Την Κυριακή οριστικοποιείται η συμφωνία σε έκτακτη σύνοδο του Eurogroup

Αντίστροφη μέτρηση για το πακέτο βοήθειας και νέων μέτρων

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/04/2010 14:26 |
Οριστικοποιείται μέσα στις επόμενες ώρες η δέσμη μέτρων λιτότητας που ζητεί η τρόικα Ε.Ε, Ε.Κ.Τ. και ΔΝΤ για την ενεργοποίηση του μηχανισμού...
Γίνετε Συνδρομητής
Θ Κ
02/05/2010 12:23
Μετά από 20 χρόνια σοσιαλιστικού μετασχηματισμού, ο οποίος είναι αλήθεια έθεσε τις βάσεις για τις μεγαλειώδεις στιγμές που περνάμε και μετά από 5 χρόνια επανίδρυσης του κράτους, (με σεμνό και ταπεινό τρόπο), φτάσαμε στο σημείο να πανηγυρίζουμε για την εξασφάλιση νέων δανείων, εκχωρώντας οικιοθελώς την ανεξαρτησία της χώρας. Χωρίς χρόνο και χρήματα, πρέπει να πετύχουμε όσα δεν καταφέραμε έχοντας στη διάθεσή μας άφθονο χρόνο και άφθονα χρήματα. Το μόνο παρήγορο (και διαχρονικά σταθερό) είναι ότι τα προβλήματα θα τα διαχειριστούν οι ίδιοι πολύπειροι πολιτικοί. Το πολιτικό σύστημα, μετά μάλιστα τη γενναία αυτοκάθαρση στην οποία προχώρησε, (αναφέρομαι στη διαγραφή του…Παυλίδη) είναι σταθερά στις επάλξεις. Πώς να μην είναι κανείς αισιόδοξος.
Καί ας μην χρεοκοπήσει η χώρα εσύ πάντως χρεοκόπησες Γιωργάκη.
02/05/2010 11:27
Καί ας μην χρεοκοπήσει η χώρα εσύ πάντως χρεοκόπησες Γιωργάκη.Τέλος εποχής για μια οικογένεια πού μόνο προβληματα έφερε στόν τόπο.Γρουσουζηδες Πολωνοαμερικανοι....
Κώστας Έλληνας
02/05/2010 10:41
Δεν χρειαζόμαστε βοήθεια απ''το Δ.Ν.Τ και απ''την Ευρώπη. Δεν πρέπει να υποχρεωθούμε σε αυτούς. Μπορούμε να πάρουμε δάνειο απ''τους εαυτούς μας. Μέσα σε 10 χρόνια μπορούμε μόνοι μας να μαζέψουμε 120 δισ ευρώ. Αν δώσουμε 1200 ευρώ ο καθένας επι 10 εκταομμύρια που είμαστε ( οι πιο πλούσια τάξη να συνεισφέρει περισσότερο η μεσαία τάξη 1200 ευρώ η φτωχή τάξη τα μισά) για δέκα χρόνια έχουμε 120 δισ ευρώ! Γιατί να κάνουμε ότι μας λένει αυτοί και να υποδουλωθούμε κα να ξεπουλήσουμε την πατρίδα μας; Μπορούμε και μόνοι μας! Αν κατασχέσουμε και όλα όσα παράνομα μας πήραν όσοι μας κυβερνάνε επι 20 χρόνια και τους στείλουμε φυλακή θα βγάλουμε και κέρδος!
Marianna
02/05/2010 10:33
Κάθε φορά που καταφθάνει πακέτο με λεφτά στην Ελλάδα, κάποιοι τρώνε με χρυσά κουτάλια. Ποιος μας εγγυάται ότι η ιστορία δεν θα επαναληφθεί. Είμαι 1000% σίγουρη ότι και οι γλοιώδεις επιτηρητές του ΔΝΤ θα γλυκαθούν από τα λεφτά που θα ρέουν ανεξέλεγκτα γύρω τους και σε συνεργασία με τα εδώ λαμόγια θα βάλουν χέρι και αυτοί στο χρήμα. Τι έχουν να δουν τα μάτια μας ...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
02/05/2010 09:23
Δεν μ''ενοχλεί τόσο που φτωχαίνω! Φτωχός γεννήθηκα, φτωχός
ανδρώθηκα, εργάσθηκα σκληρά καί βελτίωσα κάπως, πάντα με χρήμα νοτισμένο από τον ιδρώτα μου, δεν έκλεψα ενώ μπορούσα, δέν εκμεταλεύθηκα συνάνθρωπό μου ενώ μπορούσα, εναντιώθηκα σε φαυλότητες και μπήκα στο στόχαστρο των εκάστοτε κυβερνώντων διεφθαρμένων πολιτικών, δεν συμβιβάστηκα με το σύστημα και ας έβλεπα τους συμβιβασμένους ν''αμοίβονται με βρώμικο χρήμα!
Έκανα χθές μιά βόλτα, λόγω πρωτομαγιάς στούς λόφους και στά λαγκάδια! Είδα βίλες στίς κορυφές των λόφων, στήν μέση του πουθενά, είδα τεράστιες εξοχικές κατοικίες με μοναδικούς γείτονες λύκους και τσακάλια! Δεν πορσφέρουν τίποτε, πέραν
του ότι τρέφουν την ματαιοδοξία των ιδιοκτητών τους! Δεν είναι δυνατόν σκέφτηκα, να πετάχθηκε εδώ χρήμα ποτισμένο με ιδρώτα! Μόνο με κλεμμένο χρήμα, από μίζες, φακελάκια καί φοροδιαφυγή χτίζει κάποιος αυτά τα εκτρώματα! Διπλό το έγκλημα αυτών που υπεξαίρεσαν τον δημόσιο πλούτο, αφού, με το προϊόν της κλοπής, κατέστρεψαν καί το περιβάλον, σπέρνοτας μέσα στήν φύση τα μνημεία της επιδειξιομανούς ματαιοδοξίας τους. Αυτά τα κλεμένα καλούμαι να πληρώσω εγώ με τον τίμιο ιδρώτα μου, για να εξακολουθήσει το λαμόγιο να χαίρεται αυτά τα τέρατα! Επίσης, επειδή αυτός ο κοπρίτης, δεν πλήρωνε τις εισφορές του στο Ταμείο του, καλούμαι εγώ, πού πλήρωνα 300 παχυλά ένσημα τον χρόνο, να πληρώνω μηνιαίως το 10% τής σύνταξης μου, για ενίσχυση του λσμού αλληλεγγύης αυτού του λαμόγιου! Αίσχος κύριοι, αντί να κατάσχετε τις παρανόμως κτηθείσες περιουσίες των λαμόγιων, μας κάνετε καί φόρου υποτελείς σ''αυτούς, αναγκάζοντάς μας να επιδείξουμε και την αλληλεγγύη μας, στούς φτωχούς καταχραστές του δημόσιου πλούτου! Αυτό με τσακίζει κ. Λοβέρδο και δεν θα σας το συγχωρήσω ποτέ!
Επίσης κ. Λοβέρδο, με καλείται να σταθώ αλληλέγγυος στο Ταμείο Προνοίας των Δ.Υ., για να μπορεί αυτό το Ταμείο, να δίνει εφ''άπαξ 250.000 ευρώ σε δικαστικούς, που σύμφωνα με τις εισφορές τους δικαιούνται μόνο 120.000 ευρώ καί για να μήν πληρώνουν οι εκπαιδευτικοί τις εισφορές τους για την αναγνώριση της στρατιωτικής τους θητείας, απολαμβάνοντας πλήρες εφ''άπαξ! Αίσχος κ. Λοβέρδο! Άλλο η στήριξη της πατρίδας που τήν κάνω ευχαρίστως καί άλλο η υποχρεωτική αλληλεγγύη στα λαμόγια και στούς εισφοροφυγάδες!
Αλεξανδρος Αθ.
02/05/2010 08:40
Μετα απο δεκαετίες κυβερνήσεων που ανεπτυσσαν πελατειακες σχεσεις και δεν αξιοποιουσαν τον πλουτο της Ελλαδας, ηρθε μια κυβερνηση που επιτελους εβαλε φιλοδοξους στοχους για μια Ευρωπαϊκη Ελλαδα... Εκανε επενδυσεις, μεγαλα εργα υποδομης... Το χρηματιστηριο ανεβηκε, κανοντας πολλους απλους πολιτες να εμπιστευτουν τις οικονομιες τους εκει...
Μια διεθνης κριση εριξε ομως το χρηματιστηριο, και οι πολιτες εξεγερθηκαν εναντιον της κυβερνησης, καθως η αντιπολιτευση ξεχνωντας την διεθνη κριση εριχνε την αποκλειστικη ευθυνη στην κυβερνηση μιλωντας για "σκανδαλο χρηματιστηριου" και για "κλεφτες του δημοσιου χρηματος" που λυμαινονται τα μεγαλα δημοσια εργα, ενω υποσχοταν πως οταν η ιδια ερθει να κυβερνησει και περισσοτερα εργα θα κανει, και μεγαλυτερη αναπτυξη θα εχει, και στα εθνικα μας θεματα που βρισκονταν σε κρισιμη κατασταση θα εδινε αισιο τελος.
Ο λαος τους εμπιστευθηκε, αλλα τελικα τιποτα δεν εγινε σωστα. Τα εθνικα θεματα βαλτωσαν, δανεια παρθηκαν χωρις να γινουν εργα, η οικονομια καταβαραθρωθηκε ενω η κυβερνηση μειωνε τους φορους για να γινει ευχαριστη, και τελικα μια αλλη διεθνης κριση εκανε την κατασταση απελπιστικη.
Ο λαος καταλαβε το λαθος του, και ξαναεμπιστευτηκε αυτους που ειχαν κανει πραγματικα μεγαλα εργα στην Ελλαδα κανοντας την να αλλαξει προσωπο. Αλλα δυστυχως, δεν ηταν δυνατον να διορθωθει η κατασταση. Ετσι, ο πρωθυπουργος αναγκαστηκε να πει το περιφημο "δυστυχως επτωχευσαμεν", το 1893...
Ναι, δεν μιλω για σημερα, αλλα για την εποχη του Τρικουπη.
Γιατι η περιοδος 1870-1900 εχει πολλα κοινα στοιχεια με την σημερινη, οπως θα καταλαβαν οσοι μπερδευτηκαν απο οσα ειπα νομιζοντας πως μιλαω για την προσφατη εμπειρια μας.
Αυτο τα εγραψα για να γνωριζουμε την ιστορια, ωστε να μην επαναλαμβανουμε τα λαθη μας... Ηδη καναμε το λαθος να εμπιστευτουμε μια κυβερνηση ανικανων, που κατηγορουσε με ψευδη τους ικανους. Ηδη οι ανικανοι μας οδηγησαν στην πτωχευση. Προλαβαινουμε ομως να μην κανουμε το επομενο λαθος, να θεωρησουμε πως και τα δυο κομματα φταινε, και να βγαλουμε κυβερνηση ακομα πιο επικινδυνων που θα μας οδηγησουν σε εθνικες ηττες οπως το 1897. Πρεπει να φροντισουμε ωστε να ξεπερασουμε αυτο το σταδιο, και να παμε κατευθειαν στην εθνικη αναταση, οπως συνεβη το 1912. Δεν ξερω αν ο Παπανδρεου ειναι ικανος να γινει ο νεος Βενιζελος, αλλα ξερω πως σιγουρα στα αλλα κομματα ειναι ολοι Δηλιγιαννηδες...
Κώστας Παππαδόπουλος
02/05/2010 05:33
Αρχίσαν ήδη να βλέπω τα πρώτα θέτικα σχόλια για την νίκη του παππανδρέου για τον μισθο τον ιδιοτικων,Παίδια μην αυταπατάσθαι μίλαμε για 3 χρόνια τουλάχιστον με το ΔΝΤ στα κεφάλια του έλληνα ήδη μιλάνε για 10 χρόνια ΔΝΤ.Θα φύγουν και αύτοι στο όνομα της ανταγωνιστηκότητας.Μην μπαίνετε στο παιχνίδι τους απο τότε που ξεκίνησε η διακυβερνηση του Πασοκ συνεχεία χρησιμοποιούν την τακτική του διαίρει και βασίλευε.Στην αρχη εφοριάκη όλοι λέγαμε επιτέλους λιγη δικαοσύνη,μέτα μην δαιμονοποιήται το ΔΝΤ δαιμονοποίηστε τους δημόσιους υπαλλήλους,τα κατάφεραν βαράνε μέτα και τους ιδιωτίκους αλλά βλέπουν πως δεν τους πέρνει και το αφηνουν για αργότερα, για αργότερα το αφήνουν μην σας κοροιδεύουν,για αύτο κόβουν τις συντάξεις με το που εξιγιανθουν λίγο τα ταμεία θα τους κόψουν τους μισθους άλλωστε μεχρι να φτάσουμε στον πάτο για να τα πάρουν όλα τσάμπα έχουμε χρόνο ακομα...Έχετε δίκιο κύριε μανολίδη κάπως έτσι έγινε αλλα το χρέος δεν το φτιάξανε οι υππαλληλισκοι ούτε φάγανε λέφτα οι υππαλληλίσκοι,δεν τα φάγανε οι εφοριακοι που καθόντε στο κισε ουτε οι νοσοκομες πήραν φακελάκι ,οι διευθντες εφορίων κλινικών και κάθε είδους διευθυντάδες που συνηθως αλλάζανε με κάθε κυβέρνηση στην οποία κανανε τις πλάτες ώστε να φάνε αυτη κάτι εκατομμυριάκια ωστε να φάνε οι βουλευτάδες με τους επιχειρηματίες δισ....Ναι είναι γεγόνος Κ μανολίδη στον δημόσιο τόμεα πρέπει να πληρώνονται λίγοτερο απο τον ιδιωτίκο τομέα για ανάλογες θέσεις, να ειναι στο 80 90 του ιδιωτικού τομεα αλλά όχι έτσι με κοψίμο αλλά με παγώμα και αύξηση στον ιδιώτικο,Τεσπά πάντως και οι συνταξιούχοι του δημοσίου εχουν παιδια και ανέργα παιδιά και απλήρωτα παιδια και ανασφαλιστα παιδιά και παίδια που τους καταργουν το πτυχιο(εκπαιδευτικοί), και δάνεια και όλα τα άλλα,Να μου πεις αυτοί δεν κινδυνευόυν να χάσουν την δούλεια τους,Τελοςπάντων νομιζώ πως θα ξαναδώ τα ίδια επίτελους τιμώρια στους δημόσιους και πράγματικα μην τους αφήνετε να σας κοροιδέψουν τους ενδιάφερει πιο πόλυ ο ιδιωτικός τομέας με τον έναν η τον άλλο τρόπο εκεί θα γίνει η τελική σφαγη...Και καποια που μπορεί να μην ξέρετε η να ξεχασατε
1) Κόβονται σχεδόν τα μισά τμήματα ΑΕΙ ΤΕΙ κυρίως στην επαρχία ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ σημαίνει ποιο πολυ ανειδικευτοι η σχεδον ανιδικευτοι εργάτες,οχι πως τα πτυχία λένε και τίποτα και με τις νεες συνθήκες ίσως και να μη γίνει δυνατό για πολλά παιδια να ξεκινήσουν όχι να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.
2) Ακομα στην βούλη προσλαμβάνουν και πληρώνονται 16 μισθους
3) Ο τρόπος που σκέφτηκαν να καταπολεμήσουν την νεανική ανεργεία ειναί η <<μαθητεία>> να δουλέουν τα παιδιά με το που τελειώσουν το πανεπιστήμιο 2 χρονια μαθήτευομενοι με ελάχιστο μισθό,χμμμμμ απο το ολότελα καλύτερα μαθητευόμενος αλλά έξω είναι μόνο για 2 3 μήνες..εδώ 2 χρόνια τεσπά ΕΛΕΟΣ
ΥΓ.Ελπίζω να μην χωρίσουν τον λαο σε δήμοσιους και Ιδιωτικούς γιάτι είναι πραγματικά λυπήρο και δεν τεριάζει στο χαρακτήρα του Ελλήνα ούτε στο πολυδιαφιμισμένο φιλοτίμο του
καπετανιος
01/05/2010 23:52
Φιλοι συνελληνες εγω θα ηθελα πολυ ευχαριστως την επομενη φορα να ψηφισω ΚΚ. Θα ηθελα ομως, αν μπορει καποιος να μου πει κατι για το προγραμμα του.. Τι προγραμμα εχει το ΚΚΕ για τα σουβλατζιδικα? Θα κρατικοποιηθουν ολα? Και οι σουβλατζηδες θα γινουν ΔΥ? Και επειδη εχω ο φουκαρας και μερικες προβατινες στο χωριο μου, θα κοινωνικοποιηθουν και αυτες? Και αν το ΚΚ με βαλει να τις αρμεγω, ποσο γαλα θα περνω εγω? Με το τυρογαλο τι θα γινει? Ενας Αλβανος μεταναστης μου ελεγε οτι στην αυλη του σπιτιου του ειχε μια συκια.. Ο αγροφυλακας μετραγε καθε μερα τα συκα, μηπως και φανε τα παιδια του κανενα.. Ειχε και δυο κοτες,αλλα επρεπε να δινει στον Χοντζα καθε δευτερη μερα τρια αυγα.. Σε αυτο το θεμα το ΚΚΕ τι προγραμμα εχει? Εγω ποσα αυγα θα πρεπει να δινω? Ο Σταλιν στην Σοβ. Ενωση την αντιπ[ολλιτευση την εστειλε στην Σηβηρια να σπαει παγους, το ΚΚΕ τι θα κανει με την δικη μας αντιπολιτευση? Τι θα σπαει αυτη? Μηπως πετρες στα ξερονησια? Η θα εφαρμοσε το προγραμμα της Καμποτζης? Εκει την αντιπολιτευση την φυτεψαν στο εδαφος για να γινει λιπασμα, οπως ο Μαο τους αγροτες στην πολιτιστικη του επανασταση.. Αλλα οι ομαδικοι ταφοι ειναι καλη περιπτωση, ας το μελετησει το ΚΚ, ειχαν μελη επιτυχια στην εποχη του 40 απο τους ναζι. Αλλα εμενα με ενδιαφερει το οικονομικο προγραμμα του ΚΚΕ. Τα στελεχη του ΠΑΜΕ θα γινουν αμεσως καπετανεοι, εφοπλιστες, εμποροι, εργολαβοι, εργοσταρχιαρχες? Η θα τα καταργησουν αυτα τα μισητα επαγγελματα.. ? Καποιος μου ελεγε οτι ολοι θα γινουμε υπερηφανοι εργατες... Τα εργοστασια ομως επειδη εχουν παει στην ΚΙνα..θα παρακαλεσουν τα συντροφια τους να μας στειλουν μερικα και στην Ελλαδα.. για αυτο ολοι πρεπι να μαθουμε κινεζικα γαι να διαβαζουμε και να κατανοουμε το βιβλιο του Μαο.. στην γνησια γλωσσα.. Αλλα ομως οι κινεζοι κουμουνιστες πληρωνουν την υπερηφανη εργατια μονο 1 Ευρω μεροκαματο την ημερα.. Το ΠΑΜΕ θελει 1500 Ευρω τον μηνα ..νταγκα..νταγκα.. παρακαλω... και συνταξη στα 40... Οι κινεζοι κουμουνιστες τι λενε επ αυτου...? Ισως το ΚΚΕ ομως εχει κατι αλλο κατα νου ..Αυτο δηλαδη που εκαναν οι κομματαρχες στην Σοβ. Ενωση.. Βουτηξαν δηλ. και μοιρασαν μεταξυ τους ολον τον πλουτο της χωρας τους. Ετσι σε μια νυχτα ο ενας πηρε τα πετραιλεα, ο αλλος τα μεταλλεια, ο αλλος τις τραπεζες κτλ. Το πρωι ξυπνησαν μεγαλοκαπιταλιστες.. Για αυτο λοιπον σκιζεται το ΠΑΜΕ.. και η ΚΝΕ.. Θελουν και αυτοι αποκατασταση καποια μερα.. Και αυτοι λενε... η τα παντα η τιποτε.. Μπραβο τα παιδια εχουν μεγαλες φιλοδοξιες.. Για αυτο τον λογο ολοι πρεπει να παμε πισω απο το ΠΑΜΕ για να ΦΑΜΕ καλα, διαφορετικα αμα δεν παμε... αλλοι θα μας φανε....
Δημήτρης Κορίνθιος
01/05/2010 21:49
Δεν υπάρχει αμφιβολία για το βάθος της καθολικής εθνικής κρίσης που μαστίζει την Ελλάδα, με τελικό, θανατηφόρο σύμπτωμα την κρίση δημοσίου χρέους. Είναι όμως επίσης γεγονός ότι υπήρχαν πολλά χαρτιά για να αποφύγει η Ελλάδα να βρεθεί, έστω και την υστάτη, στη θέση που βρέθηκε. Συνεχίζουν μάλιστα, ορισμένα από αυτά να υπάρχουν, αυτό όμως που δεν υπάρχει είναι οι δυνάμεις και τα ΠΡΟΣΩΠΑ να τα χρησιμοποιήσουν.
Ελισσαβετ
01/05/2010 21:48
Ισως σωσουν κανα-δυο μισθους ωστε να καταπιουμε πιο ευκολα τις ιδιωτικοποιησεις ακομα και των κερδοφορων επιχειρησεων. Αυτο ισως τους ενδιαφερει περισσοτερο απο καθε τι. Στο μεταξυ εμεις θα τσιριζουμε για το δωρο του Πασχα που χασαμε. Και αντι να σουβλιζουμε αρνι, θα παρηγοριομαστε παιζοντας στο καζινο του βασιλια Σολομωντα.
ΓΙΑΝΝΗΣΧ 10,4
01/05/2010 20:32
Ξερει κανεις που πιανει ντοιτσε βελλε ; σσσσσσσσστττ.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
01/05/2010 20:30
Aν όπως ακούγεται, ο Γιώργος κατάφερε και έσωσε τον 13ο και 14ο μισθό του Ιδ. Τομέα, καθώς καί των μικροσυνταξιούχων
θα είναι μια επιτυχία πρός την σωστή κατεύθυνση! Αφού, για τήν εξυγίανση των οικονομικών μας, η προσπάθεια ανατροπής της σχέσης των αμοιβών του Δημόσιου και του ιδ. Τομέα, θάπρεπε νάχε ξεκινήσει 20 χρόνια νωρίτερα! Θα πρέπει δηλαδή, στα επόμενα χρόνια, με τους κατάλληλους χειρισμούς, οι αποδοχές των δημ.υπαλλήλων, θα πρέπει να πέσουν στον 70%-80% των αντίστοιχων αμοιβών του ιδ.τομέα,
όπως ήταν καί μέχρι τις αρχές της 10ετίας του 80. Η καταστροφή της χώρας άρχισε όταν, οι μισθοί στον Δημόσιο Τομέα ξέφυγαν πολύ πάνω από τους Ιδιωτικού, με αποτέλεσμα, ασφάλεια καί υψηλές αμοιβές, ν''αποτελούν κίνητρο για απασχόληση στο Δημόσιο! Έτσι, έχοντας και βρωμιάρηδες καί διεφθαρμένους πολιτικούς, φτάσαμε σε ένα υπερδιογκωμένο δημόσιο Τομέα, που για να τον πληρώνουμε
μιάς καί δέν παρήγε τίποτε, δανειζόμασταν συνεχώς, φτάνοντας στην σημερινή χρεοκοπία! Εξακολουθεί όμως νάναι
άδικη η ίση μέταχείριση των συνταξιούχων του δημόσιου καί του Ιδιωτικού τομέα, μίας και ο συνταξιούχος του Ιδ.Τομέα, έχει πληρώσει με το αίμα του τεράστιες εισφορές για την εξασφάλιση της σύνταξής του!
Συνέλληνες κουράγιο! Έρχονται πολύ δύσκολα χρόνια! Εμείς οι μεγαλύτεροι, τα ζήσαμε, τα ξέρουμε και θα τα υποφέρουμε! Λυπάμαι τα παιδιά μας!
ΜΚ
01/05/2010 20:30
@ Aχαιός 1/5/2010 13:18

Πολύ φοβάμαι πως συμφωνώ μαζί σου.
666
01/05/2010 19:09
΄Ελληνα πολίτη, η παθοκικη χούντα πρέπει να καταρρεύσει το γρηγορότερο δυνατό.Πάρε την τύχη στα χέρια σου. Κάνε αυτό που έκαναν οι πολίτες της πρώην Ανατολικής Γερμανίας. Κάθε Παρασκευή όλοι η πολίτες της Αθήνας να βγαίνουν στο κέντρο και να διαμαρτύρονται γι αυτήν την κατάσταση. Κάθε Παρασκευή να παραλύει το κέντρο για 12 ώρες. Έτσι με επιμονή και επιμονή θα γκρεμίσεις αυτήν την κατάρα του έθνους που σε έστειλε στο ΔΝΤ και ακούει στο όνομα παθοκ και Παπανδρέου.
ΚΟΣΜΑΣ
01/05/2010 18:29
Ο Ασθενής πρέπει να μπει στο γύψο.............Ποιός το είπε? Ποιός το ξαναλέει? Αχ βρε Παπανδρέου!!!
ΝΕΣΚΕ
01/05/2010 18:23
Ας τους γυαουρτώσουμε................
Γιαουρτης Πασαλειφτης
01/05/2010 17:10
Τελικα μονο η Τζουλια μπορει να σωσει την Ελλαδα.... Αυτη πρεπει να στειλει ο Ελληνικος λαος να κανει τις διαπραγματευσεις με το ΔΝΤ, για να δουν οι ξενοι τι προσοντα εχουμε... Ακομα αντι 13ου και 14ου μησθου, να δωσουμε στους δικαιουχους cd/τσοντα. Ποιος συνταξιουχος θα ελεγε οχι...? και αν καποιος εχει μεγαλη οικονομικη αναγκη, μια επι τοπου επισκεψη της αθλητριας θα τακτοποιουσε το πραμα... Βλεπετε πως εχουμε απειρες δυνατοτητες εξοφλησης του χρεους.. Οσοι τραπεζιτες θελουν λεφτα στειλτε τους, κ. ΓΑΠ, και απο μια Τζουλια και το προβλημα σας λυνεται αυτοστιγμης... Δεν ξερεται οτι το ...... σερνει καραβι... ριχνει καστρα ... και σβηνει χρεει? Ο Ελληνας ΔΥ και Συνταξιουχος δεν θελει αλλα λεφτα πλεον.. Αρκετα περιδρομιασε.. Αυτο που του λειπει ειναι τωρα ενα καλο μασαζ...Και οσο πιο γερος ειναι τοσο καλλιτερα.. Κανετε σας παρακαλω μια δημοσκοπηση και θα το διαπιστωσετε και επιστημονικα.. Εξ αλλου πρεπει η Ελλαδα να εκμεταλλευτει τα συγκριτικα της πλεονεκτηματα... και αφου την κανατε μπορδελο... φτειαξτε την τουλαχιστον μπορδελο πολυτελειας... Ξερεται ποσους τουριστες θα μαζευουμε οταν η κ. Τζουλια γινει υπουργος? Τι τις θελει η Ελλαδα αυτες τις οσιες παρθενες που μαζεψε στα υπουργεια και την Βουλη.. Ενω η Τζουλια οπου θα περναει θα αναβει φωτιες και εμεις θα πουλαμε τα ειδη πυροσβεσης... Καθε μερα και καινουργια τσοντα θα βλεπει ο κοσμος... και αμα βαλουμε και ενα μεγαλο σκηνοθετη στο κολπο θα κανουμε και εξαγωγη στην Αμερικη.. τοτε να δειτε χρημα που θα πεσει.. Για αυτο σας προτρεπω... κανετε υπουργινες ολες τις Τζουλιες της Ελλαδος και με την μεγαλη αναρωφητικη τους ικανοτητα που διαθετουν θα ρουφηξουν ολο το χρεος και θα αλαφρωσουμε... Τωρα πως να περπαταμε αφου ειμαστε υποχρεωμενοι να κουβαλαμε τσιμεντολιθους αναμεσα στα σκελια μας.. Ενα καλλιτεχνικο ρουφηγμα και γιναμε ιπταμενοι... Για ρωτηστε και μερικους απομαχους υπουργους ..πως τους ερχοντουσαν οι καλες ιδεες για φινα νομοσχεδια... Πριν απο καθε διαβουλεση εκαναν και απο ενα καλο μασαζ... γαι αυτο ειχαμε μεγαλη προοδο καποτε στο ΠΑΣΟΚ... γιατι ολα τα νομοσχεδια τα γραψαν οι υπουργοι επανω στα βυζια καποιας Τζουλια... Τωρα σοβαρεψατε και αντι να π___τε Τζουλιες και να γυριζετε τσοντες , που τοσο γουσταρει ο κοσμος, θελετε να π___τε συνταξιουχους του ΙΚΑ... Αλλα αν σας μπει κανενα παλουκι καλα να παθετε... γιατι δεν μαθατε τιποτε στην ζωη σας τελικα..
Στεφανος Π
01/05/2010 14:25
Για μενα που το εζησα απο μεσα το πραγμα λογω της θεσης μου η μεγαλυτερη ατιμια ειναι η προδοσια των ''αρχοντων''. Αντιγραφω απο σημερινο αρθρο εφημεριδας -
"Η πολιτική και πνευματική ηγεσία, αλλά και ένα σημαντικό κομμάτι της μεσαίας τάξης (αυτό που συχνά αποκαλούμε γενιά της μεταπολίτευσης) είχε κατασκευάσει και επιβάλει έναν μεγαλόσχημο αλλά κενό λόγο με έμφαση στο δημόσιο συμφέρον, την ίδια στιγμή που ή ίδια τον απαξίωνε στην πράξη με την απροσχημάτιστη συμμετοχή της στο τεράστιο πελατειακό σύστημα. Το αποτέλεσμα ήταν η μαζική εμπέδωση ενός γενικευμένου κυνισμού που καλλιέργησαν με ιδιαίτερη επιτυχία τα ΜΜΕ [εδω εγω προσθετω οτι οι μεγαλο-δημοσιογραφοι που ολοι ''εχουν φτιαξει βιλες'' οφειλουν τωρα να λουφαξουν -δεν μπορει να τα φορτωνουμε ολα μονο στον Αλογοσκουφη κι αλλους δυο-τρεις]. Η διγλωσσία δεν οδήγησε μόνο στη διάβρωση της κοινωνίας, αλλά ενίσχυσε αποφασιστικά τη βαθιά έλλειψη αυτογνωσίας που οδήγησε στην κρίση καθιστώντας αιρετικά τα απολύτως αυτονόητα."
Αυτα τα εζησα σ''ολη τους την μεγαλοπρεπεια στην περιοδο 1981-1990 σαν απλος στρατιωτης του Πασοκ που ουτε ζητησε τιποτα ουτε ποτε πηρε τιποτα. Ηταν τοτε η εποχη των ''πρασινων''.
Μετα απο το διαλειμμα Σημιτη (οχι οτι δεν εγιναν πολλα χοντρα και τοτε) ξαναγυρισαμε στην ''ατιμια της γενιας της μεταπολιτευσης'' [της γενιας μου] μεσω της αναγκης να αποκατασταθουν και τα ''γαλαζια'' παιδια.
Φιλες και φιλοι - γιατι φωναζετε; δεν γνωριζετε ο καθενας τουλαχιστο δεκα ανθρωπους που ''αποκατασταθηκαν'' αμεσα η εμμεσα μεσω των σχεσεων τους με την Εξουσια; Αν παλι ειστε ενας απο αυτους, θυμηθειτε την παραβολη των παχεων και των ισχνων αγελαδων και ησυχαστε.
Και κατι αλλο - Η Αγγλια εχει οχτω-εννια καθημερινες εφημεριδες απο τις οποιες τεσσερεις-πεντε ειναι τυπου Espresso και μονο τεσσερεις πολιτικες κι αυτες μπαινουν μεσα (Πχ ενας Ρωσος αγορασε μια απο αυτες για μια μονο λιρα στερλινα!). Στην Ελλαδα πως εχουμε τοσες λαθροφυλλαδες αφου και οι εφημεριδες μεγαλης κυκλοφοριας εχουν μεγαλα οικονομικα προβληματα; Τις φυλλαδες του κ..λου φιλανθρωποι τις βγαζουν η εκεινοι που ακομα επιδιωκουν προσβαση στην Εξουσια;
Ο αειμνηστος δημοσιογραφος-εκδοτης που πεθανε προ μηνων απο το περισσευμα του μισθου του καταφερε κι εβγαλε κι αυτος τη φυλλαδα του;
Η σιωπη μας για ολα αυτα ειναι συνενοχη. Εγω ντρεπομαι τα νεα παιδια που μπαινουν στην ταξη μου και για τα οποια δεν υπαρχει κανενα μελλον.

ΚΦ - Λάθος μέτρα
01/05/2010 14:11
Επανέρχομαι σε προηγούμενη επισήμανση μου και δυστυχώς στου κουφού τη πόρτα όσο θέσεις βρόντα ! Παρ όλα αυτά ευχαριστώ για το βήμα της εφημερίδας σας.

Αναφορικά με τα μέτρα που δυστυχώς η κυβέρνηση μας σύρεται αρχικά από το ΔΝΤ και με τη βοήθεια της ΕΕ να μας επιβάλει σε αναζήτηση τρόπων που θα οδηγήσουν στη μείωση και τον περιορισμό των κάθε είδους άσκοπων και μη παραγωγικών δαπανών του δημόσιου τομέα , την αποτελεσματικότητα των ελεγκτικών μηχανισμών της κρατικής μηχανής , τη μείωση των ελλειμμάτων και τη κάλυψη των ταμειακών αναγκών του δημοσίου κλπ.κλπ.
Είχα από καιρό επισημάνει, ότι με τα συνηθισμένα ευχολόγια , τους νόμους και τα νομοσχέδια, τις συστάσεις προς τις τράπεζες και τους άλλους κοινωνικούς εταίρους, αλλά κυρίως χωρίς βελτίωση της ανταγωνιστικότητας των ελληνικών προιόντων και υπηρεσιών, καθώς και με α κ α τ ά λ λ η λ α για την ελληνική οικονομία μέτρα που εισηγούνται οι …λεγόμενοι , ντόπιοι και διεθνείς τεχνοκράτες και γνωστοί χρηματοοικονομικοί κύκλοι, δεν υπάρχει προοπτική διατήρησης ( για αύξηση δεν ούτε λόγος να γίνεται ) της παραγωγής , ούτε καν να σταθεροποιηθεί και στη συνέχεια να ανακάμψει η εθνική μας οικονομία !
Πως περιμένει η κυβέρνηση και οι επιτηρητές της να δουν αποτελέσματα και μάλιστα άμεσα, αφού και να ήθελαν, κανείς δεν μπορεί, ούτε και πρόκειται να πειθαρχήσει στα μέτρα για δημοσιονομικό συμμάζεμα, ούτε στις προτροπές για επένδυση !
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουν οι φέροντες την ευθύνη των αποφάσεων ότι όσο διατηρούνται στις θέσεις τους οι γνωστοί υπεύθυνοι που διοίκησαν και διοικούν και επηρεάζουν ακόμα τους φορείς , δεν ενδιαφέρονται για καμία εξυγίανση, ούτε για ανάπτυξη και κάνουν ότι είναι δυνατόν για να αποπροσανατολίσουν και καλύψουν τις ανεπάρκειες , τις αδυναμίες τους και τις ζημιογόνες για τους πολίτες και το κράτος γενικότερα πράξεις και παραλείψεις τους , επικαλούμενοι δήθεν το….. δημόσιο συμφέρον !
Γιατί δεν εισπράττονται άμεσα, οι βεβαιωμένες απαιτήσεις από τους οφειλέτες ? Χρειάζονται φορολογικά και άλλα νομοσχέδια γι αυτό ? Ή μήπως σκοντάφτουν π.χ. στη νομοθεσία περί Ανωνύμων Εταιρειών όπως για λόγους σύγχυσης και αποπροσανατολισμού ακούγεται ?
Επειδή δηλαδή οι αποφάσεις, τα τιμολόγια και τα παραστατικά έχουν κοπεί ….νομότυπα, αφίενται σε οι αμαρτίες? Και οι ...καταδολιεύσεις, οι υπεξαιρέσεις και οι απιστίες ?
Τι κάνουν οι αρμόδιοι ? Πληρώνονται για να παρατηρούν, να βλέπουν και να ελπίζουν σε κανένα δωράκι, ή μήπως μαζί με τα έργα μας τέλειωσαν και αυτά ?
Πότε επιτέλους η κυβέρνηση θα έχει στη διάθεση της συγκεκριμένα και έγκυρα στοιχεία σχετικά με τη φοροδιαφυγή, αλλά και την εισφοροδιαφυγή όπως λένε ?
Ποιος αρμόδιος, τόλμησε να υπολογίσει με βάση παραπλανητικά, κατασκευασμένα και μη έγκυρα στοιχεία , υποθετικούς φόρους και φανταστικά διαφυγόντα έσοδα του δημοσίου και εισφορο απαιτήσεις των ταμείων ακόμα και από αποβιώσαντες, χωρίς να σκέπτεται τις συνέπειες ?
Και με τις παράνομα καταλογισθείσες ασφαλιστικές εισφορές , τις επισφαλείς και επίδικες , δήθεν οφειλές φόρων που εμπεριέχουν κάθε είδους αυθαίρετα υπολογισμένους τόκους, καθώς και απαράδεκτα για ευρωπαική χώρα .. φουσκωτικά πρόστιμα και παράνομες προσαυξήσεις, τις οποίες το δημόσιο προφανώς θα υποχρεωθεί να επιστρέψει , τι θα γίνει ? Θα φωνάξουμε πάλι τους ειδικούς της ΕΕ και του ΔΝΤ να μας λύσουν τις διαφορές και να μας προτείνουν μέτρα για να αντιμετωπίσουμε το επιπλέον δημοσιονομικό έλλειμμα που θα προκύπτει κάθε τόσο ?
Η μήπως η κυβέρνηση σκέφτεται να θεσπίσει την αναγκαστική είσπραξη, ακόμα και παράνομα καταλογισθέντων φόρων και εισφορών ?
Με αυτά και άλλα πολλά, για ταμειακούς λόγους και στα πλαίσια της σταθεροποιητικής πολιτικής προτείνω, να υποχρεωθούν π.χ. οι γνωστοί οφειλέτες να καταβάλουν άμεσα και με οποιοδήποτε τρόπο τις επίσημα και τελεσίδικα βεβαιωμένες πραγματικές οφειλές τους, ενώ οι έχοντες και κατέχοντες ακίνητα, μικρά και μεγάλα, να συνεισφέρουν άμεσα καταβάλλοντας κάθε χρόνο και αναλογικά τον εύλογο οβολό τους , ήτοι τον απλό φόρο ακίνητης περιουσίας ! ( τα περί μικρής και μεγάλης ακίνητης περιουσίας βλάπτουν σοβαρά το δημόσιο και εξυπηρετούν μικροπολιτικές της δεκαετίας του 50) .
Παράλληλα και για λόγους ενίσχυσης της ανταγωνιστικότητας και ανάκαμψης, ανάτασης, ανάπτυξης και ενίσχυση της ρευστότητας της αγοράς προτείνω , να υποχρεωθούν π.χ. οι τράπεζες να επιστρέψουν οικειοθελώς και χωρίς πολλές διατυπώσεις τα παράνομα ποσά που έχουν ήδη εισπράξει , ή έχουν χρεώσει τους ανύποπτους πολίτες , να σταματήσουν άμεσα κάθε δικαστική ενέργεια και να παραιτηθούν από κάθε δικαστικό τίτλο σε περίπτωση που αυτός βασίστηκε σε παράνομες ενέργειες και παράνομα στοιχεία, παράνομες χρεώσεις και καταχρηστικούς όρους σε βάρος των συναλλασσόμενων πελατών τους !
Ας μη χάσουμε λοιπόν άλλο χρόνο αυτοσχεδιάζοντας , ζητώντας λογιστική και οικονομική βοήθεια από το ΔΝΤ και τις Βρυξέλλες ! Είναι προφανές ότι θα έπρεπε πρώτα να ζητήσουμε αστυνομική και δικαστική συμπαράσταση από τους εταίρους μας και τις διεθνείς δικαστικές και αστυνομικές αρχές για να ελπίζουμε σε πραγματική εξυγίανση και αποκατάσταση της εύρυθμης λειτουργίας της κοινωνίας μας και έπειτα να ελπίζουμε σε αποτελεσματικότητα των όποιων οικονομικών μέτρων !
Για αυτό μη περιμένετε τίποτα από τους ….τεχνοκράτες του ΔΝΤ και της ΕΕ και τις ακατάλληλες για τη χώρα μας συμβουλές τους οι οποίες προφανώς και συνειδητά οδηγούν στην οριστική διάλυση , τη καταστροφή και στην καλύτερη περίπτωση στην αιώνια εξάρτηση και υποταγή της χώρας μας στους διάφορους πιστωτές της.
Φτάνουν τα πειράματα. Ζητείστε , αν μπορείτε και δεν χρωστάτε όπως λέγατε , άμεσα ευθύνες και επιστροφή των κλεμμένων και των ....σπαταληθέντων από τους όποιους κατά καιρούς γνωστούς καταχραστές δημόσιας περιουσίας, καθώς και από αυτούς οι οποίοι με τις πράξεις και παραλείψεις τους ζημίωσαν το δημόσιο , ή τους συμπατριώτες τους , τους οποίους με δόλο , ιδιοτέλεια ή από βαριά αμέλεια , ζημίωσαν η υπερχρέωσαν ανεπανόρθωτα ! Ασχοληθείτε με το ...κλίμα στη χώρα μας και την εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας μας , με τους πραγματικά συνεισφέροντες στο ΑΕΠ, εξηγείστε αν ξέρετε, στον απλό συμπολίτη μας πως λειτουργεί η αγορά τι είναι και πως δημιουργείται εθνικό εισόδημα, γιατί χρειαζόμαστε την εφορία και τα ασφαλιστικά ταμεία κλπ. και αφήστε τα οικονομοτεχνικά τεχνάσματα και δημιουργικές λογιστικές μεθόδους των φορτωμένων από τα περίεργα πανεπιστημιακά και εκπαιδευτικά ιδρύματα με ανεπάρκεια,παραμορφωμένων
ειδικών.
Αλλιώς πάρτε μέτρα άλλης μιας παραχώρησης της εξουσίας στους επόμενους ....μαθητευόμενους μάγους !
Μανώλης Κ.
01/05/2010 14:03
@Λιγότεροι βουλευτές = ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ δημοκρατία 30/4/2010 21:54

Συγνώμη, αλλά αυτά που λες είναι ακατανόητα!
Κατ'' αρχάς ποιος συμβολισμός; Όπως λέμε οι "τριακόσιοι", το ίδιο μπορούμε να πούμε και "διακόσιοι" και "εκατοσαραντατρείς" αν χρειαστεί.

Το 300 θυμίζει μόνο τους 300 του Λεωνίδα. Εκείνοι όμως θυσιάστηκαν για την πατρίδα. Δεν βλέπω κάποια αντίστοιχη πρόθεση από τους σημερινούς 300. Η μέχρι τώρα "μέση" πολιτική τους -εκ του αποτελέσματος- ήταν να θυσιάσουν την πατρίδα για τους εαυτούς τους. Υπάρχει αντίρρηση σ'' αυτό;

Η δημοκρατία θα βαλτώσει; Ναι, είδαμε το αποτέλεσμα!
Πιο ανόητη; Εδώ τα "πιάσαμε τα λεφτά μας": Αποκλείεται. Δεν γίνεται πιο ανόητη. Ως γνωστόν πιάσαμε πάτο!

Αν ίσχυαν αυτά που λες, τότε θα έπρεπε να τους κάνουμε 1500, αλλά "ουκ εν τω πολλώ το ευ" !!

Λιγότεροι βολευτές σημαίνει:

Λιγότεροι μισθοί, λιγότεροι παρατρεχάμενοι, λιγότερα κινητά, λιγότερα ταξίδια, λιγότερα ταχυδρομικά και τσάμπα τηλεφωνήματα, λιγότερα κινητά, λιγότερα λάπτοπ. Λιγότερα ρουσφέτια, λιγότεροι συγγενείς και ως εκ τούτου λιγότεροι διορισμοί στο δημόσιο και στη Βολή και εν γένει λιγότερα βολέματα.

Λιγότερα "πηγαδάκια", λιγότερες "σπιουνιές", λιγότερες δολοπλοκίες.

Ακόμη: Λιγότερα σκουπίδια από πρεκλογικές συγκεντρώσεις, λιγότερες αφίσες, λιγότερα πυροτεχνήματα, λιγότερες καραμούζες, λιγότερο χαρτί (εδώ μπαίνει και ο οικολογικός παράγοντας!!) και γενικά λιγότερες εν γένει ηλιθιότητες.

Στη Βολή, αντί να παίρνουν το λόγο 40 βολευτές για να λένε τις ίδιες αηδίες για ένα νομοσχέδιο, θα τον παίρνουν 15-20 και οι διαδικασίες θα προχωρούν πιο γρήγορα (ως γνωστόν: όπου λαλούν πολλοί κοκόροι κ.λπ.).

Ακόμη, αφού τα κόμματα θα έχουν λιγότερες θέσεις, εκ των πραγμάτων θα προτείνουν τους καλύτερους (αυτό "παίζεται" βέβαια) και λιγότερους βολευτές-μάπες για "παραγέμισμα".

BB
01/05/2010 13:54
Το πιό τραγικό σε αυτή την εθνική καταστροφή είναι η επωδός να μην την πληρώσουν οι αθώοι, οι εργαζόμενοι και οι συνταξιούχοι. Αυτοί δηλαδή που τρομοκρατούσαν τους πολιτικούς και αυτοί έτρεχαν να προσφέρουν αυξήσεις, επιδόματα, εκτός έδρας, διπλές και τρίδιπλες συντάξεις σε 50ρηδες, σε παπάδες, σε ψευτοαναπήρους και σε λογής λογής σαλτιμπάγκους της ζωής. Αυτοί λοιπόν που μοιράστηκαν την λεία των δισ δανείων, να μην τα πληρώσουν. Αυτοί που πήραν αυξήσεις 80% σε οχτώ χρόνια την ώρα που οι Γερμανοί έπαιρναν 25%. Τότε ποιός θα τα πλήρώσει, η Μέρκελ;
antonis
01/05/2010 13:51
Η διαφθορά και τα μπόνους πίσω από το ελληνικό χρέος κρίση
Μια κρατική μηχανή χαρακτηρίζεται από γενναιόδωρα μπόνους και τις υπηρεσίες έχει ανοίξει μια άσχημη κουλτούρα της διαφθοράς στην Ελλάδα. Υπηρεσίες για εργαζόμενους στον δημόσιο τομέα στην Ελλάδα μπορούν να απολαύσουν, συμπεριλαμβανομένων των μπόνους για να πάρει τη δουλειά για την σύνταξη ενός νεκρού πατέρα του μεταφέρεται σε άγαμος κόρη του.

Οι εν λόγω ρυθμίσεις έχουν εξελιχθεί εδώ και πολλά χρόνια. Ωστόσο, δεδομένου ότι η Ελλάδα προσχώρησε στην ΕΕ το 1981, οι επιδοτήσεις που έλαβε για να αναπληρώσετε πλουσιότερων γειτόνων τους προς τα βόρεια, συνέβαλε σημαντικά.

Οι επιδοτήσεις που αντιπροσώπευαν κατά μέσο όρο περίπου 4 τοις εκατό του ΑΕΠ μέχρι το 2005, όταν η ΕΕ άρχισε να κανάλι της βοήθειας προς τις φτωχές, ακόμη και στα νέα κράτη μέλη της Ανατολικής Ευρώπης. Σήμερα στέκονται για 1,5 τοις εκατό του ελληνικού ΑΕΠ.

Ως προϋπόθεση για την απόκτηση επείγουσας βοήθειας και να αποφύγει την πτώχευση η Ελλάδα έχει τελικά αναγκάστηκε να υποσχεθεί την ΕΕ και το ΔΝΤ ένα καθαρισμό όλων των γενναιόδωρων προγραμμάτων, έτσι ώστε το έλλειμμα του προϋπολογισμού μπορεί τελικά να μειωθεί.
Σκάνδαλα
Ελλάδα στις 80 - και 90-ου αιώνα σημαδεύτηκε από μια σειρά σκανδάλων που περιελάμβανε τη χρήση των γεωργικών επιδοτήσεων από την ΕΕ να αγοράζουν πολυτελή αυτοκίνητα και την ανακαίνιση των σπιτιών και την απασχόληση των συγγενών.

Για αρκετά χρόνια, αποκαλύπτεται ότι πολλοί δημόσιοι φορείς είναι πραγματικά κούφια οικοδόμημα που κοστίζουν εκατομμύρια φορολογούμενους.

Καθηγητής Οικονομικών Γιώργος Παγουλάτος είπε ότι η διαφθορά και τα απόβλητα γίνονται αποδεκτά, επειδή έχει αναπτύξει ένα ευρύ ανοχής για αυτό στην ελληνική κοινότητα.

Μια μελέτη που πραγματοποιήθηκε από την Transparency International, δείχνει ότι η ελληνική οικονομική κρίση εν μέρει να εξηγηθεί από τη διαφθορά, αφού μόνο το 2009, εξαφανίστηκε περίπου € 790 milioner σε δωροδοκίες.

Ειδικότερα, τα νοσοκομεία, η διοίκηση του δήμου και εφορίες είναι επηρεασμένος από τη διαφθορά, σύμφωνα με μελέτη της Διεθνούς Διαφάνειας
Γενναιόδωροι Μπόνους
Αλλά δεν είναι μόνο παράνομες δωροδοκίες ότι τα χρήματα που καταπίνει στην Ελλάδα. Έχει επίσης αναπτύξει ένα περιεκτικό σύνολο γενναιόδωρα μπόνους και τις υπηρεσίες που παρέχουν οι δημόσιοι υπάλληλοι, επίσης, σχετικά με τους ελέγχους επί των μισθών που κυμαίνεται από 5 σε 1.300 ευρώ.

Μερικά δημόσιοι υπάλληλοι πρόσθετο πλεονέκτημα από τη χρήση του υπολογιστή, επειδή μιλούν μια διαφορετική γλώσσα ή να είναι στην ώρα τους στο χώρο εργασίας, ενώ οι φρουροί forest are επίσης ενοχλητικό να εργάζονται σε εξωτερικούς χώρους.

Όλοι οι Έλληνες εργαζόμενοι θα πληρώσουν 14 μήνες το χρόνο. Μισό μήνα επιπλέον μισθός που καταβάλλεται σε Πάσχα, ένα από το καλοκαίρι, ενώ πολλά επιπλέον μισθών έρχονται για λογαριασμό του Ιουλίου, όταν όλα τα έχει οριστεί για κατανάλωση.

Στη συνέχεια, ταξί, εστιατόρια και κομμωτές με το νόμο στο χέρι για να προσθέσετε ένα λεγόμενο δώρο Χριστουγέννων για όλους τους λογαριασμούς
Συντάξεις
Περίπου 550 εκατομμύρια ευρώ ετησίως διατίθεται για τις συντάξεις που δεκάδες χιλιάδες των εκτός γάμου ή διαζευγμένων θυγατέρων των δημοσίων υπαλλήλων για τη συλλογή όλη μου τη ζωή, μετά τον πατέρα σου είναι νεκροί. Δημόσιοι υπάλληλοι απολαύουν αυστηρής προστασίας από την απόλυση, αλλά μπορούν να συνταξιοδοτηθούν σε ηλικία 40 ετών.

Η Ελλάδα είναι επίσης ασχολούμαι με τις επιτροπές που απασχολούν τους ανθρώπους που δεν είναι πάντα ξέρει τι κάνει. Μεταξύ άλλων, υπάρχει μια επιτροπή διαχείρισης της ρεπλίκας λίμνης, που αφανίστηκαν τα 30 της.

Μια ελληνική εφημερίδα αναφέρει ότι υπάρχουν 10.000 επιτροπής προσωπικού που στοιχίζουν στο κράτος πάνω από 220 εκατομμύρια ευρώ ετησίως
Εκκαθάριση
Η κυβέρνηση του πρωθυπουργού Γεωργίου Παπανδρέου έχει ήδη αρχίσει να καθαρίσει.

Χριστούγεννα και Πάσχα επιδόματα είναι κομμένα σε ετήσια εξοικονόμηση 1,7 δις ευρώ, ενώ η πραγματική ηλικία συνταξιοδότησης θα αυξηθεί 53 έως 67 ετών.

Αλλά οι Έλληνες δεν θέλουν να παραιτηθούν από όλα τα οφέλη τους χωρίς ένα εγκεφαλικό επεισόδιο ξίφος, ενώ υπάρχουν και μεγάλες καθημερινές διαδηλώσεις κατά των μέτρων εξοικονόμησης ενέργειας που πιστεύουν ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση με τη Γερμανία στο κεφάλι αναγκαστική κατευθείαν.

Ευαγγελος Χριστοφορου
01/05/2010 13:51
Κυριε Παππανδρεου σας συνηστω το εξεις, εαν η Αμερικη η οποια εχει παιξει μεγαλο ρολο για την καταντια της Ελλαδας αδιαφορει, αμεσως και χωρις καθυστερηση να κανετε ενα ταξιδι στην Μοσχα. Δεν ειμαι Κομμουνιστης!
Μιχάλης
01/05/2010 13:47
γειά σου βρε Πάνος ...ωραία παρατήρηση, αμ΄τι νομίζεις ότι κάναμε στα έδρανα της μακροοικονομίας...μόνο θεωρείες, καφεδάκι και κόρτε...αλλά και πολύπλοκα και μελετημένα σενάρια πρακτικής εφαρμογής...είδες επιστήμη...
Νικόλας
01/05/2010 13:45
Όλοι βρίζουν τώρα τους πολικούς των δύο μεγάλων κομμάτων κυρίως.Τώρα όμως.Όταν έρχονται εκλογές πάνε και τους ψηφίζουν και βάζουν και σταυρό όλο στους γνωστούς τους οποίους λένε τώρα ότι σιχαίνονται.Ή κάνουν τώρα τελευταία και το άλλο,δηλ.απλώς απέχουν.Γιατί δεν ψηφίζεται ένα από τα μικρά κόμματα; Το οποιοδήποτε εξ αυτών δεν έχει σημασία.΄Ετσι γιά σπάσιμο των μεγάλων.Άντε λοιπόν τι όλο τροχάτε μαχαίρια και στο τέλος πάτε σαν καλά παιδάκια και τους ψηφίζεται.
666
01/05/2010 13:37
Από την εφημερίδα Nuernberger Nachrichten, 30.04.2010 Nichts zu tun Gremien: Eine griechische Eigenheit ist die Existenz von Hunderten staatlich berufener Gremien - wobei oft unklar ist, warum sie bestehen. So gibt es eine Kommission, die den See Kopais verwalten soll. Der ist allerdings schon in den dreiiger Jahren des vorigen Jahrhunderts ausgetrocknet. Einer Zeitung zufolge beschftigen die Gremien insgesamt mehr als 10 000 Mitarbeiter und kosten mehr als 100 Millionen Euro jhrlich. Δεν κάνουν τίποτα : Επιτροπές -Φορείς: Μια ελληνική ιδιαιτερότητα είναι η ύπαρξη εκατοντάδων κρατικών φορέων - που δεν είναι πάντα σαφές για ποιο λόγο υπάρχουν. Έτσι είναι μια Επιτροπή για την διαχείριση της λίμνης < Κωπαΐδα>. Η οποία έχει αποξηρανθεί ήδη από την δεκαετία του τριάντα του περασμένου αιώνα . Μια εφημερίδα ανέφερε πως η επιτροπή απασχολεί περισσότερα από 10 000 άτομα και το κόστος υπερβαίνει τα € 100 εκατ. EUR ετησίως. Υ.Γ. Αυτά που μας σούρνουν οι εφημερίδες της Γερμανίας και Ολλανδίας, όπως και στο Ραδιόφωνο δεν γράφονται και δεν περιγράφονται στο ΦΟΡΟΥΜ. Όσο για το παρελθόν της οικογένειας ΠΑΠ από την καταγωγή της την σκούφια της,τα σκανδαλά και αξιοπιστίας της δεν τολμάω να τα αναφέρω.
Konstantinos M
01/05/2010 13:30
Εχω την πεποίθηση ότι οι Κυβερνώντες νυν και πρώην πρέπει να οδηγηθούν στον Κορυδαλλό με συνοπτικές διαδικασίες και να δικασθούν για εσχάτη προδοσία. Για τους πρώην, ήδη πολλοί το έχουν αναφέρει. Θα αναφερθώ στους νύν:

1) Πρώτο ταξίδι του Γιώργου στην Αγγλία (τσιράκι της Αμερικής)
2) πρν πάει εκεί φρόντισε να καταργήσει τα υπουργεία μακεδονίας-θράκης και Αιγαίου
3) επιστρέφει και μιλάει για κίνδυνο απώλειας της εθνικής κυριαρχίας
4) βάζει σε πρώτη προτεραιότητα νομοσχεδιο για παροχή ιθαγένειας. Σήμερα μαθαίνουμε ότι θέλει να δώσει ιθαγένεια σε 50000 σκοπιανούς
5) παίρνει μόνο μέτρα περικοπών των δαπανών και κανένα μέτρο ανάπτυξης. Παράλληλα παραγγέλνει υποβρύχια αξίας υπέρτερης των περικοπών, εγκρινιε 1,6 εκατ για αγορές laptop σε βουλευτές και υπαλλήλους τους και σχεδιάζει ένα καλλικράτη που θα στοιχίσει 4 δίς ευρώ για να ξεκινήσει να εφαρμόζεται σε εποχή που αγωνιούμε για τα δευτερόλεπτα και τα λεπτά. Πότε θα αποδώσει καρπούς ο Καλλικράτης για να ισοφαρίσει το κόστος του;
6) Ως Οικονομλόγος, εκτιμώ με τα μέχρι τώρα μέτρα που άκουσα, ότι θα λείψουν 70 δις ευρώ από την αγορά μέχρι το τέλος του έτους που θα σημάνει ανεργία άνω των 1,300,000 ατόμων, κλείσιμο δεκάδων χιλιάδων μαγαζιών και ενδεχόμενη χρεωκοπία τραπεζών λόγω στεγαστικών και πιστωτικών καρτών.

Που είναι αγαπητοί τα μέτρα ανάπτυξης; Ας μη δώσει δεκάρα. Ας πεί ότι οι φόροι των επιχειρήσεων να μειωθούν στο 10% όπως είναι στην Κύπρο και στην Βουλγαρία. Ετσι και αλλιώς φέτος δεν θα υπάρξουν κερδοφόρες επιχειρήσεις. Ταυτόχρονα θα δημιουργήσει ένα κίνητρο επενδύσεων. Τίποτα!!!! Ανίκανοι και πάνω από όλα για μένα είναι Προδότες.
Αλεκος Παναγουλης
01/05/2010 12:54
Πια διαταξη του Συνταγματος καταργειτε απο το ΠΑΜΕ; Της λαικης κυριαρχιας; Μα ο Παπανδρεου ο ιδιος λεει οτι δεν ασκει αυτος την εξουσια αλλα το ΔΝΤ.
Νίκος Κ.
01/05/2010 12:33
Οι σύντροφοι του ΠΑΣΟΚ... αυτοί που αγωνίζονται για τον σοσιαλισμό ντε... τι λένε ; Συμφωνούν όλοι με τα μέτρα...; Δεν άκουσα ούε μία παραίτηση... έστω για την τιμή των όπλων και την ιδεολογία του κινήματος... Φοβούνται μη χάσουν την καρέκλα ;
ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ
01/05/2010 12:33
Αυτά τα συγκεκριμένα μέτρα που μας φοράνε KATA ENTOΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΤΟΥΣ ειναι ΝΕΟΤΑΞΙΚΑ και άκρως ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ. Θυμίζουν την μεταναστευτική πολιτική μας με ορθάνοιχτα τα σύνορα μας μπεστε σκύλοι αλέσται, ως ΤΗΝ ΧΏΡΑ ΜΑς Ανάχωμα των μεταναστών προσφύγων για να διασωθεί και μην καταρεύσει η κεντρική Ευρώπη και το Ευρώ στο οποίο εξάλλου συμμετέχουμε με ενα μικρό ποσοστό. Σε μια διαχρονικά μεταλλαγμένη χώρα οπου το οικονομικό καθεστώς ειναι αυτό του ΠΕΛΑΤΙΑΚΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΟΥ ΜΕΤΑΠΡΑΤΙΚΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ και αρκετοί επαγγελαμτικοί παραγωγικοί τομείς ενισχύουν την Παραυγεία Παραπαιδεία Παραταχυδρομικές υπηρεσίες Παραθρησκεία κ.α.Μαζί με τις ανθούσες Πολυεθνικές γονατίζουν την εγχώρια εθνική αγορά. Ο εργαζόμενος φορολογούμενος πολίτης συνταξιούχος γιατί αραγε τιμωρείται αφου δεν συμμετέχει σε αυτό το ΑΔΙΌΡΘΩΤΑ διεφθαρμένο σύστημα ?;;;;;
http://kyameftopedioareos.blogspot.com
Αμυνόμενος Κωνσταντινοπολίτης
01/05/2010 12:23
@Μαχητής του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας 1/5/2010 09:03
"Για τα χάλια τα σημερινά φταίει η...συμφωνία της Βάρκιζας!"

Μπα!
Εγώ θα έλεγα ότι φταίει η κατάληψη της Κωνσταντινούπολης από τους σταυροφόρους το 1204.

Τώρα όμως που το σκέφτομαι, ίσως να φταίει και η νίκη των Σπαρτιατών επί των Αθηναίων κατά τον Πελοποννησιακό πόλεμο.

Βρε, δε κοιτάζουμε τα χάλια μας καλύτερα.! Πάντοτε κάποιοι άλλοι μας φταίνε. Εμείς μόνο να ζητάμε ξέρουμε, όπως και να πέρνουμε όταν μας δίνουνε.

Κανόνας διεθνής, διαχρονικός και απαράβατος: Ο κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει.

Τα χάλια τους τα βλέπαμε, αλλά δεν μιλάγαμε, αρκεί να δίνανε και σε μας. Πώς να μιλάγαμε όμως μπουκωμένοι άνθρωποι;

Ας πληρώνουμε τώρα που ήρθε ο λογαριασμός!
Nameless
01/05/2010 12:12
@Πάνος 1/5/2010 09:59 Φίλτατε οι τύποι του ΔΝΤ θέλουν να πάρουν τα δανεικά τους πίσω σε 3 χρόνια. Ξέρεις πόσες ερωτήσεις επί της ουσίας έκαναν στα Υπουργεία που σάρωσαν ? 1) Γιατί παίρνουν πριμ παραγωγικότητας ΟΛΟΙ εφόσον δεν επιτυγχάνονται οι οικονομικοί στόχοι?????? "Εμ ναι, να ξέρετε όλοι δούλεψαν, ασχέτως αποτυχημένου αποτελέσματος" (!!!!!) 2) Γιατί δεν εντάσσετε ιδιώτες στο κυνήγι φοροδιαφυγής κτλ κτλ κτλ. Τα ερωτήματα ήταν άπειρα και τα ...καραφλιάσματα λόγω σαχλών απαντήσεων επίσης. Επειδή λοιπόν κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να τους έχουν εμπιστοσύνη (τους δικούς μας Υπουργούς, Γεν. Γραμματείς και στελέχη Υπουργείων) με τα έσοδα μέσω διαρθρωτικών αλλαγών, πάνε στα σίγουρα να εισπράξουν πίσω τα δανεικά τους.
Άνθος Μυριάνθους
01/05/2010 11:45
Ανοιξε πια ο δρομος για την ποινικοποιηση και του προσδοκιμου ζωης!. Αυτα τα οικονομικα ποιος τους τα διδαξε γιατι και εμεις στα ιδια ιδρυματα πηγαμε και τετοια καραγκιοζιλικα δεν μας διδαξανε.Οσο για τα παραμυθια για τα spread τι να πουμε, το προβλημα δεν ειναι τα σπρεντ αλλα η αδυναμια τους να γκρεμισουν τον οχετο που διαχρονικα αναπτυξαν. Αυτο που δεν μας λενε ειναι οτι το χρεος θα συνεχισει να διογκωνεται και τα επομενα χρονια διασφαλιζοντας τη μακροβιοτητα των μετρων που παιρνουν για διασωση της οικονομιας. Μιλουν για περιβαλλοντικη αναπτυξη και δεν λενε οτι ειναι οικονομικα ασυμφορη υπο τις σημερινες συνθηκες με την αναγκη να επιδοτηται μεχρι και τεσσερεις φορες περισσοτερο απο τη τιμη που χρεωνεται στων καταναλωτη για να ειναι βιωσιμη. Βεβαια ειναι ξεκαθαρο οτι αποδεχονται την αδυναμια τους να κανουν ανατροπες φερνοντας αλλους να επιβαλλουν τα μετρα που αν τα επαιρναν οι ιδιοι θα ηταν σαφως ηπιοτερα. Αν δανειστουμε με 5% απο τους Ευρωπαιους η διαφορα με τις αγορες θα μας οδηγουσε σε επιπλεον τοκους της ταξης των δυο δις το χρονο, δηλαδη ο ΟΣΕ και κατι τις. Ε λοιπον προτιμω εναν ΟΣΕ λιγοτερο παρα την εξαθλιωση και την αιωνια καταδικη του ΔΝΤ. Οι ανθρωποι ειναι ερασιτεχνες. Αυτα που κανουν ειναι βουντου και οχι οικονομικα!
ΠΚ
01/05/2010 10:26
Η φτώχεια θα μας εξαγνίσει ! Μη φοβάστε ! Θα ξαναβρούμε τον εαυτό μας και την πνευματικότητά μας. Μόνο , κρίμα για την έρμη την Ελλαδίτσα που την κυβερνάνε τέτοιοι άνθρωποι.... Της άξιζε καλύτερη τύχη...
Πάνος
01/05/2010 09:58
Αυτό που πραγματικά είναι εντυπωσιακο πάντως με τους τεχνοκράτες του ΔΝΤ είναι η τεχνογνωσία τους. Για να αυξήσουν τα έσοδα αύξησαν το ΦΠΑ. Ποιος άλλος θα το σκεφτόταν αυτό. Αλλά αυτό που πραγματικά με έκανε να υποκλιθώ στα ιερά τέρατα της μακροοικονομίας, είναι η περικοπή δύο μισθών - συντάξεων προκειμένου να μειωθούν τα έξοδα… Μιλάμε για τρομερό know how!!!!!!
Χρήστος
01/05/2010 09:49
ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΓΚΑ. Θα μπορούσε να δανειστει πριν αρχίσει να φωνάζει οτι "χρεωκοπουμε" τουλαχιστον 25 δις(τότε που πηρε 10 δις) με λογικο επιτόκιο, να αναγκάσει τις τράπεζες που δανείζονται με 1% να βγάλουν ομόλογα ή με 2 ή 2.5% για την Ελλάδα (πιστευω ότι πολύ θα αγόραζαν) και θα είχε μαζέψει τουλάχιστον 45 δις. που θα μας κάλυπταν για ένα χρόνο και μετά να έπαιρνε και σκληρά μέτρα (που δεν θα ανάγκη να ήταν απάνθρωπα όπως φαίνονται ότι θα είναι τώρα)για την μείωση των δαπανών αλλά όχι μόνο όμως μόνο για τους συβταξιούχους,δημόσιους και μισθώτους αλλά να φορολογίσει και τις τράπεζες και τους μεγαλοεπιχειρηματίες ! Αλλά τα άφησε όλα στην τύχη τους ώστε να θερωρείται μονόδρομος το ΔΝΤ και έτσι να απαλλαγεί από την ευθύνη των μέτρων και κυρίως να παραδώσει την χώρα στους ιδιώτες ξεπουλώντας ότι δημοσίους και ΔΕΚΟ κερδοφόρους οργανισμούς έχει ακόμα η χώρα!
Nameless
01/05/2010 09:47
Ακούστε Πολιτικά Μοσχάρια της 35-ετούς ληστείας του Ελλαδιστάν, τα 4 δις των 2 μισθών που κόβετε (13ος - 14ος) δεν είναι τίποτα μπροστά στα 20 δις της ετήσιας φοροδιαφυγής. Σας τα είπε και το ΔΝΤ ότι οι φοροελεγκτικοί - φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί είναι για τα μπάζα και ότι εν ολίγοις πρόκειται για κράτος - παράγκα (!!!!!!!). Αυτό δηλ. που ξέρουμε όλοι εμείς και για το οποίο κάνετε την πάπια εσείς. Πάψετε να ροχαλίζετε ανίκανα βόδια, στρωθείτε στη δουλειά επί 24-ώρου βάσεως, βάλτε συμβούλους, νομικούς, οικονομικούς, στελέχη πληροφορικής να: 1) Απλοποιήσουν τη χαώδη μπουρδελονομοθεσία 2) Μηχανογραφήσουν βάσει αυτής το μπουρδέλο. Όλες οι εμπλεκόμενες υπηρεσίες για μια δουλειά ενός πολίτη να δικτυωθούν, (να γίνονται σε ένα τοπικό ΚΕΠ αλλά και online) ώστε να μην σέρνεται ο κάθε δυστυχής από μας με ένα μάτσο κολόχαρτα από τον τοπικό μπουρδέλο στο άλλο (χαμένες εργατοώρες από τη δουλειά του). 3) Βάλτε μικτά συνεργεία Δ.Υ. - ιδιωτών στο κυνήγι φοροδιαφυγής (ή πάρτε Γερμανούς που δεν καταλαβαίνουν Χριστό από παρανομία!!!). 4) Ενισχύστε με μικτά συνεργεία Δ.Υ. - ιδιωτών το κυνήγι εισφοροδιαφυγής (ή ομοίως πάρτε Γερμανούς!!!) Κόψτε τις κρατικές επιχορηγήσεις προς τα μπουρδελοκόμματά σας : "Για το 2010 τα κόμματα θα λάβουν, ανάλογα με τα ποσοστά τους στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές, 109.343.200 ευρώ " (!!!) (http://www.politismospolitis.org/archives/10757) Για τους προκλητικούς Δ.Υ της Βουλής με 16 (!!!!!) μισθούς - τα πουλάκια μου - έχουν γράψει όλοι οι φίλτατοι συμφορουμίτες. Γιωργάκη τα τελευταία 5 χρόνια απλά το ραγισμένο βάζο έγινε θρύψαλα με τον άθλιο γαρδούμπα Κωστάκη. Ο μπαμπάκας σου έκανε την αρχή 30 χρόνια πριν!!!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
01/05/2010 09:05
H τέχνη της πολιτικής διδάσκει πώς να περάσεις ένα σκληρό πακέτο μέτρων, και παρ''όλα αυτά, αυτοί που θα πληρώσουν να νοιώσουν καί ανακουφισμένοι! Κατ''αρχάς, η τρομοκρατία του κόσμου επί ένα 3μηνο, ήταν η προετοιμασία του εδάφους για την προώθηση των μέτρων. Λίγες μέρες πρίν από την ανακοίνωση, μέ σκόπιμες διαρροές απ''όλα τα μέρη, δίνεται η εντύπωση στον κόσμο ότι τα μέτρα είναι πέραν κάθε λογικής τρομακτικά! Έτσι, τήν ώρα της ανακοίνωσης των μέτρων, ο κόσμος διαπιστώνει ότι είναι ηπιώτερα αυτών που διέρρευσαν και τά δέχετε με ανακούφιση!
Για να το κάνω πιό λιανά για να το καταλάβετε σας το παρομοιάζω με βιασμό που είναι αναπόφευκτός! Ενώ γκρινιάζεις που σε προετοιμάζουν για τον Αράπη, αφήνουν να διαρρεύσει ότι, τού Αράπη τό μόριο είναι 80 πόντους! Σε πιάνει τρέμουλο και σε λούζει κρύος ιδρώτας! Τελικά, έρχεται ο Αράπης και κάνει την δουλειά με μιά 25 πόντων! Ξεφυσάς ανακουφισμένος λέγοντας: Ευτυχώς δέν ήταν 80 πόντοι, και το χαμόγελο επανέρχεται στα χείλη!
Μαχητής του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας
01/05/2010 09:03
Για τα χάλια τα σημερινά φταίει η...συμφωνία της Βάρκιζας!
Η Ελλάδα παραδόθηκε στους ταγματασφαλίτες και στους ψευτοκεντρώους, στους απόντες από την αντίσταση, στους εργολάβους της αντιπαροχής και στα λαμόγια. Σε όλους αυτούς τους εγκληματίες.
Η εξουσία έπρεπε να είχε καταληφθεί βιαίως το 1944 από το ΕΑΜ και σχηματοστεί κυβέρνηση υπό τον Αρη Βελουχιώτη, ο οποίος δικαιώθηκε απόλυτα από τις εξελίξεις.
333
01/05/2010 08:53
Το πακέτο περιλαμβάνει ΦΥΛΑΛΗ και ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ περιουσιών αυτών που μας έφεραν εδώ ??? Καραμανλή, Αλογοσκούφη, Παπαθανασίου, Σουφλιά και όλων των λαμογιών της κυβέρνησής τους ???
Κώστας siou
01/05/2010 07:55
Ο Πρωθυπουργός και ο αρχηγός της Αντιπολίτευσης καθώς και όλοι οι αρχηγοί των υπολοίπων κομμάτων, αναγνωρίζουν ότι οι προηγούμενες κυβερνήσεις έκαναν σπατάλες εις βάρος του λαού. Πίσω από τις κυβερνήσεις αυτές βρίσκονται όμως άνθρωποι. Αυτούς τους ανθρώπους , τους γνωστούς ανθρώπους δεν θα πρέπει να τους οδηγήσουμε στην δικαιοσύνη?Σήμερα μπορεί να μειώθηκε η σπατάλη των κομμάτων αλλά η Βουλή και η κυβέρνηση υπογράφει την καταδίκη της χώρας μας. Υπογράφει ένα πρόγραμμα λιτότητας που ουσιαστικά δεν θα προσφέρει τίποτε παρά μόνο ανεργία, εγκληματικότητα, φόβο, κοινωνική ανισότητα, διάκριση δικαιωμάτων και ανθρώπων.
Κ. Επίτροπος
01/05/2010 02:28
Δε σε γαργαλάει να φωνάξεις, πούσαι καημένε Παπαδόπουλε;
Θεόφιλος Γκωτιέ
01/05/2010 02:14
Πραγματοποίησέ το λοιπόν!
GREVENA IQ
01/05/2010 00:00
Εστω και τωρα λιγη υπευθηνοτητα απο το πολιτικο μας συστημα!!!!!!!εστω και τωρα!!!!!!!!!μαζι τα κανατε μανταρα.....μαζι βρειτε τη λυση!!!!!!εμεις θα βοηθησουμε......εσεις;;;;;;;;
Πατριώτης
30/04/2010 23:59
Κι όμως υπάρχει λύση!
1.Πρώτα γίνεται πραξικόπημα από τους έλληνες πατριώτες στρατιωτικούς. 2.Κλείνει η βουλή,ανοίγει το πόθεν έσχες όλων των βουλευτών μετά τη μεταπολίτευση και δημεύεται η περιούσια αυτών που αποδεδειγμένα έκλεψαν. Όσοι έκλεψαν δικάζονται και καικαταδικάζονται. 3.Γίνονται εκλογές με υποψήφιους, προσωπικότητες που δεν ανήκουν σε κόμματα και έχουν τουλάχιστον 30 έτη έντιμου εργασιακού βίου (εννοείται ότι δεν πληρώνονται αλλά αποζημιώνονται με τον κατώτατο βασικό μισθό - αυτοί που θέλουν) 4.Κηρύσσουμε πτώχευση και υιοθετούμε τη δραχμή 5. Η περιουσία των πολιτικών που έκλεψαν κατάσχεταικαι πηγαίνει στο να αποπληρώσει το χρέος. 6. Τα υπόλοιπα χρέη δεν πληρώνονατι γιατί δεν τα κάναμε εμείς. 7. Η κυβέρνηση ζητά βοήθεια από τη Ρωσία και προσφέρει συμβόλαιο συνεκμετάλλευσης, με ποσοστό 50%, όλου του εθνικού πλούτου(πετρέλαιο, ουράνιο, χρυσός, όσμιο, κλπ) με αντάλαγμα μόνο τη στρατιωτική προστασία (οι αμερικάνοι μας δίνουν μόνο 20%). 8.Γίνονται δύο μεγάλα λιμάνια φιλοξενίας για το Ρωσικό στόλο στην Ελλάδα (ένα στην Σάμο κι ένα στη Ρόδο). 8. Επεκτείνουμετα τα χωρικά ύδατα στα 12 ναυτικά μίλια και αρχίζουμε να βγάζουμε το πετρέλειο που μας είπαν ότι υπάρχει στο Αιγαίο οι ρώσσικοι δορυφόροι.9. Πουλάμε το πετρέλειο στους Ευρωπαίους, αλλά με διπλάσια τιμή στους γερμανούς (αυτό κάνουν και αυτοί με τα κωλοπροϊόντα τους στην Ελλάδα). 10. Παράλληλα, απαγορεύεται με νόμο η τεμπελιάκαι θεωρείται αδίκημα αν αποβαίνει σε βάρος του κράτους. 11.Αίρουμε την απαγόρευση της κυβέρνησης του ΓΑΠ για την αναχαίτηση των ισραηλινών και τουρκικών αεροπλάνων που πετούν πάνω από τα νησιά μας. 12.Καταρρίπτουμε κέθε παραβιαστή των 12 ναυτικών μιλίων. 13.Αναπτύσσουμε πυρηνικό πρόγραμμα και ζητούμε από τους Ρώσους να εγκαταστήσουν αντιπυραυλική ασπίδα με SS-400 πάνω από την Ελλάδα.14.Δίνουμε από 10.000 ευρώ σε όλους τους παράνομους μετανάστες, για να πληρώσουν τούρκους δουλέμπορους, να τους πάνε στην γερμανία. 15. Πιέζουμε την Αλβανία να προσαρτήσει το αλβανικό μέρος των σκοπίων και κλείνουμε τα σύνορα σε αυτό το σιωνιστικό μόρφωμα. 16.Καθιερώνεται με νόμο η απόκτηση και τρίιτου παιδιού από τα νυκοκυριά, την αναδοχή του οποίου αναλαμβάνει 100% το κράτος. 17.Γίνεται υποχρεωτική η τριτοβάθμια εκπαίδευση για όλους και χρηματοδοτείται αδρά από τα έσοδατου πετρελαίου. 18.Εάν η παραγωγικότητα ενός Έλληνα εργαζόμενου πέφτει κάτω από τον μέσο όρο των τριών καλύτερων χωρών παγκοσμίως τότε θα αυξάνονται αναλογικά και οι κρατήσεις του, στην δουλειά που θα κάνει. Μετά από όλα αυτά είναι σίγουρο ότι θα κάνει αρκετές χιλιάδες χρόνια να μας επισκεφτεί κρίση! Υπάρχει μόνο μία προϋπόθεση! Να αγαπήσουμε τρελά
την Ελλάδα μας.
Κώστας Παππαδόπουλος
30/04/2010 23:49
Νομίζω πλέον σε έναν άνθρωπο που έχει το απαραίτητο ποσοστό του εγκεφάλου του ενεργοποιημένο γίνεται φανερός ο λόγος επιβολής των μέτρων λιτότητας του ΔΝΤ άλλωστε δεν το κρύβουν κιόλας. Τα μέτρα λαμβάνονται για να μπει η οικονομία στην σωστή τροχιά με αλλα λόγια να γίνει ανταγωνιστική...με αλλά λόγια να γίνει παράδεισος για τους κερδοσκόπους γκουχ γκουχ συγγνώμη τους ξένους επενδύτες...Για να τα παρούμε ένα ένα κοψίμο στο δημόσιο οκ.. θα βοηθήσει στο έλλειμμα άλλα ταύτοχρονα θα μείωσει το μέγεθος των μισθών των υπαλλήλων γενίκα. Κοψίμο στον ιδιώτικο μα και βέβαια είναι απαραίτητο άφου θα βοηθήσει πόλυ μεσομακρόπροθεσμα την οικονομια με το βασισμένο σε οικονομίκες θεωρίες το γνώστο φαινόμενο της πεταλούδας όσο και να κουνάει η πεταλούδα τα φτερά της στην ελληνίκη οικονομία δεν θα κουνιέται φύλλο. Μέχρι την στίγμη που θα έρθουν οι στρατηγικοί επενδύτες..που η ελληνική κυβέρνηση
θα τους στρώσει κόκκινο χαλί και θα τους δώσει όλες τις ΔΕΚΟ,ολα τον τουρισμό όλα τα λιμάνια πετρέλαιο τα μαχαιρια για να κόψουν την σάρκα του έλληνα να ματώσει και άλλο σε τιμή ευκαιρίας με το κιλό...αφού βέβαια πρώτα ανέβασει το φπα στο ηλεκτρικό ρεύμα τα εισητήρια στον ΟΣΕ... να μην κανουν τόσο δρόμο άδικα....θα έρθουν και πεινασμένοι μην φανούν κακοι στον κοσμό με το που της αναλαβουν θα επελθει μειωση 1% στο τιμολογιο και στα εισήτηρια.. και μια αύξηση στους μίσθους του ιδιοτίκου τόμεα της τάξης του 0,00000000001 %. Αφου βέβαια μέχρι τότε θα έχουν κόψει το είσοδημα των δημόσιων κάτα 99% δεν θα παραπονιούνται οι ιδιωτικοί .Κόβουν τις συντάξεις μα και βέβαια πως αλλίως τα παιδιά των συνταξίουχων θα δούλεψουν για 2 ευρο το οκτάωρο....Τέσπα είμαι υπερβολικός το ξέρω άλλα υπερβολικός μόνο στα νούμερα...Έλληνα οσο πλουσιος και να είσαι αν δεν πεινάσεις εσύ θα πεινάσουν τα παιδιά σου η στην καλύτερη δεν θα ζήσουν όπως εσύ ξύπνα έρχονται μεγαλύτερα ψάρια θα σε φάνε..όσο για σένα ελλάδα και για σένα φτώχε και μεσαίε εργαζόμενε συνταξιούχε θα αναφερθω σε μια ταινια του κουρκούλου στο ένα γελαστό απογεύμα..ΤΗΝ κυριακή ξοφλάς...και εγώ μαζί σου
,
ΥΓ1) στους 300 ώρα να φύγετε κυρίοι

ΥΓ2) στον κύριο πετσάλνικο.Δεν μπορείτε να κόψετε τους διορισμούς στην βουλή γιατί προστατεύονται απο προηγούμενη νομοθεσία...δεν κοβετε 13 14 15 16 μισθό πέρνεται πόσα πέρνεται απο εξεταστικές,σας πληρώνουμε φως νερο τηλέφωνο φαγητό παππούτσια καλτσές και εσώρουχα...αλλά μπορείτε να κόψετε συνταξείς μισθούς επίδωματα κατώτερα ημερομίσθια αυτα δεν προστατευόταν απο νόμους?ΑΑΑΑΑΑΑ ναι ξέχασα τον καινούργιο ΛΑΦΚΑ θα τον θωρακίσεται ετσι ώστε να μην κερδίσουν αυτοί την φορά οι συνταξιούχοι...Ντροπή σας σύστηνω να σοβαρευτήτε γιατί ο λαός δεν θα σας πει να φύγεται με ενα μύνημα στο net.Θα σας το πει με πέτρες.
ΥΓ3) Στην παππαρήγα ΟΤΙ ΛΕΣ ΑΛΕΚΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΜΑΚΑΡΙ να εδίνες και σοβαρές λύσεις πέρα απο πορείες και κλεισίματα λιμάνιων να μπορούσα και εγώ να πιστέψω σε καποιον πέρα απο τον ευατό μου
Gap go home!
30/04/2010 23:38
Σήμερα σε τηλεοπτική εκπομπή ανακοινώθηκαν μημιαίοι μισθοί διοικητών ΔΕΚΟ άνω των 15.000 ευρώ!!!
Μετά ο ΓΑΠ καταργεί 13ο 14ο στους μισθωτούς των 700 και 1000 ευρώ!!!
Gap (σημαίνει κενό) go home!
matias
30/04/2010 23:35
τωρα και εγω ξερω που ειναι τα λεφτα.
Τα εχουν οι αλητες οι μισθωτοι και οι κλεφτες συνταξιουχοι.
Τσακιστε τους .....
oo
30/04/2010 23:31
.....βρε,παιδια,μπορειτε να μου εξηγησετε γιατι οταν βλεπω αυτη την baby face φατσουλα του ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ με το χαμογελακι του αμεσως το μυαλο μου δημιουργει ενα συνειρμο με χιλιαδες ...ιπταμενα ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ!!!..α, για να μην ξεχασω και τον αδικησω..απο κοντα του μου ψιλοκαθετε σε αποσταση αναπνοης και ο γιγαντας ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ...α, ρε ΓΑΠ μεγαλε..ιδιοφυης η κινηση σου για ακομη μεγαλυτερα κερδη η ΦΑΓΕ και αμεση η αυξηση θεσεων εργασιας....ΝΑ λοιπον το νεο συνθημα που θα ΔοΝει Την κοινωνια μας...ΓΙΑΟΥΡΤΟΣΤΕ ΤΟΥΣ....α, ρε γλεντια!!!!!
GREVENA IQ
30/04/2010 23:21
Προς το φιλο η ειρωνεια τις τυχης!!!!!! πρωτα σταματα να διαβαζεις Ελευθερο Τυπο και μετα ελα να μιλησουμε!!!!!!!τωρα σχετικα με τους Δεξιους τις Ευρωπης και τους Δεξιους τις Ελλαδας βρισκεις καποια ομοιοτητα;;;;;;ειτε σε αρεσει ειτε οχι το κομμα σου την κοπανησε!!!!!!αφου πρωτα πεταξε στη θαλασσα καποιον που δεν ηξερε να κολυμπαει....και τωρα κανει κριτικη γιατι δεν παει με πεταλουδα;;;με γιατι δεν παει ποιο γρηγορα;;;;;ετσι κανατε και εσεις!!!!!!μας πεταξατε στη θαλασσα....και τωρα κρινετε ακριβοδικαια αυτον που ηρθε να μας σωσει!!!!!σιγα ρε παιδια.....λιγο ντροπη!!!!!τοσο θρασος;;;;;τοσο ανηθικη ειστε;;;;οι αλλοι θα τρεχουν πανικοβλητη να βρουνε λυση....και εσεις αραχτη στις πολυθρονες σας θα κανετε κριτικη;;;;;;;μην ειστε τοσο δικαιοι,γιατι θα μας παρεξηγησουν!!!!!!εσεις θα ειστε αραχτη στις πολυθρονες σας....και οι αλλοι θα τρεχουν μεσα σε 6 μηνες να βρουν λυση στα ελληνοτουρκικα,σκοπιανο,οικονομια....ολα!!!!!!ενταξει;;;;εσεις αραχτη ειπαμε....ο κλασικος Δεξιος!!!!!!και επειδη στον Ελεθερο Τυπο δεν θα μαθεις ποτε,θα σου πω εγω!!!!!!εσεις θα κλεβετε και θα λετε τους αλλους κλεφτες!!!!εσεις θα λετε ψεματα και θα λετε τους αλλους κλεφτες!!!!σεμνα και ταπεινα!!!!!!!καταλαβες τωρα γιατι η Δεξια τις Ευρωπης δεν εχει καμια σχεση με την Ελληνικη;;;;γιατι Δεξια στην Ελλαδα πολλη απλα δεν υπαρχει!!!!!










nemessis
30/04/2010 23:17
ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΕΧΕΤΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΜΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ; ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΚΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΙ ΚΟΜΠΙΝΑΔΟΡΟΙ ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ; ΤΕΛΟΣ Η ΑΝΟΧΗ, ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ. ΦΥΛΑΚΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΑΣ. ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΡΕΤΙΝΩΝ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΧΕΡΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΑΜΕΙΑ. Τριετές πάγωμα μισθών στον ιδιωτικό τομέα - Πιέσεις για κατάργηση των δώρων και στον ιδιωτικό τομέα - Στο 4% από 2 το όριο των απολύσεων - Μειώνονται οι αποζημιώσεις - Μεγάλες αυξήσεις σε ποτά, τσιγάρα, καύσιμα - Θα υπάρχει και αναπτυξιακό πακέτο Ποιά είναι τα νέα μέτρα: 1) κόβεται ο 13ος και 14ος μισθός στο δημόσιο τομέα 2) κόβεται ο 13ος και 14ος μισθός στις συντάξεις δημόσιου αλλά και ιδιωτικού τομέα Αφορά τις υψηλές συντάξεις και θα μπεί συγκεκριμένο πλαφόν και κλιμάκωση. Πληροφορίες λένε οτι το πλαφόν τόσο για τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα στις συντάξεις θα είναι τα 700 ευρώ. 3) Το όριο των απολύσεων από το 2% πάει στο 4% 4) Μειώνονται οι αποζημιώσεις 5) καταργείται η διατησία στις συλλογικές διαπραγματεύσεις 6) παγώνουν οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα 7) Θα αυξηθεί το ΛΑΦΚΑ, το οποίο για τις υψηλές συντάξεις θα φτάσει το 15% Τα μέτρα επι της ουσίας έχουν κλειδώσει. Η σημερινή πολύωρη σύσκεψη ήταν μόνο για να αποφασιστεί πως θα διαχειριστεί η κυβέρνηση επικοινωνιακά την ανακοίνωση των επώδυνων μέτρων. Τα μέτρα έχουν μεταφερθεί και στις Βρυξέλλες και έχουν εγκριθεί και το πράσινο φως θα δοθεί και τυπικά και στη συνεδρίαση του Eurogroup στις 5 το απόγευμα της Κυριακής. Τα μέτρα θα μπορούσαν να είχαν ανακοινωθεί και νωρίτερα, όμως κρίθηκε οτι ο εορτασμός της εργατικής Πρωτομαγιάς δεν "προσφέρεται" για την ανακοίνωση τόσο σκληρών και πρωτοφανών μέτρων. Επτασφραγιστο μυστικό κρατείται το τι θα γίνει στον ιδιωτικό τομέα, ενώ πληθαίνουν οι φήμες οτι δεν αποκλείεται να κοπεί ο 13ος και 14ος μισθός ΚΑΙ στον ιδιωτικό τομέα! Κορυφαίος υπουργός βγαίνοντας το μεσημέρι από το Μέγαρο Μαξίμου είπε : "Δεν είναι καλά τα νέα για τον ιδιωτικό τομέα". Επίσης συζητείται η κατάργηση των πρόωρων συντάξεων, αλλά και νέα αύξηση του ΦΠΑ από το 21% στο 23%! Για τους έμμεσους φόρους θεωρείται σχεδόν βέβαιη η νέα αύξηση σε καύσιμα, ποτά και τσιγάρα. Οι συλλογικές διαπραγματεύσεις δεν μπορούν να καταργηθούν γιατί υπάρχει νομικό κώλυμα. Το πακέτο μέτρων θα συνοδεύεται και από άλλα αναπτυξιακού χαρακτήρα με κίνητρα την αύξηση των επενδύσεων και την μείωση της γραφειοκρατίας. Στόχος όπως λένε είναι να μειωθεί το έλλειμμα κατά 10% σε 2 χρόνια. "Πατριωτική ευθύνη" χαρακτήρισε ο πρωθυπουργός την λήψη των επώδυνων μέτρων. Μιλώντας από το βήμα της Βουλής τόνισε ότι "μοναδική κόκκινη γραμμή της κυβέρνησης, είναι η επιβίωση του έθνους". Τι θα γίνει την Κυριακή Στην Αθήνα θα γίνει υπουργικό συμβούλιο και αμέσως μετά ο Γ. Παπανδρέου με διάγγελμά του θα δώσει το πολιτικό στίγμα και πλαίσιο των μέτρων. Η εξειδίκευσή τους θα γίνει πιθανότατα αμέσως μετά από τον υπουργό Οικονομικών. Θα ακολουθήσει η ψήφισή τους από τη Βουλή, μάλλον στις 5 και 6 Μαϊου. Η υπερψήφισή τους θεωρείται δεδομένη, αφού -κατά πληροφορίες- θα χρειαστεί απλή πλειοψηφία και όχι "ενισχυμένη" (π.χ. 3/5 ή 2/3). Τη Δευτέρα θα συγκλιθεί και το συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών. Αυτό ζήτησε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ο Αντώνης Σαμαράς. Είχει προηγηθεί τηλεφώνημα του πρωθυπουργού στο κ. Παπούλια που του ζητούσε να συγκαλέσει το συμβούλιο. Τη Δευτέρα θα γίνει δεκτός ο πρωθυπουργός από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια. Τα μέτρα δεν θα έχουν τη μορφή κύρωσης σύμβασης αλλά θα γίνει νόμος. Δεδομένη θεωρείται η καταψήφιση των μέτρων από το ΚΚΕ και τον ΣΥΡΙΖΑ. Το ΚΚΕ υιοθετεί ακραίες θέσεις, όπως φάνηκε από την στάση του με το κρουαζερόπλοιο "Ζενίθ" αλλά από την δήλωση Μαϊλη ότι το ΚΚΕ είναι αντίθετο με το Σύνταγμα. Ο ΣΥΡΙΖΑ διά του προέδρου του ζητά δημοψήφισμα ή ακόμη και νέες εκλογές !
Fani Armen.
30/04/2010 23:11
Χαμογελάει ο Παπακωνσταντίνου... Τι βλαξ Θεέ μου... Θα ήθελα να έρθει να εξηγήσει στον συνταξιούχο πατέρα μου γιατί του κόβει 13ο και 14ο μισθό ενώ είναι υποχρεωμένος να φροντίζει στα γεράματά του στην άρρωστη μητέρα μου και να παίζει τον ρόλο του φροντιστή. Σαν δεν ντρέπονται τα τσογλάνια ...
ΓΙΩΡΓΟΣ ΨΕΥΤΑΚΗΣ
30/04/2010 23:06
Απόστολε και όλοι οι υποστηρικτές του ΔΝΤ και φαντάζουμαι εργοδότες,οι λύσεις στην κρίση δανεισμού ας τεθούν από τα κόμματα ενώπιον του λαού και να αποφασίσει σε ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Το ΠΑΣΟΚ δεν έχει νομιμοποίηση καταλάβετε το,ο εμπαιγμός του Ελληνικού λαού δεν θα περάσει έτσι. Πέστε μας τι μέτρα πήρε από 5/10/2009 για την τεράστια φοροδιαφυγή των ελευθέρων επαγγελματιών,την σπατάλη του Δημοσίου Χρήματος που συνεχίζεται,τίποτα. ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΑΪΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ _ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΕΣΕΙ ΤΗΝ ΛΑΪΚΗ ΕΝΤΟΛΗ
GREVENA IQ
30/04/2010 23:02
Στο defencenet εχουν τρελαθει εντελως!!!!!!μια τους φταιει ο κ.ΔΡΟΥΤΣΑΣ μια τους φταιει ο κ.ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ μια ο κ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!!!!!!ειπα με καλη και οι προπαγαντα σας......αλλα μεχρι ενα οριο!!!!κυριοι;;;;;του defencenet....κυριοι του strategy geopolitic;;;;;οπως και αλλα σοβαρα φορουμ!!!!!ηρεμιστε τα!!!!!!οι αφελεις τελειωσαν σε αυτη τη Χωρα!!!!!!στις 4 Οκτωβριου ψηφισαμε για αλλαγες!!!!!!!ψηφισαμε για να φτιαξουμε επιτελους...την Ελλαδα που θελουμε!!!!και αυτη η κυβερνηση,εχει τα κοτσια!!!!!δεν τη νοιαζει το πολιτικο κοστος!!!!θα τη βοηθησουμε....ειτε σας αρεσει ειτε οχι!!!!!!αφηστε τα παραμυθια σας...για το δηθεν Πατριωτισμο σας.....γιατι πολλη απλα δεν ειστε Πατριωτες!!!!!γιατι;;;;;;σημερα οποιος ειναι Πατριωτης,.......δεν κανει προπαγαντα με ψευδεις ειδησεις!!!!!δεν κανει προπαγαντα ωστε να πανικοβαλει τον κοσμο!!!!!!σας χορτασαμε και εσας....και τα παραμυθια σας!!!!!!αντε γεια..........
Αντώνης Προκ.
30/04/2010 23:00
Την ώρα που ο Παπανδρέου, ο άνθρωπος που δυστυχώς κυβερνά την χώρα αυτή την περίοδο, θα ανακοινώνει τα μέτρα (αυτά σημειωτέον είναι τα πρώτα γιατί έπεται συνέχεια) ΚΛΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΣΑΣ!!! Κανένας μπροστά στην τηλεόραση, να παραμείνουν κλειστές και η τηλεθέαση να κινηθεί σε μηδενικά επίπεδα. Αυτή η σιωπή θα είναι ένα ηχηρό μήνυμα για το πόσο αναίσχυντα θεωρούμε τα μέτρα τους. Κάντε υπομονή για λίγο και κρατήστε τις τηλεοράσεις σας κλειστές επί ένα δίωρο - τρίωρο. Κάντε μια "στάση εργασίας" από την τηλεόραση και αφήστε τον να τα πει μπροστά στην κάμερα και τους κάμεραμεν. Ακόμη και εσείς που περιμένετε θαύματα από τα μέτρα αυτά, ας συμμετέχετε σε μια τέτοια ιδιότυπη στάση εργασίας για να έχετε ήρεμη την συνείδησή σας αργότερα όταν τα "μέτρα" αποδειχθούν φούμαρα και όταν τα λεφτά του περιβόητου πακέτου γίνουν βορά των πολιτικάντηδων και των κολλητών τους... ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΘΕΑΣΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΓΑΠ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΜΕΤΡΑ!
ΚΟΣΜΑΣ
30/04/2010 22:54
Νομίζετε πως βρέχει ε? Σας φτύνει ο λαός.
ΚΟΣΜΑΣ
30/04/2010 22:50
ΖΗΤΩ Η ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ!!! Μή βάζετε το κεφάλι κάτω. Τη προδοσία ο Παπαδρέου θα τη πληρώσει ακριβά σύντροφοι.
ΚΟΣΜΑΣ
30/04/2010 22:46
Κώστας Έλληνας............δυστυχώς μας ξεπούλησαν. Εμάς,τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Ας το βρούν και απτόν Θεό. Το αίμα και το κλάμα των φτωχών εξαθλιωμένων ελλήνων ας τους πνίξει
ΚΟΣΜΑΣ
30/04/2010 22:44
Αν πραγματικά ενδιέφερε τον Παπανδρέου η σωτηρία του λαού κι όχι των τραπεζιτών και βιομηχάνων αφεντικών του, μόνον με αυτό το δημοσίειμα-δήλωση του γερμανού κυρίου, δεν θα υπέγραφε την σύμβαση για τη ηδεία του ελληνικού λαού. Και θα κύρηττε στάση πληρωμών ΑΜΕΣΑ. Και θα βλέπατε πως θάτρεχε ευρώπη - αμερική να μας παρακαλάνε να μας δώσουν χρημα. Όχι για να μας σώσουν. Αλλά να σώσουν το τομάρι τους. Αλλά είπαμε....πουλημένοι πολιτικοί.. υγ. ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΝΕΑ . Ενα θερμό ευχαριστω ,που πέρα απτην ενημέρωση, μας χαρίσατε το cd με τα ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ κιαι τη ταινία ΣΑΚΚΟ ΚΑΙ ΒΑΝΤΣΕΤΤΙ
προβατα..
30/04/2010 22:27
Χωσατε τα αχρηστα τεκνα σας στο δημοσιο σε βαρος των αξιων
Τωρα θα πεινασετε απατεωνες..
GREVENA IQ
30/04/2010 22:24
Με αφορισμους και ευχολογια δεν γινετε τιποτα!!!!!!!ισως θα επρεπε να σταματησουμε την κλαψα......σαν κατι μωρα και να δουμε τη θα κανουμε απο δω και περα!!!!!το σιγουρο ειναι,οτι ζουσαμε πανω απο τις δυναμεις μας για πολλα χρονια!!!!!πρεπει να γυρισουμε πισω στις παλιες,καλες αξιες μας!!!!!!εχει ο Ελληνας κουλτουρα!!!!!ειχαμε καταντησει τοσο καταναλωτικη,που απλα δουλευαμε για καινουργια,αυτοκινητα,κινητα,εορτοδανεια κτλ!!!τα μετρα που σαφως ειναι δυσκολα,σαφως και θα μας δυσκολεψουν τη ζωη.....ειναι αναγκαια!!!!!μπορει να μην ειναι η καλυτερη λυση....ναι!!!!!!αλλα δεν ακουσα κατι και απο αυτους που λενε οχι σε ολα........οπως λενε απο τη ΝΔ,ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ!!!!!!αν ειναι να μιλαμε εδω με τις ωρες,για το τι θα επρεπε να γινει,για το τι θα καναμε....ΑΝ......ΚΑΙ ΟΤΑΝ....ΚΑΙ....ΚΑΙ!!!!!!!ας σταματησουμε με την εικονικη πραγματικοτητα....και ας ασχοληθουμε με την ουσια!!!!!!η ουσια ειναι οτι ο Καραμανλης τα παρατησε....την κοπανησε,κοινως εγινε λουις!!!!!αλλος να βγαλει το φιδι απο την τρυπα!!!!τωρα ολοι εχουν τις λυσεις....τη υποκρησια!!!!!!!!τοσο θρασος απο τη ΝΔ....δεν το περιμενα!!!!!!!οσο για το ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ...πρεπει επιτελους να καταλαβουν οτι κλεινοντας τους δρομους,κλεινοντας τα λιμανια......και κρατοντας ομοιρους τους επιβατες του κρουαζιεροπλιου.....που ηρθε στην Ελλαδα για να αφησουν χρηματα.....με τις ορδες του ΠΑΜΕ,με τον φασισμο του ΠΑΜΕ.....θα μεγαλοσουμε τα προβληματα!!!!!!εξαλλου αν ξερουν τη λυση...ας την πουν και σε μας!!!!!!παντως λυση σιγουρα δεν ειναι ουτε η κραυγες τις κ.ΚΑΝΕΛΗ στα διαφορα καναλια!!!!!ουτε τα ευχολογια του κ.ΤΣΙΠΡΑ!!!!αυτο που αρχιζω να καταλαβαινω ειναι οτι οι περισσοτεροι Ελληνες,δεν εχουν καταλαβει τιποτα,νομιζουν οτι εχει να κανει παιχνιδια τις Ευρωπης!!!!!!the game is over.......ποιο ξεκαθαρα δεν γινετε!!!!!ας το καταλαβουμε,τα παιχνιδια τελειωσαν!!!!τα ρουσφετια,τελειωσαν,τα δικα μας παιδια τελειωσαν,οσο ποιο γρηγορα το καταλαβουμε τοσο το καλυτερο!!!!!!!εξαλλου αυτη την Ελλαδα προσωπικα δεν την θελω!!!!την κομματικη Ελλαδα δεν την θελω!!!!!την Ελλαδα που με κανει να ντρεπομαι,να απολογουμε στον καθε ξενο,δεν τη θελω!!!!!!τι θελει μηπως καποιος απο σας;;;;;;;;;;;;
Δημοσθενης Μπογδης
30/04/2010 22:22
Διαβάζω τα άρθρα δημοσιογράφων σε πολλές εφημερίδες , τα σχόλια των επαγγελματιών σχολιαστών και ακούω τις δηλώσεις των πολιτικών όλων των παρατάξεων . Προσέχω τις αναλύσεις των οικονομολόγων που διαχειρίζονται αριθμούς και δεδομένα και το συμπέρασμα που βγάζω είναι αυτό που βγαίνει από το φυλλοκάρδι μου .
Έλληνες , πρέπει να ζήσουμε σύμφωνα με τα αυτά που παράγουμε , αυτά που κερδίζουμε με την τίμια παραγωγική εργασία μας με αυτά που μπορούμε , όχι με αυτά που θέλουμε ….
Τα κράτη όλα δανείζονται γιατί αυτή είναι η οικονομική φιλοσοφία και πρακτική των αγορών , των οικονομικών διακρατικών πλαισίων και πρακτικών . Αν μπορεί και θελήσει η Κίνα αυτή την στιγμή να ρευστοποιήσει τα Αμερικανικά της ομόλογα οι κραταιές Ενωμένες Πολιτείες θα κηρύξουν πτώχευση .
Το ίδιο γίνεται και με τις πολιτειακές οικονομίες τν ΗΠΑ με πρώτη την Πλουσιότερη , την Καλιφόρνια να έχει την μεγαλύτερη μαύρη τρυπα στα οικονομικά της , μεγαλύτερη και από αυτή του όζοντος στο διάστημα .
Εμείς στην Ελλάδα δημοσιονομικά είμαστε σε καλή κατάσταση μέχρι που ο Καραμανλής με τον Αλογουπουργο του έβαλαν την οικονομία μας στον αυτόματο πιλότο .
Αυτό δεν συμμαινει ότι οι μακροχρονιες κακες μας συνηθειες δεν επρεπε και καποτε να διορθωθουν . Ειχαμε και πολλες και κακες συνηθειςες , αν οχι κακοηθειες ....
Και επρεπε να γινει με καλυτερο τροπο , η Αλλαγη της νοοτροπιας μας .
Ετσι θα γινοταν μετα απο τις εκλογες της 4ης του Οκτωβρη ,γιατι ο Λαος γι'' αυτο εδωσε την εμπυστοσυνη του μαζι με αυτοδυναμη Κυβερνηση του Νεου ΠΑΣΟΚ με τον ΓιωργοΠαπανδρεου . Η οικονομία όμως θέλει κίνηση για να μη βουλιάζει , και στην δική μας προσφατη εμπειρια όλες τις κινήσεις τις έκανε η κ. Πελεκη –Βουλγαρακη με τα συμβόλαια των εκπτώσεων της Ελληνικής επικράτειας για να μεταφερθούν οι κόποι του Ελληνικού Λαού στα Καϋμαν Νησιά !...

Σε ατομικό επίπεδο χρεωστάει αυτός που ξοδεύει περισσότερα άπασα βγάζει και στη συνέχεια δανείζεται η κλέβει για να καλύψει την διάφορα . Μας ξεγέλασαν σαν τους Ίνκας τα καθρεφτάκια του Κολόμβου , τα χλιδατα ονόματα και οι καινούργιες μηχανές , οι πισίνες των εξοχικών μας , οι διακοπές της κουτσής Μαρίας και οι παραμονές μας σε πενταστερα ξενοδοχεία …..
Μας ηθελαν χρεωμένους οι μεταπράτες και μας θέλει έτσι και η Παπαρήγα για να μας κατεβάζει για διαμαρτυρίες , εκεί που θα έπρεπε όλοι μας να κάναμε τέτοιο κουμάντο ώστε να αντέχουμε την πρώτη κακοκαιρία . Θέλετε παραδείγματα Σεγιέν , σκαφών και παραλιακής χλιδής ; Η τα τζιπ και τα σκυλάδικα της επαρχίας ;

Το ρεζουμέ είναι : κανουμε το σκ….. μας παξιμάδι να περάσει η φουρτούνα ! Οι φόροι όμως πρέπει να πληρώνονται , ακούτε φίλοι αντιφρονούντες και βολεψακηδες ολων των παραταξεων και χρωματων , δεν γλιτώνετε από την μέγγενη της εφορίας , όσο κλέψατε , κλέψατε .
Τώρα αποδείξεις , περικοπες , υπομονη , τιμορια στους κλεφτες... ΟΙικονομια στα χλειδατα , αρχοντοχωριατικα μας καμωματα και δουλεια να σηκωσουμε τον ηλιο πανω από το γεμα ! …. …..
Ενας τροπος να γορτασουμε την Εργατικη Πρωτομαγια θα ειναι να καταλαβουμε οτι ειμαστε (μας εβαλαν οι κλεφτες ) σε δυσκολη θεση και ο μονος τροποος να βγουμε απο αυτη τη θεση ειναι η φιλοτιμη , παραγωγικη και τιμια εργασια μας .
Μερικες περικοπες στα ανουσια χουγια μας και εμπυστοσυνη στον ( οπως τον αποκαλει ο φιλος Μανωλιδης ) Θεοσταλτο ΓΑΠ και το επιτελειο του .
Μανώλης Κ.
30/04/2010 22:13
Στα σημερινά δελτία ειδήσεων γίνονταν συζητήσεις για το ενδεχόμενο δήμευσης των περιουσιών όσων πολιτικών δεν θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν πώς τις απέκτησαν κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Πιστεύω ότι αυτά είναι "όνειρα θερινής νυκτός" και τα λένε για τους τύπους και σαν "παρηγοριά στον άρρωστο". Κάτι τέτοιο απαιτεί ειδικό νόμο που θα πρέπει να ψηφιστεί από τη Βολή. Μπορεί να φανταστεί κανείς κάποιο βολευτή να ψηφίζει "υπέρ" ενός νόμο που θα έβαζε χέρι στον μπεζαχτά του;

Δυστυχώς για να γίνει κάτι τέτοιο απαιτούνται άλλες λύσεις, που ο καθένας μπορεί να φανταστεί, αλλά δεν τολμώ καν να τις αναφέρω γιατί κάποιοι θα με κατηγορήσουν για "αντιδημοκράτη" και "χουντικό".

Δεν πειράζει! Πληρώνουμε κάτι παραπάνω αλλά έχουμε δημοκρατία και η δημοκρατία δίνει πάντοτε λύσεις σε βάθος χρόνου (μεγάλο βάθος βέβαια).
Λιγότεροι βουλευτές = ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ δημοκρατία
30/04/2010 21:54

Καλά όλα αυτά αλλά ο αριθμός των βουλευτών από πού και ως που τους ήρθε να τον μειώσουν ;

Αν μειωθούν οι βουλευτές (πέρα από το ότι χαλάει ο συμβολισμός) θα αδυνατίσουν τα μικρά κόμματα, θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός και θα αντιδράσουν με άκρατο λαϊκισμό εντός και εκτός βουλής. Για παράδειγμα θυμηθείτε πως συμπεριφερόταν ο ΛΑΟΣ με λίγους βουλευτές και πως τώρα.

Με λιγότερους βουλευτές η δημοκρατία θα βαλτώσει, θα γίνει πιο δυσκίνητη και πιο ανόητη.

Αν φταίει ένα πράγμα στα σίγουρα για την κατάσταση στην οικονομία αυτό είναι ο λαϊκισμός.
skloupiotis
30/04/2010 21:43
Πριν δύο αιώνες περίπου οι ηρωίδες Σουλιώτισσες, πατριώτισσές μας, για να μην κακοποιηθούν και βιαστούν απ'' τους κατακτητές έπεσαν στο γκρεμό. Δε διανοούμαι σήμερα, προκειμένου να ικανοποιήσουμε τους βιαστές μας ότι πρέπει να χαλαρώσουμε και να αφεθούμε στην ατυχία μας. Η αντίδραση πρέπει να είναι καθολική. Άθελά μας, μας ρίχνουν στο γκρεμό. Λένε όλοι δε φταίει ο λαός για την κατάντια κι όμως τιμωρείται, καταδικάζεται. Αναρωτιέμαι! Πότε θα τιμωρηθούν αυτοί που φταίνε.....
Δημήτρης Κορίνθιος
30/04/2010 21:16
Όλα αυτά αποδεικνύουν ότι στην πατρίδα μας υφιστάμεθα αυτή τη στιγμή μια κυβέρνηση κατοχής. Μια κυβέρνηση που προωθεί ξεδιάντροπα και με ιδιαίτερο φανατισμό τα συμφέροντα των ξένων. Μια κυβέρνηση που καταπιέζει και εξαθλιώνει τους Έλληνες και που μέσω της παροχής ιθαγένειας και ψήφου στους αλλοδαπούς θέλει να αντικαταστήσει τον ελληνικό πληθυσμό. Μια κυβέρνηση που το μόνο της σχέδιο ήταν να διαλύσει την πατρίδα μας, να ξεριζώσει οτιδήποτε ελληνικό, να ξεπαστρέψει το ελληνικό έθνος.
giogud
30/04/2010 21:15
Τονίσαμε στο κυβερνητικό κλιμάκιο να ξεχάσει την κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού, τη μείωση του εφάπαξ και την ανατροπή των ασφαλιστικών δικαιωμάτων δήλωσε ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ Σπύρος Παπασπύρος
antonis
30/04/2010 21:13
Ελληνικό χάος χειρότερο από την Αργεντινή Η Ελλάδα είχε τη χειρότερη vanhushllningen κράτος κόσμος έχει δει μετά τον πόλεμο. Ας το ΔΝΤ να αναλάβει η κρίση, πριν καταρρεύσει σε όλη την Ευρώπη, την Ανατολική Ευρώπη εμπειρογνώμονας, γράφει ο Anders slund.

Τόσο η Ρωσία συντριβή το 1998 ότι η κατάρρευση της Αργεντινής το 2001, φαίνεται να είναι υποδειγματική δημοσιονομική πολιτική σε σύγκριση με την ισχύουσα Ελληνική και Ευρωπαϊκή τρέλα , γράφει ο Anders slund, οικονομολόγος και ειδικός στην Ανατολική Ευρώπη, ένα άρθρο συζήτηση στην Dagens Nyheter.
Χωρίς μια ταχεία Ελλάδα bailout πτωχεύσουν και έλξης τόσο η Πορτογαλία και η Ισπανία για την υπόθεση. Όταν η κατάρρευση του μεγαλύτερου τμήματος του τραπεζικού συστήματος της Ευρώπης, σύμφωνα με την Anders slund.

Πιστεύει ότι Διεθνές Νομισματικό Ταμείο θα πρέπει να καθίσει στη θέση του οδηγού και που αυστηρές απαιτήσεις για την Ελλάδα, δεδομένου ότι η Ευρώπη δεν έχει ούτε την ικανότητα αποφάσεις, κανονιστικού ή χρηματοδότησης".
Μεταξύ 30 και 70 τοις εκατό του ελληνικού δημόσιου χρέους θα πρέπει να διαγραφεί, θα πρέπει να μειώσει 80-10 τοις εκατό του ΑΕΠ της εντός ενός έτους και το ΔΝΤ και η ΕΕ πρέπει να ασκήσει πίεση για ένα σύνολο 80-90 δισ. ευρώ σε διάστημα τριών ετών. Διαφορετικά, η χώρα είναι πέρα από λύτρωση ", γράφει ο Anders slund.

Οι Ευρωπαίοι πρέπει να σταματήσει να πω ότι είμαστε καλύτερα από άλλους και ότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί με εμάς. Έχει ήδη συμβεί, και η Ευρώπη βγάζει για να έχει τις χειρότερες μακροοικονομικές πολιτικές σε όλο τον κόσμο (εκτός από τη Ζιμπάμπουε και τη Βενεζουέλα), "γράφει ο Anders slund.
Παράγκας
30/04/2010 21:11
“Δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα τί θα γίνει στον ιδιωτικό τομέα, αν και όλες οι εκτιμήσεις συγκλίνουν στη διατήρηση του 13ου και 14ου μισθού. Πάντως, ο υπουργός Εργασίας, Ανδρέας Λοβέρδος, προσερχόμενος το μεσημέρι της Παρασκευής σε σύσκεψη στο Μαξίμου τόνισε ότι είναι δύσκολο να μείνει ο ιδιωτικός τομές έξω από τα μέτρα, παραπέμποντας στις τελικές ανακοινώσεις στον υπουργό Οικονομικών.” Σοβαρά ε;;; Κε Λοβέρδο… δώσε μας τον 15ο και 16ο μισθό του “Ναού της Δημοκρατίας-Βουλή και κόψε τον 13ο και 14ο μισθό…
Καπετάν τίποτα
30/04/2010 21:07
Τιμή και Δοξα στο ΔΝΤ γιατί ξεκόλλισε από την βάση του πλέον το σάπιο ελληνικό σύστημα.Τώρα που" αλώθηκε η πόλη " τίποτα δεν θάνε όπως πριν.
Ζωντανός-Νεκρός
30/04/2010 21:03
Άραγε μπορούσε ο Τζωρτζ να κάνει τίποτα καλύτερο; Και αν μπορούσε θα το έκανε; Άραγε ο Τζωρτζ πονάει καθόλου; Και αν πονάει πού πονάει; Εμείς που πονάμε ξέρουμε; Νιώθουμε τελευταία κάτι περίεργους πόνους αλλά ντρεπόμαστε να τους πούμε. Επειδή όμως οι π..ες δεν μιλάνε ποτέ για βιασμό -ποιος θα τις πιστέψει άλλωστε- έτσι και μεις υπομονετικά (εμείς τα πράσινα ανθρωπάκια...), θα λουφάξουμε και αφού δεν μπορούμε να το γλιτώσουμε θα το απολαύσουμε (αφορά μόνο το ποσοστό της κοινωνίας που ζει ονειρικά με το μασοκικό πασόκ).
Μανολης
30/04/2010 21:03
Μια σύντομη ερώτηση. Τα νέα μέτρα θα τα υποστούν και οι βουλευτές, εκκλησία, τράπεζες???? Αν ναι τότε να συμφωνήσω. Αντί ΦΠΑ και δώρα γιατί δεν φορολογούν με 10% τις τράπεζες και την εκκλησία. Περισσότερα θα βγαλουν και θα τους πούμε και μπράβο. Αλλά το είπαν στην αρχή για να κερδίσουν τις εντυπώσεις και μετά το γνωστό κόλπο κινδυνεύουμε και πρέπει να πληρώσουμε. Γιατί οι τράπεζες και εκκλησία δεν κινδυνεύουν???? Να πληρώσουν και αυτοί και ειδικά η εκκλησια
Γιώργης Π.
30/04/2010 21:01
Oσο και εκ πρώτης όψεως να σοκάρει, τα μέτρα εναντίον των αποδοχών των δημοσίων υπαλλήλων είναι ΛΙΓΑ.Ο κλάδος αυτός επί 30 και πλέον χρόνια αδρά αμείφθηκε από το Δημόσιο Ταμείο ,εν πολλοίς και δυσαναλόγως των προσόντων των περισσοτέρων εκ τούτων (απόφοιτοι Γυμνασίου με βαθμό απολυτηρίου κάτω του 13 ,με ό,τι αυτό δείχνει),δυσαναλόγως προς τις πενιχρές υπηρεσίες που προσέφερε στον εργοδότη του-Δημόσιο (καταφανή τα αποτελέσματα σε όλους τους τομείς του κράτους) ,προσληφθέντες προ του ΑΣΕΠ με σημείωμα από πολιτικό γραφείο (οι γραπτοί δαγωνισμοί ήσαν γιά το θεαθήναι) και κυρίως συμπεριφερόμενοι κατά τρόπο απαξιωτικό στους συναλλασσομένους ,οι οποίοι στην κυριολεξία αγανακτούσαν χωρίς δυστυχώς στην τελευταία περίπτωση η Πολιτεία να έχει θεσπίσει ανεξάρτητη κα αμέσως δρώσα αρχή που να τους αποτάσσει ΑΜΕΣΑ (και ας προσέφευγαν στα Διοικητικά Δικαστήρια γιά να ανακληθεί η απόφαση απομάκρυνσης τους από το Δημόσιο) και να πηγαίνουν στο σπιτάκι τους και να καταλαμβάνουν τη θέση τους όχι κομματικά όργανα αλλά παιδάκια με πολλά πτυχία ,ήθος και αξιοπρέπεια.
στηβ μαν
30/04/2010 20:18
Η καταρα μου να πεσει μεσα στο Ελληνικο κοινοβουλιο και να χτυπησει ολους ανεξαιρετως τους ξεφτυλισμενους προδοτες πολιτικους. Και τους τριακοσιους. Απο το δεξιοτερο μεχρι το αριστεροτερο εδρανο. Καταραμενοι να ειστε προδοτες, απατεωνες πολιτικοι της πιο ξευτυλισμενης χωρας της Ευρωπης.
Γ...
30/04/2010 19:48
Βάλαν ενα λύκο να φυλάει τα πρόβατα,σ'' ενα άσπρο σπίτι να μη λέμε ονόματα κάποια προβατάκια πολεμούν μονάχα τους,πολεμουν το λύκο μπήκε στο κοπάδι τους .πρόβατα ξυπνάτε η σειρά μας έρχεται και εσείς τσοπανάκια βρε άντε να κουρεύεστε,πρόβατα ξυπνάτε πιάστε τα υψώματα λύκοι θα υπάρχουν οσο θα υπάρχουν πρόβατα,ειδα μια αρκούδα που το λύκο φύλαγε είδα και το λύκο που τη παραφύλαγε.λύκε η αρκούδα δεν είναι ακινδυνη τώρα πληγωμένη είναι επικίνδυνη.Πρόβατα ξυπνάτε πιάστε τα υψώματα λύκοι θα υπάρχουν οσο υπάρχουν πρόβατα......Αυτο το τραγούδι ταιριάζει με την περίσταση πρέπει να ξυπνήσουμε να αντιδράσουμε οχι μόνο λόγια αλλά έργα για αυτό αύριο όλοι στη κλαυθμωνος κι οχι να γράφουμε μόνο τις απόψεις απο το σπίτι αυτό θέλουν μας εχουν κοιμήσει με το ιντερνετ facebook και δεν αντιδρά κανείς στην φασιστικη επιδρομή του πασοκ που το ψήφησα και συχαθηκα τους πάντες.
νικος
30/04/2010 19:40
αλητες πολιτικοι την τεταρτη θα καει το μπουρδελο σας και η ψευτοδημοκρατια σας ολα εχουν καποια ορια κι εσεις τα εχετε ξεπερασει προ πολλου ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΤΕ
Βιll
30/04/2010 19:19
Σήμερα ξύπνησα και νιώθω σαν να πέθανε καποιος δίκος μου,οποιός έχει νιώσει το αίσθημα θα το καταλάβει.Πεθάνε η ελλάδα και ο έλληνας κύριως ο έλληνας εργαζόμενος δημοσίος η μη,σας ευχαριστώ κυρίοι πολιτικοί τωρα μπορείτε να αυτοεξοριστήτε στας γαλλιες και αγγλίες και αφήστε μας να σώσουμε οτί σώζεται.Και για όλους τους υπολοιπους που θα μείνετε εδώ σταμάτηστε να μαλώνετε μεταξύ σας αυτό θέλουν να κάνουμε να μην δαιμονοποιοουμε το ΔΝΤ αλλα να δαινοποιήσουμε τους δημοσίους και οτιδήποτε άλλο πέρα απο αυτούς,ξυπνήστε μην γίνεστε υποχείρια τους και προετοιμαστήτε ελπίζω να έμεινε λίγο φιλότιμο μέσα μας γιατί τα τελεύταια χρόνια τον φιλότιμο τον λέμε και μαλάκα.
Καλό κουράγιο και καλή τύχη σε όλους.
Βακαλο
30/04/2010 18:49
Όλα τα μέτρα είναι σε πλήρη αντίθεση με τις προεκλογικές υποσχέσεις, με βάση τις οποίες βγήκε η κυβέρνηση. Τα μέτρα, λέει, είναι για να σωθούμε. Να σωθούμε ποιοί και πώς? Να σωθούμε όλοι? Δεν βγαίνουν τα νούμερα. Μερικοί άλλωστε, δεν έχουν ανάγκη σωτηρίας. Τα έχουν ήδη καταφέρει. Δεν χρειάζεται να έχεις πάει κάν σχολείο για να κατάλαβεις ότι τα μέτρα είναι αδιέξοδα. Η βοήθεια είναι με πανωτόκι 2%. Μας ''βοηθάνε'' αλλά κονομάνε κιόλας, από τον μισοπεθαμένο. Ωραία βοήθεια. Σε τρία χρόνια θα χρωστάμε το 140% του ΑΕΠ. Τότε τι? Πάλι κλάμματα? Δεν θα υπάρχει τίποτε που να μπορεί να φορολογηθεί. Στα τρία χρόνια, με την βοήθεια, θα πληρώνουμε απλώς το τι χρωστάμε. Το 140% πώς θα το ξοφλήσουμε? Η ανεργΙα θα πάει για ρεκόρ. Όταν αυξάνεται η ανεργία μειώνονται οι εισφορές και αυξάνονται οι υποχρεώσεις για περισσότερα επιδόματα. Οι ασφαλστικές κρατήσεις στα δώρα και επίδομα αδείας, είναι καθαρό έσοδο για τα ταμεία, αφού οι κρατήσεις αυτές, δεν υπολογίζονται στην τελική σύνταξη. Όταν δεν καταβάλονται τα δώρα και με την ανεργία να τρέχει, από που θα εισπράξουν τα ταμεία? Η κατανάλωση θα πιάσει πάτο και η αγορά θα πεθάνει. Από που ακριβώς θα εισπράξει φόρους η χώρα όταν μειώνονται τα εισοδήματα και η κατανάλωση? Δεν πάει να αυξηθεί το φπα στο 30% και η βενζίνη να παει 2 ευρώ, αν δεν υπάρχει κατανάλωση, τα ίδια και λιγότερα θα εισπράξει το κράτος. Μία οικονομία δυτικού τύπου στηρίζεται στην κατανάλωση την οποία εμείς εδώ σκοτώνουμε. Η μόνη οδός είναι να παράγουμε και ότι παράγουμε να καταναλώνεται είτε εντός είτε εκτός. Εντός, με τα μέτρα αποκλείεται, και τι είναι αυτό που παράγουμε για να καταναλωθεί εκτός? Πώς θα πάρει πάνω της η οικονομία χωρίς κατανάλωση? Πώς θα γίνουν επενδύσεις και θα ανοίξουν νέες θέσεις εργασίας? Το μέν κράτος δεν έχει φραγκο. Άρα κρατικές επενδύσεις γιόκ. Ο ιδιώτης γιατί να παράγει αφού η παραγωγή δεν θα διατίθεται? Δάνεια από τράπεζες? Πώς? Οι τράπεζες έχουν πήξει στο κρατικό ομόλογο, άσε που δάνεια δεν δίνουν έτσι και αλλιώς. Η οικοδομή, με τους αυξανόμενους φόρους, τετέλεσται. Κάθε τι είναι ήδη υπερφορολογημένο, εκτός από αυτούς που αγοράζουν ακίνητα στο Λονδίνο. Σε αντίστοιχες καταστάσεις, περιορίζεται η φορολογία (βλέπε ΗΠΑ) για να αυξηθεί το πρός κατανάλωση εισόδημα. Εμείς αυξάνουμε την φορολογία και ακόμη χειρότερα, περιορίζουμε και το εισόδημα. Έχουμε να κάνουμε με μία πανικόβλητη εξουσία που δεν μπορεί να αρθρώσει λόγο. Πού ''σαι ρε Αλέκο Παπαδόπουλε, να βάλεις ένα χεράκι που έχουμε μπλέξει? Τα ''λεγες, εδώ και χρόνια , εσύ, άλλα, οι τότε ακατάλληλοι, κατάλληλοι, καταλληλότεροι και τώρα πιά, μοιραίοι ... μπενάκης-βγαινάκης ! Παράταση ζωής, στο σπιράλ που μπήκαμε, μας δίνει η βοήθεια. Παράταση για να πληρώνουμε όσο μπορούμε.
Γ.Καραμπιφτέκας
30/04/2010 18:29
ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΦΑΓΑΝ. Έτσι να πληρωθούν ΚΑΙ μισθοί ΚΑΙ συντάξεις. Η ξεφτύλα δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος. Πολίτες, πολιτικοί. Παντού εκατομμύρια του Έθνους εχθροί... Μπράβο Αμερικανόδουλοι και Εβραιόδουλοι. Και για όσους λένε "μπράβο", κάνε κανέναν σταυρό Ελληνάρα, προσευχήσου στον Χριστούλη και την Παναγία μπας και σώσει εσένα και τα παιδιά σου. Γιατί από προσευχές και μετάνοιες όλοι καλοί είστε. Έλληνες είστε εσείς ρε ξεφτύλες ; Όσοι μπορούν πράττουν, όσοι δεν μπορούν προσεύχονται. Περαστικά.
Obama bin Laden
30/04/2010 18:26
Ελα έλα φτάνει η γκρίνια!!!!!
Αφου ολοι σας θα τους ξαναψηφίσετε!!!
@PS UK
30/04/2010 18:25
Ρωτα τους φιλους σου τους αγγλους αυτοι ξερουν καλα απο δεντρα και εκτυπωτικες μηχανες
Δημήτρης Κορίνθιος
30/04/2010 17:54
Η Ελλάδα, επτά μήνες μετά τις εκλογές, μοιάζει μια άλλη χώρα.

Παραμονές των εκλογών ο κ. Γ. Παπανδρέου έδινε συνέντευξη στη La Republica όπου στην ερώτηση του Ιταλού απεσταλμένου τι σημαίνει για σας, η λέξη σοσιαλισμός; , απαντούσε: να δώσουμε περισσότερη δύναμη στους πολίτες και να τους πληροφορούμε, για να τους βοηθάμε να λαμβάνουν αποφάσεις(…..).
Το ΠΑΣΟΚ είναι ένα από τα λίγα σοσιαλιστικά κόμματα, που κέρδισαν στις τελευταίες ευρωεκλογές. Είμαστε ένα υπόδειγμα διαφάνειας και δημοκρατικής ευρύτητας(….).
Ποια είναι άραγε η γνώμη της εφημερίδας σήμερα; Βλέπει και αισθάνεται τα όσα της παρέθεσε ο κ. Γ. Παπανδρέου στην συνέντευξη του;
Ας δούμε πως ακριβώς αντιλαμβάνεται τα πεπραγμένα της επτάμηνης διακυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ η μεγάλη Ιταλική εφημερίδα , που γεννημένη ως Ριζοσπαστική/Σοσιαλιστική εφημερίδα χαρακτηρίζεται από κεντροαριστερή πολιτική στάση.
Γράφει λοιπόν η εφημερίδα
Η νέα Οδύσσεια της Ελλάδας, σε copyright του σοσιαλιστή πρωθυπουργού της Γιώργου Παπανδρέου, προδιαγράφει μια πορεία με μεγάλους...
...κινδύνους.

Με έναν ξεκάθαρο προορισμό, την Ιθάκη, που αφορά, στην έκθεση για το δημοσιονομικό της έλλειμμα το οποίο πρέπει να πέσει στο 3% στις αρχές του 2013, κι έναν δρόμο γεμάτο εμπόδια.
Στριμωγμένη από τη δυσπιστία των εταίρων της στην Ε.Ε. βρίσκεται σε μια κοινωνική κατάσταση πολύ επικίνδυνη. Οχι μόνο για το μέλλον της Αθήνας αλλά και για εκείνο της Ευρώπης.
Σήμερα υπάρχουν δύο Ελλάδες.
Εκείνη των λουφαδόρων και των διεφθαρμένων (τα φακελάκια, όπως αποκαλούνται εδώ οι μίζες, ανέρχονται σύμφωνα με την αποτίμηση του Ιδρύματος Brookings στα 20 δισεκατομμύρια το χρόνο) και εκείνη των φυσιολογικών ανθρώπων.
Δημόσιοι υπάλληλοι , δάσκαλοι, νοσηλευτές, ιδιωτικοί υπάλληλοι και εργάτες, που στις εκλογές του περασμένου Οκτωβρίου ξεκίνησαν σταυροφορία υπό το σύμβολο του ΠΑΣΟΚ, του σοσιαλιστικού κόμματος του Παπανδρέου.
Πεπεισμένοι από την υπόσχεσή του ότι θα καταφέρει να κάνει τους μισθούς τους να τρέξουν πιο γρήγορα από τον πληθωρισμό. Και τώρα αναρωτιούνται αν έκαναν λάθος σε όλα.
Στην πραγματικότητα, η Ελλάδα, επτά μήνες μετά τις εκλογές, μοιάζει μια άλλη χώρα. τονίζει η εφημερίδα.
Politis.gr
Ποιοι ειναι αυτοι?ν
30/04/2010 17:53
Αυτοι που αρπανε το φαι απ το τραπεζι κηρυχνουν τη λιτοτητα,Αυτοι που παιρνουν ολα τα δοσιματα ζηταν θυσιες,Οι χορτατοι μιλαν στους πεινασμενους για τις μεγαλες εποχες που θαρθουν....
ΚΟΣΜΑΣ
30/04/2010 17:52
Κρατήστε αυτή τη φωτο. Είναι η φώτο της ΝΤΡΟΠΗΣ. Ο ξενόδουλος Παπανδρέου υπογράφει τη κηδεία μας
giannis x
30/04/2010 17:51
"πουλιστετα" olla οι γερμανοί έχουν δίκαιο καμια σχέσει δεν έχουμε με τους αρχαίους έλληνες !!!!!!κλeυτές και απατεώνες μας ανεβάζουν κλeυτές και απατεώνες μας κατεβάζουν !!!κόβουν συντάξεις για να κάνουν το μουσουλμανικό αίσχος κοντά στην ακρόπολη με τα λεφτά του έλληνα 15 εκατομμύρια !!!!!!! ας με πει κάποιος έξυπνος από εδώ μέσα ! ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ????? καλά μας κάνουν σε λίγο "καiρο" θα μιλάτε τουρκικα εκεί στην ελλάδα !
Δημήτρης Κορίνθιος
30/04/2010 17:50
Τι μας λέτε κ. Πεταλωτή ?
Αυτή τη στιγμή, δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς και για τίποτα. Γνωρίζουμε σε πόσο δύσκολη κατάσταση βρίσκεται η χώρα μας. Γίνονται σκληρές διαπραγματεύσεις. Διαπραγματεύσεις που έχουν να κάνουν με την προβολή λογικών επιχειρημάτων από την ελληνική κυβέρνηση, έτσι ώστε ό,τι απόφαση χρειαστεί να πάρουμε, όποια απόφαση και να πάρουμε, να είναι η πιο επιεικής.

Τί δηλαδή δεν υπάρχει πρωθυπουργός, δεν υπάρχει κυβέρνηση;
Για να καταλάβουμε δηλαδή. Τι εννοείτε όταν λέτε "Αυτή τη στιγμή, δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς και για τίποτα".
Τι είμαστε ξέφραγο αμπέλι, ποιος θα μας εγγυηθεί δηλαδή, ποιον να ρωτήσουμε;
Μήπως το ΔΝΤ, ξέρει γνωρίζει καλύτερα από εσάς;
Αφού δεν μπορεί να μας εγγυηθείτε τίποτα για το 2010, μήπως μπορείτε να εγγυηθείτε άραγε για το 2011;
Πως θα πάρετε την καλύτερη απόφαση, αφού δεν μπορείτε να μας εγγυηθείτε ΤΙΠΟΤΑ;
Λοιπόν δέν ύπαρχουν μυαλά μόνον κουνουπιδάκια Βρυξελλων έχουν αύτοι πού μας κυβερνούν
Ελασίτης
30/04/2010 17:47
Το μεγαλύτερο λάθος από συστάσεως νεοελληνικού κράτους ήταν η παράδοση των όπλων μετά τη Βάρκιζα. Από ''κεί και μετά η Ελλάδα παραδόθηκε σε ταγματασφαλίτες και ψευτοκεντρώους, σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

Τι περίμενες δηλαδή, να δει χαϊρι και προκοπή;
Na pos ginese kratos
30/04/2010 17:47
Η ελβετία είναι το πλουσιότερο κράτος του κόσμου. ξέρετε γιατί? 1) έχουν 6 υπουργούς και ένα πρωθυπουργό 2) έχει 200 nationalrat(βουλευτές) που όταν βγούν από την βουλή είναι ένα τίποτα. οι βουλευτές πληρώνοντα με τις ώρες που είναι στην βουλή. 3) ο πρωθυπουργός και τους υπουργούς μπορεί να τους συναντήσεις στο δρόμο και να σου πει και καλημέρα, παρκάρανε "αντκανονικα" θα τιμωρηθούν όπως ένας απλός πολίτης.. 4) κάθε καντόνι(νομος) έχει την δικια του αστυνομία, δικια του κυβέρνηση και είναι αυτόνομο οικονομικά. 5) κάνουν δημοψήφισμα για τα πάντα ( όπως τελευταία απαγορέψανε τα τζαμια) 6) κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να μαζέψει υπογραφές και όταν συγκετρώσει τις ανάλογες η κυβέρνηση υποχρεούται να το φέρει σε δημοψήφισμα. οι νομοι τηρούνται όχι μονο από τον λαό αλλα από όλους τους πολιτικούς. (εάν κάποιος πολιτικός είναι σε σκάνδαλο κατευθείαν ο εισαγγελέας έχει δικαίωμα να τον ανακρίνει.) και πολλά αλλα: έχουμε κότσια να αλλάξουμε την ελλάδα? θέλουμε να την δούμε στην κορυφή τις ευρώπης? θέλουμε να αφήσουμε μια οικονομική δύναμη και ένα κράτος που να λειτουργεί στα παιδιά μας? εμπρός κύριε σαμαρά και κύριε παπανδρέου κάντε συνασπισμό και πάρτε τα πρωτότυπα τις ελβετίας. άλλος θα πω άλλαξε ο μανωλιός και έβαλε το βρακί αλλιώς. μια ζωή στην κλεψιά θα μείνουμε. ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ: ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΕΑΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝΑ ΚΛΕΒΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΠΑΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΙΣΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΓΕΙ ΠΟΤΕ. ΟΙ ΕΛΒΕΤΟΙ ΠΗΡΑΝΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ "ΚΑΠΟΔΙSΤΡΙΑ" ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Χρήστος Πάτρας
30/04/2010 17:34
Σαν μισθωτός στόν ιδιωτικό τομέα, μπορώ να συμφωνήσω και να αποδεχθώ τα σκληρά οικονομικά μέτρα όπως αύξηση της φορολογίας (και κυρίως της άμεσης) και πολλά άλλα.

Δεν μπορώ να δεχθώ όμως με τίποτα το κράτος να υποχρεώσει τον εργοδότη μου να μην μου δώσει αύξηση ή δώρα , και το κυριότερο θα γίνω Τούρκος αν πειραχτούν οι συντάξεις μας για τις οποίες έχουμε πληρώσει.

Ειδικά για τις συντάξεις στον ιδιωτικό τομέα όποιος τολμήσει να τις αγγίξει αυτομάτως θέτει εαυτόν στην κατηγορία του απατεώνα, γιατί στην πραγματικότητα η σύνταξη είναι μια σύμβαση που συνομολογείται μεταξύ του εργαζόμενου και του κράτους..

Εγώ σαν εργαζόμενος τήρησα τις υποχρεώσεις μου και πληρώνω κανονικά.

Το ίδιο πρέπει να κάνει και το κράτος. Και μην επικαλεστούν εθνική ανάγκη γιατί θα γελάσω.. Δεν είδα να γίνεται κανένας πόλεμος..!!

Είδα μόνο κλέφτες και ηλίθιους πολιτικούς...

Ας μην δώ τώρα και απατεώνες: και το λέω καθαρά.. Όποιος πειράξει συντάξεις είναι απατεώνας.. Και συμπεριλαμβάνω και τον Πρωθυπουργό αν το τολμήσει..

Με ότι δυνάμεις έχω, και είναι πολλές γιατί είμαστε πολλοί, θα τους κυνηγήσω προσωπικά έναν έναν, για όλη μου την ζωή..

Και για το καλό τους ας μην το πάρουν για αστείο...


Χρήστος
s.k
30/04/2010 17:32
Κυριοι δυστυχως...οι γερμανοι ξαναρχονται με μια μορφη ''''ΜΟΝΤΕΡΝΑΣ ΚΑΤΟΧΗΣ" .ολοι οσοι ψηφισαμε αποδειχτηκαν αχρηστοι-ανικανοι και απλως ειναι μαριονετες . ΦΟΒΑΜΑΙ οτι οι πασοκοι για αλλη μια φορα μεσα σε αυτα τα 30 χρονια θα πλουτισουν εις βαρος του ελληνικου λαου που θα πληρωνει για αιωνες τα χρεη που αφησαν περιουσιες πασοκων και αλλων (νδ) .απ τα 120 δις ειναι σιγουρο οτι τα 40 θα εξαφανιστουν ως δια μαγειας.. καποιοι (που κατεχουν τις μεγαλες καρεκλες) θα γινουν ζαμπλουτοι και οι υπολοιποι θα πουμε το ψωμι ψωμακι. γι αυτο τους ψηφισαμε..για να γινουν πλουσιοι.για ολα τα αλλα ειναι αχρηστοι
ΜΠ
30/04/2010 17:27
ΠΡΟΣ THEOFILOS, καλά τα λες! Θρασύδιλοι και αδαείς είναι, όπως επίσης και τσιγκούνηδες και βρωμιάρηδες, όχι όλοι αλλά πολλοί από αυτούς. Από κάτι Γερμανίδες και Γαλλίδες που γνωρίζω είναι τόσο τσιγκούνες και λιγόψυχες που το να μαγειρέψει κανείς γεμιστά ή ψάρι είναι σπατάλη γιατί δεν χορταίνεις πολύ και κοστίζει περισσότερο από 1 κιλό κρέας που δεν χρειάζεται να ξαναφας για 2-3 μέρες (γιατί έχεις πήξει στη χοληστερίνη). Τι να πεις, έχουν χάσει κάθε μέτρο και κάθε σκέψη....
π.ν.
30/04/2010 17:12
Ποια χώρα να σωθεί; Την πουλήσαν οι εκάστοτε κυβερνήσεις...ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΟΛΟΙ, από τον Ανδρέα Παπανδρέου και μετά όλοι πρέπει να πληρώσουν. Όλα ξεκίνησαν από τότε έδωσε χρήμα και θέσεις εργασίας χωρίς μέτρο. Έμαθε στους Έλληνες το λαϊκισμό και την τεμπελιά. Ο Μητσοτάκης ο αρχιπροδότης, ο Σημίτης μας ξεπούλησε, ο Καραμανλής έκανε την πάπια για να βγει κυβέρνηση κι ο Γιωργάκης ήρθε να αποτελιώσει ό,τι έκαναν οι προηγούμενοι. Μας έχουν ξεπουλήσει και πέραν κάποιων που συμμετείχαν στα παιχνίδια αυτά και οικονόμησαν κάποια εκατομμύρια όλοι οι υπόλοιποι είμαστε στο έλεος μιας κυβέρνησης που δεν ξέρει καν να μιλάει, να γράφει, να σκέφτεται. Δεν μας φτάνουν τα χρήματα να ζήσουμε τις οικογένειες μας και αυτοί ζητούν κι άλλα, σε λίγο θα μας ζητήσουν αίμα κι εμείς θα τους το δώσουμε....Αίσχος, ντροπή, 130 δις κάνουν τα πετρέλαια του Αιγαίου; Τα νησάκια πόσο κάνουν;΄Αυτά που συμβαίνουν είναι εγκληματικά, γιατί δεν κάνετε αξιολόγηση αν θέλετε να περικόψετε μισθούς; Αν είναι έτσι να τα πάρετε από αυτούς που δεν παράγουν, αυτούς που διορίσατε για να βγαίνετε κυβερνήσεις και δεν ξέραν να γράφουν το όνομά τους, αυτούς που σας ψηφίζουν γιατί τρώνε από σας ....ΑΙΣΧΟΣ, ΝΤΡΟΠΗ, ΑΗΔΙΑ, ΑΝΙΚΑΝΟΙ, ΚΛΕΦΤΕΣ, ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ, ΠΡΟΔΟΤΕΣ.
Παράγκας
30/04/2010 17:09
“Την άμεση σύγκληση του συμβουλίου πολιτικών αρχηγών για το θέμα της οικονομικής κρίσης ζήτησε από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου. Ανάλογο αίτημα είχε εκφράσει ο προέδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας στην έκτακτη συνάντηση που είχαν με πρωτοβουλία του προέδρου της ΝΔ. Στο μεταξύ, την επιβίωση του έθνους προέταξε ως κόκκινη γραμμή της κυβέρνησης ο πρωθυπουργός μιλώντας την Παρασκευή από το βήμα της Βουλής.” Κε Πρόεδρε της Δημοκρατίας, κε Πρωθυπουργέ, κε Αρχηγέ της Αξ.Αντ, και λοιποί αρχηγοί του Κοινοβουλίου, τι θα γίνει με τις προσλήψεις του “Ναού” της Δημοκρατίας-Βουλής και των μισθών έκαστου εκεί;;;;; Πως ζητάτε (σας ζητάνε) θυσίες και απολύσεις (στον Ιδιωτικό Τομέα) από τον κοσμάκη;;;;;……
Απόστολος
30/04/2010 17:09
Από την στιγμή που θεωρείτε κάποιοι ότι η έλευση του ΔΝΤ είναι κάτι επάισχυντο για την Ελλάδα και σαν ενέργεια παντελώς άχρηστη , θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μας ενημερώσετε πως νομίζετε ότι θα πληρωθούν οι μισθοί και οι συντάξεις των επομένων μηνών - και ιδιαίτερα στον δημόσιο τομέα - αν δεν πάρουμε δανεικά; Γιατί έχετε γράψει πολλές βλακείες και συνθήματα χωρίς όμως να προτείνετε μιά λυση για τα προβλήματα.
O - P
30/04/2010 17:08
gp, τι αξια εχει αγαπητε μου η δικη μου και η δικη σου γνωμη μεσα απο ενα μπλογκ?? δεν ειπε ποτε οτι δεν μπορει και δεν νομιζω οτι πρεπει να το βαλει στα ποδια οπως καποιοε αλλος, εαν ετσι πρεπει να γινει και αν καποιος πρεπει να το ζητησει αυτος ειναι ο αρχηγος της ΝΔ επισημα στην βουλη δηλαδη την παραιτηση και προκυρηξη εκλογων. Δεν αναφερω τους υπολοιπους σχηματισμους γιατι αυτοι ειναι δεδομενοι το εχουν δειξη με τον εναν ''η με τον αλλο τροπο απο την επομενη των εκλογων.
Οχι ομως ετσι στεγνα? θα συνοδευεται η αιτηση με την αιτιολογια και κυριως με την δικη του διαφορετικη προταση αλλα μην κουραζεσαι δεν εχει αρα δεν θα το ζητησει.
mike
30/04/2010 17:05
Έχουν τα δίκια τους όσοι εξοργίζονται όταν το πάρτυ σπατάλης των 300 άχρηστων συνεχίζεται. Έχουν να πέσουν γιαούρτια! Αλλά η μεγαλύτερη αισχρότητα που άκουσα είναι περί ελλαδίτη μπερλουσκόνι.
Παράγκας
30/04/2010 16:53
“Καλώς ήρθε τα δολάριοευρώ”…αλλά... ........Κε Πρωθυπουργέ της ελλαδίτσας, στο επερχόμενο διάγγελμα για τα μέτρα του Δ. Ν. Τ θα ακούσουμε (;): (α) Τι θα γίνει με τις προσλήψεις του “Ναού” της Δημοκρατίας-Βουλή και 15ο και 16ο μισθό και μισθό Βουλευτών;;;;;…[αποτελούν “κ ό κ κ ι ν η γραμμή” αυτά ή όπως λέγαμε στο στρατό: "ψηλέ (στον νέο), δε σε πιάνει εσένα, έχεις κάνει εμβόλιο;;;;"] (β) Πως έφτασε το 1.022.100 (!!!!!!) το κρατικό προσωπικό;; (γ) Νόμος για δέκα (10) χρόνια κ α ν ε ί ς με πρόσληψη ή μετάταξη στην “Κράτος Α.Ε”; (δ) Δημιουργία ........α ν τ ι κ ι ν ή τ ρ ο υ, για σκέψη αίτησης πρόσληψης στην “Κράτος Α.Ε”, και ό χ ι απολύσεις και αλλαγή εργασιακών σχέσεων στον Ιδ ι ω τ ι κ ό Τομέα, για την αύξηση (sic) της ανταγωνιστικότητας; (ε) Αλλαγή, προς τα επάνω, της φορολογίας των τραπεζών; (στ) Γιατί δεν “πήγαμε” Κίνα και Ρωσία για βοήθεια ; και (ζ) και σπουδαιότερο: Θα λογοδοτήσει κανείς για αυτό το δημοσιονομικό “χάλι” υπονόμευσης και υποθήκης του μέλλοντος της ελλαδίτσας;;; ..............Ευχαριστώ Με τιμή Παράγκας
Η ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ
30/04/2010 16:52
Η ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ Ο ΣΟΣΙΑ-ΛΗΣΤΗΣ ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΕΞΙΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ. ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΣΟΥΗΔΙΑΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΑΡΕ ΔΡΟΜΟ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΕ 500 ΔΙΣ ΕΥΡΩ (ΤΟ ΕΙΠΕ ΧΘΕΣ Η ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ), ΑΛΛΑ Ο ΣΑΡΚΟΖΥ ΚΑΙ Η ΜΕΡΚΕΛ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΙ Η ΔΕΞΙΑ .ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΥΣ ΣΟΣΙΑ-ΛΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΝΤΑΡΑ. ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΟΣΙΑ-ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΟΤΕΕΕΕΕ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΟΣΙΑ-ΛΗΣΤΡΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.

Κώστας Έλληνας
30/04/2010 16:46
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΜΕ ΑΛΛΟ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΝΤ ΚΑΙ ΕΥΡΩ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΜΑΣ.
ΝΕΣΚΕ
30/04/2010 16:44
Ναί!! Σωτήρας με το έτσι θέλω. Σαν τον Παπαδόπουλο της εθνοσωτήριας επανάστασης !!! Στο γύψο μας έβαλε κι ο Παπανδρέου
Πλούταρχος Λευκαδίτης
30/04/2010 16:43
Μια διευκρίνιση: Ο αυτοπροσδιοριζόμενος Πρωθυπουργός και Μέγας Κωπηλάτης Γεώργιος Τσολάκογλου-Παπανδρέου νόμιζε ότι έπαιζε με το πλαστικό καραβάκι στη μπανιέρα του... τί να κάνουμε, παιδί είναι ακόμα, κάποια στιγμή θα μεγαλώσει...
Theofilos
30/04/2010 16:37
Pros Armatolos. File mh masas. Mperdemeno se vlepw. Sygxismeno genika me thn katastash kai perissotero me tous germanous, mia kai zeis ekei kai eisai anagkasmenos na tous trws sth Mapa. Mia loipon pou ki egw zw edw kai panw katw exw thn idia antimetwpish sou dinei mia symvoulh. Adistakto antiperispasmo. ksereis poso thrasydeiloi einai oi germanoi kai pws pithontai me to katheti. Oti diavazoun kai oti akoune to metaferoun, apaiksergasto. Pise tous loipon ki esy me epixeirhmata pws autoi einai oi ftextes ths shmerinhs katastashs (Ase pou tha exeis kai apolyto dikio). Lene loipon pws ta lefta pou tha parei h Ellada einai lefta tou germanou forologoumenou. Am de? Pote elpizei o germanos forologoumenos na dei auta ta leftakia na mpenoun sth tseph tou? Meta thn periodo ths Merkel? Siga mh tous dwsei o Frau Merkel epipleon lefta. Auth file megalwse sthn Litothta kai niwthei euxarista na blepei gyrw tis thn Litothta na anthizei, poso mallon otan auth h idia thn exei prokalesei. File nasai peryfanos pou eisai Ellhnas kai na mh dineis dikaioma se kanenan Fritsy na sou thn pei. Shmera sto treno diavaze enas apo autous Bild pou les, Me akouse loipon na milaw sth kinhto kai apo to "kalhmera" katalave pws eimai Ellhnas. Gyrnaei loipon, xwris kan na ton kserw, kai me rwtaei: Ti exeis na peis gia thn katastash sthn Ellada? File tou apantaw, den se kserw, ma mia kai mou kaneis mia adiakrith erwthsh, na sou kanw ki egw mia allh? Ti thaleges na allazeis pio syxna poukamisa giati h mpoxa sto vagoni den antexetai? Egine xamos, sykothike na me mou to paiksei tsampoukas. Tou lew, an den theleis na mas paroun sykotous oi mpatsoi, katse pali sthn karekla sou kai diavaze thn kw**fylada sou, giati me emena pou empleskes tha xaseis kai to meeting. ksanakathise kai den eipe tipota. Thrasydeiloi file mou.....
α
30/04/2010 16:34
Αν και τα πράγματα είναι τραγικά, θα χαρώ να δώ όλα τα κομματόσκυλα του δημοσίου μαζί με τα λαμόγια τους πολιτικούς που τους διόρισαν(γιατιί δεν τους κάνουμε 200?) να τους κόβονται οι μισθοί! κρίμα για τον ιδιωτικό τομέα όπου πραγματικά υπάρχει πείνα!μακάρι να μπορούσαμε να πάρουμε τα λεφτά από τους κλέφτες και να τα επιστρέψουμε! αλλά δυστυχώς η σαπίλα και η διαφθορά στη χώρα μας είναι τεράστια! τους έχουμε δώσει ασυλία! δυστυχώς μια κλίκα έφαγε τα λεφτά τόσα χρόνια και την ώρα της πληρωμής μας έκαναν δημόσιο το χρέος τους! πάντως ή θα βγούμε από το ευρώ να κάνουμε υποτίμηση, κάτι που θα καταστρέψει τη χώρα εξ''ολοκλήρου, ή θα κάνουμε αυτό που προτείνεται τώρα! άλλες λύσεις δεν υπάρχουν! (ας ελπίσουμε εν τω μεταξύ κάποιοι να μπουν φυλακή! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!)
Γιαννης Μαρμαγκακης
30/04/2010 16:33
Μαλιστα, τα μετρα θα ανακοινωθουν την Κυριακη ενω ηδη ειναι ετοιμα..... Γιατι την Κυριακη και οχι νωριτερα? Φοβαστε τελικα την οργη του κοσμου τη Πρωτομαγια. Η πρωτομαγια σας φοβιζει πλεον..... Να μου ζησετε "σοσιαλιστες".....
Φοίβος
30/04/2010 16:32
Ο κ. Βενιζέλος θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος όταν δεν πετάνε οι πιλότοι για ψυχολογικούς λόγους. Γιατί μπορεί να βρεθεί κάποιος πιλότος που μέσα στην τρέλα του να βομβαρδίσει τη βουλή και μέσα να βρίσκονται οι τριακόσιοι εθνοπατέρες και όλοι παρατρεχάμενοί τους.
zite akoma ton dikosas mitho
30/04/2010 16:29
akoma pistevete oti gia ola ftene oi aloi. olo apateonies kai lamogies ta teleftea xronia. apo ton boulefti mexri ton pio aplo politi. pos tha fame to kratos pos tha klepsoume tin eforia. oli me paketa stin tsepi, me aftokinita (poles oikogenies me 2) kai to 40% ton ellinon me diko tous spiti. syntaksi sta 58, eno i ipolipi evropi sta 65 i sta 67. stin evropi pou na doun oi anthropoi 13 kai 14 mistho. stin ellada omos kaloperasi. oi kafeteries gemates, ta fagadika gemata, ta club gemataktl. ktl.
stin germania 35 xronia stin fabrika kai 1200 evro syntaksi, stin ellada 35 xronia araliki se kapia ipiresia 1600 evro syntaksi. stin evropi, se polles xores pagoma miston (gia paradigma stin germania 90-95) kai o kosmos katalabenei oti ine anangeo kako. stin ellada kai afti tin diskoli stigmi den ehete katalabei oi perisoteroi TIPOTA. Ma apolitos TIPOTA.
I efarmozonte ta metra (anekseretos pios fteei, mboroume na tou ta xosoume argotera) i ton epomeno mina DEN EXEI MIA. KATALABATE ....... DEN EXEI MIA. oute 1o oute 2o oute 3o ............... oute 12o misto. ksipniste loipon apo ton mytho pou zite kai koitakste na bgite apo afti tin katastasi me doulia ta epomena 3 xronia. ean den katalabete kai tora oti i tha parete tin boithia kai tha efarmosete metra, tote isaste aksioi tis miras sas. oi agores den tha dosoun stin ellada oute 1 evro. doulia loipon kai oxi mourmoura yparhi kairos argotera na ta xosete se aftous pou ftene. tora oloi mazi gia tin Ellada, alios zito pou kaikame
stamatis
30/04/2010 16:20
kati vromai,mou fenetai ligo vlakes mextri apelpisias einai.
Χρήστος Ζ
30/04/2010 16:13
Όποιος προβεί σε απεργία αυτές τις κρίσιμες ώρες πρέπει να διώκεται σύμφωνα με τους νόμους. Δεν γίνεται το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΡΙΖΑ να λένε στο λαό να επαναστατήσει ενάντια στα μέτρα. Να πάνε στην Κούβα και να μας αφήσουν να σώσουμε τη χώρα.
common
30/04/2010 16:00
Μερικά ερωτήματα, τώρα που περικόπηκαν 2 μισθοί, αυξήθηκε αθροιστικά τουλάχιστον 4% ο ΦΠΑ και ακρίβηνε 50% τουλάχιστον η βενζίνη:

1) Θα πάψει ο Έλληνας φορολογούμενος να πληρώνει χαράτσι για την ΕΡΤ το οποίο πηγαίνει για να τρωγοπίνουν διάφοροι τηλεμαϊντανοί "στην υγειά τους" (πάντως όχι στη δική μας) και να στέλνουμε διάφορους "ογκόλιθους της τέχνης" στα πανηγυράκια τύπου Eurovision;

2) Θα σταματήσει η ΕΡΤ να πληρώνει αδρά για να βγεi πλειοδότης "αθλητικών" γεγονότων (ποδόσφαιρο = το σύγχρονο όπιο του λαού);

3) Θα σταματήσει το Υπουργείο Πολιτισμού να μοιράζει επιχορηγήσεις;

4) Θα σταματήσει το Κράτος να πληρώνει τη διαφήμιση των ξενοδόχων στα διάφορα CNN από τα λεφτά του φορολογούμενου κοσμάκη;

5) Θα μειωθεί ο αριθμός των βουλευτών και των έμμισθων συνεργατών τους και οι πάσης φύσεως αμοιβές τους;

6) Θα καταργηθούν οι επιχορηγήσεις στα κόμματα;

7) Θα πάψει να επιβαρύνεται ο φορολογούμενος με απίστευτα ποσά για την λεγόμενη "δωρεάν παιδεία" που επιτρέπει στον κάθε αργόσχολο / αιώνιο φοιτητή να σπουδάζει για δεκαετίες με έξοδα του φορολογούμενου, την ίδια στιγμή που ενώ πληρώνω κανονικά εισφορές το φαρμακείο δε μου δίνει φάρμακα αν δεν τα πληρώσω γιατί του χρωστάει το Κράτος;

8) Οι εργατοπατέρες και του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα γιατί δεν έχουν ενσωματώσει ποτέ τίποτε από τα παραπάνω στην ατζέντα διαμαρτυρίας τους;
ΟΠΑΔΟΣ
30/04/2010 15:59
Ολοι οι οπαδοι των ομαδων ετοιμαζουν δυναμικη διαδηλωση.Αλιμονο σας ποιος θα σας σωσει απο την οργη των χουλιγκανων.Φαντστειτε ολα τα μπουμπουκια να πολιορκουν την βουλη κι εσεις να ειστε μεσα.Ε ρε γλεντια!
gp
30/04/2010 15:58
Ο Παπανδρέου δεν έχει καμμιά εξουσιοδότηση από τον λαό να παραδώσει την διοίκηση της χώρας στα ξένα λαμόγια. Αν δεν μπορεί να κυβερνήσει και να πάρει μόνος του τα αναγκαία μέτρα, να φύγει και να προκυρήξει άμεσα εκλογές. Τουλάχιστον ας έβαζε τον Βγενόπουλο υπουργό Οικονομικών. Σε μια βδομαδούλα θα έιχαμε ξεμπερδέψει με τα χρέη και θα μας έμεναν και ρέστα να δανείσουμε στην Γερμανία με τόσο πλούτο που έχει η χώρα μας!
Αρματωλος
30/04/2010 15:51
Ελληνες ζω στην Γερμανια 4Ο χρονια, αλλα πρωτη φορα βλεπομαι αυτη την εχθροτητα εναντιον των ελληνων.και δεν αισθανεσαι καλα ψυχικα, νοιωθεις ενα βαρος και Ντρεπεσαι να πης εισαι ελληνας, ειδικα αυτη η φασιστικη εφημεριδα Bild βριζει καθε μερα και ξεσηκωνει τον Γερμανικο λαο, βεβαια δεν ειναι ολη οι Γερμανοι το ιδιο, αλλα λεγε, λεγε καποτε θα ξεσπασει το κακο, ενα ξερω οτι ευρωπαικη ενωση δεν ειναι αυτη, δεν εχει να κανει κατι με αλληλοβοηθεια, και εχομαι και εμεις την πολυτελεια να τρωγομαστε αναμεταξυ μας, ολοι μας ειμαστε φταιχτες, ολα τα κομματα, ας σταματησει ο Τσιπρας και η παπαρηγα να ριχνουν λαδι στην φωτια, εαν θελουν επανασταση να πανε στην κουβα και την βορειο κορεα, ο λογος τους εγινε μονοτονος και μας κουρασε, στην τελικη τι φταιμε εμεις οι μεταναστες για τα δικα σας λαθη, δεν φτανει που ειμαστε εξορια, τωρα μας ξεφτελισατε κιολας, αφου σπαταλησατε ολο το δημοσιο χρημα, τωρα κανουμε και τις απεργιες βεβαια μερικοι κοπριτες εργατοπατερες θιγονται τα κεκτημενα δικαιωματα τους, παρτε λοιπον τα λοστα και αρχιστε την δουλεια σας και δωστε τροφη στην φασιστικη Βild να μας δυσφημει, καθε μερα λεει διωξτε τους ελληνες απο την κοινη αγορα, εσεις τι κανατε και η ελλαδα επισημα δεν βλεπετε αυτην την βρωμικη επιθεση εναντιον του ελληνισμου, το φταιξημο βεβαια ειναι δικο μας αφου τους δωσαμε αφορμη τωρα μας εχουν για απατεωνες ολους. Δεν ξερω στα αλλα κρατη της ευρωπαικης ενωσης τι γινεται, αλλα εδω στην Γερμανια δεχομαστε μεγαλη πιεση, μηπως πρεπει να το σκεφθειται σοβαρα, και να φυγετε απο το ευρω, και να μας αφησουν ησυχους οι Γερμανοι.
Φρίξος
30/04/2010 15:43
Είπε ο Παπανδρέου κατ''επανάληψη ότι δεν θα πληρώσουν αυτοί που δεν φταίνε. Κρίνετε όλοι σας τον .. πολιτικό άνδρα. Μόνο οι κλέφτες δεν πληρώνουν και χαμογελάνε. Μα θα μου πείτε βρισκόμαστε υπό κατοχή. Τον διέταξαν οι ξένοι στους οποίους παρέδωσε την εξουσία. Σωστά τότε ας φύγουν από το προσκήνιο να μη βλέπουμε τις κακόμοιρες φάτσες τους. Ούτως ή άλλως κανένας πολιτικός δεν θα μπορεί να κυκλοφορεί. Θα πρέπει να συνοδεύεται από ολόκληρη την αντιτρομοκρατική να ασφαλίζεται από την οργή του λαού.
Χρήστος
30/04/2010 15:39
Πέρα από τις ανακοινώσεις των νέων μέτρων θα πρέπει επιτέλους να γίνει με σοβαρότητα και επαγγελματισμό από τον Πρωθυπουργό και τον Υπουργό Οικονομικών μια πρώτη προσέγγιση για το ακριβώς πήγε στραβά τόσα χρόνια και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε,έτσι ώστε από εδώ και στο εξής να αποφύγουμε τα ίδια λάθη.

Παράδειγμα, πρώτη αιτία η φοροδιαφυγή, δεύτερη η εισφοροδιαφυγή, τρίτη ο χρηματισμός που συξάνει το κόστος των προιόντων και των έργων για το δημόσιο, τέταρτη η σπατάλη και οι αλόγιστοι διορισμοί στο δημόσιο, πέμπτη οι τρικοσμικές μας πόλεις-κωμοπόλεις-χωριά που δεν έλκουν τουρίστες υψηλού επιπέδου, έκτον η έλλειψη επιχειρήσεων με τεχνολογία αιχμής κ.λ.π.

Είναι αδύνατον να βρεθούν λύσεις αν δεν γίνει επισταμένη καταγραφή των προβλημάτων, νομίζω ότι αυτό πλέον διδάσκεται και στο Δημοτικό σχολείο! Ο κόσμος κουράστηκε από αφηρημένες και κούφιες διακηρύξεις και θέλει αριθμούς, αιτίες, συγκεκριμένα μέτρα και μετά από λίγους μήνες (όχι χρόνια πλέον) ανάλυση των αποτελεσμάτων.
κρητικος ιχνηλατης
30/04/2010 15:39
καλλα ο τσιπρας το παρακανε δεν εχει καθολου τσιπα πανω του??? κοκκινο πανι για τον λαο εχετε γινει κυριε τσιπρα ..στο παρα πεντε μπηκατε στην βουλη με 4 τα εκατω.... εστω λιγος σεβασμος δεν βλαπτει. ξεκαβαλιστε το καλαμι βγαλτε τις παροπιδες δειτε την πραγματικοτητα και στηρηξτε την κυβερνηση και τον προεδρο της..............
ZOTIKH ETHNIKH EPITAGH: A-N-A-T-R-O-P-H EDO KAI TORA !!!!!
30/04/2010 15:36
AKOMH KAI NA ... PSHFHSTOUN TA METRA STHN ELLHNIKH BOULH, AKOMH KAI NA PSHFISTOUN APO OLOUS, KAI TOUS 300osious, OLH AYTH H "DIADIKASIA" EINAI ANTISYNTAGMATIKH !! OI NOMOI APO EDO KAI PERA POU PSHFIZONTAI EINAI ANTISYNTAGMATIKOI !! YPARXEI "EXOTERIKH ANOTATH BIA, APO XENOUS PARAGONTES POU YPAGOREYOUN TO NOMOTHETIKO ERGO" !!!! EPIPLEON YPARXEI XEKATHARO THEMA OMHS PARABIASEIS THS BOULHSEIS TOU ELLHNIKOU LAOU !! MOU THYMIZOUN ENTONA TO ORGANOMENO PSEMA GIA THN PROTROPH SE ... POLEMOU TOU IRAK (XHMIKA k. BIOLOGIKA OPLA !!) !! O ELLHNIKOS LAOS PSHFHSE STHS PROSFATES BOULEYTIKES EKLOGES BASEI TO DEDOMENO POU YPHRXAN !! TON GNOSTON !!! "LEFTA YPARXOUN" !! ORGANOMENO EGKLHMATOSO TOULAXISTON APO ND OSO KAI PASOK !! O PROBOPOULOS TOUS ENHMEROSE !!! ETHNIKH ZOTIKH EPITAGH: A-N-A-T-R-O-P-H EDO KAI TORA !!
απο εξωτερικο
30/04/2010 15:32
Ο Κύριος Τσίπρας με τη στάση που κρατάει δεν βλέπει τα προβλήματα που θα έχει η Ελλάδα αν δεν παρθούν αυτά τα σκληρά μέτρα. Αυτό δείχνει το πόσο ανέμπειρος είναι στη πολιτική. Το μόνο που μ΄ενοχλεί είναι ότι δεν κουνάει ούτε το μικρό του δαχτυλάκι γιά να βοηθήσει να βγεί η Ελλάδα από τη κρίση. Το να παρακινεί το κόσμο να κάνει απεργίες δεν σημαίνει ότι βοηθάει το λαό. Απεναντίας βοηθάει να σφίχει ο Έλληνας περισσότερο το ζωνάρι, γιατί οι απεργίες και οι βανδαλισμοί κοστίζουν στην Ελλάδα πολλά εκατομύρια. Αυτό οδηγεί......να μπεί το αγγούρι πιό βαθιά.... αυτό όμως ίσως του αρέσει.... Της Παπαρήγα επίσης, επ΄αυτού όμως δεν περιμενα κάτι διαφορετικό. Ντροπή ρε παιδιά...σταματήστε πιά και βοηθήστε να σώσετε τα τομάρια σας......αλλά ξέχασα... σας αρέσουν τ΄αγγούρια
Στέλιος
30/04/2010 15:27
Aτιγράφω από σημερινό άρθρο της Καθημερινής:

"Από 450 σημαντικές υποθέσεις εις βάρος επίορκων κρατικών λειτουργών για χρηματισμό, διαφθορά και παράνομες δραστηριότητες φοροδιαφυγής ούτε μία τα τελευταία έξι χρόνια δεν έχει εκκαθαριστεί δικαστικά. Τα πρωτοφανή αυτά στοιχεία, που έχει συλλέξει ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης, αφενός δείχνουν ότι ουσιαστικά έχει εγκαθιδρυθεί καθεστώς ατιμωρησίας για τους επίορκους υπαλλήλους και αφετέρου εντείνουν τη δυσπιστία της κοινής γνώμης έναντι της αποτελεσματικότητας των ελεγκτικών μηχανισμών. Χαρακτηριστική είναι η δήλωση του γενικού επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρου Ρακιντζή, ότι η βραδύτητα της Δικαιοσύνης δυστυχώς έχει φθάσει σε τέτοια κατάσταση, ώστε να ακυρώνει το έργο των ελεγκτικών μηχανισμών.

Οι εκκρεμούσες υποθέσεις αφορούν εφόρους, υπαλλήλους πολεοδομικών γραφείων, ιατρούς του ΕΣΥ και δημοσίους υπαλλήλους, για τους οποίους ο έλεγχος απέδειξε τη συμμετοχή τους σε παράνομες δραστηριότητες. Ωστόσο, όσοι παραπέμφθηκαν σε δίκη για κακούργημα ή για πλημμέλημα είτε ακόμη δεν έχουν καν δικαστεί είτε κρίθηκαν σε πρώτο βαθμό, αλλά η υπόθεσή τους δεν έχει τελεσιδικήσει".

Και βέβαια οι 450 είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Αναρωτιέται ακόμη κανείς γιατί χρεοκοπήσαμε; Γιατί όλα τα κόμματα και οι συνδικαλιστικοί φορείς σφυρίζουν αδιάφορα σε αυτή την προκλητική διαφθορά η οποία αγγίζει και τη δικαιοσύνη; Πώς σχολιάζουν η κυβέρνηση, τα άλλα κόμματα και οι συνδικαλιστικοί φορείς αυτή τη δημοσίευση καταπέλτη;

Φιλιππινεζος Παρατηρητης
30/04/2010 15:23
ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ : Δηλαδή από όλα τα αναφερόμενα σημεία και τέρατα, που συμβαίνουν στην Ελλάδα τη σήμερον ημέρα , βγαίνει ένα και μοναδικό συμπέρασμα , που αναλύεται ως εξής : Ελλάδα = ΠΑΣΟΚ = Γ. Παπανδρέου = Σοσιαλισμός = Δημοκρατία = Πανωτόκια= Αμερικανοί= ΔΝΤ=Εθνικές Παραχωρήσεις=Μηδέν εις το Πηλήκιον !...


Και νάχουμε από πάνω και τους Μανωλίδηδες , Μπόγδηδες , και τα συναφή , να μας εκθειάζουν την ελληνικότητα, την εντιμότητα , αλλά και την ευφυΐα του Γιωργάκη που κατάφερε σε έξι μήνες , να οδηγήσει την Ελλάδα στο Δ.Ν.Τ. το οποίο αφόριζε ! Οπως δε ήταν επόμενο το ίδιο έπρατταν κατά συνέπεια, λόγω κυβερνητικής γραμμής, και τα φερέ- φωνά του στο φόρουμ ! Ενας δε εξ αυτών με ιδιάζουσα θρασύτητα , ζήτησε να με … πιάσουν, όταν εξ αρχής διαπίστωσα ότι το Δ.Ν.Τ. είναι μονόδρομος και να μή χρεώνουν την Ελλάδα με παράλογους τόκους , όπως ο ίδιος ο κ. πρωθυπουργός δήλωσε ! Κι’αυτό διότι υποθηκεύουν την εδαφική ακεραιότητα της Ελλάδας .


Δεν ξεχνάμε ότι η Γερμανία πρότεινε στον ιδιοκτήτη της Ελλάδας και την… παρέα του, κ. Γ. Παπανδρέου να πουλήσουν μερικά ελληνικά νησιά για να ξεχρεώσουν την ! Μήπως αυτό είναι γεγονός , και γι’ αυτό έρχεται ο κ. Ερντογάν στην Ελλάδα ; Ποίος είναι ο λόγος της μυστικής διπλωματίας , των κρυφών συμφωνιών και των κρυφών επιστολών αρχηγών άλλων κρατών στον κ. Πρωθυπουργό, καθώς και των μυστικών απαντήσεών του, που μας θυμίζουν τον Μυστικό Δείπνο, με τα επακόλουθά του ;


Η λαΪκή σοφία αναφέρει τα εξής : “Παπούτσι από τον τόπο σου …”. Τι περίμενε ο λαός από τον Αμερικανό κ. Γ. Παπανδρέου που αγνοεί την ελληνική γλώσσα , την ελληνική ιστορία , τα ελληνικά ήθη και έθιμα , το ελληνικό φιλότιμο, αλλά και το ουσιωδέστερο: Είναι ένας μεταμφιεσμένος Ελληνας , με αμερικανική καρδιά , κατά πως δήλωσεν επισήμως ο αδελφός του κ. Νίκος Παπανδρέου που ασκεί καθήκοντα αντ’ αυτού, αφού είναι γνωστή η πνευματική ανεπάρκεια του κ. Γ. Παπανδρέου. Χρησιμοποιεί δε συνεχώς το αυτοκρατορικό τζετ του πρωθυπουργού της Ελλάδας για τις μετακινήσεις του, μαζί με τις χαρούμενες συντροφιές του, για τον έλεγχο της τεράστιας περιουσίας που κληρονόμησαν οι υιοί κ.λ.π. συγγενεις εξ’αίματος και εξ’αγχιστείας , του Ανδρέα Παπανδρέου !


Αν αναλογιστούμε ότι όταν κατόπιν της νέας δήλωσης μετανοίας του στον Παττακό αυτή τη φορά , και όταν πήγε στην Ευρώπη ήταν άφραγκος , όπως και ο Ταμίας του ΠΑΚ , που διεκδίκησε την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ {δισεκατομμυριούχος και αυτός σήμερα} και προκαλώντας το δημόσιο αίσθημα δια της χλιδής που διάγει . Ας κληθούν οι Παπανδρέου και οι συν αυτών, να δηλώσουν τις εταιρίες τους που είναι ιδιοκτήτριες Εμπορικών Κέντρων στις ΗΠΑ , Καναδά , Κεντρική Αμερική και αλλού ! Ας κληθεί ο κ. Κοσκωτάς που τα γνωρίζει αυτά και που η 17 Νοέμβρη είχε εντολή να τον δολοφονήσει {όπως και τον κ. Πέτσο} για να μή μιλήσουν, να καταθέσει στη Βουλή αυτά που κατάγγειλε και που τα αρχειοθέτησαν, οι κ.κ. δικαστές μας . Επίσης το ίδιο ισχύει και για τον κ. Πέτσο !


Το μόνο που γνωρίζει ο κ. Γ. Παπανδρέου , είναι ο καρσιλαμάς και το ζεμπέκικο, ανατολίτικης μπροέλευσης αμφότερα . Ούτω προχώρα Γιώργο με χορούς, σαρδάμ , ψέματα , και διχασμό του ελληνικού λαού. Τότε θα δικαιωθείς αφού θα προκαλέσεις τη νέα Εθνικοσοσιαλιστική Δημοκρατία του ΠΑΣΟΚ , δια Πηληκίου και Κορώνας !...
20-4-2010 Φ.Π.

Χριστίνα
30/04/2010 15:08
Να μην κοπούν μισθοί και συντάξεις!

Γιατί κρατάμε 2 εκατομύρια μετανάστες, όταν δεν μπορούμε να ζήσουμε ούτε όσους έλληνες έχουν μείνει;

Πως είναι δυνατόν μία χώρα να πτωχεύει και ταυτόχρονα να τρέφει ξένους που φτάνουν το 20% του πληθυσμού της;
Pavlos Xanthopoulos
30/04/2010 15:08
Mia erotisi vre paidia....?

Ta hrimata afta tha pane gia na ksehreosoun tous Ellines polites pou einai katahreomeni....?


Den pistevo na pane oste na paraminoun zamplouti oi apateones......?

όλες οι τελευταίες ειδήσεις