Βουτιά 2,82% έκανε το ΧΑ, στις 1.872,53 μονάδες ο Γ.Δ τιμών

Βουτιά στις αγορές μετά το «καμπανάκι» υποβάθμισης

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 25/02/2010 07:30 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 25/02/2010 17:27 |
Με νέα πτώση 2,82% έκλεισε σήμερα το Χρηματιστήριο Αθηνών. Ο Γενικός Δείκτης τιμών διαμορφώθηκε στις 1.872,53 μονάδες ενώ νέα άνοδο των spreads,...
Γίνετε Συνδρομητής
George
26/02/2010 14:42
Πέτρος Κ. 25/2/2010 21:38 και
Δ.Υ. 25/2/2010 20:03

Οκ μαζι σου, ευχαριστουμε για το μαθημα αλλα δεν μας διδασκεις και καιτι ποιο χρησιμο, οπως τον τροπο να γινουμε και εμεις αργομισθοι Δ/Υ οπως εσυ? ξερεις εσυ (γλυψιμο πολιτικων και λοιπα) γιατι βλεπεις οι πολιτικοι ανταλλασανε ψηφους με θεσεις στο δημοσιο λες και ητανε δικο τους το μαγαζι χωρις να αναλογιζονται ποιος θα τους πληρωνει....................
Οσο για τον Δ.Υ που εγραψε οτι θελουμε ενα κρατος χωρις Δ/Υ δεν ειπε κανεις αυτο, αλλα σαφως μεχρι εναν αριθμο κυριοι οχι 5 η 10 ατομα για μια δουλεια, Η Ελλαδα δεν θα πρεπε να ειχε πανω απο 300,000 και ειναι 1,000,000
Πέτρος Κ.
26/02/2010 13:28
@ Pavlos Xanthopoulos 26/2/2010 08:00
''''Mono oi alodapi kai oi tis aristeras tha minoun athikti dioti einai pio eithiki apo ollous sas !''''

Έχεις γράψει διάφορα εξωπραγματικά και απίστευτα. Αυτό ήταν το κορυφαίο.
Υ.Γ. Το σπίτι μου είναι κοντά στη θάλασσα. Να μη κουραστείς να σπρώχνεις...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
26/02/2010 09:48
Oι πατεράδες μας καί οι παπούδς μας, είπαν όχι στούς Ναζί, αν καί γνώριζαν ότι, το τίμημα σε αίμα καί χρήμα θάναι μεγάλο. Διότι, οι πατεράδες μας καί οι παπούδες μας, είχαν περηφάνια.
Δεν θα σκύψουμε εμείς το κεφάλι μας στούς Ναζί, αφού, ούτως ή άλλως, την μείωση του βιοτικού μας επιπέδου θα την υποστούμε! Να κρατήσουμε τουλάχιστον την περηφάνια μας καί να τιμήσουμε τις χήρες καί τα ορφανά αυτών που πλήρωσαν με το αίμα τους γι''αυτήν. Αντισταθείτε λοιπόν στούς Ναζί καί τούς σύγχρονους γερμανοτσολιάδες. Απευθυνθείτε στο ΔΝΤ να κρατήσουμε την περηφάνια μας!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
26/02/2010 09:42
Με τέτοιο κόστος δημοσιοοικονομικής εξυγίανσης κύριε Παπανδρέου, η πλέον σόφρων λύση θα είναι η προσφυγή στο ΔΝΤ. Τουλάχιστον, μετά τήν εξυγίανσή μας, δέν θάχουμε να χρωστάμε χάρη στους ευρωκοπρίτες. Ενώ, αν μας στηρίξουν αυτοί, θα μας το κοπανάνε μιά ζωή καί θα απαιτούν ν''ακολουθούμε τις αποφάσεις τους χωρίς να έχουμε δική μας άποψη, χρωστώντας το ως χάρη! Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, εδώ καί τώρα. Τουλάχιστον θα εξασφαλίσουμε την χρηματοδότησή μας με λογικό κόστος καί θάχουμε τον απαιτούμενο χρόνο να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα! Όχι τεμενάδες στους Γερμαναράδες καί τους Γερμανοτσολιάδες!
Pavlos Xanthopoulos
26/02/2010 08:00
Tha katevoume olloi oi Ellines tou eksoterikou kai tha sas petaksoume stin thalasa ollous esas stous stiriktes ton astikon komaton pou mazi me ksena eikonomika kentra ksepouloun tin patridamas !

Mono oi alodapi kai oi tis aristeras tha minoun athikti dioti einai pio eithiki apo ollous sas !
Πέτρος Κ.
26/02/2010 07:18
@ dimitris korinthios 26/2/2010 01:42

Κορίνθιε ότι θες θυμάσαι και ότι σου κατέβει γράφεις. Ο ακαταλληλότερος και ο γαιδουροσκούφης σου ήταν που μας έκαναν ρόμπα με τις απογραφές τους. Αυτοί είναι που έδωσαν το έναυσμα στην Ε.Ε. να αρχίσουν να μας αμφισβητούν. Την εποχή εκείνη τον προειδοποιούσε ο Παπανδρέου να μην κάνει τέτοιου είδους κινήσεις που καταρρακώνουν το κύρος της χώρας και την αξιοπιστία των κυβερνήσεων του, χωρίς να εισακούγεται.
Σήμερα πληρώνουμε όλοι μας (όχι εσύ βέβαια αφού δεν είσαι καν εντός Ελλάδας) αυτές τις ηλιθιότητες. Αργότερα ο γαιδουροσκούφης σας έτρεχε στας Ευρώπας για να μαζέψει τις αναρίθμητες κοτσάνες που πέταξε για να αναρριχηθεί η ΝΔ στην κυβέρνηση. Μέχρι και πριν από λίγες μέρες που έδωσε συνέντευξη παραδέχτηκε ότι η Ελλάδα με το σπαθί της μπήκε στην ΟΝΕ. Ή μήπως ξέχασες τον ακαταλληλότερο που σε μια στιγμή ειλικρίνειας ζήτησε συγνώμη από τον Σημίτη που τον είχε κατηγορήσει για αρχιερέα της διαφθοράς;
Μίλησε λες ο έλληνας Πρωθυπουργός για ευθύνες τις οποίες έχουμε εμείς οι Έλληνες και δεν μας φταίνε οι άλλοι και παραδέχτηκε για τη διαφθορά που υπάρχει στο χώρο της υγείας. Και; Που καταλήγεις; Ότι δεν είναι έτσι; Νομίζεις ότι η κοροϊδία που πούλαγε στην Ευρώπη ο ακαταλληλότερος και ο λοιπός θίασος των καρναβαλικών κυβερνήσεων, μπορεί να συνεχιστεί; Τότε να βγούμε παντού και να βροντοφωνάξουμε ότι για τη σημερινή κατάντια ευθύνονται άλλοι λαοί, άλλες κυβερνήσεις, πληρώνουμε λάθη εισαγόμενα. Επίσης δεν υπάρχει διαφθορά και μαύρο χρήμα στα Νοσοκομεία. Φοβερές απόψεις. Κράτησε τις για τον εαυτό σου.
Πάμε στο σήμερα. Γερμανίδα ευρωβουλευτής σε ομιλία της ανέφερε ότι για τον εκτροχιασμό της ελληνικής οικονομίας έχει ευθύνες η Ε.Ε. Αναφέρθηκε στο γεγονός ότι η EUROSTAT πέντε φορές (αριθμός 5) μέσα στο 2009 έκανε λόγο για παραποιημένα στοιχεία από την ελληνική κυβέρνηση, χωρίς να ληφθεί κανένα απολύτως μέτρο.
Αυτά τα είπε ο φίλος σου Σαμαράς, στο φίλο του τον Μπαρόζο ή τον επισκέφθηκε για τσάι και συμπάθεια;
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
26/02/2010 05:18
ORAIA DOULEIA NA KRATAS TO SBERKO SOU XAPLOMENOS SE ANAPAFTIKH KAREKLA THAVMAZONTAS TA XALIA SOU STO PINAKA TOU XRHMATHSTHRIOU. GIATI DEN KANETE OTI EKANAN OI OI IRAKINOI EDO KAI OKTO XRONIA, KLEISTE TO XRHMATISTHRIO GIA EXI MHNES OSTE NA MHN EXETE ARNHTIKES EIDHSEIS GIA TIS AGORES, AFOU ETSI KI ALLIOS PANIKOBALLETAI O KOSMOS KAI TRABAEI TA LEFTA TOU STO EXOTERIKO.
dimitris korinthios
26/02/2010 01:42
Υπάρχουν και αυτοί οι Έλληνες κ. Παπανδρέου
Ημερομηνία ανάρτησης: 25 Φεβρουαρίου 2010.

Απατεώνες στην ευρω-οικογένεια και άλλα προσβλητικά ανέφερε το γερμανικό περιοδικό Focus προκαλώντας τεράστιες αντιδράσεις στην χώρα μας αλλά και στους ομογενείς μας.

Την ίδια όμως χρονική στιγμή με το ακραίο και προσβλητικό δημοσίευμα του Focus που στρέφεται ευθέως κατά της ελληνικής κοινωνίας ,στην ίδια χώρα (Γερμανία) κυκλοφορούσε και άλλο ένα ακραίο και προσβλητικό δημοσίευμα για την Ελλάδα .
Πρόκειται για αυτό του περιοδικού Der Spiegel , όπου φιλοξενούσε συνέντευξη του ….Έλληνα Πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου, στην οποία … έλεγε περίπου τα ίδια με τον συντάκτη του Focus ( χρησιμοποιώντας απλά διαφορετικό λεξιλόγιο).

Ο κ.Γ. Παπανδρέου ακολουθεί τον ολισθηρό δρόμο που είχε χαράξει ως αντιπολίτευση, όπου με διάφορες δηλώσεις του και συνεντεύξεις στον διεθνή τύπο, κατηγορούσε την τότε κυβέρνηση της χώρας μας και κατ` επέκταση την ίδια τη χώρα μας, χωρίς να αναλογίζεται τις συνέπειες αυτών των δηλώσεων του.

Παραθέτω ορισμένα χαρακτηριστικά σημεία της συνέντευξης του κ. Γ. Παπανδρέου στο Der Spiegel και μετά ας αναρωτηθούμε ΠΟΙΟΣ τορπιλίζει την εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό και προσπαθεί λοιδορώντας να την υποβαθμίζει.

Η πρώτη ερώτηση του Spiegel ήταν: η χώρα σας ζημίωσε το ευρώ και εξώθησε την Ευρώπη σε μια σοβαρή κρίση. Πόσο άσχημα είναι τα πράγματα για την Ελλάδα;
Προσέξτε τις λέξεις ζημίωσε και εξώθησε την Ευρώπη σε μια σοβαρή κρίση . Σε προηγούμενο άρθρο μου (Το τρίγωνο του διαβόλου για την ελληνική οικονομία ) είχα αναφερθεί διεξοδικά στο ρόλο της Deutsche Bank , πως μας ώθησε βαθειά στην κρίση και ποια τα οφέλη που έχει αποκομίσει η ….Γερμανική οικονομία απ` αυτή τη …περιπέτεια της Ελλάδας. Φυσικά όλα αυτά είναι εν γνώσει του κ. Γ.Παπανδρέου.

Προσέξτε τώρα την απάντηση του Έλληνα πρωθυπουργού: Το χειρότερο είναι ότι έχουμε χάσει την αξιοπιστία μας. Έχουμε επίγνωση του ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μεγάλα προβλήματα, για τα οποία φταίμε εμείς οι ίδιοι οι Έλληνες …. !!! Χωρίς περαιτέρω σχολιασμό απ` εμένα.

Στην συνέχεια της συνέντευξης και όταν το Spiegel ρωτά για την διαφθορά στην Ελλάδα, ο Πρωθυπουργός απαντά ότι : Σε περσινή του έρευνα ο ΟΟΣΑ χαρακτήρισε τα ελληνικά δημόσια νοσοκομεία εξαιρετικά διεφθαρμένα. Στη Γερμανία μια ενδοστεφανιαία πρόθεση για εγχείρηση καρδιάς κοστίζει γύρω στα 500 ευρώ, ενώ σε μας μεταξύ 2000 και 2500 ευρώ. Και γι’ αυτό φταίει η διαφθορά στην Ελλάδα.

Ερωτώμενος δε από τον δημοσιογράφο: Γιατί το ελληνικό κράτος λειτουργεί τόσο άσχημα; o …Έλληνας Πρωθυπουργός απαντά: Η διαφθορά είναι πολύ διαδεδομένη στις Αρχές και στις δημόσιες επιχειρήσεις. Το πολιτικό μας σύστημα υποθάλπει την ευνοιοκρατία και τη σπατάλη. Αυτό έχει υποσκάψει το κράτος δικαίου και την εμπιστοσύνη στη λειτουργία της πολιτείας. Μία από τις συνέπειες είναι και το να μην πληρώνουν πολλοί πολίτες τους φόρους τους.

Όταν λοιπόν αντιδρούμε -δικαίως- σε τέτοια δημοσιεύματα, θα πρέπει πάνω απ` όλα να αντιδρούμε στο σύνολο τους , συμπεριλαμβανομένης της συνέντευξης του Έλληνα Πρωθυπουργού, η οποία ρίχνει λάδι στην φωτιά και μάλιστα σε πολύ ….ύποπτες εποχές. Πέραν του ότι αυτοί οι χαρακτηρισμοί και οι γενικεύσεις προσβάλουν τους υγιείς Έλληνες πολίτες.

Γιατί μάλλον ο κ. Παπανδρέου δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν ΚΑΙ αυτοί! Αυτοί οι Έλληνες πολίτες που ( σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕUROSTAT) : α) Εργάζονται περισσότερες ώρες ετησίως από όλους τους Ευρωπαίους, β) Αμείβονται λιγότερο από όλους, γ) Ζουν και κινούνται στην ακριβότερη αγορά της ΕΕ – την ελληνική, η οποία κατακλύζεται από τα …. ευρωπαϊκά προϊόντα, τα οποία εκτοπίζουν τα ελληνικά δ) Υποχρεώνονται να πληρώνουν το 4.5% του ΑΕΠ τους για ευρωπαϊκά οπλικά συστήματα, διότι η Ε.Ε. αρνείται να εγγυηθεί τα σύνορά τους, και, ε) Λοιδορούνται και διασύρονται και από πάνω, από τους Ευρωπαίους εταίρους τους… Τώρα μάλιστα λοιδορούνται και διασύρονται διεθνώς ΚΑΙ από τον …πρωθυπουργό τους!

Υπάρχουν και αυτοί οι Έλληνες κ. Παπανδρέου !

Bookmark It
ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ
25/02/2010 22:57
ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΟΙ
ΕΙΣΤΕ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Παράγκας ο ανεγκέφαλος
25/02/2010 22:15
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100021_07/02/2010_389969_ &..."Δεν φταίει ο μισθωτός, δεν θα πληρώσει ο κοσμάκης", ήταν το μήνυμα που έστειλε από τις Βρυξέλλες ο πρωθυπουργός, βάζοντας τέλος στα σενάρια για μέτρα τύπου Ιρλανδίας και ξεκαθαρίζοντας ότι η κυβέρνηση του θα επιχειρήσει την περιστολή του ελλείμματος με την προώθηση διαρθρωτικών αλλαγών στο φορολογικό και τη διαφάνεια και όχι με έκτακτα μέτρα. Να κλείσει τη "φιλολογία περί σκληρών μέτρων" επιχείρησε από τις Βρυξέλλες ο πρωθυπουργός: "Δεν είμαστε στο χείλους του γκρεμού". (ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2009) http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4550708
Η απλή μέθοδος των τριών...by Anegefalos Παράγκας
25/02/2010 22:10
"Το κόστος μισθοδοσίας Δημ.Υπ. απορροφα το 48% των πρωτογενων δαπανων” (απο Ναυτεμπορικη Παρασκευής 30.11.2007)....._ To 2010 με το 1.022.100(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Δ.Υ.(πλησιάζουμε την Κίνα!!!!!!!!!!!) πόσο;;;;
GOLDEN BOY
25/02/2010 22:00
@Δ.Υ. 25/2/2010 20:03 "Την τελευταία δεκαετία οι τράπεζες αύξησαν το ενεργητικό τους από 250 δις σε 570 δις"

JEREIS TI EINAI TO ENERGHTIKO; AS YPOTHESOYME OTI EXW MIA EPIXEIRHSH KAI AGORAZW EMPOREYMA AJIAS 100 XILIADWN ME DANEIKA. THN ALLH MERA XALAEI TO 1% TOY EMPOREYMATOS KAI MOY MENEI EMPOREYMA (ENERGHTIKO) 99 XILIADES. EPISHS EXW DANEIO (PATHITIKO) 100 XILIADES. POSA XRHMATA THA EDINES ESY GIA NA AGORASEIS AYTH THN EPIXEIRHSH;
Πέτρος Κ.
25/02/2010 21:38
Δ.Υ. 25/2/2010 20:03

Ευελπιστούν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και οι ελεύθεροι επαγγελματίες στην ολοκληρωτική εξαφάνιση των Δ.Υ. Να μην μείνει κανένας τους. Αν είναι δυνατόν να εκτελεστούν στα σκοπευτήρια για παραδειγματισμό. Επειδή είναι οι ξεφτίλες, οι τεμπέληδες, οι εγκληματίες, οι καταστροφείς της ελληνικής οικονομίας, τα μιάσματα.
Πιστεύουν ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια και την σωστή κρίση. Όσοι διαφωνήσουν μαζί τους είναι οι κηφήνες του συστήματος. Τα βολεμένα κομματόσκυλα.
Όλο αυτό δεν είναι χωρίς αντίκρυσμα και προσωπικό όφελος. Δεν επιχειρηματολογούν στο βρόντο. Έχουν την ψευδαίσθηση ότι με αυτό τον τρόπο θα μειωθεί η δική τους φορολόγηση. Ίσως μάλιστα να παίρνουν και επιστροφή φόρου. Πρόκειται ενδεχομένως μετά τις απολύσεις να τρώνε όλοι στην Ελλάδα με χρυσά κουτάλια.
Και μετά θα ξυπνήσουν.
Έχουν αποφασίσει (μεταξύ τους) ότι παραγωγικοί, έντιμοι και δουλευταράδες είναι μόνο αυτοί. Όλοι οι υπόλοιποι είναι κοπρίτες.
Να ξέρεις ότι η βλακεία και η κακία πάνε μαζί.
Και από την κακία κάτι μπορείς να διδαχτείς.
Από την βλακεία απολύτως τίποτα.
Επισήμανση
25/02/2010 20:59
ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΑΓΙΚΗ 25/2/2010 19:21

Οι Γερμανοί δεν είναι κορόιδα να φύγουν από την Ε.Ε.
Δ.Υ.
25/02/2010 20:03
Ανεγκέφαλε ΠΑΡΑΓΚΑ τι προτείνεις;;;;

Να λειτουργήσει το κράτος χωρίς Δ.Υ;;;;

Ακόμα κι αν μειωθούν οι Δ.Υ. στο μισό και αν οι οι αμοιβές τους μειωθούν στο μισό το κράτος θα κερδίσει 12 δις. Μέχρι τα 55 δις που θα δανειστούμε φέτος ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.

Προλετάριοι ενωθείτε και μην τρωγόσαστε μεταξύ σας!!!



ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΑΓΙΚΗ
25/02/2010 19:21
@ ΠΡΟΣ Δ.Υ
<<<Τα λεφτά δεν τα πήραν οι δημόσιοι υπάλληλοι ούτε οι ιδιωτικοί υπάλληλοι .
Σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου οι Πρετεντέρηδες των κατευθυνόμενων ΜΜΕ.

<<<Η μισθοδοσία των Δ.Υ. είναι 18 δις το χρόνο.>>>

18 ΔΙς Χ 20 ΧΡΟΝΙΑ = 360 ΔΙΣ ΔΗΜ ΧΡΕΟΣ
18 ΔΙΣ ( ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) Χ 30 ΧΡΟΝΙΑ =540 ΔΙΣ ΔΗΜ ΧΡΕΟΣ

ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ Η ΕΥΡΩΠΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΗ ΑΝΑΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΑΠΟ 1.000.000 ΣΕ 2.000.000 ΤΟΥΣ Δ.Υ

ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε


N.Π.
25/02/2010 19:13
ELLINES ELEOS. MAS SKOTONOUN KATHE MERA. PIOS THA MAS VOITHISI?
μπουρδολογοι
25/02/2010 19:07
Τώρα πιάσαμε και την μπουρδολογια τσιμπρολογια περί γερμανικών αποζημιώσεων , οι δήθεν οι περήφανοι πατριδοκάπηλοι ελληνόπαιδες που αν είχαν και την παραμικρή υπερηφάνεια δεν θα δεχοντουσαν τους γερμανούς τουρίστες το καλοκαίρι στα δωμάτια τους , (τα γουρούνια ζουν σε στάβλους )
γιατί τώρα θυμηθήκατε τις αποζημιώσεις και δεν το κάνατε 10 χρόνια πριν που παίρνατε ζεστό χρήμα ;;;;;;;;;;;.
αλλά όπως φαίνεται πνίγουμε την περηφάνια μας μόνο όταν οι γερμανοί πληρώνουν τους τεμπέληδες της εφορης κοιλάδας τους κατεστραμμένου βαλκανικού νότου .
η Ελλάδα θυμίζει βυζάντιο λίγα χρόνια πριν την άλωση και την επέλαση των τσουκαλάδων όπου διάφορες ευρωπαϊκές επιτροπές είχαν εγκατασταθεί στην χώρα για να διαιτητεύσουν την διχόνοια και την παρακμή μεταξύ πολιτικών , εκκλησιάς και λαού , …..πόσο μοιάζουν οι εποχές .
ελπίζω μόνο τα επόμενα χρόνια η χώρα να μην υποστεί καμιά πολύ βαριά ταπείνωση σε εθνικά θέματα .
Σολων
25/02/2010 19:02
Τα χθεσινα επεισοδια απο τους γνωστους αγνωστους συνετειναν στο σημερινο βουλιαγμα του ΧΑ και στην αυξηση των spreαd στις 400 μοναδες.

Ποσο θα πληρωνουμε δισεκατομμυρια γιατι η αστυνομια δεν μπορει επιτελους να συλλαβει του γνωστους και ολιγους ταραξιες? Οι ολιγοι δημιουργουν ζημιες δισεκατομμυριων που θα τα πληρωσουμε ολοι.

Κατι πρεπει να γινει.

Εχουμε η δεν εχουμε κρατος?
Δ.Υ.
25/02/2010 18:33
Αρκετά με τους ανισόρροπους ΠΑΡΑΓΚΕΣ του φόρουμ!!!!

Τα λεφτά δεν τα πήραν οι δημόσιοι υπάλληλοι ούτε οι ιδιωτικοί υπάλληλοι .
Σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου οι Πρετεντέρηδες των κατευθυνόμενων ΜΜΕ.
Η μισθοδοσία των Δ.Υ. είναι 18 δις το χρόνο.
Την ίδια ώρα που 10.000 Έλληνες διακινούν 500 δις το χρόνο σε off shore.
Την τελευταία δεκαετία οι τράπεζες αύξησαν το ενεργητικό τους από 250 δις σε 570 δις (Ριζοσπάστης)
Πόσα δις έχουν πάρει από το χρηματιστήριο οι Εβραίοι την τελευταία δεκαετία;;;
130 δις χρωστάνε τα νοικοκυριά στις τράπεζες. Φταίνε οι Δ.Υ. και για αυτά;;;
ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ . Να ζηλεύουμε τον μισθό του δημοσίου.
ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕ ΞΥΠΝΑΤΕ !!!!!!!!

Κανείς δεν αντιλέγει πως σε κάποιες υπηρεσίες πλεονάζουν υπάλληλοι. Σε κάποιες όμως υπάρχει έλλειψη. (Π.Χ. υπηρεσίες αλλοδαπών, ΙΚΑ ΚΛΠ.)
ΑΣ ΚΆΝΟΥΝ ΜΕΤΑΤΆΞΕΙΣ!!
Αντί για αυτό βλέπουμε το υπουργείο πολιτισμού να παίρνει συμβασιούχους, οι ΟΤΑ να παίρνουν αυτή τη στιγμή 10.000 με μερική απασχόληση και 7.000 με μίσθωση έργου, 10.000 αναπληρωτές και 10.000 ωρομίσθιοι στην εκπαίδευση απροσδιόριστος αριθμός εποχιακών κλπ.
ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΑΓΙΚΗ
25/02/2010 18:27
η κυβερνηση ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ

ο κοσμακης στον κοσμο του .

τα αδιαφορα για τους ελληναραδες spread στα 360

ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΑΜΕΙΩΤΑ

ΟΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΑΜΕΙΩΤΑ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ .

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΔΑΝΕΙΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ;;;;;;;;; .
ΚΩΣΤΑΣ
25/02/2010 18:06
ΕΛΑΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΙΔΙΑ
ΣΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΖΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΤΕ ΣΤΟΝ ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ
ΠΑΝΤΩΣ ΤΙΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΡΙΚΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ . ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ??
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΤΕ ΑΒΑ..ΒΑ..ΒΑ??????????
Α...ΡΕ....ΣΑΧΛΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SK
25/02/2010 15:27
TI IPE O GIORGOS? PERNO SKLIARA METRA NA STILO TO SOSTO MINIMA STIS AGORES? PARE TORA GIORGARE TO "DAXTILO" TON AGORON, KE PLIROSE ESI M_____A ELINIKE LAE...
GOLDEN BOY
25/02/2010 15:16
@Όχι από υλιστική σκοπιά 25/2/2010 08:33 "Καθημερινά πηγαινοέρχομαι με ταξί στη δουλειά μου..."

SE PLHROFORW OTI EDW STO CITY AKOMA KAI TRADERS POY PLHRONONTAI 500 XILIADES TO XRONO DEN PHGAINOERXONTAI STH DOYLEIA ME TAXI. OLOS O KOSMOS XRHSIMOPOIEI TO METRO (POY SE WRA AIXMHS DE XWRAS NA MPEIS) KAI TA LEWFOREIA. KATA TA ALLA THELEIS KAI EPANASTASH! NA DOYME META POIOS THA PLHRWNEI TA TAJI SOY. TO KRATOS POY THA EXEI FALIRISEI; E RE MOYNTZES POY XREIAZESTE MERIKOI!!
Γειά σου ρε DJK!
25/02/2010 14:59
Συμφωνώ με όσα είπες. Προσπαθώ και εγώ να τα εφαρμόσω και θα προσπαθήσω περισσότερο βλέποντας πως κι άλλοι βαρέθηκαν την γκρίνια και έχουν όρεξη για δημιουργία και δουλειά!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
25/02/2010 14:11
O Nεοφιλελευθερισμός, απειλεί καί εκβιάζει με τα όργανά του, τούς οίκους αξιολόγησης. Πέσανε πάνω μας να μας καταβροχθίσουν φίλοι μου, δέν ξέρω πως θα γλυτώσουμε. Οι Νεοφιλελεύθεροι είναι πτωματοφάγοι γύπες. Ο Καραμανλής μας έκανε πτώμα καί μας έριξε στα όρνια τελείως άοπλους! Υπομονή καί κουράγιο μας χρειάζονται! Στο κάτω-κάτω λάθη μας πληρώνουμε! Εμείς εκλέξαμε τον Καραμανλή, εμείς τον θεωρούσαμε καταλληλότερο ως πρίν 6 μήνες, εμείς θα πληρώσουμε τον λσμό της βλακείας μας! Το ευτύχημα είναι ότι,
οι βλάκες λιγοστέψανε καί λιγοστεύουνε συνεχώς! Αυτό είναι καί η μόνη μας ελπίδα!
Β.Σ.
25/02/2010 14:06
Λοιπον, εσεις οι λεχριτες ΞΕΝΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ σταματηστε αμεσως να κανετε τα αισχη που κανετε στα οπισθια μας, γιατι will be very angry. Aμα δε τα παρουμε κανονικα στο κρανιο, θα κανουμε κονε με τους ευγενικους ΞΕΝΟΥΣ ΧΑΣΟΣΚΟΠΟΥΣ και θα μας χασετε απο πελατες. ΚEEP ON WALKING GIORGO. YOU WILL FIND MANY MONEY OUT THERE.
Αυτά είναι...(με "soundtrack" τις Καμπάνες Υποβάθμισης...)
25/02/2010 13:58
"Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι σήμερα το ΑΣΕΠ έχει αξιολογήσει τις αιτήσεις 330 φορέων του Δημοσίου και του ευρύτερου δημόσιου τομέα που αιτήθηκαν την πρόσληψη 20.945 ατόμων με συμβάσεις μίσθωσης έργου. Από το σύνολο των αιτημάτων το ΑΣΕΠ έχει ανάψει το πράσινο φως για την πρόσληψη συνολικά 19.453 ατόμων, ενώ έχει απορρίψει μόλις 1.492 θέσεις, για τις οποίες διαπίστωσε ότι δεν πρόκειται για γνήσιες συμβάσεις και υποκρύπτουν εξαρτημένη εργασία."_(by Παράγκας)
Παράγκας
25/02/2010 13:24
Δεν φταίει ο μισθωτός, δεν θα πληρώσει ο κοσμάκης, ήταν το μήνυμα που έστειλε από τις Βρυξέλλες ο πρωθυπουργός, βάζοντας τέλος στα σενάρια για μέτρα τύπου Ιρλανδίας και ξεκαθαρίζοντας ότι η κυβέρνηση του θα επιχειρήσει την περιστολή του ελλείμματος με την προώθηση διαρθρωτικών αλλαγών στο φορολογικό και τη διαφάνεια και όχι με έκτακτα μέτρα._ Να κλείσει τη φιλολογία περί σκληρών μέτρων επιχείρησε από τις Βρυξέλλες ο πρωθυπουργός: Δεν είμαστε στο χείλους του γκρεμού (ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2009) http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4550708
Kostas
25/02/2010 12:41
Oso den allazete nootropia kai idees ekei kato tha sas kynygane se kathe eykara pou tous dinete. Nai, eseis tous dinete tis eykairies! Kai mi perimenete mono apo to kratos, to kratos eseis eiste, mi katheste kai psaxnete dikaiologies kai lyseis maimou pou metaferoun to problima apla sto mellon. Oi ellines sto eksoteriko exoun na fane olo to brisimo kai tin koroidia epeidi ekei kato den mporeite na pate mprosta. Na sas piesoun kai allo, makari !! kai oute euro na min parete, oute apo to katoxiko daneio oute apo kanenan pros to paron. Giati an sas dosoun lefta tha peite "ola ok" kai synexizoume opos kseroume os tora ...
POTE 8A KSEBRAKWSOYME PODOSFAIRISTES?
25/02/2010 12:41
Η εφορία στην Αγγλία έχει βάλει στο στόχαστρο τους εκατομμυριούχους και ακριβοπληρωμένους Άγγλους ποδοσφαιριστές. Τους έστειλε ήδη επιστολές, με τις οποίες τους ενημερώνει ότι ερευνά τα έσοδά τους.

Η εφορία υπολογίζει ότι στις δηλώσεις των ακριβοπληρωμένων ποδοσφαιριστών της πρεμιέρ Λιγκ, υπάρχει μια φοροδιαφυγή στο ύψος των εκατό εκατομμυρίων λιρών, η οποία μεθοδεύεται με την πληρωμή μεγάλου μέρους των αμοιβών των ποδοσφαιριστών σε εταιρίες, ως έσοδά τους από διαφημίσεις.

Με αυτό τον τρόπο πληρώνουν εταιρικό φόρο που είναι χαμηλός, γύρω στο 20%, ενώ η φορολογική κλίμακα για τα φυσικά άτομα με έσοδα πάνω από 150.000 λίρες το χρόνο είναι 50%.

Εάν η εφορία κλείσει αυτό το "παράθυρο", τότε θα πρέπει να αναμένεται μεγάλη έξοδος διεθνών Άγγλων ποδοσφαιριστών από την Αγγλία και ένταξή τους σε μεγάλες ευρωπαϊκές ομάδες.



ADAMS
25/02/2010 12:09

@ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΑΓΙΚΗ . 25/2/2010 10:42

TI METRA NA PAREI O MAGKOYFHS? EMEIS PREPEI NA PAROUME METRA GIA NA TON ODHGHSOYME STHN EJODO.


DJK
25/02/2010 11:59
Οι Financial Times γράφουν σήμερα για το πως οι σκηνές επεισοδίων στις χθεσινές διαμαρτυρίες υπενθύμισαν στις διεθνείς αγορές ότι η πραγματοποίηση του προγράμματος σταθερότητας δε θα είναι εύκολη. Έτσι το κόστος δανεισμού ανέβηκε άλλες 70 μονάδες στις 400 (4% πάνω απ'' της Γερμανίας). Ωραία. 20 τσαμπουκάδες κάνουν το χαβά τους, εμείς θα πληρώσουμε άλλο ένα Δισ. από τη τσέπη μας.
nikos4878
25/02/2010 11:48
Κύριοι δεν φταίνε οι σημερινοί κυβερνώντες, η χώρα βουλιάζει στη χρεοκοπία, απλά δεν το λέει κανένας!!!!!! Η Χώρα μας,που όλοι αγαπάμε,θα γυρίσει 100 χρόνια πίσω!!!!!!!!! Κανένας Παπανδρέου κανένας Σαμαράς κανένας Τσίπρας καμία Παπαρήγα δεν μπορεί πια να κάνει τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!
tonis
25/02/2010 11:15

Η μητσοτακικές τα κλεφτρόνια με τις ευλογιές τον γερμανών φιλών τους και η πασοκιδες με τον αρχιτέκτονα σιμίτι με τι ελιά στην μύτη και όλη αλί δήθεν ΚΚΕ καπαμάδες Φερών την πατρίδας σε αυτά τα χαλιά όλη καναν την παπιά γιατί όλη βολευτήκαν
Επίσης να μην διαμαρτύρονται η του δημοσίου εργαζόμενοι γιατί η νοοτροπία τους αν ήταν πιο σωστή θα ήταν διαφορετικά σίγουρα τώρα και αυτή πρέπει να πληρώσουν την νύφη μαζί με τους κολλητούς τους πολιτικούς δεν ανέχομαι Άλο η φασιστοαρχιτεκτονες γερμένη αυτούς που τους έδωσε η δύση την ευκαιρία μετά το σαράντα να χλιβόσουν την πατρίδα του Περικλή του Ισοκράτη του Αλέξανδρου σύμβολα παγκοσμία τις δημοκρατίας και τις έρρινης αυτή που κατάσφαξαν τον κόσμο δύο φόρες και η παππούδες του καλοπέρνα με τα βάρια τους αυτοκίνητα ενώ η δική μας που θυσίασαν ότι είχαν ακόμα και τις οικογένειες τους για την πατρίδα να πεθαίνουν στη ψάθα απαιτώ από το πρωθυπουργό τις πατρίδας μου μια ηχηρή Ελενάκι απάντηση στο γερμανικό κράτος τέρμα με τους εγκληματίες τέρμα με τους βαρβάρους διάβημα μνήμης άπατο και ότι μας χρώστα οδό και τώρα να τα πάρουμε πίσω με το δικά μας αίμα και περιουσιακά στάχια μας κώνου και τον έξυπνο η Ελλάδα δεν φοβάται κανένα πανό κάτω δεξσια και αριστερα
DJK
25/02/2010 11:06
Ναι, μπράβο, να αρχίσουμε όλοι να κλαίμε για την αδικία, τους αναίσχυντους κερδοσκόπους, τους έχοντες και κατέχοντες και όλους τους άλλους που φταίνε. Εγώ ξέρω ένα. Όταν είσαι στα δύσκολα βάζεις πλάτη και λύνεις το πρόβλημα. Εδώ. Σε αυτό τον πλανήτη. Όχι στην επιστημονική φαντασία, όπου με λαϊκούς αγώνες και κουραφέξαλα, νομίζεις ότι θα έρθει ο ξένος να σου δώσει λεφτά! Κάνεις ότι πρέπει να κάνεις για να μην πεινάσουν τα παιδιά σου. Δουλεύεις. Τη βγάζεις με πιο λίγα. Κάνεις κάτι για να διορθώσεις τη κατάσταση αντί να κάθεσαι να πίνεις καφέ και να γκρινιάζεις για το "πως τα έχουν κάνει"! Αν θες να φτιάξει η κατάσταση ανέλαβε δράση. Κατήγγειλε τον φοροφυγά και τον απατεώνα και τον ΔΥ που δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Ξανά και ξανά μέχρι να ξυπνήσει η πολιτεία. Κάνε οικονομία. Μην παίρνεις δάνειο. Δε χρειάζεται να πας διακοπές ούτε να πάρεις αμάξι. Και πάνω από όλα να ζούμε στη πραγματικότητα. Ο κόσμος δεν είναι καλός. Κάνεις ότι πρέπει για να φτιάξει, δεν περιμένεις αγάπη από ξένους. Τέλος.
ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΞΑΚΑΜΟΥΝ
25/02/2010 11:02
ΤΟ ΕΝΑ ΧΤΥΠΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΧ ΑΓΓΛΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ Κ.Λ.Π , ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΛΛΕΙΜΑΤΑ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ...
ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΘΕΙ ΝΑ ΞΑΚΑΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΕΒΡΑΙΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΙΚΟΣ ΔΑΧΤΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥΣ, ΣΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ...
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥΣ
GEORGE
25/02/2010 10:50
Να πω κάτι βρε παιδιά που δεν είναι άμεσα σχετικό με την οικονομική υποβάθμιση της χώρας, αλλά έχει σχέση με τα αίτια της μαράζωσης αυτής : Σήμερα συνόδευσα ένα φίλο μου για να πάρει ένα πιστοποιητικό από το δήμο του Αγίου Δημητρίου Αττικής. Το έχει ζητήσει από 11.2 και του είπαν ότι θα ήταν έτοιμο σε μία εβδομάδα. Μέχρι σήμερα δεν είναι έτοιμο και ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του. Καταντήσαμε και οι δύο να φωνάζουμε στα γραφεία ενός δήμου όπου : α) ο Γενικός του Γραμματέας έπαιζε το μπεγλέρι του και διάβαζε εφημερίδα, β) Τρεις γυναίκες υπάλληλοι συζητούσαν πώς θα κάνουν ένα φαγητό, γ) Ο άνθρωπος κάτω στις πληροφορίες κάπνιζε χαλαρός και όταν κάποιος τον ρώταγε κάτι του έλεγε που να ξέρω ;; !!!, δ) ο δήμαρχος ασχολούταν σε "σοβαρή" σύσκεψη με το θέμα του ωδείου του δήμου και κόσμος που είχε έλθει να τον δει περίμενε απέξω για ζητήματα πολύ πιο σοβαρά.
Εάν αυτους τους ανθρώπους πληρώνει το ελληνικό κράτος φταίει ο κάθε οίκος για τη χαμηλή μας αξιολόγηση ;
Μήπως πρέπει έστω και την ύστατη ώρα να γίνουν αντιληπτά κάποια πράγματα ;
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΑΓΙΚΗ .
25/02/2010 10:42
ΠΑΡΤΕ ΜΕΤΡΑ ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΔΙΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ , ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΧΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ , ΜΕ 1.000.000 ΚΑΙ ΚΑΤΙ Δ.Υ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΕ 9 ΕΚΑΤ ΠΛΥΘΥΣΜΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ . ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ .
Pavlos Xanthopoulos
25/02/2010 10:42
Stilte sto diaolo tous aetonihides kai ilithious tis deksias kai PASOK !
Me to KKE/PAME gia mia sovari Ellada,olloi mazi !
Oute mia stous apikiokrates pou isevalan stin Ellada kai me tin via mas ipohreosan na ipotahtoume stis dinasties ton Papantreon kai Karamanli/Mitsotaki kai cia...

Oute mia stous diethnos dolofonous!

Ehoume istorika epihirimata giati den prepi na plirosoume,ean erthi stin eksousia to KKE tha mporoume na zitisoume apozimiosi apo Germanous,Anglous,apo Jankides, kai polles poliethikes!

Na paradosoume tous politikous pou diikisan tin Ellada edw kai 65 hronia sta diethni dikastiria, oste na dikastoun mazi me ta ksena eikonomika simferonta, pou katavathisan tin Ellada !


Na ftiaksoume mia Ellada gia tous Polites tis Ellados kai ohi sta metra kathe ksenou eikonomikou eikou !

Na aniksoume tin eikonomiamas gia ollous kai ohi mono tin "Disi"...
Theloume ANATOLI !
mixalis
25/02/2010 09:48
Μας τα έχουν πρήξει σε ένα γενικότερο πλαίσιο. Δηλαδή, αρκετά. Μήπως θα έπρεπε να βγει κάποιος και νάρχίζει να βρίζει?..
elena
25/02/2010 09:44
κοιτα να δείς βρήκαν πτώμα να το φάνε τα κοράκια.
ουστ ρε!!! ουστ οξω απο τον τόπο μας..
ένας αναγνώστης(rdc)
25/02/2010 09:43
Το μαρτύριο της σταγόνας από τους ίδιους κερδοσκόπους που ασύδοτοι συνεχίζουν -παρά το ότι την προηγούμενη της κρίσης στην αμερική έβγαζαν λάδι και έδιναν την υψηλότερη αξιολόγηση στα ταξικά ομόλογά τους.-
Τώρα φταινε αυτοί που παίρνουν στα σοβαρά τους σπεκουλαδόρους που εξ αιτίας της αδυναμίας της ΕΕ να θωρακίσει τα μέλη της ευρωζώνης για έκτακτες περιστάσεις απομονώνουν όπως οι ύαινες το πιο αδύναμο μέλος -κάθε φορά- για να το κατασπαράξουν.
-Εκτός άν το αδύναμο ευρώ τους ευνοεί και απλά θυσιάζουν το μέλλον της ελλάδος για να ευνοήσουν την οικονομία των χωρών τους γράφοντας στα παλιά τους τα παπούτσια ευρώπες και ενότητες.
GOLDEN BOY
25/02/2010 09:40
ΜΕ ΤΗ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΕΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ! ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΠΑΕΙ ΙΣΙΑ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ! ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΠΙΑΤΣΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΥΣ!
BODY AND SOUL
25/02/2010 09:31
ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΤΕ ΣΤΟ ΛΑΟ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ, ΕΙΔΑΛΛΩΣ Η ΦΩΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΑΣ ΘΑ ΚΑΨΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 7Η ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΓΟΝΩΝ ΣΑΣ.



NEMESIS
25/02/2010 09:27
Αλήθεία άκουσα τα γνωστά επιχειρήματα (έως κάποιο σημείο και ΜΟΝΟ αποδεκτά) για τον πρωτογενή.... Για τον Δευτερογενή δεν άκουσα κανένα λίβελο ... έστω και αν το απιρρίψαμε σε μια πρόταση. Ενώ για τον Τριτογενή έ? Ολα τα κουστουμαρισμένα γιαπάκια και οι κυρα-Τασίες με τα "Rooms to Rent" ... εύκολο κέρδος απο τους κουτόφραγκους ... Τα "Competitive Advantages" αγαπητε ΔΕΝ είναι στατικά και διαχρονικα΄.... Θυμάσαι τις 10ετίες 50-60-([αντε και 70) τότε που βγάζαμε κουζίνες και πλυντήρια (σχεδόν) ισοδύναμα με τα ευρωπαΙκά ? Γιατι ? γαιτι υπήρχε λαός με όνειρο δημιουργικότητας ! Το 80 του το διέλυσαν παρέχοντας "ναρκωτικά" ...
Aνοξείδωτος
25/02/2010 09:21
Βάλτε ανθρώπους από την αγορά στα οικονομικά υπουργεία.Δοκιμασμένους.ΜπαρουτοκαπνισμένουςΔεν υπάρχει περίπτωση να ΄΄μασήσουν΄΄ οι αγορές και να δεχθούν κομματικούς-γλύφτες -οσφυοκάμπτες -τενεκέδες να αμολούν αρλούμπες..Υπάρχουν αξιόλογοι εδώ και στο εξωτερικό ,αρκεί να τους ψάξουμε και να τους επιστρατεύσουμε.Να σώσουμε το καράβι έστω και την ύστατη στιγμή.
k.k
25/02/2010 09:06
ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΖΑΛΙΣΕΙ ΤΑ .... ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΙΚΟΙ .... ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ. ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΙΚΟΙ ΔΕ ΦΑΛΗΡΙΣΑΝΕ ΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ???. ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ ??? ΚΑΛΑ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΜΠΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ. ΟΛΟΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗ ΘΕΣΟΥΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ.
Η ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗ ΣΗΨΗ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!!!
25/02/2010 08:55
ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΜΕ 5 ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΣΙΜΠΑΕΙ 1.400 ΕΥΡΩ !!!!!!!!!! ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΙΔΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ 700 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ !!!!!!!

ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ !!!!!!! ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΣΠΟΡ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ !!!!!!!!!

ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΑ ΜΕΤΡΑ ΘΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΟΣΟ Η ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ !!!!!!!

ΜΕΙΩΣΗ 30% ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ !!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ 300.000 ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ !!!!!!!

ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ !!!!!!!!!!!!!!

ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ 5.500 ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΑΣΟΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!!!!!!

Stella Petrides
25/02/2010 08:50
Αποφάσεις εντός του επόμενου μήνα
Νέο καμπανάκι υποβάθμισης από τη Standard & Poor''s
KAI KAMPANOKROUSTHS POIOS EINAI;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
MHPWS O MEGALOS ADELFOS;;;;;;;;;;;;;;;;;; GIATI EAN HTAN DIE8NHS OUDETEROS OIKONOMOLOGOS 8A EIXE EIDH XTYPHSEI OOOOOOOOOOXI TO KAMPANAKI ALLA H KAMPANA TOU BIG BEN............................................
Όχι από υλιστική σκοπιά
25/02/2010 08:33
Καθημερινά πηγαινοέρχομαι με ταξί στη δουλειά μου και συζητώ με τους γνωστούς μου πλέον ταξιτζήδες. Δεν είναι μέρα που να μη μου περιγράψουν το θυμό και την αγανάκτηση του κόσμου για τα πρωτοφανή μέτρα της κυβέρνησης κατά των εργαζομένων. Σύμφωνα με αυτά που ακούνε, προβλέπουν ανησυχία στο μέλλον, έφτασαν στο σημείο να μιλούν για ταξικούς αγώνες, για μεγάλη επανάσταση που θα ξεκινήσει από τους νέους.
Πράγματι η κοινωνία βρίσκεται εν βρασμώ. Η αλαζονεία των κυβερνήσεων ξεπέρασε κάθε όριο. Με τη διαφθορά που επέδειξαν και επιδεικνύουν, δημιούργησαν κοινωνικό χάσμα, εκφυλισμό, παρασιτισμό, ηθική νέκρωση. Ως τώρα δεν υπήρχε το κίνητρο, τώρα το κίνητρο υπάρχει. Πιστεύω πως κανένα πολιτικό προπαγανδιστικό φράγμα δεν έχει πλέον τη δύναμη για να αναχαιτίσει την οργή του λαού.
ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΛΠΙΖΩ.



ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΟΥΝ ????
25/02/2010 08:17
ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ??????

ΝΑ ΣΤΗΣΟΥΜΕ ........ ????

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑ ΤΡΕΛΗ !!!!!!!!!!

ΑΕΙ ΣΙΧΤΗΡ !!!!!!!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις