ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ

Πότε θα πάρουμε σύνταξη και πόση

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΗΛΙΑΣ Π. ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 27/03/2010 07:00 |
 Πότε θα πάρουμε σύνταξη και πόση
Ανατροπές στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης από το 2013 για όλους τους ασφαλισμένους και αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού των συντάξεων- που...
Γίνετε Συνδρομητής
Λούρμπας Διονύσιος
22/03/2011 13:54
Είμαι στο ΤΕΒΕ απο 1/11/79 ως σήμερα και έχω περίπου 1500 ένσημα του ΙΚΑ απο το 1971 ως 1979 Πότε μπορώ να πάρω σύνταξη και τι πρέπει να κάνω τώρα
Βακαλο
28/03/2010 20:34
ΠΟΤΕ !
γιάννης
28/03/2010 18:11
Το 1981 εμείς ήμασταν τα τιμημένα νιάτα και οι γονείς μας τα υπερήφανα γερατειά. Ξέρετε πόσο υπερήφανοι ήταν η μάνα μου και ο πατέρας μου; Είχαν πάνω από 2500 ένσημα στο ΙΚΑ αλλά σύνταξη δεν πήραν. Μια ζωή αγρότες,εργάτες.Η μάνα μου με μεσολάβηση του Συνηγόρου του πολίτη(ο ΟΓΑ την έγραφε), πήρε σύνταξη στα 93 της. Ο πατέρας με 7 χρόνια στρατιώτης, επιστρατευμένος ,αιχμάλωτος δεν πήρε τίποτα γιατί στα 78 του χρόνια ήταν 8 χρόνια μετανάστης και έπαιρνε κατώτερη φορολογημένη με 30% Αμερικάνικη σύνταξη σαν εργάτης στη ξενητειά από ξένο κράτος. Εμείς σήμερα γέροι που ζήσαμε σε βίες, νοθείες, δικτατορίες φακελώματα ,με πτυχία, διπλώματα,μεταπτυχιακά δεν πήραμε είδηση τις μεταβατικές διατάξεις να εξαγοράσαμε χρόνια ΤΣΕΜΕΔΕ σαν υπομηχανικοί από το 1983 αλλά ασφαλισθήκαμε το 1981 όταν τελειώσαμε και το πολυτεχνείο. Δεν είχαμε μπάρμπα στη Κορώνη να είμαστε σε μια ΔΕΚΟ,ΔΟΥ,ΟΤΑ,ΤΡΑΠΕΖΑ και παίρνουμε 3,60 μισθό και θα πάρουμε 3,60 σύνταξη και το εφάπαξ ,όταν και αν μας το δώσουν, για χαρτζιλίκι στα Νοσοκομεία, σαν τιμή και δόξα στα περήφανα γερατειά από κυβερνήσεις,συντρόφους,αγωνιστές,αντιστασιακούς,αριστερούς,κουμμουνιστές για ότι μας επιφύλαξαν και μας επιφυλάσουν.
KOSTAKHS
28/03/2010 14:45
EXO 13.5 XRONIA PLIROMENA STOS T.E.B.E KAI TA STRATIOTIKA.8A EI8ELA NA KSERO POSH SYNTAKSI 8A PARO KAI AN 8A PARO?
K.MANΩΛΙΔΗΣ
28/03/2010 10:54
Όπως πάμε, αιτήσεις συνταξιοδότησης θα δέχεται ο Άγιος Πέτρος!
Μιχάλης Δ.
28/03/2010 02:57
Δεν θα πάρουμε σύνταξη οπότε καλό θα ήταν να αρχίσουμε όσοι είμαστε ελ. επαγγελματίες να κάνουμε στάση πληρωμών στον ΟΑΕΕ που έτσι και αλλιώς μέχρι το φθινόπωρο καταρρέει... Όχι τίποτα άλλο... αλλά να, μήν πάνε χαμένες 2 - 3 ακόμα δόσεις... Αρκούν όλες αυτές που μας έφαγαν τόσα χρόνια.
45 rhdes sintaxiuxoi
27/03/2010 16:08
oi dhmosioi ypaliloi sthn ellada
vgenun skedwn neotatoi sthn sintaxh pilotoi
pyrosvestes astynomoi klp kai to kratos daneizetai gia na tus 8repsei kai yperxpew8hke shmera dioti o ellhn einai tu parta kai oxi tu dine sto kratos
sthn germania h sintaxhs vgenei sta 67 sthn ellada sta 45
alla h ypogenithkwths mas mastizei
opote tzaba elpizete pws 8a sas plhrwnun ta paidia sas dioti den yparhun arketes geniseis sthn ellada
Limnaios George
27/03/2010 12:01
Τέλος με τόσες αλλαγές και αναδιαμορφώσεις γιατί ένας απλός πολίτης θα πρέπει να δουλεύει (όσο χρόνια απαιτείται) μέχρι ένα συγκεκριμένο όριο ηλικίας για να πάρει σύνταξη κι ένας βουλευτής την παίρνει με 8 χρόνια δουλειάς?
Μήπως αυτό το μέτρο είναι κατάφωρα άδικο?? Όλοι οι βουλευτές ας κατοχυρώνουν σύνταξη με 8 χρόνια δουλειάς βουλευτή και μετά ας την πάρουν στα 65 όπως και οι υπόλοιποι....
Limnaios George
27/03/2010 11:54
Δηλαδή πως είναι οι ασφαλισμένοι "φύλακες της σύνταξής τους"? Αφού η διαχείριση των ταμείων θα γίνονται από τις ίδιες διεφθαρμένες διοικήσεις και μάλιστα τώρα δεν θα τις εγγυάται και το κράτος? Ωραία!!
Βέβαια όλα αυτά δεν έπρεπε να ισχύουν για όσους αποφασίσουν να εγγραφούν στο σύστημα από τώρα και έπειτα? Στο κάτω κάτω της γραφής εμείς (η γεννιά) των 35-40 θα μπορούσαμε να είχαμε διαλέξει τη μετανάστευση.....
giorgos
27/03/2010 10:47
ΚΥΡΙΕ ΓΕΩΡΓΑΚΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ,ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΧΟΛΙΟ,ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΝΤΑ ΣΦΑΛΜΑ ,ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΣΤΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 31/12/1982 ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις