Λιγότερος φόρος για εισοδήματα έως 40.000 €

Τα σχέδια για τη νέα φορολογική κλίμακα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/01/2010 07:00 |
 Λιγότερος φόρος για  εισοδήματα έως 40.000 €
Ελαφρύνσεις σε εισοδήματα κάτω των 40.000 ευρώ και σταδιακές επιβαρύνσεις στα υψηλότερα επιφέρει η νέα φορολογική κλίμακα που, σύμφωνα με πληροφορίες,...
Γίνετε Συνδρομητής
ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ
29/01/2010 20:59
ΜΠΟΥΡΔΕΣ. 12.000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΙΤΙ Ε? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ 15000. ΤΡΙΧΕΣ. ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΟΥΝ ΤΑ ΦΤΩΧΑ ΛΑΙΚΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 30.000 ΕΥΡΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΙΤΟ. 30.000 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ 10.000000ΔΡΧ. ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ Η 2.000ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΝ ΜΗΝΑ .ΕΝΟΙΚΙΟ 500 Ε. ΦΩς ΝΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΛΛΑ 300 ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΑς ΚΑΝΟΥΝ 800 ΦΑΓΗΤΟ 30 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΜΕΡΑ Χ 30 Ι000Ε ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΑΒΕΡΝΑ 70 Ε3. ΤΣΙΓΑΡΑ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ ΤΕΚΝΟΥ ? ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚ. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΥΝ ΤΕΛΗ ,ΚΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΡΟ. ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥς Ε? ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΙ ΕΜΕΣΟΙ ΦΟΡΟΙ? ΑΥΤΟΥς ΕΜΕΙς ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΕΧΩΜΑΣΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ? ΑΝΤΕ ΧΑΘΗΤ6Ε ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΙΔΕΣ. ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟ9ΥΜΕ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ.
ΘΕΟΣ
29/01/2010 19:17

ΤΟ 50 % ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ Η΄'' ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ
ELHNAS
29/01/2010 17:30
POLI KALA TA LEEI O KYRIOS GIA TOUS DIMOSIOUS YPALLILOUS KAI TOYS POLITIKOYS, MONO POY XEXASE MESA SE AFTOYS NA VALEI KAI TOYS ERGOLAVOUS. OLOI AFTOI MAZI MAS EXAFANISAN PERIPOU 1 TRISEKATOMIRIO EVRO SE LIGOTERO APO 20 XRONIA. AS ANOIXTOYN OI LOGARIASMOI OLON AFTON TA TELEFTAIA 20 XRONIA KAI THA VRETHOUN LEFTA NA FANE KAI OI KOTES. VEVAIA TA XRIMATA DEN VRISKONTAI STHN ELLADA, ALLA MPOROYN ME TO PAGOSMIOPOIMENO SISTIMA PERI TROMOKRATIAS AN TO EFARMOSOUN NA TA VROUN OPOYDIPOTE KAI SE ENA 24ORO. DIAFORETIKA AS MAS AFISOUN ISIXOUS. DEN DIAXEIRISTIKAME XRIMATA TOY DIMOSIOY KAI DEN KANAME SINALAGES ME AFTOYS. DEN KALIPTO LOIPON TA KLEMENA TOYS.
Hektor
29/01/2010 15:28
Γιατί δεν μας λέτε τα επιδόματα των΄εφοριακών να τρελαθούμε λίγο. Όχι τα τυχερά ... τα επίσημα μόνο! Ζήτω η Ελλάς!
ΞΕΧΑΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ???
29/01/2010 12:25
ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ?????
γιώργος
29/01/2010 12:18
καλό θα είτανε προτού η κυβέρνηση ανακοινώσει την νέα φορολογική κλίμακα θα έπρεπε να σκεφθεί οτι θα έπρεπε πρώτα να ελένξει τα ε9 ολων των εντίμων κκ κρατικών λειτουργών οι οποιοι τα τελευταία 10 χρονια είχαν αναλαβει διάφορεσ θέσεισ όπως γγ υπουργείων , οργανισμών , προέδρων ΔΕΚΟ κλπ, και σεν μπορεί να θεωρείται ΄καποιος υψηλόμισθος με 2000 ευρω , η εχοντας μη πολυμελή οικογένεια οπως εγώ (4 παιδια΄) και με παντελή έλλειψη του κράτους οσον αφορά το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ
dimitris korinthios
29/01/2010 11:29
Κατακαημένε λαέ, πώς σου κατακουρελιάζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια εκείνοι που σε θέλουν να παραμένεις πρόβατο για να σε αρμέγουν και να σε ποδηγετούν. Άντε ντε, εσείς που προσβληθήκατε από τα λόγια μου, κουνηθείτε, αφού διαφωνείτε μαζί μου! Απαιτήστε από τους πολιτικούς σας ταγούς,κουνηθείτεεεεεε .....PEEEEEEEEEEEEEE!!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
29/01/2010 09:27
Το θέμα δέν είναι ποιά φορολογική κλίμακα θα υιοθετήσεις! Το θέμα είναι να συλλάβεις το πραγματικό εισόδημα κυρίως των ελεύθερων επαγγελματικών. Δηλαδή, αυξάνεις την φορολογία για εισοδήματα άνω των 40.000 καί καθάρισες; Αυτοί που βγάζουν πολλά περισσότερα από 40.000 αλλά δηλώνουν μόνο 13.000 θα θιγούν από τό μέτρο; Προσωπικά, δηλώνω εισόδημα ίσο με το εισόδημα 3 γιατρών, 5 ηλεκτρολόγων, 8 υδραυλικών, 4 δικηγόρων. Δεν έχω συναντήσει ακόμη κάποιον που ασκεί ένα από τα παραπάνω
επαγγέλματα να είναι σε χειρότερη οικονομικά θέση από εμένα. Συλλάβετε κύριοι πρώτα τα πραγματικά εισοδήματα, καί μετά να μιλήσουμε για δίκαιη καί άδικη κλίμακα!
TI ATYHO TO ELLINIKO KRATOS
29/01/2010 09:10
STHN E.E H DEFTERH ERGASIA FOROLOGEITAI ME SINTELESTH 50% DHLADH H META THN KYRIA DULIA SU
STHN ELLADA PANE NA TA PARUN OLA APO AFTUS PU DULEVUN 8 ORO
POLLOI ELLHNES KANUN 2 DULIES THN FENOMENIKH
KAI THN MAVRH DULIA
OPOTE KAPOIOS BOREI NA EINAI TO PRWI ASTYNOMOS KAI TO APOGEVMA TAXINZHS KAI MALHSTA AFOROLOGHTOS
H ALIWS TO PRWI O DASKALOS STO GIMNASIO KAI TO APOGEVMA STO FRONTHSTIRIO
NA PWS GINWNTAI OI DIAROES
γκαντι
29/01/2010 06:56
ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ?
ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΜΑΣ.
ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟ? Ο ΚΟΣΜΟΣ

ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΠΙΣΦΑΛΕΙΣ Η ΚΑΤΣΕΛΗ Η ΧΟΝΤΡΗ? ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
ΠΟΙΟΣ ΧΑΝΕΙ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΕΠΙ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ?
Ο ΚΟΣΜΟΣ

ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ? ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ? Ο ΚΟΣΜΟΣ

ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ?
ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ΧΑΝΕΙ ΦΠΑ, ΠΟΙΟΣ ΧΑΝΕΙ ΦΟΡΟ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ, ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ? Ο ΚΟΣΜΟΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΜΦΑΓΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ, ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΣΜΑ.

ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΩΝ 1500 ΚΚ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ.

ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΑΣ ΜΕ 100 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΑ ΜΕΛΛΙΣΣΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΓΙΑ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΣΜΑ.

ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!

Ο ΕΧΘΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΥΡΡΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ. ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΜΟΙΥΣ ΤΗΣ ΚΑΤΣΕΛΗ, ΤΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΤΟΥ ΛΟΒΕΡΔΟΥ.

ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΠΟΤΕ

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΤΕ!!!

Η ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ, ΑΛΛΑ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.
Ο ΔΥΤΗΣ
29/01/2010 03:05
ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ ΜΕ ΜΕΙΩΣΕΙΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΙΝΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ! ΜΩΡΕ ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΡΟΜΠΑ !
AX
29/01/2010 02:25
@greco Pes ta re!!
dimitris korinthios
29/01/2010 01:22
Εμπρός περήφανε λαέ,
Μη σκύβεις το κεφάλι,
Μ'' απόδειξη θα ξαναβρείς
Αξιοπρέπεια και πάλι.

Σεισμός, σεισμός, έρχετ'' ο λαός,
Απόδειξη κρατώντας
Σαν αναμμένη δάδα,
POLITIS
28/01/2010 21:32
AΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ Ιδιωτικός Υπάλληλος 28/1/2010 12:20 ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΣΟΥ ΜΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΑΝΑΔΟΥΛΕΙΕΣ!!!! ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ... ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΣΤΟΧΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΠΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Η ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ Η ΑΠΟΤΥΧΩΝ ΤΟΥ ΑΣΕΠ... ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΧΘΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΟΧΗ ΑΝΑΛΛΑΓΗ ΥΒΡΙΣΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΙΩΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΜΒΛΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΙΣΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΑΝΑΞΙΩΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΓΛΥΨΙΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΕΠΟΧΕΣ ΠΑΧΙΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ ΠΟΥ ΛΑΔΟΘΗΚΑΝ ΑΡΠΑΞΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΤΑ... ΤΙ ΑΔΙΚΙΑ ΝΑ ΤΟΥΖ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ...
greco
28/01/2010 19:18
Ti letai re Ellinares Koutofragoi!!!
Akouste aforologito 12000 euro !!! Akouste eisodima ergazomenon 40000Euro !!!stin Elbetia me tosa Lefta pou yparxoun edo me tis megaliteres trapezes ston kosmo, me terastia biomixania, na mi synexiso giati mou anebenei i piesi,pano apo 5000 Franga plironeis kanonika tous Forous pou analogoun.Sti Ellada me Biomixania paraskeuis portokalion , ntomaton , kai rodakinon me olous kataxreomenous ,to 50% na zoun me danika ,exoun eisodimata 40, 50000 ktl Euro midenika eksoda( o kathenas exei to spitaki tou, exei tis kotoules tou, to ladaki tou ktl kai kanenas den plironei Forous ) oloi exoun kati na klepsoun. Oloi paraponiountai , apergies, kaloperasi ,ORAIA auti einai i zoi stin Ellada. Tabli , Frape, kai psemata. Omos mas pirane xambari kai tin Bapsame.Synexiste etsi , milate gia sxoini sto spiti tou kremasmenou.Milao gia olous: ergazomenoi, Dimosioi ypaliloi, epixirimaties, idiotikoi ypaliloi mikroi ,megaloi an den alaxetai myala eistai eidi me to ena podi ston tafo.
ellinogallida
28/01/2010 19:11
TI TYXEROI OI ELLINES ME AYTI TI NEA FOROLOGIA !!!

TI ATYXO TO ELLINIKO KRATOS NA MIN AKOLOUTHEI TIS ALLES EYROPAIKKES XORES GIA NA MAZEPSI LIGA LEFTA!!!

P.X STI GALLIA GIA 20 000 EURO EXOUN SINTELESTI 45% KAI DEN MILAO GIA SOUIDIA !!
as parete mesees timolipseies
28/01/2010 18:16
as parete mesees timolhpseies sta eleftera epagelmata dioti oi times yphreseiwn pikhlune
kai h forologia na exei thn antikimenikothta ths
enas odontogiatros sto kolonaki pernei para polles fwres perisotera apo afton sta kamhnia
για δεσιμο
28/01/2010 16:58
Ας φροντισουν οι κυβερνωντες πρωτα να εξασφαλισουν εισοδημα αξιοπρεπες για ολους τους πολιτες αναλογα με την οικογενειακη τους κατασταση και μετα ας το φορολογησουν οπως γουσταρουν.Φτασαμε στο σημειο να φωναζουν και να διαμαρτυρονται οι καλα αμοιβομενοι "εργαζομενοι " (και κυριως καποιοι κοπριτες του δημοσιου) γιατι θα πληρωσουν καποιο φορο οταν γυρω μας ο κοσμος στεναζει απο την ανεργια τη φτωχια την εγκαταλειψη την απελπισια.Δεν θα επικαλεστω την ανθρωπια τους μιας και δεν εχουν ομως ο καινουργιος πρωθυπουργος με τις ευαισθησιες και τη λεπτοτητα που τον χαρακτηριζουν θα αφησει να γινει μια πιθανη κοινωνικη εκρηξη εξαιτιας μιας εστω και μεγαλης μεριδας χαραμοφαγαδων:
Αλέξανδρος
28/01/2010 16:01
Το σχόλιο: Ιδιωτικός Υπάλληλος 28/1/2010 12:20 γ... και δέρνει
Νίκος
28/01/2010 15:37
Η σχιζοφρένεια σε όλο της το μεγαλείο! Το οικονομικό επιτελείο θα αναρωτιέται στη συνέχεια γιατί τα έσοδα από το ΦΠΑ δεν αυξάνουν, όταν η ίδια αυξάνει υπέρμετρα την άμεση φορολογία δίνοντας το μήνυμα για περισσότερη φοροδιαφυγή. Και όλα αυτά με τις γνωστές αδυναμίες των φορολογικών μηχανισμών.

Ας βάλει ως προτεραιότητα η κυβέρνηση την στοιχειώδη συγκέντρωση του ΦΠΑ και ας αφήσει τους φορολογικούς συντελεστές στα ίδια επίπεδα, διότι τα έντιμα κορόιδα έχουν πλέον βαρεθεί να πληρώνουν το λογαρισμό σε αυτή τη χώρα!
ΚΛΕΙΔΙΑ
28/01/2010 15:37
ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑΙ .
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ 50 ΑΛΛΟΣ 100 ΑΛΛΟΣ 200 .....
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΣΑ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ....
Χρήστος Πάτρας
28/01/2010 14:52
@ POLITIS 28/1/2010 11:19

Αν δεν τους αρέσει μπορούν να παραιτηθούν κύριε Πολίτη.. Δεν τους παρακάλεσε κανείς να γίνουν Δ.Υ. , αντίθετα αυτοί έγλυψαν κατουρημένες ποδιές για να διορισθούν στο δημόσιο..
Όσο για το επιχείρημα του οικογεννειακού προγραμματισμού, αυτό ισχύει μόνο για τους Δ.Υ. ;; Για χιλιάδες Ι.Υ. που ξαφνικά είδαν να γίνονται οι όροι εργασίας τους λάστιχο, να κόβονται στο μισό οι μισθοί τους και ακόμη χειρότερα να απολύονται δεν τρέχει τίποτα..;; Αυτοί δεν έχουν προγραμματισμό..;;

Είναι δε οι Δ.Υ. και σε πολύ μεγάλο βαθμό υπεύθυνοι για τα σημερινά χάλια της πατρίδας μας αφού μονίμως φρενάρουν κάθε προσπάθεια που πάει να γίνει, κάθε επιχειρηματική κίνηση.. Αυτοί θρέφουν σε μεγάλο βαθμό την σαπίλα και την διαφθορά. Και είναι σχεδόν αναμενόμενη η αντιμετώπιση αυτή, αφού η μονιμότητα αποχαυνώνει κάθε ενδιαφέρον για οποιαδήποτε αλλαγή, αφού αλλαγή σημαίνει ξεβόλεμα..

Οι Δημόσιοι Υπάλληλοι δεν έχουν δικαίωμα να απαιτούν τίποτα. Ειδικά για τους εφοριακούς είναι αισχρό να απαιτούν να φοροδιαφεύγουν...

Εκτός αν και αυτοί ( όπως οι δικαστικοί) θέλουν να παίρνουν πολλά χρήματα για να είναι τίμιοι...!!

Όσο για τους επιχειρηματίες-αγρότες οι απόψεις μου είναι γνωστές. Απλά τους κάναμε και αυτούς κατά μια έννοια Δ.Υ..
Οι "αγρότες" των μπλόκων (τους ξεχωρίζω από όλους τους άλλους που αυτή την στιγμοί δουλεύουν) πρέπει να αντιμετωπισθούν σαν παρανομούντες (γιατί αυτό κάνουν, παρανομούν) και να τιμωρηθούν αυστηρά στα πλαίσια των υπαρχόντων νόμων..
Η κυβέρνηση διαπράτει μεγάλο λάθος (και θα το πληρώσει πολύ ακριβά, απόδειξη η δικές σας απόψεις του τύπου γιατί αυτοί και όχι και εμείς) συζητώντας μαζί τους υπό καθεστώς ομού εκβιασμού και αφηνοντάς τους να αυθαιρετούν... Το θέμα των μπλόκων έπρεπε να είχε λήξει από την περασμένη Δευτέρα..

Χρήστος
ΓΙΩΡΓΟΣ Κ.
28/01/2010 14:49
@POLITIS 28/1/2010 11:19 ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΟΤΙ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΟΥ, ΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΟΣ) ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ: 1. ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ: Η ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΕ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟ. 2. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΟ WORD ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ BROWSERS. ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΑΣ, ΠΩΣ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΦΤΕΙ ΕΞΩ Ο "ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΖΜΟΣ" ΣΟΥ;
SPYROS
28/01/2010 14:43
O ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΤΙΜΩΡΕΙ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΠΑΙΔΙ! ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΦΘΙΝΩΝ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΣ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ (ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΟΥΝ 10 ΝΟΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ''ΝΕΟ ΑΙΜΑ'' ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΟΥΣΤ ΡΕ ΛΑΜΟΓΙΑ!
Ιωάννης Τ.
28/01/2010 14:17
Απο τα παραπάνω δεν βλέπω γιατί πρέπει να μαζεύουμε αποδείξεις. Αν δεν υπάρχει φορολογικό κίνητρο (ή επιβολή) το μέτρο της συλλογής αποδείξεων θα χάσει την αξία του και την αποτελεσματικότητα του
Vassilis
28/01/2010 13:14
Re paidia min mas koroideuoun , exo 2 paidia , Loipon tous dino apo 3000 Euro gia to kathe paidi kai oxi 1000 pou lene autoi kai as erthoun na ta megalosoun .......... RE ESEIS MAS LETE NA SAS KLEVOUME .........KSIPNISTE REEEEEEEEEEEE
Nikos G
28/01/2010 12:55
Γιατι το αφορολογητο στην Ελλαδα ειναι 12000, στις υπολοιπες χωρες της Ευρωπης ειναι γυρω στα 5000. Βεβαια αν λαμβανεις τον χαμηλοτερο μισθο παιρνεις και αλλα τοσα σε επιδοματα καθε μηνα. Μαλλον μας συμφερει ετσι, οι περισσοτεροι Ελληνες με τον χαμηλοτερο μισθο εργαζονται, φανταζεστε τι θα γινοταν αν το κρατος μας εδινε αλλα 600 τον μηνα σε επιδοματα ;)
Δανος των βαλκανιων
28/01/2010 12:25
Απο τους αμερικανοτραφεις και αμερικανοσπουδαγμενους πρωθυπουργο και αρχηγο αξιωματικης αντιπολιτευσης περιμενουμε αντιστοιχους φορους με το Αμερικανικο τους μοντελο
Αρκετα με το ξεζουμισμα των κοροιδων ιθαγενων (για οσους πληρωνουν φυσικα) με φορους εισοδηματος του 40% (χωρις αποπληθωρισμο για 14 χρονια ) και φορους κατοχης ακινητων ΕΤΑΚ και ΦΜΑΠ και επιπλεον εισφορες και ΦΠΑ 18% και καυσιμων 50% και κληρονομιων και γονικων παροχων και ταμεια νομικων0.77%, και συμμβολαιογραφων του 1.2% ,και υποθηκοφυλακιων και τοσων αλλων βαμπιρ συνεταιρων στην τσεπη μας και και....και τα σοσια-ληστικα σας οραματα περι αναδιανομης της μηδενικης παραγωγης.
Αναμενουμε ονοματα ,ποινες ,και συνεπειες για αυτους που μας χρεωσαν και για τους εμπλεκομενους σε υποθεσεις διαφθορας ,μιζων,και σκανδαλων, και περασμα απο το ταμειο για εξοφληση με την προσωπικη τους περιουσια.Αυτοι που χαιδεψαν τα αυτια των Ελληνων ( διορισμους,παροχες, επιδοματα, εθελουσιες στα 45 με εφαπαξ απο καταχρεωμενες ΔΕΚΟ ,αναπηρικες μαιμου, αυτοτελη φορολογηση κτλ) με δανεικα λεφτα ,με μονο σκοπο να πιασουν την (κουταλα) να προσελθουν πρωτοι.
Στους συμετεχοντες στο παρτυ (πλιατσικο) της υπερχρεωσης και των ελειμματων (παρα τα τρια πακετα στηριξης της Ευρωπαικης Ενωσης ) πρωθυπουργους, υπουργους, βουλευτες,δικαστες, δημαρχους, νομαρχες, διοικητες ΔΕΚΟ, διευθυντες δημοσιων υπηρεσιων ,διευθυντες νοσοκομιων ,δημοσιων λειτουργων , και για ολους οσους ενεπλακισαν με διακινηση δημοσιου χρηματος με επιδοτησεις, με αγοραπωλησιες δημοσιας περιουσιας με τα ασφαλιστικα ταμεια και με δημοσια εργα να γινη αμεσα ελεγχος των τραπεζικων λογαριασμων και του ποθεν εσχες καθως και να ελεγχθουν οι λογαριασμοι των συζυγων , των παιδιων τους, και των συγγενων πρωτου βαθμου στην Ελλαδα και στο εξωτερικο απο το 80 εως σημερα για να δουμε σε τι οικονομικη κατασταση μπηκαν και πως βγηκαν απο το δημοσιο και την πολιτικη.(Τα περι μη συνταγματικοτητος του αναδρομικου ποθεν εσχες δηλαδη οτι φαγαμε φαγαμε εμεις,και απο εδω και εμπρος τελος για σας ,αυτα στους αφελεις η ιδιοτελεις ψηφοφορους σας )

Και επειδη τα ντοπια μας (παληκαρια) αποκλειετε να παραδωσουν τον εαυτο τους στο φιλο και ( συναδελφο ) εισαγγελαια για ελεγχο το βαρος πεφτη στην Ευρωπαικη ενωση που μας ζητα να πληρωσουμε τα επιτοκια του 6.5% να το επιβαλη
.
Η Δανεζικη φορολογηση με βαλκανικο σερβις για μας και οι Αμερικανικες φοροαπαλλαγες για σας μονο στο σινεμα ( στην κλιμακα του 40% και οι μισθοι και τα επιδοματα βουλευτων,δικαστικων., πληρωματων ιπταμενων πολιτικης αεροποριας , πληρωματων και αξιωματικων εμπορικης ναυτυλιας με 1.5 % αυτοτελη φορολογιση πχ)

(Πληρωσα 21 φορες παραπανω τελη κυκλοφοριας απο ενα αμερικανο πολιτη για το ιδιο μοντελο αυτοκινητου . 53 δολλαρια εκει 750 ευρω εδω για ενα Grand Vitara )
Μαλλον θα εχω και 21 φορες καλυτερη ποιοτητα ζωης και δρομων απο τον αμερικανο και δεν το καταλαβα ο βλακας

Kαι για οσους θελουν να δουν τους φορους σε ολες τις πολιτειες της Αμερικης οπου υπαρχουν (εισοδηματος,ακινητου περιουσιας, κληρονομιων κτλ), ας κοιταξουν την παρακατω διευθυνση

http://retirementliving.com/RLtaxes.html

Kαι για τα τελη κυκλοφοριας ολων των μοντελων αυτοκινητων ας κοιταξουν εδω


http://www.automobilemag.com/new_car_costs/index.html
Ιδιωτικός Υπάλληλος
28/01/2010 12:20
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ "Π0ΛΙΤΗ"

Είμαι σίγουρη ότι είσαι ένας αγανακτισμένος πολίτης-ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.

Και κρίνοντας και από την ορθογραφία σου.. σίγουρα έχεις διοριστεί και αξιοκρατικά σε κάποιο τελωνείο ή σε κάποια άλλη υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών.
Τώρα αγανακτείτε και διαμαρτύρεστε για την φορολόγηση των επιδομάτων..
Τόσα χρόνια βέβαια φωνάζατε για τους μισθούς πείνας των 1000 Ευρώ…παραλείποντας να αναφέρετε ότι τα επιδόματα σας ήταν άλλα τόσα και περισσότερα.
Οι ίδιοι δεν θέλατε να ενσωματωθούν στους μισθούς σας για να μην φορολογείστε βάση κλίμακας..

Όσο για το ότι εσείς οι δημόσιοι υπάλληλοι είστε ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ…δεν αντιλέγω…αφού πρώτα πίνετε όλο το αίμα το κρατικού προϋπολογισμού με μισθούς, επιδόματα, οδοιπορικά, κτλ μετά σας πειράζει που πρέπει να πληρώσετε και τον φόρο που αναλογεί μόνο για τον βασικό μισθό σας.


Υ.Γ. Και από ότι βλέπω από τα στοιχεία του σχολίου σου, βρίσκετε και χρόνο εν ώρα υπηρεσίας να χαζέψετε και στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ



POLITIS
28/01/2010 11:19
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΟΙ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ!!!!!!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΛΕΠΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΔΙΕΚΔΙΚΟΝΤΑΣ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΗ ΔΙΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΔΗΛΩΝΟΥΝ 8.000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΩΝ 12000. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΣΥΝΥΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΟΓΙΚΟΙ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΑΝΤΑΓΟΝΙΣΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΣΤΑΡΙ ΟΥΤΕ ΝΤΟΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΒΑΜΒΑΚΙ ΚΑΙ ΣΥΝ ΤΟΙΣ ΑΛΛΟΙΣ ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 5,5 ΔΙΣ €!!!!!!
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΙΟ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ € ΑΔΡΑ...
ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΗΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΑΥΞΗΣΕΩΝ ΣΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ ΔΙΝΑΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΣΥΝΤΑΞΗΜΑ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΩΝ ΠΑΣΧΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ.
ΔΕΝ ΔΙΑΦΟΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΕΣ ΟΙΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΖΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ...
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΑΝΙΣΤΙΚΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΦΙΣΑΝ ΕΝΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΜΕΙΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΙΟΠΟΡΙΣΟΥΝ.
ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΛΕΙ ΟΛΗ Η ΚΟΙΝΟΝΙΑ!!!! ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΚΑΘΕΚΤΟΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΚΛΟΠΗ.....
ΚΟΛΟΜΕΤΣΟΣ ΝΩΝΤΑΣ
28/01/2010 10:58
ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟ ΟΛΙΓΩΝ ΛΕΠΤΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΠΡΟΚΕΟΜΕΝΟΥ ΝΑ Σς ΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΓΑΜΟ ΜΕ 30000 Η 40000 ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΛΑΦΡΥΝΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΗ 10 ΕΥΡΩ πχ παλαιο καθεστως ΑΦΟΤΟΛΟΓΗΤΟ 120000 2000=140000 ΥΠΟΛΟΙΠΟ 160000Χ0,24=3840 ΜΕ ΝΕΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ 12000 2000=14000 ΤΟ ΥΠΟΛΟΠΟ
1000Χ0,15=150
8000Χ0,20=1600
7000Χ0,30=2100
ΣΥΝΟΛΟ =3850 ΗΤΟΙ ΑΥΞΗΣΗ ΚΑΙ 10 ΕΥΡΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥς ΓΙΑ ΑΓΑΜΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΜΕΙΩΣΗ 170 ΕΥΡΩ. ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 23000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΦΕΛΟΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ Πανω απο 23000-40000 οι εγαμοι με παιδια δεν εχουν οφελοσ αν αντιθεσει με ανυπαντρουσ
απλός πολίτης!
28/01/2010 10:54
Εφόσον το πάγιο πρόβλημα της φοροαποφυγής , φοροκλοπής και φοροδιαφυγής παραμένει και κακά τα ψέματα, οι φοροεισπρακτικοί και ελεγκτικοί μηχανισμοί του κράτους πάσχουν, ας αυξήσουν ή και να επεκτείνουν τα αντικειμενικά κριτήρια των ελεύθερων επαγγελματιών, λαμβάνοντας όμως σοβαρά υπόψη τις ιδιαιτερότητες του κάθε επαγγέλματος και κάθε επαγγελματία (χρόνος που ασκείται το επάγγελμα, τόπος, κ.λ.π.), ΌΧΙ ΣΦΑΞΙΜΟ
Επίσης το "πόθεν έσχες" ή και η αιτιολόγηση όσων υλικών απολαμβάνει καποιος με βάση το εισόδημά του θα βοηθούσε και νομίζω ότι το γνωρίζουν όλοι.
KOSTAS
28/01/2010 10:33
ME AYTA POY GRAFETE KYRIOI TON NEON OI DHMOSIOI YPALLHLOI FORODIAFEYGOYN ? DEN NTREPESTE KATHOLOY ?
φορολογια
28/01/2010 10:32
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΦΟΡΟΓΙΚΟΥς ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΕΑΝ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΑΔΙΚΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ 0,24 ΜΕΧΡΙ 30000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ 0,35 ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30000 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΥΣ ΘΑ ΔΕΙΤΑ ΟΤΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ π.χ 23000 ευρω ΕΧΕΙ ΕΛΑΦΡΥΝΣΗ 2160-1750=410 ΕΝΩ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΣ ΕΧΕΙ 2640-2050=590 ΑΔΙΚΟ......... ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΥΘΕΙ ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΜΕ ΠΑΡΑΛΗΛΗ ΑΥΞΗΣΗ ΑΦΟΡΟΓΗΤΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΣΑΣ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ ΠΕΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΝΩΝΤΑΣ ΚΟΛΟΜΕΤΣΟΣ
Maxmara
28/01/2010 10:26
Αυτό το 50% δεν το κατάλαβα. Θα πληρώσουν ΠΑΛΙ οι μισθωτοί - σχεδόν ΚΑΝΕΝΑΣ ελεύθερος επαγγελματίας (π.χ.γιατρός, δικηγόρος, κτλ) δεν δηλώνει τέτοια εισοδήματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα π.χ.πετυχημένο στέλεχος που δουλεύει σήμερα 12 ώρες την ημέρα, θα πρέπει να δίνει πάνω απο το μισό απο το πλεονάζον εισόδημά του (μην ξεχνάμε και τις ασφαλιστικές κρατήσεις - πάνε στον ίδιο...κουβά του κράτους!)?
Ελεος πιά.
hacker
28/01/2010 10:13
Η πλειοψηφία των φορολογούμενων που δηλώνει "υποχρεωτικά" εισόδημα πάνω από 50.000 € είναι μισθωτοί ιδιωτικοί υπάλληλοι. Για να καταφέρουν να πάρουν αυτά τα χρήματα έχουν θυσιάσει - όχι πάντα με δική τους επιλογή- την οικογενειακή τους ευτυχία. Διαθέτουν στην πλειοψηφία τους μεταπτυχιακούς τίτλους και έχουν δουλέψει στη ζωή τους πολλαπλάσια από τους δημοσίους υπαλλήλους και όχι μόνο. Είναι πάντα τα εύκολα θύματα. Όλες οι κυβερνήσεις αδυνατούν σκοπίμως να φορολογήσουν αντικειμενικά -εκτός των μισθωτών - τις υπόλοιπες κατηγορίες φορολογουμένων όπως ελεύθερους επαγγελματίες δηλαδή μηχανικούς, δικηγόρους, γιατρούς, τεχνίτες, εργολάβους, και γενικά τους επιχειρηματίες.
Με τις παραπάνω ενέργειες, που μοναδικό στόχο έχουν να ικανοποιήσουν τον εγωισμό του κόσμου, όλα τα ικανά στελέχη -Golden Boys- της Ελλάδας θα καταφύγουν στο εξωτερικό προσφέροντας τις υπηρεσίες τους σε ξένες οικονομίες.
Ακόμα ένα πάρτυ έχει αρχίσει.
psilos
28/01/2010 09:56
ΟΤΑΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΜΑΤΙ, ΔΩΣΤΟΥ ΑΠΕΡΓΙΕΣ, ΠΟΡΕΙΣ, ΚΛΑΜΑΤΑ, ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ, ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΑ ΔΡΟΜΩΝ ΚΟΚ

ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ
βαγγέλης κιντσάκης
28/01/2010 09:35
Εάν υιοθετειθεί αυτή η κλίμακα,τότε η πλειονότητα των φορολογουμένων που είναι μεταξύ 23000 και 30000 θα φορολογηθούν περισσότερο αφού από το 25 της εκατό θα πάνε στο 30.Δεν συμφωνώ.Σημαίνει περισσότερο φόρο για καθαρά εισοδήματα 1300 ευρώ πάνω κάτω.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις