Βουτιά στις τιμές των ακινήτων

10% στο πρώτο δίμηνο του 2009 μετά το 15% του 2008

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Γιώργος Φιντικάκης   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/02/2009 07:00 |
 Βουτιά στις τιμές των ακινήτων
Βουτιά τιμών κατά 10% σε σχέση με πέρυσι καταγράφεται το πρώτο δίμηνο του 2009 στην αγορά ακινήτων. Η μείωση εντοπίζεται κυρίως σε περιοχές με...
Γίνετε Συνδρομητής
Oσο πιο μακρυά σας, τόσο πιο καλά μου
25/02/2009 00:00
@ΠΑ
Σαν τόποθεσίες δεν με πείραξαν καθόλου, αν και όχι τού γούστου μου, (η άδενδρη, άνυδρη, υπερεκμεταλευμένη, κεκορεσμένη οικιστικά, με χλωρίδα, πανίδα, ψάρια kapout απο χρόνια φύση της ελληνικής επαρχίας δεν με ενθουσιάζει), αλλα όπως ξέρει; ενας τόπος ειναι παραπάνω απο μια τοποθεσία... Οι ενθουσιασμένοι Σουηδοι επισκέπτες ηταν ενθουσιασμένοι γιατί δεν χρειάστηκε να ζήσουν, να δουλέψουν, να σπουδάσουν, η να μεγαλώσουν οικογένεια στην ελλάδα... Αν δοκιμάζαν ακόμα θα τρέχαν...
ΠΑ
24/02/2009 22:23
@ ''''Οσο πιο μακρυά σας.. Άρχοντας εννοώ να έχεις όλα αυτά που είναι πολυτέλεια στην μεγάλη πόλη αλλά αυτονόητα στην επαρχία. Ησυχία, άπλα, ελεύθερο χρόνο, χόμπυ. Τώρα τα Μουδανιά και η Επανωμή γιατί σε πείραξαν; Η Καλαμαριά δεν είναι καλύτερη. Θυμάμαι κάτι Σκανδιναβούς καθηγητές στην Αγία Τριάδα προ δεκαετίας κάναν μπάνιο πρωτομαγιά και ήταν κατενθουσιασμένοι με το μέρος.
Dtran
24/02/2009 21:07
Όταν κερδίζει ο κατασκευαστής είναι ανάπτυξη.
Όταν κερδίζει ο αγοραστής είναι κρίση.

Βρε αει στο διάβολο, παπαγαλάκια...

ΦΟΥΣΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Στην άκρη μη σας πάρουνε τα σκάγια, όπως στο Χρηματιστήριο....
hristos
24/02/2009 21:04
an thelete dokimazete gia plaka
parte tilefono ke pite oti agorazete metritis
na dite poso pefti i timi
GOLDEN BOY
24/02/2009 20:28
ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΙΣ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΠΩΛΗΤΕΣ!! ΟΣΟ ΠΑΙΡΝΑΤΕ ΤΣΑΜΠΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΛΗΡΩΝΑΤΕ 300000 ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΣΣΑΡΙ ΣΤΗ Ν.ΣΜΥΡΝΗ, Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ (ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΦΕΡΝΕ ΝΟΙΚΙ 700 ΤΟ ΜΗΝΑ) ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΤΟΥ, ΔΗΛ 700 / 4.33 x 1000 = 161000. ΚΟΡΟΪΔΑ!!
The sting
24/02/2009 20:27
Όσο πιο μακριά σας... θα συμφωνήσω με το πρώτο σκέλος των διαπιστώσεών σου, όμως βάλε λίγο νερό στο κρασί σου, για όλους εμάς που δεν τα κάναμε έτσι όπως τα περιγράφεις, αλλά τα λουζόμαστε χωρίς δυνατότητα αντίδρασης. Το μόνο που τελικά ακόμη δεν μου έχουν πάρει στην Ελλάδα είναι η ίδια μου η ζωή, η οποία βέβαια βρίσκεται σε διαρκή κίνδυνο και την φυλάγω γιατί τα παιδιά μου με έχουν ανάγκη. Αλλιώς φαντάζομαι ότι η εξέγερση του Δεκέμβρη δεν θα είχε καταλαγιάσει ακόμη, μέχρι οι ντόπιοι κοτζαμπάσηδες και οι μαριονέτες-πολιτικοί να είχαν ξεκουμπιστεί από τη χώρα για να μην παίζουμε μπάλα με τα κεφάλια τους στην Πλατεία Αριστοτέλους.
Kostas UK
24/02/2009 20:23
@ Tania: Asfalws ola einai thema zitisis k prosforas. Otan i zitisi 3eperna tin prosfora oi times anevainoun. An auto io nomos isxuse, giati tote i prosfora 3epernouse panta kai kata polu tin zitisi kai oi times twra (meta tin krisi k tin apousia reustou) kat epektasin peftoun? Mipws ftaine oi metanastes pou den agorazoun pia spitia i mipws oi metanastes den summetexoun kan sto paixnidi tis agoras alla sto paixnidi tis enoikiasis akinitou apo emena k esena? Episis an i enoikiasi autwn twn akinitwn apo metanastes exei ws apotelesma tin au3isi tis timis agoras giati yparxoun akinita stin athina tou skotwmou stis perioxes pou katoikoun metanastes? H au3isi twn timwn einai asundeti me tous metanastes i toulaxiston elafrotata sundedemeni. An kati exei ginei einai oti kratisan tin times ap'' to na ekto3euthoun parexontas ftina ergatika xeria. Gia fantasou na xtizame ta spitia emeis ti tha ginotan? Ektos an mou peis oti opou pane metanastes, feygei o Ellinas k auto exei ws apotelesma tin au3isi tis zitisis se pio aneptygmenes perioxes...etsi malista alla den exei kamia sxesi me autous, mallon me emas. Episis to senario oti anthrwpoi ependusan se akinita gia na ekmetalleutoun metanastes sto enoikio einai paratravigmeno, afou mou einai duskolo na pistepsw oti au3ithike toso i zitisi gia ypogeia k paragkes pou au3ise tin timi tis maizonetas? Outws i allws ta akinita pou eidan megali au3isi den itan paragkes k ypogeia. Oute to Kolwnaki k to Psyhiko...auta panta akriva itan logw ypsilis zitisis. Oi perioxes pou simeiwsan megali anodo timwn einai autes pou twra peftoun (mesogeia, dytika proasteia, ktl) k anevikan oxi giati agorazan/enoikiazan metanastes alla giati ftiaxtike metro, anavathmistikan simantika k ontas sxetika ftines perioxes, i zitisi au3ithike dramatika.
H anodos twn timwn stin Ellada itan anapofeukti opws allwste k se oli tin Eyrwpi . Des andeiktika tin au3isi twn timwn sta akinita stin Agglia ta teleutaia 20 xronia pou einai k akraio paradeigma. Des akoma kai tin Ameriki. O kalpazontas plithwrismos (ektos an k autos einai e3aitias twn metanastwn),i kerdoskopeia kataskeuastwn, i ekto3eusi twn timwn prwtwn ulwn k i diarkis ypsili zitisi apo ton e3artimeno apo tin idioktisia Ellina einai pio simantikoi paragontes. Episis einai sundedemeni k me tous logous pou mas odigisan stin oikonomiki krisi, oi opoioi vevaia den exoun kamia sxesi me to oti egw k esy pirame daneia k den ta 3eplirwname stous kaimenous tous trapezites, alla exoun na kanoun me tin idia ti fysi tou xrimatopistwtikou systimatos. Telospantwn, to thema einai e3airetika pio poluploko kai atakes tou styl oi metanastes ftaine einai toulaxiston afeleis, ratsistikes k epikindynes.
Οσο πιο μακρυά σας, τοσο πιο καλά μου
24/02/2009 20:22
@ΠΑ... Μουδανιά? Επανωμή? Όχι φίλτατε, να μού λείπουν... (μετά απο 18 χρόνια στην Αμερική, ακόμα καμιά φορά ξυπνάω απο τον εφιάλτη οτι ζω στην Ελλάδα)
Επέλεξα την Ουάσιγκτον και τα ελαφάκια όπου εγω και τα παιδιά μου μπορούμε με την αξία μας, τη μόρφωση μας, και την σκληρή δουλιά μας να δούμε μια άσπρη μέρα...
Σας το χαρίζω το "αρχοντιλίκι" που θα ήμουν περίεργος να άκούσω πως το ενοήτε...
ΓΙΑΝΝΗΣ
24/02/2009 19:53
Για ενα τριάρι σε τσιμεντοπολυκατοικία στην Nίκαια Πειραια μου ζητησαν 270,000 ευρω !!! Πού? στη Νίκαια!!! Σε μια πόλη ανέργων, Πακιστανών, Αλβανών, Αφγανών σε έναν τόπο με μηδέν προοπτικές ανάπτυξης, σε ενα περιβάλον τσιμέντου, με αρουραιόυς, με μολυσμένο αέρα , χωρίς πράσινο, χωρίς σχολεία,χωρίς δημόσιες υπηρεσίες. Σε μια χώρα διαφθοράς, ανικανότητας και ανασφάλειας...
Με τα ίδια χρήματα αγοράζεις ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ σε προάστοιο της όμορφης ΛΕΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ δίπλα στη θάλασσα , 30 μέτρα από τα σχολεία , και 5 λεπτα απο το κέντρο του πόλης με τα καλύτερα σχολειά, και τις καλλίτερες δημόσιες υπηρεσίες
Μάλιστα, 270,000 ευρω, στην ψωροκόσταινα με πραγματική αξία 50,000!!!!! αυτοι είστε κύριοι !!!! ΚΛΕΦΤΕΣ Και όπως στρώσατε έτσι θα κοιμηθείτε...
ΠΑ
24/02/2009 19:03
@ ''Οσο πιο μακρυά... Τί την ήθελες την Καλαμαριά; 45 λεπτά από το κέντρο (όχι του κόσμου) αλλά της φτωχομάνας είσαι Επανομή, Καλλικράτεια, Μουδανιά, το ίδιο διαμέρισμα 150.000. Παίρνεις και μία βάρκα να ψαρεύεις όλο το χρόνο, να κάνεις τα μπάνια σου και να είσαι άρχοντας.
Οσο πιο μακρυά σας, τοσο πιο καλά μου...
24/02/2009 18:15
Για ενα τριάρι σε τσιμεντοπολυκατοικία στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης μου ζητησαν 400,000 ευρω !!! Πού? στη Θεσσαλονίκη!!! Σε μια πόλη ανέργων, σε έναν τόπο με μηδέν προοπτικές ανάπτυξης, σε ενα περιβάλον τσιμέντου, με τον εναν πάνω στον άλλο σαν τους αρουραιόυς, με μολυσμένο αέρα και θάλασσα, και χωρίς ούτε ένα world class σχολειό. Σε μια χώρα διαφθοράς, ανικανότητας και ανασφάλειας...
Με τα ίδια χρήματα (500,000 δολλάρια) αγοράζεις ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ σε προάστοιο της Ουάσινγτον, οχι δίπλα στο πράσινο, αλλά ΜΕΣΑ στο δάσος με τα ελαφάκια να βοσκάνε στο γρασίδι σου, 3 μίλια απο το μετρο, και 45 λεπτα απο το κέντρο του κόσμου, με τα καλύτερα σχολειά, και τα καλύτερα νοσοκομεία...
Μάλιστα, 400,000 ευρω, στην ψωροκόσταινα με πραγματική αξία 50,000!!!!! αυτοι είστε κύριοι !!!! Και όπως στρώσατε έτσι θα κοιμηθείτε...
Τανια
24/02/2009 15:51
@Κωστα
Φυσικα οι ξενοι ανεβασαν τις τιμες στην Ελλαδα...!!!
Εισαι και ειρωνικος....γιατι??
Ολα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης.....!!!
Οταν την προηγουμενη δεκαπενταετια ηρθαν εκκατομμυρια μεταναστες και ενοικιαστικαν ακομα και υπογεια(παραγκες) σε τιμες 300 ευρω φυσικο δεν ειναι να επενδυσουν πολλοι σε ακινητα(το κερδος απο το να ειχες λεφτα στην τραπεζα ηταν 4πλασια και βαλε....).
Ας φυγουν αυριο 1.000.000 μεταναστες απο την Αθηνα και θα δεις που θα πανε οχι μονο τα ενοικια ΑΛΛΑ και οι τιμες των ακινητων.....Πατο γιατι ειναι υπερτιμημενα(σε ποιοτητα κατασκευης - ποιοτητα ζωης γενικα στην Αθηνα).
Ας φυγετε και εσεις ολοι οι μεταναστες-φοιτητες απο την Αγγλια(ποσα εκκατομυρια εισαστε??) και θα δεις και εκει τι θα γινει....!
Οι τιμες ακινητων εχουν πτωτικη ταση για πρωτη φορα νομιζω στην Αθηνα τα τελευταια 30 χρονια ισως και ποιο πολυ...!!!
KatasxeshTora
24/02/2009 15:34
Kapoia koroida trexane san ta provata na agorasune spitia to 2005 giati fagane to karoto oti tha anevenun sinexia oi times ton spition ke xreothikane mexri to lemo... Tora pu den tha exun na plirosun tin dosi tus kai bgi to spiti tus sto sfiri, tha to agorasoun kapoioi opos ego ...tsampa...!!! Stin ygia ton koroidon!!! Zhtw oi katasxeseis!
ΓΙΑΝΝΗΣ
24/02/2009 14:56
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΒΡΕ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ?
ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΕΣ?
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 60% ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?
ΣΤΗΝ ΔΕ ΕΠΕΡΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ Η΄ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΠΙΤΙ, ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ.
ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΛΟΠΗΣ ΣΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ, ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ.
τριανταφύλλου βαγγέλης
24/02/2009 14:10
ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΑ ΣΚΥΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΣΗ ΤΟΥ *δικου μας*ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟ ΞΟΦΛΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΗΜΑΣΤΕ ΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΦΡΑΓΚΟΙ ΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΙΩΜΕΝΟΙ.ΑΡΓΑ ΟΜΩΣ.Η ΖΩΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ .ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΣΤΕΓΗΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΦΙΑΛΤΗΣ .ΚΙ ΌΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ 4 ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ ...ΡΕ ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΔΩ .ΖΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΦΑΤΕ ΤΑ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ
hristos
24/02/2009 13:16
mipos enoi ta ypogia pu ta nikiazun i pakistani klp
stin Athina xa xa se tetio spiti kanis den theli na mini
ute ke tzaba
allo provlima vevea ine me to na dulevun i Alvani klp gia 20€
merokamato stin ikodomi trogontas to fai ton ellinon ikodomon...
pu ine anergi....
i Aglia ine gnwsto pos den htizi sosta spitia ite logo tu bum
ikodomiseos sta arpa kola klp... ihe simptwmata ton usa se olus tus tomis
alla i ypolipi evropei kanun thermomonosi
vasi tin odigia tis EU
ke i thermomonosis ine sinama ke ihomonosis
i times stin Ellada ine pio ypsiles ke apo to VEROLINO
ke na skeftis file pos enas Ellin ergazomenos den perni anw ton 1.200€ stin Aglia ta 2.000 ine psires
opote ela stin logiki tis agorastikis dinamis
200.000 thelis stin Ellada gia ena spiti
ego provlepo na katevi stis 180 sigura mesa se 2 hronia
pu tha kratisi i krisis
Kostas
24/02/2009 11:51
@EΓ: Zw stin agglia mia e3aetia twra k tha symfwnisw mazi sou alla en merei. Prwton, ola ta lux neodmita stin Agglia k kyriws sto Londino einai diamerismata konta sto potami k oi times tous einai e3wpragmatikes. Ektos autou, genikotera oi times twn spitiwn se astika kentra tis Agglias, paroti pesmenes logw krisews, paramenoun e3airetika ypsiles se sxesi me to ti plirwnei o Ellinas gia to diamerisma tou. Telos, se ola auta, symperilamvanomenwn kai twn neodmitwn, prepei kaneis na lavei ypopsin tin poiotita kataskeuis twn spitiwn. Logw twn seismwn kyriws, ta ylika pou xrisimopoiountai stin Ellada, alla episis oi xwroi twn spitiwn, i monwsi tous (ixos k thermansi), ktl einai kata poly anwtera se sxesi me auta tis Agglias k parola auta, sto Londino tha plirwnes terastia posa gia agora akinitou to opoio se mia xwra san tin Ellada tha eprepe na exeis mparmpa stin Korwni gia na sou ekdwsoun adeia. Mesa se ola auta na min 3exname oti i Ellada exei to megalutero pososto idioktitwn akinitwn stin EE opws k episis oti oi times twn enoikiwn einai polu xamiles se sxesi me tin ypoloipi Eurwpi. En oligois, i katastasi me ta akinita den einai k toso asximi...ase pou twra me tosa apoulita tha perneis misotimis.
@ Exo oi xenoi: Kala esy eisai apo allo anekdoto...Eilikrina nomizeis oti oi oikonomikoi metanastes stin Ellada k se opoia alli xwra symvalloun se anodo twn timwn twn akinitwn? Pragmatika tha me endiefere na mas peis me poio tropo ginetai auto gia na katalavoume k oi ypoloipoi. 3YPNA FILEEE...
Keep Talking
24/02/2009 10:11
Δεν πανε να κανουν τουμπες οι κατασκευαστες με τα παλιο-υλικα που χρησιμοποιουν και σου πουλανε το τελικο προιον ο κουκος αηδονι;
Καλα να παθουνε !

Σου λεει το συμβολαιο οτι εχει πλακακι 15 Ε/ τμ και βλεπεις ακριβως το ιδιο με 7,5 στο Πρακτικερ.
Καλόγηρος Μονής Βατοπεδίου
24/02/2009 10:09
Ο Εχων δυο σπιτια, διδει το ενα στην Μονη Βατοπεδιου
hristos
24/02/2009 09:24
THA PESUN AKOMA PI POLY I TIMES
DIOTI APLOS DEN THA PULIONTE KE I TIHON AGORASTES THA AGORAZUNE PALIA KE OHI NEOKTISTA..
OPOTE I KATASKEVASTES THA PROSARMOSTUN KE THA KATEVUN ESTITA I TIMES
TO IDIO THA GINI KE ME TIN TIMI IKOPEDON
KATI TO PROTOFANES STIN ELLADA
ALLA VRE FILI MU I ELLAS DEN INE STIN SELINI
INE STIN EVROZWNI OPOTE I ALISIDA SINDEETE
KALES AGORES SE OPION DEN ITANE VIASTIKOS LIPON
ΓΙΑΝΝΗΣ
24/02/2009 02:11
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΦΟΥΣΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ ?ΚΑΝΩ 3-4 ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΕ ΤΙΙΣ Κ*ΛΟΔΟΣΕΙΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΩ ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΒΓΗΚΕ ΜΑΠΑ ΠΟΣΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ Κ*ΛΟΣΠΙΤΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΩΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΡΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ Μ....ΚΙΕΣ . ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥΛΗΣΤΕ ΤΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΗΔΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΛΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΓΛΕΙΦΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ 20 ΕΤΙΑΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ ΟΜΟΣ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΑΜΕΣΩΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΤΟΣΟ ΜΕΤΑΝΙΩΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΟΛΟΚΛΡΗ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΤΕΡΕΥΣΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΜΕ Π*ΡΔΕΣ ΚΙΑ ΨΕΜΜΑΤΑ???
Ioannis
24/02/2009 01:45
Nikos, to spiti to pairveis mono av pisteueis oti 8a avebei n a3ia tou allios eivai negative carry investment.
steile msg va sou e3ngnso.
EXO OI XENOI
24/02/2009 00:21
KAI AN DEN YPHRXAN KAI OI METANASTES POU KE EXETIAS TOUS EINE FOUSKOMENES OI TIMES TON SPITION THA EIXAN PESH PRO POLOU.OI METANASTES MONO KAKO FERNOUN PIA STHN ELLADA.
FOUSKES
24/02/2009 00:20
GIA NA AXIZH NA PARHS SPITH PREPH H DOSH POU THA DINIS NA EINE PES ENA NOIKH KAI TO POLY ALLA 200 EYRO PARAPANO.OTAN BLEPHS OTI O APLOS KOSMOS ME TON MISTHO POU PERNH DEN BGENH NA PLHROSH THN DOSH EINE FOUSKA.EGO TO EIXA KATALABH APO TO 2004 KAI GIA AYTO PERIMENO.SE 3 XRONIA TA SPITIA THA AXIZOUN OSO AXIZAN PRIN TO 2000.AN EXETE METRHTA PERIMENETE.
ΕΓ
23/02/2009 20:48
Ειναι εντυπωσιακο οτι ο Ελληνας οταν λεει σπιτι εννοει διαμερισμα. Δεν παει το μυαλο του παραπερα.Ζω στη Αγγλια οπου σπιτι ειναι μονοκατοικια με κηπο και παρκινγκ. Οποιος εχει ερθει προς τα δω ξερει οτι κανενας αγγλος δε δεχεται να ζησει σε διαμερισμα. Εμεις στην Ελλαδα δινουμε 300.000 ευρω για ενα τσιμεντενιο κουτι, για να ζουμε στοιβαγμενοι σαν τα ζωα. Τα σπιτια ειναι απιστευτα υπερτιμημενα γι αυτο που προσφερουν
Kwstas
23/02/2009 20:35
Den eixa pote daneio kai oute tha parw.........
Otan ta kainourgia spitia pesoun sta 15.000 Eyrw peripou,tha agorasw ena etsi gia na brisketai............
Mh xryswnetai allo tous ergolabous....
ΠΑ
23/02/2009 18:43
@ ΝΙΚΟΣ Το σπίτι το αγοράζουμε όταν έχουμε όλο το ποσό, αλλιώς αν πάρουμε δάνειο το σπίτι ανήκει στην τράπεζα. Για το σπίτι που μένεις πες ότι παίρνεις ένα δάνειο 150.000 για 25 χρόνια. Στην τράπεζα ξεχρεώνεις περίπου τα διπλά 300.000, δηλ. κάθε χρόνο 12.000 ή 1.000 το μήνα. Πρώτον σου περισσεύουν τα 500 ευρώ επιπλέον το μήνα, δεύτερον υπάρχει μόνιμο και σταθερό εισόδημα χωρίς φόβο απόλυσης, τρίτο η αξία του σπιτιού μετά από 25 χρόνια θα υπερβαίνει τις επιπλέον 150.000 (συν την οποιαδήποτε επένδυσή τους); Αν η απάντηση είναι ναι σε όλα μάλλον σε συμφέρει το δάνειο, αν και πάλι έχεις πάρει το ρίσκο να δεσμεύσεις τις οικονομίες μιας 25ετίας σε ένα σπίτι. Αλλιώς θα συμφωνήσω με τον Markos. Καλή τύχη.
Markos
23/02/2009 18:02
500 pandos einai pola gia spiti 70 tetragoniko. Mipos prepei na heretiseis to lamogio pou sou to nikiazi?
Fisika simvoles den dino den eimai pandognostis - apla o dromos tou daneio sta posa pou exoune ftasei - gia mena mathimatika den vgenei - ego doulevo 27 hronia kai den exo valei stin akri > 60000 ara de ginete me tipota na mazepso 200000 tou daneio pou zitane i polites ta ala 200000 pou tha sou parei i trapeza. Apla den pezi - kai den thelo na afiso hrei sta pedia mou. Tha doume - gia mena i lisi einai mia - na ginoun ta akinita pio ftina - alios den mas vlepo kala olous mas
Markos
23/02/2009 17:58
Niko den einai etsi ta pragmata. An exeis lefta apo kapou ok. An danistis as poume 250000 gia na pareis spiti tha plironeis dosi > 1000 kai se 10 hronia tha exeis pali ena daneio pou tha hreazese mia 30 e tia na to ksepliroseis. Ayta einai ta apla mathimatika. Tora an exeis 100000 apo kapou i exeis akinito na poulisies ok - ala mathimatika den exei noima na pareis ena toso megalo daneio
LS
23/02/2009 17:47
Όλοι οι κατασκευαστές όχι μόνο κόβονται να πουλήσουν αλλά είναι ζήτημα ζωής ή χρεοκοπίας. Οι περισσότεροι έχουν κτίσει με δάνεια στο 70% της αξίας του ακινήτου και έχουν πληρώσει τους ιδιοκτήτες οικοπέδων.

Άρα άμα δεν πουλήσουν οι τοκοχρεολυτικές δόσεις θα γίνουν αβάστακτες και θα αρχίσουν κατασχέσεις από τις τράπεζες.

Τα άλλα είναι λόγια από τα παπαγαλάκια.

Επί μια δεκαετία οι τιμές των ακινήτων και των αντικειμενικών αξιών ανέβαιναν 10% κάθε χρόνο. Περίπου 150% σε 10 χρόνια πράγμα εξωπραγματικό μιας και οι μισθοί δεν ανέβηκαν πάνω από 55% στα 10 χρόνια άρα το πόσο πρέπει να πέσουν οι τιμές είναι προφανές και έχουν δρόμο ακόμα.

Τα τοξικά δημιουργήθηκαν από τα δάνεια των σπιτιών στην Αμερική αλλά εδώ απλώς δεν το αναφέρουμε, προσοχή λοιπόν.
Ο
23/02/2009 16:36
ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΙΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΚΑΤ 40-50% ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΝΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΒΑΝΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ ΑΒΕΡΤΑ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΤΑ ΔΑΝΙΑ . ΤΩΡΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ, ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΩΝ ΚΛΠ .
ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ 50% . ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΑΣ ΠΙΕΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥΧΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΕΡΟΓΚΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ. ΟΛΟΙ ΚΑΤΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑ ΠΛΕΝΕΤΕ ΤΖΑΜΙΑ.
konstantinos
23/02/2009 15:46
Δηλαδή ποιο είναι το πρόβλημα που πέφτουν οι τιμές στα ακίνητα? Καλά δεν την παλεύουν οι εφημερίδες ώρες ώρες. Πριν 5 μήνες θυμάμαι έλεγαν ότι οι τιμές εκτοξεύθηκαν, είναι όνειρο θερινής νυκτός να αγοράσει κανείς σπίτι.. Δε γίνεται να τα κονομάνε τόσο οι κατασκευαστές και να ναι και φτηνά τα σπίτια. Διαλέξτε, μας τα έχετε κάνει τσουρέκια.. Πριν ήταν η ακρίβεια, τώρα λέει, είναι μικρός ο πληθωρισμός, δηλαδή πέφτει η ακρίβεια. Κρίση, ακρίβεια, κουβέντα να γίνεται.. Όλο μπουρδολόγημα και η ουσία καμία.
ΝΙΚΟΣ
23/02/2009 15:35
Markos
Eγω πληρωνω 500 ευρω ενοικιο για ένα σπιτι 70 τετραγωνικων του 1975 σε μια σχετικα καλη περιοχη και θελω 6000 ευρω το χρονο σε 10 χρονια
520=6240
540=6480
560=6720
580=6970
600=7200
620=7440
640=7680
660=7920
680=8160
700=8400
ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 66250 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ;;;ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΧΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ
maria
23/02/2009 14:13
αν αφηναν τα "παπαγαλακια" την αγορα να λειτουργησει ελευθερα, οπως "ελευθερη αγορα" θελει να λεγεται στις καλες μερες, τα ακινητα θα τα ειχε παρει ο διαολος. αν δεν εδιναν τα 28 δις, τοτε θα βλεπατε ποσα ακινητα θα εβγαιναν σε πλειστηριασμο, με επακολουθο να κατρακυλησει η τιμη τους. αλλα κρατικος προστατευτισμος προβλεπεται μονο σε περιπτωση που κινδυνευουν τα υπερκερδη καποιων, και οχι οταν εξαθλιωνεται μεγαλο τμημα της κοινωνιας.
Markos
23/02/2009 13:22
To akinito den einai ependisi - to pire hampari olos o Kosmos - mono stin Elada exoume to hava mas - an einai dinaton na eimaste hora pou den paragete tipota kai i moni oikonomia einai ta akinita - e ayto to paramithi teleiose
Markos
23/02/2009 13:20
Sopa re megale - mipos einai kai akriva epedi i ergolavi eihane ksefigi - thimame otan empene o fpa sta akinita ekanan ayksiseis 30% gia to endexomeno epivoleis fpa 19%!!!!!!!
Ta akinita einai panakriva - 250000 den vgazeis stin akri stis meres mas oute gia plaka - mi sizitame gia ta 500000 pou theleis an kaneis to lathos kai ta danisteis
ΑΘΗΝΑ
23/02/2009 12:34
Η καλητερη επενδυση ειναι ενα ακινητο οχι ομως σε υπερβολικη τιμη η σε υποβαθμισμενη περιοχη.
Καποιος αγοραζοντας ενα ακριβο αυτοκινητο ας πουμε 50.000 ευρω σε ενα χρονο θα αξιζει 42000 τον δευτερο 37500
τον τριτο 33000τον τεταρτο 29000 μεχρι που θα μειδενιστει τελοιως το κεφαλαιο τους.
Ο ελληνας ειναι ανορθοδοξος καταναλωτης επηρεαζεται πολυ απο την διαφημιση και την φιγουρα και δεν σκευτεται το μελον του.
Οι αγοραστες πρεπει να καταλαβουν οτι ενα ακινητο στοιχειζει ακριβα στην Αθηνα διοτη
η αξια οικοπεδου ειναι μεγαλη αντιστοιχει γυρω στα 1500 ευρω το τετραγωνικο
τα χρηματα που εισπρατει το δημοσιο απο ενα ακινητο ειναι υπερβολικα
ξεκινοντας απο την αδεια το μεγαλητερο μερος πηγαινει στο δημοσιο
φπα υλικων εργασιων ικα
9% επιπλεων φπα
φοροι μεταβιβασης λαδοματα κτλ
εαν καποιος υπολογιζε ακριβως ποσο ειναι αυτο το ποσοστο
θα εβ΄λεπε οτι ειναι υπερβολικο και τελικα βαρινει τον αγοραστη ο οποιος η δεν θα αγορασει η θα αρκεστει σε κατι μικροτερο
με αποτελεσμα ουτε ο κατασκευαστης να πουλαει ουτε ο αοραστης να αγοραζει .
Οι περισσοτεροι κατασκευαστες δεν εχουν αναγκη θα περιμενουν μεχρι να τα πουλησουν αυτους ομως που πλητει η κριση ειναι ολους τους εργαζομενουν που συμβαλουν αμεσα και εμεσα στο να γινει ενα ακινητο και ειναι παρα πολλοι
Χρειαζονται κινητρα μειωσης της τιμης των ακινητων απο την πλευρρα του κρατους αλλα και των κατασκευαιστων για να μειωθουν οι τιμες των ακινητων και να τονωθει η αγορα η απασχολιση και η αναπτυξη.
Or.NL
23/02/2009 11:13
Stin Ellada akous poles pordes krima pou akougontai kai sto eksoteriko.
Markos
23/02/2009 10:42
Ti egine re pedia - mexri prin ena mina mas legate oti den yarxei kanena provlema kai provlepate kai avksis kai malista legane oti i kataskevastes einai toso aneti pou den tous tromazi kamia krisi.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις