Μαύρες προβλέψεις από τη ΓΣΕΒΕΕ

100.000 νέοι άνεργοι μέχρι το τέλος του έτους

Συνάντηση της Συνομοσπονδίας με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/08/2009 13:41 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 26/08/2009 14:11 |

Εφιαλτικές προβλέψεις για το μέλλον της αγοράς εργασίας στην Ελλάδα προκύπτουν από έρευνα της Γενικής Συνομοσπονδίας Επαγγελματιών Βιοτεχνών Εμπόρων Ελλάδος. Σύμφωνα με την έρευνα, περίπου 85.000 θέσεις εργασίας χάθηκαν στο πρώτο εξάμηνο του έτους στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις λόγω κρίσης, ενώ μέχρι το τέλος του έτους αναμένεται να χαθούν ακόμη 90.000 με 100.000 θέσεις απασχόλησης.

Η έρευνα, που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την εταιρεία Marc, αναφέρει επίσης στα αποτελέσματά της ότι το ποσοστό των επιχειρήσεων που προχώρησε σε μείωση προσωπικού το προηγούμενο διάστημα φτάνει το 20,1% ενώ στο προσεχές διάστημα το ποσοστό των επιχειρήσεων που εκτιμά ότι θα πραγματοποιήσει περικοπές θέσεων εργασίας φτάνει το 21%.

Παράλληλα, η συντριπτική πλειονότητα των επιχειρήσεων (9 στις 10) υποστηρίζει ότι διατήρησαν ή μείωσαν τις τιμές των προϊόντων τους, το 72% δηλώνει ότι υπάρχει κάμψη των πωλήσεων.

Επίσης 3 στις 4 επιχειρήσεις δηλώνουν ότι υπάρχει πρόβλημα ρευστότητας. Τέλος, το 47,5% των επιχειρήσεων εκτιμά ότι θα μειώσει τις παραγγελίες προς τους προμηθευτές το επόμενο εξάμηνο.

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος της ΓΣΕΒΕΕ Δ. Ασημακόπουλος, μετά τη συνάντηση του προεδρείου της Συνομοσπονδίας με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Γιώργο Παπανδρέου δήλωσε ότι «Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η έλλειψη ρευστότητας και κατανάλωσης και ο μεγάλος κίνδυνος είναι να υπάρξει στάση πληρωμών, λόγω αδυναμίας, και προς το δημόσιο και προς τις τράπεζες, τα ασφαλιστικά ταμεία και τους προμηθευτές», προσθέτοντας ότι  «Αν δεν αντιμετωπιστεί το πρόβλημα με μέτρα, θα έχουμε εκρηκτικές καταστάσεις και πολύ μεγάλη απώλεια θέσεων εργασίας το επόμενο εξάμηνο».

Για το κλίμα που επικράτησε στις συνομιλίες με τον κ. Παπανδρέου, ο πρόεδρος της ΓΣΕΒΕΕ τόνισε ότι «σε αυτές τις συναντήσεις οι επικεφαλής των κομμάτων ακούν προσεκτικά και έτσι είναι ιδιαίτερα ωφέλιμες γι' αυτούς αφού ακούνε από πρώτο χέρι τι λέει η αγορά, η ζωντανή επιχειρηματικότητα. Η αποδοχή του προέδρου του ΠΑΣΟΚ ήταν θετική όπως και η συνάντηση».

10
LAKHS
27/08/2009 11:21
FILOI MOU SAS KATATHETW THN PROSVPIKH MOU APOPSH EXONTAS ERGASTEI KAI WS IPALLHLOS ALLA KAI EXONTAS ARGOTERA ANAPTYXEI MIA POLI MIKRH ATOMIKH EPIXEIRHSH EKTOS ATHINAS. MEGALO LOIPON PROVLHMA DIAPISTWSA AYTA TA XRONIA OTI GIA TOUS MEN ERGODOTEW EINAI OI PARALOGES ERGODOTIKES EISFORES (TALEFTA AYTA POTE DEN KATALHGOUN STIS TSEPES TWN ERGAZOMENWN) GIA TOUS DE ERGAZOMENOUS EINAI TA XENA ERGATIKA XERIA (ASXETO ME TO AN POLLOI EINAI ENTELWS ASXETOI ME TO EKASTOTE ANTIKEIMENO) EPEIDH OI ERGODOTES TOUS EXOUN ANASFALITOUS KAI FYSIKA TOUS KATABALOUN TA MISA ;h KAI LIGOTERA LEFTA... GIA SKEFTEITE TO LIGO
MHTSOS
27/08/2009 07:24
RE IXNILATH...VLHMA
I ALVANOI INE FTINI
GIAFTO TUS PRWTIMUN TA SHNIA
KE MALISTA UTE IKA DEN TUS VAZUN
KE DULEVUN 12 ORO
TON XEIMWNA PANE PISW ALVANIA
KE TU XPWNU XANA
O ELLHNAS PU NA PAI TON XEIMWNA XYPNA
KE GRAFE PROSGIWMENA
Z
27/08/2009 03:39
mhn ANYSIXHTE O TSIPRAS KAI OLOI OI PROODEFTIKOI TOU K...U THA SAS VROUN DOULEIA.PROYPOTHESH FYSIKA EINE NA MHN EISTE ELLHNAS YPHKOOS
ΑΣΧΕΤΟΣ
27/08/2009 00:51
το πρόβλημα της ανεργίας μπορεί να λυθεί κατά ένα ποσοστό εάν βοειθήσουμε και εμείς λίγο, πώς? (παράδειγμα) ζειτάμε απόδειξη όταν ψωνίζουμε.
KΛΝ
26/08/2009 23:28
Ειναι να τρελαίνεται κανείς, και πανω απο ολους εμεις που ξενιτευτήκαμε για να βρούμε καλες δουλιες, αν σκεφτείς τι παράδεισος θα μπορούσε να ηταν αυτη η χωρα... αν μονο ειχαμε 3 πραγματα. Αληθινη παιδεια, εντιμους και ικανους δημοσιους λειτουργούς, και περιβαλλον... Αυτα τα 3 κυριες και κυριοι εφταναν και περισευαν...
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
26/08/2009 22:09
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΞΙΟΦΡΟΝΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ π.χ ΑΛΒΑΝΟΙ, ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΕΣ ΚΛΠ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ! ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ!
ΓεωργιαΣτειρου
26/08/2009 16:02
Αφήστε να κάνουν κουμάντο ολοι αυτοί που υποστηρίζουν την ανεξελεκτη λαθρομεταναστευση, και περιμενετα να δειτε περισσοτερες δουλειες ή / και μεγαλύτερους μισθους. (Supply Demand.)
elena
26/08/2009 15:15
τι εγινε ρε παιδιά.. τελείωσε η φωτιά και πιάσαμε την αναδουλειά?? τελείωσε και ο επικίνδυνος ιός και πιάσαμε τον επιούσιο??
τιποτα θετικό υπάρχει στον ορίζοντα.. αλλιώς να αποδημήσουμε σε άλλους τόπους.
επιτέλους λίγη αισιοδοξία δεν βλάπτει..
φέτος στις διακοπές δεν υπήρχε μαγαζάτορας που να μήν ήταν ικανοποιημένος απο την κίνηση των καταστημάτων τους ... τώρα που τα πήραν τα λεφτά αρχισαν πάλι να γρινιάζουν οι επιχειρηματίες??? ελεος επιτέλους... ελεος
KRITIKOS IXNILATIS
26/08/2009 14:46
ANERGEIA TOY GRAFEIOY.KAI TIS KAFETERIAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SE ENA MONO NISH STHN SANTORINH SYKGEKRIMENA OI ALBANOI KANOYN PERIPATO ERGASIVN SE OLA TA POSTA.. SE JENODOXEIO STO KAMARI ME EJHNTA ATOMA PRVSOPIKO TA PENHNTA PENTE EINAI ALBANOI ERGAZOMENOI SE OLA TA POSTA JENAGOS KOPELA KAI KAUARISTRIA MAZI STO OINOPIOIO ARGYROY..SOYBLATZIDIKA KAI MAGAZIA STHN KALTERA YPO THN ALBANIKH IDIOKTISIA H TABERNA PERISA STHN PARALIA PERISA ANIKH SE ALBANO IDIOKTHTH..SIMIVTEVN OTI H SYKGEKRIMENH TABERNA EINAI SKETH DISFHMHSH AFOY EINAI MESA STHN LIGDA KAI TO SKOYPIDARIO TIS KOYZINAS ALLO PRAGMA .....DEN EIMAI RATSISTHS ALLA YPARXOYN DOYLIES POLES KAI KALES EKTOS AUHNAS APLA OI ELLHNES EPANAPAYVNTE STIS SPOYDES TOYS H DEN UELOYN NA ALLAJOYN TOPO KATIKIAS EYKOLA TA NISIA TIS ELLADOS EINAI PARADISOS GIA OSOYS UELOYN NA JEFYGOYN APO THN ANERGEIA.................
Παράγκας
26/08/2009 14:30
Και στεναχωριέστε;;;; Έχουν να προσλάβουν στους Δήμους, στο Στρατό, στην Αστυνομία, σε φορείς Δημοσίου #φωτογραφικά# κ.ο.κ...Τώρα πως θα πληρωθούν όλοι οι παλιοί και καινούριοι Δημοσιουπάλληλοι, (πάνω από 1.000.000) (και συνταξιούχοι) είναι άλλο ερώτημα....Ξεζούμισμα...