Θετική η πλειοψηφία των Ελλήνων στα μέτρα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/05/2010 10:17 |

Υπέρ της εφαρμογής των νέων μέτρων που ανακοίνωσε η κυβέρνηση τάσσεται η πλειοψηφία των Ελλήνων. Εντούτοις, αξιοσημείωτο είναι και το μερίδιο της κοινής γνώμης που εξέφρασε τη διαφωνία του, ακόμη και όταν καλείται να επιλέξει ανάμεσα στη λιτότητα και στην πτώχευση, σύμφωνα με νέα δημοσκόπηση.

Σύμφωνα με τα ευρήματα της έρευνας της Κάπα Research για τα νέα οικονομικά μέτρα της κυβέρνησης που έγινε για λογαριασμό του Βήματος της Κυριακής, το 55,2% των πολιτών δηλώνει ότι δέχεται το πακέτο μέτρων (ναι 37,1% - μάλλον ναι 18,1%), έναντι 44,6% που το απορρίπτει (όχι 36,3% - μάλλον όχι 8,3%).

Το 56,3% προτιμά την περικοπή μισθών από τη χρεοκοπία της χώρας, ενώ το 74,8% δηλώνει ότι η χώρα πρέπει να παραμείνει στην ευρωζώνη.

Οι πολίτες σε ποσοστό 71,3% ζητούν από τα κόμματα της Αντιπολίτευσης να λειτουργήσουν σε κλίμα συναίνεσης, έναντι 22,2% που ζητά δυναμική αντίσταση.

Σε ερώτηση σχετικά με το αν πρέπει να σταματήσουν οι διαδηλώσεις μετά τα τραγικά γεγονότα της Τετάρτης, το 45,3% δηλώνει «ναι ή μάλλον ναι» και το 53,2% «όχι ή μάλλον όχι».

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα είναι η απάντηση των πολιτών στο εξής ερώτημα: «Αν δεν σας καλύπτει η διακυβέρνηση Παπανδρέου, από πού προβλέπετε ότι θα προέλθει μια λύση;»: το 66% δηλώνει «Δεν ξέρω / Δεν απαντώ», το 14,3% από το Κέντρο, το 10% από τη Δεξιά και το  9,7% από την Αριστερά.

Η πανελλαδική έρευνα της Κάπα Research έγινε στις 6 Μαΐου σε δείγμα 1.030 ατόμων άνω των 18 ετών, με τη μέθοδο των τηλεφωνικών συνεντεύξων (ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο).

Μέγιστο σφάλμα 3,10% και διάστημα εμπιστοσύνης 95%.

Ioannis Karidakis
23/08/2010 20:14
@Απορία Απορώ που αυτό που σε πείραξε ήταν το Χοντρός… Όλα τα άλλα δεν σε πειράξανε; Το ότι φίλε αδύνατε, ο σουβλατζής, καταστροφέας, κατέστρεψε την Ελλάδα δεν σε πειράζει. Λυπάμαι αν σου θίξαμε τον άξιο πρωθυπουργό σου αγαπητέ, αλλά η συζήτηση δεν γίνεται για το πάχος αλλά το μέγεθος της καταστροφής…
Κωστας
11/05/2010 18:03
Με 100 μονο υπογραφες η εταιρεια η οποια διεξηγαγε αυτην την καταπτηστη ερευνα κλεινει οριστικα.
Δεν ειναι δυνατον να δημοσιευονται τετοια τερατουργηματα. Ειναι ποτε δυνατον να απαντησαν οι ελληνες θετιακα στα μετρα αυτα? Ποιον πανε να κοροιδεψουν? Δηλαδη δεχομαστε οτι εμεις φτεμε για οτι εγινε. Ποση μιζα επεσε για να μαγειρευτουν τα αποτελεσματα?
giannis-e
11/05/2010 13:20
ρε παιδια μας κοψαν 50 -100 ευρουλακια και τωρα θα πινασουμε και φτενε αυτοι.αν δεν μας διναν παλί οι ευρωπαιοι θα σας ελεγα που θα πηγεναμε μετα τις 19-5.μονο σοφοι ημαστε παντα φτενε οι αλλοι να μην ζημιωθη κανενας μας,.και ολα καλα....α ρε ελληνα να δουμε μεχρι ποτε θα δουλευεις για το δημοσιο και θα αγοραζης πατατες αιγυπτου .
Λευθέρω
11/05/2010 11:19
@ giannis-e "επιτελους να μπη μια ταξη σε τουτο τον τοπο.και ειμαι πεπισμενος οτι αυτοι θα το καταφερουν." ... αλλά δεν ξέρω τί ''Τάξη'' θα μπεί, πώς θα μπει και σε ποια τάξη θα μπούμε όλοι μας.
Βούλα Ζ
11/05/2010 11:03
Αφου ειναι θετικοι οι Ελληνες πολιτες με τα νεα μετρα Το μόνο που μένει λοιπόν ειναι να πουμε και ευχαριστω στους φιλους μας πολιτικους που με τα μετρα λιτοτητας θα κανουμε κορμαρες και θα ζησουμε και παραπανω για να χαρουμαι τη συνταξη μας στα 65 με 70 στηριζοντας το νεο ασφαλιστο!Αφου ελυσαν το προβλημα ανεργιας,παιδειας,υγειας κ.λπ και ολοι μας πλεον εργομαστε και αμοιβομαστε πλουσιοπαροχα ,έχοντας την τελεια περιθαλψη (θα παει το φακελακι συννεφο οποιος εχει οι αλλοι σαν τα σκυλια στα αμπελια θα παμε) και αφου καταχραστηκανε τα ταμεια που πληρωναν οι πολιτες καθε μηνα απο το μισθο να τους δοσουμε και κατι τις παραπανω και αφου κανεις απο αυτους ποια δε ξερει ουτε ποιος αλλα ουτε ποτε και που κλαπηκαν ολα αυτα τα λεφτα ,πρεπει να πληρωσουμε εμεις,θετικοτατο!!Μηπως ενοχλουμε κιολασ κανοντας φασαρια οταν διαδηλωνουμε?αν ναι να φυγουμε και να παμε σε αλλη χωρα να μην χαλασουμε την ησυχια τους.
Εχω την αισθηση οτι θυμωσαν που τους ψηφιζαμε τοσα χρονια και κουραστηκαν οι καημενοι απο την πολυωρη εργασια,λες και υπηρχαν πολλες επιλογες να ψηφισεις κατι διαφορετικο .Κριμα ο καημενος ο Λοβερδος και ο Παπακωσταντινου καλα παιδια......αναρωτιεμαι ομως πως ειναι τα κακα παιδια...Ναι ειμαι σιγουρη ειναι θετικοι οι Ελληνες ...
ποιος κοροιδευει ποιον αναρωτιεμαι!!Ξυπνησαμε ....
giannis-e
11/05/2010 08:31
ακομα δεν μπορω να φανταστω τι αλλο θα διαβασω απο ολους αυτους που γραφουν και τα ξερουν ολα.ο γιωργακης ειναι μασωνος εξυπηρετη συμφεροντα και ηρθε να βγαλει χρημα απο την πολιτικη.μηπως ειναι και εξωγηινος?δεν ντρεπομαστε λεω εγω.δεν βλεπετε τον κακομοιρο τον λοβερδο που εχει ασπριση απο την προσπαθεια που κανει και ο γιωργακης και ο παπακωσταντινου και ο χρυσοχοιδης.μηπως εχει η χωρα αυτη τη στιγμη καλυτερους απο αυτους?αν υπαρχουν να μας τους υποδειξετε εσεις που γραφετε .{ξερολες ολοι σας}ο χρονος που κυβερνουν ειναι πολυ λιγος και εχουν ηδη κανει πολλα και ερχοντε και αλλα εγω που γραφω να φανταστητε οτι δεν ημουν πασοκ .επιτελους να μπη μια ταξη σε τουτο τον τοπο.και ειμαι πεπισμενος οτι αυτοι θα το καταφερουν.
πραουντ το μπη νον-γιουνανί
11/05/2010 07:15
αντε πάλι λιγουρια ελληναρες, καθαρισαν οι ευρωπαιοι για παρτη σας. Απ΄το Ναυαρινο και μετα χαρις σ''αυτους υπαρχετε.
(με το αζημιωτο φυσικα γιατι αν σταματουσαν να σας συντηρουν θα κλεινανε πολλα απο τα πολεμικα τους εργοστασια)
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
11/05/2010 04:20
ΠΟΝΗΡΑ ΓΛΩΤΤΑ ΑΕΙ ΑΙΤΙΑ ΣΥΜΦΟΡΩΝ ΕΣΤΙΝ
Επειδή η πέμτη φάλαγγα του ΠΑΣΟΚ και τα ελεγχόμενα από τα ξένα κέντρα που ελέγχουν τα ελληνικά ΜΜΕ , έχουν αποδυθεί σε έναν αγώνα για να πείσουν τον ελληνικό λαό ότι τα μέτρα που έλαβε η κυβέρνηση ήταν υποχρεωτικά , καθώς και ότι ο ελληνικός λαός τα εγκρίνει !... Επίσης ότι η ελληνοποίηση των μουσουλμάνων , της κατόπιν σχεδίου αλλοίωσης της εθνολογικής σύνθεσης του πληθυσμού της Ελλάδας , για να επιτευχθεί εκ των έσω η άλωσή της , που επίσης εγκρίνει ο ελληνικός λαός , θα εκφράσω την ένστασή μου σ’ αυτά τα χονδροειδή ψεύδη.

Αν η κυβέρνηση ήθελε να είναι νόμιμη, θα έπρεπε προκειμένου να προβεί στην παράδοση της διακυβέρνησης της Ελλάδας σε ξένες δυνάμεις , {ΔΝΤ εν προκειμένω} , έπρεπε να ζητήσει τη γνώμη του ελληνικού λαού με δημοψήφισμα . Τι φοβήθηκε , άλλωστε ο ελληνικός λαός -κατά πως δηλώνει- εγκρίνει αυτές τις δύο επιλογές της που αλλάζουν τον Καταστατικό Xάρτη του εν Ελλάδι πολιτεύματος ! Ολα αυτά είναι αποτελέσματα της εντολής των ΗΠΑ για να συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό οικονομικό γίγνεσθαι και στην υποβίβαση του ευρώ , καθώς και στην επαναχάραξη των ελληνικών ορίων της επικρατείας της .

Αυτές όμως είναι πραξικοπηματικές ενέργεις , αντίθετες με το ισχύον Σύνταγμα στην Ελλάδα που οι Παπανδρέου παραβιάζουν συνεχώς και το προσαρμόζουν στα μέτρα τους. Εφτασαν δε στο σημείο, να κατηγορούν τα κόμματα της αντιπολίτευσης για τον αισχρό νόμο περί της … ευθύνης υπουργών, δια του οποίου αυτοί μπορούσαν και μπορούν να προβαίνουν σε κάθε μορφής ατιμωτικών αδικημάτων, ατιμωρητί . Αφού δε διέπραξαν εθνικές προδοσίες και κατέστησαν πάμπλουτοι από αυτόν, έρχεται τώρα ο υπουργός Δικαιοσύνης , κατόπιν επτά και πλέον μηνών στην εξουσία και δηλώνει ότι θα … βελτιώσει αυτό το νόμο. Πολύ πιθανό προς το χειρότερο.
Δηλαδή τώρα που τα οικονομήσανε πολύ χοντρά , θα μας κάνουν τη χάρη εν τω … μέλλοντι να θεσπίσουν νέο νόμο . Φυσικά ούτε λόγος για την επιστροφή των δισεκατομμυρίων που τσέπωσαν, σε βάρος του βιοτικού επιπέδου του ελληνικού λαού και της υπό χρεωκοπίαν Ελλάδας , αλλά και της εθνικής άμυνάς της , διαπράξαντες το ατιμωτικό αδίκημα της εσχάτης προδοσίας !..

Κάποιοι νέοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ζήτησαν να ελεγχθούν τα περιουσιακά στοιχεία των διατελεσάντων υπουργών κ.λ.π. αρμοδίων, της τελευταίας εικοσαετίας . Το σωστό έναι να ελεγχθούν όλοι αυτοί από τη μεταπολίτευση του 1974 μέχρι σήμερα , καθώς και οι μέχρι τρίτου βαθμού συγγενείς τους ανιόντες και κατιόντες , ζώντες και νεκροί !... Μόνο τότε θα λάμψει η αλήθεια και θα απομυθοποιηθούν οι προδότες και οι ληστές του ιδρώτα του ελληνικού λαού, που τον οδήγησαν στη σημερινή εξαθλίωση ! Ούτω επισημαίνω τα κατωτέρω :

α] “Το πολίτευμα της Ελλάδας είναι Προεδρευομένη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία”. {Σημ. Φ.Π. ήταν μέχρι το 1985, που αναθεώρησε το Σύνταγμα και μεταβίβασε όλες τις εξουσίες στον εαυτό του ο τότε πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου , για να αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση του χρόνου ζωής της Ελλάδας !...

β] “Το θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία” . {Σημ. Φ.Π. Θυμόμαστε τον αείμνηστο Σταύρο Παράβα , όπου από το πάλκο της Φαντασίας μετά το Πολιτειακό δημοψήφισμα των Απριλιανών, μας έτερπε με το τετράστιχό του, μέχρι να τον συλλάβουν και να περάσει μεγάλη ταλαιπωρία . Κάποιοι χορευτές του Ζεϊμπέκικου στην αλλοδαπή , έγιναν ήρωες και κυβέρνησαν την Ελλάδα , όπως επίσης οι ψευτοαντιστασιακοί της γενιάς του Πολυτεχνείου που καθιέρωσαν τη στυγνή δικτατορία του ΕΑΤ/ΕΣΑ του Δ. Ιωαννίδη } ! Πάμε στον Σταύρο τώρα :

Μαθές και δεν ξανάγινε , τέτοιο κουτί ρημάδι .
Οχι να ρίχνεις το πρωί , να βγαίνει ναι το βράδυ.

γ] “Ολες οι εξουσίες πηγάζουν από το λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Εθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα” . {Σημ. Φ.Π. Στις Κοινοβουλετικές Δικτατορίες ισχύει η αρχή του ενός ανδρός και τα κοινοβούλια μεταβάλλονται σε λόχους στρατιωτών}. Πρόσφατο παράδειγμα η φασιστική ενέργεια του Αμερικανού πρωθυπουργού της Ελλάδας κ. Γ. Παπανδρέου , να διαγράψει από το ΠΑΣΟΚ τρείς βουλευτές , που έκριναν ότι δεν έπρεπε να λάβουν θέση στο αντισυνταγματικό νομοσχέδιο, για την επίσημη παράδοση της εξουσίας της Ελλάδας στους Σιωνιστές του ΔΝΤ. Σημειώνω ότι το ήθος των εν λόγω βουλευτών ήταν άμεμτο και με μεγάλη προσφορά στο κοινωνικό σύνολο ! Περί ποίας δημοκρατίας λοιπόν ομιλούν και περί ποίας Βουλής ;

δ] “Οι σφετεριστές με οποιονδήποτε τρόπο , της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή, διώκονται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία , οπότε αρχίζει η παραγραφή του εγκλήματος” . { Σημ. Φ.Π. Ελα όμως που οι φωστήρες του ΠΑΣΟΚ που μας κυβερνούν σήμερα με την αναθεώρηση του Συντάγματος εξαιρούν από αυτό το άρθρο τους υπουργούς , οίτινες το παραβιάζουν και δια του δικτατορικού άρθρου {86} του Συντάγματος που θέσπισε το ΠΑΣΟΚ οι όποιες προδοσίες κλοπές κ.λ.π. των υπουργών, παραγράδονται στα δύο , το πολύ στα τέσσερα έτη , παραβιάζοντας την αρχή της ισότητας των πολιτών έναντι του νόμου ? }. Δηλαδή έχουμε ωμή και συνεχή παραβίαση του Συντάγματος αρχής γενομένης από το 1985 , όπου το πολίτευμα μετετράπη σε Πρωθυπουργική δικτατορία , αφού καταργήθηκε η διάκριση των εξουσιών και ο διορισμένος από την εκάστοτε κυβέρνηση πρόεδρος παριστάνει τη γλάστρα και επιβαρύνει τον προϋπολογισμό με τεράστια δαπάνη. Αχρηστος δηλαδή στην ουσία όπως και οι βουλευτές , εν ίδει αγέλης προβάτων με Αμερικανό τσοπάνη , που δεν ξέρει πως να τη σαλαγήσει και περιμένει τις εντολές από τον αντ’ αυτού , Αμερικανό μεταμφιεσμένο σε Ελληνα αδελφό του κ. Ν. Παπανδρέου . Οστις κατ’ ιδίαν αυτού επίσημη δήλωση, στο περιοδικό “Νέμεσις” , χαρακτηρίζει εκτός των ανωτέρω, την Ελλάδα ως “καταραμένη χώρα” . Η γη της επαγγελίας είναι μία και ο λαός της περιούσιος !... Κλείει η παρένθεση .

ε] “Η τήρηση του παρόντος συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσον εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία” . {Σημ. Φ.Π. Στη βία συμπεριλαμβάνεται και η κρατική βία δια των οργάνων της κυβέρνησης , που εκφράζουν τη νόμιμη βία της εξουσίας εν προκειμένω }.

Ούτω όλοι οι νόμοι που θα ψηφιστούν εν συνεχεία , είναι αντισυνταγματικοί , διότι ο ελληνικός λαός έδωσε εντολή στο ΠΑΣΟΚ υπό τον κ. Γ. Παπανδρέου να κυβερνήσει την Ελλάδα , και όχι στους Σιωνιστές του ΔΝΤ !... Δηλαδή , αντίσταση εδώ και τώρα . 11-5-2010 Φ.Π.
GREVENA IQ
10/05/2010 22:49
Τωρα ειναι η ευκαιρια μας ως Ελληνες να φτιαξουμε την Ελλαδα που θα μας κανει περηφανους!!!!!!τωρα.........το θελουμε;;;;μπορουμε;;;;;;η μιζεροι γεννηθηκαμε και μιζεροι θα πεθανουμε;;;;
Απορία
10/05/2010 22:23
Και ο χοντρός και η παρέα του;
Ioannis Karidakis 10/5/2010 13:47

Εγώ δεν είμαι ούτε υπέρ της πολιτικής του "χοντρού", ούτε υπέρ της πολιτικής του "καραφλού". Αλλά τι σχέση έχει το βάρος με την πολιτική ενός ανθρώπου; Όπως και η ύπαρξη μαλλιών δεν έχει σχέση!

Πάντως είναι άξιο απορίας, ότι για τους οπαδούς του ΠΑΣΟΚ ο κ. Καραμανλής είναι ο χονδρός και για τους οπαδούς της ΝΔ ο κ. Παπανδρέου είναι ο καραφλός, το παιντί κλπ

Για να δει προκοπή αυτή η χώρα πρέπει πρώτα οι πολίτες της να μάθουν να συζητούν με επιχειρήματα και όχι με προσβολές.

Αυτά από κάποιον αδύνατο!
Ο εξαποδω
10/05/2010 20:33
Προς Κοσμα

Πολυ ευστοχα τα "γιατι" σου. Ακου τωρα και την απαντηση: Γιατι δεν βγηκες στους δρομους απο το 1981 μεχρι το 2009 να φωναξεις, να απειλησεις, να απαιτησεις αναπτυξη και οχι πολιτικη πελατεια. Γιατι αγνοησες τις φωνες που ελεγαν οτι το μοντελο της χωρας δεν ειναι βιωσιμο, γιατι ανεχτηκες τα σχολια της καταληψης και τα πανεπιστημια του χαβαλε, γιατι ΨΗΦΙΣΕΣ και ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΣ διεφθαρμενους ηγετες, γιατι προτιμησες το βολεμα απο την αριστεια, γιατι τα προιοντα και οι υπηρεσιες σου ηταν αθλιας ποιοτητας, γιατι ποτε δεν ασπαστηκες την τεχνογνωσια και ποτε δεν επελεξες τον ανταγωνισμο στον παγκοσμιο οικονομικο στοιβο. Τελος, γιατι ειπες, εγω θα βγαλω το φιδι απ την τρυπα...και οχι μονο εσυ...αλλα ολοι μας...Γιαυτο
Α.Σ.
10/05/2010 20:20
Άν είναι αλήθεια ότι το 66% θεωρεί δεν βρίσκει άλλη λύση πλην της διακυβέρνησης Παπανδρέου, τότε αυτό και μόνο του δείχνει πώς πέρα από τις αντιδράσεις για την τιμή των όπλων, ο λαός καταλαβαίνει ότι ο Γ.Π. είναι ό,τι καλύτερο διαθέτουμε αυτήν τη δύσκολη ώρα.
Κάτω η ΧΟΥΝΤΑ του Γιωργάκη
10/05/2010 20:15
Μην ανησυχείτε κύριοι των ΝΕΩΝ και του ΒΗΜΑΤΟΣ. Η πραγματική δημοσκόπηση έρχεται τον Οκτώβρη (ίσως και νωρίτερα) εκεί θα δείτε πόσο συμφωνεί ο κόσμος με τα ελεεινά μέτρα του Παπανδρέου. ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΛΑΟΣ (υποστηρικτές των μέτρων) θα ψάχνουν να βρουν την... ψήφο τους. ΔΝΤ=Διεθνής Νόμιμος Τρομοκράτης
yannis
10/05/2010 20:08
"Θετική η πλειοψηφία των Ελλήνων στα μέτρα" για τους αλλους...οχι για τον εαυτο τους....
ΤΣΙ ΤΣΙ
10/05/2010 19:53
Οι κλασσικες στημενες δημοσκοπησεις των πασοκικων εφημεριδων με σκοπο την αλλαγη του κλιματος....

Τους πληροφορουμε οτι ματαια τα κανουν.
Σοσιαλιστής
10/05/2010 18:54
Τις προάλλες είχαμε μια δημοσκόπηση εδω στην ιστοσελίδα για τα μετρα. Δημοσιέυστε την πάλι να κάνουμε μια σύγκριση.
Ενα είναι σίγουρο, όσες δημοσκοπήσεις στημένες και να βγούν το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, όπως θα έλεγε και ο Αντρεας Παπανδρεου, ο κόσμος δεν τρώει άλλο παραμύθι και προπαγάνδα.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
10/05/2010 18:33
@Λουκάς Ευαγγελιστής
Το 18% της Νέας Δημοκρατίας υπό τον Αντωνάκη δέν το βλέπεις; Μόνο την πτώση του ΠΑΣΟΚ βλέπεις;
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
10/05/2010 18:31
@KOΣΜΑΣ
Γιώργος ή Κράχ Κοσμά! Η αριστερά δέν παίζει! Μαύρα-κόκκινα χάνεις!
tassos
10/05/2010 18:01
Δυστυχώς ένας ικανός αριθμός Ελλήνων δεν έχει ούτε άποψη, ούτε γνώση. Ατεκμηρίωτες γνώμες έχουν. Άγονται και φέρονται από συνδικαλιστές του γλυκού νερού, και παλιομοδίτικους εγωκεντρικούς, απατεώνες, κοντόφθαλμους και μισαλλόδοξους πολιτικούς. Ρε μπας και είμαστε γνήσιοι απόγονοι των αρχαίων απατεώνων όπως ο Πεισίστρατος λόγου χάριν; Λέμε τώρα.
ΛΛ
10/05/2010 17:57
Ακόμα μια πληρωμένη δημοσκόπηση. Προσωπικά πιστεύω ότι η δημοσίευση των δημοσκοπήσεων θα έπρεπε να απαγορευθεί γενικότερα. Διότι, αποτελεί μέσω αλλοίωσης της κοινής γνώμης. Ναι να διενεργούνται δημοσκοπήσεις αλλά μόνο για ιδιωτικούς λόγους. Πραγματικά ποιος μπορεί να πιστεύει ότι ο κόσμος ήθελε να βάλει τρικλοποδία στα οικονομικά του. Η μόνη δημοσκόπηση που ισχύει είναι η εκλογές του Οκτωβρίου. Ας κοιτάξετε αυτήν να δείτε τι ακριβώς ζήτησε ο λαός από την νέα κυβέρνηση.
Α_Γ
10/05/2010 17:50
Οι δημοσκοπησεις αυτες ειναι μεγαλη απατη.Αφου τοσο υψηλα ποσοστα συναινουν γιατι δεν κανουν λοιπον και ενα δημοψηφισμα...??? Μη μας δουλευετε...
ΝΕΣΚΕ
10/05/2010 16:52
ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΛΛΕΡΓΗ.....έχεις δίκιο. Έχυν τεράστιες ευθύνες και οι δημοσιογράφοι. Όχι όμως όλοι. Τους ξέρουμε απτά γραφόμενά τους ποιοί είνσαι. Και φυσικά θα πληρώσουν κι αυτοί με απαξία μεγάλη. Δεν τους αξίζει γιαούρτωμα γιατί κοστίζει το γιαούρτι
ΚΟΣΜΑΣ
10/05/2010 16:46
Πάρα πολύ ωραία όσα εισηγήθηκε ο Πρόεδρός μας ο κ. Παπούλιας!! Τέλεια τα λέει κι η πρωθυπουργάρα μας!! ΠΑΝΤΕΛΕΙΑ θάλεγα. Όλα να γίνουν για να γίνουμε μια αλλη....καλή χώρα!! Αλλά για βαστάτε ρε λεβέντες-για να μη πω λωποδύτες- πολιτικοί απατεώνες!!!!!! Γιατί πρέπει να μου κόβετε δώρο χριστουγέννων,Πάσχα,επίδομα άδειας εμένα? Γιατί να χρυσοπληρώνω το καύσιμο,το τσιγαράκι,το τσιπουράκι μου και σε λίγο το ψωμάκι μου? Γιατ5ί βρε πουλημένα κορμιά πρέπει να απολυθώ απτη δουλειά μου και να πεινάσουν τα παιδάκια μου ενώ τα δικά σας(και της Προεδράρας μας μαζί) δεν θα νοιώσουν κρίση?Γιατί βρε μαυρογιαλούροι το παιδί μου και ο νέος εργαζόμενος να μη πάρει ποτέ σύνταξη? Γιατί βρε απατεώνες πολιτικοί, 1300 υπάλληλοι στη βουλή τρώνε καλά μαζί σας? ΠΡΩΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ και αφήστε το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ. Θα μας απαντήσει η κατά τα άλλα λαλίστατη Γραμματεία της Προεςδρίας? ή χέστηκε να το κάνει?
Έλληνας υπήκοος με απορίες !
10/05/2010 16:03
Γιατί να γίνει μόνο η φοροδιαφυγή ιδιώνυμο και να μη γίνει και η κατασπατάληση των δημόσιων οικονομικών κακούργημα ? Γιατί να ζητάμε από τον απλό πολίτη να πληρώσει τα σπασμένα των άλλων και να μη βγάζουμε στη σέντρα τον "ζημιάρη" ? Είναι τόσο δύσκολο να μας πούνε ποιός υπέγραψε το ομόλογο που λήγει στις 19 Μαϊου και για ποιό σκοπό ? Είναι τόσο δύσκολο να μας παρουσιάσουν τα αντίστοιχα στοιχεία και για το υπόλοιπο χρέος ? Γιατί δεν μας λένε που είναι τα λεφτά που ανέφεραν πριν τις εκλογές ? Πως να πιστέψω τα σημερινά λεγόμενα όταν μέχρι χθές με διαβεβαίωναν για άλλα ?
Μητσάρας ..!
10/05/2010 15:51
Αυτό μου θυμίζει εκείνο το ανέκδοτο με τον πολίτη που πρόσφερε το μισθό του στο Γιώργο ...!
Κωνσταντινος Κουτσοκωστας
10/05/2010 15:49
Ρε παληκαρια που ολοι γραφουμε το μακρυ μας και το κοντο μας εχουμε συνιδητοποιησει οτι υπαρχει σχεδιο ξεπουληματος της Ελλαδας μας οσο οσο και εμεις εχουμε βγαλει τα μαχαιρια και προσπαθουμε να ρηξουμε τις ευθυνες ο ενας στον αλλο και δεν επικεντρωνομαστε στην δημιουργια ενος κοινου μετωπου απεναντι στην μασωνικη κεφαλαιοκρατια που τα τελευταια 150 χρονια εξωθει ολη την ανθρωποτητα στην εξαθλιωση και στον ελεγχο!Πρεπει να νιιωσουμε στη ψυχη μας την μοναδικη αληθεια που ειναι οτι τον πλουτο αυτης της γης δεν εχουν διακαιωμα να τον διαχειριζονται 1000 οικογενειες εχοντας σαν μοχλο το τραπεζικο συστημα και κατεπεκτασην τον νομοθετικο συστημα!Ακομα πρεπει να αντιληφθουμε οτι στην ιστορια καθε ιδεολογια που γεννηθηκε με σκοπο την καθιερωση της κοινωνικης δικαιοσυμης κατεληξε σε ιδεολογημα γιατι η ανθρωπινη φυση εχει μαθει να τρεφεται απ την ματαιοδοξια την απληστια τον εγωκεντρισμο και την αδιαφορια και αν αυτες οι ασθενειες δεν γιατρευτουν παντα θα κοιταμε τον διπλανιο μας σαν εχθρο και η γιατρεια ειναι μονο μια και λεγεται σεβασμος διοτι ολοι σε αυτην την γ......η ζωη οι αναγκες οι πραγματικες και οχι οι πλασματικες ειναι ιδιες για ολους!Η Ελλαδα ειναι το σπιτι μας και πρεπει να το κρατησουμε οπως μας το δωσανε αυτοι οι "χαζοι" που εδωσαν το αιμα τους και δεν μιλαω με εθνικιστικη επαρση αλλα σαν καθε ανθρωπος που ολη του την ζωη αγωνιζεται για να φτιαξει ενα σπιτι που θα νοιωθει ασφαλεια και καποια στιγμη θα φιλοξενησει και αυτον που δεν εχει αυτη ειναι κατ εμε η εννοια της πατριδας σε μια καθημερινη αποδοση!Για αυτο ξεσηκωθειτε και προστατεψτε τα δικαιωματα που αγωνιστηκανε γενιες και γενιες για να τα εδραιωσουν και πνιξτε με τις γραβατες τους αυτους που για το χρημα και την εξουσια εχουν ξεπουλησει τα ονειρα μας!!!Και τα σχολια που κανουμε ας εχουν ονοματεπωνυμο γιατι ο φοβος μας ειναι οξυγονο γαι τους μασωνους!!!
theo
10/05/2010 15:42
Για δεύτερο παραμύθι θέλουμε να μας πειτε την κοκινοσκουφίτσα
Πλούταρχος Λευκαδίτης
10/05/2010 15:25
Χαχαχαχαχαχαααααααααααα..... Μπράβο ρε παιδιά εκεί στο Συγκρότημα, έχετε ένα μοναδικό τρόπο και με κάνετε και γελάω. Τί ωραίες δημοσκοπήσεις...! Μπράβο, πολλά μπράβο!!! Ειδικά αυτό το ερώτημα περί χρεοκοπία της χώρας ή περικοπής μισθών, μου θυμίζει το "ή σκύβετε με τη θέλησή σας και σας ... συνουσιάζουμε ή σας βιάζουμε..."! Απόλυτα δημοκρατικό! Μπράβο, συνεχίστε την καλή δουλειά, ο κόσμος έχει ανάγκη από διασκέδαση...!
Γιάννης Μ.
10/05/2010 15:22
Πραγματικά μην πιστεύετε τίποτα από έρευνες. Είναι 100% ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ για να χειραγωγήσουν την άποψη της κοινής γνώμης. Έχουν πάρει εντολές όλοι και είναι εμφανές. Το σύστημα ψηλά στην ιεραρχία (πολιτικοί, δημοσιογράφοι...)κάνει ότι μπορεί για να περιορίσει τις απώλειες του. Οι επόμενες εκλογές βέβαια θα δείξουν αν όλοι μας εννοούμε αυτά που λέμε. Δυστυχώς έχουμε αποδείξει ότι στη φιγούρα και τα δήθεν (''Ώρα της γης'' και κάτι άλλα τέτοια) είμαστε πρώτοι. Στην ουσία όμως όχι. Τι θα κάνουμε λοιπόν; θα γκρινιάζουμε ωριώμενοι για κανένα δύο μήνες και μετά θα το ρουφήξουμε το αυγό; Ή θα τους στείλουμε όλους στο διάολο; Περιμένω πως και πως τις επόμενες βουλευτικές εκλογές για να δω αν αξίζει να σωθούμε ή όχι. Καλό κουράγιο σε όλους μας μέχρι τότε.
Μιχάλης
10/05/2010 14:46
"Στο ερώτημα αν αρνούνται τα νέα μέτρα ακόμη και αν η Ελλάδα χρεοκοπήσει, απαντούν καταφατικά το 35,6%..." (Πηγή: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=330457&dt=09/05/2010#ixzz0nWeNccMT ) Με λίγα λόγια ένας στους 3 Έλληνες προτημάει να χρεωκοπήσει το κράτος και να μην πάρει ΚΑΝΕΝΑΝ μισθό αντί να του κοπεί ο 13ος και 14ος!! Καλά λέω εγώ ότι οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει τι τους γίνεται, και ασχολούνται με το μ... της από(β)λητης σταρ... Και έχουμε και τον Σαμαρά να μας λέει ότι κάνανε λέει λάθος και έπρεπε να έπερναν τα μέτρα πέρυσι. Με τι ΦΟΝΤΑ θα έπρενε ο καταλληλότερος μέτρα; οτι θέλουμε λέμε τώρα; Μόλις είδε ο μπούλης ότι δεν παεί άλλο πια να τα ξίνει στην ραφήνα, μάζεψε τα δυο-τρία σώβρακα απ'' το Μαξίμου κι όπου φυγει φύγει... Αντε μαζεψε τώρα τ'' αμάζευτα...
ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΛΕΡΓΗΣ
10/05/2010 14:36
Αισχος πια με την προπαγανδα των ΜΜΕ! Σας καταλαβαμε και εσας! Οι δημοσιογραφοι θα εχουν την ιδια τυχη με τους πολιτικους. Δεν θα μπορούν να βγουν απο το σπίτι τους. Ειναι οι Νο1 υπευθυνοι για την καταντια μας. Αν δεν συγκαλυπταν και δεν στηριζαν τοσα χρονια τα λαμογια θα ειχε ξεσηκωθει ο κοσμος. Δεν πειραζει, ο κλεφτης και ο ψευτης τον πρωτο χρονο χαιρονται.
Σπύρος Γιακουμάκης
10/05/2010 14:30
Τα μέτρα αυτά είναι εντελώς ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ, χειρότρα κι από τη μεζούρα του νεκροθάφτη ακόμη!
Ο λόγος; Π.χ. Για καθαρές αποδοχές γύρω στα 1500 με 1800 ευρώ ένας μισθωτός με τετραμελή οικογένεια χάνει πάνω από 3000(!!!) ευρώ το χρόνο προς το παρόν με τον τιμάριθμο να παίρνει την ανηφόρα.
Και ερωτάται ο κάθε αρμόδιος. Γιατί -αντί να μειώνονται οι μισθοί όλων- να μην έχουν ήδη φύγει από το Δημόσιο αυτοί που διορίστηκαν παράνομα και καθαρά ρουσφετολογικά; Και μιλάμε για χιλιάδες.
Γιατί δεν παίρνονται μέτρα για την πάταξη της φοροδιαφυγής των 30 δις ευρώ ετησίως; Στην Αμερική ή στη Σουηδία γιατί κανείς δεν τολμάει να κλέψει την Εφορία; Ο κ. Παπανδρέου τέτοια μοντέλα πάταξης της φοροδιαφυγής δεν οραματίζεται; Θα τα εφαρμόσει ποτέ; Μια φορά, να τον ξαναψηφίσω, αποκλείεται!
GORGO
10/05/2010 13:50
Ο κόσμος δεν πιστεύει πλέον στις ψεύτικες δημοσκοπήσεις που δημοσιεύουν οι πληρωμένες από... ;;, εταιρείες για να δικαιολογήσουν τα αποτυχημένα μέτρα της κυβέρνησης.
Ο λαός κάνει υπομονή να δεί τις επόμενες κινήσεις.
Άν η κυβέρνηση δε στραφεί εναντίον των κλεφτών , φοροφυγάδων και όλων εκείνων που στην υγεία των κορόιδων(μισθωτοί και συνταξιούχοι) κάνουν περιουσίες, τελειώνει η περίοδος χάριτος.
Καί μη νομίσει ο κάθε καρατζαφέρης, που προτείνει κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας , ότι θα ξεγελάσει τον κόσμο, γιατί ο λαός δεν αντέχει πλέον άλλη κοροιδία και με Συνασπισμό και ΚΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΘΑ κάνει σκόνη όλους του λωποδύτες που καλύπτουν τους κλέφτες.-
Ioannis Karidakis
10/05/2010 13:47
Τι μας λες Φιλιππινεζος Παρατηρητης; Και ο χοντρός και η παρέα του; που μας έφεραν σε αυτό το χάλι; που μέσα σε 5,5 χρόνια αύξησαν τους Μόνιμου Δημοσίους υπαλλήλους κατά 60.000 και κατά 150.000 τους συμβασιούχους, που αύξησε το χρέος από 160 δις σε 300 δις; Που μας έβαλε το 2004, οικιοθελώς και χωρίς λόγο, υπό επιτήρηση, που αύξησε με λαμογιές το ΑΕΠ κατά 25% για να κρύψει το υπέρογκο έλλειμμα, που δημιούργησε 56 σκάνδαλα, αυτός και η παρέα του… Δεν θα μας γράψεις καμιά φιλοσοφία και για αυτούς; Μήπως τους ξέχασες; Ή τους διαγράψατε και αυτούς από τη Ριγίλης; Αλλά, από την άλλη που να σου φτάσει ένα forum, για το χοντρό και τη παρέα του, πρέπει να γράψεις βιβλία ολόκληρα, θα λέγονται Τα Άπαντα του Χοντρού…
ΚΟΣΜΑΣ
10/05/2010 13:37
Η πλειοψηφία των ελλήνων είναι υπέρ του μέτρου να μπουκάρει στη βουλή.
EB
10/05/2010 13:02
Πρεπει να ειναι κανεις ανεγκεφαλος για να πιστεψει τις κατευθηνωμενες δημοσκοπησεις που εχουν σαν στοχο να δημιουργησουν συναινεση του ποπολου στον βιασμο του ! Τοσο απλα.! Και τωρα ο Ελληνας εχει αρχισει ελαφρα να ξυπνα απο τον ληθαργο που τον εβαλε το πολιτικο συστημα και η πλουτοκρατια. Να γινουν δημοσκοπησεις οταν θα εχει ξυπνησει για τα καλα και εχει σηκωθει ορθιος!
gp
10/05/2010 11:33
Μας πείσατε.
Λουκάς Ευαγγελιστής
10/05/2010 11:14
Γι'' αυτό πέφτει συνέχεια το Πασόκ σε ποσοστά ?....
Επειδή είναι θετικός ο κόσμος στα μέτρα ?.....
Αλλά, τόσο μυαλό έχετε και'' σεις που τα γράφετε. Νομίζετε πως είμαστε βλάκες....
Μόνο εσείς και το MEGA λέτε τόσο χονδρές .....ίες.
MARI
10/05/2010 11:04
εγω ενα εχω να πω.
οι περιφημεσ "δημοσκοπησεις" εβγαλαν τον ανικανο να μας κυβερνησει, προφανως ετσι του ειπε ο φιλος του ο Ομπαμα, γιατι πως αλλιως θα εβαζε χερι στην Ευρωπη η Αμερικη??
Τις επομενες ημερες θα δειτε και τα αποτελεσματα των "δημοσκοπησεων" αυτων.
Θυμαστε πως απεδρασε ο Παλαιοκωστας απο τον Κορυδαλλο??
Ε, καπως ετσι θα φυγει και το Αμερικανακι απο την Βουλη των Ελληνων, γιατι μαλλον δεν γνωριζει οτι οι Ελληνες....
ΕΧΟΥΜΕ ΡΕΚΟΡ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ!!
Δεν μου κανει καθολου εντυπωση οτι αμεσωα μετα τα απεισοδια της περασμενης Πεμπτης και τον θάνατο των ανθρωπων στην τραπεζα, ολα τΑ ΜΜΕ εχουν κανει στροφη 180 ΜΟΙΡΩΝ !!!Η κυβερνηση εδωσε εντολη πλεον να "σκασουμε" και να κατσουμε να μας π..........ουν!!!
υπομονη Γιωργακη!
!υπαρχει βλεπεις και η αλλη πλευρα, η επιστημονικη ,που μιλαει με αριθμους και οχι με θεωριες του κ....ου! και η οποια λεει οτι ...πολυ απλα το ΔΝΤ
δεν ηταν η λυση, τα πραγματα μπορουσαν να αντιμετωπιστουν πολυ πιο ομαλα!!

Γιωργακη....σκυψε αγορι μου!!
Μη φοβασαι, απλα θελουμε να σου πουμε που ειναι τα λεφτα να πας να τα παρεις!!!!
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
10/05/2010 09:37
Ο ΣΩΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩ κ. Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ : “Ουδείς πλέον θα παιζει με το Ευρώ”. Ευτυχώς δηλαδή για την Ε.Ε. που υπάρχει ο ακοίμητος προστάτης της Αγιος Γεώργιος που μαζί με τα άλλα διεθνή ανδραγαθήματά του, έσωσε και το νόμισμα της Ενωσης . Ούτω προτείνω να επιβραβευθεί σε ειδική τελετή στις Βρυξέλλες η νέα αυτή επιτυχία του, και να του απονεμηθεί ο επίσημος τίτλος του διεθνούς “επιλυτή προβλημάτων” {Truble Souter}. Επίσης και του ειδικού της “διαμεσο-λαβητικής διπλωματίας “ {Shuttle Diplomacy} .

Κατόπιν τούτων να του ανατεθεί επισήμως η επίλυση των διεθνών προβλημάτων, των οποίων αυτοδιορίστηκε επιλυτής , σπαταλώντας γι’αυτό το σκοπό τα χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων ! Εξυπακούεται ότι για να δυνηθεί να φέρει σε πέρας το τεράστιο αυτό έργο του, πρέπει να παραιτηθεί από πρωθυπουργόςσ της Ελλάδας και να αφοσιωθεί απερίσπαστος στο έργο του ! Ετσι θα ζήσουμε όλοι καλά και ο κ. Γ. Παπανδρέου θα γραφτεί στην ιστορία ως ένας ακόμα σωτήρας της ανθρωπότητας !

Γιατί συνεχίζει να ασχολείται με την Ψωροκώσταινα , αφού το μεγαλειώδες έργο του, μόνο οι εγκάθετοί του στο φόρουμ το αναγνωρίζουν ; Αχάριστος λαός αυτοί οι Ελληνες !... Και μόνο από το γεγονός ότι με μαγικό τρόπο θα αυξήσει τον πληθυσμό της Ελλάδας , στο διάστημα ενός έτους διακυβέρνησης της Ελλάδας από αυτόν κατά τρία εκατομμύρια ιθαγενείς ενεργούς Ελληνες πολίτες , με πρόγραμμα τα δέκα εκατομμύρια στα τέσσερα έτη , αξίζει να επιβραβεύσουμε την πρόθεση των φανατικών υποστηρικτών του στο φόρουμ , να τον προτείνουν για το Νόμπελ της καταπολέμησης της υπογεννητικότητας στην υφήλιο !... 12-4-2010 Φ.Π.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ Ο κ. Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ Ο κ. Γ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Το χρέος της Ελλάδας είναι περίπου {300} δισεκατομμύρια ευρώ. Ολως συμπτωματικώς δε και η περιουσία του Ελληνικού Δημοσίου ανέρχεται περίπου στο ίδιο ποσόν. Το ύψος του δανείου επαρκεί μόνο για την πληρωμή των επιτοκίων και όχι για την απόσβεση του χρέους . Δηλαδή οι κ.κ. Γ. Παπανδρέου και Γ. Παπακωνσταντίνου ψεύδονται ασυστόλως και έχουν βάλει αμανάτι την Ελλάδα , με σκοπό να την ξεπουλήσουν , αφού δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψουν τα δανεικά, με τα υψηλά επιτόκια που δέχθησαν ακριβώς γι’ αυτό το σκοπό ! Δηλαδή αν δεχτούμε αυτούς τους όρους , θα πρέπει να ξεχάσουμε την Ελλάδα. Κι’ αυτό διότι απλώς θα παρατείνουμε για λίγο τη χρεωκοπία , αλλά και για να προλάβουν οι κ.κ. Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου ως ιδιοκτήτες της Ελλάδας , να την θέσουν ενέχυρο , για να την κατασχέσουν κατόπιν οι πιστωτές της ! Επίσης για να αρπάξουν και άλλα χρήματα οι ενεδρεύοντες ύαινες , μαζί με τους {172} που ψήφισαν τη σύνταξη της ληξιαρχικής πράξης θανάτου της Ελλάδας . Κι’ αυτό διότι σε δύο χρόνια το χρέος θα είναι περίπου {450} δισεκατομμύρια και σε πέντε {600} χωρίς προοπτική απόσβεσής του ! Αυτός είναι και ο λόγος που διατηρείται η διάρκεια του βουλευτικού έτους στους δεκαέξι μήνες και η υπουργική ασυδοσία βάσει του νόμου περί ευθύνης υπουργών ! Ετσι εκτελούν το σχέδιο της παράδοσης της Ελλάδας και των Ελλήνων δέσμιων στα αφεντικά τους ! Εκτός από τα απαγορευτικά επιτόκια , δεν παίρνουν τα δανεικά αυτά με την εγγύηση της Ε.Ε. , αλλά με την εγγύηση της ελληνικής κινητής και ακίνητης περιουσίας , του Ελληνικού Δημοσίου. Βάζουν δηλαδή ενέχυρο την Ελλάδα χωρίς να μπορούν να εξωφλήσουν το χρέος , το οποίο με βάση τα ληστρικά επιτόκια θα πολλαπλασιάζεται !... Έτσι όταν θα έρθει η ώρα της εξώφλησης του διπλάσιου από σήμερα χρέους , θα δηλώσουν στους φίλους τους πιιστωτές . Εμπάτε και αρπάχτε ότι προλάβετε , και θα την κοπανήσουν για τις άλλες πατρίδες τους που τυγχάνουν δισεκατομμυριούχοι ! Επειδή όμως αυτό το σενάριο εγκυμονεί κινδύνους τόσο γι’ αυτούς όσο και για τις οικογένειές τους , είναι πολύ πιθανό να ωθήσουν την Ελλάδα σε εσωτερική ανωμαλία με τη χρησιμοποίηση των μουσουλμάνων που κατόπιν σχεδίου , προώθησαν στην Ελλάδα , για να τους προστατέψουν όταν θα ξεσπάσει η κρίση και να προλάβουν να την κοπανήσουν !...

Ολοι αυτοί που ψήφισαν και θα ξαναψηφίσουν αυτό το αντισυνταγματικό νομοσχέδιο , έχουν υποπέσει στο αδίκημα της εσχάτης προδοσίας και ο ελληνικός λαός πρέπει να τους αντιμετωπίσει αναλόγως . Οι βουλευτές έχουν την υποχρέωση να τηρούν το Σύνταγμα . Αν η κυβέρνηση και οι συνοδοιπόροι της , δεν επανορθώσουν το ολίσθημα στο οποίο υπέπεσαν, να κληθούν να λογοδοτήσουν όταν θα αποκατασταθεί το δημοκρατικό πολίτευμα της Ελλάδας που είναι σήμερα καθαρώς Κοινοβουλευτική Δικτατορία !... Δεν μας διαφεύγει ότι και ο Αδόλφος Χίτλερ έτσι ξεκίνησε ! Επίσης πως είναι δυνατόν ο Τύπος να έχει μεμφθεί τον κ. Α. Σαμαρά γιατί διέγραψε την κ. Μπακογιάννη κακώς μεν, αλλά κάκιστα δε για τον κ. Γ. Παπανδρέου , που του έδωσαν και συγχαρητήρια , ο οποίος δεν είχε καμία δικαιολογία και επιβεβαίωσε αυτά που διακηρύττω δύο έτη για την αρχή του ενός ανδρός που ισχύει στη δήθεν δημοκρατική Ελλάδα.

Αν είναι έτσι τι τους χρειαζόμαστε τους βουλευτές ; Μόνο για να μας στοιχίζει δισεκατομμύρια ετησίως αυτός ο κόπρος του Αυγείου ; Ας τους καταργήσουμε , αφού πλέον απαγορεύεται να ψηφίζουν κατά συνείδηση την οποίαν παρέδωσαν στον Αμερικανό κ. Γ. Παπανδρέου . Ο κ. Γ. Πασπανδρέου δεν είναι Ελληνας της διασποράς όπως ψευδώς ανέφερε , αλλά μεταμφιεσμένος σε Ελληνα με αμερικανική καρδιά , όπως δήλωσε και ο … αντ’ αυτού επισήμως , αδελφός του κ. Ν. Παπανδρέου !...

Εν κατακλείδι : “Δεν υπάρχει χειρότερη μορφή τυραννίας από εκείνη που ασκείται υπό τη σκέπη του νόμου και στο όνομα της Δημοκρατίόας και της Δικαιοσύνης “.
10-5-2010 Φ.Π.
G.P
10/05/2010 09:07
Ρε απατεώνες.. τι είναι αυτά που λέτε;... Είναι δυνατόν δύο δημοσκοπήσεις χθες Καθημερινή-Βήμα της Κυριακής να έχουν ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα; Η Καθημερινή λέει ότι οι Έλληνες υποστηρίζουν τις κινητοποιήσεις, το Βήμα όχι.... Ρε δεν πάμε καλά....
ΒΒ
10/05/2010 08:24
Η αριστερά στην Ελλάδα, είναι το προπύργιο της αναξιοκρατίας. Είμαι ΔΥ από τους πραγματικά πολύ σκληρά εργαζόμενους, όμως αποδέχομαι τα μέτρα γιατί βλέπω τι γίνεται γύρο μου. Δυστυχώς αυτό που δεν υπάρχει στη χώρα είναι πνευματική ηγεσία, με αποτέλεσμα να μας καθοδηγούν Αυτιάδες-Μητρόπουλοι στην τηλεόραση και Αλέκοι-Αλέξηδες οπλαρχηγοί.
Τζαναμπετ
10/05/2010 07:59
Χρειαζεται κριτικη αλλα και αυτοκριτικη..
Γιατι αλλος λιγο αλλος πολυ, ολα αυτα τα χρονια λειτουργησαμε με τους κανονες και στο πλαισιο ενος συστηματος "μαιμου"..
Η απαντηση στο ερωτημα που πηγαν τα λεφτα ειναι απλη..
Σε σας ολους πηγαν ..
Στον ταξιτζη και στον χρηματιστη,
στο γιατρο και στον υδραυλικο, στον αγροτη και στον ομπρελα της παραλιας στον εργολαβο και στον δημοσιο..
Ηταν ενα παρτυ διαρκειας και οσοι δεν το προλαβαν νοιωθουν οργη Αν μπορουσαν θα τσιμπαγαν ενα κομματακι χωρις καμμια τυψη..Γι αυτο λοιπον φταιμε ολοι..
Σηκωστε τα μανικια και φανητε επι τελους ανταξιοι των καιρων..
Για αρχη, αρχιστε να ανακυκλωνετε το μαυρο χρημα που συσωρευσατε τοσα χρονια..
πολιτικά πεθαμένος κύριε σαμαρά
10/05/2010 07:39
τελικά πρέπει να είναι μεγάλος βλάκας ο σαμαράς. καλά λέει όχι στη στην βουλή αλλα τι θέλει και στέλνει γράμματα στην ευρώπη να μην ψυφισουν να δώσουν λεφτά στην ελλάδα. πολιτικά πεθαμένος κύριε σαμαρά φύγε να πας με την παπαρήγα. a ρε πολιτικούς που έχουμε δεν ξέρουν τι τους γίνετε.
ANNA
10/05/2010 06:58
ετσι σας ειπαν να πειτε "δημοσιογραφοι" ? οτι ο λαος ειναι υπερ των νεων μετρων? που την εκαναν τη δημοσκοπηση? στη βουλη ? ντροπη σας !!!!
Λευθέρω
10/05/2010 04:14
Μέγιστο σφάλμα 3,10% ? Μόοονο?
KM
10/05/2010 01:18
Για να δουμε τα πραγματα και απο μια αλλη πλευρα, τελικα παιξαμε την κομπινα του αιωνα. Η Ελληνικη ολιγαρχια χρησιμοποιησε τον κυβερνητικο δανεισμο σαν την τραπεζα τους(χωρις επιστροφη των χρηματων φυσικα), εξοπλιστηκαμε σαν αστακοι, ριξαμε και ενα γερο παρτυ με τους Ολυμπιακους, και τελικα δωσαμε τον λογαριασμο στους Ευρωπαιους. Καθολου ασχημα. Ε;
KM
10/05/2010 01:10
Ελπιζουμε ολοι οτι αυτο το διαρκες διεθνες χαστουκι που εφαγε η Ελληνικη κονωνια να αποτελεσει μια αφετηρια για να κυβερναται το κρατος σαν κρατος. Ισως εναι η μονη μας ευκαιρεια να βαλουμε τα γερα τα θεμελια για οικονομικη αναπτυξη απο εργατικους Ελληνες και οχι ενα ματσο καρεκλες κε φραπεδακηδες. Αλλα επειδη ξερουμε ολοι μας την φαρα μας και την νοοτροπια μας, δεν θα εβαζα στοιχημα παραπανω απο μια.... δραχμη. Για να δουμε.
Δεν σας πιστεύει κανείς
10/05/2010 01:02
Eνα είναι σιγουρο αν δεν κατεβαίνουμε καθε μέρα να φωνάζουμε να φύγει η πραξικοπιματική κυβέρνηση τα μέτρα θα περάσουν τα γκάλοπ κανένασ δεν τα πιστεύει υπάρχει τόση οργή που κανένα στημένο γκάλοπ δεν μπορεί να την αναχαιτήσει καμια προπαγάνδα καμία πονηριά ο λαός δεν τρώει κουτόχορτο κανένας δεν τα θέλει τα μέτρα κανένας δε θέλει να υποδουλωθεί απο τουσ φίλους του GIORGOS η Ελλάδα δε θα αφήσουμε να πέσει στα τροκτικά του ΔΝΤ για αυτο να δουμε τι λένε τα γκάλοπ;
Δεν μασάμε πλέον πρέπει να το καταλάβαιτε και εσείσ οι δημοσιογράφοι
Τάκης Αφής
10/05/2010 00:39
εχω κάνει παλιαότερα μέλος του ΣΥΡΙΖΑ και στα φοιτητικά με το ΚΚΕ.Είναι γεγονός ότι η δημοσιογραφία έχει ξεπεράσει τα όρια.Το ίδιο όμως μετα λύπης μου διαπιστώνω και απο τον γενικά Αριστερό χώρο,που οι παρεμβάσεις του είναι ο "γενικός" πόλεμος μόνο και μόνο για την ψήφο.Η Αριστερά άλλα και η Δεξιά είναι τα ΚΑΚΩΣ άκρα.Ορισενοι συναδελφοί άλλα και ορισμένοι δημοσιογράφοι εκτελούν χρέη για τα κόμματα.Δέν μπορώ να πιστεψω λοιπόν σε ένα σύστημα που θέλει να δουλεψει άλλα δεν το αφήνουν.Ο αριστερισμός δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή κατασταση.Ποιός Τσίπρας και ποια Παπαρήγα...Είναι δυστηχώς ότι χειρότερο κυκλοφορεί.Αυτα όσο αναφορά τον πόλεμα και την προβοκάτσια των 2 ηγεσιών της Αριστεράς.Προς τα Δεξιά το ΑΠΟΛΥΤΟ ΧΑΟΣ...δέν ξέρω,νομίζω ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να μάθουμε σαν λαός την αλήθεια και αν δεν ανατρέψουμε με προσωπικό αγωνα τα κακώς κείμενα,θα μεινουμε για πάντα υποχειρια.
αμα πια
10/05/2010 00:31
αχαχαχαχα Μερικοί έχουνε άποψη άλλα αυτό τους κάνει απλά γραφικούς.''Οταν έχουμε 1,2 εκ δημοσίους υπαλλήλους και καταβαινουν στο δρόμο οι 120.000 το ποσοστό ειναι απλά τραγικό...Τα μέτρα καλως ελήθφησαν.Δέν ειμαι δημόσιος υπάλληλος...άλλα μόνιμα θιγμένος σε σχέση με κάποιους σαφώς μέχρι τώρα καρεκλοκενταυρους και προνομιούχους...Και εφόσον και η κοινή γνώμη...Που για ορισμένμους ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΙΚΤΟΥΣ....ακόμα ειναι κατευθηνόμεη,βάση της δημοσκόπησης αρνούνται να δούν ακομα το έκτρομα που αφησε άλλη μια αποτυχημενη κυβερνηση όπως η προηγούμενη...απλά εθελοτυφλούν...ή απλά χάσανε το μάλαμα...και τους ήρθε το αυγό.....
Nikos
10/05/2010 00:24
55% υποστιριζει τα μετρα αλλα 53% υποστιριζει οτι πρεπει να συνεχιστουν οι κινητομοιησεις? Σαν δεν ντρεπεστε.
χρηστοσ
10/05/2010 00:12
αυτο καταλαβανε ; ας πανε να ρωτήσουν τισ χιλιάδες των διαδηλωτών. καμια συμφωνια. να παρουν πισω τωρα τα μετρα.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΙΑΔΑΣ
09/05/2010 23:55
Εφημερίδες, βάλτε κανένα καλό Μητροπάνο γιατί μόνο αυτός πουλάει φύλλα πια.

Έχουμε σιχαθεί να διαβάζουμε ψέματα και να ψάχνουμε
ποιον εξυπηρετείτε...

Anna
09/05/2010 23:36
Και η αρλουμπολογία συνεχίζεται ... Χιλιάδες σπίτια αυτή την στιγμή στην Ελλάδα είναι βουτηγμένα στη στενοχώρια και την αγωνία για το τις τους ξημερώνει αλλά εσείς το χαβά σας, Ακούσαμε ότι και οι δάσκαλοι στα σχολεία δεν ξέρουν τι να πουν στα παιδιά μέσα στην τάξη που τα ρωτούν γεμάτα φόβο, επειδή στο σπίτι τους επικρατεί μαύρη ατμόσφαιρα. Και εσείς μου λέτε για δημοσκοπήσεις και φούμαρα, σα δεν ντρέπεστε λιγάκι. Ο κόσμος προσπαθεί να περισώσει ό,τι μπορεί μπροστά σε αυτή την τεράστια αβεβαιότητα για το μέλλον του και ανησυχεί όσο ποτέ άλλοτε. Ντροπή σας να δημοσιεύετε τέτοιες ανοησίες.
Το μέγα μας πρόβλημα δεν είναι οι μισθοί 100 βουλευτών παραπάνω.
09/05/2010 22:33
Το μέγα μας πρόβλημα δεν είναι οι μισθοί 100 βουλευτών παραπάνω.
Το πρόβλημα μας είναι ότι έχουμε περισσότερους δημοσίους υπάλληλους από την Αγγλία των 65 εκατομμυρίων κάτοικων!!!

Το πρόβλημα μας είναι πως η παραγωγικότητα τους είναι αντιστρόφως ανάλογη των αμοιβών τους...
Το πρόβλημα μας είναι ότι είμαστε γεμάτοι νεότατους συνταξιούχους του δημοσίου φυσικά!

Το πρόβλημα μας είναι ότι περίπου 3,800,000 αληθινοί εργαζόμενοι πρέπει έκτος των οικογενειών τους να ταΐζουν και να περιθάλπουν πάνω από 1,000,000 δημοσίους και δημοτικούς υπάλληλους συν σχεδόν 4,000,000 συνταξιούχους...

Αλλά όσοι βολεύονται από αυτήν την κατάσταση σκούζουν για το δεντράκι (ούτε καν δέντρο) του αριθμού των βουλευτών ώστε να μην καταπιαστούν με το δάσος...
Αχιλλεας
09/05/2010 21:58
Εσυ εισε μαγκας Νικο!!!!
Βγενεις στους δρομους , καταστρευεις περιουσιες, σκοτωνεις αθωους ανθρωπους....
και την επομενη μερα θα πας πισω στην θεσουλα σου στο δημοσιο. Που εσυ και η οικογενεια σου παρακαλεσαν αυτους που τωρα βριζεις να σε παρουν στο δημοσιο.
Ασε ρε επαναστατη του δημοσιου.
Εαν εισε μαγκας παρετησου.
Τελος στην μονιμοτητα τωρα.
Κωνσταντίνος Μ.
09/05/2010 21:40
Βγάλτε 5 μέρες στα κανάλια αριστερούς δημοσιογράφους στη θέση του Πρετεντέρη και του Καψή και μετά ξαναμετρήστε με ερωτήσεις που θα τις φτιάξουν αυτοί οι δημοσιογράφοι.....Και στην τελική αν είστε τόσο σίγουροι υποστηρίξτε την άποψη του Τσίπρα για δημοψήφισμα...Θα κερδίσετε και μετά θα υποχρεωθεί να το βουλώσει....Άντε ντε...
Μιχάλης
09/05/2010 21:38
από τη μια λυπάμαι η πατρίδα μου να φτάσει στην ΞΕΦΤΙΛΑ της χρεοκοπίας από την άλλη πλευρά ζαχαρώνω με το ενδεχόμενο για ΝΑ ΠΗΞΕΤΕ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ (30% την προτιμάει!!) μετά θα ΚΛΑΙΤΕ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΣΑΣ όταν καταλάβατε πρακτικά ΤΙ ΕΠΙΛΕΞΑΤΕ να δείτε ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ a ρε κακομοίρηδες ειδικά οι κομμουνιστές ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΩΝ είστε στο μυαλό. γι''αυτό και φτάσατε εκεί που φτάσατε.
MARKOS
09/05/2010 21:23
Τι έχουν σκεφθεί τα αφεντικά για να γυρίσουν το κλίμα. Σε λίγο θα πουν ότι έκοψαν τους μισθούς μήπως και χάσουν και κανά κιλό οι Ελληνες. Αντε μπρε λαμόγια
Μαρία Π.
09/05/2010 21:19
Εγώ πιστεύω ότι τα γκάλοπ αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα. Οι Έλληνες κατέβηκαν στις διαδηλώσεις γιατί είναι αγανακτισμένοι και θυμωμένοι και διαμαρτύρονται. Από την άλλη όμως αναγνωρίζουν ότι τα μέτρα είναι η μόνη λύση. Μήπως θα μπορούσαν οι δημοσιογράφοι να αρχίζουν να ενημερώνουν τον κόσμο για τις πραγματικές συνέπειες μια χρεωκοπίας? Φαίνεται ότι πολύς κόσμος εύχεται να χρεωκοπήσουμε δίχως να γνωρίζει τι πραγματικά σημαίνει αυτό.
Σκεπτικιστής αναγνώστης
09/05/2010 21:14
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές λύσεις (εκός κι αν θέλαμε να φτωχύνουμε δραματικά - τα μέτρα αυτά δεν θα ήταν τίποτα σε σύγκριση με τέτοια φτώχεια που θα ήταν η συνέπεια, αν δεν υπήρχαν μέτρα - θα γινόμασταν Κούβα ή Αλβανία του Χότζα) και γι αυτό τα συγκεκριμένα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων. Άλλωστε μέτρα έπρεπε ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ να ληφθούν για τη μείωση του φοβερού κόστους που έχει ο τεράστιος δημόσιος τομέας μας. Αντικειμενικά, ανεξάρτητα από τις καθυστερήσεις που (κακώς) υπήρξαν, εδώ που φτάσαμε, αυτά τα μέτρα (έστω και φτιαγμένα στο πόδι για γρήγορη απόδοση) ήταν μονόδρομος. Τώρα πρέπει να ληφθούν όμως και τα υπόλοιπα, τα οποία δεν πολυσυζητούνται αλλά που ίσως είναι και τα πιο σημαντικά: (1) διαρθρωτικές αλλαγές (απελεύθερωση κλειστών επαγγελμάτων και σχετικών φραγμών, αποκατάσταση ανταγωνισμού, δίωξη των καρτέλ), (2) άμεση καταπολέμηση της σπατάλης και αναποτελεσματικότητας του δημοσίου (αναστολή λειτουργίας των χιλιάδων ζημιογόνων και άχρηστων δημόσιων επιχειρήσεων, μαζικές συγχωνεύσεις μόνο για όσες είναι πράγματι απόλυτα απαραίτητες, επαναπροσδιορισμός από μηδενική βάση των ΑΕΙ/ΤΕΙ που πραγματικά χρειαζόμαστε), (3) εντοπισμός και άμεση δίωξη των υπευθύνων για την καταστροφή της χώρας (πολιτικοί που συνήργησαν άμεσα ή έμμεσα στη σπατάλη δημόσιου χρήματος, π.χ. διορισμοί στη βουλή και αλλού, προμήθειες και διαφθορά, δίωξη των δημάρχων (νυν και πρώην) που προκάλεσαν μεγάλα ελλείμματα σε δήμους κλπ), αποκατάσταση της ισοπολιτείας και ισονομίας (κατάργηση του νόμου περι ευθύνης υπουργών, ασυλία βουλευτών, όχι εύκολες συνταξεις για βουλευτές/δημάρχους/αξιωματούχους κλπ).
Νίκος
09/05/2010 21:09
@Αχιλλέας Βγες στο δρόμο να σε δούμε... αλλά απο το πληκτρολόγιο έχουμε χορτάσει μαγκιά. Η "έρευνα" φάσκει και αντιφάσκει, άλλη μια μπαρούφα για να ξεχάσει ο κόσμος ότι οι κλέφτες του δημοσίου χρήματος πρέπει να μπουν φυλακή
Dimitris Tsigopoulos
09/05/2010 20:56
Με κατευθυνόμενες δημοσκοπήσεις. είστε και εσείς μέρος του προβλήματος. Η δική μου καθημερινή δημοσκόπηση δεν αναταποκρίνεται στα δεδομένα που εσείς παρουσιάζεται.
Σοσιαλιστής
09/05/2010 20:35
Αχιλλεας 9/5/2010 19:54
Εσύ συνεχιζε να χτυπάς ντουκου ντούκου την καμπάνα, δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου?
Θες να δυστηχίσουν και άλλοι εργαζόμενοι, απο που θα κινηθεί το σύστημα? Τετοιες απόψεις εις βάρος οποιουδήποτε εργαζόμενου είναι επικύνδυνες και άκαιρες την ώρα που η εργατική ταξη πρέπει να είναι ενωμένη, επιτέλους σταματήστε αυτό το παραμύθι, πές για κανέναν φοροφυγά.
Κ.Γ.
09/05/2010 20:25
Το μυαλό σας και μια λύρα....Μια χαρά τα είπε ο Υπ. Οικονομικών αλλά και ο Λοβέρδος...Έτσι έπρεπε να γίνει και έτσι θα γίνει. Τέλος...Όλοι θέλετε να ζήτε τζάμπα εις βάρος των άλλων....όλοι θα πληρώσουμε γιατί όλοι μας φταίμε. Ακόμα και ο γέρος που είναι με το ένα πόδι στον τάφο.Το θέμα έιναι να ξέρετε όλοι προς τα που πρέπει να στρέψετε τα βέλη σας...Γιατί 30 χρόνια ως τώρα δεν είδα ποτέ σε καμιά πορεία να ζητάτε την άρση της ασυλίας των βουλευτών...Κι αυτό γιατί και εσείς οι ίδιοι είστε χωμένοι μες στο βούρκο και δεν σας συμφέρει...Προς τα εκεί λοιπόν πρέπει να στραφούμε και να απαιτήσουμε με κινητοποιήσεις την άρση της αρρωστημένης βουλευτικής ασυλίας.Κάνετε αγώνες μόνο γαι την τσέπη σας την προσωπική. Έναν αγώνα για το γενικότερο καλό πότε θα κάνουμε? Πότε θα σκεφτούμε και κάποιον άλλον πέρα από το τομάρι μας?Η βουλευτική ασυλία πρέπει να καταργηθεί. Μόνο όταν αυτή καταργηθεί, θα αρχίσουν τα πράγματα να φτιάχνουν.
JIM
09/05/2010 19:54
Ψεύτικες δημοσκοπίσεις για την χειραγώγιση του λαού. Το Βήμα νόμιζα ότι θα ρωτούσε σοβαρά θέματα αλλά ρωτάει για να πάρει τις απαντήσεις που θέλει.

Το κόλπο γνωστό όπως θέλουν κυβέρνηση αρίστων.

Ξυπνήστε να έχουμε 3.000 βουλευτές ΑΜΙΣΘΟΥΣ και πολίτευμα δημοκρατία και όχι ολιγαρχία 200 ανθρώπών.
Αχιλλεας
09/05/2010 19:54
καθολου ανεκδοτα!!!
Οι δημοσκοπήσεις λενε την πραγματικοτιτα.
Σας εχουμε σιχαθει τεμπελιδες δημοσιοι υπαλληλοι.
Απολυσεις 50% τωρα και επιπλεων μειωσεις για τους δημοσιους υπαλληλους.
egm
09/05/2010 19:42
Μα τί απίστευτα ανέκδοτα σκέφτονται αυτές οι εταιρείες δημοσκοπήσεων....Ή μάλλον αυτοί που τους αναθέτουν να κατασκευάσουν τέτοιες δημοσκοπήσεις !!!!!!!!!! Σαν το άλλο το πρόσφατο που οι επιστήμονες λέει, ανακάλυψαν πως είμαστε βιολογικά προετοιμασμένοι να φορολογούμαστε. Και τότε γιατί όλοι κρύβουμε απο την εφορία? ΟΕΟ????
aperiskeptos
09/05/2010 19:37
έλεος με τις στημένες δημοσκοπήσεις. Υπάρχει κανείς που να το πιστεύει αυτό; Για να καταλάβει κανείς πόσο στημένα είναι τα πράγματα: το 55% συμφωνεί με τα μέτρα αλλά πάλι το 53% δε θέλει να σταματήσουν οι αντιδράσεις! Ή είμαστε ψυχασθενείς ως λαός ή μας σερβίρετε ασύστολα ψέμματα φίλοι δημοσιογράφοι
swths
09/05/2010 19:22
Υπάρχει κανείς που να το παίρνει σοβαρά? χα.χα.χα
Αχιλλεας
09/05/2010 18:52
Φασιστες Τσιπρα και Παπαρηγα , Θα βγουμε και εμεις στους δρομους και τοτε θα παρακαλατε την αστυνομια να σας προστατευσει.
Σοσιαλιστής
09/05/2010 18:52
Γιατί δεν κανουμε ένα γκαλοπ σε αυτό το φορουμ να δούμε τι θα δειξει? Ως πότε θα μας περνάνε για ...... ? Επιτέλους και λίγο ντροπή. Θα με αφήσετε όμως εμένα να διατυπώσω τις ερωτήσεις να δώ τι αποτέλεσμα θα βγεί.
1) Περιμενετε άλλα μετρα σε 3 μήνες?
2) Εισαστε ικανοποιημένοι απο τους χειρισμούς της Κυβέρνησης?
3) Τι άλλη λύση θα προτείνατε εκτός ΔΝΤ?
4) Συμμετειχατε στις απεργίες?
5) Θα προτημουσατε ένα Σουιδικό μοντέλο διακυβέρνησης?
6) Βλέπετε φώς στον ορίζοντα, εχετε ελπίδες για το άυριο?
7) Είστε εργαζόμενος ή ανεργος?
Αυτές έπρεπε να ήταν οι ερωτήσεις μιας δημοσκόπησης, να δούμε τι αποτελεσμα θα είχαν.
Αν ειναι δυνατον...
09/05/2010 18:45
Αντικειμενικες δημοσκοπησεις σαν αυτες στα χρονια του Σημιτη...
εκθρονισμενος καρεκλοκενταυρος Παυλιδης
09/05/2010 18:18
Αλλο ενα δημοσιογραφικο εφυολογημα για τα ματια του κοσμου. Η οργη του λαου ειναι καζανι που βραζει και αλιμονο σας....
Ελισσαβετ
09/05/2010 18:10
Συμφωνα με την προηγουμενη ψηφοφορια της ιστοσελιδας Νεων, το 41% πιστευει πως τα μετρα ειναι ΑΔΙΚΑ! Ας ασχοληθει με αυτο το θεμα η Καππα, πριν ο αγανακτισμενος κοσμος αφησει την Σταδιου και ανηφορισει την Κηφισιας. "Θα πνιγειτε στις πισινες" φωναζε ενας ηλικιωμενος στον μεγαλοεπιχειρηματια μας. Ελπιζω να μην γενικευθει αυτη η απειλη γιατι δεν θα προλαβαινει ο παπας να θαψει απο τις 16.650 (αδηλωτες) πισινες της Αττικης. Στους 324(!) που δηλωσαν τις πισινες τους ισως δωθει χαρη διοτι εδωσαν το καλο παραδειγμα... (Τα στοιχεια για τις πισινες εναι απο τους Νιου Γιορκ Ταιμς.) Και να μην ξεχασει η Καππα να ρωτησει πως νοιωθουμε για τα 25.000 σκαφη πολυτελειας που λικνιζονται στις φτωχικες μας μαρινες.
Σπύρος Δρέπανος
09/05/2010 17:32
Που έγινε το γκάλοπ; Στην Εκάλη;
ΦΚ
09/05/2010 17:28
Γιατι ειναι κανενας που θελει να παει η ελλαδα για πτωχευση, την αλλη μερα θα φαει ο ενας τον αλλο, εκτος βεβαια απο τα εγγονακια του Σταλιν Τσιπρα και Παπαρηγα και μεγαλοτσιφλικα Αλαβανο, αυτοι θελουν να παει η ελλαδα για πτωχευση, γιατι δεν εχουν αναγκη, εχουν γερο πορτοφολι , και δεν θα πεινασουν, ο υπολοιπος κοσμος ομως θα πεινασει, και για αυτο σκεφτεται λογικα, και ψηφιζει τον μηχανισμο στηριγης, αλλη εναλακτικη λυση δεν υπαρχει.
ΝΕΣΚΕ
09/05/2010 17:15
Πάρα πολύ ρηχά τα ερωτήματα!! Αν ρωτάς τον άλλον <<θες να πεθάνεις ή να ζήσεις δίχως πόδια>> τί θα σου απαντήσει?
ΚΟΣΜΑΣ
09/05/2010 16:56
Είναι στημένα γκάλοπς αυτά.
Alexis
09/05/2010 15:48
Ποιός πιστεύει αυτές τις βλακείες...Το αν θέλουν ή όχι οι πολίτες τα μέτρα φάνηκε καθαρά στη μεγαλειώδη συγκέντρωση της περασμένης Τετάρτης.
Παράγκας
09/05/2010 15:46
“…Συγκινούμαι ειλικρινά, όταν άνθρωποι του μόχθου με πιάνουν στο δρόμο και μου λένε “για την πατρίδα, και το μισθό μου να θυσιάσω” (Αρχές Μαρτίου 2009)…Αυτοί απαντούν στο γκάλοπ;;;
Πληρώστε ζώαααααααααααααααααααααα !!!!!
09/05/2010 15:30
Χαράτσι υπέρ τελωνειακών στο λογαριασμό της ΔΕΗ!
Παρασκευή, 07/05/2010

Του Στέλιου Κράλογλου

Αν ο λογαριασμός της ΔΕΗ σας έρθει κάπως... παραφουσκωμένος τον Μάιο μην συμπεράνετε αμέσως ότι, απλώς καταναλώσατε περισσότερο ρεύμα. Η απάντηση κρύβεται αλλού!

Μαζί με το ηλεκτρικό ρεύμα και την δαπάνη για την ΕΡΤ πληρώνεται εφεξής:

* Το νέο Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΕΦΚΗΕ), ενώ το Υπουργείο Οικονομικών στρίμωξε στους λογαριασμούς και μια επιπλέον χρέωση

* την επιβολή της χρέωσης Δικαιωμάτων Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών (ΔΕΤΕ) 5 τοις χιλίοις.

Πρόκειται για το προκλητικό – σε σχέση με τα δεδομένα του δημοσίου τομέα– επίδομα που εισπράττουν οι τελωνειακοί κάθε φορά που εκτελωνίζουν ένα δέμα. Επίδομα που κόπηκε αρχικά κατά 12% και θα κοπεί επιπλέον κατά 8%. Αλλά από ό,τι φαίνεται η χρέωση των πολιτών για το ΔΕΤΕ επιστρέφει και μάλιστα μέσα στους λογαριασμούς ρεύματος ώστε να επιβαρύνει όλους τους Έλληνες είτε εκτελωνίζουν δέματα είτε όχι.

Οι τελωνειακοί από την πλευρά τους εξηγούν ότι δεν πρόκειται για τέλος που θα το εισπράττουν ως αμοιβή ή για συμπλήρωμα στα επιδόματα τους. Πρόκειται, τονίζουν, για φόρο που θα καταλήξει στα κρατικά ταμεία για να καλύψει τις απώλειες εσόδων που έχει το δημόσιο. Το σίγουρο είναι πάντως ότι υποχρεωτικά, όλοι οι Έλληνες, θα πρέπει να πληρώνουν σε κάθε λογαριασμό ειδικό τέλος για το ΔΕΤΕ και τον ΕΦΚ.

Η ΔΕΗ σε μια προσπάθεια να διασκεδάσει τις εντυπώσεις υποστηρίζει ότι τα τιμολόγιά της παραμένουν τα ίδια ακριβώς. Πετώντας εμμέσως πλην σαφώς το μπαλάκι στην κυβέρνηση και στα φορολογικά μέτρα που έλαβε για την ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης της οικονομίας.

Επιπλέον, σημειώνει ότι η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να συν-εισπράττει τον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης και το ΔΕΤΕ με τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς ρεύματος και να τους αποδίδει στο ελληνικό δημόσιο.

Όπως εξηγεί η ΔΕΗ η τιμή του ρεύματος πέρα από τα 5 ευρώ ανά 1.000KWh με τα οποία θα επιβαρυνθούν οι οικιακοί καταναλωτές λόγω του ΕΦΚΗΕ θα αυξηθεί και από την επιβολή της χρέωσης Δικαιωμάτων Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών (ΔΕΤΕ) 5 τοις χιλίοις και κατά 0,23% ανά κιλοβατώρα κατά μέσον όρο λόγω της ρήτρας καυσίμων.

Η ΔΕΗ υπολογίζει τη μέση επιβάρυνση λόγω ΔΕΤΕ σε 50 λεπτά/1.000KWh και διευκρινίζει ότι η χρέωση ΔΕΤΕ υπολογίζεται επί της αξίας του καταναλισκόμενου ρεύματος προσαυξημένης με τη χρέωση του ΕΦΚ.

Αρμόδιες πηγές δηλώνουν επίσης ότι εντός των ημερών τα υπουργεία Οικονομικών και Περιβάλλοντος πρόκειται να εκδώσουν την υπουργική απόφαση για την επιβολή του ΔΕΤΕ, την οποία η ΔΕΗ πέρασε ήδη στα τιμολόγια. Με την απόφαση αυτή θα διευκρινιστεί και επισήμως έαν η χρέωση ΔΕΤΕ καταλήγει στα ταμεία του κράτους ή στα ταμεία των τελωνειακών.
Παράγκας
09/05/2010 15:26
(Ιανουαρίου 18, 2010) “Περισσότερα από 3 εκατομμύρια ευρώ μηνιαίως υποχρεούται να καταβάλλει ο ΟΑΕΔ στους περίπου δυόμιση χιλιάδες πρώην εργαζόμενους της Ολυμπιακής που απολύθηκαν στις 15 Δεκεμβρίου και περιμένουν την μεταφορά τους σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα. Λαμβάνουν ως επίδομα ανεργίας τον καθαρό μισθό που λάμβαναν τον Οκτώβριο του 2008 χωρίς τα επιδόματα. Παράλληλα, ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει και τις ασφαλιστικές εισφορές των πρώην εργαζομένων στο ΙΚΑ.” Από skai.gr
Παράγκας
09/05/2010 15:24
Ο αριθμός των Υπαλλήλων της Βουλής: 1991-Αθανάσιος Τσαλδάρης 571 υπ. 1994-Απόστολος Κακλαμάνης 710 υπ. 2004-Άννα Ψαρούδα Μπενάκη 824 υπ. 2006-Άννα Ψαρούδα Μπενάκη 1305 υπ. 2009-Δημήτρης Σιούφας 1514 υπ. 2010-Φίλιππος Πετσάλνικος 1700 υπ. και πλέον από το “Πρώτο Θέμα”, σελ. 34, 9/5/2010
το κεφαλαιο
09/05/2010 13:31
Λοιπον εγω η πλουτοκρατία, δεν είμαι τόσο ηλίθιος όσο οι περισσότεροι αριστεροί νομίζετε. Τα λεφτά μου είναι στην ελβετία και σε επενδυσεις στην Γκολντμαν Σακς. εδω εχω ελάχιστα, αφού άλλωστε πονταρω στην χρεοκοπία του κράτους και των τραπεζών. Ελπιζω οι κατασταση να χειροτερεύσει ραγδαια τους επόμενους μήνες και αν πάμε σε οδομαχίες ακόμα καλύτερα, αλλωστε όποιος και να επικρατήσει εμένα δεν μπορεί να με πειραξει, ότι εχω στην χώρα είναι χρεωμενο σε τεραστιες παγκόσμιες τραπεζες με τις οποιες κανενας δεν μπορεί να τα βαλει και εγω φυσικά είμαι ήδη στην κυανή ακτη και πίνω μοχιτος. Μετά την χρεωκοπία και την αναγκαστικη επιστροφη στη δραχμη η οποια θα υποτιμηθει αγρια οπως όλοι παραδεχονται, οι επαναστατες θα συνειδητοποιήσουν ότι στη χώρα χωρίς πανακριβες πλεον εισαγωγες δεν λειτουργεί τίποτα, και για να φτιαχτεί μια υποτυπώδης βιομηχανία που θα μας συντηρει πρεπει να περασουν χρόνια, εκείνη την στιγμη θα επιστρεψω θριαμβευτικα με το σκληρο μου συναλλαγμα και θα αγοράσω παμφθηνα και κερδοσκοπικα όλη την περιουσία του δημοσίου. (χεχε) Ζητω το δικιο του εργατη Συντροφοι
Προβοκατορας
09/05/2010 13:00
Εχετε ακουστα την Εργολαβικη Επιχειρηση Αποβλακωσης του Ελληνικου Λαου;;; Ιδου τα αποτελεσματα της!
Δημοκρατης
09/05/2010 12:59
Αν θελατε να μαθετε αν τα δεχεται ο Ελληνικος λαος να κανατε δημοψηφισμα...
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
09/05/2010 12:51

Αρχισαν τα στημένα γκάλοπ.

που βρίκατε ότι οι Ελληνες στηρίζουν τα μέτρα λιτότητας=εξόντωσής τους ? ? ?

Η απεργία δεν σας δίδαξε κάτι ? ? ?

Είσθε αμετανόητοι, και θα πληρώσετε γι αυτό.! ! !
Ταπεινός Βραζιλιάνος Made in Greece
09/05/2010 12:38
Νιώθω σα Βραζιλιανος άνεργος που ζει μέσα στις φαβέλες και προσπαθεί να ξεχάσει του πολιτικούς του βλέποντας μπάλα!

Παπαντρέα ρίξε μου κι άλλους φορους τώρα που αρχίζει το Μουντιαλ!!! Αντέχω!
Nameless
09/05/2010 12:37
"Φορέστε κράνος και αλεξίπτωτο - ο σώζων εαυτόν σωθήτω!!!" Αναλυτές: Προπέτασμα καπνού το σχέδιο σωτηρίας των 110 δισ. (!!!!) Η άποψη που θέλει την Ελλάδα να μην καταφέρνει να ελέγξει τη δυναμική του χρέους της και να εξωθείται βάσει σχεδίου σε κάποιας μορφής χρεοκοπία με κυρίαρχη την αναδιάρθρωση χρέους μοιάζει να κυριαρχεί το τελευταίο διάστημα προσδίδοντας εφιαλτικές διαστάσεις στο κερδοσκοπικό παιχνίδι που έχει στηθεί με επίκεντρο τη χώρα μας αλλά και το κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα που κατρακυλά σε χαμηλά 14 μηνών. Το σίγουρο είναι πως κάτι δεν πάει καλά. Οσο κι αν προσπαθεί να πείσει ο υπουργός των Οικονομικών ότι τα περί χρεοκοπίας είναι ανοησίες προς εξυπηρέτηση των κερδοσκόπων, όσο κι αν δημοσίως οι Ευρωπαίοι ηγέτες και το ΔΝΤ απορρίπτουν μετά βδελυγμίας τα περί αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, όσες υποσχέσεις για δισεκατομμύρια βοήθειας κι αν δίνονται ώστε να αποτραπεί μια στάση πληρωμών, οι αγορές επιμένουν να ποντάρουν λυσσαλέα στη μελλοντική αδυναμία της Ελλάδας να διαχειριστεί το χρέος της. Η ελληνική κυβέρνηση δεν κρύβει ότι προετοιμάζεται για όλα τα ενδεχόμενα. Παράλληλα με τα μέτρα που έλαβε, οικοδομεί και το πλαίσιο κρατικοποίησης των χρεών που ενδεχομένως προκύψουν από μελλοντικές αδυναμίες του εγχώριου χρηματοπιστωτικού συστήματος, το οποίο έχει στην κατοχή του κρατικά ομόλογα αξίας άνω των 42 δισ. ευρώ. (δηλ. το κράτος θα επωμιστεί το ποσό με αύξηση Δημ. χρέους κατά 42 δις και ελάφρυνση των τραπεζών !!!!!) Οπως χαρακτηριστικά αναφέρει η εταιρεία αναλύσεων eZMarket, με το σχέδιο στήριξης της Ελλάδας μέσω κρατικής χρηματοδότησης, οι Ευρωπαίοι ηγέτες φαίνεται πως επιχειρούν να επαναλάβουν όσα έκαναν οι ΗΠΑ για να διασώσουν το τραπεζικό τους σύστημα. Δίνουν χρόνο στις τράπεζες να ανασυνταχθούν και μεταθέτουν το πρόβλημα από τους ισολογισμούς τους στο Δημόσιο. * (δηλ. στα γνωστά θύματα, όλους εμάς !!!!!. Το δίλημμα βοήθεια ή χρεοκοπία είναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ καθώς απλούστατα θα συμβούν ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ !!!!) http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=160017
nk
09/05/2010 12:37
Παπαγαλάκια του συστήματος, ψεύτες δημοσιογράφοι, οι μαϊμού δημοσκοπήσεις δεν περνάνε πλέον. Ο κόσμος σας έχει καταλάβει. Φταίτε εξίσου με τους πολιτικούς. Στο ίδιο καζάνι βράζετε.
GOLDEN BOY
09/05/2010 12:14
Δηλαδή λέμε ναι στα μέτρα αλλά ναι και στις απεργίες!! Επίσης πολλοί προτείνουν να χρεωκοπήσουμε αλλά δε θέλουν να βγούμε από την ευρωζώνη ούτε να χάσουν τις καταθέσεις τους! Νομίζω ότι οι περισσότεροι δεν έχουν συνειδητοποιήσει την κατάσταση μας!! Καταλαβαίνετε ότι έχουμε φέρει την παγκόσμια οικονομία στο χείλος του γκρεμού με το τεράστιο χρέος και το σοσιαλοχλοκρατικό μοντέλο που έχουμε εφαρμόσει τα τελευταία 30 χρόνια;
Σωτήρης
09/05/2010 12:03
Είναι απίστευτο το ότι υπάρχουν άνθρωποι στο φόρουμ που τα βάζουν με τον ΓΑΠ και το πακέτο στήριξης. Προφανώς δεν έχουν αποδεχτεί την κατάσταση στην οποία οδηγηθήκαμε όλα αυτά τα χρόνια ή ζουν σε άλλο πλανήτη. Το χειρότερο είναι ότι πιστεύουν πως είναι καλύτερη η χρεοκοπία!!!!!!!!!

Πιστεύω ότι ΤΑ ΝΕΑ και τα άλλα ΜΜΕ θα πρέπει να ενημερώσουν τον κόσμο τι σημαίνει χρεοκοπία για να το καταλάβουν, όλοι αυτοί που γράφουν αυτά τα απίστευτα πράγματα.

Ελπιδοφόρο είναι ότι ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού έχει αρχίσει να συνειδητοποιεί από ότι φαίνεται από την έρευνα την κατάσταση και να δείχνει κατανόηση για τα μέτρα.


Καραντινος Λ
09/05/2010 11:58
Το τελευταιο χαρτι πριν την συραξη που μας ετοιμαζουν με την Τουρκια: "δημοσκοπησεις" τυπου ΚΑΠΑ, μπας και αλλαξει η γνωματευση του ιατρου/λαου για ενα ετοιμοθανατο συστημα. Ντροπη και αισχος! Να φυγετε, γαΪδουρια του κερατα!
Μάκης Π.
09/05/2010 11:30
Ο ασθενής που πείθεται ότι κινδυνεύει να πεθάνει , δέχεται πολλά και διάφορα, από πειραματικά φάρμακα μέχρι επικίνδυνες εγχειρήσεις και δεν συμμαζεύεται. Κι επειδή αυτός ο ασθενής επιθυμεί να ζήσει και θα ζήσει, ξαναρωτήστε τον μετά την περιπέτεια, πως ένοιωσε, πως θα ζει από δω και πέρα σακατεμένος, ποιούς δεν θα ξαναεμπιστευθεί ποτέ και τι θα κάνει για να μην βρεθεί ξανά στην ίδια ή και ακόμη χειρότερη θέση.
motrd
09/05/2010 11:17
το δείγμα της δημοσκόπησης ήταν εφοπλιστές ;

όλες οι τελευταίες ειδήσεις