και μετα τους αρχικλεφτες τους πολιτικους Ολους και τις οικογενειες τους γιατι ειναι λερναι υδρα υπομονη το τελος τους ειναι κοντα
Αντωνης
04/06/2010 11:44
Σε μια διαμάχη μεταξύ δύο ανθρώπων ή ομάδων, οι διαιτητές (δικαστές) είναι αυτονόητο ότι πρέπει να είναι ουδέτεροι , και να μην έχουν καμία σχέση με τις ομάδες που θα διαιτητεύσουν, ώστε η κρίση τους να είναι αμερόληπτη. Γι'' αυτό ζητούνται εξαιρέσεις όταν διαπιστώνετε οποιαδήποτε σχέση. Αυτό δεν ισχύει για όλους τους δικαστές του μισθοδικίου, για τον προφανή λόγω ότι το αποτέλεσμα της κρίσης τους σχετίζετε άμεσα με το προσωπικό τους συμφέρον. Η διαπλοκή με την πολιτική εξουσία τους εξασφάλισε πλούσιες αποδοχές για τα Ελληνικά δεδομένα, και ανήκουν στην κορυφή των συντεχνιών που απομυζούν τον τόπο, αλλά αυτοί απτόητοι συνεχίζουν να ρουφούν το αίμα από την ετοιμοθάνατη Ελληνική οικονομία. Η ποιότητα της δικαιοσύνης εξαρτάται από την ποιότητα των ανθρώπων που την στελεχώνουν.
agreekjoke
04/06/2010 11:11
Βαράτε το σφυρί στο φέρετρο, το καρφί του ενός δις έχει μπει, μένουν ακόμα 2 σφυριές! Χρωστάμε 300 δις μετά τον εμφύλιο, το 1 από αυτά σε δικαστές! Δεν είναι παράλογοι μόνο οι “αγράμματοι” και οι “απολίτιστοι” άνθρωποι. Είναι παράλογοι και οι σπουδαγμένοι, με τις σχολές και τα πτυχία τους και δεν διαφέρουν τίποτα από τον κοινό θνητό. Αυτοί είναι υποτίθεται το τελευταίο αποκούμπι του “αδικημένου πολίτη”, το πρότυπο στην κοινωνία μας, αυτοί που κοιτάμε με θαυμασμό και δέος όταν είμαστε από κάτω στην έδρα τους. Δυστυχώς δεν διαφέρουν σε τίποτα από σένα και μένα, που αν μου κουνάγαν 150 χιλιάρικα και μου δίναν τελικά 90 επειδή η χώρα βουλιάζει, θα φώναζα και θα τσίριζα και θα απειλούσα. Και θα με έλεγαν τότε και κακομοίρη και άπληστο και θα ούρλιαζαν οι δημοσιογράφοι στα κανάλια. Αλλά αυτοί είναι απλά αδικημένοι! Και σσσσσσουςςς! Έτσι λοιπόν την ώρα που θα είμαστε στο δικαστήριο και θα αναβληθεί η δίκη για 2 χρόνια γιατί ο δικαστής “απεργεί”, να ξέρουμε γιατί.
κουματης αδαμ
04/06/2010 11:03
Οποιου λαμογιου σαπιοκοιλια δημοσιου υπαλληλου δεν του φτανει ο μισθος,να παραιτειται και να βγαινει στο κουρμπετι να τα ....κονομησει.
ΑΜΙΧΑΛΗΣ
04/06/2010 10:56
Σύνταξη και άμεση εφαρμογή - χωρίς εξαίρεση -ενιαίου μισθολογίου σε όλους τους εργαζόμενους του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα . Σύμφωνα με την παραγωγικότητα ενός εκάστου - με συνεχή αξίολόγηση κλπ κλπ - και σύμφωνα με την παραγωγή της χώρας - Να δούμε που θα πάνε οι διάφορες κατά καιρούς απαιτήσεις των διαφόρων συντεχνιών.
Σύνταξη και άμεση εφαρμογή - χωρίς εξαίρεση -ενιαίας σύνταξης σε όλους τους εργαζόμενους του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα .

ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ - ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ -
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΙΣΑ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ - ΙΣΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

Με τον ατομισμό θα την πληρώνουν μόνο οι αδύναμοι τα παιδιά μας η Ελλάδα .
Δηλαδή εμείς τώρα ή εμείς μετά .

Ε ρε τι λέω και εγώ - από τον Αρη ήρθα ?
ΑΜΙΧΑΛΗΣ
04/06/2010 10:56
Σύνταξη και άμεση εφαρμογή - χωρίς εξαίρεση -ενιαίου μισθολογίου σε όλους τους εργαζόμενους του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα . Σύμφωνα με την παραγωγικότητα ενός εκάστου - με συνεχή αξίολόγηση κλπ κλπ - και σύμφωνα με την παραγωγή της χώρας - Να δούμε που θα πάνε οι διάφορες κατά καιρούς απαιτήσεις των διαφόρων συντεχνιών.
Σύνταξη και άμεση εφαρμογή - χωρίς εξαίρεση -ενιαίας σύνταξης σε όλους τους εργαζόμενους του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα .

ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ - ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ -
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΙΣΑ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ - ΙΣΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

Με τον ατομισμό θα την πληρώνουν μόνο οι αδύναμοι τα παιδιά μας η Ελλάδα .
Δηλαδή εμείς τώρα ή εμείς μετά .

Ε ρε τι λέω και εγώ - από τον Αρη ήρθα ?
JJJ
04/06/2010 10:51
Αναδρομικες αυξησεις οι δικαστικοι και μετα αναδρομικες αυξησεις και οι βουλευτες....!!!!

Ετσι παει !!

Αφου κοιμαστε με τα τσαρουχια και δεν βγαινετε στο δρομο να ΣΠΑΣΕΤΕ τα παντα, καλα να παθετε !!!!!


Ελληνας = ωχαδερφισμος
γκαβή δικαιοσύνη
04/06/2010 10:36
Οι δικαστες ;;;; ποιοι δικαστές;; ΥΠΆΡΧΕΙ δικαιοσύνη στην Ελλάδα;; Τότε πως κυκλοφορούν τόσοι κλέφτες ελεύθεροι Α!! είναι πλούσιοι κλέφτες αυτοι. Οι δικαστές δικάζουν μόνο τους φτωχούς κλέφτες που κλέβουνε απο ανάγκη , αφήνουνε δολοφόνους δεκαπεντάχρονων ελεύθερους γιατί είναι αστυνομικοί,. και μοιράζουν ανενόχλητοι χρόνια φυλάκισης σα να είναι στραγάλια στους ποιο αδύναμους΄ Θέλουν και αναδρομικες αυξήσεις οι καημένοι που μασ δικάζουν δώστε τους !! είναι οι δικαστές των φτωχών!!
ΙΚΑΡΗΣ
04/06/2010 09:46
ΕΝΑ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ

Οι δημοσιογραφοι απεργουν και σημερα..... Δεν τους χρειαζομαστε. Ομως γιατι να απαιτουν την μη ενοποιηση του Ταμειου τους? Ενα ταμειο στο οποιο ο λαος συνεισφερει εμμεσα?

Ολοι στον ενιαιο ασφαλιστικο φορεα χωρις εξαιρεσεις. Χωρις ξεχωριστο Ασφαλιστικο φορεα για τους ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ και για τους ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
ΜΚ1
04/06/2010 09:40
Η πιο ανικανη και διευθαρμενη ταξη εργαζομενων ζητα αναδρομικες αυξησεις. Παραλληλα συμβαινει να ειναι και η πλεον προνομιουχα ταξη που σε συνεργασια με τους Πολιτικους και τους Δημοσιογραφους μας εφεραν εδω που ειμαστε. Στη φτωχεια και στην εξαθλιωση.

Ολα αυτα συμβαινουν τη στιγμη που το αναλγητο κρατος (των ανικανων υπουργων) εφτασε στο σημειο να μειωσει (η σωστη λεξη ειναι να ΚΛΕΨΕΙ) τις συνταξεις αντι να μειωσει τους ΔΥ και να περιορισει τις δαπανες/αποδοχες (των προνομιουχων δικαστων, βουλευτων, πολιτικων, υπαλληλων της βουλης, υπαλληλων της Τραπεζας της Ελλαδος, των ΟΤΑ, ΔΕΚΑ και γενικα των αχρηστων κρατικοδιαιτων οργανισμων).

Που βρισκονται οι διανοουμενοι μας, οι ακαδημαικη μας? Πιος θα μιλησει για αξιες και καλο παραδειγμα?
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
04/06/2010 09:25
Ετούτοι εδώ ζούν στον κόσμο τους! Κάθε τόσο, βγάζουν και μια απόφαση και τα κονομάνε! Τουλάχιστον ν''απονέμανε και δικαιοσύνη; Η ανυπαρξία δικαιοσύνης στην χώρα μας εχει αποθρασσύνει τα λαμόγια, αφού όλοι ποντάρουν στην αρνησιδικία! Ντροπή!!!
Οργισμένος
04/06/2010 08:50
Σε άλλους κόβουνε τα δώρα και τις συντάξεις και οι πονηροί με την γνωστή μέθοδο του"γιάννης κερνάει γιάννης πίνει" ζητάνε και αυξήσεις!!!!
MA
04/06/2010 06:47
Ο καθένας το βιολί του σ''αυτή τη χώρα... Και ποιοί διαμαρτύρονται; Οι πιο καλοπληρωμένοι υπάλληλοι που οι μισοί (νομίζω!) από αυτούς (οι δικαστές φορολογικού δικαίου) τα ξύνουν κανονικότατα... Ξέρω άτομα και βλέπω...
parthenios christos
04/06/2010 06:35
Εδω ο κοσμος χανετε και αυτοι την μπασαβιολα τους.
Τα πανω κατω στην οικονομια περικοπες παντου,και αν αυτο δεν λεγετε θρασσος στα περι αυξησεων αποδοχων,πως αλλοιως θα μπορουσε να χαρακτηριστη.
Να ητανε και ταχυτερη ισως κατι να γινωτανε.....
Να ητανε και ανεξαρτητη οπως θελουν να λενε ισως και κατι να γινωτανε.....
Αλλα ποιος τους δινει αυτο το θρασσυτατο δικαιωμα να απαιτουν,οταν οι χαμηλομισθοι εχουν αρχισει να λοιμοκτωνουν.
Η μηπως δεν το γνωριζουν και αυτο στα υψηλα εδρανα οπου βρισκωντε.
Ποια η θεση της Δικαστικης εξουσιας σ οσα συμβαινουν στον τοπο.
Ακρα του ταφου σιωπη
Ουτε διαφθορα εβλεπαν ,ουτε πολιτικη αλητεια εβλεπαν,απολυτως τιποτα,ωσαν ολα να πηγαινα ρολοι στην χωρα του παραλογου.
Ας απεργησουν για παντα αυτη την φορα και οχι για 24 ωρες.
Ισως ετσι ικανοποιηθουν καποια απο τα παραλογα αιτηματα τους.
Τους θεωρω απολυτα υπευθυνους με την πολιτικη εξουσια για τον εξευτελισμο που υφισταμεθα καθημερινως ως Λαος.
χ.π
Babis Kvfos
04/06/2010 02:45
Autoi oi diκαστικοι βυθυσαν τη χωρα στο χρεος
Παιρνουν τρελα λεφτα και δεν το αξιζουν τεμπελαροι
912 κρεμασμα ολοι
Το δικο μου το αιμα το ηπιανε φτανει πια!!!!
Νικος
03/06/2010 23:33
Οι καημενοι ... οι ανθρωποι στεροιυνται το ψωμι τους και κανουν πολλες ηρωικες θυσιες για να τα μπορουν να εχουν λεφτα να επενδυσουν. Ειναι ολοφανερο οτι ολοι ετσι κανουν. "Δειρατε σημερα στον δικαστικο της γειτονια σας;" Ισως θα πρεπει να γινει το συνθημα της εβδομαδας.
ΠΙΣΤΙΑΝΟΣ
03/06/2010 23:08
Οι ιδιοι καταφευγουν υποτιθεται στο μισθοδικειο , οι ιδιοι δικαζουν , οι ιδιοι αποφασιζουν. Πισω ομως απο αυτα τα καραγκιοζιλικια κρυβονται οι αλλοι αλητες οι πολιτικοι, γιατι εαν πραγματικα ενδιαφερονταν για τη λυση αυτου του παιχνιδιου,θα μπορουσαν να ορισουν ορια στις αποδοχες των δικαστικων σε συναρτηση του μεσου μισθου πχ. των δημοσιων υπαλληλων (δηλαδη . ανωτατο οριο μισθου ειρηνοδικη πχ = 1,2 του μισθου του τμηματαρχη του υπουργειου Οικονομικων) . Αλήθεια ποτε θα γινει ο ελεγχος του ποθεν εσχες των δικαστικων υπαλληλων;; ποτε των δικηγορων;; ποτε των συμβολαιογραφων;;
Τυχαίο; Δε νομίζω.
03/06/2010 22:46
Οι Κύριοι δικαστικοί των τριών, τεσσάρων ,πέντε, έξι, εφτά χιλιάδων ευρώ μηνιαίως,και που ακριβώς τα ίδια χρήματα παίρνουν σαν συντάξιμα, νοιώθουν αδικημένοι για την αναστολή της καταβολής των αναδρομικών. Οι Κύριοι που με δική τους δικαστική απόφαση και επικύρωση από τη βουλή, πήραν αναδρομικά πακτωλό χρημάτων ώς αύξηση των μισθών τους,θέλουν να κατέβουν σε απεργία.Οι Κύριοι που θα έπρεπε να είναι οι σημαίες της ελληνικής κοινωνίας για το ξεκαθαρισμά της από μεγαλοαπατεώνες πολιτικούς, επιχειρηματίες και κάθε λογής σαπίλα του βρώμικου συστήματος εδώ και δεκαετίες μας δείχνουν για ακόμη μια φορά το ηθικό τους ανάστημα.Την ώρα που καταπατούνται βάναυσα εργατικά, κοινωνικά, ασφαλιστικά δικαιώματα που κατακτήθηκαν με αίμα και απώλεια χιλιάδων ανθρώπων αυτοί αναπαύονται πάνω στους παχυλούς μισθούς τους και τις συντάξεις. Όλοι μαζί τώρα, σαν τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή βγήκαν να διεκδικήσουν τα κλαδικά τους δικαιώματα, (χρήμα). Τελικά δεν έχει μείνει καμμιά μορφή εξουσίας όρθια σ αυτή τη χώρα! Τι κρίμα.....
γαυρος
03/06/2010 19:53
βρε ουστ !

δικαστικοί και δικαιοσύνη να σου πετύχει !

και μάλιστα........ακριβοπληρωμένη !
Katerina P
03/06/2010 19:32
Ποιος θα κρίνει τους κρίνοντες? Ειδικά σε αυτές τις εποχές? Και τί είδους ηθική είναι αυτή? ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ!
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
03/06/2010 18:05
Ντροπή!Μην προκαλείτε!
ένας αναγνώστης(rdc)
03/06/2010 18:05
Oι δικαστικοί μας έχουν βγάλει κακό όνομα επειδή άφησαν την πολιτεία (εκτελεστική εξουσία) να τους περιθωριοποιήσει ,να τους απονευρώσει με αποτέλεσμα να θεωρείται ωραίο αστείο η επίκληση "όποιος έχει στοιχεία να πάει στην δικαιοσύνη".
Η σαπίλα και η διαφθορά -και εν τέλει η πτώχευση της χώρας δεν θα ήταν δυνατή άν οι όλων των ειδών και αποχρώσεων αρουραίοι δεν είχαν εξασφαλίσει το ακαταδίωκτο , την απουσία ελέγχου και γρήγορου καταλογισμού ποινών ,όπως επίσης και το άσυλο ορισμένων (υπουργών ) με νόμους πληθωρικού συνταγ/γου (που όταν έφτασαν οι τούρκοι στο ιόνιο όντας υπ.αμύνης χαζογελούσε και δήλωνε ότι οι τούρκοι κάνουν ασφαλή διέλευση.)
Τώρα στην δύσκολη αυτή ώρα για τον τόπο και έχοντας εξασφαλίσει εσείς καλύτερη φορολογική μεταχείρηση όπως βλέπουμε κάθε χρόνο στην πρώτη σελίδα του εντύπου Ε1 ,καλύτερες συντάξεις και εφάπαξ (τραγουδώντας τον ίδιο χαβά όπως και τότε που κατακαλόκαιρο πρεσέφευγαν στην "δικαιοσύνη" κατά της φορολογίας τους και "δικαιώνονταν" από τους ίδιους και επιστρέφονταν έντοκα οι παρακρατηθέντες φόροι ),ζητούνε λέει αναδρομικά αποδεικνύοντας ότι είναι γαιδούρια ξεσαμάρωτα και ξεπίστρωτα.
Μάγκες μου η κοινωνία σας χρειάζεται.! Τα λαμόγια είναι εκεί έξω και περιμένουμε να τους καταδικάζετε σύντομα και αποτελεσματικά και μετά μιλάμε για αναδρομικά ......
Και μια ιδέα.Να δημιουργηθούν ξεχωριστά φορολογικά δικαστήρια για να πάψει το αίσχος όλοι οι φοροφυγάδες να εξαντλούν όλα τα ένδικα μέσα φτάνοντας δεκαετία για να τελεσιδικήσουν -που σημαίνει αρνησιδικία.
Willy
03/06/2010 15:49
Εδω ο κοσμος καιγεται,και αυτοι τον χαβα τους.
Τι να πει ο κοσμακης των 500 και 600 Ευρω, που ειναι αναγκασμενος να υποστει τα πανδεινα,και χωρις να μπορει να
απεργησει.Πλησιαζει μαλλον η ωρα που θα κυνηγαει και
αυτους ο κοσμος οπως τους πολιτικους.
Μ.Ε.
03/06/2010 15:37
Επανέρχομαι γιατί από το πρωί βλέπω το άρθρο σας αναδημοσιευμένο παντού, συνοδευόμενο από τα αναμενόμενα "ντροπή, αίσχος" κτλ.

Εχω βαρεθεί να ακούω και να διαβάζω τον κάθε άσχετο να έχει άποψη για όλα. Και έχω πλήρη συναίσθηση ότι εδώ που φτάσαμε κανείς δεν έχει διάθεση να ακούσει κανέναν. Το πώς έχει στα αλήθεια η ιστορία με τα αναδρομικά των δικαστικών δεν υπάρχει λόγος να το εξηγήσω εγώ. Μια απλή (όχι δημοσιογραφική) έρευνα μπορεί να σας δώσει απαντήσεις.

Οποιος είναι έξω από το χορό ξέρει πολλά τραγούδια. Δεν θα χρησιμοποιήσω λέξεις όπως "λειτούργημα", "κύρος" και "ανεξαρτησία" γιατί έχω επίγνωση ότι δεν συγκινοούν κανέναν.

Το αυτονόητο είναι ότι οποιοι και να είναι οι δικαστές, καλούνται να εφαρμόσουν τους νόμους που ψηφίζει η Βουλή, δεν νομοθετούν οι ίδιοι. Σκοπιμότητες, συμφέροντα και τα τοιαύτα ας αναζητηθούν εκεί.

Οσοι μιλούν για την ισοβιότητα ας μάθουν πόσοι δικαστικοί απολύονται κάθε χρόνο για σοβαρούς και μη σοβαρούς λόγους κάτω από συνθήκες που δεν διανοείστε καν.

Οσο για την απεργία, αυτή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από το Σύνταγμα για τον συγκεκριμένο κλάδο. Δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο θα επιλέξουν να κινητοποιηθούν (άλλωστε ο συνδικαλισμός παντού τα ίδια σκ**ά είναι) αλλά στο παρελθόν κινητοποιήσεις τύπου λευκή απεργία/στάσεις εργασίας οδήγησαν σε πειθαρχικές διώξεις τους συμμετέχοντες.
Πετρογιάννης
03/06/2010 15:32
ΕΙΣΤΕ Ο ΙΟΥΣΤΙΑΝΙ και δεν το ξέρετε... Πάντε σε εκπομπές και κάντε όπως εκείνα τα βλαμμένα κορίτσια που ανέμιζαν τα πτυχία τους στον αέρα και απειλούσαν τους πάντες και τα πάντα... Τι θα τα κάνουμε τα πτυχία μας; Που είναι το κράτος να μας...προσλάβει; Εμάς ποιός θα μας διορίσει τώρα κλπ κλπ Και τα γνωστά επιχειρήματα ΄βλαμμένων ελλήνων΄ οι οποίοι συνήθισαν στην πελατειακή σχέση κομμάτων-πολιτών!! Σας δίνω την ψήφο μου - θέλω διορισμό!! Και φθάσαμε εκεί που φθάσαμε... Οι ΄δημόσιοι΄ (εξωγήινοι, όπως τους έχει αποκαλέσει ο Χάρρυ Κλύνν), είναι οι ΄χαμαιλέοντες΄ του τόπου μας! Αυτοί πήγανε με τον ...΄Κινέζο΄΄, το τέσσερα γύραν με τον ...΄Μπουχέσα΄ και τώρα πήγαν (και πολύ καλά κάνανε, λόγω απραξίας Μπουχέσα) με τον μέχρι χθές ΄Γιωργάκη΄ ... Μετά ήρθε η χρεοκοπία και το μετανιώσανε σαν τα ...σκυλιά! Τώρα ήρθε η ώρα απλά και όμορφα να δώσετε στο κράτος κάποια από τα δωράκια που έχετε πάρει. Και σιγά τα δύσκολα μέτρα! Μειώσεις και αναβολές, δεν μιλάνε για καταργήσεις! Δείξτε και εσείς ως πιστοί σκύλοι του...διορισμού και της σίγουρης κουτάλας και του ανεμίσματος του πτυχίου στον αέρα, ότι δείχνετε κατανόηση, στο ότι είμαστε πολύ κοντά στη διάλυση της Ελλάδας και οτι θα γίνει του ...Βυζαντίου! Έχετε τη λύση στα χέρια σας! Πως;; Μα είστε οι φρουροί της Κερκόπορτας! Ο Ιουστιάνι (ή Τζουστιάνι) της άμυνας! Κρατήστε την κλειστή και δείξτε την πίστη στα ...αφεντικά σας! Και αφεντικά σας είναι λίγο-πολύ το κράτος!! Τότε θα γίνετε και στον υπόλοιπο κόσμο ξανά συμπαθείς και θα επέλθει σύμπνοια ανάμεσά μας...Το μέγιστο πρόβλημα είστε εσείς και δεν το έχετε καταλάβει ακόμη! Εξ άλλου οι υπηρεσίες μας παντού έπασχαν και δεν υπήρχε καλή εξυπηρέτηση σχεδόν πουθενά...Παίξτε το λίγο φρουροί της Κερκόπορτας!!!... Μπάι, Πετρογιάννης
ΓΧ
03/06/2010 14:58
Το μονο που μπορω να πω ειναι:

ζητω η ΒΑΝΑΝΙΑ (πρωην ΕΛΛΑΔΑ) !!!!!!

η

η Αλλαζετε η Βουλιαζετε !!!!
ροδανθος
03/06/2010 14:21
Ο ανθρωπος ειναι πρωτα ζωο και μετα ανθρωπος. Δηλαδη πρωτα κοιτα το δικο του καλο και μετα το καλο του συνολου. Σκιστε τους...ακου αυξησεις. Αυτο λεγεται αναισθησια.
Μαρία Παπά
03/06/2010 14:05
Και οι δικαστικοί ως συνήθως βγάζουν αποφάσεις για τους εαυτούς τους και μονίμως παίρνουν αναδρομικά... Μετά αναρωτιούνται γιατι ο κόσμος τους θεωρεί και αυτούς λαμόγια....
Αλεξανδρος Αθ.
03/06/2010 13:56
Ειναι προκληση... Λυπαμαι πραγματικα που ζω σε ενα κρατος που υπαρχουν τετοιοι δικαστες...
Οι ανικανοι, αν οχι πουλημενοι δικαστες μας, που βγαζουν αποφασεις επιδικαζοντας στον εαυτο τους οσα προβλεπουν οι νομοι που ψηφιζουν οι βουλευτες για τον εαυτο τους ωστε να εξισωθουν οι αμοιβες τους με αυτες των δικαστων, τολμουν και προκαλουν για μια ακομη φορα...
Αντι να συζητουμε σημερα για καποια ακτινα ελπιδας απο την δικαιωσυνη, που θα εσκυβε πανω απο τα μεγαλα προβληματα της κοινωνιας μας, φροντιζοντας για την διαφανεια στην πολιτικη και οικονομικη ζωη του τοπου, και προστατευοντας τους αδυνατους κοινωνικα και οικονομικα, οι δικαστες μας επελεξαν αλλο πεδιο αγωνα: εις οιωνος αριστος, μαχεσθαι περι παρτης... Για τον εαυτουλη τους μονο νοιαζονται...
Κριμα... Κριμα...
The sting
03/06/2010 13:41
Τί να πει κανείς; Καλά δεν ντρέπεστε; Το θράσσος σας είναι απίστευτο. Και δεν θα αναφερθώ στα αυτονόητα για τα οποία θα έπρεπε να ντρέπεστε. Θα αναφερθώ μόνο στις "δυσκολίες" του επαγγέλματός σας. Διότι ο πολύς ο κόσμος δεν γνωρίζει ότι με το καλημέρα καθαρίζετε σχεδόν 4.000 € τον μήνα και ότι με αυτά πληρώνεστε για να ανεβαίνετε στην έδρα 2 με το πολυ 3 φορές τον μήνα. Θα μου πείτε ότι τον υπόλοιπο χρόνο διαβάζετε υποθέσεις και γράφετε αποφάσεις. Και πάλι όμως 4.000,00 € για τις αποφάσεις είναι εξαιρετικά πολλά, τουλάχιστον σήμερα. Μαζευτείτε γατί αν η κοινωνική έκρηξη ανατρέψει το καθεστώς που μέρος και πυλώνας στήριξής του είσαστε και εσείς, τότε όχι 4.000,00 € τον μήνα, ούτε ένα κιλό ψωμί δεν θα αξίζουν οι υπηρεσίες σας...
Αρζόγλου Γ.
03/06/2010 12:36
Συμμεριζόμαστε την αγωνία, πίκρα , αγανάκτηση των δικαστικών διότι οπως καί οι υπάλληλοι τής Βουλής έχουνε χαμηλά, πολύ χαμηλά εισοδήματα γιαυτό και προτείνω στόν Παπακωνσταντίνου το γνωστό σύστημα τών τελωνειακών.

Νά δοθεί αναδρομική αύξηση στούς δυστυχείς δικαστικούς , 16 μισθοί καί να προστεθούν στο λογαριασμό της ΔΕΗ μέ τόν τίτλο "Δικαστική Αλληλεγγύη" - ένα νέο τέλος γιά τούς δικαστικούς μας. Νά η απλή λύση.
νικος
03/06/2010 12:36
μη σωσουν και κατεβουν ποτε οι τσανακογλυφτεσ ακου μισθοδικειο στρατοδικειο και αυτοι και οι πατρωνες τους οι αρχιμαφιοζοι οι πολιτικοι ακουσον ακουσον μηδενικο χρεος το 1974 καιμεσα σε 36 χρονια 320000000000 δεν μας θα μας φθανουν οι σφαιρες να εκτελουμε οσοι τα φαγανε να τα τα κανουν κολυβα για τις οικογενειες τους πολιτικος και αληθεια ειναι 2 αταιριαστες εννοιες πολιτικος και τιμιοτητα ειναι η νυχτα μετη μερα και καναν και το λαο σαν τα σκατενια τα μουτρα τους τι να κανω η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κακκαλα τσακιζει η αληθεια ειναι πικρη εχουμε 36 χρονια Δημοκρατικη Δικτατορια τι να κανουμε ευτυχως ολα καποτε τελειωνουν και αυτο το 36χρονο πολιτικο συνοθυλευμα ληστων κλεφτων απατεωνων εφτασε στο τελος ειτε το θελουν ειτε οχι μερες μετρανε.............
Ιωάννα Ζαχαράκη
03/06/2010 12:25
Ντροπή!!!!!! Σε εποχές άγριας λιτότητας οι δικαστικοί αποδεικνύουν άλλη μια φορά πως'' Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει''.ΓΙιατί κύριοι δικαστικοί υποβαθμίστηκε από τα οικονομικά μέτρα η κοινωνική σας αποστολή; Περισσότερο χρήσιμοι είστε εσείς στην κοινωνία από τους δασκάλους ,τους γιατρούς τους καθηγητές ....Υπηρετείτε το δίκαιο αλλά εκτός απο το γράμμα του νόμου υπάρχει και το πνεύμα του νόμου. Μειώνονται συντάξεις πείνας!!!!! και εσείς ζητάτε αναδρομικά για να κάνετε ακόμη μια επένδυση!!! Λ υ π α μ α ι!!!!!!!
maria
03/06/2010 11:46
εδω κοβονται επιδοματα και συνταξεις και δικαιωματα εργαζομενων που ειναι απο χρονια θεσμοθετημενα και νομοθετημενα και ερχονται οι γνωστοι γελιοι δικαστικοι να ζητανε και αυξησεις που μονοι τους (μισθοδικειο) εχουν ψηφισει για παρτη τους. μην κανει πισω η κυβερνηση γιατι θα ειναι εμπαιγμος για πολλους που τους περικοπηκαν ακομα και οι πενιχροι μισθοι τους!
K.Z 3/6/10
03/06/2010 11:40
Bλεπω οτι οι δικαστηκοι ζητουν αναδρομικα και δεν αισχυνονται .Να τα ζητισουν απο το χρηστοφωρακο κ.τ.λιπους που τους αφησαν να φυγουν .Ντροπη τους και Α ΙΣ ΧΟΣ ΤΟΥΣ.
kostas
03/06/2010 11:35
Στην περιοχή που ζω, οι μεγαλίτερες και οι πιο πολιτελείς βίλες ανοίκουν σε δικαστικούς. Ποιός θα ερευνίσει το πόθεν έσχε αυτών των μεγαλοαπατεώνων; Χωρίς τους διευθαρμένους δικαστικούς η χώρα μας δεν είχε κατρακυλίσει τόσο χαμηλά!
νικηφορος
03/06/2010 11:34
Το οτι αναμεσα στο δικαστικο κλαδο δ ε ν υπερισχυει το αισθημα του δικαιου που πηγαζει απο την ηθικη ειναι πασιγνωστο γεγονος.. Οπως πασιγνωστο ειναι στο ελληνικο λαο, οτι το δικαστικο σωμα συνεργαστηκε, συνηγορησε και συμπορευτηκε χερι χερι με το διεφθαρμενο πολιτικο συστημα... διαφορετικα δεν θα ειχαμε φτασει εδω που βρισκομαστε τωρα.. Οπως ενα αντιδημοκρατικο κομμα δεν ειναι δυνατον να παραγει δημοκρατια, ετσι και ενα ανηθικο δικαστικο σωμα δεν ειναι δυνατον να παραγει δικαιωσυνη, που τοσο μεγαλη αναγκη εχει ο λαος... Ανηθικος ειναι καποιος οταν επιζητα, επιδιωκει και επιβαλει δια της βιας, οποια μορφης και αν ειναι αυτη, οικονομικα πλεονεκτηματα σε μια περιοδο γενικης αδυναμιας... οταν μαλιστα βρισκεται ο ιδιος στην κορυφη της πυραμιδος.. Κυριοι δικαστικοι ζητατε πολυ περισσοτερα απο αυτα που παραγετε... Αρα δεν ειναι δικαιο να τα παρετε... Εξ αλλου γνωριζουμε παρα πολυ καλα οτι και εσεις μαζι με τους υπολοιπους ΔΥ εχετε ανοιξει ενα πολυ καλο μαγαζι μεσα στα δικαστηρια.. Εισαστε οι αρχηπατερες της διαφθορας και το ξερουμε ολοι.. Οπως ολοι γνωριζουμε οτι εχετε τις μεγαλυτερες μισθολογικες αμοιβες... Η σταση σας αυτη, να ζητατε δηλαδη απο ενα πεθαμενο χαβιαρι, δεν ειναι συμβατη με το λειτουργημα που κανετε.. Αρα συγκαταλεγεσται και εσεις στην κατηγορια εκεινων των πολιτικων που δεν φημιζονται για τις αρετες τους.. Εξ αλλου αν νομιζετε οτι αδικησταιι, ψαξτε να βρητε αλλη δουλεια και μαλιστα στην ελευθερη οικονομια.. Με τα προσοντα που διαθετετε θα εχετε μεγαλες ευκαιριες για να τα κονομισετε..
Μπάμπης, Καλαμάτα
03/06/2010 11:25
Καλά, λίγη τσίπα δεν υπάρχει ; Ή όπως λέει η παροιμία "να κλαίν οι χήρες , να κλαίν και οι παντρεμένες" ;
Μ.Ε.
03/06/2010 11:18
"Αναδρομικές αυξήσεις των αποδοχών τους απαιτούν οι δικαστικοί, ζητώντας την εφαρμογή απόφασης του Μισθοδικείου η εφαρμογή της οποίας έχει ανασταλεί για δύο χρόνια."

Αναδρομικές αυξήσεις; Απαιτούν;

Ντροπή σας.
ΔΕΝ είναι αυτή η είδηση κύριοι των Νέων.
Ξεσταβωθείτε επιτέλους ! ''Ελεος!

νικος
03/06/2010 11:00
δωστε αναδρομικα σε αυτο τα αποβρασματα και να δειτε που θα πατε και σει και αυτοι ουδεν κρυπτον υπο το ηλιον
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
03/06/2010 10:20
Να συχνάζετε σε δρόμους που περπατάει ο τζεφρευ ρεεεε.
Μόνο εκει σε σταματούν απλοί άνθρωποι του μόχθου και σου δίνουν ενα μισθό...και μαλιστα "μαύρο"
ζωοπανήγυρις
Κωνσταντίνος Π.
03/06/2010 09:52
Δεν ντρέπονται καθόλου αυτοί οι άνθρωποι; Είναι οι πιο ακριβοπληρωμένοι δημόσιοι υπάλληλοι μετά τους βουλευτές και τη στιγμή που κόβονται τα επιδόματα των χαμηλόμισθων αυτοί ζητάνε αναδρομικές αυξήσεις. Κρέμασμα που τους χρειάζεται αλλά γι αυτό πάμε κατά διαόλου. Αφού έχουμε τέτοιους ανθρώπους στην Δικαιοσύνη...
ΚΟΣΜΑΣ
03/06/2010 09:11
Οι αλοίθωροι δικαστές προκαλούν. Και πολύ μάλιστα. Κάντε τους ΚΑΘΑΡΣΗ και να μάθουν να ζούν απλοικά.
VAG THESS
03/06/2010 08:55
Ουστ λαμόγια Δικαστές!!! Αλήτες και βρώμικοι!!!

Μόνο την πάρτη σας σκέφτεστε!!! Δεν πρέπει να πάρεται φράγκο.
κωστής
03/06/2010 08:52
δεν πάνε στον δχχχολο οι δικαστικοί; συνεχώς αναδρομικά ζητούν και παίρνουν. και πού ακούστηκε Μισθοδικίο; υπάρχει άλλος κλάδος που να κάνει χρήση αυτού του άθλιου θεσμού;
άντε να χαθούν πια!
με το πρόσχημα της ανεξάρτητης δικαιοσύνης, είναι γελοίοι.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις