Ελληνική πρωτοπορία

Του Δημήτρη Δανίκα ,   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/10/2009 07:00 |
«Κυνόδοντας»: νέα σελίδα, νέα υπογραφή, νέα οπτική, avant garde ελληνική!
 Ελληνική πρωτοπορία
Ο «Κυνόδοντας» του Γιώργου Λάνθιμου του 2009 ό,τι η «Αναπαράσταση» του Θόδωρου Αγγελόπουλου του 1970. Είπατε σκηνοθέτες στην ομίχλη; Καθόλου....
Γίνετε Συνδρομητής
Εύγε
29/12/2010 02:29
Σ'' αυτούς που υποστηρίζουν ότι η ταινία είναι κλεμμένη απ'' την μεξικάνικη 1973 El Castillo de la Pureza έχω να πω το εξής. Ναι σαν ιδέα είναι ίδια, ίσως και κλεμμένη, αλλά είναι πολύ διαφορετικά δοσμένες. Δεν υπάρχει παρθενογέννεση στην τέχνη πλέον και όλες οι ταινίες, έχουν ξαναπαιχτεί ήδη. Όμως οι κοινωνικές συνθήκες αλλάζουν και ο καθένας μπορεί να πει την ίδια ιστορία χίλιες φορές και πάντα να της προσδίδει διαφορετικό νόημα. Το αν είναι κλεμμένη ή όχι δεν την μειώνει καθόλου, ίσα ίσα που είναι απ'' τις μετρημένες κλεμμένες ταινίες, που ήταν και τόσο πετυχημένες. Γι αυτό βγάζω το καπέλο σε όλους τους συντελεστές. Η πρωτοτυπία δεν σημαίνει απαραίτητα και αριστουργηματικό αποτέλεσμα.
copy-paste
26/09/2010 10:21
Δυστυχώς ο Κυνόδοντας είναι αντιγραφή της Μεξικάνικης ταινίας του 1973 "El Castillo de la Pureza". Το μόνο έξυπνο είναι που βρήκε μη αγγλόφωνη, παλιά και από μη κινηματογραφική χώρα ταινία να αντιγράψει ώστε να είναι πιο δύσκολο στο ευρύ κοινό να το διαπιστώσει. Όποιος μπορέσει να την βρει ας την δει και ας κρίνει μόνος του.
καημένε Βούλγαρη
24/09/2010 16:27
Κύριε Δανίκα, σαράντα χρόνια φούρναρης μπαγιάτικα ψωμιά βγάζετε. Ακόμα να μάθετε ότι άλλο κριτική κινηματογράφου κι άλλο προσωπική ιδεολογία στα όρια του ναρκισσισμού. Όπως σ''όλα τ''άλλα, έχουμε τους κριτικούς που μας αξίζουν.
Σινεφιλ
30/05/2010 02:37
Συμφωνω για τον ''''Κυνοδοντα'''',διαφωνω για το ''''Ψυχη Βαθια'''' και για το ''''Moon''''.
Bo-Bo
29/11/2009 02:19
Ο Κυνόδοντας είναι πραγματικό αριστούργημα. Δεν πρόκειται να βρει απήχηση στο ευρύ κοινό, ωστόσο είναι μακράν η καλύτερη ελληνική ταινία των τελευταίων (πολλών) χρόνων. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στο σκηνοθέτη και τους υπόλοιπους συντελεστές της ταινίας. Το μόνο εμπόδιο για μια σπουδαία καριέρα είναι η ατυχία τους να ζουν στην Ελλάδα.
Στέφανος Ροδόπης
29/10/2009 11:40
Ο Βούλγαρης αποδεικνύει ξανά ότι είναι μεγάλος σκηνοθέτης. Ιστορικά μπορεί να έχει απλοποιήσεις ( πρώτη φορά ακούσαμε για ναπάλμ, και η ήττα δεν προήλθε απο τις βόμβες) και να γέρνει προς τα αροστερά αλλα το φιλμ έχει συγκίνηση, αλήθειες, τεχνική αρτιότητα , εξαίρετο μοντάζ και καλή ηθοποιλια ιδιαίτερα των παιδιών. Μπράβο στον Βούλγαρη . Τού κ. Δανίκα η κριτική όπως συνήθως διακρίνεται απο μαρξιστικές αγκυλώσεις, επιδειξιομανία, και "εξυπνακισμό".Συχνά είναι κουραστικός ως και ανυπόφορος...
Γερακακης Λαμπρος
24/10/2009 10:53
Χτες το βραδυ ειδα την ταινια του Βουλγαρη και ομως ακομα ειμαι εκει .
Συγχαρητηρια στον Βουλγαρη και στα παιδια ολα για τις υπεροχες ερμηνειες τους .
Φυσικα το αν σου αρεσει μια ταινια ειναι θεμα καθαρα υποκειμενικο και ο καθενας μπορει να εχει τις αποψεις του . Ομως οσον αφορα τα ιστορικα στοιχεια εχω να παρατηρησω τα εξης :
-Ειναι αληθεια πως οι αντιπαλες δυναμεις δεν ηταν ισοδυναμες , πραγμα που στην ταινια καταγραφεται και αριθμητικα , 180000 με 15000 αν θυμαμαι καλα .
-Ειναι αληθεια πως παρα την απομονωση του και την υποχωρηση του ο Δημοκρατικος στρατος ακομα και το καλοκαιρι του 49 παρουσιασε ισχυρη αντισταση και καποιες δευτερευουσας εστω σημασιας επιτυχιες .
-Φυσικα μπορει να εισαι περικυκλωμενος μεχρι τ'' αυτια και ομως να τραγουδας να χορευεις και να γλεντας . Ποσα τετοια γνωστα η αγνωστα περιστατικα δεν ειχαμε στην ιστορια μας ;
- Οι αξιωματικοι του εθνικου στρατου ηταν εκατονταδες και προφανως ο καθενας κρατησε την προσωπικη του σταση απο ακραια μεχρι μετριοπαθη .. Δεν μπορω να εχω υπευθυνη αποψη για την σταση των συγκεκριμένων αξιωματικων της ηγεσιας του Εθνικου στρατου ..Διοτι δεν εχω την αναλογη πληροφορηρση . Οποιος εχει ας την καταθεσει .
- Οπωσδηποτε βασικη ευθυνη για τα τεκτενομενα σε μια χωρα εχουν οι ιδιοι οι κατοικοι της , ομως και οι εξωθεν επεμβασεις πολλες φορες ειναι καθοριστικες . Στην προκειμενη περιπτωση ολα τα στοιχεια αποδεικνυουν πως ο Δεκεμβρης του 44 , ο πρωτος γυρος του εμφυλιου , ηταν συλληψη , οργανωση και εκτελεση των Εγγλεζων . Ο δε δευτερος γυρος 46-49 καθοριστηκε απο την Αμερικάνικη στρατιωτικη και οικονομικη παρεμβαση-βοηθεια . Και στις δυο περιπτωσεις η επιταγη των Εγγλεζων και Αμερικάνων ηταν ο αφανισμος του αντιπαλου .
-Τέλος γιατι ο συναισθηματισμος που δημιουργει η ταινια να χαρακτηριζεται ευκολος ; Μηπως οι προσωπικες ιστοριες των πρωταγωνιστων ειναι εκτος πραγματικοτητας ; Ειναι δυνατον σε τετοιες ακραιες συνθηκες να μην δημιουργουνται ακραιιες συναισθηματικες καταστασεις ; Και ακραιες συγκρουσεις επισης μεταξυ λογικης και συναισθηματος ; Η γενικως το συναισθημα στην οθονη ειναι υπο απαγορευση μπας κλας και ντεμοντε ;
Σκ*τόφατσες
23/10/2009 18:34
Ρε μα τι κόμπλεξ είναι αυτά που κουβαλάει η αριστερά στην Ελλάδα; Είμαι αριστερή μα δεν θα ψηφιζα ΠΟΤΕ ελληνική αριστερά. Κι ούτε θα μπορέσω να ψηφίσω μου φαίνεται έτσι όπως τους βλέπω. Τι κόμπλεξ θεέ μου. Αίσχος. Τους λυπάμαι. Να καπηλεύονται με τον χειρότερο τρόπο τον ιστορικό αυτό χώρο. Ιστορικό παγκοσμίως. Μου προκαλούν ΑΗΔΙΑ
εεεε
23/10/2009 15:59
ντοινγκ χαλαρωσε...μονο ενας ασχετος θα νομιζε οτι η κριτικη του Δανικα προς Βούλγαρη ειναι κριτικη ΣΥΡΙΖΑ. Γιατι η κριτικη ΣΥΡΙΖΑ ειναι μυωπικη - τοσο μυωπικη ωστε η Αυγή θεωρεί τον "Κυνόδοντα" αναφορα στην "αγία ελληνική οικογενεια" και οχι (εκτος απο τετοια) και σχολιο στην κοινωνια γενικοτερα. ειναι να απορει κανεις
λινα
23/10/2009 15:47
καμία σχέση οι Άλλοι με Κυνόδοντα Κωνσταντίνε Α. καμία σχέση. δες το πρώτα και μετά εκφέρεις άποψη :) κρίμα είναι να μπερδεύεις τον κόσμο
λινα
23/10/2009 15:44
@ δημητριος κολλάρος 1) ο Δανίκας δεν είναι Αγγελοπουλικός. την τελευταία ταινία τού Αγγελόπουλου την έθαψε (και καλά έκανε). 2) ο Δανίκας έγραψε πολύ καλές κριτικές και για την "Ακαδημία Πλάτωνος" και για τον "Κυνόδοντα", ταινίες που είχαν κάποια επιτυχία (αποδοχή) στο εξωτερικό. Αυτό σημαίνει ότι η ματιά του είναι αντικειμενική 3) με δεδομένο ότι ούτε στον ξένο κινηματογράφο χαρίζεται, δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να το κάνει στον ελληνικό? Εν ολίγοις θα μπορούσατε να τον κατηγορήσετε για παράλογα υψηλά στάνταρ ΓΕΝΙΚΩΣ, αλλάσε καμία περίπτωση για μίσος προς το ελληνικό σινεμά.
ο τάδε
23/10/2009 02:24
Δυστυχώς ο Ελληνας δεν έχει απαλλαγεί από το μεταμφυλιακό του σύνδρομο και τον φανατισμό του που χωρίζει ακόμα ένα τόπο σε 2 στρατόπεδα. Αν ο Βούλγαρης δεν έκανε το Προξενιό της Αννας ή τα Πέτρινα Χρόνια δεν θα έβρισκε τα χρήματα να κάνει την Ψυχή Βαθιά. Τότε τον δαφνοστολίζατε, σήμερα που τολμά να εκφράσει όσο μπορεί ένας καλλιτέχνης μια αντικειμενική άποψη τον πετάτε στα σκουπίδια. Σκοτώνουν τ'' άλογα όταν γερνάνε, στην Ελλαδίτσα ενίοτε τα τρώνε!
Κρίμα
22/10/2009 22:28
Κάκιστο και δήθεν. Ίσως, η χειρότερη ταινία του Βούλγαρη.
Κωνσταντινος Α.
22/10/2009 20:52
Αγαπητε Δανίκα, δεν ειναι σωστο να παιρνουμε δανικά...
Σχεδον παντα συμφωνω μαζι σου στα μη κινηματογραφικα. Αλλα, οταν μου εξυμνεις το "Τζουλι και Τζουλια", ε, δεν θα παρω... Χιλιες φορες ο Βουλγαρης, εστω και με τα λαθη του.
Οσο για τον "Κυνοδοντα", ειδα μονο το τρέιλερ. Ερασιτεχνικο μου φανηκε, αλλα ισως πεφτω εξω. Το κονσεπτ ομως μου θυμιζει το "Οι Αλλοι". Η Νικολ Κιντμαν ειχε τα παιδια της να ζουν κλεισμενα στο σπιτι με τραβηγμενες κουρτινες και κλειστα πανζουρια, εδω δενουν μαντηλι γυρω απο τα ματια τους.
ντοινγκ
22/10/2009 14:36
Τι ΣΥΡΙΖΑ ρε Μιχάλη; ΚΚΕ είναι ο δανίκας, συνέχεια το λέει ο ίδιος και βρίζει τον συριζα. αλλά όλοι όσοι διαβάζεται τα νεα εισαστε πασοκ οποτε τον συριζα κατηγορειται συνεχεια οτι και να γινει.
mixalis
22/10/2009 13:23
Απορώ πως διέφυγε το θέμα της προσοχής των γνωστών ηλεκτρονικών εκπροσώπων των 2 παρατάξεων του εμφυλίου...
Νίκος
22/10/2009 13:03
Ο πολύς ΣΥΡΙΖΑ βλάπτει το μυαλό Δανίκα... Ακούς??
Καπετάνιος του ΔΣ
22/10/2009 11:38
Αυτός ο Βούλγαρης πολύ... Τζανετάκη και βρώμικο ''89 μού θυμίζει. Αυτοί που νίκησαν στον εμφύλιο κατέστρεψαν τη χώρα. Ποιοί ήσαν; Ταγματασφαλίτες πρωτίστως και ρουφιάνοι των Γερμανών! Αυτοί που έχασαν θα την είχαν κάνει Βουλγαρία αν νικούσαν. Θα προτιμούσα δηλαδή να είχα γεννηθεί στη Δανία, που δεν έχει ορεινό ανάγλυφο και που έχει πρότυπο ο... Γιωργάκης. Ως καπετάνιος του ΔΣ, λόγω του πεδινού του εδάφους, δεν θα είχα λόγο ύπαρξης, οπότε θα ήταν καλύτερα για μένα, για τους άντρες μαχητές και τις γυναίκες μαχήτριες, αφού δεν θα είχε ξεκινήσει τίποτα! Μόνο ο Ζαχαριάδης θα έκανε αντάρτικο εκεί! Τέτοιος μα***ας ήταν...
Κ.Γ.
22/10/2009 11:20
Ισως επείδη παίζω κάπου στην ταινία Ψυχη Βαθια δεν μπορώ να την κρίνω αντικειμενικά για να απαντήσω στις κρητικές που δέχεται..Πάντως τα γυρίσματα ήταν φανταστική εμπειρία και ΄νιώθω πολύ όμορφα που συμμετείχα σε αυτά....
Δημήτριος Κολλάρος
22/10/2009 10:17
Kinimatografo, blepw pleon mono sthn t.v. Oute kan ta DVD, pou peftoun sta xeria mou den bazw sto DVD player.
Tote (1 year after) mporei na dw tin tainia tou Boulgarh, omws an thelei kapoios na ti dei giati na sas empisteuthei kyrie Danika;
Exete thapsei ellines skinothetes ...(an imoun o Gkoritsas, tha sas eixa steilei to ligotero sto KAT). Bebaia to synithizoun oi ellhnes kritikoi (etsi kopsane, den thymamai an eisaste mesa s'' autous - tha psiloeisaste toso aggelopoulikos pou eisaste - ton kinimatografo apo ton Tasio). Edw exete ena epipleon handicap amerolipsias "rizospastiko parelthon"
VAGGELIS
22/10/2009 10:15
ΔΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΙΣΩΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. Ο ΚΛΑΣΙΚΟΣ Ο Μ......Σ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ. ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΠΟΤΕ ΕΜΕΙΣ. ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΟΙ ΡΩΣΟΙ, ΟΙ ΝΕΦΕΛΙΜ ΚΟΚ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ, ΜΙΚΡΗ Η ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ. ΕΚΕΙ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΤΟΧΗΣ ΜΕΤΑΞΥ 2 ΛΑΩΝ ΠΟΥ ΕΤΕΡΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΕΘΝΙΚΑ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.
Dr Olodrek
22/10/2009 10:02
Ολοι ξερουμε οτι ο Εμφυλιος δεν θα ειχε συμβει αν υπηρχε τοτε το OLODREK FOUNDATION.

Dr Olodrek

όλες οι τελευταίες ειδήσεις